פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

תופעות לוואי עלולות להתרחש עם כל מתן של טיפול תרופתי, בין אם ניתן על פי הוראות השימוש של התרופה, ובין אם נלקח שלא על פי הוראות השימוש של התרופה או במינון יתר. הפורום נועד לתת מענה לכל שאלה הקשורה לתופעות לוואי מתרופות או תגובות בין תרופתיות. הפורום מיועד לענות, בין היתר, על שאלות בנושאים הבאים: תופעות לוואי אפשריות העלולות להתרחש מטיפול תרופתי, חשד לגבי תופעת לוואי שהופיעה בעקבות מתן טיפול תרופתי בפועל, מחלה שהוחמרה או שהופיעה בעקבות טיפול תרופתי, תופעת לוואי שהופיעה כתוצאה מתגובה בין תרופות או חשש לתגובות בין תרופתיות. .
1224 הודעות
1171 תשובות מומחה

מנהל פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.
25/10/2016 | 00:57 | מאת: שלום

אימי מאושפזת בבית חולים בהכרה מינימלית מטופלת בפנטה 25 מג.. לאחרונה יש לה כמו התקפים של נשימה מהירה ומאומצת ללא הורדת סיטורציה האם זה יכול להיות קשור לפנטה? בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

החומר הפעיל במדבקות fenta הינו fentanyl, חומר ממשפחת האופיואידים אשר מדכא את מערכת העצבים המרכזית, ועלול להוביל לדיכוי נשימה וקשיי נשימה. קוצר נשימה נמנה על תופעות הלוואי הנפוצות של Fenta . כאשר תופעה מתרחשת בסמוך לתחילת טיפול או עליית מינון, עולה הסבירות כי ניתן ליחסה לטיפול תרופתי. יש לזכור כי, מצב של קוצר נשימה יכול להיגרם ממצבי מחלה/תרופות נוספים. יש צורך בבירור רפואי. בריאות שלמה.

21/10/2016 | 21:35 | מאת: e

<p>אני אמורה להתחיל שבוע הבא לקבל זריקת prolia אני בת 67 ומקבלת עוד תרופות כ ן יוריטקס ,אספרין,גלוקומין,קרסטור ,.טריטקס קום וכן וריטקס רגיל 5מ"ג עד היום זה מספר שנים שתתי מדיי חודש אקטונל ,יד ךציין כי בלוטת התריס שלי הוסרה בכלל גידול סרטני פפלרי, שאלתי היא כזאת האם יכולה להיות התנגשות בין הכדורים לחומר שמוזרק לי ומה הם תופעות הלואי שעלולות להופיע ,הודה לכם מאוד בתשובה עוד לפני שאתחיל בטיפול.</p>

לקריאה נוספת והעמקה

Prolia הוא השם המסחרי של Denosumab, נוגדן הניתן לטיפול באוסטאופורוזיס. ככלל, כל תרופה בנוסף לפעילותה הצפויה, עלולה לגרום לתופעות שאינן רצויות בחלק מהמטופלים (לעיתים צפויות ולעיתים - לא). לפני מתן טיפול תרופתי יש לשקול את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי. תופעות לוואי אפשריות במהלך הטיפול בתרופה פרוליה הן : כאבים בגפיים, כאבי גב, כאבי שרירים, עצירות, תגובות אלרגיות ותגובות עוריות, מחלות זיהומיות, ירידה ברמות הסידן (עם תחילת הטיפול בProlia , יש לוודא שישנה צריכה מספקת של סידן וויטמין D על מנת למנוע מצב של היפוקלצמיה (ירידה ברמות הסידן בגוף) העלולה לנבוע משימוש בתכשיר), שברים מסוג מסוים בעיות בעצם הלסת (שתי האחרונות עלולות להופיע גם בטיפולים אחרים לאוסטאופורוזיס). יתכן ולא תסבלי מתופעות לוואי אלה במהלך הטיפול. כמו כן, לא צפויה השפעת גומלין משמעותית בין התרופות שצינת. בכל מקרה של הרעה בהרגשתך במהלך הטיפול בתרופה, מומלץ ליידע את הרופא ולהיוועץ עמו בנוגע להמשך הטיפול.

21/10/2016 | 20:34 | מאת: סנדרה

שלום, אני לוקחת את התרופות הבאות: א. קרטיה 100 מ''ג- פעם אחת ביום. ב. סטטור 5 - פעם אחת ביום. ג. טריטייס 1.25- פעמיים ביום. כמו כן אני לוקחת את תוספי המזון הבאים: א. ויטמין D בטיפות. ב. טריקרדיה. השאות שלי הן: א. האם אני צריכה להתרחק מאיזושהי תרופה אחת מהשניה, או שאני יכולה לקחת את כולן בבת אחת בלי מרווחים בין התרופות? וגם לקחת באותה הזדמנות את תוספי התזונה? ב. את הטריטייס והקרטיה אני לוקחת מייד לאחר שתיית הקפה בבוקר, כלומר הן קרובות מאוד לקפה. האם עלי להמתין בין שתיית הקפה לבין נטילת התרופות האלה ? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

אין אינטרקציה משמעותית בנטילת התרופות יחד. את הטיפות של ויטמין D עדיף לקחת עם הארוחה השומנית הגדולה של היום. אין התייחסות ספציפית לצריכת קפאין במקביל לתרופות אלו.

20/10/2016 | 23:34 | מאת: אמילי

שלום רב אני מטופלת בטרגין עקב כאבי גב קשים על רקע עצבי (מיאליטיס) אני שותה 2 של 20 מ"ג כל יום. שאלתי היא כזו: אני מעוניינת להיכנס להריון , האם העובדה שאני נוטלת את התרופה יכולה לשבש את היכולת להיכנס להריון? האם כל עוד שאני לוקחת את התרופה לא אוכל פיזיולוגית להכנס להריון? האם זה קשור? ידוע לי שלא מומלץ/כדאי/אסור לקחת אותה בזמן ההריון אבל האם עוד טרם ההריון ורק בזמן שאני מנסה העובדה שאני לוקחת משבשת את הכניסה להריון?

לקריאה נוספת והעמקה

אחד המרכיבים בתכשיר טרגין הינו oxycodone, שהוא חומר אופיואידי. קיימים דיווחים אודות יציאה מאיזון הורמונלי ובעיות פוריות בשימוש ארוך טווח בתרופות שונות ממשפחת האופיואידים. במחקרים שנעשו על נשים שלקחו תרופות אופיואידיות באופן כרוני, נמצאו אבנורמליות ורמות נמוכות של הורמוני מין, בהשוואה לנשים שלא לקחו תרופות אופיואידיות. חוסר איזון בהורמוני מין עלול לגרום לשיבושים במחזור החודשי, ירידה בליבידו וירידה בפוריות. ככלל, יש להשתמש בתרופות כאשר התועלת מנטילתן עולה על הסיכון. באם הנך מתכננת הריון, יש להיוועץ ברופא על מנת להעריך את החשש להשפעה הורמונלית ובמידת הצורך את נחיצות הטיפול/התאמת טיפול. לייעוץ פרטני בנוגע לבטיחות טיפול תרופתי לפני הריון ובמהלכו , אני ממליצה להפנות שאלה זו למרכזי המידע, המתמחים בנושא : מרכז טרטולוגי בירושלים (02-5082825), הריופון (אסף הרופא- 08-9779309), מרכז מידע תרופתי בבלינסון (03-9376911 (.

19/10/2016 | 20:11 | מאת: רמי

אני בגיל 64 ועיוור בעין אחת.לאחרונה התחלטי ליטול רבע כדור של 20 בהדרגה עליתי לחצי קראתי שהכדור גורם לגלקאומה ואני חושש לראייתי מה דעתכם?

לקריאה נוספת והעמקה

Paroxetine, החומר הפעיל בטבליה סרוקסט, שייך לקבוצת חומרים המכונה SSRI (selective serotonine reuptake inhibitors). ת"ל של גלאוקומה קיימת, אך אינה נפוצה במשפחת תרופות זו, והשימוש אינו מומלץ למי שיש לו רקע קודם של גלאוקומה צרת זווית. בפנייתך לא ציינת האם יש לך רקע של גלאוקומה או שהעיוורון בעין נבע מסיבות אחרות. בנוסף, לא ציינת לאיזו התוויה אתה מקבל סרוקסט. באם קיים רקע של גלאוקומה, עדיף לפנות לרופא לייעוץ.

19/10/2016 | 20:08 | מאת: יעל

אימי בגיל 85.צלולה,חסרת שקט,כבר מספר שנים היא שותה תה מפטריית קמבוצ'ה. נוטלת תרופה ללחץ דם גבוה ולכולסטרול אימי הפכה לאשה קשה באופן חריג,צועקת על אבי כל הזמן,עקשנית,פגיעה,עושה דווקא,מתנגדת באופן כרוני לכל עזרה היום נפל לי אולי המשקה הזה גורם לכל ההתנהגות הזו. מיכוון שאינני יכולה עליה האם החשש מוצדק?

