פורום הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות.
הפרעת קשב וריכוז היא ההפרעה השכיחה ביותר שבגינה פונים הורים לפסיכיאטר ילדים ונוער. ההפרעה מתבטאת בקושי להתרכז לאורך זמן, מוסחות ולעתים אי-שקט גופני ואימפולסיביות. ההפרעה גורמת לפגיעה בתפקודו של הילד והנער בתחומי החיים השונים - לימודים, חברה, משפחה ופעילות פנאי. בשנים האחרונות גברה מאוד המודעות להפרעה, והיא מאובחנת ומטופלת יותר. טיפול בהפרעת קשב וריכוז עשוי להביא לשיפור משמעותי בתפקודו של הילד, ויכול למנוע התפתחות הפרעות נלוות.
833 הודעות
720 תשובות מומחה

מנהל פורום הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים

08/10/2015 | 20:00 | מאת: ronen

שלום הילד שלי בכיתה ב. מדובר על ילד חכם מאוד, תזזיתי, מדבר הרבה (כולל דברים/שירים שטותיים), מציק מדי פעמים לילדים. בכתה א, המורה הפנתה את תשומת לבנו שהוא לפעמים חסר מנוחה על הכסא ומפריע לילדים אחרים , ואמרה שכדאי לעקוב. לאחר שהתחבטנו עם עצמנו לא מעט, החלטנו להתחיל תהליך של ברור/אבחון. ביום שני הקרוב יש לנו תור אצל הנוירולוג של הקופה. אנחנו ממש מתלבטים מה להגיד לילד לגבי הפגישה עם הנוירולוג. איך להסביר לו למה אנו ניגשים איתו לרופא. הוא ילד חכם. מצד אחד חייבים להגיד לו משהו ומצד שני אנחנו לא רוצים לתת לו את התחושה שיש לו בעיה. מהנסיון שלנו איתו זה יכול להתקבע אצלו. אני לא יודע מה הולך להיות בפגישה עם הנוירולוג. אשמח לקבל עצה מה להגיד לילד?

לקריאה נוספת והעמקה

רונן שלום, אני סבור שיש להסביר את המצב לילד כפי שהוא, אך בשפה ודמויים המתאימים לגילו. מומלץ לדבר על הקשיים בכתה ועל תלונותיה של המורה, על הקשיים להתמיד במטלה למודית (שעורי בית), ועל הקשיים (או החכוכים) החברתיים. חשוב להסביר שמטרת הפגישה, וכל הנוכחים בפגישה - ההורים והרופא - מטרתם לעזור לו. ברוב רובם של המקרים, חששם של ההורים גבוה הרבה יותר מחששו של הילד. בהצלחה, ד"ר ברנע ארז.

08/10/2015 | 16:00 | מאת: נועה

שלום ד"ר תוכל להגיד לי כמה עולה התרופה ויואנס במינון הכי נמוך למבוטחי מכבי מגן? (אני רוצה לברר את המחיר לפני שאני מבקשת את התרופה ובבית מרקחת לא מסכימים להגיד לי תמחיר. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

נועה שלום, למיטב ידיעתי (חזרתי כעת מחופשה של חודש, ויתכן שהדברים השתנו), מחיר התרופה בבית המרקחת הוא כ-330 ש"ח לחודש, ומבוטחי הבטוח המשלים במכבי מקבלים הנחה של 35%. בקופ"ח כללית, שוב, למיטב ידיעתי, עלות התרופה זהה, ומבוטחי הבטוח המשלים יכולים לקבל החזר של 35% לאחר הצגת קבלות. סוף שבוע נעים. ד"ר ברנע ארז.

לבני יש הפרעת קשב וריכוז. שמתי לב שהוא רגיש לצלילים מסויים (מתחיל להשתולל כששומע אותם). האם יש קשר בין השניים?

לקריאה נוספת והעמקה

שרה שלום, רגישות לקולות או צלילים מסויימים אינה חלק מהפעת קשב ורכוז, אך היא בהחלט שכיחה יותר בקרב ילדים ואנשים הלוקים בהפרעת קשב ורכוז. רגישות זו היא אחת מתוך שורה ארוכה של רגישויות חושיות, שכולן שכיחות יותר בקרב הלוקים בהפרעת קשב ורכוז. לעתים טפול תרופתי בהפרעת הקשב והרכוז יכול למתן רגישות זו. שבת שלום, ד"ר ברנע ארז.

14/09/2015 | 00:23 | מאת: ארקדי

שלום. בני בן ה11 מאבחן בהפרעת קשב וריכוז ומאופיין בהיפראקטיביות. הוא נוטל ריטלין ביום יום לבית הספר עקב הפרעה זו. כאשר הוא בבית ובחופשים אנחנו נמנעים מלתת לו תרופה זו משום שחושבים שזה מיותר. הבעיה מתרחשת באירועים משפחתיים מסיבות חג וימי הולדת בהם הבן נפגש עם עוד ילדים וכל פעם סביב השולחן אינו יכול לשבת בשקט והדבר מעיב על ההרגשה ומכניס את כולם למתח לעצבנות עקב התנהגותו של הילד. השאלה היא האם נכון לתת לו ריטלין לפני ארוע כזה וכמה זמן לפני כדאי לתת. הוא כרגע נוטל התרופה שמחזיקה כ8 שעות עם השהייה אם אינני טועה 20מג. אודה לתשובה רצינית ואחראית.

לקריאה נוספת והעמקה

ארקדי שלום, הפרעת קשב ורכוז היא הפרעה של 24 שעות ביום, 365 ימים בשנה. ההפרעה אינה הפרעה של ביה"ס אלא הפרעה של הילד או האדם הלוקה בה. עם זאת, הפרעה זו באה לידי בטוי באופן מודגש יותר במצבים מסויים (למודים, למשל), ואינה מורגשת במצבים אחרים (משחק מחשב, למשל). ההמלצה הגורפת היא לטפל מדי יום, ולא רק בימי הלמודים. למרות זאת, כמו בכל טפול שהוא, יש לשקול את היתרונות והחסרנות של הטפול. מטרת הטפול היא, להזכיר, להביא לתפקוד תקין, ולמנוע מצוקה. טפול תרופתי יכול לעזור מאד גם מחוץ לשעות הלמודים, הן בתחומים למודיים (שעורי בית, הכנה למבחן), יחסים חברתיים, יחסים משפחתיים ופעילויות פנאי. אתם כהוריו של הילד מכירים אותו הכי טוב, וצריכים להחליט מנסיונכם מתי נכון לתת את התרופה, ומתי אין צורך בכך. המטרה היא לא "לחסוך" בתרופה. לפי תאורך, המצב כיום אינו טוב, ובארועים משפחתיים כולם סובלים, ובעיקר בנך. לכן, ההמלצה היא בהחלט לתת את התרופה גם בארועים כאלו. שבת שלום, ד"ר ברנע ארז.

11/10/2015 | 07:20 | מאת: ארקדי

על תגובתך הרצינית והמנומקת

12/09/2015 | 08:54 | מאת: אמא מודאגת

שלום, בני בן10 אובחן כ ADHD ע"י הרופא. מטופל מזה כחודשיים בקונצרטה. למרות הטיפול התרופתי לילד יש עדיין התפרצויות זעם והתנהגות כפייתית. השאלה, האם יש טווח זמן בימים או חודשים עד שרואים השפעה התנהגותית?מה שכן, ניכר שהתרופה משפיעה על תיאבון הילד וניכר חוסר תיאבון. אשמח בהחלט להבין מה האינדיקציה שלנו כהורים לבדוק את השפעת התרופה. תודה ושנה טובה!

לקריאה נוספת והעמקה

אמא מודאגת שלום, לעתים קרובות, הפרעת קשב ורכוז מלווה בהפרעות נוספות. התפרצויות זעם עשויות הליות חלק מההפרעה, או לא קשורות אליה. הטפול התרופתי בהפרעת הקשב והרכוז ממתן פעמים רבות את התפרצויות הזעם. התנהגות כפייתית (ולא לגמרי ברור לי למה את מתכוונת במונח זה), אינה חלק מהפרעת קשב ורכוז, ועלולה אף להיות מוחמרת מהטפול התרופתי. Concerta אמורה להשפיע כבר מהיום הראשון של הטפול, אך מומלץ לבחון את השפעתה במשך לפחות שבועיים. אם אין שני בהתפרצויות הזעם ובהפרעות נוספות, יש צורך בפטול נוסף - הדרכת הורים, טפול פסיכולוגי, תוספת של טפול תרופתי וכו'. אני מציע להוועץ ברופא הילדים. שבת שלום, ד"ר ברנע ארז.

למחקר של האוניברסיטה הפתוחה בנושא "גורמים המשפיעים על למידה מטקסטים דיגיטליים" דרושים משתתפים בתשלום בעלי הפרעות קשב וריכוז מאובחנות. על המשתתפים להיות מעל גיל 18, דוברי עברית ברמת שפת אם. המחקר מתקיים בקמפוס ברעננה, השכר: 150 ¤ + נסיעות עבור השתתפות בניסוי של כשעתיים וחצי. להצטרפות אנא מלאו את השאלון הבא: https://docs.google.com/forms/d/1Rlt4kN8Ao8dSYDVUkSSxRn4n499zwPhSDTRU8oJJ9NA/viewform?usp=send_form

03/09/2015 | 11:44 | מאת: שאלה

יכול להיות שאם ריטלין לא משפיע אז קונצרטה תשפיע על הילד, למרות שזה אותו חומר פעיל?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה שלום, עקרונית לא. Ritalin ו-Concerta אכן מכילות בדיוק את אותו החומר הפעיל, הקרוי methylphenidate. שני התכשירים שונים זה מזה בשחרור התרופה. למרות האמור לעיל, גם לקצב שחרור התרופה יש השפעה, ולכן לעתים בכל זאת רואים הבדלים. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

02/09/2015 | 14:42 | מאת: ענבל

בתי , בת 12 , עברה אבחון פסיכו דידקטי במכון. הפסיכולוגית זיהתה חרדתיות ובעיות רגשיות נוספות, לקויות למידה וסימנים להפרעת קשב. המליצה ללכת לנוירולוג. יועצת בית ספר , המליצה ללכת לפסיכיאטר, כי לדבריה הדוח יותר מקיף (ובנוסף, יש את העניין הרגשי) מה דעתך?

