פורום הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות.
הפרעת קשב וריכוז היא ההפרעה השכיחה ביותר שבגינה פונים הורים לפסיכיאטר ילדים ונוער. ההפרעה מתבטאת בקושי להתרכז לאורך זמן, מוסחות ולעתים אי-שקט גופני ואימפולסיביות. ההפרעה גורמת לפגיעה בתפקודו של הילד והנער בתחומי החיים השונים - לימודים, חברה, משפחה ופעילות פנאי. בשנים האחרונות גברה מאוד המודעות להפרעה, והיא מאובחנת ומטופלת יותר. טיפול בהפרעת קשב וריכוז עשוי להביא לשיפור משמעותי בתפקודו של הילד, ויכול למנוע התפתחות הפרעות נלוות.
833 הודעות
720 תשובות מומחה

מנהל פורום הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים

29/06/2014 | 12:13 | מאת: מאיה

שלום רב, בני (כמעט בן 9) הוא ילד מורכב מאוד. הוא ילד עם שיתוק מוחין, בעל הפרעות קשב וריכוז ועם לקויות למידה. אני רוצה לאבחן אותו אבל לא יודעת איזה סוג אבחון מתאים לו. הערה: כיום הוא נוטל קונצרטה שעוזר לו חלקית אשמח לעצה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מאיה שלום, לאור ההפרעות בהן לוקה בנך, אני מציע להוועץ בנוירולוג ילדים. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

האם המדבקה מסובסדת ? תודה

מירב שלום, מדבקות Daytrana (המכילות את החומר הפעיל שב-Ritalin ו-Concerta) אינן רשומות כתרופה בארץ (רישום של משרד הבריאות), ומן הסתם אינן בסל הבריאות ואינן מסובסדות ע"י קופ"ח. חבל!

שלום, בימים אלה אנו עובדים על סרט בנושא לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז. הסרט בוחן את האינפלציה באבחונים לצד הבלבול הגדול שיש במערכת וחוסר האונים של ההורים. אנו מאוד נשמח לשמוע הורים שיספרו לנו על הנושא מהזווית האישית שלהם: על תחושת התסכול, הבלבול והתמודדות מול מערכת החינוך. מאוד חשוב להשמיע את קולכם כי אתם אלו שסוחבים על גבכם הכלכלי את הבלאגן שיש במערכת. ניתן לפנות אלי במייל: diklli_22@walla.com

19/06/2014 | 00:05 | מאת: יעל

שלום רב, כשיש המלצה להדרכת הורים למה הכוונה, הדרכת הורים מיוחדת שמתמחה בהפרעת קשב? אם כן היכן ניתן למצוא הדרכה כזאת, קופח? (מכבי אזור מרכז)? האם בהדרכה זו עוזרים לנו גם בבעיות התנהגות? ועוד שאלה בסיטואציות של ילד בכיתה ב כשהוא מקבל דף עבודה או קטע לקרא ואין לו שום בעיה של למודים , הוא נכנס ללחץ ומסרב לעשות או לקרא אומר שזה קשה ושזה הרבה, האם זה אחד הסימפטומים של הפרעת קשב? (חשוב לציין שאנו לא מוותרים ולאחר מאבקים כעסים ואיומים והוא עושה את העבודה ומצליח ללא קושי לימודי)

לקריאה נוספת והעמקה

יעל שלום, הדרכת הורים הינה הדרכה להורים כיצד להתמודד עם הקשיים שגורמת הפרעת הקשב והרכוז של בנם או בתם. בהחלט מומלץ שתהיה זו הדרכת הורים באוריינטציה של הפרעת קשב ורכוז. הפרעת קשב ורכוז פוגעת בתפקוד בשטחים שונים של החיים, כמו גם התנהגות. הדרכת הורים אמורה להתייחס למכלול הבעיות שגורמת הפרעת הקשב והרכוז. בקופות החולים, הדרכת הורים ניתנת בד"כ ע"י פסיכולוגים, באופן פרטני או קבוצתי. אפשר לפנות למוקד של הקופה ולברר. באופן ספציפי באזור המרכז, חברי מכבי יכולים לפנות למרפאה לטפול בהפרעות קשב ורכוז בהרצליה, למרפאה הפסיכיאטרית לילדים בנוער בנתניה, או לפסיכולוגית אסתר גולדברג (טלפונים בומוקד מכבי). אפשר גם לפנות להדרכת הורים במרפאות בי"ח שניידר - לכל חברי קופות החולים, ולא מסובסד. לשאלתך השניה. הפרעת קשב ורכוז מאובחנת כאשר הילד עומד במספר קריטריונים. תסמין אחד אינו מאבחן הפרעת קשב ורכוז. התאור שנתת עלול להתאים להפרעת קשב ורכוז, אך יכולות להיות סיבות רבות ושונות להתנהגותו זו של הילד. לפני שרצים לאבחון, אני ממליץ להוועץ במורה המחנכת וברופא הילדים. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

16/06/2014 | 11:34 | מאת: רותם

שלום ד"ר ברנע בני בן 8 ADHD, לוקח ריטלין 40 מ"ג LA, בגלל שהאפקט מפסיק בשעות הצהריים ושעות הערב קשות, הוא מקבל בשעה 16:30 4 טיפות וב - 19:00 עוד 4 טיפות. האם יכול להיות מצב שבו הטיפול בנוילפטיל מפסיק לעבוד? או שלחלופין צריך להעלות במינון? לתשובתך אודה

לקריאה נוספת והעמקה

רותם שלום, חסרים פרטים רבים, אך אנסה לענות. לעתים משתמשים ב-Neuleptil כחלק מטפול בהפרעת קשב ורכוז, בעיקר כאשר ישנן גם בעיות התנהגות. בעבר השתמשו יותר בתרופה זו, וכיום קיימות תרופות נוספות. ה-Ritalin שבנך נוטל אינו משפיע בשעות אחה"צ והערב, כיון שהשפעתו פגה לאחר כשמונה שעות (אם הוא נוטל את התרופה בשעה 07:00, ההשפעה אמורה לפוג סביב השעה 15:00). לאור הקשיים, יש לשקול ראשית הוספת Ritalin אחה"צ, או מעבר לטפול ב-Concerta. שנית, יתכן והמנון אינו מספיק, כיון שבנך גדל. שלישית, יתכן שטפול אחר, לא תרופתי, יוכל להועיל - הדרכת הורים, טפול משפחתי או קבוצה למיומנויות חברתיות, למשל. אין מנוס מלחזור לרופא המטפל, המכיר את הילד, ולשקול עמו את האפשרויות השונות. בהצלחה, ד"ר ברנע ארז.

