פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

תופעות לוואי עלולות להתרחש עם כל מתן של טיפול תרופתי, בין אם ניתן על פי הוראות השימוש של התרופה, ובין אם נלקח שלא על פי הוראות השימוש של התרופה או במינון יתר. הפורום נועד לתת מענה לכל שאלה הקשורה לתופעות לוואי מתרופות או תגובות בין תרופתיות. הפורום מיועד לענות, בין היתר, על שאלות בנושאים הבאים: תופעות לוואי אפשריות העלולות להתרחש מטיפול תרופתי, חשד לגבי תופעת לוואי שהופיעה בעקבות מתן טיפול תרופתי בפועל, מחלה שהוחמרה או שהופיעה בעקבות טיפול תרופתי, תופעת לוואי שהופיעה כתוצאה מתגובה בין תרופות או חשש לתגובות בין תרופתיות. .
1224 הודעות
1171 תשובות מומחה

מנהל פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.
16/03/2018 | 20:02 | מאת: אתי אנקר

האם יתכן בעקבות לקיחת פרוליה עלייה בערכי GGT בעבר עברתי ניתוח כריתת רחם ושחלות ולכן השתמשתי במדבקות הורמונים. גם אז הייתה עלייה באינזים GGT בעצת הרופא הפסקתי להשתמש במדבקות ואכן.לאחר פרק זמן מסויים, האינזים ירד.

לקריאה נוספת והעמקה

Prolia, אשר החומר הפעיל בו הינו Denosumab, הינו תכשיר המכיל נוגדן המעכב אוסטאוקלסטים (תאים הורסי עצם), ומותווה לאוסטאופורוזיס ולאיבוד עצם. אנזים ה GGT (גמא־גלוטאמיל טראנספפטידאז) הינו אנזים שרמתו עולה בעיקר במצבים של מחלות כבד/מחלות בדרכי המרה. יש להדגיש כי חריגה מהנורמות אינה מעידה בהכרח על מחלה, וכי האבחנה נעשית על ידי הרופא בהתחשב ברקע הרפואי הכולל ובפרמטרים נוספים. מנגנון הפינוי של Prolia בגוף אינו תלוי בכבד, ולתכשיר זה אין השפעה ידועה על התפקוד הכבדי ו/או על תפקוד דרכי המרה. מומלץ לגשת לרופא המטפל לייעוץ רפואי ולשלילת גורמים נוספים לתופעת הלוואי.

שלום רב-אני בת74,סובלת מרפלוקס ומטופלת באומפרדקס כבר שנים רבות. בעבר נטלתי שני כדורים,אחד בבוקר והשני בערב.מזה כשנה ירדתי לכדור אחד ביום, ולרוב זה מספיק.ישנן דעות שהתרופה יכולה להיות מסוכנת.האם זה נכון, ולמה. מצד שני לא אוכל לתפקד בלי טיפול בחומציות.? שאלה שניה- אני מאובחנת בפוליציטמיה ורה, מלפני שלוש שנים. מקבלת הידראה ואספירין והמצב מאוזן.אין לי גם תופעות לוואי מההידראה. השאלה לגבי הידראה-האם קיים סיכון- מכיוון שידוע לי שאנשים נרתעים מנטילתה. בתודה מראש לתשובתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

Omeprazole הינו תכשיר ממשפחת ה PPI (תרופות המעכבות תעלות מימן) אשר מוריד את רמת החומציות בקיבה. שימוש ב PPI לטווח הארוך, עלול להיות מקושר עם ירידת רמות ויטמין B12 ועליית סיכון לשברים, וההמלצה הינה ליטול תוספת סידן וויטמין D במטופלים עם גורמי סיכון לאוסטאופורוזיס. בנוסף- בנטילת מעכבי חומצה לטווח הארוך, עולה הסיכון להתפתחות ציסטות מקומיות- אך שינויים אלו אינם ממאירים וחלפים עם סיום הטיפול. בהקשר זה יש לחדד כי טיפול תרופתי ניתן כשהתועלת מנטילתו עולה על הסיכון. ציינת בפנייתך כי את לוקחת אספירין במקביל, וייתכן כי מתן ה omeprazole נועד על מנת למנוע היווצרות כיבים. לאחרונה התפרסמו מספר מחקרים הקושרים תכשירים ממשפחת ה PPI לתופעות לוואי שונות (כגון עליה בסיכון לסרטן קיבה באנשים שטופלו נגד החיידק הליקובקטר פיילורי או עליה בסיכון לאירועים לבבים במטופלים עם מחלת עורקים קורונרית). יש לציין כי מדובר על מחקר תצפיתיים אשר מוגבלים ביכולתם לבסס קשר סיבתי, וכי קשר סיבתי טרם הוכח. לפי הנחיות הארגון האמריקאי לגסטרואנטרולוגיה (AJA)- כל עוד תרופות ממשפחת ה PPI נלקחות במינון המתאים, במשך הזמן המתאים, ובהתאם להתוויות לשמן הן מיועדות- היתרון בלקיחתן עולה על הסיכון הטמון בהן. בלקיחת תרופות ממשפחה זו לטווח הרחוק (שנה ומעלה) יש לבצע הערכה תקופתית אצל הרופא המטפל על מנת לוודא את נחיצות הטיפול, לנטר תופעות לוואי ועל מנת לוודא כי התכשיר ניתן במינון הנמוך האפשרי להתוויה. לא ציינת בפנייתך האם טופלת בעבר בתכשירים ממשפחות פרמקולוגיות שונות לרפלוקס. יש להתייעץ עם הרופא המטפל על האופציות השונות לטיפול. נכון להיום, התכשיר hydrea (אשר החומר הפעיל בו הוא hydroxyurea) אינו תכשיר רשום בישראל ומיובא במסגרת תקנה 29ג. תכשיר זה אינו חף מתופעות לוואי, אך כפי שכבר נכתב- טיפול תרופתי ניתן כשהתועלת מנטילתו עולה על הסיכון. במהלך נטילת התכשיר יש להקפיד על אמצעי הגנה מפני השמש ולנטר מספר מדדים. האזהרות העיקריות בשימוש בתכשיר הינן דיכוי מח עצם, ממאירות בשימוש לטווח ארוך, ווסקוליטיס. כמו כן, ישנה אזהרה על שימוש בתכשיר זה בתקופת ההריון, ואזהרה מפני קבלת חיסונים חיים במהלך השימוש בתכשיר. בנוסף, מומלץ לקחת חומצה פולית במקביל לשימוש בתכשיר. יש להיצמד להוראות הרופא המטפל.

פרט כאן את שאלתך למומחה הרבה תודה על התשובה המקיפה והמפורטת. אני נוטלת אומפרדקס כבר כ10 שנים. לא טופלתי בתרופות אחרות, ויום בלי כדור- הוא יום של צרבת מהבוקר... b12 בסדר, ולוקחת גם d1000/ מה ניתן לעשות אם אי אפשר לותר על התרופה? בעניין ההידראה - אני מאובחנת כבר 4 שנים בפוליציטמיה ורה, ומקבלת בנוסף אספירין. ההמוגלובין מאוזן, אבל יש בעיה של מחסור גדול בפריטין(-8)גם כאן נראה שאזדקק לתרופה באופן קבוע, כך שלא ניתן יהי למנוע בעיות אפשריות?

מטרת פורום זה הינה לספק מידע אודות תופעות לוואי המיוחסות לטיפול רפואי. לא נוכל להמליץ לך על חלופות לטיפול. על מנת להתאים לך את הטיפול האופטימלי לאורך זמן ולייעץ על חלופות (במידה וישנו צורך)- מומלץ לפנות לרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית ואת מחלות הרקע.

אני משתמשת במיץ אלוורה http://shorter.co.il/hWg הפסקתי עם הכדורים

זה הקישור למיץ אלוורה שאני משתמשת בו. http://shorter.co.il/hWg מעולה!!!

12/03/2018 | 19:08 | מאת: בלהה

יכול ליהיות שהתרופה דופלקס 5/80 נותן תחושה של שפעת וגורמת לחום בפנים והחזה.

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר Duplex מותווה לטיפול ביתר לחץ דם, ומכיל שני חומרים פעילים- AMLODIPINE ו VALSARTAN. לתכשיר זה תופעת לוואי של שפעת, אשר עלולה להופיע בכ 2% ממשתמשי התכשיר. בנוסף, תופעת לוואי של הסמקה הינה תופעת לוואי נפוצה, אשר עלולה להופיע בכ 1-10% מהמשתמשים בתכשיר. במידה ותופעות הלוואי אינן חולפות, או שהן מחמירות, יש לפנות לרופא המטפל להמשך בירור.

12/03/2018 | 09:54 | מאת: מרי

שלום אני בת 50 והתחלתי לקחת ציפרלקס 10 מ"ג לפני כחודש. בשבוע האחרון החלו כאבים בפטמות עם רגישות לכל מגע כולל מגע של בד. האם זה יכול להיות תופעת לוואי של התרופה ? אציין שעברתי ממוגרפיה ואולטרסאונד לפני כחודשיים והיו תקינים למעט מספר ציסטות קטנות. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

Cipralex, אשר החומר הפעיל בו הוא Escitalopram, הינו תכשיר ממשפחת ה SSRI (selective serotonine reuptake inhibitor), אשר משפיע על קליטת הסרוטונין במוח. בעלון לרופא של התכשיר, לא מצוינת תופעת לוואי של רגישות בפטמות. יחד עם זאת, במאגר תופעות הלוואי של ארגון הבריאות העולמי, ישנם 4 דיווחים אודות כאבי פטמות (שכיחות של 0.02%) ו22 דיווחים אודות כאב/אי נוחות בחזה (שכיחות 0.09%). יש לציין כי שכיחות תופעת הלוואי נובעת מכך שלתכשיר זה ישנם 24,000 דיווחי תופעות לוואי. במידה ותופעת הלוואי אינה חולפת או שהיא מחמירה, מומלץ לגשת לייעוץ רפואי נוסף.

