נגישות
נגישות

פורום ורידים וכלי דם

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - פורום כלי דם ורידים
3573 הודעות
3452 תשובות מומחה

מנהל פורום ורידים וכלי דם

05/03/2012 | 07:59 | מאת: A

שלום 1-במידה ומדד ל/ד + דופק הן בזרוע והן בזרוע שווים זה אומר ש: זרימת הדם הפריפרית טובה/סבירה? 2- האם דופק(אידיאלי)במדידה ידנית בקרסול אמור להשמע מבחינת תהודה /חוזק כמו במדד שורש כף היד? בתודה מראש A

תשובה 1 חיובי. תשובה 2, לא מחוייב

05/03/2012 | 00:24 | מאת: משה

שלום. אני גבר בן 42 עם איכות חיים בריאה (למעט שתיית בירה בערבים)ששוחה כל השנה ואוכל ארוחות מזינות ובכל זאת לאחר אישפוז פיתאומי(לחץ וורידי ושרירי בזרוע ימין) אובחן אצלי d t v.נותרה בידי הברירה ע"י הצוות לבחור אם לבצע צינטור בווריד ראשי בבית השחי או לקבל טיפול תרופתי בלבד ולחכות שהגוף ימצא בעצמו פיתרון עם הזמן. מה עלי להחליט לדעתך המקצועית (כולל ההשלכות לכל בחירה). תודה. משה.

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לייעץ מה לעשות בלי לבדוק ולראות את בדיקות ההדמיה כגון CT שלא ציינת אם ביצעת. ההחלטה באיזו אפשרות לבחור תוכתב מחומרת הקריש כפי שמתבטאת בתלונותיך ובבדיקה הגופנית ובנירחבותו כפי שמתבטאת בבדיקת ההדמיה.

04/03/2012 | 23:45 | מאת: A

שלום 1-האם תןצאה במדידדת מד לחץ אלקטרוני כאשר ל/ד הן בזרוע והן בקרסול זהים( במנוחה) אומר ש: זרימת הדם הפריפרית די טובה ? 2-האם במצב טוב/סביר של כלי הדם הפריפרים ( אזור הקרסול ) ע"מ להרגיש דופק בעזרת אצבעות היד אמורים להשמע הדפקים הן באזור כף היד והן באזור הקרסול באותה רמת חוזק פעימה/תהודה או שיש הבדל בחוזק הצליל בין מדד שורש כף היד לקרסול? 3-האם במצב תקין מס' הפעימות לדקה אמורות להיות זהות הן בשורש כף היד והן בקרסול? ---- 4- האם לאחר מאמץ ל/ד+ דופק אמור להיות זהה בין שורש כף היד לקרסול? במידה והתשובות לשאלות הנ"ל חיוביות ואני חש קור באצבעות כפות הרגליים( בזמן מנוחה :הקור בולט יותר........... לאחר פעילות : כ- 20 ד' לאחר הליכה /שחיה תחושת הקור בכפות הרגליים חוזרת ) אשמח לקבל תשובות והמלצה להמשך בירור בתודה מראש A

לקריאה נוספת והעמקה

לשאלות 1,3, ו4 התשובות חיוביות. לעיתים לחץ הדם מעט גבוה ביד מאשר ברגלים. במצבים בהם יש היצרות או חסימה בעורקי הרגלים יש לחץ דם נמוך משמעותית יותר ברגל מאשר ביד. תחושת קור ברגלים לא חייבת להיות בשל בעייה רפואית אלה רגישות יתר לטמפ' של כלי הדם הקטנים. ממליץ לנסות תוסף מזון בשם ארגנין

29/02/2012 | 16:22 | מאת: אור

ד"ר יאיר שלום! אני גיטריסט ולכן חשוב לי. כאשר אני מטייל בחוץ,אצבעות ידיי מתנפחות ויוצאים וורידים וכאשר אני מרים את הידיים מעלה הכל נעלם. העניין מפריע לי אסתטית ולא פיזית...מה הסיבה לכך? כמו כן,האם הרמת דברים כבדים פעם בכמה זמן יכולה לנפח את אצבעות הידיים ולעשות אותן נפוחות לתמיד? כמו של טבחים וכו'?... תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. למרות שלא נשמע מדאיג, פנה להיבדק אצל רופא המשפחה. לרוב הרמת משאות כבדים מידי פעם לא מנפחת את האצבעות.

29/02/2012 | 15:05 | מאת: שרונה

אני בת 28 לאחר תקופה ארוכה של עצירות יצאו לי מאין ורידים בולטים ברגליים לא יודעת אם זה וריד אך אם אתאר מה יש לי אז זה נראה כאילו שיש גולה מתחת לעור. ויצאו לי הרבה כאלה ואם אני נוגעת בהן הן כואבות. 1 מה זה בכלל? וריד בולטאו דליות? 2- האם זה הפיך וניתן להעלים אותן? 3- האם ספורט יכול לעזור להעלים זאת ואם כן אז איזה סוג של ספורט? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. ספורט לרוב אינו פותר את הבעיה. במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה. לגבי שאר הטיפולים הפחות יעילים, טיפול בגלי רדיו RF [שזה בעצם כבל חשמלי המוחדר לוריד ו'מרתיח את הדם' וגורם לכוויות פנימיות בוריד], ובלייזר שעובד בעקרון דומה אך על קרינת לייזר, וכן טיפול בקיטור מסוגלים לרוב רק לפתור רק חלק מהבעיה כיון שמשתמשים בצנתר שמוחדר רק לווריד אחד, ורק בחלק מהמטופלים אצלם הבעיה מצומצמת לווריד אחד בתנאי שאינו מפותל או חסום חלקית, דבר שאינו מאפשר טיפולים חוזרים בשיטות אלה.. בגמר הטיפול בלייזר לרוב נדרשות פעולות נוספות כגון ניתוחים מקומיים או הזרקות. ניתוח ורידים לרוב נכשל והבעיה חוזרת לרוב בחומרה גדולה יותר. והגרב האלסטית אינה נוחה ואינה פותרת את הבעיה.

29/02/2012 | 06:32 | מאת: משה

אני סובל מסימנים כחולים בגוף לאחר שהיה בחדר כושר או לחיצה כמו צביטה בגוף או לחיצה על הגוף זה נראה כמו לקבל מכות לא נעים להסתובב בקיץ בברכה עם בגד ארוך

לרוב אין בכך משמעות רפואית מדאיגה, אך בכל זאת ממליץ להבדק אצל רופא המשפחה.

02/03/2012 | 14:36 | מאת: משה

האם יש קשר לכך שעברתי שאיבת שומן לפני כמה שנים סימנים כחולים בגוף

28/02/2012 | 12:44 | מאת: לי

שלום. לפני 10 שנים נגמלתי משימוש בסמים, עד היום ורידים בידי קשים ואי אפשר לקחת מהם בדיקת דם ( שרופים ). מה הסיכונים בדבר ? ( הורידים הפגועים הם בקיפול היד , אולי יש יותר ). למי אליי לפנות כדי להבדק שהכל בסדר ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הזרקות סמים אכן גורמות לנזק לורידים. אם אינך משתמש יותר זמן רב, קרוב לודאי שלא ייגרם נזק נוסף. הסיכונים בהזרקות סמים באופן פעיל לורידים הם ייצירת קרישי דם וזיהומים תחת העור.

