פורום שלפוחית רגיזה

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - אורולוגיה
'שלפוחית רגיזה' אינה מחלה, אלא מכלול של תופעות הקשורות בהפרעה להשתנה תקינה. מדובר בתופעה ידועה ומציקה שפוגמת מאוד באיכות החיים ומפריעה לתפקוד היומיומי. נמצא כי בסביבות 17% מהאוכלוסייה הכללית יסבלו מהפרעות בנקיטת שתן. בקרב נשים, הסיבות המוכרות לבעיה הן משקל יתר, ירידה ברמות האסטרוגן, לידות מרובות או ניתוחים באגן. אצל גברים היא מוכרת כחלק מהתסמינים של הגדלה שפירה של הערמונית, אך גם שינויים הורמונאליים כמו ירידה בטסטוסטרון משפיעים על מתן שתן. בנוסף, אצל נשים וגברים גם יחד, מחלות כרוניות כגון סוכרת, עצירות ועישון, והשפעת תרופות שונות על תפקוד השלפוחית - כולם תורמים לתופעה בעיתית זו, שאולי לא מסכנת את החיים, אך בהחלט עשויה למרר אותם. הגדרה הרשמית של "שלפוחית רגיזה" היא "פעילות יתר של השלפוחית - OVERACTIVE BLADDER OAB. הגדרה זו מתייחסת למכלול תסמינים, שעיקרם תחושת דחיפות - צורך ניכר ומיידי בהשתנה; תכיפות - מתן שתן מרובה (יותר משמונה פעמים) ביממה; קושי בהתאפקות, וקימה לילית לצורך מתן שתן - נוקטוריה. במצבים מסוימים הדחיפות להתרוקן כל כך משמעותית עד מצב של טפטוף או דליפה, היות ופשוט "לא מספיקים להגיע לשירותים". בושה, דעות קדומות וחוסר ידע מונעים מרבים הסובלים מבעיה זו פתרונות יעילים ופשוטים הנגישים לכולם. בואו לשאול להתעניין ולקבל מידע על הבעיה ודרכי הטיפול בה - בפורום שלפוחית רגיזה.
412 הודעות
384 תשובות מומחה

מנהל פורום שלפוחית רגיזה

07/05/2012 | 10:21 | מאת: b

שלום שירה, אני בת 25 וכל חיי הצעירים היו בין השירותים, אין לי דליפות אך התדירות ללכת לשירותים היא מאוד גדולה ובכל טיול מתלווה בשאלה האם יש שם שירותים?. הבעיה העיקרית היא לאחר השתיה אני רצה לשירותים וזה גורם לי שיום שלם אני שותה אולי שני כוסות.. לפני 4 שנים עשו לי צילום וראו שיש לי שלפוחית מאוד קטנה לגילי וכשיש לי כמה מילימטרים של מים אני ממהרת לשירותים. מה אני יכולה לעשות כדי לשפר את המצב?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, רצוי לקבל מידע מלא יותר על הנפח המדוייק של השלפוחית. במקרים מסויימים גם ממליצים לבצע ציסטוסקופיה בהרדמה ולנסות לראות עד כמה ניתן למלא לך את השלפוחית. הרבהפעמים לאחר ההגיקה יש הטבה בתסמינים. ברוב המקרים יש גם צורך בסוג של "אימון שלפוחית"- לנסות להתאפק ולהרגיל את השלפוחית לנפח גדול יותר ממה שעד כה התרגלת להחזיק. בסופו של דבר ניתן גם לנסות תרופות שיקלו על תחושת הצורך להתפנות כל הזמן- וזה דרך מרשם מאורולוג

01/05/2012 | 10:14 | מאת: אור

שלום אני בת 19 ואני חושבת שיש לי שלפוחית רגיזה אני צריכה להיכנס המון פעמים ביום אני מרגישה שהשלפוחית מתמלאת לא עד הסוף ויש לי צורך להיכנס שיוצא לי ממש קצת אחרי כל כוס מים אני צריכה שירותים אני רוצה לציין שפעם הייתי מתאפקת המון לפיפי האם יכול להיות שהתוצאה היא מההתאפקות? ואיך אפשר לטפל בזה עשיתי בדיקת שתן והבדיקה יצאה תקינה אין לי דלקת ..אשמח אם תעני תודה :)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, היתיה ממליצה לך ללכת לבדיקת אורולוג כולל בדיקה גופנית, בדיקה של אולטראסאונד מערכת השתן ושארית לאחר התרוקנות וגם רישום שתיה והתרוקנות כולל מדידה של כמויות. ניתן לברר בעזרת כל הדברים הללו מה הבעיה וכיצד לעזור.

29/04/2012 | 11:43 | מאת: שירה

בעלי בחור צעיר מטיל שתן אחת ל10 דקות!!!זה פוגע לו באיכות החיים,ומדכא אותו.הוא ביצע אולטראסאונד בטן -שיצא תקין לגמרי, בדיקות דם תקינות.והוא היה אצל נפרולוג ואורולוג. נתנו לו לקחת כדורים (לא זכור לי שמם)שכלל וכלל לא עוזרים לו...אשמח לשמוע את חוות דעתכם!בתודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב שירה, יש הרבה מאוד סיבות לתכיפות ודחיפות במתן השתן בבחורים צעירים. אצלם לרוב לא מדובר בהגדלה של הערמונית (שקורית בגברים מבוגרים יותר, סביב גיל 50 ..) אלא יותר בדלקות או זיהום,בשימוש בתרופות או מחלות אחרות כמו סכרת או בעיות נוירולוגיות ואפילו בהפרעה רגשית או התנהגותית. ממליצה לו להבדק אצל אורולוג ולעבור תשאול מלא ובדיקות כלליות, כולל רישום מדוייק של שתיה יומית וסוגיה(יותר מדי קפה גם משפיע!) ובהתאם לקבל טיפול שיעזור. אם הוא בלחץ נפשי זה גם משפיע וכדאי לפתור גם את הנושא הזה.

29/04/2012 | 09:53 | מאת: ורדי

בוקר טוב, אמי בת 84 ביקרה אצל גניקולוג כירוג והתלוננה על כך שאין לה שליטה על שלפוחית השתן ניתנה לה תרופה בשם "ספזמקס" זה עוזר לה מעט. הבוקר קראתי בפורום שלוקחים תרופה בשם דטרוסיטול או טוביאס מה ההבדל והאם כדאי לדבר עם הרופא על תרופות אלו??? אודה לתגובתך בברכת יום נפלא

לקריאה נוספת והעמקה

שלון רב, ספזמקס, דטרוסיטול וטוביאס הן כולן תרופות מקבוצה שנקראית אנטימוסקרינות/אנטיכולינרגיות ומטרתן להקל על תכיפות ודחיפות במתן השתן בכך שמרגיעות את התכווצויות היתר בשלפוחית. ספזמקס נחשבת תרופה בטוחה במבוגרים עם פחות תופעות לוואי, אבל גם שתי האחרות בטוחות באותה מידה. ההחלטה היא של הרופא המטפל ובהתאם לתגובה של המטופל. כל התרופות הללו היום בסל הבריאות ונגישות לכל.

26/04/2012 | 15:13 | מאת: גדי

שלום ד"ר חתומי, ראיתי שהמלצת על אימון שלפוחית רגיזה ע"י השתנה בזמנים קבועים מראש.האם תוכלי לפרט קצת יותר? כל כמה זמן מומלץ להשתין? תודה וחג שמח, גדי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום גדי. מה שהתכוונתי אליו נקרא "התרוקנות קצובה" או TIMED VOIDING- כלומר לקבוע ע"פ השעון את פרקי הזמן בהם אתה מתרוקן. אם אתה ממש כל 5-10 דקות רץ לשירותים, אזי לנסות להחזיק ולהתרוקן רק אחת ל 1/2 שעה ואפילו רק אחת לשעה. בהמשך לאחר שהרגלת וזה כבר לא קשה להתאפק חצי שעה או שעה , ניתן להרחיב את המרווח בין ההתרוקנויות לשעה וחצי ועד שעתיים (שזה כבר די סביר ).

17/04/2012 | 12:19 | מאת: טל

שלום, אני בת 26 ואני מרגישה צורך ללכת בדחיפות לשירותים כל כמה דקות כבר תקופה ארוכה. הייתי עשיתי בדיקות שתן והן היו תקינות הייתי אצל אורולוגית והיא רשמה לי תרופה בלי שעברתי בדיקה כלשהי היא רשמה לי וסיקר 5 מ"ג שאני לוקחת קרוב לחודש. אך אני עדיין מרגישה צורך ללכת לשירותים כל כמה דקות . ואני מרגישה צורך להתפנות גם לאחר שיצאתי מהשירותים אני מרגישה שאני לא מתרוקנת עד הסוף והשתן יוצא בכמויות קטנות. מה אפשר לעשות. (יש לי מרשמים נוספים האם להמשיך בנטילת התרופה או שיש משהו אחר כי קשה לי לתפקד ככה ביום יום) תודה

לקריאה נוספת והעמקה

טל שלום לך יש הרבה סיבות לתלונת שאת מתארת, למשל שתיה מרובה, בעיקר של קפאין; מחלות שונות דוגמת סכרת, השמנת יתר, דלקות בדרכי השתן, ואפילו לחץ נפשי. גם שלפוחית רגיזה היא חלק מהאבחנה המבדלת לתלונותיך.מציעה לך לפנות לבדיקת אורולוג בצורה מקיפה כולל בדיקות דם, שתן ואולטראסאונד, כדי לברר את ההפרעה שלך ולתת לך טיפול הולם, ויש הרבה אפשריות (מהגבלת שתיה ושינוי הרגלים, ירידה במשקל, הרגעות, לימוד התרוקנות תקינה ועד תרופות ועוד..)

