פורום מחלות ריאה

הפורום יעסוק בנושאים הקשורים למחלות ריאה ומחלות דרכי הנשימה, כגון: סרטן ריאות אבחון בדרך ברונכוסקופית, אבחון וטיפול בדרך ברונכוסקופית למחלות שונות של דרכי הנשימה, שיעול ממושך, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPD, אסתמה, נוזל בקרום הריאה אבחנה וטיפול.
3665 הודעות
3590 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות ריאה

האם שינויים כנ"ל באדם קשיש הם מחלת ריאות ממש, שאיננה ניתנת לריפוי, למיטב ידיעתי, או מחלה אחרת (איזו?) הנחשבת כ"פוגעת בריאות" (אך איננה בהכרח מחלת ריאות חסרת מרפא)?

08/05/2021 | 06:57 | מאת: יוסי

שאלתי לגבי מדוכא חיסון: - לא מתכוון בכלל לחיסון קורונה. אנ כבר מחוסן לקורונה מינואר. - אלא, אם למשל אדם שמקבל כעת סטרואידים, ולכן מרגע זה הפך למדוכא חיסון. שתי שאלות ספציפיות: 1. האם למשל הוא יכול להיכנס לבריכה של צימר שאחרים שחו בו אתמול, או לים התיכון או לכנרת. 2. האם יש לכם נייר עמדה/הוראות שאתם נותנים למושתלי הריאה שלכם בנושא שמירת הזהירות כנגד הידבקות ממחלות כלליות.

שלום, עליי לעבור טיפול ביולוגי ואמרו שיתעו לי לפני עירוי של 100 מ"ג הידרוקורט. האם זה נכון שזה שווה ערך רק ל 5 מ"ג פרדניזון, ואם לא, בערך לכמה זה שווה ערך בפרדניזון? תודה מראש

07/05/2021 | 23:42 | מאת: שי82

היי דוקטור אני בן 30 אוטוטו לפני השנתיים במהלך אימון משקולות בחדר כושר חשתי קושי להכניס אוויר לריאות (במנוחה בין סט לסט) כאילו תחושה שהגוף צריך אוויר ואני לוקח נשימה עמוקה ונכנס 20/30% ממה שצריך זאת התחושה וזה קרה פעמיים אחד אחרי השני ועם זה התחילה סחרחורת והדופק עלה ותחושה שכאילו אני תכף מאבד הכרה. ביצעתי בדיקות קרדיולוגיות ונשלל כל סיבה קרדיולוגיות וגם mri מוח תקין בדיקות דם גם תקינות. והיום בערב חשתי ברע מין סחרחורת כזו וגם קושי בהכנסת אוויר וזה נורא נורא מלחיץ. מה כדאי לעשות לפי דעתך?

האם שימוש במשאף לטווח קצר (פעם אחת או פעמים בודדות) יכול לפתור בעיה של קוצר נשימה קל פתאומי, אשר מטריד למרות היותו קל, כאשר לא זוהתה דלקת או זיהום בריאות, תפליט או תסנין? בצילום חזה (אדם קשיש, בדרך כלל בריא) נמצאו שינויים אינטרסטיציאליים כרוניים קלים בריאות (סביר לגיל), ניפוח יתר קל ועיבוי פלאורה קל בפסגות. צל הלב לא מוגדל.

שלום, אם מדובר במחלה כגון אסתמה משאף יכול להועיל.

ומה התשובה לשאלתי? בפענוח צילום החזה לא נזכרה אסטמה או דלקת. הממצאים הם אלה שאותם ציינתי. בנוסף, לגבי המשאף, אם הוא מתאים לממצאים שתיארתי, ביקשתי לדעת האם שימוש בו לטווח קצר (פעם-פעמיים) יכול לפתור את הבעיה.

04/05/2021 | 20:50 | מאת: יאלוש

שלום וברכה אני מאובחנת עם NSIP מטופלת בסלספט ופרדניזון חמצן מדוע בזמן מנוחה בשכיבה עם שתי כריות בראש הסטורציה יורדת ל 85 ולפעמים פחות האם זה קשור במחלה או שזה רגיל תודה

שלום, זה כנראה קשור למחלה.

04/05/2021 | 19:01 | מאת: אריק

שלום בעיות בנשימה אסתמה קשיי נשימה קוצר נשימה ועוד בעיות אחרות שקשורים לנשימה כאלו ואחרות זה בעיות שחולפות לרוב ?

שלום, כל מקרה לגופו. אין בזה כללים ברורים

04/05/2021 | 18:49 | מאת: אלעד

שלום שהייתי במיון כמה פעמים בעקבות כאבים בלב וקצב לב מהיר תמיד חוץ מהבדיקות של הלב והבדיקות דם עשו לי צילום חזה מה רוצים לראות בצילום משהו שקשור לריאות הנשימה ? ואם הצילום תקין על מה זה מעיד מבחינת הנשימה והריאות ? וגם בסיכום לרוב היה רשום נשימה בועית ללא קרפיטציות ללא חירחורים וציפצופים ועוד דברים היה רשום בעניין הנשימה מה זה אומר ?

שלום, הבדיקה היתה תקינה. מחפשים לראות שאין בעה אחרת בריאות כמו דלקת שיכולה להסביר את התלונות.

04/05/2021 | 17:58 | מאת: קובי

שלום איזה בדיקות יש לבדוק את מצב הריאות והנשימה כדאי לדעת את מצבם ?

