לחץ על חוט השדרה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

חולשה ברגליים? מומלץ לבדוק את עמוד השדרה

מרגישים שאתם לא מצליחים לעמוד על הרגליים? מתקשים ללכת יותר ממספר צעדים ברציפות? ייתכן שאתם סובלים מחולשה ברגליים, שמקורה באזור אחר לגמרי בגוף - עמוד השדרה. אם אכן מדובר בבעיה בעמוד השדרה, יש לטפל בה בהקדם האפשרי חולשה ברגליים היא תופעה שכיחה, העלולה להופיע לא רק אצל קשישים, אלא גם בגילאים צעירים הרבה יותר. רוב המטופלים המתלוננים על חולשה ברגליים מתארים קושי או חוסר יכולת ללכת, זרמים ברגליים וכאבים. הם חשים שהרגליים אינן מצליחות לשאת אותם וצריכים לעצור ולשבת אחרי מרחקי הליכה מאוד קצרים.   מה עלולים להיות הגורמים לתחושת חולשה ברגליים? חולשה ברגליים עלולה להיווצר עקב שלושה גורמים אפשריים: חסימת כלי דם פריפריאליים באזור הרגליים או באבי העורקים; גורמים נוירולוגיים, ובהם גם סיבוכים של סוכרת הפוגעת בעצבוב של כלי הדם; או בעיות עמוד שדרה צווארי, גבי או מותני, הגורמות להיצרות של תעלת השדרה ולחץ על חוט השדרה, המוביל לחולשה ברגליים ולפגיעה בתפקוד הרגליים. הבעיות העיקריות בעמוד השדרה הצווארי,...

סיבות אפשריות ומצבים דומים ללחץ על חוט השדרה

עמוד השדרה - תמונת המחשה
עמוד השדרה הרמתם ארגז כבד לבוידם - והצוואר זועק מכאבים? ייתכן כי הצוואר נתפס, אך קיים חשש שמדובר ב...
סרטן מח עצם - תמונת המחשה
סרטן מח עצם עמילואידוזיס היא מחלה רב מערכתית נדירה וקשה לאבחון. טור אישי של דניאל דרימר שלקה במחלה...
ללמוד עוד על לחץ על חוט השדרה
זריקות אפידורליות לטיפול בכאבי גב תחתון-תמונה

התכופפתם להרים חבילה כבדה והגב "צורח" מכאבים? במקרים בהם...

מאת: ד"ר יפעת...
20/09/2018
ניתוח להתקנת דלף - שאנט-תמונה

ניתוח להתקנת שאנט (SHUNT) נועד לניקוז הנוזל המוחי-שדרתי,...

מאת: ד"ר ולד...
14/06/2018
סרטן ערמונית גרורתי: מגוון טיפולים-תמונה

במהלך השנים האחרונות פותחו תרופות חדישות לטיפול בסרטן...

מאת: ד"ר דניאל...
02/02/2017
היצרות תעלת שדרה: להוריד לחץ-תמונה

מדוע כאבי גב עלולים להתגלות כבעיה חמורה בעמוד השדרה? כיצד...

מאת: ד"ר לירם...
19/11/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל ללחץ על חוט השדרה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

לחץ על חוט השדרה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום:) אני בת 21 ועשיתי ניתוח לפני ארבע שנים לתיקון עקמת בגב האם יהיו לי בעיות בגב בעתיד בגלל הקיבוע? הוא יכול לזוז או לעשות לחץ על חוליות אחרות?

מציע לך שתנהלי חיים בריאים, כולל התעמלות מתונה ושחייה.

מותר לי להתעמל רגיל ואיזה תרגילים שבא לי? ולמה דווקא שחיה במה זה עוזר?

שחייה מחזקת נכון את שרירי הגב ללא הפעלת לחץ על עמוד השדרה. לגבי תרגילים תתייעצי עם פיזיותרפיסט.

שלום רב שמי יאיר בן חמו עשיתי אמ אר אי בתאריך  26/09/2019 להלן תוצאות סריקה בתהודה מגנטית של עמוד שדרה גבי: הבדיקה בוצעה בטכניקות שונות בשקלול T1, T2, במישור אקסיאלי וסגיטלי. הבדיקה בוצעה לבירור כאב גב תחתון וגב עליון. כאב מקרין לירך שמאל. עמדה קיפוטית גבית רגילה. רוחב תקין של תעלת השדרה. סיגנל תקין של החוליות. סיגנל תקין של חוט השדרה. בגובה D7-D8 זיז אחורי שטוח פראמדיאני שמאלי משיק לחוט השדרה. בגובה D8-D9 זיז אחורי פראמדיאני ימני לוחץ על קדמת חוט השדרה. הקונוס בגובה D12-L1. בשאר הגבהים לא נראה לחץ על חוט השדרה. הפורמינה פתוחים. אשמח לדעת מה חומרת המצב בתודה על ההפניה ובברכה, יאיר בן חמו.

