פורום מחלות ריאה

הפורום יעסוק בנושאים הקשורים למחלות ריאה ומחלות דרכי הנשימה, כגון: סרטן ריאות אבחון בדרך ברונכוסקופית, אבחון וטיפול בדרך ברונכוסקופית למחלות שונות של דרכי הנשימה, שיעול ממושך, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPD, אסתמה, נוזל בקרום הריאה אבחנה וטיפול.
2763 הודעות
2635 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות ריאה

12/12/2019 | 23:23 | מאת: ניב

היי המליצו לעשות זריקה ביולוגית מכיוון שהטיפול הנוכחי לא עוזר לי כמעט ואין הטבה ורציתי לדעת האם זה באמת ומה עושים במידה והזריקות לא יצליחו ?

שלום, הטיפולים הבילוגים טובים. יש לוודא קודם לכן שקיבלת ולקחת טיפול נכון. רני מקווה שהזריקות יצליחו ברוב המקרים משיגים שליטה במחלה.

שלום, מצב האסתמה שלי החמיר בעקבות חיסון אלרגיה לאבק, שהחלטתי להפסיק איתו, וכבר חודש שהעלתי למינון פוסטר מירבי ורופא המשפחה נתן אינהלציות של בודיקורט וינטולין וארובנט. הוא נתן גם פרדניזין 40 מ"ג(שוקלת 65) ואמר ממש להשתדל לא להגיע לפרדניזון, כי יש לי סוכרת וקורטיזול גבוה בבדיקות גם ככה. המצב החמיר ואולי לא תהיה לי ברירה, אבל רציתי בבקשה לברר: מדוע נותנים מינון של 0.5 כפול המשקל? האם לא ניתן להשיג את אותה התוצאה עם 20 מ"ג פרדניזון? כי הבנתי שהבדל בין 20 ל 40 יכול להיות משמעותי מבחינת תופעות הלוואי, ובכלל נזקים לגוף מבחינת סוכר... דילול עצם ועוד. תודה מראש!

שלום, קשה לדעת מראש ויתכן שמינון נמוך של פרדניזון גם יעזור. אם המצב אינו חמור ניתן לנסות מינון נמוך יותר כמו שהצעת ואז לעלות אם אין תגובה מספיק טובה.

12/12/2019 | 20:10 | מאת: Yali

האם המחלה הפיכה ?? מדובר על nsip cellular type

שלום, כן אבל לא בכל המקרים. תלוי בהיקף , במשך המחלה ובחומרתה.

שלום, אני בת 37. מגיל 21 עקב דלקת ריאות קשה התחילה לי אסתמה, אבל גם היה רקע של אסתמה במאמץ בילדות שלא היה מאובחן(הייתי מצפצפת בספורט) ויש אלרגיה לאבק ועצים. אבחנו לי את האסתמה בלי תפקודי ריאות כי המצב היה לא טוב, ויש נתנו לי משפאים, ואז כשעשיתי כעבור חצי שנה של טיפול קבוע בסרטייד 250 תפקודי ריאות, הם יצאו תקינים למרות שהפסקתי עם הסרטייד ל 12 שעות. מאז אני 16 שנים עם הסרטייד, ובחופרים לעיתים נזקקתי לפרדניזון ולמינון מקסימלי של סרטייד. לאחרונה היו 2 החמרות קשות שהצריכות פרדניזון, ועברתי לפוסטר 8 שאיפות. הבנתי שלאישור זולאייר מבחינת הפרדניזון זה יספיק, רק שהבעיה היא שתפקודי הריאות שלי יוצאים תקינים בסך הכל. הבנתי בפועל 12 שעות הפסקה של פוסטר זה לא מספיק וצריך לפחות שבוע כדי שיהיה אמין, רק שאין שום אופציה שאצליח לעשות את זה. האם בוועדה הם מתחשבים בדבר כזה? כי הרי הם יכולים לחשוב שאין לי בכלל אסתמה? זה הגיוני שהמצב יהיה כזה קשה ואין אסתמה?(יש לציין שאני לא מעשנת). תודה רבה!

שלום, צריך המלצה של רופא הריאות שלך שמפרטת את הנסיבות שהעלית ואני מאמין שזה יאושר.

הי בשל בעיית התקרחות קשה אני משתמשת במשך שנים בתכשיר שהוא למעשה אבקה שמפזרים על השיער ונותנת מראה שיער מלא. האבקה ממש יוצרת ענן רציני של אבק, בכל בוקר ויציאה מהבית יש לפזר על הראש מחדש. אני חוששת שלאורך השנים עלולה להיות לכך השפעה, אולי אפילו קטלנית. מה דעתך? איך ניתן לבדוק דבר כזה? תודה

שלום, לא מכיר. ניתן לפנות ליצרן או ליבואן ולשאול.

11/12/2019 | 16:43 | מאת: לי

היי דר אני מאובחנת כאבתמה של מאמץ ומשתמשת בסימבוקורט כפעמיים בדכ רק בלילה. האף שלי סתום ומנוזל על בסיס יוםיומי ותמיד זה נראה ומרגיש כאילו מצוננת ( כבר תקופה של חצי שנה רצוף) כמו כן אני סובלת מקשיי נשימה בעיקר בשכיבה ובעיקר בלילה מקשה עלי מאד ואז לוקח -צת זמן והמשאף מקל עלי וככה זה חוזר כל יום הייתי כבר בתפקודי נשימה ובדיקת מאמץ ואקו לב והכל יצא תקין. מה עוד אפשר לעשות? אני אדם פעיל פיזית מאד ומתאמנת קבוע והקשיי נשימה מאד מלחיצים בעיקר אחרי שכיבה.

שלום, כדאי לפנות לרופא אא"ג ולטפל בבעיית הסינוסים.

11/12/2019 | 14:01 | מאת: א

בחודשים האחרונים אני חווה קושי בנשימה עמוקה, תחושה של מחסור וצורך באוויר וחוסר יכולת לנשום עמוק בצורה מלאה. זה לא פוגע בתפקוד שלי ואני פעילה גופנית אבל זה מטריד והייתי רוצה להיבדק אצל רופא. איזה רופא מטפל בבעיה כזאת? אא"ג או אחר? תודה מראש

שלום, כדאי לעשות בדיקת תפקודי ריאות ופניה לרופא ריאות.

