נגישות
נגישות

פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

תופעות לוואי עלולות להתרחש עם כל מתן של טיפול תרופתי, בין אם ניתן על פי הוראות השימוש של התרופה, ובין אם נלקח שלא על פי הוראות השימוש של התרופה או במינון יתר. הפורום נועד לתת מענה לכל שאלה הקשורה לתופעות לוואי מתרופות או תגובות בין תרופתיות. הפורום מיועד לענות, בין היתר, על שאלות בנושאים הבאים: תופעות לוואי אפשריות העלולות להתרחש מטיפול תרופתי, חשד לגבי תופעת לוואי שהופיעה בעקבות מתן טיפול תרופתי בפועל, מחלה שהוחמרה או שהופיעה בעקבות טיפול תרופתי, תופעת לוואי שהופיעה כתוצאה מתגובה בין תרופות או חשש לתגובות בין תרופתיות. .
1281 הודעות
1226 תשובות מומחה

מנהל פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.

גבר מעל 80 חולה לב אמור לקבל בהנחיית הרופא זריקת פרוליה פעם ראשונה(לאוסטופורזיס). הניתן באיזו צורה/בדיקה לדעת מראש אם יהיה רגיש לחומר? אם מופיעים תופעות לוואי לאחר כמה זמן הם צפויות? כיצד ניתן לטפל בהם?. הזריקה היא לחצי שנה ובתאוריה אין אפשרות להפסיק כפי שאפשר להפסיק עם כדור יומי.בינתיים מה שידוע שהוא אלרגי (עשו לו גרד ופריחה בעור כשלקח בעבר וכמובן הפסיק מיד )לתרופות הבאות: neobloc , lopressor 95 mg' , פרולול 10(prolol), ספזמקס 15(spasmex). האם יש בזריקה פרוליה מרכיבים שיש בתרופות הללו? שאלה נוספת- האם טיפול שיננית ,סתימות, ניתן לעשות בתקופה שלאחר הזריקה. במידה ויתגלה בעתיד טיפול שניים יותר מורכב ודוחים אותו לאחר חצי שנה מיום קבלת הזריקה, האם מיד אחרי החצי שנה ניתן לעשות הטיפול וכמה זמן יש להמתין עד לזריקה הבאה אחרי הטיפול שיניים הזה.

לקריאה נוספת והעמקה

Prolia, אשר החומר הפעיל בו הינו Denosumab, הינו תכשיר המכיל נוגדן המעכב אוסטאוקלסטים (תאים הורסי עצם), ומותווה לאוסטאופורוזיס ולאיבוד עצם. כמו בכל תרופה, השימוש בProlia עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. שכיחותן ומשכן של תופעות הלוואי המקושרות לשימוש בתכשיר הינן מגוונות ומשתנות בין מטופל למטופל. תופעות הלוואי השכיחות ביותר המקושרות לשימוש בתכשיר הינן כאבים בעצם ו/או במפרקים ו/או בשרירים, וכאבי גפיים (בדיווחים לאחר שיווק הכאבים הופיעו בין יום לאחר מתן עד מספר חודשים לאחר המתן). תופעות לוואי נוספות יכולות להיות תגובות אלרגיות ותגובות עוריות, מחלות זיהומיות, ירידה ברמות הסידן (ירידת השיא נצפית כ-10 ימים לאחר המתן), ושברים מסוג מסוים בעיות בעצם הלסת (שתי האחרונות עלולות להופיע גם בטיפולים אחרים לאוסטאופורוזיס). להלן קישור לעלון לצרכן של התרופה במאגר התרופות של משרד הבריאות, המכיל את המידע המלא אודות תופעות הלוואי הצפויות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Rishum_3_19182817.pdf (אל תיבהל למקרא רשימת תופעות הלוואי, יתכן והמטופל לא יסבול מאף אחת מהן ). יש לציין כי כיסוי המחט על המזרק המוכן לשימוש מכיל לטקס, ועל כן יש לדווח לרופא המטפל במידה וידועה אלרגיה ללטקס. כאמור מעלה במהלך הטיפול בתרופות מסוימות, המשמשות לטיפול באוסטאופורוזיס כגון פרוליה עדיף להימנע מטיפולים שיניים פולשניים כמו עקירות וניתוחים, כיוון שמעלים סיכון להתפתחות נמק של עצם הלסת במהלך טיפול. שמירה על היגיינת שיניים הינה בין הדרכים להפחית את הסיכון של נמק בעצם הלסת. לעיתים יש צורך בביצוע טיפולים (כך ניתן גם למנוע לעיתים את הצורך בפעולות פולשניות יותר). יש ליידע את רופא השיניים בטיפול בתרופה לפני תחילת הטיפולים. בנוסף, יש לפנות לרופא במידה ומופיעים תסמינים בפה ובשיניים כגון שיניים רופפות, כאב, נפיחות או פצעים שאינם מחלימים או מפרישים, כיוון שאלה עלולים להיות סימנים לנמק של עצם הלסת.

24/11/2017 | 16:18 | מאת: זאלידר

1. יש לי בעיה וותיקה בקרסול שמאל (מעט כואב ,מגביל את התנועה, ונפוח) ובעיה חדשה בברך ימין (יש תחושה כאילו הברך מתפרקת) הרופא קבע שיש לי דלקת בכל אחד מהמקומות האלה ורשם לי זאלידר במטרה להוריד את הדלקת. האם תרופה זו מורידה דלקת? או שמא היא רק תרופה להחלשת כאבים? 2. האם לקחת את התרופה אחרי אוכל? או לפני אוכל? 3. אני בת 69 לוקחת תוספי מזון. לא לוקחת תרופות.

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר zaldiar מכיל שתי תרופות tramadol שהינו משכך כאבים ו-paracetamol, שהינו משכך כאבים ומוריד חום. הטיפול ניתן להקלה סימפטומטית של כאב ולא מפחית דלקת באופן ישיר. אין חשיבות לנטילה עם אוכל.

האם יש סכנה לקחת זריקת פרוליה או מה הם התופעות הלוואי

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, כל תרופה בנוסף לפעילותה הצפויה, עלולה לגרום לתופעות שאינן רצויות בחלק מהמטופלים (לעיתים צפויות ולעיתים - לא). חשוב לציין כי הטיפול לרב ניתן לאנשים שטופלו בתרופות אחרות ללא הצלחה מספקת או שהפסיקו טיפול אחר בשל רגישות או תופעות לוואי. לפני מתן טיפול תרופתי הרופא שוקל את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי. תופעות לוואי אפשריות במהלך הטיפול בתרופה פרוליה הן : עצירות, כאבים בגפיים, כאבי גב, כאבי שרירים. בדיווחים לאחר שיווק הכאבים הופיעו בין יום לאחר מתן עד מספר חודשים לאחר המתן. תופעות לוואי נוספות יכולות להיות תגובות אלרגיות ותגובות עוריות, מחלות זיהומיות, ירידה ברמות הסידן (ירידת השיא נצפית כ-10 ימים לאחר המתן), שברים מסוג מסוים בעיות בעצם הלסת (שתי האחרונות עלולות להופיע גם בטיפולים אחרים לאוסטאופורוזיס). במידת הצורך יינתן טיפול בתופעת הלוואי ויתכן שהטיפול יעבור ללא תופעות לוואי מיוחדות במהלך הטיפול.

אני חוששת מהסריקה פרוליאה האם יש ממה לחשוש

תשובה בשאלה למעלה

18/11/2017 | 01:44 | מאת: עידן

ד"ר שלום, טופלתי בציפרלקס תקופה די ארוכה לטיפול בחרדה, התקפי פאניקה ודיכאון קל-בינוני, אך עם מספר תופעות לוואי של השמנה, עייפות, חוסר חשק מיני. הפסיכיאטרית הציעה לי לעבור לברינטליקס, והתופעת לוואי של החשק המיני די חלפה, העייפות קצת פחתה, יחד עם זאת אני מתחיל להרגיש קצת חזרה של תסמיני פיזיולוגיים של חרדה כגון דופק גבוה, דפיקות לב, לחץ בחזה לפעמים וכיו"ב. תופעות שלא הופיעו אצלי לאחר נטילת הציפרלקס, ואני מפחד שהתקפי הפאניקה שהיו לי טרם נטילת הציפרלקס יחזרו לי עוד (אני לאחר חודש מהמעבר מציפרלקס לברינטלקס). אני שוקל לחזור חזרה לציפרלקס, כי איתו הרגשתי הכי מוגן ונוח בלי שאפחד מהתקפי פאניקה או שתופעות החרדה יחזרו לי פתאום, מצד שני התופעות לוואי די הפריעו לי. האם לדעתך כדאי לחזור לציפרלקס ואולי לשלב אותו עם תרופה שקצת ממריצה כמו וולבוטרין? האם יש סיכון בשילוב כזה? כי באמת חבל לי לוותר על סוס מנצח שאני מרגיש איתו הכי טוב (היו לי כמה ניסיונות עם SSRI אחרים ועם אפקסור שלא צלחו).

לקריאה נוספת והעמקה

טיפול ביותר מתרופה אחת נשקל בד"כ כאשר ניסיונות טיפול בתרופה אחת לא הביאו לתגובה מספקת. בכל מקרה ההמלצות על טיפול רפואי יינתנו ע"י הרופא המטפל ויש להיוועץ עמו על התרופה המתאימה לך או על שילוב במידת הצורך. בנוגע לשאלתך, לא צפויה השפעת גומלין משמעותית בין ציפרלקס וולבוטרין.

17/11/2017 | 09:35 | מאת: זריקת פרולה

מותר תיפול שורש או סתימה רגילה?

לקריאה נוספת והעמקה

במהלך הטיפול בתרופות מסוימות, המשמשות לטיפול באוסטאופורוזיס כגון פרוליה עדיף להימנע מטיפולים שיניים פולשניים כמו עקירות וניתוחים, כיוון שמעלים סיכון להתפתחות נמק של עצם הלסת במהלך טיפול. שמירה על היגיינת שיניים הינה בין הדרכים להפחית את הסיכון של נמק בעצם הלסת. לעיתים יש צורך בביצוע טיפולים (כך ניתן גם למנוע לעיתים את הצורך בפעולות פולשניות יותר). יש ליידע את רופא השיניים בטיפול בתרופה לפני תחילת הטיפולים. בנוסף, יש לפנות לרופא במידה ומופיעים תסמינים בפה ובשיניים כגון שיניים רופפות, כאב, נפיחות או פצעים שאינם מחלימים או מפרישים, כיוון שאלה עלולים להיות סימנים לנמק של עצם הלסת.

17/11/2017 | 08:33 | מאת: זריקת פרולה

קיבלתי את הזריקה הראשונה של פרוליה איזה טיפולי שיניים מותר לי לעשות כמו סתומה טיפול שורש מותר לי

01/11/2017 | 08:04 | מאת: אורנשטיין נעמי

עקב מחלה עברתי כריתת כליה. ישלי כליה אחת. האם האריטריל בשימוש ממושך יכל לגרום נזק לכליה

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר Arthryl מכיל glucosamine sulfate ו- sodium chloride ומותווה לטיפול בסימפטומים של אוסטאוארטריטיס. במסגרת המחקרים הקליניים אודות התכשיר, לא נכללו מטופלים בעלי ליקויים בתפקודי כבד או כליה, ועל כן אין המלצות להתאמת מינון באוכלוסיות אלו. לא ציינת בפנייתך האם תפקודי הכליה היחידה תקינים. מומלץ להתייעץ ברופא המכיר את ההיסטוריה הרפואית לפני תחילת שימוש בתכשיר.

