פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

תופעות לוואי עלולות להתרחש עם כל מתן של טיפול תרופתי, בין אם ניתן על פי הוראות השימוש של התרופה, ובין אם נלקח שלא על פי הוראות השימוש של התרופה או במינון יתר. הפורום נועד לתת מענה לכל שאלה הקשורה לתופעות לוואי מתרופות או תגובות בין תרופתיות. הפורום מיועד לענות, בין היתר, על שאלות בנושאים הבאים: תופעות לוואי אפשריות העלולות להתרחש מטיפול תרופתי, חשד לגבי תופעת לוואי שהופיעה בעקבות מתן טיפול תרופתי בפועל, מחלה שהוחמרה או שהופיעה בעקבות טיפול תרופתי, תופעת לוואי שהופיעה כתוצאה מתגובה בין תרופות או חשש לתגובות בין תרופתיות. .
1350 הודעות
1303 תשובות מומחה

מנהלי פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.
02/08/2017 | 19:00 | מאת: ליאור נחשון

מה יתרון הפרוליה לחצי שנה על פני כדור חד שבועי. שההתמודדות שלי איתו קשה. אבל היום אחרי הזרקה . שוכבת כמו עם שפעת וכאבי שרירים. כאשר אני גם חולת פיברומיאלגיה. כל כאב מועצם אצלי פי כמה...

לקריאה נוספת והעמקה

PROLIA, אשר החומר הפעיל בו הינו DENOSUMAB, הינו תכשיר המכיל נוגדן המעכב אוסטאוקלסטים (תאים הורסי עצם), ומותווה לאוסטאופורוזיס ולאיבוד עצם. חומר פעיל זה אינו קיים בצורת מתן פומית (טבליות. טיפות, סירופ וכו') , אלא רק בזריקות למתן תת עורי. הכדור החד שבועי אותו נטלת שייך למשפחה אחרת לטיפול באוסטאופורוזיס - המכונה ביספוספונטים. לא ציינת בפנייתך מהו משך הזמן בו נטלת את הכדור החד שבועי ומהי סיבת ההחלפה לProlia. לעיתים מחליפים את הטיפול על רקע חוסר יעילות מספקת, רקע של אי ספיקת כליות, בעיות בוושט ובעיות הענות. בנוסף, ציינת כי ההתמודדות שלך עם הכדור החד שבועי הינה קשה, וייתכן כי הרופא המטפל מעוניין לנסות אופציה טיפולית אחרת. כמו בכל תרופה, השימוש ב Prolia עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. כאבי עצמות ושרירים הינם תופעת לוואי נפוצה בשימוש בזריקות Prolia ויש לקחת זאת בחשבון בעת השימוש בתרופה. לרוב, תרופות ניתנות כשהתועלת מלקיחתן עולה על הסיכון הטמון בשימוש בהן. במקרים רבים, הכאב נסבל ואינו מוביל להפסקת השימוש בתכשיר. במידה והכאב מחמיר עם הזמן או במידה והכאב בלתי נסבל, יש לגשת לרופא.

שלום רב לכם, לכאורה יש למדינה אינטרס שהאזרח ידווח על תופעת לוואי חמורה. לכל הפחות כדי למנוע פגיעה באחרים. מה גם שרשות זו הוקמה בעקבות הבעייה שהייתה לאזרחים רבים בעקבות שינוי בתרופה (אלטרוקסין). אי לכך תמוה ולא תקין לדעתי שדיווח כזה הוא מסובך על בלתי אפשרי: (רק בדפדפן פיירפוקס או אקספלורר הישנים, צריך להוריד סרגל כלים מיוחד.. באמת?) הרי אדם מן הישוב לא יצלח תהליך כזה. גם אני לא. וחבל..(בכל מקרה כתבתי כאן..)

לקריאה נוספת והעמקה

אנו מודים לך על הדיווח. כיום הטופס המקוון לדיווח תופעות לוואי, הינו טופס של שירות הטפסים הלאומי, הדורש הורדת סרגל כלים. לסיוע טכני קיים מוקד תמיכה 1-800-200-560. אנו פועלים לעדכון הטופס על מנת לאפשר דיווח פשוט יותר. בינתיים אם אין באפשרותך למלא את הטופס, ניתן לדווח דרך קול הבריאות *5400.

סובלת מתופעת לוואי - וגירוד עז בכל הגוף. התחיל מיד אחרי תחילת לקיחת תרופה דרמובט במשחה וטיפות. אשמח לדווח. איפה מדווחים? לדעתי גם תגובת רופא העור שגויה- חזרתי אליו עם הפריחה הקשה אבל אמר שזה בכלל לא קשור, ונתן לי עוד משחות וכדורים משני סוגים נגד אלרגיה. אמר להמשיך עם דרמובט. אני מגורדת ברמה קיצונית. היום רופאת המשפחה והרוקח אמרו שחייבת לחזור לרופא ושכדאי להפסיק דרמובט. כך גם כתוב בעלון התרופה. הרופא לא לגמרי זמין..

לקריאה נוספת והעמקה

Dermovate הינו תכשיר המכיל Clobetasol propionate, השייך למשפחת הסטרואידים. תופעות הלוואי של גירוד ופריחה הינן תופעות לוואי ידועות ושכיחות לתרופה. התופעות יכולות להיות תגובת רגישות יתר לתרופה או לחומרי העזר בתכשיר (המשחה מכילה פרופילן גליקול אשר עלול לגרום לגירוי בחלק מהמשתמשים). הבעיה היא שתגובה מקומית יכולה להיות דומה לתסמינים של המצב בו מטפלים. ככלל, סמיכות תופעת לוואי לתחילת שימוש בתרופה מעלה את הסבירות לקשר סיבתי. יחד עם זאת, לא ציינת בפנייתך את מחלת הרקע, וייתכן כי היא מהווה פקטור נוסף המשפיע על הגירוי. יש לפעול עפ"י הנחיות הרופאה המטפלת ולפנות בדחיפות לרופא עור (זמין) ולהיוועץ עמו בנוגע להמשך הטיפול.

29/07/2017 | 13:57 | מאת: סיגל

חולה בטרשת נפוצה, בגלל כאב קשה נאלצת לקחת למיקטל כ- 16 שנים כיום במינון 600 מ"ג. התקפי כאב קשים כיום בליווי ספסטיות כואבת, מחפשת פתרונות נוספים. האם שילוב רוקסט עשוי לחולל שינוי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אחד מהתסמינים הבולטים בחולי "טרשת נפוצה" הוא כאב. מקורו של כאב זה הינו ב"קצר חשמלי" בעצבים כתוצאה מאותות עצביים פגומים או כתוצאה מפגיעה בשרירים. כאב זה יכול להתבטא ככאב ראש, כאב מתמשך בגפיים, כאבי גב, התכווצויות שרירים- ויכול להיות בעל אופי אקוטי או כרוני. כאב כתוצאה מפגיעה עצבית במערכת העצבים המרכזית מוקל לרוב על ידי שימוש בתרופות ספציפיות להתוויה זו- תרופות אנטי אפילפטיות (דוגמת Carbamazepine ו Lamotrigine- החומר הפעיל בלמיקטל) ותרופות אנטידפרסנטיות (דוגמת Amitriptyline). כאב כתוצאה מספאזם של השרירים מוקל לרוב באמצעות חומר מרפה שרירים , כגון baclofen. Rokacet הינו תכשיר המכיל אקמול (Paracetamol), קפאין, וחומר נוסף הנקרא קודאין. קודאין הינו חומר אופיואידי חלש, הניתן בדרך כלל לשיכוך כאב ולדיכוי שיעול. שימוש בקודאין ו/או ובאקמול אינו נחשב כקו ראשון לטיפול בכאב הנובע ממחלה זו. יש לגשת לרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית על מנת להתאים את הטיפול האופטימלי למצבה.

01/08/2017 | 14:56 | מאת: סיגל פ.

תודה. האם בקלוסל יחד עם הלמיקטל מייצרים קונטרה- אינדיקציה? האם לקחת יחד? סיגל

לחולה רמת נתרן נמוכה מהנורמה וסובלת מנפילות נתרן ואז בלבול ושאר תופעות ידועות. כעת זקוקה לתרופה נגד דיכאון מה לתת?

לקריאה נוספת והעמקה

ישנם מספר מצבים שעלולים לגרום להיפונתרמיה, כולל מצבי מחלה שונים (אי ספיקת כליות, צירוזיס, היפותירואידיזם ועוד), ובגיל המבוגר הסיכון לתופעת לוואי זו עולה. ככלל, השיקולים לבחירת טיפול נוגד דיכאון בקשישים הם רבים ותלויים בין היתר, במחלות הרקע בתרופות הנוספות ובמצבו התפקודי של הקשיש. אין תרופה החפה מתופעות לוואי, והטיפול הרפואי נבחר תוך התחשבות ביחס הסיכון-תועלת לכל תכשיר. תרופות ממשפחת מעכבי הסרוטונין הסלקטיביות (SSRI) מקושרות במידה גבוהה לירידת רמות נתרן, וככל האנטידכאוניים מקושרים לעלייה בסיכון לנפילות. גם בתרופות בתוך משפחה זו הסיכון אינו "שווה" עבור כל התרופות, כאשר Paroxetine מקושר לנפילות בצורה הגבוהה ביותר. גם בתרופות ממשפחת מעכבי הסרוטונין והנוראדרנלין (SNRI) וב Mirtazapine יש להשתמש בזהירות מעל גיל 65 תוך ניטור הדוק של רמות הנתרן במהלך הטיפול. תרופות ממשפחת נוגדי הדכאון הטריציקליים (TCA) אינם מהווים בד"כ תרופות בחירה לטיפול באוכלוסייה המבוגרת בשל תופעות לוואי אנטיכולינרגיות ופוטנציאל גבוה לגרום לישנוניות, לירידת לחץ דם חדה בשינויי תנוחה, ולנפילות. בנוסף, הן עלולות להחמיר מצבי היפונתרמיה. Bupropion אינה מקושרת עם ירידת רמות נתרן אך רמות התרופה עלולות להצטבר בקשישים. לסיכום, קשישים רגישים יותר לתופעות לוואי שעלולות להתרחש במהלך טיפול בתרופות נוגדות דיכאון, במיוחד כאלה עם גורמי סיכון. עם זאת, הרופא המטפל ירשום את התרופה כאשר התועלת הצפויה מהטיפול בתרופות עולה על הסיכון. הטיפול בד"כ יתחיל במינון נמוך תוך מעקב מתאים והתאמת מינון במידת הצורך. על מנת להתאים טיפול יש לפנות לרופא המטפל.