שלום, אני בת 25. מגיל ממש צעיר יש לי נימים בולטים ברגליים (הבחנתי להם לראשונה בכיתה ה'), הם בצבעים כהים של סגול וכחול ודקיקים. העור שלי בהיר ומנומש, ואני מניחה שאלו נימים בלבד משום שהם לא בולטים במגע. הרגל חלקה. מה שכן, אני תמיד חשה עקצוצים ברגליים לאחר פעילות ספורטיבית, וגם כשנכנסתי לג'קוזי הרגשתי את אותם עקצוצים. בנוסף, הרגליים נרדמות לי נורא מהר ולאחרונה אני סובלת לפעמים לפני השינה מתחושות לא נעימות של רגל רדומה/תפוסה. האם יש קשר? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לא ברור האם יש קשר. ממליץ שתעברי דופלקס ורידי רגלים בשאלה של אי ספיקת ורידים. אם יש, ייתכן ויש קשר לתלונות. אם אין, ממליץ שתפני לבדיקת נוירולוג.

26/02/2012 | 23:50 | מאת: רחל

לילה טוב אנ בת 44 חולת FMF ולפני 4 ימים נתגלה אצלי DVT מתחת לברך בגודל 1.7 ס"מ , אני כרגע מטופלת בקלקסן ובקומדין , הרגל עדיין מאוד כואבת במיוחד לאחר עמידה ממושכת וחוסר מנוחה, רציתי לדעת האם יש סיכון בכך שאני חזרתי לעבוד ולא המשכתי לשכב במיטה לאחר שחרור מביה"ח. אודה לך על תשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך קיים בשלב זה סיכון של הנתקות תסחיף לריאות מהקריש שנמצא בוריד ברגל. כיוון שהקריש תחת הברך, הסיכון נמוך יחסית אבל ההנחיות הן לשכב 3 שב' עד שהקריש מתייצב והסיכון פוחת תוך כדי לקיחת תרופות נוגדות קרישה כפי שאת נוטלת.

29/02/2012 | 17:40 | מאת: רחל

תודה רבה על תשובתך בנוסף רציתי לדעת כמה זמן הזריקות מתחילות להשפיע? אני כבר שבוע ימים לוקחת זריקות קלקסן פעמיים ביום של 80 כל זריקה אך בדיקת הinr לא משתנה אודה לך שוב על תשובתך. המשך שבוע מקסים.

26/02/2012 | 14:57 | מאת: תמר

שלום רב אני בת 27 וסובלת ממש בתחושה של קוצים שלא מפסיקים בידיים מכף היד ובאצבעות עד למעלה בקיצור כמעט בכל היד וזה ממש מציק וכואב רציתי לדעת אם יש מקום לדאגה וממה זה נובע אשמח לתשובה תודה

שלום לפי תיאורך נשמע שיש לחץ על עצב של היד. ממליץ בשלב ראשון על בדיקת אורטופד.

26/02/2012 | 14:53 | מאת: מירי

שלום. לפני כשבועיים התנפחו לי האצבעות רק ביד ימין. התחיל בקמיצה ובהדרגה התפשט לאמה לאצבע המורה ולזרת. האגודל בסדר. הן מגרדות ויש לי תחושה של נימול ועקצוצים. ביומיים האחרונים הן מחליפות צבע מכחול לורוד והן מתקלפות. רופא משפחה לא יודע במה מדובר רק שלל דלקת מפרקים. הייתי בחדר מיון מרוב שהגירוד היה בלתי נסבל ושם לא מצאו כלום. עשו לי אולטרא סאונד לורידים ויצא תקין. הנפיחות לא יורדת. וזה מאוד מקשה על התפקוד שלך היד. במה מדובר? ולאיזה רופא עליי לפנות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. ייתכן שמדובר בדלקת עור כתוצאה ממגע עם חומר מסויים = contact dermatitis . בד''כ משחות סטרואידים עוזרות אבל ממליץ שתפני לבדיקת רופא עור.

22/02/2012 | 20:27 | מאת: קרן

שלום, יש לי תינוק בן שנה אשר אובחן כחולה אפילפסיה. בעקבות MRI לא תקין ביצענו בדיקת CTA עורקי הראש ואני מאוד חוששת. מבקשת עזרה בפיענוח המשפט הבא: "הודגמו כלי דם ורידיים גדולים מצד ימין פריאטלים מאשר משמאל אולם גם משמאל קיימים כלי דם גדולים. יכול להתאים לוינוס אנגיומה ולא למלפורמציה AVM. כמו כן, קיימת אטרופיה קורטיקליות בהמיספרה הימנית כולל הסילביאן פישר וכולל האונה הטמפורלית גם סיבה זאת לא ברורה" אודה לעזרתך !!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך מדובר על הגדלה בכלי הדם הורידיים שמשמעותה לא ברורה. כמו כן יש שינויים ברקמת המוח. ממליץ להפנות שאלה זו לנוירולוג בשלב ראשון וייתכן שגם לנוירוכירורג.

19/02/2012 | 13:31 | מאת: עמית אלתם

נא להסביר את משמעות הבדיקה והיכן מבוצעת

בבדיקה זו מודדים לחץ דם בעורקי הרגל ובעורקי היד. היחס בינהם מצביע על מצב עורקי הרגל. 0.99 או יותר, משמעותו מצב טוב. מתחת ל0.89 יש כבר הפרעה בעלת משמעות בזרימת הדם בעורקים לרגל.

18/02/2012 | 18:53 | מאת: רוני

היי .. אני חיילת,ולפני 5 חודשים הייתה לי ציפורן חודרנית ברגל הוציאו לי את הציפורן החודרנית ולאחר מכן אזור הציפורן(בבוהן)ובכלל כול הבוהן הפכה לאדומה ונפוכה מאוד. בחודש האחרון האזור שם הכחיל מאוד ובנוסף יש תחושה של לחץ רב שמופעל על הבוהן. לעיתים הרגל חוזרת להיות אדומה אך ברוב הפעמים בעיקר בלילה ..בקור..היא חוזרת להיות כחולה. עשיתי צילום ויצא שהוא לא כול כך תקין "התגרמות ברצועה הלטאלית..."שלחו אותי למיפוי עצמות ויצא קליטה מוגברת שלטענת הרופא זה תקין. הייתי ארבע פעמים במיון והמון פעמים אצל רופאים ולא עושים כלום והמצב מחריף ולי אין מושג על מה מדובר.. אשמח לשמוע כמו מה זה נשמע לך ?

