נגישות
נגישות

פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

תופעות לוואי עלולות להתרחש עם כל מתן של טיפול תרופתי, בין אם ניתן על פי הוראות השימוש של התרופה, ובין אם נלקח שלא על פי הוראות השימוש של התרופה או במינון יתר. הפורום נועד לתת מענה לכל שאלה הקשורה לתופעות לוואי מתרופות או תגובות בין תרופתיות. הפורום מיועד לענות, בין היתר, על שאלות בנושאים הבאים: תופעות לוואי אפשריות העלולות להתרחש מטיפול תרופתי, חשד לגבי תופעת לוואי שהופיעה בעקבות מתן טיפול תרופתי בפועל, מחלה שהוחמרה או שהופיעה בעקבות טיפול תרופתי, תופעת לוואי שהופיעה כתוצאה מתגובה בין תרופות או חשש לתגובות בין תרופתיות. .
1281 הודעות
1226 תשובות מומחה

מנהל פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.
02/07/2018 | 20:32 | מאת: אייזיק

במשך שבוע אני מקבל ארקוקסיה 90 עקב כאבים ברגל שנובעים מהגב.שמתי לב שהתפתחה לי נפיחות בבטן ללא כאבים וכן אני מטיל מעט שתן מהרגיל.האם זה יכול להיות בגלל התרופה?אם כן להפסיק?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר ארקוקסיה עלול לנפיחות בבטן וכן עלול לגרום לצבירת נוזלים, שתי התופעות הינן תופעות לוואי ידועות ושכיחות לתכשיר. מומלץ ליידע את הרופא ולהיוועץ עמו על המשך הטיפול.

אני לוקחת כל ערב 1 גלוקומין . כמו כן בערב אני לוקחת גם תוסף מגנזיום המכיל גם ויטמין B6. האם יש צורך להפריד את הלקיחה בינהם? אם כן כמה זמן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין הנחיות הפרדה מיוחדות.

01/07/2018 | 18:18 | מאת: בן

בהמשך לשאלתי הקודמת:מה המינון הרצוי היעיל ללקיחה במשך שנה? האם כדורי פרדניזון יעילים יותר או פחות .מה עדיף מבחינת תופעות הלוואי?

לקריאה נוספת והעמקה

כאמור מינון התכשירים ומשך הטיפול נקבע ע"י רופא בלבד. מנה של 0.6 מ"ג betamethsone נחשבת כאקווילנטית בערך ל-5 מ"ג של פרדניזון ומשך פעילותו ארוך יותר. היעילות ותופעות הלוואי תלויות במינון ובמשך הטיפול ניתן בפועל.

שלום, האם נטילה יומיומית ממושכת (מעל שנה) של תמצית שיח אברהם מצוי, יכולה להשפיע על בדיקות פרופיל הורמונלי בדומה לנטילה של גלולות למניעת הריון? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יש לקחת בחשבון כי המידע אודות בטיחות יעילות ואיכות תוספי תזונה הינו מוגבל. התמצית הינה בעלת פעילות דופאמינרגית והשפעה על הפרשת פרולקטין (הורדת רמת פרולקטין). כנראה ללא השפעה על טסטוסטרון אך מחקרים מסוימים מצביעים על השפעה פוטנציאלית על פעילות אסטרוגן ופרוגסטרון.

01/07/2018 | 12:13 | מאת: בן

בעיה בת30 שנה.הולכת ומחמירה,ללא טיפול. פוליפים שגדלים במהירות.חוסמים את הנשימה בשעת שינה וגורמים למצב תתרנות קבוע. 1. 2 ניתוחי fess הועילו לחודשים ספורים.מנתח מומחה פסל ניתוח שלישי בשל מבחן התוצאה ובגלל הקרבה לקרקעית המוח. 2.דיקור סיני =ככוסות רוח למת. 3.הדרך היחידה היעילהשפותחת נשימה והרחה לתקופה של מקסימום חדשיים-שלשה. ידועות תופעות הלוואי לטיפול בקורטיזון.לאחרונה הפוליפים נראים במעלה הנחיריים.התתרנות מפריעה אך הבעיה העיקרית היא הנשימה בשינה דרך הפה מייבשת ומעירה לצורך לגימת מים וזה נמשך כל הלילה קימה בכל חצי שעה-שעה.ותוצר נוסף של הנשימה הן נחירות שמעירות את השכנה לחדר...שנאלצת לעבור לחדר אחר כדי לאפשר לי לישון מעט. 4.כריות להגבהת הראש למצב של כמעט ישיבה הורסות את הצוואר וחוליותיו. יש רופא שאמר לי שלא נורא אם אקח דיפרוספן כל חודש.אחרים דואגים לתופעות הלוואי(סכרת,חולשת העצמות...)ומסתפקים ב2 זריקות בשנה.מה דעתכן?האם נטילת 4-5 זריקות בשנה היא סבירה ונסבלת?

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone. התכשיר מיועד לטיפול הן במצבים אקוטים והן במצבים כרונים של מצבים רפואיים המגיבים לסטרואידים כגון דלקת פרקים, אסטמה, אטופיק דרמטיטיס סקלורדמה ועוד. במתן סיסטמי התרופה ניתנת דרך השריר והמנה ותדירות המתן נקבעת עפ"י חומרת המצב והתגובה הקלינית. תופעות הלוואי לתרופה הינן מגוונות וכוללות תופעות קרדיווסקולריות, פני ירח, עלייה בתיאבון, תופעות עוריות (אטרופיה, עור "שביר" וכו), תופעות לוואי במערכת העיכול, תופעות לוואי מטבוליות (עלייה ברמות גלוקוז/תנגודת לאינסולין, השפעה על רמות אשלגן ונתרן וכו'), השמנה (ואגירת נוזלים), דיכוי מערכת החיסון ותופעות פסיכאטריות. תתכנה גם תופעות לוואי במערכת שריר שלד (שברים, אוסטאופורוזיס, קרע בגיד). התופעות לרב תלויות מנה ומשך טיפול. חלק מהן הפיכות ומשתפרות עם הפחתת מינון (במידת האפשר). חשוב לזכור כי כבכל טיפול תרופתי - בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי ולא כל תופעות הלוואי מופיעות בכל המשתמשים (התגובה ודרגת החומרה היא אינדיבידואלית). על מנת למזער את תופעות הלוואי מהטיפול בסטרואידים יש לטפל במנה הנמוכה ביותר האפשרית לתקופה הקצרה ביותר המשיגות את מטרות הטיפול. בנוסף, קיימות תופעות לוואי שניתן למזער אותן כגון תופעות לוואי שריר שלד- באמצעות פעילות גופנית, מתן סידן/ויטמין D. טיפול בתכשירים רפואיים – כמובן, שבהתאם להנחיות הרופא. משך הטיפול נקבע על ידי הרופא המטפל. ככלל- טיפול תרופתי ניתן כשהתועלת מנטילתו עולה על הסיכון הגלום בשימוש בו. יש ליידע את הרופא על כל תופעת לוואי בלתי צפויה ולהיוועץ עמו לגבי משך הטיפול הנדרש.

שלום רב, אני סובל משתי תופעות לוואי שמאוד מציקות לי כתוצאה מהציפרלקס, הראשונה היא השמנה, כאשר אני לא מצליח לרדת במשקל והשמנתי מעל 15 קילו מאז התחלתי עם התרופה. השניה היא בעיות קשות בזכרון, מאוד קשה לי להיזכר בדברים. מאוד קשה לי להתמודד עם שתי תופעות הלוואי הללו, ניסיתי כמה ניסיונות לכדורי SSRI אחרי וגם SNRI ללא הצלחה. הציפרלקס הוא היחיד שמסייע לי בחרדות ובאמת עוזר אך לצערי תופעות הלוואי הללו מאוד מציקות לי. האם יש פתרון לדבר?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ככלל, תרופות ממשפחת serotonin reuptake inhibitors (SSRIs) Selective בינהן ציפרלקס נחשבות כיעילות ובעל פרופיל תופעות לוואי נסבל. בין תופעות לוואי הידועות ומטרידות של הטיפול בתרופות אלה, שינויים במשקל. האפקט תלוי בתרופה הספציפית (למשל פלואוקסטין נחשב לפחות בעייתי מבחינה זו ופרוקסטין להכי בעייתי- שאר התרופות, כמו ציפרלקס, ביניהם) ובמשך הטיפול. טיפול של ממושך מוביל לעלייה במשקל, אך קשה לקבוע אם מדובר באפקט אמיתי של התרופה או שיפור במצב הרפואי לשמה ניתנה (דיכאון/חרדה). יתכן ש-SNRIs יגרמו לשכיחות נמוכה יותר במשקל מחלק מה-SSRIs, אך אני מבינה שבוצעו ניסיונות טיפוליים ללא הצלחה. כלומר אין פתרון קסם להתמודדות עם תופעת לוואי זו מלבד לשמור על תזונה מוקפדת ולבצע פעילות גופנית. כמו כן, ניתן להתייעץ עם דיאטנית. תופעות קוגניטיביות, ביניהן הפרעות זיכרון, יכולות להיגרם ממגוון גורמים כגון הפרעות מטבוליות, חוסר ויטמינים, הפרעות במערכת העצבים המרכזית, הרעלות שונות וכו'. בנוסף, תרופות רבות יכולות לגרום להפרעות קוגניטיביות ביניהן תרופות ממשפחת ה-SSRIs. בין המנגנונים המוצעים לירידה קוגניטיבית מ-SSRIs - ירידה ברמות נתרן. כמו כן, בלבול והפרעות בריכוז וזיכרון יכולות להיות תופעות לוואי של "תסמיני גמילה" מהתרופה, כלומר הפסקה פתאומית בטיפול לאחר תקופת טיפול ממושכת. אני ממליצה ליידע את הרופא בתופעה ולהיוועץ עמו בנוגע לגורמים האפשריים, לבדיקות הנדרשות ולהמשך הטיפול.

