פורום ורידים וכלי דם

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - פורום כלי דם ורידים
3482 הודעות
3452 תשובות מומחה

מנהל פורום ורידים וכלי דם

06/02/2015 | 00:18 | מאת: מרדכי

לפני מספר ימים , בלילה בטעות נחתכתי באצבע (נראה שהחתך קצת עמוק) מסכין והחל לרדת דם , למרות שלחצתי על מקום החתך עם המון טישו ( שהחלפתי מספר פעמים) , המשיך הדם לרדת במשך דקות ארוכות (בזרימה חלשה ) והנחתי שזה לא מפסיק מהר בגלל כדורי קומדין שאני נוטל. במהלך הדקות האלו התחלתי להרגיש מעט לחץ+מעיין חולשה קלילה(מאוד) לאחר ששמתי אבקת קפה שחור על החתך , הפסיק לרדת הדם. לאחר מכן בבוקר , איכשהו בטעות נגעתי במקום החתך ושוב החל לרדת דם, השתמשתי שוב בטישו סביב האצבע ולחצתי חזק ( שוב , ירידת דם לא חזקה , לא בכמות גדולה) לאחר כ ~4-5 דקות כשאני עומד , החלתי להרגיש מעט חולשה , ולאחר כדקה נוספת לפתע סחרחורת + חולשה גדולה . מייד התיישבתי על ספסל סמוך , תוך שגופי מתמלא תוך שניות בזיעה והרגשת חום חזק ( מעיין מחנק קליל) ואז מספר אנשים מסביבי השכיבו אותי בספסל והרימו את רגלי והזעיקו מייד 2 פעילי "הצלה ישראל" שהיו קרובים. כ-2 דקות הייתי שוכב ואז כשהגיעו החובשים , עברתי לישיבה (הפסיקו הסחרחורות+חולשה). הם בדקו לחץ-דם שהיה לא גבוה , ורצו לבדוק סוכר (עם מכשיר בדיקה) לאחר הדקירה , כמעט ולא יצא שום דם , גם בנסיון להפעיל אגרוף וכו.. (+לחיצה על העור) בסוף יצא ממש מעט שהספיק למכשיר .(בזמן הזה הרגשתי מעיין קפאון ב-2 ידים ( חזק מאוד בימין ) ,עם "זרם" קליל) +וצבע העור נראה חוור מאוד. התוצאה מהמכשיר = סוכר גבוה מאוד ( למרות שמעולם לא סבלתי מבעיית סוכר ) הם הציעו לי להתפנות לבי"הח לביצוע בדיקות מקיפות והסכמתי. באמבולנס בדרך לביה"ח בוצע לי שוב בדיקת סוכר ( ~7 דקות לאחר הקודמת ) + לחצ-דם התוצאה = אין שום בעיה . בחדר המיון היו מאוד לחוצים (עקב עומס) , ובוצע לי א.ק.ג. לב + בדיקות דם (+ניתן עירוי) התוצאות תקינות. הרופא שבדק אותי לא ממש התעניין בכל הפרטים ,(ולא ממש שם לב למה שציינתי שקצת לפני כן ירד לי דם ..) כשהגיעו תוצאות בדיקות דם והוא קצת התפנה הוא שיחרר אותי וציין ש"הכל בסדר "... אציין ש: (אולי זה קשור ) : 1. בשבועות האחרונים , לפעמים כשאני מביט במסך המחשב [ במקצועי ] אני מרגיש מעיין "מיני סחרחורת קלילה " ל~-2 שניות 2. כבר לפני כ-2.5 שנים נמצא ש B12 קצת מעל גבול תחתון ורופא המשפחה נתן לי לקחת בקביעות כדור 1000מק"ג פעם ביום מה דעתך ? ( טרם הזדמן לי להכנס לרופא משפחה ..)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. ראשית היה עוזר לדעת בן כמה אתה, האם ואילו מחלות רקע יש ומדוע אתה נוטל קומדין. לגבי דעתי, אבדן הדם שלך היה מינימלי כך שלא סביר שזו הסיבה לתחושת הסחרחורת. קרוב לודאי שהגבת רגשית לדימום באופן שנוצר גירוי לעצב הואגוס מה שגרם להרפיית והתרחבות כלי הדם בגוף ולתחושת הטרום עילפון שלך. איני מסוגל לדעת האם הייתה סיבה אחרת לתחושה כגון הפרעות בקצב הלב. לגבי הסוכר, מצב לחץ עלול לגרום לעליית ערכים אפילו זמנית. אך צריך לעקוב שאינך מפתח מצב טרום סוכרתי.

08/02/2015 | 13:12 | מאת: מרדכי

תודה על התשובה . אני בן 41 וללא בעיות מיוחדות 2 "בעיות" המוכרות הן אבנים בכליות ( צריך לעבור ריסוק) ונטילת הקומדין -- לפני כשנתיים עברתי ניתוח עמוד-שדרה צווארי (פריצת דיסק) , ומספר ימים לאחר מכן נמצא לי כרישי-דם בריאה ( בדיעבד נמצא שיש לי קרישיות יתר )

31/01/2015 | 14:28 | מאת: סיגל

ברצוני לברר טיפול לבעית אי ספיקה בספנות הקצרות ברגל שמאל - אי ספיקה קלה, ברגל ימין - אי ספיקה קשה תמט תקין אין עדות ל- DVT, ללא ספיקה עמוקה ספנה ארוכה תקינה קיבלתי 2 המלצות לטיפול אחת בהזרקות קצף בלבד ובשני ניתוח קשירה ואחריו זריקות קצף שאלתי האם יש צורך בקשירה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אם הטיפול בהזרקות נעשה ע''י רופא מיומן ורב נסיון הטיפול צפוי להצליח גם בלי צורך בקשירה. ניתוחים לרוב נכשלים לפתור את כל הבעיה של הוורידים.

23/01/2015 | 12:10 | מאת: לינה

שלום.לפני שבועים עברתי ניתוח ורידים (תלישת וריד) ברגל ימין יש לי גושים קשים באורך הוריד האם זה בסדר או צריך לעשות מה שהוא אם זה הרופה מנתח בחול ואין עם מי להתייעץ.תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, לפי התאור שלך המצב נורמלי וצפוי להשתפר בהדרגה לאחר ניתוח וורידים אבל כמובן שלא ניתן להחליף תשובה זו בבדיקת רופא מומחה.

12/01/2015 | 20:02 | מאת: קוקו

שלום, אמי בת ה-65 סובלת כבר הרבה זמן מורידים נפוחים באזור הירכיים התחתונות. היא עברה סדרת זריקות על מנת לסתום חלק מאותם ורידים בולטים. לפעמים היא מתעוררת בלילות מכאבים בורידים ומתארת את זה ככאבי תופת ושכאילו הורידים נתפסו לה והדם הפסיק לזרום באזור. זה קורה לה מדי פעם וכשזה קורה היא סובלת נורא. האם ישנם טיפולים או כדורים שיכולים לעזור לה/למזער את הסיכויים שלה לסבול מזה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור לי מתי עברה אמך את הטיפולים אבל בכל מקרה כדאי שתיבדק על ידי הרופא שטיפל בה. נגד כאב יכולה להשתמש במשחה מקומית מסוג וולטרן וכדור מסוג אדוויל אם אין הוריות נגד לתרופות אלה.