תםקודי ריאה מלאים.

04/05/2021 | 17:56 | מאת: יוסי

שלום מתי יש את הצורך להשתמש במכשירים שעוזרים לנשימה כמו אינהלציה ומכונת הנשמה או מכשירים אחרים שקשורים לנשימה ? כאשר יש סטורציה נמוכה ? קשיים בנשימה ? גזים בדם ? או סיבות אחרות מתי צריך להשתמש במכשירים האלו מה הסיבות ?

שלום, שימוש במכשירים האלה כמובן בהוראת רופא. אינהלציה במחלות חסימתיות כמו אסתמה.חמצן והבנשמה כשהריאות לא מתפקדות וזה יכול לנבוע מסיבות רבות

שלום לרוב שיש בעיות בלב או בעיות אחרות כמו חום וירוסים מסויימים וסימפטומים אחרים בגוף זה יבוא לרוב אם קשיי נשימה ? קוצר נשימה או משהו שקשור לנשימה ?

שלום, בהחלט הבעיות שציינת יכולות לגרום לתלונות על נשימה.

04/05/2021 | 17:45 | מאת: עידו

שלום איך קורה שלאנשים פתאום יש מחסור בחמצן או קשיי נשימה או כל מיני בעיות שקשורות לריאות ונשימה זה יכול לבוא ככה ? או שיש גורמים לרוב שגורמים לכך ואם כן אז איזה גורמים למשל ? ואיך פעילות גופנית אירובית כגון ריצה עוזרת לריאות לחמצן לנשימה ולכל מה שקשור לבעיות שיכולות ליהות כשמירה כמניעה לבעיות כאלו ?

שלום, לרוב מחלות ריאה נגרמות מעישון, זיהומים שונים ויש גם מחלות כרוניות שמוחמרות ע"י חשיפה לאלרגנים. פעילות גופנית אירובית מומלצת.

04/05/2021 | 12:17 | מאת: י.

שלום דוקטור, (עד שאצליח לקבוע תו לרופא ריאות - שואל שאלת המשך בנוגע ל MPA שכבר ענית לי.) האם ידוע אם נטילת פרדניזון 60 מ"ג ביום עבור מחלת ה MPA שאובחן אצלי ממש לאחרונה, מתנגש עם אופב 150 מ"ג שאני נוטל מזה 4 שנים כמאובחן IPF? רופאים שרשמו לי את פרדניזון לא אמרו לי להפזיק את האופב.

שלום, לא מתנגש

03/05/2021 | 01:11 | מאת: שירי

שלום ד"ר, אחרי עירוי ברזל וונופר חושבים שאולי היתה לי אלרגיה כי שעה וקצת אחרי החום עלה ל 39 וירד אחרי 8 שעות. אני עם אסתמה קשה שמאוזנת, אורטיקריה יום יומית עם 4 אריוס ואלרגיה לאבק וכמה פירות. קיבלתי לעשות עירוי חדש ואחר לברזל בשם פרינג'קט... בתקווה שאיתו יהיה בסדר. רופא אלרגיה אחד אמר ללכת פשוט לעירוי בלי שום הכנה ואם יהיה שוק אנפילקטי ידעו לטפל כי אשאר להשגחה לפחות שעתיים. המטולוגית המליצה לעשות הכנה באשפוז יום של עירוי סטרואידים ועירוי פנרגן. האם עירוי סטרואידים ופנרגן לפני כהכנה למעשה אמור למנוע שוק אנפילקטי ואין סיכוי שיהיה כזה או סיכוי נמוך? אני חשבתי שאולי זה חבל למהר לעשות הכנה כזאת עם העירוי החדש כי נאמר לי שזה ברזל מאוד שונה, וזה אומר שאצטרך לקבל הרבה סטרואידים כי זה כמה פעמים וכבר לקחתי 2 קורסי פרדניזון השנה. האם במקרה כזה באמת עדיף לא להקשיב לרופא אלרגיה ודווקא לקחת את עצת ההמטולוגית שאומרת לעשות הכנה כזאת לפי דעתך? תודה רבה

שלום, הגישה של ההמטולוגית נראית לי יותר בטוחה.

שלום רב, בת 33 מחוסנת לקורונה ולשפעת. מזה שלושה ימים כמו דגדוג מציק בגרון שעושה צורך כמו לכחכח, התפתח לכאבים בבליעה ולשיעול מדי פעם כתוצאה מהדגדוג המעצבן בגרון. אין סימפטומים נוספים. ללא חשיפה ידועה חלילה. האם יכול להיות בכל זאת קורונה רק על סמך זה? מוטרדת כי פמפמו לנו כל הזמן שיעול יבש שיעול יבש... מה עוד יכול להיות? לא נוטלת שום תרופה וללא מחלות רקע. תודה רבה.

שלום, תמיד יכול להיות וירוס אחר. קורנה פחות סביר.

02/05/2021 | 15:08 | מאת: אבי

אוורור בלתי אחיד מספר קשרויות בשתי הריאות תסנין רטיקולי-נודולדי אחורי של אונה ימנית עליונה. הגדלה של בלוטות במדיאסטינום ובשערי הריאות, חלקן מסוידות.

שלום, מומלץ להגיע להערכה עם הדיסק למרפאת ריאות, יתכן ומדובר בסרקואידוזיס שהיא מחלה דלקתית כרונית.