14/06/2014 | 23:39 | מאת: תמי

היי, אני בת 24 ולא אובחנתי רשמית כסובלת מבעיות קשב וריכוז. עד גיל מסויים היו לי ציונים גבוהים ואף אובחנתי כמחוננת אבל עם השנים נהיה לי קשה יותר ללמוד, אני לא מצליחה להתרכז, כל רעש קטן מסיח את דעתי, התחלתי אינספור פעמים ללמוד לפסיכומטרי ותמיד הפסקתי כי נכנס לי איזה פרוייקט חדש לראש (שגם אותו כמובן לא סיימתי) אני לא מצליחה להרדם בלילה מעומס מחשבות אני פועלת המון פעמים באימפולסיביות, הגעתי למצב שעזבתי מספר מקומות עבודה בהחלטה של רגע. לאחר שקראתי לא מעט על הפרעות קשב וריכוז הבנתי שאלה חלק מתסמיניה. לרוב הם לא מפריעים לי, אך בנושא הלימודים אני מאוד מתוסכלת ומיואשת. פניתי לרופאת המשפחה שלי וביקשתי ריטלין. היא נתנה לי מרשם לריטלין 10 מג (אני שוקלת 43 קג) ואמרה לי לקחת כדור אחד ביום. התחלתי לקחת ואני לא מרגישה איזושהוא שינוי משמעותי. האם יש אפשרות לקחת כדור וחצי - 2 כדורים בבת אחת? עד כמה כדורים ניתן לקחת ביום? מה קורה כאשר נגמרים לי כדורי הריטלין? האם אהיה חייבת לגשת לאבחון? אני רוצה את הכדורים רק לתקופת הלימודים ואין בכוונתי לקחת אותו בימים שאין לי בו צורך. להמשך הייתי מעדיפה למצוא שיטה שונה לטיפול ולא כדורים, אך לתקופת הלימודים אני מאמינה שזה הדבר הכי חזק ויעיל שיכול לעזור לי. תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

תמי שלום, הפורום הנו פורום העוסק בטפול בילדים ונוער הלוקים בהפרעת קשב ורכוז. גיל 24 מוציא אותך מכלל קבוצת הילדים ובני הנוער, ולכן אענה בקצרה. אם את סבורה שאת לוקה בהפרעת קשב ורכוז, מומלץ מאד לעבור אבחון מסודר. אז גם יהיה רופא שתוכלי לעמוד עמו בקשר כשתצוצנה שאלות לגבי מנון התרופות. אני מניח גם שרופא המשפחה לא יסכים להמשך ולנפק לך מרשמים ל-Ritalin/Concerta, ללא אבחון מסודר. עוד דבר, לאור הנתונים שמסרת, נראה שאת לוקה בתת משקל, ואולי אף תת משקל חמור. מצב זה אינו בריא, עלול לגרום להפרעה ברכוז, ובד"כ דורש טפול. אני ממליץ שוב לפנות הן לרופא המשפחה, והן לאבחון מסודר של הפרעת קשב ורכוז. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

14/06/2014 | 22:47 | מאת: מרי

הבן שלי בן 10 בכיתה ד , האם זה פוגע ההורמון גדילה, בטסיות הדם, בייצור שלהם?

לקריאה נוספת והעמקה

מרי שלום, לא ברור לי אם מדובר בפרובוקציה, או בנסיון לשאלה רצינית. בכל מקרה הכותרת שגויה ומטעה - Ritalin אינו סם לפי ההגדרות המקובלות לסמים. Ritalin הינה תרופה יעילה לטפול בהפרעת קשב ורכוז. לא הצלחתי להבין את הקשר בין הכותרת לגוף ההודעה? גם את השאלה עצמה, אם מדובר בשאלה לא הצלחתי להבין. שוב, אם אין מדובר בפרובוקציה, נראה לי שאת מבלבלת עניינים שונים לחלוטין - הורמון גדילה וחומרים המופרשים מטסיות הדם. אם אכן היתה כוונה לשאול שאלה, אנא, נסי לנסח אותה בצורה ברורה יותר, ואשתדל לענות כמיטב יכולתי. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

13/06/2014 | 23:09 | מאת: ביבא

שלום. בתי בת שנה ו 8 חודש. נולדה בחודש שמיני של הריון. נולדה פגית. בת יחידה. בתי נמצאת במשפחתון מזה כחודש בבוקר ואצ בבית. אני מרגישה שלבתי יש הרבה אנרגיה שכול עוד שהיא ערה היא משחקת קופצת .... ומה שמאוד מפריע לי זה ששאנחנו מבקרים אצל אנשים. היא מתחילה לעשות בלגן וכל הזמן בתנועה רבה. אני רואה למשל ילדים אחרים באותה סיטואציה שהם יושבים בחיק אמם ולא מרגישים בהם. אבל מרגישה שהאנשים אפילו מפריע להם לפעמים מבתי. ואפילו לו נעים לי יותר ללכת לאחרים. היא מתחילה לאכול ממה שיש בצלחות. עולה מדרגות . שופכת מים שיש בכוס שלה . אני מאווווד דואגת שתהיה לה בעית קשב וריכוז.ובמיוחד שבן דודה שלה (מצד האב ) שיש לו בעית קשב. חשוב לי לציין שבתי היא לפי הגיל שלה מבחינה התפתחותית ומבצעת כל מה שנדרש ממנה והגננת במעון לא אמרה לי על בעיה שהיא רואה אלא היא אומרת עליה שהיא מחוננת. אני עובדת סוציאלית במקצוע . אך עדיין מרגישה צורך בעזרה . תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ביבא שלום, אנסה לענות לשאלות הרבות, אבל לפני הכל, איני רואה כל סיבה לפחד (כפי שמופיע בכותרת ההודעה שלך). ראשית, בגיל שנה ושמונה חודשים אי-אפשר, בהגדרה, לאבחן קיומה של הפרעת קשב ורכוז. אבחנה כוז אפשר לתת רק בגיל שלוש שנים, וגם אז האבחנה נתנת באופן נדיר למדי. דרך אגב, גם מחננות אין מאתרים בגיל של בתך. ציינת שבתך נולדה כפגית בחודש השמיני להריון. לא ציינת את שבוע ההריון (יש הבדל משמעותי בין תחילת חודש שמיני לסופו). סטטיסטית, ילדים שנולדו כפגים נתונים בסכון רב יותר (בהשוואה לילדים שנולדו "בזמן") ללקות בהפרעת קשב ורכוז. למרות זאת, זהו אחד מני גורמים רבים. התאור שמסרת על התנהגות בתך נשמע נורמלי לחלוטין לפעוטה בת שנה ושמונה חודשים. יש לזכור שתנוקות ופעוטות יכולים להיות בעלי טמפרמנט שונה, אך אין מדובר בהפרעה או מחלה. יתכן, ויש הבדל משמעותי בין הטמפרמנט שלך לשלה, והדבר הוא שיוצר את הקושי. העובדה שהגננת אינה רואה בעיה, צריכה בהחלט להרגיע אותך. עוד דבר שחשוב לזכור, את עו"ס ומטפלת באנשים, אך מול בתך את אמא, ולא מטפלת. באופן מעשי, אני ממליץ לפנות להדרכת הורים, כדי לפתור את הקשיים והחששות שיש. אם בעתיד תסבול בתך מהפרעת קשב ורכוז, יהיה צורך לטפל בה אז. אין שום סיבה לקחת את הילדה לטפול כלשהו. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

14/06/2014 | 23:31 | מאת: ביבא

תודה על התשובה המרגיעה . בהמשל לשאלתך לגבי השבוע שבו נולדה בתי. בתי נולדת בשבוע בשבוע ה 35+ 5 ימים

08/06/2014 | 23:53 | מאת: קשב

התחלנו לאחרונה שימוש במדבקות ונאלצנו להפסיק עקב רגישות. האם מישהו מעוניין? לבעלי מרשם בלבד.

לקריאה נוספת והעמקה

בהצלחה במכירה, וטוב שאתם מוכרים לבעלי מרשם בלבד. שבת שלום, ד"ר ברנע ארז.

20/06/2014 | 16:27 | מאת: מירב

הי, אשמח לשוחח ולבדוק את האפשרות.

07/07/2014 | 15:55 | מאת: קשב

היי מירב, ניסיתי ליצור קשר אך המספר אינו תקין. אשמח אם תשאירי מספר ליצירת קשר.

19/03/2015 | 13:22 | מאת: OR

כמה מ"ג המדבקות ?

26/05/2014 | 20:34 | מאת: שגיא מונביץ

שלום רב. ברצוני לברר האם קיימת מרפאה לטיפול במבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז. חשוב לציין שאובחנתי לפני שנה ואני בן 36.

