פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

תופעות לוואי עלולות להתרחש עם כל מתן של טיפול תרופתי, בין אם ניתן על פי הוראות השימוש של התרופה, ובין אם נלקח שלא על פי הוראות השימוש של התרופה או במינון יתר. הפורום נועד לתת מענה לכל שאלה הקשורה לתופעות לוואי מתרופות או תגובות בין תרופתיות. הפורום מיועד לענות, בין היתר, על שאלות בנושאים הבאים: תופעות לוואי אפשריות העלולות להתרחש מטיפול תרופתי, חשד לגבי תופעת לוואי שהופיעה בעקבות מתן טיפול תרופתי בפועל, מחלה שהוחמרה או שהופיעה בעקבות טיפול תרופתי, תופעת לוואי שהופיעה כתוצאה מתגובה בין תרופות או חשש לתגובות בין תרופתיות. .
1154 הודעות
1114 תשובות מומחה

מנהלי פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.
07/05/2017 | 12:32 | מאת: שמואל יעקב

גילי 57.8 עברתי לפני שנה ריסוק אבן כליה גדולה [שמאל], כשלפני 16 שנים היה ארוע דומה באותה כליה, זה נקרא PCNL , ולאחר בירור אצל פרופסור בבי"ח השרון, הוא זיהה את מקור האבן מסוג "ציסטין", והחליט שכדי למנוע היוצרות נוספת של אבני כליה, עלי ליטול באופן כרוני, כדור מסוג UROCIT-K במינון מסוים. מאז תחילת השימוש בכדור, קרו בי שינויים חדשים ומפריעים שמעולם לא היו לי... ואני חושד שהם קשורים לכדור הזה. ברצוני לברר מהן תופעות הלוואי של הכדור, ואשמח לשמוע על כך דעה מעמיקה. תודה רבה שמואל

לקריאה נוספת והעמקה

Urocit-K הינו תכשיר המכיל טבליות בשחרור מושהה של האלקטרוליט פוטסיום (אשלגן) ציטראט. עיקר דיווחי תופעות הלוואי לתכשיר הינן תופעות במערכת העיכול כגון: אי נוחות בטנית, הקאות, יציאות רכות, שלשולים ובחילה והן נובעות ככל הנראה מגירוי מערכת העיכול. ניתן להקל על תופעות לוואי אלו על ידי הקפדה על נטילת הכדור עם האוכל או הורדת מינון (בתיאום עם רופא, כמובן). בנוסף, תופעת לוואי אפשרית נוספת היא עלייה ברמות אשלגן. כאשר תופעה מופיעה בסמיכות למתן טיפול תרופתי או עליית מינון ומשתפרת עם הפחתת מינון או הפסקת הטיפול, עולה הסבירות כי ניתן ליחס אותה לטיפול התרופתי (לא תמיד נכון). עם זאת, לא ציינת בפנייתך האם אתה לוקח תכשירים נוספים אשר עלולים להשפיע על מאזן האשלגן בגוף והאם יש לך מחלות רקע נוספות שיכולות להסביר או לתרום לתופעות שהנך מתאר. במהלך הטיפול, יש לבצע בדיקות דם עם תחילת הטיפול בתכשיר, לאחר שינוי מינון, וכן באופן שגרתי כל מספר חודשים על מנת לנטר רמות אלקטרוליטים (ביניהם אשלגן), קריאטנין וספירת דם. אם תופעות הלוואי מחמירות או אינן נסבלות מבחינתך אם אתה סובל מתופעת לוואי שלא צוינה לעיל, יש ליידע את הרופא להיוועץ עמו על המשך הטיפול /התאמת מינון.

07/05/2017 | 14:57 | מאת: שמואל יעקב

ראשית אני מרגיש חייב! לשבח את התשובה מהירה והמסבירה ביותר - תודה ! שנית, בעניין תרופות מקבילות: כן, אני נוטל ALLORIL300 יומי (לחומצה אוראית) וגם FERRIFOL לחיזוק הברזל שירד אצלי. (שהוחלף מכדורי ברזל קודמים שלא הועילו). מקרה שקרה לפני כחודש וחצי: היה לי שילשול נוזלי בסופ"ש, וביום א' בבוקר כשקמתי, ישבתי לשלשל (סליחה מכבודכם), הייתי עם סחרחורת ובחילה, ואז נשמתי עמוק - ואיבדתי את ההכרה, נפלתי מהאסלה לקדימה על הריצפה, והתעוררתי כעבור מספר דקות. התקלחתי וניגשתי לקופ"ח, רופא המשפחה הפנה אותי למיון תה"ש, שייחסו את המקרה "להתייבשות" עקב השילשול. נתנו לי נוזלים עם אינפוזיה ושחררתי אחה"צ. (רופא המשפחה שלי דחה את החלטת המיון שמדובר בהתייבשות). אם חסרים פרטיםם נוספים, אשמח להשלים שוב המון תודה, טוב שמצאתי את הפורום הזה.. :)

03/05/2017 | 20:11 | מאת: ינה

עקב יובש קשה בעיניים שבין היתר מתבטא בהרגשת דבק קיבלתי את המשחה MAXITROL מרופא עיניים. נאמר לי להשתמש לפי הצורך. מאחר וזה סטרואידים אני פוחדת להשתמש. 1. האם אני עושה נכון? 2.האם זה יכול לעלות סוכר? 3. יש לי טיפול לקרקפת גם באלוקום תרחיץ האם זה לא יותר מידי סטרואידים?

לקריאה נוספת והעמקה

משחת העיניים MAXITROL מותווית לטיפול בדלקות עיניים כאשר קיים זיהום חיידקי , ומכילה 3 חומרים פעילים- dexamethasone (סטרואיד) neomycin (אנטיביוטיקה) polymyxin B (אנטיביוטיקה). תכשירי סטרואידים עלולים לגרום לעלייה ברמות גלוקוז. אפקט זה יכול להתרחש גם כאשר תכשירי סטרואידים ניתנים מקומית (כמו במקרה של תרחיץ Elocom), וכן במתן תוך עיני (אם כי בסבירות נמוכה יותר). ניתן להיוועץ ברופא בנוגע למעקב הנדרש אחר רמות הגלוקוז. ככלל, יש להיצמד להנחיות הרופא המטפל המכיר את הרקע הרפואי שלך ומודע לכלל התרופות שהנך נוטל ולכלל התכשירים בהם אתה משתמש. לא ציינת בפנייתך האם אובחנה אצלך דלקת עיניים שלשמה נרשמה לך המשחה. יש לחדד עם הרופא המטפל את תדירות המתן.

שלום רב, אני לוקחת דקסילנט 30 מג נגד צרבת מזה מספר ימים. יש לי בפה מן ריח מלוח שהוא מאוד חזק ולא נעים בערב. לא מצאתי עדויות לתופעת לוואי כזו מתרופה זו. האם אפשר לייחס זאת לדקסילנט?

לקריאה נוספת והעמקה

DEXILANT, אשר החומר הפעיל בו הוא Dexlansoprazole, הינו תכשיר ממשפחת ה PPI (תרופות המעכבות תעלות מימן) אשר מוריד את רמת החומציות בקיבה. לתכשיר זה עלולות להיות תופעות לוואי של יובש בפה וטעם נשימה רע. גם צרבת יכולה לגרום ליובש בפה וטעם חומצי. אך להבנתי, לא סבלת מתופעה זו בעקבות הצרבת לפני תחילת הטיפול. ככלל, כאשר תופעת המתרחשת בסמוך לתחילת נטילת תרופה, ומשתפרת או חולפת עם הפחתת מינון או הפסקת טיפול עולה הסבירות כי ניתן לייחס את התופעה לתרופה. בכל מקרה, במידה ותופעת הלוואי מטרידה מאוד ואינה חולפת, מומלץ לפנות לרופא ולהיוועץ איץו על המשך טיפול.

29/04/2017 | 16:25 | מאת: דפנה

עקב אדמומיות בקרקפת וקצת סבוריאה קיבלתי מרופא עור תרחיץ אלוקום. השבוע חפפתי פעמיים עם שמפו צמחי מרפא לטיפול בבעיה שלי אך לא עזר. שאלותי: האם אני יכולה להשתמש בתרחיץ אלוקום או לחכות פרק זמן? האם יש התנגשות בין צמחי מרפא וסטרואידים? האם חפיפה נוספת בשמפו רגיל יכול להספיק בכדי להתחיל להשתמש בתרחיץ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין לי מידע על השפעות גומלין אפשריות בין צמחי המרפא בשמפו לתכשירי סטרואידים. מעבר לכך אין מניעה להתחיל שימוש ב Elocom, תוך היצמדות להנחיות השימוש שניתנו לך על ידי הרופא.

29/04/2017 | 00:43 | מאת: איזי

מהו המינון המומלץ בתוסף תזונה מגנזיום , האם יתכן עודף , ואם כן לאילו תופעות הוא יכול להביא.

לקריאה נוספת והעמקה

המינון המומלץ של תוספי מגנזיום תלוי במטרה לשמה ניתן התכשיר. תכשירים שונים מכילים מלחי מגנזיום שונים, יש להשוות לפי כמות מגנזיום אלמנטלית. תופעות לוואי אפשריות הן תופעות לוואי במערכת העיכול: בחילה, הקאה, שלשול. היפרמגנזמיה (עודף מגנזיום) כתוצאה מתוספי תזונה הניתנים דרך הפה הינו פחות שכיח אך אפשרי. תסמיני היפרמגנזמיה כוללים: צמא, ירידה בלחץ דם, טשטוש, בלבול, חולשת שרירים, הפרעות קצב לב, דום לב ועוד. יש להיוועץ ברופא המטפל ולבצע את הבדיקות המתאימות בטרם מתחילים טיפול בתוסף זה.

26/04/2017 | 19:40 | מאת: ערן

בן 72 עד כה נהגתי ליטול אצטיל ל קרנטין .שמעתי שהוא מעלה שכיחות של התקפי לב והפסקתי...האם זה נכון? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אצטיל l קרניטין הינו תוסף תזונה ולא תרופה. המידע אודות יעילות, בטיחות ואיכות של תוספי תזונה היו מוגבל.

