פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

תופעות לוואי עלולות להתרחש עם כל מתן של טיפול תרופתי, בין אם ניתן על פי הוראות השימוש של התרופה, ובין אם נלקח שלא על פי הוראות השימוש של התרופה או במינון יתר. הפורום נועד לתת מענה לכל שאלה הקשורה לתופעות לוואי מתרופות או תגובות בין תרופתיות. הפורום מיועד לענות, בין היתר, על שאלות בנושאים הבאים: תופעות לוואי אפשריות העלולות להתרחש מטיפול תרופתי, חשד לגבי תופעת לוואי שהופיעה בעקבות מתן טיפול תרופתי בפועל, מחלה שהוחמרה או שהופיעה בעקבות טיפול תרופתי, תופעת לוואי שהופיעה כתוצאה מתגובה בין תרופות או חשש לתגובות בין תרופתיות. .
1270 הודעות
1226 תשובות מומחה

מנהל פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.
13/06/2019 | 21:03 | מאת: טל

שלום...ברצוני לדעת מדוע יש צורך לקחת את הכדור הנ''ל בעמידה או בישיבה. הבנתי כי יכול לגרום לדלקת הוושט ! האם האנטיביוטיקה מגיעה בכמה צורות( סירופ/כדור) עבור בחורה בת 30+ . והאם יש לקחת פרוביוטיקה במהלך טיפול של 10 ימים?אגב הכדור הזה ניתן גם לטיפול בהליקובקטר?? תודה

13/06/2019 | 13:34 | מאת: יעל מימון

שלום רב אתמול 11.6.2019 אמא קיבלה זריקת פרוליה אני לא רגועה מאז אמא בת 77 סובלת מעצירות כרונית האם הכל יהיה טוב בזכות הזריקה?

11/06/2019 | 20:34 | מאת: אתלה

על רקע דלקת לא זיהומית באף ובמערות הפנים מקבלת סטראוידים 20 מג ליום כבר 3 שבועות. די מיידית התחילו לי בצקות מתחת לעיניים. האם זה יכול להיות קשור לתרופות שאני לוקחת?האם ניתן לעשות משהו בנדון ?(

לקריאה נוספת והעמקה

בכל טיפול תרופתי בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. פני ירח, השמנה (השפעה על פיזור שומן בגוף) ואגירת נוזלים הינן תופעות לוואי ידועות של תכשירי סטרואידים. נפיחות יכולה להיות גם תסמין של הדלקת. כאשר תופעה מופיעה עם תחילת הטיפול בתכשיר חולפת או משתפרת עם הפסקת טיפול או הפחתת מינון עולה הסבירות כי ניתן לייחסה לתרופה. ככלל, על מנת למזער את תופעות הלוואי מהטיפול בסטרואידים יש לטפל במנה הנמוכה ביותר האפשרית לתקופה הקצרה ביותר המשיגות את מטרות הטיפול. במידה והבצקות לא משתפרות/גורמות להפרעה בראייה יש ליידע את הרופא ולהיוועץ עמו בנוגע להמשך הטיפול (לא להפסיק את הטיפול פתאומית על דעת עצמך).

09/06/2019 | 22:54 | מאת: ארי

שלום , לפני כשבועיים קיבלתי הרעלת קיבה ושבוע שעבר זיהו אצלי סלמונאלה בבדיקות הצואה. קיבלתי ציפרודקס 500 פעמיים ביום ל5 ימים. במקביל אני למעלה משנה חווה התקפי פאניקה וחרדה. עשיתי את הטעות וקראתי את תופעות הלוואי של הציפרודקס והזדעזעתי. אני לוקח לפעמים זאנקס 0.25 בהתקפים, זה מסוכן לקחת את זה בתהליך הטיפול? הרוקחת המליצה לי על פרובויוטיקה ביו 25 של סופרהב מותר לקחת בתהליך הטיפול? לא ידוע לי על אפילפסיה ובעיות לב כמו שצוין אך התקפי החרדה מאופיינים בטעם מר בפה דופק גבוה ולחץ בחזה . מה לעשות להתחיל טיפול ? או לחכות שהסלמונלה פשוט תעבור לבד.( אני לקוח טריומק לhiv באופן קבוע ) תודה .

לקריאה נוספת והעמקה

לא ידוע לי על השפעת גומלין משמעותית בין התרופות שציינת. לגבי התחלת הטיפול, יש להיוועץ ברופא.

09/06/2019 | 19:24 | מאת: אסתר

האם אפשר לקחת יחד אלטרוקסין ואומפרדקס או עדיף לחכות בין תרופה לתרופה ובכמה זמן בכבוד ובתודה

לקריאה נוספת והעמקה

עפ"י העלון לרופא של התכשיר אלטרוקסין, יש להפריד את המתן שלו ממעכבי משאבת מימן (כמו אומרדקס, חומר פעיל omeprazole) ב-4 שעות. עם זאת, העדויות על השפעת הגומלין והצורך בהפרדה סותרות. לא ציינת מתי התחלת טיפול בכל אחת מהתרופות, מהי הסיבה לשמה את נוטלת אומפרדקס, מה משך הטיפול ומהי תדירות הנטילה. אם את נוטלת מנה חד יומית של אומפרדקס ונוח לך, ניתן להפריד את המתנים. תתכן השפעה על ספיגת אלטרוקסין בשל ירידה בחומציות, אך כיוון שהשפעת אלטרוקסין מנוטרת באמצעות בדיקות תקופתיות של הורמוני בלוטת התריס, במידת הצורך תבוצע התאמת מינון. במידה ויש שינוי במשטר הטיפול באומפרדקס (הפסקה/שינוי מינון), יש ליידע את הרופא.

07/06/2019 | 11:11 | מאת: רמי

מה קורה שאין בשום מכבי פראם תרופה לכאב של סרטן ולאחר תאונה קשה עם פלתינות בצלעות שברים מרובים בכול הגוף וגם סובלנפשית מכאב כרוני מתמשך תודה רבה

05/06/2019 | 15:41 | מאת: נעים הליכות

במיפוי לב התגלה סידן בעורקים בסך 743 CORONARY CALCIUM 1.האם ליטול סטטינים ,איזה הכי יעיל ללא תופעות לוואי או תרופה אחרת בהתאם, 2.בדיקת דםNONHDL COLESTEROL .=138 קולסטרול כללי=171 LDLCHO=114

לקריאה נוספת והעמקה

יש לפנות לקרדיולוג עם תוצאות הבדיקה ולדון עמו על הטיפול הנדרש.

13/06/2019 | 16:39 | מאת: נעים הליכות

הנני מאוכזב,לא קבלתי תשובה מקצועית לשאלתי!!

04/06/2019 | 21:32 | מאת: מירב

האם נטילת תרופות PPI עלולה להגביר נטיה ללקות בזיהומי קיבה בגלל הירידה בחומציות? תודה.

אכן השימוש בתרופות אלה קושר לעלייה בסיכון לזיהומים במערכת העיכול.