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית, יש לציין להחמרת מצב מנטלי - עצבנות, חוסר שקט ועקשנות, יכולות להיות סיבות רבות. יתכן כי מצבה של אמך מושפע מגילה המתקדם ולא קשור בהכרח לתרופות שהיא נוטלת. לא ציינת בפנייתך מחלות רקע ותרופות ספציפיות של אמך, העלולות לגרום לשינוי במצבה המנטלי. כאשר תופעה מתרחשת בסמוך לתחילת טיפול בתרופה חדשה או עליית מינון של תרופה קיימת, עולה הסבירות כי ניתן לייחסה לטיפול תרופתי. לגבי פטריית התה שהזכרת, פטריה זו אינה תרופה והמידע אודות תוספי תזונה/צמחי מרפא מבחינת יעילות, בטיחות, איכות והשפעות גומלין הינו מוגבל. אמנם אמך שותה את התה כבר מספר שנים, אך יתכן וחל שינוי בהרכבו ובכל מקרה לא ניתן לשלול קשר בין צריכת התה לשינויי ההתנהגות. לא ציינת האם ניסיתם להפסיק את התה ואם היתה לכך השפעה על ההתנהגות. בכול אופן, יש לפנות לרופא על מנת לברר את הסיבה לשינוי בהתנהגות של אמך, ואולי יש מקום לשקול טיפול תרופתי במצבה.

11/10/2016 | 14:33 | מאת: ספיר

שלום בעקבות פריחה חמורה בעור הרופא נתן לי פרדניזון במינון של 20 מג חמישה ימים ראשונים ואז 15 מג עוד שלושה ימים ואז לרדת ל10 ו5 מג סהכ עשרה ימים. שאלתי היא האם במינון הזה ובתקפת הזמן היחסית קצרה זו ניתן לצפות לתופעות כמו עלייה במשקל, אגירת נוזלים, או עצירות?

לקריאה נוספת והעמקה

תופעות לוואי הנובעות משימוש בסטרואידים הן לרוב תלויות מינון ושכיחותן עולה בשימוש במינונים גבוהים של סטרואידים. יחד עם זאת- הרבה מתופעות הלוואי של סטרואידים עלולות להתרחש גם בשימוש ממושך וכרוני במינונים נמוכים. ישנם מחקרים שונים על השפעות של סטרואידים, והמינון הנלקח/משך הלקיחה לא תמיד יכולים לנבא במדויק הופעה של תופעת לוואי כזו או אחרת. יחד עם זאת ניתן לומר שהרבה מתופעות לוואי "המפורסמות" של סטרואידים נובעות משימוש בסטרואידים של 3 שבועות לפחות או לשימוש במינון גבוה (למעלה מ 20 מ"ג ביום). משך זמן נטילת הסטרואידים אותו ציינת (10 ימים) נחשב כקצר , וגם המינונים שאת לוקחת לא נחשבים כגבוהים מאוד.בכל אופן, יש להקפיד לקחת סטרואידים על קיבה מלאה ועדיף (אלא אם נאמר אחרת) בבוקר ולפנות לרופא בכל הרגשה כללית רעה או תופעת לוואי.

07/10/2016 | 09:05 | מאת: נעמה

האם יתכן שאמלודיפין גורם להרדמות ידיים בלילה? האם אלטרוקסין במינון גבוה מבעבר יכול להביא לכך? האם טרנדייט יכול לגרום לקשיי שינה ומה אפשר לעשות כדי להימנע? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

נימול בידיים יכול להגרם מסיבות מגוונות וכן הפרעות בשינה. כאשר תופעה מתרחשת בסמוך לתחילת טיפול או עליית מינון, עולה הסבירות כי ניתן לייחסה לטיפול תרופתי. אך כמובן שהמצב לא תמיד כה פשוט. יש לפנות לרופא ולשלול גורמים נוספים לתופעות שתיארת. בכל מקרה ביחס לתרופות שציינת, לפי העלון לרופא, השימוש אמלודיפין עלול לגרום לנימול אך בשכיחות נמוכה .ההשימוש באלטרוקסין עלול לגרום להפרעות בשינה. בפנייתך לא ציינת מחלות רקע אשר יכולות לגרום לעיתים להפרעות שונות, וכן תרופות נוספות. במידה ולא אותרו גורמים נוספים לנימול ולהפרעת השינה (שאולי קשורה לנימול?) ויש חשד כי קשורים לטיפול התרופתי, ניתן להיוועץ ברופא בנוגע לביצוע שינויים בטיפול התרופתי (מינון/תזמון).

שלום רב אני סובלת מאלרגיות המון שנים. פעם בשנה שנתיים יש לי התקף אנפלקטי ומקבלת זריקות בבית חולים ועובר. כרגע אני עם אלרגיה וגירוד בגוף וקיבלתי היום SOLUCORTEF 300 בעירוי. ברצוני לדעת האם תופעות הלוואי שמוזכרות באינטרנט שייכות גם למתן פעמי וגם למתן ורידי. כמה זמן לוקח לכמות הזו להתנקות מהגוף והאם תופעות לוואי יכולות להיות מאוחר יותר או רק במתן קבלת העירוי. תופעות הלוואי במערכת העצבים מלחיצות מאוד תודה מראש על התשובה

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר אותו קיבלת הוא תכשיר של הידרוקורטיזון, שהוא נגזרת סטרואיד. תופעות לוואי הנובעות משימוש בסטרואידים הן לרוב תלויות מינון וקבלת סטרואיד במינון חד פעמי אינה נחשבת כגורם סיכון להופעת תופעות לוואי ארוכות הטווח של סטרואידים , מרבית תופעות הלוואי "המפורסמות" של סטרואידים נובעות משימוש ממושך (לרוב מעל 3 שבועות) ו/או במינונים גבוהים. בהנחה כי כוונתך בציון תופעות לוואי נוירולוגיות חמורות לאלו שנקשרו להזרקה אפידורלית של החומר- תופעות לוואי אלה לא רלוונטיות לטיפול בהזרקה תוך ורידית. אם כוונתך שונה- נא פרטי. בכל אופן, אם את מרגישה בתופעת לוואי חדשה לאחר ההזרקה יש לפנות לרופא למעקב.

שלום קיבלתי שלשום בבוקר זריקת נבידו ע"י אח בקופ"ח. (לעניות דעתי, במיקום הנכון) מאחר וזו לא הפעם הראשונה שאני מקבל, את מכיר את תחושת הכאב המקומי שמלווה אותי לאחר מכן. אך הפעם הכאב בלתי נסבל כבר יומיים, וללא כל שיפור, כל תנועה שאני עושה מכאיבה לי. הליכה, לשבת ולקום, להתהפך במיטה זה בכלל סיוט, כנ"ל להכנס לרכב. רק במנוחה מוחלטת וללא תזוזה, אני לא סובל מכאב. אין אודם מקומי, האזור מרגיש לי נפוח וקצת נוקשה. האם זה מצב תקין? אני צריך לחשוש? יש מה לעשות? ובאם משהו לא תקין, מה זה אומר לגבי האפקטיביות של הזריקה? אציין רק שבאופן כללי יש לי תחושה קצת רעה, חולשה, כאבי ראש לפעמים. ועליה קלה בחום. אין לי מושג אם יש קשר. כי במקביל קיבלתי גם חיסון לשפעת באותה הזדמנות שקיבלתי את הנבידו, וכן עברתי באותו יום טיפול שיניים ויש לי כאב וקצת נפיחות בחלק הפנימי של הלסת התחתונה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תופעת הלוואי השכיחה ביותר לטיפול בתכשיר נבידו הינו כאב/אי נוחות/אדמומיות במקום ההזרקה. אך כיוון שהכאב מחמיר ואתה מתאר אותו כחריג מומלץ להיוועץ ברופא. לא ברור לי נושא הזמנים בין תחילת הטיפול בתרופה/חיסון/טיפול שיניים לבין ההרגשה הרעה. כאשר תופעה מתרחשת בסמוך לתחילת טיפול תרופתי וחולפת עם הפסקתו עולה הסבירות כי ניתן ליחסה לטיפול, אך לא תמיד כך. מובן שאם הרגשתך מחמירה או לא משתפרת, יש להיוועץ ברופא.

29/09/2016 | 22:02 | מאת: טובי

איזה טיפול יש לבעיה שלא יושנים מספיק בלילה ומתעוררים מוקדם ועייפות לסירוגין ?

לקריאה נוספת והעמקה

הפרעות שינה יכולות להתבטא כקושי מתמשך בהשגת שינה, משך שינה או איכות שינה למרות קיום תנאים ראויים כמו זמן והזדמנות לשינה ואלו גורמות לתפקוד לקוי וישנוניות במהלך היום. הערכת הפרעות השינה צריכה להתחיל בבדיקה רפואית, הכוללת בין היתר שלילת מצבי מחלה/תרופות שעלולות לגרום להפרעות שינה והערכת השינה (מאפיינים, משך, חומרה, היגיינת שינה). קיימות מספר אפשרויות התערבות לטיפול בהפרעות שינה הכוללות התערבויות התנהגותיות, תרופתיות ושינויים באורחות חיים. יש לפנות לרופא לבירור והתאמת טיפול באם נדרש.