לפני שבוע סיימתי 5 ימים של נטילת פלג'יל וזינת. תוך כדי נטילת התרופות הרגשתי בחילות שממשיכות גם שבוע אחרי סיום נטילת התרופות (אומנם בעוצמה פחותה). ידוע לי שהפלג'יל עלול לגרום לבחילות. האם סביר שעדיין יש לי בחילות?

לקריאה נוספת והעמקה

כבכל טיפול תרופתי בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה, בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. בחילה הינה תופעת לוואי נפוצה של התכשיר Zinnat , אשר החומר הפעיל בו cefuroxime. כפי שציינת בעצמך- בחילה הינה תופעת לוואי ידועה גם של התכשיר flagyl. הבחילה המקושרת עם הטיפול האנטיביוטי אשר ציינת חולפת לרוב עם סיום הטיפול. במידה והבחילה אינה חולפת או שהיא מחמירה, מומלץ לגשת לרופא המטפל על מנת לברר את מקור הבחילה.

25/06/2018 | 14:19 | מאת: ריקי

שלום, מורחת משחת דקטרין אורל ג'ל והיא גורמת לי לצריבה בפה ותחושת שיתוק של חצי פנים (כמו אחרי זריקה אצל רופא השיניים). האם מוכר? מבדיקת העלון לא ראיתי דבר בנושא. אודה לעזרתכן.

לקריאה נוספת והעמקה

משחת Daktarin oral gel, אשר החומר הפעיל בה הינו MICONAZOLE , מותווית לטיפול ומניעה של פטרת של הפה ומערכת העיכול העליונה. תופעות לוואי אוראליות מקומיות (כגון צריבה בפה) הינן נפוצות מאוד בשימוש בתכשיר זה. לעומת זאת- תחושת שיתוק של הפנים אינה תופעת לוואי נפוצה. מומלץ לפנות לרופא במידה ותופעת הלוואי אינה חולפת או שהיא מחמירה.

23/06/2018 | 22:02 | מאת: לימור

משתמשת במשחות קורטוסטריאודיות בשל מחלת עור באופן כמעט כרוני. השטחים בהם אני מורחת את המשחות נרחבים בגוף. לא שיניתי תזונה. האם ייתכן עלייה של 10 ק"ג במשקל ופרופיל שומנים ממש לא תקין עקב השימוש הכרוני במשחות אלו??

לקריאה נוספת והעמקה

לא ציינת בפנייתך באילו תכשירים את משתמשת, אך טיפול בסטרואידים, אפילו במתן טופיקלי (עורי) עלול להיות מקושר עם תופעות לוואי סיסטמיות- בעיקר כאשר התכשירים נמרחים על אזורים גדולים ולתקופה ממושכת. השימוש בתכשירים סטרואידים צריך להיות מוגבל לזמן הקצר ביותר ולמינון הנמוך ביותר האפשרי על מנת להשיג תגובה. תופעות הלוואי אותן את מתארת עלולות להיות חלק מ"תסמונת קושינג" אשר מקושרת לשימוש בסטרואידים. תסמונת זו כוללת תופעות לוואי של השמנה , הופעת רקמות שומן בגב ובצוואר, שינויים בעור:אדמומיות, עור דק , Moon face (התנפחות של הפנים), מצבי רוח, דיסליפידמיה ועוד. הסבירות להופעת תופעת לוואי זו עולה עם המינון ומשך השימוש בסטרואידים. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי המשך הטיפול. יש לציין כי בכל מקרה, אין להפסיק נטילת סטרואידים בבת אחת.

18/06/2018 | 10:56 | מאת: עדי

שלום.. הייתי אצל נוירולוג והוא הביא לי כדורים "טגרטול" כדי לאבחן אם יש לי לחץ על העצב המשולש... יש לי כאבי ראש ואני שותה אופטלגינים. קראתי על הכדורים ויש בהן המון תופעות לוואי ואני חוששת לקחת.... מה גם שאני לא מבינה את המטרה של הכדורים האלה- אם אני רק מחליפה כדור בכדור וזה לא באמת פותר את הבעיה? מחליפה משכך כאבים אופטלגין בכדור חזק מאוד.... האם כדאי לי לקחת? במידה ואקח רשום בתופעות לוואי שאסור לנהוג... אני צריכה לקחת פעמיים ביום... תוך כמה זמן מנטילת התרופה מותר לנהוג? האם סיכון משמעותי אם כן אנהג? אני במצב שאין לי אפשרות להיות בלי רכב..

18/06/2018 | 10:58 | מאת: עדי

האם הכדור גורם להשמנה?

Tegretol, אשר החומר הפעיל בו הינו carbamazepine, מותווה (בין היתר) לטיפול ב TN- (Trigeminal neuralgia) אשר מוגדר ככאב כרוני הנובע מהפרעה בתפקוד העצב הטריג'מינלי. תרופות שונות עובדות במנגנונים שונים, ולכל תרופה פרופיל יעילות שונה, וכן פרופיל תופעות לוואי שונה. במחקרים שבדקו טיפולים שונים עבור TN, נמצא כי ל carbamazepine ישנו את האפקט המשמעותי ביותר בהקלת כאב מסוג זה- עקב השפעתו הנוירולוגית. ככלל, טיפול תרופתי ניתן כשהתועלת מנטילתו עולה על הסיכון הטמון בשימוש בו, ואין תרופה החפה מתופעות לוואי. עלייה איטית במינון התרופה יכולה להפחית את שכיחות תופעות הלוואי. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי המעקב הנדרש במהלך השימוש בתכשיר (למשל- ספירת דם) . תופעת הלוואי של השמנה אינה תופעת לוואי המקושרת עם השימוש בתכשיר. יש לציין כי נטילת Tegretol במקביל ל Optalgin אינה מומלצת, בשל החשש לדיכוי מח העצם. השימוש בתכשיר אכן מקושר עם שכיחות גבוהה של סחרחורות ונמנום, ולכן מומלץ להזהר בנהיגה ובשאר פעולות הדורשות ריכוז. השפעת התרופה יכולה להשתנות בין מטופלים שונים, לכן מומלץ לנקוט בזהירות מוגברת במהלך הימים הראשונים לשימוש בתכשיר (ועם כל שינוי במינון), עד שתרגישי כיצד התרופה משפיעה עליך.

17/06/2018 | 22:17 | מאת: לא חשוב

שלום, אני בחור דתי בן 29 ומעוניין בתרופה שמדכאת את הדחף המיני. רוקח אמר לי שהתרופות בבית מרקחת של "סירוס כימי" הן חזקות ומזיקות מדי ונותנים אותן רק לעברייני מין וכדומה, והמליץ לי על רפואה טבעית. משם התחלתי לקחת ויטקס, 60 טיפות ביום, ורציתי לדעת כמה דברים: 1. יש סכנות בשימוש בתרופה לטווח רחוק, כמו עיקור למשל? 2. האם התרופה יכולה לגרום לבעיות הורמונליות, כמו הורמונים נשיים לדוגמה? 3. האם יש טיפול תרופתי אחר? כי הויטקס עוזר רק חלקית... רקע בריאותי ומיני נורמלי אשמח אם תוכלו לענות לי, תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

החומר הפעיל בצמח "שיח אברהם"- AGNUS CASTUS הינו בעל פעילות אגוניסטית לדופמין D2, מוריד רמות פרולקטין, ומתערב בצורה בלתי ישירה בהפרשת הורמוני מין. התכשיר נבדק בעיקר בנשים להתוויה של תסמונת קדם וסתית, ותופעות הלוואי היו בכללן קלות וחולפות. יחד עם זאת- תכשירים המופקים מצמח זה טרם מאושרים בישראל- והמידע הבטיחותי אודותיהם מוגבל (כמו גם פרופיל היעילות). ישנם תכשירים רשומים אשר מותווים לדיכוי יצר מין, אך הם דורשים מרשם רופא. מומלץ לפנות לייעוץ רפואי.

17/06/2018 | 15:24 | מאת: פנינה

חמותי סובלת מאוסטאופורוזיס ומטופלת בפרוליה. זכריה אחרונה לפני 3 חודשים. היא בת 80 עם פלטה ללא שתלים וזקורה לעריכה כי השן מתנדנדת וכואבת אבל רופא השיניים מסרב לעקור אלא אם כן תפסיק פרוליה לחלוטין. מה ההנחיות?