האם זה סביר שקשיש (85) פעיל, רזה, לא מעשן, לא סובל מגורמי סיכון חדשים או ידועים, יחלה לפתע במחלת נשימה כגון אסטמה, ברונכיטיס וכדומה?

שלום, בהחלט יתכן שיחלה בברונכיט שהיא מחלה זיהומית. לגבי אסתמה פחות סביר אבל יכול להיות.

לפי צילום חזה ורופא המשפחה - אין ברונכיטיס או אסתמה. יש "ניפוח יתר קל", "עיבוי פלאורה קל בפסגות", ו"שינויים אינטרסטיציאליים כרוניים קלים בריאות ("סביר לגיל)". אין עדות לתפליט או תסנין. צל הלב לא מוגדל. לפי כל הנ"ל, לא ברור לי מה בדיוק הבעיה והאם יש לה פתרון. אודה על הבהרתך.

29/04/2021 | 18:17 | מאת: יוסי

שלום דוקטור, יש מאמר או הרצאה או דף הנחיות שמסביר את כללי התנהגות של "מדוכאי חיסון" עקב טיפול תרופתי מכוון כמובן? אשמח להפניה ללינק, או למי אפשר לפנות בבלינסון כדי לקבל.

שלום, ההנחיות מרוכזות באתר משרד הבריאות. ככלל, מדוכאי חיסון צריכים להתחסן אך ייתכן שהתועלת מהחיסונים בקבוצה זו פחותה. מחקר אמור לבדוק האם יש תועלת במתן מנה שלישית בקבוצה זו.

28/04/2021 | 22:45 | מאת: דליה

ערב טוב דוקטור אני בת 47 ללא מחלות רקע ברקע pfo גדול שטרם נסגר לפני שבוע עברתי בדיקת אקו לב דרך הושט לבירור גודלו של pfo לפני החלטה לסגירה עקב אירועים נירולוגים בעשור האחרון יום למחרת הבדיקה התחלתי להרגיש קוצר נשימה מעין קושי לנשום עמוק מהפה הרגשה של חנק וחוסר חמצן קיבלתי לאחר יומיים כדורי erdaton ללא שיפור הפסקתי לקחת לאחר 3 ימים היום ביקרתי שוב אצל רופאה שנתנה לי קרולין הבדיקה הגופנית היתה תקינה טרם בוצע צילום חזה בבדיקה נמצא רשרוש בלב נכון לעכשיו כבר שבוע אין שיפור אני מרגישה החמרה במצב בדיבור , בהליכה ובמנוחה מה לעשות ? אני מפחדת מאוד תודה רבה

28/04/2021 | 22:49 | מאת: דליה

הכוונה לראולין סטורציה היתה 95 הבוקר בבדיקה

29/04/2021 | 15:28 | מאת: דליה

צילום חזה מהיום תקין

שלום, אני מבין שההחמרה קשורה בבדיקה, יתכן שהצינורית של האקו שהכניסו גרמה גירוי למעבר לקנה. עקרונית זה אמור להשתפר ולא מהוה בעיה חמורה. יש לפנות לרופא הקרדיולוג.

28/04/2021 | 21:22 | מאת: אור

שלום, לפני כחודשיים התחלתי לסבול מגירוי באיזור מרכז בית החזה העד הלסת התחתונה, ועקצוץ בתחתית הלשון. בדר"כ לא מורגש בבוקר ומחמיר בהדרגה לאורך היום ללא קשר למאמץ גופני. עקב חשד לרפלוקס בוצעה גסטרוסקופיה שהייתה תקינה, וטיפול בנקסיום מינון גבוה וממושך לא הועיל. צילום חזה, אקג ואקו תקינים. יש קצת תחושה של אבדן עצות והסבל נמשך. האם יש דברים נוספים שאפשר/כדאי לשקול בהקשר ריאתי? CT? תודה, אור

שלום, קשה לדעת. מציע לבדוק ע"י רופא שיניים וכירורג פה ולסת ובנוסף בדיקת אא"ג.בדיקות אלרגיה.

02/05/2021 | 15:45 | מאת: אור

האם יש מקום לשקול בדיקת תפקודי ריאות (ספירומטריה)?

28/04/2021 | 12:16 | מאת: יעל

שלום, יש לי אסתמה קשה ומאוזנת, אורטיקירה כל יום עם 4 אריוס ואלרגיה לאבק. קראתי על אישה שסיפרה שיום אחד היא פשוט לא ניקתה את חדר השינה(ככה היא מנקה כל יום) והיא התעוררה לשוק אנפילקי קשה עקב האבק. לא היה לה מזרק רך האמבולאנס בא מהר והרופאים אמרו שהיא כמעט מתה ובסוף ניצלה. האם זה עלול לקרות בסבירות נדירה או נמוכה או אפילו לא נמוכה אם יש לי אסתמה קשה, אורטיקירה ואלרגיה לאבק ברמה הכי גבוהה? ומדוע למעשה לא נותנים מזרק אפיפן לחולי אסתמה קשה, עם אורטיריה ואלרגיה לאבק שיהיה לכל מקרה? זה קצת הפחיד אותי שמספיק יום אחד או כמה שעות לא לנקות בזמן. תודה מראש

שלום, שוק אנאפילקטי מאוד נדיר ולכן לא מקובל לתת מזרק אפיפן לחולי אסתמה ואפילו לחולים קשים.