18/04/2012 | 11:09 | מאת: טל

הייתי אצל אוורלוגית והיא רשמה לי וסיקר 5 מ"ג שאני לוקחת קרוב לחודש וחוץ מיובש בפה אין שיפור משמעותי ואני עדיין הולכת בדחיפות כל כמה דקות לשירותים זה משבש לי את שיגרת היום. הייתי אצל רופא נשים שעשה לי אולטרסאונד ואמר שהכל תקין גם בדיקת שתן לא הראתה דלקת והיא תקינה. אין לי סכרת אני לא שותה הרבה ובכל הנוגע לקפאין אני שותה רק תה פעם ביום, ואני לא שמנה כלל. בנוסף אני אנמית אני לא יודעת אם יש קשר רציתי לדעת אם אני סובלת משלפוחית רגיזה ואיזה תרופה תעזור לי לחזור לתפקד כרגיל בהקדם.כי כשהייתי אצל אורולוגית לא עברתי בדיקה היא פשוט רשמה לי וסיקר כי לפני 3 שנים בערך גם סבלתי אבל לא בצורה משמעותית כמו עכשיו וזו התרופה שקיבלתי. האם אפשר לאבחן שלפוחית רגיזה על סמך הסממנים שלי ולקבל תרופה אחרת שמועילה יותר

23/04/2012 | 13:51 | מאת: טל

שירה שלום, הבדיקה "אירודינמיקה" אני אמורה לעשות אותה מה משמעות הבדיקה והאם היא לא נעימה כפי ששמעתי שזו בדיקה פולשנית ואולי מסוכנת האם לאחר הבדיקה אני אדע בוודאות מה הבעיה ואוכל לטפל אחת ולתמיד בצע פעילויות מסוימות כי אני מעוניינת לחזור לתפקוד רגיל אני מווה שאחרי הבדיקה אני אוכל לחזור ולתפקד כרגיל ולא אצטרך לדאוג כל פעם שזה יחזור ואני ארגיש אי נוחות כמו שאני חשה בתקופה האחרונה

30/03/2012 | 21:04 | מאת: מיכל

כאשר אני רצה, יש לי טיפטופים ורצון להטיל שתן. אותו דבר כשאני קופצת. כשאני שותה מים אני רצה המון לשירותים. אני בת 41 האם זו שלפוחית רגיזה? מה עושים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך מיכל, מה שאת מתארת זו דליפת שתן במאמץ משולבת עם דחיפות. רצוי להבדק אצל אורולוג ולפי צורך להחליט על טיפול- חיזוק שרירי רצפת אגן בפיזיותרפיה, תרופה לשיפור הדחיפות או אפילו ניתוח בהמשך אם הפעולות השמרניות לא הועילו והדליפה מציקה.. ממליצה לפני פעילות גופנית ידועה להתרוקן היטב בשירותים, ולהמנע משתית חומרים משתנים כמו קפאין, אלכוהול ודומיהם.

21/03/2012 | 10:02 | מאת: אנונימי

שלום, בת 27. רציתי לדעת - אני חשה מזה 4 ימים דגדוג בלתי נסבל בעת מתן שתן, ללא שום כאבים פרט לזה, כמו כן כל הזמן חשה בצורך בהטלת שתן לשווא. קראתי שדלקת בדרכי השתן מלווה בכאבים, לא כואב לי כלום. מה זה יכול להיות? תודה רבה..

שלום רב, לא כל אחד סובל כאבים בעת דלקת. גם תחושת "דגדוג" או צריבה יכולות לרמז על דלקת. מציעה לך לפנות לרופא המשפחה לבצע בדיקות שתן כללית ותרבית ולקבל אנטיביוטקיה לפי צורך. אם עיקר הבעיה זו תחושה של צורך בהתרוקנות צריך לבדוק שאת מתרוקנת עד הסוף, ולפי צורך להשלים בירור גם באולטראסאונד. לדחיפות בלבד ניתן לתת טיפול תרופתי גם כן, או פשוט להמנע מחומרים שמגרים לייצור שתן כמו קפה, תה, שוקו ואלכוהול.

19/03/2012 | 21:51 | מאת: לילך

שלום. שמי לילך בת 34 ואחרי לידה שלישית. לאחרונה התחילה אצלי דחיפות במתן שתן,עד כדי אי יכולת להתאפק, וגם לאחר ההשתנה עדיין איו תחושת התרוקנות . המצב מאד מאד מביך אותי ואני לא יודעת מה לעשות. יש לציין שזה ממש התחיל בפתאומיות. האם יש לי שלפוחית רגיזה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לילך שלום, היתי ממליצה לך ראשית להבדק: אולי יש לך דלקת בשתן? אולי בעקבות הלידה השלישית יש חולשה מסויימת של שרירי רצפת האגן? אולי יש לך אבן בדרכי השתן? יש הרבה סיבות לתלונות שלך ולאו דווקא שלפוחית רגישה. ןכל אלו יכולים להפתר בטיפול נכון. אם עיקר ההפרעה היא רק הדחיפות אזי יש גם תרופות יעילות לנושא הספציפי הזה. זה לא בהכרח שלפוחית רגיזה, אבל זה מרגיז.. אנא פני לבדיקה אצל רופא המשפחה ולפי צורך גם אורולוג.

13/03/2012 | 16:46 | מאת: רבקה

לפני כחצי שנה , בבת אחת , ראיתי שאני לא מצליחה להאפק כשאני צריכה לתת שתן. בדיעבד קישרתי את זה לכדורי האלטרוקסין החדשים שהוחלפו ללא ידיעתנו. מיד כשהגיעו הכדורים החדשים , יוטירוקס, נטלתי אותם והיתה הקלה אולם לא משמעותית . אני גם נוטלת נקסיום בגלל חומציות בקיבה , האם זה יכל לגרום לתופעה הזאת ?. אני לא רצה לשירותים לעיתים תכופות ולא קמה בלילה אבל כשאני מרגישה לחץ אינני יכולה להתאפק ולכן לפני שאני יוצאת אני הולכת לשירותים ולא שותה .כמו כן אני עושה פילאטיס כבר שנים דבר שמאד אמור לעזור . אודה על עזרתך/ עצתך . בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רבקה, מה שאת מתארת נקרא איבוד שתן מדחיפות. כלומר, ברקע שאת מרגישה צורך להתרוקן קשה מאוד להתאפק. אכן תרגול רצפת אגן יכול לעזור אבל אם לא, כדאי לשקול תרופות . ממליצה לך לגשת להבדק אצל אורולוג ולקבל ממנו מרשם. בד"כ מדובר בתרופות אנטכולינרגיות כמו דטרוסיטול, וסיקייר או ספזמקס. התרופות שאת אינן אמורות להשפיע על שלפוחית השתן.

12/03/2012 | 14:28 | מאת: רחל

לד"ר שלום יש לי שלפוחית רגיזה, התחלתי לקחת טוביאז( שבוע). תסמונים של שלפוחית רגיזה יש לי רק לאחר יחסי מין.(תרבית שלילי). בנתיים טוביאז לא עוזר. מה היית ממליצה ? בתודה רחל

לקריאה נוספת והעמקה

רחל שלום לך, אם לדבריך יש לך "שלפוחית רגיזה רק לאחר מגע מיני" אז כנראה שלא מדובר באמת בשלפוחית רגיזה. לעיתים מגע מיני גורם תחושה של צורך לתת שתן ולכן ממליצה לך להתרוקן היטב לפני המגע המיני. אם התלונות שלך הן בכל שעות היום או הלילה אזי זה סיפור אחר. אם התלונות ממשיכות ואינך מגיבה לתרופות עליך לפנות לאורולוג להבדק באופן מסודר, כולל בדיקה גופנית, אולטראסאונד ולפי צורך בדיקות נוספות כמו אורודינמיקה או ציסטוסקופיה

05/03/2012 | 13:52 | מאת: א

שלום רב נוטל פרומניקס 0.4 אחד ביום רציתי לשאול תופעות לואי ומה הכדור הזה עושה ושנית אפשרות לקיחת כדור ויאגריה או משהו דומה יש בעיה עם זה ? או כמה זמן צריך לקחת אחד מהשני ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, פרומניקס היא תרופה מקבוצת חוסמי אלפא שמטרתה לשפר את מתן השתן בכך שמרפה את השריר של הסוגר ומאפשר לשתן לצאת בקלות רבה יותר. היא נחשבת מאוד יעילה ובד"כ מאוד בטוחה. עיקר תופעות הלוואי המוכרות שלה- אבל לא כל אחד בהכרח חווה אותן- הן ירידה לחץ הדם (שיכולה להתבטא בתחושת סחרחורת או התעלפות), ו"שפיכה אחורית" - כלומר שיצא פחות זרע בעת שפיכה כי חלקו חוזר אחורה לשלפוחית ולא יוצא קדימה בשופכה כמו בד"כ, היות וצוואר השלפוחית פתוח בשל השפעת התרופה. אין למצב זה שום השפעה על התפקוד המיני(זה לא מפריע לזקפה או לאורגזמה) אבל אם אתה מתכנן ילדים זה עלול להיות בעייתי.. אין שום בעיה לקחת ויאגרה עם הטיפול הנ"ל. בעלון לצרכן בד"כ כתוב שיש להמנע מלקחת אותם ממש יחד אז רצוי שתרווח מס' שעות בין נטילת הפרומניקס לויאגרה.

03/03/2012 | 12:55 | מאת: יהודה

קיבלתי מירשם של לירינל פרולונג (5 מ"ג) שלא נמצא בחברה(כלומר עדיין לא לקחתי את הכדורים). עכשו קיבלתי מירשם לטוביאז, האם אלה הכדורים הכי טובים לטיפול בשלפוחית רגיזה או שייש טיפול אחר ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יהודה. התרופות שציינת שתיהן מסוג אנטיכולינרגים- שמטרתם להרגיע התכווצויות יתר של השלפוחית ובכך לשפר את הצורך הניכר לרוץ כל הזמן לשירותים ולהפחית אותו. לירינל היא יחסית תרופה ותיקה יותר, אבל יעילה מאוד. טוביאס היא התרופה החדשה ביותר שנמצאת בשוק ומחשבת טובה מאוד ויעילה גם כן. אתה יכול במקביל לבדוק אם אינך שותה הרבה מידי, בעיקר קפאין, לבצע "אימון" לשלפוחית- להקפיד על ריקון קבוע שלה לפי זמנים, ואם אתה סובל מעודף משקל לטפל גם בזה.

01/03/2012 | 19:29 | מאת: גיא

שלום אני בן 30, סובל מהשמנת יתר, לחץ דם, אסטמה (מילדות) ובעיה של תכיפות במתן שתן ביום ובלילה. אני סובל מהבעיה מאז ומתמיד (כמה שאני זוכר) ובתדירות של חצי שעה עד שעתיים בין צורך במתן שתן. כמובן שהבעיה גורמת לקשיים רבים ביומיום ובאיכות השינה. עברתי כמה ניסיונות תרופתיים ללא תועלת וגם בדיקה אורו-דינאמית ואולטרה סאונד שהראו תפקוד תקין אך שלפוחית קטנה מהממוצע. אני אובד עיצות ואשמח לשפר את המצב. תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

גיא שלום לך. ע"פ תאורך יש לך מס' גורמי סיכון להפרעות במתן השתן: 1. השמנת יתר. 2. יתר לחץ דם - ואולי טיפול תורפתי עם משתנים או חומרים שמשפיעים על השלפוחית 3. נפח שלפוחית קטן, לפי בדיקת US. - ציינת שאורודינמיקה היתה תקינה ושהממצא היחיד בהדמיה היה נפח שלפוחית קטן. ממליצה לך ראשית לנסות "לאמן" את השלפוחית- ללכת להתרוקן בזמנים קצובים: כלומר להחליט על סביבות אחת לשעה באופן סדיר ולאט לאט להעלות את משך המרווח בין התרוקנות להתרוקנות עד אחת לשעתיים זה סביר לחלוטין. גם לפני השינה יש צורך להתרוקן באופן מלא. שנית להמנע משתיה מופרזת של חומרים שמגרים לייצור שתן- כל סוגי הקפאין(קפה ,תה, קולה ,שוקו)ולהמנע משתיה מופרזת בערב, וגם מאכילת פירות בשעות הערב. שלישית, צריך לבדוק מהן התרופות שקיבלת ולנסות להתאים לך משהו אחר- יש הרבה סוגים.אם אתה על תרופות משתנות בגלל הלחץ דם כדי להתייעץ עם הרופא שלך אולי לשנות אותן או את המינון ואת זמני הלקיחה. ורביעית- חובה לרדת במשקל, אין בריריה, זה אחד הדברים שהכי יעזרו לך.