שלום, קיבלתי מררשם של אנטיביוטיקה מסוג dalacin, (רגישות לפניצלין) יש לי צליאק. כאשר שתיתי את התרופה הרגשתי סימפטומים של גלוטן, כגון צרבות, כאבים בוושט, כאבי ראש, בטן וכו'. לקחתי למשך מס ימים, הכל אותם ימים הסימפטומים היו. כאשר הפסקתי הסימפטומים פסקו. יש לציין כי אני מאוד מקפידה על תזונה נטולת גלוטן. האם התרופה מכילה גלוטן? למרות שהרוקח אמר שלא מכילה גלוטן?

לקריאה נוספת והעמקה

החומר הפעיל בתכשיר Dalacin הינו Clindamycin. יש לציין כי לאנטיביוטיקה זו תופעות לוואי נפוצות של שלשולים וכאבי בטן, העלולות להופיע בכ 1-10% ממשתמשי התכשיר. הן בעלון לרופא של התכשיר, והן בעלון לצרכן, אין התייחסות לכך שהתכשיר עלול להכיל גלוטן. למידע נוסף רצוי לפנות לבעל הרישום.

שלום רב יש לי שתי שאלות 1. אני נוטל כבר חודש אסציטאלופרם 10 מג של טבע . האם זה זהה לחלוטין לציפרלקס ? אין שום הבדל בהשפעה של שני הכדורים ? 2. אני קם בבוקר לוקח כדור לוסק 20 מג אחרי חצי שעה אוכל ארוחת בוקר ולאחר מכן לוקח את ה״ציפרלקס״ של טבע ( סביבות השעה 10 בבוקר ) האם אני פועל נכון? אודה מאוד על מענה

לקריאה נוספת והעמקה

Cipralex, אשר החומר הפעיל בו הוא Escitalopram, הינו תכשיר ממשפחת ה SSRI (selective serotonine reuptake inhibitor) המותווה לטיפול במצבי דכאון וחרדה. התכשיר Escitalopram מוגדר כגנריקה ל Cipralex. תכשירים גנריים מכילים את אותו חומר פעיל באותו המינון, לטיפול באותה ההתוויה. בבדיקת התכשירים הגנריים, נערכות בדיקות השוואתיות הכוללות בדיקת מסיסות וריכוזים בדם מול התכשיר האתי. תכשיר גנרי מאושר ככזה רק לאחר שהוכיח כי אין הבדל מובהק בפרמטרים הנבדקים בינו ובין תכשיר המקור. כאשר מחליפים בין תכשירים גנריים לא צפוי להיות שינוי בתגובה לטיפול עבור רב המטופלים. עם זאת, תיתכן שונות מסוימת בחלק קטן מהמטופלים. לגבי הנחיות הנטילה של התכשירים- נראה שאתה פועל לפי ההמלצות. ההמלצה לנטילת Losec הינה 30-60 דקות לפני הארוחה. את ה Cipralex/Escitalopram ניתן ליטול עם/ללא אוכל.

תודה רבה על ההסבר עזרת לי

27/02/2018 | 21:26 | מאת: אנונימי

שלום בטעות בלעתי כדור טרגין 10 (התבלבלתי בין הכדורים) מה זה יכול לעשות לי? והאם זה מסוכן? בת 16 אשמח לתושבתך תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

Targin, אשר החומר הפעיל המרכזי בו הינו Oxycodone, הינו תכשיר המותווה לטיפול בכאבים בינונים-חזקים. תכשיר זה מכיל מרכיב אופיאטי, אשר מדכא את מערכת העצבים המרכזית, ובפרט במטופלים אשר נחשפים לתכשיר בפעם הראשונה. לתכשיר זה משך פעילות ארוך- ולכן עלייך להיות מודעת לתופעות הלוואי העיקריות של התכשיר, העלולות לכלול סחרחורות ועייפות, ולהמנע מנהיגה ומעשיית פעולות הדורשות ריכוז ועירנות עד מחר. בנוסף, מומלץ להמנע משתיית אלכוהול. לא ציינת בפנייתך האם קיימות מחלות רקע והאם את נוטלת תרופות נוספות. יש לפנות לרופא בדחיפות במקרה של הרעה בהרגשתך, ובפרט אם מופיעות תופעות לוואי של נשימה איטית וחלשה או סחרחורות וירידת לחץ דם.

18/02/2018 | 21:29 | מאת: לי

האם יש בעיה במריחת דבש גולמי (raw honey) על הפנים? אולי יש בזה חיידקים שיכולים להזיק, לגרום לזיהום? אפשר המלצה על עירבוב עם מים? מים רותחים? מים רגילים מהברז? מים מזוקקים? כמויות.. תודה רבה.

פורום זה נועד לתת מענה לכל שאלה הקשורה לתופעות לוואי מתרופות או תגובות בין תרופתיות, ולכן לצערינו איננו מוסמכים לתת ייעוץ בנושא זה.

18/02/2018 | 21:17 | מאת: הודי

שלום וברכה אני כבר 6 ימים סובלת מכאבים בזרוע שמאל מהכתף עד לאצבעות בשלושה אצבעות יש לי נימול (יש לי כאבים נוראים ברמה שאני לא מצליחה לישון) ניסיתי כמעט והכל זריקות ולטרן פעמיים כדורי איביפון וכדורי ארקוקסיה שום דבר לא עבד אליי עשיתי צילום ובדיקות דם הכל יצא תקין השאלה שלי היא האם אני יכולה לקחת כדור טרגין של 10? אשמח לתושבתך תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

Targin, אשר החומר הפעיל המרכזי בו הינו Oxycodone , הינו תכשיר המותווה לטיפול בכאבים בינונים-חזקים, ודורש מרשם רפואי. יש לציין כי פורום זה מיועד למתן מענה בנושאים הקשורים לתופעות לוואי מטיפול תרופתי ואינו בא להחליף ייעוץ רפואי. ההחלטה על הטיפול במצבך תלויה בגורמים רבים- בהם האבחנה המדויקת, ההיסטוריה הרפואית, הגיל, מחלות רקע ותרופות נוספות הנלקחות במקביל (אם ישנן). יש לפנות לרופא לשם קבלת אבחנה וייעוץ רפואי.

18/02/2018 | 14:34 | מאת: אלי

קרם ניזורל 20mg/g מכיל סטרואידים? מגיע בשפופרת קטנה, הקרם עצמו בצבע לבן.

לקריאה נוספת והעמקה

קרם Nizoral אינו מכיל סטרואידים. החומר הפעיל בתכשיר זה הינו Ketoconazole- חומר בעל פעילות אנטיפטרייתית.

תודה. יש כתבה בקישור הבא: https://www.clalit.co.il/he/your_health/family/Pages/seborrhoeic_dermatitis.aspx וכתוב בה שניזורל זה בין המכשירים העדינים שמכילים סטרואידים, בגלל זה שאלתי. כתוב: " ישנם חולים בסבוריאה שזקוקים לטיפול בתכשיר עדין שמכיל סטרואידים כמו קרם ניזורל (מכיל Ketoconazole), קרם ביפונזול או קרם אגיספור (מכילים Bifonazole). "

17/02/2018 | 12:08 | מאת: שאלה בשביל אמא

האם הכדור גורם לצריבת?וכאבים הגיבה,וטעם חמוץ בפה?מחכה לתשובה...

לקריאה נוספת והעמקה

Duplex, אשר החומרים הפעילים בו הינם Amlodipine ו Valsartan, הינו תכשיר המותווה להורדת לחץ דם. לא לגמרי ברור מפנייתך מהי השאלה. אחת מתופעות הלוואי האפשריות לתכשיר הינה אי נוחות בטנית, העלולה להתבטא כתחושת צרבת. תופעת לוואי זו אינה נפוצה, ומתרחשת ב כ 0.1%-1% ממשתמשי התכשיר. תופעת לוואי של שינויי טעם בפה אינה תופעת לוואי המזוהה עם השימוש בתכשיר. לא ציינת בפנייתך האם את/ה לוקח/ת את התכשירים על בטן ריקה או מלאה, אך לעיתים- נטילת תכשירים על בטן מלאה יכולה להקל על תסמיני מערכת העיכול. במידה והתסמינים אינם משתפרים או מלווים בתסמינים נוספים או במידה ומדובר בכאב חמור/חד ולא באי נוחות, יש לפנות לרופא להמשך בירור.

12/02/2018 | 20:44 | מאת: שגיא

היי, לקחתי בטעות כדור אחרי כדור של אטופן 600 , האם זה מסוכן ?

לקריאה נוספת והעמקה

Etopan, אשר החומר הפעיל בו הינו Etodolac, שייך למשפחת נוגדי הדלקת שאינם סטרודיאליים. תכשירים מקבוצה זו מותווים, לרוב, לטיפול בכאב ומצבי דלקת. הנחיות הנטילה עבור תכשיר זה הינן טבליה אחת, פעם עד פעמיים ביום- במינון יומי כולל שאינו עולה על 1200 מ"ג. במידה ואתה חש שינוי בהרגשתך לאחר נטילת 2 הטבליות, מומלץ לגשת לרופא.