לקריאה נוספת והעמקה

Prolia, אשר החומר הפעיל בו הינו Denosumab, הינו תכשיר המכיל נוגדן המעכב אוסטאוקלסטים (תאים הורסי עצם), ומותווה לאוסטאופורוזיס ולאיבוד עצם. לתכשיר זה תופעת לוואי נדירה הנקראת נמק של עצם הלסת (ONJ), אשר עלולה להופיע הן במהלך השימוש בתכשיר והן לאחר הפסקת השימוש, ואשר עלולה להתבטא בכאב, נפיחות, דלקת מקומית ואף שבר בלסת. חשוב לציין כי תופעת לוואי זו הופיעה בעיקר בחולים אונקולוגים ומבוגרים, וכי התופעה נדירה במטופלים ב Prolia להתוויה של אוסטאופורוזיס (בו הזריקה ניתנת אחת לחצי שנה). כמו כן, תופעת לוואי זו אינה יחודית רק ל prolia, אלא לתכשירים נוספים המשמשים לטיפול באוסטאופורוזיס. למידע נוסף על תופעת הלוואי מומלץ לעיין בכרטיס המידע הבטיחותי למטופל המופיע באתר המחלקה לניהול סיכונים: https://www.health.gov.il/UnitsOffice/HD/MTI/Drugs/risk/DocLib/Prolia_Patient_safety_information_Card_ONJ.pdf פעולה כירורגית בחלל הפה כמו עקירה או שתל הינה גורם סיכון להתפתחות תופעת לוואי זו (הסיכון ל ONJ במטופלי prolia עומד על 0.1%, ועולה לכ 0.15% לאחר עקירה) , ולכן במהלך הטיפול ב Prolia , עדיף להימנע מטיפולים אלו. ההמלצה המקובלת הינה להשלים את הטיפולים הדנטליים לפני תחילת הטיפול בתרופות לאוסטאופורוזיס ולהקפיד על היגיינת הפה במהלכו. במידה ומתפתח צורך בטיפול שיניים במהלך השימוש בתכשיר, מומלץ לבצע את הפרוצדורה ה"שמרנית" ביותר ולהמנע ככל הניתן מפרוצדורות פולשניות. ככלל, בכל טיפול תרופתי יש לשקול את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי. ככלל, מטופלים ב denosumab להתוויה של אוסטאופורוזיס (או מחלה שאינה ממאירה אחרת) ואשר אינם מטופלים בסטרואידים סיסטמיים במקביל, נחשבים בקבוצת סיכון נמוכה להתפתחות תופעת הלוואי, ובמידה ואין אופציה טיפולית אחרת במצבם פרט לעקירה כירורגית, ההמלצה הינה לבצע את העקירה במהלך החודש שקודם לחודש בו אמור המטופל לקבל את הזריקה הבאה, ולדחות את המנה הבאה עד לריפוי האיזור. יחד עם זאת, ייתכן וחמותך השתמשה בתכשירים אחרים לטיפול באוסטאופורוזיס טרם השימוש ב prolia או שהיא בעלת גורמי סיכון אחרים ל ONJ הידועים לרופא ואשר אינן מצוינים פה. ההמלצות אינן חד משמעיות וישנם מספר קווי מנחה. יש להיוועץ ברופא השיניים וברופא המטפל.

17/06/2018 | 11:06 | מאת: דוד

האם התרופה תתן מענה ללחץ דם וחלבון בשתן . לקחתי שנים תרופה נורבסק 5 מ״ג , האם המעבר לא יביא להרגשה שונה ותגובות שונות .

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר Norvasc, אשר החומר הפעיל בו הוא Amlodipine, הינו תכשיר ממשפחת חסמי תעלות הסידן, אשר מותווה (בין השאר) לטיפול ביתר לחץ דם. מפנייתך לא לגמרי ברור באיזו תרופה מדובר, אך אני מניחה שהתכוונת לתכשיר Vasodip combo. תכשיר זה , המותווה גם הוא לטיפול ביתר לחץ דם, משלב שני חומרים שונים- ENALAPRIL ו-LERCANIDIPINE. ככלל כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. מכיוון ומנגנון הפעולה של Vasodip combo שונה ממנגנון הפעולה של Norvasc, גם ההשפעה האפשרית ופרופיל תופעות הלוואי הינו שונה. תופעות הלוואי הנפוצות בשימוש בתכשיר הינן עליית רמות קראטנין, סחרחורות ופלפיטציות. לרשימת תופעות לוואי המורחבת, יש לעיין בעלון התכשיר במאגר התרופות של משרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Vasodip_heb_1457609714886.pdf (חשוב לזכור כי התגובה שונה ממטופל למטופל ותלוית מינון ומשך טיפול, ולכן אל תבהל למקרא כל תופעות הלוואי, ייתכן ולא תחוש באף אחת מהן). מצב של חלבון בשתן עלול לנבוע ממספר הפרעות רפואיות. לרוב, כשחלבון בשתן מופיע לצד יתר לחץ דם, הדבר עלול לרמז על הפרעה בתפקודי כליה. תרופות ממשפחת ה ACE inhibitors (אשר ENALAPRIL, אחד מן החומרים הפעילים בתכשיר Vasodip combo הוא אחד מהם) יכול להוות אופציה טיפולית מקובלת. יש להיצמד להוראות הרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית ולפנות אליו בכל שינוי בהרגשה המופיע לאחר השינוי התרופתי.

17/06/2018 | 08:19 | מאת: Alyssa

שלום, אני בת 27, בריאה ולא בהיריון. נוטלת יוטירוקס 50, 4 פעמים בשבוע מזה כשלושה חודשים. במקביל הפסקתי נטילת גלולות אחרי 5 שנים. מאוזנת על TSH 1.5, ויתר המדדים תקינים מאז ומעולם. אני חווה עליה משמעותית בחשק המיני בחודש האחרון, ממש עד כדי תסכול. אני יודעת שהחיבור הקלאסי הוא דווקא לגלולות, אבל רציתי לשאול האם יתכן שלטיפול ביוטירוקס יש קשר לעניין גם-כן. תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר Euthyrox לכשעצמו אינו מקושר עם שינויים בחשק המיני, אך שינויים ברמת הורמוני התירואיד בגוף עלולים לגרום לשינויים אלו. גלולות למניעת הריון אכן מקושרות עם ירידה בחשק המיני, כך שהפסקת נטילתן עלולה לגרום לעלייה בליבידו. במידה ואת חשה כי תופעת הלוואי אינה חולפת או שהיא מחמירה- מומלץ לגשת לייעוץ רפואי.

17/06/2018 | 06:47 | מאת: מימי

שלום בעלון המצורף לכדורי קרסטור מצוײַן האם אתה ממוצא אסייתי שאלתי למה כותבים את זה והאם למוצר הנ"ל אדם ממוצא אסייתי יהיה אסור ליטול את הכדור

לקריאה נוספת והעמקה

CRESTOR הינה תרופה השייכת למשפחת הסטטינים. תרופות ממשפחה זו מעכבות את האנזים HMG-CoA reductase ובכך מורידות רמות כולסטרול. מחקרים הראו כי בשל הבדלים גנטיים המשפיעים על מטבוליזם התרופה, רמות החומר הפעיל עלולות להיות גבוהות באנשים ממוצא אסייתי בהשוואה לאנשים ממוצאים שונים, ועל כן נדרשת זהירות בלקיחת התכשיר במטופלים אלו. באוכלוסייה ממוצא אסיאתי, ההמלצה הינה להתחיל טיפול במינון יומי של 5 מ"ג, וטיפול במינון גבוה ( 40 מ"ג) אינו מומלץ. יש לציין כי ייעוץ בפורום זה אינו מחליף ייעוץ רפואי על ידי רופא מומחה המכיר את הרקע הרפואי.

15/06/2018 | 12:59 | מאת: Abocrat

אני נותן.דץן כל.חצי שעה בירת שתן תרבית יש לי חיידק kleb.pneumonia איזה אנטיביוטיקה מתאימה בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

פורום זה נועד לתת מענה לשאלות הקשורות לתופעות לוואי הנובעות מטיפול תרופתי או תגובות בין תרופתיות. לא נוכל להמליץ על טיפול רפואי במסגרת הפורום- יש לפנות לרופא המטפל על מנת להתאים את הטיפול המתאים למצבך.