שלום ממליץ שתבקשי שישלחו אותך לאורטופד כף רגל או רופא פודיאטר.

19/02/2012 | 20:05 | מאת: ...

היי הייתי אצל אורטופד ויש לי תור לעוד שבוע שוב פעם .. בינתיים היא ממש כחולה..זה לא נשמע חמור? ואני רוצה לדעת פחות או יותר יכול להיות שזה קרע ברצועה?ואם כן לא היו רואים את זה במיפוי עצמות?

18/02/2012 | 15:35 | מאת: מירי

שלום ד"ר גלילי אני בת 56 סובלת מכאבי רגליים ,נפיחות בעיקר בקרסוליים וכן בצקות עברתי בדיקת דופלר שהראתה אי ספיקה ורידית בספנה הארוכה, בביקור אצל רופא כלי דם נאמר לי שזה גם ברגל השניה והמליץ על גרב אלסטית ובדיקה של בלוטות לימפה שהיתה תקינה. מאז אני מרגישה כאבים חזקים, רוב שעות העבודה הן בישיבה מה שמחמיר את הבעיה. יש לציין שעברתי גם בדיקה אקו לב והיא תקינה. אשמח לתגובתך אגב האם אתה עובד גם עם כללית מושלם בתודה מירי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך. התשובה לשאלתך חיובית. בנוסף, ניתן לפתור את בעיית הורידים באופן יעיל מאד במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה. לגבי שאר הטיפולים הפחות יעילים, טיפול בגלי רדיו RF [שזה בעצם כבל חשמלי המוחדר לוריד ו'מרתיח את הדם' וגורם לכוויות פנימיות בוריד], ובלייזר שעובד בעקרון דומה אך על קרינת לייזר, וכן טיפול בקיטור מסוגלים לרוב רק לפתור רק חלק מהבעיה כיון שמשתמשים בצנתר שמוחדר רק לווריד אחד, ורק בחלק מהמטופלים אצלם הבעיה מצומצמת לווריד אחד בתנאי שאינו מפותל או חסום חלקית, דבר שאינו מאפשר טיפולים חוזרים בשיטות אלה.. בגמר הטיפול בלייזר לרוב נדרשות פעולות נוספות כגון ניתוחים מקומיים או הזרקות. ניתוח ורידים לרוב נכשל והבעיה חוזרת לרוב בחומרה גדולה יותר. והגרב האלסטית אינה נוחה ואינה פותרת את הבעיה.

17/02/2012 | 20:27 | מאת: אבי

שלום, אבי בן 80, עבר צינתור לפתיחת הוריד ברגל ימין ללא הצלחה. לאחר הצינתור נאמר לי כי אין טיפול שיועיל למצבו הנוכחי אלא לחיות עם המצב עד להודעה חדשה. השאלה שלי היא האם קיים טיפול ע"י הזרקת חומר דרך אינפוזיה להחייאת הנימים הקטנים סביב הוריד בכף הרגל? האם הוא יעיל? ומה בכלל ניתן לעשות במצב כזה על מנת לא להגיע לכריתה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך לצערי עדיין אין טיפול יעיל בנוסף לטיפול ניתוח מעקף או פתיחת חסימה באמצעות צינתור. ישנם מחקרים בעולם לגבי טיפול בהזרקות של תאי גזע שיעודדו צמיחת כלי דם חדשים אך טיפול זה עדיין לא מעשי.

16/02/2012 | 15:52 | מאת: נועה

אימי בת 62 וסובלת מכאבי רגלים, אין בעייה כירוגית , כנראה שכאבים נוצרים מהוורידים.עברה בדיקת אולטרסאונד ורידים עמוקים ואובחנה עם אי ספיקת שסתומים LT.GSV ברגל שמאל. לאחר הבדיקהה הרופא והמליץ לה ללכת עם גרביים אלסטיות. היא לא שמה את הגרביים בטענה שהם לוחצות לה ועוצרות לה את הדם, והיא חובשת את הרגל עם תחבושת אלסטית, טוענת על שיפור בכאבים כאשר שמה את התחבושת. לאחרונה הייתה אצל רופא אחר שהמליץ לה על טיפול סקלרוטרפיה. מה זה בעצם הטיפול הזה? טיפול אסתטי או רפואי? תודה :]]

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך. כאשר הטיפול נעשה באופן נכון, הוא רפואי בנוסף לכך שיש לו תוצאות אסטטיות טובות. במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה.

14/02/2012 | 22:11 | מאת: שרונה

שלום רב. אבי בן 65 ברקע מחלת כלי דם מופשטת בכול הגוף עים מעקפים וכריתת כיליה מלפני 17 שנה כיום עים כיליה בודדת שיש בה העצרות קשה כחוט השערה לפי מושגי הרופאים.ובנוסף אנוריזמה ביטנית חזית וגבית הוחלט לבצע 2 צינטורים הראשונה לשים סטנד בעורק הכיליה צינטור 2 החלפת אבי העורקים ע"י דגם אבי העורקים לפי מידות שמגיע מאוסטרליה. אני מאוד מודאגת מאחר שהרופאים אמרו לנו שיש סיכון לכיליה הבודדת אבל עקב האנוריזמה שמגיעה ל8 ס"מ חייבים לנתח בדחיפות השאלה שלי היא האים קיים סיכון לאבי בעת שתי פעולות אלו דחוף!!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אכן קיימים סיכונים כמו בכל פעולה התערבותית, בעיקר כאשר ישנן בעיות נוספות לאביך שהן מחלה מפושטת בכלי הדם וכליה בודדת עם היצרות. הסיכון האפשריים העקריים ממצב זה הם פגיעה בתפקוד הכליה הבודדת בשל חומר הניגוד עד צורך בדיאליזה. כמו כן קיימים אפשרויות לסיבוכים כמו כל ניתוח מסוג זה שקשורים בכלי הדם ובאופי הניתוח אבל אין צורך לפרטם כעת. האפשרות הנוספת לטיפול באביך היא בניתוח פתוח אולם אז קיימים סיכונים אחרים שעלולים לסכן גם את חייו. תפקיד מומחה כלי הדם הוא להעריך את הסיכונים לעומת הסיכויים ולהמליץ על פעולה מתאימה.

13/02/2012 | 11:55 | מאת: רבקה

לאחרונה כפות הרגליים בבוקר קרות עד פחד מה עלי לעשות

שלום לרוב אין לכך משמעות רפואית . אם גם הצבע משתנה אז כדאי לפנות לרופא המטפל בשאלה של תסמונת ע''ש רנו.