11/12/2019 | 11:15 | מאת: שמשון

שלום, אני חולה ברונכיאקטזיס והפרעה חסימתית כרונית מגיל ילדות. מעל 30 שנה. בשנה האחרונה יש לי תופעות מוזרות וחדשות שלא הכרתי עד עכשיו במשך 30 שנה. בשנה האחרונה כל כמה שבועות יש לי כאב גרון חזק עם צריבה נוראית, למשך יום-יומיים. ללא תסמיני צינון, נזלת, חום וכו'. לאחר מכן מתחילה ליחה מוגלתית צהובה, ללא שיעול, לפעמים זה עובר לבד אחרי שבוע. אבל ברוב המקרים זה מדרדר לדלקת ריאות, ליחה ירוקה ונדרשת אנטיביוטיקה. ליחה מוגלתית ודלקות ריאה הן לא דבר חדש לי, אבל בד"כ הן נלוות לזיהומים ויראלים בחודשי החורף. האם יש לך עצה איך לברר ולטפל בכאבי הגרון המוזרים האלה שגורמים להחמרה במחלה הריאתית? יכול להיות שזה צרבת ? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, בהחלט יכול להיות שמדובר בצרבת, ממליץ על ניסיון בטיפול בתרופות סותרות חומצה.

10/12/2019 | 09:05 | מאת: ורדינה

בבדיקת CT אלה הממצאים. מה זה אומר?: שינויים אטלקטטיים/פיברוטיים קלים בפסגות הריאות ובאספקטים מדיו בזאליים של האונות התחתונות. הצללה קלושה ב- RML - שינויים כרוניים? שרידי תהליך דלקתי.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, יש תיאור של מקומות שונים בריאות שיש בהם סימנים שיכולים להעיד על דלקת בעבר או צלקות. על פי התיאור מדובר בדרגה קלה של הממצאים, כלומר יתכן שאין להם משמעות מעשית.

09/12/2019 | 21:23 | מאת: איריס

שלום ד"ר רוזנגרטן, ראשית, אני רוצה להודות לך. פרק זמן שאני מעלה שאלות ומקבלת ממך התיחסות לכך ותשובות רחבות. כבר ציינתי בעבר, שזה כלל לא מובן מאליו. זה סוג של משענת חשובה המסייעת להפיג את העמימות, שלרב מגבירה את הפחדים, החששות וחוסר האונים. שנית, בזכות הפורום הזה ואתה שמנהלו, הגעתי אליכם,לבליסון, מאזור הצפון, והודות לכך גילו מה יש לי. אני חייבת לציין, שאתם צוות מדהים שעושה עבודת קודש!! ולשאליתי, ציינת בשאלתי מלפני מספר ימים שהסטרואידים עוזרים לחולי Nsip בהצלחה של 80%. מה זה אומר? שהדלקת נעצרת? האם היא עלולה להתלקח, שוב? אם כן, מהם אחוזי החולים שלמרות ההצלחה של הסטרואידים, זוכים לרגיעה לצמיתות? והאם יש צורך להיות במעקב, במידה והסטרואידים אכן ישפיעו? תודה מכל הלב, איריס

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, בחלק מהמקרים הדלקת חולפת וניתן אפילו להבריא. כפי דכתבתי במיעוט המקרים המחלה מתקדמת ומופיע פיברוזיס. בכל מקרה, גם במקרים הטובים יש להיות במעקב לוודא שהמחלה לא תתלקח שוב. לצערי, אין לי אחוזים מדוייקים לתופעה.

נכנס לי משהו לעין שמאל, בהצלחתה העין הייתה אדומה ושרפה ואחרי כמה זמן האדמומיות והכאב עברו מה שכן מאז אני רואה בעין הזאת מטושטש. עשיתי ניתוח לייזר לפני כמה שנים ואני מפחד שנפגעה לי העין.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, רפואה שלמה, אפשר לפנות בפורום עיניים.

08/12/2019 | 22:30 | מאת: א

שלום רב אמא שלי חולת פיברוזיס ומשתמשת בחמצן כל היום בגלל שעקב הפיברוזיס יש לחץ דם ריאתי. האם שיפוצים בבית יכולים להיות מסוכנים? כיצד ניתן להיזהר? האם עדיף שלא תהיה בבית עד סיום השיפוצים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, שיפוצים עם אבק וצבע יכולים להזיק ומומלץ להתרחק עד כמה שאפשר.

08/12/2019 | 16:06 | מאת: Yali

היי אני עם אבחנה הנל מטופלת באימורן וחמצן האם במחלת nsip cellular type יכול להיות החמרה של פיברוזיס ?? בנוסף יש hypoxia לשם זה עם וחמצן אשמח לדעת מהם תוחלת חיים של מחלה זו והאם הסיבות שלה זה פיברוזיס תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, יכולה להיות החמרה במחלה שמתבטאת בפיברוזיס שהוא נזק מתקדם לריאה. רוב החולים לעומת זאת מגיבים לטיפול והפרוגנוזה שלהם טובה יותר.

08/12/2019 | 00:16 | מאת: רלי

שלום, מדוע בעצם הרבה פעמים אם יש החמרה באסתמה למינון מקסימלי של משאפים המצב נמשך כמה חודשים? קראתי שלוקח לסימפונות הקטנים לפחות 3 חודשים לחזור לקדמותם. אז בעצם זאת הסיבה העיקרית? והאם דבר כזה מתרחש ברוב הטריגרים של אסתמה? ז"א, אם יהיה התקף אסתמה אם שכן פתאום עשה מנגל... אז שוב לפחות 3 חודשים החמרה עם מינונים מוגברים? כי אני מחשבת שעד שיעברו כ 3-4 חודשים אחרי ההחמרה שלי אם אצליח לרדת למינון של סרטייד 250 אז היה ל"ג בעומר ולמרות סגירת החלונות מספיק טיפת ריח מדורה שיהיה לי התקף. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, יש התקפים יותר קצרים וקשה לחזות מראש את אורכם.

