פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

תופעות לוואי עלולות להתרחש עם כל מתן של טיפול תרופתי, בין אם ניתן על פי הוראות השימוש של התרופה, ובין אם נלקח שלא על פי הוראות השימוש של התרופה או במינון יתר. הפורום נועד לתת מענה לכל שאלה הקשורה לתופעות לוואי מתרופות או תגובות בין תרופתיות. הפורום מיועד לענות, בין היתר, על שאלות בנושאים הבאים: תופעות לוואי אפשריות העלולות להתרחש מטיפול תרופתי, חשד לגבי תופעת לוואי שהופיעה בעקבות מתן טיפול תרופתי בפועל, מחלה שהוחמרה או שהופיעה בעקבות טיפול תרופתי, תופעת לוואי שהופיעה כתוצאה מתגובה בין תרופות או חשש לתגובות בין תרופתיות. .
1350 הודעות
1303 תשובות מומחה

מנהלי פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.

במשך 10 שנים קבלתי פוסלאן . אחרי הפסקה קבלתי זריקות פרוליה60. כבר 5 זריקות ובתחילת דצמבר אקבל את השישית.בדיקות ctx מלפני שנה וחצי,:68. Procollagen i aminoterminal peptide total blood 15.3 הוצע לי לבצע עקירות והשתלות שיניים. האם מותר לי

לקריאה נוספת והעמקה

Prolia אשר החומר הפעיל בו הינו Denosumab, הינו תכשיר המכיל נוגדן המעכב אוסטאוקלסטים (תאים הורסי עצם), ומותווה לאוסטאופורוזיס ולאיבוד עצם. לתכשיר זה תופעת לוואי נדירה הנקראת נמק של עצם הלסת (ONJ), אשר עלולה להופיע הן במהלך השימוש בתכשיר והן לאחר הפסקת השימוש, ואשר עלולה להתבטא בכאב, נפיחות, דלקת מקומית ואף שבר בלסת. חשוב לציין כי תופעת לוואי זו הופיעה בעיקר בחולים אונקולוגים ומבוגרים, וכי התופעה נדירה במטופלים ב Prolia להתוויה של אוסטאופורוזיס (בו הזריקה ניתנת אחת לחצי שנה). כמו כן, תופעת לוואי זו אינה יחודית רק ל prolia, אלא לתכשירים נוספים המשמשים לטיפול באוסטאופורוזיס. למידע נוסף על תופעת הלוואי מומלץ לעיין בכרטיס המידע הבטיחותי למטופל המופיע באתר המחלקה לניהול סיכונים: https://www.health.gov.il/UnitsOffice/HD/MTI/Drugs/risk/DocLib/Prolia_Patient_safety_information_Card_ONJ.pdf פעולה כירורגית בחלל הפה כמו עקירה או שתל הינה גורם סיכון להתפתחות תופעת לוואי זו (הסיכון ל ONJ במטופליprolia עומד על 0.1%, ועולה לכ 0.15% לאחר עקירה) ולכן במהלך הטיפול בתרופה עדיף להימנע מטיפולים אלו. ההמלצה המקובלת הינה להשלים את הטיפולים הדנטליים לפני תחילת הטיפול בתרופות לאוסטאופורוזיס ולהקפיד על היגיינת הפה במהלכו. במידה ומתפתח צורך בטיפול שיניים במהלך השימוש בתכשיר, מומלץ לבצע את הפרוצדורה ה"שמרנית" ביותר ולהימנע ככל הניתן מפרוצדורות פולשניות. ככלל, בכל טיפול תרופתי יש לשקול את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי. מטופלים ב denosumab להתוויה של אוסטאופורוזיס (או מחלה שאינה ממאירה אחרת) ואשר אינם מטופלים בסטרואידים סיסטמיים במקביל, נחשבים בקבוצת סיכון נמוכה להתפתחות תופעת הלוואי. אין מספיק עדויות התמוכות בשימוש ברמת CTX כדי להעריך האם בטוח לבצע פעילות דנטלית פולשנית (אם כי יש מנתחים אשר משתמשים בקריטריונים אלה בהחלטה לביצוע פעילות פולשנית) וכן אין מספיק עדויות לקביעת תקופת המתנה מהפסקת הטיפול ועד לביצוע פרוצדורה פולשנית. לסיכום, ההמלצות אינן חד משמעיות ויש להיוועץ ברופא השיניים וברופא המטפל על מנת לקבל ייעוץ פרטני.

היי האם מותר לאזריק דיסרוספן להורדת נפיחות בעפעף התחתון של העיין??יכול להיות נזק??

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר מיועד, בין היתר, להזרקה מקומית לאזור המודלק. הרופא יתאים את הטיפול בהתאם למצב הרפואי. כבכל טיפול תרופתי יתכנו תופעות לוואי לטיפול ולפרוצדורת המתן.

15/11/2018 | 00:29 | מאת: ג

שלום ד"ר אודה לעזרתך אני ממש מודאגת התחלתי לקחת כדור טופיתרים לכאבי ראש... ומאז שהתחלתי לקחת האצבעות של הידיים נרדמות לי ואני מרגישה חולמנית. היום (היום השלישי שאני לוקחת) על הבוקר נתקעתי במישהי בכביש רגיל לחלוטין בלי שום סיבה. פשוט עופפתי... זה מהכדור לדעתך?

לקריאה נוספת והעמקה

טופתרים הינו תכשיר המכיל את החומר הפעיל topiramate. ככל תרופה, גם זו עלולה לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. נימול, עייפות, חולמנות וישנוניות הינן תופעות לוואי שכיחות מאוד לתכשיר. כיוון שהתופעות ידועות ושכיחות והופיעו עם תחילת הטיפול בתכשיר ניתן לייחסן בסבירות גבוהה לטיפול. חשוב מאוד לא לנהוג כל עוד הנך סובלת מתופעות לוואי אלה (עייפות/חולמנות).

זריקה של מטוטרקסט 12.5 מג מה הן.ת.הלוואי ? איזה ת.לוואי צריכות להדליק נורה דומה? במידה ויש פגיעה בכבד או בכיליה מהתרופה,האם זה הפיך? האם לטווח הרחוק התרופה מגדילה סיכוי לממאירויות? במידה ויש וירוס או חיידק בזמן שימוש בתרופה, האם יש להפסיקה עד להבראה ? האם יש אפשרות להתנקות מהתרופה כאשר יש הטבה , לאחר כמה חודשי שימוש ?..... ............................................................

לקריאה נוספת והעמקה

מטוטרקסאט מקושר למגוון תופעות לוואי בדרגות חומרה שונות והן מושפעות מהמינון הניתן ומשטר הטיפול. תופעות הלוואי השכיחות המתרחשות במינון נמוך של התכשיר לעיתים נדירות מסכנות חיים. תופעות לוואי שכיחות הינן דלקת של רירית הפה, תופעות לוואי במערכת העיכול (כמו כאב בטן, בחילה וכו'), הפרעות בבדיקת תפקודי כבד, פריחה, כאב ראש, עייפות, נשירת שיער והפרעות המטולוגיות. תופעות לוואי כבדיות, ריאתיות ודיכוי מח עצם עלולות להיות מסוכנות הן במינון נמוך והן גבוה. פגיעה כלייתית לרב מתרחשת במינון גבוה. פגיעה כבדית- עליה מינורית באנזימי כבד שכיחה, אך פגיעה משמעותית היא נדירה. ניטור תקופתי של אנזימי כבד, הימנעות מצריכת אלכוהול, זהירות בחולים במחלות רקע כבדיות וצריכת חומצה פולית יכולים למזער את הסיכון. סיכון לזיהומים- התרופה במינונים נמוכים הינה בעלת פעילות על מערכת החיסון, אך בד"כ אינה מדכאת מערכת חיסון במידה כזו המאפשרת זיהומים אופורטוניסטים (ברב המטופלים) ללא טיפול בתרופות נוספות, המדכאות מערכת חיסון. לגבי טיפול בזמן זיהום- הפסקה זמנית של התרופה נדרשת כתלות בחומרת הזיהום. יש להיוועץ ברופא ולשקול כל מקרה לגופו. שימוש בתרופה כנראה עלול להעלות סיכון למחלות לימפופרוליפרטיביות, אך גם בחלק ממצבי המחלה להן ניתן הטיפול – שכיחות גבוהה יותר למחלות אלה מאשר לאוכלוסייה הכללית. יש ליידע את הרופא במידה ומופיעים תסמינים של זיהום, דימום לא צפוי, תסמינים של אלרגיה (כמו תופעות עוריות, תסמינים של פגיעה כבדית כגון הצהבה ובצקות. לרשימה רחבה של תופעות הלוואי ותסמינים הדורשים פנייה לעזרה רפואית בעלון התכשיר אשר נמצא במאגר התרופות באתר משרד הבריאות. לגבי בדיקות המעקב הנדרשות, מעקב אחר הטבה והחלטה על משך הטיפול המומלץ- יש להיוועץ ברופא המטפל.

