פורום מחלות ריאה

הפורום יעסוק בנושאים הקשורים למחלות ריאה ומחלות דרכי הנשימה, כגון: סרטן ריאות אבחון בדרך ברונכוסקופית, אבחון וטיפול בדרך ברונכוסקופית למחלות שונות של דרכי הנשימה, שיעול ממושך, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPD, אסתמה, נוזל בקרום הריאה אבחנה וטיפול.
3112 הודעות
3041 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות ריאה

06/06/2020 | 22:10 | מאת: בן60

במשך השנים בעבר היו 3 מיקרים של שבר/סדק צלע ב 3 מקומות שונים בחזה שהחלימו. לאחרונה לאור DVT בשוק נעשה בירור PE ב CTA חזה ונמצאו "פגמי מילוי בעורקים סגמנטרים ל RUL RLL LLL לינגולה". האם יכול להיות שהממצאים האלו שראו ב CTA הם שאריות מטראומה היסטורית של הצלעות וזה לא תסחיפים חדשים מהרגל? עד כמה משמעותי הממצא?

שלום, הסבירות הגדולה ביותר שאלה ממצאים חדשים שקשטרים ל DVT. הממצאים משמעותיים ולכן צריך להקפיד על טיפול לדילול דם לפי ההנחיות שקיבלת.

06/06/2020 | 12:39 | מאת: שני

שלום ד"ר כתבתי שהייתי מאוזנת 12 שנים עם סרטייד 250 ולפני כשנה עקב אובך המצב החמיר, לאחר קורס פרדניזון הייתי מאוזנת עם סימביקורט 160 8 שאיפות. העניין הוא שכבר כמעט שנה שאני לא מצליחה לחזור למצב הריאות הקודם. IGE 300 אייזונפילים תקינים והרופא אמר שכרגע עדיף להמנע מזולאייר. האם יש סיכוי שקורס פרדניזון שני יחזיר את מצב הריאות לקדמותו?(סרטייד 250 או המקבילה בסימביקורט). הבנתי שאפשר לקחת סיפיריבה בנוסף, אבל הייתי מאוד שמחה לנסות ולדעת שעשיתי הכל כדי שמצב הריאות יחזור לקדמותו, ושלא איבדתי את חלון ההזדמנות אם יש כזה.. לפני שתחלוף שנה. תודה מראש

שלום, יכול להיות ששווה לקחת קורס פרדניזון אם את לא מאוזנת למרות הטיפול הנוכחי.

04/06/2020 | 09:18 | מאת: Yossi

היי אובחנתי עם אסטמה אחרי שלוש שנים של עישון ומאז מצבי נהפך לנורא אני לא יןדע אם זה קשור אבל אני משתעל כמעט שלוש שעות בבוקר רק בשביל לנקות את הגרון מקשה בדיבור ובבליעה וגם נניח ישנם מאכלים ולפעמים ריחות שיגרמו לעוד ליחות האם זה קשור לאסטמה שמצאו אצלי ? או האם מדובר אולי במשו אחר אשמח לשמוע את דעתך

שלום, שיעול ממושך יכול לנבוע מסיבות רבות כולל אסתמה. כמובן הכרחי להפסיק לעשן ולאחר מכן להמשיך בירור וטיפול במסגרת מרפאת ריאות.

03/06/2020 | 15:11 | מאת: יוסי

שלום,אני מאובחן באסטמה של מאמץ גופני שבאה לידי ביטוי בהתקפים. הטיפול התרופתי שלי כולל סימביקורט וונטולין. ביצעתי תפקודי ריאות ולמיטב הבנתי הם תקינים אך עדיין יש לי התקפים מדי פעם. אתה ממליץ להעלות את המינון? מציין שבין התקפים אני לא מרגיש בעיה. בעבר ביצעתי בדיקת מאמץ שאיבחנה אסטמה גם כן.

03/06/2020 | 15:16 | מאת: יוסי

זה הצילום תפקודי ריאות

שלום, לפי ההנחיות אכן אפשר להעלות את המינון ולהתמקד בתוספת שאיפה מהמשאף לפני מאמץ.

03/06/2020 | 10:28 | מאת: דימה

שלום וברכה.יש לי שאלה .בקשר למאמץ כמו למשל עליה במדרגות .יש קוצר נשימה בבדיקה סיטוראציה הסטוראציה 98 והדופק עולה ל 129 האם זה בעיה של לב או ראיות?(בן 45 מעשן לשעבר הפסקתי לפני שנה)ברקע שינויים ברונכיאקטטיים בראיות על פי סיטי חזה).מרגיש חירחורים בראיות במיוחד במצב שכיבה .התפקודי ראיות הפרעה חסימתית קלה .כמו כן מרגיש קשי נשימה בישיבה במיוחד בנהיגה ברכב האם זה קשור לתנוחה?

שלום, התגובה במאמץ נורמלית ככל הנראה אתה לא בכושר עם חידוש פעילות הדרגתית הדופר ישתפר. לגבי הרכב יתכן שהתלונה קשורה לבעיה שריר שלד ופיזיותרפיה יכולה לשפר.

02/06/2020 | 09:44 | מאת: שי

שלום. אני משתמש במשאף סימבוקרט ולפני 3 ימים הפסקתי לקחת את כדור טלפסט נגד אלרגיה. קיבלתי מהרופא בדיקת דם לאלרגיות. האם אני צריך לחכות כמה ימים בגלל שלקחתי את התרוםה טלפסט נגד אלרגיות לפני 3 ימים? צירפתי קובץ של הבדיקות אלרגיה שמבצעים. תודה ויום מקסים:)

שלום, לדעתי שבוע בלי טלפסט מספיק.

