פורום אבחון טרום-לידתי, סקירת מערכות ודיקור מי שפיר

מטרת הפורום היא לסייע לנשים המתכוונות להיכנס להריון ו/או נמצאות בהריון ונתקלות בבעיות הקשורות במומים, בעיות כרומוזומליות וכו'. פרופ' צלאל ישיב לנשים שחוו בעבר הפסקות הריון עקב מומים שנמצאו בעובר/ביילוד (מומים מבניים וכרומוזומליים).

מטרה חשובה נוספת של הפורום היא להשיב לנשים בנושאי בדיקות אולטרה-סאונד השונות בהריון - שקיפות עורפית, סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת, סקירה "שלישית", בדיקות דופלר במיילדות וגינקולוגיה, אקו לב עובר, וכן בענייני דיקור מי שפיר ובדיקות הדם החדשות "המחליפות" את הדיקור. בהקשר זה, פרופ' צלאל ישיב לנשים המתמודדות עם בעיות שנמצאו בבדיקות השונות בהריון, כגון: שקיפות עורפית מעובה - האם, למשל, לבצע בדיקת קריוטיפ או סקירת מערכות מוקדמת מאד בדיקות הדם השונות - סקר ביוכימי מוקדם/חלבון עוברי לא תקין, הימצאות מומים וייעוץ לגביהם - מהות המום, בדיקות נוספות הדרושות בעת גילוי המום הנ"ל, וכן סיוע בהחלטות לגבי הממצאים הנ"ל.

למעבר לפורום לחצו כאן.
306 הודעות
290 תשובות מומחה

מנהל פורום אבחון טרום-לידתי, סקירת מערכות ודיקור מי שפיר

שלום פרופ' צלאל, בת 38, הריון עם עובר אחד מ IVF. בשקיפות עורפית נאמר שהכל נראה תקין, אך תוצאות בדיקת הדם העלו את הסיכון ל 1:380 0.50 MoM PAPP-A 2.02 MoM Free βHCG 0.88 1 mm NT תסמונת דאון * הסיכון הסטטיסטי לפי גילך בלבד 1:170 הסיכון הסטטיסטי לפי גילך בשילוב תוצאות בדיקת השקיפות העורפית * והבדיקות הביוכימיות 1:380 טריזומיה 18 הסיכון הסטטיסטי לפי גילך בשילוב תוצאות בדיקת השקיפות העורפית והבדיקות הביוכימיות 1:10000 אודה להתייחסותך לשתי שאלות: 1. האם תוצאות בדיקת הדם מדאיגות מאד ומצביעות בפני עצמן על סיכון גבוה? 2. מתי המועד האופטימלי לביצוע מי שפיר? האם שבוע 16 מוקדם מידי? תודה רבה!

אם הסכון הבסיסי לפי הגיל הוא 1:170 והסכון המשוקלל (ירד!!!) ל- 1:380 אז למה את מודאגת מבדיקת הדם?! אני אוהב לבבצע דקור בשבוע 17-19 בהצלחה

03/01/2016 | 11:30 | מאת: נוי

בשבוע 30 להריון. בסקירה "שלישית" ציין הרופא שקיים מיעוט יחסי של מי שפיר AFI 11 . מה עושים? האם יש סיבה לדאגה?

08/02/2016 | 14:53 | מאת: ד"ר פ.כ

מיעוט מי שפיר בשבוע 31-בדיקת ירידת מים2-מוניטור עוברי למעקב -עלקול מעקב שבועי מעקב תנועות עוב3יום העמסת סוכרogtt. מעקב גדילה בעל קול. העברת האשה לקטגוריית hrp ולפעול לטיפול האשה לפי תוצאות הנתונים הנל!דר

31/12/2015 | 10:36 | מאת: עלמה

אני בשבוע 29 להריון. בבדיקה שגרתית אצל הרופא המטפל נמצא ריבוי מי שפיר AFI- 26 . אני בלחץ נוראי. על מה זה יכול להעיד? אשמח לתשובה בהקדם.

Afi 26 זה ריבוי לא נוראי. במרבית המקריח זה שום דבר. האם בצעת דקור מי שפיר? צריכה לבצע העמסת סוכר 100 גר וסקירה מכוונת לדרכי העכול וכאמור במרבית המקרים ללא שום ממצא חריג

27/12/2015 | 07:53 | מאת: עירית

אני בשבוע 31 להריון. בהערכת משקל אתמול בקופה נמצא שמשקלה של העוברית מתחת לאחוזון 10. בהריון קודם ילדתי בן במשקל 2400 גר. אני מאד חוששת. מה עושים?

מגובר ב-iugr עיכוב בגדילה תוך רחמית. עלייך לגשת לייעוץ גנטי לברר האם עשית כל הבדיקות ממומלצות ולאחר מכן המשך מעקב גדילה וזרימות דם

24/12/2015 | 13:19 | מאת: תמר

היי, אני מתחילה שבוע 18. לפני כ-3 ימים ביצעתי סקירה מוקדמת. הרופא אמר שזו בת ושחסר לה עורק טבורי. למעט הממצא הזה לא היה שום דבר חריג בבדיקה והכל היה תקין. בדיקת השקיפות (אולטראסאונד) יצאה טובה מאוד (סיכוי נמוך לתסמונת דאון), אבל יש לציין שלא עשיתי בדיקת דם לאחריה. הרופא אמר שאני אצטרך לבצע בדיקת חלבון עוברי, ייעוץ גנטי, אקו לב עובר, אולי מי שפיר, ואני כנראה אצטרך לעבור זירוז לידה בין שבוע 38 ל-39. אשמח לדעת קצת יותר על עורק טבורי יחיד ומה הסיכונים במצב הזה. כמו כן, רק בעוד שבוע יש לי תור לרופא נשים שיתן לי הפניה לבדיקות הנ"ל. האם זה בסדר מבחינת לוח הזמנים? קראתי שחלבון עוברי עושים עד שבוע 18. האם רצוי לבצע מי שפיר במצב כזה? יש אפשרות לבצע בדיקת מי שפיר לאחר סקירת מערכות מאוחרת מורחבת? ושאלה שלא באמת קשורה :) יש סיכוי לטעות במין העובר בסקירה מוקדמת? הרופא אמר שאין לה שום דבר בין הרגליים, אבל לא הראה לנו איברי רבייה נשיים ושמעתי על מקרים שבסקירה מוקדמת אמרו בת ואח"כ במורחבת ראו בן.

