פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

תופעות לוואי עלולות להתרחש עם כל מתן של טיפול תרופתי, בין אם ניתן על פי הוראות השימוש של התרופה, ובין אם נלקח שלא על פי הוראות השימוש של התרופה או במינון יתר. הפורום נועד לתת מענה לכל שאלה הקשורה לתופעות לוואי מתרופות או תגובות בין תרופתיות. הפורום מיועד לענות, בין היתר, על שאלות בנושאים הבאים: תופעות לוואי אפשריות העלולות להתרחש מטיפול תרופתי, חשד לגבי תופעת לוואי שהופיעה בעקבות מתן טיפול תרופתי בפועל, מחלה שהוחמרה או שהופיעה בעקבות טיפול תרופתי, תופעת לוואי שהופיעה כתוצאה מתגובה בין תרופות או חשש לתגובות בין תרופתיות. .
1154 הודעות
1114 תשובות מומחה

מנהלי פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.
16/09/2016 | 15:49 | מאת: יוני

שלום מה ההבדל בין תרופות SSRI ל- SNRI? האם שניהם יעילים באותה מידה לחרדה והתקפי פאניקה או שיש ייתרון למי מהם? מבחינת תופעות לוואי מה יותר טוב? מבחינת עליה במשקל, מה פחות בעייתי? מה הסיבה שה-SSRI יותר נפוץ ומוכר? אני משתמש ב-SSRI (לוסטרל) בעיקר בגלל חרדה והתקפי פאניקה, עליתי במשקל לא מעט. האם יש הגיון וטעם להחליף למשפחת ה SNRI? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בין תופעות הלוואי האפשרויות לשני הקבוצות: ישנוניות/הפרעות שינה, ירידה ברמות נתרן, סיכון מוגבר לדמם עם תרופות אחרות הגורמות לכך, שינוי בלחץ דם, כאב ראש, שינוי במשקל, תופעות לוואי בתפקוד מיני, תופעות לוואי במערכת העיכול, תסמונת סרוטונין ועוד. לרשימת תופעות לוואי רחבה יותר, יש לעיין בעלוני התכשירים עצמם. כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים, ההשפעה היא אינדיבידואלית ויש שינויים קלים בפרופיל תופעות הלוואי בכל אחת מהתרופות בקבוצות השונות (כלומר לדוגמא תרופה מסוימת יכול לגרם בשכיחות גבוהה יותר לעלייה במשקל אך בשכיחות נמוכה יותר להפרעות שינה מתרופה אחרת). יתכן ש-SNRIs יגרמו לשכיחות נמוכה יותר במשקל מחלק מה-SSRIs. לגבי התאמת טיפול פרטנית, יש לפנות לרופא.

14/09/2016 | 20:29 | מאת: דפנה

שלום רב , רציתי לדעת אם יש סכנה בהזרקה חד פעמית של הסטירואיד הנ"ל בהריון (תחילת שבוע 18 ) והאם יכולות להיות תופעות לטווח ארוך עבורי , בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, כמצויין בעלון לרופא של התכשיר, תכשירי סטרואידים אינם אסורים בהריון ויש להשתמש בהם כאשר התועלת לאם עולה על הסיכון להשפעה על העובר. עם זאת לייעוץ פרטני, אני ממליצה להפנות שאלה זו למרכזי המידע, המתמחים בבטיחות טיפול תרופתי בהריון : מרכז טרטולוגי בירושלים (02-5082825), הריופון (אסף הרופא- 08-9779309), מרכז מידע תרופתי בבלינסון (03-9376911) .

אבי, בן 95, ניצול שואה, עצמאי פיסית וקוגנטיבית, למעט בעית הליכה שהחלה לפני מספר חודשים (בשל חולשת שריר גלוטיאוס) מה שהביא למספר נפילות ובעקבות נפילות אלו אנו עדים לירידה בולטת בתפקוד הנפשי – חרדות מנפילה חוזרת, חוסר ביטחון שלא היה קיים כלל בעבר ואפילו מזהה אצלו סימנים לדיכאון (מתגורר עם אמי שמהווה אור בחייו אך חלתה באלצהיימר). בחודשים האחרונים אבי מתקשה מאד להרדם בלילות – יתכן בשל המחשבות, החרדות, אולי זכרונות העבר, הלחץ בשל מצבה של אמי וכו'. נוטל שנים רבות מאד כדורי שינה אך לאחרונה, למרות כדורי השינה, השינה אינה טובה כלל וכלל, מתעורר באמצע הלילה (הולך לישון בסביבות 22.00 ומתעורר בסביבות 0300 ) לא מצליח להרדם שוב לדבריו וכך שבשעות היום נוטה להירדם. נטל בעבר בונדרומין, עבר לאמביין, נוקטורנו וכרגע עבר לאימובאן ומחכים לכדור הפלא החדש... נוטל מספר כדורים: ויפאקס (75 מג), אופמרדקס, ונורוטון, ספירונולקטין, אבדרט, קומדין, נורמלול, סימוביל (10 מ"ג), אימובאן. מה ניתן לעשות כדי לשפר את איכות השינה שלו? אגב, בשלב מסויים קבלנו עצה נהדרת ליטול שבוע אחד אימובאן ושבוע לאחריו אמביין וכך להמשיך. עצה זו היתה בהחלט טובה ואכן הועילה אך לפרק זמן של כחודש חודשיים ושוב חזרנו לנדודי השינה כמקודם..., א . האם כדאי אולי להחליף את כדור הויאפקס (בבוקר) אותו נוטל מספר שנים לצורך הרגעה, בציפראלקס – והאם הציפראלקס יכול לשנות משהו בנוגע לשינה, ואולי כדאי לעשות זאת רק כדי שלא יתמכר לוויפאקס שהשפעתו כנראה הולכת ופוחתת? ב. האם אפשר/רצוי כדי שיוכל לישון להעלות את המינון של אחת התרופות ולמשל לנסות ליטול אימובאן ועוד חצי כדור נוקטורנו/אימובאן/בונדרומין, או שכדור וחצי זה כבר מינון מוגזם? ג. בבית המרקחת הציעו את הכדור ממשפחת מירטזפין כמו מירו או רמרון. מה דעתך? האם כדאי לנסות ככדור שינה כתוספת או במקום או ככדור הרגעה כתוספת לציפרמיל או במקום? הבנתי שהכדור נוגד דיכאון ומיטיב עם השינה ואם כן כדאי לנסות, מתי ליטול - בערב או בבוקר? וכעת השאלה בנוגע לתופעות הלוואי - בין ההצעות שקבלתי לפתרון הבעיה שילוב של אמיבואן/נוקטורנו יחד עם 1 מג לוריבן בשבוע הראשון ובשבוע השני השילוב של בונדרומין עם לוריבן ולהמשיך באופן זה את נטילת התרופות. אבי נטל במשך יומיים את האימובאן יחד עם הלוריבן ואכן השינה היתה טובה. אך ספר לי, כבדרך אגב, כי היתה לו בעיה בנשימה בבוקר, מה שהדליק אצלי נורה אדומה. בבדיקה שעשיתי מסתבר שבין תופעות הלוואי של הלוריבן - הפרעות בנשימה (לפי העלון). אבי סובל כאמור מפרפור פרוזדורים ובאקו האחרון שעשה מצויין יתר לחץ דם ריאתי מוגבר. האם יש קשר בין האבחנה הנוגעת ללחץ הדם הריאתי להפרעה (הלא משמעותית) בנשימה שהיתה לו לאחר שנטל את הלוריבן (לא היתה לו הפרעה דומה כזו בעבר) והאם טוב היה שהפסקתי לו את הלוריבן (אך כעת השינה שוב לא טובה). תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מפנייתך עולה כי מדובר במצב רפואי מורכב וכי אביך מטופל בתרופות רבות. בנוגע להפסקת טיפולים תרופתיים: יש לקחת בחשבון שחלק מהתרופות דורשות הפסקה הדרגתית בטיפול. בכל מקרה, לרב, לא מומלץ לבצע שינויים ללא ייעוץ מתאים. יש לפנות לרופא לבירור התסמינים שהנך על מנת לבצע שינויים בטיפול התרופתי, תוך השגחה ומעקב אחר היעילות ותופעות הלוואי.