לכל הפונים שלום, בין 22/2-1/3/12 לא יהיה מענה בפורום בשל נסיעה לכנס

20/02/2012 | 14:41 | מאת: ניבה

בבקשה

18/02/2012 | 18:39 | מאת: נאוה

שלום רק לך ד"ר שירה חתומי שמי ניבה, בת 74 סובלת מאד מתכיפות במתן שתן. עברתי בדיקה אצל רופאת נשים ונאמר לי שהכל כשורה. האם יש רפוי לתופעה זו בגילי, והאם חייבים לעבור בדיקה אורו-גניקולוגית לשם כך? אודה לך מאד על עצתך המהירה. בתודה ניבה וסרמן

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך ניבה. המושג "תכיפות במתן השתן" מתייחס למתן שתן במשך מס' רב של פעמים במשך היום. האם מכך את סובלת? האם יש לגם גם "דחיפות"?-כלומר צורך עז ומיידי לרוקן שתן, אחרת "ייברח"? האם את קמה בלילה להתרוקן?- כל התסמינים האלו מוכרים מאוד, בוודאי בנשים מבוגרות ולכן גם אם הבדיקה הגניקולוגית תקינה עדיין יש מה לעשות, ורצוי לפנות לאורולוג. ישנם הרבה דברים שאפשר לעזור בהם: משינוי בהרגלי השתיה כמו המנעות מקפאין, התרוקנות יזומה, בדיקה באילו תרופות את משתמשת שעשויות לגרום לשיתון יתר, ועד לטיפולים תרופתיים שונים לשפר את התלונות מהן את סובלת. במקרים של דליפת שתן יש מקום לברר האם יש צורך בניתוח. לכן- אנא פני לבדיקת אורולוג. צריך כמובן גם לשלול דלקת בשתן, ולוודא שאת מתרוקנת באופן תקין(למשל בבדיקת אולטראסאונד) ויכול להיות ששיחה עם אורולוג תעזור לך מאוד. ובכלל לא בטוח שיש צורך בבדיקות פולשניות כלשהן.

15/02/2012 | 08:46 | מאת: שירה

שלום. השאלה נוגעת בילד בן 16.5 בריא לחלוטיןת ספורטאי, ללא שום בעיות בנושא שתן מילדות. מזה כמה חודשים הולך בתכיפות של פעם בחצי שעה לשירותים (מרגיש צורך להשתין, אך לא תמיד באמת מצליח לתת שתן). לא מתעורר בלילה עקב צורך להשתין. נשלל דלקת (בדיקת שתן) ובדיקת us תקינה. הבעיה משבשת את חייו לחלוטין, הוא בלחץ מתמיד (אפילו מנסיעה באוטובוס לבי"ס), ומדוכא. אורולוג שהיינו אצלו די דיכא אותנו וגם ציין שהתופעה בגיל כזה לא מוכרת ומאוד מאוד נדירה.הוא נתן לנו להתחיל טיפול תרופתי ולהבנתי אין ממש פתרון קל אם בכלל. 1) האם הילד נדון לחיים באיכות חיים ירודה? 2) מה ההמלצות . הידע בטיפול במקרים בנער כה צעיר? 3) האם יש איזשהם טיפולים אלטרנטיבים/פסיכולוגים/איפנוזים שיכולים לעזור? 4) האם יש רופא / מרפאה בארץ שמתמחה בטיפול בגיל צעיר? אודה על תגובתך המהירה.

לקריאה נוספת והעמקה

שירה שלום לך, ראשית תמיד ניתן למצוא אורולוג ילדים שיכול לעזור, ויש בקופות החולים השונות. אישית אני מכירה גם את אלו של בי"ח "שניידר" והם מצויינים. שנית, רצוי לברר מה וכמה הנער שותה- כי משקאות מכילי קפאין (תה, קפה, קולה, שוקו וכו') יכולים לגרום לתכיפות במתן השתן. רצוי לערוך יומן שתיה והתרוקנות (מתי וכמה שותה ומתי וכמה מתרוקן)למשך 24 שעות למס' ימים כדי לראות אם אפשר להוריד בכמות או בסוגי השתיה. אמרת שהוא ספורטאי- אם הוא נוטל תוספי וויטמין זה גם יכול להשפיע ויש להמנע מזה. אם עיקר התזונה היא ירקות אז אולי זה גם מוסיף. אם יש תרופות שונות שלוקח- צריך לבדוק אילו כי חלקן יוצרות גם שיתון יתר. אם אין לו שום דלקת ושום ממצא בבדיקות,יכול להיות שיצטרך גם לעבור אורודינמיקה להמשך הבירור. חשוב לזכור שיכול להיות שה"סטרס" (הלחץ הנפשי) שבו נתון- אולי ממסגרת האימונים או בכלל-גם משפיע וגורם לכך ואז אולי כדאי לטפל מכיוון זה. לגבי הטיפול- לרוב אכן מתאימים תרופה שאמורה להרגיע את הצורך לרוץ לשירותים כל הזמן. זה ממש לא מחייב שזה לכל החיים כי לעיתים אכן שינוי הרגלים עוזר מאוד. לפעמים יש כל מיני טיפולים צמחיים שיכולים להקל- ממליצה להתייעץ עם נטורופט. היתי ממליצה גם לנסות לייצר תרגול התרוקנות כלומר ללמוד להתאפק ולהתרוקן לפי זמנים קצובים (ובתור ספורטאי הוא מבין מהי שגרת אימונים) ואולי גם זה יעזור.

15/02/2012 | 09:52 | מאת: שירה

תודה על התגובה המהירה. 1) הוא שתה רק מים - הוא אינו שותה בכלל משקאות ממותקים או מוגזים ולחלוטין נמנע מאלכוהול.למעשה בגלל המצב שנוצר, הוא נמנע משתיה כלשהי במשך ימים (כמעט כל השתיה שלו מגיעה היום מ 2 קערות קורנפלקס עם חלב שהוא אוכל) והוא צמא כל השמן אך מפחד לשתות. 2) לא אוכל ירקות מרובים (כמעט לא אוכל בכלל ירקות) 3) לא לוקח תוספי מזון או תוספי וויטמין 4) כמות השתן שמטיל איינה גדולה.זה בעיקר התחושה התמדת שיש לו צורך להשתין, אבל כשמנסה לא תמיד יוצא גם אם מתאמץ. 5) לגבי המלצתך לתרגול התרוקנות - מי יכול ללמד? 6) האם תוכלי להמליץ על רופא שמתמחה בילדים בשניידר או איך ניתן להגיע לשניידר (אנחנו חברי מכבי - האם צריך הפניה לבי"ח? האם ניתן להגיע פרטי?) 7) האם יש לך איזשהו ידע/המלצות על טיפולים בהיפנוזה להרגעה?

11/02/2012 | 14:00 | מאת: חייל

שלום, אני חייל כבר מספר חודשים ויש לי בעיה של שלפוכית רגיזה שידוע לי עליה מגיל קטן. עד גיל 12 הייתי מרטיב במיטה מדי פעם ומאז זה לא היה עד שהגעתי לצבא. בטירונות הרטבתי כמה פעמים וכאשר יש לי שתן קשה לי להתאפק ולא תמיד מאשרים ללכת לשירותים באותו רגע. רציתי לדעת אם שלפוכית רגיזה מורידה פרופיל צבאי ולכמה? תודה לעוזרים

שלום רב, לגבי נושא של הורדת פרופיל- עליך להבדק ע"י רופא צבאי ולעבור וועדה שתחליט בנידון ולי אין מידע על כך. בלי קשר לפרופיל הצבאי שלך, מה שכן אפשר לעשות זה לעזור לך ולטפל בבעיהממנה אתה סובל- והיום הצבא עובד עם כל קופות החולים- ולכן אני ממליצה לך כל מקרה לגשת להבדק אצל אורולוג כי ניתן לתת לך טיפול יעיל ופשוט (כנאה בתרופות) שיכול לפתור לך את הבעיה ולעזור לך לא להרטיב- לא ביום ולא בלילה!

31/01/2012 | 16:35 | מאת: דנה

אני סובלת משלפוחית קטנה ורגיזה ועם הרגשה כל 2 דקות צורך להטיל שתן הרופא אורולוג המליץ לי כדורים ששמעתי שמדללים דם משהו כזה בשם אלמירון ל3 פעמים ביום ורציתי לדעת שמעתי שזה עלול להשפיע על הדם, כבד ועוד..האם הכדור אכן מסוכן לקחת? הוא באמת יכול להרוס את הכבד? הוא לא בסל הבריאות אבל אני רוצה לשלוח פקס למשרד הבריאות שיוכלו אולי לתמוך בעלות ומצד שני אני מפחדת לא סומכת על האורולג שלי בבלינסון אני הולכת אליו ואם אצטרך לעבור טיפולים לא בסל שעולים כסף זה במרפאה הפרטית שלו השאלה אם הכדורים האלה הם לא סיכוי בריאותי? אם כן אז לא יאשרו במשרד הבריאות לתמוך בי להחזרים על הטיפול נכון? אשמח לדעת אם זה מסוכן לקחת או לא יש סיכוי? חמור? וגם על טיפול שטיפות לשלפוחית השתן עם תמיסת DMSO אם הם גם מסוכנים לבריאות ומסרטנים? או החומרים הכימים האלה לא מזיקים והם בטוחים לשימוש? ומשרד הבריאות גם עליהם יוכל לתמוך בטיפולים בשבילי? כי הם אמרו שאשלח להם פקס על טפיולים שלא בסל ואולי יעזרו לי לממן.. ושאלה האחרונה הכדורים והטיפול שכתבתי האם עוזרים ומומלצים? אשמח לתשובות תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

דנה שלום רב, לצערנו יש הרבה מאוד תרופות שאינן בסל הבריאות ולכן עולות כסף ומצריכות אישורים מיוחדים. אלמירון ו DMSO אלו תרופות שנבדקו ונמצאו יעילות ובטוחות לטיפול בתסמונת שלפוחית כואבת או INTERSTITIAL CYSTITIS שזו דלקת לא חיידקית של השלפוחית שגורמת כאב ודחיפות קשה במתן השתן. בקצרה מטרתן להרגיע את הכאב בשלפוחית ולמנוע גירוי יתר שלה שגורם לתסמינים. צריך להבין שלכל תרופה -אפילו אקמול- יכולות להיות תופעות לוואי ותגובות שונות ולכן לפני הטיפול עלייך לבדוק עם הרופא שלך מהן בדיוק, ועד כמה זה בטוח לך ספציפית בהתאם לבדיקות שלך ולמצבך הכללי. שוב אדגיש: התרופות הללו נבדקו ונמצאו יעילות, אך כמו בכל טיפול יש לשים לב להוראות ולבדוק אם אין התוויות נגד בשל מצב בריאותי מסויים או תרופות אחרות שאת נוטלת. עד כמה שידוע לי בבילינסון יש אורולוגים מצויינים ובאם הומלץ לך הטיפול כדאי לנסותו. אם את מקבלת מכתב מסודר מהאורולוג שלך שמציין מהי בדיוק הבעיה ממנה את סובלת ומה האינדיקציה לטיפולים אזי זה אמור יהיה לתת לך אפשרות להטבה והקלה במחיר ותמיכה ממשרד הבריאות וקופת החולים.