13/11/2018 | 17:08 | מאת: NOT_FOUND

שלום רב , אני בן 46 ואני נוטל פרופסיה כעשר שנים , ובחצי השנה האחרונה אני חש בכאבי ראש קלים . האם יש קשר? מלבד זאת אני מרגיש מצוין , בדיקות הדם שלי מצויינות.

לקריאה נוספת והעמקה

בשל העובדה שהינך נוטל את התכשיר שנים וכאב הראש הופיע לאחרונה, ככל הנראה אין קשר בין השניים.

האם התרופות נגד כולסטרול כמו פרבליפ יש להן אפקט אנטיכולינרגי

לא ידוע לי על אפקט אנטיכולנרגי של pravastatin החומר הפעיל בתכשיר פרבליפ.

כאב גב תחתון מתוצאות פריצת דיסק כאב מאוד חזק וגם יש לי עקמת בגב כאבים חזקים מאוד מה אפשר לקחת

לקריאה נוספת והעמקה

יש לפנות לרופא להתאמת טיפול.

10/11/2018 | 07:45 | מאת: יוסף ווסק

אישתי נסתם לראשונה הדבקת פנטדול לפני שבוע. סיבה - מחלת Pudendal neuralgia - כאבים קשים, סריפה,etc תוצאה הייתה מאוד חיובית משך שלושה ימימ. אתמול סמנו מדבקת Fanta, אשר קיבלנו בבית מרקחת של קופ״ח. לילה לפני קיבלה נר Valium 10mg. 7 שעות אחרי הדבקה הופיעו בחילות מאוד קשות והקעות. ל.דם עלה ל170/110, בדרך כלל תקין. הורדנו מיד מדבקה. אחרי טיפול של שעתיים (סירבה להתפנות לבית החולים) ל.ד. ירד ובחילות פסקו, אך הופיע שכיחה של והתקשתה להזכר דברים. כעת ל. ד.תקין. האם תופעות דומות ידועות אחרי התרופה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדבקות המכילות את החומר הפעיל Fentanyl מיועדות למטופלים אשר טופלו בתכשירים אחרים ממשפחת האופיאטים. העברה בין האופיאטים מתבמעת ע"י רופא ואמורה להיות ע"י העברה למינון מקביל ואז להתאמת המינון בהדרגה (עלייה או הפחתה) למינון הנמוך ביותר היעיל להשגת שליטה בכאב כדי למזער את תופעות הלוואי. תופעות הלוואי השכיחות ביותר של מדבקות המכילות fentanyl הינה בחילות (35%), הקאות (23%) עצירות (23%), סחרחורת, נמנום כאבי ראש והפרעות שינה. עלייה בלחץ דם גם הינה תופעת לוואי ידועה ושכיחה לתכשיר. שיכחה הינה תופעת לוואי ידועה אך לא שכיחה. מומלץ ליידע את הרופא אודות התופעות שהתרחשו על מנת שיוכל להתאים את מינון התכשיר אשר יאפשר איזון טוב יותר בין שליטה בכאב לתופעות הלוואי מהתכשיר.

ככלל כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. חלקן ידועות וחלקן לא צפויות. יש לקחת בחשבון כי כאשר מתחילים ליטול תרופות נוגדות דיכאון, תתכן החמרה בתחילת הטיפול עד שהתרופות משפיעות (שבועיים או יותר). תופעות הלוואי השכיחות לתרופה הן: עייפות, נמנום, יובש בפה, עלייה במשקל וסחרחורת. בין תופעות הלוואי הייחודיות יותר לתכשיר: ירידה ברמות נתרן, תסמונת סרוטונין (כאשר משולב עם תרופות נוספות המעלות פעילות סרוטונין. התסמינים: חום גבוה לא מוסבר, עלייה בקצב לב, הזעה, שלשול, התכווצויות שרירים בלתי נשלטות, חוסר שקט, ריור מוגבר), ירידה בספירות דם, תופעות לוואי כבדיות ותגובות עוריות. לרשימה מורחבת של תופעות הלוואי האפשריות, יש לעיין בעלון לצרכן של התכשיר: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAnonim.asp?TrCod=128%2063%2030739%2001&TrName=

קיבלתי זריקת מטטרוקסאט לפני 5 שבועות בעקבות הריון חוץ רחמי. עדיין תשושה באופן לא סביר. בדיקות דם תקינות. האם זו תופעה מוכרת? או שאני צריכה ללכת להיבדק?

לקריאה נוספת והעמקה

כ-30% מהמטופלים בפרוטוקול חד פעמי של מטוטרקסאט מפתחים תופעת לוואי. בין תופעות הלוואי האפשריות הן עייפות, חולשה ופגיעה בריכוז. לרב, תופעות הלוואי של מטוטרקסאט, הניתן להריון חוץ רחמי, הינן מתונות וחולפות -רעילות הינה נדירה. עם זאת, אם מצבך אינו משתפר, יש לפנות לרופא לבירור.

06/11/2018 | 19:13 | מאת: גליה

אני נימצאת כרגע בהריון ונתנו לי אספירין כדי למנוע את התרחבות צוואר הרחם השאלה שלי אם אספירין קרדיו זה אותו הדבר?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר אספירין קרדיו מכיל Acetyl salicylic acid כלומר Aspirin במינון 100 מ"ג לטבליה.

שלום רב היתי אצל רופא עור עקב פטריה בשתי כפות הרגליים והרופא המליץ לי על משחת אגיסטן מרחתי אותה ותוך שניות נוצר צריבה לא נעימה בכף הרגל רק לאחר יותר מחצי שעה זה הפסיק.ביקשתי להחליף למשחת לימסיל וזאת אף צרבה יותר בכף הרגל ואפילו לזמן ממושך וגם כאן זה עבר רק אחרי שעה ויותר.האם להמשיך את השימוש במוצרים האלה ? כי כבר הייתי פעמיים אצל רופא העור שלי ולא בטוח שיתלהב שאגיע שוב אליו.האם אלו נקראות תופעות לואי? אודה בבקשה לדעת מה החומרים הנמצאים במשחות אלו?[כי הפטריה והקשקשת כבר נמצאות על כף הרגל]. אודה לסיוע.

לקריאה נוספת והעמקה

היי, אני לא רוקחת. אבל עד שיענו לך.. אז ככה, אכן מדובר ברגישות. אני לא ממליצה לך להשתמש במשהו שצורב לך. לי למשל אין את התופעות הללו מעולם בשימוש. לפי העלון כתוב שתופעות אלו יתכנו אך הן חולפות.. את יכולה לנסות עוד פעם אחת למרוח מעט על אזור קטן ולראות אם הסתגלת או לא. אבל אני הייתי ממליצה לך לקחת משהו אחר. תמתיני לרוקחת ובינתיים אל תמרחי.

התכשיר אגיסטן קרם מכיל את החומר הפעיל Clotrimazole ואת החומרים הבלתי פעילים הם: Octyldodecanol, Cetostearyl, Alcohol, Cetyl Esters Wax, Sorbitan Monostearate, Polysorbate 60, Benzyl Alcohol, Purified Water התכשיר למיסיל מכיל את החומר הפעיל Terbinafine (אינו אותו חומר פעיל ואינו שייך לאותה משפחת תרופות כ-Clotrimazole) ואת החומרים הבלתי פעילים: Isopropyl myristate, Polysorbate, Octadecanol, Cetanol, Cetyl Palmitate, Sorbitan, Benzyl alcohol. צריבה וגירוי הינן תופעות לוואי אפשריות של התכשיר. יתכן וזו תגובה לחומרים הבלתי פעילים לתכשירים. האם בד"כ הינך מפתח תגובות רגישות או גירוי לתכשירים הנמרחים על העור? בכל מקרה, אם התופעה מחמירה/חמורה, כדאי לפנות לרופא להתאמת טיפול אחר.