שלום רב, בעלי נוטל פאמיד ודופלקס , כטיפול ביתר לחץ דם. החל את הטיפול לפני כחודש. הוא מתאמן באופן קבוע בחדר כושר. מאז שהחל את הטיפול התרופתי , מתלונן על קושי בהכנסת האוויר במאמץ קל וגם בריצה , עד כדי כך שאינו מסוגל להמשיך את הריצה מעבר לשלב מסוים. מה שבעבר הצליח לעשות. עבר אקו לב לפני שבוע שהיה תקין. האם יכול להיות קשור לתופעות לוואי של התרופות ? האם יכול להיות שגורם לסוג של אסטמה במאמץ ? אודה לתשובתכם

לקריאה נוספת והעמקה

Pamid, אשר החומר הפעיל בו הוא INDAPAMIDE, הינו משתן המותווה לטיפול ביתר לחץ דם ובבצקות. Duplex הינו תכשיר המשלב AMLODIPINE ו VALSARTAN ומותווה אף הוא ליתר לחץ דם. תופעת לוואי לא נפוצה לתכשיר Duplex , אשר מקושרת ל Amlodipine , הינה קוצר נשימה. לא ציינת בפנייתך האם ישנן מחלות רקע נוספות אשר יכולות להשפיע על תפקודי הריאה. ככלל, הופעת תופעות לוואי בסמוך לתחילת נטילת תכשיר, מעלה את הסבירות לקשר סיבתי, אך מומלץ לפנות לרופא המכיר את הרקע הרפואי לבירור מקיף ולשלילת אבחנות אחרות.

28/10/2017 | 12:58 | מאת: אמיר

אמא שלי חולה ב MDS עם q5. היתחלה סיבוב ראשון של וידזה.... יש תופעת לואי של ירידה בספירות בהתחלה ....מתי זה חוזר ומתחיל לתת מענה לאי ספקת מח העצם ?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר Vidaza, אשר החומר הפעיל בו הוא Azacitidine, הינו תכשיר ציטוטוקסי אשר האפקט האנטי-נאופלסטי שלו מושג על ידי התערבות ביצירת DNA ועל ידי השפעה ישירה על תאי מח עצם. אנמיה (מיעוט בהמוגלובין או בתאי דם אדומים אשר נושאים את ההמוגלובין), נוטרופניה (מיעוט נוטרופילים), לויקופניה (מיעוט תאי דם לבנים) וטרומבוציטופניה (מיעוט בכמות טסיות) הנן תופעות לוואי ידועות של התכשיר, אשר דורשות ניטור לפחות לפני כל מחזור טיפול. לרוב, תופעות לוואי אלו שכיחות יותר לאחר 2 מחזורי הטיפול הראשונים, בהשוואה למחזורי טיפול מאוחרים יותר. תגובה ראשונה לטיפול יכולה להופיע תוך 3 מחזורי טיפול, תגובה טובה כעבור 6 מחזורי טיפול. כמובן שהזמנים משתנים בין מטופל למטופל.

שלום, לפני 3 ימים התחלתי לקחת דוקסילין בשביל חיידק בדרכי השתן , במקביל לקחתי אקמול צינון, ונורופין . הצינון עבר אבל התחיל לי מאתמול כאבי ראש, כאבי בטן עזים ותחושת בחילה. ניסיתי לקחת קל בטן וכל מיני תרופות סבתא ושום דבר לא עוזר, וההרגשה לא חולפת. האם זה כתוצאה מהאנטיביוטיקה? האם אני יכולה להפסיק באמצע את הטיפול?

לקריאה נוספת והעמקה

Doxylin הינה אנטיביוטיקה ממשפחת הטטרציקלינים, אשר מותווית לטיפול במגוון רחב של זיהומים, ביניהם דלקת בדרכי השתן. בחילה הנה תופעת לוואי נפוצה של התכשיר (כ 1-10% ממשתמשי התרופה סובלים מתופעת לוואי זו), וכאבי בטן הינה תופעות לוואי המקושרת לתכשיר בשכיחות נמוכה יותר (0.1-1%). על מנת למנוע תופעות לוואי אלו מומלץ לקחת את התכשיר בסמוך לארוחה. כאבי ראש גם יכולים להיות תופעת לוואי של הטיפול. כאבי ראש חזקים בייחוד אם מלווים בהפרעות ראייה יכולים להיות תסמין של יתר לחץ תוך גולגולתי ומחייבים פנייה לרופא. ככלל, הופעת תופעות לוואי בסמוך לתחילת נטילת תכשיר מעלה את הסבירות לקשר סיבתי. בהקשר זה יש לציין כי לעיתים כאבי בטן ובחילות עלולים להיות סימפטומים של הדלקת ממנה את סובלת. בכל מקרה, אם התסמינים ממשיכים, יש לפנות לרופא לבירור. .

14/10/2017 | 13:27 | מאת: אלי

שלום רב לפני מספר חודשים אושפזתי בעקבות פרפור פרוזדורים, במשך שבוע נתנו לי כל מיני תרופות עד שהגיעו למסקנה שזה מתאים לי,בהמשך שינו לי הבוקר וקיבלתי פרוקור 200 מ"ג ,בנוסף אני לוקח פרדקסה 150מ"ג פעמים ביום,ליטורבה 10מ"ג,היטרין 10מ"ג,אבודרט 0,5מ"ג,נקסיום 40מ"ג.(לפני כשבועיים בעקבות תלונות על כאבים חזקים בבליעה עשו לי גסטרוסקופיה והבדיקה לא תקינה,2 כיבים בוושט,גסטריטס בקיבה ומחלת בארט)שאולתי הן:האם בעיות כאלו במערכת העיקול יכולות לנבוע מהתרופות שנתנו לי ? לפני הפרפור הייתי בריא מתפקד וללא תלונות,עושה הליכות כל יום נוסע הרבה לחו"ל,ומאז אני סמרטוט,אני בן 77 ,בנוסף נשלחתי לבדיקת דם ונמצא TSH גבוה(10)ואני צריך עוד כדור לבלוטת התריס,כמו כן לפני הצרות לקחתי כל יום כמוסות של שמן דגים,מולטי ויטמין,ומגנזיום+קלציום,כרגע הפסקתי מפחד שאולי ישפיע על שאר התרופות,האם שילוב של כל אלו נכון?האם חשוב לקחת את כולם או לחלק במשך היום?כולל התוספים?תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מפנייתך לא ברור באם קיימים גורמי סיכון לגסטריטיס ומחלת בארט. בהתייחס לטיפול התרופתי, התרופה פרדקסה עלולה לגרום לגסטריטיס ואזופגיטיס. בנוסף, יש להיוועץ ברופא בנוגע להמשך הטיפול בתכשיר במידה ויש נגעים כאלה שעלולים לדמם. לגבי שילוב התרופות, הרבה מהשילובים תרופתים עלולים לגרום להשפעות גומלין או תופעות לוואי, אך שילובי תרופות ניתנים כאשר התועלת העולה מהשילוב עולה על הסיכון. במקרה זה (לא התייחסתי לתוספי התזונה, כיוון שהבנתי שהפסקת ליטול אותם), השפעות הגומלין המשמעותיות האפשריות הן עם פרוקור שעלול להעלות את החשיפה לפרדקסה ולליטורבה. אין מניעה לשלב את התרופות, לעיתים הרופא יחליט להפחית מינון כתלות בגורמי סיכון ומצב רפואי. בכל מקרה, יש ליידע את הרופא במידה ומתרחשות תופעות לוואי (למשל כאבי שרירים/תסמיני דמם). הנחיות מתן עבור התכשירים מצוינות בעלונים לצרכן המצורפים לתכשיר (למשל היטרן מומלץ ליטול לפני השינה כיוון שעלול לגרום לירידת לחץ דם חדה בשינויי תנוחות, במיוחד בתחילת טיפול. את הטיפול בבלוטת התריס מומלץ ליטול על קיבה ריקה ללא תרופות ומזון נוספים, פדקסה עם כוס מלאה של מים וכו'). מידע נוסף על פרדקסה בכרטיס מידע למטופל: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/A4_Pradaxa_Patient_Card_1449404792483.pdf בכל מקרה יש להיוועץ ברופא בנוגע להחמרה בהרגשתך ובנוגע המשך הטיפול ומעקב.

18/10/2017 | 20:11 | מאת: אלי

תודה על התשובה,אך בדיוק רציתי לדעת אם אני יכול לשלב עם כל אלו גם מגנזיום ואומגה 3,כמו כן חשוב לי לדעת באיזה שעה לקחת כל כדור וכדור יכול להיות שאם אחלק את הזמן יהיו פחות תופעות לוואי?תודה אלי

מדובר בבן משפחה קשיש חולה לב שסובל מאוסטפורוזיס קשה שהרופא המקצועי המליץ על זריקות פורוליה לאחר פורטיאו שהחליטו להפסיק בגלל שיקולים רפואיים(לא היו לו תופעות לוואי) . אבל לאחר עיון בתשובות בפורום כאן עולה שלזריקת פורוליה עלולות להיות תופעות לוואי. כיון שהזריקה ניתנת אחת לחצי שנה – איך מתמודדים עם תופעות הלוואי,אם תהיינה – הרי אפילו אם מחליטים להפסיק התופעות אולי עלולות להמשך חצי שנה- שזה משך התקופה בין זריקה לזריקה. (לעומת טיפול תרופתי או בזריקה שנלקח בצורה יומית הרי אם יש תופעות לוואי לא רצויות ניתן להפסיק ויש להניח שהתופעות תסתיימנה). יוצא גם שסמוך להתחלת קבלת הזריקה הראשונה של הפורוליה האדם הזה אמור לעבור פרוצדורה כירורגית פולשנית, ואנו חוששים מהצירוף של שני הדברים. (הרופא המקצועי יודע מזה, אך לא התייחס כלל לכך).שאלה נוספת, לגבי טיפול שיניים -האם זריקת הפורוליה עלולה לגרום נזק ,גם בהתייחס לגבי טיפול שוטף של שיננית. (לא עקירות וכדומה) .