04/06/2019 | 21:29 | מאת: טלי

שלום, לאמי בת ה-90+ הומלץ על טיפול בפרוליה לאחר ששברה את הירך לפני שנה. אני מודאגת בגלל תופעות הלוואי ורציתי לשאול עד כמה נפוצות תופעות כגון שברים אטיפיים, זיהומים, הפרעות אוטואימוניות, כאבים וכו'. האם הסיכון לתופעות לוואי עולה עם הגיל, והאם הן עלולות להימשך שישה חודשים? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל חשוב להבין כי כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. ההחלטה על הטיפול תלויה במאזן בין התועלת הצפויה מהטיפול ובין הסיכון לתופעות לוואי עפ"י מצבו הרפואי של המטופל וגורמי הסיכון שלו. התייחסתי מטה למספר תופעות ולגורמי הסיכון שלהן. בין תופעות הלוואי האפשריות במהלך הטיפול בתרופה פרוליה (רשימה מורחבת יותר ניתן למצוא בעלון באתר משרד הבריאות): עצירות, כאבים (כאבים בגפיים, כאבי גב, כאבי שרירים). תופעות לוואי נוספות יכולות להיות תגובות אלרגיות ותגובות עוריות, מחלות זיהומיות, ירידה ברמות הסידן (ירידת השיא נצפית כ-10 ימים לאחר המתן), שברים אטיפיים ובעיות בעצם הלסת (שתי האחרונות עלולות להופיע גם בטיפולים אחרים לאוסטאופורוזיס) שברים אטיפיים הן תופעת לוואי ידועה ונדירה לתכשיר. נטילת סטרואידים במקביל עלולה להעלות סיכון זה. בנוסף, יש לקחת בחשבון שבתקופה שלאחר סיום הטיפול, הסיכון לשברים עולה. זיהומים- שכיחות זיהומים יכולה לעלות במהלך הטיפול בשכיחות שונה בזיהומים שונים. דלקת דרכי שתן ובדרכי נשימה היו שכיחים, זיהומי בטן ועור הופיעו במטופלים בתרופה אך בשכיחות נמוכה יותר. גורמי סיכון אפשריים מצב חיסונים לקוי או נטילת תרופות המדכאות מערכת חיסון. נמק בעצם הלסת- פרוליה עלולה לגרום לעיתים נדירות לנמק בעצמות הלסת שמתבטא לרב בכאב, נפיחות, עצם חשופה דלקת מקומית ואף שבר בלסת. רב המקרים דווחו בחולים אונקולוגים. התופעה מופיעה לעיתים נדירות במטופלים בפרוליה לאוסטאופורוזיס (בו ניתנת אחת לחצי שנה). בין גורמי הסיכון לתופעה זו הם: טיפול כמותרפי במקביל, טיפול במקביל בקורטיקוסטרואידים ומדכאי חיסון אחרים, פעולה כירורגית בחלל הפה כמו עקירה או שתל ולכן ההמלצה היא להשלים את הטיפולים הדנטליים לפני תחילת הטיפול בתרופות לאוסטאופורוזיס ולהקפיד על היגיינת הפה במהלכו. כאבי שריר- שלד במחקרים קליניים נצפו בשכיחות גבוהה גם בקבוצה המטופלת בתרופה וגם בקבוצת הביקורת שטופלה בפלצבו. כאבים שהביאו להפסקת טיפול היו לא שכיחים. כאבים יכולים להופיע תוך יום ועד מספר חודשים מתחילת המתן.

05/06/2019 | 14:01 | מאת: יובל

היי, בהמשך לדבריה של עינת ובדגש על נושא בריחת הסידן והגברת הסיכון לאוסטאופורוזיס, אני ממליץ לך לרכוש לה את תוסף הסידן דנסיטי. זה תוסף סידן מצוין שנספג בגוף פי 2 יותר מכל תוספי הסידן האחרים שיש בשוק. אני מכיר אנשים עם אוסטאופורוזיס שמשתמשים בו, והוא ממש עוזר להם בכל הקשור למסת העצם. מצרף לך קישור. כדאי לך לנסות, ומאחל בריאות. https://www.density-calcium.co.il/

לפני כשנה וחצי נפגעתי בתאונת דרכים ומאז אני לוקחת ציפרלקס 10 מג. עם הזמן החלו לי כאבי ראש שרק הלכו והחמירו. בשבועיים האחרונים זה היה פשוט כל יום כל היום ולאחר שהייתי במיון (מיגרנות ובחילות וירידה בראיה ובשמיעה) עברתי את כל הבדיקות, הוחלט לתת לי אלטרולט שיעזור במניעת המיגרנות והפוסט טראומה שנקבע שאני סובלת ממנה. אני לוקחת אלטרולט כשבוע בלבד וכמובן שאין כל שינוי עדיין ולהיפך, הסחרחורות רק מחמירות. לאחר מכן הלכתי לפסיכיאטר שקבע שיש לי פוסט טראומה כאבי ראש לחציים (נדמה לי) וורטיגו. והחליט לתת לי 25 מ״ג סטונרון ו30 מ״ג סימבלטה. האם ניתן לשלב בינהם? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אני מבינה מהפנייה שאת נוטלת את שתי התרופות שרשם הפסיכיאטר (ולא תרופות נוספות), סטונרון וסימבלטה. סטונרון הינו תכשיר המכיל את החומר הפעיל Cinnarizine והינו אנטיהיסטימין. התכשיר סימבלטה מכיל את החומר הפעיל Duloxetine הגורם לעליית רמות סרוטונין ונוראדרנלין (משפחת ה-SNRI). ככלל, אין מניעה ליטול את שתי התרופות יחד. יש לקחת בחשבון כי שתי התרופות עלולות לגרום לפגיעה בערנות במיוחד בתחילת הטיפול ולכן יש להיות מודע לכך בפעולות הדורשות ריכוז וערנות כמו נהיגה. במידה ויש צורך בהתייחסות לתרופות הנוספות- עדכני.

אני בהריון בשבוע 11. הכלבה שלי מקבלת זריקות כימותרפיה לטיפול בלימפומה. האם יש סיכון לשהות איתה בבית בהריון??

לקריאה נוספת והעמקה

בהנחה כי אין חשיפה לטיפול עצמו (כלומר התרופה ניתנת במרפאה ולא בבית), יש להימנע ממגע ישיר עם הפרשות. לתכשירים כימותרפיים שונים תכונות שונות והם מתפנים באופן שונה (אתרי פינוי ומשך) בבע"ח שונים. יש לבדוק אם קיים מידע ספציפי על אופן ההפרשה של התכשיר המסוים בכלבים ולפי המידע הקיים לבסס המלצות. כדאי להיוועץ עם הווטרינר בנושא.

האם קטוגן או זאלדיאר יש את אותה השפעה ומטרה?

לקריאה נוספת והעמקה

Zaldiar הינו תכשיר המותווה לטיפול בכאב בינוני עד חמור, ומכיל Paracetamol במינון 325 מ"ג ו-Tramadol במינון 37.5 מ"ג. קטוגן (כפי שנכתב בפנייה) אינו תכשיר המופיע בפנקס התרופות. אם יש לך מידע נוסף אודותיו ושם מוצר או חומר פעיל באנגלית, אוכל להתייחס.

