תרופות נגד לחץ דם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

עצירות: אל תשמרו בבטן!

סובלים מעצירות? ריכזנו עבורכם את כל המידע החשוב בנושא. מה גורם לעצירות, מי סובל ממנה ומה עושים כשזה קורה? מומחית לגסטרואנטרולוגיה עונה על השאלות החשובות וגם מפרטת מהם סימני האזהרה שאסור להתעלם מהם בואו נדבר רגע על אחד התענוגות המפוקפקים ביותר, כזה שרובינו לא נוהגים לדבר עליו – ניחשתם נכון: עצירות. ובכן, בד"כ יש שתי גישות אפשריות להתמודדות עם מצב כזה: יש כאלה שיעדיפו לשבת בשירותים, להצטייד בחומר קריאה נחמד ולקוות שמתישהו העניינים יתחילו לזוז. מנגד – יש מי שתומכים בוויתור מראש, מתוך ידיעה שהבטן המלאה כנראה תמשיך להטריד אותם במשך ימים. כך או כך, סביר שכל מי שסובל מהתופעה יעיד על כך שלא מדובר במצב סימפטי בכלל. החדשות הטובות: ישנן דרכים רבות וטובות שמאפשרות להקל על העצירות ולשפר את אי הנוחות שנגרמת בגינה. ד"ר תמנע נפתלי סגנית מנהל מכון גסטרו ב"מאיר" ומנהלת השירות למחלות מעי, מפרטת את כל מה שחשוב לדעת בנושא.  מהי עצירות? ישנם שני מצבים אותם ניתן להגדיר כעצירות: הראשון – כאשר...
ללמוד עוד על תרופות נגד לחץ דם
מיגרנה VS כאב ראש-תמונה

על אף ההבדלים ביניהם, רבים מבלבלים בין מיגרנה לכאב ראש רגיל...

מאת: מערכת זאפ...
14/11/2010
ניפוץ מיתוסים על רפואת  שיניים-תמונה

הולכים לרופא שיניים כשכואבת השן? מצחצחים שיניים בוקר וערב?...

מאת: ד"ר חגי...
26/07/2010
הפרעות בתפקוד מיני: המדריך המלא-תמונה

30% מהגברים מעל גיל 50 סובלים מהפרעה בתפקוד המיני, אולם רק...

מאת: פרופ' יוזה...
12/02/2012
עצירות: אל תשמרו בבטן!-תמונה

סובלים מעצירות? ריכזנו עבורכם את כל המידע החשוב בנושא. מה...

מאת: מיכל הלפרין...
16/12/2020
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתרופות נגד לחץ דם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תרופות נגד לחץ דם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אהלן, אני בן 23 עם יתר לחץ דם קל בסביבות ה140/70. האם אני בקבוצת סיכון?

שלום חסוי, אין בידי מידע מספק בנוגע לבני 23 עם יל"ד, אך 'הנחת העבודה' היא ש כ ל אדם עם לחץ דם גבוה נמצא בקבוצת סיכון לפתח את סיבוכי מחלת ה'קורונה' החדשה. כאמור, יתכן והנחה זו היא שגויה. הרבה בריאות אפי

היי, אל תילחץ... אבל כל מי שמקבל תרופות להורדת לחץ דם נמצא בסיכון. וגם חולי סכרת. ויש הסבר מדעי לזה וזה קשור למנגנון שהנגיף תוקף. אבל לא אסבך אותך בהסברים. חשוב!!! סטרס פוגע במערכת החיסונית אז חשוב להיות רגעוים ולהישמר כמו כולם.

אני נוטל כדור אמלודיפין 5 מ"ג אחד ביום נגד ל"ד. האם אני בקבוצת סיכון ? גיל : 50

קיבלתי את הכדור שציינתי בכותרת לטיפול ביתר ל"ד. הרופא נתן לי אותו לנסיון למשך חודש לבדוק איך הוא משפיע עלי. עבר חודש והוא בנתים בסדר גמור , הרופא רשם לי המשך טיפול בו ל3 חדשים. במקרה שמתי לב שיש בו מרכיב אמלודיפין . השם "צלצל" לי מאד מוכר (ולא חביב) ושאלתי את הרוקחת האם אמלודיפין הוא החומר שיש בכדור אמלו שגרם לי בעבר נזקים קשים לחניכיים . הרוחקת אמרה שכן אבל שזה לא באותו מינון ואין לי מה לדאוג. ובכן אני מאד מודאג כי בעבר נאלצתי לעבור 3 ניתוחי חניכים קשים תוצאה הטיפול בכדור ההוא (חוסמי ביתא). האם רוקחת צודקת או אני? תודה מראש.