לקריאה נוספת והעמקה

שגיא שלום, לפחות בחלק מקופות החולים, בחלק מאזורי הארץ, יש מרפאות לטפול בהפרעות קשב ורכוז במבוגרים. עליך לברר בקופת החולים בה אתה חבר. אם לא תמצא מרפאה בקופת החולים שלך או באזו מגוריך, אתה יכול לפנות לפסיכיאטר מבוגרים, נוירולוג מבוגרים, או רופא משפחה שעבר הכשרה לאבחון וטפול בהפרעות קשב. הרבה בריאות, ד"ר ברנע ארז.

26/05/2014 | 00:43 | מאת: אירית

הי ד"ר ברנע בני בן הכמעט שמונה סובל מהרטבת לילה וכשנטל במשך שנה קונצרטה (36 מ"ג)הפסיק להרטיב.אני יכולה להבין את הקשר שיכול להיווצר בין התרופה ובין היכולת להתאפק...לאור חוסר שיפור בהיבט של הADHD עברנו לסטרטרה מזה כחודשיים ולצערנו חזר להרטיב (כל לילה)-האם אתה מכיר מקרים דומים?אני מעונינת לקחת אותו לנוירולוג/נפרולוג ולהתחיל שוב טיפול תרופתי רק חוששת משילוב של הסטרטרה והתרופה כדוגמת מינירין..האם נתקלת בשילוב כזה?מיואשת )-:

לקריאה נוספת והעמקה

הי אירית, למיטב ידיעתי אין קשר ישיר בין טפול ב-Concerta להרטבת לילה. יש דוקא קשר בין טפול ב-Concerta או Ritalin לסוגיו, לבין הרטבת יום. הדבר מוסבר ע"י הגברת הערנות גם לגרויים פנימיים, כמו הצורך להשתין. אני יכול לחשוב על שתי אפשרויות לקשר עקיף בין טפול ב-Concerta להרטבת לילה: 1. ה-Concerta מדכאת את הצמא, הילד שותה פחות, ולכן אינו מרטיב בלילה. 2. תחת השפעת ה-Concerta, הילד חווה פחות תסכולים וקשיים, והדבר מתבטא בהפסקת ההרטבה. בכל מקרה, טפול ב-Concerta אינו מיועד להרטבת הלילה, גם אם הועיל בעבר בתחום זה. אני אני ממליץ לפנות לאורולוג, ראשית כדי לודא שאין בעיה גופנית (וברוב רובם של המקרים, זהו המצב), ושנית כדי להתחיל בטפול בהרטבת הלילה. הרבה לילות יבשים, ד"ר ברנע ארז.

20/05/2014 | 14:16 | מאת: אמא מודאגת

טוב.. אז הגיע הרגע. החלטנו לנסות לתת לבן שלנו, בכיתה א', ריטלין. התכנון הוא לתת לו קודם כל בסוף השבוע, כדי לבדוק איך זה משפיע לפני ששולחים אותו עם זה לבית הספר. אשמח לשמוע מהניסיון שלכם - למה אנחנו צריכים לצפות מבחינת התנהגות, תופעות לוואי וכל דבר אחר שחשוב שנדע. תודה מקרב לב, אמא מודאגת.

20/05/2014 | 10:27 | מאת: מירב

בני בן ה- 7 מאובחן ומקבל מזה כמה חודשים ריטלין LA 10 מג'. ע"פ המשקל ( שוקל 19 קג) וגם לפי ההתנהלות ברור שהמינון אינו מדוייק ואנחנו צריכים להגדיל אותו. מתחיל להשפיע עליו רק אחרי שעה ממועד נטילת התרופה. הנוירולוג ממליץ לעלות את המינון ל- 15 מג אך הבעיה שהמינון אינו קיים בכדור אחד ועל כן הוא ממליץ לפתוח את הקפסולה, לחלק את הגרגרירים ל- 2 ולהוסיף חצי מהכמות ל- 10 מג' האם הגיוני? אני קצת חוששת ? אשמח לשמוע דעתכם בנושא תודה מראש עדי

21/05/2014 | 14:26 | מאת: אלונה

אסור לחלק רטלין LA!!!!!!! חלק החקפסות משפיעים ב-4 שעות הראשונות, וחלק אחרי 4 שעות.

19/05/2014 | 10:13 | מאת: ורד פיינה

שלום רציתי להתייעץ בני בן 8 המאובחן ADHD , לקות למידה, קושי בטיסות תחושתי.לאחרונה הוא מקלל, קשה לו לקבל סמכות, מרביץ. מה כדאי לעשות?

13/05/2014 | 18:47 | מאת: מורן

שלום בני בן ה 6 נוטל ריטלין כבר שנה .הריטלין לא כל כך משפיע אז הרופא החליט שצריך לתת קונצרטה 54 שזה המון אז רציתי לדעת עם אפשר לתת זום בתוספת לריטלין???

לקריאה נוספת והעמקה

מורן שלום, מנון תרופה תלוי בגורמים רבים ושונים. ראשית, יש לזכור ש-Concerta פועלת כ-12 שעות, ולכן המנונים שלה גבוהים יותר. כל למשל המקבילה לכדור אחד של Ritalin 10mg היא Concerta 36mg. לשתי התרופות במנוני אלו אותה עוצמה של השפעה, אך ה-Concerta משפיעה 12 שעות, ואילו ה-Ritalin משפיע ארבע שעות. גורמים נוספים המשפיעים על המנון הם משקל הילד, תגובתו לתרופה, חומרת ההפרעה (כמה מצוקה וכמה הפרעה לתפקוד היא גורמת), ועוד. בכל מקרה, אם את מודאגת שמא המנון גבוה מדי, אני ממליץ לחזור ולהוועץ ברופא. שבת שלום, ד"ר ברנע ארז.

11/05/2014 | 20:18 | מאת: איזבלה

שלום רב! לפי ההמלצה של רופא המטפל התחלתי לתת לבי ADDERAL 20 נתתי לו אתמול בפעם הראשונה וכעבור שעתיים אחרי שהוא לקח את התרופה הוא התחיל להתלונן שכואב לו עין, כמעט בכה. הים נתתי לו הכדור לפני בית הספר ומורה כתבה שיש לו מסביב לעינים עדום, המליצה לבדוק האם זה כשור לתרופה, הוא גם התלונן לי שכאב לו עין בבה''ס ( עכשיו לא ). השאלה שלי האם זה קשור לתופעות לוואי של התרופה. מודה מראש על התשובה, לא ידעת האם להמשיך לתת לו את התרופה.

לקריאה נוספת והעמקה

איזבלה שלום, למיטב ידיעתי, אין קשר בין הטפול ב-Adderall לבין כאב בעיניים או אודם בעניים. עם זאת, כיון שהכאב והאודם הופיעו לאחר מתן התרופה, אני ממליץ להפסיק את הטפול התרופתי למספר ימים, ולראות עם התופעה חולפת. כמו כן, מומלץ שהילד יבדק ע"י רופא הילדים. שבת שלום והרבה בריאות. ד"ר ברנע ארז.

11/05/2014 | 20:01 | מאת: חן

שלום. האם ניתן לקנות בבתי המרקחת מספר של כדורים בודדים של קונצרטה ולא קופסא שלמה? עם מרשם כמובן..

