היצרות השופכה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

לילה לילה

"אמא, ברח לי פיפי" - מי לא נתקל בקריאה הבאה? מתי זה מוגדר כבעיה, ומה עושים עם זה? הרטבת לילה, מהי?בוקר, את נגשת להעיר את הילד ומגלה שהוא ומיטתו ספוגים בשתן. תמונה מייאשת החוזרת על עצמה מספר לילות בשבוע וגורמת לאי נעימות קשה לילד ולמשפחתו. התופעה המכונה הרטבת לילה מוגדרת כהשתנה בזמן שינה בילדים מעל גיל 5 או שש.רוב הילדים משיגים שליטה בשתן עד גיל 3 ו-88% עד גיל 4.5 ו-93% עד גיל 7.5 . לרוב השליטה ביציאות מתרחשת לפי הסדר הבא: שליטה ביציאות בלילה. שליטה ביציאות ביום. שליטה בשתן ביום. ואחרון שליטה בשתן בלילה.בערך 15% מהילדים עדיין משתינים בלילה בגיל 5 וילדים שעדיין מרטיבים מעבר לגיל זה דורשים התייחסות טיפולית. לעומתם, ילדים הממשיכים להרטיב בשעות היום, מרמזים על בעיה חמורה.עוד על הרטבת לילה: ערוץ "הרטבת לילה בילדים" בדוקטורסלמה?תופעת הרטבת הלילה שכיחה יותר בקרב בנים...
ללמוד עוד על היצרות השופכה
אורולוגיה-תמונה

כאן תוכלו לקרוא על בדיקות מאבחנות באורולוגיה ועל מיני...

מאת: כאן תוכלו...
18/01/2002
ברית מילה: מצווה בריאה-תמונה

מעל 95% מההורים בישראל עורכים ברית מילה לבנם, מתוך אמונה או...

מאת: מערכת zap...
04/05/2015
האם ברית מילה מונעת מחלות מין?-תמונה

מחקר מוכיח: ברית מילה מגנה מפני העברה של מחלות מין. לאור...

מאת: מערכת zap...
10/01/2010
ערמונית מוגדלת שפירה: כך תטפלו-תמונה

הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית מופיעה עם הגיל. לעתים ניתן...

מאת: ד"ר יוסף...
08/09/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להיצרות השופכה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

היצרות השופכה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אני חושש שאני סובל מהערמונית מוגדלת, יש לי כבר כמה שנים תופעה שהשתנה לא מלאה, נשארות תמיד כמה טיפות שיוצאות לאחר דקה שתיים, או שלפעמים צריך לחכות קצת זמן עד שיוצא עוד שתן... בנוסף העוצמה המינית, כלל לא מה שהיתה פעם, יותר עייפה... האם אלו סימנים המצביעים על ערמונית מוגדלת? ואיך ניתן לבדוק זאת? חייב בדיקה רקטאלית? כי אני לא מוכן לעבור בדיקה כזאת...

שלום רב, לגילך הסיכוי להגדלת הערמונית נמוך יחסית. ככל הנראה שהתלונות שלך אינן קשורות לגודלה של הערמונית אלא למצב דלקתי כלשהו.. חשוב שתיגש לבדיקות כלליות (לשלוח בדיקות שתן, דם וכד') ובהחלט לבדיקת אורולוג. אין לך מה לחשוש מבדקיה רקטאלית שאינה כואבת כלל.

רק שעכשיו הלכתי לקרוא על התסמינים שיש לי ואני כמעט בטוח במאה אחוז כעט שקיימת אצלי בעית היצרות של השופכה... קראתי שזה מחייב ניתוח... אוי ואבוי לי! אין סיכוי שאני מסוגל לעבור ניתוח באזור שם וכל מה שנלווה לזה, לא יכול אפילו לחשוב על לסבול את כל זה, אני מעדיף למות!! האם זה מסוכן להישאר עם מצב של היצרות השופכה?

שלום לך. כדי לוודא שאכן מדובר בהיצרות בשופכה יש לערוך כמה בדיקות. אם זה המצב אזי חשוב לטפל בו, ונכון, יש הצריכים ניתוח, אבל לא תמיד. זה שאתה חושש ברור לי, אבל אם תברח מבירור וטיפול הבעיה לא תיפתר אלא עשויה להחריף וליצור לך הפרעות בהמשך. אתה בן 28. גש לבדיקה אצלך אורולוג. הוא יחליט מה הבדיקות שכדאי לעבור- ואפשר גם לעשות בהרדמה לפי צורך. יכול בכלל להיות שאין לך שום היצרות ושתרופה תעזור לך להקלת התסמינים. אל תתן לחששות שלך להפריע לך לחיות חיים בריאים.

שלום, ביום שבת בני בן העשר חזר מרכיבה על אופניים ולאחר מכן החלה להיות לו צריבה בעת מתן שתן -הצריבה נמשכת כבר מספר ימים. בדיקת שתן תקינה. האם יכול להיות היצרות שופכה כתוצאה מכך?

שלום רב לא סביר שאם יש הצרות פתח השופכה זה בגלל רכיבה על אופניי. אם הסימפטומים יתמידו ראוי שייבדק. בברכה פרופ' לבנה

שלום, עברתי ניתוח רובוטי רדיקלי לפני שנה. בחודשיים האחרונים יש לי צריבה בקצה הפין בזמן שמשתין בעיקר בחלק השתן הראשון שיוצא. הזרמה טובה, אין לי הפרשות או הדבקויות. בבדיקות שתן כללי הכל תקין ובתחום הנורמה. - האם יש לי זיהום חיידקי/אחר? - האם זו תופעה מאוחרת הקשורה לערמונית שאיננה? - האם יש בדיקת שתן או בדיקה אחרת שניתן לעשות? תודה

המשך, עשיתי גם תרבית שתן והתוצאה היתה שאין גדילה.