25/04/2017 | 18:34 | מאת: דפנה

גלל אלרגיה לשמפו אגיספור שמתבטא באודם בקרקפת קיבלתי תרחיץ אלוקום. אני מבינה שזה סטרואידים ופוחדת להשתמש ויש לי מס שאלות: 1. הטיפול הוא ל5 שבועות שבוע ראשון 3 פעמים שבוע שני ושלישי פעמיים שבוע רביעי וחמישי פעם אחת האם זה לא זמן ארוך לטיפול? האם לאחר הטיפול תהיה התפרצות מחודשת של הבעיה? 2. נאמר לי לטפטף מס טיפות על הקרקפת ולאחר 6 שעות לחפוף האם לאחר החפיפה השפעת התרופה פגה ואני יכולה לשים מטפחת ראש? 3. אני לוקחת 1 גלוקומין בערב האם בטיפול כזה יש סכנה לעליית סוכר? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

תרחיץ Elocom מכיל Mometasone furoate שהינו סטרואידי טופיקלי. לתכשיר זה פעילות אנטי דלקתית והוא מיועד להפחתת דלקת וגרד הנגרמים כתוצאה מבעיות מסוימות בעור ובקרקפת. כבכל תכשיר המכיל סטרואידים, ההמלצה הינה להשתמש בתרחיץ זה במינון הנמוך ביותר האפשרי, למשך הזמן הקצר ביותר, ואין להשתמש בכמות גדולה של התרחיץ על אזורים נרחבים של הגוף לתקופה ארוכה. משך הטיפול נקבע ע"י הרופא לפי מטרת הטיפול וחומרת המצב. לרב, מפסיקים טיפול עם חלוף הנגעים וכדי להפחית את הסיכוי לריבאונד של המצב העורי מפחיתים הדרגתית את תדירות המתן כל שבועיים (כפי שציינת שהומלץ לך). כיסוי האזור המטופל מגביר את ספיגת התכשיר ולכן אינו מומלץ. אין תרופה החפה מתופעות לוואי, וככלל, טיפול ניתן כשהתועלת מהשימוש בו עולה על הסיכונים. תכשירי סטרואידים עלולים לגרום לעלייה ברמות גלוקוז. אפקט זה יכול להתרחש גם כאשר תכשירי סטרואידים ניתנים מקומית (בעיקר על שטחים גדולים, שטחים מכוסים, תקופות ארוכות). ניתן להיוועץ ברופא בנוגע למעקב הנדרש אחר רמות הגלוקוז.

25/04/2017 | 11:26 | מאת: גליה ישראלי

1.תוך כמה זמן מתפנה התרופה מהגוף ברגע שמפסיקים אותה לגמרי?כי הגיוני שזה לפחות חודש..כי זה גלולות חודשיות.לא? 2.אני חושדת שהתרופה עושה לי תופעות לוואי שליליות ,שהתחילו דווקא אחרי כמה חודשים.זה בעבר קרה לי עם גלולה אחרת-בהתחלה הכול היה נהדר,ואז מצבי התחיל להדרדר -ברגע שהפסקתי אותה-התופעות עברו.. אני לא מדברת על תופעות גניקולוגיות בכלל.אני מדברת על עייפות חולשה דיכאון ועוד.. האם יכול להיות שגם מינס עושה לי את זה?כמה זמן אני חייבת להיות בלי הגלולות כדי לוודא את זה?

לקריאה נוספת והעמקה

Minesse הינה גלולה "משולבת" המכילה 2 חומרים פעילים- חומר פרוגסטרוני ((Gestodene ואסטרוגני (Ethinylestradiol) . החומרים הפעילים שבתרופה מתפנים לגמרי מהגוף תוך כ 3-4 ימים (יש לשים לב שבאריזת הגלולות מופיעות מספר טבליות בצבע לבן אשר אין להם כל פעילות פרמקולוגית). לגלולות, אשר מתערבות במאזן ההורמונים הטבעי של הגוף, תופעות לוואי נפוצות של שינויי מצב רוח (כולל דכאון), עצבנות וירידה בחשק מיני. לגלולות "משולבות" שונות הרכבים שונים ביחס אסטרוגן/פרוגסטרון וכן סוגי נגזרות שונות של פרוגסטרון ואסטרוגן, והשפעתן שונה בין נשים שונות. למרות שהחומר הפעיל בגלולות מתפנה תוך מספר ימים, ייתכן ושינויי מצב הרוח יושפעו מהשינויים ההורמונליים, ולכן ייתכן שהשיפור בהרגשה לאחר הפסקת נטילת גלולות יורגש רק כחודש לאחר ההפסקה. בשוק קיימים סוגים רבים של גלולות ואמצעי מניעה. באם תופעות הלוואי אינן חולפות, יש לגשת לרופא/ת נשים על מנת להתאים לך את הסוג המתאים ביותר.

24/04/2017 | 13:12 | מאת: אתי

מהם תופעות הלואי לאחר קבלת זריקת פרוליה.? לפי ששמעתי התופעות קשות של כאבי שרירים עד כדי שהייה במיטה ליומיים ! תודה

לקריאה נוספת והעמקה

כמו בכל תרופה, השימוש בפרוליה (אשר החומר הפעיל בה הוא Denosumab) עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. להלן קישור לעלון לצרכן של התרופה במאגר התרופות של משרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Rishum_3_19182817.pdf אל תיבהלי למקרא רשימת תופעות הלוואי, יתכן ולא תסבלי מאף אחת מהן. יש לקחת בחשבון שחברות התרופות מחויבות לדווח על כל תופעת לוואי שנצפתה במטופלים בזמן השימוש בתכשיר, כך שהרשימה "מכובדת" למדי. לרוב, תרופות ניתנות כשהתועלת מלקיחתן עולה על הסיכון הטמון בשימוש בהן. כאבי שרירים הינה תופעת לוואי נפוצה בשימוש בזריקות Prolia ויש לקחת זאת בחשבון בעת השימוש בתרופה. לרוב, הכאב נסבל ואינו מוביל להפסקת השימוש בתכשיר. במידה והכאב מחמיר עם הזמן או במידה והכאב בלתי נסבל, יש לגשת לרופא.

23/04/2017 | 21:32 | מאת: ו

הפסקתי את הטיפול בתרופה מאחר שהיא גרמה לי טישטוש ראיה. לקחתי 75 מילגרם פעם אחת ביום במשך שישה ימים. עברו שלושה ימים מאז הפסקתי את השימוש בתרופה ועדיין התופעה לא עברה. האם מדובר בהליך הפיך וכמה זמן יקח עד שהתופעה תחלוף.

לקריאה נוספת והעמקה

לתכשיר Lyrica, אשר החומר הפעיל בו הוא pregabalin, אכן יש תופעת לוואי אופטלמולוגיות (עיניות), ובהן טשטוש ראיה. במרבית המקרים שנצפו, תופעות לוואי אלו חלפו עם סיום השימוש. במידה והבעיה אינה חולפת בימים הקרובים יש לגשת לרופא על מנת לברר את המקור לבעיות הראייה.

21/04/2017 | 06:05 | מאת: מיכל

אני מבינה שאם אין פס ז"א שהחומר לא מחולק באופן שווה ובכל זאת אני מעוניינת לקחת רק בערך חצי מהכדור. האם מלבד העובדה שיתכן שאקבל פחות או יותר מחצי טבליה יש איזשהו סיכון בחציית הכדור? אני חוששת לפתח תלות ומעדיפה לקחת כמה שפחות. לפני מספר שנים כשגם נאלצתי לקחת נוקטורנו למשך תקופה , ענה לי פסיכיאטר שהוא לא חושב שיש בזה סיכון.

בעלון לצרכן של התכשיר "Nocturno" מצוין בפירוש כי "אין לחצות או לכתוש את הטבליה". בדרך כלל, ההחלטה האם ניתן לחצות את הטבלייה תלויה בסוג הציפוי ובצורת ההתמוססות והספיגה של החומר הפעיל. לעיתים, כפי שכתבת, החומר הפעיל בטבלייה אינו מפוזר בצורה אחידה ונטילת חצי טבליה אינו מבטיח קבלת חצי מנה. יש להדגיש כי לטבליות "nocturno" אין ציפוי הפועל במנגנון "מיוחד" והחשש מחציית הכדור הוא מקבלת חומר פעיל במינון שאינו מדויק. ככלל, יש להתייחס להנחיות המופיעות בעלון לצרכן בהקשר של חצייה. במידה והרופא המטפל, המכיר את הרקע הרפואי ואת היסטוריית השימוש בתכשיר, ממליץ לחצות את הכדור, ניתן לחצות.

20/04/2017 | 17:50 | מאת: הימן

אני סובלת מכאבים עזים בגב ובכתפיים אני לוקחת או דראמאטיקס או זאלדיאר השילוב עם אסיבאל לשינה האם יש תופעות ליוואי

לקריאה נוספת והעמקה

בישראל אין תרופה רשומה בשם "דראמאטיקס". קיים תכשיר בשם Dermatix המורכב מג'ל סיליקוני ומיועד לטיפול בצלקות- תכשיר זה אינו רשום כתרופה בישראל. Zaldiar הינו תכשיר המותווה לכאבים ומכיל Tramadol ו Paracetamol. Assival , אשר החומר הפעיל בו הינו Diazepam, הינו תכשיר המיועד לטיפול במצבי חרדה. השילוב של Assival ו Zaldiar עלול לדכא את מערכת העצבים המרכזית ולגרום לתופעות לוואי של נמנום ועייפות. במידה ובהוראת רופא עליך לקחת את 2 התרופות, מומלץ להפריד את זמני המתן של תרופות אלו וכן להיות מודע לאפקט זה ולהימנע מפעולות הדורשות ערנות לריכוז.

שלום לפני שנה אבי עבר ניתוח מעקפים ולאחריו התחיל לקבל את התרופה clopidexcl 75. בנוסף הוא מקבל תרופה בשם ביסופרולול פורמראט אינובמד 2.5 מ"ג. ותרופה לזיכרון בשם אסנטה. אבי לא חזר לעצמו מאז הניתוח ורוב הזמן הוא עייף, מתלונן על קור ומתלונן על הרגשה כללית לא טובה. בחודש האחרון הוא ישן רוב הזמן. לחץ הדם שלו תקין, ערכי ההמוגלובין והברזל גם תקינים. האם אכן יש קשר ביו הרגשתו של אבי לתופעות הלוואי של התרופות? והאם יש תרופות אחרת עם פחות תופעות לוואי שאפשר להחליף במקום התרופות הנוכחיות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תופעת הלוואי של עייפות מקושרת בשכיחות גבוהה עם ביסופרולול, וכן עם אסנטה (אשר החומר הפעיל בה הוא Donepazil). מפנייתך לא צוין כמה זמן אביך נוטל את האסנטה ואת הביסופרולול, והאם הוא נטל אותם גם לפני הניתוח. כאשר תופעת לוואי מופיע בסמיכות לתחילת שימוש בתרופה מסוימת, עולה הסיכוי כי ישנו קשר סיבתי בין תופעת הלוואי לתרופה. בנוסף , דמנסיה יכולה גם לגרום להפרעות בדפוסי השינה וביניהם שינה מוגזמת במהלך היום. לא ניתן לקבוע מהתיאור האם השינה המוגזמת נגרמת/מוחמרת מהטיפול התרופתי. יש לפנות לרופא על מנת לבדוק בצורה מעמיקה את הסיבה לתופעות הלוואי ועל מנת להתאים טיפול תרופתי מתאים.