לקריאה נוספת והעמקה

ענבל שלום, אני מצטרף לדעתה של יועצת ביה"ס, אך מטעמים אחרים. כיון שיש חשד להפרעת חרדה, הפרעה בה מטפלים פסיכיאטרים, מומלץ לפנות לאבחון של פסיכיאטר ילדים. "בעיות רגשיות" הוא מונח שאומר הכל ולא כלום, ויש מקום שהמאבחנת תפרט מה כוונתה כשהיא משתמש במונח זה. הקפו של דו"ח אבחון הפרעת קשב ורכוז לא אמור להיות שונה בין נוירולגים לפסיכיאטרים. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

23/08/2015 | 11:15 | מאת: לני

שלום רב, האם ניתן לשלב טיפול ברטלין במהלך השבוע עם ויונס בסופי שבוע? השאלה מתייחסת לילד בן 12. תודה רבה, לני

לני שלום, השאלה אינה ברורה די צרכה. אין לשלב את שתי התרופות באותו יום. מנגד, אין מניעה לתת ביום אחד תרופה אחת, וביום אחר תרופה שניה. למרות האמור לעיל, ברוב רובם של המקרים אין צורך בשלוב של שתי תרופות. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

20/08/2015 | 14:44 | מאת: פרח

שלום ד"ר.. מה אתה אומר על תחליף טבעי לריטלין על בסיס צמחי?? אני מאוד מתלבטת בעניין זה .. האם באמת יש תרופה טבעית שעוזרת לבן שלי במקום לריטלין? אם כן על איזה תחליף אתה ממליץ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

פרח שלום, קוקאין מאד עוזר ברכוז (ברצינות גמורה), אך כמובן שהוא אינו מומלץ כטפול בהפרעת קשב ורכוז. לצערי, אין מידע מחקרי המראה שתרופות "טבעיות" הן יעילות וגם בטוחות כטפול בהפרעת קשב ורכוז. כל המפרסמים תכשירים שונים גם מתפרנסים מכך, וגם אינם מסוגלים להציג מחקרים המעידים על יעילות. לצערי, זהו המצב, והטפול התרופתי היעיל ביותר הוא תרופה ממשפחת הסטימולנטים, כמו Ritalin, Concerta, Adderall, Focalin, Vyvanse. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

20/08/2015 | 14:35 | מאת: רימה

שלום ד"ר... הבן שחי בן 7 וחצי..שוקל 27.5 קילו.. אובחן שיש לו הפרעת קשב וריכוז.. הוא נוטל ריטלין la .. במינון 10 מ"ג.. התחיל לפני כמה חודשים.. עכשיו הוא לא לוקח תרופה בחופשת הקיץ.. 10 ימים וחוזרים ללימודים.. השאלה שלי האם ריטלין la במינון 10 מ"ג מתאים לבן שלי ?? כי החודש האחרון בלימודים הרגשתי שהבן שלי הפך לעצבני ולילד לא מאושר..

לקריאה נוספת והעמקה

רימה שלום, מנון התרופה וסוג התרופה תלוי בגורמים רבים, בינהם גיל הילד ומשקלו, תגובת הילד, תופעות הלואי, עלות התרופה ועוד. התאמת המנון דורשת הכרות עם הילד, משפחתו וסביבתו, ולכן צריכה להעשות ע"י הרופא המטפל, ופורום אינטרנטי אינו מתאים לכך. אני ממליץ לפנות לרופא המטפל, ולהוועץ בו. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

20/08/2015 | 00:36 | מאת: יונה

לבתי יש קשיים בחשבון היא לא זוכרת .היא אובחנה כ add אך האם יש לה לקות למידה ומדוע היא שוכחת כמו כן האם יש תרופה על בסיס צמחי כדי שהיא תזכור טוב יותר.

לקריאה נוספת והעמקה

יונה שלום, את מתארת שבתך אובחנה כלוקה בהפרעת קשב ורכוז ללא היפראקטיביות, מגלה קושי בחשבון, ויש קשיים בזכרון. יתכן והקשיים בזכרון מקורם בהפרעת הקשב והרכוז - היא אינה מרוכזת כאשר לומדים את החומר, הדברים לא נרשמים בזכרון, ולכן אין מהיכן להוציאם. יתכן גם שהיא סובלת גם מלקות למידה, המופיעה בשכיחות גבוהה בקרב ילדים הלוקים בהפרעת קשב ורכוז. מומלץ לטפל בהפרעת הקשב והרכוז, ולהוועץ במחנכת וביועצת ביה"ס לגבי בצוע אבחון דידקטי. לצערי, אין טפול "טבעי" יעיל, ואם אובחנה הפרעת קשב ורכוז, מומלץ להתחיל גם טפול תרופתי. יום טוב, ד"ר ברנע ארז

18/08/2015 | 06:36 | מאת: דנה

שלום בני בן 15, עולה לתיכון, נחשב בסהכ ילד נבון, רגוע, אהוב על הסביבה ובקרב מוריו. מטריד אותי מאוד העניין של הקושי שלו במקצועות האנגלית והמתמטיקה, למרות השיעורים הפרטיים שהוא מקבל לא רואים כלל שיפור בציונים, אנחנו מוציאים הרבה כספים על מורים אלו. בשיחות שלי איתו הוא חוזר על אותו משפט "בכיתה אני מבין ואחכ אני לא זוכר שום דבר", הוא מקשר את זה לכל המקצועות, כלומר כשהוא ניגש ללמוד למבחן בכל מקצוע הוא מרגיש כאילו הוא לומד את החומר מחדש. שאלתי היא האם זו יכולה להיות הפרעת קשב וריכוז? האם כדאי ללכת לבדיקה אצל נוירולוג? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

דנה שלום, קושי באנגלית ומתמטיקה יכול לנבוע הן הפרעת קשב ורכוז והן מלקות למידה, ובהחלט רצוי לברר את קיומן של הפרעות אלו. אני מציע תחילה להוועץ במחנכת הכתה, ובמורים של מקצועות אלו, הן המורים בביה"ס, והן המורים הפרטיים. אבחון דידקטי מבוצע אצל פסיכלוג/ית. אבחון של הפרעת קשב ורכוז מבוצע ע"י פסיכיאטר ילדים, נוירולוג ילדים או רופא ילדים שהוכשר לכך ("רופא קשב"). יום טוב, ארז ברנע.

17/08/2015 | 15:55 | מאת: ריקי- סטודנטית

שלום, לצורך עבודה סמינריונית ללימודים, אני מחפשת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז שמוכנים להתראיין בנושא, (ראיון טלפוני). אשמח לעזרתכם :-) ניתן להשיג אותי במספר 052-6565518 או להשאיר לי הודעה. תודה מראש, ריקי.

לקריאה נוספת והעמקה

24/02/2016 | 18:05 | מאת: רונית

אם עדיין רלוונטי מוזמנת להתקשר. הבת שלי בת 4.5 אובחנה עם הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות

11/08/2015 | 10:59 | מאת: אבא מודאג

שלום רב, בני בן ה- 8 עבר מבחן MOXO ובשלב זה יש לי כמה שאלות מאוד קריטיות לפני המשך תהליך האבחון שאשמח למענה דחוף ומקצועי עבורן: 1. קראתי שמבחן MOXO לא מוכר ע"י חלק מהרופאים מאחר שהוא לא הוכח מחקרית? האומנם? מצד שני הבנתי ש MOXO הרבה יותר מתקדם ובניגוד ל TOVA מתייחס גם למדדים שמיעתיים. האם בני צריך לעבור גם מבחן TOVA?האם זה ענין פוליטי/ כספי או מקצועי? אנא תשובה כנה 2. אני מתלבט האם לפנות לרופא בעל התמחויות מתחום הפסיכיאטריה או הנוירולוגיה? הסיבה להתלבטות היא שלבני היו תופעות של מצמוצים ושיעולים שחלפו (חוזרות לעיתים רחוקות מאוד). יחד עם זאת בחודש האחרון השיעולים, חזרו אך הפעם הם מלווים בחרחורים שעד כה לא פסקו 3. בהסתמך על סעיף 2 ו- 1 אני מבקש המלצה אובייקטיבית על רופא שמתמחה בהפרעות קשב וריכוז. למפגש כזה אני אמור לבוא עם שאלון קונרס (של המורה וההורים). 4. על פניו תוצאות המבחן MOXO היו תקינות אך ברור לי שאי אפשר להסתמך על זה כי בעיית הקשב והריכוז שלו מאוד ברורה ובאה לידי ביטוי גם בבית וגם בביה"ס. האם יש צורך לעשות גם מבחן פסיכודידקטי? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