31/05/2020 | 22:27 | מאת: דפנה

דר' שלום ותודה מראש, עשיתי צילום חזה שלא היה בסדר ושלחו אותי לסיטי. בבקשה אם תוכל לומר לי אם זה דלקת ריאות, או סרטן, או מחלה מסוכנת שאפשר למות ממנה, כי יש לי קשיי/קוצר נשימה וכאבים בחזה. מה אומר הסיטי? כדאי לקחת אנטיביוטיקה? סובלת ממש! להלן ממצאי סריקה טומוגרפית ממוחשבת של: בית החזה הבדיקה בוצעה ללא הזרקת חומר ניגודי תוך ורידי. בקרינה נמוכה. ישן? אחר? TB ? סיבת ההפניה: בת 68 . ברקע עישון כבד. ממצאים בצילום חזה. אמפיזמה בדיקות קודמות לצורך השוואה. PACS אין ב ממצאים: ללא ממצא חריג בבסיס הצוואר. ניפוח יתר של הריאות. שינויים פיברוטיים בפסגות הריאות. סימני אמפיזמה ריאתית ניכרת במיוחד באונות העליונות. ללא קשריות ריאתיות. ללא מוקדים מסויידים בריאות. אין עדות לקשריות ריאתיות או ממצא מוקדי אחר. ללא הגדלת בלוטות לימפה במפתח בית החזה, במדיאסטינום, בשערי הריאות או בבתי השחי. ללא תפליטים פלאורליים או פריקרדיאלי. המדיאסטינום שמור. אין עדות לברונכיאקטזיות. ללא נגעים אנדוברונכיאליים. בקע היאטלי זעיר. בסריקת הבטן העליונה: האיברים הכלולים ללא ממצא גס הראוי לציון. שינויים טרשתיים באאורטה האינפרה רנלית. מבנה גרמי ללא ממצא חריג. סיכום: אמפיזמה ריאתית ניכרת. שינויים פיברוטיים בפסגות הריאות. ללא סימני שחפת ישנה. שאר הממצאים כמפורט.

שלום, לא מדובר בסרטן אלא באמפיזמה\נפחת שהיא מחלה כרונית שנגרמת מחשיפה לעישון.

31/05/2020 | 15:56 | מאת: מיכל

האם תפליטים פלוארדים זה גידול?ראו בסיטי חזה

שלום, לא. מדובר בנוזלים שמצטברים מסביב לריאות במצבים שונים. הסיבות השכיחות הן בעיות לב, כליות, כבד ומצבים דלקתיים שונים. יש להמשיך בירור במרפאת ריאות.

30/05/2020 | 15:04 | מאת: אירית

שלום בני בן ה14 סובל מצפצופים בזמן צינון האם זה אסטמה? הילד רץ מתאגרף והתחיל להתאמן לצבא לבד(זה החלום שלו להיות בסיירת) ואין לא קוצר נשימה אחרי ריצה ובזמן הריצה יש לו כאלה צפצופים ממש קטנים וזה לא מציק לו בכלל ואף פעם לא היה לו התקף הוא התאכזב הרבה פעמים בחיים שלו יחסית לילד ואני לא רוצה שהוא יתאכזב מהחלום הכי גדול שלו האם יש סיכוי שזה אסטמה? והאם ניתן למנוע אסטמה? *תקן אותי במידה וזה לא הפורום*

שלום, יתכן שמדובר באסתמה. ממליץ בשבילו לעשות בדיקת תגר מאמץ. במידה שאכן זו אסתמה קלה בלבד יש מקום לבקש וועדת חריגים ולמצוא את המקום המתאים בשבילו בצבא. יש הרבה אפשרויות במצבים הללו גם בתפקידים קרביים.

06/06/2020 | 04:06 | מאת: אירית

יש סיכוי שלא מדובר באסטמה? אף פעם לא היה לו התקף ואין לו קוצר נשימה אז איך יש לו אסטמה אני אלך לעשות לו את הבדיקה

30/05/2020 | 14:13 | מאת: קארין

שלום בת 37. ביצעתי סיטי חזה, אשמח לדעת מה זה אומר, אני מאוד מודאגת. קשרית ggo היקפית עדינה עד 0.5 ס"מ וקשרית במקביל לסדק הבין אונתי הקטן באספקט התחתון. קשרית נוספת במקביל לסדק הבין אונתי בבסיס הריאה משמאל בגודל עד 0.2. התרשמות: שינויים קלים ביותר בrul עם ציור אינטרסטיציאלי תת פלאורלי מעט מוגבר, 3 קשריות ריאתיות זעירות,אחת מבינהן גרנולומה וקשרית תת פלאורלית מזערית ב lll. מה זה אומר? אני ממש בלחץ. בנוסף, כשאני עושה ספורט - מיד יש לי כאב בצד ימין בחזה. למעלה.ממש מתחת לקו השד. האם יכול להיות קשור לממצאים? אודה לתשובה.

31/05/2020 | 10:42 | מאת: קארין

עוד שאלה. אני שנה וחצי לאחר ניתוח לב פתוח. ניתוח מומים מולדים - vsd ובבדיקת mri  הודגם papvr עם ניקוז וריד שמנקז את ה rul ל svc. גם מולד. השאלה אם ישנו קשר בין הממצאים לזה מכיוון שהרי בניתוח עם היה התעסקות עם וריד בריאה וזה היה ב rul. יכול להיות שהממצאים לא באמת קשריות ?אלא משהו שקשור בניתוח? תודה

שלום, התיאור של הסיטי לא נראה מדאיג, יש אפשרות שמדובר בתהליך דלקתי או צלקת. מומלץ להגיע למרפאת ריאות למעקב.