21/07/2017 | 05:16 | מאת: מאטי

אני לוקחת מזה יותר משנה זלדיאר למשכי כאבי גב ופשוט התמכרתי לזה ואני לא מצליחה להירדם בלי זה.. ועליתי כבר ל4 כדורים ביום ובלי זה אני פשוט סובלת מחום יתר בגוף ותנעות לא רצינוליות ורציתי לדעת עם עדיף לרסק את הכדור הזה. לנוזלי כדי לרדת במינון

לקריאה נוספת והעמקה

Zaldiar הינו תכשיר המכיל PARACETAMOL במינון 325 מ"ג ו TRAMADOL במינון 37.5 מ"ג ומותווה לטיפול בכאב בינוני עד חמור. לתכשיר זה פוטנציאל לגרום לתופעת לוואי של תלות והתמכרות (למרכיב ה-TRAMADOL), ואף לתסמיני גמילה. לא ציינת בפנייתך האם העלייה במינון הכדור נעשתה בהוראת רופא, אך המצב אותו את מתארת, מצב בו את זקוקה למינונים עולים של התכשיר, אינך מצליחה להרדם בלי נטילת התכשיר ואף חשה בתופעות לוואי גופניות עם הפסקת השימוש בתכשיר, מעידים על מצב של תלות בתרופה. אין להפסיק את השימוש בתכשיר בבת אחת או להוריד במינון על דעת עצמך אלא רק תוך התייעצות עם הרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית. קיים תכשיר נוזלי המכיל TRAMADOL – מאפשר מתן טווח מינונים לפי מספר הטיפות. יש להיוועץ ברופא בנוגע להמשך הטיפול / הפסקתו ההדרגתית.

19/07/2017 | 20:38 | מאת: אנונימית00

היי אני בת 15 ואני טופלתי מכמה תרופות שלושה חודשים ואחד מהתרופות שהייתי לוקחת זה פרדניזון כי חלתי בתסמונת dress מתרופת אקנה שהייתי לוקחת (מינוציקלין) והגוף שלי הגיב לזה בצורה קיצונית וכתוצאה מכך כל הגוף שלי היה פריחה אדומה , בבית חולים התחילו לי מינון של 35 ולאט לאט התחלתי לרדת במינון של הפרדניזון ובשלב כלשהו החליטו לעלות לי חזרה את המינון , כיום אני כבר לא נוטלת תרופות כבר שבועיים אבל מה שכן כל הגוף שלי קילופים ויובש , והנפיחות בפנים שלי עדיין קיימת ואני לא רואה כל כך שינוי וגם עליתי במשקל לא מעט כשעוד הייתי לוקחת את התרופות בגלל הגברת התיאבון והיום אני עובדת על תזונה נכונה ומידי פעם קצת ספורט, אני לא חוששת מהגוף שלי אלא מה שהכי מטריד אותי בשלב זה - זה הפנים שלי , אני נורא רוצה לחזור לקדמותי ורוצה לראות שיפור והשאלה שלי היא מתי ירד לי לחלוטין הפנים ? והאם אני אחזור ללימודים נפוחה ?

לקריאה נוספת והעמקה

תופעות הלוואי אותן את מתארת מתאימות לתיאור תסמיני "תסמונת קושינג" אשר מקושרת לשימוש בסטרואידים. תסמונת זו כוללת תופעות לוואי של השמנה , הופעת רקמות שומן בגב ובצוואר, שינויים בעור:אדמומיות, עור דק , Moon face ( התנפחות של הפנים), מצבי רוח, דיסליפידמיה ועוד. הסבירות להופעת תופעת לוואי זו עולה עם המינון ומשך השימוש בסטרואידים. תופעת הלוואי אותה הנך מתארת אינה חולפת מיידית עם הפסקת השימוש בתכשיר וייתכן שיעברו עוד מספר ימים עד שבועות עד שתבחיני בהטבה במצבך. יש לציין כי יש להפסיק טיפול בסטרואידים בצורה הדרגתית ולא להפסיק את נטילתם בבת אחת.

18/07/2017 | 01:21 | מאת: hsn activit

לאחרונה ביקרתי אצל רופא עור כמובן לאחר שעשיתי בדיקות דם וכל הבדיקות תקינות רופא העור המליץ לי על hsn activit למרות שהכל הבדיקות יצאו פיקס האם בכל זאת הוויטמינים הנ"ל יעזרו בהפסקת הנשירה? והאם ישנן תופעות לוואי ? ???????????????????? וחשוס לציין שבתקופה האחרונה יש לי נשירה מוגברת

לקריאה נוספת והעמקה

נשירת שיער עלולה לנבוע ממצבים רבים כגון חסרים תזונתיים, מצב הורמונלי וגנטיקה. ויטליטי אקטיויט Activit HSN 100 הינו תוסף תזונה ולא תרופה. המידע אודות יעילות, בטיחות ואיכות של תוספי תזונה הינו מוגבל.

21/07/2017 | 00:41 | מאת: אנני

3×1 ביום למשך חודש אחרי חודש להפסיק לקחת ? או להמשיך ןבמידה ואני מפסיקה הנשירה תחזור ? מה הזמן המוגבל לשימוש בhsn activit

נטלתי כדור אוקסיקונטין 40 מג אחרי שני ניתוחי גב תחתון במשך 4 חודשים ומאז שהפסקתי עם הכדור אני סובל מכאבים עזים בגב עליון שריפה בגב וכאבים בשכמות ובשרירי הגב. האם יש קשר בין הפסקת הטיפול באוקסיקונטין ובין הכאבים ומה יש לכם לספר לי על הכדור הזה ? האם יותר מומלץ לקבל טיפול בזלדיאר ? מה ההשלכות והנזקים בכל אחת מהתרופות ?

לקריאה נוספת והעמקה

OxyContin, אשר החומר הפעיל בו הינו oxycodone, הינו תכשיר המותווה לכאב כרוני בדרגה חמורה עד בינונית. תכשיר זה הינו אופיואיד חזק ומוגדר כחומר נרקוטי. כמו בכל תכשיר, השימוש ב OxyContin כרוך בתופעות לוואי, כשהנפוצות שבהן הינן בחילות ועצירות, ת"ל פסיכיאטריות (עצבנות, שינויי מצב רוח) ועייפות, לרשימה המלאה אתה מוזמן להיכנס לעלון התכשיר במשרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Oxycontin_dr_1362464124893.pdf לתכשיר זה פוטנציאל גבוה לגרום לתלות ולהתמכרות ואין להפסיק את השימוש בו בבת אחת, בפרט לאחר שימוש ממושך (כפי שתיארת). כמו כן, תכשיר זה עלול להחמיר תדירות התקפים במטופלים בעלי רקע של נטייה לפרכוסים. תסמונות הגמילה של התכשיר עלולות לכלול גם כאבי שרירים וכאבי גב. לא ציינת בפנייתך כמה זמן אחר הפסקת התכשיר נמשכו הכאבים והאם הפסקת השימוש בתכשיר נעשתה בהדרגה, אך ייתכן והכאבים אותם אתה מתאר קשורים להשפעות הניתוח עצמו ולא לתכשיר. לא נוכל להמליץ בפורום איזה תרופות "מועדפות" במצבך. הדבר תלוי בגורמים רבים ויש להתייעץ עם הרופא המטפל באופציות הטיפוליות המתאימות למצבך.

עברתי 2 ניתוחים בפברואר 2017 פריצות ב חוליות בגב התחתון וצרכתי לאחר הניתוח במשך 4 חודשים תרופה לכאבים אוקסיקונטין 40 מ"ל וכשהפסקתי החלו כאבי שרירים בגב חזקים מאוד המלווים עם תחושת שריפה בגב העליון היום אני צורך זלדיאר בשילוב עם ואבן לכאבים עד בדיקות שהפנה אותי מומחה לגב (מיפוי עצמות ו c t חזה ) האם יש קשר בין הכאבים לבין הפסקת שימוש באוקסיקונטין ומה אתם יכולים בבקשה להגיד לי על התרופה הזאת האם היא עדיפה על הזלדיאר תודה מראש !!

אני נוטל את התרופה כחודשיים 2 כדורים ביום עקב כאבים עזים בגב עליון ממש כמו שריפה בגב ורציתי לשאול מה הם הנזקים הצפויים באיברים בגוף עקב שימוש בתרופת הזלדיאר ובנוסף אני נוטל ביחד עם הזלדיאר עוד כדור ואבן ששניהם ביחד מאוד עוזרים לי אשמח לקבל תשובה בעניין תודה !

לקריאה נוספת והעמקה

Zaldiar הינו תכשיר המכיל PARACETAMOL במינון 325 מ"ג ו TRAMADOL במינון 37.5 מ"ג ומותווה לטיפול בכאב בינוני עד חמור. כמו בכל תכשיר, השימוש ב Zaldiar כרוך בתופעות לוואי, כשהנפוצות שבהן הינן בחילה, סחרחורות ועייפות. ייתכנו גם שינויי מצב רוח. לרשימה מורחבת אתה מוזמן להיכנס לעלון התכשיר במשרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Rishum_2_295110116.pdf (אל תיבהל למקרא כל תופעות הלוואי, ייתכן ולא תחוש באף אחת מהן). בנוסף, לא ציינת בפנייתך האם ישנן מחלות רקע נוספות כמו ליקויים בתפקודי כבד/כליה הדורשים התאמת מינון מיוחדת או עבר של פרכוסים (שכן התרופה עלולה להוריד סף לפרכוסים). בשילוב של התכשיר עם תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים (אלייה שייך התכשיר Vaben) יש לקחת בחשבון את העלייה בסיכון לדיכוי מערכת העצבים המרכזית ולכן יש לקחת זאת בחשבון לפני ביצוע פעולות הדורשות עירנות וריכוז. בנוסף, התרופה zaldiar מכילה paracetamol (החומר הפעיל בתכשירים אקמול דקסמול וכו'). יש להיוועץ ברופא או ברוקח לפני נטילה של משכך כאבים נוסף (אם תצטרך) כדי לוודא כי אינך חורג מהמינונים המקובלים. חשוב לציין כי בנטילה ממושכת הן של ואבן והן של זלדיאר, אין להפסיק את השימוש בתכשיר בבת אחת מחשש לתסמונות גמילה, אלא עפ"י הנחיות הרופא.

תודה לך עינת על התשובה המבהירה. לחלופין נרשם לי כדור סיפרול לקפיצות הרגליים בלילה. עלי לציין שבפעם הראשונה לקחתי 1 כדור כפי שהרופא אמר - וכאשר קמתי באמצע הלילה נפלתי והתעלפתי....סתם ליידע אותך כרוקחת... מאז אני לוקחת חצי כדור. האם זו אכן תרופה מומלצת לבעיית הקפיצות? שוב תודה מראש עדנה

לקריאה נוספת והעמקה

אחת ההתוויות לתכשיר זה הינה "Restless legs syndrome"- תסמונת "הרגליים הקופצות" המאופיינת בקפיצות רגליים ליליות (כפי שתיארת). תכשיר זה עלול לגרום לתופעות לוואי נפוצות של ישנוניות (בעיקר ישנוניות בשעות היום), סחרחורות ,ירידת לחץ דם בחל ק מהמשתמשים ולכן מומלץ להיזהר בעת מעבר ממצב שכיבה לישיבה/קימה וכן להיזהר בעת נהיגה והפעלת מכונות מסוכנות. בנוסף, שימוש בתרופה עלול לגרום לטשטוש הראיה. במידה ומופיעות תופעות לוואי אלה, יש ליידע את הרופא ולהמשיך בירור במידת הצורך. בד"כ ניתן להתחיל את הטיפול בהתוויה זו בחצי כדור ובמידת הצורך להעלות מינון בהדרגה. לצורך ניטור ותיעוד תופעת הלוואי של התכשיר, אשמח אם תמלאי טופס דיווח תופעת לוואי של משרד הבריאות בקישור: https://forms.gov.il/globaldata/getsequence/getsequence.aspx?formType=AdversEffectMedic@moh.gov.il בריאות שלמה.