אבא מודאג שלום, נראה לי שיש צורך לעשות קצת סדר. בדיקת Moxo (וכך גם בדיקת TOVA) היא בדיקת עזר שאפשר להתשמש בה במסגרת אבחון של הפרעת קשב ורכוז. ברוב המקרים אין צורך בבדיקה זו, אך במצבים מסויימים היא יכולה להוסיף מידע ולעזור. בדיקת Moxo בלבד אינה מאבחנת או שוללת הפרעת קשב ורכוז. בדיקת Moxo היא בדיקה מתוקפת מחקרית, אך כמו כל בדיקה, לעתים תוצאותיה אינן נכונות, ותמיד יש להבין את התוצאות כחלק מהאבחון הקליני. בדיקת Moxo מוסיפה גם הסחות קוליות וויזואליות, שאין בבדיקת TOVA. רופאים שונים משתמשים בבדיקות שונות מסיבות שונות. אחת הסיבות היא שרופא מסויים יודע כיצד לפענח את תוצאות בדיקת Moxo, בעוד אחר אינו יודע, ולכן לא ישתמש בבדיקה זו. סיבות נוספות הן העלות והזמינות של הבדיקות השונות. צריך סיבה מאד טובה לפנות לבדיקת TOVA לאחר Moxo. אך האיש הנכון לשאול אותו הוא הרופא שהפנה אותך לבדיקה. התאור של המצמוצים והשעולים מתאים להפרעת טיקים, שאופיינית בקרב ילדים הלוקים בהפרעת קשב ורכוז. הפרעת טיקים היא בתחום טפולם של נוירולוגים, ולכן מומלץ לפנות לנוירולוג ילדים. המלצה אובייקטיבית אינה דבר קיים, בהגדרה. כולנו סובייקטיביים. איני מתכוון להמליץ על רופא ספציפי, והדבר תלוי במקום מגוריך, קופת החולים אליה אתה משתייך, היכולת הכספית ועוד. אני ממליץ להתחיל בקופת החולים, ולבקש את המלצתו של רופא הילדים של בנך. אבחון פסיכודידקטי מורכב למעשה משני אבחונים. אבחון פסיכולוגי שמטרתו לאבחן את מצבו הרגשי של הילד, ואבחון דידקטי הבא לאבחן לקויות למידה. אבחון פסיכודידקטי אינו מאבחן הפרעת קשב ורכוז. אם יש קושי למודי, יש מקום לשקול פניה לאבחון דידקטי או פסיכודידקטי. בנושא זה מומלץ להוועץ במחנכת של בנך וביועצת ביה"ס, המכירים טוב מכולם את מצבו הלמודי. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

15/08/2015 | 22:55 | מאת: אבא מודאג

תודה רבה ד"ר על תגובתך. השאלה היא איך אני מתקדם מפה? היות ויש את העניין של הטיקים וגם של האבחון קשב וריכוז האם עליי לפנות לנוירולוג לגבי הייקים ובמקביל לרופא מומחה לגבי הפרעת הקשב? או שמא יש רנוירולוג שיוכל לתת לי מענה לשתי התופעות שבעצם קשורות זומלזו? אודה להמלצתך

לילדתי בת ה 5 ו 10 חודשים נערכה בדיקת EEG בערנות מלאה.שיתפה די פעולה אבל הבדיקה מאד ארוכה והיא זזה לעיתים, דיברה לעיתים וכו. אנמנזה חשד ל ADHD אני יכולה לומר שמדובר בילדה פעילה ושמחה מעט תזזיתית וקופצנית מאד סקרנית.אבל לפי מה שאני חווה לא מעבר לילדים רגילים בגילה.מחוננת ומאד מפותחת לגילה-קוראת שוטף ,יודעת אנגלית,מכירה את רוב ערי הבירה בעולם,גבולות,באיזה ים גובלים,איים,אסטרונומיה,מדע ועוד כל מיני דברים שילדים בגילה כלל לא מתעניינים בהם.לפי מה שאני מצליחה לשים לב בדברים בהם היא מתעניינת למשל לקרוא על החלל או ללמוד דברים חדשים היא מאד מסתקרנת ומקשיבה חוקרת ושואלת.ברגע שהיא הבינה וקלטה היא מאבדת סבלנות ורוצה לעבור לדבר הבא. תוצאות הפיענוח של EEG: מקצב אחורי דומיננטי בתדירות 10 הרץ הרץ ,סימטרי,ראקטיבי לפקיחת עיניים ופעילות בטא קדמית נראו בערנות. הפרעות תנועה ופעילות שריר היפרוונטילציה: גרמה האטת התרשים. גירוי פוטי: לא גרם לשינוי בתרשים. סיכום: תרשים בלתי תקין בשל תרשים ערות תקין. מה זה אומר? אשמח לדעת עם אכן יש או אין בעיה . היא אוטוטו בת 6 עולה השנה לכתה א ואשמח לדעת איך באמת אפשר לאבחן ADHD? והאם יכול להיות שילד שהוא הרבה יותר חכם מהממוצע סתם משתעמם לו ו"מטעה" את הסביבה לחשוב שיש לו הפרעת קשב וריכוז בעוד שהדבר שהוא סובל ממנו זה שעמום? -יש לה אחות תאומה שהיא רגילה בהכל וגם הבדיקות ההתפתחותיות נעשו לשניהן יחד אז אולי עשו השוואה בלתי נמנעת ולא נכונה?ולא יודעת אם יש קשר אבל היא ישנה מצויין בלילה -הולכת לישון סביב 19:30,נרדמה סביב 20:00 ומתעוררת סביב 6:20 בבוקר תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

טל שלום, בדיקת EEG היא בדיקה של רישום גלי מח. מי שמפנה לבדיקה זו הם נוירולוגים. לא ברור לי מדוע הופנתה לבדיקה זו, וגם איני יודע לפענח בדיקות EEG. בדיקת ה-EEG אינה מאבחנת או שוללת הפרעת קשב ורכוז. אני מציע לחזור לרופא שהפנה לבדיקת EEG, ולהבין ממנו מה היתה מטרת הבדיקה. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

06/08/2015 | 14:31 | מאת: אמא מודאגת

שלום, בני בן 9 מאובחן ע"י ניורולוגית כבעל הפרעת קשב וריכוז (לא ממש מפתיע היות ואני ובן זוגי סובלים מכך גם כן). לפני כשנה התחלנו רטלין וכך עברנו את השנה יחסית בשקט עד לסוף השנה, מאז אנחנו חווים ריגרסיה מאוד חזקה בהתנהגות שלו ונוסף לאימפולסביות אנו מגלים אלימות מילולית ופיזית שמחריפה עם הזמן. חשוב לי לציין שאחיו שקטן ממנו בשנה, מגלה לאחרונה כי הוא סובל מאוד מההשפעות החברתיות של התנהגות אחיו בבית הספר ובכלל. לאחרונה דרשתי מרופא הילדים הפנייה לרכיבה טיפולית בנסיון לחזק את הילד אך יש צורך בהפנייה נוספת פרו רפואית ולצערי לא נצליח להשיגה לפני תחילת הלימודים. מה עוד אפשר לעשות כדי לעזור לשני הילדים ולנו כמובן גם כן?? אשמח לקבל הצעות ורעיונות

לקריאה נוספת והעמקה

אמא מודאגת שלום, מתוך התאור שמסרת עולה שבנך לוקה בהפרעת קשב ורכוז המלווה בקשיי התנהגות. טופל תרופתית עם השפעה טובה. לא ברור לי אם ממשיך בטפול התרופתי גם בחופשת הקיץ. אם אינו נוטל כעת תרופה, יתכן שזו הסיבה להחרפה, ועליו לחזור ולטול את התרופה באופן קבוע, גם בימי חופשת הקיץ. בנוסף לטפול תרופתי, יש צורך בהדרכת הורים. לעתים, יש גם צורך בהוספת תרופה המיועדת לטפול בהפרעת ההתנהגות. לצערי, אין הוכחה מחקרית שרכיבה על סוסים מועילה כהוא זה כטפול בהפרעת קשב ורכוז. אני ממליץ לחזור לרופא המטפל, ולהוועץ בו. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

23/07/2015 | 13:10 | מאת: דלית שרון

צהריים טובים, האם רופא ילדים שמתמחה גם בהפרעות קשב וריכוז בילדים יכול לאבחן ולטפל בהפרעות קשב או שרק לנוירולוג יש את הסמכות הזו? התורים לנוירולוגים לילדים ארוכים מאוד ולעומת זאת לרופאי הילדים שמתמחים בהפרעות קשב התורים קצרים יותר, אני צריכה מישהו שימשיך מעקב לביתי לפני תחילת שנת הלימודים הקרובה. האם רופא כזה יכול לתת מענה גם לבעיות של לקויות למידה? או ייעוץ לגבי הפניה לכיתה קטנה וכו? אודה על תשובה בהקדם תודה רבה והמשך יום נפלא אמא מתוסכלת

לקריאה נוספת והעמקה

הבת שלי סבלה מליקויי למידה והפרעות קשב היא עברה אבחון רפואי של הפרעות קשב ובהמשך הופנתה לאבחון לקויות למידהה במכון יעל בחיפה מנהל המכון ד"ר אורן לם בנתן הדרכה צמודה למורות שלה והיא התקדמה מאוד יפה בלימודיה הים היא מכינה שעורים לבד ומתכוננת יפה לבחינות בעזרת חברותיה ובעזרתנו אנו רוצים להודות מכאן לד"ר אורן לם ולכל הצוות הנפלא במכון יעל בחיפה לך אמא יקרה אנו ממליצים לטלפן למכון יעל בחיפה ולדברא עם ד"ר אורן לם כל טוב!