לקריאה נוספת והעמקה

חן שלום, עקרונית, אפשר לקנות כל מספר של כדורים, בתנאי שלא יעבור את מספר הכדורים הכולל הרשום במרשם. לעתים, בבתי מרקחת מסויימים, ובתרופות מסויימות, יסרבו למכור כדור בודד, אך יסכימו למכור, לדוגמא, עשרה כדורים, גם אם המרשם הוא לשלושים יום. עוד דבר שצריך לזכור הוא, שבתרופות כמו Concerta ו-Ritalin, בית המרקחת יקח את המרשם, גם אם קנית כמות חלקית של הכדורים הרשומה במרשם. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

10/05/2014 | 20:09 | מאת: שלי

מדוע אסור להמיס ריטלין

לקריאה נוספת והעמקה

שלי שלום, קיימים שלושה תכשירים שונים של Ritalin: - Ritalin - Ritalin-SR - Ritalin-LA בתכשיר הראשון - Ritalin - שחרור התרופה הוא מיידי, כלומר אין מנגנון המעכב את השחרור. תכשיר זה מותר להמיס או לרסק. בשני התכשירים האחרים - Ritalin-SR ו-Ritalin-LA - יש מנגנון של שחרור איטי (ולכן התרופה משפיעה זמן ארוך יותר). את שני התכשירים הללו אסור להמיס או לרסק, כיון שהדבר יפגע במנגנון השחרור האיטי, ואז כל החומר הפעיל ישתחרר באופן מיידי (או בצורה לא צפויה). שבת שלום, ד"ר ברנע ארז.

07/05/2014 | 09:53 | מאת: אימא לילדה בת 9 עם ADD

שלום, בתי החלה להשתמש במדבקות דייטרנה, מס' שאלות: 1.לאחר הורדת המדבקה איזור נשאר אדום עד למחרת. האם זה תקין או שזה מצריך הפסקת טיפול? אני שמה לה פניסטיל על המקום. 2.כיצד ניתן לנקות את שאריות הדבק מהעור? 3.כמה זמן אחרי ההדבקה המדבקה מתחילה להשפיע? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לאמא שלום, תשובות לשאלותייך: 1. אודם באזור המדבקה הוא תגובה שכיחה. רצוי לשנות אתמקום ההדבקה מדי יום. 2. את הדבק רצוי לנקות בעזרת מים וסבון, או בעזרת תכשיר להסרת איפור. 3. בד"כ ההשפעה מופיעה כ-30-45 דקות לאחר הדבקת המדבקה. שבת שלום, ד"ר ברנע ארז.

05/05/2014 | 19:09 | מאת: יוני שטריקר

אני יוני שטריקר שהייתי מטופל אצלך בגהה בפתח תקווה אתה זוכר אותי? שלחתי לך הודעה בפייסבוק ואני אשמח לשמוע ממך!

יוני שלום, אצור איתך קשר, אך לא דרך הפורום. חג שמח, ד"ר ברנע ארז.

04/05/2014 | 09:19 | מאת: רבקה

שלום רב, בני בן ה- 15 סובל מהפרעת קשב וריכוז וכן אובחן כמחונן. בתקופה האחרונה חלה ירידה דרסטית בציוניו. כמו כן, אין לו כל קשרים חברתיים משמעותיים עם בני גילו. האם לדעתך רצוי לפנות לטיפול? כיצד לבחור מטפל? בברכה, רבקה

לקריאה נוספת והעמקה

רבקה שלום, לפי תאורך, בנך סובל מקשיים חברתיים משמעותיים, ובנוסף, לאחרונה, יש הדרדרות בתפקוד הלמודי. כיון שיש פגיעה בתפקוד (הלמודי והחברתי), ואולי קיימת מצוקה, יש בהחלט צורך בטפול. זאת ללא קשר להיותו מחונן, ולהיותו לוקה בהפרעת קשב ורכוז. אני ממליץ להפנותו לפסיכולוג, ראשית לשם אבחון, ולאחר מכן, שבעיותיו תהיינה ברורות יותר, גם לטפול. חג שמח, ד"ר ברנע ארז.

09/05/2014 | 10:27 | מאת: רבקה

25/04/2014 | 12:03 | מאת: ים

בני בגיל שנתיים היה ילד נמרץ ופעלתן מאוד, למד להרביץ בגן ולא ישב לרגע (משום שהחולפו גננות והגן לא היה טוב העברתי אותו גן לאחר 4 חודשים) נכנס לגן פרטי עם 15 ילדים, שם למדו אותו להיות רגוע ולשבת יותר, כמו כן, היה מאוד ממושמע למשף מספר חודשים עד שהודיעו בגן שהחליטו לסגור. מאז בתקופת יולי אוגוסט נתגלו התנהגויות מדאיגות, התפרצויות דעם, כעס רב וריצה לכביש (באותה תקופה נכנסתי להריון). בתחילת השנה נרשם לגן עירייה ומאז החל להרביץ לילדים, גם לסייעות וכמובן שלא ישב במפגשים. יש לציין שבבית היה ילד מאופק עד כה (כשהתחלתי להיות צמודה אליו מאוד ולתווך לו), עתה ילדתי והתנהגויות שונות צצות גם בבית. בחודש דצמבר עברנו אבחון של שלושה מפגשים אצל פסיכולוגית שאמרה שהילד יושב מדהים ומשתף פעולה וכנראה יש בעיה בגן, לאחר מכן לקחנו למרפאה בעיסוק שאמרה שהוא לא נראה סובל מהפרעות קשב, אך סף תסכול נמוך....בחודש זה (בדיוק חודשיים לאחר שילדתי) לקחנו אותו לנוירולוגית שקבעה שיש סימנים לקשב וריכוז על סמך שיחה עימו (לא שיתף פעולה כי חקרה אותו על הגן והוא לא אוהב לדבר על הגן אז קם והתיישב עליי במהלך השיחה ופעם אחת לא הסתכל עליה, כפי הנראה לא הרגיש נח לידה), שאר המטלות ביצע קצת בעייפות אך ללא קימה והשלים יפה. נראה לי שיותר מסתמכת על הגן..... איך אפשר לדעת אם אכן יש הפרעות קשב?.

לקריאה נוספת והעמקה

ים שלום, תארת תאור ארוך, אך לא ציינת את גילו של בנך כעת. אם הבנתי נכון מתאור השתלשלות הדברים, הוא בן כשלוש וחצי שנים כעת. אבחון של הפרעות קשב ורכוז, בעיקר בילדים כה צעירים, מתבסס בעיקר על המידע הנמסר מהגננת ומההורים, כיון שהגן והבית הם המקומות בו מבלה הילד את רוב זמנו. אם, למשל, הילד נמצא זמן משמעותי בהשגחת הסבים, או בצהרון, מומלץ לקבל מידע גם ממקומות אלו. התנהגותו של הילד בזמן הבדיקה אצל הרופא חשובה פחות, כיון שזהו מקום חדש וזר עבורו, והתנהגותו שם יכולה להיות שונה בתכלית מהתנהגותו הרגילה. אמנם אפשר לאבחן הפרעת מגיל שלוש שנים, אך אבחון בגיל זה, או בגיל שלוש וחצי שנים הוא נדיר יחסית ומוקדם מאד. בכל מקרה, בגיל זה מומלצים בעיקר הדרכה להורים והדרכה לגננת. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

24/04/2014 | 11:55 | מאת: מירב

שלום רב, שאלה מאוד חשובה האם התרופה ריספרדל עצמה מעלה את הסיכוי לסכרת או התאבון שהיא גורמת והצורך כל הזמן לאכול הוא הבעיה (במידה ונקפיד על תזונה נכונה אין מצב שהילד יקבל סכרת מעצם נטילת התרופה ) איזה תרופה נוספת שאפשר לתת לילד לא ממשפחת הממריצים שתטפל גם בטיקים וגם בקשב וריכוז .. כרגע בני לוקח ריספרדל במינון 1 מיל שעוזר להתנהגות ולטיקים אבל אנחנו מתים להיפטר מהתרופה הזאת . מה הלטרנטיבה הנוספת ולמי עלינו לפנות כי הפסיכיאטרית שלנו נעולה רק על התרופה הזאת . אשמח לתשובה כי אנחנו מאוד מיואשים

