נקודות חן: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

נקודות חן: חשיבות הגילוי המוקדם

גילוי מוקדם של סרטן עור מסוג מלנומה עשוי להציל חיים. מדוע בדיקת דרמוסקופ כה חשובה? מי בקבוצת סיכון? והאם מלנומה נובעת מחשיפה ממושכת לשמש? כאשר אנו מדברים על סרטן עור מסוג מלנומה, חשיבות הגילוי המוקדם מכרעת. אבחנה של סרטן זה בשלב מוקדם מבטיחה כ-100% החלמה ממנו. אבחנה מאוחרת מורידה את הסיכויים להחלמה לכ-15%. לכן אבחון נקודות החן (השומות) שעל גופנו העלולות להתפתח למלנומה הוא קריטי. בדיקה פשוטה בהחלט עשויה להציל חיים.   סרטן עור מסוג מלנומה עשוי להתפתח מכל נקודת חן. צילום: שאטרסטוק מי מצוי בקבוצת סיכון לחלות בסרטן עור מסוג מלנומה?סרטן עור מסוג מלנומה עשוי להתפתח מכל נקודת חן העלולה, תיאורטית, להפוך להיות סרטנית. עם זאת, רוב המלנומות מתפתחות על עור בריא. לכן, על כל אחד מאתנו, מגיל אפס - ועד גיל מאה ועשרים, לעבור בדיקה יסודית אצל רופא עור אשר יאבחן אם אחת או יותר מנקודות החן שעל גופנו מסוכנת. יש לקיים את הבדיקה לפחות...
ללמוד עוד על נקודות חן
האגודה למלחמה בסרטן: "מדי חודש מתגלים בישראל כ-154 חולי מלנומה וכ-17 מתים"-תמונה

שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילוי מוקדם: בשנת 2016...

מאת: מערכת zap...
11/06/2019
נקודות חן: מתי זה מסוכן-תמונה

יש לכם נקודת חן? אם היא לא סימטרית, גדולה, מדממת, מגרדת או...

מאת: פרופ' ראובני...
07/05/2013
נקודות חן: חשיבות הגילוי המוקדם-תמונה

גילוי מוקדם של סרטן עור מסוג מלנומה עשוי להציל חיים. מדוע...

מאת: ד"ר ניר...
12/01/2015
סרטן העור בישראל: במגמת ירידה-תמונה

שיעורי התמותה ממלנומה בישראל ירדו הן בגברים והן בנשים, בזמן...

מאת: מערכת zap...
25/05/2014

נקודות חן: רופאים מומלצים

דר מגון רונן - רפואת עור ואסתטיקה

דר מגון רונן - רפואת עור ואסתטיקה

רופא עור ומין ,מומחה לדרמטולוגיה-מחלות עור ומין
(5 דירוג ממוצע)
(4 חוות דעת)
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לנקודות חן?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

נקודות חן: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב לפני כיומיים הייתי אצל רופא עור אשר הוריד לי מס נקודות חן מהפנים באמצעות חנקן נוזלי. מדובר בנקודות חן רגילות לחלוטין. הרופא לא הסביר ולא אמר מה התופעות הנילוות לטיפול ופשוט פעל. אני כבר יומיים נדהמת מהתוצאה שלפוחית גדולה שהלכה והצטמקה אודם כתמים חומים שנדמה כאילו גלד. אני עובדת במקום בו אני משמשת כדמות יצוגית ופשוט מתביישת. מעולם לא הייתי במצב שכזה ואילו ידעתי שזו התוצאה לא הייתי מסכימה לעשות זאת מלכתחילה. אודה לכם מאוד באם תעדכנו כמה זמן יעבור עד שהעור ישוב לקדמותו . אני רואה שמיום ליום יש שיפור אבל עדיין יש כתמים חומים מעין גלדים מזעזעים ולא אסתטיים . בבקשה בבקשה כמה זמן עד שזה יעבור והאם יש משהו שאני יכולה לעשות על מנת לזרז את ההחלמה המייגעת . בהזדמנות זו מנצלת את ההזדמנות להגיד לכל מי שקורא שלא יעז לעשות חנקן נוזלי בפנים !