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, כל תרופה בנוסף לפעילותה הצפויה, עלולה לגרום לתופעות שאינן רצויות בחלק מהמטופלים (לעיתים צפויות ולעיתים - לא). חשוב לציין כי הטיפול לרב ניתן לאנשים שטופלו בתרופות אחרות ללא הצלחה מספקת או שהפסיקו טיפול אחר בשל רגישות או תופעות לוואי. לפני מתן טיפול תרופתי הרופא שוקל את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי. תופעות לוואי אפשריות במהלך הטיפול בתרופה פרוליה הן : עצירות, כאבים בגפיים, כאבי גב, כאבי שרירים. בדיווחים לאחר שיווק הכאבים הופיעו בין יום לאחר מתן עד מספר חודשים לאחר המתן. תופעות לוואי נוספות יכולות להיות תגובות אלרגיות ותגובות עוריות, מחלות זיהומיות, ירידה ברמות הסידן (ירידת השיא נצפית כ-10 ימים לאחר המתן), שברים מסוג מסוים בעיות בעצם הלסת (שתי האחרונות עלולות להופיע גם בטיפולים אחרים לאוסטאופורוזיס). במידת הצורך יינתן טיפול בתופעת הלוואי ויתכן שהטיפול יעבור ללא תופעות לוואי מיוחדות במהלך הטיפול. בהתייחס לטיפולי שיניים, כתרופות אחרות לאוסטאופורוזיס הפועלות על עיכוב פירוק עצם (כמו תרופות ממשפחת הביספוספאנטים) פרוליה עלולה לגרום לעיתים נדירות לנמק בעצמות הלסת שמתבטא לרב בכאב, נפיחות, עצם חשופה דלקת מקומית ואף שבר בלסת. רב המקרים דווחו בחולים אונקולוגים. התופעה מופיעה לעיתים נדירות במטופלים בפרוליה לאוסטאופורוזיס (בו ניתנת אחת לחצי שנה). בין גורמי הסיכון לתופעה זו הם: טיפולי כמותרפי במקביל, טיפול במקביל בקורטיקוסטרואידים ומדכאי חיסון אחרים, פעולה כירורגית בחלל הפה כמו עקירה או שתל ולכן ההמלצה היא להשלים את הטיפולים הדנטליים לפני תחילת הטיפול בתרופות לאוסטאופורוזיס ולהקפיד על היגיינת הפה במהלכו.

09/10/2017 | 19:59 | מאת: Aharon

אני לוקח מספר תרופות לאחר התקף לב ויש לי כאבי בטן כתוצאה מכך מה עושים התרופות הנם Brilinta Cardiloc Lipitor Tritace Asperine ppl in

לקריאה נוספת והעמקה

רוב התרופות שהנך נוטל עלולות לגרום לאי נוחות בטנית (Dyspepsia) העלולה להתבטא, בין השאר, ככאב בטן. לעיתים נטילת התרופות עם/אחרי ארוחה יכולה להקל על אי הנוחות הבטנית. במידה וכאבי הבטן אינם משתפרים או מלווים בתסמינים נוספים או במידה ומדובר בכאב חמור/חד ולא באי נוחות, יש לפנות לרופא להמשך בירור

08/10/2017 | 11:20 | מאת: מיכל

שלום לפני 3 חודשים קניתי תרחיץ אלוקום לטיפול בקרקפת לא פתחתי אותו ואחסנתי אותו בתוך ארון בחדר אמבטיה ולציין שלא מתקלחים בחדר זה. אולם לחדר זה יש חלון קטן ובשעות החמות בקיץ היה חם בחדר. לציין שבתוך הארון כשנוגעים במדפים היו לא חמים.. התרחיץ מאוחסן בתוך הארון בפינה המרוחקת מהחלון. ובתוך האריזה המקורית שלו. השאלה שלי האם התרחיץ טוב לשימוש כעת.?

יש לאחסן תכשירים רפואיים עפ"י הנחיות האחסון בעלון לצרכן על מנת לשמור על יציבות התכשיר עד לתאריך התפוגה. בכל מקרה, לא מומלץ להשתמש בתכשיר שנראה לא תקין (למשל הפרדת פאזות, שינוי צבע, התגבשות וכו'). מעבר לכך, במידה ויש חריגה מהנחיות האחסון בעלון, יש לבדוק מול בית המרקחת/היצרן את יציבות התכשיר.

02/10/2017 | 07:49 | מאת: שירה

שלום יש לי יובש בעיניים ורופא עיניים המליץ לי על סיסטיין באלאנס 7 טיפות ביום בכל עין. אני שמה שבוע והיום כשבאתי לשים ראיתי שהטיפות נהיו צבע לבן וחא שקוף והן פחות נוזליות מתמיד. נראות כמו חלב.... ונתקעו לי על הריס. לא זרמו. רשום שהתוקף הוא חצי שנה מהפתיחה וגם התאריך לקופסא סגורה לא עבר. אפשר להשתמש בטיפות האלה או לא? אני שלושה חודשים אחרי ניתוח בשרירי עיניים ובלחמית אם משנה...

לקריאה נוספת והעמקה

פני עם התכשיר לבית המרקחת בו רכשת את התכשיר לבירור.

שלום נטלפתי 2 כדורי זינט של 500 בהוראת הרופא כטיפול נגד דלקת שתן בערב יצא שאכלתי מנת שווארמה ואז כעבור מספר שעות החלו לי שילשולים חריפים האם זה תופעת לוואי או זה הרעלה ? בנוסף אני נוטלת גלולות מינס להגנה מפני הריון להמשיך לנטול אותן עד סוף החפיסה אבל לא אמשיך להיות מוגנת? רק לקראת החפיסה הבאה אוכל לקיים יחסי מין ללא קונדום?

לקריאה נוספת והעמקה

Zinnat הינו תכשיר המכיל cefuroxime- אנטיביוטיקה ממשפחת הצפלוספורינים. שלשול הינה תופעת לוואי ידועה של התכשיר, אשר חולפת לרוב עם סיום הטיפול. ניתן לשקול נטילת פרוביוטיקה במקביל לנטילת התכשיר (ההמלצה הינה לחכות שעתיים בין נטילת שני התכשירים). במקרה של שלשול חמור במהלך הטיפול באנטיביוטיקה יש לפנות לרופא מיידית, מאחר ששלשול עלול להיות תסמין של זיהום חמור במעי שהינה תופעת לוואי לא שכיחה אך אפשרית של הטיפול האנטיביוטי (לרב בטיפול ממושך). לגבי שאלתך השנייה - כל חפיסת גלולות Minesse מכילה 24 גלולות "אמיתיות" צהובות (אשר מכילות חומר פעיל) ו 4 גלולות "דמה" לבנות. בצורה זו, מתאפשרת נטילה רצופה של הגלולות, ללא צורך בימי הפסקה. כל עוד את נוטלת את הגלולות ברצף (כולל גלולות ה"דמה"), ומתחילה חפיסה חדשה ברגע שאת מסיימת את החפיסה הקודמת, הנך מוגנת מפני הריון. אין מניעה מנטילת גלולות Minesse במקביל לנטילת האנטיביוטיקה, אך במקרה של שלשול חריף המתרחש בתוך 4-3 שעות מעת נטילת טבליה צהובה פעילה, קיים סיכון שהחומרים הפעילים בטבליה לא נספגו באופן מלא, ועל כן יש ליטול טבליה צהובה נוספת מהר ככל הניתן. אם ניתן, יש ליטול את הטבליה הנוספת תוך 12 שעות ממועד הנטילה הקבוע שלך. אם לא ניתן, או שעברו יותר מ- 12 שעות ממועד הנטילה הקבוע, יש לפעול לפי ההוראות המופיעות בעלון לצרכן. אם השלשולים חוזרים , יש להשתמש באמצעי נוסף (כגון קונדום) במהלך תקופה זו עד להתחלת השימוש בחפיסה הבאה. למידע נוסף, יש לעיין בהנחיות המצוינות בעלון לצרכן ובמידת הצורך להיוועץ ברופא. להלן קישור לעלון: file:///C:/Users/yehudit.steinmetz/Desktop/Rishum_3_03787817%20(1).pdf

25/09/2017 | 13:19 | מאת: איילה

מבקשת לברר עבור מכר שמקבל לפונקס 400 מ"ג , אטומין 100 מ"ג, קלונקס 2 מ"ג קרדילוק 5 מ"ג, סימוביל 10 מ"ג , דקינט 2 מ"ג לפני כשבועיים קיבל גם נורמיטן 25 מ"ג שהורידו לו בגלל שמקבל במקביל קרדילוק 5 מ"ג והוסיפו לו דקינט 2 מ"ג , לאחר יומיים התחיל להתלונן על דופק מהיר (120 דופק) לחץ דם תקין. כרגע נמצא באי שקט ולא רגוע במצב קטטוני, בקושי מדבר וכל הזמן עייף. הוחל לתת לו לפני 5 ימים תוספת של 0.5 מ"ג קלונקס - סה"כ 2.5 מ"ג קלונקס ליום האם ייתכן שהמצב שנמצא בו כרגע כתוצאה מהשינויים שנעשו לו או בעקבות הטיפול התרופתי שמקבל. יש לציין ששוחרר לפני חודש מאשפוז בבית חולים וכרגע נמצא בהוסטל שבו שוהה כבר מספר שנים. אודה לתשובתכם בהקדם

לקריאה נוספת והעמקה

מפנייתך משתמע שהמטופל היה מיוצב על הטיפול התרופתי הקבוע, וכי תופעות הלוואי החלו רק לאחר השינוי שנעשה בטיפול התרופתי אותו הוא מקבל. ככלל, הופעת תופעות לוואי אשר מתרחשת בסמוך לשינוי בטיפול תרופתי מעלה את הסבירות לקשר בין הטיפול לתופעות (אך כמובן שיכולות להיות סיבות אחרות להחמרה במצב הרפואי). הפסקה של נטילת תרופות ממשפחת ה beta blockers (Normiten) עלולה לגרום לאפקט ריבאונד, בו קצב הלב עולה- במיוחד כאשר הטיפול נפסק באופן פתאומי. חלק מתופעות הלוואי של Dekinet (אשר החומר הפעיל בו הינו Biperiden) הינן שינויים בהתנהגות ואגיטציה. בנוסף, שילוב של התכשיר עם תכשירים אחרים אשר מדכאים את מערכת העצבים המרכזית (כגון Clonex) עלול להחמיר סימפטומים סדטיביים ולגרום לישנוניות, אפאטיות וירידת רפלקסים. שילוב של Dekinet עם תכשירים אנטיפסיכוטיים (כגון Entumin ו Clozapine) עלו לגרום לתופעות לוואי אנטיכולינרגיות ולסינדרום אנטיכולינרגי המתבטא (בין השאר) בעליית קצב לב ובשינויי התנהגות הכוללים בלבול, הזיות, היפראקטיביות ועצבנות. חשוב לציין כי גם בשילוב התרופות ה"קבועות" אשר המטופל נטל לפני השינוי קיים פוטנציאל לאינטרקציות המשפיעות על ההתנהגות ומצב הרוח. ההשפעה האנטיכולינרגית של Leponex ו Entumine עלולה לקדם מצב של דליריום המתבטא באי שקט, הפרעות בהתמצאות והזיות. אינטרקציה זו עלולה להתקדם ל- Neuroleptic Malignant Syndrome, תסמונת המחייבת התערבות רפואית דחופה ומאופיינת, בין השאר, בירידה בכושר התנועה, אי שקט, עלייה בדופק ובלחץ הדם. שילוב התרופות הנ"ל עם Clonex, המשפיע על מערכת העצבים המרכזית, עלול להוביל לדיכוי אדיטיבי של מערכת העצבים ולדיכוי נשימה. נוכל לסכם כי שילובים של תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית ניתנים כאשר התועלת הצפויה מהשילוב עולה על הסיכון מתופעות הלוואי. מדובר בטיפול מורכב וכל שינוי בו דורש הדרגתיות, השגחה וניטור. לא ברור, מה היה מצבו בטרם השינוי ובאיזו מסגרת בוצע השינוי התרופתי. מומלץ ליידע את הרופא במצבו ולהיוועץ עימו על המשך הטיפול התרופתי.

