נגישות
נגישות

כריתת כליה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן כיס השתן, 'אגן הכליה' והשופכן

מעשנים במשך שנים? אתם מסתכנים בסרטן ריאות וגם בגידולים סרטניים במערכת השתן. טיפול בלייזר מאפשר להסיר את רוב הגידולים ללא כריתת הכליה והשופכן השתן נאסף בכליות באזור דמוי משפך, הנקרא 'אגן הכליה' - וממנו הוא זורם דרך איבר דמוי צינור, הנקרא שופכן, אל שלפוחית השתן - שם הוא נאגר, עד להתרוקנות. התאים המצפים את שלפוחית השתן, 'אגן הכליה' והשופכן, נקראים תאי אפיתל המעבר. בתאים אלה, עלולים להתפתח גידולים סרטניים, מסוג קרצינומה של תאי המעבר - Transitional Cell Carcinoma (TCC), בעיקר בקרב מעשנים. מהי שכיחות סרטן כיס השתן, השופכן ו'אגן הכליה'?זהו סוג סרטן נפוץ בקרב מעשנים. על פי הסטטיסטיקה, מתגלים בארה"ב מדי שנה לפחות 100,000 מקרים חדשים של גידולים בתאי המעבר בשלפוחית השתן; ועוד כמה אלפים נוספים, של גידולים סרטניים בשופכן וב'אגן הכליה'. רוב הגידולים מסוג זה מתגלים בקרב גברים - פי 3-4, בהשוואה לנשים.מהם גורמי הסיכון, להתפתחות גידולים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לכריתת כליה

סרטן כליות - תמונת המחשה
סרטן כליות מהפכה בטיפול בסרטן: טיפולים ביולוגיים שפוגעים במנגנוני הגידול וגם "אימונותרפיה", המפעיל...
ניתוחי כליות - תמונת המחשה
ניתוחי כליות סרטן כליות היא מחלה שמתקדמת אט אט, ללא תסמינים. בשלבים מתקדמים, המחלה שולחת גרורות - וא...
סרטן בלוטת יותרת הכליה - תמונת המחשה
סרטן בלוטת יותרת הכליה איך מספרים להורים שהילד חולה בסרטן, ומה אומרים כשהסוף מתקרב? ראיון עם מי שהשאלות הללו ה...
ללמוד עוד על כריתת כליה
סרטן כיס השתן, 'אגן הכליה' והשופכן-תמונה

מעשנים במשך שנים? אתם מסתכנים בסרטן ריאות וגם בגידולים...

מאת: ד"ר כץ רן
15/08/2017
סרטן הערמונית: הפתרון הרובוטי-תמונה

הוא עדין ומדויק יותר ממנתח אנושי, ומסוגל לנטרל רעידות קלות...

מאת: ד"ר עופר...
30/08/2012
האם בטוח לתרום כליה?-תמונה

עד 120: ממחקר חדש עולה כי אין הבדל בשיעורי התמותה בטווח...

מאת: ד"ר עמית...
14/03/2010
סרטן כליה: מניעה וטיפול-תמונה

מדוע סרטן הכליה מתגלה במרבית המקרים באופן מקרי? כיצד מתבצע...

מאת: ~~ד"ר דב...
03/09/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכריתת כליה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כריתת כליה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

יש לי בעיה מולדת של חסימה כלייתית . כפי שמפורט בקובץ המצורף . אני בן 52 . לרוב ההמלצות הם לא לנתח בגיל כזה ולנסות לסבול את הכאבים. מה דעתכם , מה השיקולים לכן ולא . האם יש סכנה לכליה ולבעיות אחרות במקרה ולא מנתחים. ומהם אחוזי ההצחה של ניתוח

אין אפשרות לראות קובץ מצורף. לא ברור על איזה ניתוח אתה מדבר: כריתת כליה, התערבות אורולוגית (סטנט). כמו כן חשוב לדעת מה מצבה של הכליה המדוברת (כמה היא תורמת לתיפקוד הכלייתי), האם יש אי ספיקת כליות (שביטויה ירידה בפינוי הקראטינין) . מציעה לך להיועץ באורולוג מי שמבצע את ההתערבויות הכירורגיות בכליה.

שלום, לפני 6 שנים עברתי כריתת כליה עקב אבן חוסמת אתמול ביצעתי US למעקב אחרי הכליה השמאלית שלי. בקורטקס הודגם ממצא היפראקוגני בקוטר 2 ס"מ. בבדיקת שתן יש דם. יש לי אי נוחות בצד שמאל. מה הייתם ממליצים לי לעשות ?

את עם כליה בודדת ורקע של אבני כליה. לא ציינת איזה אבני כליה, האם יש מחלות רקע נוספות (למשל פירפור). התלונות יכולות להתאים למחלת אבנים חוזרת. למרות העובדה שה US לא הדגים אבן חוסמת בכליה בודדת, אולטרסאונד הוא תלוי מאד במבצע, ולכן אם הופיע כאב חדש שאינו מוכר לך, ונגע היפרדנסי חדש ממליצה לבצע בדיקות דם דחופות שיכללו בין היתר תיפקודי כליה וCT פרוטוקול אבנים. להימנע משימוש במשכחי כאבים מסוג NSAIDS (כגון אדביל, ארקוקסה, נורופן). אם הסי טי לא יבהיר את מקור הכאב ישקול הרופא המטפל האם יש מקום לביצוע בדיקת US דופלר לבדוק שיש זרימות לעורק/וריד הכליה . אם חלה ירידה בתפוקת שתן או החמרה משמעותית בכאב יש לפנות למוקד לרפואת חירום. את צריכה להיות במעקב נפרולוג שיגרתי.

אני בן 63 והתגלה אצלי ממצא שחשוד כ-RCC בגודל של 10 מ"מ. המליצו לכרות את הממצא ולא לקחת ביופסיה (עקב פיזור הגידול?). אני משתמש שנים בקנאביס רפואי לכאבי גב עצביים על בסיס יום יומי . האם מיד אחרי הניתוח אני יכול להמשיך או שזה עלול להזיק ולגרום לזיהומים או להחלמה איטית יותר עקב השפעה שלילית על מערכת החיסון. מבחינה נפשית אני בטוח שזה יסייע לי לעבור תקופה ללא כאבים וללא צורך במשככי כאבים שלהם תופעות לוואי רבות ולא רצויות . הניתוח המתוכנן הוא זעיר פולשני (לאפ,) .

שלום סמי, לגבי שאלתך - אתה צריך להפנות אותה לרופא שמספק לך את המרשם עבור הקנאביס, בגלל שהוא מבין יותר טוב ממני בהשפעות שלו. מרפאת כאב או רופא כאב אלה גם אפשרויות טובות למקור לתשובה לשאלותיך. בהצלחה בניתוח!

אני בן 63 והתגלה אצלי ממצא שחשוד כ-RCC בגודל של 10 מ"מ. המליצו לכרות את הממצא ולא לקחת ביופסיה (עקב פיזור הגידול?). אני משתמש שנים בקנאביס רפואי לכאבי גב עצביים על בסיס יום יומי . האם מיד אחרי הניתוח אני יכול להמשיך או שזה עלול להזיק ולגרום לזיהומים או להחלמה איטית יותר עקב השפעה שלילית על מערכת החיסון. הניתוח המתוכנן הוא זעיר פולשני (לאפ,) .

שלום רב, תוכל להמשיך עם הקנביס בהצלחה