05/11/2018 | 23:11 | מאת: גוני

שלום רב:) יש לי שאלה לגבי נטילת פרופסיה. בעבר לקחתי כל יום כדור פרופסיה להתקרחות אך נאלצתי להפסיק בעקבות תופעות לוואי. קראתי באתרים מחו"ל שיש רופאים (בעלי מוניטין) שממליצים לפציינטים שלהם לקחת את הכדור פעמיים-שלוש בשבוע כי הם טוענים שכדור פרופסיה משאיר את ההורמון DHT נמוך למספר ימים. ואף ראיתי מחקר שהראה שלאחר נטילה של כדור 1 מ"ג פינסטריד (פרופסיה) לוקח לגוף שבוע עד שרמות ההורמון DHT חוזרים ל BASELINE שלהם (כמו לפני נטילת הכדור) השאלה שלי מכיוון שהכדור משפיע על ההורמונים, אם בן אדם לוקח את הכדור נניח פעמיים בשבוע כפי שראיתי שכמה רופאים ממליצים לפציינטים שלהם, תיאורטית זה לא אמור להיות יותר מסוכן? מאשר לקחת את הכדור כל יום. כי אם אני לוקח כדור יום כן ואז לוקח רק אחרי יומיים-שלוש זה לא אשגע לי את ההורמונים בגוף? ועלול לגרום למערכת ההורמונים לקרוס או משהו כזה? כי אופן לקיחה כזה תיאורטית מכניסה את מערכת ההורמונים ל" רכבת הרים."

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר פרופסיה נרשם בישראל לאחר בחינת יעילותו, בטיחותו ואיכותו במשטר המינון המקובל והוא טבליה במינון 1מ"ג כל יום להתוויה של מניעת נשירה והגברת צמיחת שיער ראש בגברים. התרופה הינה תרופת מרשם רופא ולפיכך יש לנטלה בהתאם להנחיות הרופא המטפל.

05/11/2018 | 07:57 | מאת: אנה

בעבר קיבלתי זריקת דיפרוספן לקרסול בעקבות כאבים עזים, וזה עזר. לפני כשבוע, כשביקשתי מהאורתופד זריקת דיפרוספן, הוא סירב לי בטענה שזה עלול להביא לקריעת רצועות או גידים. יש בסיס לטענה הזו, האם באמת יש חשש כזה?

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone כבכל טיפול תרופתי - בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. היארעות תופעות הלוואי בהזרקה מקומית של סטרואידים לבעיות גידים- לא לגמרי ברורה. קריעת גיד אינה נכללת בין התופעות הלוואי הידועות לתכשיר עם זאת, קיימים תיאורי מקרה של קרע בגיד לאחר הזרקה מקומית של סטרואידים. ככלל- טיפול תרופתי ניתן כשהתועלת מנטילתו עולה על הסיכון הגלום בשימוש בו. מומלץ לדון עם הרופא על הטיפול המתאים ביותר למצבך הרפואי.

לקחו מח עצם וביופסיה שלא הראתה שום סיבה לאלרגיה ולמרות סאת אני מתגרדת עד זוב דם טופלתי בכדורים כמו טלפאסט וכ״ד והיום הזריקו לי שיפרו ספן של 1 מ״ל 5 מ״ג + 2 מ״ג שאלתי האם הזריקה גורמת לאלרגיה להיעלם תוך כמה אני אמורה להרגיש שאין לי צורך לגרד וכל הפריחה תיעלם האם אפשר לקבל זרקה נוספת ובאיזה תדירות ואם הזריקה לא עוזרת האם יש טיפול נוסף תודה

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone. הראשונה מסיסה, נספגת במהירות עם הזרקת התכשיר ותורמת לפעילות המהירה של התכשיר והשנייה נספגת באופן איטי ובכך מאפשר שליטה בסימפטומים לתקופה ממושכת- אשר יכולה להמשך גם מספר שבועות. לתכשיר פעילות נוגדת אלרגיה. משך ההשפעה משתנה בין אנשים שונים ותלוי באינדיקציה לה ניתן התכשיר ותדירות המתן תלויה בחומרת המצב ויעילות הטיפול.

מזה כשנה וחצי מטופל בכאבים גב "כרוניים" (לאחר שנה של טיפולים במרפאת כאב תה"ש), ע"י זוג כדורים הנ"ל בבוקר ואחה"צ , שבלקיחתם הכאב נעלם . מה ההשלכות לטווח ארוך , והאם ניתן להמשיך כך שנים רבות ללא נזק מהותי ? (אני בן 65 עם ל"ד מיוצב בנורמיטן 100 מ"ג זה 25 שנה ללא תופעות לוואי )

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ראשית אבהיר כי כל טיפול תרופתי טומן בחובו תופעות לוואי פוטנציאליות וכי בטיחות הטיפול נבחנת מול התועלת בטיפול והחלופות הטיפוליות האחרות. בהתייחסות לתופעות הלוואי לטווח ארוך לשני התכשירים שציינת: Zaldiar הינו תכשיר המכיל Paracetamol במינון 325 מ"ג ו Tramadol במינון 37.5 מ"ג. רוקסט פלוס מכיל Paracetamol 500מ"ג, caffeine 50מ"ג וCodeine- 15מ"ג. למרכיבים Tramadol ו-Codeine פוטנציאל לגרום לתופעת לוואי של תלות והתמכרות בשימוש ממושך לכן במידה ויש צורך להפסיק את הטיפול, יש להיוועץ ברופא המטפל על אופן הפסקת הטיפול. המרכיב Paracetamol בשני התכשירים מקושר לפגיעה כבדית בעיקר במינון גבוה מהמומלץ, תקופת שימוש ממושכת, שתיית אלכוהול בשילוב עם נטילת התכשירים (וכן הפסקת פתאומית של צריכה קבועה של אלכוהול), צום, נטילת תרופות נוספות שעלולות לפגוע בכבד, גיל מבוגר, מצבי תת תזונה, מחלת כבד כרונית ברקע וכו'. חשוב לוודא כי המינון היומי של Paracetamol, שהינך נוטל אינו עולה על המינון המקובל של התרופה (מכל התכשירים שהינך צורך). אם הנך סובל מגורמי סיכון נוספים יש לשקול בדיקות תפקודי כבד תקופתיות, עפ"י שיקולו הקליני של הרופא המטפל. במידה ומופיעים תסמינים וסימנים המעידים על פגיעה כבדית כגון: הקאות ובחילות למשך מספר ימים, איבוד משקל, גרד חמור, צהבת, הגדלת בטן, בצקות, יש לפנות לרופא בדחיפות. בנוסף, בתקופת הטיפול המשולבת אין לצרוך אלכוהול ו/או תרופות/צמחי מרפא נוספים בלי להתייעץ עם רופא/רוקח. צריכת קפאין בכלל ומהתרופה רוקסט פלוס בפרט עלולה לגרום לעלייה בלחץ הדם- יש לעקוב. כאמור, לפני מתן טיפול תרופתי נשקלת התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי. יש להשתמש בתרופה עפ"י הוראות רופא (מינון ומשך טיפול) וכמובן ליידע את הרופא במידה שאינך מרגיש הקלה בכאב או לחילופין במידה והינך מפתח תופעות לוואי.