עשיתי צילום חזה וזה מה שיצא סוקלאוזיס בצורה אס לב אינו מוגדל אוורור ראיתי שמור מה זה אומר?

שלום, עקמת של עמוד השדרה.

29/05/2020 | 19:52 | מאת: מיכל

שלום, יש טיפול שעוזר בהצהרת היקפים ולהמסת שומן מועטה בכל טיפול שחשבתי לנסות. יש לי אסתמה קשה ואלרגיות ואני לא יכולה לעשות ספורט. זה מכשיר לייזר שפולט רמות נמוכות של אנרגיית לייזר מסוג DIODE , היוצרת אותות כימיים בתאי השומן, אשר מפרקים את הטריגליצרידים לחומצות שומן חופשיות ולגליצרול ומשחררים אותם מתוך התעלות הנמצאות בממברנת התא. חומצות השומן והגליצרול מועברים לאחר מכן לרקמות ושם אנזימים מסויימים בתאים מפרקים אותם ומפיקים מהם אנרגיה. בהתוויות כתוב שאסור לעשות כשיש מחלה אוטואימונית כי ככל הנראה הלייזר נמצא כמחזק את המערכת החיסונית ואולי בגלל עוד סיבות. האם אסתמה ואלרגיות נחשבות כמעט כמו מחלות אוטואימוניות ועדיף לא לקחת סיכון ולא לחזק את המערכת החיסונית? תודה מראש

שלום, אני לא מכיר את המערכת הנ ל אבל אסתמה לא נחשבת מחלה אוטואימונית. צריך לשאול את המטפל באופן ספיציפי.

29/05/2020 | 12:40 | מאת: שימי

דוקטור שלום בימים האחרונים אני חווה מין קושי בנשימה ורגישות באזור החזה. חוויתי את זה לפני חודש וחצי. אני מזכיר שאני עם מחיצה באף עקומה, נזלת אלרגית וכדומה. אני מודאג מאוד מבעיות קשות בנשימה. האם אני צריך לדאוג? אני ממש חושש. יש כאן עניין מסוכן? אני דואג.

שלום, אם אתה לא מוגבל בפעילות זה לא נשמע מסוכן. גש לרופא המשפחה להערכה.

29/05/2020 | 00:21 | מאת: רעות

שלום, יש לי אסתמה קשה שמטופלת עם פוסטר 8 שאיפות. אני מנסה להמנע מלהגיע לפרדניזון קבוע. האם תוספת של קפאין כל יום בנוסף למשפאף יש לה פוטנצייאל לשפר מעט את האסתמה? כי ראיתי שיש על זה מידע . אני לא שותה בכלל קפה. תודה!

שלום, אכן יש לקפה השפעה מסויימת לשיפור בתפקודי הריאה למספר שעות. זה לא מקובל ולא נבדק כטיפול לאסתמה.

28/05/2020 | 23:12 | מאת: יעל

שלום, אני בת 47 סובלת מאסטמה כרונית מטופלת קבוע במשאף סרייט טייד ובפרמזון כדורי סטרואידים בעת הצורך. במקום עבודתי יש אפשרות לעבוד מהבית זאת בתנאי להצגת אישור רפואי שהנני בסיכון. כאשר פניתי לרופא המטפל שלי וביקשתי המלצתו סירב הרופא לבקשתי וטען שאסטמה איננה נמנית בקבוצת סיכון. אני מאוד חוששת להגיע למקום עבודתי. שאלתי האם אסטמה אכן לא נמנית כמחלה ברמת סיכון לנגיף הקורונה? אודה להתיחסותך.

שלום, לא בכל מצב אסתמה נחשבת מחלה בקבוצת סיכון אבל במידה שאת זקוקה לטיפול בפרדניזון באופן קבוע את מחשבת בקבוצת סיכון לעניין הקורנה.

28/05/2020 | 12:22 | מאת: שני

שלום, יש לי אסתמה קשה ואלרגיה לאבק. אני אמורה להחליט על קניית דירה בבניין ויש 2 אופציות באותו הבניין: 1. דירה בקומה 15 שפונה לפארק שבו אין כבישים 2. דירה בקומה 15 שפונה לכביש דו סטרי. זה לא כביש מאוד סואן, אבל בבוקר כשאנשים נוסעים לעבודה ושעות שחוזרים מהעבודה לפחות שעתיים יש כל הזמן תנועה. האם עשו המכוניות יכול להוות בעיה אפילו כשמדובר על קומה 15 ועדיף לבחור דירה שפונה לפארק? החיסון שלה הוא שקצת יותר רועש, אבל אעדיף שיהיה יותר רעש לטובת הבריאות. תודה מראש

שלום, בקומה 15 החשיפה פחות מזיקה אבל נראה לי שעדיף דירה שפונה לפארק.

27/05/2020 | 22:55 | מאת: שמעון

שלום נפגעתי בעבודתי נשמתי גאזים פחממניים בבדיקת סיטי נמצא עיבוי בסימפונות באונה עליונה מימין בסיטי קודם היה עץ בהנצה וקשרית בבסיס הריאה השאלה עד כמה אני צריך לדאוג לגבי חלילה גידול עתידי

שלום התיאור שמסרת מתאים יותר לדלקת.

27/05/2020 | 18:02 | מאת: אילן

שלום, צבעתי אתמול בחלל קטן ולא מאוורר בתרסיס צבע והשתמשתי בשני בקבוקי תרסיס. הצבע הוא על בסיס ממס (מומס בטרפנטין). לאחר הצביעה החלה תחושת כאב בבית החזה מלווה בשיעול מדי פעם. ללא קוצר נשימה. היום קצת יותר טוב אבל עדיין תחושה לא טובה בבית החזה כמו צרבת ושיעול מדי פעם עם מעט ליחה. האם צריך לעשות עם זה משהו (להבדק בביהח למשל) ואם לא מהו פרק הזמן שזה אמור להתנקות? תודה

שלום, אני מניח שזה יעבור תוך מספר ימים. במידה שאין שיפור יש לפנות לרופא המשפחה בשלב ראשון.