18/05/2019 | 23:41 | מאת: ענת

אמא שלי לקחה בעבר פוסלו במשך 10 שנים ואז הרופא אקלסטא. ושנתיים אחרונות פרוליה יש לה אוסטרופוזיס הרופא המטפל עזב את קת חולים אני לא יודעת אם להמשיך ? רמת סידן בדם 9.5 מקבלת סידן דנסיטי וויטמין די

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הטיפול באוסטאופורוזיס נקבע ע"י הרופא בהתאם למצב הרפואי, בדיקות צפיפות העצם, היסטוריה של שברים אוסטאופורוטים, גורמי סיכון נוספים לשבר ותגובה לטיפולים קודמים. בנוסף, הפסקת השימוש בפרוליה עלולה להעלות את הסיכון לשברים בעצמות עמוד השדרה, במיוחד במטופלים עם רקע של שברים בעצמות עמוד השדרה. לפיכך לא מומלץ להפסיק טיפול באוסטאופורוזיס בכלל ובפרוליה בפרט ללא היוועצות עם הרופא. יש לפנות בהקדם לרופא חדש על מנת לדון עמו בטיפול התרופתי המתאים לאמך.

21/05/2019 | 16:59 | מאת: יובל

היי ענת, במקרה של אוסטאופורוזיס, הרבה מאוד אנשים ממליצים על שימוש בדנסיטי הסידן האמורפי. הסיבה לכך נובעת מכך שהוא נספג בגוף פי 2 יותר מכל תוספי הסידן האחרים הקיימים בשוק. שמעתי מהרבה מאוד אנשים חוות דעת חיוביות, ויש על זה גם הרבה הסברים באתר של החברה.

15/05/2019 | 23:18 | מאת: ראובן

הפסקתי אלפוזוצין בשל תופעות לוואי כעייפות קיצונית וריניטיס אלרגית. החילותי בנטילת פרמיקסון 160 ,2 ביום.אחרי כמה זמן מצופה שהתרופה תחל לפעול ומה מידת יעילותה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התכשיר פרמיקסון מכיל תמצית שומנית של הצמח דקל ננסי (Serenoa repens/saw palmetto). ככלל, העדויות אודות יעילות saw palmetto בטיפול בתסמינים הגדלה שפירה של הערמונית הן לא עקביות. מספר מחקרים הראו כי הטיפול מספק שיפור מתון בתסמינים במערכת השתן, לעומתם קיימים מחקרים אשר לא הציגו יעילות. בסקירה שנערכה ב-2012 וכללה סיכום של 32 מחקרים, לא נמצא הבדל משמעותי בין בקבוצה שטופלה ב- saw palmetto לבין קבוצת הבקרה בתסמינים במערכת השתן ובגודל הערמונית. לגבי בטיחותו, התרופה נסבלת היטב ותופעות לוואי חמורות הן מאוד נדירות. במידה ואינך חווה שיפור בתסמינים לאחר 4-6 שבועות של טיפול, כדאי ליידע את הרופא ולהיוועץ עמו בנוגע להמשך הטיפול.

13/05/2019 | 08:19 | מאת: מיכל

שלום רב, שמי מיכל בת 28 בריאה בדכ. כחמישה חודשים סובלת מתחושת מחנק בגרון ומשהו כבד שיושב בגרון, התחושות לא עוברות בכלל. הייתי אצל גסטרו שאבחן כי מדובר בריפלוקס ורשם נקסיום, לאחר מספר ימים הרגשתי מעורפלת ומטושטשת והחליפו לאומפרדקס. גם לאומפרדקס הגבתי לא טוב, בטן קשה ממש וכאבים. הרופא החליט להקל ולרשום לי סירופ לנטון (תרחיף) שאקח 15 מג למשך שלושה חודשים. בעקבות מה שהרגשתי פיתחתי חרדות לתרופות ולתחושה שזה לא יעבור אף פעם. האם ללנטון גם יש תופעות לוואי קשות? קראתי שזה עלול לעשות חרדות וזה מלחיץ.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התרופות נקסיום (חומר פעיל esomeprazole), אומפרדקס (חומר פעיל omeprazole) ולנטון (חומר פעיל lansoprazole) הינן שלוש תרופות השייכות למשפחת מעכבי משאבות מימן (פרוטון) ובכך מעכבות הפרשת חומצה בקיבה. סחרחורת ועייפות/טשטוש וכן נפיחות/כאב בטן/עצירות הינן תופעות לוואי אפשריות למשפחת תרופות זו. פרופיל תופעות הלוואי הינו דומה בקבוצת התרופות, אך כמובן שתתכן שונות בתגובה שלך לכל אחת מהתרופות. חשוב להבין כי כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים (אך לא בכולם) והרופא שוקל את התועלת שבמתן התרופה מול הסיכון שבתופעות הלוואי. תופעות הלוואי שציינת הינן תופעות לוואי חולפות. במידה ובמהלך הטיפול את מפתחת תופעת לוואי שאינה חולפת לאחר תקופת הסתגלות לתכשיר או מטרידה/מחמירה, יש ליידע את הרופא ולהיוועץ עמו בנוגע להמשך הטיפול. העלון לצרכן מפרט את תופעות הלוואי, הדורשות פנייה מידית לרופא או הפסקת טיפול ויש לעיין בו לפני השימוש.

12/05/2019 | 12:31 | מאת: סוזי דקל

אני כבת 58 שנים לא נוטלת תרופות. סובלת מעצירות לעתי קרובות סובלת ממגרנות. סובלת מחוסר סידן ברמה בינוני האם מתאים לי תוסף קלמדין ? האם ישנם תופעות לוואי לתוסף שציינתי ? תודה סוזי דקל

לקריאה נוספת והעמקה
13/05/2019 | 10:35 | מאת: יובל

היי סוזי, באופן אישי אני ממליץ לך ליטול את תוסף הסידן דנסיטי. הסיבה לכך היא שהוא מורכב מחלקיקים קטנים ולכן נספג טוב יותר וגורם לפחות תופעות לוואי מאשר תוספי הסידן האחרים הקיימים בשוק (כולם גבישיים).

קלמדין הינו תוסף תזונה וככזה המידע אודות יעילותו, בטיחותו ואיכותו הינו דל. לא אוכל להמליץ במסגרת הפורום על תכשיר סידן מסוים. ככלל, תכשירים שונים מכילים מלחים שונים, אך בסופו של דבר מספקים תוספת סידן למי שנזקק לכך (במידה ומטופלים במעכבי חומצה- מלח הציטראט עדיף כי נספג טוב יותר). לשיפור הספיגה מומלץ לצרוך עד 600 מ"ג סידן בבת אחת (כלומר במידה והמינון היומי גבוה יותר לחלק אותו לשתי מנות נפרדות) וליטול עם האוכל (מלבד מלח ציטראט שניתן ליטול ללא מזון). תוספי סידן עלולים לגרום לעצירות בחלק מהמשתמשים. ניתן להקל עליה ע"י הוספת סיבים לדיאטה, ריבוי שתיית מים ופעילות גופנית. תופעה זו תלויה בכמות הסידן הנצרכת מהתוסף (תוספים המספקים פחות סידן יהיו "נסבלים" יותר). התאמת תכשיר סידן עבורך תהיה כזה שלא גורם לתופעות לוואי משמעותיות ומספק לך את צריכת הסידן הנדרשת(בהתאם להנחיות הרופא כתלות בחוסר ולצריכת הסידן מהתזונה). בבחירת תכשיר סידן ניתן להתייחס גם לצורת מתן מועדפת (נוזל/כדורים/אבקה), טעם וכו'.

