נגישות
נגישות

היצרות השופכה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

ברית מילה: מצווה בריאה

מעל 95% מההורים בישראל עורכים ברית מילה לבנם, מתוך אמונה או מסורת. עם זאת, לעתים עולות תהיות ושאלות: מהן ההשלכות הרפואיות ומהם הסיבוכים האפשריים? מרבית היהודים מקיימים את מצוות ברית המילה: הסיבות לכך נעות בין קיום מסורת יהודית והרצון לאפשר לתינוק לגדול להיות ילד ללא חריגויות חברתיות - בצבא ובכלל. תהיה הסיבה אשר תהיה, בכל שנה נערכים מעל 75,000 בריתות בארץ.בכל מקרה, על המשמעות ההלכתית, כמעט אין מה להתעכב, מכיוון שזהו נושא לאמונה ומסורת ולכן הוא נתון להחלטת ההורים בלבד. עם זאת, על ההיבטים הרפואיים, מדברים מעט מאוד וחבל. המוהל דר עודד קסלר מפרט מהי המשמעות הרפואית של ברית מילה: "ככל שחולף הזמן, גופים ומוסדות ממלכתיים, בארצות שונות, מגיעים למסקנה אחידה כי יש לברית המילה יתרונות רפואיים. היתרונות הבולטים הם מניעת זיהומים בדרכי השתן אצל ילודים ומניעת מחלות מין. אחד ההיבטים הרפואיים החשובים, הוא הגנה מפני הידבקויות במחלת מין,...

סיבות אפשריות ומצבים דומים להיצרות השופכה

אצירת שתן - תמונת המחשה
אצירת שתן רצים לשירותים, מנסים להטיל שתן - ולא מצליחים? אולי מדובר באצירת שתן, הנגרמת על רקע גופנ...
דלקת בפרוסטטה - תמונת המחשה
דלקת בפרוסטטה סובל מתחושת חוסר התרוקנות גם לאחר מתן שתן? צריבה במתן שתן או זרם חלש? ייתכן שבלוטת הערמ...
אורולוגיה - תמונת המחשה
אורולוגיה בפרוס עלינו השנה האזרחית החדשה, צוות doctors.co.il מאחל לכל הגולשים שנת בריאות. doc...
בעיות בדרכי השתן - תמונת המחשה
בעיות בדרכי השתן הפירות היבשים שאוכלים בט"ו בשבט נחשבים למאכל בריא ומזין. רובם מועילים לחיזוק העצמות, הע...
ציסטוסקופיה - תמונת המחשה
ציסטוסקופיה מהם יתרונות הלפרוסקופיה? מהי לפרוסקופיה אבחנתית ומהי לפרוסקופיה ניתוחית? כל מה שרציתם ל...
ללמוד עוד על היצרות השופכה
אורולוגיה-תמונה

כאן תוכלו לקרוא על בדיקות מאבחנות באורולוגיה ועל מיני...

מאת: כאן תוכלו...
18/01/2002
ברית מילה: מצווה בריאה-תמונה

מעל 95% מההורים בישראל עורכים ברית מילה לבנם, מתוך אמונה או...

מאת: מערכת zap...
04/05/2015
האם ברית מילה מונעת מחלות מין?-תמונה

מחקר מוכיח: ברית מילה מגנה מפני העברה של מחלות מין. לאור...

מאת: מערכת zap...
10/01/2010
ערמונית מוגדלת שפירה: כך תטפלו-תמונה

הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית מופיעה עם הגיל. לעתים ניתן...

מאת: ד"ר יוסף...
08/09/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להיצרות השופכה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

היצרות השופכה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אני חושש שאני סובל מהערמונית מוגדלת, יש לי כבר כמה שנים תופעה שהשתנה לא מלאה, נשארות תמיד כמה טיפות שיוצאות לאחר דקה שתיים, או שלפעמים צריך לחכות קצת זמן עד שיוצא עוד שתן... בנוסף העוצמה המינית, כלל לא מה שהיתה פעם, יותר עייפה... האם אלו סימנים המצביעים על ערמונית מוגדלת? ואיך ניתן לבדוק זאת? חייב בדיקה רקטאלית? כי אני לא מוכן לעבור בדיקה כזאת...

שלום רב, לגילך הסיכוי להגדלת הערמונית נמוך יחסית. ככל הנראה שהתלונות שלך אינן קשורות לגודלה של הערמונית אלא למצב דלקתי כלשהו.. חשוב שתיגש לבדיקות כלליות (לשלוח בדיקות שתן, דם וכד') ובהחלט לבדיקת אורולוג. אין לך מה לחשוש מבדקיה רקטאלית שאינה כואבת כלל.

רק שעכשיו הלכתי לקרוא על התסמינים שיש לי ואני כמעט בטוח במאה אחוז כעט שקיימת אצלי בעית היצרות של השופכה... קראתי שזה מחייב ניתוח... אוי ואבוי לי! אין סיכוי שאני מסוגל לעבור ניתוח באזור שם וכל מה שנלווה לזה, לא יכול אפילו לחשוב על לסבול את כל זה, אני מעדיף למות!! האם זה מסוכן להישאר עם מצב של היצרות השופכה?