מחלות חניכיים עלולות להיגרם ממגוון גורמים ביניהם תרופות. תרופות מסוימות ביניהן תרופות ליתר לחץ דם מסוג חוסמי תעלות סידן כמו אמלודיפין (החומר הפעיל בתכשיר 'אמלו' ואחד החומרים הפעילים בתכשיר 'דופלקס') יכולים לגרום לשגשוג החניכיים. תופעת לוואי זו נדירה מאוד לתרופה. החומרה והפיזור של התופעה הם אינדיבידואלים ותלויי מינון. ההמלצה הכללית היא שאם ניתן, יש להחליף את התרופה שגרמה לתופעה. במקרים בהם אין אפשרות לתת טיפול חילופי- יש לקבל הנחיות למניעה כמו ניקוי שיניים תקופתי ועוד. יש להיוועץ ברופא בנוגע לטיפול המתאים ביותר עבורך.

שלום לדר הילה מטופל באנלאפריל 5 מג כבר 12 שנים. לאחרונה לחץ הדם עלה קצת.רופאת המשפחה החליפה לי את התרופה לקטור 80. מלימוד הנושא..הבנתי שלא רצוי לטפל בשני סוגי התרופות האלה בו זמנית. שאלתי.האם ניתן להתחיל לטפל בוקטור מיד כאשר האנלפריל עדיין בגוף..? וכמה זמן לוקח לאנלאפריל התנקות מהגוף לאחר ההפסקה בטיפול.? ובכלל..מה דעתך על הוקטור כטיפול בלחץ דם.. תודה

הוקטור והאנלדקס הן תרופות "בנות דודות". מנגנון הפעולה שלהן משיק. אתה קיבלת מינון מאד קטן של אנלדקס. שמינית מהמינון המקסימאלי. בוקטור הועלה לך המינון (יחסית למקסימאלי ). אנני יודעת מדוע רופאת המשפחה החליטה לשנות את הטיפול ולא להעלות מינון. ההנחיה היא לא לתת את שתי התרופות ביחד לטיפול כרוני. אין בעיה מחפיפה קצרה.

שלום ד"ר מחאנג'ה/ד"ר קב, אני מאובחנת עם פרולקטינומה ונוטלת קרבותרים (בעצם דוסתיניקס שעושה לי פחות תופעות לוואי). הכדור פועל היטב אבל יש לו תופעות לוואי שמאוד מקשות עלי לתפקד: בחילה, לח"ד נמוך, דופק מהיר, תשישות גדולה... א. האם יש דרך להתמודד עם תופעות הלוואי האלו? למשל האם אפשר להניח שמה שצריך לעשות זה להעלות את לחץ הדם? ב. האם נטילה וגינלית/בזריקה יכולה להיות אפשרית ע"מ לצמצם תופעות לוואי שקשורות למערכת העיכול? אם כן, כיצד ניתן להפוך את הכדור לכזה שניתן להזרקה או הכנסה וגינלית? תודה!!!

שלום נומי, אכן בחילות מהווה תופעת לוואי שכיחה בקרב 27-29% ממקבלי התרופה, ותת לחץ דם אורטוסטטי בעיקר (נפילת לחץ דם מישיבה לעמידה) מהווה 4% ממקבלי התרופה, כאשר זה גורם לעליה בדופק (פחפטציות ) בקרב 1% ממקבלי התרופה. חשוב לנו לדעת את ערכי לחץ הדם שיש לך אחרי קבלת התרופה ? האם עברת בירור ע"י אחות בקופת חולים לשלילת תת לחץ דם אורטוסטטי ? האחות מתדוד לך לחץ דם בישיבה, ואחרי זה תבקש ממך לעמוד ואז מודדת לחץ דם בעמידה ! האם יש מחלות רקע ? האם מקבלת עוד תרופות ללחץ דם ? ניתן בינתיים ליטול את התרופה בלילה לפני השינה במטרה לצמצם את התופעות במהלך היום ובמיוחד תת לחץ הדם. נשמח לקבל תשובות לשאלות לעיל, כולל מדידות לחץ דם. רפואה שלמה,

היי ד"ר מחאנג'ה ותודה על התשובה המפורטת. האחות מדדה לי לחץ דם בשכיבה ובעמידה והוא לא השתנה באופן משמעותי. מה שכן- הדופק מאוד משתנה במעבר משכיבה לעמידה. כך שאולי לחץ הדם נופל אבל לא בצורה דרמטתית- מה שכן הדופק במאמץ נהיה מאוד מאוד מהיר, ויש בחילות ועייפות... תודה!