09/01/2015 | 07:36 | מאת: מאיה

ד"ר גלילי שלום רב, רציתי לשאול בבקשה, בבדיקה ע"י דופלקס, נראו התוצאות הבאות: 1. רגל ימין- אי ספיקה של קולטרלים. 2. רגל שמאל- אי ספיקה של קולטרלים ו- ssv. נקבע טיפול דו צדדי סקלרוטרפיה מונחית אולטראוסנד. יש לציין שבעבר עברתי 2 ניתוחים, הניתוח העתיק להוצאת ורידים וניתוח לייזר. יש לי ורידים בולטים בשתי הירכיים, מה שמפריע מבחינה אסטתית ועקצוצים. השאלה האם הזרקות קצף מתאימות לבעייתי. והאם הדליות בירכיים, בעקבות טיפול שהוצע יעלמו. אודה לך מאד, היות ואני מתלבטת, בין כל האפשרויות לטיפולים השונים , האם זה נחשב בעייה חמורה, המצריכה טיפול, כזה? בכבוד רב, מאיה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מאיה ללא בדיקה לא אוכל להגיד חד משמעית כמה הבעיה חמורה וכמה דחוף וצריך לטפל אולם לפי תיאורך המצב ברגליך מתאים לטיפול בהזרקות מונחות סונר אם כי כדי שהטיפול יצליח חשוב מאד שהמטפל יהיה מנוסה. אני מפרט בהמשך לגבי מהות הבעיה וסוגי הטיפולים שקיימים. במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה. לגבי שאר הטיפולים הפחות יעילים, טיפול בגלי רדיו RF [שזה בעצם כבל חשמלי המוחדר לוריד ו'מרתיח את הדם' וגורם לכוויות פנימיות בוריד], ובלייזר שעובד בעקרון דומה אך על קרינת לייזר, וכן טיפול בקיטור מסוגלים לרוב רק לפתור רק חלק מהבעיה כיון שמשתמשים בצנתר שמוחדר רק לווריד אחד, ורק בחלק מהמטופלים אצלם הבעיה מצומצמת לווריד אחד בתנאי שאינו מפותל או חסום חלקית, דבר שאינו מאפשר טיפולים חוזרים בשיטות אלה.. בגמר הטיפול בלייזר לרוב נדרשות פעולות נוספות כגון ניתוחים מקומיים או הזרקות. ניתוח ורידים לרוב נכשל והבעיה חוזרת לרוב בחומרה גדולה יותר. והגרב האלסטית אינה נוחה ואינה פותרת את הבעיה.

11/01/2015 | 18:53 | מאת: מאיה

ד"ר גלילי שלום רב שוב, ראשית , אבקש להודות לך על התשובה המפורטת והמקיפה. שנית, האם לאחר הזרקות קצף, בתקווה שהכל בסדר, מותר לשחות בבריכה והליכה וריקודים בלקניים? מרגע ההזרקה, כמה זמן יש לחכות כדי שאפשר יהיה לחזור לאותם החוגים שאני אוהבת ורוצה לחזור אליהם. האם יש משמעות לישיבה ממושכת בסיכול רגליים? שוב תודה ובכבוד רב מאיה

20/01/2015 | 20:32 | מאת: מאיה

מה אפשר לעשות נגד ההרגשה של סיכות ביד (שמנטרלת למעשה את היד) עקב קבל אינפוזיה (טיפול כימותרפי) בוריד בגב היד (מאחר ואין לי ורידים בולטים בשתי הידיים למרות חימום ושתיית מים לפני קבלת האינפוזיה) ההרגשה עוברת לבד תוך 10-14 יום אבל עד אז אני סובל. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לרוב לא ניתן למנוע תחושה זו אם כי מציע שתתייעץ עם הרופא העוקב אחריך לגבי אפשרות של טיפול בתרופות מסוג הליריקה שעשויות להפחית תחושות אלה.

אני בן 67, חולה נפילה (מיוצב שנים רבות ע"י טגרטול וקפרה), לחץ דם גבוה (מיוצב ע"י רמיפריל וואזודיפ) וערמונית מוגדלת (מטופל ע"י דואודארט) האם הכוונה לליריקה הניתנת לסובלים מכאבים נירופאטיים? יש לי כדורים כאלה במינונים מ- 50 עד 150. איזה מינון להתחיל וכמה פעמים ביום? תודה

08/01/2015 | 12:32 | מאת: ענת

האם טיפול polidocanol מתאים לחולת לב מטופלת בקומדין? תודה

שלום אם מדובר בטיפול בוורידים ברגלים, בכפוף לבדיקת רופא, אין מניעה לטיפול בפולידוקנול.

09/01/2015 | 00:17 | מאת: ענת

תודה!

05/01/2015 | 19:12 | מאת: רות

שלום רב ,בתי בת 19.5 ,לפני שבועיים וחצי במהלך הטירונות התנפחה הרגל והתגלה קריש דם ברגל שמאל.בדיקת הדם האחרונה שבוצעה היום INR עדיין עומד על 1.4.מזה שלושה שבועות מקבלת פעמיים ביום זריקות קלקסן (60 מ"ג) וכדור וחצי של קומדין והולכת עם גרב אלסטית. האם המינון נכון לדעתכם? האם עליה ללכת במשך היום ? לנוח ? נשמח לעצות נוספות מה יש לבדוק? בברכה רותי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום INR בנסיבות כאלה צריך לשאוף שיהיה 2-4 על מנת שהטיפול יהיה יעיל. נראה שצריך להגדיל בתאום עם הרופא המטפל את מינון הקומדין. ניתן גם לשקול לעבור לתרופה דומה לקומדין שלא דורשת רמות INR בשל פרדקסה או קסרלטו.בכל אופן, שתי זריקות הקלקסן היומיות מכסות עליה במידה וניתנות במינון הראוי גם אם מינון הקומדין נמוך מידי. בדרך כלל, במידה והמצב הקליני לאחר בדיקת רופא מאפשר, ניתן ללכת באופן רגיל ולא מאומץ לאחר כ3 שבועות מהאירוע. עד אז מומלץ להמעיט בהתניידות ולהשתדל לנוח בשכיבה עם רגל מוגבהת מעל גבה החזה. ממליץ שישלחו לה בדיקת דם לטרומבופיליה - נטיה לקרישיות יתר.

31/12/2014 | 19:11 | מאת: ענתי

שלום אני בת49 בריאה בדרך כלל. קמתי הבוקר עם נימול בקצה האמה השמאלית. זה לא עובר לי כל היום. הצבע שלה תקין וכן הטמפרטורה. מה זה יכול להיות ומה כדאי לעשות? תודה מראש ענתי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ייתכן ובזמן השינה היה לחץ מקומי על עצב תחושתי מהאצבע ובעקבות כך הנימול. אם לא עובר לאחר יומיים שלושה, בקשי להגיע לבדיקת נוירולוג.

28/12/2014 | 00:26 | מאת: נופר

לפני כחודש קיבלתי מכה בשיעור ספינינג מהפאדל של האופניים. הרגל שלי השתחררה כתוצאה מהמהירות ואי סגירה נכונה של הרצועות סביב הרגל וקיבלתי מכה מאוד חזקה בשוק. כנראה בגלל האדרנלין לא הרגשתי אץ עוצמת המכה אולם למחרת היום נהיה לי שטף דם מאוד גדול על כל השוק. הכאב כבר עבר נשאר רק סימן קטן לשטף דם. הבעיה שלי היא שהמקום פשוט מגרד, כל הזמן, אני יכולה לשבת ולגרד את הרגל שעות ורק קומפרסים של מים חמים מרגיעים את הגירוד. האם יש טעם ללכת לרופא או שזה בכלל לא קשור למכה? ואם כן לאיזה רופא לפנות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום בעקבות תהליך של ריפוי של חבלה מקומית עלול להיות גרד. ניתן למרוח מקומית אלוורה או לוציו צינצי. לרוב אין צורך לפנות לרופא בשל כך.