שלומ רב.היומ הייתה כתבה לגבי תרופת דופלקס ש היא מכילה חומרימ גורמימ לתיפקודי כבד וחולי קשימ.

לקריאה נוספת והעמקה

אשמח לקבל קישור לכתבה הרלוונטית על מנת שאוכל להתייחס.

05/05/2019 | 12:53 | מאת: יותם

שלום דוקטור, נרשמתי לקבל טיפול בדוקסילין למשך חודש וחצי, ואני תחת התרופה כיום כבר כ11 ימים. האם יש איסור בזמן הטיפול בצריכת אלכוהול, ועישון של סיגריות וקנאביס? כמו כן אני לוקח כדורי b12, האם יש הוראות לגבי שילובם עם הדוקסילין? המון תודה. אציין שאתמול שתיתי כמות קטנה מאד של בירה (50 מ"ל פחות או יותר) ועישנתי סיגריה וקנאביס, למקרה שהעניין משמעותי.

לקריאה נוספת והעמקה

צריכה כרונית של אלכוהול עלולה להפחית ריכוז דוקסילין בדם, מעבר לכך לא ידוע לי על השפעת גומלין משמעותית אחרת בין המוצרים שציינת לתרופה דוקסילין.

05/05/2019 | 00:16 | מאת: רינה

עד עתה קיבלתי קומדין, יש לי מסתמים ביולוגיים בלב.עם פרפור פרוזדורים, כמו כן היה לי תסחיף . כשלקחתי אליקויז התחלתי להרגיש עקצוצים בכל הגוף. האם זו תופעה ידועה? ומה ניתן לעשות? זה מפריע לי מאוד.

לקריאה נוספת והעמקה

כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים, המידע אודות תופעות לוואי מופיע בעלון המצורף לתכשיר, אך יכולות להופיע גם תופעות לוואי שאינן צפויות לתכשיר. התכשיר יכול לגרום למגוון תופעות לוואי עוריות וכן לגרד. במידה והתסמין הופיע בסמוך להתחלת הטיפול ולא נמצא גורם אחר להופעתו, עולה הסבירות כי ניתן ליחסו לטיפול התרופתי. במידה והתופעה אינה משתפרת או במידה ומופיעים תסמינים נוספים, יש לפנות לרופא לבירור.

שלום יש לי כליה 1 ונתנו לי allopurinol 300mg ולתת לי זריקה חד פעמי בשם trinocort injection האם זה יכול לפגוע לי בכליה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יש להבחין בין מתן תרופה שעלולה לפגוע בכליות לבין מתן תרופה המופרשת בעיקר ע"י הכליות ולפיכך נדרשת התאמת מינון או הפסקת טיפול בשל תפקוד כלייתי לקוי. מינון התרופה allopurinol נקבע עפ"י המצב הרפואי אליו מותווית ויש להתאימו עפ"י התפקוד הכלייתי. הסיבה לכך היא כי התרופה והמטבוליטים שלו (התוצרים אליו הופכת בגוף) מופרשים ע"י הכליות ותפקוד כלייתי ירוד יוביל להצטברותם ויעלה סיכון לתופעות לוואי. מינון התרופה triamcinolone אינו דורש התאמה עפ"י תפקוד כלייתי. לגבי תופעות לוואי כלייתיות, triamcinolone אינה בעלת פוטנציאל נפרוטוקסי (רעילות כלייתית) משמעותי ותופעות לוואי כלייתיות של allopurinol אינן שכיחות.

02/05/2019 | 01:00 | מאת: דוד

שלום. רציתי לשאול לגבי דוחי יתושים למריחה, כגון סנו די (בצורת רולר) ודומיו. אני עובד בבית, ולכן בלבוש קל. לכן, בחודשי הקיץ החמים אני זקוק למריחה יומית ואפילו עד 3 פעמים של חומרים מסוג זה. כמו כן, בלילה אני ישן עם דוחה יתושים חשמלי. רציתי לשאול באמת ובתמים האם אין בעיה בריאותית עם כמות כל כך גדולה של חומרים נגד יתושים במשך חודשים רבים. אשמח לדעתך המלומדת. קצת מודאג. תודה רבה

תכשירים דוחי יתושים מוגדרים כתמרוק ולא כתרופה. ניתן להפנות את השאלה לאגף תמרוקים במשרד הבריאות באמצעות כל הבריאות 5400*.

01/05/2019 | 19:36 | מאת: כאבים לאחר זריקה

שלום רב לפני 4 ימים קיבלתי זריקה נגד אלרגיה באזור העכוז ומאז אני סובלת מכאבים בעכוז ומקרין לרגל האם זה מסוכן? או תופעה רגילה

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ולא השתפר, יש לפנות למרפאה לבירור.

לוקחת תרופות קונטרולוק מירו לשינה 15 מג ציפרלקס 5 מג לורין בין חצי ל שלושת רבעי כדור לשינה נורמלקס כוסית מלאה לאחרונה הרגליים נרדמות ויש קושי בהליכה ויש קצת נפיחות ובצקת ברגל שמאל בשוק האם אחת מהתרופות גורמת לתופעות אלו לאחרונה לאחר לקיחת מירו בלילה נהיה לי הרדמות בשתי הרגליים וזה נשאר האם יתכן שהיא גורמת לניורופטיה לבצקת או תרופה אחרת לוריבן או ציפרלקס או נורמלקס לוקחת פורמןלה להליקובקטר יש בה קצת ולריאן רפואי אולי זה גורם לבעיות בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

בהתייחס לתרופות קונטרולוק (חומר פעיל Pantoprazole), מירו (חומר פעיל Mirtazapine), לוריון (חומר פעיל Lorazepam), ציפרלקס ) חומר פעיל Escitalopram) ונורמלקס (חומר פעיל Polyethylene glycol) נוירופתיה פריפרית עלולה להיגרם מגורמים מגוונים בינהם מצבי מחלה שונים, מחסור בוויטמינים מסוימים, טוקסינים ותרופות. הן בצקת והן נימול בעור עלולות להיות להיות תופעות לוואי של pantoprazole, Mirtazapine, , Escitalopram חוסר יציבות עלול להיות תופעת לוואי של lorazepam. כיוון שלא אני לא יודעת לאיזה תוסף את מתכוונת וכיוון שהמידע אודות יעילות, בטיחות ואיכות של תוספי תזונה הינו דל- לא אתייחס אליו. על מנת להעריך קשר בין תופעות לוואי לטיפול תרופתי, יש לשלול גורמים נוספים לתופעות וכן להעריך את הקשר בזמנים בין הופעת התופעות לתחילת הטיפול/העלאת מינון. מומלץ לפנות לרופא לבירור פרטני. אציין בנוסף כי הינך נוטלת מספר תרופות המשפיעות על העירנות ולכן יש להיות מודע ולהימנע מביצוע פעולות הדורשות ריכוז ועירנות כל עוד יש השפעה כזו.