27/12/2015 | 22:51 | מאת: פרופ' רוני טפר

במצב רגיל, בחבל הטבור, ישנם שני עורקים (המובילים דם לעובר) ווריד אחד (מחזיר דם לשליה). ב1% מההריונות יש וריד אחד ועורק אחד בלבד. העורק החסר יכול להיות תוצאה של חסימתו על ידי קריש הדם, או אי יצירתו. הממצא עצמו אינו מום כי חבל הטבור אינו איבר בעל חשיבות ליילוד לאחר הלידה. מאידך הממצא מהווה סימן מכוון לבדיקות לשלילת מומים מסוימים אצל העובר. במקרה ומתגלים מומים נוספים המצב משתנה ואז נעשה בירור נרחב יותר וייעוץ מעמיק לאור הסיכון המוגבר לתסמונות כרומוזומליות וגנטיות שונות. ברוב המקרים אין מומים נוספים והגדילה של העובר תקינה. במקרים אלה תוספת הסיכון לבעיות מוספות היא פחות מ 1% מעבר לסיכון הרגיל בהיריון (4%-3%). תוספת הסיכון הינה בעיקר למומים הבאים (לפי סדר שכיחותם): מומים במבנה הכליה ודרכי השתן, מומי לב, חיך ושפה שסועים, מומים במבנה החוליות, מומים בדרכי העיכול (חסימת פי הטבעת או צינור הבליעה), מומים במבנה האגודלים ואיחור בגדילה תוך רחמית. חלק ממומים אלו ניתנים לאיתור בחלק מהמקרים באולטרה-סאונד וזאת בשלבי הריון שונים.

23/12/2015 | 13:30 | מאת: תהילה

היי, האם הפורום הזה , פורום שקיפות עורפית הוא פורום תמיכה או פורום של מומחה? חשוב לי מאד האמינות של התשובות, תוד תהילה

27/12/2015 | 12:21 | מאת: צוות האתר
פורום מקצועי בניהול מומחה - פרופ' רוני טפר צוות האתר
23/12/2015 | 11:57 | מאת: זהבה

מהם "הסמנים הרכים" המתגלים בהריון ומה מומלץ לבדוק עם גילוי ממצאים אלה?

"סמנים רכים" הינם ממצאים סונוגרפיים העלולים להתגלות במהלך סקירות מערכות. מדובר במגוון ממצאים שהמצאותם עלולה להעלות את הסכון לבעייה כרומוזומלית (אך לרוב לא מדובר במקרה של המצאות סמן בודד אלא קיום של 2 ממצאים ויותר). ממצאים אלה כוללים קפל עור צווארי מעובה, עצמות קצרות, מוקד אקוגני בחדרי הלב, CPC (ציסטה בחומר הלבן הממלא את חדרי המח), הרחבת אגני כליות , מעיים אקוגניים, עורק טבורי בודד (2 כלי דם בחבל הטבור במקום שלושה) ועוד. עלייך להתייעץ עם יועץ גנטי באשר להמשך ההריןון (בצוע דקור מי שפיר, המשך מעקב וכו).

22/12/2015 | 22:52 | מאת: יעלי

שלום אני מחפשת אדם מומחה שיכול לענות לי. לא מצאתי פורום אחר אז פניתי לכאן ומקווה לקבל תשובה עשיתי בדיקת GBS בשבוע 36.יצא שלילי. את הבדיקה עשיתי לבד לפי ההנחיות של הרופא אבל- א. אני מפחדת שלא ביצעתי טוב אולי ולכן זה שלילי ב. במידה וזה אכן שלילי...האם ייתכן שאדבק בחיידק זה במשך השבועות שנותרו? יש לציין שרק אחרי הבדיקה אני מבצעת בעצמי עיסוי פרינאום ואולי זה יכל לגרום להדבקה או משהו... ג. האם אוכל לבקש בבית חולים ( רמב"ם בחיפה) אנטיביוטיקה אפילו ויצא שלילי הבדיקה ליתר ביטחון.(כי איך אדע שלא נדבקתי בזה אחרי הבדיקה...) תודה רבה מראש

זה לא הפורום המתאים. חפשי פורום על ממילות מערב הריון וכו

18/12/2015 | 12:46 | מאת: לירן

שלום פרופסור רציתי לשאול אותך אם היית ממליץ לנו לעשות את הבדיקה הגנטית של "האקסום" אנחנו זוג ולבת זוגתי אחות אוטיסטית עם פיגור. השאלה העיקרית היא האם הבדיקה של האקסום היא עדיין בחיתולים או שהיא ממש נותנת מענה להמון "בעיות" . כלומר גם מוצאת רצפים לא תקינים ומאתר תסמונות ,ובהתאם לכך פותחת אפשרות לפעול בהתאם לתוצאות לתקן את המצב. או שמע הבדיקה יותר בגדר מחקר? מודה לך מאוד על תשובתך הכנה.

בדיקת האקסום ממש אינה בחיתולים ויכולהנ לתת מענה על תסמונות גנטיות וכו. ואולם, מאחר והיא לא יכולה לתת מענה לכל דבר שנבדק מומלץ מאד ללכת לייעוץ גנטי מסודר שיבהיר לכם את כל הסוגיה ורק אם הוא ימליץ לבצע האקסום אזי יש לעשות זאת

19/12/2015 | 17:59 | מאת: לירן

שהתעניינתי מאוד עד לא מזמן על הבדיקות והפתרונות שנכונות לנו וכמעט ולא נתקלתי ב"אקסום" עד לכתבה בערוץ 10. אוסיף שהתחלנו ייעוץ גנטי וגם שם לא סיפרו לנו על האקסום ,רק על הצ'יפ, כאילו שזה נשמר בסוד. אחרי ששאלתי לא פסלו את האפשרות בהמשך במידה והציפ לא יתן מענה.

16/12/2015 | 08:39 | מאת: מירי

אני בשבוע 22 להריון. בסקירת מערכות מאוחרת אתמול נמצאה הרחבת אגני הכליות. הופניתי לייעוץ גנטי. אני בלחץ גדול. מה עושים?

הרחבת אגני כליות הינה עוד אחד מ"הסמנים הרכים" העלולים להתגלות במהלך ההריון. אם זה מופיע בסמן בודד לא מומלצת בדר"כ בדיקת מי השפיר. יש חשיבות רבה לא רק לרוחב אגני הכליות אלא גם למבנה הפרנכימה (רקמת הכלייה עצמה) ולכמות מי השפיר שאם הם תקינים זה הופך את הממצא להרבה פחות חמור. מה מין העובר? יש האומרים שממצא זה שכיח יותר בזכרים. בכל מקרה מומלץ מעקב אחר אגני הכליות / כמות מי השפיר וכו עוד 3-4 שבועות.