האם אקמול או אופטלגין יכולים להגביר טנטון? באקמול כתוב שיכול לגרום לצלצולים באוזניים האם גם להגביר טינטון?

לקריאה נוספת והעמקה

אקמול (אשר החומר הפעיל בו הוא Paracetamol) ואופטלגין (Dipyrone) אינן מ"הידועות" כקשורות להופעת טינטון או להחמרת טינטון קיים. קיימים מספר דיווחים על הופעת טיניטוס במהלך הטיפול בתרופות אלו, אך אחוזי הדיווח נמוכים ביותר וזוהי אינה תופעת לואי נפוצה של הטיפול. במידה ומופיע טיניטוס במהלך הטיפול בתרופה, יש לפנות לרופא לצורך החלטה על המשך טיפול.

שלום רב, בת 47, נמצא לי ויטמין D מאד נמוך - 17, כשהטווח מתחיל מ75, בקופ"ח כללית. אני נמנעת מהשמש בצורה קיצונית, עקב היותי ג'ינג'ית, שנשרפת מאד מהר, ועקב מקרה מלנומה במשפחה. אבל כל תוספי ויטמין D שניסיתי , גורמים לי לחום בלחי ובאוזן, ולתחושה שהאוזניים נסתמוות, כמו שנוהגים בעלייה בהר. בנוסף, באופן כרוני יש לי לחץ דם מאד נמוך 85/50, ותוספי ויטמין D מורידים לי אותו עוד יותר, לרמה בלתי נסבלת. רציתי לשאול 1. באיזה מנגנון וספי ויטמין D גורמים לי לחום בלחי ואוזן, ולאזוניים כמו בעלייה ? האם ע"י גרימת וזודילציה בכלי הדם ? ו/או מנגנון אחרי 2. איך בכל זאת אוכל להעלות את רמות ויטמין D שלי, מבלי שיגרמו לי התופעות שתיארתי ? האם לשהות בשמש בצהרי היום 10 דקות יספיק ? תודה

האם מניסיונכם, ראיתם אנשים שיש להם גם את התופעות שתיארתי בתגובה לתוספים מסויימים של ויטמין D.  ושבסופו של דבר מצאו תוסף שלא עושה את זה ?  כי אני מאד רוצה להעלות את רמות ויטמין D, אבל לא יכולה לסבול את התופעות. ומאד רוצה למצוא תוסף שלא עושה זאת. 

בד"כ הטיפול בויטמין D נסבל היטב, הן לפי הספרות והמחקרים, והן לפי "תוצאות מהשטח". לא ציינת בפנייתך מה המינון של ויטמין D אותו נטלת, אך במינונים מקובלים תופעת הלוואי שציינת אינן מהצפויות. יחד עם זאת, טיפול במינונים גבוהים לתקופה ממושכת עלול להביא לעליה חריגה ברמות הסידן ולתופעות לוואי שונות כגון עייפות, עצירות, יובש בפה, חולשת שרירים והקאות ועוד (אך לא לתופעות הלוואי אותן ציינת). מקובל להניח כי חשיפה יומית קצרה לשמש, של איזור הפנים והזרועות, שווה לנטילת 200 יחידות בינלאומיות של ויטמין D ליום. יחד עם זאת, קשה להעריך במדויק את אורך החשיפה הנדרשת על מנת לקבל את המתנה היומית הנדרשת, מכיוון והוא תלוי בסוג העור, בעונה, ובשעה של היום. מומלץ לפנות לרופא לבירור הסיבה ללחץ הדם הנמוך ולתחושת החום. במידה ונשללו סיבות אחרות, ניתן לשקול החלפת תכשיר/ נטילת המנה השבועית במתן אחד לפני השינה/ הפחתת מינון בייעוץ הרופא המטפל בהתאם למצב הרפואי.

שלום רב. קראתי שצריך לנער את זריקת הדיפרוספן לפני השימוש. אם לא מנערים את התרופה מה הסיכונים?

לקריאה נוספת והעמקה

זריקת DIPROSPAN מכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone. לכל אחד מהנגזרות השונות מסיסות שונה ומשך פעילות שונה, והקומבינציה מאפשר את מנגנון הפעולה הרצוי. החומר הפעיל בזריקה מגיע בצורה של סוספנסיה- חלקיקים המפוזרים בנוזל. חלקיקי הסוספנסיה עלולים לשקוע, ולכן ההמלצה היא לנער את המיכל לפני ההזרקה על מנת להבטיח פיזור אחיד של החומר הפעיל הדרוש לפעילות הפרמקולוגית התקינה. מכל מקום, על מנת להבטיח טיפול יעיל ובטוח בתכשירים רפואיים, מומלץ תמיד להיצמד להנחיות השימוש המופיעות בעלון.

05/04/2017 | 13:32 | מאת: עדי

הייתי לפני חצי שנה בטיול תרמילאיים חודשיים בקמבודיה ויטנאם והאזור. לקחתי איתי מלא תרופות שהיו איתי בתיק קטן בתוך התרמיל. הטיול לווה בנסיעות ארוכות באוטובוסים. התרופות עדיין בתוקף אך האם בטוח עדיין להשתמש בהן? לאור זה שלא אוחסנו בבית?

תרופה תשמור על איכותה עד תום תאריך התפוגה כאשר מקפידים על תנאי האחסון, המפורטים בעלון התכשיר. אני לא יודעת לאלו תנאי אקלים, נחשפו התרופות ולכן לא אוכל להמליץ לך להשתמש בהן.

שלום היה לי עיגול קטן אדום באמצע הקרקפת רופאת עור נתנה לי להשתמש בשמפו אגיספור לציין ששאר הקרקפת הייתה בריאה. לאחר שימוש נהיה לי אדמומיות בקרקפת חזרתי לרופאת עור והיא אמרה לי להמשיך להשתמש עד סוף הטיפול המשכתי ולאחר מס חפיפות נהיה לי יותא אדמומיות בכל הקרקפת עם צריבות נוראיות וגרד. הפסקתי להשתמש בשמפו. הרופאה נתנה לי משחה סטרואידית ושמפו לקטופיל לציין שלא השתמשתי במשחה ורק בשמפו לקטופיל הגרד עבר אבל הקרקפת עדיין אדומה. מה עלי לעשות זה כבר שבועיים מהפסקת השימוש באגיספור ואני מאוד מיואשת. כמו כן יש לי הרבה שורשים לבנים האם במצב זה אפשר לצבוע שיער? זקוקה לעזרה דחופה. לציין שאני לוקחת גלוקומין ואולנזפין

לקריאה נוספת והעמקה

החומר הפעיל בשמפו AGISPOR הוא BIFONAZOLE. שמפו זה מיועד לשימוש במקרה של הופעת פיטריאזיס ("Tinea") או דלקת עור חלבית (Seborrhoeic dermatitis) בקרקפת. תופעות הלוואי שאת מתארת יכולות לנבוע מרגישות לאחד מהחומרים בתכשיר או מהחמרה של הדלקת/פטריה. מומלץ לא לחזור ולהשתמש בתכשיר בזמן הקרוב ללא ייעוץ רפואי. לקטופיל הינו שמפו למניעת קשקשים ואינו מוגדר כתרופה. צבע לשיער מכיל חומרים כימיים רבים העלולים לגרות את הקרקפת, ורצוי שלא לצבוע את השיער במצב של קרקפת רגישה. במידה והאדמומיות אינה חולפת יש לגשת שנית לרופא.

02/04/2017 | 13:07 | מאת: מירו וסימבלטה

שלום רב, בגלל כאבי גב כרוניים והיעדר שינה נרשמו לי התרופות: מירו ו-סימבלטה. שאלתי: האם שתיהן או אחת מהן גורמת להפרעות קצב לב? בעברי (לפני כ-4 שנים) אבלציה של רפרוף פרוזדורים ולפיכך אני חוששת ליטול אותן. תודה וברכה בתיה

לקריאה נוספת והעמקה

כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. לשאלתך על תופעות הלוואי הקרדיווסקולריות של MIRO (חומר הפעיל mirtazapine) -הפרעות קצב דיווחו לעיתים נדירות במהלך השימוש בתכשיר ולרב בהקשר של מינון יתר לפיכך מומלץ מתן זהירות בנטילת התרופה במטופלים עם רקע של מחלות לב וכן באלו הנוטלים תרופות נוספות שיכולות לגרום להפרעות בקצב הלב. CYMBALTA, (חומר הפעיל (DULOXETINE- בין תופעות הלוואי השכיחות הינה פלפיטציות (דפיקות לב מורגשות, גם במנוחה), והלא שכיחות עלייה בקצב לב וכן קיימים דיווחים של הפרעות קצב. ל 2 התרופות אותן את נוטלת ישנה השפעה על פעילות הסרוטונין. בשילוב תרופות המעלות פעילות סרוטונין קיים סיכון (קטן) לתסמונת סרוטונין, המתבטאת, בין השאר, בפלפיטציות ועליית קצב לב. יש לעדכן את הרופא המטפל על הרקע הרפואי שלך וליידע אותו במידה וחל שינוי בהרגשתך במהלך הטיפול המשולב.