12/02/2012 | 21:34 | מאת: יוחאי

לפי מה שידוע לי לוקחים למעקף בלב עורק מהרגל או מהיד. שעושים מעקף ברגל מאיפו לוקחים עורק [מלאכותי].? והעם אורך חיים של מעקף רגלי הוא כמו של עורק כלילי? תודה

שלום לך בד''כ לוקחים לצורך מעקף בלב או וריד מהרגל או עורק מהיד או שמשתמשים בעורק של דופן החזה. לצורך מעקפים ברגל ניתן להשתמש בוריד מהרגל או בצינור מחומר סינטטי. הצלחה בשמירת על מעקף פתוח גבוהה יותר בלב, אך ברגל תלויה גם במצב העורקים אליהם מתחברים, במיקומם והאם המעקף מחומר סינטטי, אז פחות מצליח או מוריד שאז יותר מצליח.

12/02/2012 | 17:38 | מאת: ----

שלום רב, בשבועיים האחרונים החלו להתנפח האצבעות בכף ידה וכף רגלה של אחותי בת ה-12(צד אחד). כשנלקחה לרופא הילדים הוא פתר אותנו במשפט "אין טעם לחפש מחלות, ייתכן שזה נובע מחוסר ברזל ממנו היא סובלת". תשובה זו אינה מספקת בעיניי ואני מודאגת. אציין כי היא סובלת מאפילפסיה ולוקחת טימוניל מדי יום לשם כך, כמו כן יש לה חוסר ברזל כאמור. אני משערת שאינך יכול לתת אבחנה דרך האינטרנט, אך האם תוכל לסייע לי במתן כיוון? (כלומר לאיזה רופא כדאי לקחת אותה \ איזה בדיקות יש לבצע במצב כזה).

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אכן אני מסכים אתך שאין לעבור לסדר היום על תופעה כזו. עשויות להיות סיבות שונות לנפיחות כגון תופעת לואי לתרופות, דלקת בפרקים, פקקת בורידים, או בעיה אחרת שכדאי לברר. ממליץ שתפנה לרופא ילדים אחר ונבון על מנת שיערוך בירור מתאים.

בגיל 60,ברקע mi ,עקב כאב באזור, מאחורי מפרק הקרסול וקצת מעליו,ללא מגבלה בסבוב המפרק,רופאת המשפחה (ללא בדיקה פיזית של הרגל)הפנתה אותי לרופא כלי דם ,התור לעוד כחודשיים, האם יש בדיקה ראשונית שרופאת המשפחה יכולה לעשות,האם בדיקה פיזית יכולה לאבחן מקור הכאב?כלי דם?שריר?גיד?אם כן איזה רופא מבצע בדיקה זו?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום כאבים בקרסול עלולים לבוא אכן ממס' סיבות. סיבה אחת היא בעיה אורטופדית במפרק, לכן כדאי שאורטופד יבדוק אותך. אין לי מושג מדוע נשלחת לבדיקת מומחה לכלי דם, אבל בעיה של אי ספיקת ורידים גם עלולה לגרום לכאבים מסוג זה.

09/02/2012 | 01:35 | מאת: חסויה

שלום רב לך ד?ר אני ?סובלת? מהתפרצות חוזרת של נקודות קטנות מתחת לעור כמו נקודות דם זעירות שנעלמות לאחר כמה ימים ומופיעות כל פעם מחדש הייתי אצל רופא עור שאמר שהוא לא רואה כלום כי קשה לתפוס תור שהנקודות מופיעות עשיתי בדיקת דם ברוך השם בסדר ובנוסף יוצאים לי כתמים כחולים ברגליים בלי לקבל מכה עשיתי בדיקת קרישת דם יצא בסדר מה זה יכול להיות אני לא יודעת למי לפנות כבר אף אחד לא מסביר לי ממה זה נובע אשמח אם תוכל לעזור לי בבקשה ד?ר תודה .

שלום לך ממליץ שתצלמי את הנקודות כאשר הן יוצאות ואז תוכלי להציג את התמונה לרופא העור גם לאחר שהן נעלמות.

06/02/2012 | 17:38 | מאת: אתי

שלום, לאחר CT נקבע כי לאבי (בן 58 עם מחלת לב, עבר ניתוח מעקפים לפני 10 שנים, ולחץ דם גבוה) יש מפרצת בטנית בחלק דיסטלי בקוטר 8 ס"מ ואורך 13 ס"מ. ניתנו לו שתי אופציות: ניתוח פתוח להחלפה בשתל סינטתי או סטנט דרך עורק המפשעה. מה מומלץ במקרה כזה? והיכן כדאי לבצע את ההליך הרפואי? הב"יח שהוא מאושפז בו לא מבצע את הכנסת הסטנט ולכן לא יכולים לתת לנו ייעוץ במקרה הזה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך שתי האפשרויות טובות. שיעור ההצלחה כמובן תלוי בנסיון הרופא המטפל. ממליץ שתפני לייעוץ באחת ממרפאות המחלקה לכלי דם בבית חולים מרכזי כגון תל השומר , איכילוב , כרמל וכדומה. בחירת הפעולה תלויה במספר מדדים בהם צורת המפרצת ומחלות הרקע

06/02/2012 | 16:18 | מאת: קרן כחלון

שלום וברכה שמי קרן אני במקצועי מנחת אירועים לפני כ 10 שנים עברתי נתוח ורדים בקפלן אני אמא ל 4 ילדים בת 38 ביומים האחרונים אני פשוט עיפה וסובלת מכאב רגלים הורידים ממש ממש בולטים אני נחה יומים אבל יש לי כאבים שהפעולות הפשוטות נהיות קשות אני חיבת לטפל ומיד לפני פורים השאלה מה עושים השוק מלאה אשמח עים תוכל לקבל אותי בימים הקרובים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך צרי קשר למייל ygalili@gmail.com

06/02/2012 | 16:11 | מאת: קרן כחלון

לקריאה נוספת והעמקה

מאד יעזור אם תפרטי קצת

05/02/2012 | 12:00 | מאת: איתי

שלום אני בן 31, בריא. מזה הרבה שנים יש לי ורידים בולטים בשוקיים. לאחרונה הלכתי להיבדק וכירורג כלי דם נתן את האבחנה הבאה: רגליים חמות, לא בצקתיות דופק נמוש היטב מעל DPA ו- PTA דו"צ דליות בשוקיים דו"צ הוא שלח אותי לאולטרסאונד דופלקס ורידי גפיים תחתונות - אי ספיקה. אלה תוצאות האולטרסאונד: מערכת ורידים עמוקה תקינה דו צדדית GSV משמאל: מורחב ולא ספיק לכל אורכו GSV מימין: לא ספיק לכל אורכו אשמח לשמוע מה משמעות התוצאות ומה הטיפול המומלץ. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה. לגבי שאר הטיפולים הפחות יעילים, טיפול בגלי רדיו RF [שזה בעצם כבל חשמלי המוחדר לוריד ו'מרתיח את הדם' וגורם לכוויות פנימיות בוריד], ובלייזר שעובד בעקרון דומה אך על קרינת לייזר, וכן טיפול בקיטור מסוגלים לרוב רק לפתור רק חלק מהבעיה כיון שמשתמשים בצנתר שמוחדר רק לווריד אחד, ורק בחלק מהמטופלים אצלם הבעיה מצומצמת לווריד אחד בתנאי שאינו מפותל או חסום חלקית, דבר שאינו מאפשר טיפולים חוזרים בשיטות אלה.. בגמר הטיפול בלייזר לרוב נדרשות פעולות נוספות כגון ניתוחים מקומיים או הזרקות. ניתוח ורידים לרוב נכשל והבעיה חוזרת לרוב בחומרה גדולה יותר. והגרב האלסטית אינה נוחה ואינה פותרת את הבעיה.