14/12/2015 | 13:05 | מאת: מירי

אתמול ביצעתי דיקור מי שפיר ואני מתלבטת לגבי הצ'יפ הגנטי. זהו הריון ראשון,אני בת 35.9 ונשאית איקס שביר (76 חזרות). סקירת המערכות ושקיפות עורפית יצאו תקינות. מה שהלחיץ אותי שבאולטרסאונד לפני הדיקור הטכנאית ראתה CPC שלא הוזכר בסקירת מערכות. האם כדאי לעשות את הצ'יפ הגנטי?

הדקור "הרגיל" בודק את הכרומוזומים בצורה מאקרוסקופית (מספר, צורה, וכו). כך למשל, תסמונת דאון נגרמת עקב 3 כרומוזומים מספר 21 (במקום שניים). ה"ציפ הגנטי" בודק את הכרומוזומים בצורה תת-מיקרוסקופית לגילוי חסרים או תוספות מזעריות שקיומן יכול לגלות עד כ-200 תסמונות גנטיות שלא ניתן לגלותן בצורה אחרת. לבדיקה יש גם מגבלות כמו גילוי מצאים בעלי "חשיבות לא ברורה" שחלקם הם וריאנטים נורמליים באוכלוסיה וחלקם ייתכן וקשור בכל זאת לבעיות למיניהן. לכן יש להתייעץ עם יועץ גנטי לפני בצוע הבדיקה. אם תשאלי לדעתי הרי ה- CPC אינו מהווה בעייה גדולה. הוא קשור לטריזומיה 18 אך תמיד עם ממצאים חמורים אחרים. למרות כל זאת הייתי שוקל בחיוב בצוע הציפ הגנטי או לפחות מתייעץ עם יועץ גנטי

17/12/2015 | 06:04 | מאת: מירי

אוכל לעשות את הציפ מהתאים המוקפאים מאוחר יותר?

13/12/2015 | 14:32 | מאת: ליאורה

לפני כארבעה ימים עברנו דילול עוברים משלושה לשניים. בלילה חוויתי אורגזמה, האם זה יכול לפגוע בהמשך ההריון? כמו כן, הרופא שעשה ביקורת אמר לא להתאמץ יתר על המידה. האם עבודה בישיבה, כ8 שעות ביום נחשבת למאמץ? האם ניתן לקיים יחסי מין?

האורגזמה לא אמורה להפריע. ככלל לא מומלץ לקיים יחסי מין לפחות שבוע לאחר ההפחתה. שאלות נוספות ממליץ שתפני לרופא המבצע

13/12/2015 | 08:45 | מאת: סילבי

שלום אני בת 41. הריון ראשון לאחר מספר נסיונות IVF. אני חוששת לבצע את דקור מי השפיר. האם ניתן להסתפק בבדיקת הדם המחליפה את הדקור? תודה

החשש שלך נובע מהסיכון לפלה מבצוע הדקור ומהגדרת ההריון כ"הריון יקר". בדיקת הדם או – NIPT (מבחן טרום לידתי לא פולשני) אינה "מחליפה" דקור מי שפיר. היא יכולה לתת חיזוי לתסמונת דאון עד כ- 99.5% ופחות מזה לגבי תסמונות כרומומליות אחרות. היתרון הגדול בבצועה הוא היעדר סכון להפלה (רק סיכון לכיס...). החסרון הוא שכאמור זו בדיקת שאינה נותנת מענה ב- 100% לא לתסמונות הכרומוזומליות השכיחות והרבה פחות מכך לתסמונות הגנטיות האחרות (שניתן לבדקן ב"ציפ הגנטי"). התייעצי גם עם היועץ הגנטי.

07/12/2015 | 15:22 | מאת: שירלי

שלום אני בשבוע 24, הריון שלישי, ההריון הראשון נפל בשבוע 9 בצורה טבעית עד כה כל הבדיקות תקינות, ביצעתי גם בדיקת מי שפיר מבחירה שיצאה תקינה ובסדר. הרופא המטפל המליץ לי על סקירה שלישית. שאלתי היא האם זה לא מיותר? כלומר, בין כה אגיע לבדיקות אולטראסאונד, אם חלילה יהיה משהו חריג יעלו על זה גם ללא סקירה או שאני טועה? תודה

08/12/2015 | 23:52 | מאת: פרופ' רוני טפר

יש הבדל בין מעקב גדילה לסקירה שלישית. מה שמקובל לאתר בסקירה המאוחרת אינו כלול בבדיקה השגרתית הקרויה מעקב גדילה.

06/12/2015 | 11:45 | מאת: חנוש

בתחילה הרופא לא הצליח לראות את הקיבה אל לאחר כמה דק אמר שהיא התחילה להתמלא אבל אמר לנו שהיא קצת קטנה לגיל ההריון לפי מה שהוא רואה כמה אני צריכה לחשוש? הוא המליץ לי כמובן ללכת לעשות דיקור מי שפיר עד כמה אני צריכה לחשוש מזה? והאם שווה מיד ללכת ולעשות מי שפיר???

06/12/2015 | 11:47 | מאת: חנוש

עשיתי את הבדיקה בשבוע 15 4 סקירת מערכות מוקדמת

07/12/2015 | 20:34 | מאת: פרופ' רוני טפר

קיבה שנראתה מתמלאת בזמן הבדיקה זו עדות לתקינות הקשר והמעבר בין הלוע וושט וקיבה. במידה והקיבה בגודל תקין וממוקמת מתחת לסרעפת, וכמות מי שפיר תקינה אין מקום לדאגה. ללא קשר, לקבל את המלצות רופא מטפל בהקשר לברור שהוא ממליץ.

30/11/2015 | 07:26 | מאת: לחוצה

שלום, אני בשבוע 14+ ביצעתי שקיפות הייתה תקינה, ביצעתי סקירה היתה תקינה למעט ממצא אחד בצוואר העובר כלי הדם כ- 3 מ"מ , הרופא אמר כי זה מעט גדול ויש לעשות תבחין מרובע ואז יעוץ גנטי הייתי רוצה להבין קצת יותר, מיותר לציין שיצאתי מאוד לחוצה מהבדיקה אשמח לתשובה.

04/12/2015 | 09:22 | מאת: פרופ' רוני טפר

במידה ומדובר בממצא ציסטי חד צדדי בצוואר של העובר, ללא כל ממצא חריג אחר, מדובר בממצא שאינו אמור להעלות סיכון לתסמונת דאון. אין סיבה להיות לחוץ. ללא קשר רצוי להיענות לבקשת הרופא המטפל ולהשלים ברור.