קלונקס ורוקסט פלוס האם אפשר לקחת אותם ביחד או השילוב מסוכן?? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

החומר הפעיל בקלונקס הינו clonazepam, חומר ממשפחת הבנזודיאזפינים, הניתן בדרך כלל להתוויות של הפרעות חרדה או פרכוסים. רוקסט פלוס מכיל אקמול, קפאין, וחומר נוסף הנקרא קודאין. קודאין הינו אופיאט, הניתן בדרך כלל להקלה בכאב אקוטי ולדיכוי שיעול. השילוב בין 2 חומרים אלו (בנזודיאזפינים ואופיואידים) עלול לגרום דיכוי מערכת העצבים המרכזית, היכול במקרים מסוימים להגיע אף לדיכוי נשימה ומוות. יש לציין שצריכה של אלכוהול במקביל לכל אחת מהתרופות בנפרד, עלולה לגרום לתוצאה דומה. לכן, מומלץ להימנע משילוב התרופות ולפנות לרופא על מנת למצוא חלופות.

אימי לוקחת מידי פעם קולונקס, לפי הצורך לטיפול בחרדה ולחצים בחזה. זה יכול להיות פעם בכמה ימים. הפעם האחרונה היתה לפני כחמישה ימים. האם מותר לקחת קוד אקמול?

27/09/2016 | 10:32 | מאת: סקרן

היי, האם אפשר לקחת אספירין במידה וחסר אנזים g6pd? הבנתי מהנוירולוגית שרשמה את המרשם שלא - אבל גוגל וכל מסמך רפואי אחר שמצאתי באינטרנט אומר שאספירין הוצאה מהרשימה האסורה. אשמח להבהרה תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

בעבר היה מקובל לחשוב שאספירין הינה אחת מהתרופות העלולות לעורר המוליזה באנשים עם פגם בייצור G6PD, אך כיום התרופה הוצאה מרשימת התרופות האסורות ואין מניעה משימוש באספירין, במינון מקובל, באנשים עם חוסר באנזים זה.

האם יש עדיפות ביעילות לארטריל[אבקה להמסה במים] לעומת מגה גלופקלס+MSM או מגהגלופלקס FAST עם אלפלין? מדובר בטיפול בדלקת בפרקי האצבעות. תודה ושנה טובה. אדית

לקריאה נוספת והעמקה

אוסטאוארתריטיס הינה אחת מהגורמים השכיחים לכאבי פרקים ופגיעה בתנועה. הטיפול מוכוון להקלה על התסמינים ומניעת פגיעה בתנועה. לא קיימים טיפולים תרופתיים מוכחים למניעת התקדמות הפגיעה במפרקים. הטיפול כולל שילוב שיטות לא תרופתיות כמו תרגילים, שיטות תרופתיות (טיפול בטבליות, מריחה חיצונית והזרקה לתוך מפרק) והתערבות ניתוחית. התכשיר ארטריל הינו תרופה רשומה והוא מכיל 1884מ"ג גלוקוזאמין סולפאט גבישי. התכשיר מגה גלופלקס +MSM מכיל גלוקוזאמין סולפאט 500 מ"ג, כונדרואיטין 400 מ"ג ו-MSM 166 מ"ג ואילו מגה גלופלקס fast מכיל גלוקוזאמין 750 מ"ג ו-Aflapin 50 מ"ג שאמור לעכב מסלולי כאב. שני האחרונים הינם תוספי תזונה. ככלל, לא קיימות עדויות מספקות ליעילות תכשירים המכילים גלוקוזאמין וכונדרדרוטין. יש לציין כי מרבית התכשירים הינם תוספי תזונה וכי המידע אודות יעילות, בטיחות והשפעות גומלין של תוספי תזונה הינו מוגבל. ארטריל (Arthryl), בניגוד לתוספי התזונה המכילים גלוקוזאמין, עמד בדרישות הרישום של משרד הבריאות והוכיח יעילות ובטיחות במחקרים קליניים. במידה והנך מתחילה טיפול, לאחר מספר חודשים בדקי האם הטיפול מקל על התסמינים מספיק על מנת להצדיק המשך טיפול.

שלום רב, הטיפות הללו מכילות טימולול-מלאט [חוסמי בטא], טרבופרוסט ורכיבים רבים נוספים "בלתי פעילים" לכאורה. אני משתשמשת בטיפות אלה במשך שנים אחדות בגלל גלאוקומה ובתקופה זו נוצרו גושים שהולכים וגדלים, בבלוטות התריס. משתמשת באזרגה פעמיים ביום ובערב, פעם ביום, בדואוטראב. ראוי לציין כי לא היתה במשפחה בעיה של בלוטות התריס. זה לא גנטי. האם יש קשר בין הטיפות הנ"ל [ידוע כי הטימולול עלול לגרום להפרעות בתפקוד בלוטת התריס] לבין הגושים שנוצרו בתיירואיד? האם יש מידע מחקרי בנושא?

לקריאה נוספת והעמקה

תרופות ממשפחת ה "בטא-בלוקרים" ניתנות על מנת לשפר תסמיני היפרתירואיד, תסמינים הכוללים- פלפיטציות, טכיקרדיה, חרדה ואי סבילות לחום, ומומלץ להתחיל לטפל בהן בחולים הסובלים מהיפרתירואידיזם, באין התוווית נגד למתן התרופה. חשוב להדגיש כי בטא בלוקרים לא מתערבים בייצור הורמון התירואיד, אלא משפרים את תסמיני המחלה על ידי הפעלת המערכת האדרנרגית. ל- 'טימולול' (החומר הפעיל בטיפות העיניים שאת לוקחת) ישנה אזהרה לגבי מיסוך סימני היפרתירואיד, אך אין התייחסות לגבי יצירת נודולות בתירואיד. גם בספרות אין מידע על הקשר זה. יש לפנות לרופא על מנת לברר את מקור הנודולות בבלוטת התירואיד ולקבל טיפול מתאים.

22/09/2016 | 11:48 | מאת: יוסי

שלום האם מותר לחצות כדור לוסטרל? השאלה מתייחסת גם לגבי לחצות לוסטרל 100 מ"ג, וגם לגבי לוסטרל 50 מ"ג (שם יש אפילו סימון באמצע) בעלון לצרכן כתוב שמדובר בטבליות מצופות. ועד כמה שידוע לי, טבליות מצופות נועדו לכך שלא יחצו אותן. כ"כ כתוב במפורש ב"אופן השימוש" - "אין לחצות או לכתוש את הטבליות". מצד שני, בחיפוש קל ברשת בפורומים (לפחות מה שראיתי בעברית) ראיתי שהתשובות הן שאפשר לחצות. אשמח לקבל תשובה מוסמכת, האם ניתן, האם זה לא פוגע ביעילות בספיגה, ולמה כתוב שאסור לחצות, והאם בטבליות מצופות אין כלל חד משמעי שאסור לחצות? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לחצות טבליות לוסטרל 50/100 מ"ג על מנת להקל על הבליעה, אך אין ללעוס או לכתוש את הטבליה. ישנם סוגים שונים של טבליות. בדרך כלל, ההחלטה האם ניתן לחצות את הטבליה תלויה בסוג הציפוי ובצורת ההתמוססות והספיגה של החומר הפעיל. באספירין, לדוגמא, הטבליה מצופה בחומר בעל פורמולציה מיוחדת המונעת ממנו להתפרק בקיבה, ועל כן חל איסור לחצות את הטבליה, אך בטבליות לוסטרל אין איסור כזה. ככלל, יש לבדוק כל מקרה לגופו לגבי חצייה של טבליות מצופות.

20/09/2016 | 20:25 | מאת: מיכל

אני חולה באנמיה אפלסטית ונוטלת באופן קבוע ציקלוספורין. האם אני יכולה לשתות מיץ רימונים יחד עם התרופה ? ידוע לי לגבי מיץ אשכוליות שזה בלתי אפשרי. תודה

20/09/2016 | 20:28 | מאת: מיכל

במידה וכן, האם זה תקף גם לגבי אכילת גרעיני רימונים? האם ניתן להפריד בין נטילת התרופה לשתיית המיץ?

25/09/2016 | 17:48 | מאת: עינת

המידע אודות השפעת מיץ רימונים על רמות תרופות בדם הינו מוגבל, והמחקרים הקיימים מראים תוצאות שאינם חד משמעיות. בחלק מן המחקרים, נראתה השפעה של מיץ רימונים אך נדרשה שתיית כמעט ליטר של מיץ (או אכילת כמות שקולה של גרעינים) על מנת לראות עליה של רמות תרופה בגוף ואבחנה של תופעות לוואי. לרגל החג, נראה שאין מניעה מלאכול מעט רימון אך לא מומלץ להרבות באכילה או שתיה מפרי זה כל עוד הנך נוטלת את התרופה. ההמלצה תקפה לגבי נטילה של התרופה הן בסמוך לצריכת רימון והן כשיש כמה שעות הפסקה ביניהם.

20/09/2016 | 10:34 | מאת: שלום

שלום רב, יש לי דיאבטיס אינסיפידוס מולד מטופלת במינירין. עכשיו התחלתי לקחת לוסרל, ידוע לי שאחת מתופעות הלוואי זה הורדת רמת נתרן. רציתי לדעת מה סיבת הנתרן הנמוך , האם זה אגירת נוזלים עקב ייצור מוגבר של adh או משהו אחר? כי הגוף שלי לא מייצר adh אז זה עדיין רלוונטי אליי? והאם יכול להיות שהלוסטרל יבטל את השפעת המינירין?

לקריאה נוספת והעמקה

המנגנון בו לוסטרל ושאר התרופות ממשפחה זו (SSRI- מעכבי ריאפטייק של סרוטונין) גורמים לתופעת SIADH אינו מובן במלואו. ייתכן והתופעה נובעת עקב ייצור יתר של ADH, וייתכן שהיא נובעת מהגברת רגישות הכלייה ל ADH. בנוסף, שילוב לוסטרל עם מינירין אכן עלול לגרום להיפונתרמיה, ויש להיזהר במתן משולב. במידה וניתנות במקביל נדרש מעקב רפואי מתאים(רמות נתרן בגוף). מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי ההשפעה האפשרית של הלוסטרל על המצב הרפואי ולהיוועץ עימו בנוגע לטיפול המתאים ביותר עבורך.

שלום רב, בן 65 לוקח נורמיטן 25 מג ליום, ליפיטור 20מג, מיקרופירין 75 מג. לאחר צנטור ללא סטנטים הוסיפן לי טריטייס 2.5 מג .השתעלתי והוחלף ללוסטרטן 25 מ"ג שגם גורם לשיעול יבש טורדני. האם יש תרופה אחרת ללא תופעות לוואי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

כל טיפול עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים שיעול יבש ואי נוחות בגרון הינה תופעות לוואי ידועות ושכיחות לקבוצת תרופות מעכבי האנזים המהפך (כמו טריטייס). התופעה עלולה להופיע בכל שלב של נטילת התרופה. התופעה בד"כ חולפת תוך ימים עד חודש מהפסקת הטיפול אך לעיתים עלולה להימשך עד 3 חודשים. הופעת שיעול תחת טיפול בתרופות ממשפחת מעכבי הקולטן אנגיוטנסין 2 (כמו לוסרטן) פחות שכיחה ולכן ניתנים גם למטופלים עם היסטוריה של שיעול תחת הטיפול במעכבי האנזים המהפך. תופעת לוואי זו יכולה לקרות עם כל אחת מהתרופות במשפחות הללו. יש לפנות לרופא בהקדם להתאמת טיפול.

שלום רב, לצערי אינני נוטלת כדורים באופן הרצוי אלא מרסקת בלבד. הרופא המליץ לי ליטול כדור בשם פלקוויניל עבור דלקת במפרקים. האם ניתן ליטול אותו ע"י ריסוק ?במידה ולא,מה בכ"ז ניתן לעשות ?

הנחיות כלליות לריסוק וחצייה מצוינות בעלון לצרכן. למידע נוסף מומלץ לפנות לרוקח המנפק את התרופה.

16/09/2016 | 15:49 | מאת: יוני

שלום מה ההבדל בין תרופות SSRI ל- SNRI? האם שניהם יעילים באותה מידה לחרדה והתקפי פאניקה או שיש ייתרון למי מהם? מבחינת תופעות לוואי מה יותר טוב? מבחינת עליה במשקל, מה פחות בעייתי? מה הסיבה שה-SSRI יותר נפוץ ומוכר? אני משתמש ב-SSRI (לוסטרל) בעיקר בגלל חרדה והתקפי פאניקה, עליתי במשקל לא מעט. האם יש הגיון וטעם להחליף למשפחת ה SNRI? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בין תופעות הלוואי האפשרויות לשני הקבוצות: ישנוניות/הפרעות שינה, ירידה ברמות נתרן, סיכון מוגבר לדמם עם תרופות אחרות הגורמות לכך, שינוי בלחץ דם, כאב ראש, שינוי במשקל, תופעות לוואי בתפקוד מיני, תופעות לוואי במערכת העיכול, תסמונת סרוטונין ועוד. לרשימת תופעות לוואי רחבה יותר, יש לעיין בעלוני התכשירים עצמם. כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים, ההשפעה היא אינדיבידואלית ויש שינויים קלים בפרופיל תופעות הלוואי בכל אחת מהתרופות בקבוצות השונות (כלומר לדוגמא תרופה מסוימת יכול לגרם בשכיחות גבוהה יותר לעלייה במשקל אך בשכיחות נמוכה יותר להפרעות שינה מתרופה אחרת). יתכן ש-SNRIs יגרמו לשכיחות נמוכה יותר במשקל מחלק מה-SSRIs. לגבי התאמת טיפול פרטנית, יש לפנות לרופא.

14/09/2016 | 20:29 | מאת: דפנה

שלום רב , רציתי לדעת אם יש סכנה בהזרקה חד פעמית של הסטירואיד הנ"ל בהריון (תחילת שבוע 18 ) והאם יכולות להיות תופעות לטווח ארוך עבורי , בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, כמצויין בעלון לרופא של התכשיר, תכשירי סטרואידים אינם אסורים בהריון ויש להשתמש בהם כאשר התועלת לאם עולה על הסיכון להשפעה על העובר. עם זאת לייעוץ פרטני, אני ממליצה להפנות שאלה זו למרכזי המידע, המתמחים בבטיחות טיפול תרופתי בהריון : מרכז טרטולוגי בירושלים (02-5082825), הריופון (אסף הרופא- 08-9779309), מרכז מידע תרופתי בבלינסון (03-9376911) .

אבי, בן 95, ניצול שואה, עצמאי פיסית וקוגנטיבית, למעט בעית הליכה שהחלה לפני מספר חודשים (בשל חולשת שריר גלוטיאוס) מה שהביא למספר נפילות ובעקבות נפילות אלו אנו עדים לירידה בולטת בתפקוד הנפשי – חרדות מנפילה חוזרת, חוסר ביטחון שלא היה קיים כלל בעבר ואפילו מזהה אצלו סימנים לדיכאון (מתגורר עם אמי שמהווה אור בחייו אך חלתה באלצהיימר). בחודשים האחרונים אבי מתקשה מאד להרדם בלילות – יתכן בשל המחשבות, החרדות, אולי זכרונות העבר, הלחץ בשל מצבה של אמי וכו'. נוטל שנים רבות מאד כדורי שינה אך לאחרונה, למרות כדורי השינה, השינה אינה טובה כלל וכלל, מתעורר באמצע הלילה (הולך לישון בסביבות 22.00 ומתעורר בסביבות 0300 ) לא מצליח להרדם שוב לדבריו וכך שבשעות היום נוטה להירדם. נטל בעבר בונדרומין, עבר לאמביין, נוקטורנו וכרגע עבר לאימובאן ומחכים לכדור הפלא החדש... נוטל מספר כדורים: ויפאקס (75 מג), אופמרדקס, ונורוטון, ספירונולקטין, אבדרט, קומדין, נורמלול, סימוביל (10 מ"ג), אימובאן. מה ניתן לעשות כדי לשפר את איכות השינה שלו? אגב, בשלב מסויים קבלנו עצה נהדרת ליטול שבוע אחד אימובאן ושבוע לאחריו אמביין וכך להמשיך. עצה זו היתה בהחלט טובה ואכן הועילה אך לפרק זמן של כחודש חודשיים ושוב חזרנו לנדודי השינה כמקודם..., א . האם כדאי אולי להחליף את כדור הויאפקס (בבוקר) אותו נוטל מספר שנים לצורך הרגעה, בציפראלקס – והאם הציפראלקס יכול לשנות משהו בנוגע לשינה, ואולי כדאי לעשות זאת רק כדי שלא יתמכר לוויפאקס שהשפעתו כנראה הולכת ופוחתת? ב. האם אפשר/רצוי כדי שיוכל לישון להעלות את המינון של אחת התרופות ולמשל לנסות ליטול אימובאן ועוד חצי כדור נוקטורנו/אימובאן/בונדרומין, או שכדור וחצי זה כבר מינון מוגזם? ג. בבית המרקחת הציעו את הכדור ממשפחת מירטזפין כמו מירו או רמרון. מה דעתך? האם כדאי לנסות ככדור שינה כתוספת או במקום או ככדור הרגעה כתוספת לציפרמיל או במקום? הבנתי שהכדור נוגד דיכאון ומיטיב עם השינה ואם כן כדאי לנסות, מתי ליטול - בערב או בבוקר? וכעת השאלה בנוגע לתופעות הלוואי - בין ההצעות שקבלתי לפתרון הבעיה שילוב של אמיבואן/נוקטורנו יחד עם 1 מג לוריבן בשבוע הראשון ובשבוע השני השילוב של בונדרומין עם לוריבן ולהמשיך באופן זה את נטילת התרופות. אבי נטל במשך יומיים את האימובאן יחד עם הלוריבן ואכן השינה היתה טובה. אך ספר לי, כבדרך אגב, כי היתה לו בעיה בנשימה בבוקר, מה שהדליק אצלי נורה אדומה. בבדיקה שעשיתי מסתבר שבין תופעות הלוואי של הלוריבן - הפרעות בנשימה (לפי העלון). אבי סובל כאמור מפרפור פרוזדורים ובאקו האחרון שעשה מצויין יתר לחץ דם ריאתי מוגבר. האם יש קשר בין האבחנה הנוגעת ללחץ הדם הריאתי להפרעה (הלא משמעותית) בנשימה שהיתה לו לאחר שנטל את הלוריבן (לא היתה לו הפרעה דומה כזו בעבר) והאם טוב היה שהפסקתי לו את הלוריבן (אך כעת השינה שוב לא טובה). תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מפנייתך עולה כי מדובר במצב רפואי מורכב וכי אביך מטופל בתרופות רבות. בנוגע להפסקת טיפולים תרופתיים: יש לקחת בחשבון שחלק מהתרופות דורשות הפסקה הדרגתית בטיפול. בכל מקרה, לרב, לא מומלץ לבצע שינויים ללא ייעוץ מתאים. יש לפנות לרופא לבירור התסמינים שהנך על מנת לבצע שינויים בטיפול התרופתי, תוך השגחה ומעקב אחר היעילות ותופעות הלוואי.