14/07/2017 | 11:29 | מאת: תומר

איזה תוספי תזונה/תרופות יש לשיפור הזכרון והאם הם באמת עוזרים לזה כמו שהם מבטיחים ?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור מפנייתך מהו הרקע ומידת הירידה בזיכרון והאם בוצע בירור (רמות ויטמינים שונים, הורמונלי, שימוש בתרופות, וכו'). ככל הידוע לנו כיום, אין בישראל תרופה רשומה לשיפור זיכרון מלבד אלה המשמשות לבעיות זיכרון הקשורות למחלות נוירולוגיות כמו אלצהיימר. תוספים רבים הנמצאים בשוק מתיימרים לגרום לשיפור יכולות הריכוז והזיכרון אך המידע אודות יעילות, בטיחות ואיכות של תוספי תזונה היו מוגבל ולכן לא נוכל לתת מידע על יעילותם של תוספים אלו בפורום זה.

13/07/2017 | 21:54 | מאת: איילה

אחי נמצא במסגרת אשפוז כ 4חודשים מקבל 450 מ"ג לפונקס , 50 מ"ג סרנדה,120 מ"ג אטומין ו 2מ"ג קלונקס בשבועיים האחרונים פיתח אי שקט , פחדים והזיות וסובל מנוקשות בשרירים האם ייתכן שהשילוב והמינונים של התרופות גרמו לכך ומה ניתן לעשות? המליצו לנו על טיפול בנזעי חשמל אך לפי דעתי ברגע שיפחיתו את המינון של אחד הכדורים או שיורידו את האטומין שלפני האשפוז לא קיבל תהיה לו פחות נוקשות ופחות קטטוניה אודה לתשובתכם בהקדם.

לקריאה נוספת והעמקה

Leponex (אשר החומר הפעיל בו הוא Clozapine) ו Entumine (אשר החומר הפעיל בו הינו Clotiapine) הינם תרופות אנטיפסיכוטית. Leponex מתאפיינת בעיקר בתופעות לוואי אנטיכולינרגיות (כולל בלבול ואגיטציה) ובסדציה, בעוד ש Entumine מאופיינת בעיקר בתופעות לוואי של דיסטוניה (התכווצויות שרירים ממושכות), אקטיזיה (אי שקט גופני) ופרקינסוניזם (איטיות בתנועה וקישיון שרירים). ההשפעה האנטיכולינרגית של התרופות עלולה לקדם מצב של דליריום המתבטא באי שקט, הפרעות בהתמצאות והזיות. קיימים דיווחים גם על התפתחות דליריום בטיפול משולב של leponex ובנזודאזפינים (clonex הינה תרופה השייכת למשפחה זו). שילוב התרופות הנ"ל עם Clonex, המשפיע על מערכת העצבים המרכזית, עלול להוביל לדיכוי אדיטיבי של מערכת העצבים ולדיכוי נשימה. Serenada, אשר החומר הפעיל בו הוא Sertraline, הינו תכשיר השייך למשפחת ה SSRI (מעכבי רי-אפטייק סלקטיבי לסרוטונין במוח), ונטילה שלו במקביל ל Leponexעלולה להעלות את רמות ה Leponex בדם ובכך להגביר את תופעות הלוואי שלו. בנוסף, שילוב של Leponex עם Entumine עלול להעלות את הסיכון ל Neuroleptic Malignant Syndrome, תסמונת המאופיינת, בין השאר, בנוקשות שרירים, ירידה בכושר התנועה ואי שקט. בנוסף, ניתן להבחין בעלייה בחום גוף, הזעה, עלייה בדופק ובלחץ הדם. תופעת לוואי זו מחייבת התערבות רפואית דחופה. שילוב תרופות הפועלות על מערכת העצבים בכלל עלול לגרום לתופעות לוואי שונות ביניהן תופעות נוירולוגיות בחלק מהמשתמשים. עם זאת, השילובים ניתנים כאשר התועלת הצפויה מהשילוב עולה על הסיכון מתופעות הלוואי. מדובר בטיפול מורכב וכל שינוי בו דורש הדרגתיות, השגחה וניטור. לא נוכל לייעץ בפורום זה על שינוי כלשהו שיש לבצע בטיפול התרופתי לשם כך יש לפנות לפסיכיאטר המטפל.

13/07/2017 | 11:31 | מאת: עדנה

שלום, כמה שאלות לגבי שקיות ארטריל :בת 77.סובלת מכאבים ועקימות של אצבעות הידיים -תורשתי - ולעיתים כמו רבים בגילי כאבי ברכיים.קראתי באתרים השונים שהתרופה בעיקר לכאבי ברכיים. האם עוזרת גם לקפיצות בלילה של הרגליים שמפריעות לי מאד בשינה? האם עוזרת לכאבים בפרקי האצבעות? כי איני רוצה לקחת סתם תרופות.האם שמוש ממושך יש תופעות לוואי? בדר'כ אני בריאה. לוקחת רבע כדור ניאובלוק (הפרעות בקצב הלב) תודה עבור התשובות עדנה

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר Arthryl מכיל glucosamine sulfate ו- sodium chloride ומותווה לטיפול בסימפטומים של אוסטאוארטריטיס- אשר מהווה את אחת מהגורמים השכיחים לכאבי פרקים ופגיעה בתנועה. אוסטאוארטריטיס מופיעה לרוב במפרקים הנושאים את משקל הגוף- כגון הברך או הירך, אך עלולה להתבטא גם במפרקי באצבעות. לא ברור מפנייתך האם הכאבים בפרקי האצבעות נובעים מהעקימות המולדת התורשתית או מאבחנה של אוסטאוארטיריטיס באיזור- אך התכשיר מותווה לכאבים שמקורם משחיקת סחוס בלבד. יש לציין כי ההשפעה המיטיבה של התכשיר מורגשת לאחר כמה שבועות של שימוש, והשימוש אינו מיועד להתוויה של כאב אקוטי. כמו בכל תכשיר, השימוש ב Arthryl כרוך בתופעות לוואי, כשהנפוצות שבהן הן כאב ראש, עייפות ותופעות לוואי במערכת העיכול. לרשימה המלאה את מוזמנת להיכנס לעלון התכשיר במשרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Rishum_2_285903516.pdf אל תיבהלי למקרא כל תופעות הלוואי, ייתכן ולא תחושי באף אחת מהן. בכל אופן, מומלץ להתייעץ עם רופא המכיר את ההיסטוריה הרפואית לפני תחילת השימוש בתכשיר. אוסטאוארטריטיס אינה מאופיינת בתופעה של "קפיצות רגליים" לילות. מומלץ לפנות לרופא לבירור.

12/07/2017 | 14:16 | מאת: ארז

שלום אני סובל כבר שנה מגירוי בקצה הפין עברתי אורולגים ורופאי עור ולא מצאו כלום כול זה התחיל אחרי דלקת בדרכי השתן . הלכתי לרופא לאלרגיה והוא המליץ לי להפסיק להשתמש בלנסופרזול שאני משתמש כבר 5 שנים 1 יכול להיות שזה גורם לגירוי 2 מה אפשר לקחת במקום לצרבות שאני סובל לא מאותו משפחה תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

Lansoprazole הינו תכשיר ממשפחת ה PPI (תרופות המעכבות תעלות מימן) אשר מוריד את רמת החומציות בקיבה. ככלל, הופעה של תופעת לוואי בסמיכות לתחילת נטילת תכשיר מעלה את הסבירות לקשר סיבתי. התופעה שהנך מתאר הופיעה לאחר דלקת בדרכי השתן וארבע שנים לאחר התחלת הטיפול כך שיש לשלול סיבות אפשריות אחרות, לפני שמייחסים את התופעה לטיפול התרופתי. תופעת לוואי של גירוי עורי יכולה להיות תופעת לוואי של התכשיר. לא ציינת בפנייתך את הרקע הרפואי, תרופות נוספות שהנך לוקח, מה היתה ההיסטוריה התרופתית לטיפול בצרבת לפני מתן הלנזופרזול, מהי תדירות התסמינים וחומרתם, האם הינך סובל מתסמינים נוספים מלבד הצרבת והאם ידועה הסיבה לצרבת וכן האם קיבלת טיפול לגירוי. קיימות מספר אפשרויות טיפול בצרבת. ראשית מומלץ לשנות במידת הצורך דיאטה ואורח חיים- הימנעות ממזונות המהווים טריגר לצרבות (אוכל מטוגן, מיצי הדר, משקאות מוגזים וכו'), הימנעות מעישון ושמירה על משקל גוף תקין. ישנן טבליות (דוגמת TUMS) וסירופים (דוגמת MAALOX) המכילים חומרים סותרי חומצה ונמכרים ללא מרשם רופא. בטיפול בצרבות המופיעות בתדירות גבוהה ובעוצמה חזקה- ניתן לפנות לרופא לקבלת מרשם לתרופות ממשפחת ה H2 Blockers (Ranitidine/Famotidine ) אשר חוסמות רצפטורים להיסטמין בקיבה ומקלות על תחושת הצריבה וכן קיימות תרופות נוספות מלבד לנזופרזול שמעכבות תעלות מימן. עוד אופציה טיפולית, הנפוצה פחות, הינה נטילה של תרופות פרוקינטיות (Metoclopramide/Domperidone) המשפיעות על פעולות המעי על ידי הגברת התנועתיות במעי לצורך התרוקנות מהירה של הקיבה. בהיעדר המידע שציינתי לעיל, לא ברור האם אפשרויות הטיפול רלוונטיות לך וכן האם יש צורך להמשיך או להחליף טיפול. יש לגשת לרופא המטפל לבירור ולהתאמת טיפול במידת הצורך.

10/07/2017 | 09:25 | מאת: דוד

שלום האם ניתן לשלב תרופה לחרדה מסוג ציפראמיל עם פרופסיה ללא חשש מתופעות לוואי? אודה לתשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

Cipramil , אשר החומר הפעיל בו הינו Citalopram, שייך למשפחת תרופות החוסמת סלקטיבית קליטה חזרה של סרוטונין (SSRI) ומתווה לטיפול בדכאון ובחרדות. Propecia , אשר החומר הפעיל בו הינו Finasteride, הינו חומר המותווה למניעה וטיפול בהתקרחות הפועל על ידי עיכוב הפיכת טסטוסטרון ל DHT , שהיא התצורה הפעילה של הטסטוסטרון- ההורמון ה"גברי". לא ידועה השפעת גומלין בין 2 התכשירים אך יש להיות מודעים לתופעות הלוואי הפסיכיאטריות המיוחסות לPropecia . תופעות לוואי אלו כוללות דכאון, וירידה בחשק המיני היכולים להימשך גם לאחר הפסקת נטילת התרופה.

