נקודות חן: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

נקודות חן: חשיבות הגילוי המוקדם

גילוי מוקדם של סרטן עור מסוג מלנומה עשוי להציל חיים. מדוע בדיקת דרמוסקופ כה חשובה? מי בקבוצת סיכון? והאם מלנומה נובעת מחשיפה ממושכת לשמש? כאשר אנו מדברים על סרטן עור מסוג מלנומה, חשיבות הגילוי המוקדם מכרעת. אבחנה של סרטן זה בשלב מוקדם מבטיחה כ-100% החלמה ממנו. אבחנה מאוחרת מורידה את הסיכויים להחלמה לכ-15%. לכן אבחון נקודות החן (השומות) שעל גופנו העלולות להתפתח למלנומה הוא קריטי. בדיקה פשוטה בהחלט עשויה להציל חיים.מי מצוי בקבוצת סיכון לחלות בסרטן עור מסוג מלנומה?סרטן עור מסוג מלנומה עשוי להתפתח מכל נקודת חן העלולה, תיאורטית, להפוך להיות סרטנית. עם זאת, רוב המלנומות מתפתחות על עור בריא. לכן, על כל אחד מאתנו, מגיל אפס - ועד גיל מאה ועשרים, לעבור בדיקה יסודית אצל רופא עור אשר יאבחן אם אחת או יותר מנקודות החן שעל גופנו מסוכנת. יש לקיים את הבדיקה לפחות אחת לשנה. יחד עם זאת, ישנם אנשים באוכלוסייה הנמצאים בקבוצת סיכון גבוהה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לנקודות חן

mohs - תמונת המחשה
mohs ניתוח מוז להסרת נגעים עוריים מאפשר אחוזי ריפוי גבוהים ביותר: לאחר ההסרה, המטופל ממתין ל...
מחלות עור ופגמים בעור - תמונת המחשה
מחלות עור ופגמים בעור מחקר חדש מציע לראשונה שיטת טיפול חדשה לחולי לישמניאזיס של העור (שושנת יריחו) היכולה להב...
עור ומין - תמונת המחשה
עור ומין פריחות בעור עלולות להעיד על נוכחות וירוס, טפיל, תופעה אלרגית ולעיתים אפילו על מצב מסכן...
סרטן עור - תמונת המחשה
סרטן עור קיטרודה, תרופה חדשה למלנומה הוכנסה לסל הבריאות 2015. זו רק יריית הפתיחה שכן התרופה הוכי...
קרם הגנה - תמונת המחשה
קרם הגנה ידוע שבכל שהנה יש למרוח קרם הגנה, אך דווקא בעונת הרחצה חשוב לזכור: מתי אסור להיחשף לשמש...
ללמוד עוד על נקודות חן
נגעים בעור: אסתטיקה או סכנה?-תמונה

סובלים מנגעים בעור? חלק מהנגעים מטרידים אך ורק בהיבט...

מאת: שירלי שני
13/12/2016
נקודות חן: מתי זה מסוכן-תמונה

יש לכם נקודת חן? אם היא לא סימטרית, גדולה, מדממת, מגרדת או...

מאת: פרופ' ראובני...
07/05/2013
סרטן העור: זהה את השומה!-תמונה

לרגל שבוע המודעות לסרטן העור שחל החודש בואו לגלות כמה אתם...

מאת: מערכת zap...
21/06/2017
שושנת יריחו: כל מה שחשוב לדעת-תמונה

אתרי החדשות מלאים בדיווחים התפרצות לישמניאזיס של העור...