12/09/2016 | 09:43 | מאת: gibsanit

שלום רב לצוות המקצועי אני בת 41 נוטלת 75 מ"ג IXEL, 20 מ"ג ציפרלקס בשל התקפי חרדה קשים. במהלך השנה האחרונה נעשה חילוף של תרופות רבות ע"י הרופא המטפל (שהינו גם המטפל בי בשיחות). נוכח העובדה שהתמהיל הנוכחי עדיין לא מספק את התוצאות הרצויות בהטבה ניכרת ובעיקר יציבה לאורך זמן רשם לי הרופא זיפרקסה 5 מ"ג והפחית 25 מ"ג של IXEL. מאד מטריד אותי נושא העליה במשקל. הבנתי שזה ממאפייניה של התרופה (התרופה מעלה את התיאבון מצד אחד, אך מאטה את חילוף החומרים וגורמת להשמנה) השאלה האם במינון זה יש לי אכן סיבה לדאגה בעניין זה ?

לקריאה נוספת והעמקה

התרופה זיפרקסה עלולה לגרום לעלייה במשקל, כאשר העלייה גדלה עם עליית המינון (אין לי נתונים מדויקים על מינון של 5 מ"ג). בכל מקרה במהלך הטיפול מומלץ ניטור סדיר של המשקל. במישה ומתפתחות תופעות לוואי כמו עלייה במשקל במהלך הטיפול, יש ליידע את הרופא ולהיוועץ עמו.

שלום אצל תינוקות וילדים, וכן בהרדמה אצל מבוגרים, מתאימים את המינון למשקל הגוף. מדוע בטיפול תרופתי רגיל אצל מבוגרים זה לא משנה? בין אם מדובר על תרופות לכאב, או תרופות פסיכיאטריות כמו SSRI האם ההשפעה תואמת בדיוק גם אצל מי ששוקל 65 וגם אצל מי ששוקל 110 גם אם שניהם נוטלים אותו מינון בדיוק? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

המלצת מינון מבוגרים לתרופות יכולה להיות מותאמות למשקל, לשטח גוף או להיות קבועה ללא התאמת מינון למשקל. קיימות תרופות, עבורן נדרשת התאמת מינון לפי משקל (או במקרים של השמנה/במשקל גוף נמוך). באופן כללי, מינון המותאם למשקל לוקח בחשבון שהפרמטרים של ספיגת התרופה, פיזורה ופנויה מהגוף משתנים עם עלייה בגודל הגוף וכי צפויה להיות לכך משמעות על פעילות התרופה (רצויה או לא רצויה) . במידה ואת שואלת על התאמת מינון לתרופה מסוימת בהשמנה, יש להיוועץ ברופא בנוגע למינון המתאים.

08/09/2016 | 17:28 | מאת: אור

שלום, בעוד כמה ימים אני אמורה לעבור טיפול שיניים והרופא אמר שעליי לקחת אנטיביוטיקה לפני הטיפול. בתחילה רצה לתת לי מרשם לאוגמנטין, אך מאחר ואני סובלת מהקאות כאשר אני לוקחת את האנטיביוטיקה הזאת- ביקשתי משהו אחר. הרופא נתן לי מרשם לאנטיביוטיקה דאלאצין סי, 150 מ"ג 4 פעמים ביום למשך שבוע, כאשר עליי לקחת ארבעה כדורים בבת אחת כשעה לפני הטיפול. קראתי את העלון לצרכן של התרופה וראיתי שתופעות הלוואי שלה די קשות, ושגם היא עלולה לגרום להקאות. שתי שאלות: 1. האם נטילה של ארבעה כדורים בבת אחת היא הגיונית? 2. האם יש קשר בין שני סוגי האנטיביוטיקה המוזכרים? מה הסיכוי שאקיא גך מה אנטיביוטיקה הזאת? תודה על המענה, אור.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ברורה לי מהי הסיבה להקאות, האם מדובר בתופעת לוואי לתכשיר או תגובה לבליעת כדור גדול. כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים והקאה הינה תופעת לוואי שעלולה להתרחש במהלך הטיפול הן באוגמנטין והן בדאלאצין. שתי התרופות אינן שייכות לאותה משפחה פרמקולוגית. מינון של 600 מ"ג ליום הינו מינון מקובל להתוויות מסוימות. לרב במנות מחלוקות במהלך היום. עם זאת ניתן לקחת 600 מ"ג בבת אחת כשעה לפני הפרוצדורה. מומלץ ליטול עם כוס מים כדי למנוע גירוי בושט. בהצלחה!

25/10/2017 | 23:46 | מאת: מרסלה

שלום. אני אחרי השתלה של 3 שתלים ,הרופא הורה לי לקחת אומגנטין ,אולם זה לא עזר והפה התנפח וכואב,לאחר 4 ימים (שלא ברור לי למה הרופא לא הבין שזה לא עובד) הרופא שינה את האנטיביוטיקה לדאלאצין.לקחתי בבוקר 2 ובערב 2 לפי הוראות הרופא,העפעף השמאלי התנפח לי ,הלשון התחילה להיות כבדה והנשימה גם. מחר יום חמישי להשתלה, כואב ,האזור נפוח ללא שינוי מהיום השני ,חלשה מאוד ומרגישה חוסר יחס מהרופא. מה עליי לעשות?

07/09/2016 | 10:33 | מאת: עפרה

שלום רב, לאחרונה נטלתי קלונקס -חצי כדור של 0.5 מדי יום, לפנות בוקר, כלומר 0.25 מ"ג, במשך תקופה ממושכת מאוד. כדור זה נרשם לי במקור מפאת תסמונת הרגל הקופצת (בעת השינה), נטלתי זמן רב, ואח"כ נותרתי עמו ככדור הרגעה מפני מתח וחרדה. כעת ברצוני לחדול לקחת אותו. השאלה היא: איך יורדים בהדרגה ממינון כה נמוך? או שאין צורך בהדרגה? אני מאוד חוששת מתסמיני גמילה. תודה עפרה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מומלץ להפסיק בנזודיאזפינים בהדרגה על מנת להפחית תסמיני גמילה וחזרת התסמינים. קיימים פרוטוקולם שונים להפסקה הדרגתית של תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים. ככלל, יש להתאים את קצב הגמילה למטופל, להתוויה לשמה הוא מקבל את הטיפול, לסוג התכשיר (ישנם תכשירים הפועלים בעלי משך פעילות קצר/ארוך), למינון ולמשך הטיפול בבנזודיאזפינים. תסמיני גמילה מבנזודיאזפינים כוללים: הזעה, טכיקרדיה, רעד, חוסר שינה, חרדה, אגיטציה, בחילות והקאות, הלוצינציות. התסמינים יכולים להופיע תוך יום עד מס' ימים לאחר הפסקת הטיפול ולרב חולפים תוך 1-3 שבועות. כאשר מדובר על תקופת טיפול ארוכה מומלצת לרב הפסקה הדרגתית גם במינונים נמוכים (אם כי כמובן אינדיבידואלי) תוך יישום פתרונות לא תרופתיים להפרעות שינה וחרדה. בכל מקרה יש לבצע את התהליך בייעוץ ובהשגחה רפואיים תוך מעקב אחר תסמיני גמילה והתאמת המינון וקצב הגמילה בהתאם לכך כאמור לשם כך מומלץ להיוועץ ברופא.