שלום. בן 31, לפני שנתיים לקחתי את התרופה ixel במשך חודשיים. הפסקתי אותה מכיוון שחוויתי תופעות לוואי לא נעימות כמו כאבי אשכים ובעיקר אי הנאה מיחסי מין. כשלקחתי את התרופה לא היה לי תחושה באיבר המין, גם בחדירה וגם באורגזמה. הבעיה היא שגם אחרי שנתיים שאני לא לוקח שום תרופה אני עדיין מרגיש את אותן תחושות. יש לציין שאני בן אדם עם תאבון מיני מאוד גדול וגם בתקופות שהייתי בדיכאון תמיד נהנתי ממין והדכאון בחיים לא הפריע. התופעות שיש לי עכשיו הן בדיוק אותו דבר כמו בתקופה שלקחתי את הכדור. אין לי כמעט תחושה באיבר המין והכאבי אשכים נמשכים. יכול להיות שזה בגלל שהפסקתי לקחת את הכדור אחרי חודשיים מיידית ולא בצורה מסודרת? זה ישאר ככה לצמיתות? יכול להיות שאני צריך לקחת את אותו כדור שוב כדי שהכל יחזור לקדמותו? אני מרגיש מאוד מתוסכל וחסר אונים. הטטוסטרון שלי תקין לאחר בדיקה שעשיתי. אשמח לעצה! תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

IXEL, אשר החומר הפעיל בו הוא Milnacipran, מותווה לטיפול באפיזודות דיכאון במבוגרים מעל גיל 18. תכשיר זה שייך למשפחת ה SNRI, משפחת תרופות החוסמת קליטה חזרה של סרוטונין ונוראדרנלין במוח. לתכשיר זה, כמו לתרופות רבות המותוות לטיפול בדיכאון, תופעות לוואי מיניות נפוצות של בעיות בשפיכה, בעיות בזיקפה וכאב באשכים. ישנן מספר דיווחי ספרות אודות ת"ל מיניות בלתי הפיכות בשימוש בתרופות אנטי דכאוניות. יחד עם זאת, דיווחים אלו התייחסו לתרופות ממשפחת ה SSRI (משפחת תרופות החוסמת קליטה חזרה של סרוטונין בלבד), תרופות שמלכתחילה הפונטציאל שלהן לגרום לת"ל בתפקוד המיני גבוהות יותר. יש לגשת לרופא על מנת לבדוק את הסיבה לכאבים ולהפרעות בתפקוד המיני , לשלילת בעיות אחרות ולקבלת טיפול מתאים.

תודה על התגובה ד"ר. לאיזה רופא אני צריך ללכת? באמת יכול להיות שזה לא יחלוף? אם הייתי יודע לא הייתי לוקח את הכדור מלכתחילה. אין איזה כדור שיכול להחזיר את המצב לקדמותו?? או שאני צריך פשוט להשלים עם המצב שלא אהנה ממין יותר בחיים האלה?? זקוק נואשות לעצה או כיוון ):

30/03/2017 | 07:42 | מאת: רפאל

בסיטואציה של בחור שלא יושן מספיק (ולפעמים לא יושן בכלל ) ולקח כבר אמביין ופנרגן שלא בדיוק עזרו לבעייה ואם עכשיו הוא התחיל עם נוקטורנו 7.5MG זה יעזור לשפר את זה ? יש תרופה טבעית לזה ? / כדאי לעבור לאמביין 12.5 מ"ג אם הרופאה אמרה ?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר NOCTURNO, מכיל את החומר הפעיל ZOPICLONE, ממשפחת תרופות ה-Z אשר דומות בפעילותן לתרופות ממשפחת הבנזודאזפינים והינו מותווה להפרעות שינה ולנדודי שינה. גם AMBIEN , אשר החומר הפעיל בו הוא ZOLPIDEM, שייך למשפחת תרופות זו. התכשיר NOCTURNO נמצא יעיל עבור ההתוויה שלשמה נועד אך השפעתו יכולה להיות שונה בין אנשים שונים. מפנייתך לא ברור האם בוצע בירור בנוגע לסיבות /גורמים לבעיות השינה (כמו כאב, מצבי מחלה שונים היכולים לגרום להפרעות שינה וטיפול בהן משפר את הפרעות השינה) והאם היה ניסיון בהתערבויות שאינן תרופתיות כגון הימנעות מצריכת קפאין, ארוחות כבדות, ספורט לפני השינה, הימנעות משינה במהלך היום ועוד. בנוסף לא ברור מה היה משך הטיפול בתרופות שהזכרת והאם בתחילת הטיפול התגובה היתה טובה יותר. חשוב לדעת כי טיפול ממושך בתרופות מיישנות עלול לגרום לתלות וסבילות לתרופות שינה (סבילות- מצב שבו הגוף "מתרגל" להשפעה של התרופה ונדרשים מינונים גבוהים יותר על מנת לקבל את אותו האפקט, אם בכלל). כאמור הטיפול בהפרעות שינה הוא מורכב. יש להיוועץ עם הרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית והטיפולית של הבחור על מנת לבחור את התרופה המתאימה למצבו. ככלל, ההמלצה לברר עם הרופא המטפל מהו המקור להפרעות השינה ולנסות לטפל בבעיה ולא בסימפטום. להשתמש בתרופות משרות שינה במינון הנמוך האפשרי ולזמן הקצר ביותר, על מנת למנוע מצב של סבילות ותלות בתרופה. במידה ומפסיקים טיפול על מנת להימנע ממצב של תסמיני גמילה, יש לעשות זאת בהדרגתיות בהתאם להנחיות הרופא.

30/03/2017 | 07:08 | מאת: אלכס

זה נורמלי שיש עייפות שעושה חשק לישון אחרי המודיקייט או שזה בגלל שאני סובל מאינסומניה ועייף גם בלי לקחת אותה ?

לקריאה נוספת והעמקה

MODECATE , כמו כל התרופות האנטיפסיכוטיות, יכול לגרום לתופעת לוואי של עייפות. עם זאת העובדה כי הינך סובל מהפרעות שינה ועייפות ללא קשר לטיפול ומשום ש- MODECATE מקושר במידה נמוכה יחסית לתופעות לוואי של עייפות בהשוואה לשאר התרופות האנטיפסיכוטיות מהדור הראשון – לא ניתן לקבוע האם השימוש בתרופה הוא הגורם לעייפות שהנך חש.

27/03/2017 | 17:22 | מאת: שיר

יש לי שריר תפוס בצוואר. כואב מאוד. קיבלתי מהרופא איבופן 400 3 פעמים ביום. ככלל אני נגד כדורים ובגישה שמה שיכול לעבור לבד לא כדאי לקחת תרופה. האם בכך שלא אטול את הכדורים יש סיכוי להחמרת המצב?

לקריאה נוספת והעמקה

IBUFEN, אשר החומר הפעיל בו הוא IBUPROFEN, הינו תכשיר נוגד דלקת לא סטרודיאלי, שניתן לקנות גם ללא מרשם רופא. תכשירים מקבוצה זו מותוות לטיפול בכאב ומצבי דלקת. ככל תכשיר רפואי גם תכשירים מקבוצה זו עלולים לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. בין תופעות הלוואי האפשריות: תופעות לוואי במערכת העיכול, במערכת הלב וכלי דם, פגיעה בתפקוד הכליות וכו'. לפיכך התכשיר אינו מומלץ לשימוש באוכלוסיות בסיכון מוגבר לפתח תופעות לוואי כגון במטופלים הסובלים מכיבים/דימומים בקיבה, ירידה בתפקודי כליה או כבד ובקשישים. ציינת בפנייתך כי התכשיר ניתן לך בהוראת רופא, כך שניתן להניח שגורמים אלה נלקחו בחשבון. רשימת תופעות הלוואי המורחבת עם גורמי הסיכון ניתן למצוא בעלוני התכשירים. לנוחיותך להלן קישור: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Ibufen_400_pt_heb_1445324524358.pdf חלק גדול מתופעות הלוואי הן תלויות מינון ומשך טיפול ולכן מומלץ ליטול את המנה הנמוכה היעילה לתקופה הקצרה האפשרית. בכל מקרה, אציין כי ההחלטה האם ליטול תכשיר זה או אחר נתונה בידך וביד הרופא המטפל וזאת עפ"ישיקולים של תועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי. במידה וכן תבחר/י ליטול את התכשיר מומלץ ליטול את הכדורים על קיבה מלאה, עם האוכל.

שלום אני סובל כמה שנים בכאבים לאחר שפיכה וקושי ומתן שתן . לאחר בדיקה תקינות גודל ערמונית הרופא נתן לי תרופה לניסיון פרמיקסון . רציתי לדעת אם תרופה גורמת לירידה במצב הרוח ואם יש לה השלכות על התפקוד המיני ואיכות הזרע . אשמח לתשובתכם .

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר PERMIXON מכיל תמצית של הצמח "דקל ננסי". מנגנון הפעולה של התכשיר אינו מובן במלואו, אך במחקרים שונים נצפה שיפור בתסמינים המקושרים להגדלת ערמונית בשימוש בתכשיר. בין תופעות הלוואי הנפוצות המקושרות בשימוש בתכשיר: כאב ראש, כאבי בטן ובחילות. קיימים דיווחי תופעות לוואי שהתקבלו לאחר השיווק של התכשיר אודות שינויי ליבידו בעקבות נטילת התכשיר ושינויי מצברוח (אגיטציה, כעס,דכאון וכו'). יש לציין כי אין תכשיר החף מתופעות לוואי וכי בכל החלטה טיפולית יש לשקול את התועלת משימוש בתכשיר אל מול הסיכון הפונטציאלי.

תודה לך על תשובתך.

25/03/2017 | 23:59 | מאת: שיר

לפני שלושה חודשים חשבו שמצאו לי מיקרואדנומה בהיפופיזה (עם פרולקטין מעט גבוה בדם). אמרו לי לקחת חצי כדור דוסטינקס פעם בשבוע. לקחתי מספר פעמים (נדמה לי חמש חצאים) ומכיוון שהכדור עשה לי תופעות לוואי רבות ולא נעימות הפסקתי על דעת עצמי. הייתי אצל אנדוקרינולוג השבוע ומסתבר שכלל לא בטוחים שיש לי את מה שהם חשבו והפרולקטין המעט גבוה לא נובע מזה. אמר לי להפסיק עם הכדורים לאלתר ולהמשיך בירור. כבר בהתחלה קראתי בגוגל שהכדורים מעט מסוכנים, ולקחתי כי האמנתי שהתועלת גדולה מהסיכון. ועכשיו כשלקחתי אותם ללא צורך אמיתי אני מעט יותר מודאגת. מה הנזק אם בכלל? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

התרופה דוסטינקס (אשר החומר הפעיל בה הוא Cabergoline) הינה נגזרת של ארגוט, המדכאת ייצור פרולקטין ומיועדת לטפל במצבים שונים הקשורים להיפרפרולקטינמיה כגון העדר וסת, העדר ביוץ, הפרשת חלב שלא בתקופת ההנקה, בין היתר במצבי אדנומות מפרישות פרולקטין. בין תופעות הלוואי הידועות של התכשיר ניתן למנות ישנוניות, ירידה בערכי לחץ דם בעיקר בשינויי תנוחה, כווץ כלי דם בגפיים, תופעות לוואי פסיכיאטריות כגון הימורים בלתי נשלטים וכו'. תופעות אלה לרב הפיכות עם הפחתת מינון או הפסקת טיפול. מרבית מתופעות הלוואי החמורות של התכשיר (כגון פגיעה במסתמי הלב) מקושרות לשימוש ארוך טווח בתכשיר, וההמלצה על הערכה קרדיווסקולרית ומעקב תקופתי במהלך השימוש בתרופה מתייחסת אף היא למי שנוטל את התכשיר לזמן ממושך. מכיוון ונטלת את התכשיר לזמן קצר, הסיכון לכך נמוך. במידה ואת מרגישה כי תופעות הלוואי אותן חווית עקב נטילת התכשיר אינן חולפות למרות הפסקת הטיפול, יש לחזור לרופא להתייעצות.