23/09/2017 | 19:51 | מאת: סופי

שלום האם כדור ויטמין בשם פלוויטון גורם לשתן צהוב? תודה מראש סופי

לקריאה נוספת והעמקה

ריבופלאבין (אחד ממרכיבי התכשיר) יכול לגרום לשתן צהוב.

17/05/2018 | 16:30 | מאת: אוסי

האם יכול גם לעשות עצירות? תודה

20/09/2017 | 13:32 | מאת: ארז

שלום רב אני מטופל באמלו 5 מ"ג , טריטייס קומפ 5/ 25 מ"ג ללוץ דם וליפיטור 10 מ"ג אחת ליומיים לכןלסטרול. האם מי מהתרופות גורמת לנפילות של זקפה או לפגיעה בזקפה ואם כן האם יש לתרופה תחליף? אודה לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית, יש לציין כי יתר לחץ דם וטרשת עורקים עלולים לגרום לבעיות בתפקוד המיני בשל הפרעה בזרימת הדם העורקית. לא ציינת בפנייתך האם הבעיות בזקפה התרחשו גם לפני תחילת הטיפול התרופתי, אך התפתחות תופעת לוואי בסמוך לתחילת שימוש בתכשיר מסוים מעלה את הסבירות כי ניתן לייחס את התופעה לטיפול התרופתי. ככלל, פגיעה בתפקוד המיני הינה תופעת לוואי שיכולה להיות מקושרת לטיפול התרופתי ביתר לחץ דם. קיימים הבדלים בין משפחות התרופות למשל תרופות ממשפחת חסמי הבטא, משתנים ותרופות הפועלות במנגנון מרכזי מקושרות יותר לתופעות לוואי אלה מאשר תרופות ממשפחת מעכבי האנזים המהפך וחסמי תעלות סידן. התכשיר Amlow, אשר החומר הפעיל בו הוא Amlodipine, הינו תכשיר ממשפחת חסמי תעלות הסידן. Tritace Comp, הינו תכשיר המכיל שילוב של Ramipril- השייך למשפחת ה ACE inhibitor (מעכבי האנזים המהפך) ו Hydrochlorohiazide שהינו חומר משתן. שני תכשירים אלו משמשים בעיקר להורדת לחץ דם. החומר הפעיל ב Lipitor הינו Atorvastatin והוא תכשיר שמשמש בעיקר להורדת רמות כולסטרול. הפרעה בתפקוד המיני (ככל הנראה בשל ה Hydrochlorohiazide), רשומה כתופעת לוואי לא שכיחה של התכשיר Tritace comp בנוסף, מצוינת בעלון תכשירי amlodipine כתופעת לוואי שנצפתה בשכיחות נמוכה. עם זאת, קיים מידע בספרות המצביע על אפקט נטראלי של amlodipine על תפקוד מיני. לא ציינת את מועד התחלת הטיפול בכל תרופה ואת סמיכות התחלת הטיפול לתופעות שתיארת, אך מבין תרופות אלה משתנים מקושרים יותר מאחרות להפרעות בתפקוד המיני. מומלץ ליידע את רופא המטפל ובמידת הצורך להיוועץ עמו על התאמת הטיפול התרופתי.

19/09/2017 | 19:11 | מאת: שרון

היי סליחה על ההפרעה...אבל שאלה לי קטנה, לכמה זמן משפיעה זריקת דיפרוספאן של 1 מ"ג? שבועות? ימים? תודה רבה על העזרה!

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone. הראשונה מסיסה, נספגת במהירות עם הזרקת התכשיר ותורמת לפעילות המהירה של התכשיר והשנייה נספגת באופן איטי ובכך מאפשר שליטה בסימפטומים לתקופה ממושכת- אשר יכולה להמשך גם מספר שבועות. משך ההשפעה משתנה בין אנשים שונים ותלוי בצורת המתן (מקומי/סיסטמי) באינדיקציה לה ניתן התכשיר וכו'.

מהן ההנחיות למתן מגנזיום תוך ורידי. מהן תופעות הלוואי הבולטות של הטיפול

לקריאה נוספת והעמקה

מגנזיום למתן IV מגיע בעיקר כ Magnesium sulfate וניתן להתוויות של פרכוסי רעלת הריון, טיפול בהיפומגנזמיה ומניעת היפומגנזמיה (כחלק תזונה פרנטרלית), נפריטיס בילדים, התקפי אסטמה חמורים והפרעות קצב לב. ישנן הנחיות שונות למיהול התמיסה ומשך המתן כתלות בסוג המתן (IV infusion/IV push וכו') ובהתוויה- להנחיות המתן יש לעיין בעלון המידע, המצורף לתכשיר. בין תופעות הלוואי העיקריות היפרמגנזמיה ות"ל קרדיווסקולריות (וזודילטציה, ירידת ל"ד והסמקה). בנוסף, יש להזהר במתן התכשיר לחולים בעלי הפרעות נוירומוסקולריות (כגון myasthenia gravis), בשל החשש לתופעות לוואי במערכת הנוירומוסקולרית. בנוסף, יש להיזהר במתן התכשיר בחולים עם הפרעה בתפקודי כליות, בגלל החשש להרעלת מגנזיום עקב הצטברותו בגוף. במתן מהיר של התכשיר יש לנטר בעיקר ECG, סימנים חיוניים, ריכוזי מגנזיום, סידן ואשלגן ותפקודי כליות. למידע נוסף יש לעיין בעלון המצורף לתכשיר.

שלום, ברקע: אני שנה לאחר אירוע מוחי בגיל 40,לאחר דיסקציה בעורק התרדמה הצווארי שנגרם כתוצאה מקריש דם ששלח תסחיפים למוח יממה לאחר עקירת שן בינה בצד ימין. בתחילה טופלתי זמן ממושך בזריקות קלקסן, וכעת כ10 חודשים מטופל בקומדין, ובתרופות נוספות ליתר לחץ דם וסטטינים כמקובל לאחר שבץ מוחי. שאלתי בנוגע לקומדין, אני מאוד מתקשה באיזון ועד שהתאזנתי לפני כחודש עקב אירוע משפחתי, לא הקפדתי לאכול את מנת הירקות הירוקים היומית ופיספסתי בלי לשים לב להשלכות לכך את סדר היום התזונתי, עד שיום אחד סבלתי מדימום רקטלי חריף ונזכרתי למדוד INR (לאחר איזון על רמה 3 מדדתי רק פעם בחודש) ויצא לי 5וחצי INR ואז נזכרתי שלא אכלתי ברוקולי וחסה כשבוע ולכן דיממתי בצורה כזאת. כעת אני עומד על 3 מודד כל שבוע ומקפיד לאכול כנ"ל, האם יש אפשרות למנוע תופעות אלו ללא אכילה כנ"ל? למשל ע"י נטילת תוסף ויטמין K? וכמה ליטול? בברכה

לקריאה נוספת והעמקה

Coumadin, אשר החומר הפעיל בו הוא warfarin, הינו תכשיר אנטיקואגולנטי המעכב את פעילותו של ויטמין K, ועל ידי כך מונע את תפקודם של מספר פקטורי קרישה. בזמן השימוש בתכשיר, יש להקפיד על צריכה קבועה של מזונות המכילים ויטמין K, שכן שינויים פתאומיים בתזונה עלולים להשפיע על מצב קרישיות הדם. בהקשר זה יש לציין כי ישנם מספר גורמי סיכון ליציאה מאיזון INR פרט לשינוי בצריכת ויטמין K- כגון זיהומים פתאומיים, מחלות מעיים ונטילת תרופות מסוימות במקביל. בישראל ישנו תכשיר רשום בפנקס התרופות המכיל ויטמין K, KONAKION, אשר מגיע כתמיסה להזרקה, אותה ניתן גם לשתות. תכשיר זה אינו מיועד לנטילה יומיומית, והוא ניתן כאשר ישנו דימום תחת הטיפול בוורפרין או כאשר INR>5, בהנחיית רופא וניטור הדוק של INR. במקרה בו INR גבוה מ4-5 יש להיוועץ ברופא לפני נטילת הקומדין ולקבל הנחיות ממנו בנוגע להפחתת מינון ה coumadin או אי נטילת מנה. הטיפול בתרופה מחייב הקפדה על עקביות בצריכת מזונות בעלי תכולה גבוהה של ויטמין K. ניתן להיוועץ בדיאטנית בנושא. בכל מקרה מומלץ ליידע את הרופא ולהיוועץ עימו על המשך הטיפול

03/09/2017 | 08:40 | מאת: וסים

שלום אני סובל מעצירות כרונית הרבה שנים,בדיקת קולונוסקופיה תקינה, השתמשתי בנורמלקס בהמלצת גסטרולוג למשך 4 שנים וזה עבד מצויין! בתקופה אחרונה פתאום הנורמלקס הפסיק לעבוד. האם יכול שהגוף שלי הסתגל לחומר? האם כדאי להפסיק אותו ולחזור? מה דעתך? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

עצירות הינו מצב העלול לערב מספר גורמים. לעיתים העצירות הינה אידיופטית, כלומר מופיעה ללא סיבה ברורה לעין, ולעיתים העצירות נגרמת מגורמים מכניים (כגון חסימת מעי), הפרעות נוירולוגיות (כגון טרשת נפוצה ופרקינסון), גיל מבוגר ותרופות שונות. נורמלקס (polyethylene glycol) הינו משלשל אוסמוטי הניתן לרוב פעם ביום, ומתחיל לפעול לאחר שעות/ימים. מכיוון ותכשיר זה מרכך את הצואה על ידי הגברת הפרשת המים במעי ואינו משפיע על העצבים/שרירים במעי– אין לתכשיר זה פוטנציאל לגרום לסבילות/התמכרות פיזיולוגית. יש לציין כי לצד הטיפול התרופתי בעצירות מומלץ להקפיד על אורח חיים הכולל הליכה יומית, שתיית מים מספקת, והוספת אוכל עתיר בסיבים לתזונה. לא ציינת בפנייתך האם ישנן תרופות נוספות אשר הינך נוטל והאם התבצע לאחרונה שינוי במינון, שכן לתרופות רבות פוטנציאל לגרום לעצירות. לעיתים גם שינוי באורח החיים עלול להשפיע על תדירות היציאות. מכיוון ולעצירות גורמים רבים מומלץ לגשת לרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית על מנת לברר את הסיבה לעצירות ולשלול גורמים שניוניים.