07/12/2019 | 13:32 | מאת: מרב

שלום, אני מדוכאת חיסון עם אסתמה חמורה שמצריכה פרדניזון ועכשיו מאוד לא מאוזנת. נאסר עליי להתחסן לשפעת השנה. חברה של אמא שלי עם שפעת או עם וירוס קשה מאתמול, והיום היא קצת הרגישה יותר טוב ואמרה שנמאס לה להיות בבית אז היא אמרה לאמא שלי שתפגש איתה. זאת חברה שגם ככה היא רואה כמה פעמים בשבוע אז ביקשתי מאמא שלי שתתחשב בלי ולא תפגש איתה כדי שהיא לא תדבק ותדביק איתי כי אנו גרות ביחד, והיא ממש התעצבנה בטורף. היא לא מאמינה לי שזאת הזהירות במינימלית שהיא צריכה להפעיל. האם תוכל בבקשה לכתוב את חוות דעתך על מנת שאראה לה מה עלייה היה לעשות במקרה כזה? זאת חברה שהיא פוגשת מספר פעמים בשבוע כי היא המורה לספורט שלה ואחרי השיעור הן יושבות לדבר, ומדברת איתה כל יום שיחות ארוכות בטלפון. תודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אולי אמא שלך יכולה להתחסן, בכל מקרה כדאי להקפיד על רחיצת ידיים ואיוורור החדרים. עדיף לא להיפגש עם חברה חולה עם חום בכל מקרה.

06/12/2019 | 22:58 | מאת: איריס

שלום ד"ר רוזנגרטן, האם יש קשר בין nsip ובין פיברוזיס? כלומר, האם הידרדרות המחלה יכולה להוביל לפיברוזיס? ואם כן, מהו פרק הזמן שזה קורה? על פי מחקרים,מהו אחוז ההצלחה של סטרואידים לעצירת/ הידרדרות המחלה? אילו עוד פתרונות, פרט לסטרואידים ,מוצאים לדלקת כרונית זאת? האם יש קשר בין מחסור בויטמין D לבין nsip? האם לופוס העור, פיברומילגיה ו-NSIP הם מאותה משפחה של המחלות האוטואימוניות? שבת שלום ותודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, 1. פיברוזיס יכול להופיע כשמחלת ה NSIP מתקדמת. 2. שיעור התדובה לסטרואידים הוא מעל 80%. 3.יש טיפולים נוספים על מערכת החיסון אם הסטרואידים לא מספיקים כמו אימורן, מטוטרקסט ומבטרה אבל פחות כדאי להזדקק להם. 4. לא מכיר. 5. לופוס כן, פיברומיאלגיה המנגנון פחות ברור.

06/12/2019 | 13:09 | מאת: חן

בס"ד שלום וברכה! אני בת 62 עשיתי צילום ריאות בגלל שהרופא רצה לשלול דלקת ריאות מפני שלא הרגשתי טוב. בצילום ריאות היה כתוב: עיבוי פלאורה ופסים פיברטיים בפסגור מה זה אומר? האם יש סיבה להלחץ? מחכה לתשובה במהרה בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, יכול להיות מדובר בשינויים קלים עם הגיל אבל כדי להתרשם בצורה מדוייקת אני ממליץ להגיע למרפאת ריאות עם הצילום.

06/12/2019 | 05:37 | מאת: שמואל

היי רציתי לדעת אם לא עברתי את הבדיקה ויש לי אסטמה יכול לקרות מצב שאעשה את הבדיקה עוד פעם ובסוף יצא בסדר? או שתמיד הבדיקה תגרום לי לאסטמה ? ואם זה יצא בסדר זה אומר שאין יותר אסטמה? (מעניין אותי לדעת אשמח אם תענה לי)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אם באמת יש אסתמה הבדיקה אמרה להראות זאת תמיד.

08/12/2019 | 02:57 | מאת: אני שמואל

האם יכול לצאת חיובי עם מחלה אחרת?

שלום רב. אני בן 19. במהלך השנה האחרונה סבלתי מספר פעמיים ממקרים של שיעול סטרידור ללא חום עם תסמינים של ברונכיטיס. כל מקרה ארך כשבוע וחצי ולאחר מכן עם ירידה בחומרת התסמינים. לקחתי מידי פעם גם אנטיביוטיקה אזניל מהרופאה שלי אך אני לא יודע במאה אחוז אם היא עזרה או לא. בשבוע האחרון שוב סבלתי מהתופעה המתוארת אבל פתאום נזכרתי שהיא קרתה לאחר שהתעסקתי עם הציפורן שלי. אני סובל כשנה מפטרת קשה בציפורניים - ומאז אני מרבה לגזור עם קאטר את הקצוות החדים של הציפורן ו״לגרד״ את הפטריה מהציפורן אבל כשאני עושה את זה אני מקרב את הראש שלי קרוב לאצבע עם הפטריה ולפעמים יוצא לי לשאוף כמה חלקיקים. מאז אותה מחשבה אני סבור שהמקרים של הברונכיטיס שהיה לי בשנה האחרונה הייתה בעצם זיהום קל בדרכי הנשימה מהפטרייה בציפורן. האם זה סביר? האם קיים טיפול אנטי פטרייתי שאני יוכל לקחת בשביל להחלים אחת ולתמיד? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, לא נראה לי שיש קשר בין הדברים. לגבי הפטרייה הציפורים ממליץ להתייעץ עם רופא עור.

שלום, האם 8 שאיפות של פוסטר פלוס אינהלציות של בודיקורט, וינטולין וארובנט יכולה לגרום לצבירת נוזלים בגוף כמו פרדניזון? ואם משווים לפררניזון, בערך כמה מ"ג פרדניזון כל הכמות הזאת שאני לוקחת שווה? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, מבחינת העוצמה זה כמו 5 מג פרדניזון אבל עם הרבה פחות תופעות לוואי.