18/12/2014 | 18:53 | מאת: הרצל

שלום רב! תשובה של בדיקת דופלקס ורידי רגל ימין בסגמנט פמורו-פופליטאלי הזרימה ספונטנית עם תנודתיות הנשימה, תמט תקין בלחץ מקומי והגברת זרימה בלחץ דיסטלי אין עדות ל DVT ללא אי ספיקה עמוקה. ספנה ארוכה עם אי ספיקה קשה הממשיכה לענף שטחי בגובה מחצית הירך. אשמח להתייחסות.

לקריאה נוספת והעמקה

ראה תשובתי בהמשך

18/12/2014 | 18:33 | מאת: הרצל

שלום רב! ממצא של דופלקס ורידי רגל ימין בסגמנט פמורו - פוליטאלי ספונטנית עם תנודתיות הנשימה, תמט תקין בלחץ מקומי והגברת זרימה בלחץ דיסטלי. אין עדות DVT ללא אי ספיקה עמוקה. ספנה ארוכה עם אי ספקה קשה הממשיכה לענף שטחי בגובה מחצית הירך. תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה. לגבי שאר הטיפולים הפחות יעילים, טיפול בגלי רדיו RF [שזה בעצם כבל חשמלי המוחדר לוריד ו'מרתיח את הדם' וגורם לכוויות פנימיות בוריד], ובלייזר שעובד בעקרון דומה אך על קרינת לייזר, וכן טיפול בקיטור מסוגלים לרוב רק לפתור רק חלק מהבעיה כיון שמשתמשים בצנתר שמוחדר רק לווריד אחד, ורק בחלק מהמטופלים אצלם הבעיה מצומצמת לווריד אחד בתנאי שאינו מפותל או חסום חלקית, דבר שאינו מאפשר טיפולים חוזרים בשיטות אלה.. בגמר הטיפול בלייזר לרוב נדרשות פעולות נוספות כגון ניתוחים מקומיים או הזרקות. ניתוח ורידים לרוב נכשל והבעיה חוזרת לרוב בחומרה גדולה יותר. והגרב האלסטית אינה נוחה ואינה פותרת את הבעיה.

19/12/2014 | 16:11 | מאת: הרצל

דר יאיר שלום לא התייחסת לבעיה הספציפית שלי אשמח להתייחסות ומה הטיפול הטוב לבעיה שלי.?

10/12/2014 | 17:08 | מאת: רותי

שלום רב, מזה שנים יש לי נקודת חן (?) על השפה התחתונה. היום בזמן ארוחת הבוקר, שפשף הטוסט את הנקודה ופרץ קילוח דם שנעצר רק כעבור כ 15 דקות ולאחר לחיצה חזקה + אבקת קפה שחור + אבקת כורכום. מה ניתן לעשות כדי למנוע את הישנות התופעה ? תודה, רותי.

לקריאה נוספת והעמקה

ראי תשובתי בהמשך

10/12/2014 | 17:01 | מאת: רותי

שלום רב, מזה שנים יש לי נקודה אדומה על השפה התחתונה שבקושי נראית ולכן גם לא מהווה פגם אסטטי. היום, בזמן ארוחת הבוקר, שפשף הטוסט את המקום ופרץ קילוח דם שנעצר רק לאחר לחיצות + אבקת קפה שחור + אבקת כורכום.אבקש את עצתך מה לעשות כדי למנוע את הישנות התופעה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום קרוב לודאי שמדובר ב'המנגיומה' שזה צבר כלי דם בולט. ממליץ לפנות לרופא עור . ייתכן שניתן לטפל בלייזר או אור ממוקד אם כי עלולה להישאר צלקת במקום.

08/12/2014 | 14:00 | מאת: dana

שלום בבדיקת דם לקרישת יתר לביתי בת ה 16 וחצי. נמצא ערך נמוך (59.5)ל- Factor VIII האם יש סיבה לדאגה או צורך בברור נוסף? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. תלוי בתלונות ובסימפטומים. ממליץ להפנות שאלה זו להמטולוג מומחה בקרישת דם

17/11/2014 | 17:22 | מאת: שמעון

לאבי יש בדיקות דם מחר ועליו לצום. מנגד עליו לקחת כדורים לדילול דם בבוקר. האם לקחת את הכדורים עם מעט מים או לחכות עד לאחר הבדיקה?

שלום ברוב בדיקות הדם ניתן לשתות מים לפני הבדיקה גם אם היא בצום.

15/11/2014 | 19:28 | מאת: יהודית

האם ניתן להציל חולה שהתחיל אצלו דימום בבטן? ומהו הזמן הדרוש להצלה מאז שמתגלה הדימום?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום תלוי בחומרת וקצב הדימום וכן האם גרם להורדת לחץ דם משמעותית = לשוק עד כדי התעלפות ותוך כמה זמן הגיע לטיפול רפואי. במידה והדימום ממפרצת בטנית יש שיעורי הצלה נמוכים ממי שכבר הובא לבית החולים מדובר בלא יותר מ20%

13/11/2014 | 11:23 | מאת: דניה

שלום. טופלתי אצלך לפני כחודש פעם שנייה. עדיין מרגישה מקומות נפוחים , קשים וכשנוגעים באזור יש כאב.ובחלק מהמקומות יש סימנים כמו שטפי דם. האם זה תקין? כמה זמן אמור לחלוף בטרם הסימנים נעלמים? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, זה תקין וצפוי להשתפר בהדרגה.

05/11/2014 | 18:27 | מאת: לבי

שמי לבי אני בת 48 ..בעת בדיקת סיטי נמצא ממצא של הביטוי"הסתיידות באורטא" ולא ממש הוסבר לי!...אשמח לפירוט בנושא.....תודה!

שלום לרוב הסתיידות באורטה נפוצה ואינה מהווה בעיה הדורשת טיפול אבל יש מצבים בהם הגודל והמיקום יחד עם הסימפטומים הם כאלה שמחייבים התייחסות.

אני חייבת לציין ולהוסיף כי אני סובלת בין היתר בכאבים איומים ברגל ימין ואני לא יודעת האם להתייחס לכאב ככאב שנובע מההסתיידות באורטא או מעצם היותי סובלת מ 2 פריצות דיסק שיש לי ואני מועמדת לניתוח לאחר שביצעתי בדיקת MRI בבית חולים "מאיר" בכפר סבא ושלח אותי דוקטור רמי דוד מומחה לעמוד שדרה אשמח לקבל את תגובתך בנושא שכן אני ממש מתקפלת מכאבים עד הירדמות רגל ימין! בכבוד רב לבי שמחה

שלום מדובר במשקעים על דופן כלי הדם. זוהי תופעה המתקדמת עם הגיל. כפי שהסברתי לרוב הסתיידות באורטה נפוצה ואינה מהווה בעיה הדורשת טיפול אבל יש מצבים בהם הגודל והמיקום יחד עם הסימפטומים הם כאלה שמחייבים התייחסות

25/10/2014 | 21:31 | מאת: RH

שלום רב, סבי בן 83, היה עד לא מזמן פעיל לגמרי ועבד בעבודה פיזית. בשבועות האחרונים החל להתלונן על כאבים ברגליים, מאחורי הברך אשר מקשים עליו ללכת ועל כאבים באזור הכתפיים. בנוסף על כך, החלו לו רעידות הכפות הידיים. מבחינת רקע רפואי, יש רקע של מחלת לב ושני צינתורים. אודה לך אם תוכל לנסות להצביא על גורמים אפשריים לכאבים אלו ולאמר לי איזה תחום של התמחות רפואית הוא רלוונטי להתייעצות. בתודה מראש, הנכדה המודאגת

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ממליץ לפנות לרופא משפחה. רעידות עלולות לסמן תחילת פרקינסון . כאבים בכתפיים וברגלים יכולים להיות מסיבות אחרות.