שלום רב. יש לי בצקת פריפרית בשתי הרגליים. עד הברכיים. סובל מסיאטיקה. אמור לעבור זריקה תחת שיקוף עם סטרואידים בין היתר. האם סטרואידים ובצקת לא מסוכן? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור לי מהפנייה הרקע לבצקת. הרופא רושם את הטיפול לאחר שמעריך כי התועלת הצפויה מהטיפול עולה על הסיכון הפוטנציאלי בו בהתאם למצבו הרפואי של המטופל. יש להעלות את החששות מול הרופא ולהיוועץ עימו בנוגע לטיפול המתאים עבורך.

26/04/2019 | 09:54 | מאת: רוני

שלום,רציתי לדעת האם אפשר להמיס את הארטריל גו במיץ _תפוזים למשל) או חובה רק במים,והאם הוא יעיל גם לפגיעה בסחוס במפרק הירך,בתודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

לאחר בירור מול בעל הרישום, ניתן להמיס את האבקה גם במיץ, ולבלוע מיד כשמתמוסס. לשאלתך השנייה, התכשיר מאושר לטיפול בתסמיני אוסטיאוארתריטיס של הברך לאחר שהוכחה יעילותו ובטיחותו להתוויה זו. המידע דל ספציפית על אוסטיאוארתריטיס של הירך. מחקר אשר בדק יעילות החומר הפעיל גלוקוזאמין סולפאט באוסטיאוארתריטיס של הירך לא הראה יעילות בהקלה על התסמינים או התקדמות המחלה.

ת 35 ונוטלת ציפרלקס. מעונינת לדעת האם יכולה לקחת ציפרלקס בנסיונות להרות ובכל מהלך ההריון. תןדה

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, הטיפול בציפרלקס ניתן במהלך היריון לאחר שהרופא שוקל ומחליט כי התועלת בטיפול עולה על הסיכון הפוטנציאלי לאם ולעובר. במידה והנך רוצה ייעוץ פרטני אודות בטיחות תרופות בהריון כדאי לפנות לאחד מהמרכזים הטרטולוגים המומחים בתחום כגון המרכז הטרטולוגי בירושלים (02-5082825) וההריופון (אסף הרופא- 08-9779309).

אני אמא לתינוקת בת כמעט שנתיים שנמצאת במעון מידי יום ונדבקת כל הזמן בנקודות לבנות על הלשון או אדמדמות בצבע הלשון. רציתי לשאול לגבי פיטריה שחוזרת לעיתים קרובות מאד (שלושה שבועות לחודש) בלשון. אני מקפידה לצחצח לה שיניים עם משחה טבעית הנקראת "וילדה" ובנוסף אני משתמשת באבקת "ביוטיקיד LR" פעם ביום. אשמח ליעוץ מקצועי האם ניתן לעשות משהו.. תודה מראש! :)

לקריאה נוספת והעמקה

המידע אודות יעילות, בטיחות ואיכות תוספי תזונה הינו מוגבל. מומלץ לפנות לרופא ילדים לייעוץ.

סובלת מכאבים בגב עליון בשל לחץ לושו העליונה סותרחי חומצה לא עוזרים האם ניתן להדתמש באאקוקביה לכאב זנ?

לקריאה נוספת והעמקה

יש לפנות לרופא לבירור והתאמת טיפול

15/04/2019 | 21:57 | מאת: ניסים

שלום רב הנני מטופל ב VIPAX אולם התגלה שבגלל השימוש ב VIPAX שמתאים לי הוא גורם לייתר לחץ דם. שאלתי האם אפשר לשלב VIPAX עם TRITECE להורדת לחץ דם. תודה בברכה ניסים

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מנטילה משולבת של שני התכשירים.

שלום רב, אני חייבת מאוד לשלוח את שאלה ו\או השאלות הללו, מכיוון שהן יושבות על ליבי ולא נותנות לי מרגוע ולא יוצאות מראשי, אז אוקיי: הייתי מאוד רוצה לדעת לפני שאני באמת אתחיל טיפול תרופתי משולב בנוסף עם עוד תרופה, כדור חדש שאני אטול אותו כנראה ושמו הוא- אריפלי, כמובן באישור משרד הבריאות!!1, שאני כנראה אטול את תרופה זו מכיוון שכבר זמן מה אני נוטלת כדור נגד חרדות, וכו..., ושמו סרלטרלין, אני חייבת לציין בנוסף לכל שהוא מאוד עזר ועדיין עוזר לי אומנם פחות, מכיוון שהורידו לי את מינונו עקב רמות הורמון הפרולקטין שלי בדם, שהן גבוהות למדי, ועקב כך אני סובלת מהפרעות במחזור החודשי שלי, עד כדי הפסקה מוחלטת של הווסת שלי, ובנוסף לכל מכאבי ראש עזים, אז הרופאה שלי החליטה להוריד את כדור זה במינון שלו מכדור לשלושת רבע ומ- שלושת רבע לחצי, ולאחר תקופה מסוימת מצבי חזר לקדמותו, לאחר זמן מה הרופאה שלי השיגה לי אישור ממשרד הבריאות, לתרופה שהיא רצתה לתת לי לפני הרפה זמן, ובחתימת הוריי, והסכמתם כמובן!, וגם אני חייבת לציין שגם אני הסכמתי מכיוון שתרופה זו לא מיועדת רק להפחת והורדת הורמון הפרולקטין, בדמי, אלא גם לדיכאון מז"ורי, וכו..., ולשיפור מצבי הנפשי, אך לאחר שבאמת קיבלתי את האישור ממשרד הבריאות היום, קראתי את העלון שמצורף לכדורים הללו, וגיליתי שיש לסוג תרופה זו תופעות לוואי רבות, כגון: עוותיות בשירירי הפנים, ואני חייבת לציין שהיה כתוב שתופעת לוואי זו אכן שכיחה בקרב נוטלי התרופה הזו, כ- 1-10 מתוך מאה אנשים, ובנוסף גם לפרשת יתר של רוק בפה, אי שקט ואקטיזיה, הקאות, בחילות, נדודי שינה, וכו..., וגם תופעות לוואי שלא יודעים את מקור שכיחותן, כגון- התקף לב ומוות פתאומי ועוד, אני גם חייבת לציין שתופעות לוואי אלו שפירטתי עליהן שאין מקור לשכיחותן, אך לשמע מה שקראתי מאוד מאוד נלחצתי ודאגתי, במיוחד שיש תופעות לוואי שהן אכן שכיחות ויכולות להתרחש לעיתים קרבות, כמו שפרטתי קודם לכן- עוותיות בשירירי הפנים והגוף, וזה באמת באמת באמת מאוד הבהיל אותי. ואני בנוסף מאוד בדילמה האם ליטול את רופה זו או לא, למרות שאני מאוד סומכת על הרופאה הפסיכאטרית שלי, אני נורא חוששת ומבוהלת, במיוחד שקראתי שגם בגילאי ההתבגרות תופעות לוואי הלו באמת יכולים להתרחש באותה רמת סבירות לזו של מבוגרים. אנא מממך עני לי, זה מאוד מאוד מאוד נחוץ לי, ואני יודעת באמת שכתבתי השאלה ובהודעה זו מלל רב מדי, אך בבקשה עני לי לשאלתי זה מאוד חשוב לי, ואני כרגע מאוד לחוצה, מבוהלת, חוששת, דואגת ועוד, בבקשה, בתודה- לינוי דוד