01/02/2012 | 13:08 | מאת: דנה

אבל מה שאומר זה לא נכון מה שכתבו עליו עם הכדורים גם על בעיות בעיכול ועלול להזיק לכבד אם משתמשים בזה אנשים בלי בעיות בריאותיות, כי אני למשל אין לי בעיה בריאותית כלשהי ועברתי בדיקות. ותגידי אם שניהם השטיפות והכדורים אחרי הטיפולים האלו האלו במידה וביום לא יוצא לי לשתות כלום אני לא אמורה אחרי הדברים האלה לקבל הרגשה שתן של דחיפות שתן רוב היום בטווח קצר ושאלך לשירותים גם לא יצא אם לא ארגיש הרגשה של כאב לא יצא נכון השתןן זה לא התאפקות בלי כאב פשוט במשך היום יכול להיות שיהיה טיפה של שתן אם לא אשתה או כמעט שלא ולא יהיה הרבה צורך לפחות שתעיים-שלוש לא יהיה לי שתן נגיד בצהריים אם בבוקר לא אשתה כלום אחרי שימוש בטיפולים האלה אם הם יצליחו זה מה שצריך לקרות? כי במתן של כאב יש שתן ושאין כאב לא אמור להיות לי שתן? והחומרים כימיים בתמצית לא מסרטנים גם נכון? ושניהם לחלק מאנשים שם שלפוחית קטנה ורגיזה העילו? כי הרופא אמר 8 שבועות של כל פעם בשבוע טיפול כזה של שטיפות ואם לא יעזור לפני אני יפסיק.. ואח"כ אם עוזר מפסיקים לעשות או כל החיים יהיה ככה? ושלוש פעמיים את הכדורים עדיף קודם שאלך,לטיפול של הכדורים ואם לא יעזרו לי אח"כ מומלץ לי של השטיפות עם התמצית נכון? כי השטיפות יותר מפחידות אותי מבינה? מעדיפה את הכדורים ואם לא יעזרו לשלב הזה של השטיפות..תודה על התשובות, פשוט אני לחוצה ודואגת.

17/03/2014 | 22:51 | מאת: חנית חסידי

שלום שמי חנית ואני סובלת מכאבים חזקים מאד בשלפוחית השתן , עברתי בדיקה של ניפוח שלפוחית השתן , ונאמר לי שיש לי Ic , רמת החיים שלי ממש ירדה , אני נראת תמיד עייפה וכאובה , לא ישנה בלילות פשוט נורא , רציתי לדעת האם אני יכולה לקחת אלמירון , שאני רוצה להיכנס להריון בקרוב ? והאם הריון יכול לשפר את המצב ? מחכה לתשובה :)

22/01/2012 | 19:53 | מאת: מירה

שלום רב לד"ר, בשל הליכה מרובה לשירותים במהלך היום ובלילה (קמה כ-4 פעמים), וכן לעיתים "בורח" לי לפני שאני מספיקה להגיע לשירותים - ביקרתי אצל רופא נשים אשר שלל צניחה והפנה אותי לאורולוג. האורולוג אבחן שלפוחית רגיזה ונתן לי תרופה טוביאז 8 מ"ג. לא ידעתי זאת כשהייתי אצלו, אך התברר לי כי התרופה יקרה. התרופה עוזרת, והפחיתה את מספר הפעמים שאני הולכת לשירותים וכן כבר לא בורח לי. רופא המשפחה לא מכיר את התרופה ולחזור לאורולוג עלול לקחת זמן, לכן רציתי לשאול- האם יש תרופה זהה/ דומה לטוביאז שעולה פחות? ואם יש - מה ההבדל בינה לבין טוביאז (אופן פעולה/ התפרקות בגוף/ תופעות לוואי וכו')? האם הטוביאז אכן שווה את המחיר ויעילה יותר (עם פחות תופעות לוואי)? אני מכירה את התרופה דטרוזיטול, מה בעצם ההבדלים בינה לטוביאז? איזו תרופה עדיפה? ומה הכמות המקבילה של דטרוזיטול ל-8 מ"ג של טוביאז? וכמובן האם יש תרופות אחרות? אני בת 60 ולוקחת תרופות להורדת לחץ דם וכולסטרול. תודה רבה על עזרתך!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מירה, אכן טוביאס היא תרופה חדשה ויעילה, שאינה בסל התרופות ולכן יקרה. זה נכון שמרכיבה הפעיל הוא אותו חומר המצוי גם בדטרוסיטול שמצוייה בסל התרופות ומחירה נמוך ושווה לכל נפש. החידוש בטוביאס הוא שבצורה זו התרופה נגישה יותר לפעילות מיידית על השלפוחית היות ואינה מצריכה מעבר ופירוק דרך הכבד כמו התרופות האחרות. מציעה לך לבקש מרופא המשפחה מרשם לדטרוסיטול 4 מג' ליום ולנסות למשך מס' חודשים וזה אמור יהיה לעזור.

14/10/2014 | 11:37 | מאת: יפה לוי

12/01/2012 | 22:22 | מאת: שושה

שירה שלום. אני בת 36 בריאה (+3 ילדים בני 8.6.4) בשבוע האחרון אני מרגישה מין צורך ללכת לשירותים כל הזמן והשתן מועט. יש לציין שבד"כ אני הולכת אולי פעמיים ביום לשירותים ואף פעם לא קמתי בלילה ועכשיו כן. עשיתי בדיקת שתן+דם שיצאו תקינות(אין דלקת.וגם לא שורף לי) דרך אגב אני גם לא שותה יותר מהרגיל ואפילו לא קפה ותה זה ממש מפריע לי מה לעשות?!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך שושה, נשמע שיש לך תכיפות במתן השתן, אולי דווקא כן יש דלקת למרות שהבדיקות יצאו תקינות. הייתי מפנה אותך לבידקת תרבית שופכה (צריך לקחת בדיקת ממש מפתח יציאת השתן) ואולי גם שולחת לך בדיקת שתן PCR ל STD- לעיתים חיידקי מחלות מין יכולים לגורם לתחושה זו. אם זו לא דלקת ,גם החורף הקר גורם לנו יותר ללכת לשירותים וגם מה ששותים- בעיקר משקאות חמים כמו קפה ותה, וגם לחץ נפשי יכול להשפיע. בסופו של דבר אם זה לא חולף וכלום לא עוזר ו/או אם נוספים תסמינים כמו דחיפות ניכרת למתן השתן(לא יכולה להתאפק) או קימה בלילה להתרוקן(נוקטוריה) אז אולי את מפתחת את תסמונת השלפוחית הרגיזה וניתן לתת לך תרופות שירגיעו את התחושות הללו. רתוי גם להשלים אולטראסאונד של דרכי השתן לבדוק שאין לך שארית או אבנים.

15/01/2012 | 18:53 | מאת: שושה

מי יכול להפנות אותי לבדיקות הנל רופא משפחה ?

08/01/2012 | 08:20 | מאת: אבי

שלוב רב אני בן 27 בד"כ בריא. מזה תקופה ארוכה שאני סובל מתכיפות במתן שתן. בדיקות שתן ןUS תקינות ב2 בדיקתת זרע PH גבוה (6.8) המעיד על רמה גבוהה של שתן בזרע בבדיקת אורולוג (ויזואלית בלבד) נמצא כלי דם מורחבים באיבר המין לא בוצעה בדיקת פרוסטטה וניתן מרשם לspasmex שלא גרם לשום שינוי במצב. לאחר מחקר שערכתי זיהיתי שסימפטומים אלו קשורים לערמונית. האם אפשרי? ואם כן האם קיימים טיפולים לכך (ראיתי שבהמון מקרים מציעים עיסוי ערמונית)? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

אבי שלום לך, - חלק ממה שאתה מתאר לא כל כך ברור לי..בוא ננסה לעשות קצת סדר בדברים: אם התלנות שלך הן הפרעות במתן השתן (תכיפות ודחיפות) ממש לא ברור לי מדוע עשית בדיקות זרע? אולי אתה מתכוון לבדיקות שתן? בנוסף, מה הכוונה "כלי דם מורחבים באיזור איבר המין (ויזואלית בלבד)"? האם נבדקת ע"י האורולוג?- אולי הוא מתכוון לווריקוצל? (כלי דם מורחבים סביב האשך). גם לתופעה זו אין כל קשר לתלונות שאתה מציין. "ספזמקס" זו תרופה שאומרה להקל עליך את הצורך והתכיפות במתן השתן, ולעיתים יש לקחת אותה לפחות חודש עד תחילת תגובה. תסמינים שציינת אינם ספציפיים ויכולים להיות קשורים לכל חלקי מערכת השתן תחתונה- שלפוחית, שופכה ואכן גם לערמונית. רצוי לבצע בדיקות שתן לשלול דלקת, להמנע משתיה מופרזת של קפאין ואלכוהול ולקחת משהו נוגד דלקת ובעיקר להרגע. עיסוי ערמונית אינו כלול בטיפולים במומלצים ועדיף להמנע מכך.

05/01/2012 | 09:22 | מאת: חוה

אני אם לילדה בת 10 שנים שסובלת מתדירות גבוהה מאוד של מתן שתן מראשית חייה, היא לא יכולה להתאפק וסובלת מאוד מהתופעה. הילדה עברה בגיל 4 חודשים ניתוח לב. האם תוכלי להמליץ על רופא מתאים או שמא עדיף לפנות לרופא הילדים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חוה, ראשית עליך לפנות עם בתך לבדיקת שתן לשלול שיש לה דלקת כמקור לתסמינים לפי צורך תמיד ניתן להתייעץ עם אורולוג ילדים במסגרת הקופות או דרך בתי חולים לילדים .