28/05/2020 | 10:00 | מאת: אילן

תודה רבה

25/05/2020 | 19:23 | מאת: דימה

שלום, לפני כמה ימים שאלתי שאלה כללית על הסוגי צלקות שנוצרות בראיות .האם חשוב מיקום הצלקות בראיות ?כי רופא ראיות אמר שיש צלקות בכמה מוקדים בראיות, שאלתי האם זה פיברוזיס הוא אמר שלא.זו צלקות פברוטיות לפי משהוא אמר .יכול להיות שהצטברות ליחה נראה כמו צלקת?מדובר בצילום סיטי חזה ללא חומר ניגוד.(בן 45 סיטורציה תקינה.ויש קשי נשימה תפקודי ראיות לפני שנה :fev1 93% fvc115% היחס בינהם 67 %) .

שלום, תפקודי הריאה מראים על הפרעה חסימתית ויכול להיות שמשאפים יעזרו. צריך לראות את הסיטי כדי לומר את דעתי מאחר שינויים פיברוטיים יכולים להיות בכל מיני מצבים ובכל מיני דרגות. בדרך כלל הצטברות ליחה לא נראית כמו צלקת.

25/05/2020 | 14:39 | מאת: נ

ד"ר יקר שלום, אחי, בן 48, עם multiple exostosis מלידה ועודף משקל, לא מעשן ולא עישן מעולם. ביצע בינואר 2019 צילום חזה בעקבות דלקת ריאות תסמינית בריאה הימנית, בצילום היה ממצא של "צל עגול בבסיס הריאה הימנית, נראה גם בצילום חוזר עם פטמה". בעקבות כך הוא נשלח ל CT ריאות אותו ביצע במרץ 2019, וב CT לא אותר שום נודול או ממצא אחר בשום גודל שהוא בשתי הריאות ובפרט מימין. נמצאה אקזוסטוזה שנכתב שיתכן והצללה בצילום החזה הייתה בגללה. כעת, נבדק עקב כאב גרון (ללא כל תסמין נשימתי ריאתי) ונשלח לצילום חזה אותו ביצע בבית, במכשיר נייד של חברה חיצונית. בפענוח הרשמי לא נכתב שום ממצא חריג. אולם הפנימאי המטפל חשב שספק רואה הצללה קטנה ב RML, ובהתייעצות שלו עם רדיולוג בכיר אחר הם החליטו שזה צל של צלע עם כלי דם ולא ממצא ריאתי. מה דעתך בהתחשב בזה שהיה CT תקין לגמרי לפני שנה? אין לו שום תסמין ריאתי וכמובן שעדיין ממשיך באי-העישון מלידה.

שלום, בגלל שהסיטי היה תקין אני מניח שהממצא בצילום לא אמיתי.

25/05/2020 | 03:21 | מאת: דפנה

דר שלום ותודה מראש, עשיתי צילום חזה כדי להשוות לשנה שעברה עם ממצאים ואין שינוי להלן מה שכתוב: צילום חזה LAT + PA * מעקב בוצעה השוואה לצילומים קודמים מתאריך : 2019/04/01 * שינויים אמפיזמטיים בשתי הריאות . אין עדות לתסנין . ציור אינטר-סטיציאלי מוגבר על פני שתי הראות . הצללות בפסגות דו "צ - ללא שינוי מהותי . ללא הרחבת המדיאסטינום או שערי הריאות . צל הלב אינו מוגדל . ממצאים: מעקב פולמונולוגי האם זה מראה על סרטן? או דלקת ריאות??? אני חודש עם קשיי נשימה ביום וכל לילה שמעירים אותי עם כאבים בבית החזה, בגב מאחורה, בצדי הגב, אני מעשנת כבדה עד היום כבר 50 שנה. בבקשה תענה לי האם אני בסוף חיי. תודה רבה.

שלום, מהצילום נראה שאת סובלת ממחלה כרונית של הריאות שקשורה בעישון ככל הנראה אמפיזמה. דווקא הצילום מתואר ללא שינוי מהבדיקה הקודמת כך שניתן לקוות שמצבך אינו מחמיר. להשלמת הערכה מומלץ לבצע בדיקת תפקודי ריאה מלאים , סיטי חזה והערכה במרפאת ריאות.

24/05/2020 | 21:29 | מאת: מיכל

שלום. האסתמה שלי אובחנה לפני 15 שנים ללא תפקודי ריאות לאחר דלקת ריאות. כשקיבלתי כבר תפקודי ריאות הייתי עם סרטייד 250 ואז הפסקה של 12 שעות גרמה לתפקודי ריאות תקינים. ישנה גם אלרגיה לאבק ו ה IGE שלי הוא 300. כל השנים הייתי עם סרטייד 250 ולפני שנה וחצי לאחר החמרה קשה בעקבות אובך עברתי לפוסטר 8 שאיפות. העניין הוא שתפקודי הריאות שלי אצל הרופא כשהאסתמה כבר קשה יוצאים תקינים ורופא אחד זרק לאוויר שזה מוזר. האם באמת באסתמה קשה לרוב יראו משהו לא תקין בתפקודי הריאות אם עם אני משאפים? קראתי שיש צורך בפועל להפסיק 3 שבועות עם משפאים כדי שהבדיקה תהיה ממש אמינה. אני לא חושבת שיש אצלי סיבות אחרות שעד היום לא עלו אלייהן לתסמינים. יש לי ריפלוקס והוא לא חומצי כי שנים הוא מטופל עם נקסיום פעמיים ביום. תודה מראש

שלום, אני מסכים שזה לא שכיח אבל אפשרי. במקרים כאלה שיש ספר מומלץ לבצע תגר מטכולין. בדיקת אאוזינופילים בדם ובכיח, בדיקת NO באוויר הננשף.