20/08/2017 | 16:21 | מאת: טל

האם תוכלו להמליץ על טיפול תרופתי טבעי שמקל על סטרס, שהוא גם אפקטיבי, אך אין בו נזקים וכן הוא אינו מעודד שינה, כלומר כדורים שניתן ליטול במהלך היום ? ביקשתי הרבה, יודעת :-) תודה :-)

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, יש להקדים ולומר כי אין תרופה החפה מתופעות לוואי וכי הטיפול התרופתי ניתן כשהתועלת מלקיחתו עולה על הסיכון הטמון בשימוש בו. לא ברורה לגמרי מפנייתך משמעות הביטוי "טיפול תרופתי טבעי". בשוק קיימים תוספי תזונה רבים המותווים להרגעה ולהורדת מתח, אך המידע אודות יעילות, בטיחות ואיכות של תוספי תזונה הינו מוגבל. גם לתכשירים רשומים המותווים להורדת מתח (כגון CALMANERVIN- המכיל שילוב של ויטמינים ותמציות צמחים) ואשר נחשבים "טבעיים" עלולות להיות תופעות לוואי ואינטרקציות בין תרופתיות עם תכשירים שונים. בנוסף לאמצעים פרמקולוגים, קיימות שיטות נוספות להקלה על סטרס. בפורום זה, אין אפשרות להמליץ על טיפולים, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע אשר מכיר את הרקע הרפואי שלך בטרם תתחילי טיפול.

20/08/2017 | 02:07 | מאת: רוני

שלום אני בן 59,mitral valve prolaps מזה מספר שנים סובל מאקסטרא סיסטולות[פעימות מוקדמות] לפני שנתיים היה אירוע של ריפרוף פרוזדורים, מאז מטופל בטמבוקור 50 וקרדילוג 1.25 ועקב ברדיקרדיה המינון הוחלף לטמבוקור 50 אחד ליום במקום שניים,ו.06 קרדילוג במקום 1.25 ליום לאחרונה נרשמה לי התרופה מירו, בעלון התרופה ראיתי שמוזכר בתופעות לוואי אפשריות מצב של טכיקרדיה חדרית השאלה , באם מופיעה תופעת הלוואי הזו של טכיקרדיה חדרית, מהי המשמעות של זה? מהן ההשלכות? מהי אותה טכיקרדיה חדרית? האם זה בעצם VF? [פירפור חדרים]? בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

MIRO (אשר החומר הפעיל בו הינו mirtazapine) הינו תכשיר אשר ההתוויה העיקרית שלו הינה טיפול בדכאון. הפרעות קצב הכוללות הארכת מקטע , QTפרפור חדרים ו torsade de pointes דיווחו לעיתים נדירות במהלך השימוש בתכשיר וקושרו ברובם למינון יתר התכשיר. לפיכך, מומלץ לנהוג בזהירות בנטילת תכשיר זה במטופלים עם רקע של מחלות לב וכן באלו הנוטלים תרופות נוספות שיכולות לגרום להפרעות בקצב הלב. מומלץ ליידע את הקרדיולוג על התרופה הנוספת ולהיוועץ בו.

יש לי חשד לפיסורה כבר כמה שנים ובעלי לא יודע. נתנו לי ביסאקודיל וזה יצר לי בלגן בבטן. האם אסור לקחת את התרופה עם תרופות אחרות? מה עליי לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

פיסורה הינה סדק או קרע ברירית מסביב לפי הטבעת. היא עלולה לגרום לכאב חמור ו/או דימום בזמן יציאה (פעולת מעיים). הטיפול הבסיסי בפיסורה כולל מתן תכשירים לריכוך הצואה ו/או משחות מקומיות לריפוי ולאלחוש. במקרים עמידים יותר, ייתכן ויהיה צורך בהזרקות מקומיות או בפרוצדורה כירורגית. Bisacodyl הינו חומר פעיל הניתן תחת מרשם רופא להתוויה של עצירות, ומשווק בצורת מתן של טבליות או נרות רקטליים ובשל פעילותו זו להקל על כאב הפיסורה. תופעות הלוואי הנפוצות לחומר פעיל זה (במתן דרך הפה) הינם כאבי בטן ושלשולים. בנוסף, מומלץ לחכות כשעתיים בין נטילת תכשיר זה לבין נטילת תרופות אחרות בשל שינויים בספיגה. לרשימת תופעות הלוואי המלאה והאינטרקציות לתכשיר זה מומלץ להיכנס לעלון התכשיר באתר משרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/LAXADIN_dr_1400405538315.pdf (אל תבהלי למקרה כל תופעות הלוואי. ייתכן ולא תרגישי באף אחת מהן). השימוש בתרופה זו אינו מומלץ לשימוש ממושך ומומלץ לפנות לרופא מומחה בתחום (רופא משפחה או פרוקטולוג) על מנת לקבל ייעוץ פרטני אודות האופציות הטיפוליות לטיפול בפיסורה.

09/08/2017 | 00:52 | מאת: קספו

היי אני סובלת מבלט דיסק בגב התחתון אחרי חודש ארוך עם כאבים קיבלתי קספו מהרופאה לטיפול 10 ימים כדור 1 ביום. כבר אחרי 4 ימים הייתה הקלה משמעותית בכאב. סיימתי לקחת את כל עשרת הכדורים לפני יומיים והכאבים החזקים חזרו. השאלה אם יש אופציה להמשיך לקחת קספו לעוד תקופה? כמובן שאתייעץ עם הרופאה אבל לא יודעת אם מומלץ... תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

התרופות Xefo, אשר החומר הפעיל בה הינו Lornoxicam, שייכת למשפחת נוגדי הדלקת הלא סטרואידים (ה-NSAIDs). ככלל, יש לתת תרופות ממשפחה זו במינון הנמוך ביותר למשך הזמן הקצר ביותר ההכרחי לשליטה בכאב, וזאת על מנת להימנע מתופעות לוואי הנובעות משימוש ממושך בתרופות ממשפחה זו (כגון ת"ל במערכת העיכול ובמערכת הקרדיווסקולרית). בנוסף, יש לציין כי פרמטרים כגון גיל, מצבי מחלה ברקע ותרופות נוספות יכולים להיות גורמי סיכון לתופעות הלוואי ולכן נלקחים בחשבון כאשר מחליטים על משך הטיפול, על המינון ועל תדירות הניטור. מומלצת התייעצות עם רופא/ה המכיר את ההיסטוריה הרפואית לגבי המשך הטיפול.

08/08/2017 | 16:39 | מאת: אודליה

האם תרופת טריגן 40 מג מכילה וניל....תודה רבה3

וניל אינו בין נכלל בין המרכיבים הלא פעילים בתכשיר המפורטים בעלון לצרכן ובעלון לרופא של התכשיר. למידע נוסף, ניתן לפנות לבעל הרישום של התכשיר.

הנני בת 67.לפתע פתאום קבלתי אנפקציה קשה בשקד אחד בתאריך 6.8.התחלתי לקחת טיפול תרופתי של רוליד היות ואני אלרגית לפצילין. היום הדלקת עברה לשקד השני. כל הבלטות בצוואר נפוחות כאבי תופת. עד כה לקחתי 3 כדורים. האים הטיפול הוא נכון. או שעלי לגשת לרופא. מקרה כזה קרה לי לפני 10 שנים יש לי טמפרטורה 37.4 מעלות. מודאגת שלא יגרום לי נזק בלתי הפיך. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

דלקת שקדים (טונסיליטיס) הינה תגובה של השקד לזיהומים והיא עלולה להתרחש על רקע נגיפי (וירוס) או על רקע חיידקי (בעיקר סטרפטוקוק). למרות שדלקות אלו נפוצות יותר בילדים, מבוגרים בכל גיל עלולים לחוות דלקת שקדים. בטרם מתחילים טיפול בדלקת שקדים, יש לוודא שהדלקת הינה אכן על רקע חיידקי, שכן רוב מקרי דלקות השקדים הינן על רקע נגיפי אשר אינו מצריך טיפול אנטיביוטי. מטרתו העיקרית של הטיפול האנטיביוטי במקרה של זיהום חיידקי הינה מניעת סיבוכים. Rulid, אשר החומר הפעיל בו הינו Roxithromycin, הינה אנטיביוטיקה המיועדת לטיפול במספר סוגי זיהומים- כגון זיהומים בדרכי הנשימה וזיהומי עור. תרופת הבחירה לדלקת שקדים הינה אנטיביוטיקה ממשפחת הפנצילין, אך כיוון שאת אלרגית לתרופות ממשפחה זאת , Rulid הינה אופציה מקובלת. יש לציין כי לרוב, השפעת האנטיביוטיקה ניכרת לאחר מספר ימי טיפול. השקדים הינן איברים לימפטיים ונוכחות דלקת עלולה לגרום להתנפחות השקדים ובלוטות לימפה נוספות באיזור, כחלק מהמהלך הטבעי של המחלה. לעיתים, הזיהום עלול להתפשט לאזורים סמוכים, אך כאמור, מטרת האנטיביוטיקה הינה למנוע סיבוכים מעין אלו. במידה ואת מרגישה כי אין הטבה במצבך וכי הכאב במגמת עלייה יש לגשת לרופא להתייעצות.

05/08/2017 | 12:05 | מאת: טגרטול

שלום, לאחרונה בחלק מהחפיסות של טגרטול 400 הכדור היה בצבע שונה מהרגיל (יותר כהה וחזק) ורציתי לברר האם זה כחלק משינוי שנעשה או שיש איזה פאק בחפיסה? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

גוון טבליות טגרטול עשוי להשתנות מעט מחפיסה לחפיסה, קיים טווח מסוים, המוגדר תקין. עם זאת על מנת לוודא ששינוי הגוון לא נגרם מגורמים אחרים (למשל תנאי איחסון וכו'), ממליצה לפנות לחברת התרופות עם תמונה של החפיסות הרלוונטיות.

02/08/2017 | 19:00 | מאת: ליאור נחשון

מה יתרון הפרוליה לחצי שנה על פני כדור חד שבועי. שההתמודדות שלי איתו קשה. אבל היום אחרי הזרקה . שוכבת כמו עם שפעת וכאבי שרירים. כאשר אני גם חולת פיברומיאלגיה. כל כאב מועצם אצלי פי כמה...

לקריאה נוספת והעמקה

PROLIA, אשר החומר הפעיל בו הינו DENOSUMAB, הינו תכשיר המכיל נוגדן המעכב אוסטאוקלסטים (תאים הורסי עצם), ומותווה לאוסטאופורוזיס ולאיבוד עצם. חומר פעיל זה אינו קיים בצורת מתן פומית (טבליות. טיפות, סירופ וכו') , אלא רק בזריקות למתן תת עורי. הכדור החד שבועי אותו נטלת שייך למשפחה אחרת לטיפול באוסטאופורוזיס - המכונה ביספוספונטים. לא ציינת בפנייתך מהו משך הזמן בו נטלת את הכדור החד שבועי ומהי סיבת ההחלפה לProlia. לעיתים מחליפים את הטיפול על רקע חוסר יעילות מספקת, רקע של אי ספיקת כליות, בעיות בוושט ובעיות הענות. בנוסף, ציינת כי ההתמודדות שלך עם הכדור החד שבועי הינה קשה, וייתכן כי הרופא המטפל מעוניין לנסות אופציה טיפולית אחרת. כמו בכל תרופה, השימוש ב Prolia עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. כאבי עצמות ושרירים הינם תופעת לוואי נפוצה בשימוש בזריקות Prolia ויש לקחת זאת בחשבון בעת השימוש בתרופה. לרוב, תרופות ניתנות כשהתועלת מלקיחתן עולה על הסיכון הטמון בשימוש בהן. במקרים רבים, הכאב נסבל ואינו מוביל להפסקת השימוש בתכשיר. במידה והכאב מחמיר עם הזמן או במידה והכאב בלתי נסבל, יש לגשת לרופא.