לקריאה נוספת והעמקה

מירב שלום, התרופה Riperdal (המוכרת גם בשם Rispond) משמשת לטפול בהפרעות התנהגות, ויכולה גם להפחית טיקים. לא מקובל לתת את התרופה כטפול לטיקים בלבד. לתרופה, כמו לכל תרופה, יש תופעות לואי. אחת מתופעות הלואי, הנדירות, היא העלאת הסכון לסכרת, וככל הנראה הדבר קשור גם בהשמנה. כיון שהתרופה מביאה לשפור בהתנהגות בנך, המלצתה של הפסיכיאטרית להמשיך בטפול נראית לי נכונה. כיון שאנחנו נמצאים בפורום לטפול בהפרעות קשב ורכוז, אני מניח שבנך לוקה גם בהפרעת קשב ורכוז, ומניח שהוא מוטפל גם ב-Ritalin או Concerta או תרופה דומה. אם הטפול ב-Ritalin או Concerta אינו מספיק, יש ככל הנראה צורך בהמשך הטפול ב-Risperdal. לכל התרופות מהמשפחה של Risperdal, שלעתים משתמשים בהן לטפול בהפרעות התנהגות, יש את אותה תופעת לואי נדירה של העלאת הסכון לסכרת. בכל מקרה, את ואביו של הילד, יחידים המחליטים אלו תרופות לטול. אם אתם חשים שהפסיכיאטרית המטפלת "נעולה", יש לשקול לפנות לקבלת חוות דעת נוספת. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

23/04/2014 | 11:19 | מאת: אני

שלום רב, האם ניתן לקחת טבליה ולשתות קולה ZERO במקביל, לפני ואחרי? האם זה מעכב/ עוצר את השפעת הכדור? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

אני שלום, מעבר לעובדה שקולה Zero הוא משקה לא טעים לדעתי, אין כל בעיה לשתות אותו כאשר נוטלים Ritalin. הדבר נכון גם לגבי קולה לא Zero, קפה, קקאו, שוקולד, חלב וכו'. מומלץ לא לצרוך עם אלכוהול. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

19/04/2014 | 21:32 | מאת: אנה

שלום! במידה וילד לא מגיב לרטלין, איזה סוגי טאופות עוד קיימים לטיפול ב-ADHD? מה אחוז הילדים שלא מגבים לשום טיפיל? תודה וחג שמח.

לקריאה נוספת והעמקה

אנה שלום, אין תרופה העוזרת לכל האנשים המטופלים בה, וכך גם Ritalin. אם Ritalin אינו משפיע, יש ראשית לבדוק אם המנון מספיק. הצעד הבא הוא לנסות טפול בתרופה סטימולנטית אחרת (תרופה מהמשפחה של Ritalin) כמו, למשל, Adderall או Focalin. אם גם אלו לא מועילות, אפשר לנסות טפול בתרופה לא סטימולנטית כמו Strattera. בכל מקרה צריך ורצוי להוועץ ברופא המטפל. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

13/04/2014 | 10:47 | מאת: אורה

שלון! הילד שלי סובל מ-ADHD , בנתיים טיפול תרופתי לא עוזר. בנוסך לבעיות עם לימודים והיפראקטיביות מורה אומרת שהוא לעיתים מדבר בלי קשר בקבוצה קטנה שהוא עובד בשעות שילוב. אומר משפטים מוזרים. מנסה להצחיק גם במהלך השעיור. האם זה מאפיין ילדים הסובלים מ-ADHD או שזה בעיה אחרת. בתודה וחג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

אורה שלום, לא ברור לי מהי "התנהגות מוזרה" או "משפטים מוזרים". לעומת זאת, נסיון להצחיק את החברים לכתה, ונסיון להיות ליצן הכתה אופייני לילדים הלוקים בהפרעת קשב ורכוז. שני הסברים אפשריים לכך הם: 1) הילד אינו מרוכז, ומחפש ענין ; 2) הילד מתקשה בלמודים, ומנסה להראות את כשוריו בתחום אחר. אני מציע להמשיך ולנסות למצוא טפול תרופתי שיעזור, וכן להמשיך בטפולים אחרים, כמו הוראה מתקנת, הדרכת הורים וכו'. חג שמח, ד"ר ברנע ארז.

13/04/2014 | 08:55 | מאת: מיכל

האם זה נכון שאם נותנים ריטלין לילד מס' שנים לאחר שמתגלה הבעיה (הבעיה עלתה בכתה א' ונתנו כל מיני תחליפים ורק בכתה ו' התחיל לקחת ריטלין)אז קשה יותר לגוף לאזן את עצמו ואז הריטלין עובד פחות טוב ועם יותר תופעות לוואי?

לקריאה נוספת והעמקה

מיכל שלום, לא, אין זה נכון! התחלת טפול ב-Ritalin רק זמן ארוך לאחר האבחון, אינו מגביר את תופעות הלואי, ואינו גורם לתרופה להשפיע פחות. עם זאת, כאשר ילד אינו מטופל כראוי, עלולות להתפתח בעיות נוספות כמו דמוי עצמי נמוך, בעיות התנהגות ועוד, ולכן ההמלצה היא לטפל מוקדם. חג שמח, ד"ר ברנע ארז.

12/04/2014 | 19:52 | מאת: שירלי גדסי

"לאחיינית שלי יש ADHD חמור, שמאד מקשה על על התפקוד היומיומי שלה. אחותי ניסתה אינספור טיפולים תרופתיים וטיפולי התנהגות למינהם. נתקלנו במטפל אלטרנטיבי שהמליץ לנו על תרופה חדשה אלטרנטיבית שיצאה לשוק, שאמורה להיות מהפכנית, האם מישהו מכיר או יכול להמליץ? קוראים לה Mind Tune"

30/04/2014 | 04:14 | מאת: מעיין

לא מכירה, עוד גימיק שנועד לסחוט כסף מההורים ולעשות להם יסורי מצפון שהם נותנים ריטלין.

11/04/2014 | 11:40 | מאת: אני

היי אני סטודנטית לחינוך ואני עושה מחקר בנושא יחסי הורים וילדים עם adhd. יש לי פה שאלון קצר אשמח אם תעזרו לי ותענו. תודה רבה. https://telhai.qualtrics.com/SE/?SID=SV_bQQ7cTOv3tuRoVL

לקריאה נוספת והעמקה

בהצלחה! ד"ר ברנע ארז.

11/04/2014 | 11:12 | מאת: אנה

שלום! מה המקראים בהם מומלצות תרופות אדרל ופוקלין ? מה המכיר של התרופות? תודה וחג שמח.