25/10/2014 | 09:41 | מאת: RH

שלום רב, סבי בן 83, בעל רקע של מחלת לב ושני ניתוחי מעקפים, החל להתלונן לאחרונה על כאבים ברגליים (בחלק האחורי של הברך), עייפות בזמן הליכה, רעידות בידיים וכאב בכתפיים. חשוב לציין שסבי הינו אדם פעיל וצלול, אשר עבד עד לא מזמן בעבודה פיזית! האם תוכל להציע איזשהו פתרון או לפחות להסביר לנו מה מקור הכאבים? בתודה מראש, הנכדה המודאגת

לקריאה נוספת והעמקה

ראה תשובתי הקודמת

19/10/2014 | 21:20 | מאת: אגם

שלום רב,הרזתי לא מעט קילו וכעת אני מרגישה דופק ממש חזק בבטן ליד התבור עשיתי הולטר תקין חוץ מארטיקה סינוס 152 בדקה. זה מפריע לישון בנוסף מאוד כואב לי צד ימין בין הריאות האם זה יכול להיות קריש דם שהשתחרר מדופן הבטן וחוסם לי ובעקבות כך ככ כואב לי? הדופק הבטן הוא חזק כואב ומפריע לשינה רצופה בלילה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ממליץ שתעברי אולטרהסאונד בטן בשאלה של הרחבת עורק ראשי [אבי העורקים] וממצאים נוספים שיכולים להסביר את התלונות וכן בדיקת מומחה לכלי דם וכירורג

שלום, הליכה יומיומית כהתעמלות עבור שיפור מצב הורידים בהריון- האם לעשות אותה עם גרביים אלסטיות או בלי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אין חובה לעשות זאת עם גרבים אלסטיות רק אם מנסים בלי ועם ורואים שיותר נוח עם

4 שנים לפני 30 שנה שילדה אותי קיבלה DVT/ לפני כשבועיים הרגל התנפחה לה וכאבה אבל בבית חולים לא שלחו אותה לדופלר כי לא היה תור פנוי עשינו 3 ימים למחרת דופלר בקהילה וגילו לה קריש דם תוצאות הבדיקה שמאל : וריד פמורלי משות,: דפנות הוריד גמישי' וניתני' לדחיסה. הודגמה זרימה תקינה . בתגובה למבח ואלסלוה לא הודג' רפלוקס . וריד פמורלי שטחי: דפנות הוריד גמישי' וניתני' לדחיסה . הודגמה זרימה תקינה . בתגובה למבח ואלסלוה לא הודג' רפלוקס. וריד פופליטאלי: דפנות הוריד גמישי' וניתני' לדחיסה. הודגמה זרימה תקינה . אאוגמנטציה אחורית תקינה . וריד הספנה הגדול: הודגמה זרימה תקינה . בתגובה למבח ואלסלוה לא הודג' רפלוקס. ימי : וריד פמורלי משות,: זרימת ד' חלקית, הודג' ממצא בתו- הוריד והוריד לא נדחס . וריד פמורלי שטחי: לא הודגמה זרימת ד' והוריד לא נדחס . וריד פופליטאלי: לא הודגמה זרימת ד' והוריד לא נדחס . וריד הספנה הגדול: הודגמה זרימה תקינה. בתגובה למבח ואלסלוה לא הודג' רפלוקס. מסקנות : מימי .1 הודגמה זרימת ד' חלקית בוריד פמורלי בנוס, הוריד לא נדחס עד הסו, . 2 . בוריד פמורלי שטחי לא הודגמה זרימת ד' והוריד לא נדחס בכלל . 3. בוריד פופליטיאלי לא הודגמה זרימת ד' והוריד לא נדחס שלחו אותנו למיון נסענו למיון חיכינו הרבה ושלחו אותנו הביתה עם זריקות קלקסן 80 מ"ג פעמיים ביום שאני עושה לה. יש לציין שהיא שוקלת 72 ק"ג ובירידה בגלל המחלה(הסרטן) והכימו שבינתיים נפסק לשבועיים בגלל ירידה במוגלובין היא מקיאה . שאלותיי הם: 1. איך להמשיך מכאן את הטיפול? האם זה הטיפול שנותנים? עבר שבוע מאז שהתחלנו לטפל בקלקסן? 2. האם ניתן להמשיך בכימו עם הטיפול? נשאר לה טיפול 1 בציספלטין? 3. עדיין כואבת לה הרגל ונפוחה האם זה אמור לרדת ? ואיך מונעים תסחיף? היא שמה תחבושת (גרביוני לחץ ושמה בירך תחבושת אלסטית . תודה מראש וסליחה על כמות השאלות יש לציין שגילה של אימי 66 וברקע חוץ מסרטן אסטמה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום הטיפול במצב של פקקת כפי שיש לאימך בווריד הראשי ברגל ימין הוא נוגדי קרישה. בימים הראשונים נותנים קלקסן או דומה לו ובהמשך עוברים לתרופה דרך הפה מסוג קומדין ודומיו. כל זה צריך להיות בתיאום עם האונקולוג המטפל בה.

28/09/2014 | 09:59 | מאת: נעמי

אני בת 54, באמצע הלילה הרגשתי כאבים עזים בשני מוקדים ברגל הימנית ואז הופיעו שני כתמים אדומים-כחולים גדולים נראה כמו נשיכה, שטף דם. מה יכולה להיות הבעיה.

לקריאה נוספת והעמקה

ייתכן שמדובר בנימים שפקעו. לרוב אין לכך משמעות מדאיגה אם מחמיר תפני לבדיקת רופא

26/09/2014 | 00:14 | מאת: תמרה

אני סובלת בכאבי רגליים עזים שמתילים עם ההליכה וככל שזמן ההליכה נמשך כך הכאבים מתגברים. בזמן מנוחה או שכיבה אני סובלת מפולסים , דקירות , רדימות ונימול ברגליים . לעומת זאת הכאבים במפרקי הקרסוליים והברכיים ולאורך עצם הרגל פחות כואבים מאשר בשכיבה!? הופתעתי שבדיקת EMG (עצבים ,שרירים) יצאה תקינה. בדיקת דופלר עורקי רגליים ממצאיה היו: DP 160 TP 200 בימין ו-DP200 TP 210 בשמאל. ABI ימין 1.25 ABI שמאל 1.31. התור לרופא המפנה בעוד חודש ולכן אני לא יודעת עד כמה ממצאים אלה תקינים. יצוין , שבקשת הטכנאית לתרגילי עמידה על אצבעות רגליים נדחתה בשל כאבים בכפות הרגליים ומשום כך צוין :"הנבדקת לא מסוגלת לבצע מאמץ" הכאבים מהם אני סובלת הם בלתי נסבלים ופוגעים לי באיכות חיים ולכן וייתכן שאין בבדיקות דבר המצביע על בעיה רצינית אבל אין בכך כדי להתעלם מהכאבים והשאלה אם יש עוד בדיקות לבירור סיבת הכאבים !? אודה גם על התייחסותך לממצאים שצוינו לעיל. בברכת שנה טובה תמרה.

לקריאה נוספת והעמקה
28/09/2014 | 10:19 | מאת: דר' גלילי

שלום לך ממליץ שתפני לרופא אורטופד בשאלה של בעיות בעמוד שדרה תחתון עם הקרנה לרגלים. אם לא מוצא בעיה אז לנוירולוג. אם וורידים בולטים, כדאי שתעברי דופלקס וורידים. בדיקת דופלר העורקים שאת מציינת תקינה אם כי צריך לבדוק דפקים בכפות הרגלים.