שלום רב לכם, לכאורה יש למדינה אינטרס שהאזרח ידווח על תופעת לוואי חמורה. לכל הפחות כדי למנוע פגיעה באחרים. מה גם שרשות זו הוקמה בעקבות הבעייה שהייתה לאזרחים רבים בעקבות שינוי בתרופה (אלטרוקסין). אי לכך תמוה ולא תקין לדעתי שדיווח כזה הוא מסובך על בלתי אפשרי: (רק בדפדפן פיירפוקס או אקספלורר הישנים, צריך להוריד סרגל כלים מיוחד.. באמת?) הרי אדם מן הישוב לא יצלח תהליך כזה. גם אני לא. וחבל..(בכל מקרה כתבתי כאן..)

לקריאה נוספת והעמקה

אנו מודים לך על הדיווח. כיום הטופס המקוון לדיווח תופעות לוואי, הינו טופס של שירות הטפסים הלאומי, הדורש הורדת סרגל כלים. לסיוע טכני קיים מוקד תמיכה 1-800-200-560. אנו פועלים לעדכון הטופס על מנת לאפשר דיווח פשוט יותר. בינתיים אם אין באפשרותך למלא את הטופס, ניתן לדווח דרך קול הבריאות *5400.

סובלת מתופעת לוואי - וגירוד עז בכל הגוף. התחיל מיד אחרי תחילת לקיחת תרופה דרמובט במשחה וטיפות. אשמח לדווח. איפה מדווחים? לדעתי גם תגובת רופא העור שגויה- חזרתי אליו עם הפריחה הקשה אבל אמר שזה בכלל לא קשור, ונתן לי עוד משחות וכדורים משני סוגים נגד אלרגיה. אמר להמשיך עם דרמובט. אני מגורדת ברמה קיצונית. היום רופאת המשפחה והרוקח אמרו שחייבת לחזור לרופא ושכדאי להפסיק דרמובט. כך גם כתוב בעלון התרופה. הרופא לא לגמרי זמין..

לקריאה נוספת והעמקה

Dermovate הינו תכשיר המכיל Clobetasol propionate, השייך למשפחת הסטרואידים. תופעות הלוואי של גירוד ופריחה הינן תופעות לוואי ידועות ושכיחות לתרופה. התופעות יכולות להיות תגובת רגישות יתר לתרופה או לחומרי העזר בתכשיר (המשחה מכילה פרופילן גליקול אשר עלול לגרום לגירוי בחלק מהמשתמשים). הבעיה היא שתגובה מקומית יכולה להיות דומה לתסמינים של המצב בו מטפלים. ככלל, סמיכות תופעת לוואי לתחילת שימוש בתרופה מעלה את הסבירות לקשר סיבתי. יחד עם זאת, לא ציינת בפנייתך את מחלת הרקע, וייתכן כי היא מהווה פקטור נוסף המשפיע על הגירוי. יש לפעול עפ"י הנחיות הרופאה המטפלת ולפנות בדחיפות לרופא עור (זמין) ולהיוועץ עמו בנוגע להמשך הטיפול.

חולה בטרשת נפוצה, בגלל כאב קשה נאלצת לקחת למיקטל כ- 16 שנים כיום במינון 600 מ"ג. התקפי כאב קשים כיום בליווי ספסטיות כואבת, מחפשת פתרונות נוספים. האם שילוב רוקסט עשוי לחולל שינוי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אחד מהתסמינים הבולטים בחולי "טרשת נפוצה" הוא כאב. מקורו של כאב זה הינו ב"קצר חשמלי" בעצבים כתוצאה מאותות עצביים פגומים או כתוצאה מפגיעה בשרירים. כאב זה יכול להתבטא ככאב ראש, כאב מתמשך בגפיים, כאבי גב, התכווצויות שרירים- ויכול להיות בעל אופי אקוטי או כרוני. כאב כתוצאה מפגיעה עצבית במערכת העצבים המרכזית מוקל לרוב על ידי שימוש בתרופות ספציפיות להתוויה זו- תרופות אנטי אפילפטיות (דוגמת Carbamazepine ו Lamotrigine- החומר הפעיל בלמיקטל) ותרופות אנטידפרסנטיות (דוגמת Amitriptyline). כאב כתוצאה מספאזם של השרירים מוקל לרוב באמצעות חומר מרפה שרירים , כגון baclofen. Rokacet הינו תכשיר המכיל אקמול (Paracetamol), קפאין, וחומר נוסף הנקרא קודאין. קודאין הינו חומר אופיואידי חלש, הניתן בדרך כלל לשיכוך כאב ולדיכוי שיעול. שימוש בקודאין ו/או ובאקמול אינו נחשב כקו ראשון לטיפול בכאב הנובע ממחלה זו. יש לגשת לרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית על מנת להתאים את הטיפול האופטימלי למצבה.

תודה. האם בקלוסל יחד עם הלמיקטל מייצרים קונטרה- אינדיקציה? האם לקחת יחד? סיגל

לחולה רמת נתרן נמוכה מהנורמה וסובלת מנפילות נתרן ואז בלבול ושאר תופעות ידועות. כעת זקוקה לתרופה נגד דיכאון מה לתת?

לקריאה נוספת והעמקה

ישנם מספר מצבים שעלולים לגרום להיפונתרמיה, כולל מצבי מחלה שונים (אי ספיקת כליות, צירוזיס, היפותירואידיזם ועוד), ובגיל המבוגר הסיכון לתופעת לוואי זו עולה. ככלל, השיקולים לבחירת טיפול נוגד דיכאון בקשישים הם רבים ותלויים בין היתר, במחלות הרקע בתרופות הנוספות ובמצבו התפקודי של הקשיש. אין תרופה החפה מתופעות לוואי, והטיפול הרפואי נבחר תוך התחשבות ביחס הסיכון-תועלת לכל תכשיר. תרופות ממשפחת מעכבי הסרוטונין הסלקטיביות (SSRI) מקושרות במידה גבוהה לירידת רמות נתרן, וככל האנטידכאוניים מקושרים לעלייה בסיכון לנפילות. גם בתרופות בתוך משפחה זו הסיכון אינו "שווה" עבור כל התרופות, כאשר Paroxetine מקושר לנפילות בצורה הגבוהה ביותר. גם בתרופות ממשפחת מעכבי הסרוטונין והנוראדרנלין (SNRI) וב Mirtazapine יש להשתמש בזהירות מעל גיל 65 תוך ניטור הדוק של רמות הנתרן במהלך הטיפול. תרופות ממשפחת נוגדי הדכאון הטריציקליים (TCA) אינם מהווים בד"כ תרופות בחירה לטיפול באוכלוסייה המבוגרת בשל תופעות לוואי אנטיכולינרגיות ופוטנציאל גבוה לגרום לישנוניות, לירידת לחץ דם חדה בשינויי תנוחה, ולנפילות. בנוסף, הן עלולות להחמיר מצבי היפונתרמיה. Bupropion אינה מקושרת עם ירידת רמות נתרן אך רמות התרופה עלולות להצטבר בקשישים. לסיכום, קשישים רגישים יותר לתופעות לוואי שעלולות להתרחש במהלך טיפול בתרופות נוגדות דיכאון, במיוחד כאלה עם גורמי סיכון. עם זאת, הרופא המטפל ירשום את התרופה כאשר התועלת הצפויה מהטיפול בתרופות עולה על הסיכון. הטיפול בד"כ יתחיל במינון נמוך תוך מעקב מתאים והתאמת מינון במידת הצורך. על מנת להתאים טיפול יש לפנות לרופא המטפל.

אני לוקחת מזה יותר משנה זלדיאר למשכי כאבי גב ופשוט התמכרתי לזה ואני לא מצליחה להירדם בלי זה.. ועליתי כבר ל4 כדורים ביום ובלי זה אני פשוט סובלת מחום יתר בגוף ותנעות לא רצינוליות ורציתי לדעת עם עדיף לרסק את הכדור הזה. לנוזלי כדי לרדת במינון

לקריאה נוספת והעמקה

Zaldiar הינו תכשיר המכיל PARACETAMOL במינון 325 מ"ג ו TRAMADOL במינון 37.5 מ"ג ומותווה לטיפול בכאב בינוני עד חמור. לתכשיר זה פוטנציאל לגרום לתופעת לוואי של תלות והתמכרות (למרכיב ה-TRAMADOL), ואף לתסמיני גמילה. לא ציינת בפנייתך האם העלייה במינון הכדור נעשתה בהוראת רופא, אך המצב אותו את מתארת, מצב בו את זקוקה למינונים עולים של התכשיר, אינך מצליחה להרדם בלי נטילת התכשיר ואף חשה בתופעות לוואי גופניות עם הפסקת השימוש בתכשיר, מעידים על מצב של תלות בתרופה. אין להפסיק את השימוש בתכשיר בבת אחת או להוריד במינון על דעת עצמך אלא רק תוך התייעצות עם הרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית. קיים תכשיר נוזלי המכיל TRAMADOL – מאפשר מתן טווח מינונים לפי מספר הטיפות. יש להיוועץ ברופא בנוגע להמשך הטיפול / הפסקתו ההדרגתית.

19/07/2017 | 20:38 | מאת: אנונימית00

היי אני בת 15 ואני טופלתי מכמה תרופות שלושה חודשים ואחד מהתרופות שהייתי לוקחת זה פרדניזון כי חלתי בתסמונת dress מתרופת אקנה שהייתי לוקחת (מינוציקלין) והגוף שלי הגיב לזה בצורה קיצונית וכתוצאה מכך כל הגוף שלי היה פריחה אדומה , בבית חולים התחילו לי מינון של 35 ולאט לאט התחלתי לרדת במינון של הפרדניזון ובשלב כלשהו החליטו לעלות לי חזרה את המינון , כיום אני כבר לא נוטלת תרופות כבר שבועיים אבל מה שכן כל הגוף שלי קילופים ויובש , והנפיחות בפנים שלי עדיין קיימת ואני לא רואה כל כך שינוי וגם עליתי במשקל לא מעט כשעוד הייתי לוקחת את התרופות בגלל הגברת התיאבון והיום אני עובדת על תזונה נכונה ומידי פעם קצת ספורט, אני לא חוששת מהגוף שלי אלא מה שהכי מטריד אותי בשלב זה - זה הפנים שלי , אני נורא רוצה לחזור לקדמותי ורוצה לראות שיפור והשאלה שלי היא מתי ירד לי לחלוטין הפנים ? והאם אני אחזור ללימודים נפוחה ?

לקריאה נוספת והעמקה

תופעות הלוואי אותן את מתארת מתאימות לתיאור תסמיני "תסמונת קושינג" אשר מקושרת לשימוש בסטרואידים. תסמונת זו כוללת תופעות לוואי של השמנה , הופעת רקמות שומן בגב ובצוואר, שינויים בעור:אדמומיות, עור דק , Moon face ( התנפחות של הפנים), מצבי רוח, דיסליפידמיה ועוד. הסבירות להופעת תופעת לוואי זו עולה עם המינון ומשך השימוש בסטרואידים. תופעת הלוואי אותה הנך מתארת אינה חולפת מיידית עם הפסקת השימוש בתכשיר וייתכן שיעברו עוד מספר ימים עד שבועות עד שתבחיני בהטבה במצבך. יש לציין כי יש להפסיק טיפול בסטרואידים בצורה הדרגתית ולא להפסיק את נטילתם בבת אחת.