מאת: יערית...
24/07/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לנקודות חן?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

נקודות חן: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב לפני כיומיים הייתי אצל רופא עור אשר הוריד לי מס נקודות חן מהפנים באמצעות חנקן נוזלי. מדובר בנקודות חן רגילות לחלוטין. הרופא לא הסביר ולא אמר מה התופעות הנילוות לטיפול ופשוט פעל. אני כבר יומיים נדהמת מהתוצאה שלפוחית גדולה שהלכה והצטמקה אודם כתמים חומים שנדמה כאילו גלד. אני עובדת במקום בו אני משמשת כדמות יצוגית ופשוט מתביישת. מעולם לא הייתי במצב שכזה ואילו ידעתי שזו התוצאה לא הייתי מסכימה לעשות זאת מלכתחילה. אודה לכם מאוד באם תעדכנו כמה זמן יעבור עד שהעור ישוב לקדמותו . אני רואה שמיום ליום יש שיפור אבל עדיין יש כתמים חומים מעין גלדים מזעזעים ולא אסתטיים . בבקשה בבקשה כמה זמן עד שזה יעבור והאם יש משהו שאני יכולה לעשות על מנת לזרז את ההחלמה המייגעת . בהזדמנות זו מנצלת את ההזדמנות להגיד לכל מי שקורא שלא יעז לעשות חנקן נוזלי בפנים !

הי, את מטעה וטועה..חבל שככה את מעבירה מידע על תופעות לוואי בטיפול... מכאן גם תופעה של חוסר אמינות במידע ברשתות ורשתות...

ביתי רוצה להסיר שומה בלייזר כי קראה שבטיפול זה לא נשארת צלקת. אבל כנגד זאת לא נלקחת ביופסה ויש סיכון אמנם נמוך מאד שתישאר רקמה שעלולה להיות ממאירה. האם אין טיפול בו נילקחת ביופסה לפני שמטפלים בשומה בלייזר?

שלום רב, לעולם לא ניתן לומר בוודאות לגבי השארת צלקות כאשר מסירים נגע. העניין תלוי בעומקו של הנגע, צבעו ועוד. בכל אופן, לפי מיטב נסיוני הסכוי להשאיר מינימום של נזק הוא אכן תוך שמוש במושכל בלייזר CO2, צודקות אתן לגבי החשיבות של בדיקה הסטולוגית שאין לוותר עליה בהצאת של רב הנגעים. לפני תחילת אידוי הנגע בלייזר נוטלים חלק מן הנגע להסטולוגיה ואז ממשיכים עד להסרת הנגע.

תודה, האם ניתן להוריד נקודות שטוחות פחות מ2 מ"מ גם בלי ביופסה? מהחשש שביופסה במקרה זה תותיר צלקת. האם הצורה והצבע יכולים לתרום לאבחנה האם הסיכון קטן בהרבה לעומת שומות בולטות כהות?

בוקר טוב. גדלה לי נקודת חן בין השדיים לפני שלוש שנים בערך. היא גדלה והגיעה לגודל בינוני לא גדול. בשבועות האחרונים התחילה להציק לי פחדת לגרד כדי שלא תיתלש. היא לא שטוחה על העור אלא עיגול שמחובר לעור. אתמול ראיתי שהיא כמעט תלושה נשאר לה 0.00001מילמטר כדי ליפול. אפשר לתלוש אותה עצמונית או שאסור?

לא

שלום ד"ר בהמשך לתשובתך 1. "דם טרי" - כמה זמן? 5 דקות? שעה? 12 שעות? 2. כיצד ניתן לבדוק אם נדבקתי, וכמה זמן לאחר החשיפה כדאי לעשות את הבדיקה? 3. מניסיונך הרב - ובהתאם לנסיבות שכתבתי בשאלה - האם הסיכוי להידבקות במקרה כזה שואף לאפס? תודה!

שלום מתן, 1. דם טרי הוא דם שעדיין לא התייבש לחלוטין. 2. כדי לאבחן או לשלול הדבקה יש צורך לבצע בדיקות דם יעודיות לנגיפים שהוזכרו בתשובתי המקורית. 3. מבחינה הסתברותית, נראה לי הגיוני שהסיכוי להדבקה בנגיפים אלו במהלך האירוע המתואר בשאלתך הוא נמוך. הרבה בריאות אפי