שלום נשמע שלפי דופלר העורקים אין בעיה בעורקים אם כי כדאי להיבדק לדפקים בכפות הרגלים. כדאי לעשות דופלקס וורידים אם יש בליטות של דליות. ממליץ לפנות לאורטופד בשאלה של הקרנה לרגלים מבעיות עמוד שדרה תחתון ואם לא מוצא בעיה אז לנוירולוג

28/09/2014 | 21:39 | מאת: תמרה

שלום, ראשות תודה. לא הבנתי "כדאי להיבדק לדפקים בכפות הרגליים" איך נקראת בדיקה כזו? לגבי דופלקס ורידים אין לי בליטות ואין לי דליות. לגבי עמוד שדרה תחתוך יש לי בעיה של בלטי דיסק ושינויים ניווניים +הימגיומה שלטענת האורתופד יש אצל יותר מ-50% מהאנשים!! איזה בעיה נוירולוגית יכולה להיות בעמוד שדרה גבי תחתון כי יכול שזו הבעיה בלי שהאורתופד הפנה אותי. בברכת שנה טובה תמרה

23/09/2014 | 09:09 | מאת: זהבית

שלום רב, אני אמורה לקבל 16 עירויים של ברזל (פעמיים בשבוע). בכל פעם האחות מתקשה מאוד למצוא וריד. לפעמים דוקרים אותי 3 פעמים לשווא ורק בפעם הרביעית נמצא וריד מתאים. הם ניסו בשכיבה, ניסו לשים קומפרסים של מים חמים אבל בכל פעם שאני מגיעה הבעיה חוזרת על עצמה. ניסו כבר כמה אחיות ורופאה אבל כולן מתקשות למצוא את הורידים. מה לעשות? נותרו לי עוד 12 עירויים.

לקריאה נוספת והעמקה

יש מכשיר אופטי שניקרא ווינלייט שניתן להעזר בו למציאת ווריד

19/09/2014 | 22:19 | מאת: נעמה

שלום ד"ר, אני בת 25, סטודנטית ומלצרית במקצועי. לא מרבה לעסוק בפעילויות ספורט אלא לעתים רחוקות. לצערי במשך השנה-שנתיים האחרונות החלו להופיע לי גם נימים וגם ורידים בולטים ברגליים, חלקם אפילו נראים כמו שטפי דם גדולים שלא עוברים. בהתחשב בגילי, האם יש לי סיבה לדאגה? רצוי לבדוק זאת? והאם יש פעילויות ספורט מסוימות מלבד הליכה שיכולים למנוע החמרה במצב? תודה רבה ושנה טובה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רצוי שתעברי דופלקס וורידי רגלים בשאלה של אי ספיקה. אם יש אכן אי ספיקה בווריד פנימי ניתן לטפל ביעילות. לגבי ספורט, יכול להקל על תלונות כגון נפיחות וכבדות אך לא פותר את בעיית אי הספיקה.

16/09/2014 | 12:47 | מאת: פ.

שלום, בן 77 שנים. ברקע לחצד"ג, היצרות מסתם אאורטלי ברמה קשה. בבדיקת דופלר קרוטיס: ימין: היצרות המודינמית פחות מ 25% בעורק פנימי. 25% -49% בעורק חיצוני. רובד פיברוטי . אין לזהות כיב. שמאל:היצרות המודינמית פחות מ 25% בעורק פנימי. 25% -49% בעורק חיצוני. רובד פיברוטי . אין לזהות כיב. חוליות : זרימה תקינה, תת בריחי: תקינה, סיכום: ימין- היצרות קלה בעורק פנימי. היצרות בינונית בעורק חיצוני. שמאל : היצרות קלה בעורק פנימי. היצרות בינונית בעורק חיצוני. היצרות בינונית בעורק משותף . האם הנתונים תקינים או יש צורך בהמשך בירור או טיפול ? בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. מצב זה של היצרות קלה מחייב רק מעקב חוזר על הבדיקה לאחר מס' חודשים.

11/09/2014 | 12:50 | מאת: טליה

שלום רב, אבא שלי בן 68 עשה בדיקת דופלר עורקי צוואר נאמר לו שיש לו חסימה בעורק הראשי בצד ימין של 80 אחוז מה ניתן לעשות במקרה זה צינתור או ניתוח?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ניתן לבחור בין צינתור עם תומכן ולבין ניתוח כאשר השיקולים שקובעים הם מצב רפואי כללי, מצב העורק וגיל. השיקולים מבוצעים ע''י מומחה לכלי דם הבודק ועוקב אחר אביך.

03/09/2014 | 17:31 | מאת: סוזן

היום הרגשתי כאבים בוריד כמו גולה וזה הפך לשטף דם

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לא ציינת איפה הווריד נמצא בגוף. כאשר הוא ברגל, לרוב אין במצב זה כל סיכון. ממליץ לבצע דופלקס וורידי רגלים בשאלה של אי ספיקת וורידים כי אם יש אכן בעיה, כדאי וניתן לטפל ביעילות.

26/08/2014 | 12:47 | מאת: שולה

שלום, אני סובלת מדליות אך אני מרגישה אותן כואבות רק בהריון. כעת אני לא בהריון ולפני כמה ימים קיבלתי מכה חזקה בשוק רגל ימין מיד נהייתה נפיחות ענקית מסביב אזור החבלה אזור המכה נהיה חם מאד והרגל כאבה מאד בכל שינוי מצב (בעיקר ממצב מאוזן למאונך). אחרי יומיים הנפיחות ירדה קצת, האזור נהיה קשה וכואב אך פחות. אתמול כף הרגל התחילה להתנפח ונהיה לי בצקת בכף הרגל. מה יש לעשות? תודה רבה, שולה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לפי התיאור קרוב לודאי שבעקבות החבלה הופיעה דלקת מקומית עם קריש דם [אין בכך לרוב סיכון] מקומי. ממליץ למרוח וולטרן מקומי במשחה עם עדיין כואב. ניתן גם לשים קומפרס חם מס' פעמים ביום למס' דקות. אם לא כואב אין צורך בנ''ל. 3 חודשים לאחר הלידה ממליץ על טיפול מתאים בבעיית הוורידים. במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה. לגבי שאר הטיפולים הפחות יעילים, טיפול בגלי רדיו [שזה בעצם כבל חשמלי המוחדר לוריד ו'מרתיח את הדם' וגורם לכוויות פנימיות בוריד, ובלייזר שעובד בעקרון דומה אך על קרינת לייזר, מסוגל לרוב רק לפתור רק חלק מהבעיה ורק בחלק מהמטופלים אצלם הבעיה מצומצמת לווריד אחד בתנאי שאינו מפותל או חסום חלקית, דבר שאינו מאפשר טיפול בלייזר. בגמר הטיפול בלייזר לרוב נדרשות פעולות נוספות כגון ניתוחים מקומיים או הזרקות. ניתוח ורידים לרוב נכשל והבעיה חוזרת לרוב בחומרה גדולה יותר. והגרב האלסטית אינה נוחה ואינה פותרת את הבעיה. שלום לך בזמן הריון ישנם שני גורמים להופעת ורידים בולטים – דליות באזור הנרתיק. האחד, לחץ הרחם על ורידי האגן, דבר שגורם להפרעה בזרימת הדם בורידים מהאגן וגם מהרגלים וכתוצאה מכך הורידים מתחילים להתרחב ולבלוט, וגורם שני הוא רמת ההורמונים הגבוהה ממקור השיליה שגם גורמים להרחבת כלי הדם . לאחר הלידה באופן הדרגתי לרוב המצב חוזר לקדמותו.