23/05/2020 | 17:27 | מאת: zvi

שלום הנני חולה COPD מחובר לחמצן קבע .לאחרונה חש קוצר נשימה קיצוני בהתכופפות קלה./העלאה של חמצן אינה משנה דבר..ממש וסטורציה הפכה לקבוע 97.גם בחוסר חמצן קיצוני.יתכן ומושפע מHCCבכבד? או שריר הנשימה?באיזה כייון לחפש סיוע?

שלום, אולי יש בעיה בתנועת הסרעפת, ניתן לראות באולטרסאונד, עודף משקל אם יש ובדיקה במרפאת ריאות האם אתה מקבל טיפול מיטבי ל copd. גם סיטי של החזה והבטן יכול לעזור.

26/05/2020 | 18:23 | מאת: צבי

תודה לתשובתך.טופלתי עיי משאף דואוקליר וקופח מאוחדת מתעלמת מההמלצות לשיקום ראות.כבר שנים שמתחמקים.למרות תלונותיי לנזקים .פניותיי למשרד הבריאות לא זכו להתייחסות ואני נחנק לאט לאט.

23/05/2020 | 15:14 | מאת: אבי

שלום רב דר דרור הייתי אצל דר עמנו שרווצמן עם סיטי ותיפיקודי ראות הוא הסתכל על התיפיקודים וכתב שהם בגדר הנורמה והסתכל על הסיטי וכתב שינוים ברונכיאלים ברונכיאקטטים דלים אני מניח שזה קלים ובהמלצות כתב הפסקת עישון כמובן שהפסקתי ובמקרה של כיח מרובה לקחת תרבית ולטפל באנטיביוטיקה השאלה היא האם זה ברונכיטיס כרוני או שאפשר להציל את המצב בברכה אבי

23/05/2020 | 15:52 | מאת: אבי

כמו כן איך אני מגיע אלייך באופן פרטי

שלום, אפשר להציל את המצב עם הפסקת עישון ואנטיביועיקה. לעיתים גם פיזיותרפיה ומכייחים. פרטי המרפאה מופיעים באינטרנט. זה פורום ציבורי ולכן אני לא מביא אותם כאן.

23/05/2020 | 00:54 | מאת: נעמה

שלום אני בת 43. לא ידוע על מחלות רקע פרט לתנודות בבלוטת המגן שטרם מטופלות. לפני כ 4-5 שנים התחלתי להשתעל מדי פעם ללא הסבר. לפני שנתיים וחצי נמצא בצילום חזה וסיטי - גידול במדיאסטנום ותוך חודש הגידול הוסר בניתוח VATS דרך הצלעות. הוצא גידול מסוג שוואנומה בקוטר 6 ס"מ! שכמעט סגר את הסימפון הימני, לחץ על קנה הנשימה, נגע בוושט ובלב. מאז עברתי כל שנה בדיקת CT ולשמחתי הגידול לא חזר. עם זאת, מאז אני סובלת מתקופות של שיעול וקוצר נשימה שהרופא אמר שזה אסתמה ( כנראה התפתחה בעקבות הגידול ) ואחת לכמה חודשים יש לי התקף ולוקחת משאפים כחודש. כמו כן אני מרגישה גם בשגרה קצת גירוי בנשימה שאיננה "חלקה" כבעבר. אני אמורה לחזור לעבוד. רציתי לשאול האם לאור העובדה שעברתי ניתוח כזה והטראומה שהריאות והגוף עברו, אני בקבוצת סיכון מוגברת יותר לגבי הקורונה, היות וזאת מחלה שמערבת את דרכי הנשימה או שאני כמו כל אדם רגיל או כל חולה אסתמה "רגיל" בנושא זה תודה רבה על העזרה נעמה

שלום, לפי הפרטים שמסרץ נראה לי שאת לא בקבוצת סיכון.

22/05/2020 | 11:34 | מאת: יוסי

דר רוזנגרטן שלום, 1. אני מטופל עם OFEV 150 כנגד IPF. בנוסף מקבל AZENIL פעמיים בשבוע למניעה. 2. השבוע היה לי צינטור איבחוני, שבמסגרתו פתחו לי היצרות "בעורק שמאל קדמי יורד", ושמו לי סטנט. רשמו לי תרופות: - Aspirin 100mg - Lipitor 40 mg - Plavix 75mg שתי שאלות: - האם תרופות לבעיית IPF מתנגשות עם תרופות הקרדיולוגיות? מותר לקחת אותם יחד? - האם העורק השמאלי הקדמי שפתחו לי משתתף בהזרמת הדם לריאות?

שלום, אפשר להמשיך טיפול ב ofev. העורק שנפתח מספק דם ללב ולא לריאות.

22/05/2020 | 05:10 | מאת: כןכבית

בצילום חזה: יש הצללה הטרוגנית מינימלית המוטלת על אונה ימנית עליונה ןבסקפולה ימנית. תודה

שלום, חשד לדלקת ריאות.

