פורום פיגמנטציה - כתמי עור

כתמים על פני העור מהווים בעיה שכיחה, בעיקר בנשים, וגורמים להפרעה אסתטית קשה. היות וישנם סוגים שונים של כתמים, חשוב מאוד הן אבחון הבעיה והן זיהוי הגורמים המחמירים.

הגישה הטיפולית כיום הינה, מצד אחד זיהוי הגורמים לכתמים (וניסיון להימנע מהם) ומצד שני טיפול בפיגמנטציה הקיימת.

קיימים היום טיפולים רבים ושונים לכל סוגי הכתמים על פני העור: מחומרים שונים המפריעים לייצור המלנין (הפיגמנט החום בעור) או חומרים המפרקים מלנין יחד עם הגנה משמש, עד מכשור מתקדם היכול להועיל בפרוק וסילוק הפיגמנט.

למרות שברוב המקרים המאובחנים ומטופלים בצורה נכונה ניתן לטפל בקלות יחסית וביעילות רבה, לעיתים אנו נתקלים במקרים קשים ועמידים לטיפול. במקרים אלו יש לעיתים צורך בשילוב של טיפולים שונים וביצירתיות למציאת הטיפול הפרטני המתאים.

פורום זה נועד לתת מענה לשאלות לגבי כתמים על פני העור באבחון ובמתן מידע ולגבי גישות טיפוליות.

לכניסה לפורום לחצו כאן.
957 הודעות
924 תשובות מומחה

מנהלי פורום פיגמנטציה - כתמי עור

22/05/2019 | 15:01 | מאת: אני

היי, בשנה האחרונה שמתי לב שיש לי פיגמנטציה של כתמים כהים בבית השחי בשני הצדדים. זה לא שיער בצמיחה או שיער מתחת לעור, זה ממש העור עצמו. יש לציין שאני עושה באיזור טיפולי לייזר כבר שנים, בשנים האחרונות בעיקר טיפולי השלמה פעם בשלושה חודשים עד חצי שנה בערך (כבר אין לי כמעט שיער), אבל גם לפני זה עשיתי טיפולים במשך שנים ולא הייתה לי בעיה, כך שלא נראה לי שזה מהלייזר. חשבתי שאולי זה מהדאודורנט (באחד מטיפולי הלייזר המטפלת העירה לי על זה ואמרה שהיא חושבת שזה מהדאודורנט), ניסיתי להחליף כמה סוגים אבל זה לא עושה הבדל, אולי בגלל שהכתם כבר קיים. לאחרונה החלפתי לדאודורנט טבעי ללא אלכוהול או אלומיניום, מבחינת טיפול בזיעה הוא היה ממש טוב (אף דאודורנט לפני זה לא עזר לי) אבל התחושה שלי היא שאולי הוא קצת החמיר את הפיגמנטציה בגלל שהוא חונק את האיזור (אני חושבת שהוא אולי מכיל סודה לשתיה), למרות שאני לא בטוחה אם זה רק בראש שלי והכתמים נשארו אותו הדבר... עוד אני אוסיף שהכתמים גם לא נגרמו בגלל השמש, אני כמעט לא יוצאת מהבית וכמעט לא רואה שמש בכלל, ברמה שיש לי חוסר חמור בויטמין די, כך שלא יכול להיות שזה נגרם מחשיפה מרובה לשמש. חוץ מבית השחי, יש לי גם כתם פיגמנטציה ממש כהה באיזור שבין הצוואר לחזה שממשיך גם קצת מתחת לחזה (אבל לא בחזה עצמו). באיזור הזה לא עשיתי לייזר או כל הסרת שיער וגם מן הסתם לא השתמשתי בשום דאודורנט, וכמו שאמרתי אני לא נחשפת לשמש, אז אין לי מושג ממה זה נגרם שם... אשמח לעזרה גם בנוגע לבית השחי וגם בנוגע לכתם השני.

לקריאה נוספת והעמקה

שלוםאנני את צריכה קודם כל להיבדק אצל רופא עור כדי לראות אם מדובר בנטו פיגמנטציה או שהעור הפך מעט מעובה ופפילומטוטי (עבוי גלי של העור הקרוי אקנטוזיס ניגריקנס). וכמובן בהתאם לממצאים ניתן להמשיך בברור וטפול.

21/05/2019 | 07:49 | מאת: אברהם

שלום אני עם נוירופיברומאטוזיס, האם טיפול בלייזר יכול להסיר כתמי "קפה עולה"?