05/09/2016 | 23:52 | מאת: בתיה

שלום רב מפאת כאבי גב קשים נטלתי תקופה ממושכת (כמה חודשים) 1 כדור זאלדיאר מדי לילה לפני השינה. כעת ברצוני לחדול ממנו. הבנתי שיש להוריד מינון בהדרגה בגלל שהכדור מכיל טרמדול שהוא אופיאט ולפיכך אולי נוצרה התמכרות. שאלתי: איך עלי לרדת בהדרגה אם כתוב בעלון התרופה כי אסור לחצות את הכדור?? היש דרך אחרת לרדת בהדרגה או שבכלל אין צורך בהדרגה כשחדלים מכדור זה. האם אפשר להפסיק בבת אחת? האם מצפים לי תסמיני גמילה? תודה וברכה, בתיה

לקריאה נוספת והעמקה

יתכנו תסמיני גמילה כאשר מפסיקים באופן חד את הטיפול בתרופות המכילות טרמדול (בין החומרים הפעילים בזלדיאר) לאחר שימוש ממושך. בין תסמיני הגמילה האפשריים: חרדה, נדודי שינה, אי שקט, רעד, שילשולים ,בחילה, הזעה ועוד. הפסקה הדרגתית של התכשיר צפויה להפחית סיכון לתסמיני גמילה אך לא ידוע לי על פרוטוקול הפסקה רשמי מקובל. יש להיוועץ ברופא בנוגע להנחיות המשך הטיפול. במידת הצורך במינון נמוך יותר, קיים תכשיר המכיל את החומר הפעיל טרמדול בטיפות.

שלום בן 40 נוטל כבר כמה שנים לוסטרל במינון של 100 מ"ג בגלל חרדה והתקפי פאניקה. לשמחתי, אני כמעט ולא סובל מהתקפי פאניקה, אבל חרדה קשה לומר שאין בכלל. העניין הוא שעליתי במשקל, וגם הניסיונות שלי להוריד במשקל לא ממש מוצלחים, אל אף שאני עושה פעילות גופנית (הליכה מספר פעמים בשבוע). מה הסיבה שלוסטרל גורם להשמנה? זה משהו בתרופה עצמה? או רק עניין שהיא גורמת להגברת התאבון? יש משהו שיכול לעזור במקביל לשימוש בלוסטרל? יש הבדל בין לוסטרל לבין התרופות האחרות ממשפחת SSRI כמו ציפרלקס וכדו'? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תרופות ממשפחת ה-SSRIs משפיעות על משקל כתלות בתרופה הספציפית ומשך הטיפול בה. טיפול ממושך בתכשירים אלה עלול להביא לעלייה במשקל. לעיתים לא ברור אם מדובר בהשפעה ישירה של התרופה או שיפור במצב הנפשי אשר מביאים לאפקט זה. עפ"י הספרות תכשירים המכילים fluoxetine גורמים לפחות עלייה במשקל בד"כ ואילו אלה המכילים paroxetine יותר בעייתיים. יש לקחת בחשבון שבנוסף עם הגיל יש נטייה לעלייה במשקל ללא קשר לטיפול תרופתי. תכשירים המכילים citalopram גם הם הביאו לעלייה במשקל של בין 0-2.5% ממשקל הגוף ההתחלתי במחקרים קליניים שונים. מומלץ לפנות לרופא ולדון עימו בנוגע להמשך הטיפול כתלות בשיקולי התועלת מול תופעות הלוואי. אם הנך ממשיך בטיפול, מומלץ לשקול שינוי באורח החיים הכולל יותר פעילות גופנית ושינוי תזונתי.

31/08/2016 | 19:26 | מאת: יעל

האם אפשר לקחת ציטאלופרם 30 מג (רסיטל) לחאדות ביחד עם אנטיביוטיקה זינט?

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מליטול את שתי התרופות במקביל

29/08/2016 | 00:13 | מאת: אחלאם

שלוםם רב. בתי בת 4 שנים כבר תקופה מדממת מהאף. המליצו לי סינטומיצין משחת עיניים מעט באף. כשמתי לה התחילה לצעוק שמפריע לה בפה. אני מאוד מודאגת . מזה שגם כתוב על התרופה ש לא לבלעיה . שטפתי לה את האף. ונתתי לה מים . ואחריו קצת דבש . האם מסוכן ?????

לקריאה נוספת והעמקה

לא ציינת לאיזו מטרה המליצו על סינטומיצין לטיפול בדימום מהאף, אך להבנתי מרחת לה כמות קטנה באף והיא לא בלעה את המשחה. יתכן שכתוצאה מהמריחה תחוש מעט טעם בפה. לא ציינת מי המליץ על הטיפול, אך מומלץ להיוועץ ברופא בנוגע להמשך הטיפול.

שלום אני הייתי מטופל בגל טוסטסטרון עקב רמות נמוכות והרופא הפסיק את הטיפול עקב עליה בכדוריות דם אדומות והמוגלובין. מה אפשר לעשות ? , האם יש טיפול חלופי? תודה!

עלייה בהמטוקריט והמוגלובין הינן תופעות לוואי ידועות של הטיפול בטסטוסטרון ולכן מבוצע ניטור תקופתי במהלך הטיפול. יש לפנות לרופא להמלצות טיפוליות בהתאם למצבך הרפואי.

23/08/2016 | 23:36 | מאת: מירלה דיאן

השתמשתי עם כספו. 8 או אדופן בין פעם פעמיים בשבוע .אלה התרופות היחידות שעזרו לי נגד כאבי כעת הרופאים אסרו עלי להשתמש עם התרופות האלה כי אני לוקחת קסרלטו .מה עלי לעשות כדי להקל על כאבי הפרקים. הקשים שלי?

לקריאה נוספת והעמקה

תכשירים ממשפחת נוגדי הדלקת שאינם סטרואידים (כגון אתופן וקספו) עלולים להגביר את הסיכון לדמם בשילוב עם נוגדי קרישה כמו קסרלטו. לפיכך, לרב, לא מומלץ ליטול תכשירים ממשפחה זו במקביל לנטילת נוגדי קרישה. יש לפנות לרופא להתאמת טיפול חילופי כתלות במצבך הרפואי

17/08/2016 | 19:19 | מאת: מורן

שלום רב, אני בדרכ מקבלת פרדניזון כשאני חוטפת ברונכיט קשה...אני גם ספק אסמטית.טרם נבדק... תמיד לאחר שימוש (לוקחת עד 9 בבוקר ובערב מתחילות התופעות) ישנן תופעות של אודם חזק בפנים (כאילו נשרפתי מהשמש) וחום בלחיים. האם אני אלרגית לתרופה? אני אמורה לקחת אותה גם מחר ולא חודעת מה לעשות.... אציין שקיבלתי סטרואידים לוריד לפני c t ולאחר יום האודם והשריפה הגיעו לא רק לפנים אלא גם לחלק גוף העליון..לחזה. יש כזהה דבר אלרגיה לסטרואידים?? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

רגישות יתר לתרופות הינה אפשרית גם בטיפול בסטרואידים, עם זאת, תופעות אלה נדירות גם בטיפול דרך הפה וגם במתן תוך ורידי. תסמיני רגישות יתר של סטרואידים יכולים להתבטא כגרד, פריחה, צפצופים, צרידות, קושי בנשימה ועד שוק אנפילקטי. מומלץ לפנות לרופא לבירור , ייעוץ וקבלת הנחיות בטרם שימוש נוסף בסטרואידים.

07/08/2016 | 16:29 | מאת: מוטי כרמלי

שלום רב, אני בן77,ריא,ולא סובל מעודף משקל .מזה כחודש אני נוטל כדורי רוזבוסטטין להורדת כולסטרול וכן כדורי תרדיפרון (ברזל)ע"פ מרשם רופא. מאז אני סובל מכאבים בגב תחתון(נראה לי שמדובר בשרירים ולא עקב בעיות בעמוד שידרה,וכן התגברו הכאבים שהיו לי בצדי הירכיים. כמו כן אני לוקח מזה שנים כדורי אומפרדקס שאלתי האם יכול להיות שכאבים אלה הם בהשפעת הכדורים שאני לוקח ? בתודה מראש .

לקריאה נוספת והעמקה

בנוסף לפעילות הרצויה של כל תרופה, בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. במתן טיפול תרופתי ושילוב של טיפולים תרופתיים יש לשקול את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי. כאשר תופעת לוואי מופיעה בסמוך להתחלת טיפול תרופתי, עולה הסבירות כי ניתן לייחסה לטיפול התרופתי. תופעות לוואי במערכת השרירים, הינן בין התופעות המוכרות בשימוש בתרופות ממשפחת הסטטינים (כמו רזובסטטין). בין התופעות: כאבי שרירים (שמופיעים לעיתים קרובות במהלך השימוש בתרופה) ועד פירוק שריר (אשר מתרחש לעיתים נדירות). תופעות לוואי אלה מופיעות בעיקר במינונים גבוהים של התכשיר. מומלץ ליידע ולהיוועץ ברופא בנוגע להמשך המעקב והטיפול.