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, חשוב להבין כי לכל תרופה יש פוטנציאל לגרום לתופעות לוואי בדרגות חומרה שונות אשר לעיתים משתפרות למרות המשך הטיפול, לעיתים דורשות הפחתת מינון ולעיתים דורשות הפסקת טיפול. תרופה ניתנת למטופל רק לאחר שהרופא סבור כי התועלת הצפויה ממנה עולה על הסיכון הפוטנציאלי. לפיכך אני ממליצה לשתף את הורייך ואת הרופאה בחששותיך ולהיוועץ עמה בנוגע לטיפול המתאים עבורך ובמקרה ואת מפתחת תופעות לוואי במהלך הטיפול, ליידע את הרופאה ולהיוועץ עמה בנוגע להמשך הטיפול

15/04/2019 | 19:06 | מאת: מיכל

ערב טוב בני בן 10 חודשים מקבל חמישה ימים מוקספן פעמים ביום 6 סיסי, היום בערב החלפתי מזרק שלהב תי היה גדולציותר ובלי לשים לב, נתתי לו 11 סיסי אשמח לתשובה בהקדם אני סופר בלחץ

לקריאה נוספת והעמקה

לא צפויה רעילות משמעותית במינון זה, יתכנו תופעות לוואי במערכת העיכול.

היי חברים סובל מאוד מסיאטיקה . מטופל שנים בציפרלקס.רשמו לי 4 ליריקה פלוס 4 זאלדיאר כל יום. לקחת בוקר וערב .. הבנתי שזה רע משום מה לקחת ציפרלקס עם זאלדיאר יחד. האם כך? אם כן אשמח לדעת למה. ובנוסף לקבל עצה איזה כדור יחליף את הציפרלקס ויעבוד או בשילוב ליריקה ים זאלדיאר. המון תודה. סיאטיקה.

לקריאה נוספת והעמקה

התרופה cipralex (המכילה את החומר הפעיל Escitalopram) שייכת למשפחת ה-SSRIs החוסמת קליטה חזרה של סרוטונין במוח. נטילה במקביל לתכשיר Zaldiar (המכיל patacetamol ו-tramadol) עלולה לגרום לעלייה ברמות סרוטונין כיוון שגם ל-tramadol השפעה על רמות סרוטונין. סרוטונין הינו נוירוטרנסמיטור (מוליך עצבי) אשר עלייה ברמתו עלולה לגרום ל"תסמונת סרוטונין" אשר מתבטאת בסימני אי שקט, חרדה, רעד, נוקשות שרירים, דופק מהיר, לחץ דם גבוה, עלייה בחום גוף ועוד. בנוסף שילוב שני התכשירים עלול להגביר סיכון לפרכוס. כמו כן, שילוב תכשירים שמשפיעים על מערכת העצבים המרכזית (ליריקה, ציפרלקס וזאלידאר), עלול לגרום לדיכוי מערכת העצבים המרכזית ופגיעה בערנות. ככלל, אין איסור לשלב את התכשיר, השילוב ניתן כאשר הרופא מחליט כי התועלת הצפויה מהטיפול עולה על הסיכון הפוטנציאלי מהשילוב בהתחשב במצב הרפואי וגורמי סיכון של המטופל. יש להיות מודע לתופעות הלוואי האפשריות וליידע את הרופא במידה ומתרחשות. נדגיש כי בפורום ניתן מידע כללי ואין כל המלצה לסתור את הנחיות הרופא המטפל, יש לוודא כי הרופא מודע לנטילה המשולבת של התכשירים ולפעול עפ"י המלצותיו.

היי. תודה רבה על תשובה כה רצינית ומהירה. אשמח לדעת אולי יש אפשרות פשוט להחליף את הזאלדיאר או הציפרלקס בכדור אחר ? שכן אוכל לקחת את שניהם.. תודה רבה.

האם ניתן לקחת אקמול לאחר זלדיאר במידה ועולה החום. כמה זמן צריך לחכות

לקריאה נוספת והעמקה

Zaldiar הינו תכשיר המכיל PARACETAMOL במינון 325 מ"ג ו TRAMADOL במינון 37.5 מ"ג. כלומר התכשיר זאלדיאר מכיל PARACETAMOL (המרכיב הפעיל באקמול) ויכול להספיק להורדת חום גם כאשר נלקח ללא אקמול. חשוב לדעת שמינון גבוה של PARACETAMOL עלול לגרום לפגיעה כבדית (תלויית מינון) ולכן יש להקפיד שלא ליטול יותר מהמינון היומי המקסימלי - 4 גר' ליממה. על מנת להימנע מבלבול ומינון יתר מומלץ לא לשלב מספר תכשירים המכילים חומר פעיל זה. אם בכל זאת אין ברירה, חד פעמית ניתן ליטול כדור נוסף של PARACETAMOL במינון 500 מ"ג בשילוב עם כדור אחד של Zaldiar (המכיל 325 מ"ג (PARACETAMOL,כל עוד לא מטופלים בתכשירים אחרים המכילים גם PARACETAMOL ומקפידים שלא לעבור את המינון המקסימלי ביממה. אם הינך מטופל ביותר בכדור אחד ביום של zaldiar או הינך מטופל בתכשירים נוספים- יש להיוועץ ברוקח או ברופא לפני נטילת אקמול.

09/04/2019 | 17:51 | מאת: תרופה בשם מירו

האם תרופה בשם מירו עושה תאבון.אני משתמש בה למעלה משבוע לפי הוראות רופא

לקריאה נוספת והעמקה

עלייה בתיאבון הינה בין תופעות הלוואי השכיחות של הטיפול בתכשיר מירו (חומר פעיל mirtazapine).

09/04/2019 | 12:15 | מאת: ענת

אני בת 64 ונוטלת קרטייה 100 מיליגרם ליום. האם זה יוצר התנגשות עם קרטילגו ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

חשוב להדגיש כי המידע האמין על יעילות, בטיחות, השפעות גומלין ואיכות של תוספי תזונה הינו מוגבל. תיאורטית תתכן השפעת גומלין בין אספירין וגלוקוזאמין, ויטמין C ותמצית הכורכום שעלולה להעלות סיכון לדמם, אך מדובר בסיכון תיאורטי. אוסיף כי מינוני ויטמין C וכורכום בתכשיר נמוכים יחסית. לסיכום, עפ"י המידע המוגבל הקיים כנראה אין השפעת גומלין משמעותית עם אספירין, אך בשל העובדה כי המידע מוגבל, יש להיות מודע לכך ולשלב רק אם התועלת בשילוב עולה על הסיכון הפונציאלי.

יש השפעה של גלוקומין 850 על פלוטין 20 מ ג.

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מליטול את שתי התרופות במקביל. התרופה flutine עלולה להוריד רמות גלוקוז, ממליצה לנטר את השפעתו על רמות הגלוקוז בתחילת טיפול ובהפסקתו .