לקריאה נוספת והעמקה

אנה שלום, טוב מאוחר מלעולם לא. Adderall ו-Focalin הינן תרופות ממשפחת התרופות הסטימולנטיות, המשמשות לטפול בהפרעת קשב ורכוז. כיון שאינן מאושרות לשמוש בארץ, נוטים להשתמש בהן, כאשר Ritalin/Concerta אינן מביאות לשפור, או גורמות לתופעות לואי המחייבות את הפסקת הטפול. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

09/04/2014 | 14:58 | מאת: sh

שלום רב, אני מורה פרטית לנער בן 15 עם הפרעת קשב וריכוז אשר נוטל ריטלין. הוא מלווה על ידי פסיכולוג. במהלך השיעור היום עצר ושאל אותי אם אני שומעת שיר שמתנגן ברקע. לא היה ברקע צליל כזה. הוא ציין שזו לא הפעם הראשונה שזה קורה לו ולא מדובר ברעש רקע אלא שיר שמתנגן כמו מנגן mp3 . משיחה עם האם - הנושא לא מוכר לה מהתנהגותו. מה כדאי לעשות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

sh שלום, טוב מאוחר מלעולם לא. ראשית, יפה שאת דואגת לנער שאת מלמדת. שנית, הזיות בכלל, והזיות שמיעה בפרט, הינן תופעת לואי נדירה ביותר של Ritalin. התאור שלנער נדמה שהוא שומע שיר המתנגן ברקע אינו אופייני להזיות שמיעה, אך אין זאת אומרת שהדבר אינו אפשרי. באופן מעשי, אני מציע שתשוחחי עם האם, ותמליצי לה לפנות לרופא המטפל, כדי שיבדוק את הנושא. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

07/04/2014 | 15:14 | מאת: אייל

שלום לכולם, לאחרונה הגננת של בני הזמינה אותנו לשיחה ובשיחה היא סיפרה לנו שהיא חושבת שלילד יש הפרעות קשב וריכוז, היא המליצה לנו לחקור על הנושא באינטרנט ולפנות למי שצריך כדי לטפל רציתי לדעת מה סדר הפעולות? חקרנו את הנושא והגעתי לאתר שדי מסביר את התופעה http://www.halel-il.com/index.php/category-4

07/04/2014 | 08:40 | מאת: אוקסנה

בוקר טוב! איך ללמד את ילד בן 8 לבלוע תרופה-קונצרטה. ניסיתי המון פעמים עם קפסולה ריקה -הוא לא הצליח... בברכה

06/04/2014 | 18:08 | מאת: אירנה

דוקאור, דילגתה בטעות? אודה לך על תשובה.

03/04/2014 | 22:27 | מאת: אור

שלום רב, הבת שלי בת שנתיים. ילדה סקרנית ופיקחית מאוד. מדברת שתי שפות בצורה מדהימה - הכל, ברור ואיכותי. כולל הפרדה בין זכר ונקבה, עבר הווה עתיד. בניינים נכונים.. שרה שירים שלמים מהתחלה ועד הסוף עם כל המילים. מפותחת מאוד, קוגנטיבית וריגשית. ממושמעת ויודעת לקבל הוראות. מוטוריקה עדינה וגסה - בסדר גמור. יודעת להעסיק את עצמה שעות עם הבובות והמשחקים שלה. כשמספרים לה סיפורים - היא יכולה להקשיב לחמישה ברציפות.. אוכלת יפה. ישנה מצוין. אוהבת חברה - ילדים ומבוגרים. עצמאית מאוד - נועלת נעליים לגמרי לבד, מתפשטת לגמרי לבד ועוד. בפעוטון, הגננות ציינו את כל הנל פלוס מספר בעיות, להגדרתן: 1.הן טוענות שבמפגשים יש לה בעיה של קשב וריכוז. שלאחר זמן מה במפגש היא רוצה לקום ומתחילה להתעסק בנעליים, גרביים, שרוולים וכו.. הן טוענות שבמפגש של הבוקר אין את הבעיה הזו. במפגשים אחרים במהלך היום זה קורה. 2. הן טוענות שהיא עקשנית מאוד מול הילדים האחרים, שהיא חייבת שליטה ולא מוותרת בקלות. 3. ושהיא רכושנית ואוהבת לקחת המון בובות במקביל, המון צבעים בעת ציור וכד האם זה אכן הפרעות קשב וריכוז? האם מצריך התייחסות מיוחדת? אבחון? טיפול? תודה מראש וסליחה על האורך... אור

לקריאה נוספת והעמקה

אור שלום, בהגדרה, אי אפשר לאבחן הפרעת קשב ורכוז לפני גיל שלוש שנים. חשוב יותר, כל ה-"סימפטומים" שתארת הם נורמליים לחלוטין לילדה בגילה. אם יש קושי, הוא אמור להפטר באופן חנוכי. תהני מבתך. ד"ר ברנע ארז.

03/04/2014 | 10:17 | מאת: אלנה

שלום! האם בעיות שינה(ילד לא יושן מספיק מכיוון שלא מצליח להירדם בערב) יכולים להפחית בצורה משמעותית השפעת של רטלין תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אלנה שלום, שינה לא מספיקה פוגעת ברכוז של כולם, מבוגרים וילדים כאחד, עם הפרעת קשב ורכוז או בלעדיה. לכן כן, חוסר שינה עלול להפחית את יעילות הטפול ב-Ritalin. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

02/04/2014 | 12:58 | מאת: אורח

שלום, אני בן 30 וסובל מבעיות קשב וריכוז, לדעתי גם אימפולסיביות. היו לי אבחונים בעבר בתיכון ובאוניברסיטה. אף פעם לא נטלתי תרופות או קיבלתי טיפול כלשהי. עכשיו אני מנסה לקבל טיפול תרופתי אבל בכל מקום שאני פונה מבולבלים או שלא מצליחים להסביר את התהליך אז החלטתי לשאול כאן. קיבלתי הפניה מרופא משפחה לעבור אבחון אצל פסיכיאטר/נוירולוג. פניתי לכמה מרפאות שמתמחות בתחום, באחת מהן הסבירו לי שהרופא עושה אבחון בלי TOVA ומקבלים דרכו טיפול ומעקב. במרפאה אחרת, דרך כללית, יש 2 מסלולים: האחד הוא לעשות את TOVA בלי ועם ריטלין, ככה רואים אם יש תגובה ולפי זה מחזירים לרופא משפחה עם המלצה לריטלין, או לעשות אבחון מלא של כמה ימים שכולל בדיקות נוספות. ניסיתי להבין מה השוני בין TOVA לבין אבחון בלי המבחן הממוחשב ולא כל כך קיבלתי תשובה ברורה. צריך לציין שאני מחפש טיפול בעיקר לאימפולסיביות ולבעיית ריכוז. השאלה היא האם רק מבחן TOVA מספיק לי? (הרבה יותר זול מאבחון מלא) או שיותר מומלץ ללכת לרופא שיעשה אבחון מלא (למרות שאני לא באמת צריך את האבחון לשום צורך אחר). המבחן עצמו עולה 50 ש"ח והאבחון המלא 600 ומשהו. אשמח לאיזשהם תובנות :)

לקריאה נוספת והעמקה

אורח שלום, זהו פורום לילדים ונוער, ולכן אענה בקצרה. פנה לאבחון אצל רופא. בדיקת TOVA או כל בדיקה ממוחשבת אחרת אינה בדיקה שיש הכרח לבצעה. בהצלחה. ד"ר ברנע ארז.

