CT אורוגרפי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בדיקת CT או בדיקת MRI?

בישראל מבצעים כמיליון בדיקות CT בשנה ובין 250,000 ל-300,000 בדיקות MRI. ממציאי שני המכשירים זכו בפרס נובל. איזו בדיקה יעילה יותר? הפרסומים של משרד הבריאות הישראלי מראים עלייה הדרגתית בכמות בדיקות ה-CT שמבוצעות בישראל. במשך עשרים השנים האחרונות כמות הבדיקות המבוצעת ל-1,000 נפש הוכפלה; בחינת התפלגות הבדיקות על פי אברי הגוף השונים מצביעה, שמתוך כלל בדיקות ה-CT, כשליש מהבדיקות נערך לבירור והערכת הראש והמוח; כשליש מהבדיקות מבוצע להערכת אברי הבטן והאגן; ושאר הבדיקות להערכת עמוד השדרה, החזה, השרירים והשלד. בישראל מבצעים כמיליון בדיקות CT בשנה וכ-250,000-300,000 בדיקות MRI. יש לציין כי ממציאי שני המכשירים זכו בפרס נובל.   כיצד נערכת בדיקת CT? מכשיר ה-CT הינו מכשיר מרובע עם חלל מעוגל במרכזו. הנבדק שוכב על גבי מיטה ש"נוסעת" לתוך פתח המכשיר; כאשר הנבדק שוכב בתוך המכשיר, הוא שומע רעש חלש בשל סיבובי חלקי המכשיר: מקור...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לCT אורוגרפי

אלרגיה ליוד - תמונת המחשה
אלרגיה ליוד מדריך בדיקות רפואיות: טומוגרפיה ממוחשבת של הראש מסייעת באבחון או במעקב אחר שינויים במבנ...
צום - תמונת המחשה
צום הקיץ בפתח, וזה בדיוק הזמן לשלוף את החלומות מהמגרה ולפעול להגשמתם. אם "הגדלת חזה" נכללת...
בדיקת כליות - תמונת המחשה
בדיקת כליות סרטן כליות היא מחלה שמתקדמת אט אט, ללא תסמינים. בשלבים מתקדמים, המחלה שולחת גרורות - וא...
קטטר - תמונת המחשה
קטטר לא נעים - ולפעמים מאוד מסוכן: בעיות בוורידים עלולות לגרום אי נוחות ובמקרה של בעיות במער...
אבנים בכליות - תמונת המחשה
אבנים בכליות עץ התאנה מסייע בריפוי יבלות, עץ הזית מצטיין בתכונותיו האנטי חיידקיות, הערבה הוא המקור ל...
פריחה בעור - תמונת המחשה
פריחה בעור חלק מהאנשים נדבקים בחיידק מנינגוקוק, אך לא מפתחים תחלואה. בחלק קטן מהמקרים, החיידק עלול...
ללמוד עוד על CT אורוגרפי
בדיקת CT או בדיקת MRI?-תמונה

בישראל מבצעים כמיליון בדיקות CT בשנה ובין 250,000 ל-300,000...

מאת: פרופ' בלשר...
17/12/2015
גידולי שלפוחית השתן: איך לטפל?-תמונה

סרטן תאי המעבר (TCC) הוא הסוג הנפוץ ביותר של סרטן שלפוחית...

מאת: ד"ר מנס אהרון
18/04/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לCT אורוגרפי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

CT אורוגרפי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום , גבר בן 43 , הופיעו פעמיים קרישי דם בשתן. היום בוצע אולטרסאונד ונצפה פוליפ (הוגדר כקטן על ידי טכנאי האולטרסאונד) בשלפוחית השתן. האם בכל מקרה פוליפ בשלפוחית הוא סרטני? עד כמה דחופה ההגעה להסרת הפוליפ? החולה נשא של גן פגום המעלה את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס (לינץ' סינדרום) .

שלום דנה. למי שנושא את הגן לסינדרום לינץ', יש סיכון לפתח גידולים סרטניים גם במקומות אחרים, כולל במערכת השתן. כן, גידול בשלפוחית ב-US, אם אכן הבדיקה מדוייקת, יכול להעיד על גידול סרטני בשלפוחית השתן. כיוון שבשלב זה לא ברורה מידת האגרסיביות של הסרטן, כדאי לטפל בנושא במהירות. הטיפול נעשה ע"י ניתוח שנעשה דרך השופכה, הורדת הגידול ושליחתו לבדיקה פתולוגית כדי להעריך האם מדובר בסרטן, איזה סוג, מידת האגרסיביות ומידת החדירה לדופן השלפוחית. כמו-כן כדאי להשלים CT אורוגרפיה כדי לוודא שאין גידולים נוספים במערכת השתן.

תודה רבה על התשובה המנומקת

ב-CT כליות ודרכי שתן נתגלה בכליה שמאלית: "ציסטה פשוטה בקוטר עד 1.4 ס"מ עם הסתיידות בגודל כ-0.5ס"מ ללא עדות להידרונפרוזיס" נשלחתי ל-"ט.מ. CT דרכי שתן עם+בלי חומר ניגוד". האם זה אותו הדבר כמו CT כליה?

זו בדיקה מעט שונה בהקשר של עיתוי הזרקת חומר הניגוד. סה"כ לא נראה לי שבדיקה זו תוסיף משהו בשאלת הציסטה בברכה

שלום רב, שמי אלירן בן 25 ובגיל 6 חודשים עברתי ניתוח upj בכליות דו"צ של חסימה בכליות ואני נמצא במעקב כל שנה שכוללת ct כליות ובדיקות דם ותפקודי כליות. לאחרונה במשך כמה חודשים אני שותה הרבה מים אבל עושה קצת שתן דבר וב ct כליות אחרונות נמצא שיש הרחבה קלה .האם זה יכול להיות הגורם לזה.? יש לציין שתפקודי כליות בבדיקת דם תקינות. ולאחרונה עסקתי בפעילות גופנית מאומצת מדי והיה לי דם בשתן. האם יש סיבה לדאגה לדעתך? תודה על התשובה.

בהחלט דורש בירור, מומלץ לפנות לאורולוג שעוקב אחרייך

בעבר אבים שרוסקו. מזה שנתיים דם בשתן, כאב לא נעים בזמן השתנה, נע בין צריבה ללחץ. ימים שלמים בלי הליכה לשירותים , עיקר השתנה בלילה. הזרם אינו אחיד, ומוזר - כמו דליפה. ב-CTU אין אבנים , נמצאה ציטסטה על שחלה ושלפוחית מכווצת . המלצה ל US מיוחד לשלפוחית. מה פירוש ההמצאים ? רוצה כבר להגיע להסבר ולהמשיך לחיות חיים נורמאלים.

שלום רב, הפרטים שנתת לא ברורים. יש הרבה שניתן לעשות אבל צריך לעבור בדיקה מסודרת. לא ברור למה הכוונה ב"שלפוחית מכווצת"? אולי היית לא מספיק מלאה בבדיקה. בכל מקרה אכן ניתן לבצע US דרכי שתן ובמקרה שלך בוודאי אם היה לך דם בשתן צריך להשלים ציסטוסקופיה- זה גם ייתן מידע על מצב השלפוחית. לאור מה שציינת יש מקום לבצע בדיקות כמו שתן לציטולוגיה, תרביות שתן, ציטוסקופיה ואולי גם אורודינמיקה-אזי ניתן יהיה להבין אכן מה מקור הבעיה וכיצד לטפל.