26/11/2015 | 12:03 | מאת: רינת

שלום אני בשבוע 20 ו 5 ימים עשיתי היום סקירה מורחבת לפי הסקירה שבוע 22 הבודק אמר לי כי עקב מדדי הראש ביחס למדדי העובר מומלץ מעקב גדילה בעוד 3 שבועות המדדים שיצאו לי הם bpd 49.80 מ"מ =21w1d opd 68=21w5d hc187.10 =21w0d ac168.70 =21wd4 hc/ac 1.11 fl40.40=23w0d hl38.70=23wdd ood43.60 =22w0d cereb 23.70 =21w6d הוא בדק את העובר כולל מוח גולגולת וחדרים במוח ואמר שהכל תקין ברוך ה' האם המדדים שהתקבלו אצלי הם באמת חריגים ויש סיבה לדאגה הוא גם אמר שהעובר במצב עכוז ויכול להיות שהאולטרסאונד לא ממש הצליח למדוד את הגודל האמיתי אשמח אם תחזרו אליי בדחיפות כי אני ממש בלחץ ודיכאון תודה יום טוב

לדעתי אין לך סיבה לדאגה הפערים לא כאלה גדולים. תמתיני בסבלנות לבדיקה הבאה

26/11/2015 | 08:28 | מאת: שיר

שלום ד"ר האם זה תקין משקל של 1.600 בשבוע 31 ? הרופא ציין שזה קטן אך לא פירט לי מעבר לכך. תודה

29/11/2015 | 09:05 | מאת: פרופ' רוני טפר

למשקל העובר יש טבלאות ייחוס שונות. טבלאות אלו המשקל המוערך נבדק בהתאמה לגיל ההריון וזאת בתלות במין העובר. משקל יילוד המוערך ל- 1600 גר' בשבוע 31 של עובר ממין נקבה תקין נמצא באחוזון 65, ולעובר זכר באחוזון 55%. קרי משל תקין לגיל ההריון

26/11/2015 | 08:25 | מאת: מאיה

ביום רביעי השבוע אני עוברת אצלך דקור מי שפיר. האם אתה ממליץ לבצע גם את ה"ציפ הגנטי"?

הדקור "הרגיל" בודק את הכרומוזומים בצורה מאקרוסקופית (מספר, צורה, וכו). כך למשל, תסמונת דאון נגרמת עקב 3 כרומוזומים מספר 21 (במקום שניים). ה"ציפ הגנטי" בודק את הכרומוזשומים בצורה תת-מיקרוסקופית לגילוי חסרים או תוספות מזעריות שקיומן יכול לגלות עד כ-200 תסמונות גנטיות שלא ניתן לגלותן בצורה אחרת. לבדיקה יש גם מגבלות כמו גילוי מצאים בעלי "חשיבות לא ברורה" שחלקם הם וריאנטים נורמליים באוכלוסיה וחלקם ייתכן וקשור בכל זאת לבעיות למיניהן. לכן יש להתייעץ עם יועץ גנטי לפני בצוע הבדיקה.

25/11/2015 | 08:33 | מאת: אורית

שלום, רציתי לדעת מהי סקירה שלישית? תודה

29/11/2015 | 09:04 | מאת: פרופ' רוני טפר

סקירה שלישית נעשית בשבועות 30-32 ושמה דגש על מבנה המח מבנה השלד. כמו כן בבדיקה זו ניתן לנסות לבדוק את שאר מערכות העובר. יש לקחת בחשבון כי בדיקה בשלב מאוחר עשויים חלק מהאברים לא להיות מודגמים וזאת עקב הסתרת אברים מסוימים על יד עובר שגדל והתפתח. מסיבה זו מומלץ לא לעשות סקירת מערכות שכזו בשגרה כבדיקה ראשונה בהריון.

25/11/2015 | 08:31 | מאת: אורית

שלום, רציתי לדעת מהי סקירה שלישית?

אין בהגדרה (או בהמלצת משרד הבריאות) "סקירה שלישית" אך כמו דברים רבים שנקבעו על סמך ממצאים "מהשטח" כך גם כאן. מדובר בבדיקה שמטרתה לאתר "מומים התפתחותיים" גם לאחר 2 סקירות תקינות. בעיקר מדובר על מומי מח , גמדות, בקע בסרעפת, ממצאים כלייתיים ובמערכת העיכול, גידולים ועוד. לבדיקה ישנן מגבלות בשל מנח העובר, מיעוט יחסי של מי שפיר, חוסר יכולת הזזת העובר והצללות אקוסטיות הנובעות מעצמות עמוד השדרה וכו המגבילות את יכולת הבדיקה בעיקר של פנים, לב, גפיים וכו אך עדיין ניתן למצוא מומים שבמידה ונמצאים עלולים להוביל אף להפסקת הריון או במקריפ פחות חמורים לייעוץ המומחים בתחום לקראת לידה וטיפול ביילוד לאחריה.

24/11/2015 | 10:03 | מאת: ליבי

שלום אני בשבוע 10 להריון ורציתי לדעת מתי אני אמורה לעשות סקירה ראשונה? ומה זה אמור לאבחן?

29/11/2015 | 09:04 | מאת: פרופ' רוני טפר

סקריה מוקדמת מעשית בין שבוע 14 לשבוע 16 להריון. בדיקה זו בודקת את תקינות הגדילה, יחד עם השגת ההתפתחות המבנית של אברי הגוף השונים

שלום בהריון קודם עברתי הפסקת הריון עקב מום לב מסוג TOF (טטרלוגיה). מה עלי לעשות בהריון הנוכחי? תודה

טטרלוגיה ("תופעה עם ארבעה מרכיבים") ע"ש פלוט הינה מום לב קשה הכולל פגם במחיצה הבין חדרית, אאורטה "רוכבת", הצרות המסתם הפולמונלי (ריאתי) והתעבות החדר הימני. יכולה להיות ממצא בדידי או כחלק מתסמונת כמו "די גורג" (חסר תת מיקרוסקופי בכרומוזום 22). בכל הריון נוסף עלייך לעבור סקירת מערכות מוקדמת טובה, אקו לב עובר ע"י קרדיולוג ילדים ולתהייעץ עם גנטיקאי באשר לממצאים משפחתיים, בדיקת מי שפיר וכו.

23/11/2015 | 06:36 | מאת: רוני

קבעתי תור לרופא פרטי לסקירת מערכות. האם לסוג הטכנולוגיה בה הרופא משתמש יש משמעות מבחינה רפואית (הכוונה לאתר אי-תקינות)?

29/11/2015 | 09:03 | מאת: פרופ' רוני טפר

היכולת לאבחן בצורה מדויקת את תקינות ההריון משופעת משני גורמים: 1.יכולת מקצועית של הבודק 2. הטכנולוגיה שבה נעשה שימוש במהלך הסקירה. טכנולוגיה מתקדמת מאפשרת לאבחן פרטים קטנים יותר ברזולוציה גבוהה יותר. שילוב של תמונת דו ממד איכותית , יחד עם יכולת להדגים זרימת דם באיבר נבדק בעזרת דופלר צבע והרחבת הבדיקה לבניית מידע תלת ממדי , כל אלו מאפשרים אבחון מדויק יותר של תקינות ההריון.