01/04/2014 | 17:00 | מאת: אביטל טמסוט

שלום רב, שמי אביטל טמסוט, אני סטודנטית לתואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך באוניברסיטה הפתוחה. אני פונה אליך בבקשה לסייע לי בנכונותך להשתתפות במחקר שאני עורכת במסגרת עבודת הסמינר שלי, בנושא הקשר בין דפוסי השינה של ילדים עם ADHD וקוגניציות הוריות בדבר שינת ילדים לאופן בו הוריהם תופסים אירועים וחוויות שונות בחייהם. במסגרת המחקר תתבקש /י לענות על מספר שאלות המופיעות בקישור מטה לשאלון המחקר. יש לציין, כי ההשתתפות במחקר היא וולונטרית לחלוטין. אי השתתפות בו לא גוררת סנקציה מחד, ומאידך השתתפות בו לא מזכה בהטבות מיוחדות. אדגיש כי את \ה יכול /ה להפסיק את השתתפותך במחקר בכל שלב שהוא בכך שלא תלחץ /י על ה-"שלח" בסיום הטופס, בנוסף ישנה סקאלת התקדמות כך שתוכל /י לקבל הערכה בדבר ההתקדמות ואחוזים הנותרים לסיום השאלון כולו. ברצוני להבטיח כי מסגרת המחקר אינה מאפשרת שמירה של אף נתון אשר יש בו כדי לזהותך. את\ה לא נדרש\ת למסור שום פריט מזהה. הקישור שלהלן מוביל לשאלון המקוון. מדובר בקישור ציבורי. כלומר, כל המשתתפים במחקר יקבלו את אותו קישור ללא צורך להזדהות. לעורכת המחקר לא יהיה כל מידע על כך מתי מילא מי מהמשיבים את השאלון. באופן זה לא אוכל לזהותך. ברצוני להבטיח גם כי לא ייעשה שימוש במידע שאינו נוגע ישירות למטרות המחקר, ובכל מקרה המידע שייאסף במסגרת מחקר זה יישמר באופן דיסקרטי ולא יימסר לשום גורם שאינו מעורב ישירות במחקר. https://docs.google.com/forms/d/1jyCa16-fXkJ4G8xm_SuMm9Kll9EOwO8_nJojG_ZbCis/viewform תודה רבה מראש, בכבוד רב אביטל טמסוט עורכת המחקר. פרטי התקשרות עם עורכת המחקר: avital.tamsut@gmail.com.

לקריאה נוספת והעמקה

אביטל שלום, בהצלחה במחקר, וחזרי לספר לנו על התוצאות בסיומו. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

31/03/2014 | 16:57 | מאת: פ.

שלום, כחלק מבירור בעית קשב וריכוז עשינו בדיקת EEG. קראתי שבמקרה של בעיית קשב וריכוז נראה זאת בבדיקת EEG: "ילדים ובוגרים עם ADHD בד"כ (ב-80% מהמקרים) מראים דפוס גלי מוח שבו קיים עודף ניכר של גלים איטיים (גלי טיתא או גלי אלפא) בחלק הקדמי (פרונטאלי) של המוח. דפוס כזה מעיד שאותו איזור עובד לאט מדי ובצורה לא יעילה." בבדיקה של בני נכתב "בהמיספרה השמאלית רקע סדיר מורכב מפעילות אלפא 10מ/ש הנחסמת בפיקוח עיניים. בהמיספרה הימנית פעילות אלפא אחורית נרשמת לפרקים בלבד ובמתח נמוך" שאלה: האם המשמעות של התוצאה היא שמדובר בבעיית קשב וריכוז או שיש משהו אחר, שצריך לדאוג לו? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

פ' שלום, בדיקת EEG אינה חלק מאבחון הפרעת קשב ורכוז. אבחון של הפרעת קשב ורכוז הנו אבחון קליני. לעתים משתמשים בבדיקות שונות, לפי הצורך, כדי לקבל מידע נוסף. בקרב ילדים הלוקים בהפרעת קשב ורכוז אפשר למצוא מאפיינים מסויימים בבדיקת EEG, המופיעים בשכיחות גבוהה יותר. למרות זאת, אין זה חלק מהאבחון. מה אומר הצטוט שהבאת מתוצאות הבדיקה, יש לברר אצל נוירולוג, או מי שהפנה אותך לבדיקה. בכל מקרה, זה לא מאבחן ולא שולל הפרעת קשב ורכוז. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

31/03/2014 | 12:42 | מאת: אנה

שלום! לצערי, הריון שלי היה עם הרבה דאגות ומצבי לחץ. גם בזמן הלידה הילד היה במצוקה. האם זה יכולה להיות סיבה לADHD וליקויות למידה.

לקריאה נוספת והעמקה

אנה שלום, לא ידוע על קשר בין לחץ ודאגות בתקופת ההריון והפרעת קשב ורכוז. ללא קשר לסיבה, אם יש הפרעת קשב ורכוז, מומלץ לטפל בה. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

30/03/2014 | 16:27 | מאת: אורית

שלום! בן שלי לומד בכיתה ב. הוא סובל מ-ADHD ובנתיים לא מטופל תרופטי. עשינו לו איבחון דידאקטי ופסיכולוגי והממצאים מאוד נמוכים:ציון מילולי 83, ציון ביצועי 70, ציון כללי 74, תפקוד נמוך במשימות זיכרון פעיל, תפיסה צורנית לקויה, דיכרון חזותי נמוך. השאלה שלי האם יעזור טיפול תרופתי

לקריאה נוספת והעמקה

אורית שלום, טפול תרופתי עוזר לרוב הילדים הלוקים בהפרעת קשב ורכוז, ללא קשר לתוצאות האבחון הפסיכודידקטי. יתרה מכך, יתכן ותוצאות האבחון הפסיכודידקטי מושפעות מהפרעת הקשב והרכוז. אם אובחנה הפרעת קשב ורכוז, כלומר אם יש מצוקה או הפרעה בתפקוד, יש צורך בטפול. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

30/03/2014 | 16:04 | מאת: אורה

שלום! בן שלי מטופל ברטלין 3-4 חודשים ברטלין LA40. בתקופה האחרונה בשעות הערב הוא עצבני , נפגע בקלות-בוכה מכל שטות ומרבה מתחצפן. רציתי לשאול האם זה תופעת לוואי של ראטלין אחרי סיום השפעתו ומה ההמלצה שלך.

לקריאה נוספת והעמקה

אורה שלום, את מתארת למעשה תופעת rebound - שנוי במצב הרוח ואי-שקט, המופיע לאחר סיום השפעת התרופה. אפשר לנסות ולפתור הפרעה זו במספר דרכים, בינהן הפחתה במנון התרופה, מעבר לתכשיר ארוך יותר, לתת לילד מנוחה בשעה זו ולא לדרוש ממנו בצוע מטלות שונות ועוד. מומלץ להוועץ ברופא המטפל. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

30/03/2014 | 15:16 | מאת: שי-לי

דר ברנע שלום רב, עיינתי בפורום ואני מבינה שאתה ממליץ על ביצוע אבחון דידקטי על מנת לבחון האם קיימת לקות למידה או הפרעת קשב וריכוז (או גם יחד). אודה על הסבר מהו אבחון דידקטי.

לקריאה נוספת והעמקה

שי-לי שלום, אבחון דידקטי הוא בדיקה הבאה לאתר לקויות למידה. אני ממליץ לבצע אבחון דידקטי, במקרים מסויימים, כאשר יש בעיה למודית, למרות מנת משכל תקינה. חשוב להוועץ במורה וביועצת ביה"ס, המכירים את הצד הלמודי. חשוב לדעת שבקרב ילדים הלוקים בהפרעת קשב ורכוז, יש שכיחות גבוהה של לקויות למידה. בשום אופן אין לומר שכל מי שלוקה בהפרעת קשב ורכוז, סובל גם מלקויות למידה. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

ויש לו ניסיון בזה? מצד אחד זה נשמע טוב, מצד שני לא חסרים שרלטנים שמחפשים לעשות כסף על חשבון בעיות של אנשים.

לקריאה נוספת והעמקה

המילה נקטעה באמצע- התכוונתי לשיטת ATTENGO

מירי שלום, איני מכיר את שיטת AttenGo, מעבר למה שקראתי באתר האינטרנט שלהם. מדובר באתר פרסומי. איני מכיר בספרות הרפואית מחקר שבדק את השיטה. באתר החברה יש מתוארים מספר מחקרים, אך אין להם קשר להפרעת קשב ורכוז, או שהם לא פורסמו. בקצור, אין כל מידע מחקרי המאמת את טענות החברה. מנגד, איני מכיר מחקרים שמצאו שהתוכנה אינה יעילה. אני מניח שאם התוכנה היתה אכן יעילה, היו מתפרסמים בספרות הרפואית מחקרים אודותיה. העובדה שהחברה לא יזמה מחקרים כאלו, צריכה להדליק נורת אזהרה. יש לזכור שיש טפולים אחרים שהוכחו כיעילים. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.