14/06/2018 | 23:13 | מאת: אמי פייגין

שלום. אני מטופלת בזריקת prolia. האם יש השפעה על השיניים. תופעה שהן נראות מזוגזגות כאילו נשחקו ולתחושתי לא משחיקת שיניים. האם יש קשר שאני לא מתמידה לקחת קלציום באופן קבוע. תודה על תשובתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

Prolia, אשר החומר הפעיל בו הינו Denosumab, הינו תכשיר המכיל נוגדן המעכב אוסטאוקלסטים (תאים הורסי עצם), ומותווה לאוסטאופורוזיס ולאיבוד עצם. לתכשיר זה תופעת לוואי נדירה הנקראת נמק של עצם הלסת (ONJ), אשר עלולה להופיע הן במהלך השימוש בתכשיר והן לאחר הפסקת השימוש. במהלך הטיפול בתכשיר מומלץ להקפיד על היגיינת פה טובה ולעבור בדיקות שיניים תקופתיות. יש לפנות לרופא ולרופא השיניים במידה ומתפתחות בעיות שיניים במהלך הטיפול בתכשיר (או שהן מחמירות). במהלך השימוש בתכשיר מומלץ לצרוך תוספי סידן וויטמין D, אך היפוקלצמיה (ירידה בכמות הסידן בגוף ) אינה מהווה גורם סיכון להתפתחות תופעת הלוואי של ONJ. למידע נוסף על תופעת הלוואי מומלץ לעיין בכרטיס המידע הבטיחותי למטופל המופיע באתר המחלקה לניהול סיכונים: https://www.health.gov.il/UnitsOffice/HD/MTI/Drugs/risk/DocLib/Prolia_Patient_safety_information_Card_ONJ.pdf

10/05/2019 | 13:05 | מאת: ניצנה

שלום רב, לקחתי פעם ראשונה פרוליה בדצמבר 18 - במרץ התגלתה אנמיה 7.5 וקיבלתי מיד מנה דם. המון תופעות הלוואי שכתובות על הפרוליה הגיעו אלי, נימולי אצבעות ורגלים שרירים +נפלו שינים בלסת תחתונה 5 שיניים בתוך כתר . אנמיה + הייתי רוצה לדעת כמה זמן לאחר שאפסיק להזריק קיימת סכנת הנמק בלסת ??? חשוב לי מאוד - תודה רבה ניצנה 0507-943733

זכור לי לפני הרבה שנים שקיבלתי את הזריקה הייתי כמו בלון בצקתית. היום קיבלתי את הזריקה שבריר האם התופעה יכולה להופיע שוב?

לקריאה נוספת והעמקה

אני מניחה שבשאלתך התכוונת לתכשיר Diprospan. Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone. מפנייתך לא לגמרי ברור מהי תופעת הלוואי אותה חווית תחת השימוש בתכשיר ומהי השאלה. אחת מתופעות הלוואי העלולות להתרחש לאחר מתן התכשיר הינה תגובה אלרגית אשר מערבת את התנפחות הגוף והפנים. במידה והבצקות החלו לאחר זריקה בודדת של Diprospan, סביר להניח שמדובר בתגובה אלרגית. בנוסף, בשימוש ממושך/שימוש במינון גבוה של סטרואידים עלולות להופיע תופעות לוואי האופייניות לשימוש בסטרואידים- הכוללות השמנה ואגירת נוזלים. בכל אופן, תופעת הלוואי עלולה לחזור תחת שימוש נוסף בתכשיר, ולכן מומלץ לפנות לרופא המטפל במידה ותופעת הלוואי אינה חולפת או שהיא מחמירה.

13/06/2018 | 15:58 | מאת: moti

שלום רב, האם ידוע על התפרצות של וסקוליטיס לאחר מספר עירויים של רמיקייד בגין ספחת ודלקת מפרקים פסוריאטית? בעלון לצרכן של התרופה מצאתי כתוב תחת ''תופעות לוואי המופיעות לעיתים נדירות : התנפחות של כלי דם קטנים (וסקוליטיס) '' בברכה,

לקריאה נוספת והעמקה

הן בספרות והן בדוח הבטיחות לתכשיר Remicade, מוזכרים מספר דיווחים של וסקוליטיס אשר הופיע לאחר הטיפול בתכשיר. המספר הנמוך של המקרים המדווחים ביחס להיקף שיווק התכשיר, אכן מגדירים תופעת לוואי זו כנדירה. יש לציין שבמקרים מסוימים התכשיר Remicade משמש כאופציה טיפולית בוסקוליטיס עמידה שאינה מגיבה לטיפולים מקובלים. ככלל, סמיכות בין תחילת נטילת תכשיר והופעת תופעת לוואי מעלה את הסיכוי לקשר סיבתי. מומלץ ליידע את הרופא המטפל בכל שינוי בהרגשה המופיע תחת השימוש בתכשיר.

05/06/2018 | 15:15 | מאת: רגישות ליוד

האם הזריקה מכילה יוד תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בפנייתך לא מצוין באיזו זריקה מדובר

05/06/2018 | 09:00 | מאת: שימוש בריאקוטן

רופא העור רשם לבתי בת ה-16 כדורי ריאקוטן לטיפול בפצעי אקנה בפנים (כמובן לאחר בדיקות דם תקינות). הבנתי שאחת מתופעות הלוואי היא רגישות של העור ונדרשת הגנה מוגברת בחשיפה לשמש. כל הקיץ לפנינו וחשוב לי להבין 1. האם העור בכל הגוף רגיש או רק עור הפנים, 2. האם מדובר בסיכון של ממש בחשיפה לשמש. כי כמה שנשתדל להימנע ... ברור לי שהיא תיחשף יום יום לשמש (למשל הדרך לביה"ס וחזרה בחודש הקרוב). תודה, אפרת

לקריאה נוספת והעמקה

Roaccutane הינו תכשיר המכיל Isotretinoin ומותווה לטיפול באקנה. השימוש בתכשיר מעלה את רגישות העור בחשיפה לשמש, ולכן במהלך הטיפול בתכשיר מומלץ להימנע מחשיפה מוגברת לשמש ומשימוש במנורות ובמיטות שיזוף. כמו כן, במהלך הטיפול ב Roaccutane מומלץ למרוח תכשיר המכיל קרם הגנה מהשמש בעל מקדם הגנה גבוה (15 SPF או גבוה יותר) על כל חלקי העור החשופים לשמש, ולא רק על עור הפנים. יש לציין כי עור הפנים רגיש במיוחד במהלך השימוש בתכשיר, ומצוי בסיכון מוגבר ליובש , ועל כן מומלץ להשתמש במשחה או קרם לחות לעור ולשפתיים במהלך הטיפול. בנוסף, אין לבצע טיפולים קוסמטיים כלשהם בעור. למידע מורחב אודות הסיכונים הקשורים לשימוש בתכשיר מומלץ לפנות לכרטיס למטופל/ת המופיע באתר המחלקה לניהול סיכונים: https://www.health.gov.il/UnitsOffice/HD/MTI/Drugs/risk/DocLib/roaccutane_March%202016.pdf

03/06/2018 | 20:01 | מאת: פנינה

התחלתי לקחת יומיים פעמיים ביום רפאבן 500 על דעת עצמי נדלקת גרון. היום הייתי אצל הרופאה והיא נתנה אוגמנטין 875 ולא אמרתי לה שלקחתי אנטיביוטיקה. לא רגישה לשום תרופה ולא יודעת מה להמשיך ומה לקחת. אודה לך על תשובתי.

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, אין לקחת תרופות מרשם ללא ייעוץ רפואי ואבחנת רופא. כעת מומלץ להיצמד להוראות הרופאה וליטול Augmentin לפי המינון ומשך הנטילה עליו היא המליצה.

01/06/2018 | 15:13 | מאת: דורון

האם יש למגנטים תופעות לוואי, בחילה למשל?

לקריאה נוספת והעמקה

פורום זה נועד לתת מענה לשאלות העוסקות בתופעות לוואי הקשורות בטיפול תרופתי, ואיננו מוסמכים לתת ייעוץ בנושאים אחרים.

01/06/2018 | 09:53 | מאת: רוטרו חיים

שלום רב אבקש לברר האם נטילת שתי התרופות ביחד גורם לתופעות לוואי. אני מקבל פעם ביום קולכיצין 0.5 מ'ג. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שימוש ב Colchicine במקביל ל Lipitor (אשר החומר הפעיל בו הוא Atorvastatin) עלול להתבטא בעליית סיכון לתופעת לוואי של רבדומיאליזיס (הרס מעטפת השריר) ומיופתיה (מחלות שריר). הסיכון מוגבר במטופלים עם ליקויים בתפקודי הכליות ובאנשים מבוגרים. ההחלטה על המשך הטיפול תלויה ברופא המטפל, ולכן יש לוודא כי הרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית מודע לשילוב התרופתי.