לפני כשבוע החלו לי כאבים עזים ולחץ על שלפוחית השתן (לא צריבה!) נטילת שתן מרובה ותכופה המלווה בכאבים בלתי נסבלים!. הלכתי לטר״ם שם טענו שיש לי דלקת בדרכי השתן. הכאב השתפר אך לא חלף. רופאת המשפחה אמרה לי להפסיק מיידית בשימוש באנטיביוטיקה זינאט כי החידק שמצאו בבדיקה לא רגיש ולא רלוונטי לזינאט ולא נמצאה דלקת בשתן. עם זאת הרופאה טענה כי נמצא חידק שהוא שייך בדרך כלל לעור וטענה שלא ניקיתי מספיק טוב את האזור לפני מתן בדיקת השתן. אם כך, מה יכול להיות הכאב העז והבלתי נסבל שחוויתי (ועוד חווה מעט ממנו כרגע אך בצורה נסבלת)? איך יכול להיות שמצד אחד היא טוענת שאין דלקת בשתן אך מצד שני טר״ם טענו שכן? היא נתנה לי מרשם לציפרודקס. מודה, קראתי את האזהרות ותופעות הלוואי ונרתעתי. מתה מפחד להתחיל את הטיפול. אני בחורה צעירה ובריאה (בת 21). מה הסיכוי שאחווה את תופעות הלוואי המזעזעות האלה? תודה מראש!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התכשיר ציפרודקס מכי את התרופה Ciprofloxacin, שהינה אנטיביוטיקה ממשפחת הפלואורוקווינולונים. בין תופעות לוואי ידועות למשפחת תרופות זו (עם הבדילם בין התרופות השונות במשפחה) הן תופעות לוואי בגידים ומפרקים, נוירופתיה ותופעות נוירולוגיות נוספות, הפרעות בקצב הלב ותופעות של רגישות יתר. רשימת תופעות לוואי מורחבת עם השכיחות בה נצפתה כל תופעה מצוינת בעלון לתכשיר. ככלל כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. לא תמיד ניתן לחזות מי מהמטופלים יפתח תופעת לוואי, עם כי, קיימים גורמי סיכון ידועים לחלק מתופעות אלו. למשל דלקת בגידים ופרקים יותר שכיחה באוכלוסייה המבוגרת (מעל גיל 60), במי שנוטל במקביל תרופות סטרואידליות, בכאלה בעלי היסטריה של בעיות בגידים, בסובלים מכשל כלייתי, בחולים שעברו השתלת לב, כליה או ריאה ובאנשים, המבצעים פעילות גופנית. מצבים נוירולוגים מסוימים ואפילפסיה יכולים להיות גורמי סיכון לתופעות לוואי נוירולוגיות מסוימות. שינויים בקצב לב שכיחה יותר בקשישים, בעלי היסטוריה משפחתית של הארכת QT (באק"ג), רמות אלקטרוליטים מסויימות שאינן מאוזנות, נוטלי תרופות נגד הפרעות קצב לב ועוד. חשוב להבין כי מטופלים רבים בתרופה אינם מפתחים כלל תופעות לוואי וכי אי מתן טיפול, כאשר נדרש, טומן בחובו סיכון גם כן. כיוון שהרופאה רשמה לך אנטיביוטקה, אני מבינה כי קיימת אבחנה של זיהום. אני ממליצה לך לפנות לרופאה לדון עימה על חששותיך ולקבל הסבר על מצבך הרפואי והטיפול הנדרש. בריאות שלמה.

לקחתי יומיים את התרופה , בוקר ערב ושוב ערב מינון 500 ליחידה אחת הפסקתי את התרופה בגלל שלא חשתי טוב וגם קראתי את תופעות הלוואי האיומות ואני מתכוון לקחת תרופה אחרת, יש לי שריפה בכפות רגליים, הגיוני שמערכת העצבים שלי נפגעה אחרי 3 כדורים בלבד?

בהחלט כן. אשתי קורבן של ציפרודקס. עדיין סובלת שנה וחצי אחרי 4 כדורים. שומר נפשו ירחק. יש קבוצות בפייס באנגלית עם עשרות אלפי נפגעים

29/10/2018 | 21:12 | מאת: סיגל

שלום רב, האם ידועות תופעות לוואי קשות משימוש במעט סינטומיצין 5% לעיניים ברמה של הגעה למיון? (נפיחות קשה, כאבים, אודם, צריבה, כולל התפשטות לאיזור הסנטר והאוזן)

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר סינטומיצין 5% לעיניים מכיל את התרופה Chloramphenicol (מרכיבים בלתי פעילים הם לנולין וואזלין). מתן מקומי של התכשיר לרב נסבל היטב. תופעות לוואי של רגישות יתר אינן שכיחות ושל תגובות אלרגיה חמורות נדירות. במקרה של הפרעה בראייה, כאבים חמורים בעין, פריחה ודלקת מקומית יש לפנות לרופא. כמו כן, אין להשתמש בתכשיר אם ידועה רגישות לאחר מרכיבי התכשיר.

27/10/2018 | 16:54 | מאת: יניב

שלום. ניתן לשלב כל יום ויטמין d וכדורי b12 למציצה? אין הפרעות בספיגה אחד של השני?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן ליטול את שני התכשירים יחד.

26/10/2018 | 23:48 | מאת: שלומית לוי

איזה כדור אפשר לקחת הכאבים עד כדי בכי ואי אפשר לישון בכלל

לקריאה נוספת והעמקה

יש לפנות לרופא לבירור בעיה והתאמת טיפול

לפני 3 ימים עשיתי חיסון שפעת. היום הזריקו לי את הזריקה פלוריה פעם שלישית. הפעם יש לי כאבים בזרוע ימין וברגליים. מה עושים

לקריאה נוספת והעמקה

כאבים בגפיים, שריר, שלד ומפרק (לעיתים חמורים) הינם תופעת לוואי שכיחה מאוד של התכשיר פרוליה. במידה והכאב אינו חולף או ישנם תסמינים נוספים שלא צוינו, מומלץ להיוועץ ברופא.

האם כדור ארקוקסיה גורם לחוסר או ירידה בתיפקוד המיני . תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תופעה זו אינה נכללת עם תופעות הלוואי הידועות לתכשיר. במידה והתופעה הופיעה עם תחילת השימוש בתכשיר/עליית מינון והשתפרה/חלפה עם הפחתת מינון/הפסקת טיפול ונשללו גורמים אחרים, שיכולים להסבירה, עולה הסבירות כי ניתן ליחסה לתכשיר. מומלץ לפנות לרופא להמשך בירור.

17/10/2018 | 21:54 | מאת: אסף

ד"ר שלום, אני נוטל מספר שנים ציפרלקס עקב התקפי פאניקה וחרדות. לצערי אני סובל מכמה תופעות לוואי שמאוד מציקות לי: השמנה נוראית שנובע מרעב מוגבר ורצון לאכילה כפייתית, עייפות,קושי להתרכז, ירידה בחשק המיני ובזקפה. בעבר הומלץ לי ע"י פסיכיאטר להוסיף לציפרלקס וולבוטרין XR, כאשר המינון הנמוך ביותר הינו 150 מ"ג. לצערי הכדור היה חזק לי מדי וגרם לי לקושי לישון, דפיקות לב מהירות, התגברות החרדה עם ירידה בתופעות הלוואי שנגרמו מהציפרלקס. מכיוון שהוולבוטרין XR הינו שחרור מושהה לא ניתן לחצות אותו, חשבתי אולי אם אנסה את הזייבן שהינו כדור בשחרור לא מושהה, ואחצה אותו ל-4, אוכל להנות הן מהיתרונות של הפחתת תופעות הלוואי של הציפרלקס ללא התופעות לוואי של המינון 150 מ"ג של הוולבוטרין XR. אשמח לשמוע דעתך בנושא והמלצות לבעיות שאני חווה עם הציפרלקס במידה ויש לך.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, תופעות הלוואי, שצוינו הן תופעות לוואי ידועות לתכשירים ממשפחת ה-SSRIs ביניהם ציפרלקס. תרופות ממשפחת ה-SSRIs משפיעות על משקל כתלות בתרופה הספציפית ומשך הטיפול בה. טיפול ממושך בתכשירים אלה עלול להביא לעלייה במשקל. לעיתים לא ברור אם מדובר בהשפעה ישירה של התרופה או שיפור במצב הנפשי אשר מביאים לאפקט זה. עפ"י הספרות תכשירים המכילים fluoxetine גורמים לפחות עלייה במשקל בד"כ ואילו אלה המכילים paroxetine יותר בעייתיים. יש לקחת בחשבון שבנוסף עם הגיל יש נטייה לעלייה במשקל ללא קשר לטיפול תרופתי. אין פתרון קסם להתמודדות עם תופעת לוואי זו מלבד לשמור על תזונה מוקפדת ולבצע פעילות גופנית. כמו כן, ניתן להתייעץ עם דיאטנית. בנוסף, תרופות ממשפחת ה-SSRIs עלולות לפגוע בתפקוד המיני בגברים ובנשים (כגון ירידה בחשק המיני, פגיעה בזקפה, בשפיכה ועוד). שכיחות התופעות משתנה בין התרופות השונות בקבוצה וכן נראה כי תלויות במינון הניתן. במטופלים הסובלים בפגיעה בתפקוד המיני ניתן לנסות להמתין להטבה ספונטנית של התסמינים (לפי מחקר אחד מתרחשת בכ-19% מהמטופלים), להפחית מינון במידת האפשר, להחליף טיפול לנוגד דיכאון אחר (מאותה משפחה או מקבוצת תרופות אחרת) או הוספת טיפול לתרופה ממשפחת ה-SSRI להקלה על תופעות הלוואי. התרופה Bupropion הנמצאת בתכשירים זיבן (מתווה לסיוע בהפסקת עישון) וולבוטרין (מותווה לטיפול בדיכאון) גורמת פחות לתופעות לוואי מסוג זה ביחס ל-SSRIs. התאמת הטיפול תעשה ע"י הרופא המטפל, אך אציין כי גם התכשיר זיבן הינו תכשיר בשחרור ממושך ואינו מתאים לחצייה. תופעות קוגניטיביות, ביניהן הפרעות זיכרון/קושי בריכוז יכולות להיגרם ממגוון גורמים כגון הפרעות מטבוליות, חוסר ויטמינים, הפרעות במערכת העצבים המרכזית, הרעלות שונות וכו'. בנוסף, תרופות רבות יכולות לגרום להפרעות קוגניטיביות ביניהן תרופות ממשפחת ה-SSRIs. בין המנגנונים המוצעים לירידה קוגניטיבית מ-SSRIs - ירידה ברמות נתרן. כמו כן, בלבול והפרעות בריכוז וזיכרון יכולות להיות תופעות לוואי של "תסמיני גמילה" מהתרופה, כלומר הפסקה פתאומית בטיפול לאחר תקופת טיפול ממושכת. אני ממליצה ליידע את הרופא בתופעה ולהיוועץ עמו בנוגע לגורמים האפשריים, לבדיקות הנדרשות ולהמשך הטיפול.