שלום רב, בבית שבו אנו מתגוררים בשכירות ביצעו עבודות שהם כללו גם פירוק צינורות אסבסט (צינורות לשפכים). למזלי, בעת הפירוק הבנות לא היו בבית. אני הייתי כשפירקו ועם אותם הבגדים שלבשתי שאולי הכילו סיבי אסבסט הוצאתי אותן מהגן וחיבקתי אותן. אני ממש בחרדה שאולי סיבי אסבסט שהיו עליי חדרו להן לריאות ויגרמו למחלה נוראית בהמשך. מה עליי לעשות?

שלום, אין משהו מיוחד לעשות. לרוב מחלות אלה מתפתחות רק בחשיפה ממושכת למי שעבד בפועל עם אסבסט ולא בעקבות חשיפה מהסוג שתיארת.

27/04/2021 | 18:41 | מאת: אלי

מה גורם, או עשוי לגרום, לזיהום ריאתי, שבעקבותיו עלולה להתפתח דלקת ריאות? והאם ניתן להימנע מזיהום כנ"ל?

שלום, זיהום ריאתי יכול להיגרם מחיידק או וירוס. הדרך להימנע מזיהום היא כפי שנמנעים מחשיפה לקורונה. הימנעות מחשיפה לאנשים חולים והגיינה.

29/04/2021 | 21:34 | מאת: אלי

שלום, אני מכיר אנשים שנמנעו מחשיפה לקורונה, נמנעו מחשיפה לאנשים חולים ושמרו על היגיינה, ובכל זאת לקו בזיהום ריאתי. אילו גורמים נוספים עשויים להיות מעורבים בזיהום כזה?

שלום רב יש לי שאלה האם שיערות נושרות של חיות מחמד יכולות להזיק לאדם שמעתי שבגלל שהשיערות דקות יכולות לחדור לריאות ולהישאר שם ולגרום למחלות ? האם השיערות של חתול או כלב וכו שנושרות ועם יש כאלה שחדרו לריאות הריאות לא מנקות אותם ? האם זה מסוכן ? וכמה פעמים שהאדם היה חשוף זה מסכן אותו ועם כבר קרה ויש לו את השיערות בריאות מה קורה איתם שם ?

ויש לי שאלה עם יש שערות רבות של חתול שיש לו נשירת שיער ולקחת מכשיר עם לחץ אוויר להעיף אותם הייתי באוויר הפתוח האם זה מסוכן ? זה היה שיערות רבות על הרגליים ראיתי וקראתי שחלקיקי שיערות של חתולים כמו כל חומר אחר יכול להיכנס לריאות ולא לצאת משם ולגרום למחלות ? האם אני בסיכון או משהו או שאין לחשוש ? ואיך אוכל לדעת עם קרה משהו או לא ?

ממה שמצאתי רשום באנגלית אבל אני יודע עם זה בחשיפה כרונית או זה מחד פעמי או לא מכרוני מה הדעה הנכונה בנושא ד"ר. והאם כל מי שנחשף יפתח מחלה כזו או אחרת תודה. When pet hair and dander is inhaled, the tiny hairs and other harmful particles can travel down into the lung and stay there. In time this can inflame the lung lining and scar the airways, which can then progress into a chronic lung condition. We sometimes call this 'Groomers Lung

שלום, אכן יש תיאורים של מחלת ריאות שקשורה לחשיפה לשערות בעלי חיים. מדובר במחלה מאוד נדירה ובעקבות חשיפה כרונית. ברוב המקרים חשיפה כזו לא גורמת למחלה.

26/04/2021 | 20:21 | מאת: מירי

אשמח לברר: האם זה נכון ששוק אנפילקטי אצל חולי אסתמה אבל גם בכלליות לא חייב להופיע בפעם הראושנה שבה לוקחים תרופה חדשה או טיפול חדש ויכול להופיע גם בפעם השניה? כמה פעמים עם התרופה או התוסף או הטיפול צריכות לעבור כדי לדעת שאם הן עברו כבר אין אלרגיה או שיש סיכוי ממש ממש נמוך לשוק אנפילקטי? עליי לקבל טיפול ביולוגי למיגרנה שאותו מזריקים בכלל לבד בבית. רופאת המפשחה אמרה לי לעשות באשפוז יום ולא ללכת מהר הביתה בפעם ראשונה. האם לפי דעתך אשפוז יום של מכבי שזה בקופה ויש בו רופאה, אחיות ויש גם במסדרון ליד עמדת החייה זה מספיק? או שכן לנסות לקבל ממכבי הפניה לאשפוז יום של בית חולים? במידה ויש שוק אנפלילקטי(אני עם אסתמה מאוד קשה ואלרגיות), האם למעשה זה בסדר להיות באשפוז יום של הקופה ולא בית חולים כי מספיק אפיפן, עירוי נזולים, סורואידים ויש החייאה שם, או שיש דברים נוספים שצריך לעשות שיש רק בבית חולים? תודה!

שלום, מספיק אשפוז יום של מכבי שיש שם כל הציוד והצוות הנדרשים לתגובה במקרה הצורך.

26/04/2021 | 16:51 | מאת: ורד ברכה

בבדיקת ct בטן התגלה ממצא בריאות: שינויים קלים אינטרסטיציאליים בבסיס הריאות דו"צ. מה המשמעות.של זה? האם זו מחלת ריאות?תודה

שלום, יש חשד למחלת ריאות קלה אבל צריך הערכה במרפאת ריאות.