25/11/2015 | 09:42 | מאת: ברברה

שלום, ד"ר ברנע. אתה אמרתה, ש: "יש לזכור שיש טיפולים אחרים שהוכחו כיעילים" יש טיפולים אי תרופתיים? איזה? בן בכיתה א. שלחו אותנו למבחנים. כהתנהגות שלו בכיתה מפריעה לילדים אחרים, הוא לא מקשיב, למרות שהוא נבון וחכם, הוא לא האהב לשבת וללמוד מה שלא מעניין אותו. נגיד הנדסה הוא אוהב מאוד, עברית - לא. לפני ש מתחילים את כול הטיפולים תרופתיים הייתי רוצה לדעת האם יש טיפולים אלטרנטיבים עילים? תודה ברברה

27/03/2014 | 15:54 | מאת: נטלי

שלום! בן שלי בן 9 , משקל 32 ק''ג, קיבל טיפול ברטלין 30 LA +רטלין רגיל 2.5 mg. הרגשנו שיפור חלקי בלימודים והתנהגות תקינה ורופא המליץ לעבור לרטלין 40 LA. בשבוע ימים שנתתי לו את המינון קיבלתי מכתבים מ-4 מורות על ההתנהגות לא סבירה, הפראקטיביות בנוסף שהוא לא למד בכלל.שתי מורות שאלו למה הספקתי את הטיפול. לא מובן לי למה תוספת לא כל כך גדולה למינון הקודם ובהחלת סבירה מבחינת המשקל עשה פעולה הפוכה. ואיזה טיפול ניתן לנסות עם רטלין 40 LA נותן תוצאה הפוכה. בברכה נטלי

27/03/2014 | 15:21 | מאת: אירנה

שלום! בן שלי מאובחן לפני שנתיים ( שלמד בכיתה א ) כסובל מהפרעת רשב וריכוז ללא היפראקטיביות. לא רצינו לתת תיפול תרופתי, אבל השנה התחלנו לתת רטלין ( 30 LA ) כי בלי טיפול הוא לא יכול ללמוד. אבל פתואם השנה הופיעו בצורה בולטת מאוד סימנים של היפראקטיביות, מה שבוודאות לא היה לפני. מה יכולה להיות סיבה תודה רבה על תשובה המשך יום טוב

27/03/2014 | 09:34 | מאת: מירי

שלא קשורות לטיפול תרופתי?

27/03/2014 | 16:30 | מאת: עדי

מסתבר שגם אסור להגיב לאנשים אם את לא ד"ר ארז ברנע, כי הם מוחקים את התגובות... חבל!

עדי שלום, מותר, וגם רצוי, שכל מי שרוצה יגיב. אני איני מוחק שום תשובה, מהטעם הפשוט שאיני יודע למחוק כאן תשובות או שאלות. למיטב ידיעתי, נמחקות רק הודעות שאינן ראויות (קללות וכו') או פרסומות. מעבר לכך, לא ידוע לי על מחיקת תשובות כלשהן. בכל מקרה, אברר זאת. שבוע טוב, ד"ר ברנע ארז.

מירי שלום, מותר לשאול כל מה שרוצים. לעתים, כאשר אני יודע את התשובה, אני גם עונה. שאלי את שאלתך, וננסה. שבוע טוב. ד"ר ברנע ארז.

30/03/2014 | 10:08 | מאת: מירי

שיטת ATTENGO אמינה ומצליחה או שזה סתם שרלטנות?

26/03/2014 | 14:16 | מאת: שני

בני בן ארבע וחצי, למיטב הבנתי מקריאה נרחבת בתחום ומשיחות עם הגננות מהלך השנים , סובל מקשב וריכוז .אני ובעלי מבינים ומודעים שזה מי שהוא מסייעים לו למצוא עיסוקים בכל רגע נתון שומרים על שיגרה יציבה וקבועה , מבצעים הטרמה לפני סיטואציות מלחיצות כמו מפגש עם המון אנשים , מבהירים את ההתנהגות המצופה ועוד, מגבילים טלויזיה ל45 דקות ביום , אין מחשב בבית . יש לי מספר שאלות: א. עד כמה אני אמורה להבין את ההפרעה ומגבלותיה , כלומר האם אני לא אמורה לכעוס כשסתם מתחיל לרוץ אחרי אחיו בבית (לעיתים מאפשרת כי מודעת לעניין אבל כשזה חורג את הטעם הטוב או מבוצע בזמן לא מתאים אז לא מאפשרת) או כשבמעבר מהחדר משחקים לארוחת הערב עוצר באלף ואחד דברים בדרך עד שמגיע לשולחן למשמע הקריאה העשירית שלי שכבר נעשית בטון גבוה מן הסתם ? או כשממש עושה מיליון דברים אחרים חוץ מהלהגיע לצחצח שיניים או כשרוקד בכל גופו בזמן שעוזרת לו להתלבש? כלומר - האם לא נכון לכעוס עליו כשעושה כל אלו מאחר שאין לו שליטה על ההפרעה הנוירולוגית? אם כן - מה הפתרון - לעצור כל אלו איך? שאלה נוספת - לעיתים אני אומרת לו "תנסה להירגע" , "תתרכז", "אתה סתם קופץ מדבר לדבר , חבל" "תקשיב טו טוב שלא סתם תטעה , כי אתה יודע הכל, זה קלי קלות" ,"זהו עכשיו יושבים ולא קמים" ואני מדגישה - אני אומרת את זה בטון של הסבר ולא בטון של גוערת או נוזפת , אבל השאלה שלי היא האם שימוש במשפטים כאלו יכול לגרום לו להרגיש שהוא לא בסדר , שמשהו "דפוק" אצלו ? ושאלה נוספת - הכיצד יכול להיות שבהצגות הוא מרוכז מאוד ? שבמשחק חופשי הוא מרוכז מאוד ? שמצייר משך זמן ארוך ? ושאלה אחרונה - האם ייתכן שלהפרעת הקשב יש ימים או תקופות ? מכיוון שיש ימים ותקופות ממש של שבועות שהיא ממש כאילו "נעלמת" והוא פשוט רגוע , שלו ומתנהג למופת ממש!!!! תודה רבה מראש

לפני 3 שנים בערך אבחנו שלבן שלי יש הפרעות קשב וריכוז (ועוד כמה בעיות) מאז בבית עברנו פשוט רכבת הרים אחד הדברים שבאמת עזרו לי ברכבת הרים הזאת הייתה סדנה לאימהות שעברתי (אז בירושלים) אחת מהמנחות פותחת סדנה כזאת במודיעין בעוד חודש בערך אם אתם גרים באיזור של מודיעין אני פשוט ממליצה בחום! קוראים לה עדי והטלפון שלה הוא 050-8537887 היא בחורה מאוד נחמדה ומקצועית אני יכולה לנסות לברר עוד פרטים מדויקים יותר למי שרוצה

23/03/2014 | 10:02 | מאת: נעמה

שלום! האם אבחון של הפרעת קשב כצל נוירולוג מספיקה כדי לקבל הקלות בדרגה 1?

לקריאה נוספת והעמקה

נעמה שלום, אבחון הפרעת קשב ורכוז אינו מספיק לקבלת הקלות לבגרות. משרד הבריאות דורש אבחון דידקטי. אני ממליץ לצרף גם את האבחון של הנוירולוג. יום טוב, ד"ר ברנע ארז.