05/01/2012 | 19:26 | מאת: חוה

04/01/2012 | 19:05 | מאת: ליאן

אני סובלת משלפוחית קטנה ורגיזה בבדיקה מיוחדת גילו שיש לי שלפוחית קטנה ועברתי בדיקה בהרדמה כללית שניסו לנפח לי את השלפוחית אבל כלום לא עזר, אני ממשיכה ללכת לשירותים כל 2 דקות אני מרגישה צורך ללכת לשירותים לא הרבה מאוד,אבל מרגישה צורך ואחרי 10 דקות-רבע מרגישה מלא יותר בשתןוחייבת להוציא..אני קיבלתי מהרופא שלי בבלינסון ד"ר גילון כל מיני כדורים וכבר שנה אני על אלטרול התחלתי לקחת כל יום לפני השינה לעשר במ"ל של כדור כבר מלפני שנה ואז אחרי 4 חודשים בערך הרופא העלה לי את המ"ל גם לפני השינה כדור של 25 ביום כי כלום לא עזר ולפני חצי שנה הוא העלה לי ל2 ביום בבוקר ובערב גם כל כדור של 25 מ"ל אחד ליום ואחד ללילה וכלום לא עוזר, קשה לי לתפקד ולקיים יחסים, כי כל הזמן אני מרגישה צורך ללכת לשירותים האם יש משהו שניתן לעשות עוד? אני מניחה שהרופא יביא לי עוד כדורים סוגים חדשים..בנתיים השתמשתי בכמה סוגים שלא עזרו יש כדור ממומלץ שאפשר לקחת שלא יהיה ארגיש כאבים של שתן ושלא יהיה לי כל כמה דקות את הצורך הזה? אני לא שותה אגב,כלום אפילו מים מעט יוצא לי אם אני שותה.ויש כדורים אחרים מומלצים? או שאין לזה שום פיתרון שיעבור? כי כמה שנים 4-5 שנים מטפלת בזה וכלום לא עוז תודה על התשובות...

לקריאה נוספת והעמקה

שלא נעלמת.

שלום יאן אם התרופות לא עוזרות אולי צריך לשקול טיפול אחר, למשל הזרקות בוטולינום לשלפוחית- אנא התיעצי עם האורולוג המטפל שלך.

05/01/2012 | 18:20 | מאת: ליאן

השאלות אם זה לא מזיק ולא מסוכן ואם זה כואב ובאיזה הרדמה עושים את זה מלאה או מקומית וצריך אישפוז בשביל זה? ואיך זה מתבצע? והולך? והאם זה עוזר ונמצא בסל הבריאות? תודה על התשובות.

31/01/2012 | 16:39 | מאת: ליאן

ולא עדיף אותם..

שלום, רציתי לדעת איזה טיפול טוב יותר בשלפוחית רגיזה אינטרסטים קוצב מושתל לשלפוחית או טוביאז הטיפול התרופתי ? תודה קרן

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך קרן נושא של "קוצב" לשלפוחית עדיין נחשב ניסיוני ולא כטיפול ראשוני להפרעות של שלפוחית רגיזה. ואין עבודות מבוססות ארוכות טווח שבדקו זאת, או בהשוואה לטיפול תרופתי. "טוביאס" מכיל את אותו חומר שיש ב"דטרוסיטול"- תרופה ותיקה ויעילה . השיפור בטוביאס הוא שהחומר מגיע ישירות לשלפוחית ללא צורך מעבר לפירוק בכבד. אם התרופות אינן עוזרות אזי יש מקום לשקול טיפולים נוספים אפילו מחקריים.

15/03/2015 | 20:52 | מאת: חנן

והושתל כבר במאות אלפים ויש מחקרים ארוכים שמסבירים בלמעלה מ 80% את יעילות הקוצב.. מציע לרופאה להתעדכן ..,

01/01/2012 | 18:23 | מאת: זיוה

כשתי דקות לאחר סיום הטלת השתן ,אני חשה שוב הטלת שתן בכמות מעטה, כאילו יש שלפוחית נוספת. בשל כך אני ממשיכה לשבת עוד מעט.אודה על הסבר לתופעה המרטרידה.

שלום זיווה, לעיתים יש שיירי שתן בשופכה ולכן טוב שאת מנסה להתרוקן שוב. פשוט תקפידי תמיד להתרוקן פעמיים. מצד שני זו יכולה להיות תחושה רק בשל גירוי מקומי או דלקת- כדאי לפנות לבדיקת שתן כללית ותרבית.

30/12/2011 | 21:47 | מאת: סימון

דר' שלום רב, בן 58 כעשר שנים לאחר כריתת ערמונית ללא גרורות וללא סכרת. מזה שנים הבעיה שלי: קם בלילה מס' פעמים להטיל שתן גם כשהכמות קטנה. כמובן שזה מפריע. התופעה הייתה גם לפני ניתוח רדיקלי של הפרוסטטה שלא הייתה מוגדלת. לציין שיש לי בעיה כרונית של אי ספיקת כליות מזה כ 14 שנה. קראטינין 1.6. האורולוג שלי לא מייחס לזה חשיבות. האם יש מה לעשות? קשור לכליות? הורמונים? מה לדעתך צריך להיות הכיוון ולאיזה דיציפלינה רפואית לפנות? יש תקווה לפתרון? מתנצל על שאלתי הארוכה ומודה לך מראש. סימון.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום סיצון, אם זה מציק לך אז וודאי שזה חשוב. ראשית, זה יכול להיות קשור בשתיה שלך לפני השינה- אם אתה שותה הרבה, בעיקר קפאין ואלכוהול זה עשוי להחמיר את המצב ולגרום לך לקום יותר בלילה. בנוסף, יכול להיות שיש לך שיתון יתר לילי שלא קשור רק בשתיה(כלומר ייצור מוגבר של שתן בלילה), ולכן הייתי ממליצה לך לבצע רישום יומן שתיה והתרוקנות ל-24 שעות, למשך 3 ימים ברציפות.אם 1/3 או יותר מכמות השתן היומית ניתנת בלילה אזי צריך לאזן אותך תרופתית. אם עברת כריתה רדיקאלית של הערמונית יכול בהחלט להיות שחלק מההפרעות הן בשל חולשה של שרירי רצפת אגן ואולי פיזיותרפיה לחיזוק האיזור תשפר את המצב. הייתי

30/12/2011 | 15:21 | מאת: שירה

שלום רב. אני בת 30 וסובלת מסכיזופרניה. מלפני כ-8 שנים, מאז שהתחלתי ליטול את התרופה הפסיכיאטרית "גאודון" (שהשפיעה עלי לרעה נפשית ופיזית),נוצר אצלי מצב של מתן שתן לעיתים תכופות, במשך השנים כשכבר הפסיקו לי את התרופה הנ"ל והחליפו לי לתרופות אחרות ומצבי הנפשי השתפר במשך הזמן, פרקי הזמן של ההליכה לשירותים הצטמצמו.ידוע לי כי בעיות במערכת העצבים גם כן עשויות לגרום למצב של שלפוחית רגיזה, ולכן רציתי לבדוק ולאמת את הדבר עימך. 1)ברצוני לדעת- האם מצב נפשי ירוד עלול לגרום לשלפוחית רגיזה? 2)איזו מהתרופות הבאות היא הטובה ביותר לשלפוחית רגיזה- דטרוזיטול, טוביאז,ווזיקר (או אחרות שהינך מכירה, גם מבחינת יעילות וגם כמובן עם כמה שפחות תופעות לוואי)? 3) בתודה מראש ושבת שלום, שיר.

לקריאה נוספת והעמקה

שירה שלום רב, איני מכירה את התרופה שציינת (בכל זאת, אין זה תחום התמחותי)אך כמו לרוב התרופות הפסיכיאטריות, כנראה שגם לגאודון תופעות שיכולות להשפיע על מתן השתן ועל תחושת התכיפות והדחיפות, כפי שציינת בעצמך- שהשתפרו עם הפסקת הטיפול והתייצובת מצבך הנפשי.ככל הנראה מדובר בתופעה "כולינרגית" בה נוצרות התכווצויות יתר של השלפוחית בהשפעת התרופות, שחווים כצורך ניכר ודחוף להתרוקן. זה אכן נכון שבעיות נפשיות יכולות להשפיע גם על דפוס ההשתנה וכאשר את רגועה יותר, גם גופנית המצב משתפר. ככל מצבי לחץ/דחק משפיעים על מערכת השתן היות ומערכת העצבים אחראית לכל .. כל התרופות שציינת טובות,הן נחשבות "אנטי-כולינרגיות" - מונעות את אותן התכווצויות יתר בשלפוחית ובכך מרגיעות את התסמינים- מבינהן הכי חדשה היא טוביאס, שאינה בסל וקצת יקרה. בכל מקרה זה עניין של התאמה אישית, והכי חשוב- אם את מטופלת בתרופות פסיכיאטריות אחרות חשוב לברר את אפשרות השילוב עם התרופות הללו כיוון שזה עלול להחמיר תופעות לוואי של התרופות הקבועות.

26/12/2011 | 07:35 | מאת: שייקה

בן 62 סכרתי מאוזנת 6.5 a1c רץ בזמן עמידה כל חצי שעה כמות השתן במשך היום מזערית כ 5 cc בזמן ישיבה מתאפק טוב יותר בלילה כל שעה וחצי כ150 עד 250 cc עברתי כריתת ערמונית שהיצלחה ב ct גב יש 2 דיסקים מותניים שחשודים לפריצה אני לא חש כאבים או הגבלה בבדיקות שתן אין דלקת ואין צמיחה באולטרה סאונד אין ממצאים פתולוגים והתרוקנות ללא שאריות את יכולה לעזור לי

לקריאה נוספת והעמקה

שייקה שלום רב, לפי מה שאתה מצין יש לך מס' גורמי סיכון להפרעות במתן השתן: * סכרת * מצב לאחר ניתוח ערמונית * בלט דיסק בעמ"ש תחתון ע"פ הבדיקות שציינת למרות הנ"ל אתה מרוקן עד הסוף, כך שעיקר הבעיה היא תחושה של הפרעה. רצוי לעבור בדיקה גם אצל נוירולוג וגם אצל אורולוג, ולשקול לנסות טיפול תרופתי עם אנטיכולינרגים כמו דטרוסיטול/וסיקייר/ספזמקס- אלו תרופות שניתנות במרשם ועשויות להקל עליך מאוד.

18/12/2011 | 19:53 | מאת: ש.