דלית שלום, רופא קשב - רופא ילדים שהוסמך לאבחון של הפרעת קשב ורכוז - מוסמך הן לאבחן הפרעת קשב ורכוז והן לטפל בה. בנוסף, מטפלים בהפרעות אלו גם פסיכיאטרים וגם נוירולוגים. לצערי, הן פסיכיאטריה של ילדים והן נוירולוגיה של ילדים, הם מקצועות במצוקה, כלומר חסרים בהם רופאים רבים, ולכן התורים לפסיכיאטר ילדים או נוירולוג ילדים ארוכים מאד. אבחון של לקויות למידה הוא אבחון פורמלי (שנקרא 'אבחון דידקטי'), ובד"כ אינו מבוצע ע"י רופאים, ואינו כלול בסל הבריאות (כלומר, לא ממומן ע"י קופת החולים). עם זאת כל אחד מהרופאים הללו שיכולים לאבחן הפרעת קשב ורכוז מתייחס לכלל מצבו של הילד ויוכל לחוות את דעתו גם לגבי המסגרת החנוכית המתאימה לילד. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

17/07/2015 | 20:27 | מאת: דנה

האם ניתן לתת Zoom של טבע גם לילדים ללא הפרעות קשב וריכוז? או לילדים שאובחנו ככאלה שעל הגבול? האם יש סיכון שטמון בכך? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

דנה שלום, Zoom מוגדר על-פי משרד הבריאות כ-'תוסף מזון'. איני רואה כל נזק או סכנה בטפול בתכשיר בילדים שלא אובחנו כלוקים בהפרעת קשב ורכוז (למעט "הנזק" הכספי). מנגד, איני רואה איזו תועלת תצמח מכך. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

30/06/2015 | 15:53 | מאת: קובי

שלום, לבן שלי בן ה-6 יש תופעה שקשה לי להסביר אותה ואולי כאן אקבל תשובה. כאשר הוא צופה בטלווזיה הוא מתנתק מכל הסביבה שלו. אני יכול היכנס לחדר, לעבור בשדה הראיה שלו, לדבר לידו (אפילו איתו) והוא לא ישים לב אלא אם הגברתי את הקול וצעקתי את שמו. אני שמתי לב שהוא ממש מרוכז בטלווזיה וזה לא קורה בדברים אחרים (משחקי וידאו, שיעורי בית). באופן כללי הוא ילד חברותי, רגיש ללא קשים מיוחדים. אודה לתשובה שאולי תפיג מעט את הערפל. בברכה, קובי.

לקריאה נוספת והעמקה

קובי שלום, ראשית, לא מצאתי שאלה, כך שאיני יודע על מה אתה מחפש תשובה. שנית, התאור של רכוז יתר בגרוי מסוים, המתבטא בהתעלמות מהסביבה, הוא מצב שכיח. אמנם מצב זה נפוץ יותר בקרב ילדים הלוקים בהפרעת קשב ורכוז, אך בודאי שאין מאבחנים על-פי התנהגות זו בלבד. אני מציע במקום להרים את הקול, לגשת אליו והניח יד על כתפו, או לחלופין לעמוד מולו. בד"כ התנהגות כזו תוציא אותו מרכוז היתר. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

28/06/2015 | 23:34 | מאת: קונצרט-מן

למטופל של כמה שנים בקונצרטה מינון גבוה, תופעות לוואי המפריעות לקיום חיים נורמטיביים ומספקים (פגיעה בליבידו, ביכולת השיחה, חברותיות) דברים שלא קיימים בתקופות washout, ניתן לרשום provigil?

קונצרט-מן שלום, לא ציינת את גילך, ולא את מנון ה-Concerta שאתה נוטל. לתרופה Concerta, כמו לכל תרופה בעולם, יש תופעות לואי, ולעתים הן משמעותיות עד כדי כך שהדבר מצריך את הפסקת הטפול. פגיעה ביכולת החברתית לעתים מתוארת כתופעת לואי של התרופה (פגיעה בליבידו לא). דרך אגב, לא מקובל להשתמש במושג washout כשמדובר בתרופות ממשפחת הסטימולנטים, כיון שהשפעתן קצרה. התרופה Provigil אינה מותויית לטפול בהפרעת קשב ורכוז, בארץ או בעולם. כלומר, אין התויה רשומה במשרד הבריאות, להשתמש בתרופה זו לטפול בהפרעת קשב ורכוז. עם זאת, קיימים לא מעט מחקרים שהראו שהתרופה יעילה בטפול בהפרעת קשב ורכוז. המלצתי היא להוועץ ברופא המטפל בך, ולהתייעץ עמו לגבי הטפול התרופתי. אני מניח שהייתי בוחר כמה אפשרויות אחרות, לפני שמוש ב-Provigil. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

25/06/2015 | 08:41 | מאת: סיון

ילד בן כמעט 4 עם הפרעת קשב ועיכוב שפתי מקבל טיפולים אצל קלינאית ואצל מרפאה בעיסוק בנוסף הולך לרכיבה ושחיה טיפולית. הכל על בסיס שבועי. האם יכול לקרות מצב שזה יהיה לו עמוס מידי וישיג את התוצאה ההפוכה בסופו של דבר. לא נראה שהוא סובל מזה שהשבוע שלו מלא...

לקריאה נוספת והעמקה

סיון שלום, קשה מאד להשיב על שאלתך, כיון שצריך להכיר אישית את הילד, ולהתרשם האם הטפולים השונים גורמים לו עומס מוגזם. עומס בהחלט יכול לגרום להחרפה במצב, אך במרבית המקרים הילדים נהנים מהטפולים השונים, ורואים בהם "חוגים". את עצמך אינך מתרשמת שהוא סובל מכך, ואני מניח שאת כאמו תדעי טוב יותר מכולם. תוכלי גם להוועץ במטפלים השונים, ולבדוק עמם אם בנך מגלה עייפות רבה או התנגדות, שעלולים לנבוע מעומס. עוד הערה אחת, ברשותך. בגילו של בנך, ועם עכוב שפתי, קשה לעתים קרובות לאבחן הפרעת קשב ורכוז. אם אכן אובחנה הפרעת קשב ורכוז, יש לשקול בחום טפול תרופתי, שיכול לעשות את הטפולים האחרים - קלינאית תקשורת ורפוי בעסוק - יעילים הרבה יותר. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

לפני חצי שנה שקלתי 90 קג והיום 120קג לאחר שהתחלתי טיפול בריספונד האם אפשר לבקש להחליף לריטלין?

לקריאה נוספת והעמקה

שרון שלום, בשאלתך חסרים פרטים רבים. לא ציינת את מינך, גילך, ההפרעות בהן את/ה לוקה, מדוע ניתן טפול ב-Rispond, והאם את/ה תוקה בהפרעת קשב ורכוז. לאור זאת, אענה בצורה כללית בלבד. התרופה Rispond (הנקראת גם Risperdal) משמשת כטפול בהפרעות שונות ומגוונות. עיקר השמוש בה בילדים ונוער הוא לטפול בהפרעת התנהגות. הפרעות התנהגות שכיחות בקרב ילדים ונערים הלוקים בהפרעת קשב ורכוז, ולכן לא מעט מהלוקים בהפרעת קשב ורכוז מטופלים גם ב-Rispond. אחת מתופעות הלואי של ה-Rispond היא הגברת התאבון, שעלולה להביא להשמנה. השמנה מצדה עלולה לגרום לבעיות גופניות וחברתיות רבות. יש לזכור, שהשמנה היא תוצאה של גורמים רבים, בינהם גנטיקה, הרגלי אכילה, פעילות גופנית (או העדרה) וכו'. הקפדה על ארוחות מסודרות, אכילת מזון בריא ועיסוק קבוע בפעילות גופנית יכול למנוע השמנה, גם אם נוטלים Rispond. כאמור, בשאלה חסרים נתונים רבים, וכן לא ברור אם היא בכלל שייכת לפורום זה - פורום הפרעות קשב ורכוז בקרב ילדים ונוער. בכל מקרה אני ממליץ להוועץ ברופא המטפל, שבודאי מכיר אותך, ויוכל להשיב על שאלתך. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

17/06/2015 | 23:32 | מאת: דנית

שלום רב ד"ר ברנע ביתי בת ה-9 לומדת בכיתה ג' וככל הנראה בעלת הפרעת קשב וריכוז (טרם היינו אצל נוירולוג בעניין בשל הפחד מריטלין). בבית אנו חשים באי השקט הפנימי שלה (לא יכולה לבטא זאת טוב יותר) היא צריכה להיות עסוקה כ-ל היום בחוגים, חברים, טיולים ואפילו לימודים מחוץ לבית - העיקר להיות עסוקה. היא מאוד אוהבת ללמוד, אך לצערי לא מצליחה להשיג תוצאות והמורה מדווחת על קשיים רבים ופער מול הכיתה. יש לציין שהיא בעלת מוטיבציה גבוהה להצליח. אי השקט גם מתבטא ב"עניינים" חברתיים, היא עשויה לעיתים "להציק" לחברותיה, למרות שיש לה המון חברות. היא מסוגלת לנגן בכוונה בכלי נגינה כאשר מישהו בבית ישן ואנו מבקשים שתשמור על שקט.. יש לנו איתה לא מעט קשיים ואנו "עסוקים בה" כל היום. עם כל זאת אנו מסוגלים להתמודד אולם, הקושי הרב בבית הספר מאוד מטריד אותנו. היא עברה אבחון לקויות למידה בו ההישגים היו בלתי תקינים לצד "ילדה מאוד חכמה עם פוטנציאל גבוה" כמובן שגם באבחון עלה חשד להפרעת קשב. אז מה הבעיה? אנחנו במעקב עוד מהבטן אחר 2 ציסטות בכליה ומבצעים אולטרסאונד כליות ובדיקות דם מידי שנתיים (כל בדיקות הדם תקינות, בבדיקת האולטרסאונד האחרונה - ללא שינוי ונדרש המשך מעקב) אני מאוד פוחדת (מאוד מאוד מאוד) מריטלין, לאחר קריאת תופאות הלוואי - מוות פתאומי חו"ח , טיקים למיניהם, כאבי ראש, סיוטים וכו'.... והשאלה היא האם בכלל מותר לה לקבל ריטלין?(לאור המעקב אחר הכליות) ואם לא, איך מטפלים? תודה מראש על תשובתך, דנית