11/02/2018 | 23:00 | מאת: אבנר

שלום, לפני חודש הופיע לי טינטון, שריקה באוזניים שנמשכה כשבועיים. השריקה הפסיקה לשלושה שבועות ועכשיו הופיעה שוב כבר שלושה ימים. רופא אף אוזן גרון לא מצא סיבה. אני מטופל מזה 4 שנים בציקלוספורין.לפני מספר חודשים עקב פריחה בפנים קיבלתי משחה גנטתרים קרם, ואני משתמש במשחה הזאת מידי פעם. חיפשתי באינטרנט, וראיתי שהמשחה הזאת ובמיוחד בשילוב של ציקלוספורין יכולה לגרום לטיניטוס. הפסקתי כעת את השימוש במשחה. שאלתי - האם הטינטון יעבור, האם הבעיה שלי הפיכה? מה ניתן לעשות? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

Gentatrim, אשר החומר הפעיל בה הוא Gentamicin, הינה משחה אנטיביוטית לטיפול בפצעים, כוויות, ובנגעים עוריים שונים. לחומר הפעיל אכן ישנו פוטנציאל לרעילות מערכת השמע, אך הספיגה של התכשיר במריחה עורית הינה נמוכה (כ 5% מכמות החומר הפעיל הנמצא על העור מגיע למערכת הדם) ותלויה בשטח המריחה, בתדירות ומשך השימוש. לא ציינת בפנייתך את ההתוויה למתן Ciclosporin, אך תופעת הלוואי של טינטון אינה נפוצה עבור תכשיר זה ( שכיחות של 0.17% לפי הדיווחים במאגר תופעות הלוואי של ארגון הבריאות העולמי). יש לציין כי במתן מקביל של Gentamicin ו Ciclosporin יש להזהר עקב רעילות כלייתית אפשרית. טינטון יכול להגרם ממספר גורמים, תרופתיים ושאינם תרופתיים. מומלץ לפנות לרופא לצורך החלטה על המשך טיפול ובירור גורמים נוספים.

היי האם אפשר ליטול ציפרלקס 15 מג ואטנט יחד .אני בת 50 + ולוקחת אטנט לצורך ריכוז בהרצאות ובחינות...תודה

לקריאה נוספת והעמקה

Cipralex, אשר החומר הפעיל בו הוא Escitalopram, הינו תכשיר ממשפחת ה (selective SSRI serotonine reuptake inhibitor) המותווה לטיפול במצבי דכאון וחרדה. Attent, אשר החומרים הפעילים בו הם AMPHETAMINE ו DEXTROAMPHETAMINE, הינו תכשיר המותווה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז ולטיפול בנרקולפסיה. השילוב בין 2 התכשירים עלול להעלות רמות סרוטונין, ואף לגרום לתסמונת הנקראת "תסמונת סרוטונין"- המתאפיינת בסימני אי שקט וחרדה, רעד, נוקשות שרירים, דופק מהיר, לחץ דם גבוה, עליה בחום גוף ועוד. מומלץ להיוועץ ברופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית לפני תחילת טיפול מקביל בתכשירים אלו.

10/02/2018 | 18:57 | מאת: יוסי

שלושה ימים לאחר נטילת הכדור יש כאבים חזקים בכתף וביד שמאל עד כדי שלא ניתן להרים את היד או להתלבש

לקריאה נוספת והעמקה

Itranol, אשר החומר הפעיל בו הוא Itraconazole, הינו תכשיר אנטיפטרייתי. תופעת לוואי של כאבים (כאבי גפיים/כאבי שרירים) אינה תופעת לוואי המזוהה עם השימוש בתכשיר, אך סמיכות בין נטילת תרופה ובין הופעת תופעת לוואי מעלה את הסיכוי לקשר סיבתי. לא ציינת בפנייתך את משך הנטילה של התכשיר, את ההתוויה לשמה הוא ניתן, וכן מחלות רקע ותרופות נוספות שנלקחו במקביל (אם ישנן). בהקשר זה יש לציין כי ל Itranol אינטרקציות בין תרופתיות רבות ולכן ישנה חשיבות רבה לתכשירים שנלקחו במקביל. (למשל - נטילת Itranol במקביל לתכשירים ממשפחת הסטטינים המותווים להורדת כלוסטרול, עלולה להעלות את רמתם בדם ולגרום לתופעת לוואי של כאבי שרירים). בשל הסמיכות של תופעת הלוואי לנטילת התכשיר, מומלץ להיוועץ ברופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית לבדיקת הרקע לתופעה ולשלילת גורמים אחרים.

האם מותר לשלב בין 2 התרופות

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר Prizma ,אשר החומר הפעיל בו הוא fluoxetine, שייך למשפחה הפרמקולוגית של תרופות המעכבות בצורה סלקטיבית קליטה חזרה של סרוטונין במוח- SSRI (Selective serotonin re-uptake inhibitors). Songha- night הינו תכשיר המכיל מיצוי מליסה וולריאן, ומתווה להפגת מתח והשריית שינה. התכשיר Prizma עלול לגרום לתחושת עייפות בחלק מהאנשים המשתמשים בו (כתלות במינון), ולכן יש לקחת בחשבון ששילוב התכשירים עלול לגרום לתחושת עייפות מוגברת. יש ליידע את הרופא המטפל במידה והנך חש בהרעה בהרגשתך לאחר נטילת השילוב.

05/02/2018 | 18:55 | מאת: יונתן

שלום וברכה, כדורי סיאליס גורמים לי לצרבת מתמשכת, וכדורי "תרים" גורמים לי לבחילה מתמשכת, האם יש פתרון? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

Cialis, אשר החומר הפעיל בו הינו TADALAFIL ו Tarim, אשר החומר הפעיל בו הינו SILDENAFIL, הינן 2 תכשירים מאותה המשפחה הפרמקולוגית, אשר מותווים לטיפול בבעיות זקפה בגברים. תופעת לוואי של צרבת הינה ת"ל נפוצה לתכשיר Cialis (מופיעה בכ 1-10% ממשתמשי התכשיר) ותופעת הלוואי של בחילה הינה אף היא ת"ל נפוצה לתכשיר Tarim. לא ציינת בפנייתך האם אתה לוקח את התכשירים על בטן ריקה או מלאה, אך לעיתים- נטילת תכשירים על בטן מלאה יכולה להקל על תסמיני מערכת העיכול. יש לציין, כי בניגוד ל Cialis, אשר ספיגתו אינו תלויה בנוכחות מזון, ספיגתו של התכשיר Tarim עלולה להתעכב בכ 60 דקות כשהוא נלקח עם מזון, ורמתו בדם עלולה לרדת בכ 30 %. במידה ותופעות הלוואי מחמירות או שהן אינן נסבלות – יש לפנות לייעוץ רפואי.

04/02/2018 | 22:43 | מאת: יוני

שלום, אני נוטל ויטמין E-400 ממקור טבעי, פעם ביום, עקב פיירוני, -עקמת הפין. אני לוקח אותו כבר כחצי שנה ויתכן שבשיתוף תרופות נוספות (קולכיצין) אני רואה איזה שהיא השפעה כלשהיא על הכאבים (הכאבים בפני עצמם דינמיים כך שקשה לדעת בוודאות). קראתי שנטילת ויטמין E לאורך זמן עלולה להיות בעייתית ולכן ממליצים לא ליטול אותו יותר מחצי שנה. הרופא בזמנו (אוגוסט) כשהמליץ לי לקחת, לא זכורני שהגביל אותי. האם לדעתך כדאי להפסיק? אולי להוריד את המינון? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ויטמיןE הינו ויטמין מסיס שומן, בעל פעילות נוגדת חמצון. הכמות היומית המומלצת של ויטמין E תלויה בגיל ובמצב הרפואי. המינון היומי המומלץ לפי הנחיות האגף לתוספי תזונה של ה NIH ) National institutes of health) למבוגרים מעיל גיל 19 הינו 15 מ"ג, שהם IU 22.4 . בצריכת ויטמין E כתוסף תזונה, בניגוד לצריכת ויטמין E שמקורו באוכל, ישנו חשש שהכמות הגבוהה של ויטמין E עלולות להעלות את הסיכון לתופעות לוואי- שהמרכזית שבהן היא דמם, עקב השפעתו נוגדת צימות הטסיות של הויטמין. בשל חשש זה, המינון היומי המקסימלי המקובל הינו mg1000 (IU 1500), אף שישנן דעות שמינון יומי העולה על IU 400 אף הוא אינו מומלץ. יש לציין כי איגוד האורולוגים האמריקאי אינו ממליץ במפורש על הוספת ויטמין E לטיפול ב Peyronie's Disease. מומלץ להתייעץ ברופא המכיר את ההיסטוריה הרפואית ואת התרופות הנלוות לגבי המשך נחיצות הטיפול.

RE: RE: ויטמין E ותופעות לוואי. תודה רבה על התשובה המפורטת והמועילה

03/02/2018 | 18:28 | מאת: ענת

מבקשת לברר האם גלולות סזוניק הוחלפו ואם כן במה? האם התחליף תואם במדויק את ההרכב ההורמונאלי של של גלולות הסזוניק?

לקריאה נוספת והעמקה

שיווק התכשיר seasonique הופסק לצמיתות ביולי 2017. בשלב זה, לא קיימים בשוק תכשירים בעלי הרכב זהה של החומרים הפעילים, אך קיימות חלופות טיפוליות רבות להתוויה של מניעת הריון. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי סוג הגלולות המתאים לך.

29/01/2018 | 17:39 | מאת: בתיה

שלום רב מפאת כאבי גב אני נוטלת לעתים זאלדיאר (המכיל טרמדול מ"ג 37.5), פעם אחת ביום. לעתים אני נוטלת רק טיפות טרמדול פעם ביום, משהו כמו 30 מ"ג. האם באותו היום אפשר לקחת, עם רווח של כמה שעות ,גם משכך כאבים המכיל קודאין (10 מ"ג)? או קוד אקמול המכיל 15מ"ג קודאין? ואם לא - אילו משככי מותר לקחת עם הטרמדול או הזאלדיאר? ושאלה נוספת: שמעתי כי מיזוג של 1 אקמול ו-1 אופטלגין הנלקחים יחדיו (!!) עושה פלאים ומפיג כאב ביעילות. האם מותר ליטול את שניהם יחדיו? בתודה וברכה בתיה

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, רצוי לטפל בתרופות נוגדות כאב במינון הנמוך ביותר ולזמן הקצר ביותר הנדרש. ההחלטה על סוג התכשיר, המינון ומשך הטיפול נקבע אינדיבידואלית לפי הרקע של המטופל ולפי ההתוויה. Zaldiar הינו תכשיר המכיל PARACETAMOL במינון 325 מ"ג ו TRAMADOL במינון 37.5 מ"ג ומותווה לטיפול בכאב בינוני עד חמור. לתכשיר זה פעילות אופיואידית אשר עלולה לדכא את מערכת העצבים המרכזית, ונטילתו בסמוך לקודאין עלולה להתבטא בעליית הסיכון לדיכוי מערכת העצבים המרכזית ודיכוי נשימתי. שילוב Acamol ו Optalgin הינו אפשרי- אך לא לאורך זמן. יש לשים לב כי התכשיר Zaldiar מכיל את החומר הפעיל PARACETAMOL אשר הינו החומר הפעיל ב Acamol. מינון גבוה של PARACETAMOL עלול לגרום לפגיעה כבדית ולכן כדי לא להסתכן בבלבול ועלייה מעבר למינון היומי המקסימלי (4 גר' ליום) מומלץ לא לשלב מספר תכשירים המכילים חומר פעיל זה. תוכלי לשלב את נטילת ה TRAMADOL (אשר אינו מכיל PARACETAMOL) עם נטילת Acamol ו Optalgin. כפי שכבר צוין, ייעוץ אודות שילוב משככי כאבים הינו אינדיבידואלי, ותלוי ברקע הרפואי. לא ציינת בפנייתך את הרקע הרפואי שלך. מומלץ להתייעץ ברופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית לפני כל שינוי תרופתי.