06/05/2019 | 09:38 | מאת: אוש

שלום. יש לי תינוק,כשהיה בן חודשיים עם סאבוריה קשה על המצח והראש הרופאה המליצה למרוח שמן זית. במשך שבוע מרחתי לו הרבה פעמים על הפצעים. בשבוע הזה טיילנו בחוץ ויצא שהנקתי אותו בין 4 ל5 פעמים על ספסל כשהוא לא מכוסה באזור הראש והמצח. השתדלתי לשבת בספסל מוצל אך יכול להיות שהשמש היתה והשילוב עם השמן זית מטריד אותי.אודה לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

נראה שהכונה שלך הינה לדלקת סבוראית (דלקת שכיחה בפנים ובקרקפת של תינוקות). שמון עור מגביר קליטת קרני שמש לעור ועלול להעלות סכון לכוית שמש. לכן יש צורך בהגנה והמנעות מחשיפה לשמש .

21/05/2019 | 09:04 | מאת: אוש

תודה דוקטור. מה הכי גרוע שיכול לקרות מעבר לכוויה?

האם זה אפשרי לעשות טיפול ב פיגמנטציה או שיטת השערה תוך כדי שתיית ריאקטיבי

לקריאה נוספת והעמקה

בעת טפול ברואקוטן יכולה להיות תגובת הצטלקות יתר כתגובה לטראומה ולכן מקובל להימנע במידת האפשר מטראומות (דוגמת ניתוחים) בעת הטפול. יש וכוח האם טפולי IPL להסרת שיער מותרים בעת טפול כזה. יש הטוענים שניתן לנסות הטפול בזהירות (שמוש ברמות קרינה נמוכות).

בנוסף, חשוב לצין שהסרת שיער בשעוה אסורה במהלך טפול ברואקוטן או קורטן. העור נוטה להתקלף עם השעוה.

01/05/2019 | 00:21 | מאת: יעל

התחילה לי לפניי שנה בערך כתם ממש בהיר וכמעט לא נראה לעין באזור השפם (לוקחת גלולות ומורידה שיער מעל השפה). בזמן האחרון הלכתי לים לכמה שעות והכתם נהיה ממש נראה לעין ונעשה כהה. רופא עור נתן לי משחה (אזומד ג'ל) ואמר שעליי לא להחשף לשמש במשך כחודש בטיפול במשפחה. האם לאחר חודש אוכל להחשף לשמש או שהפיגמנטציה תחמיר ? האם מותר לי להשתמש במשזף ביתי (קרם או מוס) בפנים או שזה ידבק לאזור ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

צריך לאבחן אם הכתם אצלך הינו מלזמה (פיגמנטציה המופיעה בעקבות טפול בגלולות או הריונות) או כתם שמש (SOLAR LENTIGO). אם האבחנה הינה מלזמה כדאי לשקול גם החלפת הגלולות באמצעי אחר (בנוסף להגנה משמש ואזומד). כדאי להמשיך בהגנה קפדנית משמש (מריחה לפחות פעמיים ביום).

29/04/2019 | 17:36 | מאת: אורנה

טיפול הלייזר גרם לי לכתמים שנראים כמו שטחי עור יבש חומים ומעט בולטים למגע? האם אפשר להסיר אותם עם חנקן נוזלי? מפריע לי בעיקר על הידיים שם יש לי כ 40 כתמים... האם במרפאות אסתטיקה אפשר לקבל טיפול לפי אזור?

לקריאה נוספת והעמקה

אולי פיגמנטציה פוסט אינפלמטורית ואולי הצטלקות. פנה לאבחון מדויק אצל רופא עור העוסק באסתטיקה.

29/04/2019 | 15:13 | מאת: אלון

שלום ד"ר, אני סובל מורידים בולטים בשתי הרגליים. התייעצתי עם שני כירורגים כדי לבדוק אופציות לטיפול וסתימת הורידים. בגלל שיש לי אחוז שומן יחסית נמוך (לא משהו קיצוני) והורידים קרובים מאוד לעור, שניהם הזהירו מאוד מפיגמנטציה שתישאר לפחות שנה ואולי לא תעבור בכלל. עד כמה התופעה נפוצה? יש איזשהי דרך להקל? להגביר את הסיכויים להיעלמות הפיגמנטציה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אינני מכיר דרך להימנע מפיגמנטציה כזו בעקבות טפולי ורידים ודמומים הקורים תוך כדי כך.

23/04/2019 | 14:21 | מאת: מרים

שלום עקב פיגמנטציה בשפה ובפנים רופא עור רקח לי משחה מיוחדת. העור נהיה אדמומי וקצת התקלף. נראה שיש החרפה ולכן הפסקתי. כרגע המצב הרבה יותר גרוע ממה שהיה. בשפה יש לי ממש כתם כהה מה שלא היה כ"כ נורא לפני המשחה. כרגע אני משתדלת מאוד להימנע מהשמש ומשתמשת בקרם יום של רש פוזה. שאלתי היא מה אפשר לעשות כדי להיפטר מהכתמים? בעיקר מעל השפה. חשוב לציין שאני בת 49 לא נוטלת גלולות אם אכן נגרמה כוויה המצב ישאר כפי שהוא? יתכן והשימוש ברש פוזה מחמיר את המצב? אשמח להמלצות אני בתסכול רב