לקריאה נוספת והעמקה

דנית שלום, ראשית, התאור של בתך בהחלט מתאים להפרעת קשב ורכוז, והיא בהחלט זקוקה לאבחון. שנית, לפני שמדברים על הטפול, רצוי להגיע לאבחון, ולאשש או להפריך את החשש שמדובר בהפרעת קשב ורכוז. שלישית, אם בתך תאובחן כלוקה בהפרעת קשב ורכוז, ויהיה צורך בטפול תרופתי, תופנו לנפרולוג המטפל כדי שיתן את אשורו לטפול התרופתי שיוצע. איני יכול לענות על השאלה האם מותר לבתך לטול Ritalin, כיון שאיני יודע מהי מחלת הכליות, מהם תפקודי הכליות שלה, ומהו המצבה הגופני/בריאותי בכלל. ולכן, שוב, יהיה צורך בהתיעצות עם הרופא הנפרולוג. רביעית, חלק גדול מתופעות הלואי המפורטות בעלון המצורף לתרופה הן תופעות לואי נדירות ביותר, שברוב המקים קשורות לבעיות רפואיות מסויימות מאד. ריטלין היא תרופה בטוחה מאד, ואם הנפרולוג לא יראה סיבה כלייתית לאסור את מתן התרופה, תוכלי להשתמש בה ללא חשש. בתור תרגיל, אני מציע לקרוא את העלון המצורף לתרופות אחרות, כמו אקמול או גלולות למניעת הריון (ספוילר: מדובר בטקסט מסמר שיער). חמישית ואחרונה, יש תרופות נוספות מלבד Ritalin, ואולי בתך תוכל להעזר באחת מהן. גם זאת צריך לשקול עם הרופא המטפל והרופא הנפרולוג. שבת שלום, ד"ר ברנע ארז.

14/06/2015 | 09:25 | מאת: איה

שלום,האם רייטלין גורם לעצירה בגביהה אצל ילדים? הבת שלי יחסית נמוכה ( אחוזון 10) ונתבקשתי לתת לה ריטלין,אני חוששת מיכיון שגם ככה היא נמוכה... תודה

לקריאה נוספת והעמקה

איה שלום, Ritalin ככל הנראה אינו משפיע על הגובה הסופי של ילדים, אך הוא משפיע על התאבון, שמשפיע על האכילה, שמשפיע על הצמיחה. כלומר, אם דואגים שהילדה תאכל מספיק, וה-Ritalin לא יפחית את כמות האוכל היומית, לא אמורה להיות פגיעה בצמיחה. בכל מקרה, הילדה צריכה להיות במעקב של גובה ומשקל. שבת שלום, ד"ר ברנע ארז.

05/06/2015 | 23:40 | מאת: אבא

שלום, אני קיבלתי מרשם של ריטלין לילדי אני לא רוצה לתת לו כי אומרים שזה סם מסוכן מלא תופעות לוואי תיפקוד רובטי אני מנסה לקחת אותו לטיפולים אומרים יש לו קושי ב ריכוז כיתה תמיד חולם ולא מקשיב למורה מה אני צריך לעשות ?

לקריאה נוספת והעמקה

אבא שלום, הפרעת קשב ורכוז, בהגדרה, הינה הפרעה הטומנת בחובה מצוקה והפרעה בתפקוד. הטפול בהפרעה זו הוא טפול כוללני, וחלק חשוב בו הוא הטפול התרופתי. לטפול התרופתי, והדבר נכון לכל טפול תרופתי באשר הוא, יש תופעות לואי. יש לזכור שגם לטפולים לא תרופתיים, כמו טפול פסיכולוגי או טפול אלטרנטיבי, יש תופעות לואי. גם לאי-טפול, יש השלכות שעלולות להיות משמעותיות, ואפשר להתייחס אליהן כ-"תופעות לואי" של חוסר טפול. כאב, אתה והאם, היחידים המחליטים על הטפול של ילדיכם. אין לך מנוס מלקבל החלטה האם ברצונך לנסות טפול תרופתי מוכח, או לנסות טפולים אחרים שרובם אינם מוכחים. אני ממליץ שתוועץ ברופא שרשם לך את המרשם ל-Ritalin, לגבי מחשבותיך על התרופה והחששות שלך מהטפול. חלק מאמירותיך לגבי התרופה אינן מבוססות. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

17/08/2015 | 18:51 | מאת: אורלי

האם יש מצבים בהם ילד מגיע לאבחון ונמצא כי אין בעיה. אני נמצאת בנקודה בה אני חושבת שיש לילד בעיה אולם איש במערכת החינוך לא המליץ לי על אבחון או בדיקה של הנושא. האם אפשר לבחון ולגלות שאין לילד בעיה?

קבלנו מרשם לרטאלין לבני בן השש. מה לומר לו על הכדור? לשם מה הוא לוקח אותו? איך להסביר?

לקריאה נוספת והעמקה

אמא שלום, השאלה ששאת חוזרת פעמים רבות. המלצתי היא לתת לילד הסבר אמיתי, ברמה המתאימה לגילו וליכולת ההבנה שלו. רצוי להמנע ממונחים כמו "הפרעת קשב ורכוז", והלסביר באלו קשיים התרופה תעזור לו. לדוגמא, אפשר לומר לילד שהתרופה תעזור לו לסיים מהר יותר את שעורי הבית, להספיק לרשום במחברת, ולהצליח להתנהג טוב יותר בכתה. בהצלחה, ד"ר ברנע ארז.

03/06/2015 | 08:03 | מאת: נור

שלום ד"ר הבן שלי בן 7 .. לוקח ריטלין la .. 10 מ"ג .. משקלו 26 קילו... האם המינון שנתן לי הפסיכיאטר מתאים לו או נמוך?

לקריאה נוספת והעמקה

נור שלום, מנון תרופה נקבע משקולים שונים, שרק אחד מהם הוא משקל הגוף. המנון שניתן רחוק מהמנון המקסימלי המקובל, אך קרוב לודאי שלרופא היו סיבות מדוע בחר מנון זה. אני ממליץ לחזור ולהוועץ ברופא המטפל, ולשאול אותו לגבי המנון, כדי שתחושי בטוחה. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

29/05/2015 | 15:47 | מאת: אורית

ד"ר ברנע שלום, בני בן 9 - מגיל 4 היה בהתפתחות הילד בשל לקות שפתית ובעית מוטוריקה עדינה. הרופאה ההתפתחותית טענה אין לו בעית קשב וריכוז לכשאיבחנה אותו בגי 4 וגם בגיל 5. לכאורה, מתקופת הגן ועד כיתה ב היה נחשב לילד נורמטיבי מבחינה התנהגותית במסגרות. השנה, מתנהג באופן מאוד חרדתי, מפטפט בכל השיעורים ולדברי מוריו אינו קשוב ומרוכז. התעצמה אצלו גם רמת האימפולסיביות (מתעתבן מהר, בועט בחפצים..), מאוד חרדתי , בעית OCD (בעיקר לגבי סידור חדרו וחפציו האישיים) ובעיית וויסות תחושתי (לועס את צוואר חולצתו). שאלותיי:1. האם יתכן שהופעת בעיתת קשב וריכוז תתחיל מגיל 8? 2. האם טיפול תרופתי כמו רטלין הוא לכל החיים? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אורית שלום, הפרעת קשב ורכוז היא הפרעה התלויה בסביבה, וכשדרישות הסביבה גבוהות יותר, יש סכוי גבוה לידי בטוי שההפרעה תבוא לידי בטוי. מעבר לכך, אבחון בגי ארבע שנים אינו קל, כיון שחלק מהתסמינים של הפרעת קשב ורכוז הם למעשה התנהגות נורמלית בגיל זה. כלומר, בהחלט יתכן שבגיל ארבע-חמש שנים לא אובחנה הפרעת קשב ורכוז, וכיום, בגיל תשע שנים היא תאובחן. מעבר לכך, ההפרעות שתארת שקיימות אצל בנך - לקות שפתית, הפרעה במוטוריקה העדינה, הפרעה בוסות החושי - כל אלו שכיחות הרבה יותר בקרב ילדים הלוקים בהפרעת קשב ורכוז. התלונות מביה"ס גם הן יכולות להיות מוסברות ע"י הפרעת קשב ורכוז. בקצור, אני ממליץ שתקחי את בנך לאבחון של הפרעת קשב ורכוז. כיון שציית שבנך "מאד חרדתי" ויש לו "בעיית OCD", אני ממליץ לפנות לאבחון של הפרעת קשב ורכוז אצל פסיכיאטר של ילדים ונוער. לגבי הטפול ב-Ritalin, או בכל תרופה אחרת. את התרופות לטפול בהפרעת קשב ורכוז יש לתת כשצריך. לעתים יש צורך בהמשך הטפול גם בבגרות. איני נביא, והילד יצטרך להיות במעקב מסודר. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

28/05/2015 | 22:45 | מאת: טלי

היי בני בן 7 וחצי התחיל לקבל ריטלין מזה כחודש. הכדור אכן עושה פלאים.הוא מסוגל לשבת וללמוד ולבצע את המוטל עליו. הרגיעה שלו נמשכת עד שעה 2-3 ולאחר מכן נראה שהתנהגותו נהייתה קצת יותר קיצונית. ז"א יש לו יותר ביטחון למעשי קונדס, התחצפות,צועק כשהוא משחק בחוץ. האם זה נורמלי? והאם ניתן לתת כדור נוסף כדי להעביר את אחה"צ יותר רגוע? נ.ב. מקבל כדור אחד של 10 מ"ג. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