27/01/2018 | 11:08 | מאת: ברי

שלום. בעלי החל לפני חודשיים לחץ ליפיטור 20 מג לאחר שסימבסטטין לא השפיע מספיק על רמת הכולסטרול. החלו תופעות של כאבי בטן ושילשולים. לאחר הפסקת לקיחת ליפיטור היתה הטבה בכאבים הבטן. קיבל קרסטור 10 מג ולאחר שלושה ימים שוב החלו תופעות שלשול לכאבי בטן. מה נתן לעשות ? הוא לוקח גם מיקופירין 100 בגלל סתימה בינונית בעורק הוקורוטיד

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, התרחשות של תופעת לוואי בסמוך לתחילת טיפול תרופתי והיעלמותה לאחר סיום הטיפול, מעלים את הסיכוי כי מדובר בקשר סיבתי. לא ציינת בפנייתך האם תופעות הלוואי שציינת התרחשו גם תחת הטיפול ב Simvastatin, שכן שלושת התרופות שציינת שייכות לאותו ה"משפחה" ופועלות במנגנון דומה על מנת להוריד רמות כולסטרול. לתכשיר Lipitor, אשר החומר הפעיל בו הוא Atorvastatin, תופעות לוואי של אי נוחות בטנית -Dyspepsia (תופעת לוואי העלולה להתבטא, בין השאר, ככאב בטן) וכן תופעת לוואי של שלשול. תופעות לוואי אלו הינן תופעות לוואי נפוצות בשימוש בתכשיר, אשר מופיעות בכ 1-10% ממשתמשי התכשיר. התכשיר Crestor, אשר החומר הפעיל בו הוא Rosuvastatin, מקושר אף הוא עם תופעת לוואי של כאבי בטן. ייתכן כי נטילת התכשיר עם/אחרי הארוחה יכולה להקל על אי הנוחות הבטנית. במידה וכאבי הבטן והשלשולים אינם משתפרים או מלווים בתסמינים נוספים או במידה ומדובר בכאב חמור/חד ולא באי נוחות, יש לפנות לרופא להמשך בירור.

15/01/2018 | 09:57 | מאת: רינה42

היי אני חולת גאוט וכל פעם יש לי התקפים נוראיים בקרסול ובבוהן והכאבים הם בלתי ניסבלים הלכתי לרופא והוא נתן לי זריקה בטוסיק של דיפרוספאן 2CC ומיד חל שיפור מאז כל חודשיים יש לי התקף וכל פעם אני מקבלת את הזריקה הנל. השאלה שלי האם הזריקה לא עושה נזק יותר רציני לגוף???והאם מותר לקחת אותה כל חודשיים? אשמח לתשובה מהירה .

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone. כבכל טיפול תרופתי - בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. בין תופעות הלוואי הידועות של סטרואידים: פני ירח, עלייה בתיאבון, תופעות עוריות (כפי שתיארת), תופעות לוואי במערכת העיכול, תופעות לוואי מטבוליות, השמנה (השפעה על פיזור שומן בגוף) ואגירת נוזלים. תתכנה גם תופעות לוואי במערכת שריר שלד ולכן במידה ואת חשה כאבים או חולשת שרירים, מומלץ להיוועץ ברופא לפני ביצוע פעילות גופנית שאינה מתונה. לרשימת תופעות לוואי המורחבת, יש לעיין בעלון התכשיר. חשוב לזכור כי התגובה שונה ממטופל למטופל ותלוית מינון ומשך טיפול, ולכן אל תבהלי למקרא כל תופעות הלוואי, ייתכן ולא תחושי באף אחת מהן. על מנת למזער את תופעות הלוואי מהטיפול בסטרואידים יש לטפל במנה הנמוכה ביותר האפשרית לתקופה הקצרה ביותר המשיגות את מטרות הטיפול. משך הטיפול נקבע על ידי הרופא המטפל. ככלל- טיפול תרופתי ניתן כשהתועלת מנטילתו עולה על הסיכון הגלום בשימוש בו. יש ליידע את הרופא על כל תופעת לוואי בלתי צפויה ולהיוועץ עמו לגבי משך הטיפול הנדרש.

09/01/2018 | 18:58 | מאת: איילת אמסלם

שלום. בני בן 3 שוקל 13 קילו וסובל משיעול חזק ונזלת...הרופאה נתנה לנו מרשם לאזניל. על פי הוראתה ביום הראשון כמות של 3.5 מ"ל ובשאר הימים 1.8 מ"ל פעם ביום. העניין הוא שבצהריים הוא קיבל מנה של 3.5 ובערב הבאתי לו בטעות מנה נוספת של 1.8 עקב אי הבנה בהקשר למינון. האם זה בעייתי? מסוכן?מה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

המינון אינו עולה על מינון מומלץ להתוויות מסוימות. אם אין תסמינים או סימנים מיוחדים מהם סובל הילד, אין צורך בפעילות מיוחדת. החלמה מהירה!

09/01/2018 | 00:36 | מאת: יובל

שלום, לאחר התרדה הייתי אצל רופא עור שנתן לי משחת יומבוט, ולאחר 'היסוסים' הנחה למרוח על הפין לפני שינה..לאחר תקופה של טיפול ללא שיפור ואף החמרה החלפתי לרופא מומחה יותר שהפציר בי להפסיק טיפול, ולעבור לטיפול במשחה היקומיצין במינון שבוע1- 3 פעמים ביום, שבוע 2- פעמיים ביום, שבוע3- פעם ביום.(במגביל לרחוץ רק בשמן תינוקות) שאלה מה זו כל משחה, מה השפעותיה בפועל?.לבנתיים המתנתי עם הטיפול החדש מתוך לחץ..

לקריאה נוספת והעמקה

התרופה יומובט מכילה את החומר Clobetasone שהינו ממשפחת הקורטיקוסטרואידים ומיועד לטיפול מקומי בדלקות עור וגרד עור המגיבים לקורטיקוסטרואידים. כמו בכל תרופה, השימוש ביומובט עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים כגון עלייה בסיכון לזיהום בעור, תופעות לוואי מקומיות בעור ותופעות לוואי סיסטמיות בעיקר כאשר נמרח על אזורים גדולים לתקופה ממושכת. רשימה מורחבת של תופעות לוואי ומידע נוסף ניתן למצוא בעלון לצרכן: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Rishum_6_130947817.pdf לאחר שיפור המצב ובהתאם להנחיות הרופא מומלץ להקטין את הכמות הנמרחת ותדירות המריחה עד למינימום הנדרש להקלת התסמינים. במידה ואין שיפור יש לחזור לרופא כפי שעשית. התכשיר היקומיצין מכיל hydrocortisone ו-Neomycin שהינם קורטיקוסטרואיד ואנטיביוטיקה בהתאמה כלומר מיועד לטיפול בדלקת עור אשר מלווה בזיהום. גם במקרה זה תופעות לוואי בעיקר מקומיות. גם פה במידה ולא חל שיפור לאחר שבוע או חלה הרעה, יש לחזור להיוועץ ברופא. לנוחיותך מידע נוסף בעלון: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Hycomycin_Skin_Oint_pt. pdf_1326862556241.pdf

06/01/2018 | 23:26 | מאת: נתי

שלום, השתמשתי באופטילסט על בסיס יומי כבר שנים, בעקבות אבחנת דלקת לחמית אלרגית. לפני כמה חודשים התחילה לי תגובה אלרגית בעור של העפעף התחתון (עור שקרוב לריסים התחתונים). בנוסף העור שנמצא קרוב לזוית העין הפנימית ניראה די כהה, יש הבדל בינו לבין העור שנמצא באמצע. האם זה קשור לאופטילסט? האם יש סכנה בשימוש באופטילסט בצורה הזו? לפני כחודשיים הפסקתי את השימוש באופטילסט. האם עלולות להופיע תופעות לוואי נוספות לאחר הפסקת שימוש של יותר מחודש?

לקריאה נוספת והעמקה

Optilast, אשר החומר הפעיל בו הינו AZELASTINE HYDROCHLORIDE, הינו תכשיר אנטי היסטמיני, המיועד להקלה ומניעה של דלקת עיניים אלרגית. תופעת לוואי של תגובה אלרגית לתכשיר, המתבטאת כאדמומיות ופריחה מקומית, הינה תופעת לוואי נדירה המקושרת לשימוש בתכשיר (מופיעה בפחות מ 0.001% ממשתמשי התכשיר). מלבד זאת, תופעת לוואי שכיחה המקושרת לשימוש בתכשיר (מופיעה בכ 1-10% ממשתמשי התכשיר) הינה גירוי עיני. מפנייתך משתמע כי לאורך שנים של שימוש בתכשיר לא חשת בתופעות לוואי עיניות כלשהן, וכי תופעות הלוואי הופיעו בפתאומיות לאחר שנים של שימוש בתכשיר, ועובדה זו מורידה את הסיכוי שמדובר בקשר סיבתי לשימוש בתכשיר. מומלץ לפנות לרופא לבירור וטיפול.