שלום רב, אני בן 30, מטופל בציפרלקס 15 מ"ג ביום. סובל מזה כשבועיים משרירים תפוסים בגב ומעוניין לטפל בקרם מתאים. הבנתי שלא ניתן להשתמש בוולטרן היות והחומר הפעיל מגיב בתגובה בין תרופתית עם ציפרלקס. אילו משחות / תכשירים דומים לשחרור שרירים תפוסים בטוחים לשימוש חיצוני במקביל לציפרלקס?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשירים הרפואיים המוכרים להקלה על מצבי דלקת כמו שרירים תפוסים המיועדים למריחה מכילים תרופות ממשפחת ה-NSAIDs כמו וולטרן. השפעת הגומלין המדוברת נכונה לכל התרופות במשפחה והיא על רקע עלייה בסיכון לדמם (אשר כל תכשיר יכול להגביר סיכון גם כאשר ניתן לא בשילוב) במטופלי מסוימים. יש לזכור כי בתכשיר למריחה מקומית ההשפעה המערכתית קטנה יותר וכך גם השפעות הגומלין. השילוב אינו אסור, אך יש ליידע את הרופא, במידה ומופיעים תסמינים שעלולים להצביע על דמם/דמם. כמו כן, יש ליידע את הרופא אודות השילוב לפני פרודצדורה בעלת סיכון לדמם.

28/07/2016 | 12:28 | מאת: ....

שלום רב , האם שילוב של 2 כדורי בונדורמין קלונקס 2 מ"ג ואסיוול וואבן 2 כדורים הוא מוגזם? מהן ההשלכות? האם מותר לצרוך אלכוהול במינון נמוך? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

התרופות שציינת שייכות למשפחת הבנזודיאזפינים, לרב, לא מומלץ לשלב מספר תרופות ממשפחה זו וזאת בשל האפקט המוגבר על מערכת העצבים המרכזית והסיכון לתופעות לוואי חמורות. מן הסתם אלכוהול, אשר מגביר עוד יותר את אפקט הדיכוי על מערכת העצבים המרכזית, אינו מומלץ במהלך הטיפול ולכן יש להימנע מצריכתו במהלך טיפול בבנזודיאזפינים. לא ברור מה הטיפול שהנך מקבל בפועל ולאיזו מטרה. מומלץ לפנות לרופא לייעוץ, בנוגע לטיפול זה. אציין כי כאשר מפסיקים טיפול /מפחיתים מינון בתרופות אלה לאחר טיפול ממושך יש לבצע הפסקה הדרגתית בטיפול על מנת להימנע מתסמיני גמילה הכוללים: חרדה, הפרעות שינה, הזעה, עלייה בקצב לב ועוד (רשימת תופעות מצוינת בעלון לצרכן)- גם זאת בייעוץ ומעקב רפואי.

27/07/2016 | 13:40 | מאת: נטלי דקל

שלום. יש לי בת 16 עם עור פנים מאוד שומני ומלא בפצעים. כבר מלפני שנה וחצי נתנו לה פעם ראשונה קריוטן 10mm( כדור אחד למשך 60 יום) בארך אחרי חצי שנה יתחילו להופיע פצעים ועוד הפעם היא קיבלה קריוטן .הפעם 20mm. אחרי חצי שנה עוד הפעם הופיעו פצעים. הפעם קיבלתי מרשם ל20mm. רציתי לשאול אחרי 120 כדורים שהיא קיבלה כמה עוד תצטרך לקבל והאם כל הבדיקות של תפקוד הכבד אחרי כל תיפול צריכות להדאיג אותי ולהצביע לי על איזה שהיא בעיה בעתיד?תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

לרב הפוגה לזמן ארוך ולחילופין אירועי הישנות קשורים למנה המצטברת שניתנת ופחות למשך הטיפול או למנה היומית. משך הטיפול יותאם למנה היומית שנקבעת ע"י הרופא. לרב מספיקים 16-24 שבועות, אך לעיתים יש צורך בטיפול ממושך יותר. משך הטיפול והמינון יקבעו ע"י רופא אינדווידואלית כתלות בתגובה ובסבילות לתכשיר. יש לנטר תפקודי כבד לפני תחילת הטיפול כדי לדעת את המצב הבסיסי לאחר החודש הראשון ואח"כ לאחר כל שלושה חודשים אלא אם הרופא מחליט שיש צורך בבדיקות תכופות יותר. לעיתים יש שינויים קטנים בתוצאות הבדיקה, אך הערכים חוזרים לערכי בסיס תוך כדי הטיפול. אם יש עלייה משמעותית ועקבית, הרופא שוקל הפחתת מינון או הפסקת טיפול. לא צפוי נזק מאוחר (שנים לאחר סיום טיפול) לכבד בגלל הטיפול.

24/07/2016 | 23:04 | מאת: מירב

שלום, שמעתי שהתרופה tregludec לא אושרה בהתחלה בארה"ב בגלל חשד לגרימת תופעות לוואי קרדיווסקולריות. האם ידוע בוודאות שאין סיכון כזה? דבר נוסף- האם קיימת אפשרות שהימצאות מולקולה של חומצה גלוטמית בתרופה תגרום לתופעות אקסיטוטוקסיות בקשישים? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

כידוע אירועים קרדיווסקולריים הם מהסיבוכים הידועים של מחלת הסוכרת. כאשר הוגש התכשיר לרישום ב-FDA , הרשות ביקשה לקבל נתונים נוספים על בטיחות קרדיווסקולרית בטרם האישור. ב-2015 , לאחר ביצוע אנליזות נוספות, התרופה אושרה ב-FDA. באירופה וברשויות אחרות אושרה התרופה, מאחר ורשויות אלה לא סברו כי הסיכון הקרדיווסקולרי שונה מתכשירי אינסולין אחרים, אליהם הושוותה התרופה במחקרים קליניים. חשוב להדגיש כי התכשיר נרשם בישראל לאחר שמשרד הבריאות שוכנע ביעילות, בטיחות ואיכות התכשיר. ככלל כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. תופעות לוואי יכולות להיות צפויות ובלתי צפויות ובדרגות חומרה שונות. הרופא המטפל רושם את התרופה לאחר ששקל את הסיכון הכרוך בטיפול בתרופה מול התועלת הצפויה מטיפול זה. תופעות לוואי אקסיטוטוקסיות אינן מתופעות הלוואי המוכרות לתכשיר.

23/07/2016 | 16:38 | מאת: עבודת רוקחים

האם משרד הבריאות מחייב בתי מרקחת לשנות נהלי עבודה כך שלא תופר פרטיות מבוטחים ?האם מחייבים רוקחי בתי המרקחת לאסוף שאריות תדפיסי מידע וניירת שמצטברת לאורך יום עבודה/משמרת עבודה בבית מרקחת לצורך גריסה?

משרד הבריאות פועל לשמירת פרטיות המטופלים וסודיות המידע. נוהל 131- פרטיות המטופל בבית מרקחת וחדר תרופות מסדיר נושא זה, להלן קישור: http://www.health.gov.il/hozer/DR_131.pdf. למידע נוסף יש לפנות לקול הבריאות 5400*.

22/07/2016 | 14:25 | מאת: אדל

שלום אני כחודשיים נוטלת כדורים של קיורטן 40מ"ג המחזור החודשי אצלי נהיה לא סדיר והוא באיחור האם זה קשור לתרופה .אשמח אם תענו לי תודה

קיימים דיווחים על נשים שחוו שינויים במחזור החודשי שלהן במהלך הטיפול בתרופה, במקרים שנסקרו המחזור החודשי הסתדר לאחר סיום הטיפול. חשוב להדגיש כי יש להימנע מכניסה להריון במהלך הטיפול ולכן במידה והנך פעילה מינית, יש להשתמש באמצעי מניעה מתאימים וכן לבצע בדיקות חודשיות לשלילת הריון. כאשר המחזור החודשי אינו סדיר, יש ליידע את הרופא עד לקבוע את תזמון בדיקות ההיריון במידת הצורך.

19/07/2016 | 22:37 | מאת: לירז

בעקבות קברנומה מוחית שיצרה התקף אפילפטי בעבר ולאור הסיכון בניתוח, אני מטופלת ע"י נוירולוג בטיפול שמרני מזה 12 שנה. הטיפול התרופתי הוא למיקטל 100 מ"ג פעמיים ביום. למרות שאין התקפים ואין נתקים נוירולוגיים לאור העובדה שהקברנומה עדיין נמצאת והסבירות שהתקף הGRAND MALL גם אם היה לפני 12 שנה, השאיר פגיעה מסויימת ההמלצה להמשיך בטיפול. הבנתי שבטווח הרחוק למיקטל גורמת לפגיעה ביכולות הקוגנטיביות, גם אם פגיעה איטית. מבקשת חוו"ד בנושא. תודה מראש. לירז.

לקריאה נוספת והעמקה

כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. לתרופות אנטי-אפילפטיות פוטנציאל להשפיע על תפקוד קוגניטיבי. קיימים מחקרים אשר לא מצאו השפעה של הטיפול בתרופה על קוגניציה. כמו כן ללמוטריג'ין נצפה פרופיל קוגנטיבי טוב יותר מאשר לתרופות אנטי-אפילפטיות אחרות. למשל ללמיקטל פרופיל קוגניטיבי טוב יותר מלתרופות כמו קרבמזפין, טופירמאט ופניתואין. הרופא רושם את הטיפול כאשר התועלת הצפויה ממנו עולה על הסיכון שבתופעות הלוואי. ממליצה לפנות לרופא עם חששותייך ובכל מקרה לא להפסיק טיפול ללא ייעוץ והשגחה רפואית.