שלום רב, אני אדם בשנות השלושים לחייו, אשר אובן כסובל משלפוחית רגיזה. זאת לאחר בדיקות מקיפות אשר ביצעתי. ברצוני לציין כי אני סובל מנכות נפשית וכבד משקל (קרוב ל-200 ק"ג). לעצם העיניין. מזה כשנה וחצי אני סובל מבריחת שתן במהלך היום והרטבת לילה, מדי לילה ממש!!! לאחר שעברתי בדיקות מקיפות, הוחלט על טיפול בדטרוסיטול 8 מ"ג. לאחר שטיפול הנ"ל לא הועיל, הוחלט על מתן טוביאז 8 מ"ג. גם הטיפול הנ"ל לא הועיל כלל. הרופאים המטפלים המליצו לי\ על מנת להקל על סבלי, על שימוש בפנרוז (לאחר שלא נמצאו חיתולים במידתי). אך בשל עודך המשקל, אני סובל מתופעת "פין חבוי" ולכן גם השימוש בפנרוז ירד מהפרק. עברתי על כל המוצרים בנושא, אך לצערי לא "עליתי" על משהו המתאים לצרכי. אשמח ואודה להמצלת הד"ר! בתודה מראש, ש.

לקריאה נוספת והעמקה

ש. שלום רב לך, ראשית חשוב שתפנים שנושא השמנת יתר משפיע באופן משמעותי ביותר על אופי ההשתנה וחשוב מאוד שתתחיל תהליך של הרזיה, שיקל עליך בכל תחומי החיים. שנית, אתה מציין שפרט לעודף משקל קיצוני אתה סובל מנכות נפשית.אם אתה מטופל בתרופות "פסיכיאטריות" כמו נוגדי דיכאון או חרדה - גם לאלו השפעות משמעותיות על מתן השתן ויכול להיות שכדאי לך, ביעוץ פסיכיאטר ורופא מטפל, לערוך רוויזיה לטיפול התרופתי שלך ולשקול שינוי מינון או שינוי תרופות בהתאם. היתי ממליצה לך לבצע יומן שתיה והתרוקנות למשך 3 ימים ברציפות, כל פעם ל-24 שעות: לרשום מתי, מה וכמה אתה שותה, ומתי וכמה אתה מרוקן. זה יכול לתת מידע מהימן: אולי התלונות שלך הן בשל ריבוי שתיה וברגע שתצמצם זאת -הן יעלמו? אולי אתה שותה בעיקר חומרים מכילי קפאין?( למשל קולה, קפה, תה, שוקו וכו')- וגם הפסקה של חומרים אלו תמתן את התלונות?.. היומן הזה גם מאפשר לנו לדעת מהי הכמות היומית של הפרשת השתן, ואם אתה מרוקן יותר מ 1/3 הכמות הכללית במשל הלילה, אזי יש לך כנראה שיתון יתר לילי (NOCTURNAL NURESIS) ובהחלט תוכל להעזור בתרופת מרשם בשם "מינירין", שאותה ניתן לקחת במקביל לתרופות כמו "טוביאס" או "דטרוסיטול". רצוי גם לבצע אולטראסאונד לדרכי השתן ולוודא שאין לך שארית שתן. תרגילי "אימון" לשלפוחית כמו "התאפקות" למשך שעה ,והתרוקנות יזומה וקצובה לפי שעון יכולים גם קצת להקל. בוודאי התרוקנות מלאה לפני השינה. תמיד כדאי להשלים את הבירור להפרעות כאלו בהשתנה בבדיקת אורודינמיקה שתוכל לשפוך יותר אור על מצבך. אם הבדיקות מראות שיש לך שאריות שתן גדולות (ואולי זו הסיבה להרטבה) אזי תוכל ללמוד לצנתר את עצמך (להכניס קטטר לבד) ואולי זה יהיה הפתרון האידיאלי. אל תשכח שרצוי כמובן לבדוק בבדיקות דם ושתן שאין לך סכרת! מקווה שההמלצות יעזרו.

19/12/2011 | 14:50 | מאת: ש.

ראשית, אני מודה לך מקרב לב על המענה הרחב והמקיף! ברצוני לציין, כי כל אשר ציינת, ממש כך, ביצעתי, ואף מעבר לכך! אך היום מרבית המאמצים הן שלי וכמובן אלו של אנשי מקצוע המטפלים בי, מופנים לדבר אחד והוא למצוא פתרון טכני להרטבת לילה. האם יש לך המלצה לפריט הנ"ל אשר יתאים למצבי? בתודה מראש, ש.

07/12/2011 | 16:59 | מאת: אורנה

ביתי בת ה18 נשלחה לבדיקות דם עקב סחרחורת בדיקות הדם נמצאו תקינות למעט אוראה 16 הילדה שותה המון אך גם הולכת לשירותים המון.בערך 3 פעמים בשעה.בלילה מתעוררת כפעם אחת. הילדה צמחונית וגם בביצים אינה נוגעת תפקודי הכבד תקינים יתר תפקודי הכיליה תקינים מאזן אלקטרוליטים תקין פריטין וברזל תקינים מה יכולה להיות הסיבה לרמת אוראה שכזו? תודה אורנה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, לדברייך בתך שותה "המון"- כך שסביר להניח שזה ישפיע גם על רמות האוריאה והמלחים בדם ובשתן (היא תהיה "מדוללת" מדי, ועם רמות נמוכות). כמובן שלריבוי שתיה יש השפעה על השתנה מרובה. ממליצה לך להתייעץ גם עם נפרולוג ילדים וגם עם אורולוג ילדים להמשך בירור מדוע היא שותה כל כך הרבה- זה נקרא "פולידיפסיה" (לשלול סכרת ומחלות כרוניות אחרות, לשקול גם בירור מהכיוון הנפשי ועוד..)

04/12/2011 | 00:25 | מאת: חיים

שלום. אני מעוניין לדעת היכן אפשר לבצע את הניתוח. :ציטוליזיס. חיתוך עצב בשלפוחית השתן באילו בתי חולים והאם יש מנתחים שאתה מכיר שמומחים בזה תודה 

שלום חיים איני מכירה פרוצדורה כזו, מהי הבעיה בשלפוחית ולמה התכוונת?

02/12/2011 | 18:46 | מאת: טל

שלום, מזה כמעט שנה מאז שהפסקתי את המחזור אני מקבלתת דלקות בדרכי השתן שלא נגמרים, בכל תרבית אומרים שיש לי חיידקים , יש לי שתן בצורה לא רגילה כמעט כל 10 דקות, וצריבה חזקה מאוד גם ללא הטלת השתן, קיבלתי גם משחות עבור יובש אבל שום דבר לא עובד,פניתי גם לאורולוג שנתן לי טיפול אנטיביוטיקה לחצי שנה אבל זה לא עבד, גניקולוג אומר שהכל בסדר, אולי תוכלי לי ליעץ מה עלי לעשות אין לי חיים יותר תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום טל, את הנושא שעליו את מדברת צריך לבדוק בצורה מלאה ולנסות כמה כיוונים. אם יש עדות לחיידקים בשתן אכן טיפול מונע אנטיביוטי ממושך יכול לעזור אבל צריך לבדוק אילו חיידקים יש ומה הרגישות שלהם לאנטיביוטיקה כדי להתאים טיפול באופן מסודר. הרבה פעמים יש צורך במקביל גם להחמיץ את השתן כי זה הורג את החיידקים.(ויטמין C, חמוציות, "היפרקס" וכו') אם לא עברת בדיקות נוספות כמו US , ציטולוגיה, וציסטוסקופיה (כדי לשלול בעיות אחרות כמקור לתלונותייך- בעיה אנטומית כלשהי, מחלת אבנים או חלילה פוליפים/גידולים במערכת השתן וכדומה..)אז אולי כדאי.. שינוי הרגלים כמו הפסקת קפאין, דיאטה נכונה(פחות גריינים כמו חריף,שוקולד ואלכוהול), וירידה במשקל- יכולים כולם לעזור. ממליצה לך לברר אם כל הנ"ל נבדק ונעשה ולפי צורך לפנות לייעוץ מאורגן, ואולי אפילו עם רופא מחלות זיהומיות..

23/11/2011 | 21:06 | מאת: שושנה

מה ניתן לראות בבדיקת אולטרסאונד של שלפוחית השתן?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שושנה, בדיקת אולטראסאונד של שלפוחית השתן מתבצעת בעזרת גלי קול (כמו סונר) והיא בידקה אנטומית בעיקר- יכולה להראות את המבנה השלפוחית-האם הדפנות תקינים או מעובים, מה הנפח והקיבולת (כמה שתן יש בה) ומה השארית (האם נשאר שתן לאחר התרוקנות). כמו כן לעיתים ניתן לראות האם יש בה ממצאים שונים כמו אבנים או פוליפים, אך זו אינה בדיקה מדוייקת להערכת חשד לממצאים כאלה ובד"כ יש להשלים גם בדיקת CT של מערכת השתן. זו בדיקה פשוטה- שמצריכה שתיית מים, ומתבצעת ללא קרינה או כאבים.

22/11/2011 | 20:40 | מאת: הודיה

תודה רבה על תגובתך , רציתי לדעת האם יכול להיות שכל הכאב הזה מגיעה מקנדידה ,האם יכול להיות שיש לי קנדידה ואני לא יודעת על זה מה עושים כדי לדעת האם יש לי קנדידה ,והאם טיפול נטורפטי יכול לעזור לי ,היום בקרתי אצל רופא נשים והוא אמר לי שאנטביוטיקה לא תעזור לי בטיפול בקנדידה ,אני יתחיל גם לברר לגבי מה שרשמת לי ,אני כבר מיואשיית אבל אני חייבת לחזור לחיים רגילים ללא כאב נורא שכזה .תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום הודיה, כדי לברר אם יש קנדידה בשתן או בנרתיק- צריך תרבית מיוחדת לפטריות. כמובן שאנטיביוטיקה לא תעזור אבל יש טיפול אנטי-פטרייתי שכן עוזר- זאת כמובן במידה ואכן יש עדות לקנדידה. תרביות כאלה יש לבקש מהגניקולוג לבצע. לעיתים טיפול נטורופתי יכול להקל לך על הכאבים, וגם שינוי תזונתי יכול להועיל.רצוי להתייעץ עם דיאאטנית או נטורופת לגבי נושא זה.

ביחס לשאלתי למטה על הדחיפות במתן שתן - כמובן שאינני מתייעץ על ניתוח בפורום אלא אני רוצה ראשית ללמוד את הנושא, ואז כשאשמע חו"ד רופא אוכל להבין ולהחליט.