טלי שלום, ראשית, אני שמח שהטפול התרופתי עוזר לבנך. זו המטרה. שנית, התופעה שאת מתארת - אי שקט כשהשפעת הכדור פגה - מתאימה לתאור של תופעת rebound. אי השקט בד"כ נמשך כארבעים דקות. לאחר מכן, הילד חוזר להתנהגותו הרגילה ללא השפעת תרופה. כדי להפחית תופעה זו, ולהקל עליו אחה"צ, אפשר לעבור לטפול בתרופה ארוכת טווח (כמו Ritalin-LA או Concerta), או לתת כדור נוסף, בד"כ במנון נמוך יותר, מעט לפני שהשפעת הכדור הראשון פגה. אני ממליץ להוועץ ברופא המטפל. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

25/05/2015 | 21:42 | מאת: נעה

שלום, אשמח לדעת האם בנטילת פוקלין יש יותר סיכונים מאשר בנטילת ריטלין? והאם יש סיכונים בלקיחת הכדור באם בעבר היו טיקים? בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

נעה שלום, Focalin אינו מסוכן יותר מ-Ritalin או יותר מתרופה סטימולנטית אחרת (כמו Adderall או Vyvanse). למעשה, אף אחת מהתרופות איננה מסוכנת - מדובר בתרופות בטוחות מאד. לכל תרופה יש תופעות לואי, וכן ל-Focalin. תופעות הלואי של ה-Focalin דומות לאלו של ה-Ritalin. שתי התרופות עלולות להגביר טיקים, אך יש לזכור שטיקים היא הפרעה מורכבת, וגורמים שונים (ולא רק תרופתיים) משפיעים עליה. בברכה, ד"ר ברנע ארז.

19/05/2015 | 18:22 | מאת: פמ

שלום, קנינו מדבקות ריטלין ומסתבר שהרופאה טעתה במינון.. האם משהו מעוניין לרכוש ? פנינה

15/05/2015 | 11:30 | מאת: טולי

שלום, בני כעת בגן חובה. מזה שנה וחצי אנו חווים עימו התפרצויות זעם אלימות כאשר לא מקבל מה שרוצה או כאשר מתבקש לעשות משהו ו"לא בא לו". בהתחלה זה היה קורה רק בגן והיו תקופות טובות ורעות לסירוגין. כיום הוא מתפרץ כמעט כל יום ואף מס' פעמים ביום. התחילו קשיי התנהגות גם בבית בנוסף לגן (יותר קשה לו לקבל את סמכותנו - שפעם לא היתה בעיה כזו) אנו מלווים ע"י השירות הפסיכולוגי החינוכי. בנוסף הוא היה במס' מפגשים עם פסיכולוג של קופת החולים וטרם הצלחנו לסייע לו. אין לבני בעיות קשב וריכוז ולא קיבלנו שום אבחנה שיש משהו "בולט לעין". היינו אצל נוירולוג ילדים ששללל כל בעיה "פיוזיולוגית/בלתי נשלטת". מבחינתו הבעיה הינה התנהגותית בלבד. הוא ציין שבמקרה קיצון ניתן לתת לו רספידל, אבל הדגיש שהוא לא ממליץ על כך במקרה הזה (טען שיגרום לילד להיות "OUT"). מקריאה באינטרנט התיאור הכי מדויק להתנהגות של בני הוא ODD. במידה ואכן כך, מהו הטיפול המומלץ? האם לגשת לפסיכיאטר? כמו כן, קראתי שפוספוטידיל סרין ואומגה 3 יכולים לעזור (נמצא בשוק כמוצר שנקרא ZOOM) האם אכן יעיל מניסיונך?

לקריאה נוספת והעמקה
15/05/2015 | 11:36 | מאת: טולי

בשנה הבאה הוא עולה לכיתה א'. אחרי לבטים רבים (מפחד שהילד יתוייג במערכת החינוך) ביקשנו לקיים פגישה עם יועצת בית הספר ועם הפסיכולוג מהשירות הפסיכולוגי החינוכי שמלווה אותנו בשנה וחצי האחרונות. האם יש לך המלצות מה כדאי לבקש/להגיד בפגישה הזו?

טולי שלום, את מתארת התפרצויות זעם בתדירות גבוהה (יומיומיות) אצל בנך בן החמש וחצי, בבית ובגן, וקושי בקבלת סמכות ההורים או הגננת. עוד הוספת שנשללה הפרעת קשב ורכוז, ולא ניתנה אבחנה ברורה אחרת, ואתם ההורים סבורים שמדובר בהפרעה מרדנית מתנגדת (ODD). כמו כן, הילד מלווה בפסיכולוג מזה שנה וחצי. נוירולוג שלל בעיה נוירולוגית. בהחלט יתכן שאתם צודקים באבחנה, אך בכל מקרה ברור שהילד זקוק לטפול, כיון שקיימת הפרעה בתפקודו, וכלל הנראה גם מצוקה אצלו. שנית, נראה שהטפול (לא ברור אם מדובר בטפול פסיכולוגי של הילד, או שלכם ההורים) אינו עובד, ואין טעם להמשיך בו כפי שהוא. הטפולים המומלצים בילדים הלוקים בהפרעת התנהגות הם הדרכת הורים, הדרכת גננת וטפול תרופתי. אין לנו עדות שטפול פסיכולוגי לילד מועיל. מומלץ שאתם ההורים תקבלו הדרכה, וכן הגננת. בהדרכה יש להתוות תכנית ברורה להתמודדות עם התנהגותו של הילד, והתכנית צריכה להתקיים בבית ובגן. בנגוד למה שאמר הנוירולוג, אני סבור שטפול ב-Risperidal (או בתרופות אחרות) אינו שמור למקרי קיצון (מה בדיוק צריך לקרות?), והתרופה לא תגרום לא להיות "out", למרות שהיא אינה חפה מתופעות לואי. אין לנו שום עדות שהתכשיר Zoom יעיל במקרים אלו, ולכן איני יכול בשום אופן להמליץ עליו. אני ממליץ לפנות כבר עכשיו לפסיכיאטר של ילדים ונוער, להערכה ולהתחלת טפול. חשוב לעשות זאת עכשיו, ולנצל את הזמן לפני עלייתו לכתה א'. בהצלחה, ד"ר ברנע ארז.

הרצאה תערך עי עמר בר יוסף, נוירולוג ילדים, במרכז מומחים לרפואת ילדים . 6334 *

הורים לילד עם קשיי קשב וריכוז ..?? מתגוררים בבאר שבע או בסביבה הקרובה ? אם כן אז.. אתכם חיפשנו !!! בימים אלו אנו בשלב האחרון באיסוף הנתונים למחקר גדול באוניברסיטת בן גוריון ובית החולים סורקה העוסק בהורות בכלל ובהורות לילדים עם קשיי קשב וריכוז במיוחד. אז אם אתם זוג הורים לילד או ילדה בגיל 7-11 עם קשיי קשב וריכוז (גם לא מאובחן ) ואתם מתגוררים בבאר שבע או הסביבה הקרובה אתם מוזמנים לקחת חלק ולהיות שותפים . אתם יכולים לשלוח לנו אמייל horimyael@gmail.com ואנחנו נחזור אליכם בהקדם . וכמובן .... קפה ומאפה עלינו והפתעה מדליקה לילדים

לקריאה נוספת והעמקה

בהצלחה! ד"ר ברנע ארז.

11/05/2015 | 15:15 | מאת: ציפי

בני מקבל ריספרדל ודפלפט. האם ניתן לתת לו ריכוזית בבקשה? הוא ממש סובל מחוסר שקט ומאי יכולת להתרכז בכיתה. אנא ענה לנו בהקדם, ממש תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

ציפי שלום, חסרים פרטים רבים בשאלתך. בן כמה בנך? במה הוא לוקה? מדוע הוא מטופל ב-Risperdal ו-Depalept? בכל מקרה, אין התוויית נגד (כלומר אפשר) להוסיף טפול ב-'ריכוזית', אך עם זאת אין לנו הוכחות של ממש שהתכשיר עוזר לרכוז. במקום זאת, אני ממליץ בחום להוועץ ברופא המטפל בו, ולשקול טפול בתרופות שהוכחו כיעילות. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

שלום ביתי סחבה שנים את תופעות הלוואי של הריטלין דהיינו דיכאון, חוסר תיאבון וכו הניאורלוג המליץ על סטטרה כתחליף אך צריך ליטול אותו כל השנה וזהו חיסרון. מלבד זאת הבנתי שהתרופה אינה מועילה במרבית המקרים. רק השנה כאשר חברה שלי שבנה סובל מתסמינים דומים קיבלה תרופה המהוללת נפלאות וזהו התחליף הגנרי לאדרל אני רוכשת כיום 10 מ"ג. יש להתחיל עם רבע כדור(לחצות בחורה כדורים שקונים בבית המרקחת) בקופת חולים מאוחדת זה עולה. להעדיף 170 ש"ח. המחיר סביר והתרופה נהדרת ללא תופעות לוואי ועם ריכוז מצוין לילדה חשבתי לשתף כי ביתי סבלה שנים רבות לא בקלות מקבלים את המרשם

לקריאה נוספת והעמקה

ורד שלום, תודה ששתפת מנסיונך, ואני שמח שהתרופה החדשה עוזרת לבתך. אבקש רק להזכיר שתרופות שונות עוזרות במידה שונה לילדים שונים, וקשה לגזור מילד אחד למשנהו. Adderall ו-Ritalin הן תרופות מאותה הקבוצה (סטימולנטים). בקבוצה זו יש גם תרופות אחרות, כמו Vyvanse ו-Focalin שניתן להשיגן בארץ. תרופות אלו הן התרופות היעילות ביותר לטפול בהפרעת קשב ורכוז. Strattera גם היא תרופה המיועדת לטפול בהפרעת קשב ורכוז, אך יעילותה נמוכה יותר, ומנגד יש לה פחות תופעות לואי. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

08/05/2015 | 08:07 | מאת: ש

האם יש אפשרות לפתוח רטלין LA20 לתוך כפית ? איך זה משפיע?