25/03/2017 | 16:56 | מאת: מנחם

שלום. נוטל מיקרופירין 75 שהוא מדלל דם. רוצה לקחת אופטיסייף המכיל גם ויטמין E שככל שאני מבין, גם לו השפעה על דיללו הדם. האם מותר לקחתם יחדיו?

לקריאה נוספת והעמקה

לוויטמין E ישנה פעילות נוגדת היצמתות טסיות ולכן מתן משולב עם נוגדי טסיות כגון אספירין עלול להגביר את הסיכון לדמם. הסיכון לדמם הינו תלו מינון ובד"כ בעל משמעות קלינית במינונים גבוהים של ויטמין E. התכשיר אופטיסייף מכיל מינון נמוך של ויטמין E עם זאת, בבחינת הסיכון המשולב, יש להתייחס לגורמי סיכון אחרים לדמם כגון תרופות נוספות (כדוגמת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, נוגדי קרישה, נוגדי דיכאון מסוימים ועוד) , גיל מתקדם וכו'. במידה והוחלט לשלב את הטיפולים, מומלץ ליידע את הרופא על נטילת תוסף התזונה וכן ליידע את הרופא על סימנים לדמם כגון שטפי עור חריגים, דימום מהאף, חתכים המדממים זמן רב, חולשה יוצאת דופן וכו'.

21/03/2017 | 18:22 | מאת: נילי

שלום, שאלתי, האם יתכן שאחרי זריקת פרוליה יעלה בדם הערך של ה pth? ,usv

לקריאה נוספת והעמקה

PROLIA , אשר החומר הפעיל בו הינו DENOSUMAB, הינו תכשיר המותווה לאוסטאופורוזיס ולאיבוד עצם. שימוש בתכשיר עלול לגרום לירידה ברמות הסידן (בעיקר עם תחילת השימוש). הורמון הפאראתירואיד, או PTH, הינו הורמון המיוצר בבלוטת יותרת התריס ואחראי על משק הסידן בגוף, ובירידת רמות הסידן בגוף- רמתו עולה. באנשים בעלי ירידה חמורה בתפקודי כליות ובאנשים המטופלים בדיאליזה ישנו סיכון מוגבר לירידת רמות סידן ולעליית הורמון PTH בעקבות נטילת PROLIA. ההנחיות למטופלים הנוטלים PROLIA היא לעקוב אחרי רמות סידן ולקחת תוספי סידן וויטמין D, והנחיה זו תקפה במיוחד לגבי אנשים בעלי ירידה בתפקודי כליות. לייעוץ פרטני, יש לפנות לרופא.

27/05/2018 | 20:45 | מאת: פרוליה

האם גירוד וצריבה בעור בעיקר בידיים ובחזה זה תופעה של פרוליה קיבלתי לפני חודשיים

20/03/2017 | 18:05 | מאת: ביבי

שלום רב למומחים היקרים, שכנה שלי אמרה לי שיש בעיה לאכול סלט חצילים כשנוטלים נקסיום. האם יש אמת בדבר?

לקריאה נוספת והעמקה

NEXIUM, אשר החומר הפעיל בו הינו ESOMEPRAZOLE , הינו תכשיר ממשפחת ה PPI [מעכבי תעלות מימן] אשר מוריד את רמת החומציות בקיבה. על מנת לאפשר את מנגנון הפעולה הייחודי של התכשיר, יש לקחת אותו על בטן ריקה, כחצי שעה עד שעה לפני האוכל. במידה והתכשיר נלקח פעם ביום- ישנה עדיפות ליטול אותו בבוקר, לפני ארוחת הבוקר. מעבר לכך, ההנחיה היא להימנע ככל שניתן מצריכה מרובה של מאכלים חומציים (כגון חציל, שנחשב לירק חומצי) במי שסובל מסימפטומים של חומציות גבוהה בקיבה. זוהי הנחייה כללית שאינה מתייחסת ספציפית למטופלי NEXIUM . לפרטים נוספים לגבי תזונה המשפיעה על חומציות הקיבה- יש לפנות לרופא או לדיאטנית.

18/03/2017 | 11:36 | מאת: אלכס

אם אני לקחתי פלודיקט 25 מ"ג לפני כמה שנים ואחרי 4 חודשים מאז שהתחלתי איתה היו רעידות בידיים+עייפות והם נעלמו אחרי שהפסקתי עם התרופה הזאת ועכשיו אני ייקח מודיקט באותו מינון פעם בשבועיים זה יקרה עוד פעם ? ואיך מפחיתים את הסיכויים לבעיות האלה ? קלופיקסול דיפו יותר טובה ממנה ?

לקריאה נוספת והעמקה

החומר הפעיל בתכשיר FLUDECATE הוא Fluphenazine decanoate. תכשיר זה מותווה לטיפול בהפרעות פסיכוטיות ונמנה עם "הדור הראשון" של התרופות האנטיפסיכוטיות. FLUDECATE מקושרת במידה נמוכה יחסית לתופעות לוואי של עייפות (בהשוואה לשאר התרופות האנטיפסיכוטיות מהדור הראשון) אך מקושרת ברמה גבוהה לתופעות לוואי המכונות "תופעות לוואי אקסטראפירמידליות"- בהן נכללת גם תופעת הלוואי אותה ציינת של רעד במנוחה. MODECATE הינה תרופה גנרית לFLUDECATE . לא ציינת בפנייתך האם מינון ה MODECATE אותו אתה אמור לקבל זהה למינון ה FLUDECATE, אך ככלל, פרופיל תופעות הלוואי אמור להיות זהה בין תכשירים גנריים עבור אותו המינון. עם זאת, תיתכן שונות מסוימת בחלק קטן מהמטופלים לאחר טיפול בתכשיר גנרי כך שהסבירות לחוות שוב את אותן תופעות לוואי היא גבוהה אך לא ודאית. החומר הפעיל ב CLOPIXOL DEPOT הוא Zuclopenthixol decanoate ופרופיל תופעות הלוואי שלו דומה לזה של FLUDECATE. מעבר לכך, ההחלטה על התרופה המתאימה ביותר למצבך היא של הרופא המטפל, ומומלץ לגשת אליו על מנת לקבל את התרופה המתאימה ביותר למצבך . יש לציין כי עייפות הינה תופעה שלעיתים משתפרת או חולפת עם הזמן ושקיימים תכשירים שונים הניתנים על מנת לטפל בתופעות הלוואי המקושרות לשימוש בתרופות אנטיפסיכוטיות. יש ליידע את הרופא המטפל בתופעות הלוואי במידה והינך סובל מהן.

שלום רב לאחרונה אני צורכת תוסף מזון : זרעי צ'יה. האם יש להם תופעות לוואי? יש לי כאב חד בשורש אצבעות כף הרגל. מה הגורם לכאב הנ'ל. מחכה לתשובה ולתגובה לשאלתי אודה לכם מאד מראש דבי

לקריאה נוספת והעמקה

זרעי צ'יה אינם תרופה, מומלץ לפנות לתזונאית או נטורופטית לבירור הנושא.

05/03/2017 | 22:24 | מאת: יסמין

היי קיבלתי חיסון בשבוע שעבר חיסון של מסלס אנד מאמז שאני חייבת לקחת ללימודי סיעוד , אני אלרגית לביצים לאחר לקיחה הופיעו הרבה תופעות שאני לא יודעת אם זה קשור .. כמו כוויות קטנות בקפות ידיים כאבי ראש עם חום לכמה ימים סחרחורת ודופק מהיר לא פניתי לרופא עדיין השאלה האם יש קשר לחיסון

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, רגישות לביצים אינה מהווה מניעה לקבלת החיסון, אך אנשים בעלי רגישות לביצים עלולים להיות בסיכון גבוה יותר לתופעות לוואי של רגישות יתר לאחר קבלת החיסון. החיסון אותו קיבלת (MMR) מכיל כמויות קטנות של חלבון ביצה. אנשים עם היסטוריה של תגובות רגישות יתר חמורות לצריכת ביצים יכולים להיות בסיכון מוגבר לתגובות רגישות יתר לחיסון, אך תגובות אלה נדירות ביותר. חלק מתופעות הלוואי אותן תיארת (ת"ל עוריות, חום וסחרחורות) עלולות להתרחש לאחר מתן החיסון (ללא קשר לרגישות לביצה). במידה והמצב לא השתפר מומלץ להיוועץ עם רופא ובכל מקרה כדאי ליידע את הרופא על תגובתך לחיסון.

28/02/2017 | 21:38 | מאת: שרויה

האם לארקוקסיה יש תחליפים

לקריאה נוספת והעמקה

ל ARCOXIA, אשר החומר הפעיל בו הוא ETORICOXIB, התרופה שייכת למשפחת נוגדי הדלקת שאינם סטרואידים סלקטיבים. ARCOXIA מותווה בישראל להקלת תסמיני אוסטאוארטריטיס, דלקת פרקים, ankylosing spondylitis והתקפי גאוט. בנוסף, התכשיר מותווה לטיפול קצר טווח בכאב בינוני לאחר ניתוחי שיניים. לתכשיר Arcoxia לא קיימים תכשירים גנריים רשומים בישראל (כלומר תכשירים אחרים המכילים את אותו חומר פעיל אולם קיימים תכשירים אחרים ממשפחת התרופות הזו וכן חלופות טיפוליות נוספות. לא ציינת בפנייתך לאיזו התוויה נרשם התכשיר, אך לכל אחת מהתוויות אלו קיימות תרופות חלופיות.

שלום האם אפשר לחצות כדור אולנזפין של טבע ללא פס חלוקה. לעטוף בנייר כסף את החלק הנותר ולהשתמש למחרת? אם לא מה הסיבה?

לקריאה נוספת והעמקה

בעלון לצרכן של התכשיר "OLANZAPINE TEVA" מצוין כי אין לחצות את הטבלייה בהעדר פס חצייה. בדרך כלל, ההחלטה האם ניתן לחצות את הטבלייה תלויה בסוג הציפוי ובצורת ההתמוססות והספיגה של החומר הפעיל. לעיתים החומר הפעיל בטבלייה אינו מפוזר בצורה אחידה ונטילת חצי טבליה אינו מבטיח קבלת חצי מנה. לא ברור מפנייתך האם את מעוניינת לקחת חצי מהמנה היומית על דעת עצמך או בהוראת רופא, אך אין לבצע שינון מינון ללא הוראה מפורשת. "OLANZAPINE TEVA" מגיע במינונים שונים, ויש לגשת לרופא על מנת להתאים לך את המינון המתאים.

24/02/2017 | 15:36 | מאת: נטילת טרגין

בת 77 חולה אונקולוגית. נוטלת 20 מג טרגין ליממה. לאחרונה סובלת מדלפת שתן. האם ניתן לייחס תופעה זו לנטילת טרגין?

לקריאה נוספת והעמקה

TARGIN, אשר החומרים הפעילים בו הוא OXYCODONE ו NALOXONE, יכול להשפיע על שלפוחית השתן להתכווץ באופן מלא- ומכאן עלולה להוביל לאצירת שתן ולאי שליטה. עלולים להיות מספר גורמים לבריחת שתן בנשים- ביניהם היסטוריית הריונות ולידות, השמנת יתר, פגיעה קוגנטיבית וגיל מבוגר. ישנם סוגים שונים של בריחת שתן בנשים, והסוג האופיני לגיל מבוגר הוא איבוד שתן בדחף ("תסמונת השלפוחית הפעילה ביתר")- שבו דליפת השתן מלווה בתחושת דחיפות. לא ציינת בפנייתך האם ישנן תרופות אחרות הניטלות במקביל ומחלות רקע נוספות. בנוסף, מקרה שבו תופעת הלוואי התחילה בסמוך לנטילת התרופה מעלה את הסיכוי לקשר אפשרי. במידה והבעיה אינה מפסיקה יש לפנות לרופא לבירור.

22/02/2017 | 21:26 | מאת: שני

שלום רב בעקבות כאבים בקרסול שנמשכים כבר 4 חודשים ואבחון של אקססורי נביקולר וטיביאליס פוסטריור הרופא נתן לי קספו 8. הרופא אמר לקחת פעמיים ביום לפני הארוחה כדי שההשפעה תהיה יותר חזקה וכל רוקח שדיברתי איתו אמר לי אך ורק אחרי בגלל תופעות הלוואי. הקשבתי לרוקחים ולקחתי אחרי ואני כבר עומדת לסיים את החפיסה הראשונה ואין הטבה. חשוב לומר שבמקביל אני לוקחת אומפדקס. הרופא אמר שאני יכולה לקחת עד שלוש חפיסות ברצף. האם לנסות לקחת את החפיסות הבאות לפני האוכל? אולי בגלל זה אין הטבה? כי זה ממש מוזר שקספו 8 לא משפיע עלי וארקוקסיה שלקחתי לפני חודשיים השפיעה יותר.. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

עפ"י העלון לצרכן של התכשיר מומלץ ליטול את התרופה ללא מזון וזאת משום שמזון מעכב ומפחית את הספיגה של התכשיר ויש לכך חשיבות כאשר יש צורך בהקלת כאב מהירה. קספו ככל נוגדי הדלקת שאינם סטרואידים (ה-NSAIDs) עלול לגרום לתופעות לוואי במערכת העיכול ביניהן בחילה, כאב בטן, שלשולים, הקאות, דיספפסיה, דימום במערכת העיכול ועוד. הסיכון לדימום במערכת העיכול גבוה יותר עם עלייה במינון, עם הגיל ובאנשים עם היסטוריה של כיבים או שמטופלים בתרופות נוספות, המגבירות סיכון זה. חלק מתופעות הלוואי האלו ניתן להפחית ע"י מתן עם מזון (מידע נוסף בעלון לצרכן). ככל התכשירים ממשפחת ה-NSAIDS גם קספו, יש לקחת במינון הנמוך האפשרי לתקופה הקצרה האפשרית, הדרושה לשליטה על התסמינים. התגובה לטיפול שונה במטופלים שונים ופרק הזמן הנדרש להקלה משמעותית בכאב ובדלקת שונה כתלות במצב בו מטפלים. יתכן ונטילה ללא מזון תהיה יעילה יותר. עם זאת, במידה והתכשיר אינו יעיל או מתרחשות תופעות לוואי, יש להיוועץ ברופא בנוגע להמשך הטיפול.

23/02/2017 | 18:17 | מאת: שני

תודה על המענה שאלה נוספת הרופא אמר שאני יכולה לקחת עד שלוש חפיסות של קספו 8 רצוף האם זה בסדר שאקח 3 חפיסות רצוף (2 בכדורים ביום) אחרי האוכל כמובן ועם אומפרדקס כדי להגן על הקיבה? תודה

שלום אני לוקחת כדורים 5 ימים 2 כדורים ביום ויש לי נדודי שינה לחץ בחזה קשיי נשימה האם יתכן תופעות מהכדור

האם פרוביוטיקה בשילוב הלוסטרל ודוסטינקס גורמים לתופעות כל שהן?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא הבנתי אם שאלתך מתייחסת למידע על תופעות לוואי או השפעות גומלין. אתייחס בתשובתי להשפעות הגומלין בין התכשירים שציינת. תכשירי פרוביוטיקה אינם תרופה אלא תוספי תזונה ולכן המידע עליהם מוגבל יחסית. לתכשירי פרוביוטיקה לא צפויות השפעות גומלין משמעותיות עם התרופות שציינת. התכשיר לוסטרל מכיל את התרופה Sertraline , המעכבת קליטה חוזרת של סרוטונין. התכשיר דוסטינקס מכיל את התרופה Carbegoline שמפעילה את הקולטן לדופמין ויש לו יכולת קישור נמוכה לקולטני סרוטונין. אין מניעה מלשלב את שתי התרופות. עם זאת, שילוב של תרופות בעלות פעילות סרוטונרגית עלולה לגרום לתסמונת סרוטונין(יכולה להתבטא כשינויים במצב הנפשי, שינוי בקצב לב, לחץ דם, ליקויים בתנועה, תסמינים במערכת העיכול ועוד). בשל כך, יש ליידע את הרופא בטיפול המשולב במידה ונרשם טיפול חדש/נוסף שמשפיע על פעילות סרוטונין וליידע את הרופא במידה וחל שינוי בהרגשתך במהלך הטיפול המשולב. רשימת תופעות הלוואי הידועות, מצוינות בעלונים לצרכן של לוסטרל ודוסטינקס, מומלץ לעיין בהם.

05/02/2017 | 14:31 | מאת: רוני

שלום רב אני סובלת מדלקות בשתן חוזרות. לקחתי מונורול כבר פעמיים בחצי שנה האחרונה. רציתי לשאול אם אני יכולה לקחת שוב את התרופה למרות שלקחתי אותה לפני 3 חודשים

לקריאה נוספת והעמקה

החומר הפעיל בMONUROL הינו FOSFOMYCIN, אנטיביוטיקה המותווית לנטילה כמנה חד פעמית לטיפול בזיהום חריף ולא מסובך בדרכי השתן וכן למניעת זיהומים לפני פרוצדורות. אין מניעה לקחת את התכשיר כמה פעמים במידה ויש לכך אינדיקציה מתאימה, אך בד"כ כאשר הדלקת חוזרת או אינה משתפרת, יש לשקול טיפולים אחרים. תרבית שתן תוכל לסייע לזהות את סוג החיידק ואת רגישותו לאנטיביוטיקות, על מנת להתאים טיפול אופטימלי. יש לפנות לרופא על מנת להתאים לך את האנטיביוטיקה האופטימלית לטיפול במצבך.

07/11/2018 | 04:55 | מאת: יעל לוי

האם ניתן להשתמש במונורול לטיפול בטריכומוניאזיס?

31/01/2017 | 10:20 | מאת: שירה

1.אבקש לדעת האם פמולית נחשבת כמו אשכולית בהתנגשויות עם תרופות? 2.האם זה נכון שאסור ליטול מלטונין עם SSRI ושזה משפיע על וויסות הסרטונין ומתנגש עם SSRI? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

המידע אודות פומלית (הכלאה בין פומלה ואשכולית) בהקשר של אינטרקציה עם תרופות הינו מוגבל בהשוואה למידע על מיץ אשכוליות. מחקרים בודדים הראו כי ישנה אינטרקציה אנזימטית בין פומלית למספר תרופות, אם כי באפקט נמוך מזה של האשכולית. כמובן שעוצמת השפעת הגומלין שונה בין אנשים ומושפעת מהכמות הנצרכת. בהערכת חומרת השפעת הגומלין מתייחסים גם לתרופה המדוברת ולמינון על מנת להעריך את המשמעות הקלינית של עליה בריכוז התרופה. למען הסר ספק, יש להמנע במידת האפשר מצריכת פומלה במקביל לנטילת תרופות העוברת אינטרקציה עם מיץ אשכוליות. לגבי השאלה השניה- מלטונין, המותווה בארץ לטיפול קצר טווח בהפרעות שינה במבוגרים מעל גיל 55, הינו הורמון המופרש מבלוטת האצטרובל ( Pineal Gland )בהתאם לעוצמת האור. ישנו קשר הדוק בין הפרשת מלטונין לסרוטונין, ולקראת בוקר מופסק ייצור המלטונין, וכמות הסרוטונין הולכת וגדלה. ה SSRI עליו ישנו מידע בהקשר של אינטרקציה עם CIRCADIN הינו fluvoxamine (FAVOXIL) העלול להעלות רמות מלטונין בדם על רקע אנזימטי. לפני מתן שילוב, יש לקחת בחשבון גורמים נוספים כגון השפעת תרופות ממשפחת ה SSRI על שינה (תרופות מסוימות יותר גורמות להפרעות שינה ואחרות לסדציה) והשיפור במצב הדיכאון וגם יכול לשפר את הפרעות השינה ללא צורך בטיפול נוסף.

28/01/2017 | 13:10 | מאת: רעות

שלום קיבלתי מרופא ריאות משאף רלבר אני נוטלת באופן קבוע דרלין 10 השאלה היא אם אין התנגשות בין התרופות האלה ?? לצערי חוסמי ביטא אחרים אינם מתאימים לי מה דעתך

לקריאה נוספת והעמקה

RELVAR הינו משאף המכיל סטרואיד (FLUTICASONE FUROATE) וחומר מרחיב סימפונות ממשפחת ה beta agonist (VILANTEROL), המיועד לטיפול באסטמה או ב-COPD. החומר הפעיל בתרופה DERALIN הינו PROPRANOLOL HYDROCHLORIDE , שהינו חסם בטא לא סלקטיבי. החומר הפעיל ב SINGULAIR הוא MONTELUKAST, המותווה למניעה וטיפול כרוני באסתמה. לא ציינת בפנייתך האם הסימפטומים של אסטמה התחילו לאחר נטילת DERALIN, כיוון שאחת מתופעות הלוואי של DERALIN היא היצרות בדרכי האוויר (ברונכוספאזם). ככלל, יש להשתמש בזהירות מרובה כאשר מטפלים בתרופות ממשפחת חסמי הבטא במטופלים בעלי רקע אסמטי. אזהרה זאת הינה התוויות נגד לגבי חסמי בטא שאינם סלקטיביים, כמו DERALIN. בנוסף חסמי בטא לא סלקטיבים מפחיתים את הפעילות מרחיבת הסימפונות של אגוניסטים לבטא 2 כמו VILANTEROL. לא ציינת את חומרת המחלה הנשימתית ואת ההתוויה שלשמה את מטופלת ב-DERALIN. התשובה מעלה מכילה מידע כללי אודות הטיפול בחסמי בטא לא סלקטיביים בחולי אסטמה ובשילוב אגוניסטים לבטא ואינו תחליף לייעוץ פרטני. אין לבצע שינוי בטיפול התרופתי ללא ייעוץ פרטני של הרופא המטפל.

מבקשת לדעת האם דקסמול יכול להגביר טינטון או טיפות אף אוטריוין או מוקסיפן פורטה? אני סובלת מטינטון כחצי שנה אך העוצה התגברה האם יתכן בעקבות התרופות הנל אשמח לדעת מי מהן או כולן?

לקריאה נוספת והעמקה

החומר הפעיל ב DEXAMOL הינו paracetamol. החומר הפעיל בטיפות אף OTRIVIN הינו XYLOMETAZOLINE HYDROCHLORIDE. החומר הפעיל באנטיביוטיקה MOXYPEN הינו AMOXICILLIN. לטינטון יכולות להיות סיבות רבות- ולעיתים טינטון באוזניים יכול להיות מקושר עם ירידה בשמיעה. בהקשר זה קיימים מחקרים שהצביעו על קשר בין תרופות נוגדות כאבים כמו paracetamol על אובדן שמיעה בשימוש שגרתי (יומיים ומעלה בשבוע) וממושך לסיכון מוגבר (אך קטן) לאובדן שמיעה. אך להבנתי, את שואלת על שימוש קצר בתרופה. לא ציינת אם ההחמרה התרחשה בסמוך לתחילת הטיפול/אבחון הזיהום. התרופות שציינת אינן מ"הידועות" כקשורות להופעת טינטון או להחמרת טינטון קיים. יתכן והזיהום, שלשמו את מטופלת תרם לתחושת ההחמרה בטינטון. במידה והמצב אינו משתפר עם הפסקת הטיפול ושיפור במחלה שלשמה טופלת, מומלץ לפנות לרופא להמשך בירור וטיפול.

23/01/2017 | 00:22 | מאת: אליה11

בת 80. סובלת משלשולים מימיים חוזרים, ללא סימפטומים נוספים, כגון כאבי בטן או בחילות. בדיקות גסטרואנטרולוגיות נמצאו תקינות. האם ייתכן קשר בין השלשולים לתרופות הנ"ל?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשירים, האם היו שינויים אחרים לאחרונה בהרגלי התזונה שלך או תכשירים רפואיים/תוספי תזונה (הפסקה/התחלה של טיפול) ומתי חל שינוי בהרגשתך – כאשר תופעה מופיעה בסמיכות לתחילת טיפול או עליית מינון ומשתפרת עם הפסקת טיפול או הפחתת מינון, עולה הסבירות כי ניתן לייחס את תופעת הלוואי לתכשיר (וכמובן תמיד ישנם יוצאי דופן). בהתייחס לתרופות שציינת, שלשולים הינה תופעת לוואי שעלולה להופיע בטיפול בתרופות רבות בניהן NORMALOL ו- OMEPRADEX. AZARGA הינו תכשיר המיועד לטיפול מקומי בעין ורוב תופעות הלוואי שנקשרו לשימוש בו הינן מקומיות (טשטוש ראיה, גירוד בעין וכו'). עם זאת, לתכשיר יש ספיגה מסוימת למערכת הדם, וגם טיפול בתכשיר זה עלול לגרום לתופעות לוואי במערכת העיכול ביניהם שלשול (אך בסבירות יותר נמוכה). בנוסף לאמור, OMEPRADEX מורידה את חומציות הקיבה ולפיכך עלולה להעלות את הסיכון לזיהומים במערכת העיכול ולשלשול זיהומי. רצוי לברר כי נעשו בדיקות לשלילת זיהום במערכת העיכול במסגרת בבדיקות שנערכו. מומלץ לשקול שינויים בתזונה ובכל מקרה אם המצב לא משתפר כדאי לפנות לרופא להמשך בירור והנחיות להמשך הטיפול.

22/01/2017 | 21:20 | מאת: קרסטו תופעת לוואי

אני סובל לאחרונה מנימול ברגלים באזור השוק וכף הרגל האם הקרסטור יכול להיות הגורם לכך מה מומלץ לעשות

לקריאה נוספת והעמקה

CRESTOR הינה תרופה השייכת למשפחת הסטטינים. תרופות ממשפחה זו מעכבות את האנזים HMG-CoA reductase ובכך מורידות רמות כולסטרול. CRESTOR הינו הסטטין הפוטנטי ביותר במשפחה זו. בנוסף לפעילות הפרמקולוגית, כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמטופלים. הרופא רושם טיפול תרופתי לאחר ששוקל את התועלת שבטיפול מול הסיכון של תופעות הלוואי. נימול/נוירופתיה עלולה להיות תופעת לוואי נדירה לתכשיר, בנוסף התרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי שונות בשריר. יחד עם זאת, חולשת שרירים או תסמינים נוירולוגים של נימול עלולים לנבוע ממגוון גורמים כגון: מצבי מחלה שונים, חוסרים תזונתיים ותופעות לוואי של תרופות אחרות. לא ציינת בפנייתך מתי התחלת את נטילת התכשיר, האם חל שינוי במינון התכשיר, האם אתה מטופל בתרופות נוספות ומתי חל שינוי בהרגשתך – כאשר תופעה מופיעה בסמיכות לתחילת טיפול או עליית מינון ומשתפרת עם הפסקת טיפול או הפחתת מינון, עולה הסבירות כי ניתן לייחס את תופעת הלוואי לתכשיר (וכמובן תמיד ישנם יוצאי דופן). בנוסף, לא ציינת בפנייתך אם ביצעת בדיקות דם לאחרונה. עליית מרקרים מסוימים בדם עלולה לרמז על הקשר בין תופעת הלוואי לתכשיר, או לשלול את הקשר במידה ויימצאו ממצאים שונים המסבירים את התופעה (למשל ירידת רמת B12 ). לסיכום תופעת הנימול יכולה להיות קשורה לטיפול התרופה, אך יכולה להיגרם מסיבות אחרות. אני ממליצה לפנות לרופא להמשך בירור (וכמובן לא להפסיק את התרופה ללא ייעוץ רפואי).

20/01/2017 | 16:57 | מאת: מלי בן דהאן

מה הם תופעות הלוואי של מגה גלופלקס פאסט

לקריאה נוספת והעמקה

מגה גלופלקס fast הינו תכשיר המכיל גלוקוזאמין סולפט במינון של 750 מ"ג ו Aflapin במינון של 50 מ"ג . תכשיר זה אינו תכשיר רשום אלא מוגדר כתוסף תזונה. בין תופעות הלוואי האפשריות לשימוש בגלוקוזאמין הן השפעה על רמות סוכר בחולים סוכרתיים, החמרה בתסמיני אסטמה בחולים עם רקע נשימתי ותופעות לוואי במערכת העיכול כגון שלשול, עצירות כאבי בטן. עם זאת, יש לציין כי המידע אודות יעילות, בטיחות והשפעות גומלין של תוספי תזונה הינו מוגבל, וכי לא קיימות עדויות מספקות ליעילות תכשירים המכילים גלוקוזאמין בפרט. אם הנך נתקלת בתופעת לוואי כלשהי שעלולה להיות מקושרת לשימוש בתוסף, מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל לגבי המשך נטילת התוסף.

12/08/2017 | 19:36 | מאת: מגה גלופלקס . תופעות לואי

האם עקב השימוש התוסף זה יופיע קנדידה?