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מרים כדי לענות כדאי לברר מספר נקודות. מה היתה האבחנה שניתנה לפיגמנטציה. האם זוהי מלזמה? אולי פיגמנטציה על רקע עדתי? וגם, מה היה הקרם שהשתמשת בו? האם הכיל חומצה רתינואית, ואם כן באיזה רכוז. אולי הדלקת לאחר שמוש בקרם נגרמה מרכוז גבוה מדי של חומצה רתינואית. יתכן ההחמרה בפיגמנטציה הינה בשל הדלקת שנגרמה מהקרם שהשתמשת שגרמה לפיגמנטציה פוסט אינפלמטורית (שלאחר דלקת). ההמלצה עתה היא קודם כל הגנה קפדנית משמש. ניתן לטפל באזומד (שהינו הידרוקינון ללא חומצה רתינואת ) וכמובן לחזור לרופא העור ולהתיעץ אתו.

13/04/2019 | 20:11 | מאת: תמר

היי, יש לי פיגמנטציה פוסט אינפלמטורית ברגל עקב חתך ברגל, זה מתבטא בכתם חום שלא נעלם כמה חודשים המקום לא נחשף לשמש כלל. כבר העלתי פה שאלה והד״ר הציע לי להשתמש באזומד. רכשתי את המשחה אך ממש בימים האחרונים התבשרנו בהריון והבנתי שעדיף לא להשתמש בזה בזמן ההריון. האם יש משחה רפואית אחרת שמומלצת ללא מרשם רופא בזמן ההריון? אשמח לעזרה תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה
16/04/2019 | 10:49 | מאת: מאיה

בקרם הבהרה של חוה זינגבוים את יכולה להשתמש בזמן הריון בוודאות.. תחפשי קוסמטיקאית שלה שמוכרת.. יש רשימה באתר לפי ערים.

לא ידוע לי ממה מורכב קרם ההבהרה של חוה זיגבוים והאם הוא מותר בהריון. אין הוכחות ברורות שהידרוקינון שהינו המרכיב החשוב בתערובת של קליגמן מותר בהריון ולכן מקובל שלא להשתמש בו בהריון. חומצה אזלאית AZALEIC ACID מותרת לשמוש בהריון.

חומצה אזלאית AZALEIC ACID מותרת לשמוש בהריון.

הגנה משמש חשובה מאוד. ניתן להשתמש בהריון בחומצה אזלאית (ראי בפורום בתשובות הקודמות).

11/04/2019 | 18:28 | מאת: אמיר

שיער שופע ללא התקרחות גברית טיפוסית במפרצים .בפדחת הראש יש צמיחה הפוכה ידידה שלי שמה לב שהסתכלה לעומק חור ממש קטן בפדחת הראש או דלילות שיער .מה ניתן לעשות שיצמח השיער בפדחת הראש נראה כמו אלופציה אראתה חור מנחש קטן בפדחת עם צמיחה הפוכה .גמל בזקן איפה הסנטר חור קטן .השתמשתי בסטרואיד למשך חודש הנוזלי לא עזר

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן ומדובר באלופציה אריאטה (נשירה החולפת בדרך כלל מעצמה תוך 4-12 חודשים) אך יש צורך בבדיקת רופא עור כדי לקבוע האבחנה.

10/04/2019 | 01:44 | מאת: שלו

מעונין לשפר את מרקם העור (עור אטופי)עור מחוספס בהגדלת זכוכית מגדלת נוטה לאדמומיות אריתמה וצלקות האם ניתן לשפר את הטקסטורה עור הפנים האטופי שלי ?ומהו הטיפול הקוסמטי או רפואי הכי טוב לעור פנים אטופי בכדי לשפרו?

לקריאה נוספת והעמקה

פנה לבדיקה במרפאה האסתטית " ורנר קליניק" במגדלי אלון. צריך לראות אם המדובר בנזק מתמשך בעור אטופי (אולי על רקע שמוש ממושך בסטרואידים) או שמדובר רק בנזקי שמש מתמשכים. במרכז אסתטי זה תוכל להיבדק אצל מומחים ברפואת עור העוסקים ברפואה אסתטית (דר הדס פרג או ד"ר אינס ורנר) . בהצלחה.

בן 25 גון עור כהה בעברי סבלתי מאסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס )ואקזמה . יש היפרפיגמנטציה לאחר דלקת בצוואר פיגמנטציה קשה עם כתמים לבנים משולבים בשכבת השניה של העור בדרמיס.יש אפשרות לטפל ושיהיה גון עור אחיד עם הפנים והצוואר והגוף.

לקריאה נוספת והעמקה

כדאי שתיבדק על ידי רופא עור. יתכן ומדובר בפיגמנטציה פוסטואינפלמטורית אך יתכן שיש צורך גם בטפול בדלקת האטופית / אקזמה. הטפול בפיגמנטציה הפוסטאינפלמטורית הינו על ידי הגנה משמש ומשחות הבהרה על בסיס הידרוקינון.