18/07/2017 | 01:21 | מאת: hsn activit

לאחרונה ביקרתי אצל רופא עור כמובן לאחר שעשיתי בדיקות דם וכל הבדיקות תקינות רופא העור המליץ לי על hsn activit למרות שהכל הבדיקות יצאו פיקס האם בכל זאת הוויטמינים הנ"ל יעזרו בהפסקת הנשירה? והאם ישנן תופעות לוואי ? ???????????????????? וחשוס לציין שבתקופה האחרונה יש לי נשירה מוגברת

לקריאה נוספת והעמקה

נשירת שיער עלולה לנבוע ממצבים רבים כגון חסרים תזונתיים, מצב הורמונלי וגנטיקה. ויטליטי אקטיויט Activit HSN 100 הינו תוסף תזונה ולא תרופה. המידע אודות יעילות, בטיחות ואיכות של תוספי תזונה הינו מוגבל.

21/07/2017 | 00:41 | מאת: אנני

3×1 ביום למשך חודש אחרי חודש להפסיק לקחת ? או להמשיך ןבמידה ואני מפסיקה הנשירה תחזור ? מה הזמן המוגבל לשימוש בhsn activit

נטלתי כדור אוקסיקונטין 40 מג אחרי שני ניתוחי גב תחתון במשך 4 חודשים ומאז שהפסקתי עם הכדור אני סובל מכאבים עזים בגב עליון שריפה בגב וכאבים בשכמות ובשרירי הגב. האם יש קשר בין הפסקת הטיפול באוקסיקונטין ובין הכאבים ומה יש לכם לספר לי על הכדור הזה ? האם יותר מומלץ לקבל טיפול בזלדיאר ? מה ההשלכות והנזקים בכל אחת מהתרופות ?

לקריאה נוספת והעמקה

OxyContin, אשר החומר הפעיל בו הינו oxycodone, הינו תכשיר המותווה לכאב כרוני בדרגה חמורה עד בינונית. תכשיר זה הינו אופיואיד חזק ומוגדר כחומר נרקוטי. כמו בכל תכשיר, השימוש ב OxyContin כרוך בתופעות לוואי, כשהנפוצות שבהן הינן בחילות ועצירות, ת"ל פסיכיאטריות (עצבנות, שינויי מצב רוח) ועייפות, לרשימה המלאה אתה מוזמן להיכנס לעלון התכשיר במשרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Oxycontin_dr_1362464124893.pdf לתכשיר זה פוטנציאל גבוה לגרום לתלות ולהתמכרות ואין להפסיק את השימוש בו בבת אחת, בפרט לאחר שימוש ממושך (כפי שתיארת). כמו כן, תכשיר זה עלול להחמיר תדירות התקפים במטופלים בעלי רקע של נטייה לפרכוסים. תסמונות הגמילה של התכשיר עלולות לכלול גם כאבי שרירים וכאבי גב. לא ציינת בפנייתך כמה זמן אחר הפסקת התכשיר נמשכו הכאבים והאם הפסקת השימוש בתכשיר נעשתה בהדרגה, אך ייתכן והכאבים אותם אתה מתאר קשורים להשפעות הניתוח עצמו ולא לתכשיר. לא נוכל להמליץ בפורום איזה תרופות "מועדפות" במצבך. הדבר תלוי בגורמים רבים ויש להתייעץ עם הרופא המטפל באופציות הטיפוליות המתאימות למצבך.

עברתי 2 ניתוחים בפברואר 2017 פריצות ב חוליות בגב התחתון וצרכתי לאחר הניתוח במשך 4 חודשים תרופה לכאבים אוקסיקונטין 40 מ"ל וכשהפסקתי החלו כאבי שרירים בגב חזקים מאוד המלווים עם תחושת שריפה בגב העליון היום אני צורך זלדיאר בשילוב עם ואבן לכאבים עד בדיקות שהפנה אותי מומחה לגב (מיפוי עצמות ו c t חזה ) האם יש קשר בין הכאבים לבין הפסקת שימוש באוקסיקונטין ומה אתם יכולים בבקשה להגיד לי על התרופה הזאת האם היא עדיפה על הזלדיאר תודה מראש !!

אני נוטל את התרופה כחודשיים 2 כדורים ביום עקב כאבים עזים בגב עליון ממש כמו שריפה בגב ורציתי לשאול מה הם הנזקים הצפויים באיברים בגוף עקב שימוש בתרופת הזלדיאר ובנוסף אני נוטל ביחד עם הזלדיאר עוד כדור ואבן ששניהם ביחד מאוד עוזרים לי אשמח לקבל תשובה בעניין תודה !

לקריאה נוספת והעמקה

Zaldiar הינו תכשיר המכיל PARACETAMOL במינון 325 מ"ג ו TRAMADOL במינון 37.5 מ"ג ומותווה לטיפול בכאב בינוני עד חמור. כמו בכל תכשיר, השימוש ב Zaldiar כרוך בתופעות לוואי, כשהנפוצות שבהן הינן בחילה, סחרחורות ועייפות. ייתכנו גם שינויי מצב רוח. לרשימה מורחבת אתה מוזמן להיכנס לעלון התכשיר במשרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Rishum_2_295110116.pdf (אל תיבהל למקרא כל תופעות הלוואי, ייתכן ולא תחוש באף אחת מהן). בנוסף, לא ציינת בפנייתך האם ישנן מחלות רקע נוספות כמו ליקויים בתפקודי כבד/כליה הדורשים התאמת מינון מיוחדת או עבר של פרכוסים (שכן התרופה עלולה להוריד סף לפרכוסים). בשילוב של התכשיר עם תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים (אלייה שייך התכשיר Vaben) יש לקחת בחשבון את העלייה בסיכון לדיכוי מערכת העצבים המרכזית ולכן יש לקחת זאת בחשבון לפני ביצוע פעולות הדורשות עירנות וריכוז. בנוסף, התרופה zaldiar מכילה paracetamol (החומר הפעיל בתכשירים אקמול דקסמול וכו'). יש להיוועץ ברופא או ברוקח לפני נטילה של משכך כאבים נוסף (אם תצטרך) כדי לוודא כי אינך חורג מהמינונים המקובלים. חשוב לציין כי בנטילה ממושכת הן של ואבן והן של זלדיאר, אין להפסיק את השימוש בתכשיר בבת אחת מחשש לתסמונות גמילה, אלא עפ"י הנחיות הרופא.

תודה לך עינת על התשובה המבהירה. לחלופין נרשם לי כדור סיפרול לקפיצות הרגליים בלילה. עלי לציין שבפעם הראשונה לקחתי 1 כדור כפי שהרופא אמר - וכאשר קמתי באמצע הלילה נפלתי והתעלפתי....סתם ליידע אותך כרוקחת... מאז אני לוקחת חצי כדור. האם זו אכן תרופה מומלצת לבעיית הקפיצות? שוב תודה מראש עדנה

לקריאה נוספת והעמקה

אחת ההתוויות לתכשיר זה הינה "Restless legs syndrome"- תסמונת "הרגליים הקופצות" המאופיינת בקפיצות רגליים ליליות (כפי שתיארת). תכשיר זה עלול לגרום לתופעות לוואי נפוצות של ישנוניות (בעיקר ישנוניות בשעות היום), סחרחורות ,ירידת לחץ דם בחל ק מהמשתמשים ולכן מומלץ להיזהר בעת מעבר ממצב שכיבה לישיבה/קימה וכן להיזהר בעת נהיגה והפעלת מכונות מסוכנות. בנוסף, שימוש בתרופה עלול לגרום לטשטוש הראיה. במידה ומופיעות תופעות לוואי אלה, יש ליידע את הרופא ולהמשיך בירור במידת הצורך. בד"כ ניתן להתחיל את הטיפול בהתוויה זו בחצי כדור ובמידת הצורך להעלות מינון בהדרגה. לצורך ניטור ותיעוד תופעת הלוואי של התכשיר, אשמח אם תמלאי טופס דיווח תופעת לוואי של משרד הבריאות בקישור: https://forms.gov.il/globaldata/getsequence/getsequence.aspx?formType=AdversEffectMedic@moh.gov.il בריאות שלמה.

14/07/2017 | 11:29 | מאת: תומר

איזה תוספי תזונה/תרופות יש לשיפור הזכרון והאם הם באמת עוזרים לזה כמו שהם מבטיחים ?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור מפנייתך מהו הרקע ומידת הירידה בזיכרון והאם בוצע בירור (רמות ויטמינים שונים, הורמונלי, שימוש בתרופות, וכו'). ככל הידוע לנו כיום, אין בישראל תרופה רשומה לשיפור זיכרון מלבד אלה המשמשות לבעיות זיכרון הקשורות למחלות נוירולוגיות כמו אלצהיימר. תוספים רבים הנמצאים בשוק מתיימרים לגרום לשיפור יכולות הריכוז והזיכרון אך המידע אודות יעילות, בטיחות ואיכות של תוספי תזונה היו מוגבל ולכן לא נוכל לתת מידע על יעילותם של תוספים אלו בפורום זה.

אחי נמצא במסגרת אשפוז כ 4חודשים מקבל 450 מ"ג לפונקס , 50 מ"ג סרנדה,120 מ"ג אטומין ו 2מ"ג קלונקס בשבועיים האחרונים פיתח אי שקט , פחדים והזיות וסובל מנוקשות בשרירים האם ייתכן שהשילוב והמינונים של התרופות גרמו לכך ומה ניתן לעשות? המליצו לנו על טיפול בנזעי חשמל אך לפי דעתי ברגע שיפחיתו את המינון של אחד הכדורים או שיורידו את האטומין שלפני האשפוז לא קיבל תהיה לו פחות נוקשות ופחות קטטוניה אודה לתשובתכם בהקדם.

לקריאה נוספת והעמקה

Leponex (אשר החומר הפעיל בו הוא Clozapine) ו Entumine (אשר החומר הפעיל בו הינו Clotiapine) הינם תרופות אנטיפסיכוטית. Leponex מתאפיינת בעיקר בתופעות לוואי אנטיכולינרגיות (כולל בלבול ואגיטציה) ובסדציה, בעוד ש Entumine מאופיינת בעיקר בתופעות לוואי של דיסטוניה (התכווצויות שרירים ממושכות), אקטיזיה (אי שקט גופני) ופרקינסוניזם (איטיות בתנועה וקישיון שרירים). ההשפעה האנטיכולינרגית של התרופות עלולה לקדם מצב של דליריום המתבטא באי שקט, הפרעות בהתמצאות והזיות. קיימים דיווחים גם על התפתחות דליריום בטיפול משולב של leponex ובנזודאזפינים (clonex הינה תרופה השייכת למשפחה זו). שילוב התרופות הנ"ל עם Clonex, המשפיע על מערכת העצבים המרכזית, עלול להוביל לדיכוי אדיטיבי של מערכת העצבים ולדיכוי נשימה. Serenada, אשר החומר הפעיל בו הוא Sertraline, הינו תכשיר השייך למשפחת ה SSRI (מעכבי רי-אפטייק סלקטיבי לסרוטונין במוח), ונטילה שלו במקביל ל Leponexעלולה להעלות את רמות ה Leponex בדם ובכך להגביר את תופעות הלוואי שלו. בנוסף, שילוב של Leponex עם Entumine עלול להעלות את הסיכון ל Neuroleptic Malignant Syndrome, תסמונת המאופיינת, בין השאר, בנוקשות שרירים, ירידה בכושר התנועה ואי שקט. בנוסף, ניתן להבחין בעלייה בחום גוף, הזעה, עלייה בדופק ובלחץ הדם. תופעת לוואי זו מחייבת התערבות רפואית דחופה. שילוב תרופות הפועלות על מערכת העצבים בכלל עלול לגרום לתופעות לוואי שונות ביניהן תופעות נוירולוגיות בחלק מהמשתמשים. עם זאת, השילובים ניתנים כאשר התועלת הצפויה מהשילוב עולה על הסיכון מתופעות הלוואי. מדובר בטיפול מורכב וכל שינוי בו דורש הדרגתיות, השגחה וניטור. לא נוכל לייעץ בפורום זה על שינוי כלשהו שיש לבצע בטיפול התרופתי לשם כך יש לפנות לפסיכיאטר המטפל.