12/09/2016 | 09:43 | מאת: gibsanit

שלום רב לצוות המקצועי אני בת 41 נוטלת 75 מ"ג IXEL, 20 מ"ג ציפרלקס בשל התקפי חרדה קשים. במהלך השנה האחרונה נעשה חילוף של תרופות רבות ע"י הרופא המטפל (שהינו גם המטפל בי בשיחות). נוכח העובדה שהתמהיל הנוכחי עדיין לא מספק את התוצאות הרצויות בהטבה ניכרת ובעיקר יציבה לאורך זמן רשם לי הרופא זיפרקסה 5 מ"ג והפחית 25 מ"ג של IXEL. מאד מטריד אותי נושא העליה במשקל. הבנתי שזה ממאפייניה של התרופה (התרופה מעלה את התיאבון מצד אחד, אך מאטה את חילוף החומרים וגורמת להשמנה) השאלה האם במינון זה יש לי אכן סיבה לדאגה בעניין זה ?

לקריאה נוספת והעמקה

התרופה זיפרקסה עלולה לגרום לעלייה במשקל, כאשר העלייה גדלה עם עליית המינון (אין לי נתונים מדויקים על מינון של 5 מ"ג). בכל מקרה במהלך הטיפול מומלץ ניטור סדיר של המשקל. במישה ומתפתחות תופעות לוואי כמו עלייה במשקל במהלך הטיפול, יש ליידע את הרופא ולהיוועץ עמו.

שלום אצל תינוקות וילדים, וכן בהרדמה אצל מבוגרים, מתאימים את המינון למשקל הגוף. מדוע בטיפול תרופתי רגיל אצל מבוגרים זה לא משנה? בין אם מדובר על תרופות לכאב, או תרופות פסיכיאטריות כמו SSRI האם ההשפעה תואמת בדיוק גם אצל מי ששוקל 65 וגם אצל מי ששוקל 110 גם אם שניהם נוטלים אותו מינון בדיוק? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

המלצת מינון מבוגרים לתרופות יכולה להיות מותאמות למשקל, לשטח גוף או להיות קבועה ללא התאמת מינון למשקל. קיימות תרופות, עבורן נדרשת התאמת מינון לפי משקל (או במקרים של השמנה/במשקל גוף נמוך). באופן כללי, מינון המותאם למשקל לוקח בחשבון שהפרמטרים של ספיגת התרופה, פיזורה ופנויה מהגוף משתנים עם עלייה בגודל הגוף וכי צפויה להיות לכך משמעות על פעילות התרופה (רצויה או לא רצויה) . במידה ואת שואלת על התאמת מינון לתרופה מסוימת בהשמנה, יש להיוועץ ברופא בנוגע למינון המתאים.

08/09/2016 | 17:28 | מאת: אור

שלום, בעוד כמה ימים אני אמורה לעבור טיפול שיניים והרופא אמר שעליי לקחת אנטיביוטיקה לפני הטיפול. בתחילה רצה לתת לי מרשם לאוגמנטין, אך מאחר ואני סובלת מהקאות כאשר אני לוקחת את האנטיביוטיקה הזאת- ביקשתי משהו אחר. הרופא נתן לי מרשם לאנטיביוטיקה דאלאצין סי, 150 מ"ג 4 פעמים ביום למשך שבוע, כאשר עליי לקחת ארבעה כדורים בבת אחת כשעה לפני הטיפול. קראתי את העלון לצרכן של התרופה וראיתי שתופעות הלוואי שלה די קשות, ושגם היא עלולה לגרום להקאות. שתי שאלות: 1. האם נטילה של ארבעה כדורים בבת אחת היא הגיונית? 2. האם יש קשר בין שני סוגי האנטיביוטיקה המוזכרים? מה הסיכוי שאקיא גך מה אנטיביוטיקה הזאת? תודה על המענה, אור.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ברורה לי מהי הסיבה להקאות, האם מדובר בתופעת לוואי לתכשיר או תגובה לבליעת כדור גדול. כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים והקאה הינה תופעת לוואי שעלולה להתרחש במהלך הטיפול הן באוגמנטין והן בדאלאצין. שתי התרופות אינן שייכות לאותה משפחה פרמקולוגית. מינון של 600 מ"ג ליום הינו מינון מקובל להתוויות מסוימות. לרב במנות מחלוקות במהלך היום. עם זאת ניתן לקחת 600 מ"ג בבת אחת כשעה לפני הפרוצדורה. מומלץ ליטול עם כוס מים כדי למנוע גירוי בושט. בהצלחה!

25/10/2017 | 23:46 | מאת: מרסלה

שלום. אני אחרי השתלה של 3 שתלים ,הרופא הורה לי לקחת אומגנטין ,אולם זה לא עזר והפה התנפח וכואב,לאחר 4 ימים (שלא ברור לי למה הרופא לא הבין שזה לא עובד) הרופא שינה את האנטיביוטיקה לדאלאצין.לקחתי בבוקר 2 ובערב 2 לפי הוראות הרופא,העפעף השמאלי התנפח לי ,הלשון התחילה להיות כבדה והנשימה גם. מחר יום חמישי להשתלה, כואב ,האזור נפוח ללא שינוי מהיום השני ,חלשה מאוד ומרגישה חוסר יחס מהרופא. מה עליי לעשות?

07/09/2016 | 10:33 | מאת: עפרה

שלום רב, לאחרונה נטלתי קלונקס -חצי כדור של 0.5 מדי יום, לפנות בוקר, כלומר 0.25 מ"ג, במשך תקופה ממושכת מאוד. כדור זה נרשם לי במקור מפאת תסמונת הרגל הקופצת (בעת השינה), נטלתי זמן רב, ואח"כ נותרתי עמו ככדור הרגעה מפני מתח וחרדה. כעת ברצוני לחדול לקחת אותו. השאלה היא: איך יורדים בהדרגה ממינון כה נמוך? או שאין צורך בהדרגה? אני מאוד חוששת מתסמיני גמילה. תודה עפרה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מומלץ להפסיק בנזודיאזפינים בהדרגה על מנת להפחית תסמיני גמילה וחזרת התסמינים. קיימים פרוטוקולם שונים להפסקה הדרגתית של תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים. ככלל, יש להתאים את קצב הגמילה למטופל, להתוויה לשמה הוא מקבל את הטיפול, לסוג התכשיר (ישנם תכשירים הפועלים בעלי משך פעילות קצר/ארוך), למינון ולמשך הטיפול בבנזודיאזפינים. תסמיני גמילה מבנזודיאזפינים כוללים: הזעה, טכיקרדיה, רעד, חוסר שינה, חרדה, אגיטציה, בחילות והקאות, הלוצינציות. התסמינים יכולים להופיע תוך יום עד מס' ימים לאחר הפסקת הטיפול ולרב חולפים תוך 1-3 שבועות. כאשר מדובר על תקופת טיפול ארוכה מומלצת לרב הפסקה הדרגתית גם במינונים נמוכים (אם כי כמובן אינדיבידואלי) תוך יישום פתרונות לא תרופתיים להפרעות שינה וחרדה. בכל מקרה יש לבצע את התהליך בייעוץ ובהשגחה רפואיים תוך מעקב אחר תסמיני גמילה והתאמת המינון וקצב הגמילה בהתאם לכך כאמור לשם כך מומלץ להיוועץ ברופא.

05/09/2016 | 23:52 | מאת: בתיה

שלום רב מפאת כאבי גב קשים נטלתי תקופה ממושכת (כמה חודשים) 1 כדור זאלדיאר מדי לילה לפני השינה. כעת ברצוני לחדול ממנו. הבנתי שיש להוריד מינון בהדרגה בגלל שהכדור מכיל טרמדול שהוא אופיאט ולפיכך אולי נוצרה התמכרות. שאלתי: איך עלי לרדת בהדרגה אם כתוב בעלון התרופה כי אסור לחצות את הכדור?? היש דרך אחרת לרדת בהדרגה או שבכלל אין צורך בהדרגה כשחדלים מכדור זה. האם אפשר להפסיק בבת אחת? האם מצפים לי תסמיני גמילה? תודה וברכה, בתיה

לקריאה נוספת והעמקה

יתכנו תסמיני גמילה כאשר מפסיקים באופן חד את הטיפול בתרופות המכילות טרמדול (בין החומרים הפעילים בזלדיאר) לאחר שימוש ממושך. בין תסמיני הגמילה האפשריים: חרדה, נדודי שינה, אי שקט, רעד, שילשולים ,בחילה, הזעה ועוד. הפסקה הדרגתית של התכשיר צפויה להפחית סיכון לתסמיני גמילה אך לא ידוע לי על פרוטוקול הפסקה רשמי מקובל. יש להיוועץ ברופא בנוגע להנחיות המשך הטיפול. במידת הצורך במינון נמוך יותר, קיים תכשיר המכיל את החומר הפעיל טרמדול בטיפות.