הי, את מטעה וטועה..חבל שככה את מעבירה מידע על תופעות לוואי בטיפול... מכאן גם תופעה של חוסר אמינות במידע ברשתות ורשתות...

מה הוא משך ההחלמה של הטיפול?

פרופסור נכבד! דע לך. למרות שלא למדתי רפואה,ולמרות שאני מפנה עגלות במחסן של הסופר,אני מבין יותר ממך בנושא החנקן הנוזלי,ואין לי בכלל ספק שאתה צודק! אצה צודק והבחורה שהמליצה לא לעשות חנקן בפנים - גם צודקת,אך ורק אם מדובר במספר נקודות (שומות או כתמי עור) וטיפול אחד לכל אותן שומות. מומלץ עד 2 שומות בכל טיפול. פשוט לתת לעור להכיל לאט לאט כל טיפול וטיפול. אי אפשר להעמיס על עור הפנים 7 או 9 טיפולים בתוך שעה אחת עם חנקן!

ביתי רוצה להסיר שומה בלייזר כי קראה שבטיפול זה לא נשארת צלקת. אבל כנגד זאת לא נלקחת ביופסה ויש סיכון אמנם נמוך מאד שתישאר רקמה שעלולה להיות ממאירה. האם אין טיפול בו נילקחת ביופסה לפני שמטפלים בשומה בלייזר?

שלום רב, לעולם לא ניתן לומר בוודאות לגבי השארת צלקות כאשר מסירים נגע. העניין תלוי בעומקו של הנגע, צבעו ועוד. בכל אופן, לפי מיטב נסיוני הסכוי להשאיר מינימום של נזק הוא אכן תוך שמוש במושכל בלייזר CO2, צודקות אתן לגבי החשיבות של בדיקה הסטולוגית שאין לוותר עליה בהצאת של רב הנגעים. לפני תחילת אידוי הנגע בלייזר נוטלים חלק מן הנגע להסטולוגיה ואז ממשיכים עד להסרת הנגע.

תודה, האם ניתן להוריד נקודות שטוחות פחות מ2 מ"מ גם בלי ביופסה? מהחשש שביופסה במקרה זה תותיר צלקת. האם הצורה והצבע יכולים לתרום לאבחנה האם הסיכון קטן בהרבה לעומת שומות בולטות כהות?

בוקר טוב. גדלה לי נקודת חן בין השדיים לפני שלוש שנים בערך. היא גדלה והגיעה לגודל בינוני לא גדול. בשבועות האחרונים התחילה להציק לי פחדת לגרד כדי שלא תיתלש. היא לא שטוחה על העור אלא עיגול שמחובר לעור. אתמול ראיתי שהיא כמעט תלושה נשאר לה 0.00001מילמטר כדי ליפול. אפשר לתלוש אותה עצמונית או שאסור?

לא

שלום ד"ר בהמשך לתשובתך 1. "דם טרי" - כמה זמן? 5 דקות? שעה? 12 שעות? 2. כיצד ניתן לבדוק אם נדבקתי, וכמה זמן לאחר החשיפה כדאי לעשות את הבדיקה? 3. מניסיונך הרב - ובהתאם לנסיבות שכתבתי בשאלה - האם הסיכוי להידבקות במקרה כזה שואף לאפס? תודה!

שלום מתן, 1. דם טרי הוא דם שעדיין לא התייבש לחלוטין. 2. כדי לאבחן או לשלול הדבקה יש צורך לבצע בדיקות דם יעודיות לנגיפים שהוזכרו בתשובתי המקורית. 3. מבחינה הסתברותית, נראה לי הגיוני שהסיכוי להדבקה בנגיפים אלו במהלך האירוע המתואר בשאלתך הוא נמוך. הרבה בריאות אפי

דר מגון רונן - רפואת עור ואסתטיקה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים. לעיתים רחוקות לא נוכל להעביר את הבקשה, או שהיא תועבר באיחור. לכן, בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה