איסכמיה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פצעי לחץ: ציוד איכותי - מציל חיים

מניעת פצעי לחץ או טיפול איכותי בפצעים שכבר נוצרו עשוי להיות משמעותי עבור החולה ואף להציל את חייו. למרבה הצער, שיעור הופעת פצעי לחץ כמו גם שיעור התמותה מפצעי לחץ בישראל הנו מהגבוהים בעולם. כל הפרטים, כיצד ניתן לטפל ביעילות בפצעי לחץ. צרכנות רפואית פצעי לחץ הוגדרו בעבר כפצעים הנוצרים כשחולה יוצר לחץ קבוע של מעל 32 מ"מ כספית על רקמה הנדחסת בין בליטה גרמית לבין משטח הישיבה או השכיבה. ההגדרה כיום מתייחסת לפצעים בכינוי פצעים קשי ריפוי; ומתארת את הפצעים כאזורים הסובלים מאיסכמיה - אי אספקת חמצן לאותו אזור - הגורמת לתמותה של הרקמות באזור זה. מחקר שפורסם בעבר ע"י מכון ברוקדייל קובע שפצעי לחץ הינם הגורם התמותה הנפוץ ביותר בקרב אוכלוסיה גריאטרית. מדוע מערך הרפואה בישראל לא מצליח  להתגבר על תופעה שכיחה כל כך? התשובה טמונה באיכות הציוד לטיפול בפצעי הלחץ.   מתיחה של רקמות תוך כדי ישיבה או שכיבה ממושכת בקרב חולים סיעודיים. צילום: שאטרסטוק כיצד עלולים להיווצר פצעי לחץ? מצבי איסכמיה היוצרים פצעים קשיי ריפוי (פצעי לחץ), נוצרים ע"פ רוב כתוצאה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לאיסכמיה

ניתוח מעקפים - תמונת המחשה
ניתוח מעקפים צוות היחידה לצנתורים במכון הלב שבמרכז הרפואי הלל יפה, ביצע במהלך השבוע האחרון צנתור לב...
בדיקת טרופונין - תמונת המחשה
בדיקת טרופונין מרגישים כאבים בחזה? חוששים מהתקף לב - ומיהרתם (בצדק) לחדר מיון? בדיקת רמת החלבון טרופונ...
angina pectoris - תמונת המחשה
angina pectoris מתעוררים בלילה בקוצר נשימה? סובלים מהתקפי שיעול? ייתכן שאתם חולים באסתמה. לא ניתן לרפא...
השקת מעי - תמונת המחשה
השקת מעי לאחר כריתת מעי, יש צורך ב"השקת מעי" - פעולה שמטרתה לחבר את קצוות המעי הדק או הגס ולאפשר...
התקף לב - תמונת המחשה
התקף לב נוחרים במהלך השינה? מתעוררים עייפים בבוקר? מומלץ לבדוק האם מדובר בדום נשימה בשינה - ולט...
נפרולוגיה - תמונת המחשה
נפרולוגיה מרטיב, עדיין מרטיב, בן ארבע ועדיין מרטיב, מה עושים? כל התשובות לכל השאלות השכיחות
ללמוד עוד על איסכמיה
תעוקת חזה: מדריך מקיף-תמונה

תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) נובעת מטרשת עורקים - ועלולה...

מאת: ד"ר רוברט...
17/09/2017
 פצעי לחץ: ציוד איכותי - מציל חיים-תמונה

מניעת פצעי לחץ או טיפול איכותי בפצעים שכבר נוצרו עשוי להיות...

מאת: איי.טי....
24/12/2018
אקו לב במאמץ: מדריך מקיף-תמונה

הרפואה המערבית מאפשרת אבחון מוקדם של בעיות לב, נתוני התמותה...

מאת: ד"ר דניאל...
23/04/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאיסכמיה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

איסכמיה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, קראתי באינטרנט שאיסכמיה היא פגיעה בזרימת הדם, והדבר מתקשר לחוסר חמצן ולפגיעה בתאי הגוף/ברקמות באופן הבא: העדר כמות מספקת של דם (עקב פגיעה בזרימתו) - משמעה שחסר גם החמצן שהיה אמור להינשא באותו הדם ולכן חסר חמצן לתאים/רקמות והם/ן נפגעים/ות. לאור הנ"ל: האם מצב בו אין פגיעה בזרימת הדם, אבל בשל בעייה כלשהי (כשל ריאתי, חנק ועוד') נוצרת ירידה משמעותית בכמות החמצן בדם, כך שהדם הזורם בגוף (כגון למוח) אינו רווי באופן מספיק בחמצן (באופן שפוגע בתאים/רקמות שזקוקים/ות לחמצן), גם כן מכונה "איסכמיה" או שיש שם אחר לתופעה הזאת? בברכה, רוני

לא שאלה גנטית אבל אנסה לענות - הכוונה היא בסופו של דבר העדר חמצן ברקמה מכל סיבה. אז חנק אכן יכול לגרום בסופו של דבר לאיסכמיה.