18/11/2015 | 07:57 | מאת: רוית

האם בשקיפות עורפית אוכל לדעת את מין העובר? במה זה תלוי?

22/11/2015 | 13:18 | מאת: פרופ' רוני טפר

לעיתיים ניתן לדעת. בחלק מהמקרים יש קושי בזיהוי אברי המין החיצוניים. אין בטחון שניתן להבדיל ולקבוע בוודאות את מין היילוד ולכן מומלץ להיעזר בסבלנות לסקירה. הזיהוי מושפע ממנח היילוד, איכות התמונה המתקבלת וגיל ההריון בו מבוצעת הבדיקה.

18/11/2015 | 07:54 | מאת: אתי

אני בשבוע 14+4. בסקירה מוקדמת נצפה אתמול "מוקד אקוגני בחדר שמאל". האם מומלץ לבצע דקור מי שפיר?

מוקד אקוגני בחדר שמאל בלב (ECHOGENIC CARDIAC FOCI, "כדור גולף") הינו אחד מה"סמנים הרכים" העלולים להעלות את הסכון לבעיות כרומוזומליות (כמו קפל עור צווארי מעובה, הרחבת אגני כליות וכו). זהו אינו מום לב אלא הסתיידות על עלי אחד המסתמים (לרוב המסתם המיטרלי שמפריד בין העלייה השמאלית לחדר השמאלי). מקובל שכאשר נמצא "סמן רך" אחד הוא אינו אינדיקציה לבצוע דקור מי שפיר - קיום 2 ממצאים כאלה אכן מעלה יותר את הסכון. בכל מקרה התייעצי גם עם גנטיקאי.

16/11/2015 | 07:58 | מאת: חנית

אני בשבוע 12 להריון. בדיקת שקיפות ערפית אתמול היתה 4.1 מ"מ עם עליית סכון לתסמונת דאון ל- 1:40. מה עושים? סיסי שלייה? הפסקת הריון? האם יש עוד סיכוי להריון?

שקיפות ערפית מעובה אכן מעלה את הסכון לבעיות כרומוזומליות , גנטיות ועוד אבל אל תרימי ידיים. בעבר היה מקובל לבצע עם תוצאה שכזאת סיסי שלייה לשלילת בעייה כרומוזומלית (כמו תסמונת דאון). ואולם, כיום אנחנו ממליצים על ביצוע סקירה מוקדמת מיידית לשקיפות (כלומר- הקדמתה מהשבוע המקובל). לעיתים כבר בסקירה המאד מוקדמת מגלים מומים גדולים שמובילים להפסקת הריון "וחוסכים" את התהליך הכואב והארוך של בדיקת סיסי שלייה. במידה והסקירה תקינה אזי ניתן לבצע סיסי שלייה. ברוב רובם המכריע של המקרים, במידה ותשובת סיסי השלייה תקינה, וכך גם הבדיקות בהמשך (סקירת מערכות מורחבת, אקו לב עובר וכו) , אזי יש סיכוי ללידת עובר בריא.

16/11/2015 | 07:56 | מאת: סטלה

שלום בבדיקת תבחין משולש יצא ערך חלבון עוברי MOM:3. מה משמעות הממצא? תודה

22/11/2015 | 13:19 | מאת: פרופ' רוני טפר

מדובר בערך גבוה מתחום התקין. ערך זה מחייב בדיקה מכוונת לשלילת המצבים שקשורים עם חלבון עובר גבוה. החל מבעיות מבניות בעובר, וממצאים בשליה ועוד. בעיות בעובר יכולות להימצא במערכת העצבים המרכזית כולל עמוד שדרה, שלמות קיר הבטן שלמות השלד ועוד

15/11/2015 | 08:15 | מאת: יובל

בבדיקה שגרתית נמצא כי היקף הראש של העובר קטן בהשוואה לשאר האיברים. איזה בירור רפואי/בדיקה מומלץ לעשות במקרה כזה?

15/11/2015 | 13:24 | מאת: פרופ' רוני טפר

ממדי היקף ראש הקטנים ביותר ממינוס שתי סטיות תקן מהווים סימן שיש חשיבות רבה לברר אותו. ראש קטן מתחומי התקין הנו היקף ראש שנמדד ונמצא קטן מאחוזון 2.5. חשוב לקבוע האם מדובר בגיל הריון ודאי, האם העובר קטן בכל המדדים או רק בהיקף הראש. חשוב להרחיב את הבדיקה ולבצע בדיקת אולטרה סאונד מכוונת למח העובר. זו בדיקה מפורטת יותר מהבדיקה השגרתית. חשוב לשלול מומים אחרים במח ואו באברים אחרים. חשוב לבצע הערכה ויעוץ גנטי. במהלך בדיקה זו תיבדק האם והמשפחה בהקשר להיקף הראש שלהם. תעשה בדיקת רקע משפחה לגבי סיפור קודם של היקף ראש קטן. ביעוץ יישקל הצורך לבצע דיקור מי שפיר מתחת לאחוזון 2.5 יש מקום לשקול ביצוע בדיקת MRI.

10/11/2015 | 11:45 | מאת: ליטל

עקב חשש להאטה בגדילה אני חוזרת על בדיקת מדידת גודל העובר. למה חשוב לשים לב בבדיקה הזו?

15/11/2015 | 13:23 | מאת: פרופ' רוני טפר

חשוב מאוד לקבוע בוודאות את גיל ההריון המדויק. לעיתים יש צורך בתיקון גיל ההריון. התיקון יעשה כאשר יש פערים גדולים מ-6 ימים עד שב' 13 או מפער של 10 ימים אחרי שבוע 14. כמו כן חשוב להעלות את כל מדדי הגדילה על עקום אחד ולראות את מגמת הגדילה בין הבדיקות השונות. חשוב לקבל בדוח מידע על סמך איזו טבלה חושבה גדילת העובר. חשוב לדעת האם מדובר בהאטה בגדילה בצורה סימטרית, שבה גם הראש וגם הבטן קטנים, או בהאטה אסימטרית שבה הראש גדל בצורה תקינה ורק היקף הבטן קטן. יש חשיבות לכמות מי השפיר. האטה בגדילה עם מיעוט בכמות מי שפיר יכולים להצביע על בעיה בתפקוד השליה. בעיה זו תיבדק גם בעזרת בדיקת זרימת דם בחבל הטבור.

09/11/2015 | 05:57 | מאת: שיר

בבדיקת מעקב הריון שגרתית, הרופא שאל האם בסקירת המערכות בוצעה הערכה של לב העובר הכוללת זרימת דם וצבע. האם לקיחה בחשבון של המדדים הללו חשובים לקביעת תקינות לב-העובר? האם יש אפשרות להעריך מדדים אלה בבדיקות נוספות?