19/08/2014 | 12:26 | מאת: איילה

בת 43 בריאה לא לוקחת תרופות לחץ דם תקין.מישיבה לעמידה הרגליים נהיות לי אדומות מאוד.אחרי כמה דקות זה חוזר לצבע הטבעי מה זה יכול להיות .זה קורה לי גם בפנים .כשאני מתקלחת הרגליים נהיות אפילו סגולות .אין לי כאבים ברגליים מה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך ייתכן שמדובר בתגובת הרחבה של כלי דם דקים בעקבות שינוי תנוחות הגוף וכן חשיפה למים חמים. לא נשמע שמדובר בבעיה מדאיגה.

19/08/2014 | 03:24 | מאת: israel

ד'ר יאיר שלום הנני סובל מכאיבים בשרירים האחוריים שבשוקיים בזמו הליכה בדיקת דופלר תקינה הנני סול מייתר לחץ דם פירפןר פרוזדורים גם צונטרתי כשמונה פעמים בוצע 4 סטנתים מה אפשר להקל על הכאיבים הבלתי נסבלים אוליי יש עוד אפשרות לבדיקה לאיבחון אני בגיל 63 אשמח לקבל את ייעוצך ועזרתך תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אם התכוונת שבדיקת דופלר עורקים תקינה, ממליץ שתפנה לאורטופד על מנת שיבדוק האם כאבים אלה מסיבה אורטופדית ואז ניתן גם לטפל בהם.

17/08/2014 | 23:42 | מאת: יוסף

שלום רב, לאחרונה אני חש במעין דופק מהיר בנוסף לדופק הרגיל של הלב, במיוחד מתבטא ביד שמאל בקצות האצבעות וכן ברגל שמאל. לעיתים מופיע אף בצורת "ריפרוף" בבית החזה השמאלי. לפעמים תחושה זו עוברת מצד שמאל של הגוף לצד ימין (לא במקביל). דופק הלב - 74, הדופק המורגש 140-150. ביצעתי אקו במאמץ ואולטר שיצאו תקינים. ממה הדבר עלול להיגרם? מה ניתן לעשות להמשך טיפול? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה היא האם מדדת את דופק הלב בזמן התחושה שתיארת. אם כן, ייתכן ולא מדובר בבעיית דופק אלה בגירוי עצבי מקומי. ממליץ שתפנה לנוירולוג במקרה זה.

11/08/2014 | 08:42 | מאת: דניה

שלום בשנת 2002 עברתי ניתוח ורידים בסאו פאולו ברזיל. לאחריו כל כמה חודשים הייתי אצל הרופא שהזריק לי גלוקוז (לדבריו) והרגל נראתה נהדר לזמן רב. האם יש טיפול כזה בארץ?

לקריאה נוספת והעמקה

ראי תשובתי הקודמת

10/08/2014 | 22:08 | מאת: דניה

בעבר עברתי ניתוח ורידים מוצלח מאד בסאו פאולו בברזיל. לאחריו הרופא היה מזריק לי גלוקוז, אחת לכמה חודשים שגרם לרגליים להיות חלקות ויפות למספר חודשים. האם יש טיפול דומה בארץ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך איני מכיר טיפול של הזרקות גלוקוז

08/08/2014 | 04:47 | מאת: נינה

שלום, אני מקווה שזה פורום מתאים כי פורום המוטולוגיה נסגר. בעקבות חיסון הפפילומה התחלתי להרגיש רע במשך כ 3 שבועות, ופתאום היה לי עלייה של חום והרגשה מאוד רעה, ביצעו לי בדיקות דם ויצא לימפוציטים נמוכים. הרופאה סברה שזה בגלל שפעת. לאחר מכן ביצעתי היום שוב בדיקות כלליות בארץ והלימפוציטים עלו, אך WBC ירד ויש 2 הערות מדאיגות: Remark 1 Giant PLT Remark 2 PLT anisocytosis שוחחתי עם רופא המשפחה והוא אמר לחזור על בדיקות דם בעוד שבועיים ולא אמר כלום על ההערות האלה. מה המשמעות של זה? תודה, נינה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך פורום זה אינו עוסק בשאלה ששאלת. ממליץ שתפני את השאלה למומחה לרפואה פנימית או לאימונולוג

03/08/2014 | 15:49 | מאת: נאוה

שלום רב,עברתי אצלך במכון מור טיפול בזריקות נגד פקקת ברגליים והכל עבר בהצלחה לפני כמה שנים.אני מתכוננת לטוס ללוס אנגלס טיסה ארוכה רציתי לדעת אם עלי לקחת כדור לפני הטיסה?ואם כן איזה כדור עלי לקחת?אני לוקחת כדור לסוכרת,כולסטרול,ולחץ דם. אודה לך מאוד על תשובתך.

שלום קרוב לודאי שעברת טיפול נגד אי ספיקה ולא נגד פקקת. לרוב לא נהוג לקחת תרופות נגד פקקת לפני טיסה אלה למי שבעבר סבל מפקקת. ממליץ שתתייעצי עם רופא המשפחה שמכיר את עברך הרפואי.

01/08/2014 | 19:07 | מאת: דניאלה

אני בת 36 בשבוע 32 בהריון שלישי. אחרי ההריון השני נשארו לי טיפה נימים בקרסול רגל שמאל. לפני כשבוע האזור של הנימים הפך לאדום ומלא נימים קטנים. בצד השני של הקרסול התחילו לבלוט כמה ורידים. מאז השינויים יש לי כאבים יחסית קלים באזור הקרסול. בשוק הורידים נראים יותר אך לא בולטים. הרופא המליץ על גרביים אלסטיות ובחנות התאימו לי גרבים אלסטיות עד קצה הירך בלחץ 2. קיבלתי גם הפניה לרופא כלי דם אך התור המוקדם ביותר הוא עוד חודש וחצי. האם הגרביים האלסטיות או שכיבה מרובה ימנעו יציאת ורידים נוספים? האם יש צורך בגרביים אלסטיות? האם יש צורך בגרביים עד קצה הירך? האם יש צורך לגרוב גרביים בשתי הרגליים או שמספיק רק ברגל שמאל? מתי צריך לגרוב את הגרביים (אם אני בבית ולפעמים שוכבת- האם יש צורך בגרביים)? האם יתכן שלאחר שאני מורידה את הגרביים הכאב בקרסול מתגבר (חזק יותר מהכאב שלפני גריבת הגרביים)? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך הנטייה היא להמליץ על גרביים ברגל שכואב לך או נפוח. לרוב אין לכך השפעה על הופעת וורידים או נימים נוספים בהריון. בזמן שכיבה אין צורך לשים את הגרב.

27/07/2014 | 17:48 | מאת: דניאל

אני בת 43 בטיפולי פוריות לוקחת אסטרופם 4 כדורים ביום האם משפיע על קרישיות הדם? האם צריך לקחת משהו נוסף לדילול תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום כל תרופה הורמונלית מהסוג שאת נוטלת עלולה להגביר נטייה לקרישיות. בקשר לצורך במדללי דם, ממליץ שתתייעצים עם הגינקולוג העוקב אחריך

24/07/2014 | 08:39 | מאת: שני

שלום רב בת 57 ,אני מקווה ששאלתי מתאימה לפורום הזה, יש לי תת פעילות של בלוטת התריס והכולסטרול שלי גבוה...השאלה שלי היא מדוע מתנפחות לי אצבעות הידיים..ואחרי טיסה קצרה יש לי נפיחות איומה בכפות הרגליים...אודה לך על תשובה ואיך לטפל בתופעה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום את מתארת מצב של בצקת = צבירת נוזלים. ממליץ שתפני לרופא המטפל על מנת שיעריך ויבדוק את הסיבה האפשרית.

08/07/2014 | 19:38 | מאת: מתן

מה הסימנים או הסימפטומים להתפוצצות נים או וריד? תודה מראש...