לקריאה נוספת והעמקה

ש' שלום, אפשר ומותר לפתוח את הקפסולה של Ritalin-LA (בכל המנונים). בד"כ עושים זאת כאשר ילד אינו יודע לבלוע כדור שלם. את התוכן - כדוריות קטנות - מומלץ לא לשים בנוזל (מים, מיץ, וודקה וכו') אלא במזון סמיך יותר כמו יוגורט, גבינה לבנה, שוקולד למריחה וכו'. כמו כן, יש להנחות את הילד שלא לגרוס בשיניו את הכדוריות שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

ד"ר ברנע שלום, ניסיתי את כל סוגי הריטלין + תרופות אחרות + טבעיות, כל סוגי הטיפולים עזרו במידה ניכרת, אך מצד שני עשו תופעות לוואי נוראיות ובלתי נסבלות. תרופות טבעיות מסוגים שונים אינם עזרו. אני חושבת לכיוון תרופה טבעית "ריטלקס", מה ידוע לך על תרופה זו, האם אכן מסייעת במידה רבה? האם יש משהו טבעי נוסף שאתה ממליץ? להיענותך בהקדם אודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אירנה שלום, אכן, לכל התרופות שבעולם יש תופעות לואי. גם ל-"תרופות טבעיות" יש תופעות לואי, אך ברוב המקרים הן אינן ידועות מספיק, ואינן מפורטות על בפתק המצורף. כשאנו באים לטפל, יש לשקול את היתרונות מול החסרונות. אם החסרונות עולים על היתרונות (במו במקרה של תופעות לואי קשות), אין מקום להמשיך בטפול כמו שהוא, ויש צורך בשנוי - שנוי המנון, הפסקת התרופה, החלפת התרופה, הוספת תרופה, הוספת טפול אחר וכו'. ריטלקס היא "פורמולה למיצוי המבוססת על צמחי מרפא". זאת ההגדרה המופיעה באתר של התכשיר. השגיאות בעברית במקור. לי לפחות לא ברור לגמרי מה זה אומר, אך למיטב הבנתי מדובר בתערובת של צמחים שונים. איני יכול להמליץ על התכשיר, כיון שאין מחקרים שבדקו את יעילותו או את בטיחותו. אני מניח שהוא בטוח לשמוש (למרות שהדבר לא פורסם במחקר כלשהו), אך אני ספקן הרבה יותר לגבי יעילותו לטפול בהפרעת קשב ורכוז. כיון שהתכשיר משווק כ-"תוסף מזון" ולא כתרופה, לא חלה על היצרנים חובה להראות יעילות כלשהי. אני איני מכיר גם "תרופות טבעיות" אחרות שנמצאו יעילות ולא מזיקות. שתי הבעיות העיקריות בשמוש בתכשירים שלא הוכחה יעילותם הן: 1. דוחים שמוש בתרופות שיעילותן הוכחה. 2. בזבוז כספי. כתבתי "תרופות טבעיות" (במרכאות), כיון שחומרים שמקורם בצומח הם חומרים כימיים, והעובדה שמקורם בצומח אינה עושה אותם טובים יותר או פחות. יש לזכור שהרעלים הקשים ביותר המוכרים לנו מקורם בצמחים או בע"ח, והם למעשה "טבעיים". שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

29/04/2015 | 15:31 | מאת: אור

האם מישהו ניסה את התרופה הטבעית "ריטלקס"? אשמח לחוות דעת

אור שלום, ראה/י התייחסותי בשאלה אחת מעל לשאלתך. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

27/04/2015 | 09:40 | מאת: עליזה ארד

מה ידוע, ומה דעתכם על אומגה 3 גליל לטיפול בילדים עם בעיות קשב וריכוז? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

גב' ארד שלום, את שואלת שאלה מצויינת. התשובות, לצערי, טובות הרבה פחות ... למעשה, לא ידוע לנו דבר על "אומגה 3 גליל" והפרעת קשב ורכוז או כל הפרעה פסיכיאטרית אחרת. לא ידוע, כיון שלא פורסם כל מחקר המראה יעילות כלשהי של "אומגה 3 גליל". מנגד אין מחקרים המראים שתכשיר זה אינו יעיל. דרך אגב, אין גם מחקרים המראים בטיחות של המוצר. אם מישהו טוען אחרת, אני ממליץ לבקש את המחקר המראה זאת. אשמח לעיין בו. אנו יודעים, שאם בודקים את כלל המחקרים, הם מראים שאומגה 3 אינו יעיל כטפול בהפרעת קשב ורכוז. כאמור, לא מצאתי בספרות הרפואית מחקר המתייחס ספציפית ל-"אומגה 3 גליל". עוד אנו יודעים שמשווקי המוצר מספרים ספורים אנקדוטליים על הצלחה בטפול. אין מדובר במחקר! עוד אנו יודעים, שמשווקי המוצר מתפרנסים ממכירתו. הם כמובן עושים זאת באפן חוקי לגמרי, אך הדבר עלול להוות הטיה בהתייחסותם ליעילות המוצר. טפול אלטרנטיבי בעייתי הן כיון שהוא דוחה טפולים שהוכחו כיעילים, והן כיון שמדובר בהוצאה כספית נכבדת. כמו בכל שמוש בטפולים שלא הוכחו, אני ממליץ לנקוט ספקנות בריאה, ולהגדיר תקופה בה בוחנים את השפעת התכשיר. אם אין רואים שפור, אין טעם בהמשך הטפול. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

13/10/2015 | 21:11 | מאת: רויטל

שלום לך, יכולה לומר לך מניסיון שלי(לביתי) ושל של חברה , ממש ממש לא עזר חבל על הזמן ועל עגמת הנפש,הייתי אנטי הריטלין וראיתי שאין ברירה -כל הטיפולים והתרופות הטבעיות לא עוזרים ,ולכן צודק דר ארז ברנע שיהיה בהצלחה

25/04/2015 | 17:14 | מאת: נועם

היי. בחודשים האחרונים החלטתי לרסק את הרטלין מכיוון שהוא משפיע עלי ממש חלש. הכל עבד בסדר. לאחרונה החלטתי להמיס את הכדור במים רותחים כדאי שהדם לא יצטרך להתאמץ לפרק את הרכיבים של השחרור המושהה. אחרי שהמסתי ראיתי שגל נפרד מהכדור ואני חושב שזה המנגנון של השחרור מושהה. כמה מזיק לשתות את המנגנון הזה? כי אני חושב שהוא נכנס לתוך הדם ישירות עם מים ואני לא בטוח שזה בריא

לקריאה נוספת והעמקה

נועם שלום, את התרופה Ritalin-SR יש לבלוע בשלמותה, ולא לחצות אותה, להמיסה או לרסקה. אם השפעתה של התרופה אינה מספיקה, יש לפנות לרופא המטפל, לומר לו את הדברים, ולקבל את המלצתו לגבי שנוי הטפול התרופתי. מומלץ להמנע מנסויים בתרופות במטבח הביתי. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

שלום רב, אנו סטודנטים בשנה השלישית ללימודינו בחוג לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית תל-חי. https://telhai.az1.qualtrics.com/SE/?SID=SV_1FWOuTBIjyfjIMJ אנו עורכים מחקר הבוחן את הקשר בין רווחה אישית ומידת האינטימיות בקרב בוגרים בגילאי 25-40 עם ADHD. נשמח לקבל את חוות דעתך בנוגע לנוסח השאלון (לדוגמא, האם ישנם נוסחים העלולים להיות פוגעניים כלפי האוכלוסייה?). בתום המחקר, נשמח לפרסם את תוצאות המחקר כתודה למשתתפים כמו גם תרומתנו לתחום העיסוק בהפרעות קשב וריכוז. כמובן, השאלון הינו אנונימי לחלוטין והנתונים ישמשו אך ורק לצורך מחקר בלבד. ממלאי השאלון מוזמנים לפנות אלינו דרך המייל במידה וישנן שאלות הנוגעות למחקר. בתודה מראש, אור סהר ואלון אלאלוף (המייל נמצא בגוף השאלון)

לקריאה נוספת והעמקה

בהצלחה! ד"ר ברנע ארז.

14/04/2015 | 11:00 | מאת: נטע

שלום, בני בן ה7 התחיל לקחת ריטלין LA, ולא יודע לבלוע כדורים. ניסינו לפזר את האבקה במעדן אבל הוא לא אוהב את זה. באילו דרכים נוספות ניתן לתת את התרופה? תודה מראש! נטע

לקריאה נוספת והעמקה

נטע שלום, את ה-Ritalin-LA אפשר לתת בכל מאכל שאינו נוזלי או חם, כמו גבינה, דבש, סילאן, שוקולד למריחה, גלידה וכו'. בהצלחה, ד"ר ברנע ארז.

12/04/2015 | 10:21 | מאת: עמוס

אנו, עמוס ועמית, תלמידיי כיתה ח' בביה"ס עין כרם, לומדים בקורס מוכנות לאוניברסיטה. במסגרת הקורס אנו עורכים מחקר על הפרעות קשב וריכוז במשפחה (שכמובן, יש לנו). אם אחד או יותר מילדך לוקה בADHD אנו פונים אילך ולבת\בין זוגך בבקשה למלוא את השאלון הבא. השאלון הוא אנונימי וכל אחד מבני הזוג צריך למלוא אותו בנפרד . בבקשה עזרו לנו להפיץ את השאלון ושילחו אותו לכמה שיותר אנשים. בתודה מראש עמוס ישראלי, עמית ליסאי http://goo.gl/forms/QgDpCL5S5H

לקריאה נוספת והעמקה

עמוס ועמית שלום, בהצלחה במחקר שלכם. בפעם הבאה כדאי לבחור כותרת המתארת טוב יותר את ההודעה. בהצלחה, ד"ר ברנע ארז.