04/02/2012 | 18:00 | מאת: אדי

שלום ד"ר. לחברה שלי הופיעו מספר כתמים סגולים-שחורים שהפכו לאדומים לאחר מספר ימים. הכתמים בגדלים שונים מגודל ציפורן עד לכדור פינג פונג (לצורך המחשה). מופיעים בעיקר ברגליים אך יש גם בידיים 2-3 (קטנים). יש לציין שהיא לא מרגישה כאב כשנוגעים שם כמו שמרגישים שיש שטף דם. שאלתי אותה אם היא מרגישה משהו חריג לטענתה יש בחילה מוזרה, סחרחורת, לחץ בראש, רגליים וידיים נרדמות מהר (בקלות) ששוכבים עליהם. השאלה ד"ר מה זה יכול להיות האם הסימנים חמורים? למי צריך לפנות בקשר לזה? תודה רבה, אדי.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך ממליץ לפנות בשלב ראשון לרופא המשפחה שיתרשם ואולי ייקח בדיקות דם - אני ממליץ ספירת דם ומשטח דם, ויש לשקול בדיקת רופא עור.

הי, אני בן 25, לפני כמה ימים קיימתי יחסי מין אינטנסיביים עם החברה, יום למחרת הופיע וריד "חדש" על הפין שלי מגע בו גורם לתחושה לא נעימה וכאב מסויים, הוריד לא היה במקום הזה מעולם או לפחות לא שמתי לב אליו, כמו כן הוא מתנפח בזמן זיקפה, כשיורדים למטה ל"התחלה" שלו לחיצה במקום זה גורמת לכאב... ממה זה נובע? האם יש קשר לדלקת? אם מדובר בMONDOR DISEASE אשמח לשמוע האם זה מצב זמני שישתפר ואיך אוכל לטפל בעניין...קבעתי תור לאורולוג אך אשמח לשמוע אפילו השערה אני ממש בלחץ...

שלום האורולוג צריך להתרשם, אך למרות שאין לרוב בכך בעיה מדאיגה, צריך לבדוק האם לא מדובר בפקקת בוריד.

05/02/2012 | 15:51 | מאת: יוסי

פקקת בוירד הכוונה לmondor disease? מה האפשרויות שיכולות להיות? אשמח אם תתן לי את המונח המקצועי על מנת שאוכל להסתכל באינטרנט ולראות האם יש מאמרים מהארץ או מחו"ל על הבעיה.. בכל מקרה קבעתי תור לשלישי הקרוב אך אשמח לקרוא קצת חומר על מנת שאהיה יותר רגוע

שלום רב, לאבי יש פצע שהולך וגדל בכף הרגל , לדברי מומחה לכף רגל , מאחר ואין זרימת דם למקום, הפצע ילך ויגדל עד כדי צורך בכריתה חלילה. אבי בגיל מבוגר מאוד. שלא ישרוד טיפול כירורגי. מה אפשר לעשות, ברפואה המערבית, אולי דיקור, שמעתי על טיפול באוזון.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. אם הפצע אכן הופיע על רקע של בעיה באספקת הדם לרגל, לרוב לא יחול שיפור אלה בעקבות שיפור באספקת הדם באמצעות התערבות ניתוחית או באמצעות הרחבה תחת צינתור. במידה והמצב הבריאותי הכללי אינו מאפשר מעבר של פעולות מהסוג הזה, אכן יש סיכון רב להגיע לכריתת חלק מהרגל. ממליץ להתייעץ עם מומחה לכלי דם העוקב אחריו בנוגע לאפשרויות הנ''ל והוא ישקול יחד אתכם את הסיכויים לעומת הסיכונים. יש מקרים נדירים בהם טיפול כגון תא לחץ או טיפולים מקומיים בהזרקות מקרופגים או בצורות אחרות יכולות לעזור, אך לרוב אינם עוזרים כל עוד יש הפרעה באספקת הדם.

31/01/2012 | 19:58 | מאת: זיאד

שלום אני עברתי תקופה מאוד קשה הייתי בבי"ח, יש לי קרישת דם בוריד שמחבר הלב והמוח. לקחתי תרופות לפי הוראות הרופא כמו קומדין ו סינטרום אבל זה לא עזר לי. עד עכשיו בדיקות הדם לא משתפרות. בדיקת ה PT היא 1.15 !! מה אני צריך לעשות אני מרגיש שהתרופות שלוקח לא עוזרות וגם מצבי הבריאותי וגם ההתנהגותי במצב לא טוב

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אתה מתאר מצב שבו רמת התרופה בדם אינה מגיעה למצב הרצוי. ממליץ שתתייעץ עם המטולוג במרפאת קרישה לגבי אפשרות טיפול בתרופה מדור חדש בשם פרדקסה ובמקביל על טיפול זמני בקלקסן בהזרקות עד תחילת התרופה.

26/01/2012 | 22:17 | מאת: אורית

ביתי התינוקת משכה/צבטה בחוזקה את העור שבגב היד. כתוצאה מכך נוצר מעין גוש קטנה בגודל של שעועית בגב היד. כבר ארבעה שבועות חלפו והגוש לא נעלם. האם יתכן שהיא פגעה בכלי דם ונוצר קריש דם? מה הטיפול במקרה כזה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אכן ייתכן שמדובר בשטף דם תת עורי שנקרש. אם לא משתפר, תפנו לרופא ילדים שיבדוק בשלב ראשון. אם זו הבעיה, המצב אינו מסוכן אבל יכול להציק.

30/01/2012 | 08:44 | מאת: אורית

תודה רק שכחתי לציין שהגוש ביד הוא ביד שלי ולא ביד של התינוקת. התינוקת משכה בחוזקה את העור שמעל גב היד שלי ונוצרה ג'ולה שנעה מתחת לעור. למי לפנות לכירוג כף יד? מה הטיפול שנותנים? אגב כל שטף דם שיש לי לוקח תמיד המון זמן עד שמחלים.

26/01/2012 | 11:17 | מאת: רותי

האם שימוש במכשיר רטט בחדר כושר יכול לעזור או להיפך לאנשים עם אי ספיקת ורידים?

שלום המכשיר לרוב לא יכול להחמיר בעיית ורידים, לפעמים יכול להקל זמנית מאד על תלונות של נפיחות וכאב אבל אינו יכול לרפא את הורידים.