25/04/2021 | 18:41 | מאת: אמנון

תודה על המענה המהיר אין כרגע כאבי בטן ואין סימני צהבת הנחו אותי לבצע בדיקות דם שוב חודש לאחר הבדיקה הקודמת לפני קבלת המנה החודשית הבאה של הכדורים. הפעם אבקש גם לבצע בדיקת בלירובין * האם בערכים כמו שלי או חלילה אם אגיע לערכים פי 3, לאחר הפסקת הטיפול הכבד חוזר לערכים נורמליים או שעלול להישאר נזק קבוע לכבד ? * האם הערכים שציינתי צפויים לאחר חודש טיפול או שהם גבוהים מהצפוי ? * האם העליה בערכים צפויה להמשיך לעלות בד״כ באם הם מתייצבים לאחר החודש הראשון/השני ? * האם נדרש לבצע טיפול כלשהוא (כדורים, ויטמינים) בזמן טיפול באיזוניאזיד ? טיפול תומך או מונע כלשהו ? המון תודה על הסבלנות והמענה

שלום, אין לי תשובה ברורה למה יקרה ולכן עושים את המעקב. העלייה בבדיקות אינה תקינה, אבל בדרך כלל אחרי הפסקת התרופה הערכים חוזרים לתקין והכבד מתאושש.

25/04/2021 | 12:33 | מאת: יאיר לסר

בכל שנה אני סובל מבעיות של ליחה בתקופת החורף. השנה כבר חודש וחצי המחלה בצורה קשה יותר. אני מגיע למצב של שעול חזק כדי להשתחרר מהסתימה שהליחה גורמת קרה גם שאבדתי נשימה לזמן קצר. התרופות שקבלתי רק הקילו לזמן קצר ולא מרפאות.

שלום, אולי מדובר באסתמה. כדאי לבדוק במרפאת ריאות.

25/04/2021 | 12:28 | מאת: ירון

עברתי סיטי ריאות, רופא ריאות מצא אמפיזמה, יש קשריות במעקב. את זה אני מבין ומקווה שלא יתפתח לסרטן. נמצא משהו שמפריע לי בגרון..כתוב בליטה בחלק הקדמי של הטרכיה חשודה כהפרשות, אני מרגיש את זה מפריע בגרון. הרופא אמר נראה אחרי מעקב. מה זה בעצם? האם צריך עוד בדיקה למשל הסתכלות ישירה על המקום עם מצלמה לאבחנה? האם זה בר טיפול? והאם זה מעלה את הסיכוי לסרטן? תודה :)

שלום, אם זו הפרשה מעין ליחה, זה ייעלם. לעיתים עושים ברונכוסקופיה לוודא זאת.

24/04/2021 | 13:29 | מאת: יעל

שלום, לאחרונה יש לי לסרוגין ( לא מייחסת חשיבות רבה) לחץ בבית החזה. זה קורה רק במנוחה במצב שכיבה!. בד"כ אני מרגישה את זה בשינה. זה ממש קו ישר של קנה הנשימה למטה ,מבקביל ללב. לא הלב. התחושה של לחץ בקנה למטה ,ואני לא מבינה מה לוחץ שם, שרירי בית החזה?

שלום, קשה לומר אולי באמת לחץ שקשור לשרירים ועצמות, לפעמים תחושה שנובעת מחומציות. כדאי לגשת לרופא המשפחה בשלב ראשון.

23/04/2021 | 21:13 | מאת: יוסי

אני חולה IPF מזה מספר שנים, ומטופל בהצלחה עם אופב. השבוע הובחנתי באיכילוב ב MPA (תוך אישפוז בעקבות חום ממושך, פגיעה בתפקודי כליות, מערכת עצבים ברגליים). התחלתי טיפול סטרואידי, ועומד גם לקבל טיפול מבטרה. - האם הטיפול באופב צריך להמשיך? - הביקורת המתוכננת שלי במרפאת ריאות היא בעוד 5 חודשים. האם אני צריך להגיע לרופא ריאות "בהיסטריה" כדי לקבל הנחיה גם מבחינתו הכי מוקדם שאפשר?

שלום, מציע להתייעץ כבר עכשיו עם רופא הריאות שלך. כדאי לבדוק שוב את האבחנה של IPF ולהתאים את הטיפול.

25/04/2021 | 02:27 | מאת: א

לבדוק שוב את האבחנה כי ייתכן שהיא שגויה?

22/04/2021 | 19:36 | מאת: שרון

שלום, האם בצילום חזה מעבר לריאות ניתן לראות את עצם השכמה ואת הצלעות שבגב?

שלום, כן, אבל אם רוצים לחפש משהו בצלעות למשל מקובל לעשות צילום בזווית מכוונת לצלעות.