מי אמר לך שיש פגיעה בחוט השדרה? MRI (פענוח) אינו תומך בכך.

לתשובה לשאלתך ״מי אמר לך שיש פגיעה בחוט שדרה״ פשוט רשום בפיענוח שלוחץ על חוט שדרה אז אני שואל לגבי הממצא הזה בפרט ובכלל על כל הפיענוח כי זה הפיענוח ששלחו לי ממכון מאר ואני באמת אשמח להתייחסותך בנושא! וכמובן תודה רבה על התשובה והיחס שלך זה ממש לא ברור מאליו! בברכה יאיר בן חמו.

לחץ על חוט השדרה אינו מחייב פגיעה בחוט השדרה. בכל מקרה אם יש ספק אין ספק תפנה למומחה עמוד שדרה שיראה את תמונות ה MRI ושיבדוק אותך.

אבי סובל כבר חודש וחצי מכאבי גב חזקים, המתגברים בזמן שינה. הכאב מקרין לו לאגן הירכיים ולרגל שמאל. כמו כן, הוא סובל מכפות רגליים קרות, והוא מרגיש שאצבעות הרגליים שלו רדומות, ועייפות כללית. הרופא המטפל שלך אותו ל - C.T. לאחר שלא ראו כלום בצילום. שאלתי האם אתה סבור שהתסמינים שיש לאבי יכולים להעיד על בעיה ראומטולוגית? ואם כן, האם אבי צריך לחכות לתוצאות בדיקת ה C.T. לפני שהוא מזמין טור לראומטולוג?

שלום כאב גב חזק עם הקרנה לרגליים ואצבעות רדומות מכוון לבעיית עמוד שדרה המחייבת הסתכלות על הסיטי לשלול לחץ על חוט השדרה.

תודה רבה ד"ר קמחי! האם אתה ממליץ לאבא שלי לקבוע תור לאחר קבלת בדיקת ה - C.T. לראומטולוג, במידה ושוללים לחץ על עמוד השדרה ? מאחר ובזמן התארגנות הבוקר שלו הוא מרגיש הקלה מסוימת בכאב, ובזמן שינה הכאבים מתעצמים לו, לכן לפי מה שקראתי, יש לי חשד שמדובר בדלקת שדרה מקשחת.

שלום תוצאת MRI עמוד שידרה צווארי ממצאים: מעבר קרניו צרוויקלי בגדר הנורמה ללא צניחה של הטונזילות מתחת לפורמן מגנום. שינויים נווניים קלים במרווחים הדיסקליים עם הנמכת המרווחים. ללא עדות לתמטים,תזוזות או שינויים הרסניים בחוליות. ללא עדות למסות פרה או פרא ורטברליות. תעלה הספינלית גרמית ברוחב תקין. חוט השדרה בעובי תקין ללא עדות לאותות חריגים מתוכו. בהסתכלות ספציפית על המרווחים הדיסקליים: בגדר הנורמה. - C1-C2 בגדר הנורמה. - C2-C3 בקע דיסק מינימלי. - C3-C4 בגדר הנורמה. - C4-C5 בגדר הנורמה. -C5-C6 דיסק פרוץ גדול מאוד סובארטיקולארי משמאל עם מרכיב רך ,הגורם ללחץ - C6-C7 משמעותי על השק הדוראלי וחוט השדרה. בגדר הנורמה. - C7-D1 לסיכום: - שינויים נווניים ובלטי דיסקים כמתואר. .C6-C7 - דיסק פרוץ גדול עם לחץ על חוט השדרה סובארטיקולארי משמאל. (בן 55) יש לציין שהכאבים שהיו לי כשזה קרה לי לפני כשלושה חודשים כמעט ונעלמו והתחושה באצבעות היד חזרו כמעט לחלוטין ונשאר מעט נימול ביד. כרגע עושה רק פיזיותרפיה. התוצאה מדאיגה אותי מאוד. כמה חמור המצב? ומה מומלץ טיפולית?. תודה רבה

יתכן ולא חייב ניתוח, ואם כן יש אפשרות לנתח בניתוח אנדוסקופי זעיר פולשני אם צריך. כדאי להגיע לבדיקה.