האם ניתן לקחת ארקוקסיה ביום בו עושים מיון לסיירות בצבא? מדובר על פעילות חריגה מבחינת המאמץ.

לקריאה נוספת והעמקה

ARCOXIA, אשר החומר הפעיל בו הוא ETORICOXIB, הינו תכשיר השייך למשפחת ה NSAIDS (תרופות נוגדת דלקת שאינה סטרואידיות), ואשר מעכב את האנזים COX-2 באופן סלקטיבי. התכשיר מותווה בישראל להקלת תסמיני אוסטאוארטריטיס, דלקת פרקים, ankylosing spondylitis והתקפי גאוט. בנוסף, התכשיר מותווה לטיפול קצר טווח בכאב בינוני לאחר ניתוחי שיניים. לתכשיר זה אין הנחיה גורפת בנוגע לשימוש ביחס לפעילות גופנית מאומצת. תופעת לוואי שכיחות של התכשיר ואשר עלולות להשפיע על התפקוד היומיומי הינן סחרחורות ועייפות. יחד עם זאת- אין זה מן ההכרח שכל מטופל/ת יחושו תופעת לוואי זו בשימוש בתכשיר. לא ציינת בפנייתך האם את לוקחת את התכשיר בפעם הראשונה והאם את מודעת להשפעה של שימוש בתכשיר על הרגשתך הכללית. בנוסף לא צוין מהי ההתוויה לשמה ניתן התכשיר והאם במצב רפואי זה מומלצת פעילות מאומצת חריגה. יש לציין כי לאחר נטילת מנה מן התכשיר, רמת החומר הפעיל מגיעה לשיאה תוך שעה מהמתן, אך החומר הפעיל נשאר בגוף עד מספר ימים, כך שהפסקה של נטילת התכשיר ערב לפני יום המיונים אינה מבטיחה שהגוף "נקי" מן התכשיר לגמרי.

לצערי בסוף השבוע שעבר יצא לי לשתות כמות גדולה של אלכוהול (בשבת ובליל הסילבסטר) ואף לעשן פה ושם וויד ומאז אני חווה חרדות קשות על גבול ההתקפי חרדה (שאני מכירם מהעבר) ותחושה של דכדוך האם יש קשר? ובכלל, יצא לי לשתות פעמים רבות ולא היו לי תגובות כאלה קשות, אם אפשר לומר לי איך וכמה ובאיזו תדירות מותר לי לשתות כי אני רוצה לשתות לעיתים (לא קרובות) והשאלה אם ישנה אפשרות כזאת. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

Viepax, (אשר החומר הפעיל בו הוא venlafaxine), שייך למשפחת ה SNRI, משפחת תרופות החוסמת קליטה חזרה של סרוטונין ונוראדרנלין במוח. השילוב של נטילת תכשיר זה, המשפיע על מערכת העצבים המרכזית, יחד עם אלכוהול, לא מומלץ. במידה והנך נוטל בכל זאת כמות קטנה של אלכוהול לצורך אירוע מיוחד, יש להיות מודע להשפעות האפשריות של השילוב על מערכת העצבים- ולהיות מודע לסימני עייפות, פגיעה בעירנות, וירידה ביכולות המוטוריות. לא ציינת בפנייתך את התווייה לנטילת Viepax , מהו גיל, כמה זמן אתה נוטל את התכשיר, האם לפני האירוע היית מאוזן על הטיפול. גם השימוש במריחואנה עלול לגרום להתקפי חרדה. יש ליידע את הרופא בנוגע לחרדות ולדכדוך ולהיוועץ עמו על המשך הטיפול. בכל אופן- לא מומלץ לבצע שינוי בטיפול התרופתי או להפסיק את השימוש בתכשיר בבת אחת על דעת עצמך, מחשש לתסמיני גמילה והחמרת הסימפטומים, ויש לפנות לרופא המטפל.

31/12/2017 | 00:19 | מאת: רון

קרם ניזורל לעור במרשם רופא. אילו תופעות לוואי יכולות להיות? האם הן בלתי-הפיכות? האם הסיכוי להופעת תופעות לוואי תלויות בבנאדם? יש אנשים שתופעות הלוואי לא מופיעות אצלם אפילו בשימוש ממושך של שנים?

לקריאה נוספת והעמקה

קרם Nizoral, אשר החומר הפעיל בו הוא Ketoconazole, הינו קרם המותווה לטיפול בזיהומים פטרייתיים של העור ובדלקת עור חלבית ((Dermatitis Seborrheic. תופעות הלוואי בשימוש בתכשיר הינן בעיקר מקומיות- וכוללות אדמומיות, תחושת שריפה ופריחה. ככלל, פרופיל תופעות הלוואי של כל תכשיר משתנה בין אנשים שונים. לרשימה המלאה של תופעות הלוואי המקושרות לשימוש בתכשיר Nizoral, ניתן לפנות לעלון למלא באתר משרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Nizoral_Cream_HEB_1441006867666.pdf אל תבהל למקרה כל תופעות הלוואי, ייתכן ולא תרגיש באף אחת מהן.

30/12/2017 | 23:40 | מאת: סימה

האם נטילת קולוטאל כשלוש שנים יכולה לגרום לגרד בפי הטבעת? אציין כי אני חולת סוכרת ומקבלת אינסולין

לקריאה נוספת והעמקה

Colotal, אשר החומר הפעיל בו הוא Mebeverine, הינו תכשיר מרפה שרירים ונוגד עוויתות אשר פועל ישירות על השריר החלק של מערכת העיכול. לתכשיר זה ישנה תופעת לוואי אפשרית של אורטיקריה, שמתאפיינת בנגעים מגרדים על פני העור. מפנייתך משתמע כי הגירוד הינו מקומי ומוגבל לאיזור פי הטבעת בלבד, וכי הוא התחיל לאחר 3 שנים של שימוש בתכשיר. ככלל, סמיכות בין תופעת לוואי לתחילת שימוש בתרופה מעלה את הסבירות לקשר סיבתי, אך לא ניתן לשלול קשר במידה גם במידה ותופעת הלוואי התפתחה שלא בסמיכות לתחילת השימוש בתכשיר. במידה ותופעת הלוואי אינה חולפת, יש לפנות לייעוץ רפואי.

25/12/2017 | 23:01 | מאת: הליפי

משרד הבריאות שלום, לקרוב משפחתי גילו גידול בלבלב. בפנייה לרפואה משלימה הומלץ על נטילת ויטמין בי 17. האם התרופה בטוחה? האם הוכחה כיעילה? בברכה

לקריאה נוספת והעמקה

ויטמין B17, הנקרא גם Laetrile, הינו נגזרת סמי-סינטטית של החומר הטבעי Amygdalin, הנמצא בעיקר בחרצני פירות. המידע אודות יעילותו של הויטמין הינה מוגבלת ולא נראה כיעיל לטיפול סרטן. בנוסף, השימוש בויטמין זה עלול להיות קטלני, שכן הוא מכיל ציאניד. בישראל, וברשויות מוכרות נוספות בעולם, הויטמין אינו רשום כתרופה לטיפול בסרטן. ללא מחקרים קליניים מבוססים אשר מוכיחים את יעילות ובטיחות התכשיר לא נוכל להמליץ על השימוש בו.

היה לי קשה להירדם ושתיתי סליפ איד התאוררתי בבוקר עם סחרחורת איומות ובחלל הפה יובש והרגשה כאילו אכלתי משהוא בוסרי ז האם זה שייך כבר כמה ימים אני בת 63

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר סליפ אייד מכיל Doxylamine succinate שהינו אנטיהיסטמין. יובש בפה וסחרחורת הינן תופעת לוואי ידועה לתרופה. לא ציינת האם זו פעם ראשונה שנטלת את התרופה, כמה זמן לפני ההתעוררות נטלת את התרופה והאם הינך מטופלת בתרופות אחרות שיכולות גם הן לגרום לתופעות דומות או להגביר את הפעילות של סליפ אייד.שתיית מים ושימוש בסוכריות ללא סוכר יכול לעזור להרגשת היובש. במידה והינך סובלת מנדודי שינה, קיימות התערבויות שאינן תרופתיות כגון הימנעות מצריכת קפאין, ארוחות כבדות, ספורט לפני השינה, הימנעות משינה במהלך היום ועוד. במידה והינך סובלת מנדודי שינה לעיתים קרובות מומלץ לפנות לרופא לבירור והתאמת טיפול במידת הצורך.

20/12/2017 | 10:40 | מאת: זאלדיאר - התמכרות

שלום רב, מחמת כאבי גב תחתון כרוניים, מזה למעלה מחודשיים אני נוטלת 1 טבליה זאלדיאר מדי לילה לפני השינה. הכדור עוזר לי אם כי לא מפיג הכאב בשלמות. שאלתי: האם זאלדיאר יכול לגרום להתמכרות (הרי הוא מכיל טרמדול, אמנם במינון נמוך), וכמה זמן אני יכולה להמשיך וליטול אותו. כמו כן - אני נוטלת לפנות בוקר 1 מ"ג לוריוואן להרגעה. האם יש אינטראקציה בין שתי התרופות הללו? והכי חשוב: בקרוב אני מעוניינת לחדול ליטול את הזאלדיאר. מכיוון שאין בכדור קו חציה אני מבינה שאי אפשר לרדת בהדרגה (הכדור מצופה). האם יש צורך בהדרגה או אפשר פשוט לחדול מעכשיו לעכשיו. תודה וברכה אריאלה

לקריאה נוספת והעמקה

Zaldiar הינו תכשיר המכיל PARACETAMOL במינון 325 מ"ג ו TRAMADOL במינון 37.5 מ"ג ומותווה לטיפול בכאב בינוני עד חמור. למרכיב ה-TRAMADOL בתכשיר זה, פוטנציאל לגרום לתופעת לוואי של תלות והתמכרות. מומלץ להשתמש בתכשיר זה במינון היעיל הנמוך ביותר ולמשך הזמן הקצר ביותר שנדרש. אמנם מדובר במינון נמוך אך מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל על אופן הפסקת הטיפול. יש לציין כי קיים תכשיר נוזלי המכיל TRAMADOL – המאפשר מתן טווח מינונים לפי מספר הטיפות. Lorivan, אשר החומר הפעיל בו הוא Lorazepam, הינו חומר השייך למשפחת הבנזודיאזפינים. בנטילה מקבילה של שני תכשירים אלו יש להיות מודעים לסיכון המוגבר לדיכוי מערכת העצבים- דבר אשר עלול להתבטא בתחושת עייפות מוגברת ובלבול. יש לשים לב לסיכון זה בעת ביצוע פעולות מורכבות כגון נהיגה או הפעלת מכונות.