22/04/2021 | 12:04 | מאת: אמא

שלום רב ד"ר! הבת שלי בת 19 עברה לפני 4 חודשים ניתוח להוצאת אונה rml בשל ציסטה בקוטר 4 ס"מ שהייתה בתוך האונה, בסי.טי ראו מוקד סולידי בקוטר 4 מ"מ. בתשובת הפתולוגיה נאמר שזו ציסטה ברונכוגנית מולדת, כששאלתי איך אף פעם לא ראו את זה למרות שהיא עברה בעבר צילומי ריאות כי היא מגיל קטן עם אסטמה לא מאוזנת נטען שזה כנראה גדל פתאום בגלל ההתפתחות שלה. לגבי המוקד לא דגמולא הייתה התייחסות ולפי פתולוג שהתייעצתי איתו ועבר שוב על הסליידים נטען שזה כנראה אזור טמט כי אם זה היה סרטני זה היה מתפשט שזה הגיוני לחלוטין. לא מזמן הוצאתי מסמך מבית חולים שבו היא הייתה מאושפזת בגיל 3 עקב החמרה של האסטמה והיה כתוב שם שבצילום שנעשה שם נראה תסנין ב rml עם מרכז אטלקטטי, ככל הנרה מדובר באטלטזיס על רקע החמרה של האסטמה והיא טופלה בבטניזול ומרחיבי סימפונות. האם לדעתך זה סותר את זה שהציסטה היא מולדת? סליחה על האריכות

שלום, קשה לומר מאחר שבצילומים רואים הרבה פחות טוב מסיטי ואפשר לפספס.

20/04/2021 | 02:39 | מאת: איתן

האם כאשר מזג האוויר חם ממש בניגוד לקור למשל אז באופן כללי יותר קשה לנשום ? מערכת הנשימה עובדת יותר ? יכול ליהות מצבים כאלו ואחרים לנשימה בגלל זה ?

שלום, כשחם הגוף צריך להוציא אנרגיה בכדי לקרר את עצמו בעזרת הזעה ולכן הצורך בחמצן עולה ומקשה על הנשימה.

20/04/2021 | 02:19 | מאת: אבנר

אני בן 34 נוטל קלונקס 0.5 בגלל חרדות שנתיים כעת אני בירידה מהכדורים האלו בהדרגתיות עד הפסקתם לחלוטין לפני שנתיים ביצעתי בדיקות לגוף בגלל תחושות פיזיות של כאבים באיזור הלב לחצים בראש ועוד סימפטומים כאלו ואחרים עשיתי אקו לב אק"ג אקו לב במאמץ סיטי ואם אר איי מוח בדיקות דם הכל היה תקין כמו כן עוסק בפעילות גופנית כגון ריצה הרבה זמן אף פעם לא היו לי בעיות בנשימה לאחרונה היה לי למשך כמה שעות זה קרה פעם אחת מה שלא היה לי אף פעם תחושה כזאת שאני חייב להוציא אוויר כל רגע או שהאוויר נתקע כזה בבטן ואז לוקח כמה שניות עד שהוא יוצא מה זה ? ממה זה יכול ליהות ? האם תופעות לוואי של הכדורים ? האם סיבה אחרת ? אציין שלא הופיע לי באותו רגע כבדות בנשימה או קוצר נשימה בכלל אף פעם גם לא היה לי מה עוד שאני עוסק בספורט אירובי ריצה ובכושר מה יכול ליהות הסיבה שחשתי שכל רגע צריך להוציא אוויר או שהאוויר נתקע בבטן מה דעתך ?

שלום, תלונות על נשימה יכולות להיות קשורות בלחץ וחרדה. מציע לבדוק גם בכיוון הזה מעבר להערכה של רופא המשפחה.

19/04/2021 | 15:29 | מאת: גלי

תוצאות בדיקת גזים בדם ורידי מהזרוע: Venous Acid/Base Balance: pCO2 - 46.1 pO2 - 17.3 HCO3 (Bicarbonate) - 26.7 Base Excess 1.1 ------------------------ Co-Oxymetry: Saturation, O2 - 23.2 Oxyhemoglobin - 22.7 Carboxyhemoglobin - 1.0 Methemoglobin - 1.2 Deoxyhemoglobin - 75.1 האם רמות החמצן תקינות? אציין כי אני סובלת מחולשת שרירים ממקור שטרם ידוע. תודה מראש.

שלום, רמות חמצן ניתן לבדוק במדידת סטורציה או בבדיקת גזים מהעורק.

19/04/2021 | 07:50 | מאת: אמנון

שלום, התחלתי טיפול מונע (שחפת לטנטית) באיזוניאזיד לפני כחודש וחצי כהכנה עתידית לטיפול ביולוגי (קרוהן) לאחר חודש טיפול תוצאות אנזימי הכבד: AST - 88 הטווח 5-35 ALT - 124 הטווח 5-45 ידוע לי כי התרופה מעלה אנזימי כבד. האם העליה היא ברמה הצפויה או עליה חדה מידי ? האם נדרש לבצע פרט לבדיקה אחת לחודש משהו נוסף ? עד איזה ערכים ניתן להמשיך בטיפול האיזוניאזיד ? לאילו תופעות נוספות יש לשים לב ? תודה נ.ב. בטופל בסכרת בשנות ה-50 (לא שותה ולא מעשן)

שלום, אם יש עלייה פי 3 באנזימים או סימפטומים שקשורים לתפקוד הכבד כמו חולשה, צהבת, כאבי בטן יש להפסיק את הטיפול ולגשת לרופא המטפל. ממליץ לעקוב כל שבועיים אחרי בדיקות הדם.