29/05/2018 | 00:30 | מאת: יעל

שלום 1. האם משווקים בארץ טרדמקס בשחרור מושהה גם במינונים של 200-300 מ"ג? (באתר של מאוחדת אני רואה ברשימת התרופות שיש טרמדקס בשחרור מושהה רק במינון של 100) 2. מה הסיבה שטרמדקס באותו מינון, של 100 מ"ג ועם אותו מספר כדורים (30) בשחרור מושהה המחירון הוא כ-35 ש"ח, ורגיל, כמעט כפול, 68 ש"ח? 3. האם העובדה שבשחרור מושהה הוא ל-24 שעות, ורגיל כנראה למספר שעות, אומר שאפקט ההשפעה של המושהה יהיה יותר חלש מאחר והפיזור הוא לכל ה-24 שעות? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

Tramadex בשחרור מושהה (tramadex OD) רשום בישראל גם במינון של 200 מ"ג ו 300 מ"ג. לרשימה העדכנית של תרופות רשומות בישראל מומלץ להכנס למאגר התרופות של משרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/trufot/index.asp?safa=h. ההבדל בין התכשיר 100 tramadex לבין tramadex OD 100 אינו טמון ביעילות התכשיר, אלא במשטר המתן, כיוון שפורמולציית ה OD מאפשרת שחרור קבוע של התכשיר במשך כיממה, לעומת שחרור מיידי של הפורמולציה הרגילה. השפעתם של תכשירי טרמדול לשחרור מיידי (tramadex) מורגשת תוך כשעה, ומגיעה להשפעת שיא תוך 2-3 שעות (דבר המחייב נטילת מספר טבליות לאורך היממה על מנת לשמור על אפקט נוגד כאב) לעומת תכשירי טרמדול לשחרור מושהה (tramadex OD) אשר שיא הפעילות שלהם מושג תוך 4 עד 12 שעות. לא נוכל לתת מענה לשאלות בענייני מחירי תרופות בפורום זה.

שלום וברכה. אני לוקחת גלולות יאז למניעת הריון. המינון הוא 2 כדורים בבת אחת. כעת אובחן אצלי סרקואידוזיס, ועלי לטפל בו עם "פרדיניזון" (קורטיזון) - שבועיים ראשונים 40 מ"ג, שבועיים נוספים 30 מ"ג, ואח"כ עוד כ5 חודשים 20 מ"ג. א. האם שימוש בקורטיזון שכזה גורר בהכרח השמנה של הפנים? מהם אחוזי הסיכוי שזה יקרה? האם ניתן למנוע זאת? ב. האם יש בעיה לשלב את זה עם ה"יאז"? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

תופעות לוואי הנובעות משימוש בסטרואידים הן לרוב תלויות מינון ושכיחותן עולה בשימוש במינונים גבוהים של סטרואידים. אחת מתופעות הלוואי המאפיינת נטילת סטרואידים הינה ""moon face ("פני ירח"- התנפחות הפנים), והיא חלק מ"תסמונת קושינג". ישנם מחקרים שונים על השפעות של סטרואידים, והמינון הנלקח/משך הלקיחה לא תמיד יכולים לנבא במדויק הופעה של תופעת לוואי כזו או אחרת. יחד עם זאת ניתן לומר שהרבה מתופעות לוואי האופייניות לנטילה ממושכת של סטרואידים נובעות משימוש של 3 שבועות לפחות בסטרואידים או לשימוש במינון גבוה (למעלה מ 20 מ"ג ביום). התגובה לשימוש בסטרואידים שונה ממטופל למטופל ותלוית מינון, אך תתכן גם במינון נמוך יחסית בטיפול ממושך. ככלל, על מנת למזער את תופעות הלוואי מהטיפול בסטרואידים יש לטפל במנה הנמוכה ביותר האפשרית לתקופה הקצרה ביותר המשיגות את מטרות הטיפול. שילוב של נטילת סטרואידים במקביל לנטילת גלולת למניעת הריון המכילות מרכיב אסטרוגני (כגון yaz), עלולה להתבטא בעליית רמות סטרואידים בדם ולעליית שכיחות תופעות הלוואי האופייניות. יש לציין כי ישנן גלולות למניעת הריון אשר אינן מכילות מרכיב אסטרוגני, אלא מרכיב פרוגסטרוני בלבד. מומלץ ליידע את הרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית על השילוב התרופתי ולהתייעץ בנוגע לחלופות.

שלום וברכה ותודה על התשובה. בהמשך לנ"ל מבקשת לשאול מספר שאלות. אני אמורה להתחיל לקיחה של 40 מ"ג לשבועיים,30 מ"ג לשבועיים שלאחריהם, ואז להתחיל לקחת 20 מ"ג לתקופה של בין חמישה לשמונה חודשים. א. תוך כמה זמן מתחילת נטילת הקורטיזון יכולות להתחיל תופעות הלוואי? (בתקוה שלא יהיו...) ב.האם לאחר שארד במינון ואגיע ל20 מ"ג תופעות הלוואי יחלפו,או שצפוי שימשכו עד סוף התהליך הרפואי? ג.האם יש דברים שאוכל לעשות על מנת למזער את תופעות הלוואי כמה שניתן? תודה רבה!

שלום מדובר על כאב חזק בברך שכואב מאוד גם בזמן השינה. מה ההבדל בין טרדמקס 100 מ"ג רגיל ל - TRAMADEX OD באותו המינון. האם השחרור המושהה אומר שהשפעתו תהיה פחות אפקטיבית מאשר הטרמדקס הרגיל שהשפעתו היא לפחות זמן? ומה ההבדל בין טרמדקס 100 מ"ג, לזלדיאר, וכן לפרוקסט 5 מ"ג מבחינת ההשפעה? האם הטרמדקס במינון 100 מ"ג הוא הרבה יותר יעיל וחזק מאשר זלדיאר? ושאלה לסיום, האם בהכרח יש בעיה ליטול (באופן זמני כמובן) את התרופות הללו כשיש דום נשימה בשינה? איזו תרופה מהשלוש שציינתי לעיל הכי פחות בעייתית כשיש דום נשימה בשינה? כמובן שאין לי כוונה לקחת על דעת עצמי, השאלה היא בשביל להבין ולקבל רקע. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, רצוי לטפל בתרופות נוגדות כאב במינון הנמוך ביותר ולזמן הקצר ביותר הנדרש. ההחלטה על סוג התכשיר, המינון ומשך הטיפול נקבע אינדיבידואלית לפי הרקע של המטופל ולפי ההתוויה. התכשיר tramadex, אשר החומר הפעיל בו הוא tramadol, הינו תכשיר המותווה לטיפול בכאב בינוני עד חמור. ההבדל בין התכשיר 100 tramadex לבין tramadex OD 100 אינו טמון ביעילות התכשיר, אלא במשטר המתן, כיוון שפורמולציית הOD מאפשרת שחרור קבוע של התכשיר במשך כיממה, לעומת שחרור מיידי של הפורמולציה הרגילה. השפעתם של תכשירי טרמדול לשחרור מיידי (tramadex) מורגשת תוך כשעה, ומגיעה להשפעת שיא תוך 2-3 שעות, לעומת תכשירי טרמדול לשחרור מושהה (tramadex OD) אשר שיא הפעילות שלהם מושג תוך 4 עד 12 שעות. Zaldiar הינו תכשיר אשר מותווה גם הוא לטיפול בכאב בינוני עד חמור, ומכיל גם PARACETAMOL במינון 325 מ"ג , בנוסף ל 37.5 מ"ג של TRAMADOL . התכשיר Percocet מכיל oxycodone ו paracetamol, והינו משכך כאבים נרקוטי . במחקרים שונים שנעשו במטופלים אשר חוו כאב, ההשפעה נוגדת הכאב של תכשיר משולב המכיל paracetamol + tramadol הייתה טובה מזו שהושגה במתן paracetamol לבדו, ודומה (ולעיתים אף טובה) מההשפעה שהושגה במתן tramadol לבדו. מבחינה פרמקולוגית, השפעתו של Percocet חזקה מזו של tramadol- אך יחד עם זאת, ההשפעה נוגדת הכאב של התכשירים השונים תלויה במינון הנלקח, ועשויה להשתנות בין מטופל למטופל. הן ל tramadol (החומר הפעיל הנמצא ב tramadexוב zaldiar) והן ל Percocet פעילות אופיואידית אשר עלולה לדכא את מערכת העצבים המרכזית, ונטילתם במטופלים בעלי חשש לדיכוי נשימה אינה מומלצת. מומלץ לגשת לרופא המטפל על מנת להתאים לך את הטיפול המתאים למצבך ולרקע הרפואי.

סובלת מפריצת דיסק ולא ישנה בלילות מכאבים נטלתי עד כה צשככים אופייאטים ואני רוצה להפסיק האם זלדיאר יכול לגרום לעוררות

לקריאה נוספת והעמקה

Zaldiar הינו תכשיר המכיל PARACETAMOL במינון 325 מ"ג ו TRAMADOL במינון 37.5 מ"ג ומותווה לטיפול בכאב בינוני עד חמור. מפנייתך לא ברור לגמרי מהי השאלה. לתכשיר Zaldiar פעילות אופיואידית אשר מדכאת את מערכת העצבים המרכזית (מה שעלול לגרום לתחושת איטיות ועייפות), ולכן זהו אינו תכשיר בעל פעילות "מעוררת". בנוסף, תכשיר זה גם הוא בעל פוטנציאל לגרום לתופעת לוואי של תלות והתמכרות. יש לציין כי ישנם משככי כאבים הנמכרים עם וללא מרשם רופא, אשר אינם בעלי פוטנציאל לתלות ולהתמכרות. במידה ואת מעוניינת להמשיך בטיפול נוגד כאב ולהפסיק את הטיפול באופיאטים , יש להיוועץ ברופא המטפל על מנת להפסיק את השימוש בתכשירים בצורה הדרגתית ובטוחה, ולהתאים לך את הטיפול המתאים ביותר לרקע הרפואי.