שלום בן 40 נוטל כבר כמה שנים לוסטרל במינון של 100 מ"ג בגלל חרדה והתקפי פאניקה. לשמחתי, אני כמעט ולא סובל מהתקפי פאניקה, אבל חרדה קשה לומר שאין בכלל. העניין הוא שעליתי במשקל, וגם הניסיונות שלי להוריד במשקל לא ממש מוצלחים, אל אף שאני עושה פעילות גופנית (הליכה מספר פעמים בשבוע). מה הסיבה שלוסטרל גורם להשמנה? זה משהו בתרופה עצמה? או רק עניין שהיא גורמת להגברת התאבון? יש משהו שיכול לעזור במקביל לשימוש בלוסטרל? יש הבדל בין לוסטרל לבין התרופות האחרות ממשפחת SSRI כמו ציפרלקס וכדו'? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תרופות ממשפחת ה-SSRIs משפיעות על משקל כתלות בתרופה הספציפית ומשך הטיפול בה. טיפול ממושך בתכשירים אלה עלול להביא לעלייה במשקל. לעיתים לא ברור אם מדובר בהשפעה ישירה של התרופה או שיפור במצב הנפשי אשר מביאים לאפקט זה. עפ"י הספרות תכשירים המכילים fluoxetine גורמים לפחות עלייה במשקל בד"כ ואילו אלה המכילים paroxetine יותר בעייתיים. יש לקחת בחשבון שבנוסף עם הגיל יש נטייה לעלייה במשקל ללא קשר לטיפול תרופתי. תכשירים המכילים citalopram גם הם הביאו לעלייה במשקל של בין 0-2.5% ממשקל הגוף ההתחלתי במחקרים קליניים שונים. מומלץ לפנות לרופא ולדון עימו בנוגע להמשך הטיפול כתלות בשיקולי התועלת מול תופעות הלוואי. אם הנך ממשיך בטיפול, מומלץ לשקול שינוי באורח החיים הכולל יותר פעילות גופנית ושינוי תזונתי.

31/08/2016 | 19:26 | מאת: יעל

האם אפשר לקחת ציטאלופרם 30 מג (רסיטל) לחאדות ביחד עם אנטיביוטיקה זינט?

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מליטול את שתי התרופות במקביל

29/08/2016 | 00:13 | מאת: אחלאם

שלוםם רב. בתי בת 4 שנים כבר תקופה מדממת מהאף. המליצו לי סינטומיצין משחת עיניים מעט באף. כשמתי לה התחילה לצעוק שמפריע לה בפה. אני מאוד מודאגת . מזה שגם כתוב על התרופה ש לא לבלעיה . שטפתי לה את האף. ונתתי לה מים . ואחריו קצת דבש . האם מסוכן ?????

לקריאה נוספת והעמקה

לא ציינת לאיזו מטרה המליצו על סינטומיצין לטיפול בדימום מהאף, אך להבנתי מרחת לה כמות קטנה באף והיא לא בלעה את המשחה. יתכן שכתוצאה מהמריחה תחוש מעט טעם בפה. לא ציינת מי המליץ על הטיפול, אך מומלץ להיוועץ ברופא בנוגע להמשך הטיפול.

שלום אני הייתי מטופל בגל טוסטסטרון עקב רמות נמוכות והרופא הפסיק את הטיפול עקב עליה בכדוריות דם אדומות והמוגלובין. מה אפשר לעשות ? , האם יש טיפול חלופי? תודה!

עלייה בהמטוקריט והמוגלובין הינן תופעות לוואי ידועות של הטיפול בטסטוסטרון ולכן מבוצע ניטור תקופתי במהלך הטיפול. יש לפנות לרופא להמלצות טיפוליות בהתאם למצבך הרפואי.

23/08/2016 | 23:36 | מאת: מירלה דיאן

השתמשתי עם כספו. 8 או אדופן בין פעם פעמיים בשבוע .אלה התרופות היחידות שעזרו לי נגד כאבי כעת הרופאים אסרו עלי להשתמש עם התרופות האלה כי אני לוקחת קסרלטו .מה עלי לעשות כדי להקל על כאבי הפרקים. הקשים שלי?

לקריאה נוספת והעמקה

תכשירים ממשפחת נוגדי הדלקת שאינם סטרואידים (כגון אתופן וקספו) עלולים להגביר את הסיכון לדמם בשילוב עם נוגדי קרישה כמו קסרלטו. לפיכך, לרב, לא מומלץ ליטול תכשירים ממשפחה זו במקביל לנטילת נוגדי קרישה. יש לפנות לרופא להתאמת טיפול חילופי כתלות במצבך הרפואי

17/08/2016 | 19:19 | מאת: מורן

שלום רב, אני בדרכ מקבלת פרדניזון כשאני חוטפת ברונכיט קשה...אני גם ספק אסמטית.טרם נבדק... תמיד לאחר שימוש (לוקחת עד 9 בבוקר ובערב מתחילות התופעות) ישנן תופעות של אודם חזק בפנים (כאילו נשרפתי מהשמש) וחום בלחיים. האם אני אלרגית לתרופה? אני אמורה לקחת אותה גם מחר ולא חודעת מה לעשות.... אציין שקיבלתי סטרואידים לוריד לפני c t ולאחר יום האודם והשריפה הגיעו לא רק לפנים אלא גם לחלק גוף העליון..לחזה. יש כזהה דבר אלרגיה לסטרואידים?? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

רגישות יתר לתרופות הינה אפשרית גם בטיפול בסטרואידים, עם זאת, תופעות אלה נדירות גם בטיפול דרך הפה וגם במתן תוך ורידי. תסמיני רגישות יתר של סטרואידים יכולים להתבטא כגרד, פריחה, צפצופים, צרידות, קושי בנשימה ועד שוק אנפילקטי. מומלץ לפנות לרופא לבירור , ייעוץ וקבלת הנחיות בטרם שימוש נוסף בסטרואידים.

07/08/2016 | 16:29 | מאת: מוטי כרמלי

שלום רב, אני בן77,ריא,ולא סובל מעודף משקל .מזה כחודש אני נוטל כדורי רוזבוסטטין להורדת כולסטרול וכן כדורי תרדיפרון (ברזל)ע"פ מרשם רופא. מאז אני סובל מכאבים בגב תחתון(נראה לי שמדובר בשרירים ולא עקב בעיות בעמוד שידרה,וכן התגברו הכאבים שהיו לי בצדי הירכיים. כמו כן אני לוקח מזה שנים כדורי אומפרדקס שאלתי האם יכול להיות שכאבים אלה הם בהשפעת הכדורים שאני לוקח ? בתודה מראש .

לקריאה נוספת והעמקה

בנוסף לפעילות הרצויה של כל תרופה, בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. במתן טיפול תרופתי ושילוב של טיפולים תרופתיים יש לשקול את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי. כאשר תופעת לוואי מופיעה בסמוך להתחלת טיפול תרופתי, עולה הסבירות כי ניתן לייחסה לטיפול התרופתי. תופעות לוואי במערכת השרירים, הינן בין התופעות המוכרות בשימוש בתרופות ממשפחת הסטטינים (כמו רזובסטטין). בין התופעות: כאבי שרירים (שמופיעים לעיתים קרובות במהלך השימוש בתרופה) ועד פירוק שריר (אשר מתרחש לעיתים נדירות). תופעות לוואי אלה מופיעות בעיקר במינונים גבוהים של התכשיר. מומלץ ליידע ולהיוועץ ברופא בנוגע להמשך המעקב והטיפול.