23/04/2021 | 23:56 | מאת: אמנון

תודה על המענה המהיר אין כרגע כאבי בטן ואין סימני צהבת הנחו אותי לבצע בדיקות דם שוב חודש לאחר הבדיקה הקודמת לפני קבלת המנה החודשית הבאה של הכדורים. הפעם אבקש גם לבצע בדיקת בלירובין * האם בערכים כמו שלי או חלילה אם אגיע לערכים פי 3, לאחר הפסקת הטיפול הכבד חוזר לערכים נורמליים או שעלול להישאר נזק קבוע לכבד ? * האם הערכים שציינתי צפויים לאחר חודש טיפול או שהם גבוהים מהצפוי ? * האם העליה בערכים צפויה להמשיך לעלות בד״כ באם הם מתייצבים לאחר החודש הראשון/השני ? * האם נדרש לבצע טיפול כלשהוא (כדורים, ויטמינים) בזמן טיפול באיזוניאזיד ? טיפול תומך או מונע כלשהו ? המון תודה על הסבלנות והמענה

18/04/2021 | 19:00 | מאת: אנונימי

שלום רב. רופא משפחה אמר לי ליטול ונטולין עם מיי מלח לאינהלציה עקב קוצר נשימה לאחר קורונה,לאחר שאני משתמש זה עוזר לשעה שעתיים מקסימום ולאחר מכן חוזר החוסר באויר ויש לציין שעשיתי צילום לבדיקת ריאות אצל רופא ריאות כולל אקו לב והכל תקין השאלות שלי הם. 1.אני לא חולה אסמתי האם אין בעיה להשתמש עם ונטולין לאינהלציה וזה לא ממכר. 2.שאלתי את הרופא עם יש תרופה ארוכת טווח לקוצר נשימה הוא אמר לי לא כי אני לא חולה אסמתי 3.האם אפשר לשלב משאף ונטולין עם ונטולין לאינהלציה במשך היום? תודה

שלום, 1. זה לא ממכר. 2.יש תרופה ארוכת טווח וצריך להחליט אם יש בה צורך במרפאת ריאות. 3. אפשר לשלב. זה אותו חומר אבל כדאי לבדוק מה הטיפול היעל במרפאת ריאות.

28/04/2021 | 18:48 | מאת: המשך שאלה

הייתי אצל רופא ריאות הוא אמר לי להשתמש עם משאף אטרובנט למשך חודש, 4 פעמיים ביום אבל כמו שאמרתי בהודעה הראשונה זה עוזר לי לזמן של חצי שעה שעה מרגע השאיפה. למה לא לתת לי לי תרופה ארוכת טווח. מבקש עזרה דחוף. תודה.

שלום ד״ר רוזנגרטן, האם ברונכיואקסטזיס יכולה להתפתח תוך שנה אחת בלבד שבמהלכה יש שיעול וליחה ירוקה ללא טיפול ? לאחותי מספר מחלות רקע כולל אסטמה. במהלך השנה האחרונה שיעול רב וליחה ירוקה שלא טופלה בגלל הקורונה. האם ייתכן שברונכיואקסטזיס תתפתח תוך שנה אחת של ליחה ושיעול ממושכים ללא טיפול או שמא מדובר בתהליך ארוך שהתחיל זמן רב קודם לכן? מחכים לצילום CT לאבחנה סופית.

שלום, זה מהיר יחסית אבל אפשרי. תלוי מצד אחד בחומרת הדלקת במהלך השנה ומצד שני בחומרת הברונכיאקטזיות.

18/04/2021 | 01:30 | מאת: רחל

בפיענוח נכתב: תסנין ב- RLL. הגדלת בלוטות לימפה בשער ימין שינוים אינטרסטיציאלים על פני שתי ריאות צל הלב בגדר הנורמה מייצר מורחב במידת מה. מה המשמעות?

שלום, יכול להיות שמדובר בדלקת ריאות אבל מציע להגיע עם הבדיקה לבירור במרפאת ריאות.

16/04/2021 | 21:37 | מאת: מיכל

היי. בבדיקת ct חזה בקרינה נמוכה נכתב: אטלקטזה לוחית בלינגולה. בrml הרחבה פריפרית מקומית של סימפונות קטנים עם הסננה נודולרית עדינה בצורת tree en bud מה המשמעות? האם זה יכול להיות סרטן חס וחלילה? אציין כי בבדיקה ב2018 לא ראו כלום והבדיקה הייתה תקינה. תודה רבה

16/04/2021 | 22:30 | מאת: מיכל

אציין כי בבדיקת ct בטן לפני שלושה חודשים נכתב תסנין פסי עם מרכיב נודולרי בחלקו התחתון של rul יתכן תוכן בברונכים פריפריים

16/04/2021 | 22:33 | מאת: מיכל

בת 55. עישון מועט בעבר

שלום, התיאור לא מתאים לסרטן אלא לסימני דלקת או זיהום. צריך לראות את הבדיקה במרפאת ריאות.

16/04/2021 | 18:00 | מאת: מתן

אני בן 35 עשיתי בדיקת שינה ביתית. ואין לי דום נשימה. אבל הסוטרציה 91 מממוצע בשינה. מה הסיבה לזה? עשיתי תפקודי ריאות בעבר תקין. יכולות שיש לי אסטמה לילית? אני קם בבוקר קצת חלש.. ולפעמים יש לי בעליה במדרגות לא תמיד. החמצן יורד לי. תודה

שלום רב, אין אסתמה שמופיעה בשינה. יכול להיות שיש ירידת סטורציה עד 90% וזאת בגלל שהנשימה שטחית יותר. לרוב זה לא דורש טיפול. צריך להגיע למרפאת שינה עם תוצאות הבדיקה.