בן 58,רקע רפואי: pvd מ-2001 עם סתימה עורקית של רגל שמאל . Cabg 3 , מ-08/2006 , סובל מסכרת ( hba1c ממוצע 6.5-6.9 )טרשת עורקים , בכטרב , פיברומיאלגיה , היפרליפדמיה ,ל"ד, atrial flutter ablation פעמיים (12/15 +08/16 ) . ממרץ 2018 לצערי סובל מפירפור פרוזדורים . כדור סוטלול לצערי לא משפיע . מועמד לאבלציה בקרוב .תרופות: קסרלטו 20 מ"ג, טריטייס קומפ 2.50 מ"ג , טריטייס רגיל 2.5 מ"ג ,גלוקומין(3 כדורים ביום) ,וולטרן 100 מ"ג . spect שביצעתי ב-12/17 הדגים איסכמיה קלה בטריטוריה של lcx , לאחר אקו לב שביצעתי מוקדם יותר ושהדגים היפוקינזיה תחתונה בזלית . סה"כ למרות כל הרשום לעיל אני די מאוזן מבחינת בדיקות הדם שלי . לאחר כל ההקדמה אני צריך את חוות דעתך בנושא לקיחת ראפטה 140 מ"ג כל שבועיים בזריקת עט . ערכי הל.ד.ל שלי נעים בן 27-35 שהקרדיולוג שלי מאוד מרוצה . אני גם ככה סובל מכאבים בכל הגוף עקב הפיברומיאלגיה והבכטרב (רמה בינונית) גם השרירים מאוד כואבים לי בעיקר באיזור הרגליים מתחת לאגן ועד הקרסול . האם יכול להיות שהראפטה מגביר את סף הכאב ? האם כדי לקחת את הראפטה פעם בחודש למשל ? אודה לתשובתך . תודה .

שלום, לפי הבנתי, אתה נוטל רפאטה בלבד ללא סטטינים או תרופות נוספות. האם הבנתי נכון? בעיקרון, אנחנו לא רואים אנשים עם כאבי שרירים כאשר הם לוקחים רפאטה. במקרה ויש ספק, אנחנו מפסיקים את הטיפול לחודש ורואים מה קורה. אם יש קשר לתרופה, אז רואים שיפור בכאבים. בעיקרון, אין קשר בין תדירות הרפאטה (פעם בשבועיים לעומת פעם בחודש) ושכיחות תופעות בכל מקרה, ממליץ לא לעשות כל שינוי ללא אישור הקרדיולוג שלך בהצלחה

שלום ד?ר שאלתי היא בנוגע לצנתור ברגל שעבר אבא שלי לפני יומיים במהלך הצנתור הצליחו לפתוח לו חסימות שהיו בעזרת בלון, החסימות נפתחו עד לכף הרגל . ישנה בעיה בכף הרגל עצמה שהיא לא יכולה לקבל אספקת דם טובה וזאת משום שאין מספיק ורידים , עורקים , פשוט הכל חסום בכף הרגל עצמה, שאלתי האם אפשר לשתול מעקף,וריד בתוך כף הרגל כדי שיוכל לספק דם מלמעלה לכףרגל  אשמח לתשובה במהירות האפשרית זה מאד חשוב לי תודה רבה.

לאביב שלום, ניתוחי כלי דם וצנתורים מוגבלים מבחינה טכנית לגבי הקוטר המיקטי שהוא בר-טיפול או ניתוח. כשמדובר בכלי דם קטנטנים שאינם ניתנים לפתיחה או גישור ניתוחי, פונים לטיפולים תרופתיים או אחרים. מהם ממיסי קרישי דם ומהם מרחיבי כלי דם וכמובן יש קשת שלימה של טיפולים משלימים במצב של איסכמיה [מיעוט אספקת חמתן לרקמות]. זהו הכיוון שיש לחתור אליו.

שלום לדר מנשה אני רוצה לציין בקשר לתשובה שלך שהחולה מטופל עם קומדין מאז שעבר צנתור ברגל זאת. לפני שנתיים וחצי הוכנסו לרגל 3 סטנטים בצינתור שעבר לפני יומיים הסטנטים נחסמו והם שוב פעם נפתחו על ידי פעולת הצנתור(בלון) הבעיה המרכזית היא שכף הרגל קרה מחוסר אספקת דם . האם אפשר להציל את הרגל מקטיעה. 

שלום, האם תרופות מסוג ריטלין ופרוביג'יל / נוביג'יל יכולות לגרום לחסימת סעיף עורק רשתית או לחסימת עורק רשתית מרכזי ולתסמינים כגון מטמורפופסיה ? תודה אבי

שלום, ריטלין עלול לגרום לטשטוש ראייה, כאב בעין או יובש בעין או לא מדווח על חסימות בעורק. בנוסף נוביג'יל אין דווח על חסימות תחת שימוש.

האם יש דיווח בספרות על איסכמיה כתוצאה משימוש בתרופות אלה ?

פורומים בנושא איסכמיה
פורום רפואה דחופה (מיון)
ד"ר רוית רייטר תשיב על שאלות הגולשים בתחומים הנוגעים לרפואת חירום
פורום נפרולוגיה
ד"ר הילה סוטנדורף וד"ר אורית קלוק - בן בסט ישיבו לשאלות בנושא מחלות הפוג...
פורום רפואה היפרברית וצלילה (טיפול בתא לחץ)
ד"ר יהודה מלמד ישיב על שאלות הגולשים בנושאי רפואת הצלילה ורפואה היפרברית...