שלום רב, אני בן 30, מטופל בציפרלקס 15 מ"ג ביום. סובל מזה כשבועיים משרירים תפוסים בגב ומעוניין לטפל בקרם מתאים. הבנתי שלא ניתן להשתמש בוולטרן היות והחומר הפעיל מגיב בתגובה בין תרופתית עם ציפרלקס. אילו משחות / תכשירים דומים לשחרור שרירים תפוסים בטוחים לשימוש חיצוני במקביל לציפרלקס?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשירים הרפואיים המוכרים להקלה על מצבי דלקת כמו שרירים תפוסים המיועדים למריחה מכילים תרופות ממשפחת ה-NSAIDs כמו וולטרן. השפעת הגומלין המדוברת נכונה לכל התרופות במשפחה והיא על רקע עלייה בסיכון לדמם (אשר כל תכשיר יכול להגביר סיכון גם כאשר ניתן לא בשילוב) במטופלי מסוימים. יש לזכור כי בתכשיר למריחה מקומית ההשפעה המערכתית קטנה יותר וכך גם השפעות הגומלין. השילוב אינו אסור, אך יש ליידע את הרופא, במידה ומופיעים תסמינים שעלולים להצביע על דמם/דמם. כמו כן, יש ליידע את הרופא אודות השילוב לפני פרודצדורה בעלת סיכון לדמם.

28/07/2016 | 12:28 | מאת: ....

שלום רב , האם שילוב של 2 כדורי בונדורמין קלונקס 2 מ"ג ואסיוול וואבן 2 כדורים הוא מוגזם? מהן ההשלכות? האם מותר לצרוך אלכוהול במינון נמוך? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

התרופות שציינת שייכות למשפחת הבנזודיאזפינים, לרב, לא מומלץ לשלב מספר תרופות ממשפחה זו וזאת בשל האפקט המוגבר על מערכת העצבים המרכזית והסיכון לתופעות לוואי חמורות. מן הסתם אלכוהול, אשר מגביר עוד יותר את אפקט הדיכוי על מערכת העצבים המרכזית, אינו מומלץ במהלך הטיפול ולכן יש להימנע מצריכתו במהלך טיפול בבנזודיאזפינים. לא ברור מה הטיפול שהנך מקבל בפועל ולאיזו מטרה. מומלץ לפנות לרופא לייעוץ, בנוגע לטיפול זה. אציין כי כאשר מפסיקים טיפול /מפחיתים מינון בתרופות אלה לאחר טיפול ממושך יש לבצע הפסקה הדרגתית בטיפול על מנת להימנע מתסמיני גמילה הכוללים: חרדה, הפרעות שינה, הזעה, עלייה בקצב לב ועוד (רשימת תופעות מצוינת בעלון לצרכן)- גם זאת בייעוץ ומעקב רפואי.

27/07/2016 | 13:40 | מאת: נטלי דקל

שלום. יש לי בת 16 עם עור פנים מאוד שומני ומלא בפצעים. כבר מלפני שנה וחצי נתנו לה פעם ראשונה קריוטן 10mm( כדור אחד למשך 60 יום) בארך אחרי חצי שנה יתחילו להופיע פצעים ועוד הפעם היא קיבלה קריוטן .הפעם 20mm. אחרי חצי שנה עוד הפעם הופיעו פצעים. הפעם קיבלתי מרשם ל20mm. רציתי לשאול אחרי 120 כדורים שהיא קיבלה כמה עוד תצטרך לקבל והאם כל הבדיקות של תפקוד הכבד אחרי כל תיפול צריכות להדאיג אותי ולהצביע לי על איזה שהיא בעיה בעתיד?תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

לרב הפוגה לזמן ארוך ולחילופין אירועי הישנות קשורים למנה המצטברת שניתנת ופחות למשך הטיפול או למנה היומית. משך הטיפול יותאם למנה היומית שנקבעת ע"י הרופא. לרב מספיקים 16-24 שבועות, אך לעיתים יש צורך בטיפול ממושך יותר. משך הטיפול והמינון יקבעו ע"י רופא אינדווידואלית כתלות בתגובה ובסבילות לתכשיר. יש לנטר תפקודי כבד לפני תחילת הטיפול כדי לדעת את המצב הבסיסי לאחר החודש הראשון ואח"כ לאחר כל שלושה חודשים אלא אם הרופא מחליט שיש צורך בבדיקות תכופות יותר. לעיתים יש שינויים קטנים בתוצאות הבדיקה, אך הערכים חוזרים לערכי בסיס תוך כדי הטיפול. אם יש עלייה משמעותית ועקבית, הרופא שוקל הפחתת מינון או הפסקת טיפול. לא צפוי נזק מאוחר (שנים לאחר סיום טיפול) לכבד בגלל הטיפול.

24/07/2016 | 23:04 | מאת: מירב

שלום, שמעתי שהתרופה tregludec לא אושרה בהתחלה בארה"ב בגלל חשד לגרימת תופעות לוואי קרדיווסקולריות. האם ידוע בוודאות שאין סיכון כזה? דבר נוסף- האם קיימת אפשרות שהימצאות מולקולה של חומצה גלוטמית בתרופה תגרום לתופעות אקסיטוטוקסיות בקשישים? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

כידוע אירועים קרדיווסקולריים הם מהסיבוכים הידועים של מחלת הסוכרת. כאשר הוגש התכשיר לרישום ב-FDA , הרשות ביקשה לקבל נתונים נוספים על בטיחות קרדיווסקולרית בטרם האישור. ב-2015 , לאחר ביצוע אנליזות נוספות, התרופה אושרה ב-FDA. באירופה וברשויות אחרות אושרה התרופה, מאחר ורשויות אלה לא סברו כי הסיכון הקרדיווסקולרי שונה מתכשירי אינסולין אחרים, אליהם הושוותה התרופה במחקרים קליניים. חשוב להדגיש כי התכשיר נרשם בישראל לאחר שמשרד הבריאות שוכנע ביעילות, בטיחות ואיכות התכשיר. ככלל כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. תופעות לוואי יכולות להיות צפויות ובלתי צפויות ובדרגות חומרה שונות. הרופא המטפל רושם את התרופה לאחר ששקל את הסיכון הכרוך בטיפול בתרופה מול התועלת הצפויה מטיפול זה. תופעות לוואי אקסיטוטוקסיות אינן מתופעות הלוואי המוכרות לתכשיר.

23/07/2016 | 16:38 | מאת: עבודת רוקחים

האם משרד הבריאות מחייב בתי מרקחת לשנות נהלי עבודה כך שלא תופר פרטיות מבוטחים ?האם מחייבים רוקחי בתי המרקחת לאסוף שאריות תדפיסי מידע וניירת שמצטברת לאורך יום עבודה/משמרת עבודה בבית מרקחת לצורך גריסה?

משרד הבריאות פועל לשמירת פרטיות המטופלים וסודיות המידע. נוהל 131- פרטיות המטופל בבית מרקחת וחדר תרופות מסדיר נושא זה, להלן קישור: http://www.health.gov.il/hozer/DR_131.pdf. למידע נוסף יש לפנות לקול הבריאות 5400*.

22/07/2016 | 14:25 | מאת: אדל

שלום אני כחודשיים נוטלת כדורים של קיורטן 40מ"ג המחזור החודשי אצלי נהיה לא סדיר והוא באיחור האם זה קשור לתרופה .אשמח אם תענו לי תודה

קיימים דיווחים על נשים שחוו שינויים במחזור החודשי שלהן במהלך הטיפול בתרופה, במקרים שנסקרו המחזור החודשי הסתדר לאחר סיום הטיפול. חשוב להדגיש כי יש להימנע מכניסה להריון במהלך הטיפול ולכן במידה והנך פעילה מינית, יש להשתמש באמצעי מניעה מתאימים וכן לבצע בדיקות חודשיות לשלילת הריון. כאשר המחזור החודשי אינו סדיר, יש ליידע את הרופא עד לקבוע את תזמון בדיקות ההיריון במידת הצורך.

19/07/2016 | 22:37 | מאת: לירז

בעקבות קברנומה מוחית שיצרה התקף אפילפטי בעבר ולאור הסיכון בניתוח, אני מטופלת ע"י נוירולוג בטיפול שמרני מזה 12 שנה. הטיפול התרופתי הוא למיקטל 100 מ"ג פעמיים ביום. למרות שאין התקפים ואין נתקים נוירולוגיים לאור העובדה שהקברנומה עדיין נמצאת והסבירות שהתקף הGRAND MALL גם אם היה לפני 12 שנה, השאיר פגיעה מסויימת ההמלצה להמשיך בטיפול. הבנתי שבטווח הרחוק למיקטל גורמת לפגיעה ביכולות הקוגנטיביות, גם אם פגיעה איטית. מבקשת חוו"ד בנושא. תודה מראש. לירז.