שלום רב! בני בן 9. מאוד זזיתי בבית ובכיתה. מאוד לא רגוע ובהחלט אני מוצאת לנכון לבדוק עם קיימת בעיית קשב וריכוז. הבעייה שאני ממש לא יודעת למי בתחילה לפנות ומה ההבדל לאיבחון מהימן יותר- פסיכיאטר ילדים או נוירולוג והאם כל מומחה יודע לאבחן בעית קשב או אולי לפנות תחילה למכון קשב שגם שם מרוב אבחונים מבולבלת ולא יודעת מה עדיך - מבחן טובה או bcr? אודה מאוד לתשובות תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

אורית שלום, שאלה מצויינת שאלת. מומלץ לפנות לרופא הילדים, שיפנה אותה הלאה. אם אין בעיות נוספות יחודיות, אפשר לפנות לפסיכיאטר ילדים, נוירולוג ילדים או רופא ילדים שהוכשר לאבחון של הפרעת קשב ורכוז וטפול בה. הייתי בוחר בעיקר לפי אורך התור ... אין שום סיבה לפנות לבדיקת TOVA או BCR או Moxo או כל בדיקה אחרת לפני פניה לאבחון, כיון שברוב המקרים אין צורך בבדיקה זו. אם הרופא המאבחן יהיה סבור שיש צורך, הוא כבר יפנה אתכם. חג שמח ורגוע, ד"ר ברנע ארז.

02/04/2015 | 07:47 | מאת: סיון

האם רכיבה טיפולית יכולה לגרום לפעולה ההפוכה? בן 3.5 עם עיכוב שפתי וטווחי קשב קצרים. התחלנו רכיבה טיפולית (3 מפגשים) וזה מרגיש כאילו מאז שהתחלנו ברכיבה הוא נהיה יותר היפראקטיבי, כל הזמן חייב להיות בתזוזה. האם זה קשור יכול להיות קשור לרכיבה? או שזה צירוף מקרים? יש לציין שמעבר לרכיבה הוא גם מטופל אצל מרפאה בעיסוש וקלינאית תקשורת. הרגשתי שיפור בחצי שנה האחרונה ופתאום סוג של התדרדרות. הוא מאוד תזוזתי, לא שקט, עושה הרבה "רעש" ובלאגן. לא רוצה לישון לפני עשר בלילה! כשאף פעם הוא לא היה ער בשעות כאלה. אני מרגישה שאנחנו מאבדים את השליטה. האם זה נכון לשייך את זה לרכיבה?

לקריאה נוספת והעמקה

סיון שלום, ראשית, כלל לא ברור אם בנך לוקה בהפרעת קשב ורכוז. הוא צעיר מאד (בן שלוש וחצי שנים), ולוקה בהפרעות נוספות המקשות עליו ועל אבחון ברור. לשאלתך, אין לנו מידע מחקרי שטפול בהפרעת קשב ורכוז עוזר או מזיק לילדים הלוקים בהפרעת קשב ורכוז. (התשובה לשאלה מדוע טפול זה משווק כטפול בהפרעת קשב ורכוז נמצא בתחומי הפסיכולוגיה והכלכלה, ולא ברפואה). לאור זאת, אני מניח שההחמרה באי-השקט של בנך אינה קשורה לרכיבה על סוסים. אני מציע לחזור לרופא ההתפתחותי בהתפתחות הילד, ולבצע הערכה של המצב. חג שמח ושבוע טוב, ארז ברנע.

שלום ד"ר, בני בן 7 ו-4 חודשים. נוטל קונצרטה מאז אוגוסט האחרון. הכדור עובד עליו פלאים. ישנה בעיה של חוסר תיאבון שלא נובעת מהכדור , יודעת זאת כי היתה כחודש לפני תחילת נטילת הכדור והתיאבון לא נמצא לפני/אחרי השפעת הכדור. עקב כך בוצע לילד בדיקות דם היום ויצאו מספר תוצאות שמטרידות אותי: B12 יצא 709 כאשר הטווח בין 160-670. CREATININE יצא 0.6 כאשר הטווח הוא 0.67-1.17 URIC ACID יצא 3.4 כאשר הטווח הוא 3.5-7.2 FERRITIN יצא 25.7 כאשר הטווח הוא 30-400. HB יצא 14. אשמח לתשובה מהירה בייחוד בנוגע ל-B12. תודה מראש הדס

לקריאה נוספת והעמקה

הדס שלום, המקום הנכון לברר את משמעות בדיקות הדם הוא רופא הילדים או הרופא שהפנה לבצוע בדיקות הדם. כדי להסיר חשש, בדיקות הדם תקינות, למעט אולי חוסר ברזל. יש לדאוג שהילד יאכל בשר בקר, לפחות פעמיים בשבוע. אוסיף ואומר, שההמלצה למעקב אחר ילדים הנוטלים טפול ב-Concerta או בתרופה סטימולנטית אחרת, אינה כוללת בדיקות דם. חג שמח ושבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

28/03/2015 | 21:44 | מאת: ליאת

בני בן חודשיים ואני רוצה לקנות לו נדנדה , חברה שלי אמרה לי שהנדנוד של הנדנדה יכול לגרום בעתיד להפרעת קשב וריכוז. השאלה היא האם זה נכון?

לקריאה נוספת והעמקה

ליאת שלום, מה שאמרה לך חברתך הוא, אם לומר זאת בעדינות, שטות גמורה. אני מציע לשאול אותה מהיכן המידע - אשמח ללמוד ולהשכיל. ילדים מגיל צעיר מאד מתנדנדים ומנודנדים, ולא ידוע (לפחות לי) על שום קשר בין נדנוד לבין הפרעת קשב ורכוז. קני לבנך נדנדה, ונדנדי אותו להנאת שניכם. חג שמח ויום טוב, ד"ר ברנע ארז.

22/03/2015 | 11:15 | מאת: אלונה

ביתי בת ה16מטופלת בויואנס 70 כשנה. הפרעת הקשב עדיין קיימת ושמנו לב לאיטיות בהתנהלותה. כמו כן ראינו שאין השפעה על תאבונה. האם המשמעות שכדור הויואנס לא מתאים לה?בעבר טופלה בקונצרטה 72 שהופסקה כי היה נדמה שחלה ירידה בהשפעתה לאחר שמס שנים היתה מצוינת (כנראה בגלל גדילתה).האם כדאי לנסות שוב קונצרטה והאם אפשר להפסיק ויואנס בבת אחת .האם לאחר הפסקה גדולה בקונצרטה במידה וההשפעה קטנה אחרי מס שנים תחזור להשפיע כבהתחלה.?

לקריאה נוספת והעמקה

אלונה שלום, כשבוחנים האם תרופה חדשה או מנון חדש משפיעים, יש לבחון האם הם משפרים את הלקויות - האם יש שפור ברכוז, האם יש הפחתה בהיפראקטיביות, האם התרופה עוזרת בסדר ובארגון, האם ההתנהגות השתפרה וכו'. אם תופעת לואי, כמו חוסר תאבון, אינה מופיעה, אין הדבר שהתרופה אינה משפיעה. לגבי בתך. אם אתם מתרשמים שה-Vyvanse עוזרת לה, יותר משעזרה ה-Concerta, ואין תופעות לואי משמעותיות, אזי מומלץ להמשיך בטפול ב-Vyvanse. אם הרושם הוא הפוך, שהשפעת ה-Vyvanse פחותה, מומלץ לחזור ל-Concerta, ולהעלות את המנון. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

13/03/2015 | 08:31 | מאת: אמא מוטרדת

הבן שלי בן 8 כיום מזה שנה לוקח אדרל 10 מ"ג בשבוע האחרון שמתי לב שהוא עושה תנועות מוזרות עם הראש והכתפים וכן עם אצבעות הידים, אני ממש עובדת עצות,מה אלי לעשות ???????

לקריאה נוספת והעמקה

אמא מוטרדת שלום, ה-"תנועות מוזרות עם הראש והכתפים וכן עם אצבעות הידים" שבנך עושה, הן קרוב לודאי טיקים - תנועות רצוניות למחצה, של שריר בודד או קבוצת שרירים בודדת. הפרעת טיקים היא הפרעה שכיחה בקרב ילדים ונערים, ושכיחה עוד הרבה יותר בקרב ילדים ובני נוער הלוקים בהפרעת קשב ורכוז. לפי מיטב הבנתנו כיום, הטפול התרופתי אינו הגורם לטיקים, אך יכול להגבירם או לגרום להופעה מוקדמת יותר שלהם. הפרעת טיקים היא הפרעה גלית, כלומר מתגברת ונחלשת לסרוגין, ומושפעת ממצבי לחץ והתרגשות. עוד אופייני שהטיקים משנים צורה, כלומר טיקים מסויימים פוסקים, ובמקומם מופיעים אחרים. נדיר ביותר שטיקים גורמים לבעיה פיזית או חברתית. מומלץ שתשאלי את בנך אם הדבר גורם לו לקושי כלשהו. ברוב רובם של המקרים, הטפול בטיקים הוא מתן הסבר לילד ולהורים. רק במקרים קיצוניים שוקלים להפסיק את הטפול התרופתי או לטפל בטיקים עצמם. כמו בכל מקרה של הופעת תסמינים שנחשדים כתופעת לואי של התרופה, מומלץ לפנות לרופא המטפל. שבת שלום, ד"רברנע ארז.