28/03/2019 | 21:03 | מאת: תמר

היי , אני בת 22, יש לי 2 סימנים בצבע חום-אדום ברגליים, כתוצאה מפצע שנוצר מסכין גילוח 2 הפצעים לעולם לא נחשפו לשמש כי הגנתי עליהם מהשמש ע״י לבוש ארוך וכבר עבר 3 חודשים מאז הפצע ועדיין יש סימן חום-אדום שלא עובר , האם פיגמנטציה יכולה להגרם גם ללא היחשפות לשמש? התחלתי למרוח קלו קט פעמיים ביום במיוחד, אני לא יודעת אם זה יהיה יעיל מכיוון שזה לא צלקת, זה סימן אדום-חום לא אסתטי האם קיים משחת הבהרה מועילה? בקרוב קייץ ואני מעוניינת שהכתמים האלה יעלמו ואיך קוראים לסימן האדום-חום לאחר פצע בשפה הרפואית? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה
29/03/2019 | 10:32 | מאת: תמר

היי אני מצרפת תמונה, לפי מה שקראתי הבנתי שמה שיש לי זה פיגמנצטיה פוסט דלקתית , זה הגיוני מכיוון שזה קרה עקב חתך בעור.. מה שיש לי זה סימן לבן ומסביב לסימן כתם פיגמנט חום אשמח להמלצות על קרם יעיל ומהיר להבהרה ללא מרשם רופא,תודה רבה

נראה שמדובר בפיגמנטציה פוסט אינפלמטורית. הטפול הינו הגנה משמש וחומרי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון במנון גבוה יותר מאשר אזומד וחמצה רתינואית והידרוקורטיזון.

פני לרופא עור לבדיקה ואבחון מדויק ולקבלת רצפט לקליגמן.

פיגמנטציה פוסט אינפלמטורית יכולה להיגרם גם ללא חשיפה לשמש. היא מוחמרת בחשיפה לשמש. קלוקוט הינה טפול לקלואידים וצלקות היפרטרופיות וכנראה לא תעזור לכתם פוסטאינפלמטורי.

01/04/2019 | 07:23 | מאת: תמר

אוקיי תודה רבה לך עזרת לי מאוד!

01/04/2019 | 07:27 | מאת: תמר

יש לי רק עוד שאלה בבקשה.. הבנתי שאזומד זה עוזר אך ורק לפיגמנטציה שנוצרה מסיבות הורמונלית או גיל וכו׳ האם במקרה שלי זה יכול גם להועיל? תודה רבה

01/04/2019 | 17:23 | מאת: תמר

היי.. אני חוזרת שוב עקב היותי היום אצל הרופא עור הוא בדק את הסימן ואמר שעם הזמן זה ידהה לבד תוך שנה.. ביקשתי את המשחות הנ״ל והוא אמר שכל המשחות הקיימות בשוק לא באמת מועילות וחבל סתם לרכוש אותם כי אם היה באמת משהו שעוזר אז לא היה מלא משחות אלא אחת בלבד. רציתי משחה שלפחות תזרז את זמן ההחלמה של הכתם אך הוא טען שאין טעם.. מה עליי לעשות? לרכוש משחה אזומד ללא מרשם מרופא? אני מפחדת שהמשחה עלולה לגרום לסרטן עור.. אשמח לייעוץ חוזר.. תודה ..

אכן הרושם מהספור שמדובר בפיגמנטציה פוסטאינפלמטורית. כדאי לדאוג להגנה טובה משמש ומשחת הבהרה על בסיס הידרוקינון. אזומד או התערובת של קליגמן.

יכול להועיל גם בפיגמנטציה פוסט אינפלמטורית. לעתים פיגמננטציה זו עמוקה מדי והמשחה אינה עובדת עליה ביעילות אך כדאי לנסות.

אזומד עשוי לעזור גם בפיגמנטציה פוסט אינפלמטורית

11/04/2019 | 20:03 | מאת: תמר

אוקיי תודה רבה, רכשתי את המשחה אזומד, לכמה זמן משך השימוש אתה ממליץ? והאם כשאפסיק הכתמים יחזרו?

לאחר טיפול פילינג בפנים (שבו העור התקלף) נוצרו כתמים כהים. האם יש מה לעשות להעלמת/שיפור הכתמים??

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן ומדובר בפיגמנטציה לאחר דלקת (POST INFLAMMATOROY HYPERPIGMENTATION). זוהי פיגמנטציה המופיעה לאחר דלקת שנגרמה מגורם כלשהו (גם פילינג עלול לגרום לפיגמנטציה כזו). ניתן לטפל בתכשירים מבהירים דוגמת התערובת של קליגמן (מכילה הידרוקינון, חומצה רתינואית והידרוקורטיזון) וחשובה הגנה קפדנית משמש.