לקריאה נוספת והעמקה

כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. לתרופות אנטי-אפילפטיות פוטנציאל להשפיע על תפקוד קוגניטיבי. קיימים מחקרים אשר לא מצאו השפעה של הטיפול בתרופה על קוגניציה. כמו כן ללמוטריג'ין נצפה פרופיל קוגנטיבי טוב יותר מאשר לתרופות אנטי-אפילפטיות אחרות. למשל ללמיקטל פרופיל קוגניטיבי טוב יותר מלתרופות כמו קרבמזפין, טופירמאט ופניתואין. הרופא רושם את הטיפול כאשר התועלת הצפויה ממנו עולה על הסיכון שבתופעות הלוואי. ממליצה לפנות לרופא עם חששותייך ובכל מקרה לא להפסיק טיפול ללא ייעוץ והשגחה רפואית.

היי, אבקש לדעת מה תהליך החלפת כדור סימבלטה לכדור ויאפקס או לוסטרל? האם צריך לעשות הפסקה מהסימבלטה ואז להחליף כדורים או מחליפים במקביל ללקיחת 2 הכדורים?

לקריאה נוספת והעמקה

לעיתים החלפת טיפול בתרופות נוגדי דיכאון נעשית ע"י עליה הדרגתית של התכשיר שמתחילים תוך ירידה הדרגתית של הכדור אותו מחליפים על פני שבוע-שבועיים ולעיתים יותר במטופלים שיותר רגישים לתופעות לוואי או תסמיני גמילה . עם זאת כאשר עלולה להיות השפעת גומלין בין תרופות (כמו במקרה זה) לעיתים מבצעים לעשות החלפה ישירה. קיימות תרופות שבהחלפה ביניהן אף נדרשת תקופת המתנה. בנוסף כאשר מדובר על החלפה באותה קבוצה פרמקולוגית, (כמו החלפה של סימבלטה וויאפקס), הרבה פעמים הפרקטיקה היא החלפה ישירה. המידע שנתתי הוא מידע כללי ואין לבצע את ההחלפה על דעת עצמך. לצורך מתן המלצות פרטניות עבורך, יש לפנות לרופא המטפל.

שלום, אני נוטלת וזודיפ להורדת לחץ דם וגם אספירין 100 מ"ג. הופיעו לי כתמים כחולים (כמו שטף דם) על הרגליים. האם הם בגלל האספירין? אם כן מה עושים? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

אספירין הינה תרופה הניתנת למניעה של מחלות לב וכלי דם על ידי כל שמעכבת צימות טסיות והיווצרות קרישי דם. תופעת לוואי של הטיפול בתרופה, הנגזרת ממנגנון הפעולה, הינה דימומים. הופעת כתמים כחולים על פני העור עלולים להעיד על דימומים לפיכך יש לפנות לרופא בהקדם לייעוץ.

08/07/2016 | 00:16 | מאת: בעיה

אני משתמש בסומאט רידקס 100 למיגרנות. יש לי לפעמיים 5 שש מיגרנות בחודש. ולפעמים התחלה כדור מצוין. הוא עוזר לי מאוד. הבנתי שהוא פוגע בלבד. מסוכן ללב ועלול לגרום להתקפי לב. בעבר התיעצתי עם רופא בקשר לתרופה והוא שאין פזה קשר ללב ושאפשר להשתמש כל הזמן. אני מתקשה להבין למה. ושאני לא שוגה. הרופא אמר דבר אחד העלון אומר שזה כן עלול ליצור בעיה. מה הסכנה באמת בכדור.

לקריאה נוספת והעמקה

כל תרופה יכולה לגרום לתופעת לוואי בחלק מהמשתמשים. אך מן הסתם לא כל המשתמשים מפתחים תופעות לוואי לטיפול. התרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי במערכת הלב וכלי דם כגון שינוי קצב לב, כאבים בחזה ועוד. על מנת להפחית את הסיכון, התרופה אינה מיועדת לאנשים בסיכון כגון כאלה עם בעיות לב וכלי דם (כאבים בחזה, מחלת לב איסכמית, התקף לב בעבר ,אירוע מוחי ועוד). כמו כן, יש לבצע הערכה תפקודי לב- כלי דם לאנשים עם גורמי סיכון למצבים אלה כמו מעשנים כבדים בייחוד כאלה מעל גיל 40 בגברים או לאחר הפסקת הוסת בנשים. לעיתים נדירות התרחשו תופעות לוואי משמעותיות במערכת הלב וכלי דם בחולים ללא מחלת לב-כלי דם ברקע. כאמור, סיכון פוטנציאלי קיים בכל טיפול תרופתי ולפני מתן טיפול תרופתי הרופא שוקל את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי ורושם טיפול כאשר מתרשם כי התועלת עולה על הסיכון במטופל הפרטני.

08/07/2016 | 00:08 | מאת: ביבה

בהשתלת שן לפני 6 חודשים נתנו לי דלסין לא הצלחתי לקחת את המנה אבל מאז ועד היום אני סובלת משלשול וקיבה רכה מאוד פרוביוטיקה לא עזרה הרבה מדוע זה קרה ואיך אחזור ליציאה נורמלית בנוסף, האם הדלצין יכול היה לגרום ליציאת דם בשתן?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ברור מפנייתך האם נטלת את הטיפול ואם כן לכמה זמן. ככלל, כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. כאבי בטן ושלשולים יכולים להופיע במהלך השימוש בתכשיר דלצין. ניתן לנסות שינוי תזונתי או טיפול בפרוביוטיקה (לשקול ניסיון בתכשיר אחר) על מנת להקל על התסמינים. במקרה של שלשול חמור במהלך הטיפול באינטיביוטיקה או לאחר סיומו (אפילו עד חודשיים), יש לפנות לרופא מיידית מאחר שעלול להיות תסמין של זיהום חמור במעי שהינה תופעת לוואי לא שכיחה אך אפשרית של הטיפול האנטיביוטי. לשאלתך השנייה, התכשיר עלול לגרום לירידה במספר תאים במערכת הדם שעלולה לגרום לדימומים. להבנתי, חלף זמן רב מסיום הטיפול ולכן תופעות לוואי שאת מקשרת לטיפול היו אמורות להשתפר או לחלוף, לכן ממליצה לפנות לרופא לבירור.

03/07/2016 | 08:31 | מאת: עדי

שלום האם כאבי שרירים בשתי הרגליים בירכיים בו זמנית ובעיקר בלילה היא תופעת לואי מוכרת של הפרוליה? והאם הפרוליה גורמת להשמנה? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

כאבים בגפיים הינם תופעת לוואי שכיחה יחסית של התרופה פרוליה ויכולים להתפתח בתחילת הטיפול וגם לאחר מספר חודשים של טיפול, השמנה אינה תופעת לוואי מוכרת של התרופה אולם עלולים להופיע הפרעות במערכת העיכול הכוללות עצירות ואי נוחות בטנית.

30/06/2016 | 23:33 | מאת: תמר

דימום עקב זריקה סיאנה זריקת קללה הרסה לי את החים 3 חודשים דימום כמו פרה אין תרופה 4 רופאים אין תרופה מה עושים אני 47 זריקה אחד רירית דקה והדמום קשה עזרו לי תשובה

ככל טיפול תרופתי גם הטיפול בתרופה זו עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמטופלות. בין תופעות הלוואי השכיחות לטיפול, התרופה עלולה לגרום לשינוי בדפוסי הדימום שיכול להתבטא כדימום לא סדיר, דימום מועט או דימום כבד. ברב הנשים פעילות התרופה אמורה לפוג תוך מספר חודשים (לרב 5-6). במידה והמצב לא משתפר, יש להיוועץ ברופא.

שלום רב הנני בן 25 בריא. עקב אלרגיה לדאודורנט קיבלתי משחה מהרופא עור למריחה ועקב כך נוצרו לי סימני מתיחה אדומים בכתפיים. האם יש דרך לטפל בטשטוש הסימנים או העלמתם? אולי משחת קלוקוט תעזור...?