20/05/2020 | 19:05 | מאת: אבי

שלום דר חן חן על הסובלנות שלך ועל הזמן הפרטי שאתה מקדיש בשביל משתתפי הפורום כה לחי.. ועכשיו לעניין הייתי אצל דר עמנואל שוורצמן לפני כשבועיים בגלל כאבים בחזה בנשימות עמוקות וכמו כן כאבים מציקים קצת שיעול וליחה הוא שלח אותי לתיפקודי ריאות וct ריאות והיום הייתי אצלו עם הct והתיפקודי ריאות הוא כתב שהתיפקודי ריאות בגדר הנורמה והתבונן בסיטי במחשב ואמר שיש שינוים ברונכיאלים ברונכאקקטים דלים והסביר לי מה זה השאלה שלי עד כמה אני יכול להיות רגוע שאין איזה גידול בct בתודה אבי

20/05/2020 | 19:08 | מאת: אבי

שאלתי אותו על זה והוא אמר שהוא לא רואה גידול או מסה אז אנ יכול להיות רגוע?

שלום, נראה לי שאתה יכול להיות רגוע שאין גידול.

20/05/2020 | 13:44 | מאת: קובי

שלום וברכה יש לי מנהג מגונה של שנים לעשן סיגריה אחת בלבד בודדת בלילה ..האם ניתן להגיד שנזק של סיגריה אחת זה כמו רמת של זיהום אוויר עירוני או שהסיכון הקבה יותר מכך ?זה ממש משחרר אותי ממתח כמה זה חמור לדעתך?

שלום, כל סיגריה מזיקה אולם כמובן שהנזק גדל עם הכמות. יחסית מדובר בנזק מינימלי מסיגריה אחת אבל אם אפשר עדיף להימנע גם מזה.

20/05/2020 | 13:38 | מאת: ליאת

שלום וברכה אני קוסמטיאית במקצועי אני מנקה את משטחי העבודה שכוללים עץ במגבוני חיטוי על בסיס isppropyl 70 +hydrogen peroxide ויש להם ריח נורא חריף במיוחד במגע עם עץ רציתי לדעת לא מופיע התוויה של נשימה במוצר האם יש סכנה להשתמש בהם בכמות מרובה יכול לעשות נזק לטווח ארוך?

שלום, יכול להיגרם נזק. כדאי לשמור על איוורור החדר ובמידת האפשר להשתמש במסכה בזמן הניקיון.

20/05/2020 | 13:31 | מאת: אבי

היי ..אני מאמן בסטודיו קטן של קרוספיט בלי יותר מדי חלונות ואפשריות אוורור..בתקופה הנוכחית אנחנו מחטאים את המוטות ואת המשקולות בין המתאמנים בספטול כחול בשפריצר 70 אחוז אלכוהול ו5 אחוז כלוהרסידין.. אתמול למשל סיימנו 5 בקבוקים במשך המשמרת אני המון שעות חשוף לריח החזק של החומר בלית ברירה האם יש סיכון בזה חוץ מהאי נעימות של הריח החריף נזק מצטבר כלשהו?

שלום, כנ"ל כמו הקוסמטיקאית.

שלום אני בן 28 בריא בדרך כלל סובלל מאסטמה קלה שהייתי לוקח פעם ב בשאיפה אחת של ונטולין כבר 3 חודשים שאני מרגיש קושי בנשימה ללא צפצפופים לפעמים מרגיש שיש קצת וכן מרגיש שאני צריך קיבלתי טיפול סימביקורט בוקר וערב שהפסקתי ולוקח שאיפה של ונטולין רק שאני מרגיש ממש שאני לא יכול לנשום הבעיה שאני מרגיש שזה לא מספיק עוזר לי עשיתי צילום חזה שיצא תקין ובדיקת דם תקינים אני גם בעבר סבלתי מחרדות והתקפי חרדה ואני לא בדיוק יודע אם זה חרדה או אסטמה האם אפשר לפענח את הבדיקה ולהגיד לי אם זה פענוח של מישהו שיש לו אסטמה או שהכל תקין וללכת לכיוון של חרדה

שלום, לא הצלחתי לראות את הבדיקה.

העלתי את הקובץ

20/05/2020 | 00:11 | מאת: מיכל

שלום ד"ר אשמח לברר: באסתמה קשה. אם אני מאוזנת רק עם 10 שאיפות סימביקורט ועוד 4 שאיפות קיובר ו 2 שאיפות ספיריבה. לא עדיף להמשיך כך מאשר להתחיל לקחת קבוע פרדניזון כל החיים? או שלא שבמצב כזה איו ברירה וכן עדיף לעבור לפרדניזון? תודה רבה

שלום, קשה לענות על כך בפורום. צריך להתיינץ במרםאת ריאות.

20/05/2020 | 00:05 | מאת: שירן

שלום אני נאלצת לקחת קורס פרדניזון שני סמוך לראשון שלא עזר מספיק לאסתמה. הראשון היה 40 מ"ג למשך שבועיים וחצי ואז ירידה של 5 מ"ג כל יומיים. הפעם זה 40 מ"ג לשבוע ואז כל שבוע ירידה של 10 מ"ג. קיבלתי לעשות בדיקה לקורטיזול שבוע לאחר סיום הקורס. במיד ויהיה לי דיכוי אדרנלי, האם זה עלול להיות מסכן חיים כבר באותו השבוע? אני פשוט סובלת מעייפות קשה בשגרה, וחוששת לא אוכל לדעת מה המצב לפי התסמינים. תודה מראש

שלום, לא מסכן חיים.

19/05/2020 | 19:54 | מאת: אלעד

שלום מה בן אדם יחוש בהרבה מהמקרים כאשר יש בעיות בנשימה איזה תסמינים ? ואיך קורה שיש בעיות במערכת הנשימה מה הסיבות שיש ברוב המקרים ?