06/04/2019 | 21:40 | מאת: לחולים במחלת CTX

תופעות לווי לתרופה תחליפית שלxenbilox והתליפי תרופת תשינו לפני שלוש שנים הפסיקו ליוה xenbilox ורכשנו את תשינו ומזה נהיה כאב בטן ושלשוליים חזקים ואחרי שלושה חודשים החזירו את התרופה xenbilox עד לפני ארבעה חודשים והיום אין תרופה והילדים חייבים לקחת את התרופה ואם לא הילדים יהיו יותר גרועים והילדים לא מוכנים לקחת את התרופה התחלפית, כי יהיה להם כאבי בטן ושלשוליים והקאות.

06/04/2019 | 14:25 | מאת: תופעת לוואי

היי אני בן 35, נוטל אנטיביוטיקה זטו (אזניל) ומאז שמתי לב כבר כמה ימים שיש לי ממש טעם מתוק בפה, כאילו יש לי סוכר בלשון. האם יכול להיות קשר? אציין כי מעולם לא חשתי זאת, ובדיקות סוכר שעשיתי לאחרונה היו תקינות. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

קיימים דיווחים על שינויים בטעם ו/ריח במהלך הטיפול באנטיביוקה azithromycin (החומר הפעיל בזטו ואזניל). עם זאת, טעם מתוק בפה עלול להות תסמין של מצבי מחלה שונים (בינהם סוכרת כפי שציינת, אבל לא רק). במידה והתופעה נמשכת, מומלץ לפנות לברור.

03/04/2019 | 18:09 | מאת: דרור איל

נוטל זאלדיאר מזה שבוע. כדור ליום. הלילה 02/04/19 והיום, קיבלתי התקף של התכווצויןת שרירים. בלילה בשתי הרגליים והיום בעיקר בשוק וכף רגל ימין ובכף יד שמאל. אני נוטל בקביעות תרופות נוספות כגון ויקטוזה, ליפיטור, נובונרם מיקרופירין וטריטייס. חשבתי שאולי הזאלדיאר בעייתי בקשר לתרופות האחרות או שמדובר בתופעת לוואי מוכרת. בברכה, דרור איל

לקריאה נוספת והעמקה

התכווצות שרירים הינה תופעת לוואי ידועה (אך נדירה) של טיפול ב-tramadol (אחד החומרים הפעילים בתרופה זאלדיאר) וכן ידועה תופעת לוואי שכיחה יותר של ליפיטור (חומר פעיל atorvastatin). תופעות לוואי בשרירים של סטטינים (משפחת התרופות אליה שייך ליפיטור) בד"כ מופיעות בשבועות-חודשים לתחילת הטיפול בסטטינים, אך יכולות להופיע בכל שלב בטיפול. בנוסף, יכולים להיות גורמים נוספים להתכווצות שרירים, במידה והנך ממשיך לסבול, פנה לרופא לבירור.

03/04/2019 | 11:20 | מאת: אן

מדובר בקשיש חולה לב עם נדודי שינה מזה כחודש שהרופא המליץ על סירקדין 2 מ"ג. פעם ביום בלילה. אותו אדם מקבל גם נוגד קרישה אלקוויס 5 מ"ג פעמיים ביום -בוקר וערב(בנוסף מקבל בין היתר גם קרדילוק,איזטרול,קרסטור) קראתי במקום כלשהוא שסירקדין עלול לגרום לדלול דם גם. האם השילוב בין סירקדין ואלקוויס מסוכן?

לקריאה נוספת והעמקה

ברב מקורות המידע אין איזכור להשפעת גומלין משמעותית בין שתי התרופות. עם זאת, קיימים דיווחים בודדים על דימומים קלים בשילוב מלטונין וורפרין (קומדין)- נוגד קרישה. מלטונין כנראה מוריד פעילות קרישה וכנראה תיאורטית עלול להגביר את הפעילות של נוגדי קרישה ונוגדי טסיות. מומלץ לדון עם הרופא על הסיכון הפרטני של המטופל לדמם ובכל מקרה, במהלך הטיפול באלוקוויס יש להיות מודע לסיכון לדמם ולפנות לעזרה רפואית, במידה ומופיעים תסמיני דמם.

03/04/2019 | 00:31 | מאת: הכל טוב

אני לוקחת טרגין, פרקוסט ואסיוול עקב פריצת דיסק , ויש לי חשש שאני בהריון( בגלל איחור במחזור) למרות המניעה ולמרות שבדיקה ביתית יצאה שלילית. שאלתי: האם הם עלולים לגרום לאיחור במחזור? ואם אני כן בהריון- האם עלול להיות שהם גרמו לנזק לעובר?

לקריאה נוספת והעמקה

באופן כללי, התכשיר Targin מכיל את החומרים הפעילים Oxycodone ו-Naloxone, התכשיר Percocet מכיל paracetamol ו-oxycodone והתכשיר assival מכיל את החומר הפעיל Diazepam. ככל הידוע, אין עדות לכך שמתן oxycodone במהלך ההיריון מעלה את הסיכון למומים מולדים. אין מספיק מידע קליני לגבי חשיפה בהריון ל-naloxone, אך הספיגה שלו מtargin נמוכה יחסית. בכל מקרה, שימוש ממושך בתכשיר במהלך ההיריון יכול לגרום לתסמיני גמילה בילוד ושימוש בסוף ההיריון ובלידה עלול לגרום לדיכוי נשימתי בילוד. כך שההמלצה הכללית לרופאים היא לתת את התכשיר, רק כאשר התועלת הצפויה מהטיפול עולה על הסיכון הפוטנציאלי לעובר. לגבי Diazepam- קיימים דיווחים על מומים ביילוד. בנוסף קיימות תופעות לוואי בילוד בנטילה בסוף ההריון. המידע לעיל הוא כללי ואינו מהווה המלצה פרטנית. למידע והמלצות פרטניות, אני ממליצה לפנות לאחד המרכזים המומחים בתחום: מרכז טרטולוגי בירושלים (02-5082825), הריופון (אסף הרופא- 08-9779309.

אתמול קיבלתי מניון דל 3 זריקות יום אחר יום של הזריקה עקב דלקת בכתף, המינון הינו 2 מ"ג לכל זריקה, אתמול אחרהצ היתה הראשונה, היום בצהרים קיבלתי את השניה, לקראת ערב תחושת חום מציפה את פני +חום של 37.6 ואודם בפנים האם נורמאלי? האם ללכת לקבל מחר את הזריקה האחרונה? בנוסף כאב ראש +דפיקות לב מואצות

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone ולה השפעה אנטי דלקתית, אנטי ראומטית, ואנטי אלרגית. התסמינים המתוארים יכולים להיות תסמיני זיהום, יש להיוועץ ברופא בטרם המשך הטיפול.

היי.. לאחר בדיקת צפיפות עצם בדיקה שגרתית לחולי צליאק.רופא משפחה המליץ על סידן..לפני שעיין בתיק הרפואי החלטתי לקחת את התוסף ..עם לקיחה של כדור אחד בלבד ליום למוחרת הייתה לי יציאה עם דם האם התופעה קשורה לנטילת הכדור? אשמח לתשובה דחופה אסתי

לקריאה נוספת והעמקה

תוספי סידן עלולים לגרום לתופעות לוואי שונות במערכת בעיכול, ביניהן עצירות. צואה קשה בגלל עצירות יכולה לגרום לדימום רקטלי. עם זאת, דימום רקטלי יכול להיגרם ממגוון סיבות, בהנחה כי הדימום ממשיך, יש לפנות לרופא בהקדם לבירור.