13/10/2018 | 03:22 | מאת: עומר

שלום, בתור אחד שמקבל מינון גבוה של התרופה (80 מ"ג ליום <2 כדורים של 20 מ"ג בכל פעם>), האם כתוצאה מהמחסור ניתן לעבור ל 8 קופסאות של Ritalin 10 mg? חשוב לציין כי לשאר התרופות הניתנות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז אין כל השפעה עליי.

לקריאה נוספת והעמקה

עפ"י חברת נוברטיס התכשיר Ritalin SR 20mg חזר לשיווק.

12/10/2018 | 23:46 | מאת: ספיר

אובחנה מחלת APLA כרגע נוטלת כבר 2 שנים כדור אלפרליד 1 מג או קסאנקס בלילה ולאחרונה עוד אלפרליד חצי מג ביום. האם מותר ליטול את הכדור יחד עם קומדין/אספירין או זריקות קלקסן? האם מחלת הAPLA ניתנת לריפוי? כיצד ניתן להיגמל מהתרופות לדיכאון אחרי כל כך הרבה זמן מבלי להרגיש שאני יוצאת מדעתי? חייבת לציין שניסיתי להחליף בכדורים אנטי דיכאוניים אחרים ללא הצלחה. רק אלפרליד עוזר לי באמת. אשמח לתגובתכם. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תרופות המכילות את החומר הפעיל Alprazolam (כגון קסאנקס ואלפריד) הינן תרופות ממשפחת הבנזודאזפינים. תרופות מקבוצה זו משמשות לטיפול בחרדה המלווה דיכאון, אך הן לא טיפול נוגד דיכאון. אין מניעה מליטול תרופה זאת עם התרופות נוגדות קרישה/צימות טסיות שציינת. לא ברור לי מפנייתך האם את מטופלת בטיפול נוגד דיכאון /תרופות נוספות ולכן לא התייחסתי לכך. לגבי הפסקת תרופות ממשפחת הבנזודאזפינים- אכן לא מומלץ להפסיקן בפתאומיות מבלי להיוועץ ברופא מחשש לתסמיני גמילה. במידה והינך מעניינת בהפסקת הטיפול התרופתי, יש לפנות לרופא לייעוץ, על מנת לבדוק נחיצות/התאמת טיפול ובמידה וההפסקה אפשרית לבצע אותה בצורה בטוחה ומבוקרת.

12/10/2018 | 06:05 | מאת: דבורה בת65

כאב חזק ביד ימין וכאבי ראש

שלום רב, לפני כשלושה חודשים השלמתי טיפול די אגרסיבי (מרובע) אנטיביוטי בחיידק ההליקובקטר (שילוב של דוקסילין , טינידזול, נקסיום וקל בטן) במשך שבועיים ולאחר בדיקה חוזרת התוצאה היתה חיובית...בכל זאת, קיבלתי שוב טיפול אנטיביוטי בשינוי( אמוקסילין, לבופלוקססין ונקסיום) ואני מתלבטת אם נכון לחזור על סוג טיפול אנטיביוטי שלא הוכיח עצמו בפעם הראשונה...אולי כדאי הפעם לשקול טיפול אלטרנטיבי אשר טוענים שהוא פותר הבעיה מהשורש? או שמא לוקחת סיכון?

לקריאה נוספת והעמקה

כישלון של טיפול התחלתי בהליקובקטר מתרחש בכ-20% מהמטופלים. קיימים פרוטוקולי טיפול שונים ביניהם שני אלה שציינת. הפרוטוקולים כוללים טיפול באנטיביוטיקה ומעכבי משאבות פרוטון (מעכב ייצור חומצה) וחלקם תרופות נוספות כמו ביסמוט. שני הפרוטוקולים, שציינת כוללים טיפול בסוגים שונים של אנטיביוטיקה (הפרוטוקול הראשון דוקסילין ממשפחת הטטרציקלינים וטינידזול ממשפחת האזולים ואילו הפרוטוקול השני אמוקסיצילין- משפחת הפניצילינים ולבפלוקסצין ממשפחת הפלואורוקווינולונים כלומר לא מדובר על חזרה על הפרוטוקול הראשון) אין באפשרותי במסגרת הפורום להמליץ לך על טיפול. יש לפנות לרופא להתאמת טיפול.

מודה לך מאוד על תגובתך . לפחות אין מדובר על חזרה על הפרוטוקול הראשון יחד עם זאת מבינה לגמרי כי הגישה האלטרנטיבית אינה שכיחה בקרב הרופאים הקונבנציונאליים כך שטיפול משולב נראה לי מנצח ובתקווה שהפעם זה יצליח .

10/10/2018 | 22:52 | מאת: סוזנה

חולה שחי עם כליה אחת מזה שנים ומטופל בברוטיזולם כבר 3 שנים התחיל לסבול מתת פעילות הכליה. עד כדי כך שהרופא המטפל שקל טיפול בדיאליזה.כשהברוטיזולם הופסק, פעולת הכליה וערכי ה קראטינין חזרו לנורמה. האם התופעה הזו מוכרת? רוקחת בקהילה

לקריאה נוספת והעמקה

עליית רמות קראטינין ופגיעה בתפקוד הכלייתי אינן תופעות לוואי ידועות של התרופה ברוטיזולאם. בחיפוש יזום במאגר תופעות לוואי של ארגון הבריאות העולמי, אותרו מספר דיווחים בודדים על תופעות לוואי כלייתיות לתכשיר, אך אין בהכרח מעיד על קשר בין התופעה לשימוש בתכשיר. על מנת להעריך קשר לטיפול, יש צורך בפירוט ההיסטוריה הרפואית, תרופות נוספות ופרטי הזמנים של הטיפולים השונים והאירוע.

סימבלטה עם אופלוקסצין.קיבלתי אופלוקסצין לדלקת חריפה בשתן .האם ניתן לקחת יחד עם סימבלטה שלוקחת 10 שנים? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה ליטול את שתי התרופות במקביל.