20/12/2017 | 10:12 | מאת: עמיחי

עד לפני שנתיים קיבלתי זריקת דורביוטיק או התחליף שלה פעם בחודש והיה לי שקט מהתפרצות שושנת יריחו עכשיו אני שוב בהתפרצות השושנה בבית החולים הרופא קבע לחזור לזריקות פעם בחודש בקופת חולים מכבי טוענים שמשרד הבריאות לא מאשר בשום אופן וצורה ואני צריך לקחת טיפול יום יומי בלקיחה פומית ואני שואל היתכן שרופא בבית חולים אומר כך ובקופה טוענים אין אישור של משרד הבריאות יש לציין שאני חושב שהלעטה של כדורים כל יום שיש פתרון יעיל שהוכח אני שואל מה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

ב-2015 משרד הבריאות החליט בתיאום עם האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות על הגבלת השימוש בתכשירים המכילים Benzathine benzylpenicillin (החומר הפעיל המצוי בדורביוטיק) למתן תוך שרירי בעקבות צבר של שלושה מקרי תמותה שהתרחשו לאחר מתן התכשיר במהלך שנה זו. לאחר הערכת המקרים, דיון עם מומחים ובתיאום עם האיגוד למחלות זיהומיות, הוחלט כי הסיכון הפוטנציאלי מהשימוש בתרופה עולה על התועלת הצפויה לחלק מההתוויות ולכן המשרד הנחה את המוסדות הרפואיים לא לתת תכשירים אלה, אלא כאשר אין חלופה טיפולית אחרת. חלופות טיפוליות אפשריות הינן בתכשירים, הניתנים דרך הפה, המכילים Amoxicillin או penicillin V. קישור להודעת המשרד בנושא: https://www.health.gov.il/NewsAndEvents/SpokemanMesseges/Pages/16022015_1.aspx יש להדגיש כי האיסור אינו מוחלט במקרים בהם אין חלופות. עליך לפנות לרופא ולהיוועץ עמו על הטיפול המתאים עבורך.

19/12/2017 | 08:03 | מאת: סופי

אני מטופלת מזה שנה וחצי באומפרדקס עקב תסמונת בארט. האם יכול להיוןת שזו הסיבה לנשירת שיער מוגברת? בבדיקות דם לא נמצאו ממצאים אחרים רלבנטיים.

לקריאה נוספת והעמקה

Omeprazole הינו תכשיר ממשפחת ה PPI (תרופות המעכבות תעלות מימן) אשר מוריד את רמת החומציות בקיבה. תופעת הלוואי של אלופסיה (נשירת שיער) הינה תופעת לוואי נדירה לתכשיר, אשר דווחה בכ 0.1-0.001% מהמשתמשים. ככלל, תופעת לוואי המופיעה בסמוך לתחילת שימוש בתכשיר, מעלה את הסבירות שמדובר בקשר סיבתי. יחד עם זאת, ישנם מספר מצבים העלולים לגרום לנשירת שיער (מצב הורמונלי, חסרים תזונתיים וכו') מומלץ לפנות לרופא ולהיוועץ עמו.

11/12/2017 | 09:58 | מאת: דאגנית

שלום רב, אני בת 53, סובלת מאוסטאופורוזיס כבר 4 שנים. במנופאוזה מזה 4 חודשים. לאחר תופעות לואי קשות של הריבון, הוחלט לתת זריקת פרוליה 60 מ"ג. אתמול ב :12:00 קיבלתי את הזריקה וב18:00 התחיל שלשול חמור. איני יודעת אם השלשול קשור לתופעת לואי של הזריקה או לסיבה אחרת. אשמח לעזרתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

Prolia, אשר החומר הפעיל בו הינו Denosumab, הינו תכשיר המכיל נוגדן המעכב אוסטאוקלסטים (תאים הורסי עצם), ומותווה לאוסטאופורוזיס ולאיבוד עצם. השימוש ב Prolia אינו מקושר עם ת"ל של שלשול. תופעת לוואי שכיחה יותר לתכשיר היא עצירות. בנוסף יש לקחת בחשבון כי הריכוז המקסימלי של התכשיר בגוף מושג לאחר כ 10 ימים מהמתן (בטווח של 2-28 יום). עם זאת- אין אפשרת לשלול קשר לשימוש בתרופה. בכל מקרה, במידה ותופעת הלוואי אינה חולפת, או שהיא מחמירה, מומלץ לפנות לרופא.

10/12/2017 | 10:44 | מאת: ל רוחמנית

למה לא מוציאים מהחוק ומבתי המרקחת תרופות בעלות תופעות לוואי של מחשבות אובדניות?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ציינת בפנייתך תכשיר ספציפי ועל כן נוכל לענות בצורה כללית. אכן, ישנן תרופות משווקות, אשר מעלות את הסיכון למחשבות אובדניות. ככלל, אין תרופה החפה מתופעות לוואי, ותרופות נרשמות כאשר להתוויה לשמה ניתן התועלת בטיפול בהן עולה על הסיכון הטמון משימוש בהן. רישום תכשיר בעל פוטנציאל לעליית מחשבות אובדניות מצריך ניטור מיוחד. המידע אודות הסיכון לתכשירים כאלה מפורט בעלוני התכשירים, על מנת שברישום מרשם לתכשיר כזה הרופא המטפל (אשר מכיר הן את מנגנון הפעולה של התכשיר הנרשם והן את ההיסטוריה הרפואית של המטופל) יידע את המטופל ואת בני משפחתו על תופעת לוואי אפשרית זו, ולהדריך אותם כיצד לזהות ולהתמודד עם עליית תסמינים אובדניים. במידה ולאחר תחילת נטילת תכשיר מסוים הנך חווה שינויי מצברוח ועליה במחשבות אובדניות, יש לגשת בהקדם לרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית, או לעזרה מקצועית אחרת.

08/12/2017 | 13:39 | מאת: יוסי

לדלקת בשריר הזרוע קבלתי מרשם לאתופן 400. האם במקום זה אפשר לקחת איבופן 400?

לקריאה נוספת והעמקה

Ibufen, אשר החומר הפעיל בו הוא IBUPROFEN, הינו תכשיר נוגד דלקת לא סטרודיאלי, שניתן לקנות גם ללא מרשם רופא. Etopan, אשר החומר הפעיל בו הינו Etodolac, שייך גם הוא למשפחת נוגדי הדלקת שאינם סטרודיאליים. תכשירים מקבוצה זו מותווים, לרוב, לטיפול בכאב ומצבי דלקת. ל Etopan , בהשוואה ל Ibufen, סלקטיביות גבוהה יותר לאנזים מסוים, ולכן הוא בעל פוטנציאל נמוך יותר לגרום לתופעות לוואי בקיבה (כל עוד הוא נלקח במינון יומי שאינו עולה 600מ"ג). בנוסף, הפוטנטיות האנלגתית שלו גדולה משל Ibufen- וההשפעה של נטילת 200 מ"ג Etopan שוות ערך לנטילת 400 מ"ג Ibufen. לא ציינת בפנייתך את ההיסטוריה הרפואית שלך. ההחלטה האם ליטול תכשיר זה או אחר נתונה בידך וביד הרופא המטפל, וזאת עפ"י שיקולים של תועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי. מומלץ להיצמד להוראות הרופא המטפל וליידע את הרופא במידה ואתה שוקל אופציות חלופיות.

08/12/2017 | 07:37 | מאת: יוחאי

אני לוקח פרופסיה כל יום לשיער וקיורטן 10 מיליגרם פעמיים בשבוע קבוע לסבוריאה בהוראת רופא עור. עשיתי בדיקות דם ויצא שהויטמין b12 וחומצה פולית שלי מאוד נמוכים. יש לציין שאני אוכל בשר. האם זה קרה בגלל שימוש בתרופות קבועות אילו? קראתי פשוט שזה יכול לקרות בשימוש בתרופות קבועות אך אני לא יודע אם זה קורה בתרופות שאני משתמש או בתרופות אחרות.... תודה רבה......

לקריאה נוספת והעמקה

Curatane, אשר החומר הפעיל בו הוא Isotretinoin, הינו תכשיר המותווה לטיפול באקנה. תופעת לוואי שכיחה של השימוש בתכשיר, אשר נצפתה בשיעור של 10% לפחות ממשתמשי התכשיר, הינה אנמיה. בנוסף, תופעת לוואי נדירה של התכשיר , אשר נצפתה בשיעור של <0.1% ממשתמשי התכשיר, הינה מחלת מעי דלקתית- אשר עלולה להביא לירידה בספיגת B12. יש לציין בהקשר זה כי למחלות מעי דלקתיות תסמינים נוספים, הכוללים כאבי בטן חמורים, בחילות והקאות- והעדר תסמינים אלו מוריד את הסבירות שמדובר בתופעת לוואי זו. Propecia, אשר החומר הפעיל בו הינו Finasteride, הינו תכשיר המותווה לנשירת שיער בגברים. תכשיר זה אינו מקושר עם ת"ל של ירידה ברמות B12 ו/או חומצה פולית. ממולץ לפנות לרופא לבירור וטיפול.