שלום, הייתי מאוזנת עם סרטייד 250 ועקב חיסון אלרגיה לאבק יצאתי מאיזון וכבר חודש אני עם סרטייד 750 וקח גם פרדניזון. האם רוב חוליה אסתמה חוזרים אחרי כמה חודשים למצבם הקודם של האסתמה? או שדווקא החמרות כאלו בהרבה מקרים גורמות לכך שהאסתמה הופכת ליותר חמורה באופן קבוע? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, קשה לקבוע במאה אחוז אבל בהחלט עם טיפול נכון אפשר במרבית המקרים לחזור למצב שלפני ההחמרה.

04/12/2019 | 21:29 | מאת: רוני

שלום, בהחמרה שעוברים לפוסטר 8 שאיפות ואין 100 אחוזים איזון, אבל קרוב... וקיבלתי טיפול של אינהלציות של ארובנט, וינטולים ובודיקורט 3 פעמים ביום, האם באופן עקרוני ניתן להמשיך בפרוטוקול הזה חודשיים במידה ומצב הריאות לא משתפר וחוזר לקדמותו במידה ועם הטיפול הזה כן יש איזון? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, כפי שכתבתי לפעמים אין ברירה ויש צורך בקורס קצר של סטרואידים דרך הפה. אין טעם לסבול.

היי, לאחרונה אני חש קשיי נשימה שמלווים אותי ימים לאחר אימוני כושר מאומצים בחדר הכושר (אני מרים משקולות בלבד), ישנה תחושה של חוסר אוויר ומעין "עצירת נשימה", אני אסמטי אך שנים לא סבלתי מהתקף, מטופל בונטולין וסימביקורט אך לא נראה שהם משפיעים על המצב כמעט. תפקודי ריאות יצאו תקינים אך המצב מלווה בתחושת לחץ וסגירה של החזה והסימפונות, מעט גירוי פנימי גם ען, בכללי תחושה של אי ספיקת חמצן. האם יש מה לעשות בנידון מלבד הפוגות ומנוחה ארוכים יותר בין האימונים? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אני חושב שצריך למתן את האימונים ולראות אם הבעיה נפתרת לפני שמתגברים את הטיפול.

04/12/2019 | 01:16 | מאת: רוני

שלום, הייתי מאוזנת עם פוסטר 2 שאיפות ביום אך עקב החמרה עברתי ל 8 שאיפות ביום ואני לא לגמרי מאוזנת. אין התפקים רציניים, אך הנשימה כבדה. קיבלתי לעשות גם אינהלציות של וינטולין עם בודיקורט וארובנט ועדיין אין איזון 100 אחוזים, אבל זה אולי 90 או 80 אחוזים. רופא המשפחה נתן פרדניזון רק כי התעקשתי ואמר להשתדל לא לקחת עקב סוכרת וקורטיזול גבוה בבדיקות דם. האם במצב כזה ניתן לקחת נאמר 10 שאיפות של פוסטר ביום? אני דיי בטוחה שעם זה אהיה מאוזנת. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, בעיקרון עדיף סטרואידים בשאיפה מאשר סורואידים פומיים למעט במצבים שבהם אין ברירה. קשה להנחות בדיוק את נקודת המעבר, מומלץ להתייעץ במרפאת ריאות.

03/12/2019 | 21:37 | מאת: גל

שלום, זה מס' שנים שאני סובלת משיעול וליחה. מדי פעם זה מגיע לכדי התקפים חזקים במיוחד (שיכולים להימשך חודשים ואז שוב חוזר לשגרה בו השיעול חלש יחסית עד ההתקף הבא). כמו-כן סבלתי תקופה ארוכה מתסמינים נוספים (כאבי חזה ואיבוד תחושה בידיים, לא יודעת אם קשור. זה עבר וחזר ושוב עבר. לבנתיים). בזמנו אמרה לי רופאת משפחה כי זה נובע ממחסור בויטמינים שיש לי. רופא ריאות שהייתי אצלו עשה בדיקת תפקודי ריאה ובדיקה לאסטמה וזה יצא תקין. הייתי עכשיו אצל רופאת משפחה אחרת והיא רשמה לי משאף qvar. אשמח לדעת: 1. האם זה יכול לעזור? כדאי לנסות? 2. מה קורה עם בטעות בולעים את התרופה? (אני מכירה את עצמי כאחת שנלחצת מדברים כאלה ויש סיכוי שבטעות אבלע אותה). תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, 1 לרוב נוזנים את המשאף כטיפול לאסתמה ולכן אני לא בטוח שזה יעזור. 2. זה לא בעייתי אבל מומלץ לשטוף את הפה לאחר שימוש. 3. כדאי לבצע בדיקת תגר מטכולין כדי לוודא שאין אסתמה.

03/12/2019 | 16:40 | מאת: אברהם

שלום, ביום רביעי התחלתי טיפול מניעתי עם 2 כדורי Rifadin מידי לילה. מיד למחרת תופעת השתן הכתום כהה החלה מה שהבנתי שמדובר בתופעה צפויה, אך לאחר כ-4 ימים לערך התחלתי להרגיש קצת עייפות במהלך היום ומידי פעם תחושה קלה של בחילות שלפעמים מנטרלת לי את החשק באוכל ולפעמים כאבי ראש קלים. מבקש לדעת: * האם צבע השתן יישאר כך עד לסוף הטיפול ? * האם תחושת הבחילה וכאבי הראש אמורים לחלוף בהמשך ? תוך כמה זמן ? האם הגיוני שהחלו רק כמה ימים לאחר תחילת הטיפול ? * האם נדרש יעוץ רפואי פרט לבדיקות שאבצע בעוד 3 שבועות (בדיקות שגרתיות כולל סוכר, כולסטרול ותפקודי כבד) ? תודה רבה על היעוץ וההכוונה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, צבע השתן יישאר כתום עד סוף הטיפול כי שאריות התרופה מתפנות דרך השתן. בחלק מהמקרים התופעותחולפות, התופעות יכולות להופיע תוך מספר ימים. אם יש החמרה בתלונות ממליץ כי תבצעי קודם את בדיקות הדם וגשי לרופא לגבי צורך בהפסקת טיפול.