02/10/2018 | 21:38 | מאת: הרצל

לאחר 4 וחצי שנים של לקיחת סטרואידים במינון של 5 מיליגרם ליום ובהתיעצות עם נאורולוג הפחתתי למינימום את השימוש ואף הורדתי את השימוש ביכלל, כתוצאה מהפסקת הסטרואידים יש לי גרודים בגוף האם זה נורמלי? והאם כדאי לחזור לקחת מיליגרם 1 ליום ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ברור מה היה המצב בו טופלת בסטרואידים והאם גירוד הוא תסמין מאפיין של מצב זה, כיוון שהפסקת סטרואידים עלולה לגרום לחזרת תסמינים של המחלה הבסיסית (או בעיה אחרת שתסמינה מוסכו ע"י השימוש בסטרואידים). במידה והגירוד אינו משתפר או במידה והינך סובל מתסמינים נוספים מומלץ לפנות לרופא.

01/10/2018 | 14:32 | מאת: רקפת

לפני 3 שבועות אבחנו לי דלקת בקרום הלב באקו לב. קיבלתי קולכיצין פעמיים ביום. לאחר יומיים התחלתי לסבול מתופעות לוואי קשות (בחילות, סחרחורות, חולשה וחוסר שקט ואחרי כמה ימים התחילו גם שלשולים). הרופא יעץ לעשות הפסקה של 24 שעות. הפסקתי ותופעות הלוואח הלכו והתמתנו. חזרתי ליטול את התרופה ותופעות הלוואי לשמחתי לא שבו. מאז חלפו 8 ימים של נטילה סדירה והיום החלו שוב אותן תופעות ממש. אתמול והיום היו גם אירועים קצרצרים של דפיקות לב מהירות. האם ייתכן שתופעות לוואי חוזרות אחרי שבוע שאין כבר תופעות כאלו?

לקריאה נוספת והעמקה

עייפות ותופעות לוואי במערכת העיכול כגון שלשול, בחילה והקאה הינן תופעות לוואי ידועות של התרופה. שיפור בתופעות עם הפסקת הטיפול וחזרת תופעות הלוואי עם החזרת התכשיר מעלה סבירות כי תופעות הלוואי קשורות לתכשיר. במידה ותופעות הלוואי בלתי נסבלות עבורך או הרגשתך מחמירה, יש להיוועץ ברופא בנוגע להמשך הטיפול

שלום, האם ייתכן כי שימוש בנורפן מספר ימים ברצף, אך במינון המותר על פי העלון, יגרום לחולשה בגוף, עייפות ותחושה כללית רעה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים גם במינונים המקובלים לטיפול. לא ציינת את הסיבה שלשמה נלקח הטיפול, אך גם מצב דלקת עלול לגרום לחולשה והרגשה כללית רעה. במידה וההרגשה אינה משתפרת, יש לפנות לרופא לבירור.

28/09/2018 | 17:10 | מאת: ג

שלום, שנתיים שיש לי סינוס פילונידלי בעצם הזנב. נטיה כל חודש לדלקת לפעמים כואבת יותר לפעמים פחות... לפני שלושה חודשים נבדקתי לראשונה אצל כירורג שאימת את זה והמליץ על ניתוח שטרם עשיתי. שלשום שוב התחילה דלקת, פניתי לרופא המשפחה כדי לקבל אנטיביוטיקה. הוא הפנה אותי למיון לניקוז והביא לי אמוקסיקלב. לא פניתי למיון כי האנטיביוטיקה הפחיתה את הכאבים. מאז שאני עם האנטיביוטיקה אני חשה חולשה, עייפות, רק רוצה לישון, שלשולים. אני מרגישה ממש "חולה". יש תחושה שחם לי אבל אין חום. האם זה תופעות לוואי של האנטיביוטיקה? יש מה לדאוג? אני מתביישת לפנות למיון ולטפל בבעיה... זה במקום מאוד אינטימי... גם ההפניה למיון שקיבלתי לא בתוקף... אודה לעצתך

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר אמוקסיקלב מכיל את האנטיביוטיקה amoxicillin ו-clavulanic acud. אמוקסיצילין שייכת לקבוצת תרופות הנקראת פניצילינים והרכיב הפעיל האחר (חומצה קלאוולאנית( מגביר את יעילות התרופה בזיהומים מסויימים. כמו בכל תרופה, גם שימוש בתכשיר זה עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. שלשול הינה תופעת לוואי שכיחה מאוד בתכשיר זה. מעבר לזה יתכן ותחושת העייפות קשור לטיפול. ההתייחסות בתשובה היא לתופעות הלוואי האפשריות, אך אין האמור שולל החמרה במצב הרפואי שלשמו את מטופלת. יש לפנות לרופא ולברר מולו את הצורך בפנייה למיון.

26/09/2018 | 20:48 | מאת: אור

שלום רב שנים שאני סובל מאלופציה ארואטה (מגיל 13)כיום בן 29 . כל שנה וחצי בערך מתגלה לי חור או כמה חדשים בראש/זקן . יש פעמים שמשחה עוזרת ופעמים שרופא העור מזריק לי דיפרוספאן או דפמודרול אחרי שמשחה לא יעילה למשך זמן ,שאלתי היא כזאת אם אחות מזריקה לי לישבן זה יעיל לקרחות כמו שרופאת עור מזריקה ישירות לאיזור הקירח ?

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, כקו ראשון, הטיפול המקובל ל- alopecia areata הינו מתן מקומי של סטרואידים או בהזרקה לנגע. טיפולים סיסטמיים (כלומר לא מקומיים- כגון כדורים, זריקות תוך ורידיות, תוך שריריות ותת עוריות) ניתנים בד"כ במקרים חמורים של המחלה. טיפול סיסטמי בסטרואידים, אמנם יכול לעודד צמיחת שיער, אך טומן בחובו תופעות לוואי במערכות שונות בגוף (פני ירח, עלייה בתיאבון, תופעות עוריות, תופעות לוואי במערכת העיכול, תופעות לוואי במערכת שריר שלד, תופעות לוואי מטבוליות, השמנה (השפעה על פיזור שומן בגוף) ואגירת נוזלים), האופייניות לטיפול הסיסטמי בסטרואידים. יש להיוועץ ברופא המטפל בנוגע לטיפול המתאים ביותר עבורך.

04/10/2018 | 13:08 | מאת: אור

מכיוון שהתור עוד חודשיים חשבתי אם כדאי שהאחות תזריק לישבן במקום שאחכה והקרחות רק יגדלו . האם זה אפקטיבי או שעדיף לחכות לזריקה מקומית ? (משחה כמו נרידרם לא משפיעה)

04/10/2018 | 13:14 | מאת: אור

מתוך הכירות של החומר שטופלתי איתו חודש אחר חודש עד לצמיחה מלאה לא היו לי השפעות כאלו או אחרות ממה שציינת , אך אם הזרקה שעוברת לכל הגוף זה יכול להוות נזק ?

שלום רב, האם מותר לקחת אופטלגין ואקמול (כדור אחד מכל סוג), יחדיו, פעם ביום. מדובר בכאבי גב כרוניים ולטווח ארוך. נאמר לי שהצירוף מחולל פלאים בהפגת כאב. אני נוטלת צירוף זה מדי לילה ולא יותר מפעם אחת ביום. ושאלה נוספת - לעתים נוטלת נקסיום כל אימת שאני משתמשת בתרופות nsaid כגון אתופן. האם ליטול את הנקסיום בצמוד לאתופן או להפריד ביניהם, ובכלל מתי נוטלים נקסיום יחסית לאוכל/ארוחה או שאין קשר. האם ניתן ליטול פאמוטידין במקום נקסיום, והאם הוראות זמני הנטילה זהות? תודה וברכה בתיה

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מליטול אופטלגין ואקמול במקביל במינון שציינת. התכשיר פמוטידין (חומר פעיל famotidine) מעכב הפרשת חומצה במערכת העיכול מקבוצת נוגדי היסטמין סוג 2. ככלל אין הנחיות מיוחדות, אך לשם מניעת צרבת מהתרופה, מומלץ ליטול כשעה לפני צריכת התרופה. התכשיר נקסיום (חומר פעיל Esomeprazole) מעכב את משאבת פרוטון בקיבה (משאבת החומצה). ניתן ליטול פעם ביום כשעה לפני האוכל (עפ"י ההנחיות בעלון לצרכן ניתן ליטול את הטבליה עם האוכל או על קיבה ריקה- כיוון שאמנם מזון מפחית את ספיגת התרופה, אך לא משפיע משמעותית על פעולתו)- אין צורך להצמיד לנטילת אתופן.