לקריאה נוספת והעמקה

טיפול מקומי במשחות סטרואידים עלול לגרום לתופעות לוואי עוריות בחלק מהמשתמשים. מרבית התופעות חולפות בד"כ לאחר הפסקת הטיפול, אך לעיתים ההחלמה לוקחת זמן. התרופה קלוקוט מיועדת למניעת התפתחות צלקות, להבנתי, זהו לא המקרה המתואר. אם התופעה אינה משתפרת, מומלץ להיוועץ עם הרופא.

27/06/2016 | 07:10 | מאת: שרה סרי

האם יש אפשרות לשברים בלסתות אם לקיחת זריקת הפרוליה?

לקריאה נוספת והעמקה

פרוליה כתרופות אחרות לאוסטאופורוזיס הפועלות על עיכוב פירוק עצם (כמו תרופות ממשפחת הביספוספאנטים) עלולה לגרום לעיתים נדירות לנמק בעצמות הלסת שמתבטא לרב בכאב, נפיחות, עצם חשופה דלקת מקומית ואף שבר בלסת. רב המקרים דווחו בחולים אונקולוגים. התופעה מופיעה לעיתים נדירות במטופלים בפרוליה לאוסטאופורוזיס (במינון 60 מ"ג כל 6 חודשים). בין גורמי הסיכון לתופעה זו הם: טיפולי כמותרפי במקביל, טיפול במקביל בקורטיקוסטרואידים ומדכאי חיסון אחרים, פעולה כירורגית בחלל הפה כמו עקירה או שתל ולכן ההמלצה היא להשלים את הטיפולים הדנטליים לפני תחילת הטיפול בתרופות לאוסטאופורוזיס ולהקפיד על היגיינת הפה.

26/06/2016 | 19:10 | מאת: עדי

שלום, האם כאבי שרירים בשתי הירכיים בו זמנית, לעיתים בלילה, מוכרים כתופעת לוואי של התרופה? וכמה זמן ממועד נטילתה תופעות הלוואי יכולות להופיע? תודה עדי

האם פרוליה גורמת להשמנה? תודה

25/06/2016 | 11:28 | מאת: בן

שלום מה היחס בין מדלל דם אספירין 75 מג לבין כדור כורכומין עם פפרין 1000מג אלטמן.? אבי קיבל אוטם קל במח גזע המח. אבל סובל מחוסר קרישה בדם! חשבו לתת אספירין75 מג! הנוירולוג לא הסכים. אבל הסכים לכורכום טבליה שציינתי. לא מצליחים להבין מה היחס דילול השוואה בינהם. האם הכורכום זה בעצמת הדלול לאספירין 75? אם לא מה היחס? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, המידע על יעילות ובטיחות תוספי תזונה הינו מוגבל. העדויות על עיכוב טסיות של כורכום בבני אדם אינן עקביות. אין באפשרותי לענות לשאלה זו.

20/06/2016 | 20:09 | מאת: מיכל

שלום, אני בת 26. נטלתי דוקסילין במשך 7 ימים פעמיים ביום ועוד ארבעה ימים פעמיים ביום, וכשהתחלתי ליטול את התרופה התחילו לי לחצים בראש- משהו מוזר שלא היה לי מעולם. יום אחרי שסיימתי את הטיפול, התחילו לי דקירות בראש לוחצות די חזקות בכמה מוקדים בראש בצד האחרוי של הראש וקצת כלפי מעלה. קראתי שהתרופה עלולה לגרום ללחץ תוך גולגלתי. האם יכול להיות שהכאבים הלוחצים והדוקרים בראש האלה קשורים לנטילת הדוקסילין? אם כן, איזה בדיקה אני צריכה לבצע (בהקדם) כדי לדעת מה מקור הכאבים האלה? יש לציין שגם הלחצים שהיו לי וגם הדקירות הם כאבים שמעולם לא היו לי. התחושה היא של דקירות לוחצות וכאילו משהו זז לי בתוך הראש. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. כאב ראש הינה תופעת לוואי שכיחה של התרופה בעוד לחץ תוך גולגולתי מוגבר יכול הינו תופעות לוואי נדירה של תרופות ממשפחת הטטרציקלינים ביניהן דוקסילין. התסמינים לכך יכולים להיות כאב ראש והפרעות ראייה כמו ראייה כפולה/מטושטשת. יש לפנות לרופא כאשר מופיע כאב ראש חמור במיוחד כאשר מופיע עם הפרעות ראייה. כיוון שכפי שאת מתארת מדובר בכאב ראש שלא חווית בעבר, מומלץ לפנות לרופא לבירור.

16/06/2016 | 01:58 | מאת: שי

שלום למומחים האם לתרופה קארין ישנן תופעות לוואי כמו בחילה שלשולים חולשה ועוד . תודה

לקריאה נוספת והעמקה

כבכל טיפול תרופתי בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. קארין יכולה לגרום לכל תופעות הלוואי שציינת ועוד. אך חשוב לזכור שלא כל המשתמשים בתרופה חווים תופעות לוואי. לפני מתן טיפול תרופתי הרופא רושם את התרופה כאשר מעריך כי התועלת הצפויה מהטיפול עולה על הסיכון שבתופעות הלוואי. על מנת להקל על תופעות לוואי במערכת העיכול כמו שלשול או בחילה, מומלץ ליטול את התכשיר עם/אחרי הארוחה. רשימת תופעות לוואי מורחבת ודרכי התמודדות עמן ניתן למצוא בעלון לצרכן. בכל מקרה וחלה הרעה בהרגשתך במהלך הטיפול, יידע את הרופא.

15/06/2016 | 10:45 | מאת: אמיר

שלום סבלתי מתקפי חרדה לפני 4 שנים בכול התקפה הזו לא קבלתי שום תרופה התמודדתי לבד. יצאה לי נסיעה לחו"ל ואני חייב לצאת ולטוס. פנית לרופא משפחה לפני חודש ורשם לי תרופה נגד חרדות אוסטו 10 התחלתי לקחת אותה לפני 4 חודשים ועדיין אני לא מרגיש את ההשפעה שלה . האם אני יכול לקבל אותה בבוקר ולשלב ביחד איתה לוריוון להרגעה בלילה. ואם אתה ממליץ לי משהו אחר תןדה

לקריאה נוספת והעמקה

ההשפעה המקסימלית לתרופה כנוגדת חרדה צפויה להתרחש בד"כ לאחר כ-3 חודשים. במידה ואינך מרגיש שהתרופה משפיעה, יש לפנות לרופא להתאמת טיפול.

שלום רב,לא מזמן סיימתי טיפול בתרופת פרדניזון.אני אישה.צמחו לי שיערות על הפנים,במקומות שלא היו לפני זה.ושיער קטן שקוף על כל הפנים.האם השיערות האלה יפלו לבד?האם אני צריכה עכשיו איזשהו טיפול כדי להפטר מהם? למישהו היה ניסיון כזה?ממש תודה,אני מאד מוטרדת מזה.

לקריאה נוספת והעמקה

כבכל טיפול תרופתי בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. שיעור יתר הינה תופעת לוואי מוכרת לתכשירי סטרואידים. בד"כ רב ת"ל של סטרואידים חולפות או משתפרות לאחר הפסקת טיפול. השיפור לוקח זמן.

06/06/2016 | 20:50 | מאת: אתי

התחלתי היום של אומפרידקס מוקסיפן ןקארין האם אפשר לקחת את שתי התרופות הראשונות+ טירוקסין ישר בבוקר על קיבה ריקה והאם אפשר להמשין לשכב אחרי הלקיחה האם יש להוסיף פיביורוטיקה ואיזה רצוי בכבוד ובתודה אתי

לקריאה נוספת והעמקה

לרב מומלץ ליטול טירוקסין על קיבה ריקה כדי לא לפגוע בספיגתו. אני ממליצה ליטול את התכשיר ראשון על קיבה ריקה וחצי שעה לאחר נטילתו ליטול את התרופות הנוספות שציינת בהתאם להנחיות המתן שניתנו ע"י הרופא. תוספים פרוביוטים הינם תוספי תזונה ולכן המידע על יעלות בטיחות ואיכות שלהם הינו מוגבל. במחקרים שבדקו יעילות פרוביוטיקה בהפחתת השלשולים הנגרמים ע"י אנטיביוטיקה נצפו ממצאים סותרים כך שטרם בוססה המלצה חד משמעית לטפל בתוסף כזה עם מתן כל תרופה אנטיביוטית. כאמור תוסף זה אינו תרופה ולכן אין לי מידע פרטני על התוספים השונים ולכן לא נוכל להמליץ על השימוש בתוספים בכלל ולא על תוסף מסוים.