שלום רב, בהחלט יכול להיות שיש לך דלקת בשתן ולכן חשוב לבצע תרביות שתן. עדיין, אם התרביות תקינות והצריבה ממשיכה להציק לך יש לפנות לאורולוג המטפל שלך ולהתייעץ עמו על הצורך בציסטוסוקפיה- גם אם אתה אומר שההתרוקנות תקינה עדין יכול להיות שיש לך היצרות בשופכה. היתי ממליצה לך גם לעבור אולטראסאונד דרכי שתן לשלול מחלת אבנים. בנתיים תקפיד על שתיה מרובה ותמנע מקפאין או משקאות חריפים שיכולים להחמיר צריבה.

1. האם יכול להיות שיש היצרות בשופכה למרות שזרם השתן תקין? 2. היצרות בשופכה כולאת שתן (שיורי) כך שלא נשטף תדיר וזה המקור לזיהום? 3. למרות שאני מתרוקן באופן מלא, עדין אני מצליח להוציא עוד כמה טיפות ע"י כיווץ שרירי הסוגר, טיפות אלו כמו בחלק השתן הראשון שיוצא, לעיתים צורבות. האם זה מחזק את ההנחה מס' 2?

שלום , לפעמים ישנם ימים שאני לא מרגיש כמעט צורך להשתין , למרות שאני שותה בערך 2 ליטר ביום , יום למחרת אני מרגיש פשוט לא טוב. רציתי לדעת האם קיים קשר בין השתן המועט לבין התחושה ביום שאחרי זה(נזק זמני לכליה , עומס על הכליה). בהנחה שאני שותה 2 ליטר כמה זה נורמלי להשתין? ומה אני יכול לעשות כדי לגרות את הצורך להשתין?

דן שלום רב לך. בגברים בריאים שהכליות שלהן מתפקדות היטב, כמות הפרשת השתן צריכה להיות דומה לכמות השתיה ומעט גבוהה ממנה היות ויש יצור שתן גם מתהליכים שונים בגוף ללא קשר לאכילה ושתיה. עדיין יש גורמים שונים המשפיעים על כמות השתן ועל יכולת ההפרשה. כדי לדעת בדיוק את הכמויות פשוט ערוך יומן למשך 48 שעות ברציפות (גם בלילה): לרשום מתי שתית (שעה), מה שתית (מים, מיץ, קפה, קולה וכו), וכמה שתית (בסמ"ק, למשל כוס=150 סמ"ק, פחית= 300 סמ"ק וכדומה). במקביל, רשום מתי וכמה התרוקנת. אתה יכול לקנות כוס מדידה ולהתרוקן לתוכה ולאחר שרשמת מה כמות השתן שהפרשת, אתה יכול לרוקן אותה לאסלה. בסיכום ניתן להשוות בין כמה נכנס לכמה יצא. באופן תקין צריך סביב 1.5-2 ליטר לשתות וכ 2-2.5 ליטר להפריש. בצורה זו ניתן לדעת מהן כמויות השתיה והפרשת השתן היומית שלך, באופן די מדוייק.לפי מה שיצא תדע האם אתה שותה הרבה/מעט ומפריש הרבה/מעט. צריך לזכור שכמות השתן תלויה גם בפעילות הגופנית שלך, בבריאותך ובתרופות שאתה נוטל, במזסון שאתה אוכל וכמובן בשתיה. כמוכן, אם אתה מזיע הרבה (כתוצאה מעבודה גופנית מאומצת בחוץ למשל, או מיובש מאוד (יותר מדי זמן במזגן.. וכו)- זה גם יפריע. חלק מהנוזלים מהגוף מופרש גם בצואה וגם זה משפיע. כלומר- זה מערך מורכב. פן נוסף הוא האם יש משהו שפמריע לשתן לצאת- ערמונית מוגדלת? היצרות בשופכה? הפרעה לתפקוד תקין של השלפוחית? ועוד ועוד.. עדיין, התאפקות של למעלה מארבע- חמש שעות אינה בריאה. אם אתה לא מרגיש צורך להטיל שתן כל כך הרבה שעות למרות שאתה שותה הרבה- חשוב לגשת ולהבדק בהקדם! יכולות להיות לזה סיבות רבות ומחלות שונות שמצריכות איבחון וטיפול. לכן מומלץ לבצע בדיקות דם לתפקודי כליות -קראטינין, אוריאה, רמת אלקטרוליטים כמו נתרן ואשלגן, וכמובן רמות גלוקוז. מומלץ לבצע בדיקות שתן כללית ותרבית, שתן לאוסמולריות ולבצע אולטראסאונד של דרכי השתן כדי לראות את מצב הכליות, השלפוחית ,הערמונית והאם יש לך שארית שתן. אנא פנה לרופא המשפחה שלך קודם כל לביצוע הבדיקות הראשוניות ולפיהן הוא יפנה אותך הלאה לפי הצורך.

פורומים בנושא היצרות השופכה
פורום הפרעה בתפקוד מיני אצל גברים
פרופ' רפי חרותי ומרים ברנר ישמחו להשיב על שאלותיכם בנושא התיפקוד המיני א...