15/11/2015 | 13:22 | מאת: פרופ' רוני טפר

תוספת דופלר צבע חשובה מאוד בהערכת תפקוד לב העובר. הצבע מאפשר לנו לזהות פגמים קטנים במחיצה בין חדרי הלב. פגמים שללא צבע לא יתגלו. הצבע מאפשר לנו להתרשם ממהירויות זרימה חריגות תוצאה של היצרות בקוטר המסתם. הצבע מאפשר לנו לזהות כיווני זרימה ולזהות מצבים של אי ספיקה ודלף זרימה מהמסתם.

08/11/2015 | 09:07 | מאת: ליהי

איזה תוספת מידע ניתן לקבל בבדיקת אולטרה-סאונד תלת-מימד (על-פני דו-מימד) של העובר?

15/11/2015 | 13:21 | מאת: פרופ' רוני טפר

בדיקה זו מאפשרת לזהות מומים בשפה, מנח ומבנה אפרכסת. עיבוד ממוחשב של המידע שנאסף מאפשר להעריך את מבנה החייך. כמו כן ניתן לבדוק את עמוד השדרה ולהעריך את מבנה החוליות ואת הסדירות שלהם. לעיתים לא ניתן להתרשם מהפרופיל של העובר וזאת עקב מנח שאיננו מאפשר הסתכלות בזווית זו. איסוף תלת ממד מאפשר להעריך מידע זה בעזרת סיבוב העובר והאפשרות להסתכל עליו מזוויות אחרות.

29/10/2015 | 14:36 | מאת: עינב

בסד תוצאות חלבון עוברי תסמונת דאון הסיכון הסטטיסטי לפי הגיל בלבד (33) הוא 1:572 הסיכון המחושב לפי הגיל בשילוב עם תוצאות הבדיקה 1:4224 טרזומיה 18 הסיכון המחושב לפי גיל בשילוב עם תוצאות הבדיקה 1:27673 האם התוצאה תקינה. תודה רבה

01/11/2015 | 10:10 | מאת: פרופ' רוני טפר

מדובר בתוצאה תקינה של בדיקת תבחין משולש

12/10/2015 | 15:32 | מאת: שירה

שלום רב הריון ראשון בשבוע 16, סקירה תקינה. בסקירה כיס השתן של העוברית לא התמלא עד הסוף, בכל פעם התמלא קצת והתרוקן. לאחר המתנה של 10 דק התמלא שוב חצי והתרוקן. הוזמנתי לביקורת בעוד שבועיים. האם יש סיבה לדאגה? אשמח לקבל הסבר על מצב כזה, האם שכיח? מה קורה במידה וכיס השתן ממשיך לא להתמלא? יש לציין שזרימות הדם באזור תקינות. תודה מראש.

29/10/2015 | 09:32 | מאת: פרופ' רוני טפר

שלום שירה, במידה ושלפוחית השתן משנה את מידותיה, זה תקין לחלוטין. גם כאשר השלפוחית לא מלאה לחלוטין אין בכך כל בעיה. חשוב יותר לראות שינוי במידות מאשר גודל אבסולוטי

היום בסקירה מוקדמת שבוע 15 מיקום הקיבה גבוה מדי מעל הסרעפת וקרוב ללב. האם מצב זה יכול להשתנות באופן טבעי?

29/10/2015 | 09:34 | מאת: פרופ' רוני טפר

במידה והקיבה מעל הסרעפת, מדובר באבחנה של בקע סרעפתי. ממצא זה לא אמור להשתנות במהלך ההריון. קרי, הקיבה לא תרד מתחת לסרעפת

24/09/2015 | 07:20 | מאת: שרון

שלום, האם זה נכון שיש לבצע את בדיקת הסקר תוך 24 שעות מביצוע בדיקת שקיפות עורפית? יש לי תור לשקיפות בערב חג סוכות (27/9) ובאותו יום ולמחרת אין מעבדות פתוחות. האם זה בסדר שאבצע את בדיקת הסקר ביום שלישי או שכדאי לדחות את בדיקת השקיפות ליום בו המעבדות פתוחות? בתודה מראש

29/10/2015 | 09:33 | מאת: פרופ' רוני טפר

מאוד רצוי לעשות את בדיקת הדם של השקיפות בסמוך לביצוע בדיקת השקיפות עצמה. במידה וניתן לדחות את השקיפות בחלון הזמן המותר לביצוע הבדיקה עדיף.

16/09/2015 | 10:31 | מאת: אנה

שלום באיזה שבוע הריון מומלץ לבצע שקיפות עורפית? תודה

16/09/2015 | 10:36 | מאת: פרופ' רוני טפר

מומלץ לבצע בדיקה זו בין תחילת שבוע 11 לסוף שבוע 13

08/09/2015 | 11:07 | מאת: גל

האם קפל עורף מעובה הנו ממצא התרשמותי או יש ערכים נמדדים אבסולוטיים?

16/09/2015 | 10:17 | מאת: פרופ' רוני טפר

קריטריונים לעורף מעובה , קרי לא תקין הינם ערכים נמדדים אבסולוטיים הקשורים בגיל ההריון. בין שבועות 14-18+6 ערך חריג הנו הנמדד גדול או שווה ל 5 מ"מ בין שבועות 19- 24 ערך חריג הנו הנמדד גדול או שווה ל 6 מ"מ.

06/09/2015 | 12:14 | מאת: ליאת

מהם הסמנים האופייניים לזיהוי תסמונת דאון בעזרת בדיקת אולטרה סאונד?

16/09/2015 | 10:23 | מאת: פרופ' רוני טפר

קפל עורף מעובה (thickened nuchal fold) מעי היפר אקוגני - בוהק, (hyperechoic bowel) קיצור אורך העצמות הארוכות (shortened limbs) מוקד אקוגני בלב (echogenic intracardiac focus) הרחבה קלה של אגני כליות (pyelectasis)

05/09/2013 | 09:03 | מאת: אוסטרליה

שלום, אנחנו גרים באוסטרליה, עשינו אולטראסאונד שבוע 12 אני בת 33. התוצאות יצאו כך TRISOMY 21, combined risk : 1 in 2150 Trisomy 18, combined risk: 1 in 50000 האם יש מקום לדאגה? האם כדאי לי לעשות בדיקת מי שפיר? תודה רבה

11/09/2013 | 17:10 | מאת: ד"ר עופר מרקוביץ

שלום התוצאה תקינה . אין התויה אפורית לביצוע מי שפיר לפי הבדיקה הזו ד"ר עופר מרקוביץ מומחה במיילדות גינקולוגיה ופריון אולטרה סאונד במיילדות ובגינקולגיה מרכז רפואי דניאלי רח' רמב"ם 26,גבעתיים טלפון - 0543539351 מייל - otmark@bezeqint.net