09/01/2017 | 15:33 | מאת: רעות

שלום! רציתי לדעת האם ישנה בעיה לצלול (עד 30 מטר) ולקיחת כדורי מלרון? בנוסף, האם אסור לשלב בין התרופות שאני לוקחת איתי לטיול למזרח? -מלרון -אורמקס -סטופ איט -אוטידין -ביטני X -למיסיל קרם -ביו פימייל של סופרהרב -נורופן קוויק תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

לא צפויה השפעת גומלין משמעותית בנטילה במקביל של התרופות, שציינת. ביו פימייל הינו תוסף תזונה והמידע אודות איכותו, יעילותו , בטיחותו והשפעות הגומלין איתו מוגבל. בעלון לרופא של Malarone אין התייחסות לצלילה תוך כדי נטילת התרופה, בשונה מתרופה אחרת למניעת מלריה, Lariam, לגביה יש אזהרה על צלילה במקביל לנטילת התרופה (עקב סחרחורות ואיבוד שיווי משקל העלולים לנבוע מנטילתה). גם בספרות אין מידע המצביע על הסיכון בנטילת Malarone וצלילה במקביל. בכל אופן, יש לשים לב לתופעות לוואי משמעותיות העלולות לנבוע מהצלילה, כגון כאבי ראש וסחרחורות. בהצלחה בטיול 

תודה רבה

שלום, ביצעתי mri מח ונראתה אדנומה בגודל 5 מ"מ בהיפופיזה, מכיוון שהיא מפרישה פרולקטין הרופאה הביאה לי מרשם לדוסטינקס לקחת מעכשיו פעם בשבוע חצי כדור.. אני קוראת בגוגל על התרופה ואני מזדעזעת... נשים מדברות על אירועים מוחיים, קריש דם בריאה ובמקומות אחרים ואני מאוד דואגת. האם עדיף לא לקחת את הכדורים? תודה רבה מקרב לב

לקריאה נוספת והעמקה

התרופה דוסטינקס (חומר פעיל Cabergoline) הינה נגזרת של ארגוט, המדכאת ייצור פרולקטין ומיועדת לטפל במצבים שונים הקשורים להיפרפרולקטינמיה כגון העדר וסת, העדר ביוץ, הפרשת חלב שלא בתקופת ההנקה, בין היתר במצבי אדנומות מפרישות פרולקטין. חשוב להבין כי כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמטופלים בה. להפחתת הסיכון יש לעקוב אחר הנחיות המתן במצבי מחלה שונים בשילוב עם תרופות נלוות, לקיים את המעקב באם נדרש ולדווח לרופא על שינוי לרעה בהרגשה ותופעות לוואי. פירוט הנחיות הפרטניות לתרופות בעלונים המצורפים לאריזה/באתר משרד הבריאות . כבכל נגזרות הארגוט, אוכלוסיות בסיכון לפתח תופעות לוואי חמורות הם מטופלים, הסובלים ממחלת לב חמורה, דימום או כיב במערכת העיכול ומחלות נפש מסוימות ולכן אלה מצבים בהם הרופאים יזהרו יותר במתן התרופה. בנוסף, בין המצבים בהם אין להשתמש בתרופה הם היסטוריה של פיברוזיס או פגיעה מבנית במסתמי הלב. קיימים דיווחים על מחלת ריאות פיבורטית ופגיעה במסתמי הלב במהלך טיפול ממושך בתרופה, על כן יש להיות מודע ולפנות לרופא מידית במידה ומופיעים תסמינים נשימתיים או קרדיווסקולרים שיכולים להיות קשורים לתופעות אלה (קוצר נשימה, כאבים בחזה, בצקות, כאב באיזור זה וכו). לפני תחילת טיפול ממושך, יש לעבור הערכה קרדיולוגית/תפקודי ריאות ובדיקות דם ובמהלך טיפול ממושך, יש להיות במעקב תקופתי, הכולל בדיקות ומעקב אחר תסמינים לתופעות אלה. בין תופעות הלוואי הידועות הנוספות: ישנוניות, ירידה בערכי לחץ דם בעיקר בשינויי תנוחה, כווץ כלי דם בגפיים, תופעות לוואי פסיכיאטריות כגון הימורים בלתי נשלטים וכו'. תופעות אלה לרב הפיכות עם הפחתת מינון או הפסקת טיפול. כאמור, כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לא רצויות יחד עם פעילותו הפרמקולוגית הרצויה. בעת רישום תכשיר, הרופא שוקל את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון לתופעות לוואי כתלות במצבו הרפואי של המטופל. מומלץ להציג את חששותייך לרופא ולדון עמו בנוגע לטיפול, המתאים ביותר עבורך. לנוחיותך, התוויות הנגד לתכשיר ורשימת תופעות הלוואי מצוינות בעלון התכשיר באתר משרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Dostinex_heb_1464089491952.pdf

01/01/2017 | 06:53 | מאת: ימיני אתי

שלום מזה כשבוע אני מטופלת בטרי טייס 1.25 מג כדור 1 ביום הלחץ דם מאוזן יש לציין שבתחילת הטיפול הגרון היה אדום וקצת שרף. כרגע יש לי שעול ליחה מוגלתית וכשאני משתעלת שומעים שאני מלאה בליחה הייתכן שזה בגלל התרופה? אודה על תשובתכם

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בין תופעות הלוואי הידועות לתרופות ממשפחת מעכבי האנזים המהפך (כמו טריטייס) הן שיעול יבש ואי נוחות בגרון, התופעה עלולה להופיע בכל שלב של נטילת התרופה. התופעה בד"כ חולפת תוך ימים עד חודש מהפסקת הטיפול (לעיתים יותר). אך במקרה שלך, להבנתי לא מדובר בשיעול יבש והתסמינים, שהנך מתארת, יכולים לנבוע ממחלה זיהומית. בכל מקרה, במידה והתופעה לא נעלמת או מחמירה יש לפנות לרופא לבירור.

חברתי קיבלה טראמאדקס לשיכוך כאבים לאחר ניתוחים אורטופדיים בשתי הרגליים (לאחר תאונה). לאחר כחודשיים של טיפול היא אובחנה כסובלת משחמת הכבד - והיא לא סבלה מכך לפני כן. האם יתכן שזו תופעת לוואי של טיפול ממושך בטראמאדקס?

לקריאה נוספת והעמקה

שחמת הינה שלב מתקדם של מחלת כבד. עלולים להיות מגוון גורמים להתפתחות שחמת והשכיחים שבהם הם זיהום בהפטיטיס C, אלכוהוליזם ומחלות כבד אחרות. שכיחות תופעות הלוואי הכבדיות המקושרות עם שימוש בטרמדקס הינה נמוכה ואלה לעיתים מקושרות עם צריכת מינונים גבוהים. הפגיעה הכבדית, באם מתרחשת, צפויה להתבטא כעלייה באנזימי כבד או כפגיעה חריפה כתוצאה מצריכת מינון יתר. תרופה זו עוברת מטבוליזם בכבד ולכן בחולים עם בעיות ידועות בכבד יש להשתמש בתרופה בזהירות. כאמור שחמת הינה מחלה מתקדמת שכאשר מפוצה לא גורמת לתסמינים מיוחדים ולכן לא ברור לי מפנייתך מהו הבירור שעברה קודם לאבחון זה והאם קיימים גורמי סיכון למחלה. בכל מקרה, לפני ייחוס תופעות לוואי כבדיות לתרופות, יש לשלול גורמים אחרים למחלת הכבד. בריאות שלמה,

24/12/2016 | 23:07 | מאת: יערה

שלום, אני לוקחת באופן קבוע ויאפקס ופנרגן, ובשבוע האחרון אני לוקחת גם פניצילין. לאחרונה אני שמה לב שאני מדממת ממש בקלות- מפצעים, והדימום גם נמשך המון זמן. לפעמים יותר משעה. האם זה יכול להיות קשור לתרופות שאני לוקחת? תודה, יערה

לקריאה נוספת והעמקה

התרופה ויאפקס (venlafaxine) שייכת למשפחת ה SNRI, משפחת תרופות החוסמת קליטה חזרה של סרוטונין ונוראדרנלין במוח. לתרופות ממשפחה זו עלולה להיות השפעה על תפקוד טסיות הדם, אשר עלולה לגרום לדימום. הסיכון עולה כאשר לוקחים במקביל תרופות ממשפחת ה NSAIDS (תרופות אנטידלקתיות העובדות במנגנון לא סטרואידי), אשר חלקן ניתנות בלי מרשם- כגון Advil (Ibupropen). הסיכון לדימום אינו עולה בשימוש במקביל בשאר התרופות אותן ציינת- פנרגן (promethazine) ופנצילין. יש לפנות לרופא לבירור והתאמת טיפול.

22/12/2016 | 15:36 | מאת: מור

אני נוטלת כדור זה פעמיים ביום ורציתי לדעת אם אנטיביוטיקה זאת היא מדללת דם, ואם אני רוצה לעשות מילוי גבות, איפור קבוע בשיטת השערה שזה סוג של קעקוע יגרום לדמום ורגישות והאם צריך לחכות אחרי סיום לקיחת האנטיביוטיקה וכמה זמן לחכות

לקריאה נוספת והעמקה

האנטיביוטיקה ציפרודקס (ciprofloxacin) אינה מקושרת עם עליית סיכון לדימום. הכתוב לעיל נכתב בהנחה שאין מחלות רקע נוספות ו/או תרופות הניטלות במקביל אשר עלולות להעלות סיכון לדימום. יש לקחת בחשבון שאנטיביוטיקה זו עלולה להעלות את הרגישות לשמש, ולכן יש לנקוט משנה זהירות בחשיפה לשמש, בפרט באזורי עור שעברו פרוצדורה קוסמטית.

19/12/2016 | 23:41 | מאת: קרן קדם

שלום רב בעלי קיבל כדורים של ארקוקסיה 90 למשך שבוע אולם כבר ביום השלישי החל להרגיש לא טוב, יש לו פריחה בכל הגוף, כאבי שרירים אולם ללא חום. הרופא אמר לו להפסיק עם הכדור ולחכות שבוע אולם הוא לא מתפקד בכלל. הרופא עשה לו א.ק.ג שיצא תקין האם יש עוד משהו לעשות? איך אדע שלא יתווספו עוד תופעות לוואי?

לקריאה נוספת והעמקה

התרופה ארקוקסיה, שהחומר הפעיל בה הוא etoricoxib , שייכת למשפחת ה NSAIDS (תרופות נוגדת דלקת שאינה סטרואידיות), והיא מעכבת את האנזים COX-2 באופן סלקטיבי. ככלל, כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בדרגות חומרה שונות בחלק מהמשתמשים. תופעות לוואי של כאבי שרירים ופריחה הנן תופעות לוואי המקושרות בסבירות נמוכה עם התרופה. סמיכות הופעתן לנטילת התרופה, מעלה את הסבירות שניתן לייחס אותן לאחד ממרכיבי התרופה. בהתייחס לשאלתך על תופעות לוואי שעלולות להופיע במהלך השימוש בתכשיר: העיכוב הסלקטיבי של תכשיר זה מפחית את הסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול ( כגון כיב פפטי ודימום ממערכת העיכול) המקושרים למשפחת ה NSAIDS , אך עלול להעלות את הסיכון לתופעות לוואי לבביות כגון צבירת נוזלים, עליה בלחץ דם, אירועי לב ושבץ. הטיפול בתרופה מומלץ לפרק הזמן הקצר ביותר ובמינון הנמוך ביותר היעיל. פרופיל תופעות הלוואי של התרופה משתנה ממטופל למטופל, ולכן לא נוכל לצפות תופעות לוואי עתידיות ספציפיות (הרשימה המלאה נמצאת בעלון לצרכן). בכל מקרה, יש לפנות לרופא, במידה ולא חל שיפור או חלה החמרה במב. לא ציינת בפנייתך האם נוטל תרופות נוספות ומהם ממחלות הרקע מהן סובל על לשלול גורמים נוספים לתסמינים.