03/12/2019 | 14:14 | מאת: יוסי

הי, אני בן 59, עם מחלת IPF, מטופל באופב. השנה מספר פעמים התגלה אצלי חיידק בריאות, בבדיקת כיח. לפני כחצי שנה היה לי S. Aureus. טופלתי ב Resprim. לפני כחודש התגלה H.Influenzae, וטופלתי ב Ciprofloxin. שאלה: רופא המליץ לי לקחת Azenil 250g כטיפול מונע, פעמיים בשבוע. מה דעתך? תודה רבה,

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, זו המלצה טובה. יש פחות החמרות תחת טיפול מונע.

02/12/2019 | 22:34 | מאת: מיכל

תשובה של הPT CITI: לימפאדנופתיה היפרמטבולית במיצר או בשערי הריאות, כנראה ריאקטיביות. קשריות ריאתיות זעירות, אינן היפרמטבוליות,אך מתחת לרזולוציה של השיטה. אבא שלי, בן 79, ידוע על סרטן שלפוחית השתן שמטופל בשטיפות ביולוגיות ובמצב טוב אשמח לתשובתך בנוגע לתשובת הבדיקה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, לפי תשובה זו אין חשד לסרטן בריאות אך יש לראות את הבדיקה עצמה עם בדיקה של המקרה במרפאת ריאות.

02/12/2019 | 22:50 | מאת: מיכל

תודה רבה על התשובה המהירה

02/12/2019 | 21:12 | מאת: איריס

שלום ד"ר רוזנגרטן, בבדיקת הביופסיה נמצא כי יש לי Nsip מסוג פיברוזיס. 1. הומלץ לי לעשות חיסון נגד דלקת ריאות ובנוסף התחלת טיפול בפרדניזון. האם לעשות את החיסון לפני נטילת הסטרואידים או שאין חשיבות? 2. עד כמה יעילים הסטרואידים במחלה זאת? האבחנה נעשתה רק כעת, אך אני כבר שנתיים עם צלליות אלו. 3. מצויין Nsip ללא גרונולומות. מה זה אומר? תודה רבה, איריס

לקריאה נוספת והעמקה
02/12/2019 | 21:47 | מאת: יאלוש

אני גם סובלת מ nsip

שלום, 1. אפשר לעשות חיסון עם סטרואידים ואפילו מומלץ. 2. יש יעלות בחלק מהמקריםאבל שווה לנסות בדרך כלל כי אפשרויות הטיפול האחרות פחות טובות. 3. גרנולומות זה מבנה דלקתי שמצוי במחלות אחרות כמו סרקואידוזיס.

03/12/2019 | 15:35 | מאת: איריס

היי יאלוש, האם תוכלי לספר מעט על עצמך? בת כמה את? מתי גילו לך זאת? אילו טיפולים עברת? והכי חשוב, איך את מרגישה? תודה על השיתוף

03/12/2019 | 15:39 | מאת: איריס

תודה רבה דר רוזנגרטן

02/12/2019 | 03:18 | מאת: אשלי

היי, לפני כשלושה שבועות חבר שלי אובחן עם דלקת ריאות "מפוארת". הוא סבל מחום 39.5, טופל במספר אנטיביןטיקות שונות עד שהלך למיון ואושפז לכמה ימים..בבית החולים טופל באנטיביןטיקה דרך הוריד ושוחרר הביתה למנוחה..החום ירד והמצב הכללי שלו השתפר אך בבדיקות דם חוזרות המדדים עדיין העידו על דלקת (אם כי ירדו בהרבה). בנוסף, עשה צילום חזה נוסף בו היה כתוב שישנה החמרה בצילום בהשוואה לצילום הראשון שנעשה כשלושה שבועות לפני. הוא מרגיש טוב, ללא חום, חזר התיאבון אך עדיין משתעל. הוא כבר הולך לעבודה אבל הצילום ובדיקות הדם מעידים שעדיין ישנה דלקת. בעוד כחודש אמורים לטוס לפראג ורציתי לדעת האם זה אפשרי או שלא כדאי לקחת את הסיכון..תודה :)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, השיפר בצילום יכול לקחת גם חודש. מה שחשוב שהחום ירד והוא מרגיש יותר טוב. כמובן אי אפשר להתחייב מה יהיה בעוד חודש אבל נראה שהוא בכיוון חיובי ויהיה בסדר.

03/12/2019 | 03:04 | מאת: אשלי

אני מודה לך מאוד! הוא באמת מרגיש טוב והמצב משתפר.. האם הקור באירופה באותה תקופה (סביב ה0 מעלות) לא יכול לגרום לסיבוך כלשהו?

שלום רב דוקטור, לפני כשבועיים עברתי CT עמו ש מותני. מעבר לממצאי הבדיקה הקשורים ל. 3 בלטי דיסק ופריצת דיסק (בין החוליות הלומבריות והסאקרום), הרופא המפענח ציין כי ישנו ממצא לוואי - קשרית סב (תת) פלויראלית בבסיס משמאל בגודל 0.3 ס מ. אודה לך באם תוכל להסביר לי במה מדובר. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, קרוב לוודאי שמדובר בבלוטת לימפה קטנה ולא מסוכנת. יש להשלים את הבירור במרפאת ריאות.