01/09/2013 | 13:53 | מאת: נעה

שלום רב אני בת 33,שבוע 16 ,לאחר 3 הפלות בשלבים מוקדמים, מאובחנת עם קרישיות יתר ונוטלת קלקסן. בהריון האחרון נטלתי קלקסן אך בכל זאת היתה הפלה. בהפלה הראשונה נטלתי ציטוטק ולאחר מכן כתוצאה משאריות נוצר זיהום ברחם (הבנתי שזה די נדיר). 1) האם הנטייה שלי לזיהומים ברחם (כביכול) מגבירה את הסיכוי לזיהום כתוצאה מדיקור מי השפיר? 2) האם הנטיה שלי להפלות מצביעה על כך שהרחם שלי רגישה יותר ויש סיכוי גדול יותר להפלה כתוצאה מדיקור מי השפיר? 3) האם אי נטילת קלקסן במשך 24 שעות מסכנת את העובר? תודה מראש

11/09/2013 | 17:15 | מאת: ד"ר עופר מרקוביץ

נעה שלום 1. אין לך נטיה לזיהמים ברחם...הסיבוך שהיה לך אמנם לא שכיח אך לא מראה על נטיה 2.לא , אם ההפלות לא נגרמו כתוצאה מזיהום הסיכון לא גבוה יותר 3. לא בברכה ד"ר עופר מרקוביץ מומחה במיילדות גינקולוגיה ופריון אולטרה סאונד במיילדות ובגינקולגיה מרכז רפואי דניאלי רח' רמב"ם 26,גבעתיים טלפון - 0543539351 מייל - otmark@bezeqint.net

29/08/2013 | 07:59 | מאת: ורד

שלום, קיבלתי תוצאות הבוקר של בדיקת חלבון עוברי ואני לא ממש מבינה מה הן אומרות מדובר בהיריון ראשון לאחר טיפולי IVF, בת 34 הייתי כנקלטתי ואשמח להסבר ולהמלצה האם עליי לעשות את בדיקת מי שפיר לאור תוצאות החלבון עוברי (יש לציין שבדיקת השקיפות העורפית והסקירה המוקדמת היו תקינות) ערכי נורמה: AFP 34.3 IU/ml 1.09 MoM HCG 31.0IU/ml 1.10MoM uE3 1.21ng/ml 1.29MoM לפי הגיל והבדיקות: 1:10000 לפי הגיל בלבד: 1:420 תודה רבה, ורד

11/09/2013 | 17:16 | מאת: ד"ר עופר מרקוביץ

ורד שלום התשובה תקינה. לגבי מי שפיר יש להתיעץ עפ הרופא המטפל בברכה ד"ר עופר מרקוביץ מומחה במיילדות גינקולוגיה ופריון אולטרה סאונד במיילדות ובגינקולגיה מרכז רפואי דניאלי רח' רמב"ם 26,גבעתיים טלפון - 0543539351 מייל - otmark@bezeqint.net

מה ההבדל בין בדיקת דם שאמורה להיות במקום בדיקת מי שפיר, מבחינת דיוק הבדיקה .? עד כמה היא מדוייקת ? האם בדיקת הדם יכולה לבדוק גם את כל הפרמטרים שנבדקים בדיקת מי השפיר החודרנית ? ואם כן, אלו מומים בדיקת הדם אינה יכולה לבדוק.

11/09/2013 | 17:19 | מאת: ד"ר עופר מרקוביץ

שרי שלום יש להפנות את השאלה לפורום אבחון טרום לידתי ויעוץ גנטי בברכה ד"ר עופר מרקוביץ מומחה במיילדות גינקולוגיה ופריון אולטרה סאונד במיילדות ובגינקולגיה מרכז רפואי דניאלי רח' רמב"ם 26,גבעתיים טלפון - 0543539351 מייל - otmark@bezeqint.net

23/08/2013 | 10:42 | מאת: מיי

שלום, עברתי אתמול בדיקת שקיפות עורפית- בשבוע 12+1. אורך העובר : 63 מ"מ, עובי שקיפות: 1.6 מ"מ אני בת 32 וחצי, סיכון משוקלל על פי גיל ובדיקות : 1:2455, על פי גיל בלבד: 1:540. השאלה היא: שאלתי את הרופא על האף, היות ואני יודעת כי צריך לראות את עצם האף. הוא ציין כי אין לזה ממש משמעות, ואני לא יודעת האם הוא ראה או לא ראה את האף. באולטרא סאונד שיש לי קשה מאוד לזהות האם יש עצם באף ? האם באמת אין לזה משמעות או שיש לי בעיה? מעבר לכך- אם אעשה את בדיקת הדם ביום שלישי (5 ימים לאחר ביצוע בדיקת השקיפות) - האם עדיין ניתן לשקלל את הנתונים? תודה רבה, וסופ"ש מבורך. מיי

11/09/2013 | 17:08 | מאת: ד"ר עופר מרקוביץ

מי שלום שקיפות עורפית צריכה לכלול עצם אף את בדיקת הדם יש לבצע עד 3 ימים לאחר בדיקת האולטרה סאונד ד"ר עופר מרקוביץ מומחה במיילדות גינקולוגיה ופריון אולטרה סאונד במיילדות ובגינקולגיה מרכז רפואי דניאלי רח' רמב"ם 26,גבעתיים טלפון - 0543539351 מייל - otmark@bezeqint.net

19/08/2013 | 21:49 | מאת: נונה 10

האם נכון שיש סקירת מערכות מאוחרת רגילה (שמציעה הקופה) ויש סקירת מערכות מאוחרת מורחבת (שניתן לעשות באופן פרטי) בה נבדקים עוד כמה דברים?

22/08/2013 | 12:28 | מאת: ד"ר עופר מרקוביץ

שלי קיימת סקירה מאוחרת אחת עפ"י נהלי החברה הישראלית לאולטרה סאונד במיילדות ובגינקולוגיה .הפרטמרים הנבדקים בה קבועים ואת הפירוט שלהם ניתן למצוא באתר קופת החולים שלך. ניתן להרחיב את הבדיקה ולבדוק פרמטרים נוספים . רצוי לבדוק עם הרופא המבצע את מידת ההרחבה (אם בכלל ) שהוא מבצע בברכה ד"ר עופר מרקוביץ מומחה במיילדות גינקולוגיה ופריון אולטרה סאונד במיילדות ובגינקולגיה מרכז רפואי דניאלי רח' רמב"ם 26,גבעתיים טלפון - 0543539351 מייל - otmark@bezeqint.net

13/08/2013 | 12:02 | מאת: ליטל

שלום רב, אני בשבוע 14+6.לפני שבוע ביצעתי הפחתת עובר משלישייה לתאומים. נקבעה לי סקירת מערכות מוקדמת כאשר אהיה בשבוע 16+3 שאלתי היא האם זה לא מאוחר מדי?? תודה רבה!