שלום לך. כדי לוודא שאכן מדובר בהיצרות בשופכה יש לערוך כמה בדיקות. אם זה המצב אזי חשוב לטפל בו, ונכון, יש הצריכים ניתוח, אבל לא תמיד. זה שאתה חושש ברור לי, אבל אם תברח מבירור וטיפול הבעיה לא תיפתר אלא עשויה להחריף וליצור לך הפרעות בהמשך. אתה בן 28. גש לבדיקה אצלך אורולוג. הוא יחליט מה הבדיקות שכדאי לעבור- ואפשר גם לעשות בהרדמה לפי צורך. יכול בכלל להיות שאין לך שום היצרות ושתרופה תעזור לך להקלת התסמינים. אל תתן לחששות שלך להפריע לך לחיות חיים בריאים.

שלום , לפעמים ישנם ימים שאני לא מרגיש כמעט צורך להשתין , למרות שאני שותה בערך 2 ליטר ביום , יום למחרת אני מרגיש פשוט לא טוב. רציתי לדעת האם קיים קשר בין השתן המועט לבין התחושה ביום שאחרי זה(נזק זמני לכליה , עומס על הכליה). בהנחה שאני שותה 2 ליטר כמה זה נורמלי להשתין? ומה אני יכול לעשות כדי לגרות את הצורך להשתין?

דן שלום רב לך. בגברים בריאים שהכליות שלהן מתפקדות היטב, כמות הפרשת השתן צריכה להיות דומה לכמות השתיה ומעט גבוהה ממנה היות ויש יצור שתן גם מתהליכים שונים בגוף ללא קשר לאכילה ושתיה. עדיין יש גורמים שונים המשפיעים על כמות השתן ועל יכולת ההפרשה. כדי לדעת בדיוק את הכמויות פשוט ערוך יומן למשך 48 שעות ברציפות (גם בלילה): לרשום מתי שתית (שעה), מה שתית (מים, מיץ, קפה, קולה וכו), וכמה שתית (בסמ"ק, למשל כוס=150 סמ"ק, פחית= 300 סמ"ק וכדומה). במקביל, רשום מתי וכמה התרוקנת. אתה יכול לקנות כוס מדידה ולהתרוקן לתוכה ולאחר שרשמת מה כמות השתן שהפרשת, אתה יכול לרוקן אותה לאסלה. בסיכום ניתן להשוות בין כמה נכנס לכמה יצא. באופן תקין צריך סביב 1.5-2 ליטר לשתות וכ 2-2.5 ליטר להפריש. בצורה זו ניתן לדעת מהן כמויות השתיה והפרשת השתן היומית שלך, באופן די מדוייק.לפי מה שיצא תדע האם אתה שותה הרבה/מעט ומפריש הרבה/מעט. צריך לזכור שכמות השתן תלויה גם בפעילות הגופנית שלך, בבריאותך ובתרופות שאתה נוטל, במזסון שאתה אוכל וכמובן בשתיה. כמוכן, אם אתה מזיע הרבה (כתוצאה מעבודה גופנית מאומצת בחוץ למשל, או מיובש מאוד (יותר מדי זמן במזגן.. וכו)- זה גם יפריע. חלק מהנוזלים מהגוף מופרש גם בצואה וגם זה משפיע. כלומר- זה מערך מורכב. פן נוסף הוא האם יש משהו שפמריע לשתן לצאת- ערמונית מוגדלת? היצרות בשופכה? הפרעה לתפקוד תקין של השלפוחית? ועוד ועוד.. עדיין, התאפקות של למעלה מארבע- חמש שעות אינה בריאה. אם אתה לא מרגיש צורך להטיל שתן כל כך הרבה שעות למרות שאתה שותה הרבה- חשוב לגשת ולהבדק בהקדם! יכולות להיות לזה סיבות רבות ומחלות שונות שמצריכות איבחון וטיפול. לכן מומלץ לבצע בדיקות דם לתפקודי כליות -קראטינין, אוריאה, רמת אלקטרוליטים כמו נתרן ואשלגן, וכמובן רמות גלוקוז. מומלץ לבצע בדיקות שתן כללית ותרבית, שתן לאוסמולריות ולבצע אולטראסאונד של דרכי השתן כדי לראות את מצב הכליות, השלפוחית ,הערמונית והאם יש לך שארית שתן. אנא פנה לרופא המשפחה שלך קודם כל לביצוע הבדיקות הראשוניות ולפיהן הוא יפנה אותך הלאה לפי הצורך.

יש לי בעיית היצרות בשופכה החוזרת על עצמה, באזור השופכה הבולבארית, מספר סנטימטרים דיסטלית להשקה וצוואר שלפוחית השתן (5 שנים לאחר כריתת הערמונית). אזור ההיצרות נוקשה באופן חריג. הרופא מציע לבצע הרחבה יום יומית באופן אישי (ואני ממש לא מסוגל לעשות את זה). האם זה הפתרון היחידי?

ניתן לשקול ניתוח אורטרופלסטיקה

והוא החליט שכדאי ללמד אותי לבצע צינתור עצמי יום יומי. האם זו טכניקה מקובלת? מה הניסיון אומר? והאם זה באמת פתרון ארוף טווח להיצרות החוזרת ונשנית? תודה

שלום רב, באופן כללי, בפענוח אורתרוגרפיה רטרוגרדית בשאלת היצרות בשופכה, אם ישנם חילוקי דעות בין רדיולוג מומחה לאורתרוגרפיה לבין אורולוג מומחה לשופכה שפענחו את הבדיקה, הפענוח של מי מיהמן יותר לדעתך? תודה, גבריאל

תלוי בפרסונות

פורומים בנושא היצרות השופכה
פורום הפרעה בתפקוד מיני אצל גברים
פרופ' רפי חרותי ומרים ברנר ישמחו להשיב על שאלותיכם בנושא התיפקוד המיני א...