06/06/2016 | 17:27 | מאת: מזל

בתי בת 16.5 לוקחת פריזמה כדור אחד ביום כבר חודשיים בעקבות אבחון MS מקבלת טיפול בזריקות REBIF 22 חד פעמי רוצה לדחות את המחזור החודש האם יכולה לקחת ופרימולוט נור 9 ימים לפני תאריך המחזור המשוער ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מלשלב את התכשירים.

04/06/2016 | 12:18 | מאת: אורלי

שלום רב אני שואלת עבור אמא שלי אישה בת 65 לקחה תרופה ללחץ דם בשם וזודיפ לסודקס ואז הלחץ דם עלה והחלפו לה forge וכפות הרגליים מתנפחות לה מאוד.תוך כמה זמן אמור לרדת הנפיחות ?תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בצקות הן תופעת לוואי מוכרת של הטיפול באמלודיפין (אחד ממרכיבי התרופה אקספורג'), במידה והתופעה חמורה או מציקה לאמך , פנו לרופא לקבלת הנחיות על המשך טיפול.

האם מותר לקחת תרופות לא-סטרואיד(NSAID) אחרי הזרקת אפידורל סטרואיד לכאבי פריצת-דיסק בגב? אם הכאבים נמשכים.

לקריאה נוספת והעמקה

שילוב של סטרואידים עם NSAIDs עלול להעלות סיכון לתופעות לוואי בעיקר גסטרואינטסטינליות (כמו כיב מדמם). הזרקה אפידורלית עלולה לגרום לתופעות לוואי סיסטמיות ביניהן תופעות גסטרואינטסטינליות. השילוב אינו אסור, אך יש להשתמש במינון הנמוך ביותר היעיל לתקופה הקצרה האפשרית (הנחיה זו נכונה תמיד לטיפול ב-NSAIDs) וליידע את הרופא על הרעה בהרגשתך במידה ותהיה.

02/06/2016 | 02:20 | מאת: יוני

שלום בן 40, נוטל אספירין במינון מניעתי (75 מ"ג) 1. האם יש בעיה עם שום באופן כללי (אכילת שיני שום, שום בתבשילים)? וכן ספציפית בכמוסות שום (לא יודע בדיוק לגבי הריכוז) שנוטלים בגלל הייתרונות הבריאותיים שבזה. 2. כורכום/כורכומין בכמוסות 3. מרווה סינית (Salvia) תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, המידע על תוספי תזונה מבחינת יעילות, בטיחות והשפעות גומלין בינו מוגבל. תתכן השפעת גומלין תיאורטית בין אספירין (וכן תכשירים אחרים המשפיעים על קרישת דם) לבין כורכום ושום. שני התוספים עלולים להעלות סיכון לדמם בשילוב עם תרופות נוגדות טסיות או נוגדות קרישה. לא ידוע לי על השפעת גומלין עם מרווה סינית.

שלום רב בעלון של תרופות לא מעטות כתוב שיש לבלוע עם כוס שלמה של מים או עם הרבה מים. ברצוני לשאול מה הרציונל העומד מאחורי כוס מלאה של מים בתרופות: סינטרואיד, לטרוזול ורוקסט. ומה תופעות הלוואי (או בעיות ספיגה?) אם לא מקפידים על כך? תודה וברכה בתיה

לקריאה נוספת והעמקה

קיימות סיבות שונות להנחייה לשתיית מים בסמוך לנטילת טיפול תרופתי ביניהן מניעת נזק לרירית הושט, הקלה ביובש בפה, הידרציה מספקת שחשובה בתרופות מסוימות, הקלה על הבליעה וכו'. כיוון שאני לא רואה במה שתיית מים יכולה להזיק, הייתי ממליצה לך להקפיד על נטילה עפ"י המצויין בעלון לצרכן.

התחלתי טיפול ברוליד עקב דלקת שקדים. גם ע"פ העלון לצרכן כתוב לקחת על קיבה ריקה. יש לי קיבה רגישה מאוד ותמיד יש לי בחילות וכאבי בטן כשאני לוקחת אנטיביוטיקה.האם מותר לי לקחת עם ו/או אחרי אוכל? האם זה ישפיע פחות טוב? האם מותר לי לקחת את התרופה יחד עם נקסיום? ויטמין B12? חומצה פולית? "גזים X"? ודבר שלישי - תוך כמה זמן מתחילת הטיפול איחשב ל"לא מדבקת"?

לקריאה נוספת והעמקה

כפי שמצוין בעלון לצרכן מומלץ ליטול על קיבה ריקה, אך עם מופיעות תופעות לוואי במערכת העיכול, יש ליטול עם או לאחר האוכל (על קיבה מלאה). אין מניעה מליטול את התרופה בשילוב התרופות שציינת (כמובן שכל תרופה על פי הנחיות המתן שלה). נחשבים כ"לא מדבקים, לאחר 24 שעות טיפול.

שלום אני בת 18 והייתי לוקחת לפני כשנתיים כדור ציפרלקס כל יום במשך שנה ובחודשים האחרונים התחילו לי חרדות, אי שקט ומחשבות שמונעות ממני לפעמים לפעול בצורה נורמלית (ללמוד, לטייל, להיפגש עם אנשים ולהיות הרבה מחוץ לבית...) והחלטתי שאני רוצה להתחיל לקחת שוב ציפרלקס. אני לא כל כך זוכרת איך היה בפעם הקודמת שלקחתי אותו אבל אני זוכרת בחילות והתגברות של החרדות בהתחלה של הטיפול. תופעות לוואי בתרופות קצת מלחיצות אותי וכשאני קוראת על ציפרלקס הדברים שבעיקר מרתיעים אותי הם תופעות לוואי כמו ירידה ברמות הנתרן בדם ותסמונת סרוטונין, ממה לעשות בשביל למנוע תופעות כאלה וממה זה נובע? זה יכול להופיע גם לאחר טיפול ממושך או רק בהתחלה? אני גם רזה מאוד אז אולי התרופה יכולה להשפיע עלי יותר ואולי המינון צריך להיות קטן יותר. אני גם לוקחת סוכריות רסקיו כל יום בעקבות החרדות ומשהו כמו 5-10 טיפות של DR RECKEWEG R47 שלוש פעמים ביום, אפשר להמשיך לקחת אותם או שזה לא מסתדר עם הציפרלקס? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

תופעות הלוואי יכולות להיות מושפעות מגורמי סיכון של המטופל ולא להופיע רק בתחילת טיפול למשל כאשר מתחילים טיפול במקביל עם תרופות אחרות שיכולות לגרום גם לתופעות אלה ולכן יש ליידע את הרופא על כל שינוי במצבך הרפואי או על נטילת תרופות אחרות. אין לי מידע על תוספי התזונה שציינת. המידע על בטיחות תוספי תזונה ועל השפעות גומלין בין תוספי תזונה ותרופות מוגבל ולכן אין באפשרותי לענות על בטיחות השילובים. בנוגע למינון, הרופא יתאים אותו לפי מצבך הרפואי והתגובה האינדיבידואלית מבחינת יעילות ותופעות לוואי. במידה ואת חשה בהחמרה במצבך במהלך הטיפול, יש ליידע את הרופא ולהיוועץ עמו בנוגע להמשך טיפול. בכל מקרה אין להפסיק את הטיפול בבת אחת ללא ייעוץ רפואי.

