אבחון מוקסו: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הפרעת קשב וריכוז: מבדק מוקסו

הפרעת קשב וריכוז עלולה לפגוע קשות בילדים, בסטודנטים ולעתים גם במבוגרים שטרם אובחנו. מוקסו, מבדק ממוחשב, מתקדם וקצר, מסייע מאוד בהליך האבחון לעתים "הסיפור" מתחיל בתלונה של הגננת או המורה על כך שהילד מפריע, מתקשה לבצע משימות ובאופן כללי לא מרוכז. לעתים המצב נגרר במשך שנים ודווקא כשמתבגרים, מגלים שבמשך כל החיים הייתה שם בעיה שלא אובחנה ולכן גם לא טופלה.הפרעות קשב וריכוז שכיחות ביותר בעולם בן-זמננו, ובפרט בחברה הישראלית שאנחנו חלק ממנה. לא רק ילדים, אלא גם סטודנטים ואנשים מבוגרים, מרגישים שהם חלק מקבוצת אנשים המתקשים בביצוע משימות שונות בלימודים ובעבודה. לעתים המאמץ הוא בריכוז ובדיוק, לעתים המאמץ הוא בזיכרון הפרטים, ולעתים המאמץ הוא במלחמה בלתי פוסקת עם הסחות הדעת.מה ניתן לעשות, כשעולה החשד שיש לנו או לילדנו בעיית קשב וריכוז? כיצד ניתן להפוך את החיים ליותר קלים?ראשית, יש לשמוח שסביבנו קיימים כל כלי האבחון והטיפול לסייע...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לאבחון מוקסו

אבחון לקויות למידה - תמונת המחשה
אבחון לקויות למידה ביבליותרפיה היא אחת משיטות הטיפול באמנות, העושה שימוש באמנות המילה הכתובה. מאפייני השיט...
הפרעות קשב וריכוז - תמונת המחשה
הפרעות קשב וריכוז הילד מתקשה בלימודים? אל תמהרו לקבוע כי מדובר בהפרעת קשב וריכוז. לעיתים זו בעיה רפואית א...
ללמוד עוד על אבחון מוקסו
הפרעת קשב וריכוז: מבדק מוקסו-תמונה

הפרעת קשב וריכוז עלולה לפגוע קשות בילדים, בסטודנטים ולעתים...

מאת: רחל פרץ
12/12/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאבחון מוקסו?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אבחון מוקסו: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום פרופ' אני בן 39 לפני שלוש שנים במהלך בדיקת טובה נטלתי 20 מ"ג sr לאחר כמה דקות קבלתי תופעות לוואי של מרגש חנק עצבנות ויובש בפה למשך כשעתיים בערך, אני לפני מבחן חשוב של לשכת עורכי הדין ויש לי בעיה של זכרון אובחנתי במבחן מוקסו שיש לי תגובות מאוחרות. הנוירולוג נתן לי מרשם של 20 מ"ג אטנט, לדעתך כדאי לי לנסות לקחת את הכדור? (בין לבין אני נוטל גינגו בילובה ו Phosphatidyl Serine Cognitive Health 100 mg) תודה על התיייחסותך,

לעו"ד שרון שלום, יעוץ פרטני מחייב בדיקה (ראה גם פוסט שלי מיום 26.5.2017). בברכת בריאות, כרמל ערמון

שלום, לפני כחצי שנה בערך קיבלתי הפנייה מהפסיכיאטר לבדיקת Moxo, עם ההפנייה קיבלתי גם מרשם לשני כדורי Rephenidate קניתי את הכדורים, אך לא קבעתי תור לבדיקה, בנתיים הכדורים נעלמו איפשהו. האם זה אפשרי לקחת ריטלין (לבדיקה) במקום? ואם לא, האם הרופא ייתן לי מרשם חדש?! תודה רבה!

שלום ממליץ להתיעץ עם רופא פסיכיאטר שנתן הפניה לבדיקה. החלטה על בדיקה עם תרופה רק לידי רופא מפנה! בברכה

באחרונה יש כל מיני מכונים פרטיים שמציעים בדיקה זו לאבחונים נוירולוגיים שונים, האם יש בה תועלת?

דוד שלום (כן, מקובל להתחיל ב"שלום"). בדיקה נקודתית לא יכולה לשקף את מהלך החיים השלם של ילד עם הפרעת קשב וריכוז על כל מורכבותה. כדי לאבחן הפרעת קשב וריכוז, ואם יש הפרעה כזו - איך היא משפיעה על הילד וסביבתו בתחומים השונים (לימודי, התנהגותי, חברתי, משפחתי, רגשי), יש צורך באבחון מעמיק ומפורט ע"י נוירולוג או פסיכיאטר שמומחה בתחום. לעיתים יש צורך בבירור נוסף, כגון: אבחון דידקטי או פסיכודידקטי לאפיון רמה שיכלית ולקויות למידה, הערכת פסיכולוג אם יש חשד לדיכאון או חרדה, ולעיתים אף בדיקות דם, EEG או הדמיה. נדיר שיש צורך במבחני קשב ממוחשבים, כגון TOVA או MOXO. כאמור, מבחן נקודתי לא משקף את מה שקורה בשגרת היומיום בגן, בבי"ס ובבית עם המשפחה והחברים. בברכה (כן, מקובל לסיים ב"תודה").

הבת שלי כנראה סובלת מהפרעת קשב. היא עשתה אתמול בדיקת מוקסו ויצא שיפור ניכר בקשב לאחר מתן ריטלין. היא אומרת שבכיתה היא לא מקשיבה ועיקר הלימוד נעשה לבד בבית והיא משיגה ציונים גבוהים. השנה היא לומדת בכיתה י"א ויש קפיצת מדרגה בשעות הלימוד, כך שדווקא עכשיו יש לה פחות זמן ללמוד בבית. בית הספר התיכון מקפיד מאוד על העדרויות ומאיים להוריד ציונים על העדרויות. עקב העומס היא הפסיקה ללמוד מקצוע בחירה של 5 יחידות לימוד ושוקלת להפסיק ללמוד פיסיקה 5 יחידות לימוד, מה שישחרר לה עוד 7 שעות בשבוע. 1. האם יש מסגרות לימודיות שמאפשרות לימוד עצמי בשילוב עם בית הספר (צריך גם חיי חברה)? 2. איך כדאי להתנהל מול בית הספר? האם לדעתך אבחון להפרעת קשב יספיק לקבלת פטור משהות בשיעורים, כך שתוכל ללמוד בלי לוותר על מקצועות לבגרות?

שלום רב, שאלות אלה נוגעות למערכת החינוך וניתן לבדוק זאת מול צוות ביה"ס, בכללן המת"לית, היועצת והמנהלת. בנוסף, אבחון מוקסו אינו אבחון מלא של הפרעת קשב, אלא כלי תומך החלטה. האבחון הסופי צריך להיות מבוצע על ידי רופא מומחה בתחום (בד"כ נוירולוג או פסיכיאטר). ייתכן כי יש צורך באבחון נוסף או בדיקות נוספות. יש מסגרות שונות ללמידה ברחבי הארץ, ויש תוכניות הוראה פרטניות/כיתתיות שיכולות לסייע (למשל הקניית אסטרטגיות למידה), אך מומלץ מאוד טרם קבלת החלטה להתייעץ עם צוות בית הספר המכיר את המקרה באופן אישי. בהצלחה.