14/05/2018 | 13:12 | מאת: יוסי

קראתי שהתרופה דאלאצין C עלולה לגרום לשלשולים חמורים וכאבי בטן אפילו חודשיים אחרי סיום הטיפול. אני חולה בקרוהן ובנוסף אלרגי לפניצלין. האם יש אנטיביוטיקה אחרת שאני יכול ליטול לפני ואחרי עקירת כירורגית של שן בינה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

ל Dalacin תופעות לוואי נפוצות של שלשולים וכאבי בטן, העלולות להופיע בכ 1-10% ממשתמשי התכשיר. בנוסף, לאנטיביוטיקה זו תופעת לוואי לא שכיחה אך חמורה של זיהום חמור במעיים (Pseudomembranous colitis) . התסמין העיקרי לזיהום זה הינו הופעת שלשולים- אשר עלולים להופיע עד כחודשיים לאחר הטיפול האנטיביוטי וההמלצה הינה לפנות לרופא בצורה מיידית עם הופעת כאבי הבטן לאחר תחילת הטיפול בתכשיר, בפרט אם כאבי בטן אלו אינם חולפים, או שהם מלווים בהופעת שלשולים/חום. ישנן אופציות טיפוליות נוספות פרט ל penicillin ול Clindamycin- כגון תרופות ממשפחת המקרולידים (Azithromycin /clarithromycin ) אך גם הן עלולות לגרום לתופעות לוואי בטניות ו Pseudomembranous colitis. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל על האופציות הטיפוליות המותאמות למצבך.

14/05/2018 | 13:08 | מאת: יוסי

שלום אני אמור ליטול במשך כמה ימים את האנטיביוטיקה דאלאצין C ונאמר לי שאסור לשכב לאחר שנוטלים אותה מחשש לפגיעה בוושט, רציתי לשאול כמה זמן לאחר הנטילה אסור לשכב? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

החומר הפעיל בתכשיר Dalacin הינו Clindamycin. השימוש באנטיביוטיקה זו אכן עלול לגרות את הוושט, לכן מומלץ לקחת את התרופה עם כוס מים. ככלל, בתכשירים אשר עלולים לגרות את הוושט מומלץ שלא לשכב כחצי שעה לאחר נטילת התכשיר , וניתן לקיים הנחיה זו גם בנטילת Dalacin. (יש לציין כי בעלוני התכשיר לא קיימת המלצה שלא לשכב לאחר נטילת התכשיר, אלא המלצה לנטילת התכשיר עם כוס מים).

אני מטופלת בשבוע האחרון באוגמנטין בגלל דלקת ביד לימפטית, אמורה לקבל השבוע את זריקת הפרוליה החצי שנתית. האם אפשרי שילוב בין שתי התרופות בו-זמנית? אודה לתשובתך בהקדם, יום טוב.

לקריאה נוספת והעמקה

לא קיימת אינטראקציה ידועה בין שני התכשירים.

אני מקבל קרדילוק 1.25 לטיפול בהפרעות קצב בהצלחה טובה מאוד. קיים אצלי זמן רב שעול מטריד שלא עובר . האם ישנה אפשרות שזו תופעת לוואי לתרופה? (נזכרתי שבעבר הרחוק קיבלתי ACE INHIBITOR והוא גרם בוודאות לשעול.)

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, הופעה של תופעת לוואי בסמיכות לתחילת נטילת תרופה או בסמוך לשינוי תרופתי (כמו עליית מינון) מעלה את הסיכוי לקשר סיבתי. תופעת לוואי של שיעול אינה תופעת לוואי האופיינית לתכשיר Cardiloc, אשר החומר הפעיל בו הוא Bisoprolol. במאגר תופעות הלוואי של ארגון הבריאות העולמי, שכיחות תופעת הלוואי במשתמשי התכשיר הינה 1.5%. הצרות של דרכי הנשימה עלולה גם היא להיות תופעת לוואי של Cardiloc, אך היא בדרך כלל מאפיינת מינונים גבוהים יותר. שיעול יכול להיות תסמין למגוון מצבי מחלה נוספים, יש לפנות לרופא לבירור.

07/05/2018 | 12:11 | מאת: בלה

היי י שלי שאלה עקרונית. האם לפעוטות יש כדורים נגד הקאות? גיל 3. יש לי ילדון רגיש שמדי פעם סובל מהקאות. לצערי רופא הילדים אף פעם לא רושם לי נוגד הקאות והילד יכול לסבול יממה שלמה וכמעט להתייבש. אני שוקלת לעבור רופא אבל לפני זה רוצה להבין האם זה בגלל שאין כדורים נגד הקאות ובחילות לגיל הזה או שזו פשוט גישה של רופא? בנוסף קראתי פעם שפראמין עלול לגרום לפירכוסים וכו'. לי אישית פראמין מעולם לא עזר. האם יש משהו אחר עבו רפעוטות והאם ייתכן שבגלל הפירכוסים הורידו את זה לגמרי? אשמח לסדר בנושא והאם יש פתרון כלשהו לפעוטות. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לשאלתך ה"עקרונית"- כן. קיימות אופציות טיפוליות לבחילות והקאות בילדים (בכדורי או בתמיסות לשתייה), אך מכיוון שסימפטומים של בחילות והקאות בילדים עלולים לנבוע ממגוון סיבות, על הרופא להעריך את מצבו הרפואי של הילד ולרשום לו תרופה בהתאם לאבחנה. התכשיר Pramin, אשר החומר הפעיל בו הוא Metoclopramide, אכן עלול להוריד את הסף לפרכוסים ואסור לשימוש במטופלים עם אבחנה של אפילפסיה. התכשיר מותווה לטיפול בילדים כקו שני (כלומר לא אופציה טיפולית בעדיפות ראשונה) הן לטיפול בבחילות והקאות לאחר ניתוח והן למניעת בחילות והקאות הקשורות בטיפול כימותרפי. כמו כן התכשיר מותווה להקלת פרוצדורות דיאגנוסטיות בילדים כגון אינטובציה. לא ציינת בפנייתך את הרקע הרפואי הכללי של הילד, אך משתמע ש Pramin אינה תרופת הבחירה עבורו. מומלץ לגשת לרופא המטפל (רופא הילדים או לחילופין רופא מומחה בגסטרואנטרלוגיית ילדים) על מנת לאבחן את הסיבה לבחילות ולהקאות. אבחנה מדויקת תאפשר טיפול ממוקד ויעיל. לא נוכל להמליץ על טיפול ספציפי ללא אבחנה.

שלום התחלתי לקחת סימבלטה 30 מג וכבר ביום הראשון בחילות קשות ורגישות בקיבה. אני חוששת שככל שאמשיך הבחילות תגדלנה. הבנתי שזה אמור לחלוף מתישהו, 1. השאלה אם אפשר בינתיים לקחת כדור נגד בחילות שעוזר לי בשם טראבמין? זה כדור נגד בחילות בנסיעה, האם מותר לשלב בין השניים, האם כדאי לקחת במרווחים? 2. האם אפשר לקחת גם קונטרולוק בבוקר כשאת הסימבלטה אני לוקחת בערב? 3. מתי אמורות לחלוף הבחילות מהסימבלטה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

תופעת לוואי של בחילה נצפתה בשכיחות מוגברת במטופלי Cymbalta (אשר החומר הפעיל בו הוא (Duloxetine בהשוואה למטופלי פלצבו בניסויים הקליניים שנערכו אודות התכשיר. לא ציינת בפנייתך האם את לוקחת את התכשיר Cymbalta על בטן ריקה או מלאה, אך לעיתים- נטילת תכשירים על בטן מלאה יכולה להקל על תסמיני מערכת העיכול. ככלל, אין אינטראקציה ידועה בין התכשיר Travamin (אשר החומר הפעיל בו הוא DIMENHYDRINATE) ובין Cymbalta, אך התכשיר Travamin מיועד למניעה וטיפול בבחילות הקשורות למחלת נסיעה או בעקבות הקרנות, ולא מומלץ להשתמש בו למטרות אחרות. במידה ותופעת הלוואי מחמירה או שהיא אינה חולפת אף לאחר נטילת התכשיר על בטן מלאה- מומלץ לגשת לייעוץ רפואי. אין מניעה משילוב Cymbalta עם Controloc. את התכשיר Controloc מומלץ לקחת בבוקר, על בטן ריקה, כשעה לפני הארוחה.

07/05/2018 | 09:59 | מאת: אלי

אני אחרי ניתוח מעיים לוקח אנטיביוטיקה פלג׳ל וציפרודקס ורציתי לדעת אם יש ניגודיות בין האנטיביוטיקה לכורכום?

לקריאה נוספת והעמקה

המידע על תוספי תזונה מבחינת יעילות, בטיחות והשפעות גומלין הינו מוגבל. בהסתמך על מקורות המידע שברשותינו לא ידוע על אינטרקאציה משמעותית, אך לא אוכל לשלול כזאת בשל המידע המוגבל.