לקריאה נוספת והעמקה

יש 'התפוצצות' תחת פני העור ואז ניתן לראות שטף דם שנספג לאיטו בהדרגה. יש מצבים קשים יותר שמלווים באי ספיקה וורידים ואז לרוב יש עירוב של הרגל התחתונה ודמם חיצוני בעקבות גרד או ספונטני. במקרה שה יש לשים פד עם חבישה לוחצת ולשכב ולפנות למומחה לטיפול בוורידים.

08/07/2014 | 00:09 | מאת: אירה

אני מקווה שאני בפורום הנכון...שאלתי היא כזו: אני בת 29 ויש לי סימנים כחולים ברגליים, דיי גדולים שנוצרים מעצמם. אני עושה בדיקות דם שגרתיות (אחרון לפני שבועיים והכל תקין) והרופאת משפחה שלי אומרת שזה נורמלי. לדעתי זה מוזר ומאוד מכוער, איך אפשר לבדוק את מקור הבעיה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רוב המקרים של כתמים כחולים הם ללא משמעות מדאיגה אבל יש לעקוב ולשקול בדיקת משטח דם ואף המטולוג אם מחמיר. במידה ויש וורידים בולטים וחשד לא ספיקת וורידים ניתן לעשות דופלקס וורידי רגלים בשאלה של אי ספיקה ולעיתים טיפול עשוי לשפר.

04/07/2014 | 20:25 | מאת: אילנה

שלום ד"ר. יש לי ורידים, נימי דם ודליות בשוק הרגל כבר למעלה מ-20 שנה, הם לא כואבים ואיני סובלת מהם. בעבר לפני כ-12 שנה ניסיתי לעבור טיפול בהזרקות אך הוא לא צלח והפסקתי באמצע. בעת גם הבנתי שלמרות טיפול בהעלמתם הורידים חוזרים. הייתי רוצה לדעת אם ידוע על טיפול בשיטה יעילה שעוצרת את החזרתם. אשמח לקבל המלצות גם ממי שהתנסתה טיפולים כאלה.תודה לתשובתכם

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה. לגבי שאר הטיפולים הפחות יעילים, טיפול בגלי רדיו RF [שזה בעצם כבל חשמלי המוחדר לוריד ו'מרתיח את הדם' וגורם לכוויות פנימיות בוריד], ובלייזר שעובד בעקרון דומה אך על קרינת לייזר, וכן טיפול בקיטור מסוגלים לרוב רק לפתור רק חלק מהבעיה כיון שמשתמשים בצנתר שמוחדר רק לווריד אחד, ורק בחלק מהמטופלים אצלם הבעיה מצומצמת לווריד אחד בתנאי שאינו מפותל או חסום חלקית, דבר שאינו מאפשר טיפולים חוזרים בשיטות אלה.. בגמר הטיפול בלייזר לרוב נדרשות פעולות נוספות כגון ניתוחים מקומיים או הזרקות. ניתוח ורידים לרוב נכשל והבעיה חוזרת לרוב בחומרה גדולה יותר. והגרב האלסטית אינה נוחה ואינה פותרת את הבעיה.

שלום רב. יש שוני רב בין אופן הטיפול של כל מטפל וכך גם שוני בשיעורי ההצלחה. במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה. לגבי שאר הטיפולים הפחות יעילים, טיפול בגלי רדיו RF [שזה בעצם כבל חשמלי המוחדר לוריד ו'מרתיח את הדם' וגורם לכוויות פנימיות בוריד], ובלייזר שעובד בעקרון דומה אך על קרינת לייזר, וכן טיפול בקיטור מסוגלים לרוב רק לפתור רק חלק מהבעיה כיון שמשתמשים בצנתר שמוחדר רק לווריד אחד, ורק בחלק מהמטופלים אצלם הבעיה מצומצמת לווריד אחד בתנאי שאינו מפותל או חסום חלקית, דבר שאינו מאפשר טיפולים חוזרים בשיטות אלה.. בגמר הטיפול בלייזר לרוב נדרשות פעולות נוספות כגון ניתוחים מקומיים או הזרקות. ניתוח ורידים לרוב נכשל והבעיה חוזרת לרוב בחומרה גדולה יותר. והגרב האלסטית אינה נוחה ואינה פותרת את הבעיה.

03/07/2014 | 22:25 | מאת: עינת

שלום, ילדתי לפני כחודשיים וחצי את ביתי השלישית ואני מניקה בצורה מלאה ללא בעיות מיוחדות. הערב שמתי לב כי יש לי ורידים בולטים בשני השדיים וגם מעל השדיים בחזה. (לא ממש בולטים מחוץ לשד אלא נראים בבירור כמו מפה של ורידים) יתכן שהתופעה היתה ממזמן ולא שמתי לב. האם הדבר מעיד על איזו שהיא בעיה רפואית? לאיזה רופא עלי לגשת לבדיקה בנושא? תודה עינת

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. לרוב וורידים נראים לעין בזמן הנקה אינם מצביעים על בעיה רפואית. בכל אופן, הרופא שבודק זאת הוא כירורג כללי במרפאת שד

23/06/2014 | 14:02 | מאת: שושנה

שלום רב, אני צריכה עזרה בפיענוח בדיקת MRI שביצעתי עקב כך שיש לי טורמבופיליה ומכיוון שיש לנו במשפחה מספר מקרים של מוות בגיל צעיר עקב אירוע מוחי, אימי פטרה בגיל 53 אחותה התאומה בגיל 56 וסבתי גם נפטרה עקב אירוע בגיל 54 מצ"ב הבדיקות בבקשה עזרתך האם תקין מצב התוצאה ובייחוד מה אומר המשפט בעלי רלסקציה בחומר הלבן??. סריקה בתהודה מגנטית של הראש בלי ועם הזרקת גדוליניום ) 10 סמ"ק(. ,MRA- ו MS- הבדיקה בוצעה בפרוטוקול ראש סיבת ההפניה: ברקע טרומבופיליה. שאלה של אוטמים/ דמיאלינציה. 1. מ בנה תקין של ארובות העיניים, בסיס הגולגולת והפירמידות. התעבות רירית מינורית בתאים אתמואידלים אחדים מימין . 2. מ עבר קרניו-צרביקלי תקין. חוט השדרה הצווארי והגבי העליון במהלך, עובי וסיגנל תקינים. 3. מ תחת לטנטוריום: פרנכימה וחדר רביעי שמורים. 4. מ על לטנטוריום: מודגמים מוקדים קטנים מטושטשים בעלי רלקסציה מוארכת בחומר הלבן, בלתי ספציפיים. יתכן שינויים דמיאלינטיביים או וסקולופתיים. אין סימני דימום. 5. ל אחר הזרקה של גדוליניום לוריד אין עדות להאדרה חריגה. 6. מ בנה תקין של עצמות הקלבריה ושל הרקמות הרכות ההיקפיות. 7. מ בנה תקין של האוכף הטורקי, תוכנו וסביבותיו. 8. מ בנה תקין של ורידי המוח ללא סימני פקקת ורידית. מודגם מבנה תקין של המעגל העורקי ע"ש ויליס, מקורותיו וענפיו. :MRA- 9. ב

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מציע שתפני שאלה זו למומחה MRI.