אודה על הסבר בנושא התכווצויות לא רצוניות (ספסטיות) של השלפוחית: 1. האם הספסטיות הזו סוגרת ו"סוחטת" לגמרי את השלפוחית (וכמו בכיווץ השלפוחית בזמן מתן שתן רגיל אצל אדם בריא, שאין אז כמעט שאריות שתן לאחר ההשתנה), או שהיא רק מכווצת חלקית את השלפוחית, וכך רק חלק מהשתן בשלפוחית "בורח". או שזה וזה נכון, שיש דרגות שונות של התכווצויות (גם חלקית וגם מלאה)? 2. האם בעת הכיווץ הלא רצוני אין לאדם כל שליטה שהשתן לא יברח, או שיש מצבים שיש עוד שליטה של 10-15 שניות? רקע: המדובר בגבר עם ערמונית מוגדלת, שעבר אירוע מוחי לפני 10 שנים. והוא צריך לתת שתן תכוף, וגם לפעמים יש לו דחיפות פתאומית לתת שתן, באופן שאחרי כ15 שניות הוא מאבד שליטה. הרופא בקופה אמר לנו שלפעמים ארוע מוחי גורם לספסטיות, ושלכן ספק אם ניתוח יעזור. ואנו רוצים ראשית ללמוד את הנושא. נודה מאוד על תשובה לשאלותי.

לקריאה נוספת והעמקה

אביב שלום רב, תהליך אגירת שתן וריקונו הוא תהליך מורכב מאוד, שחלקו בשליטה רצונית וחלקו רפלקסיבי ולא רצוני. כפי אתה עצמך מבין, הפורום הוא מקום לייעוץ כללי ואם ברצונך להעמיק וללמוד את הנושא אפנה אותך לספרי לימוד של אנטומיה ופיזיולוגיה, ולא זו מטרתנו כעת. בקצרה אומר: תפקידה של שלפוחית השתן הוא לאגור שתן עד כ 400-500 סמ"ק ללא עליית לחצים בתוך השלפוחית, כאשר סוגר השלפוחית מכווץ ושומר עליה סגורה. בהמשך המטרה היא לרוקן אותה עד תום- לחץ של השלפוחית לריקון תוך הרפיית הסוגר כדי לאפשר את מעבר השתן החוצה. תהליכים אלו כאמור מאוד מורכבים. מחייבים תפקוד תקין של מערכת העצבים המרכזית- המוח, חוט השדרה ומערכת העצבים האוטונומית( סימפטטית ופראסימפטטית) ותפקוד תחושתי תקין. ארוע מוחי, מחלות נוירולוגיות שונות, סכרת, הפרעות ערמונית של חסימת מוצא השלפוחית ועוד הרבה בעיות יכולות לגרום להפרעות באחסון ובריקון השתן. בד"כ לרוב הבעיות יש פתרון- בין אם התנהגותי(מיתון שתיה ובעיקר חומרים משתנים כמו קפאין ואלכוהול), ריקון קצוב ומלא, טיפול תרופתי להרגעת התכווצויות יתר כמו תרופות אנטיכולינרגיות, טיפול בהפרעות הערמונית (אם זו חוסמת את מוצא השלפוחית- בתרופות או ניתוח) ואפילו הכנסת קטטר. לרוב כדי לוודא מהי בדיוק ההפרעה שבגללה יש אי שליטה מסודרת על השתן יש צורך בבדיקה גופנית, בבדיקות שונות של דם ושתן, ובאורודינמיקה- שמראה בדיוק כיצד קורה תהליך המילוי והריקון של אותו נבדק, ובהתאם לתוצאותיו יוחלט מה הטיפול היעיל ביותר בשבילו. אנא גשו לאורולוג מומחה להערכה מלאה ,בדיקות וטיפול.

21/11/2011 | 09:44 | מאת: שושי

שלום ד?ר שירה, בטעות רשמתי תרופה לא נכונה. השם של התרופה שהמליץ הרופא היא macrodantin 100 mg.

20/11/2011 | 23:51 | מאת: שושי

שלום לך ד?ר שירה, בשנה האחרונה סבלתי מדלקות חוזרות בדרכי השתן. אולטרה סאוד הראה שהכל בסדר. רופא אורולוג המליץ לקחת במשך כל החיים micropirin. האם זה נכון לקחת כדורים אלו כפי שהומלץ? לקחתי אותם במשך 6חודשים ושבוע לאחר שהפסקתי לקחתם הכאבים במתן השתן חזרו. אני לא יודעת מה לעשות. מה המלצתך. תודה עבור תשובתך.  

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך שושי, אם יש לך דלקות חוזרות בדרכי השתן ואת מגיבה טוב לטיפול האנטיביוטי שהוצע, ובוודאי אם נזקק לטיפול מונע ממושך כפי שטופלת עד היום, יכול בהחלט להיות שתזדקקי לטיפול ארוך. כרגע היתי ממליצה לך לחזור על בדיקות שתן כדי לוודא שהחיידק לא פיתח עמידות לטיפול שהומלץ לך ואולי תזדקקי להחלפת אנטיביוטיקה. יכול להיות שאצלך קורסים ארוכים של 3-6 חודשים הם הפתרון. אולי אחרי תקופה מסויימת זה יחלוף, אבל לצערי יש מטופלות שזקוקות לטיפול מונע לשנים ארוכות. ממליצה לך גם לנסות להחמיץ את השתן- עם חמוציות, ויטמין C או טיפול תרופתי עם "היפרקס" במרשם רופא, וזה יכול לעזור לחסל את החיידקים שלא יכולים להתקיים בשתן חומצי

שלום ד"ר שירה, אני חייל בן 25, עם בקע דיסק קל בחוליות L4-L5 L1-L2. בימים האחרונים אני חש לסירוגין בדקירות חדות באזור הבטן התחתונה, בנוסף לכך, תכיפות מתן השתן גבוהה מאוד ולא פרופורציונלית לכמות המים שאני שותה ולמתן השתן הרגיל שלי. אני מתקשה להרדם בלילות ומתעורר באמצע הלילה מכאבים בבטן ולחץ באזור האשכים, ועל מנת להטיל שתן. היום ביקרתי אצל רופא בביקורופא (שמספקת שירותי רפואה לחיילים). הנ"ל מישש לי את הבטן ושלח אותי לבדיקת שתן - כשזו הגיעה הופתעתי לגלות שאני בריא והכל יעבור עם אופטלגין X2 ביום במשך יומיים. האם לדעתך באמת אופטלגין היא הפתרון לבעיה? והאם באמת אין שום בעיה (כי אני די בטוח שיש)? ומה אני יכול לעשות אם אני מרגיש שזה די דחוף, במסגרת המגבלות הקיימות לחיילים (ניתן לקבל שירותי רפואה בביקורופא או המתנה של מספר ימים לרופא יחידה)? תודה מראש על ההתייחסות, א'

לקריאה נוספת והעמקה

א' שלום רב, אם האופטלגין עזר וכל תלונותיך חלפו אז כנראה שבאמת הכל בסדר. אם אתה ממשיך עם כאבי בטן, תכיפות וכאבים במתן השתן רצוי בכל מקרה לפנות לרופא היחידה ולבצע בדיקות כמו שצריך- לעיתים בדיקת שתן STICK בסיסית (מה שכנראה נעשה ב"ביקורופא") עשוייה לפספס דלקת, ורצוי לבדוק באופן מסודר. כמובן שאם עולה לך חום או אתה ממש מתקשה להשתין חובה לבדוק אותך כמה שיותר מהר. התלונות שתיארת יכולות להגרם מהרבה דברים, למשל דלקת בשתן או מחלת מין(במידה ויש סיפור של מגע מיני לא מוגן לאחרונה), אולי אבן בדרכי השתן, אבל גם מלחץ נפשי, שתיה מרובה של משקאות משתנים בעיקר אלו שמכילים קפאין ועוד ועוד. פשוט פנה למרפאה בבסיס ובקש הפניה לבדיקה מסודרת. ואם איני טועה תמיד אפשר כחייל גם לפנות לחדר מיון, לא?

16/11/2011 | 18:19 | מאת: הניה

שלום רב...אני לא מקפידה לשתות מים במשך היום. שותה שתיים שלוש כוסות קפה במהלך היום ובכל זאת אני רצה לשרותים לעיתים קרובות וכמות השתן גדולה בכל פעם, בכלל לא בפרופורציה לכמות השתיה שלי. מה יכולה להיות הסיבה? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום הניה, קפאין הוא אחד מהחומרים הכי משתנים שיש, כלומר כל כוס קפה שתשי תגרום לך לרוץ כפליים לשירותים. קפאין יש גם במשקאות ממותקים, דיאט, שוקו, תה ועוד. עדיף למתן את שתית הקפאין ולראות אם זה עוזר. לא לשכוח שזה לא "קסם" וזה ייקח קצת זמן עד שהפסקת קפאין תחזיר את ההשתנה לקדמותה. תמיד בנוסף כדאי לבדוק כמה בכלל את שותה במשך היום כי גם אם את חושבת שאינך שותה הרבה אולי בכל זאת שווה לבדוק.. מעבר לכך, אם עדיין זה מציק לך רצוי להבדק ולשלול דלקת בשתן כגורם להפרעה ולעבור בדיקות נוספות אצל אורולוג שלפי הממצאים יוכל להתאים לך טיפול, אפילו תרופות.

16/11/2011 | 13:00 | מאת: אבי

עברתי ציסוסקופיה וגם ביופסיה שם התגלו הרבה נימי דם יש כיום החשד שזה גרורה של פריצות דיסק שכיום הם פחות חמורות אך הסימפטומים ואין שום שיפור, אך הוא טען שכיום אין מה לנתח וזה גם לא יעזור שכרגע הפריצה היא פחות חמורה מה עוד ניתן לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שוב, אם יש לך לחץ על עמוד השדרה בשל "פריצת ידסק" אתה צריך ייעות של אורטופד ואולי לבצע סיותרפיה לשפר את המצב. כגאי גם לעבור בדיקת נוירולוג לראות שאכן אין פגיעה עצבית בשל המצב בעמוד השדרה.

14/11/2011 | 11:12 | מאת: אבי

שלום אני בן קרוב ל-40 אובחנה אצלי שלפוחית רגיזה וכן שארית שתן 70 סמק בבדיקה אורודינמית: ניסיתי כמעט הכל: כדורים דטרוסיטול, נוביטרופןת טוביאס וסקייר ללא הטבה נוסה גם הרחבת וחימום שלפוחית ללא הצלחה הדבר מטריד ומציק לי מאוד: השתנה תכופה מספר פעמים בשעה וכן התעוררות בלילה מספר פעמים חוסר הרגשת התרוקנות, ריצה לשירותים מספר דקות אחרי השתנה, טפטוף שתן בתחתונים מה עוד ניתן לעשות כמו כן יש לי פריצת דיסק ב-2 חוליות תחתונות בעבר היה חמור יותר

לקריאה נוספת והעמקה

אבי שלום לך, אתה מעלה בעיה קשה שהפתרון לה אינו פשוט. אני מניחה שגם עברת ציסטוסקופיה כדי לראות שאין לך היצרות בשופכה ושהמעבר בצוואר השלפוחית פתוח (שהערמונית לא מפריעה). אם טיפול אנטיכולינרגי לא עזר מה לגבי חוסמי אלפא? למשל אומניק? אתה מציין שיש בעיות בעמ"ש תחתון- רצוי שנוירולוג יבדוק אותך כי גם זה יכול להשפיע על מתן השתן. ניתן לשקול אצלך אולי טיפול בהזרקת בוטולינום לשריר השלפוחית, זה לא בסל התרופות (כלומר מצריך תשלום נוסף) אבל אולי כדאי לך להתייעץ עם האורולוג המטפל שלך בנידון. זה נעשה בבתי החולים הגדולים. כמוכן אולי "נוירומודולציה" יכולה לעזור , רק צריך לברר איפה בארץ עושים את זה (אולי ברמב"ם).