10/07/2017 | 03:27 | מאת: דוד

ואני שואל אותה כאן כי זה הפורום היחיד עם רוקחים כרגע באתר: האם נכון ההיגיון שלי שמתן אידאלי של תרופה הוא באופן רציף? כלומר אם במקום לקחת תרופה במינון X פעם ביום אפשר לקחת אותה במינון חצי X כל 12 שעות אז התוצאה תהיה רמה אחידה יותר של התרופה בדם לאורך זמן? ואם אפשר לקחת אותה במינון של רבע X כל 6 שעות אז זה עוד יותר טוב וכך הלאה? כלומר העובדה שמקובל לקחת תרופות כרוניות בתדירות של פעם או לכל היותר פעמיים ביום היא אילוץ שנובע מכך שהחולים מתקשים להתמיד בלקיחת תרופות בתדירות גבוהה יותר? ברור שאנחנו יכולים לעשות לעצמנו חיים קלים ולהגיד שהמחקרים על התרופות נעשו במינון מסוים ואנחנו לא יודעים בוודאות מה יהיו התוצאות של מינון שונה. אבל השאלה היא מה ההיגיון הפרמקולוגי אומר?

שאלתך כללית ומורכבת לפורום זה. על קצה המזלג ניתן להגיד כי לא קיים מתן אידיאלי הנכון עבור כל התרופות. האינטרוול בין זמני נטילת תרופה תלוי במאפיינים של התרופה (ספיגה, קצב פינוי מהגוף, הצטברות ברקמות/באתר הפעולה וכו'), במאפיינים של התכשיר (פורמולציות של שחרור מושהה/מבוקר מול כאלה לשחרור מיידי) במנגנון הפעולה של החומר (לעיתים אין צורך בריכוז קבוע לתקופה ממושכת, לעיתים הפעילות היא בלתי הפיכה על אתר הפעולה וכו' ) , בפרופיל תופעות הלוואי שלה (מתן מחולק בחלק מהמקרים יכול להפחית תופעות לוואי מסוימות מאשר מתן כל המינון בנטילה חד יומית), ולעיתים גם בהתוויה וברקע הרפואי. הענות ונוחיות המטופל הינם שיקול חשוב, אך אינו השיקול היחידי לקביעת משטר נטילה.

08/07/2017 | 08:31 | מאת: דוידה

שלום למנהלי הפורום רופאת עיניים נתנה לי טיפול לעיניים אופטילסט סיסטיין באלאנס hylo comod האם אחד המרכיבים של הטיפות יכול לגרום לנימול בשפתיים ולכאב ראש? אני אלרגית לאופטלגין תודה

לקריאה נוספת והעמקה

Optilast, אשר החומר הפעיל בו הינו AZELASTINE HYDROCHLORIDE, אנטי היסטמין, המיועד להקלה ומניעה של דלקת עיניים אלרגית, הינו התכשיר הרשום היחידי מבין התכשירים שציינת. Systane ו Hylo-comod אינם מוגדרים כתרופות ונמכרים ללא מרשם רופא למטרת הרטבה וסיכוך. בין תופעות הלוואי הידועות של Optilast הן גירוד מקומי בעין, טעם מר בפה ויתכן שגם כאב ראש. יש לציין שטשטוש ראייה עלול לגרום לכאב ראש. לא ציינת האם נימול בשפתיים מופיע לאחר הזלפת תכשיר מסוים או שזו תחושה קבועה. ככלל, תופעת לוואי המופיעה בסמוך לנטילת תרופה מעלה את הסבירות לקשר סיבתי. במידה ותופעת הלוואי אינה חולפת או מחמירה, יש לגשת לרופא לבירור.

בוקר טוב קיבלתי את המשחה סליקרן מרופא עור לטיפול ביבלות לחץ בכריות כף הרגל בשני הרגליים.פעמיים ביום. 1.בעלון כתוב להיוועץ במקרה סוכרת אני לוקחת 1 גלוקומין ביום מאוזנת האם אפשר להשתמש? 2. כמה זמן אפשר להשתמש במשחה על היבלות? בעלון כתוב לא להשתמש לאורך זמן? 3. האם משחה זו באמת יעילה לטיפול ביבלות? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

SALIKAREN הינה משחה המכילה חומצה סליצילית (Salicylic acid) ומיועדת להסרת חומר קרני מיותר בגוף. משחה זו נמכרת ללא מרשם רופא. בגלל היכולת של החומצה הסליצילית להסיר שכבות בעור, יש להשתמש בה בזהירות, ולהפסיק מיד עם כל סימן של כאב מקומי ופגיעה בעור. החשש בחולי סכרת, העלולים לסבול מנוירופתיה סכרתית וירידה ביכולות התחושתיות של אברים שונים (בעיקר הגפיים)- הוא המשך נטילת התכשיר גם במצב של נזק אפשרי- עקב חוסר תחושתיות זו. מומלץ להתייעץ ברופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית שלך במידה וישנו רקע של נוירופתיה סכרתית והפרעות בתחושתיות. במידה ואין שיפור בתום 6 שבועות של שימוש בתכשיר, או במידה שהופיעה החמרה, יש לחזור לרופא. מינון החומצה הסליצילית בתכשיר נמוך יחסית (3%). קיימים תכשירים נוספים לטיפול ביבלות המכילים חומר פעיל במינונים גבוהים יותר, ונמכרים בחלקם במרשם רופא. בנוסף, ניתן להתייעץ עם הרופא לגבי הסרת היבלת.

לפי הבנתי המניעה בשימוש היא לסובלים מנרוירופתיה סוכרתית ?

08/07/2017 | 01:22 | מאת: מישהי

בלילה לפני 3 ימים בלעתי 50 כדורי קלונקס (25 מ"ג). ישנתי 9 שעות אחרי זה, וקמתי יחסית בסדר. מלבד חוסר יציבות מסוים, עייפות וטשטוש קטן בראייה, הרגשתי בסדר. בכל זאת פינו אותי למיון והשאירו אותי ללילה. כל המדדים שלי יצאו בסדר. הפארמדיקים לא האמינו שלקחתי 50 כדורים. האם זה באמת עד כדי כך מסוכן?

לקריאה נוספת והעמקה

Clonex, אשר החומר הפעיל בו הוא clonazepam, הינו תכשיר השייך למשפחת ה Benzodiazepines (BZ) , משפחת תרופות הפועלת על רצפטורים במוח ומשפיעה על מערכת העצבים המרכזית. במינון יתר של התכשיר, מתעצמים סימני דיכוי מערכת העצבים של התכשיר, הכוללים ישנוניות, בלבול, דיכוי נשימה ואף קומה. אין לעבור על המנה המותרת הנרשמה לך על ידי הרופא בשום אופן. לא ברור מפנייתך האם נטלת את הכדורים בטעות או במתכוון- אך יש לפנות מיידית לרופא המטפל לקבלת ייעוץ על מנת למנוע הישנות מקרה זה בעתיד.

01/07/2017 | 16:23 | מאת: קובי

שלום, שאלה חוזרת עקב שגיאות כתיב. לפני כשנתיים התחלתי עם טריטייס עקב לחץ דם,כעבור שנה התחיל שיעול יבש מלווה בצמיגיות לתחושת אי נוחות בגרון. לפני כשלושה וחצי חודשים התרופה הוחלפה לוקטור אך התופעות לא חלפו למרות שפור קטן. יכול להיות שצריך לחכות עוד זמן או שגם הוקטור בעייתית? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

Tritace (אשר החומר הפעיל בו הינו Ramipril) , הינו תכשיר השייך למשפחת ה ACE inhibitor (מעכבי האנזים המהפך). שיעול יבש ואי נוחות בגרון הינן תופעות לוואי ידועות ושכיחות לקבוצת תרופות זו. לרוב, תופעות הלוואי לרב חולפות תוך ימים עד חודש מהפסקת הטיפול , אך לעיתים אף לאחר 3 חודשים. Vector (אשר החומר הפעיל בו הינו Valsartan), שייך למשפחת ה ARB's (תרופות ממשפחת מעכבי הקולטן אנגיוטנסין 2). הסבירות להופעת שיעול תחת טיפול בתרופה ממשפחת זו נמוך יותר, ולכן ניתנים גם למטופלים עם היסטוריה של שיעול תחת הטיפול במעכבי האנזים המהפך. עם זאת תופעת לוואי זו יכולה לקרות עם כל התרופות מקבוצה זו. ככלל, תרופה ניתנת כאשר התועלת מלקיחתה עולה על הסיכונים והחסרונות. במידה והשיעול מציק ומפריע לתפקוד היומיומי, ולאור העובדה כי הוא לא חלף גם לאחר מספר חודשים מההחלפה, מומלץ לפנות לרופא להתאמת הטיפול.

01/07/2017 | 16:13 | מאת: קובי

נטלתי טריטייס עקב לחץ דם, אחרי כמה חודשים התחיל שעות המלווה בתחושה של תמידיות ואי נוחות בגרון, לפני שלושה וחצי חודשים הוחלפה התרופה לדוקטור אך התופעות הופחתו אך לא נעלמו, ייתכן שצריך להמתין עוד עד להמלצות התופעות או שגם וקטור היא בעייתית?תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

ראה תשובה לעיל

01/07/2017 | 10:45 | מאת: חיים

אני בן 80 יש ?לי דלקת בדרקי נשימה קיבלתי רוליד 150 פעמיים ביום,אבל הלחץ דם שלי יורד פחות מ80 האם זה יתכן? מה לעשות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

Rulid, אשר החומר הפעיל בו הינו Roxithromycin, הינו אנטיביוטיקה המיועדת לטיפול במספר סוגי זיהומים- כגון זיהומים בדרכי הנשימה וזיהומי עור. שינויי לחץ דם אינם תופעת לוואי ידועה של התרופה. לא ציינת בפנייתך את הרקע הרפואי ותרופות נוספות שאת לוקח, מהם ערכי לחץ דם השגרתיים שלך וכו'. הסיבות לירידה בלחץ דם הן מגוונות ויכולות להיות קשורות להתייבשות, מצבים קרדיווסקולרים שונים, דימום, הזיהום עצמו , תקלה במכשיר ועוד רבות. יש לגשת לרופא בהקדם לבירור לחץ הדם הנמוך.

28/06/2017 | 18:23 | מאת: מיכל

שלום אני אמורה לקחת לאחר ארוחת ערב 1 גלוקומין .אני גם לוקחת בערב 1 אולנזפין של טבע האם אפשר לקחת אותם ביחד?