שלום אני צריכה לקבל את הזריקה בימים אלו. יש לי תור לניתוח אצל פלסטיקאי להסרת נגע עורי באף, הסביר לי שהוא מרדים את המקום וכורת את הנגע ..זה ניתוח קטן. האם זה לא מתנגש עם הפרוליה לגבי ניתוחים..?מחכה לתשובה בהקדם, תודה מראש .יפה

לקריאה נוספת והעמקה

אין הנחיה מיוחדת בהקשר של נטילת Prolia וניתוחים פלסטיים מקומיים.

האם שעתיים לאחר זאלדיאר ניתן לקחת משהו נוסף לכאבים אופטלגין או נורופאן או רוקסט + אם הכדור לא משפיע לאחר שעתיים

לקריאה נוספת והעמקה

Zaldiar הינו תכשיר המכיל PARACETAMOL במינון 325 מ"ג ו TRAMADOL במינון 37.5 מ"ג ומותווה לטיפול בכאב בינוני עד חמור. התכשיר ROKACET PLUS מכיל קפאין, קודאין ו paracetamol. לתכשיר Zaldiar פעילות אופיואידית אשר עלולה לדכא את מערכת העצבים המרכזית, ונטילתו בסמוך לקודאין עלולה להתבטא בעליית הסיכון לדיכוי מערכת העצבים המרכזית ודיכוי נשימתי, ולכן השילוב עם ROKACET PLUS אינו מומלץ. לא ציינת בפנייתך את הרקע הרפואי, את גילך ותרופות נוספות שנלקחות במקביל (אם ישנן). בהיבט של תגובות בין תרופתיות- ניתן לשלב את נטילת התכשיר עם nurofen או optalgin, אך יחד עם זאת מומלץ להיוועץ ברופא המכיר את הרקע הרפואי על מנת להתאים לך את מינון משככי הכאבים היעיל והבטוח עבורך.

תודה רבה על תגובתך אני לאחר ניתוח של כריתת טחורים בשיטה הפתוחה אני לוקח כל בוקר קרדילוק 10 מ״ג וקודיובאן 160/25 ובערב גאנואט הכאבים ממש בילתי נסבלים לאחר הניתוח לפני כמה שנים עברתי ניתוח אוטופדי ברגים ופלטה בעצם הטיביה ולא כאב לי ככה אז לקחתי פעם ביום טרמאדקס 100 ושתי אופטלגין פעם ביום ולא היו כאבים

29/04/2018 | 23:53 | מאת: טל

רופא אאג המליץ לי על כדורים אלרגי עקב סינוסיטיס כרוני , אני אדם בריא בגיל 34, הכדור גורם לי לכאבי ראש , ודימומים באף מידי יום במשך 24 שעות , להפסיק את הכדור?

לקריאה נוספת והעמקה

החומר הפעיל בתכשיר Allergyx הינו Loratadine. תופעת לוואי של כאב ראש הינה אחת מתופעות הלוואי הנפוצות ביותר אשר דווחו בשימוש בתכשיר. בהקשר זה יש לציין כי כאב ראש הינה תופעת לוואי המאפיינת סינוסיטיס. דימום מהאף (epistaxis) אינה תופעת לוואי המזוהה עם השימוש בתכשיר, ודווחה בכ 0.8% מהמשתמשים. ככלל, הופעתם של תופעות לוואי בסמוך לתחילת טיפול תרופתי מעלה את הסיכוי לקשר סיבתי. במידה ותופעות הלוואי אינן חולפות, או שהן מחמירות, מומלץ לגשת לייעוץ רפואי.

26/04/2018 | 13:58 | מאת: שרון

שלום רב קיבלתי מירשם לדאלצין סי עקב כאבי שן הבינה כשקניתי את התרופה ראיתי שהתרופה מכילה לקטוז זה אומר שהתרופה חלבית?

לקריאה נוספת והעמקה

Lactose משמש כחומר בלתי פעיל בקפסולות Dalacin C. ככלל, יש להבדיל בין מצב של רגישות לחלב למצב של אלרגיה לחלב. רגישות לחלב ("אי סבילות ללקטוז") הוא מצב בו ישנו חוסר באנזים הלקטאז, המפרק את סוכר החלב. אנשים בעלי חוסר זה מתקשים לעכל מוצרי חלב, וחווים תסמינים של נפיחות בבטן, כאבי בטן ושלשולים לאחר צריכת מוצרי חלב. לרוב, כמות הלקטוז בתכשירים המכילים לקטוז כחומר בלתי פעיל נמוכה מאוד, ורוב המטופלים אשר מאובחנים עם "אי סבילות ללקטוז" סובלים היטב את השימוש בתכשירים אלו ולא חווים תופעות לוואי המקושרות לרגישות לחלב לאחר נטילתם. במידה ובכל זאת הופיעו תסמינים אופיינים של רגישות ללקטוז לאחר נטילת התכשיר במטופלים עם אבחנה ידועה של "אי סבילות ללקטוז"- ניתן לשקול הוספת כדורי לקטזין במקביל לנטילת התכשיר. אלרגיה לחלב, לעומת זאת, הינה תופעה שונה לחלוטין, העלולה להיות מסכנת חיים, ומאפיינת בעיקר ילדים. במקרה וישנו חשש לאלרגיה לחלב- יש לפנות לרופא המטפל לשם מציאת חלופה טיפולית.

26/04/2018 | 10:16 | מאת: חיים רוטרו

שלום לך אני מקבל את התרופה כשעה חודשים האם אפשר לקבל אותה לאורך זמן ללא הגבלה? לפי בדיקות יש לי בממוצע 115 בבדיקת הדם במעבדה.

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר Arthryl go מכיל GLUCOSAMINE SULFATE, ומותווה להקלת סימפטומים של אוסטאוארטריטיס של הברך. הקלה בתסמינים (בדגש על הקלה בכאב) עשויה לבוא לידי ביטוי רק לאחר מספר שבועות של שימוש בתכשיר. לא ברור לגמרי מפנייתך כמה זמן אתה נוטל את התכשיר ואם ישנו שיפור בתסמינים, אבל ההמלצה הינה לשקול מחדש, בהתייעצות עם רופא, את המשך הטיפול בתכשיר במקרה ואין הקלה בתסמינים לאחר תקופת טיפול של 2 עד 3 חודשים. לא ציינת בפנייתך את הרקע הרפואי. מטופלים מסוימים נדרשים למעקב מדדים במהלך השימוש בתכשיר. במידה וישנה הקלה בתסמינים בעקבות נטילת התכשיר ואתה מעוניין להמשיך לקחתו- מומלץ לוודא כי הרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית ואת התרופות הנוספות שהנך לוקח (אם ישנן) מודע לכך שאתה נוטל Arthryl go.

24/04/2018 | 16:31 | מאת: יפעת

שלום קיבלתי דליצין אחרי עקירה במינון של 450 מ"ג. הופיעו כאבי בטן חזקים מאוד, דומים לצירים, משתקים מכל פעילות. האם זו תופעת לוואי של התרופה הזו? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

החומר הפעיל בתכשיר Dalacin הינו Clindamycin. לאנטיביוטיקה זו תופעות לוואי נפוצות של שלשולים וכאבי בטן, העלולות להופיע בכ 1-10% ממשתמשי התכשיר. יחד עם זאת, לאנטיביוטיקה זו תופעת לוואי לא שכיחה אך חמורה, של זיהום חמור במעיים. התסמין העיקרי לזיהום זה הינו הופעת שלשולים- אשר עלולים להופיע עד כחודשיים לאחר הטיפול האנטיביוטי. לא ציינת בפנייתך האם הופיעו תסמינים נוספים מלבד כאבי הבטן, אך מומלץ לפנות לרופא לשלילת מחלה זיהומית, בפרט אם כאבי הבטן אינם חולפים, או שהם מלווים בהופעת שלשולים/חום.

22/04/2018 | 10:43 | מאת: ליז

שלום בעלי עבר קיצור קיבה (שרוול) לפני כשנתיים הוא בן 53 בריא בדרכ הברזל בירידה iron 53 גם מאגרי הברזל בירידה רציפה יתר הבדיקות תקינות...בלוטת התריס, בי 12, חומצה פולית, גלוקוז וכדומה נשארו לי מתקופה ההריון כדורים של "פרוקל" (עדיין בתוקף) האם יש בעיה לתת לו לנטול אותם באופן קבוע פעם ביום כפי שאני נטלתי בהריון? בהנחיות לשימוש בדף התרופה מופיע שלא מומלץ למי שהסיר חלק מהקיבה ... אשמח לתשובה שבוע טוב

לקריאה נוספת והעמקה

לאחר ניתוח בריאטרי, עלול להיווצר מצב של חוסר ברזל- הן בגלל הסרת האיזורים העיקריים בהם נספג הברזל במהלך הניתוח, והן בשל שינויים בהפרשת החומצה אשר משפיעים על ספיגת הברזל ושינויי תזונה. ככלל, ההמלצה הינה ליטול תוספי ברזל לאחר ניתוח בריאטרי, וניתן לקחת כל תוסף ברזל המכיל לפחות 45 מ"ג ברזל אלמנטלי (התכשיר "פרוקל" מכיל 52 מ"ג ברזל).