04/12/2017 | 14:06 | מאת: פורמולה לשיער

היי. ראיתי שיש פורום על נשירת שיער ו נטילת הפורמולה HSN . אך לא הבנתי את תשובת הרוקחת בעיניין תופעות הלוואי שלה. אני אתמול לראשונה קיבלתי מרשם מ הרופאה אני בחורה מניקה 10 חודשים אחרי לידה אני סובלת מ נשירת שיער חמורה ורציתי לדעת האם יש תופעות לוואי והאם היא מתאימה בהנקה והאם אכן היא מסייעת ?

לקריאה נוספת והעמקה

נשירת שיער הינה תופעה ידועה לאחר לידה. התכשיר הינו תוסף תזונה ולא תרופה. המידע אודות יעילות, בטיחות ואיכות של תוספי תזונה הינו מוגבל. על מנת לקבל תשובה פרטנית, מומלץ לפנות למרכזי המידע המתמחים בבטיחות הטיפול תרופתי בהריון והנקה מרכז הריופון באסף הרופא (08-9779309- בתשלום) או המרכז למידע תרופתי בבלינסון (03-976911).

04/12/2017 | 09:48 | מאת: רונן

שלום בני בן ה 10 הוא ילד היפראקטיבי. קראתי על יתרונות השימוש באומגה 3 ואני רוצה לנסות את זה. מהמינונים שראיתי באתר מסוים שנראה לי רציני, ילדי צריך לקחת 2.5 מ"ג אומגה 3 ליום כדי שזה יהיה אפקטיבי (כל כדור מכיל 600 מ"ג חומר פעיל המחולק ל 400 מ"ג EPA ו 200 מ"ג DHA ). אבל יש משהו שמטריד אותי מאוד. באתרים מסוימים ראיתי שכתוב שצריכה מוגברת מסוכנת ועלולה לגרום לדימום. מה דעתך בנושא? האם יש מינון מקסימלי שמעליו זה יהיה מסוכן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תכשירי אומגה 3 הינם תוספי תזונה ואינם תרופות. ככלל, המידע על יעילות ובטיחות תוספי תזונה הינו מוגבל וכך גם המידע אודות אומגה בכמויות גבוהות. DHA בשילוב EPA במינון גבוה (בד"כ יותר מ4 גרם ליום במבוגרים) אכן עלולים לגרום להארכת הזמן לקרישת הדם, ובכך לעלות סיכון לדמם. בנוסף, לא ברור האם צריכת תוספת אומגה 3 יכולה לשפר את התסמינים בהפרעות קשב וריכוז. לא ציינת בפנייתך האם לילד ישנן מחלות רקע כלשהן. מומלץ להיוועץ ברופא ילדים לפני תחילת נטילת התכשיר.

07/12/2017 | 16:17 | מאת: רונן

תודה על התשובה. מדובר על ילד בריא בן 10.5 וכפי שאמרתי המינון הוא של 2.5 מ"ג ביום. האם ניתן לקחת ללא חשש?

30/11/2017 | 13:19 | מאת: מיכל

שלום, אני בת 61 . אני נוטלת מזה שנה וחצי שנתיים טריטייס בשילוב עם אספירין. לאחרונה אני חשה רעד בזרועות, בעיקר לפנות בוקר, בעת ההתעוררות. בנוסף אני סובלת מקרישיות יתר בדם. האם ידועה תופעת לוואי של רעד באחת מהתרופות הנ"ל או בשילוב בין השתיים . תודה

לקריאה נוספת והעמקה

Tritace, אשר החומר הפעיל בו הינו Ramipril, הינו תכשיר ממשפחת ACE-I (מעכבי האנזים המהפך) אשר מותווה לטיפול ביתר לחץ דם, אי ספיקת לב, וכטיפול לאחר התקף לב. רעד הינה תופעת לוואי נדירה של התכשיר (0.1%-0.01%). לא ציינת בפנייתך מתי התחלת ליטול את התכשיר, אך ככלל- תופעת לוואי המתפתחת בסמוך לתחילת נטילת התכשיר מעלה את הסבירות שמדובר בקשר סיבתי. התפתחות רעד יכולה להיות אינדיקציה למספר מצבים ,ביניהם יציאה מאיזון לחץ דם (לא ציינת בפנייתך את ההתוויה של התכשיר). מומלץ לפנות לרופא המכיר את ההיסטוריה הרפואית על מנת לברר את סיבת הרעד ועל מנת לקבל טיפול מתאים.

התרופה אתופן שייכת למשפחת נוגדי הדלקת הלא סטרואידים. תופעות הלוואי העיקריות המקושרות למשפחת תרופות זו הינן: עיכוב צימות טסיות ועלייה בסיכון לדמם, תופעות לוואי במערכת העיכול החל מבחילות, צרבות וכאב בטן ועד כיב פפטי ודמם במערכת העיכול, פגיעה בתפקוד הכלייתי ותופעות לוואי במערכת הלב וכלי דם כגון עליה בסיכון לאירועי אוטם שריר הלב ושבץ, צבירת נוזלים ועליית לחץ דם. רשימה מורחבת יותר בעלוני התכשיר. כאמור התרופה אתופן עלולות להגביר את הסיכון שבץ. הסיכון עולה ככל שהמינון ומשך הטיפול עולים, עם זאת קיים גם בשבועות הראשונים לטיפול . גורמי סיכון נוספים הן מחלות רקע , תרופות נוספות וגיל. כדאי להיות מודע לתסמינים לאירועים אלה המחייבים פנייה לקבלת עזרה רפואית כמו כאב בחזה, קוצר נשימה, חולשה פתאומית, נימול בצד אחד של הגוף, הפרעות בדיבור וכו'. כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמטופלים. יש לשקול את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי כתלות במצב הרפואי בו מטפלים וגורמי הסיכון של המטופל, לפני מתן טיפול תרופתי. בתכשירים מסוג נוגדי הדלקת הלא סטרואידים , יש ליטול את המינון היעיל הנמוך ביותר לתקופה הקצרה האפשרית. יש להיוועץ ברופא בנוגע להמלצה על הטיפול המתאים ביותר עבורך כתלות במצב בו את מטופלת וגורמי הסיכון שלך.

25/11/2017 | 14:15 | מאת: איתן

שלום רב אני בן 38. מזה כ18 שנים לא סבלתי מהתקף גראנד מל. היו לי 4 התקפים סך הכל עד לפני 18 שנים הראשון בגיל 14.5. כולם גראנד מל. אני נוטל למיקטל 200 מג ליום. לפני מספר חודשים היה לי סטרפטוקוק קיבלתי מוקסיפן וחוויתי התקף אלרגיה לא פשוט והגעתי למדא שם הזריקו חי והרגיעו את התקף האלרגיה. הייתי בלחץ גדול מאוד ובזמן שהותי שם החלו טיקים בגוף בעיקר בחזה (כלליים לא בראש). שאלתי מומחה גדול אלרגלוג _ד"ר קובי שדה) אמר שטיק יכול להיות סימפטום של התקף אלרגי גם אולי בגלל הלחץ. אלרגולוג אחר אמר שסביר שזה אפילפטי. אציין כי באותו רגע ביקשתי אסיוול וזה נרגע אחרי 20 דק בערך. לא יודע מה זה. השאלה שלי היא לגבי ציפרלקס. אני נמצא לעתים מדי מספר שנים בתקופות משבריות של חרדה שיוצר גם דיכאון וקושי תפקודי. אני שוקל לנסות ציפרלקס ( אחרי שניסיתי אמצעים רבים) כדי לבחון אולי ייטיב עימי לפחות לתקופה זמנית בתקופה זו. מה שמפחיד אותי שקראתי שזה יכול לעורר או לגרום להתקפים אפילפטיים וזה בקטגוריה של תופעות לווואי בשכיחות לא ידועה. לאור הרקע האישי שלי כפי שתיארתי ובהקשר הציפלקס האם תוכלו לומר לי האם אכן התרופה בעייתית ולא מומלצת לחולי אפילפסיה גם אם הם מאוזנים? האם יש תחליף טוב אחר שידוע לך לחולי אפילפסיה ? מאוד חשוב לי לתת הזדמנות לתרופה שעשתה שינוי חיובי להרבה אנשים אבל החשש לאור מה שאני קורא. כמו כן, האם יש בציפרלקס חומר שדומה במוקסיפן ויכול לגרום לי התקף אלרגיה? אודה לתשובתכם איתן

לקריאה נוספת והעמקה

Cipralex, אשר החומר הפעיל בו הוא Escitalopram, הינו תכשיר ממשפחת ה SSRI (selective serotonine reuptake inhibitor) המותווה לטיפול במצבי דכאון וחרדה. השימוש בתכשיר זה (כמו בשאר התכשירים ממשפחה פרמקולוגית זו) בקרב חולי אפילפסיה שנוי במחלוקת. המידע בעלון של התכשיר מצביע על כך שהשימוש בתכשיר מקושר עם ירידת סף לפרכוסים, ועל כן ההנחיה בעלון הינה לנטר בצורה הדוקה את מטופלים בעלי אפילפסיה מאוזנת. יחד עם זאת, מחקרים שונים מראים כי השימוש ברוב התרופות האנטידפרסנטיות במינונים מקובלים, כולל SSRI, הינה בטוחה ומובילה לשינוי בדפוס ההתקפים רק במינון יתר. נקודות נוספת שיש לתת עליהן את הדעת בשילוב טיפול אנטי דכאוני/חרדתי עם Lamictal, הינן אינטרקציות אפשריות בין התרופות- אשר ישפיעו על ריכוזי התרופות בגוף, וכן את האפקט המשותף של התרופות על דיכוי מערכת העצבים המרכזית. יש לציין בהקשר זה כי ל Cipralex אין השפעה משמעותית על ריכוז ה Lamictal בגוף, אך החשש לדיכוי מערכת בעצבים בנטילה במקביל- קיים. הסיכון לתגובת רגישות יתר בנטילת Cipralex הינו נמוך (אך קיים). לסיכום, קיימות בשוק כיום תרופות רבות המותוות לדיכאון וחרדה. מומלץ לפנות לרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית על מנת להתאים לך את התרופה המומלצת לך, תוך הדרכה על ניטור מתאים בנטילה במקביל.