לקריאה נוספת והעמקה

Olanzapine הינו תכשיר המותווה לטיפול בסכיזופרניה, ניתן לקחתו ללא קשר לארוחות. Glucomin, אשר החומר הפעיל בו הוא Metformin, הינו תכשיר המותווה לטיפול בסכרת. יש ליטול את התכשיר עם הארוחה או מיד אחריה, על מנת להמנע מתופעות לוואי במערכת העיכול. בין תכשירים אלו אין אינטראקציה מיידית, ועל כן ניתן לקחתם ביחד. יחד עם זאת, לקיחה של Olanzapine עלולה לשנות את מאזן הגלוקוז בדם, ועל כן יש לבצע בדיקה לרמות סוכר בתחילת הטיפול ובמהלכו בהתאם לצורך. תדירות המעקב תלויה בהחלטת הרופא המטפל, בהסתמך על המצב הרפואי.

שלום קיבלתי את המשחה הנ"ל למריחה לעשרה ימים רשום לשמור במקום קריר ויבש. אני שומרת במפרטורה של החדר על השולחן בפינת אוכל לפעמים במשך היום מפעילה מזגן לא תמיד והימים חמים. שמתי לה היום כשנגעתי במשחה השפורפרת הייתה קצת חמה. למרות זאת מרחתי את המשחה כי לא הייתה לי ברירה. לציין שיש לי עוד שבוע לשימוש מה עלול לקרות במקרה כזה ואיך שומרים תרופות במזג אויר שרבי שכזה?

על פי המידע המופיע בעלון של התכשיר AFLUMYCIN, יש לאחסן את הקרם במקום קריר, מתחת ל25 מעלות. המשמעות היא ששמירת התכשיר בטמפרטורה זו בתנאים שצוינו מבטיחה את שמירת איכות התכשיר עד למועד תאריך התפוגה. ככלל, יש להימנע מלאכסן תרופות במקומות חמים/לחים כגון בחדר האמבטיה או מתחת לשמש ישירה. במידה והתכשיר הונח תחת שמש ישירה או במקרה וישנו חשש כי הטמפרטורה בבית עלתה משמעותית למשך זמן או שהקרם שינה את מרקמו, רצוי שלא להשתמש בתכשיר. החשש הוא מפירוק החומרים הפעילים והיפרדות מרכיבי הקרם.

25/06/2017 | 15:23 | מאת: רויטל

שלום רב, האם התרופות אפו גו (אפומורפין) ונקסיום עלולות לגרום לבצקות בכפות הרגליים? האם נטילה של שתיהן עשויה לגרום לתגובה בין תרופתית של בצקות? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

APO-go (אשר החומר הפעיל בו הינו apomorphine hydrochloride) הינו תכשיר המותווה לטיפול בתופעת ה “on-off” בחולי פרקינסון. מספר מקרים של בצקות פריפריות תועדו עם השימוש בתכשיר. בעלון לרופא של התכשיר, שכיחות תופעת לוואי זו אינה ידועה אולם לפי נתונים שלאחר שיווק, נראה כי שכיחות התופעה עומדת על 1.4%. תופעת הלוואי נובעת ככל הנראה מההשפעה הדופמינרגית של התכשיר. Nexium (אשר החומר הפעיל בו הוא esomeprazole) עלול גם הוא לגרום לתופעת לוואי לא שכיחה של בצקות פריפריות. מנתונים שלאחר שיווק נראה ששכיחות תופעת לוואי זו נעה בין 0.6-1.3%. המגנון אינו ידוע לחלוטין, אך נראה כי הסבירות לתופעת לוואי זו עולה בנשים צעירות הלוקחות את התרופה. ככלל, טיפול תרופתי ניתן כשהתועלת עולה על הסיכון. סמיכות הופעת תופעת לוואי לתחילת נטילת תרופה ו/או שינוי מינון מעלה את הסבירות כי קיים קשר סיבתי. יחד עם זאת, הופעת בצקת עלולה להוות סימפטום למחלות שונות. יש לגשת לרופא לבירור והתאמת טיפול תרופתי במידת הצורך.

25/06/2017 | 12:39 | מאת: איילה

היי, האם אפשר לשתות שנדי 1.5% אלכוהול עם התרופות האלו פעם-פעמיים בשבוע?

לקריאה נוספת והעמקה

Tranaxal (אשר החומר הפעיל בו הינו CLORAZEPATE) שייך למשפחת ה benzodiazepines (BZ), משפחת תרופות הפועלת על רצפטורים במוח ועלולה לגרום לדיכוי מערכת העצבים המרכזית. אלכוהול מגביר את אפקט דיכוי מערכת העצבים המושרית על ידי התכשיר, ולכן אין לצרוך אלכוהול במקביל לנטילת התרופה. Viepax, (אשר החומר הפעיל בו הוא venlafaxine), שייך למשפחת ה SNRI, משפחת תרופות החוסמת קליטה חזרה של סרוטונין ונוראדרנלין במוח. השילוב של נטילת תכשיר זה, המשפיע על מערכת העצבים המרכזית, יחד עם אלכוהול, לא מומלץ אף הוא. ההשפעה של שילוב התרופות עם אלכוהול (בפרט Tranaxal) על מערכת העצבים המרכזית עלולה להשתנות מאדם לאדם, ולכן מומלץ להמנע משתיית אלכוהול- גם אם בכמות קטנה. במידה והנך נוטל בכל זאת כמות קטנה של אלכוהול לצורך אירוע מיוחד, יש להיות מודע להשפעות האפשריות של השילוב על מערכת העצבים- ולהיות מודע לסימני עייפות, פגיעה בעירנות, וירידה ביכולות המוטוריות.

20/06/2017 | 22:57 | מאת: גילה

האם התכשיר מסוכן לרגישים לפנילין?בכוויות באזור החלציים האם מסוכן לאזור הפות??

לקריאה נוספת והעמקה

קרם Silverol, אשר החומר הפעיל בו הוא SULPHADIAZINE SILVER, הינו קרם המיועד לטיפול בכוויות, פצעי לחץ וכיבים עוריים. השימוש בקרם צריך להיות מוגבל לאיזור הכוווית בלבד, ויש להשתדל שלא לגלוש לאיזור העור הבריא. מעבר לכך, ניתן למרוח באיזור החלציים, יש לעשות זאת בהתאם להנחיות מהרופא (כולל הנחיות כיסוי/אי כיסוי המקום). ב-2014 משרד הבריאות בישראל הוציא אזהרה לגבי שימוש במספר אצוות של silverol במטופלים עם רגישות לפניצילין. אזהרה זו אינה בתוקף והיום ואין מניעה לרגישים לפניצילין להשתמש בסילברול. התכשיר אינו ניתן לרגישים לתרופות ממשפחת הסולפונאמידים.

20/06/2017 | 15:44 | מאת: אמיר

אני משתמש כבר שנה בזריקות דעפרוספן לבעיות עור, בקצב של פעמיים לחודש, תוצאות שהתקבלו מבדיקת דם לאחרונה , גילו כולסטרול גבוה שווה 380, טריגלצרידים נורמלים, האם הרמה הגבוהה של כולסטרול נובעת משימוש מתמשך בדיפרוספן ?

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone. רמת ה LDL (הכולסטרול ה"רע") יכולה להיות מושפעת מגורמים רבים- בהם מצבים רפואיים, גנטיקה אורח חיים ודיאטה. ככלל, תופעות לוואי הנובעות משימוש בסטרואידים הן לרוב תלויות מינון ושכיחותן עולה בשימוש במינונים גבוהים של סטרואידים. יחד עם זאת- הרבה מתופעות הלוואי של סטרואידים עלולות להתרחש גם בשימוש ממושך וכרוני במינונים נמוכים. לנטילת סטרואידים עלולה להיות השפעה מטבולית על הגוף, אך מחקרים שבדקו את ההשפעה של נטילת סטרואידים על פרופיל השומנים בגוף הראו תוצאות סותרות, וחלק מהם אף הוכיחו השפעה מיטיבה של נטילת סטרואידים על מצבים של דיסליפידמיה (בעיקר באנשים בני 60 ומעלה). לא ציינת מה היה מועד המדידה הקודמת לזו שציינת ומה היו הממצאים בה. בנוסף האם היו שינויים נוספים במצב הרפואי או בתרופות שהתרחשו בשנה האחרונה. יחד עם זאת, הופעת תופעת לוואי בסמיכות לנטילת התרופה מעלות את הסיכון לקשר בין הטיפול לתופעה. יש לגשת לרופא לבירור ולהתאמת טיפול תרופתי.

18/06/2017 | 17:29 | מאת: זהבית

18/06/2017 שלום, אני בת 75. נוטלת סוגים שונים של תרופות מרשם ביניהן לאיזון סוכרת,שומנים בדם,קרדיולוגיה ועוד. בשנים האחרונות אני סטבלת מאד מהתכווצויות שרירים תכופות בעיקר לפנות בוקר, שהתחילו בשוקיים, המשיכו לכפות הרגלים, ובזמן האחרון גם לזרועות ואפילו ללסת בעת פיהוק. כבר קרוב ל-4 שנים שאני לוקחת מגנוקס 520, אחד ליום,ולאחרונה אני מרגישה כאילו אני לוקחת פלסיבו. שום רגיעה ! שאלתי,אם מצד אחד קיימת תרופה יותר חזקה לתופעה הזו, ומצד שני, במידה שלא קיימת, האם ניתן לקחת יותר מאשר קפסולה אחת ליום. עד כמה""" ואיזה תוצאות עלולות להיות לכך?? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

התכווצויות שרירים (muscle cramps) עלולות להופיע במגוון מחלות או הפרעות, חלקן נוירולוגיות וחלקן אחרות. מספר גורמי סיכון העלולים להעלות את הסיכון לתופעה הם גיל, חוסר איזון אלקטרוליטים (לא רק מגנזיום), תרופות (כגון משתנים) , מחלות רקע (חוסר איזון בלוטת תריס, בעיה בתפקודי כליות) ועוד. שימוש בתרופות ממשפחת הסטטינים (תרופות המיועדות להורדת רמת כולסטרול) עלול גם הוא לגרום לנזק לשרירים ולדלקות (אשר יובילו להתכווצות שריר בלתי רצונית) כתלות במינון. תוספי מגנזיום הוכחו במספר מחקרים כיעילים למניעת התכווצויות שרירים. יש לציין כי התכשיר Magnox אינו מוגדר כתרופה אלא כתוסף. לא ציינת בפנייתך את רשימת התרופות הספציפית שהנך נוטלת, ומהן מחלות הרקע. יש לפנות לרופא המטפל על מנת לשלול מחלות רקע העלולות לגרום להתכווצויות ו/או קשר אפשרי לתרופות שהנך נוטלת. קיימים טיפולים שניתן לשקול (טיפולים תרופתיים, ויטמינים מינרלים- האם נשלחת לבדיקת דם? האם נבדקו רמות?). מומלץ לפנות לרופא לבירור והתאמת טיפול.