22/08/2013 | 12:24 | מאת: ד"ר עופר מרקוביץ

ליטל שלום לא מאוחר מדי...בהצלחה ! בברכה ד"ר עופר מרקוביץ מומחה במיילדות גינקולוגיה ופריון אולטרה סאונד במיילדות ובגינקולגיה מרכז רפואי דניאלי רח' רמב"ם 26,גבעתיים טלפון - 0543539351 מייל - otmark@bezeqint.net

09/08/2013 | 10:15 | מאת: אוליב

ד"ר מרקוביץ' שלום אני בת 32 ובהריון שני (לאחר הפלה בתחילת ראשון) בעבר עברתי טיפולי פוריות (רק איקקלומין) עכב שחלןת פוליציסטיות אך הפסקתי עם הכדוקים ונכנסתי להריון באופן ספונטני לאחר כמה חודשים. בשתי הסקירות שביצעתי נמצא מוקד אקוגני בחדר שמאלי בלב וכל שאר המדדים היו תקינים לחלוטין. בבדיקת תבחין מרובע (בוצע ב 16+3)נמצאו התוצאות הבאות: MoM 0.93 - APF 33.7 MoM 1.36 - hGC 45.8 MoM 0.67 - uE3 0.72 MoM 1.59 - Inhibin A 282 לפי תבחין מרובע חושב לי סיכון 1:490 האם לדעתך יש צורך בדיקור מי שפיר? תודה מראש

שחכתי לציין, שקיפות עורפי 1 מ"מ

06/08/2013 | 14:45 | מאת: revibz

היי, אשמח לתשובות כדי להיות שקטה לגבי פיענוח התוצאות התור לרופא רק בעוד שבועיים. תוצאות של תבחין מרובע : PAPP-A 2.50 mlu/ml 0.77 Mom AFP 14.9 IU/ml 0.52 MoM hCG 30.5 ng/ml 1.46 MoM uE3 0.79 ng/ml 0.70 Mom Inhibin-A 211 pg/ml 1.41 MoM NT 0.80 mm 0.57 MoM הסיכון לדאון הוא: לפי הגיל והבדיקות 1:600 לפי הגיל בלבד 1:1300 אני אהיה בת 26.7 בלידה אשמח לתשובות האם תקין והאם מומלץ מי שפיר:) אגב- התוצאה שלי היא הערך MoM נכון ? אז מה זה הנתון שכתוב לפני ? כמות הדם שנבדקה ?? (ml)

22/08/2013 | 12:20 | מאת: ד"ר עופר מרקוביץ

שלום התוצאות תקינות,לפי הבדיקות הנ"ל אין צורך בביצוע דיקור מי שפיר. התוצאות ב MOM , הערך השני הוא הערך האמיתי בדם בברכה ד"ר עופר מרקוביץ מומחה במיילדות גינקולוגיה ופריון אולטרה סאונד במיילדות ובגינקולגיה מרכז רפואי דניאלי רח' רמב"ם 26,גבעתיים טלפון - 0543539351 מייל - otmark@bezeqint.net

02/08/2013 | 09:39 | מאת: שלי

שלום ד"ר ביצעתי השבוע הערכת משקל ורציתי לדעת האם הערכים תקינים. שבוע הריון לפי וסת אחרונה 32+0 שבוע הריון לפי מדידת אולטרסאונד בזמן שקיפות עורפית 31+2 BPD 82 מתאים לשבוע 33+0 297 HC מתאים לשבוע 32+6 AC 283 מתאים לשבוע 32+2 FL 63 מתאים לשבוע 32+5 הערכת משקל 2040 גרם העמסת סוכר בשבוע 28 הייתה תקינה. האם התינוק לא גדול מדי? לפי מה שראיתי מדובר באחוזון 80 בערך האם יש צורך בהערכת משקל חוזרת? האם הראש לא גדול מדי? תודה רבה מראש על תשובה.

22/08/2013 | 12:23 | מאת: ד"ר עופר מרקוביץ

שלי שלום הערכת המשקל בתחום התקין . מומלץ לחזור על הבדיקה סביב שבוע 34-35 כדי לראות את מגמת הגדילה בעובר בברכה ד"ר עופר מרקוביץ מומחה במיילדות גינקולוגיה ופריון אולטרה סאונד במיילדות ובגינקולגיה מרכז רפואי דניאלי רח' רמב"ם 26,גבעתיים טלפון - 0543539351 מייל - otmark@bezeqint.net

28/07/2013 | 17:27 | מאת: ירדן

ד"ר מרקוביץ שלום. בסקירה מוקדמת בשבוע 15.1 נצפו 4 מוקדים אקוגנים בחדר ימין בלב העובר. מלבד ממצאים אלו, הבדיקה היתה תקינה. שקיפות עורפית 1מ"מ. אין עדיין תוצאות חלבון עוברי כי בקשתי לקבל אותם לאחר הבדיקה בשבוע 17. קראתי קצת וראיתי שמדברים על מוקד אחד, שניים או אפילו שלושה אבל בשום מקום לא מצאתי איזכור ל 4 מוקדים, האם מדובר בתופעה נדירה? האם העובדה שארבעת המוקדים בחדר ימין מעלה את החשש לתסמונת דאון. יצויין כי הופניתי לאקו לב עובר ולייעוץ גנטי לצורך בחינת אפשרות לדיקור מי שפיר. תודה מראש. ירדן

29/07/2013 | 09:37 | מאת: ד"ר עופר מרקוביץ

ירדן שלום אין קשר בין מספר המוקדים האקוגנים לסיכון לתסמונת דאון. מצד שני מומלץ לבצע בנוסף לאקו לב עובר וייעוץ גם בדיקות מכוונת לכליות העובר ולמוח על מנת לשלול המצאותם של מוקדים אקוגנים נוספים באברים אלה שכן במקרים נדירים ביותר יתכן ומדובר במחלה הנקראת טוברוס סקלרוזיס . כמובן שקיימת האםשרות שלאחר כל הברור יתברר כי מדובר במוקדים אקוגנים בלב בלבד שהינם חברי משמעות בברכה ד"ר עופר מרקוביץ מומחה במיילדות גינקולוגיה ופריון אולטרה סאונד במיילדות ובגינקולגיה מרכז רפואי דניאלי רח' רמב"ם 26,גבעתיים טלפון - 0543539351 מייל - otmark@bezeqint.net