05/06/2016 | 21:32 | מאת: א

תודה רבה על התשובה! קודם כל, רציתי לדעת אם זה חשוב לקחת את התרופה באותה שעה בדיוק כל יום או שאפשר לקחת שעה מוקדם יותר או שעה מאוחר יותר? וגם אני בתקופת בגרויות ולא רציתי להתחיל עם חצי כדור בגלל תופעות הלוואי אז לקחתי במשך שבוע רבע כדור יום כן ויום לא ועכשיו עברתי לשבוע רבע כדור כל יום ושבוע הבא אני כנראה אקח חצי כדור יום כן ויום לא ואז חצי כדור (אם לא אצטרך לקחת שלם אז כנראה אמשיך עם חצי כדור) ושמעתי שלא מומלץ לקחת יום כן ויום לא, יש לדעתך בעיה עם המינון או עם האופן שבו אני לוקחת את הכדור? ואם כן אז למה זה לא מומלץ ואיך כדאי לקחת? תודה

אני סובלת מבעיות שתן ומבעיות עיכול (ריפלוקס). לאחרונה אני מפתחת רגישות לכל כדור שאני נוטלת (בימים האחרונים אפילו אופטלגין). התופעות - עקצוצים בידיים וברגליים, הירדמות, ואם אני ממשיכה לקחת אני סובלת מכאבים חזקים בשרירים... אשמח לקבל עזרה. שגית

לקריאה נוספת והעמקה

כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. במידה ואת מייחסת את התופעות לתכשיר (למשל במקרה שמתחילות עם התחלת טיפול, חולפות עם הפסקתו וחוזרות בטיפול חוזר – אך כמובן שיתכנו תופעות לוואי מתכשירים שאינן מתנהגות כך), כדאי להיוועץ ברופא בנוגע לתכשירים אחרים כתלות בהתוויה שלמה את מטופלת, תגובות קודמות לטיפולים אחרים גורמי סיכון ועוד. בכל מקרה, רצוי לדווח על תופעות הלוואי לתכשירים רפואיים בטופס דיווח בדף הבית של משרד הבריאות.

25/05/2016 | 18:35 | מאת: צ

שלום, רציתי לשאול האם הכדורים הבאים יכולים להביא ליובש קל בעור- FAMOTIDINE INDOVIS אני מטופל בכדורים אלו כבר שבועיים ויותר קצת (בגלל חשד לאפיסקלריטיס ממושכת) ושמתי לב (לא יודע אם זה קשור לזה) אך שיש לי יובש קל בכפות הידיים . תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

יובש בעור יכול להיות ת"ל של פמוטידין. גם טיפול NSAIDs ביניהם Indovis עלול לגרום לתופעות לוואי עוריות שונות (חלקן חמורות ומחייבות פנייה לרופא) , אך פחות מקושר ליובש. אם המצב מחמיר, יש לפנות לרופא לבירור.

אני בת 51 .כבר שנה שאני נוטלת ליפיטור 20, קרטיה 100 ,פלאביקס 75,וציפרלקס 20 [10 שנים] . כבר חודשיים משתמשת במשחות לפטרת באצבעות הרגליים והידיים-לימסיל ואגיסטן ללא הטבה. העור מתקלף והפטרת מתפרצת שוב. האם התרופות שאני נוטלת מפריעות לפעילות המשחות? בנוסף התחלתי ליטול תוסף מזון- ביו 55 וזים קל .

לקריאה נוספת והעמקה

לא ידוע לי על השפעה אפשרית של הטיפול התרופתי על פעילות המשחות. אם הטיפול לא יעיל דיו, מומלץ לפנות לרופא עור לבירור ומתן הנחיות להמשך טיפול.

אני מספר חודשים לאחר nestmi קטן (הנזק על סף לא קיים)שמוערך שהגורם ספאזם בעורקי לב,נרגע מעצמו בצינטור ללא פתיחה. למיקרופירין ,ליפיטור ואומפרדקס שאני מקבל כ10 שנים, הוסיפו ברלינטה(אולי בכל זאת היה קריש שנמס) וורפרס 120 (מרפה שריר חלק בעורק, לחץ הדם שלי בסדר מלפניו) מאז האירוע הצרבות יצאו משליטה וכרגע לאחר כל השיפצורים מאתמול אני על נקסיום במינון מכסימלי פעמיים ביום ,והצרבת הקלה, מאוד מציקה(לפני מספר חודשים אובחנתי עם תסמונת בארט ודלקת כרונית בושט)לכן כל צרבת גם קלה מאוד מפפחידה, רופאת המשפחה אמרה לי אתמול להפסיק את האספירין ,ורפרס וברלינטה ונראה מה קורה ,ולהחזירם לאחר?? ימים ,אחד אחד ולראות מה קורה,האם אספירין גורם לצרבת ,רופאת המשפחה אומרת שכן ,אך ראיתי מחקר באתר רופאים שמיקרופירין מקטין הסיכון לסרטן וושט ב60% לאחר 5 שנים ,הרופאה מכירה המחקר ואומרת שזה מבלבל !מי הגורם שיכול לעשות הערכה בנוגע למיקרופירין ,תועלת מול נזק, רופאת המשפחה אומרת שלגבי ,היא הרבה יותר מוטרדת מהוושט מאשר מחלת הלב הקלה שלי ורפרס האם מרפה סוגר הוושט ותורם לצרבת? ברלינטה ,האם קשור איכשהו לצרבת?

לקריאה נוספת והעמקה

צרבת הינה תופעת לוואי מוכרת עבור כל התכשירים שציינת. במידת הצורך מומלץ להיוועץ עם רופאים מומחים (קרדיולוג/גסטרו) בנוגע להערכת הסיכון מול התועלת של המשך הטיפול.

18/05/2016 | 16:40 | מאת: loy

מה מרווח הזמן שיש להקפיד עליו , בין נטילת קלונקס 0.5 וכוס יין או כוסית אלכוהול?

לקריאה נוספת והעמקה

אלכוהול מגביר את אפקט הדכוי על מע' העצבים המרכזית של תרופות ממשפחת הבנזדיאזפינים (כמו קלונקס), השפעת התרופה היא ממושכת ויכולה להשתנות מאדם לאדם ולכן מומלץ להימנע משילוב קלונקס עם צריכת אלכוהול.

17/05/2016 | 17:01 | מאת: ישראל ישראלי

לפני יומיים הייתי אצל אורתופד בגלל כאבים עמומים שנמשכים כבר כמעט חודש בקרסול והוא נתן לי כדור ארקוקסיה 90 מ"ג פעם ביום למשך 14 יום. אני בן 37, מצב גופני תקין לא סובל מלחץ דם.לאחרונה קראתי שיש לתרופה ארקוקסיה תופעות לוואי קשות מאוד ואני סובל כרגע מחרדות קשות. שאלתי היא האם הכדור מסוכן לנטילה, עלי לציין שהכאב הוא עמום יחסית ואני שוקל הפסקת נטילת הכדורים. שנית האם יכול להגרם נזק כתוצאה מטילה של שני כדורים עד כה?

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בדרגות חומרה שונות בחלק מהמשתמשים. התרופה ארקוקסיה הינה נוגדת דלקת שאינה סטרואידית המעכבת COX-2 באופן סלקטיבי. תופעות הלוואי העיקריות של תרופות ממשפחת נוגדי הדלקת שאינם סטרואידים הן תגובות רגישות יתר, הגברת הסיכון לדמם, תופעות לוואי במערכת העיכול, פגיעה בתפקוד הכלייתי ותופעות לוואי במערכת הלב וכלי דם כגון צבירת נוזלים, עליה בלחץ דם, אירועי לב ושבץ. קיימות תופעות לוואי אפשריות נוספות, למידע נוסף, יש לעיין בעלון לצרכן. העיכוב הסלקטיבי מפחית את הסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול כמו כיב פפטי ודימום ממערכת העיכול אך עלול להעלות את הסיכון לתופעות לוואי לבביות. אציין כי כל התרופות נוגדות הדלקת שאינן סטרואידים עלולות להעלות סיכון לתופעות לוואי קרדיווסקולריות וכלייתיות במידה זו או אחרת ולכן הטיפול בהם מומלץ לפרק הזמן הקצר ביותר ובמינון הנמוך ביותר היעיל. חשוב לציין כי מדובר בטיפול יעיל במגוון מצבים דלקתיים ולכן לפני החלטה על מתן טיפול תרופתי על הרופא לשקול את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי בהתאם למצב הרפואי וגורמי הסיכון של המטופל. במידה ומתפתחת תופעת לוואי /הנך חש הרעה בהרגשתך, פנה לרופא לבירור ולהתאמת הטיפול.

28/10/2018 | 18:03 | מאת: ליל

גם כדור אחד יכול לגרון לדימום אחרי שלושה ימים?דם נקי בשרותים.חשבתי שזה טחורים, בעבר לא היה שום דבר כשלקחתי