שלום, לפני שנה הופיע בזווית הפה משמאל אצל בתי בת 7 נגע חיוור לבן. רופא עור ראשון שבדק את זה דרך מנורה כחולה אמר לי שזה ויטיליגו אבל כשפניתי לפרופ׳ דני בן אמיתי הוא בדק גם כן בדק את זה דרך מנורה כחולה ואמר לי שזה לא וטיליגו אלא יכול להיות post inflammatory hypopigmentation שיכול להיות כתוצאה מדלקת של ריור, הרפס וכו׳. אמר לי להשתמש במשחת דרמקול וזה יחלוף עם הזמן. מאז אני בדאגה כל הזמן ובודקת את זה לרוב. יש לציין שהנגע הוא בצבע לבן חיוור אבל לא צבע בהיר כמו חלב ובבדיקה אחרונה לפני חודשיים אצל פרופ׳ דני בן אמיתי נראה נגע ללא זריחה במורה הכחולה עם זאת מדאיג אותי שהנגע עדיין קיים. במקביל אין התפשטות או שינוי בגודל וצבע הנגע מאז שהופיע. מודה להתייחסות שלך למה שנכתב.

לקריאה נוספת והעמקה

פרופ' בן אמיתי אבחן הנגע כ- post inflammatory hypopigmentation , (כלומר פחות פיגמנט לאחר דלקת כלשהי באותו מקום) ולא ויטיליגו. אני מכיר את פרופ' בן אמיתי היטב והוא הכתובת הטובה ביותר ליעוץ כזה ואת יכולה להיות רגועה עם האבחון שלו ולהפסיק לדאוג.

06/03/2019 | 07:58 | מאת: בן

בן 27. לפני חצי שנה הייתה לי התפרצות אקנה (לא קרה מאז התיכון חוץ מאיזה פצע פה שום). גם עוד נישארו לי צלקות מהאקנה שהייתה לי פעם, אז החלטתי ללכת לייעוץ במרפאה אסתטית והתחלתי טיפולי PDL פלוס לקיחת רואקוטן (כמעט 5 חודשים). עברתי חמישה טיפולים עד כה והמצב אכן השתפר (הרבה מהצלקות טושטשו וכבר בקושי יש לי פצעונים חדשים), אבל גם יש לי מן כתמים כהים כאלה בעור הפנים שה-PDL לא מצליח לשפר וממש הייתי רוצה לפתור גם את הבעיה הזאת. בגלל הרוקאוטן אני מניח שפילינג כימי הוא מחוץ לשאלה (לפחות לזמן הקרוב). האם יש טיפול אחר שיכול לטפל בזה, או אולי חומרים מבהירים שיוכלו להבהיר ולטשטש את האזורים הבעייתיים?

לקריאה נוספת והעמקה

הרושם שמדובר בפיגמנטציה פוסטאינפלמטורית (בשל האקנה). כדאי להתחיל טפול בקליגמן או ESOMED עם הגנה קפדנית משמש. אם לא תהיה הטבה תוך חודש - חודשיים פנה למרפאה אסתטית לשקול הוספת טפול בIPL.

06/03/2019 | 02:48 | מאת: פיגמנטציה דלקתית pih בעור כהה

אהלן בחור בן 25סבלתי בילדותי מעור אטופי נותר צלקות בפנים והיפר פיגמנטציה בצוואר pih עם כתמים היפופיגמנטרים מעורבב ביחד מעוניין לטפל .כתמים של היפר והיפו גוון עור לא אחיד טרואמה של העור

לקריאה נוספת והעמקה

בצלקות אקנה בפנים ניתן לטפל בגלי רדיו (אם יש צורך בשלוב עם SUBCISION, חתוך בסיס הצלקת). בפיגמנטציות ניתן לטפל בקליגמן. ממליץ לך לפנות ליעוץ למרפאה אסתטית רצינית (לדוגמה, ורנר קליניק).

28/02/2019 | 23:54 | מאת: ליזי

הבנתי שתרכובת גליקמן לא תעזור עם כיתמי שמש... האם זה נכון? לפי נסיונך , מה מוריד כיתמי שמש טוב יותר פילינג כימי בינוני או פילינג לייזר co2?

לקריאה נוספת והעמקה

לכתמי שמש הטפול המתאים הינו IPL (אור מרוכז) לנגעים פיגמנטרים או לייזר לנגעים פיגמנטרים. קלוף בעומק בינוני או עמוק הינם כמובן טפול טוב אך זהו טפול עם פגיעה גדולה הרבה יותר בעור ועם צורך בזמן החלמה ארוך הרבה יותר.