שלום, הייתי מאוזנצת עם פוסטר2 שאיפות ביום, אך לפני 3 שבועות עקב החמרה עברתי ל8 שאיפות ביום. עם זה אני לא לגמרי מאוזנת, יש התקף אחד ביום שעובר עם וינטולין או שאין התקף אבל הנשימה קצת כבדה. בגלל שהתור לרופא ריאות רחוק הייתי אצל רופא משפחה מחליף שאמר לי שהוא לא ממליץ לקחת פרדניזון ושהפוסטר לא יעשה לי כלום ולא יעזור כי הוא החליט שאני לא מצליחה לשאוף את התרופה כמוש צריך במצבי, למרות שזה דווקא לא נכון, לפי דעתי אני שואפת אותה טוב אפילו שישנה החמרה.(הוא לא בדק איך אני נושפת אותה) אז הוא אמר שהטיפול הוא 3 פעמים ביום אינהלציות של וינטולין ביחד עם אירובנט ועם בודיקורט הכל מעורבב באינהלציה אחת 3 פעמים ביום. אשמח לברר: האם זהו טיפול שלרוב נותנים במצב כזה? כי חשבתי שאלו חומרים לעזרה ראשונה ושאין להם השפעה על הדלקת, ושבמצבים כאלו צריך להעלות את צריכת הסטרואידים. כמובן שלא הייתי רוצה לקחת פרדניזון, אבל השאלה היא: האם עצם זה שאני לא לוקחת פרדניזון עלול לגרום לכך שאני דיי הורסת לעצמי את הסיכוי שעוד כ 3 חודשים מצב האסתמה יחזור למצב ההתחלתי של פוסטר רק 2 שאיפות ביום? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, הטיפול שהמליצו לך באינהלציה מכיל גם סטרואידים - בודיקורט. ראי את הסרטון להדרכה לשימוש נכון בפוסטר https://www.youtube.com/watch?v=PGVjVs5hY5E במידה שיש החמרה והטיפול לא עוזר חזרי לרופא המשפחה לבקש בדיקה חוזרת והמלצה על שימוש בפרדניזון.

שלום, אני מאובחן מגיל קטן במחלת אסתמה. לפני השירות הצבאי קיבלתי פרופיל 72 עם סעיף אסתמה והלכתי לבצע בדיקת תגר מטכולין שיצאה שלילית, אך למרות זאת סירבו להעלות לי את הפרופיל. במהלך השירות הצבאי הרגשתי קוצר נשימה מספר פעמים והלכתי לרופא ריאות, שאיבחן שלמרות שתפקודי הריאות שלי לאחר מאמץ תקינים, אני סובל מהפרעה חסימתית שלא הייתה לפני (הוא ציין שהTLC שלי בבדיקות המקוריות לפני הגיוס היה גבוה - 125). אני מטופל בטיפול קבוע של סימביקורט, אבל לוקח רק כשאני מרגיש קוצר נשימה (דבר הקורה לעיתים רחוקות מאוד כאשר קר בחוץ ואני עושה ספורט). האם מדובר באסתמה למרות שתפקודי הריאות והתגר מטכולין שלי שליליים? אני מבצע ספירומטריה כל חצי שנה והיא יוצאת תקינה. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, הסבירות שיש לך אסתמה עם בדיקת מטכולין תקינה מאוד נמוכה.

אז במה יתכן שמדובר? אני כן סובל מקוצר נשימה לעיתים, והבדיקה הייתה לפני 5 שנים. כמו כן, אני מטופל בסימביקורט והוא עוזר מתי שיש לי קוצר נשימה. האם כדאי לבצע תגר מטכולין שנית, או לגשת לבדיקות נוספות שיראו דברים שונים מתגר מטכולין או תגר מאמץ? תודה.

29/11/2019 | 00:39 | מאת: נירית

שלום, עקב החמרה באסתמה בעקבות חיסון אלרגיה לאבק שהחלטתי להפסיק איתו נאלצתי לעבור מסרטייד 250 לסרטייד אלף פעמיים ביום כדי להיות מאוזנת. ניסיתי את זה כדי להמנע מפרדניזון עקב סוכרת וקורטיזול גבוה. האם זה לא מסוכן להמשיך ככה נאמר 3 חודשים? במידה ויהיה לי מזל ואחרי זה מצב האסתמה יחזור להיות כפי שהיה. המון תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, עדיף לנסות לרדת לסרטייד 500 פעמיים ליום.

שלום, האם במשאף פוסטר בתקפות של חוסר איזון קשה, על מנת להמנע מפרדניזון עם סוכרת וקורטיזול גבוה, ניתן לקחת את ה 8 שאיפות ביום שניתן אבל ש ה 4 הנוספות לא יהיו רק בהתקף אלא מראש לקחת בבוקר 4 שאיפות וערב 4 שאיפות על מנת למנוע התקף? כמובן כשאני כבר כמה שבועות לא מאוזנת ועם התקפים ויודעת בוודאות ש 2 שאיפות לא מספיקות לי. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אפשר. אני מציע לפזר את הלקיחה ל-4 פעמים כפול 2 שאיפות.

28/11/2019 | 21:37 | מאת: מירי

שלום, מסרטייד 250 האסתמה החמירה לי בחודש האחרון ועלחתי ל 500 פלוס סינגולאייר, ובחלק מהימים לא הייתי מאוזנת אז עכשיו אני מאוזנת עם סרטייד 750 לצערי למרות שזה מינון אסור. האם במצב כזה אם כן מאוזנים עם 750 מומלץ לקחת בכל זאת פרדניזון כי אם לא אקח הסיכוי שעוד כמה חודשים הריאות יחזרו לאיזון עם סרטייד 250 כפי שהיה נמוך הרבה יותר? והאם אתה יותר בעד השיטה של לקחת שבועיים אותו מינון פרדניזון או השיטה השניה שכל 3 ימים יורדים ב 5 מ"ג? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

כנ"ל

28/11/2019 | 14:04 | מאת: סאם

כיצד עלי להתייחס למוקד בגודל 0.8ס"מ באספקט לטרלי של שדה אמצעי של ריאה ימנית

שלום, לבוא עם ההדמיה למרפאת ריאות.

שלום רב כבר מזה תקופה של כמה שנים ישלי קושי בלהכניס אוויר עד הסוף אל הסערפת ומתי שאני מנסה בכוח להכניס אוויר ולהחזיק אותו 2 שניות ביפנים ישלי הרגשה של לפני עילפון כזה ממה זה יכול לנבוע הייתי אצל רופא משפחה ראה שאין לי איזה רעשים מוזרים בריאות ואמר שהוא לא חושב שיש משהו, אך את הקושי בלהכניס אוויר עד הסוף יש ולפעמים ישלי דפיקות לב כאילו הפרעה בקצב הלב. אני בן 26 ומעשן כבר 10 שנים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, התלונות שאתה מעלה לרוב לא מעידות על מחלה. כדאי כמובן להפסיק לעשן.