25/01/2012 | 09:09 | מאת: נוגה

שלום, אבי בן ה-54 עבר לפני כחצי שנה ניתוח להסרת האונה הימנית העליונה בריאה. לפני כשבוע עבר צילום סיטי בריאה וע"פ הצילום "קיים רושם של תסחיף בעורק הסגמנטרי של הריאה הימנית. בדיקה תת אפטימלית להדגמה של העורקים במידה ויש חשד קליני ל- PE נא לבצע בדיקת סיטי אנגיו". משיחה עם רופאת הריאות שלו עולה כי עליו לגשת למיון. שאלתי היא מה לדעתך מצבו ומהן דרכי הטיפול כעת. בתודה מראש, נוגה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך כיון שאביך נותח באותה ריאה, איני בטוח שמדובר בתסחיף ריאתי חדש ולא בקריש דם שנוצר במהלך הניתוח בו נחסם עורק הריאה באופן זמני. עם זאת, לתסחיף ריאות חריף יש הסתמנות של קוצר נשימה וכאבי חזה לעיתים. במידה ואכן הופיעו תלונות דומות לאחרונה, שייגש למיון. אם לא, ניתן לשקול שיפנה למרפאת המחלקה בה נותח עם תוצאות הCT

25/01/2012 | 09:02 | מאת: נגה

24/01/2012 | 09:27 | מאת: אורי

לפני כחצי שנה התנפחה לי כף רגל שמאל כתוצאה מצמיד צמוד מידי ופעילות גופנית מרובה. לאחר שבוע ירדה הנפיחות ועברו הכאבים, לפני כמה ימים שוב חזרה הנפיחות בורידים באותה הרגל. האם יש משהו שאוכל לעשות בעצמי על מנת לשחרר את הוריד הסתום? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ממליץ שתעבור בדיקת דופלקס ורידי רגלים בשאלה של אי ספיקה. אם יש, ממליץ על בדיקת מומחה לכלי דם שימליץ על טיפול מתאים.

23/01/2012 | 19:05 | מאת: שרון בר

היי, קוראים לי שרון בר אני אשמח אם אוכל לקבל פה קצת כיוון ויידע לגביי מה שנוצר לאימי. אימי היא בחורה בת 56 שעברה אירוע מצער במשפחה (לא ארחיב) ולכן הייתה צריכה לעבור ניתוח ריאות שבעקבותו נוצר לה קריש דם ברגל והרגל התנפחה ונהייתה קשב מאוד,והפכה להיות כואבת עם הזמן. כרגע היא מקבלת מדלל דם בכדור (בהתחלה ניתן לה בזריקה בבטן)וקניתי לה גרביים מיוחדים שאיתם היא צריכה להיות מהבוקר וללכת איתם. אני אודה לך לקבל פרטים איך מתמודדים עם זה מבחינת שיקום הרגל? האם יש דרך שאתה יכול להמליץ לי להקל על אימי? האם יש היערכות של זמן פחות או יותר עד שרואים תוצאות?(כרגע היא כבר חודש וקצת עם הרגל ככה). אודה לך לתת לי קצת יידע בנושא כדי שנוכל להתמודד עם זה ולעבור את זה בצורה הטובה בותר שניתן. תודה והמשך ערב טוב .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שרון בד''כ הגוף מפרק באופן הדרגתי את קריש הדם שנוצר בוריד ואז המצב מתחיל להשתפר. אבל במחצית מהמקרים ישנו נזק לשסתומים שבוריד כך שנגרמת אי ספיקה. מצב זה דורש גרב אלסטי לרוב עד גבה הברך כאשר אינה שוכבת, וכן אני ממליץ להגביה את המזרן כך שהעקב יהיה מעל גבה החזה כאשר שוכבת.

23/01/2012 | 00:42 | מאת: יעקב

שלום...עשיתי בדיקת דופלקס של עורכי הצווואר..צד ימין התפצלות בגובה רגיל..אין שינויים אנטומו פתולוגים. אין הפרעה המודינמית, העורק הבין חולייתי תקין. צד שמאל מוצא העורק הפנימי מעט שינויים באורך הדפנות,אין הפרעה המודינמית, העורק בין חולייטי תקין שאלתי היא:מה זה אומר מעט שינויים לאורך הדפנות?..האם יש איזשהי בעיה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך זהו ממצא רגיל ונפוץ שאינו דורש כל התערבות טיפולית ואין לו משמעות מדאיגה. ממליץ לחזור על הבדיקה עוד 3 שנים אם לא תהיה התוויה אחרת.

19/01/2012 | 12:59 | מאת: עמית

שלום, לפני כשבוע סיימתי אשפוז לא קל עקב דלקת בדרכי השתן + INR גבוה מאוד, בנוסף, היו לי כאבים חזקים בגב ובבטן, היום הכאבים אמנם נחלשו והם נסבלים, אך אני עדיין מרגיש כאב מסוים, חולשה כללית, ותחושה מוזרה ברגל שמאל(איפה שאובחן קריש דם לפני כשנה) שאיני יודע כיצד לקרוא לה, בנוסף, יש לי הרגשה לא נעימה, למרות שאין לי כל דרך לדעת, ש - INR שוב גבוה מאוד למרות שהמינון נותר זהה האם יש צורך לפנות שוב לבית החולים או שמומלץ להמתין לבדיקת דם שבוע הבא? הבנתי ש INR גבוה יכול להוות סכנה של ממש, אך איני מומחה בתחום, תודה ומתנצל על אורך ההודעה, עמית

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך INR יכול להעקב ע''י רופא המשפחה, אז תוכלי לפנות אליו אם אכן התוצאה גבוהה יחסית, ואז ישנה את המינון. לגבי הכאבים, ספרי לו על כך וייבדוק אותך.

15/01/2012 | 13:22 | מאת: סלים

אני בן 37 סובל מD.V.T ,היה לי פעמים ברגל ימין בורידים שטחיים שהייתי עוד בן 18-20 ,ובשנת 2008 היה לי דלקת בברך ולא יכוךתי ללכת הרבה זמן ,וכתוצאה מזה היה לי עוד הפעם קרישת דם ברגל שמאל בורידים עמוקים ,שעקב זה אושפזתי בבי"ח נהריה והייתי שם במחקר תחת השגחת ד"ר אנדריי ,ולקחתי קומדין למשך שישה חודשים ואמרו לי להפסיק .מהמחקר יצא שיש לנו בעיה תורשתית בקרישת דם ,התברר שיש לי בעיה בפקטור 5 ליידין הומוזיגות.רציתי לדעת בקשה אם אני יכול לכנס לסאונה או גקוזי או אפילו לעשות כל פעילות ספורטיבית אחרת.עשיתי אולטרא סאונד לפני כמה חודשים ובשטחיים ברגל ימין היה אי ספיקת ספינופמורלית ,ואי ספיקת שסתומים בירך והשוק . ורגל שמאל בסדר. לגבי העמוקים, ברגל שמאל בארבע הורידים יש שרידי פקקת ,ובימין הכל בסדר רק בוריד T.P יש שרידי פקקת . אודה לך מאוד אם אקבל תשובה .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך לא אמורה להיות בעיה בקשר לסאונה או ג'קוזי. בקשר לורידים השטחיים, קרוב לודאי שניתן לטפל ביעילות. במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה. לגבי שאר הטיפולים הפחות יעילים, טיפול בגלי רדיו RF [שזה בעצם כבל חשמלי המוחדר לוריד ו'מרתיח את הדם' וגורם לכוויות פנימיות בוריד], ובלייזר שעובד בעקרון דומה אך על קרינת לייזר, וכן טיפול בקיטור מסוגלים לרוב רק לפתור רק חלק מהבעיה כיון שמשתמשים בצנתר שמוחדר רק לווריד אחד, ורק בחלק מהמטופלים אצלם הבעיה מצומצמת לווריד אחד בתנאי שאינו מפותל או חסום חלקית, דבר שאינו מאפשר טיפולים חוזרים בשיטות אלה.. בגמר הטיפול בלייזר לרוב נדרשות פעולות נוספות כגון ניתוחים מקומיים או הזרקות. ניתוח ורידים לרוב נכשל והבעיה חוזרת לרוב בחומרה גדולה יותר. והגרב האלסטית אינה נוחה ואינה פותרת את הבעיה.

