נגישות
נגישות

CT אורוגרפי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בדיקת CT או בדיקת MRI?

בישראל מבצעים כמיליון בדיקות CT בשנה ובין 250,000 ל-300,000 בדיקות MRI. ממציאי שני המכשירים זכו בפרס נובל. איזו בדיקה יעילה יותר? הפרסומים של משרד הבריאות הישראלי מראים עלייה הדרגתית בכמות בדיקות ה-CT שמבוצעות בישראל. במשך עשרים השנים האחרונות כמות הבדיקות המבוצעת ל-1,000 נפש הוכפלה; בחינת התפלגות הבדיקות על פי אברי הגוף השונים מצביעה, שמתוך כלל בדיקות ה-CT, כשליש מהבדיקות נערך לבירור והערכת הראש והמוח; כשליש מהבדיקות מבוצע להערכת אברי הבטן והאגן; ושאר הבדיקות להערכת עמוד השדרה, החזה, השרירים והשלד. בישראל מבצעים כמיליון בדיקות CT בשנה וכ-250,000- 300,000 בדיקות MRI. יש לציין כי ממציאי שני המכשירים זכו בפרס נובל.כיצד נערכת בדיקת CT?מכשיר ה-CT הינו מכשיר מרובע עם חלל מעוגל במרכזו. הנבדק שוכב על גבי מיטה ש"נוסעת" לתוך פתח המכשיר; כאשר הנבדק שוכב בתוך המכשיר, הוא שומע רעש חלש בשל סיבובי חלקי המכשיר: מקור הקרינה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לCT אורוגרפי

CT - תמונת המחשה
CT היפרדות בטנית (דיאסטזיס) היא תופעה שכיחה ביותר, המתרחשת בעיקר כתוצאה מהריון. במהלכה, שר...
ללמוד עוד על CT אורוגרפי
בדיקת CT או בדיקת MRI?-תמונה

בישראל מבצעים כמיליון בדיקות CT בשנה ובין 250,000 ל-300,000...

מאת: פרופ' אריק...
17/12/2015
גידולי שלפוחית השתן: איך לטפל?-תמונה

סרטן תאי המעבר (TCC) הוא הסוג הנפוץ ביותר של סרטן שלפוחית...

מאת: ד"ר מנס אהרון
18/04/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לCT אורוגרפי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

CT אורוגרפי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, שמי אלירן בן 25 ובגיל 6 חודשים עברתי ניתוח upj בכליות דו"צ של חסימה בכליות ואני נמצא במעקב כל שנה שכוללת ct כליות ובדיקות דם ותפקודי כליות. לאחרונה במשך כמה חודשים אני שותה הרבה מים אבל עושה קצת שתן דבר וב ct כליות אחרונות נמצא שיש הרחבה קלה .האם זה יכול להיות הגורם לזה.? יש לציין שתפקודי כליות בבדיקת דם תקינות. ולאחרונה עסקתי בפעילות גופנית מאומצת מדי והיה לי דם בשתן. האם יש סיבה לדאגה לדעתך? תודה על התשובה.

בהחלט דורש בירור, מומלץ לפנות לאורולוג שעוקב אחרייך

בעבר אבים שרוסקו. מזה שנתיים דם בשתן, כאב לא נעים בזמן השתנה, נע בין צריבה ללחץ. ימים שלמים בלי הליכה לשירותים , עיקר השתנה בלילה. הזרם אינו אחיד, ומוזר - כמו דליפה. ב-CTU אין אבנים , נמצאה ציטסטה על שחלה ושלפוחית מכווצת . המלצה ל US מיוחד לשלפוחית. מה פירוש ההמצאים ? רוצה כבר להגיע להסבר ולהמשיך לחיות חיים נורמאלים.

שלום רב, הפרטים שנתת לא ברורים. יש הרבה שניתן לעשות אבל צריך לעבור בדיקה מסודרת. לא ברור למה הכוונה ב"שלפוחית מכווצת"? אולי היית לא מספיק מלאה בבדיקה. בכל מקרה אכן ניתן לבצע US דרכי שתן ובמקרה שלך בוודאי אם היה לך דם בשתן צריך להשלים ציסטוסקופיה- זה גם ייתן מידע על מצב השלפוחית. לאור מה שציינת יש מקום לבצע בדיקות כמו שתן לציטולוגיה, תרביות שתן, ציטוסקופיה ואולי גם אורודינמיקה-אזי ניתן יהיה להבין אכן מה מקור הבעיה וכיצד לטפל.

בבדיקת CTU של הבטן התגלו אינצידנטלומה 1.8 ס"מ מימין, 1.2 ס"מ משמאל מבקשת הסבר במה מדובר,האם אלו גידולים? אני מוזמנת לבדיקת אולטרסאונד חוזרת מחכה לתשובתך המהירה בברכה בתיה

שלום רב, השאלה לא קשורה לפורום, בד"כ מדובר בגידולים שפירים של היתרת הכיליה, הבירור כולל התיעצות של אנדוקרינולוג, ובדיקות לבדוק אם ישנה הפרשת יתר של הורמונים מאותם גידולים. בברכה, ד"ר גרוזינסקי

לפני כחודש וחצי הרגשתי כאבים חזקים בצד ימין בבית החזה. הכאבים הופיעו בעיקר בנשימה עמוקנ. לאחר צילום חזה ובדיקות דם הרופא אמר שיש לי דלקת בקרום הריאה. לאחר מכן נטלתי זינאט וזטו ולאחר כמה ימים הכאבים חלפו. לאחר אוטלרה סאונד שלחו אותי לבצע ct כליות (חשש לאבן בכליה), אך בct גילו שיש רקמה רכה בריאה הימנית בגודל 2 סמ. כמו כן , בצילום חזה נוסף שעשיתי לאחר סיום האנטיביוטיקה (חודש אחרי) לא ראו שיפור בצילום החזה. הייתי במרפאת ריאות,אך לא הצליחו לאבחן מה זה. בבדיקות דם נוספות ערך הcrp חזר לנורמה (1.2) לאחר שהיה 20 (טווח מקסימלי 5). ביצעתי מיפוי ריאות והיה תקין. הרופא אמר לחכות חודש ולעשות צילום ct חזה כדי לראות אם הרקמה קטנה או גדלה. אני לחוץ ושוקל לעשות ct חזה מיידי. דעתך? יש לציין שאני לא מעשן ועושה פעילות ספורטיבית ( ריצה)

שלום, קשה לי לומר את דעתי בלי לראות את הסיטי עצמו.אם מדובר בדלקת כדאי לחכות ולראות אם יהיה שיפור ואז חזרה על סיטי מוקדם מידי לא תפתור את הספק.

כמה זמן צריך לחכות לct לאחר הדלקת?