20/04/2018 | 20:19 | מאת: שואל

נטלתי אסאקול 6 כדורים של 800 מ״ג ליום. למחרת התחלת הטיפול הרגשתי טנטון באוזניים , הפסקתי אחרי חודש אל עד היום הטנטון לא חולף? הייתכן שהאסקול כורם לתופעות כאלה? האם האסאקול 800 מ״ג

לקריאה נוספת והעמקה

ל Asacol , אשר החומר הפעיל בו הוא Mesalazine, אין תופעת לוואי ידועה של טינטון. קיימים מספר דיווחים על הופעת טינטון במהלך הטיפול בתרופות אלו, אך אחוזי הדיווח נמוכים (שכיחות תופעת לוואי זו תחת השימוש בתכשיר עומדת על 0.5%, כפי שעולה מנתונים המופיעים במאגר דיווחי תופעות הלוואי של ארגון הבריאות העולמי). טינטון יכול להגרם ממספר גורמים, תרופתיים ושאינם תרופתיים. מומלץ לפנות לרופא לצורך החלטה על המשך טיפול ובירור גורמים נוספים.

17/04/2018 | 19:14 | מאת: שלי

כאב בירכיים ודלקת מפרקים

לקריאה נוספת והעמקה

מפנייתך לא לגמרי ברור מה השאלה. התכשיר Arthryl go מכיל GLUCOSAMINE SULFATE, ומותווה להקלת סימפטומים של אוסטאוארטריטיס של הברך. כמו בכל תכשיר, השימוש ב Arthryl go עלול להיות כרוך בהופעת תופעות לוואי, כשהנפוצות שבהן הינן כאב ראש, עייפות ותופעות לוואי במערכת העיכול. לרשימה המלאה ניתן להיכנס לעלון התכשיר במאגר התרופות של משרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/ARTHRYL-GO-PT-HEB_1446632636637.pdf אל תיבהלי למקרא כל תופעות הלוואי, ייתכן ולא תחושי באף אחת מהן . יש לציין כי ההקלה בתסמינים (בדגש על הקלה בכאב) עשויה לבוא לידי ביטוי רק לאחר מספר שבועות של שימוש בתכשיר, וכי התכשיר אינו מיועד לטיפול בתסמיני כאב אקוטיים. בכל אופן, מומלץ להתייעץ עם רופא המכיר את ההיסטוריה הרפואית לפני תחילת השימוש בתכשיר

17/04/2018 | 13:14 | מאת: אילנה

יש לי גרורות בעצמות. עד עתה קבלתי פעמיים ביום טרגין 10 מג בשילוב עם 40 ויפות אופטלגין גם פעמיים ביום. האונקולוגית העלתה לי ל20 מג פעמיים ביום . כמה שעות צריכות לעבור בין לקיחת המנה השנייה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בהעדר הוראה אחרת מהרופאה המטפלת , מומלץ לחכות 12 שעות בין נטילת המנות. יש לציין כי תופעות הלוואי של התכשיר, אשר כוללות דיכוי של מערכת העצבים המרכזית, עלולות להתבטא ביתר עם העלייה במינון. מומלץ להמנע מנהיגה ומעשיית פעולות הדורשות ריכוז ועירנות סביב השינוי במינון.

16/04/2018 | 20:59 | מאת: אמיר

בתי בת 10 שוקלת 29 מקבלת מינון של 10 מוקסופין שלושה פעמים ביום . בטעות נתת לה 15 מה עושים והאם ישנו איזשהו סיכון?

המינון אינו עולה על מינון מומלץ להתוויות מסוימות. אם אין תסמינים או סימנים מיוחדים מהם סובלת הילדה, אין צורך בפעילות מיוחדת. החלמה מהירה!

היי , לאחר שהובחנתי על ידי הרופא כבעל טוסטסטרון נמוך (ממש על הגבול התחתון), כבר שלוש שנים שאני לוקח 50 מ"ג כל שלושה ימים (מינון נמוך, להבנתי). הטוסטסטרון גבוה אבל החשק המיני שלי דעך עם הזמן והגיע לאפס (פשוט אפס , כלום). האם טיפון בקלומיפן ציטראט יכול לגרום לפגיעה בחשק המיני ? אני יודע שהתשובה לכאורה ברורה – יותר טוסטסטרון - יותר חשק. אבל הייתכן והתרופה הזו גורמת גם להפרשת הורמונים אחרים שפוגעים בחשק ? כמו כן - האם טיפול ארוך טווח בקלומיפן ציטראט במינונים האלה יכול לגרום לבעיות ?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר Ikaclomin , (אשר החומר הפעיל בו הוא CLOMIFENE CITRATE) מתערב בקישור האסטרוגן לרצפטור, ועל ידי כך מעלה רמות LH (luteinizing hormone) , המעודד ייצור טסטוסטרון. מצב של היפוגונודיזם- אשר גורם לחוסר בטסטוסטרון, עלול להיות מאופיין בירידה בחשק המיני, עליה במשקל וסימפטומים נוספים. המידע אודות שימוש ב Ikaclomin בגברים הינו מוגבל, כיוון וההתוויה העיקרית של התכשיר מתייחסת לשימוש בנשים. השימוש בתכשיר זה לא מקושר עם ירידה בחשק המיני. כמו בכל תכשיר, השימוש ב Ikaclomin עלול להיות מקושר עם עלייה בשכיחות של תופעות לוואי מסוימות- כגון ת"ל בטניות והפרעות ראייה. יש לציין כי רבות מתופעות הלוואי של התכשיר מתייחסות לנשים. גם ההמלצה על משך השימוש בתכשיר מתייחסת למספר מחזורי הטיפול המומלץ בנשים (התלוי במחזור החודשי) וההמלצה הינה לא להשתמש בתכשיר במינון יומי העולה על 100 מ"ג, מעל ל 5 ימים. יש לציין כי מטרת פורום זה הינה ייעוץ בנושא תופעות לוואי הנובעות מטיפול תרופתי ולא ייעוץ בנוגע למשטר הטיפול- אך יש לציין כי בשוק קיים תכשיר המותווה לטיפול בהיפוגונודיזם בגברים. מומלץ לפנות לרופא המטפל לקבלת ייעוץ.

במרפאתי אחות הזריקה לי את החומר I.M ואילו בפרוספקט כתוב 2שיש להזריק S.C שאלתי היא האם בהזרקה שרירית הספיגה היא כמו בהזרקה עורית או שצריך זריקה נוספת

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר Prolia מיועד למתן S.C. בלבד, וככל הידוע לנו לא קיימים נתונים קליניים אודות ספיגת התכשיר לאחר מתן I.V

פרוליה הוזרק לשריר I.M ולא I.V לוריד כפי שכתבתם.

06/04/2018 | 21:33 | מאת: אילנה

האם אני יכולה לקחת כדור טרגין לכאבים אני חולת סרטן

לקריאה נוספת והעמקה

Targin, אשר מכיל Oxycodone ו Naloxone, הינו תכשיר אופיואידי המותווה להקלת כאב בינוני-חמור. ככלל, תרופות ממשפחת האופיואידים הינן טיפול מקובל לכאב ממקור סרטני. יחד עם זאת- יש להדגיש כי Targin הינה תרופה פוטנטית אשר נמכרת כתרופת מרשם בלבד, ואין לצרוך אותה ללא התייעצות עם רופא מומחה אשר מכיר את ההיסטוריה הרפואית, את מחלות הרקע ואת התכשירים הנוספים הניתנים במקביל (אם ישנם).

04/04/2018 | 16:25 | מאת: טלינקה

קיבלתי כדור דופלקס לטיפול ביתר לחץ דם. לפני שלושה שבועות תופעות לוואי -כתמים אדומים על העור עם עיקצוצים , כאבים בכפות הידיים והרגליים. הפסקתי את הכדור. תוך כמה זמן תופעות הלוואי יעלמו?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר Duplex מותווה לטיפול ביתר לחץ דם, ומכיל שני חומרים פעילים- AMLODIPINE ו VALSARTAN. ככלל, סמיכות בין תחילת נטילת תרופה ובין הופעת תופעת לוואי מעלה את הסיכוי לקשר סיבתי. תופעות לוואי של אדמומיות ואלרגיה עורית אינן תופעות לוואי שכיחות המקושרות לשימוש בתכשיר (מופיעה בכ 0.1%-1% ממשתמשי התכשיר). תופעות לוואי שכיחה הינה בצקות (כולל בצקות בגפיים) ולכן יש לעקוב אחר סימני בצקת. לא נוכל לתת צפי להיעלמות תופעות הלוואי. הפסקת שימוש בתכשירי מרשם מומלצת רק לאחר ייעוץ רפואי- מומלץ לפנות לרופא המטפל על מנת ליידע אותו על הפסקת השימוש בתכשיר ועל מנת לקבל טיפול חלופי ליתר לחץ הדם.