17/06/2017 | 12:43 | מאת: אורי

שלום רב, אני סובלת מכאבי גב ודלקות בשרירים ובמפרקים ב- 3 שנים האחרונות ולכן אני לוקחת כשנה ברצף משכך כאבים מסוג טרמדקס במינון ממוצע של 400 מ"ג ביום. בגלל כאבי הדלקת וגילי המתקדם 45 נשלחתי לעשות בדיקות דם מסוג: גלוקוז,ויטמין בי12, ספירת דם כללית, אלקטרוליד NA + K , אנדו הורמון TSH , LIPID PROFILE UREA CREATININE (GOT (AST השאלה שלי: כמה זמן נשארת בגוף המנה האחרונה של הכדור-טרמדקס במינון 400 מ"ג? והאם זה משפיע על תוצאות הבדיקות הנ"ל גם אם אני בצום של 12 שעות וגם ללא הכדור? ב- 12 שעות הללו? תודה מראש אור

לקריאה נוספת והעמקה

הפינוי מהגוף של Tramadex, אשר החומר הפעיל בו הוא Tramadol, תלוי בגיל ובתפקוד בכלייתי והכבדי וכן בצורת המתן של התכשיר (כדורים לשחרור מידי או מושהה). לא ידוע לי על השפעה של הכדור על בדיקות המעבדה שציינת, המחייבת הפסקת טיפול לפני הבדיקה. בכל מקרה כאשר התרופה ניטלת במינון גבוה ולתקופה ממושכת, לא מומלץ להפסיקה בפתאומיות ללא ייעוץ רפואי. ירידה הדרגתית במינון תפחית/תמנע תופעות גמילה מהתכשיר. מעבר לכך, דווחו מקרים של עלייה באנזימי כבד וברמות קראטינין (מדד לתפקוד כלייתי) במטופלים בתכשירי tramadol ולכן יש ליידע את הרופא המטפל ששלח אותך לבדיקות על כך שהנך לוקחת את התכשיר באופן כרוני.

16/06/2017 | 01:14 | מאת: קובי

שלום וברכה קבלתי מהרופא לעשות שטיפות כלורהוסידין של דרודנט ... אצמול בטעות הבקבוק נשפך עליי לפנים והשפריץ עליי הרבה בתוך העיניים .לא מרגיש משהו מיוחד קצת גירוי האם החומר הזה מסוכן לעיניים והאם עליי לעשות משהו?

לקריאה נוספת והעמקה

Tarodent הינו תכשיר המכיל Chlorhexidine ומיועד לשטיפת חלל הפה בלבד. כמצוין בעלון לצרכן יש להימנע ממגע בעיניים ולשטוף היטב במים אם התכשיר בא במגע עם העניים. בכל מקרה, מומלץ להיוועץ ברופא עיניים.

15/06/2017 | 07:46 | מאת: קולטאול

ברצוני לשאול האם הכדור קולטאול גורם לנזקים כל שהם בשימוש ממושך של כמה שנים מינון 3 ביום למעי רגיז תודה שפרה

לקריאה נוספת והעמקה

Colotal, אשר החומר הפעיל בו הוא Mebeverine, הינו תכשיר מרפה שרירים ונוגד עוויתות אשר פועל ישירות על השריר החלק של מערכת העיכול. לרוב, השימוש בתכשיר נסבל היטב, ותופעות הלוואי (הכוללות בעיקר אלרגיה, כאב ראש, בחילה וכאבי בטן) הינן קלות וחולפות. למיטב ידיעתי אין מניעה משימוש ממושך במידה והטיפול עוזר.

13/06/2017 | 22:18 | מאת: עופא

שלום רב האם מותר לשתות אלכוהול כאשר נוטלים זינט 500 פעמים ביום?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ידועה השפעת גומלין בין צריכה מתונה של אלכוהול לצריכת התרופה. עם זאת כיוון שהשימוש בתרופה והזיהום עלולים לפגוע בערנות יתכן שאפקט זה מוגבר בשילוב עם צריכת אלכוהול. אין להרבות בשתיית אלכוהול ויש להיות מודע על ההשפעה האפשרית על ערנות וריכוז במהלך הטיפול.

12/06/2017 | 17:32 | מאת: שלמה

שלום, אני סובל ממיגרנה שנים ארוכות ומטופל ב- LYRICA 2X300mg ליום. יש לי המלצה מהרופא שכאשר אני מקבל התקף אז לקחת מיד ZOMIG 1x2.5mg ביום וזה אכן עוזר ההתקף חולף תוך שעתיים. לאחרונה תדירות ההתקפים עלתה . האם יש סיבה לזה? האם יתכן שהתמכרתי לליריקה שכן על אף העליה בתדירות של ההתקפים אני משתדל לא להגזים בזומיג ואיני לוקח יותר מ 2 כדורים בשבוע. אגב ההתקף תמיד מתחיל מהשן דרך העין השמאלית ולקרקפת. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

LYRICA, אשר החומר הפעיל בו הוא pregabalin, הינה תרופה המשפיעה על מערכת העצבים המרכזית. במהלך הטיפול בתרופה עלולה להתפתח סבילות לתרופה (מצב בו הגוף "מתרגל" לתרופה והשפעת התרופה יורדת עם הזמן). לא ציינת מתי התחיל הטיפול בליריקה והאם אכן הפחית את תדירות המיגרנות בעבר. ישנם מצבים רפואיים רבים העלולים לגרום/להחמיר כאבי ראש וכן שינוי אורח חיים, ורצוי לנהל יומן לניהול ההתקפים, על מנת לאתר טריגרים המחמירים התפרצות מיגרנה (מזג אוויר, מאכלים וכו'). בנוסף, חסר בפנייה רקע הרפואי, ואם ישנם תרופות נוספות שהנך לוקח. ישנן תרופות שונות בשוק למניעת מיגרנה, ויש לפנות לרופא מומחה בתחום לבירור ההחמרה בתכיפות כאבי הראש והתאמת הטיפול התרופתי האופטימלי עבורך.

10/06/2017 | 17:42 | מאת: משה

היי רציתי לדעת מה ההשפעות של השילוב והאם הדבר יכול לגרום לאדם ששילב אמור להתנהג בצורה אלימה ומאוד

לקריאה נוספת והעמקה

Clonex, אשר החומר הפעיל בו הוא clonazepam, הינו תכשיר השייך למשפחת ה Benzodiazepines (BZ) , משפחת תרופות הפועלת על רצפטורים במוח ועלולה לגרום לדיכוי מערכת העצבים. אלכוהול מגביר את אפקט דיכוי מערכת העצבים המושרית על ידי תרופות ממשפחת ה BZ, ולכן אין לצרוך אלכוהול במקביל לנטילת התרופה. לרב, דיכוי מערכת העצבים מתבטא לרוב בסדציה וטשטוש. עם זאת, בין תופעות הלוואי הידועות לתרופה עלולים להופיע עצבנות וחוסר שקט (תגובה פרדוקסלית לטיפול) במטופלים מסוימים. הפסקה פתאומית של התרופה לאחר טיפול ממושך, גם היא יכולה לגרום לתסמיני גמילה הכוללים שינויים התנהגותיים (חוסר שקט, עצבנות וכו). כמו כן יש לקחת בחשבון כי ההשפעה של צריכת אלכוהול מתבטאת בצורה שונה בבני אדם שונים. לסיכום, אי אפשר לשלול תופעת לוואי של אלימות בשילוב של התכשירים. לא ברור מהפנייה מהי ההתוויה שלשמה ניתנו כדורי הקלונקס, מהו המינון, משך הנטילה ותדירות/כמות האלכוהול הנצרך, אך ככלל, יש להימנע מלשתות אלכוהול במהלך הטיפול. במידה והטיפול עצמו גורם לשינויים התנהגות, יש להיוועץ מידית עם הרופא. במידה והוחלט להפסיק את הטיפול בתרופה, יש לעשות זאת בהתאם להנחיות הרופא כדי להימנע מתסמיני גמילה.

05/06/2017 | 13:50 | מאת: איילה

שלום רב, בעקבות חרדות אני נוטלת בבוקר ויאפקס xr 150 מג ו-10 מג טרנקסל, בצהריים 1000 מ״ג הידראה בשל מחלת מיאלופיברוזיס, ובערב 75 מ״ג נורטילין עם 10 מג טרנקסל. האם יש אינטרקציה בין כל הכדורים האלו? האם יש השלכות על הריון? והאם מדי פעם מוצר לי לשתות אלכוהול כגון יין מבעבע? כמן כן, מדי פעם יש תחושה של לחץ בראש, בלבול, חוסר ריכוז וסוג של נתק. האם יש קשר לתרופות אודה לעזרתכם

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית, אדגיש כי הפורום אינו מספק ייעוץ פרטני לטיפול תרופתי בהריון. ככלל במתן שילוב תרופתי, יש לשקול את התועלת הצפויה מהשילוב למול הסיכון לתופעות לוואי כתוצאה מהשילוב. התרופות שהנך נוטלת עלולות לדכא את מערכת העצבים המרכזית (בפרט tranaxal ו nortylin), והשילוב עם אלכוהול עלול להתבטא בדיכוי נוסף של מערכת העצבים ולתחושות של סחרחורות, נמנום וקושי בביצוע פעולות יומיומיות. מומלץ להמנע מצריכת אלכוהול במקביל לטיפול. בנוסף, בשילוב בין viepax (אשר החומר הפעיל בו הוא venlafaxine), ו nortylin (nortriptyline) עלול לעלות הסיכון להפרעות בקצב הלב. הסיכון קיים עבור כל תרופה בנפרד, ושילוב תרופות כאלה עלול להעלות את הסיכון לכך במיוחד במטופלים עם גורמי סיכון לכך (מחלת לב ברקע, הפרעות באיזון אלקטרוליטים וכו). כמו כן, יש לקחת בחשבון סיכון תאורטי לתסמונת סרוטונין כאשר משלבים תרופות שמשפיעות על רמות סרוטונין וליידע את הרופא במידה ומתפתחים תסמינים שיכולים לכוון לכך למשל שינוי במצב הנפשי, דופק מהיר, לחץ דם לא יציב, עלייה בחום גוף, בעיות נוירומוסקולריות ותופעות לוואי במערכת העיכול . במידה וניתן שילוב תרופתי, יש להיוועץ עם הרופא על הצורך במעקב במהלך תקופת הטיפול. לתרופות המשפיעות על מערכת העצבים עלולות להיות תופעות לוואי פסיכיאטריות ונוירולוגיות, כפי שתיארת. יש לקחת בחשבון שגם מצב של חרדה עלול לגרום לשינויים בהרגשה. סמיכות בין הופעת תופעות לוואי לתחילת שימוש בתרופה מעלה את הסבירות לקשר אפשרי בין השניים. במידה ואת מרגישה שתופעות הלוואי אינן חולפות או שהן מחמירות עם הזמן, יש לגשת לרופא לייעוץ. לגבי ההריון- ככלל, תרופות בהריון ניתנות כשהתועלת מנטילתם עולה על החסרונות. ההנחיה לגבי נטילה של כל תרופה הינה פרטנית, ותלויה בין היתר, בתרופה ובחלופות שלה, בשלבי ההריון, במצב הרפואי ובמינון הניתן. מפנייתך לא ברור האם את כבר בהריון או מתכננת הריון, אך אין להפסיק תרופות בבת אחת על דעת עצמך, ויש לפנות לרופא המטפל, על מנת להתאים לך טיפול בהריון. למידע פרטני בנוגע לבטיחות טיפול תרופתי לפני הריון ובמהלכו , אני ממליצה לפנות למרכזי המידע, המתמחים בנושא : מרכז טרטולוגי בירושלים (02-5082825), הריופון (אסף הרופא- 08-9779309), מרכז מידע תרופתי בבלינסון (03-9376911 ).