27/02/2019 | 10:58 | מאת: כתם ורדרד חום לי פי הטבעת

יש לי ליד פי הטבעת כתם ורדרד חום הלכתי לרופא עור היא אמרה שזה ליגיטמי שמישתנה שמה הצבע וגם אני אחרי לידה

לקריאה נוספת והעמקה

במקרה כזה האבחנה צריכה להעשות בבדיקה על ידי רופא עור. אם יש ספק באבחנה ניתן לעשות ביופסיה קטנה.

יש לי כתמים באזור השפם שנראה כי הצטמצמו לאחר טיפול קוסמטיקאית ושוב גדלו. ההערכה הייתה שהמצב הינו כתוצאה מהתקן מירנה. ההתקן הוצא. חל שיפור בכתמים ןאחר כך שוב הם גדלו(אולי בעקבות מריחת יתר של קרם מסוים).מה אפשר לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

הרושם ממכתבך שמדובר במלזמה. מלזמה הינה פיגמנטציה המופיעה בפנים בעיקר בנשים בהריון או בנשים המקבלות טפול הורמונלי (גלולות למניעת הריון או גם IUD שגם מפריש הורמונים כמו המירנה). היא מתבטאת בכתמים חומים המופיעים בפנים. כתמים אלו מוחמרים בחשיפה לשמש. הטפול הראשוני במלזמות הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר), הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות או IUD מפריש הורמונים.

25/02/2019 | 21:15 | מאת: אביבית

שלום. לפני מס' חודשים נכוותי קלות במצח ממחליק וכעת נותר לי כתם חום. האם יש דרך להסיר אותו או להבהיר אותו? אודה לתשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר כנראה בפיגמנטציה שלאחר דלקת. ניתן להבהירה עם חומרי הבהרה על בסיס קליגמן. פנה לרופא העור שלך.

היי, עשיתי לייזר באיזור עצמות הלחיים בסה"כ 2 טיפולים ולאחר הטיפול השני שמתי לב ששבועיים אחרי בערך התחילו להיות לי כתמים לבנים על הפנים איפה שעשיתי את הלייזר. בתמונות עבר שמתי לב שיש לי את אותו צורה של הכתמים אבל אז הם היו הרבה פחות בולטים (גם אף פעם לא שמתי לב אליהם). האם יכול להיות שהלייזר גרם להם להיות יותר בולטים ? או שבגלל שאני נשמר מהשמש כבר 3 וחצי חודשים מאז הטיפול הראשון הם לאט לאט התבהרו ולא קיבלו שיזוף ? וקראתי שזה יכול להיות גם היפופיגמנטציה שלאחר דלקת אבל מסיפורים שראיתי זה קורה בדרך כלל אחרי כוויה שהיא מגלידה. אמנם הפנים שלי היו אדמומיות לאחר הטיפול אבל לא נכוותי או משהו כזה האם זה עדיין אפשרי ? תודה .

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה נוספת - האם רצוי עדיין להמנע מהשמש והיא יכולה להחמיר את הבעיה או אפשר להחשף מאחר ועברו כבר חודשיים וחצי מהטיפול האחרון

טפול בלייזר עלול להותיר היפופיגמטציה (פחות פיגמנט) שלאחר דלקת. במרבית המקרים יש שיפור גדול בהיפופיגמנטציה לאחר תקופה..

שלום, אני לפני 4 וחצי חודשים שברתי את הזרת בכף הרגל. מאז רק שאני עומד או יושב הכף רגל נהיית סגולה/אדומה. לאחרונה הופיעו לי נקודות אדומות קטנות על כף הרגל. וזה קצת מדאיג אותי רציתי לשאול שני שאלות: 1. האם זה מסוכן? 2. האם זה נגרם בגלל שהכף רגל שלי כבר כמה חודשים שאני עומד או יושב נהיית אדומה/סגולה *ככה הנקודות האדומות נראות http://www.up2me.co.il/v.php?file=2487361.jpeg מאוד אשמח למענה. תודה

יש צורך בבדיקה של רופא עור כדי לראות מהן הנקודות האדומות שהופיעו אצלך בכף הרגל (האם מדובר בתהליך דלקתי או בכלי דם).

22/02/2019 | 14:08 | מאת: יובל

שלום, אני בן 23 ויש לי כתמי פיגמנטציה (כמעין נמשים) בעורף, כתפיים, גב וצוואר. האם קיימים טיפולים להעלימם באיזורים אלו? המון תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הרושם שמה שיש יש לך הינו נמשים (FRECKLES). כדאי לחבדק אצל רופא עור לודא האבחנה. הגנה משמש עשויה לעזור להתבהרות הנמשים . אם הם מפריעים אסתטית ניתן לטפל בהם באור מרוכז (IPL) או לייזר לנגעים פיגמנטרים.