שלום, התלונות העיקריות הן קוצר נשימה ושיעול. הסיבות מרובות, בעיות לב וריאות, דלקות שונות ומחלות דרכי אוויר ועוד.

19/05/2020 | 19:48 | מאת: ניר

שלום רוב הפעמים שיש בעיה בלב כמו התקף לב הבנתי שזה יבוא אם סימפטום של קוצר נשימה או משהו שקשור לנשימה האם זה לרוב ככה ? ואיך הנשימה קשורה ללב כאשר יש בעיה בלב וכתוצאה מזה יש תסמינים שקשורים לנשימה ?

שלום, בבעיות לב לרוב יש תלונות של מיחושים בחזה מעין לחץ או כאב. מאחר שהריאות מקבלות דם מהלב ומובילות את הדם המחומצן אליו המערכות קשורות וכל בעיה באחת מהן משפיעה על חברתה.

שלום שמי נהוראי אני בן 15 מאילת ויש לי אסטמה כרונית ופתחו את הבתי ספר אתמול ורציתי לדעת עם זה בסדר שאני ילך כי אני מפחד שאני נחשב בקבוצת סיכון

שלום, עקרונית אם אתה יציב תחת טיפול ולא סובל מהחמרות של האסתמה ולא לוקח סטרואידים בכדורים אתה לא בקבוצת סיכון.

18/05/2020 | 20:07 | מאת: אופיר

שלום האם המשאף ונטולין הפשוט (כחול) ללא cfc מכיל סטרואידים ? תודה רבה אופיר

שלום, לא.

17/05/2020 | 22:36 | מאת: צבי

מה מינון הפרדניזן התחילתי ומה משך הזמן שיש לקחת מינון זה לפני התחלת ירידה במינון. תודה

שלום, כל מקרה לגופו. לרוב המינון ההתחלתי הוא בין 20 ל 40 מ"ג ליום. וההורדה ההדרגתית נמשכת מספר חודשים. עד חצי שנה.

לום אני מטופלת עם סרטייד 500 לאסתמה. חברה המליצה לי על משאף טבעי שמכיל מלח הימלאיה שמגיע לריאות, ומחיפוש חוותד עת באמאזון ראיתי שלהרבה זה עזר. כמובן שאני מתכוונת לקחת בנוסף לתרופות ולא להוריד מינון. האם המלח הנשאף עלול אולי לגרום לנזק או להחמרה במקרים מסויימים? יש לו מחיר מאוד זול, אז רק השיקול הוא מבחינת סיכון. תודה מראש

שלום, לצערי אני לא מכיר את המשאף הנ"ל אבל מהתיאור שלך נראה לי שהוא לא מזיק.

17/05/2020 | 12:38 | מאת: אורן

שלום שיש בעיות בנשימה שמצריכות התערבות פולשנית תמידית של מכונת הנשמה מה בידיוק נפגע איזה איזור בנשימה ? שרירי הנשימה ? הריאות ? איזור אחר בנשימה ?

שלום, יש כל מיני סוגי פגיעות. הפגיעה השכיחה היא בתפקוד הריאות עצמן עקב זיהום או בעיית לב. יש גם מחלות שפוגעות ברירי הנשימה אבל זה יותר נדיר.

16/05/2020 | 18:35 | מאת: שלומי

שלום אני נוטל שנה וחודש קלונקס 0.5 כול יום שני כדורים בגלל חרדות עכשיו אני יורד מהכדור הזה בהדרגה עד הפסקתו לחלוטין האם הכדור הזה יכול לפגוע במערכת הנשימה בעת הנטילה שלהם ? ואחרי שמפסיקים בהדרגה את הכדור עד הפסקתו לחלוטין יכול או גורם לבעיות ?

שלום, הבעיה עם הפסקת הטיפול היא לא נשימתית אלא יותר בגלל התלות שהגוף מפתח התרופה. אפשר להיגמל מהטיפול בהדרגה בהכוונת הרופא המטפל.

16/05/2020 | 18:32 | מאת: יוני

שלום פעילות גופנית כמו ריצה איך עוזרת לגוף בכלל ולנשימה בפרט מה זה עושה לגוף לנשימה שזה משפר את הפרמטרים האלו ?

שלום, תפקוד שרירי הגוף משתפר עם האימון, זה גם כולל באימון אירובי כמו ריצה את שריר הלב ומחזור הדם ובעקיפין משפיעה על הריאות שנדרשות ליותר אספקת חמצן בשל הצורך האנרגתי שמתגבר בפעילות גופנית. הכל ביחד מוסיף לבריאות.

16/05/2020 | 18:30 | מאת: מרדכי

שלום למה שמים פיום קנה בגרון ? מה מכונת הנשמה נותנת למונשמים ? ובכלל בן אדם שמונשם זה כתוצאה מאיזו פגיעה בנשימה באיזה איבר בגוף ?

שלום, פיום קנה הוא פתח שדרכו קל יותר להנשים מאשר בעזרת צינורית מהפה. מכונת הנשמה מספקת חמצן בריכוז מותאם למצב, נפחי איוורור לפי מבנה הריאות ולמעשה מחליפה את פעולת הנשימה של האדם. לרוב הפגיעה היא בריאות.

16/05/2020 | 14:04 | מאת: אריאלה

מזה שנה יש לי תחושה של חנק ואי יכולת לנשום בזמן שאני מנסה להירדם. זה יכול לקרות בשכיבה או סתם עצימת עיניים בישיבה על הספה, רק כשאני עוצמת עיניים בום טראחח זה קורה. אקו וצילום חזה תקינים

שלום, ממליץ על בדיקת רופא אא"ג.