30/05/2017 | 05:07 | מאת: ולרי

אני בת 51 ואני סובלת ממגרנות מגיל צעיר שהופיעו במיוחד בצורה חריפה בזמן מחזור כששום כדור חר הצליח להפסיק את הכאב. בשנה האחרונה התחלתי לקחת relert 20 והכאב נעלם תוך שעתיים למשך 24 שעות ושוב מופיע. איך ניתן להפסיק את המעגל. התרופה הזאת היא היחידה שהצליחה להפסיק את כאבי הראש ואולם התכיפות עלתה.

לקריאה נוספת והעמקה

Relart, אשר החומר הפעיל בו הוא eletriptan, שייך למשפחת ה"טריפטנים"- המשמשת לטיפול בהתקפי מיגרנה. בהוראות השימוש של התכשיר מצוין כי אם ישנה הטבה בכאב הראש עם לקיחת הטבליה - יחד עם חזרה של כאב הראש תוך 24 שעות מהנטילה- ניתן לקחת טבליה נוספת להקלה (תוך שמירה על מרווח של שעתיים לפחות בין נטילת הטבליה הראשונה לבין נטילת הטבליה השנייה). לא ציינת בפנייתך כמה זמן את כבר משתמשת בתכשיר ובאיזו תכיפות. כדאי לנהל יומן כאב כדי לבדוק האם ניתן לזהות טריגר לכאב או אמצעים אחרים שעוזרים למנוע אותו. ידוע כי שימוש יתר בתרופות לכאבי ראש עלול באופן פרדוקסלי דווקא להחמיר את התופעה, וכך נוצר "מעגל רשע" של כאב ראש- תרופה- כאב ראש. בנטילת תרופות ממשפחת הטריפטנים, הסיכון לתופעה זו, המכונה MOH (Medication overuse headache) עולה בשימוש למשך 10 ימים ומעלה בחודש ובשימוש ממושך. במידה והינך סובלת מהתקפי מגרנה תכופים או ממושכים או פיתחת/בסיכון לפתח כאב MOH יתכן ויש מקום לשקול טיפול מניעתי. בנוסף, חשוב לשלול מגוון מצבים רפואיים שיכולים לגרום/להחמיר כאבי ראש. לכן בכל מקרה, יש לפנות לרופא מומחה בתחום לבירור ההחמרה בתכיפות כאבי הראש ובהתאמת הטיפול התרופתי.

29/05/2017 | 16:27 | מאת: רים

שלום ד״ר יעיל אתמול קבלתי זריקת דיברו ספאן בגלל כאבים בשרירים בכל הגוף ובצבר הזריקו לב בשריר אני לא מגישה טוב יש לי כאבים בכל הגוף כאבי ראש רגלים וגב כמו כאבים של שפעת מה אני רוצה לדעת אם זה רגיל תודה

לקריאה נוספת והעמקה

החומר הפעיל בזריקת Diprospan הינו Betamethasone ,אשר שייך למשפחת הקורטיקוסטרואידים. בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה, בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי בחלק מהמשתמשים ביניהם כאבי ראש, חולשה או כאב בשרירים. יש לפנות לרופא אם התופעות לא חל שיפור בהרגשתך כן ליידע את הרופא בנוגע לתופעות ולהיוועץ עמו בנוגע להמשך טיפול, אם נדרש. ככלל, לרב, תופעות הלוואי מטיפול בתכשיר קשורות למנה ולמשך הטיפול ועל מנת למזער את תופעות הלוואי מהטיפול בסטרואידים יש לטפל במנה הנמוכה ביותר האפשרית לתקופה הקצרה ביותר המשיגות את מטרות הטיפול.

25/05/2017 | 14:08 | מאת: חסידה

אני מקבלת זריקת פרוליה במשך שנה וחצי. הרופאה טוענת ששנתיים מספיק אבל יש דעות שונות כמה זמן אפשר ורצוי לקבל את הזריקה או שבכל קופה יש גישה אחרת

לקריאה נוספת והעמקה

PROLIA, אשר החומר הפעיל בו הינו DENOSUMAB, הינו תכשיר המכיל נוגדן המעכב אוסטאוקלסטים (תאים הורסי עצם), ומותווה לאוסטאופורוזיס ולאיבוד עצם. המחקרים שהוכיחו את יעילות התרופה בהורדת מקרי שבר ובהעלאת צפיפות עצם ארכו כ 1-8 שנים. למיטב ידיעתי כיום, לא הוגדרה תקופת טיפול אופטימלית לטיפול בתרופה. צריך לזכור, כי מצד אחד ההשפעה על בניית העצם היא הפיכה עם הפסקת הטיפול (כלומר צפיפות העצם יורדת, ואף לאחרונה, פורסמו דיווחים על מקרים של שברים לאחר הפסקת הטיפול בתרופה) ומאידך, בשימוש ארוך בתכשיר עולה הסיכון לתופעות לוואי הנובעות מהשלכות ארוכות טווח של דיכוי בניית העצם- כגון אוסטאונקרוזיס של הלסת, עליית סיכון לשברים וריפוי שבר איטי, וזהירות מיוחדת נדרשת במי שנוטל את התרופה לזמן ממושך. משך הטיפול בתכשיר תלוי בהחלטת הרופא המטפל שיקולי כאשר התועלת בהמשך טיפול נשקלת למול הסיכון בהתאם למצבך הרפואי. לא ציינת אם הרופאה מתכננת להחליף לך את הטיפול בטיפול אחר או להפסיקו לחלוטין. בכל מקרה, אם מופסקת התרופה, מומלץ להיוועץ עם הרופא/ה בנוגע למעקב המתאים אחר צפיפות העצם.

21/05/2017 | 09:26 | מאת: אורטל

האם ניתן לשלב בין אוספולוט (sulthiame) לבין רוטס hr. האם יש תופעות לוואי?

Ospolot (אשר החומר הפעיל בו הוא sulthiame) הינו תכשיר המותווה לטיפול באפילפסיה. Roots HR הינו תכשיר המורכב מרכיבים רבים ואינו תרופה אלא כתוסף תזונה. המידע אודות יחסי גומלין בין תרופות לתוספי תזונה וכן המידע אודות יעילות ובטיחות התוסף הינו דל. לפיכך לא אוכל להמליץ על השילוב.

18/05/2017 | 17:45 | מאת: מיכל

היי אני סובלת מכאבים כרוניים מהאגן והגב. בהמשך החלה עייפות כרונית. ראומוטולוג טוען שיש לי תשישות כרונית... איכשהוא הגעתי לזאלדיאר מאחר וזו לא תרופה אנטי דלקתית שפוגעת בקיבה.... במשך הזמן גיליתי שהזלדיאר במקביל לציפרלקס שאני לוקחת מילים לי את הכאב, את העייפות!!!!!! ומכניס אותי לשאננות נעימה עם מצב רוח וכוח לימים שלמים. רופאת המשפחה טוענת שכנראה אני מכורה מה שזה נכון כי אני לא מתפקדת יום אחד בלי זה!!! שאלתי האם הגיוני שהשילוב בין שתי התרופות יכניס אותי לסוטול נעים ומעלים עייפות? ושנית, האם אכן אפשר להתמכר לזאלדיאר ומה רע בעצם בכדור הזה?

לקריאה נוספת והעמקה

Zaldiar הינו תכשיר המותווה לכאבים ומכיל Tramadolו- Paracetamol. Tramadol עלול לגרום לתלות אך הוא נחשב כבעל פוטנציאל נמוך לגרום לתלות ביחס לתרופות אופיאטיות אחרות, כאשר ניתן כטיפול בכאב במינונים טיפוליים. מעבר לכך, ככל תכשיר רפואי הוא אינו חף מתופעות לוואי (רשימה מורחבת בעלון לצרכן המצורף לאריזה או בקישור: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Rishum_2_295110016.pdf). הטיפול בתכשיר זה, כבכל טיפול תרופתי אחר, ניתן כאשר התועלת מנטילתו עולה על הסיכון. בין התופעות האפשריות לטיפול היא תופעת האופוריה, שהינך מתארת. השילוב בין Cipralex (אשר החומר הפעיל הו הוא escitalopram) ו Zaldiar עלול לגרום לשינויים במאזן הסרוטונין, הורדת הסף לפרכוסים ולשינוי מצב מנטלי. בשל כך במידה וניתן שילוב זה, יש להיות מודע לתופעות האפשריות (מפורטות בעלון) ולהיוועץ ברופא במידה וחל שינוי לרעה בהרגשה. ככלל, תופעה מתרחשות בסמוך לטיפול בתרופה/העלאת מינון/ שילוב תרופות עולה הסבירות כי ניתן לייחס את התופעה לטיפול התרופתי. לא ציינת בפנייתך מהם התכשירים בהם השתמשת לטיפול בכאב לפני Zaldiar והאם בהיסטוריית הטיפולים שלך ישנן תרופות אופיואידיות אשר שימוש ממושך בהן עלול לשנות את האפקט ל Zaldiar. במידה ואת חשה השפעה חזקה של השילוב התרופתי על ההתנהלות היומיומיות שלך, מומלץ להיוועץ ברופא בנוגע להמשך הטיפול. לא מומלץ להפסיק את הטיפול על דעת עצמך משום שלעיתים יש צורך בהפחתת מינון הדרגתית.

14/05/2017 | 07:38 | מאת: פרחיה יחזקאל

התחלתי להשתמש מרגישה הקלה וכמו כן בא לי תכף לישון זה מעניין אותי

לקריאה נוספת והעמקה

מגה גלופלקס הינו תכשיר המכיל Glucosamine Sulfate במינון של 500 מ"ג , Chondroitio Sulfate במינון של 400 מ"ג, ויטמיןC במינון של 167 יחב"ל ומנגן במינון של 2 מ"ג. תכשיר זה אינו תכשיר רשום אלא מוגדר כתוסף תזונה. בין תופעות הלוואי האפשריות לשימוש בגלוקוזאמין הן השפעה על רמות סוכר בחולים סוכרתיים, החמרה בתסמיני אסטמה בחולים עם רקע נשימתי ותופעות לוואי במערכת העיכול כגון שלשול, עצירות כאבי בטן. עם זאת, יש לציין כי המידע אודות יעילות, בטיחות והשפעות גומלין של תוספי תזונה הינו מוגבל, וכי לא קיימות עדויות מספקות ליעילות תכשירים המכילים גלוקוזאמין בפרט. הופעה של תופעת לוואי מסוימת בסמיכות לתחילת נטילת תכשיר מעלה את הסבירות לקשר סיבתי בין השניים, ולכן אם את מרגישה שמאז נטילת התוסף את מרגישה עייפות רבה מן הרגיל, מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל לגבי המשך נטילת התוסף.