18/02/2019 | 23:41 | מאת: אורנית

שלום ! אני סובלת מזה שנים מרוזציאה ניסיתי כבר את המשחות והכדורים ןכעת התחלתי טיפול בקרם איברמסטין 1% אני משתמשת בו כבר 3 שבועות אך מצב העור שלי החמיר אני ממש אדומה ועם המון פצעים ,האם להמשיך למרוח או להפסיק העור ממש מגורה הרבה יותר מלפני תחילת הטיפול .תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אורנית השאלה הינה אם היתה אבחנה ברורה ממה את סובלת. אם המדובר ברוזציאה טפול בכדורי מינוציקלין יכול לעזור מאוד במצב זה. אם לעומת זאת, מדובר ב- DEMOCIDOSIS, תפרחת הנגרמת על ידי קרציוני דמודקס, כדאי לתת משחות מורידות דלקת (משחות עם קורטיזון) למשך זמן קצר, בנסוף כמובן לטפול שניתן נגד הקרצינוים. בנסוף לטפול כנגד הקרציון

בנוסף כמובן לטפול שניתן נגד הקרציונים על ידי האיברמקטין. כדאי להיבדק אצל רופא עור כדי לנסות להגיע לאבחנה ברורה.

15/02/2019 | 18:46 | מאת: יפית31

אני נמצאת בתאילנד כבר שבוע וחצי ולפי יומיים תצו לי כתמים על גב יד ימין שנראים כמו נמשים. אני יחסית שחומה מטבעי. ואין לי נמשים על העור. ממה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

כתמים חומים בהירים הנראי כמו נמשים והופעתם הינה לאחר חשיפה לשמש יכולים להיות נמשים. אפשרות נוספת , יתכן ומדובר בכתמי שמש SOLAR LENTIGINES.

שלום סבלתי מאטופיק דרמטטיס בבית השחי ובזרועות הייתה לי פריחה אדומה וגרד רופא עור נתן לי כמה סוגים של משחות עור וקרמים עם אסטרוידים אבל לא עזר עד שהוא נתן לי בסוף משחה בשם אלקום היא עזרה לי והעלימה את הגרד וגם את הפריחה עבר שבועיים מאז שהפריחה עברה אבל נשארו לי כתמי פיגמנטציה בבית השחי ובזרעות בצבע חום כזה ...האם זה עובר או שזה נשאר לכל החיים ?מה אני עושה כדי להעלים את הפיגמנט שנשאר?

לקריאה נוספת והעמקה

בתי שחי אינו מקום שכיח לדלקת עור אטופית. משחת האלוקום בה השתמשת הינה קורטיזון חזק (עם אפשרות פחותה מעט לתופעות לואי). הפיגמנטציה יכולה להיות פיגמנטציה שלאחר הדלקת (שהיתה שם) או שיכולה להיות ללא קשר לכך. יש צורך בבדיקת רופא עור.

30/01/2019 | 10:07 | מאת: ויס קלרה

שלום סובלת הרבה זמן מצריבה בפי הטבעת ובוולוןה שום משחה לא עוזרת לאחרונה קבלתי צמחיי מרפא לטיפול בהליקובקטר פילורי וזה מגביר מאד הצריבה הטם צמחי מרפא מגבירים צריבה בעור בשל חריפותם כמו זנגזביל

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור אם מדובר בבעיה אחת או בשתי בעיות נפרדות (האחת צריבה בעור הוולוה והשניה באזור פי הטבעת). צריבה באזור הוולוה יכולה להיגרם מסיבות שונות, כולל מזהום בקנדידה ועוד סיבות שונות. יתכן וצמחי מרפא שונים יש להם השפעה כמו אנטיביוטיקה ועלולים לגרום לפטרת נרתיק. לאבחון צריך להיבדק אצל גיניקולוג. לגבי צריבה באזור פי הטבעת, יש לכך סיבות שונות. תבלינים חריפים יכולים לגרום ולהחריף צריבה כזו.

28/01/2019 | 21:35 | מאת: ליכן פלנוס

שלום טופלתי בטיפולים פותותרפיים במשך חצי שנה עקב מחלת הליכן פלנוס כרגע ישנם כתמים שנשארו כבר מעל לשנה וחצי ועדיין כל פציעה או שריטה הופכת לכתם מה אני עושה איך אני מעלים את הכתמים האלו?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לנסות חומרי הבהרה (על בסיס הידרוקינון). ניתן להתיעץ עם מרפאה מוכרת לאסתטיקה לנסוי טפול בלייזרים שונים לנגעים פיגמנטרים .

שלום, יש לי כהות מתחת לעיניים דבר שתמיד הפריע לי אבל עכשיו יותר כי כל השטח גדל ויש גם קצת שקעים. זה לא פיגמנטציה כמו למשל שיש לעינת שרוף אלא זה נראה יותר כמו כלי דם או עור שקוף. זה מאוד מאוד מפריע לי המראה נראה עצוב. רציתי לשאול מה דעתך על אפשרויות טיפול? שמעתי שאפשר למלא עם שומן עצמי. האם זה מומלץ? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

צריך לבדוק מה הגורם. לעתים יש תהליך דלקתי כרוני הגורם לפיגמנטציה (פיגמנטציה בעקבות דלקת). לעתים מדובר בבעיה הקימת בעדות מסוימות (גנטית). לעתים יש שקעים באזור זה המחמירים את הכהות. כדאי להיבדק במרפאה העוסקת בבעיות אסתטית (דוגמת מרפאת "ורנר קליניק" כדי לראות איזה טפול מתאים.