22/09/2018 | 21:32 | מאת: דוד

קבלתי את הזריקה דיפרוספאן ואני חולה בסוכרת. הסוכרת שלי הכפילה את עצמה. השאלה שלי האם הסוכרת תחזור למצבה המקורי ליפניי הזריקה ? וכמה זמן זה לוקח מיום ההזרקה ? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone. כבכל טיפול תרופתי - בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. התכשיר דיפרוספאן מאפשר ספיגה איטית של אחד החומרים הפעילים וכך מתאפשרת פעילותו ממושכת, אך גם תתכנה תופעות לוואי בתקופה זו. בין תופעות הלוואי הידועות של סטרואידים- עלייה ברמות גלוקוז בצום ולאחר האוכל במטופלים ללא סוכרת ברקע והן בחולי סוכרת מה, שעלול להקשות על השליטה במצב הגליקמי. השפעה זו לרב משתפרת עם הפסקת טיפול, אך לא תמיד. חשוב לזכור כי התגובה שונה ממטופל למטופל ותלוית מינון ומשך טיפול על מנת למזער את תופעות הלוואי מהטיפול בסטרואידים יש לטפל במנה הנמוכה ביותר האפשרית לתקופה הקצרה ביותר המשיגות את מטרות הטיפול. יש להקפיד לנטר רמות גלוקוז בתקופה זו ולפנות לרופא לייעוץ ולהתאמת הטיפול.

בעבר לקחתי פלוויקס, אני עומד לטוס והמומחה הרפואי אמר לי לקחת אספירין,מיקרופרין. האם יש הבדל בין הפלוויקס שאני רגיל לקחת כבר כשנה,כתוצאה של DVT למיקרופרין שהמליץ לי הרופא לקחת. תודה על התשובה

לקריאה נוספת והעמקה

שני התכשירים הינם מעכבי טסיות אך הם שונים זה מזה במנגנון הפעולה. התכשיר פלוויקס מכיל את החומר הפעיל Clopidogrel אשר הינו מעכב צימות טסיות מקבוצת התיאנופירידינים ומיקרופירין מכיל את החומר acetylsalicylic acid מעכב צימות טסיות, השייך למשפחת הסליצילאטים האנטי דלקתיים אשר אינם סטרואידים. למידע נוסף, ניתן לעיין בעלונים לצרכן של שתי התרופות, אשר זמינים במאגר התרופות באתר משרד הבריאות.

רופתודה על התשובה, אבל עדיין רופא מומחה(מנהל מחלקה) טוען לקחת מיקרופרין יום כן יום לא.ורופא שני שטיפל בי אומר שיותר טוב לקחת פלוויקס כל יום, גם באם זה יגרום לדימומים. מה דעתך? כיום אני לא סובל מDVT. תודה על תשובתך

אני מטופלת בסטטינים 40 מ"ג מזה 15 שנה. עד כה לא היו תופעות לוואי. בזמן האחרון אני סובלת מכאבי שרירים ברגליים. האם תופעה זו יכולה להתחיל לאחר כ"כ הרבה שנות שימוש בתרופה זו?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בד"כ תופעות לוואי בשרירים מופיעות בשבועות עד חודשים הראשונים לטיפול, אך הן עלולות להופיע בכל נקודת זמן במהלך הטיפול.

20/09/2018 | 05:03 | מאת: שי

שלום לקחתי כדור רוקסט פלוס וחצי קלונקס. האם יש סיכון? אני שואל מכיוון שםתאום נתקלתי בשתי תשובות שונות, אחת שמסוכן ובשניה לא ועכשיו אני בלחץ. מקווה לתשובה צהירה

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר רוקסט פלוס מכיל קודאין (אופיואיד), קפאין ופרצטמול. ככלל, לא מומלץ לשלב טיפול תכשירים אופיואידים (כגון קודאין) עם תכשירים ממשפחת הבנזודאזפינים (כגון קולנקס) בשל השפעתם על דיכוי מערכת העצבים המרכזית. כמו כן, לא ברור לאיזו התוויה נרשם קלונקס, אך יתכן והקפאין ינגוד את פעולתו. בכל מקרה תחת השפעת הטיפול (גם כאשר כל טיפול ניטל בנפרד), יש להיות מודע ולהיזהר בביצוע פעולות הדורשות ריכוז וערנות.

19/09/2018 | 15:03 | מאת: רואן

לפני 4 ימים הצחלתי לקלת וואבן מצב נפש קצת לא טוב חרדה דופק ךב מהיר שהלקחתי התחלתי להרגיש נוזל שקוף יורד מהשד האפ זה תופעות ליואי מהוואבן

לקריאה נוספת והעמקה

בין הגורמים האפשריים להפרשה מהשד שאינם קשורה בהריון והנקה: אבצס, שימוש בגלולות למניעת הריון, הפרעות אנדוקריניות שונות, שימוש בתרופות מסוימות (כגון נוגדי דיכאון, אנטי-פסיכוטיים, תרופות מסוימות נגד הקאות, תרופות מסוימות לטיפול ביתר לחץ דם ואופייאטים), גידולים ועוד. תופעת לוואי של הפרשה מהשד אינה תופעת לוואי ידועה של התכשיר ואבן. במידה והתופעה אינה חולפת או שקיימים תסמינים נוספים, מומלץ לפנות לבירור אצל הרופא.

שלום יש לי פסוריאטיק ארטריטיס כבר עשרות שנים. כשהתחילו לטפל ברמיקייד קבלתי אותה בעירוי ואחר כך החלו לתת לי אנברל והומירה. לפי הסדר הרשום. בהיותי תחת טיפול בהומירה התחילו אצלי זיהומים בשיניים עד כדי צורך בעקירת חמש שיניים בבת אחת. מיד עם הפסקת ההומירה, הפסיקו הזיהומים. ו....הכל ללא שינוי בהיגיינת הפה שלי. האם את רואה קשר בין האנברל וההומירה ובין הזיהומים בשיניים שלי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

זיהומים הינם תופעת לוואי ידועה ושכיחה לתרופה יומירה וביניהם זיהומים בחלל הפה ובשיניים. מובן שקיימים גורמי סיכון נוספים לזיהומים בחלל הפה ביניהם היגיינת פה לא מספקת, עליית הגיל, שינויים הורמונליים ומחלות מסוימות כגון סוכרת ומחלקת פרקים ראומטית, אשר יכולים לתרום למצב שתיארת.

ב 2006 היה לי דימום שניקרא דה לפואה לאחר מיכן הומלץ לי אומפרדקס 2 ביום האים להמשיך במתן התרופה ???

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יש לפנות לרופא לבירור ולקבלת הנחיות על הטיפול המתאים למצבך הרפואי כיום, כמו כן לביצוע בדיקות, הנדרשות לעיתים לאחר שימוש ממושך בתרופה זו .

14/09/2018 | 18:16 | מאת: פליקס

האם לקיחת כדורים יכולה לגרום לתופעות של דמוי אקזמה בכפות הידיים והרגליים? תו

לקריאה נוספת והעמקה

המוצר הינו תוסף תזונה ואינו תרופה ולפיכך המידע על יעילותו, בטיחותו ואיכותו, מוגבל. תגובות עוריות שונות יכולות להופיע במהלך הטיפול במוצר, אך יתכן, כי התגובה הופיעה ללא קשר לתכשיר. כאשר תופעה מתרחשת בסמוך להתחלת טיפול או העלאת מינון ומשתפרת עם הפסקת טיפול/הפחתת מינון עולה הסבירות לקשר בין תכשיר לתופעה (כלל זה אינו נכון תמיד). כיוון שמדובר בתוסף תזונה ולא בתרופה חיונית, ניתן להפסיק טיפול ובמידה ולא משתפר לפנות לרופא לבירור.

14/09/2018 | 09:03 | מאת: רם

שלום בן 47 עם אפלה אחרי שבץ מוחי, לאור כאבי שרירים ועייפות החליפו לי מלפיתור לקרסטור. מרגיש משונה לחץ בחזה ובילבול שאלתי האם לחפש תחליף לסטטינים?

לקריאה נוספת והעמקה

בלבול הינו תופעת לוואי אפשרית לטיפול בתכשיר. לגביי הלחץ בחזה – לא ברור לי במה מדובר, יש לפנות לרופא מידית לבירור.