13/11/2011 | 10:05 | מאת: שלפוחית רגיזה

שלום, בזמן האחרון אני מתקשה להתאפק ואני רץ לתת שתן כל הזמן. איך ניתן לפתור זאת והאם זו שלפוחית רגיזה ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, לא ציינת בן כמה אתה, והעובדה שרק לאחרונה אתה רץ הרבה לשירותים עדיין לא אומרת שזה שלפוחית רגיזה. יש הרבה סיבות, , למשל שתיה מרובה (בעיקר קפה ,קולה, אלכוהול), קור קיצוני, לחץ נפשי, דלקות בשתן, השפעה של תרופות שונות, וגם הפרעות בערמונית, סכרת, או ביוות נוירולוגית- אם לנקוב בכמה סיבות. ממליצה לך לפנות לרופא להתייעץ ולהבדק.

04/11/2011 | 22:07 | מאת: דורינה

שלום רב דוקטור. אובחנה שלפוחית רגיזה אצל בני (בן שנתיים ו10 חודשים) אחרי עיון בבדיקות דם ושתן, אפיון המצב ההתנהגותי (תכיפות ודחיפות במתן השתן) בנוסף בגלל שזרם השתן חזק בהרבה מקרים, ואחרי בדיקה הרופא ציין שהפתח צר ולמעשה שני הדברים קשורים אחד לשני (שלפוחית רגיזה ופתח צר) הרופא המליץ על טיפול תרופתי (למרות שציין שאת התרופה מתחילים לתת לילדים החל מגיל 5) וכן ניתוח קטן להגדלת הפתח בפין. לנו כהורים כמובן קשה מאוד מיד לקבל את העובדה שיש לעשות ניתוח לבננו הקטן, ולכן הינו רוצים לשמוע עוד דעות של מומחים. שאלתי: האם הניתוח חייב להתבצע? הזרם לא תמיד חזק... הזרם הינו כ2-3 מילימטר, זה נחשב צר? האם חייבים להתחיל טיפול תרופתי לילד כה קטן או שהמצב יכול עם הזמן לעבור? האם יש טיפול אחר לשלפוחית רגיזה? האם המצב מסכן את בריאותץו של הילד? תודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דורינה. אני מניחה שהבן שלך נבדק אצל אורולוג ילדים. אכן זה קצת מוקדם מדי לאבחן "שלפוחית רגיזה" אבל אם פתח האיבר מוצר, ניתוח הוא הפתרון היעיל והמומלץ, כי אם הפתח צר והשתן אינו עובר באופן תקין אולי זה הגורם לתלונות התכיפות ולקשיים שלו במתן השתן, וככל שזה מתמשך זה עשוי להשפיע יותר על השלפוחית (מדובר כמובן במצב כרונית של שנים..) ולכן מומלץ לבצע זאת בהקדם. מדובר בפעולה ניתוחית קלה ומהירה שאמנם מצריכה הרדמה אך לא מחייבת אישפוז. לפני נסיון תרופתי היתי עושה קודם ניתוח ורואה אם אין שיפור, רק אז שוקלת תרופות

30/10/2011 | 21:39 | מאת: רז

ב"ה. עברתי ניתוח לתיקון מומי לב מולדים בהיותי נער. לאחר מספר שנים החלה תופעה של מתן שתן פעמים רבות וכו'. רופאים אמרו לי שיש לי פרוסטדיטיס או פרוסטטיזם, ולא היה להם פיתרון יעיל. לאחר מספר שנים הגעתי לרופא שוב כדי לבדוק אם יש חדש בעולם הרפואה. הוא טוען שיכול להיות לי היצרות שופכה בגלל הקטטר שהייתי איתו לאחר ניתוח הלב. ושעליי לעשות ציסטוסקופיה. וכן אולטאסאונד. רציתי לשאול האם אכן מוכרת תופעה כזו בעקבות קטטר לאחר ניתוח? והאם לא ניתן לבדוק את היצרות השפוכה באולטראסאונד, ויש צורך לעשות את הבדיקה הנ"ל. בתודה. רז

לקריאה נוספת והעמקה

רז שלום לך. לא ציינת את גילך. אם עברת את גיל 50 בעיות השתנה יכולות לנבוע גם מהגדלת הערמונית. אם אתה אדם צעיר, יש הרבה סיבות. לפי סיפורך יש לך מחלת לב. חשוב לוודא שייצור השתן המוגבר אינו סימן לההחמרה במחלת הלב. מעבר לכך זה אכן יכול להיות שבעקבות קטטר נוצרת צלקת בשופכה ונגרמת היצרות. ניתן לבדוק זאת בכמה אופנים: אולטראסאונד של דרכי השתן יכול להדגים את נפח השלפוחית והאם יש שארית לאחר התרוקנות .הוא לא יכול להראות את השופכה. ישנה בדיקה שנקראית ציסטוגרפיה- שזה צילום רנטגן של השופכה, עם הזרקה של חומר ניגוד לתוכה- ומחייבת גם הכנסת קטטר. ציסטוקופיה היא הבדיקה העדיפה היות ובעזרתה ניתן לראות ישירות את השופכה. היום יש מכשירים דקים וגמישים וכמובן ניתן לבצע בדיקה זו בהרדמה.

שלום שמי הודיה ,אני בת 33 ואני כבר סובלת 3 שנים מכאב לא ברור בשלפוחית השתן ,עשיתי את כל הבדיקות האפשריות ולא נמצא שום דבר מיוחד ,עשיתי גם בדיקת סיטי ואמרו לי שיש לי דליות נרחבות מיסביב לרחם האם זו הסיבה ? הייתי אצל רופא גניקולג והוא אמר לי שאין מה לעשות רק לקחת משכחי כאבים ,אין לי דליפת שטן ,אבל יש לי דחיפות תמידית וכאב נוראי מציק ולא ברור כאב המום ,אני ממש חסרת אונים וזה מעייף אותי מאד ולקוח לי את כל האנרגיות ,מה אפשר לעשות מימה מגיע הכאב הזה ?

לקריאה נוספת והעמקה

הודיה שלום רב. שלפוחית כואבת זו תסמונת ידועה, מציקה. לעיתים היא חלק מתסמונת הכאב הכרוני באגן, ואולי הדליות סביב הרחם מרמזות לכך אך לא בהכרח. אמרת שעשית "את כל הבדיקות האפשריות". מהן? האם עברת תרביות שתן/שופכה/נרתיק? האם נבדקה בדיקת ציטולוגיה? האם עברת ציסטוסקופיה? עשית אולטראסאונד דרכי שתן ונפח שלפוחית? כל אלו יכולים לקדם את האבחנה. יכול להיות שיש לך דלקת כרונית בשלפוחית, שיכולה להיות חיידקית או לא. בד"כ ניתן לנסות אנטיביוטיקה או טיפול בנוגדי דלקת כמו נורופן או אדוויל. יש גם טיפולים נוספים כולל שטיפםות לשלפוחית ואפילו הזרקות במקרים מסויימים- כל זאת לאחר בירור מלא. ממליצה לך לפנות לאורולוג לבירור מקיף אם לא נבדקת עד עתה..

27/10/2011 | 22:01 | מאת: שיר

בת 21. מילדות רופא הילדים חשב שיש לי שלפוחית רגיזה, אך רק עכשיו נשלחתי לאולטרה סאונד כליות. בכליה הימנית נמצא גודש במערכת מאספת. מה המשמעות?

29/10/2011 | 13:16 | מאת: שיר

האם ניתן להעריך את מידת הגודש לפי התמונות שתועדו באולטרה סאונד?

שיר שלום, "גודש" זה אומר שהמערכת המאספת באותה כליה היתה מעט מלאה. כנראה זה בעקבות שתיה מרובה לפני הבדיקה (מה שבד"כ מבקשים לפני אולטראסאונד). אם זה הממצא היחיד וכל השאר תקין (כלומר לא נמצאה אבן או משהו אחר שיכול לגרום להפרעה במעבר תקין של השתן) ממש לא צריך להתרגש. תמיד אפשר לחזור על בדיקת הכליות ללא שתיה. הרבה פעמים זה סתם המבנה האנטומי ואין לכך שום משמעות. בטח לא לתפקוד של הכליות.

26/10/2011 | 18:52 | מאת: מרי

לרופאה שלום! אחותי בת 59 בצעה אולטרסאונד בבטן עליונה וגילו לה ששלפוחית השתן בקיבולת גדולה שני דיורטיקולה בגודל עד 21 מ"מ מימין ומשמאל דיורטיקולה קטן מה המשמעות . ומה פירוש המילה דיורטיקולה? והאם מתן תכיפות בשתן נובע מכך ? והאם זה לא מסוכן ומה ניתן לעשות מודה לך מראש על תשובתך אם אפשר דחוף כי אחותי בלחץ תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מרי שלום. המילה "דיברטיקולה" היא מילה בלטינית שמשמעותה "סעיף". שלפוחית השתן היא כיס שרירי. לעיתים כשיש הפרעות במתן השתן והוא "עובד יתר על המידה" או "מתאמץ" לרוקן כנגד חסימה כלשהי במוצאו (כמו למשל בגברים עם פרוסטטה מוגדלת, או היצרות בצוואר השלפוחית, או בנשים- צניחת אברי רצפת האגן שעשויים לחסום)- נוצרים סעיפים בשלפוחית (כמו "אוזני מיקימאוס") שגם הם מכילים שתן, אך לא מתרוקנים באופן תקין היות ושכבת השריר של הדופן שלהם מאוד דקה ולא פעילה. בהחלט יכול להיות שאם לאחותך הפרעות במתן השתן זו הסיבה. מצב זה יכול להוביל לשאריות שתן, זיהומים, אבנים ועוד. חשוב לבדוק מהו התיפקוד הכלייתי (בדיקת דם) כי אם השלפוחית אינה פועלת באופן תקין זה בסופו של דבר עשוי לפגוע בכליות. בנוסף כדאי לברר האם יש שארית שתן לאחר התרוקנות. אנא פנו לבדיקה מסודרת אצל אורולוג.