14/04/2021 | 22:56 | מאת: אור

האם משאף פוסטר יכול להתאים למי שמקבל קרדילוק?

שלום, כן

15/04/2021 | 23:38 | מאת: אור

אבל כתוב בעלון לצרכן שאין להשתמש אם נוטלים תרופות חוסמות בטא, ולפי הבנתי קרדילוק שייך למשפחת התרופות חוסמות בטא. האם הבנתי לא נכון?

14/04/2021 | 16:06 | מאת: די

שלום וברכה .ברצוני לשאול לגבי מחלת ריאות קשה כמו אינפזמה .האם לפי תפקוד שצירפתי אפשר לחשוד שאני סובל ממחלה הזאת ? סיטי עשיתי לפני שנה וחצי ולא היה שם שינויים אינפזמטיים.מצרף בדקת תפקוד ריאות אחרונה שעשיתי. אמרו לי שיש סימני כליאת אוויר בריאות תודה מראש על התייחסות.

שלום, לדעתי הבדיקה שלך תקינה.

13/04/2021 | 22:09 | מאת: ראם

שלום, בת 22. שאפתי חתיכת אוכל בטעות במקום לבלוע. לא היה שיעול או תגובה אחרת. האם זה בסדר?

שלום, אם אין שיעול כנראה שזה מצא את דרכו החוצה.

13/04/2021 | 05:31 | מאת: שמעון

לפני כחצי שנה חליתי בקורונה , לא קלה. מאז מתעייף מהר ומתקשה במאמץ להחזיר נשימה סדירה. בבדיקה שביצעתי לאחרונה הוברר כי יש לי "הפרעה אוורירית קלה עד בינונית בתבנית רסטריקטיבית". אשמח לקבל הסבר והמלצות. תודה.

שלום, הבדיקה אומרת שכוח הנשימה שלך פחות מהתקין. זה יכול לקרות לאחר קורונה ולהשתפר עם הזמן. ממליץ להגיע לבירור במרפאת ריאות.

16/04/2021 | 07:05 | מאת: שמעון

בוקר טוב - תודה רבה על המענה. חג עצמאות שמח.

12/04/2021 | 19:20 | מאת: שחר

שלום רב, בן 37 בריא סה"כ (עישון בעבר), סובל כבר כחצי שנה מכיח וליחה מרובים (בעיקר לבן וקצפי, לעתים צהוב) ותחושת מחנק שלא מרפה בתחתית הגרון. משתעל ומכחכח הרבה באופן יזום כדי לנסות לנקות את הגרון. רופא המשפחה ניסה מוקוליטים והיסטזין שלא השפיעו וכרגע נגמרו לו הרעיונות ולכן אני פה. תודה רבה מראש

שלום, כדאי לבדוק אלרגיה, בעייה במערות האף או הפרשה מהאף, צרבת וחומציות ואסתמה.

pH 7.357 pCO2 43.8 pO2 23.3 OxyHb Fraction 45.4 DeoxyHb Fraction 53 BICARBONATE 24 St.Base Excess -1.5 SAT O2 46.1 Ca ions 1,09 CarboxyHb 1.3 Methemoglobin 0.3 Chloride 103 Lactate 0.98

שלום, כדי לבדוק חמצן צריך בדיקת סטורציה או גזים עורקיים.

חיפשתי באינטרנט ומצאתי פרמטרים של בדיקת גז ורידי שהנורמה היא 37-40 : p02. לי יש pO2 23.3 נראה נמוך מהנורמה אני שוב שואלת האם יש לי חוסר בחמצן בדם. תודה

שלום, הדרך למדוד חמצן היא בבדיקת גזים בדם עורקי ולא בדם הורידי מאחר שהדם הורידי חוזר מרקמות הגוף ולכן אינו מחומצן. הבדיקה שעשית לצערי לא יכולה לעזור.

11/04/2021 | 21:49 | מאת: ציפי

שלום רב, בשל הקורונה חברים קיימו מסיבת יום הולדת לילדים בחוץ היום במשך מספר שעות (כ-4), היו כ 15 מעלות. הילדים היו לבושים ארוך אבל לא עם מעילים או משהו כזה. הם שיחקו ונהנו ולא נראה שסבלו מקור. כשאימי באה לקחת את אחד מהם נזפה בי על כך שיש 15 מעלות בחוץ והוא משחק בחוץ מהשעה ארבע עד שמונה ללא מעיל וכך יחטוף דלקת ריאות. האם זה נכון? האם כך חוטפים דלקת ריאות? או שפעת? או וירוס אחר? הוא מרגיש בסדר ולא התלונן על שום קור. מוטרדת מאוד. תודה.

שלום, לדעתי זה לא מדעי. קור לא גורם לדלקת ריאות.

11/04/2021 | 11:45 | מאת: מיכל

שלום רב האם בדיקת ct בטן עם חומר ניגוד בהזרקה ושתייה מדגימה את הריאות באופן מספק? ואפשר להיות רגוע שאין סרטן? נכתב כי בסיסי הריאה תקינים תודה.

שלום, סיטי בטן מדגים רק את בסיסי הריאות ואם רוצים לראות את הריאות צריך סיטי חזה.