14/01/2012 | 17:09 | מאת: יגאל

לדר' גלילי שלום! בעקבות אי ספיקה ורידית ברגל ימין עברתי לפני 4 שנים ניתוח לייזר לפני שנתיים הבעיה חזרה ועברתי טיפול בגלי רדיו. בימים האחרונים שוב חזר אותו כאב מוכר בשוק רגל ימין. מה עלי לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך. קרוב לודאי שהטיפול בלייזר וכן הטיפול בגלי רדיו, לא פתרו את כל בעיית הורידים, כפי שקורה לא מעט בטיפולים אלה. במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה. לגבי שאר הטיפולים הפחות יעילים כפי שציינתי קודם, טיפול בגלי רדיו RF [שזה בעצם כבל חשמלי המוחדר לוריד ו'מרתיח את הדם' וגורם לכוויות פנימיות בוריד], ובלייזר שעובד בעקרון דומה אך על קרינת לייזר, וכן טיפול בקיטור מסוגלים לרוב רק לפתור רק חלק מהבעיה כיון שמשתמשים בצנתר שמוחדר רק לווריד אחד, ורק בחלק מהמטופלים אצלם הבעיה מצומצמת לווריד אחד בתנאי שאינו מפותל או חסום חלקית, דבר שאינו מאפשר טיפולים חוזרים בשיטות אלה.. בגמר הטיפול בלייזר לרוב נדרשות פעולות נוספות כגון ניתוחים מקומיים או הזרקות. ניתוח ורידים לרוב נכשל והבעיה חוזרת לרוב בחומרה גדולה יותר. והגרב האלסטית אינה נוחה ואינה פותרת את הבעיה.

13/01/2012 | 15:07 | מאת: כרמית

עברתי ניתוח לקריתת דליות ברגל שמולית עברו שיש שנים היום אני סובלת חום ברגלים וכמו צינורות שזורמים מים חמים מה עלי לעשות בבדיקת דופלר יש לי אי ספיגה היתי אצל רופא כלי דם הציע לי טיפול פולשני

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך יש לדעת שרוב הניתוחים לא פותרים את בעיית הורידים כולה. במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה. לגבי שאר הטיפולים הפחות יעילים, טיפול בגלי רדיו RF [שזה בעצם כבל חשמלי המוחדר לוריד ו'מרתיח את הדם' וגורם לכוויות פנימיות בוריד], ובלייזר שעובד בעקרון דומה אך על קרינת לייזר, וכן טיפול בקיטור מסוגלים לרוב רק לפתור רק חלק מהבעיה כיון שמשתמשים בצנתר שמוחדר רק לווריד אחד, ורק בחלק מהמטופלים אצלם הבעיה מצומצמת לווריד אחד בתנאי שאינו מפותל או חסום חלקית, דבר שאינו מאפשר טיפולים חוזרים בשיטות אלה.. בגמר הטיפול בלייזר לרוב נדרשות פעולות נוספות כגון ניתוחים מקומיים או הזרקות. ניתוח ורידים לרוב נכשל והבעיה חוזרת לרוב בחומרה גדולה יותר. והגרב האלסטית אינה נוחה ואינה פותרת את הבעיה.

11/01/2012 | 19:13 | מאת: אסתר

ערב טוב בעת שהות בבי"ח החדירו לי לוריד מעל כף היד מחט לאינפוזיה, המחט הוצאה לאחר יומיים, המקום היה נפוח במשך שבוע, לאחר שירדה הנפיחות רואים ומרגישים וריד כאילו התקשה, מעט כאב כאשר לוחצים על האזור. האם עלי לקבל טיפול ? תודה מראש

שלום את מתארת מצב של דלקת עם פקקת בוריד בו מוקם העירוי. זוהי תופעה יחסית שכיחה ולרוב אינה מסוכנת. אם הכאבים והאודם בשיפור, אין צורך בטיפול. אם יש החמרה, פני לבדיקת הרופא המטפל שימליץ על טיפול.

10/01/2012 | 23:17 | מאת: רחל

אני בת 18 בריאה. יש לי שנט מהראש עד לקיבה. אני גרה בירושלים ולפעמים מקור, קצות אצבעות הרגלים שלי קופאות ואז חוזרות לעצמן. בחודש האחרון אינני מרגישה את קצה הכהן שלישל רגל ימין ואני ממש לחוצה. האם עלי לעשות משהו בנוגע לכך? מזה? אשמח לעזרה תודה רבה

11/01/2012 | 15:52 | מאת: דר' גלילי

שלום ממליץ בשלב ראשון לפנות לבדיקת רופא המשפחה שיפנה אותך לאחד מהרופאים הבאים לבדיקה - אורטופד, נוירולוג או מומחה לכלי דם.

שלום. ממליץ שתפני לרופא המשפחה שיבדוק ויחליט אם ולאיזה רופא כגון אורטופד, נוירולוג או מומחה לכלי דם להפנות אותך.

07/01/2012 | 19:19 | מאת: אורן

שלום יש תחושה מוזרה בכף רגל ימין אני מרגיש כמו שעומדים על גרעין או קיסם בגודל של סנטימטר אחד אשמח לקבל תשובה שבוע טוב תודה אורן

שלום ממליץ בשלב ראשון שתפנה לבדיקת מומחה אורטופד לכף רגל. אם לא עוזר, פנה בהמשך לנוירולוג.