22/06/2014 | 23:16 | מאת: רחל

שלום בת 64, סובלת מכאבים עזים ברגל מזה כמה חודשים, בצילום עמו"ש נמצא שינויים ניווניים בחוליות בעמו"ש תחתון, לאור זאת הופנתה לפיזותרפיה, אך זה לא שיפר את המצב. בביקור נוסף אצל אורטופד הועלה חשד לבעיית כלי דם עקב נפיחות גפה ימנית, בעיקר בקרסול. בבדיקת כלי דם נמצאו הממצאים הבאים: למקור אי ספיקה COLOR CODED DUPLEX SCANNER-בבדיקת הגפיים התחתונות ב ורידית :בצד ימין יש אי ספיקה ורידית קשה בעוצמתה ב וריד הספנה הקצרה :אין עדות לאי ספיקה ורידית בעלת משמעות המודינמית ב וריד הפמורליס השטחי וריד הפופליטאל וריד הספנה הארוכה במוצאו :בצד שמאל אין עדות לאי ספיקה ורידית בעלת משמעות המודינמית ב וריד הפמורליס השטחי וריד הפופליטאל וריד הספנה הארוכה במוצאו וריד הספנה הקצרה א. מה משמעות הממצא של אי ספיקה ורידית קשה בוריד הספנה הקצרה? ב. ממה זה נגרם? ואלו אופציות טיפוליות יש? ג. האם זה מסביר גם את הכאבים או רק את הבצקת? ד. בתוצאות הבדיקה נכתב שברגל ימין יש אי ספיקה ורידית בוריד הספנה, אך אין אי ספיקה המודינמית, לגבי רגל שמאל נכתב רק לגבי אי ספיקה המודינמית, האם זה בגלל שלא נמצאה בעיה ברגל שמאל? ושאלה אחרונה, האם לפנות דווקא לכירורג כלי דם או שאפשר גם לפבולוג (מה ההבדל ביניהם?) תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

תתעלמי מהתואר 'קשה' מדובר באי ספיקה של ווריד ברגל ימין מאזור הברך האחורית ומטה. משמאל לפי התיאור אין בעיה. ממליץ לפנות למומחה לכלי דם כי אין בארץ התמחות רשמית להיות פלבולוג וזה בעצם במקרים רבים תואר שרופא מכתיר בו את עצמו בלא שעבר לימודים רשמיים. לא ניתן לדעת האם הוורידים אחראיים לתלונות למרות שיכולים לגרום לכך. במצבים בהם ורידים בולטים יש בעיית שסתומים בווריד פנימי יותר שהוא מקור הבעיה. תופעה זו נקראת אי ספיקת ורידים. במצב זה הדם זורם הפוך. במקום ללב, לכיוון כפות הרגלים. אי ספיקת ורידים [venous insufficiency] הגורמת לורידים בולטים [דליות - varicose veins] שהן רק הענפים של הוריד הפנימי הלא תקין , בעיה זו עלולה בהמשך לגרום לנפיחות ברגלים פצעים ודימומים. במקרים אלה הטיפול המומלץ והיעיל ביותר בעל נוחות מרבית ומינימום תופעות לוואי הנו סקלרוזציה מונחית אולטרהסאונד ultrasound guided sclerotherapy] – UGS]. ניתן לטפל ביעילות רבה ובנוחות באמצעות סקלרוצזיה מונחית אולטרהסאונד וזאת אך ורק תנאי שהטיפול מבוצע בידיים של רופא מיומן ומנוסה, כיוון שלרמת הניסיון והמיומנות חשיבות עליונה בכל פעולה רפואית בכלל, ובUGS בפרט.בפעולה זו תחת הנחיית האולטרנסאונד מונחית מחט דקיקה לוריד הפנימי הלא תקין ודרכה מועבר חומר מוקצף הגורם לכיווץ הוריד וניטרולו. תופעות לוואי עלולות להיות כמו בכל טיפול רפואי אך רובן חולפות ולא משמעותיות ויכולות לכלול כאב מקומי, שינויי צבע חולפים, תגובת רגישות יתר-אלרגיה ולעיתים רחוקות יותר מאשר בניתוח ורידים, פקקת עמוקה. לגבי שאר הטיפולים הפחות יעילים, טיפול בגלי רדיו [שזה בעצם כבל חשמלי המוחדר לוריד ו'מרתיח את הדם' וגורם לכוויות פנימיות בוריד, ובלייזר שעובד בעקרון דומה אך על קרינת לייזר, מסוגל לרוב רק לפתור רק חלק מהבעיה ורק בחלק מהמטופלים אצלם הבעיה מצומצמת לווריד אחד בתנאי שאינו מפותל או חסום חלקית, דבר שאינו מאפשר טיפול בלייזר. בגמר הטיפול בלייזר לרוב נדרשות פעולות נוספות כגון ניתוחים מקומיים או הזרקות. ניתוח ורידים לרוב נכשל והבעיה חוזרת לרוב בחומרה גדולה יותר. והגרב האלסטית אינה נוחה ואינה פותרת את הבעיה.

22/06/2014 | 22:42 | מאת: דן

בן 74 עם אסכמיה קשה ברגליים מזה למעלה מ-10 שנים, לאחר ניסיון ארוך של חודש וחצי שכלל הכל ,לא הצליחו הרופאים להציל את רגל ימין, הרגל נקטעה מעל הברך. רגל שמאל גם היא עם חסימה רק שלא בוצעה בה פעולה כירורגית או צינתור אף פעם,מטופל בתרופות ולא חולה סכרת. בשיקום פתאום משום מקום עלתה השאלה האם בכלל יוכל לשים פרוטזה ברגל ימין בגלל שיש אסכמיה וחסימה שנראית גם ברגל שמאל. האם יש קשר? האם יכול להיות בעייה לשים פרוטזה? האם יש בכלל שיקולים רפואיים לא לשים פרוטזה ולא לאפשר עצמאות לאדם שכזה? שיקולים רפואיים או בעיות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום כאשר שוקלים לשים פרוטזה צריכים לקחת בחשבון גם את מצבו הרפואי הכללי, יכולת התניידות פוטנציאלית עם פרוטזה ומצב מנטלי אם לדוגמה קיימת איסכמיה קשה ברגל שמאל הגורמת לכאבים עד כדי כך שאין יכולת לדרוך על הרגל, הפרוטזה מימין לא תעזור. אם קיימת אפשרות קטיעה בזמן הקרוב גם משמאל, מדובר בהתניידות על שתי פרוטזות שיכולת השיקום כאן שונה לחלוטין מפרוטזה על רגל אחת. לעומת למשל התניידות עם כיסא גלגלים. מציע שתברר עם רופאי השיקום את שיקוליהם

14/06/2014 | 13:16 | מאת: מבולבלת

אני בת 51 גבוה ועוסקת בספורט. רגל שמאל שלי מלאת ורידים כבר 25 שנה בערך ללא סיבוכים כלשהם. עברתי נתוח לא מוצלח במיוחד לפני 15 שנה. ברגל וריד נפח שיורד מאזור המפשעה לגובה שליש ירך.נפוח אך אינו כואב. שוק הרגל מלא וורידים שאחד מהם נפוח ומפתל..כמו כן קרסול הרגל וגב כף הרגל מלאים נימים או ורידונים קטנים. ברצון לטיפול הלכתי לקבל יעוץ מכמה רופאים שאמרו שרק הזרקת קצף תועיל. אך רק פרופסור אחד טען לטיפול לייזר בוריד הפנימי(בעייתי) בשילוב הזרקות קצף לרידים הקטנים. ההסבר שלו שחייבים לטפל בוריד הראשי כדי שהטיפול בקטנים יהיה יעיל נשמע לי הגיוני..אך לפי מה שאתה כותה כאן אני שוב כבר לא בטוחה מה נכון

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך לפי תיאורך הבעיה שיש לך תגיב באופן הטוב ביותר לטיפול בהזרקות מונחות אולטרהסאונד כמובן בתנאי שהרופא שמטפל צבר נסיון רב . לגבי הלייזר, ממש איני ממליץ כי אינו פותר לרוב את כל הבעיה וגם לא מתאים בחלק גדול של המקרים בשל וורידים מפותלים.