13/07/2017 | 11:31 | מאת: עדנה

שלום, כמה שאלות לגבי שקיות ארטריל :בת 77.סובלת מכאבים ועקימות של אצבעות הידיים -תורשתי - ולעיתים כמו רבים בגילי כאבי ברכיים.קראתי באתרים השונים שהתרופה בעיקר לכאבי ברכיים. האם עוזרת גם לקפיצות בלילה של הרגליים שמפריעות לי מאד בשינה? האם עוזרת לכאבים בפרקי האצבעות? כי איני רוצה לקחת סתם תרופות.האם שמוש ממושך יש תופעות לוואי? בדר'כ אני בריאה. לוקחת רבע כדור ניאובלוק (הפרעות בקצב הלב) תודה עבור התשובות עדנה

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר Arthryl מכיל glucosamine sulfate ו- sodium chloride ומותווה לטיפול בסימפטומים של אוסטאוארטריטיס- אשר מהווה את אחת מהגורמים השכיחים לכאבי פרקים ופגיעה בתנועה. אוסטאוארטריטיס מופיעה לרוב במפרקים הנושאים את משקל הגוף- כגון הברך או הירך, אך עלולה להתבטא גם במפרקי באצבעות. לא ברור מפנייתך האם הכאבים בפרקי האצבעות נובעים מהעקימות המולדת התורשתית או מאבחנה של אוסטאוארטיריטיס באיזור- אך התכשיר מותווה לכאבים שמקורם משחיקת סחוס בלבד. יש לציין כי ההשפעה המיטיבה של התכשיר מורגשת לאחר כמה שבועות של שימוש, והשימוש אינו מיועד להתוויה של כאב אקוטי. כמו בכל תכשיר, השימוש ב Arthryl כרוך בתופעות לוואי, כשהנפוצות שבהן הן כאב ראש, עייפות ותופעות לוואי במערכת העיכול. לרשימה המלאה את מוזמנת להיכנס לעלון התכשיר במשרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Rishum_2_285903516.pdf אל תיבהלי למקרא כל תופעות הלוואי, ייתכן ולא תחושי באף אחת מהן. בכל אופן, מומלץ להתייעץ עם רופא המכיר את ההיסטוריה הרפואית לפני תחילת השימוש בתכשיר. אוסטאוארטריטיס אינה מאופיינת בתופעה של "קפיצות רגליים" לילות. מומלץ לפנות לרופא לבירור.

12/07/2017 | 14:16 | מאת: ארז

שלום אני סובל כבר שנה מגירוי בקצה הפין עברתי אורולגים ורופאי עור ולא מצאו כלום כול זה התחיל אחרי דלקת בדרכי השתן . הלכתי לרופא לאלרגיה והוא המליץ לי להפסיק להשתמש בלנסופרזול שאני משתמש כבר 5 שנים 1 יכול להיות שזה גורם לגירוי 2 מה אפשר לקחת במקום לצרבות שאני סובל לא מאותו משפחה תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

Lansoprazole הינו תכשיר ממשפחת ה PPI (תרופות המעכבות תעלות מימן) אשר מוריד את רמת החומציות בקיבה. ככלל, הופעה של תופעת לוואי בסמיכות לתחילת נטילת תכשיר מעלה את הסבירות לקשר סיבתי. התופעה שהנך מתאר הופיעה לאחר דלקת בדרכי השתן וארבע שנים לאחר התחלת הטיפול כך שיש לשלול סיבות אפשריות אחרות, לפני שמייחסים את התופעה לטיפול התרופתי. תופעת לוואי של גירוי עורי יכולה להיות תופעת לוואי של התכשיר. לא ציינת בפנייתך את הרקע הרפואי, תרופות נוספות שהנך לוקח, מה היתה ההיסטוריה התרופתית לטיפול בצרבת לפני מתן הלנזופרזול, מהי תדירות התסמינים וחומרתם, האם הינך סובל מתסמינים נוספים מלבד הצרבת והאם ידועה הסיבה לצרבת וכן האם קיבלת טיפול לגירוי. קיימות מספר אפשרויות טיפול בצרבת. ראשית מומלץ לשנות במידת הצורך דיאטה ואורח חיים- הימנעות ממזונות המהווים טריגר לצרבות (אוכל מטוגן, מיצי הדר, משקאות מוגזים וכו'), הימנעות מעישון ושמירה על משקל גוף תקין. ישנן טבליות (דוגמת TUMS) וסירופים (דוגמת MAALOX) המכילים חומרים סותרי חומצה ונמכרים ללא מרשם רופא. בטיפול בצרבות המופיעות בתדירות גבוהה ובעוצמה חזקה- ניתן לפנות לרופא לקבלת מרשם לתרופות ממשפחת ה H2 Blockers (Ranitidine/Famotidine ) אשר חוסמות רצפטורים להיסטמין בקיבה ומקלות על תחושת הצריבה וכן קיימות תרופות נוספות מלבד לנזופרזול שמעכבות תעלות מימן. עוד אופציה טיפולית, הנפוצה פחות, הינה נטילה של תרופות פרוקינטיות (Metoclopramide/Domperidone) המשפיעות על פעולות המעי על ידי הגברת התנועתיות במעי לצורך התרוקנות מהירה של הקיבה. בהיעדר המידע שציינתי לעיל, לא ברור האם אפשרויות הטיפול רלוונטיות לך וכן האם יש צורך להמשיך או להחליף טיפול. יש לגשת לרופא המטפל לבירור ולהתאמת טיפול במידת הצורך.

10/07/2017 | 09:25 | מאת: דוד

שלום האם ניתן לשלב תרופה לחרדה מסוג ציפראמיל עם פרופסיה ללא חשש מתופעות לוואי? אודה לתשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

Cipramil , אשר החומר הפעיל בו הינו Citalopram, שייך למשפחת תרופות החוסמת סלקטיבית קליטה חזרה של סרוטונין (SSRI) ומתווה לטיפול בדכאון ובחרדות. Propecia , אשר החומר הפעיל בו הינו Finasteride, הינו חומר המותווה למניעה וטיפול בהתקרחות הפועל על ידי עיכוב הפיכת טסטוסטרון ל DHT , שהיא התצורה הפעילה של הטסטוסטרון- ההורמון ה"גברי". לא ידועה השפעת גומלין בין 2 התכשירים אך יש להיות מודעים לתופעות הלוואי הפסיכיאטריות המיוחסות לPropecia . תופעות לוואי אלו כוללות דכאון, וירידה בחשק המיני היכולים להימשך גם לאחר הפסקת נטילת התרופה.

ואני שואל אותה כאן כי זה הפורום היחיד עם רוקחים כרגע באתר: האם נכון ההיגיון שלי שמתן אידאלי של תרופה הוא באופן רציף? כלומר אם במקום לקחת תרופה במינון X פעם ביום אפשר לקחת אותה במינון חצי X כל 12 שעות אז התוצאה תהיה רמה אחידה יותר של התרופה בדם לאורך זמן? ואם אפשר לקחת אותה במינון של רבע X כל 6 שעות אז זה עוד יותר טוב וכך הלאה? כלומר העובדה שמקובל לקחת תרופות כרוניות בתדירות של פעם או לכל היותר פעמיים ביום היא אילוץ שנובע מכך שהחולים מתקשים להתמיד בלקיחת תרופות בתדירות גבוהה יותר? ברור שאנחנו יכולים לעשות לעצמנו חיים קלים ולהגיד שהמחקרים על התרופות נעשו במינון מסוים ואנחנו לא יודעים בוודאות מה יהיו התוצאות של מינון שונה. אבל השאלה היא מה ההיגיון הפרמקולוגי אומר?

שאלתך כללית ומורכבת לפורום זה. על קצה המזלג ניתן להגיד כי לא קיים מתן אידיאלי הנכון עבור כל התרופות. האינטרוול בין זמני נטילת תרופה תלוי במאפיינים של התרופה (ספיגה, קצב פינוי מהגוף, הצטברות ברקמות/באתר הפעולה וכו'), במאפיינים של התכשיר (פורמולציות של שחרור מושהה/מבוקר מול כאלה לשחרור מיידי) במנגנון הפעולה של החומר (לעיתים אין צורך בריכוז קבוע לתקופה ממושכת, לעיתים הפעילות היא בלתי הפיכה על אתר הפעולה וכו' ) , בפרופיל תופעות הלוואי שלה (מתן מחולק בחלק מהמקרים יכול להפחית תופעות לוואי מסוימות מאשר מתן כל המינון בנטילה חד יומית), ולעיתים גם בהתוויה וברקע הרפואי. הענות ונוחיות המטופל הינם שיקול חשוב, אך אינו השיקול היחידי לקביעת משטר נטילה.

08/07/2017 | 08:31 | מאת: דוידה

שלום למנהלי הפורום רופאת עיניים נתנה לי טיפול לעיניים אופטילסט סיסטיין באלאנס hylo comod האם אחד המרכיבים של הטיפות יכול לגרום לנימול בשפתיים ולכאב ראש? אני אלרגית לאופטלגין תודה

לקריאה נוספת והעמקה

Optilast, אשר החומר הפעיל בו הינו AZELASTINE HYDROCHLORIDE, אנטי היסטמין, המיועד להקלה ומניעה של דלקת עיניים אלרגית, הינו התכשיר הרשום היחידי מבין התכשירים שציינת. Systane ו Hylo-comod אינם מוגדרים כתרופות ונמכרים ללא מרשם רופא למטרת הרטבה וסיכוך. בין תופעות הלוואי הידועות של Optilast הן גירוד מקומי בעין, טעם מר בפה ויתכן שגם כאב ראש. יש לציין שטשטוש ראייה עלול לגרום לכאב ראש. לא ציינת האם נימול בשפתיים מופיע לאחר הזלפת תכשיר מסוים או שזו תחושה קבועה. ככלל, תופעת לוואי המופיעה בסמוך לנטילת תרופה מעלה את הסבירות לקשר סיבתי. במידה ותופעת הלוואי אינה חולפת או מחמירה, יש לגשת לרופא לבירור.