היי, אני אישית אשמח להמליץ לך על תוסף הסידן דנסיטי. הוא מאוד עזר לי לשפר את ההרגשה הכללית ובמהרה. כמו כן, לא חשתי כלל תופעות לוואי.

ערב טוב אני עולא מולא אמא של אוניל מולא מירכא אוניל הוא ילד שחולה ctx היה לוקח כדורים של לידיאנט והיה בסדר גמור ועכשיו משרד הבריאות יחד עם קופת חולים כללית שינו את התרופה לתרופה תחליפית והיא צינו ומאז שהתחיל לקחת את הכדורים של צינו הוא נהיה יותר עצבני ותוקפני . רציתי לדעת האם יש קשר לתרופה צינו לשינוי במצב רוח שלו ?

לקריאה נוספת והעמקה

כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. כאשר תופעות מופיעות סביב התחלת טיפל תרופתי או עליית מינון וחולפות סביב הפסקתו או הפחתת מינון, עולה הסבירות כי ניתן ליחסו לטיפול התרופתי. סבירות עולה גם כאשר התופעות ידועות ומוכרות לטיפול בתכשיר וכאשר נשללים גורמים אחרים אשר יכולים לתרום להופעת התופעה. עצבנות ותוקפנות אינן תופעות לוואי ידועות לתכשיר Chino. כמו כן, התסמינים יכולים להיות חלק מהביטויים הנוירופסיכיאטרים של המחלה. יש לפנות לרופא לבירור.

30/03/2019 | 01:58 | מאת: אורי

שלום התחלתי לקחת אמלודיפין 5 מ"ג לפני כשבועיים. בימים האחרונים החלה תופעה פתאומית של טשטוש קל בראיה. שם לב בעיקר כשאני מנסה לקרוא טקסט ממסך המחשב.אם אני צריך לתאר את ההפרעה: אני רואה את הטקסט מעט מרוח, או שיש סביבו הילה או שיש לי קושי להתמקד בטקסט. ראיתי שקיימת בעלון התרופה תופעת לוואי של ראיה כפולה / הפרעות בראיה. כששאלתי את רופאת המשפחה היא אמרה לאחר בירור שבסביבתה המקצועית לא מוכרת התופעה. כנ"ל אמר גם רופא עיניים שבדק אותי וגם אמר שהוא לא רואה בעיה עינית מעבר לליקוי ראיה באחת העיניים שזה משהוא שכבר ידעתי עליו ודם אך אינני מוצא אותו קשור לתופעה העכשיוית. הייתי אצל אופטמטריסט שעשה לי משקפיים המותאמים למחשב וגם עם המשקפיים אני עדיין רואה בטשטוש.

לקריאה נוספת והעמקה

תרופות ממשפחת חסמי תעלות סידן (קבוצת התרופות אליה משתייכת התרופה amlodipine) עלולות לגרום לטשטוש ראייה ואף לאובדן ראייה חולף. לעיתים, יש צורך בהפסקת תרופה או הפחתת מינון כדי לשפר תופעות לוואי עיניות של תרופות. במידה ולא אותרו גורמים אחרים, המסבירים את טשטוש הראייה, מומלץ לפנות לרופא ולהיוועץ עמו על המשך הטיפול.

התרופה פלוטין - ל או.סי.די חסרה במלאי התרופות בבתי המרקחת של הכללית. הרוקחים מציעים לי את החלופה בשם "פריזמה".שאלתי היא : האם פריזמה מכילה את אותו החומר שמכיל הפלוטין ? האם זו בעצם אותה התרופה רק יצרן אחר או שמדובר בקוקטל אחר לגמרי. בינתים לא קניתי את החלופה מפחד לשינוי במרכיבים. אודה להתייחסותך להתלבטותי. יפית

לקריאה נוספת והעמקה

שני התכשירים מכילים את אותו חומר פעיל: Fluoxetine במינון של 20 מ"ג. ניתן למצוא עלונים לצרכן של שני התכשירים במאגר התרופות של משרד הבריאות. קישורים לנוחיותך: https://data.health.gov.il/drugs/alonim/Flutine_pt_1401609918736.pdf https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Prizma_pt_1376460914710.pdf

שלום, לפני כשבוע הפסקתי בהוראת הפסיכיאטר טיפול בסימבאלתה לאחר נטילה של 30 מ"ג במשך כ-4 שנים עקב דכאון, לאחר שהמצב היה כבר הרבה זמן יציב. הבעייה שיש לי כעת סחרחורות ועייפות והבנתי שזה תופעות גמילה לאחר ההפסקה של התרופה. מה אני יכול לעשות וכמה זמן זה אמור להימשך? את הפסיכיאטר אפגוש רק בעוד חודש ואשמח לדעת אם יש איזה דרך לעבור את ההפסקה בסימבאלתה יותר בקלות

לקריאה נוספת והעמקה

הפסקה פתאומית של תרופות נוגדות דיכאון עלולה לגרום לתסמיני גמילה וביניהם סחרחורות ועייפות. כדי להפחית תסמיני גמילה, ניתן לשקול להפחית מינון בהדרגה (למשל על פני שבועיים עד מספר שבועות). יש לפנות לרופא המשפחה או הפסיכאטר, ליידע אותו אודות התסמינים ולהיוועץ עימו על הטיפול המתאים.

השתמשתי באנהידרול פורטה תרופה שמפסיקה את הזעות היתר.. סמתי אותו בידיים ואחריי 5 דק' בערך התחיל להופיע לי מין אבקה לבנה על הידיים זה אמור להיות ככה?

לקריאה נוספת והעמקה

התרופה אנהידרול פורטה מכילה את החומר הפעיל אלומיניום כלוריד הקסאהידראט המפחית את הזיעה על-ידי חסימת בלוטות הזיעה בעור. לאחר מספר דקות החומר מתייבש ונשארת אבקה.

בחודשים אחרונים סובל מגרד בעור מורחים סטרואידים.יש הטבה לזמן מה וחוזר שוב.אשמח לקבל עצה כי קשה לי לראותו סובל . תודה רותי מאיק

לקריאה נוספת והעמקה

יש לפנות לרופא עור לבירור והתאמת טיפול.

17/03/2019 | 21:41 | מאת: יוני

שבוע שעבר ביום שני התחלתי טיפול תרופתי דוקסילין על מנת לטפל באקנה שלי בפנים. עכשיו יש לי בעיה :מאז שהתחלתי את הטיפול האקנה החריף לי ממש ויוצאים לפצעים אדומים גדולים.!!! עוד דבר, הקיבה שלי נעשתה רגישה ואני מתפנה לעיתים קרובות. זה נורמלי? זה אמור להיות? ואם כן תוך כמה זמן זה משתנה? תודה רבה לעונים!!

לקריאה נוספת והעמקה

טיפול אנטיביוטי בדוקסילין יעיל בטיפול באקנה אך השיפור יכול לקחת מעט זמן. תופעות לוואי גסטרואינטסטנליות (ביניהן שלשול) הינן תופעות לוואי ידועות ושיחות לטיפול בדוקסילין. במידה וכעבור מספר שבועות אין כל שיפור או אם תופעות הלוואי לא נסבלות על ידך, יש לחזור לרופא לייעוץ.