שלום, לגבי משאף פוסטר ומשאף וינטולין, האם עדיף לקחת בעמידה או בישיבה? והאם זה נכון שפוסטר קצת יותר יעיל מסרטייד כי החלקיקים בו יותר קטנים אז יותר נכנסים לריאות? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אפשר בעמידה או בישיבה. לגבי החלקיקים הקטנים יש מחלוקת בין המומחים האם יש לכך משמעות בטיפול. לדעתי ההבדל לא משמעותי. את הפוסטר ניתן לקחת גם כמניעה וגם כהקלה.

28/11/2019 | 12:38 | מאת: מיכל

שלום, מסרטייד 250 האסתמה החמירה לי בחודש האחרון ועלחתי ל 500 פלוס סינגולאייר, ובחלק מהימים לא הייתי מאוזנת אז עכשיו אני מאוזנת עם סרטייד 750 לצערי למרות שזה מינון אסור. האם במצב כזה אם כן מאוזנים עם 750 מומלץ לקחת בכל זאת פרדניזון כי אם לא אקח הסיכוי שעוד כמה חודשים הריאות יחזרו לאיזון עם סרטייד 250 כפי שהיה נמוך הרבה יותר? והאם אתה יותר בעד השיטה של לקחת שבועיים אותו מינון פרדניזון או השיטה השניה שכל 3 ימים יורדים ב 5 מ"ג? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, זה תלוי בכל מקרה. אני לא יכול לתת לך הנחיות בלי לבדוק אותך.

שלום, קיבלתי לעשות אינהלציות של וינטולין ובנוסף ארובנט מרופא שהגיע עד הבית. ואני עם סרטייד 500 בהחמרה.וינטולין לאינהצליה כתוב לי 1.50 יחידות. ידוע לך במקרה כמה טיפות מ"ל או טיפול זה? ועם כמה מים סיילין צריך לערבב? בנוסף קיבלתי ארובנט לאינהלציה ובו כתוב 0.50. האם זה 10 טיפות? ובמידה ו 2 שאיפות וינטולין ממשאף לא עוזרת בהתקף האם ניתן לעשות כעבור כמה דקות אינהלציית וינטולין? או שמותר רק ארובנט? הרוקחת אמרה שלפי דעתה המינונים שכתובים לוינטולין מוגזמים ואולי הרופא טעה. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אני לרוב ממליץ על 1 מ"ל של וונטולין עם 2-3 צ"ל סליין. אפשר לשלב גם ארובנט 1 מ"ל

אשמח לברר: האם זה נכון ש60 אחוזים מהאנשים לא מצליחים לקבל את כל כמות החומר מהמשאף לריאות? ראיתי סרטון כזה ביוטיוב שמסביר שלכן ממש חשוב להשתמש בספייסר. והאם רופאים הריאות ממליצים לכולם במשאפים שניתן להשתמש בספייסר אצל מבוגרים? כי ניסיתי לקנות בארץ ולא מצאתי, אז הזמנתי מחו"ל, אז אני מניחה שמבוגרים בארץ לא ממש משתמשים בזה. תודה רבה

שלום, מרבית המבוגרים יכולים להשתמש במשאף ללא ספייסר.

27/11/2019 | 23:12 | מאת: רונית

שלום, הגעתי למינון מירבי של משאף סימביקורט ואני לא מאוזנת כבר כמה שבועות עקב חיסון אלרגיה לאבק שהחלטתי להפסיק איתו. קיבלתי למרשם למשאף פוסטר לנסות את שיטת smart איתו. האם יש סיכוי שאתחיל עם המשאף והוא לא יעבוד עליי? אני דיי חוששת בתקופה כזאת של חוסר איזון לעשות מעברים כאלו. האם הוא חייב להשפיע על כולם? והאם ניתן לקחת באותו היום גם סרטייד אם ארגיש שלא השפיע? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, פוסטר, סרטייד וסימיקורט הם משאפים עם תרופות דומות. יש סיכוי קטן שהחלפת המשאפים תשנה. אם יש התקף משמעותי לא יהיה מנוס מטיפול בסטרואידים.

27/11/2019 | 23:06 | מאת: מיכל

שלום, רציתי בבקשה לברר: כאשר לא מאוזנים עם סרטייד 500 וסינגולאייר, ויש התקפים שנשלטים עם וינטולין, מדוע לרוב ישר נותנים פרדניזון ולא מנסים להעלות את הסרטייד למינון שהוא אומנם לא סטנדרטי, אבל עדיין מינון הסטרואידים יהיה הרבה פחות מפרדניזון? ובלי קשר, כשכבר כן מחליטים על פרדניזון. מדוע זה 0.5 עד 1 כפול המשקל? יש על זה איזה מחקר או מידע שמראה שזה המינון? זאת אומרת, לא יכול להיות שרק עם 5 מ"ג פרדניזון זה יביא את אותו האדם לאיזון? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, יש הרבה גישות לעלייה במינון הסטרואידים ואין הנחיה אחידה. צריך להעריך את המצב ואז להמליץ על המינון המינימלי שיכול לעזור.

27/11/2019 | 11:42 | מאת: דניאל

שלום רב בן 64 עברתי מחלת boop עדיין מטופל ליתר ביטחון בפרדינזון 10 מג אודה לחוות דעתך בנושא תפקוד ריאות FVC L %PRED 66 FEV1 L %PRED 77 FEV1/FVC % %PRED 119 FEF 25% %PRED 121 FEF 75% %PRED 132 FEF 25-75% %PRED 106 FEF MAX %PRED 108 FIVC 2.83 FIP MAX %PRED 55 TLC %PRED 73 SVC %PRED 69 RV %PRED 90 RV/TLC %PRED 112 RAW %PRED 170 GAW %PRED 39 TGV %PRED 72 DLCO %PRED 62 DL/VA %PRED 99 VA %PRED 60

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, יש הפרעה רסטרקטיבית - מגבלתית קלה עם ירידה קלה בדיפוזיה. חשוב לראות מה היתה התוצאה הקודמת וכך להעריך את התגובה לטיפול.