16/05/2020 | 12:21 | מאת: מיכל

שלום, האם הטיפול ביולוגי בדופילומאב לאסתמה קשה מבחינת הנתנונים שנאפסו מראה שיותר עוזר לחולים בהשוואה לזולאייר? ומבחינת תופעות הלוואי, האם יש בו יותר או פחות תופעות לוואי? אני נמצאת בקבוצה מחו"ל של חולים שמקלבים זולאייר, ורובם טוענים שיש להם תחושה קשה של עייפות כמה ימים אחרי הטיפול, כמו תחושת שפעת... וגם כן כאבים במפרקים. תודה מראש

שלום, למיטב ידיעתי לא בוצעה השוואה אחד מול השני. שתי התרופות עם פרופיל בטיחותי טוב אבל כל מטופל מגיב אחרת ולכן הסיבה לשנות טיפול היא בעיקר אם הטיפול לא עזור או שגורם לתופעות לוואי משמעותיות. לדיון עם רופא הריאות שלך.

16/05/2020 | 12:02 | מאת: שגית

שלום, יש לי קושי בנשימה שהולך וגובר, בבדיקת תפקודי ראות הודגמה חסימה ממקור גבוה. מה יכול להיות האבחון ומהי בד"כ דרך הטיפול?

שלום, עדיין לא ברור מה הסיבה לחסימה. יתכן שכדאי לעשות סיטי וברונכוסקופיה כדי לוודא זאת.

15/05/2020 | 20:48 | מאת: דימה

שלום וברכה יש לי שאלה כללית .מה הבדל בין צלקות מדלקת ראיות או מברונכיטיס קשה לבין צלקות של מחלה כגון פיברוזיס ולמחלות דומות או צלקות שנגרמו מנזקי עישון? ומה יותר משפיע על איכות חיים?

שלום, צלקת למעשה זה איזור של ריאה שלא עובד. הדבר החשוב ביותר הוא מה היקף הנזק. יכול להיות נזק חמור או קל בכל אחת מהמחלות שציינת. לרוב ההתקדמות במחלת הפיברוזיס היא המהירה ביותר.

שלום,תודה על המענה המהיר . האם חשוב מיקום הצלקות בראיות .כי רופא ראיות אמר שיש צלקות בכמה מוקדים בראיות שאלתי האם זה פיברוזיס הוא אמר שלא.זו צלקות פברוטיות לפי משהוא אמר .יכול להיות שהצתברות ליחה נראה כמו צלקת?

13/05/2020 | 21:04 | מאת: הדס

שלום ד"ר, לפני חודשיים היה לי גרד בסנטר, ליחות מרובות וקוצר נשימה חד פעמי לקחתי משאף וכדורי אלרגיה ( אסמתית ) ומאז ועד עכשיו אני סובלת בתסמין חדש ולא מוכר קשיי נשימה( קל) 24/7 מרגישה שאין לי אוויר מספיק, או כמו בטביעה ואני צריכה לקחת כל פעם אוויר, חלשה וגם שאני אוכלת אני מרגישה צורך להפסיק ולנשום אני לא ישנה טוב, זה עושה אותי עצבנית ורע לי אני לא יכולה לחזור לשיגרה!! רופאת משפחה בדקה את הריאות ואמרה נקיות( שאני יודעת שאין לי ציפצופים) זה משהו אחר ואמרה לי שזה חרדה ויש לי לפעמים גם בעיות קיבה אז הביאה לי טיפול לצרבת היא ממש לא מוכנה להקשיב וטוענת שגם אם זה קורנה אין טיפול לזה אני סובלת מה עושים? מה לדעתך יש לי? אין לי חום שיעול רק חנק וקשיי נשימה

שלום, אם מדובר באסתמה אזי שהטיפול במשאפים צריך להיות קבוע ומסודר. ממליץ על ביצוע תפקודי נשימה והערכה במרפאת ריאות.

שלום, אשמח להתייעץ. הלכתי לרופא ריאות שלשום, שאיבחן את האסתמה שלי כמתמשכת, חמורה ולא מאוזנת, ואמר שלטובת ההריון חובה לאזן אותה... הוא נתן לי משאף סטרואידי, שנקרא פוסטר (foster) ורשם לקחת 2 שאיפות כל לילה וכל בוקר. בחיים לא לקחתי משאף ואני מוטרדת מזה מאד. בדקתי את העלון לצרכן, רשום לא להשתמש בהריון (וגם המון תופעות לוואי...) יש לי זכרון שסטרואידים זה לא מי יודע מה לגוף. בטח שלטווח ארוך. הוא ביקש שאבוא עוד חודשיים ואז נראה אם ניתן להפחית... אבל מה,רשום בעלון אסור להפסיק על דעת עצמי, ככה שזה תלוי בו, וזה אולי לכל החיים! אני לא יודעת מה להחליט ואני די מיואשת- הצפצופים והליחה מתפרצים כל הזמן עכשיו, מאלרגיות, צחוק, טיפה אבק, שינויי מזג אויר... ניסיתי בשנים האחרונות כל טיפול אלטרנטיבי שאני מכירה, אני רק יכולה לקצר את זמן ההתקף, כשאני במצב של ערות. אבל יש לי את אותה תדירות מרובה של התקפים... ובלילות זה מחמיר ומעיר אותי... ואני חוששת להריון . אשמח לדעת מה דעתך על המשאף הזה? תודה רבה.

שלום, פוסטר הוא משאף טוב. הוא מותר בהיריון למי שצריך. "פוסטר - מותר בהיריון. הריון: אי־איזון של האסתמה עלול לגרום נזק לעובר עקב מחסור בהספקת חמצן דרך השליה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לפני שמתחילים להשתמש במשאף בזמן ההריון." - מתוך מדריך התרופות של הכללית.