11/05/2017 | 17:42 | מאת: דנה

השתמשתי בשמפו אגיספור לפי הוראת רופא עור וגרם לי לאלרגיה בקרקפת. נשארו לי עוד בקבוקים מהתרופה. האם במקרה כזה אפשר להחזיר לבית מרקחת ולהזדכות? תודה

לפי הוראות משרד הבריאות אין לנפק תכשירים שהוחזרו לבתי המרקחת ע"י ממטופלים כיוון שהיו נתונות לתנאי אחסון שאינם ניתנים לניטור, לפיכך אין החזרת תרופות לבית המרקחת, אלא למטרת השמדה.

11/05/2017 | 13:55 | מאת: חן

בגלל בעיה בקרקפת ביקרתי אצל שני רופאי עור שונים שנתנו לי טיפול בסטרואידים. רופא 1 נתן משחה GEL XAMIOL 60G רופא 2 נתן תרחיץ אלוקום. ואני שואלת א. איזה תרופה מבין השניים עם פחות סטרואידים? ב. מה ימים מקסימום אפשר לקחת בלי תופעות לוואי? ג. אם אני מורחת מס ימים ויש הטבה אפשר להפסיק מיידי? ד. איזה תרופה מעלה פחות סוכר? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

XAMIOL הינו ג'ל המכיל Calcipotriol (נגזרת של ויטמין D) ו BETAMETHASONE (קורטיקוסטרואיד). תרחיץ אלוקום המכיל MOMETASONE FUROATE- שהינו חומר סטרואידי. למרכיב הסטרואידי ישנה פעילות אנטידלקתית והוא מיועד להפחתת דלקת וגרד הנגרמים כתוצאה מבעיות מסוימות בעור ובקרקפת. ככלל, לצורת מתן של תרחיץ ישנה פוטנטיות נמוכה מזו של ג'ל. בנוסף, הפוטנטיות של החומר הפעיל ב- ELOCOM נמוכה מזו של XAMIOL . לא ציינת בפנייתך את ההתוויה לשמה נרשמו לך התכשירים, אך טיפול בסטרואידים במתן טופיקלי צריך להיות מוגבל לזמן הקצר ביותר ולמינון הנמוך ביותר האפשרי על מנת להשיג תגובה. אין להשתמש בכמות גדולה של התרחיץ על אזורים נרחבים של הגוף לתקופה ארוכה. לרוב, ההמלצה להגביל את השימוש עד מספר שבועות כתלות בתכשיר ובהתוויה וחומרת המצב שבו מטפלים. במצבים מסוימים לא מומלץ להפסיק טיפול בחומר המכיל סטרואיד בבת אחת, גם לאחר הטבה, מחשש לחזרה מחודשת של המצב (אפקט rebound), ולכן לעיתים מומלצת הפחתה הדרגתית בשימוש בתכשיר. הנחיות הטיפול (משך, מעקב, הפסקה) יינתנו ע"י הרופא בהתאם למצבך. תכשירי סטרואידים עלולים לגרום לעלייה ברמות גלוקוז. אפקט זה יכול להתרחש גם כאשר תכשירי סטרואידים ניתנים מקומית (בעיקר על שטחים גדולים, שטחים מכוסים, תקופות ארוכות). ככל, ככל שהתרופה פוטנטית יותר, הסיכון לתופעות לוואי עולה אף הוא. ניתן להיוועץ ברופא בנוגע למעקב הנדרש אחר רמות הגלוקוז.

07/05/2017 | 12:32 | מאת: שמואל יעקב

גילי 57.8 עברתי לפני שנה ריסוק אבן כליה גדולה [שמאל], כשלפני 16 שנים היה ארוע דומה באותה כליה, זה נקרא PCNL , ולאחר בירור אצל פרופסור בבי"ח השרון, הוא זיהה את מקור האבן מסוג "ציסטין", והחליט שכדי למנוע היוצרות נוספת של אבני כליה, עלי ליטול באופן כרוני, כדור מסוג UROCIT-K במינון מסוים. מאז תחילת השימוש בכדור, קרו בי שינויים חדשים ומפריעים שמעולם לא היו לי... ואני חושד שהם קשורים לכדור הזה. ברצוני לברר מהן תופעות הלוואי של הכדור, ואשמח לשמוע על כך דעה מעמיקה. תודה רבה שמואל

לקריאה נוספת והעמקה

Urocit-K הינו תכשיר המכיל טבליות בשחרור מושהה של האלקטרוליט פוטסיום (אשלגן) ציטראט. עיקר דיווחי תופעות הלוואי לתכשיר הינן תופעות במערכת העיכול כגון: אי נוחות בטנית, הקאות, יציאות רכות, שלשולים ובחילה והן נובעות ככל הנראה מגירוי מערכת העיכול. ניתן להקל על תופעות לוואי אלו על ידי הקפדה על נטילת הכדור עם האוכל או הורדת מינון (בתיאום עם רופא, כמובן). בנוסף, תופעת לוואי אפשרית נוספת היא עלייה ברמות אשלגן. כאשר תופעה מופיעה בסמיכות למתן טיפול תרופתי או עליית מינון ומשתפרת עם הפחתת מינון או הפסקת הטיפול, עולה הסבירות כי ניתן ליחס אותה לטיפול התרופתי (לא תמיד נכון). עם זאת, לא ציינת בפנייתך האם אתה לוקח תכשירים נוספים אשר עלולים להשפיע על מאזן האשלגן בגוף והאם יש לך מחלות רקע נוספות שיכולות להסביר או לתרום לתופעות שהנך מתאר. במהלך הטיפול, יש לבצע בדיקות דם עם תחילת הטיפול בתכשיר, לאחר שינוי מינון, וכן באופן שגרתי כל מספר חודשים על מנת לנטר רמות אלקטרוליטים (ביניהם אשלגן), קריאטנין וספירת דם. אם תופעות הלוואי מחמירות או אינן נסבלות מבחינתך אם אתה סובל מתופעת לוואי שלא צוינה לעיל, יש ליידע את הרופא להיוועץ עמו על המשך הטיפול /התאמת מינון.

07/05/2017 | 14:57 | מאת: שמואל יעקב

ראשית אני מרגיש חייב! לשבח את התשובה מהירה והמסבירה ביותר - תודה ! שנית, בעניין תרופות מקבילות: כן, אני נוטל ALLORIL300 יומי (לחומצה אוראית) וגם FERRIFOL לחיזוק הברזל שירד אצלי. (שהוחלף מכדורי ברזל קודמים שלא הועילו). מקרה שקרה לפני כחודש וחצי: היה לי שילשול נוזלי בסופ"ש, וביום א' בבוקר כשקמתי, ישבתי לשלשל (סליחה מכבודכם), הייתי עם סחרחורת ובחילה, ואז נשמתי עמוק - ואיבדתי את ההכרה, נפלתי מהאסלה לקדימה על הריצפה, והתעוררתי כעבור מספר דקות. התקלחתי וניגשתי לקופ"ח, רופא המשפחה הפנה אותי למיון תה"ש, שייחסו את המקרה "להתייבשות" עקב השילשול. נתנו לי נוזלים עם אינפוזיה ושחררתי אחה"צ. (רופא המשפחה שלי דחה את החלטת המיון שמדובר בהתייבשות). אם חסרים פרטיםם נוספים, אשמח להשלים שוב המון תודה, טוב שמצאתי את הפורום הזה.. :)

03/05/2017 | 20:11 | מאת: ינה

עקב יובש קשה בעיניים שבין היתר מתבטא בהרגשת דבק קיבלתי את המשחה MAXITROL מרופא עיניים. נאמר לי להשתמש לפי הצורך. מאחר וזה סטרואידים אני פוחדת להשתמש. 1. האם אני עושה נכון? 2.האם זה יכול לעלות סוכר? 3. יש לי טיפול לקרקפת גם באלוקום תרחיץ האם זה לא יותר מידי סטרואידים?

לקריאה נוספת והעמקה

משחת העיניים MAXITROL מותווית לטיפול בדלקות עיניים כאשר קיים זיהום חיידקי , ומכילה 3 חומרים פעילים- dexamethasone (סטרואיד) neomycin (אנטיביוטיקה) polymyxin B (אנטיביוטיקה). תכשירי סטרואידים עלולים לגרום לעלייה ברמות גלוקוז. אפקט זה יכול להתרחש גם כאשר תכשירי סטרואידים ניתנים מקומית (כמו במקרה של תרחיץ Elocom), וכן במתן תוך עיני (אם כי בסבירות נמוכה יותר). ניתן להיוועץ ברופא בנוגע למעקב הנדרש אחר רמות הגלוקוז. ככלל, יש להיצמד להנחיות הרופא המטפל המכיר את הרקע הרפואי שלך ומודע לכלל התרופות שהנך נוטל ולכלל התכשירים בהם אתה משתמש. לא ציינת בפנייתך האם אובחנה אצלך דלקת עיניים שלשמה נרשמה לך המשחה. יש לחדד עם הרופא המטפל את תדירות המתן.

שלום רב, אני לוקחת דקסילנט 30 מג נגד צרבת מזה מספר ימים. יש לי בפה מן ריח מלוח שהוא מאוד חזק ולא נעים בערב. לא מצאתי עדויות לתופעת לוואי כזו מתרופה זו. האם אפשר לייחס זאת לדקסילנט?

לקריאה נוספת והעמקה

DEXILANT, אשר החומר הפעיל בו הוא Dexlansoprazole, הינו תכשיר ממשפחת ה PPI (תרופות המעכבות תעלות מימן) אשר מוריד את רמת החומציות בקיבה. לתכשיר זה עלולות להיות תופעות לוואי של יובש בפה וטעם נשימה רע. גם צרבת יכולה לגרום ליובש בפה וטעם חומצי. אך להבנתי, לא סבלת מתופעה זו בעקבות הצרבת לפני תחילת הטיפול. ככלל, כאשר תופעת המתרחשת בסמוך לתחילת נטילת תרופה, ומשתפרת או חולפת עם הפחתת מינון או הפסקת טיפול עולה הסבירות כי ניתן לייחס את התופעה לתרופה. בכל מקרה, במידה ותופעת הלוואי מטרידה מאוד ואינה חולפת, מומלץ לפנות לרופא ולהיוועץ איץו על המשך טיפול.

29/04/2017 | 16:25 | מאת: דפנה

עקב אדמומיות בקרקפת וקצת סבוריאה קיבלתי מרופא עור תרחיץ אלוקום. השבוע חפפתי פעמיים עם שמפו צמחי מרפא לטיפול בבעיה שלי אך לא עזר. שאלותי: האם אני יכולה להשתמש בתרחיץ אלוקום או לחכות פרק זמן? האם יש התנגשות בין צמחי מרפא וסטרואידים? האם חפיפה נוספת בשמפו רגיל יכול להספיק בכדי להתחיל להשתמש בתרחיץ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין לי מידע על השפעות גומלין אפשריות בין צמחי המרפא בשמפו לתכשירי סטרואידים. מעבר לכך אין מניעה להתחיל שימוש ב Elocom, תוך היצמדות להנחיות השימוש שניתנו לך על ידי הרופא.