01/01/2012 | 23:40 | מאת: אורה

האם כשצריך לעשות הליך ברגלים לא עדיף ישר ללכת לצינתור ולא לעשות קודם סי טי אנגיו כדי שהכליות לא יפגעו פעם אחת יותר מידי!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אכן גם אפשרות לפגיעה בכליות נלקחת בחשבון כאשר מתכננים את סוג האיבחון והטיפול אבל צריך להבין שגם צינתור לכשעצמו הינו תהליך פולשני שעלול לגרום לסיבוכים של דימום ופגיעה בעורק בנוסף לפגיעה בכליות ואם למשל לא בטוחים באבחנה של בעיית עורקים או שכן בטוחים אך רוצים לבצע ניתוח, ניתן להסתמך רק על הCTA ואז הרווח הוא המנעות מבדיקה פולשנים. תפקיד הרופא המומחה לכלי דם הוא לשקול את כל הנ''ל ולהחליט על הדרך האופטימלית.

27/12/2011 | 10:12 | מאת: חגית

היי אני בשבוע 27 עשיתי השבוע ספירת דם והיו כמה תוצאות מחוץ למסגרת רצתי לדעת מה זה אומר? NEUT-74.4 LYM- 18 RBC- 3.88 HCT- 35.9 אשמח עם תענו לי בהקדם תודה.

שלום לכל מעבדה יש את גבולות הערכים התקינים. ממליץ שתפני שאלה זו לגינקולוג.

22/12/2011 | 17:22 | מאת: אורי

שלום ד"ר גלילי, אני גבר בן 23, סובל מאי ספיקה ורידית חמורה בספנה הקצרה והארוכה, בשתי הרגליים. המערכת העמוקה, ע"פ בדיקת הדופלר, בסדר. אני מתלבט אם לעבור ניתוח, ואם כן - באיזו שיטה. שאלותיי: 1. האם המטרה של כל השיטות היא אחת - להעלים את הוריד - ורק הטכניקה שונה? 2. אם כן, האם העלמת הורידים החולים לא תעמיס יותר מדי על הורידים הבריאים ובכך תהרוס גם אותם?? 3. במה שקראתי על הטיפולים השונים ראיתי התייחסויות להיבטים של יעילות, כאב, החלמה וסיכונים, אך לא ראיתי התייחסות לעניין הסיכוי להישנות של הבעיה - כלומר איזה מהטיפולים, אם בכלל, מטפל בבעיה לצמיתות? באיזה סוג טיפול הסיכוי לחזרה של הבעיה הכי גבוה? 4. על איזו שיטה אתה ממליץ באופן כללי, על פי הנתונים הכלליים שלי שתיארתי כאן? אני יודע שאתה מטפל בהזרקות קצף במכון מור, ושאתה דוגל בשיטה הזו, אך ממה שקראתי לא מצאתי לה יתרון למעט יעילותה היחסית בטיפול בענפים. האם גם במקרה שבו ההמלצה היא להוציא רק את הספנות עדיפה לדעתך ההזרקה או שאז עדיפים הלייזר/רדיו, כמו שקראתי ברוב המקומות. כמו כן, רופא אחד אמר לי שההזרקות הן מעט פחות כואבות מהשיטות האחרות אולם הן גם פחות יעילות, ורופא אחר אמר לי שהוא משתמש בהזרקות לטיפול בענפים, אך גם זה כרוך בכאב בשל התנפחות והתקשחות הורידים. תודה מראש, אורי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. אענה לשאלותיך אחת לאחת. 1. נכון 2. לא , כיון שהוריד החולה מזרים דם הפוך לכיוון שאר הורידים ובכך גורם עומס כל עוד הוא פעיל וטיפול בו רק מיקל. 3. שיעורי החזרה תלויים בכל טיפול הן בנסיון הרופא המטפל והן בסוג הטיפול. במידה והטיפול נעשה בידים מנוסות, לטיפול בהזרקות מונחות סונר סיכויי חזרה נמוכים יחסית לשאר. ניתוחים גם בידים מנוסות הם בעלי שיעורי חזרה גבוהים. 4. לטיפול בהזרקות מונחות סונר ייתרונות רבים על הטיפולים בלייזר וגלי רדיו - א. לא נדרשת הרדמה, ב. הטיפול מטפל גם בענפים שלא כמו בטיפולים הנ''ל, ג. וריד מפותל לא מונע את הטיפול, ד. אם טיפול ראשון לא העלים את כל הבעיה ניתן לבצע טיפולים נוספים שלא כמו בטיפולים האחרים.

21/12/2011 | 22:48 | מאת: מירב

שלום רב, אני בת 33, כ-5 חודשים לאחר לידה.נוטלת גלולות למניעת הריון באופן רצוף (גלולות של הנקה). מאתמול בערב התחלתי לסבול מכאבים עזים מאחורי הברך ברגל ימין, הכאב הופיע בפתאומיות. בהתחלה היה נראה לי כמו גיד או שריר שנתפס וכואב, מרגע לרגע הכאב התגבר ומשום מה התלוו לזה גם כאבים בראש בצד ימין. נטלתי כדור דקסמול וקיוויתי שאחרי שנת הלילה הכאבים יחלפו. בבוקר קמתי עם אותם כאבים. היום ממש התקשתי לעמוד על הרגל, אך במהלך היום שמתי לב לדבר מוזר, הכאב השתנה והוא דומה מאוד לכאב שיש כאשר יש עווית קשה ברגל אך בעצם אין את העווית. הכאב בא והולך ולא סטטי. בזמן שהכאב עובר אני יחסית בסדר אבל כל כמה דקות (אם אני בעמידה או ישיבה) הכאב ממש גורם לי לצעוק מכאב. ומהרגע שעליתי לשכיבה במיטה לא כ"כ כואב לי, אך מיד כשנעמדת הכאב הנורא חוזר. הוא גם מרגיש לי מפושט ולא מרוכז במקום אחד. האם יכול להתאים לקריש דם ברגל? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום קריש דם ברגל ניתן לזהות או לשלול בודאות בבדיקת דופלקס ורידי רגלים שרופא המשפחה יכול לשלוח אותך. התאור שלך לא מאד טיפוסי לקריש דם ברגל אבל גם לא ניתן לשלול על סמך התיאור הזה את המצאות קריש הדם, לכן ממליץ שתפני לרופא המטפל שלך שישלח אותך לבדיקה שציינתי.

22/12/2011 | 15:37 | מאת: מירב

תודה ד"ר על התשובה. אכן היום ביקרתי אצל רופאת משפחה שהפנתה אותי לביצוע אולטרסאונד. אך בבדיקה היא רשמה "דופלקס עורקי רגליים" ולא "דופלקס ורידים". האם זה משנה? תודה

21/12/2011 | 13:52 | מאת: נטלי

לביתי בת ה 17.5 יש ורידים הבולטים בשדיים על רקע עורה הלבן כמו גם סימני מתיחה אדומים. הדבר מפריע לה מאוד עד לרמה של פגיעה בחיי החברה שלה.מה ניתן לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

בקשר לסימני המתיחה, לפנות לרופא עור. בקשר לורידים הנראים לעיין, יש המטפלים בכך בהזרקות או בלייזר. לרוב איני ממליץ על כך.