13/09/2018 | 14:20 | מאת: אמוקסי קאר פורטה 500

שלום אני לוקחת אנטיביוטיקה אמוקסי קאר פורטה 500 לדלקת גרון ויש לי מיגרנה כל הזמן ונסתמות לי האוזניים לזמן ארוך (יותר מיממה) נפתח ושוב.. האם זה קשור לתרופה? בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מיגרנה ואוזניים שנסתמות אינן בין תופעות הלוואי הצפויות לאנטיביוטיקה וסביר יותר שניתן לקשרן לזיהום בו הנך מטופלת. במידה והמצב לא חולף , מומלץ לפנות לרופא לברור.

13/09/2018 | 11:48 | מאת: דנה

שלום מזה כ 4 שנים נוטלת אלפרליד 1 מ״ג ביום ו 1 מ״ג בלילה . לפני כ 3 חודשים סבלתי מכאבי ראש נוראיים עד היום , הייתי אצל נוירולוג שהחלטנו מכיוון שכל הבדיקות יצאו תקינות כולל סיטי ראש להתחיל להוריד באלפרליד, 3 ימים לקחתי חצי כדור בבוקר וחצי כדור בערב, במקביל בוקר וצהריים לקחתי פרולול, ביומיים האחרונים אני במצב של חצי כדור בלילה בלבד. החרדה איומה , הנוירולוג אמר לי לקחת ציפרמיל בינתיים כי גם ככה זמן ההשפעה שלו הוא תוך שבועיים, מרגישה שבלי האלפרליד גם החצי כדור בבוקר אני מרגישה רע נורא, האם אפשר לקחת חצי כדור בבוקר וחצי בערב של אלפרליד, בינתיים לקחת פרולול פעמיים ביום בוקר וצהריים , בערב לקחת ציפרמיל עד להשפעה ואז להוריד מינון מ אלפרליד עד לסיומו המלא? אני שואלת בקצרה אם אפשר לחזור אחורה בהליך הגמילה, לחזור לקחת אלפרליד ולהוריד מינונים נמוכים מאוד מאוד ולאט לאט ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ככלל, קיימים מספר פרוטוקולי גמילה של בנזודיאזפינים. בד"כ גמילה מבנזודאזפינים להפרעות חרדה ממושכת ויכולה להימשך אף מספר חודשים כתלות במטופל ובתגובה לגמילה. פרוטוקול הגמילה יקבע בין היתר, ע"י תגובת המטופל ובהשגחת הרופא. יש ליידע את הרופא המטפל בהקדם בתסמיני הגמילה שאת חווה, על מנת שיתאים את הטיפול.

שלום רב מה התופעות הלוואי שיש לזריקה ? האם מומלץ להשתמש בתרופה מידי חודש ? והאם התרופה מדכאת את מערכת החיסון ?

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואידBetamethasone. כבכל טיפול תרופתי - בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. בין תופעות הלוואי הידועות של סטרואידים: פני ירח, עלייה בתיאבון, תופעות עוריות (כפי שתיארת), תופעות לוואי במערכת העיכול, תופעות לוואי מטבוליות, השמנה (השפעה על פיזור שומן בגוף) ואגירת נוזלים. תתכנה גם תופעות לוואי במערכת שריר שלד ולכן במידה ואת חשה כאבים או חולשת שרירים, מומלץ להיוועץ ברופא לפני ביצוע פעילות גופנית שאינה מתונה. לרשימת תופעות לוואי המורחבת, יש לעיין בעלון התכשיר. חשוב לזכור כי התגובה שונה ממטופל למטופל ותלוית מינון ומשך טיפול, ולכן אל תבהלי למקרא כל תופעות הלוואי, ייתכן ולא תחושי באף אחת מהן. קורטיקוסטרואידים מפחיתים תגובה דלקתית, יכולים למסך תסמיני זיהום ולדכא את מערכת החיסון מערכת החיסון על מנת למזער את תופעות הלוואי מהטיפול בסטרואידים יש לטפל במנה הנמוכה ביותר האפשרית לתקופה הקצרה ביותר המשיגות את מטרות הטיפול. משך הטיפול נקבע על ידי הרופא המטפל. ככלל- טיפול תרופתי ניתן כשהתועלת מנטילתו עולה על הסיכון הגלום בשימוש בו. יש ליידע את הרופא על כל תופעת לוואי בלתי צפויה ולהיוועץ עמו לגבי משך הטיפול הנדרש.

07/09/2018 | 11:52 | מאת: מיכל

לקחתי לפני כחודש אנטיביוטיקה ציפרודקס 500 מ'ג לדלקת בשתן טיפול ל-5 ימים. לאחר יומיים של טיפול הרגשתי כאבים חזקים במפרקים ובגידים. היום חודש וחצי אחרי מרגישה תחושות בגוף כמו שריפה נימול עקצוצים וכאבים מפושטים. האם יתכן שנגרם נזק כלשהו? האם זה יחלוף?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אדגיש כי כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים וכי הטיפול ניתן כאשר התועלת הצפויה עולה על הנזק הפוטנציאלי לטיפול. קרע ודלקת בגיד וכן הרגשת נימול ועקצוץ הינן תופעות לוואי ידועות לתכשירים המכילים אנטיביוטיקה ממשפחת הפלואורוקווינולונים ביניהם ציפרודקס. דלקת או קרע בגיד יכולים להופיע 48 לאחר תחילת השימוש בתכשיר או עד מספר חודשים לאחר הפסקתו. יש להימנע מפעילות גופנית ואין לאמץ את האזור כדי לא להגביר סיכון לקרע בגיד. בין גורמי הסיכון לכך: גיל מבוגר, טיפול במקביל בסטרואידים, פעילות גופנית, כשל כלייתי היסטוריה של בעיות גידים והיסטוריה של השתלת כליה, לב או ריאה. יש לפנות לרופא לבירור בהקדם. במידה והינך חשה כאב חד, פקיעה, חוסר יכולת להזיז/לשאת משקל על האזור הפגוע- יש לפנות מידית לסיוע רפואי. נוירופתיה המתבטאת כהרגשת נימול, עקצוצים, כאב, תחושת שריפה וחוסר תחושה עלולה להופיע בכל שלב במהלך הטיפול. המצב יכול להימשך חודשים עד שנים לאחר הפסקת הטיפול או להיות בלתי הפיך. לא ברורים מהם גורמי הסיכון של התופעה אך כנראה אינם קשורים לגיל המטופל/ת או למשך הטיפול. כאשר מופיעה נוירופתיה בד"כ הטיפול בתרופה מופסק או מוחלף בהתאם לעניין (אלא אם אין ברירה ויש להמשיך בטיפול) ובמידת הצורך מותאם טיפול בתסמינים. מומלץ להיוועץ ברופא המטפל. החלמה מהירה,

אני בת 15 וחצי ולוקחת גלולות מינס(כדי למנוע כאבי מחזור חזקים). אני רוקדת וכתוצאה מעומס על הרגל יש לי דורבן בכריות כף הרגל. הרופאה נתנה לי מרשם לכדורי ברקסין פעם ביום במשך 10 ימים. האם אפשר לקחת שתי תרופות אלו במקביל? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

במידה והנך בריאה בד"כ ועפ"י משטר הטיפול שרשמת בפנייה, לא ידוע לי על מניעה מליטול את התרופות יחד. מובן שיש ליידע את הרופא בנוגע לנטילת מינס. במידה ויש צורך במינון ממושך יותר בנוגדי דלקת שאינם סטרואידים (ברקסין או תכשיר אחר מהמשפחה) או במידה ויש שינוי במצבך הרפואי (או בהיסטוריה המשפחתית) יש ליידע את הרופא ולהיוועץ עימו. למידע מפורט על תופעות לוואי שעלולות להופיע בזמן שימוש בתרופה יש לעיין בעלון לצרכן של כל אחד מהתכשירים.

מהן התרופות האנטידכאוניות (ssri/snri) בעלות הסבירות הנמוכה ביותר לגרום לנשירת שיער? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא ידועה לי השכיחות המדויקת להופעת נשירת שיער בכל אחת מהתרופות בקבוצה. עם זאת, בתרופות עבורן המידע קיים, מדובר על שכיחות של פחות מ- 1% מהמשתמשים. מידע נוסף על תופעות לוואי לתכשירים שונים, ניתן למצוא בעלון לתכשיר במאגר התרופות, אשר באתר משרד הבריאות.