גבר מעל 80 חולה לב אמור לקבל בהנחיית הרופא זריקת פרוליה פעם ראשונה(לאוסטופורזיס). הניתן באיזו צורה/בדיקה לדעת מראש אם יהיה רגיש לחומר? אם מופיעים תופעות לוואי לאחר כמה זמן הם צפויות? כיצד ניתן לטפל בהם?. הזריקה היא לחצי שנה ובתאוריה אין אפשרות להפסיק כפי שאפשר להפסיק עם כדור יומי.בינתיים מה שידוע שהוא אלרגי (עשו לו גרד ופריחה בעור כשלקח בעבר וכמובן הפסיק מיד )לתרופות הבאות: neobloc , lopressor 95 mg' , פרולול 10(prolol), ספזמקס 15(spasmex). האם יש בזריקה פרוליה מרכיבים שיש בתרופות הללו? שאלה נוספת- האם טיפול שיננית ,סתימות, ניתן לעשות בתקופה שלאחר הזריקה. במידה ויתגלה בעתיד טיפול שניים יותר מורכב ודוחים אותו לאחר חצי שנה מיום קבלת הזריקה, האם מיד אחרי החצי שנה ניתן לעשות הטיפול וכמה זמן יש להמתין עד לזריקה הבאה אחרי הטיפול שיניים הזה.

לקריאה נוספת והעמקה

Prolia, אשר החומר הפעיל בו הינו Denosumab, הינו תכשיר המכיל נוגדן המעכב אוסטאוקלסטים (תאים הורסי עצם), ומותווה לאוסטאופורוזיס ולאיבוד עצם. כמו בכל תרופה, השימוש בProlia עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. שכיחותן ומשכן של תופעות הלוואי המקושרות לשימוש בתכשיר הינן מגוונות ומשתנות בין מטופל למטופל. תופעות הלוואי השכיחות ביותר המקושרות לשימוש בתכשיר הינן כאבים בעצם ו/או במפרקים ו/או בשרירים, וכאבי גפיים (בדיווחים לאחר שיווק הכאבים הופיעו בין יום לאחר מתן עד מספר חודשים לאחר המתן). תופעות לוואי נוספות יכולות להיות תגובות אלרגיות ותגובות עוריות, מחלות זיהומיות, ירידה ברמות הסידן (ירידת השיא נצפית כ-10 ימים לאחר המתן), ושברים מסוג מסוים בעיות בעצם הלסת (שתי האחרונות עלולות להופיע גם בטיפולים אחרים לאוסטאופורוזיס). להלן קישור לעלון לצרכן של התרופה במאגר התרופות של משרד הבריאות, המכיל את המידע המלא אודות תופעות הלוואי הצפויות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Rishum_3_19182817.pdf (אל תיבהל למקרא רשימת תופעות הלוואי, יתכן והמטופל לא יסבול מאף אחת מהן ). יש לציין כי כיסוי המחט על המזרק המוכן לשימוש מכיל לטקס, ועל כן יש לדווח לרופא המטפל במידה וידועה אלרגיה ללטקס. כאמור מעלה במהלך הטיפול בתרופות מסוימות, המשמשות לטיפול באוסטאופורוזיס כגון פרוליה עדיף להימנע מטיפולים שיניים פולשניים כמו עקירות וניתוחים, כיוון שמעלים סיכון להתפתחות נמק של עצם הלסת במהלך טיפול. שמירה על היגיינת שיניים הינה בין הדרכים להפחית את הסיכון של נמק בעצם הלסת. לעיתים יש צורך בביצוע טיפולים (כך ניתן גם למנוע לעיתים את הצורך בפעולות פולשניות יותר). יש ליידע את רופא השיניים בטיפול בתרופה לפני תחילת הטיפולים. בנוסף, יש לפנות לרופא במידה ומופיעים תסמינים בפה ובשיניים כגון שיניים רופפות, כאב, נפיחות או פצעים שאינם מחלימים או מפרישים, כיוון שאלה עלולים להיות סימנים לנמק של עצם הלסת.

24/11/2017 | 16:18 | מאת: זאלידר

1. יש לי בעיה וותיקה בקרסול שמאל (מעט כואב ,מגביל את התנועה, ונפוח) ובעיה חדשה בברך ימין (יש תחושה כאילו הברך מתפרקת) הרופא קבע שיש לי דלקת בכל אחד מהמקומות האלה ורשם לי זאלידר במטרה להוריד את הדלקת. האם תרופה זו מורידה דלקת? או שמא היא רק תרופה להחלשת כאבים? 2. האם לקחת את התרופה אחרי אוכל? או לפני אוכל? 3. אני בת 69 לוקחת תוספי מזון. לא לוקחת תרופות.

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר zaldiar מכיל שתי תרופות tramadol שהינו משכך כאבים ו-paracetamol, שהינו משכך כאבים ומוריד חום. הטיפול ניתן להקלה סימפטומטית של כאב ולא מפחית דלקת באופן ישיר. אין חשיבות לנטילה עם אוכל.

האם יש סכנה לקחת זריקת פרוליה או מה הם התופעות הלוואי

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, כל תרופה בנוסף לפעילותה הצפויה, עלולה לגרום לתופעות שאינן רצויות בחלק מהמטופלים (לעיתים צפויות ולעיתים - לא). חשוב לציין כי הטיפול לרב ניתן לאנשים שטופלו בתרופות אחרות ללא הצלחה מספקת או שהפסיקו טיפול אחר בשל רגישות או תופעות לוואי. לפני מתן טיפול תרופתי הרופא שוקל את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי. תופעות לוואי אפשריות במהלך הטיפול בתרופה פרוליה הן : עצירות, כאבים בגפיים, כאבי גב, כאבי שרירים. בדיווחים לאחר שיווק הכאבים הופיעו בין יום לאחר מתן עד מספר חודשים לאחר המתן. תופעות לוואי נוספות יכולות להיות תגובות אלרגיות ותגובות עוריות, מחלות זיהומיות, ירידה ברמות הסידן (ירידת השיא נצפית כ-10 ימים לאחר המתן), שברים מסוג מסוים בעיות בעצם הלסת (שתי האחרונות עלולות להופיע גם בטיפולים אחרים לאוסטאופורוזיס). במידת הצורך יינתן טיפול בתופעת הלוואי ויתכן שהטיפול יעבור ללא תופעות לוואי מיוחדות במהלך הטיפול.

אני חוששת מהסריקה פרוליאה האם יש ממה לחשוש

תשובה בשאלה למעלה

18/11/2017 | 01:44 | מאת: עידן

ד"ר שלום, טופלתי בציפרלקס תקופה די ארוכה לטיפול בחרדה, התקפי פאניקה ודיכאון קל-בינוני, אך עם מספר תופעות לוואי של השמנה, עייפות, חוסר חשק מיני. הפסיכיאטרית הציעה לי לעבור לברינטליקס, והתופעת לוואי של החשק המיני די חלפה, העייפות קצת פחתה, יחד עם זאת אני מתחיל להרגיש קצת חזרה של תסמיני פיזיולוגיים של חרדה כגון דופק גבוה, דפיקות לב, לחץ בחזה לפעמים וכיו"ב. תופעות שלא הופיעו אצלי לאחר נטילת הציפרלקס, ואני מפחד שהתקפי הפאניקה שהיו לי טרם נטילת הציפרלקס יחזרו לי עוד (אני לאחר חודש מהמעבר מציפרלקס לברינטלקס). אני שוקל לחזור חזרה לציפרלקס, כי איתו הרגשתי הכי מוגן ונוח בלי שאפחד מהתקפי פאניקה או שתופעות החרדה יחזרו לי פתאום, מצד שני התופעות לוואי די הפריעו לי. האם לדעתך כדאי לחזור לציפרלקס ואולי לשלב אותו עם תרופה שקצת ממריצה כמו וולבוטרין? האם יש סיכון בשילוב כזה? כי באמת חבל לי לוותר על סוס מנצח שאני מרגיש איתו הכי טוב (היו לי כמה ניסיונות עם SSRI אחרים ועם אפקסור שלא צלחו).

לקריאה נוספת והעמקה

טיפול ביותר מתרופה אחת נשקל בד"כ כאשר ניסיונות טיפול בתרופה אחת לא הביאו לתגובה מספקת. בכל מקרה ההמלצות על טיפול רפואי יינתנו ע"י הרופא המטפל ויש להיוועץ עמו על התרופה המתאימה לך או על שילוב במידת הצורך. בנוגע לשאלתך, לא צפויה השפעת גומלין משמעותית בין ציפרלקס וולבוטרין.

17/11/2017 | 09:35 | מאת: זריקת פרולה

מותר תיפול שורש או סתימה רגילה?

לקריאה נוספת והעמקה

במהלך הטיפול בתרופות מסוימות, המשמשות לטיפול באוסטאופורוזיס כגון פרוליה עדיף להימנע מטיפולים שיניים פולשניים כמו עקירות וניתוחים, כיוון שמעלים סיכון להתפתחות נמק של עצם הלסת במהלך טיפול. שמירה על היגיינת שיניים הינה בין הדרכים להפחית את הסיכון של נמק בעצם הלסת. לעיתים יש צורך בביצוע טיפולים (כך ניתן גם למנוע לעיתים את הצורך בפעולות פולשניות יותר). יש ליידע את רופא השיניים בטיפול בתרופה לפני תחילת הטיפולים. בנוסף, יש לפנות לרופא במידה ומופיעים תסמינים בפה ובשיניים כגון שיניים רופפות, כאב, נפיחות או פצעים שאינם מחלימים או מפרישים, כיוון שאלה עלולים להיות סימנים לנמק של עצם הלסת.

17/11/2017 | 08:33 | מאת: זריקת פרולה

קיבלתי את הזריקה הראשונה של פרוליה איזה טיפולי שיניים מותר לי לעשות כמו סתומה טיפול שורש מותר לי