היי, אבקש לדעת מה תהליך החלפת כדור סימבלטה לכדור ויאפקס או לוסטרל? האם צריך לעשות הפסקה מהסימבלטה ואז להחליף כדורים או מחליפים במקביל ללקיחת 2 הכדורים?

לקריאה נוספת והעמקה

לעיתים החלפת טיפול בתרופות נוגדי דיכאון נעשית ע"י עליה הדרגתית של התכשיר שמתחילים תוך ירידה הדרגתית של הכדור אותו מחליפים על פני שבוע-שבועיים ולעיתים יותר במטופלים שיותר רגישים לתופעות לוואי או תסמיני גמילה . עם זאת כאשר עלולה להיות השפעת גומלין בין תרופות (כמו במקרה זה) לעיתים מבצעים לעשות החלפה ישירה. קיימות תרופות שבהחלפה ביניהן אף נדרשת תקופת המתנה. בנוסף כאשר מדובר על החלפה באותה קבוצה פרמקולוגית, (כמו החלפה של סימבלטה וויאפקס), הרבה פעמים הפרקטיקה היא החלפה ישירה. המידע שנתתי הוא מידע כללי ואין לבצע את ההחלפה על דעת עצמך. לצורך מתן המלצות פרטניות עבורך, יש לפנות לרופא המטפל.

שלום, אני נוטלת וזודיפ להורדת לחץ דם וגם אספירין 100 מ"ג. הופיעו לי כתמים כחולים (כמו שטף דם) על הרגליים. האם הם בגלל האספירין? אם כן מה עושים? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

אספירין הינה תרופה הניתנת למניעה של מחלות לב וכלי דם על ידי כל שמעכבת צימות טסיות והיווצרות קרישי דם. תופעת לוואי של הטיפול בתרופה, הנגזרת ממנגנון הפעולה, הינה דימומים. הופעת כתמים כחולים על פני העור עלולים להעיד על דימומים לפיכך יש לפנות לרופא בהקדם לייעוץ.

08/07/2016 | 00:16 | מאת: בעיה

אני משתמש בסומאט רידקס 100 למיגרנות. יש לי לפעמיים 5 שש מיגרנות בחודש. ולפעמים התחלה כדור מצוין. הוא עוזר לי מאוד. הבנתי שהוא פוגע בלבד. מסוכן ללב ועלול לגרום להתקפי לב. בעבר התיעצתי עם רופא בקשר לתרופה והוא שאין פזה קשר ללב ושאפשר להשתמש כל הזמן. אני מתקשה להבין למה. ושאני לא שוגה. הרופא אמר דבר אחד העלון אומר שזה כן עלול ליצור בעיה. מה הסכנה באמת בכדור.

לקריאה נוספת והעמקה

כל תרופה יכולה לגרום לתופעת לוואי בחלק מהמשתמשים. אך מן הסתם לא כל המשתמשים מפתחים תופעות לוואי לטיפול. התרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי במערכת הלב וכלי דם כגון שינוי קצב לב, כאבים בחזה ועוד. על מנת להפחית את הסיכון, התרופה אינה מיועדת לאנשים בסיכון כגון כאלה עם בעיות לב וכלי דם (כאבים בחזה, מחלת לב איסכמית, התקף לב בעבר ,אירוע מוחי ועוד). כמו כן, יש לבצע הערכה תפקודי לב- כלי דם לאנשים עם גורמי סיכון למצבים אלה כמו מעשנים כבדים בייחוד כאלה מעל גיל 40 בגברים או לאחר הפסקת הוסת בנשים. לעיתים נדירות התרחשו תופעות לוואי משמעותיות במערכת הלב וכלי דם בחולים ללא מחלת לב-כלי דם ברקע. כאמור, סיכון פוטנציאלי קיים בכל טיפול תרופתי ולפני מתן טיפול תרופתי הרופא שוקל את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי ורושם טיפול כאשר מתרשם כי התועלת עולה על הסיכון במטופל הפרטני.

08/07/2016 | 00:08 | מאת: ביבה

בהשתלת שן לפני 6 חודשים נתנו לי דלסין לא הצלחתי לקחת את המנה אבל מאז ועד היום אני סובלת משלשול וקיבה רכה מאוד פרוביוטיקה לא עזרה הרבה מדוע זה קרה ואיך אחזור ליציאה נורמלית בנוסף, האם הדלצין יכול היה לגרום ליציאת דם בשתן?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ברור מפנייתך האם נטלת את הטיפול ואם כן לכמה זמן. ככלל, כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. כאבי בטן ושלשולים יכולים להופיע במהלך השימוש בתכשיר דלצין. ניתן לנסות שינוי תזונתי או טיפול בפרוביוטיקה (לשקול ניסיון בתכשיר אחר) על מנת להקל על התסמינים. במקרה של שלשול חמור במהלך הטיפול באינטיביוטיקה או לאחר סיומו (אפילו עד חודשיים), יש לפנות לרופא מיידית מאחר שעלול להיות תסמין של זיהום חמור במעי שהינה תופעת לוואי לא שכיחה אך אפשרית של הטיפול האנטיביוטי. לשאלתך השנייה, התכשיר עלול לגרום לירידה במספר תאים במערכת הדם שעלולה לגרום לדימומים. להבנתי, חלף זמן רב מסיום הטיפול ולכן תופעות לוואי שאת מקשרת לטיפול היו אמורות להשתפר או לחלוף, לכן ממליצה לפנות לרופא לבירור.

03/07/2016 | 08:31 | מאת: עדי

שלום האם כאבי שרירים בשתי הרגליים בירכיים בו זמנית ובעיקר בלילה היא תופעת לואי מוכרת של הפרוליה? והאם הפרוליה גורמת להשמנה? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

כאבים בגפיים הינם תופעת לוואי שכיחה יחסית של התרופה פרוליה ויכולים להתפתח בתחילת הטיפול וגם לאחר מספר חודשים של טיפול, השמנה אינה תופעת לוואי מוכרת של התרופה אולם עלולים להופיע הפרעות במערכת העיכול הכוללות עצירות ואי נוחות בטנית.

30/06/2016 | 23:33 | מאת: תמר

דימום עקב זריקה סיאנה זריקת קללה הרסה לי את החים 3 חודשים דימום כמו פרה אין תרופה 4 רופאים אין תרופה מה עושים אני 47 זריקה אחד רירית דקה והדמום קשה עזרו לי תשובה

ככל טיפול תרופתי גם הטיפול בתרופה זו עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמטופלות. בין תופעות הלוואי השכיחות לטיפול, התרופה עלולה לגרום לשינוי בדפוסי הדימום שיכול להתבטא כדימום לא סדיר, דימום מועט או דימום כבד. ברב הנשים פעילות התרופה אמורה לפוג תוך מספר חודשים (לרב 5-6). במידה והמצב לא משתפר, יש להיוועץ ברופא.

שלום רב הנני בן 25 בריא. עקב אלרגיה לדאודורנט קיבלתי משחה מהרופא עור למריחה ועקב כך נוצרו לי סימני מתיחה אדומים בכתפיים. האם יש דרך לטפל בטשטוש הסימנים או העלמתם? אולי משחת קלוקוט תעזור...?

לקריאה נוספת והעמקה

טיפול מקומי במשחות סטרואידים עלול לגרום לתופעות לוואי עוריות בחלק מהמשתמשים. מרבית התופעות חולפות בד"כ לאחר הפסקת הטיפול, אך לעיתים ההחלמה לוקחת זמן. התרופה קלוקוט מיועדת למניעת התפתחות צלקות, להבנתי, זהו לא המקרה המתואר. אם התופעה אינה משתפרת, מומלץ להיוועץ עם הרופא.

27/06/2016 | 07:10 | מאת: שרה סרי

האם יש אפשרות לשברים בלסתות אם לקיחת זריקת הפרוליה?

לקריאה נוספת והעמקה

פרוליה כתרופות אחרות לאוסטאופורוזיס הפועלות על עיכוב פירוק עצם (כמו תרופות ממשפחת הביספוספאנטים) עלולה לגרום לעיתים נדירות לנמק בעצמות הלסת שמתבטא לרב בכאב, נפיחות, עצם חשופה דלקת מקומית ואף שבר בלסת. רב המקרים דווחו בחולים אונקולוגים. התופעה מופיעה לעיתים נדירות במטופלים בפרוליה לאוסטאופורוזיס (במינון 60 מ"ג כל 6 חודשים). בין גורמי הסיכון לתופעה זו הם: טיפולי כמותרפי במקביל, טיפול במקביל בקורטיקוסטרואידים ומדכאי חיסון אחרים, פעולה כירורגית בחלל הפה כמו עקירה או שתל ולכן ההמלצה היא להשלים את הטיפולים הדנטליים לפני תחילת הטיפול בתרופות לאוסטאופורוזיס ולהקפיד על היגיינת הפה.