28/11/2019 | 08:26 | מאת: דניאל

להלן תפקוד ריאות קודם - תודה לך FVC L %PRED 62 FEV1 L %PRED 72 FEV1/FVC % %PRED 118 PEF 25% %PRED 93 PEF 75% %PRED 159 PEF 25-75% %PRED 113 FEP MAX %PRED 83 FIVC 2.63 FIP MAX %PRED 51 TLC %PRED 69 SVC %PRED 74 RV %PRED 69 RV/TLC %PRED 91 RAW %PRED 203 GAW %PRED 53 TGV %PRED 66 DLCO %PRED 70 DL/VA %PRED 102 VA %PRED 66

28/11/2019 | 11:57 | מאת: דניאל

להלן תפקוד ריאות קודם - תודה לך FVC L %PRED 62 FEV1 L %PRED 72 FEV1/FVC % %PRED 118 PEF 25% %PRED 93 PEF 75% %PRED 159 PEF 25-75% %PRED 113 FEP MAX %PRED 83 FIVC 2.63 FIP MAX %PRED 51 TLC %PRED 69 SVC %PRED 74 RV %PRED 69 RV/TLC %PRED 91 RAW %PRED 203 GAW %PRED 53 TGV %PRED 66 DLCO %PRED 70 DL/VA %PRED 102 VA %PRED 66

שלום, סה"כ אין שינוי משמעותי. האיוורור השתפר החימצון מעט ירד.

26/11/2019 | 13:48 | מאת: תמר

שלום, אני משתעלת ממש חזק ומידי פעם (פעם בשעה נגיד) בגלל השיעול עולה לי ליחה שאני חייבת לירוק. אבל לרוב השיעול יבש בלי ליחה. כל שנה אני סובלת משיעול כזה.. כשהייתי קטנה היו לי המון דלקות ריאות ןברונכיטים אבל בשנים האחרונות (אני בת 29) הכל בסדר ויש שיעול כל חורף בלי שמוצאים סיבה (נבדקתי בשנים קודמות).. אני לא מעשנת.. הצלעות והחזה כואבים לי ממאמץ.. אין חום.. השנה לא הלכתי לרופא אבל זה לא שונה משנים קודמות.. התחלתי לקחת "רקוד" אבל אין הטבה.. אודה להמלצה נוספת להקלה.. תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אולי יש לך תגובתיות יתר של הסימפונות ומשאף של אסתמה יכול לעזור. בודיקורט, פליקסוטייד או קיובר.

30/11/2019 | 20:40 | מאת: תמר

הבעיה ששנה שעברה כשהייתי אצל הרופא הוא לא האמין שאני משתעלת כמו שאני מתארת (לא השתעלתי ב 5 דקות אצלו).. לכן לא פניתי השנה כ לא ראיתי טעם.. וראיתי שכל המשאפים דורשים מרשם.. האם יש משהו בלי מרשם רופא שיכול להקל?

26/11/2019 | 03:22 | מאת: יפה

משתעלת כחודש עם שיעולים שגורמים לחנק עם ליחה מרובה ביצעתי בדיקת דם לשעלת IGg 92.10 IGa <50 האם נדבקתי בשעלת?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, לא

27/11/2019 | 04:27 | מאת: יפה

דוקטור תודה על תשובתך למרות שlga גבוה מ10 לא נדבקתי בשעלת? הרופאה טוענת שכן ונתנה לי אנטיביוטיקה רוקסו לטיפול

שלום, יתכן שהרופאה צודקת. ערך ה IGA הוא המעיד על הדבקה חריפה. מהצורה שכתבת את השאלה הבנתי שהוא נמך מ 50, בדרך כלל משתמשים בצורת רישום כזו כדי לומר שהבדיקה שלילית אבל לכל מעבדה יש ערכי ייחוס שונים. צריך לבדוק מה ערכי הייחוס במעבדה שבה ביצעת את הבדיקה ומה התוצאה המדוייקת.

ביצעתי תבחין זיעה ויצא לי 45 וקיבלתי מכתב שהבדיקה תקינה. על פי המעבדה בתל השומר, כל ערך מתחת ל60 הוא תקין, בין 60-80 גבולי ומעל 80 חיובי. אולם, על פי דוקטור גוגל ועל פי מעבדות אחרות בין 30 ל60 זו תוצאה גבולית כאשר תוצאה תקינה היא מתחת 30. אין סטנדרט אחיד בין כולם? איך אני יכול לוודא שאכן התוצאה שלי תקינה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, לך לפי התוצאות ששלחו לך שהם מתאימות למה שהמעבדה כתבה. כלומר - הבדיקה תקינה.

25/11/2019 | 19:01 | מאת: יאלוש

שלום לאחרונה הוחלט שיש צורך להישתמש במחולל חמצן נייד רציתי לדעת מה ההבידל בן זרימה רציפה לבין פולסים הומלץ לי עי רופא זרימה רציפה אך מעניין לדעת מה ההבידל תודה

שלום, זרימה רציפה זה שהחמצן זורם כל הזמן, פולסים זה כשהמכשיר מספק חמצן לפי הנשימות ובין הנשימות אין זרימת חמצן. במקרים קלים יותר מספיק זרימה בפולסים.

24/11/2019 | 22:20 | מאת: אוחיון ציפורה

שלום רב בבדיקת סיטי חזה שעשיתי גילו שיש לי קישרית היקיפית 5מ"מ מעט מוארכת באספקט הקידמי של RUL ושינויים פיברוטיים גסים בפסגות הריאות דו צדדי מה זה אומר ? אשמח לתשובה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, קשריות ריאתיות הן דבר שכיח ולרוב שפיר. ככל שהקשרית קטנה הסבירות שמדובר בממצא שפיר גבוהה. שינויים בפסגות אופיניים באנשים שעישנו או באנשים מבוגרים ולרוב אין לכך משמעות. כדאי לבצע בדיקת תפקודי ריאה מלאים והערכה במרפאת ריאות.