24/01/2019 | 09:10 | מאת: לורן

ד"ר שלום, אתמול בערב הסירו לי כתם שמש מהאף בעזרת חנקן נוזלי. הרופאה לא אמרה לי מה צפוי פרט לאודם... כרגע הכתם הרבה הרבה יותר בולט! (מגוון זהוב הוא הפך לממש חום). האם זה הגיוני? למה אני אמורה לצפות השבוע? פוחדת שרק החמרתי את המצב! תודה רבה!

בעקבות הקפאה יש אודם ונפיחות, אחר כך נוצר גלד וכשהגלד מתקלף בדרך כלל כתם השמש נעלם ומתקבל עור בגון רגיל. לעתים באזור ההקפאה נשאר כתם בהיר יותר מהעור שסביבו.

היי, יש לי כהות מאוד קשה מתחת לעיניים היא לא נובעת משקעים אלא מפיגמנטציה של העור, הלכתי לרופא אסתטיקה במטרה להזריק חומצה הלארונית מתחת לעיניים אבל הוא אמר שלדעתו זה גנטי ולכן זה לא יהיה יעיל במקרה שלי, לכן הביא לי קרם הבהרה אמר לי למרוח על כל הפנים הבעיה שכל העור מתקלף לי ונהיה אדום וגם לא מפחית את הכהות...מה עוד אפשר לעשות? האם באמת הזרקות לא עוזרות במקרים של כהות מפיגמנטציה ללא שקעים?אשמח לעזרה.

לקריאה נוספת והעמקה

הזרקות לא עוזרות במקרים של כהות מפיגמנטציה ללא שקעים. פיגמנטציה מתחת לעיניים עלולה להיות בעיה קשה. סיבות לפיגמנטציה מתחת לעיניים יכולות להיות: גנטית או תגובה לדלקת עור באזור. אם יש שקעים באזור, הפיגמנטציה בולטת יותר. כדאי לזהות מה הבעיה: אם מדובר בפיגמנטציה בשל דלקת עור קלה חשוב לטפל בדלקת זו. טפולים אפשריים בפיגמנטציה הינם חומרי הבהרה, כמובן בשלוב עם הגנה קפדנית משמש

האם את מטפלת בעור מתבגר, הכוונה לטיפול קוסמטי. אני חברת קופת חולים מכבי

חלק ניכר מהעבודה שלנו הינה בעור מתבגר, עם כל ההתבטאויות לכך. טפולים אסתטיים לא נעשים במסגרת הקופות. את מוזמנת לפנות למרפאת ורנר קליניק (באופן פרטי), ב/ ד"ר אינס ורנר

17/01/2019 | 09:14 | מאת: תיקי

רופאת עור בצעה טיפול באמצעות מכשיר חנקן על כתם פיגמנטציה בעור הפנים. עתה הכתם מתקלף ואני מבקשת לשאול מה ניתן למרוח כדי להגן על האזור

לקריאה נוספת והעמקה

הקפאה עם חנקן נוזלי הינה אחת השיטות להורדת נגעים פיגמנטרים דוגמת כתמי שמש. מלנוציטים רגישים מאוד להקפאה. אין צורך בטפול נוסף לפיגמנטציה. כמובן שיש צורך בהגנה טובה משמש למניעת חזרת הבעיה שהיתה.

שלום, איך מחדשים את עור הפנים כך שפחות יהיה מחוספס לכהי עור, מבלי לגרום לפיגמנטציה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בכהי עור צריך להיזהר עם כל טפולי הפילינג (כימי או לייזר) שכן כל תהליך דלקתי עלול לגרום לפיגמנטציה. ניתן לבצע זאת בזהירות ואף לשקול תכשיר למניעת פיגמנטציה. כפי שצינתי יש מגן גדול של אפשרויות, כימי, לייזרים וכו'. פני למרפאה המתמחה בבעיות כאלו ( לדוגמה, ורנר קליניק)

15/01/2019 | 10:58 | מאת: יעל

שלום, כיצד מטפלים? זה במפשעות באזור הירך. יוצא מקו הבקיני. האם זה הורמונלי? ראיתי שכתבת על משחת הבהרה, ממה מורכבת?

לקריאה נוספת והעמקה

פיגמנטציות במפשעות יכולות להיות על רקע דלקת מתמשכת , בעיקר בכהי עור (פיגמנטציה שלאחר דלקת). קודם כל צריך לבדוק אם יש תהליך דלקתי באזור (שפשפת, פטרת וכו'). אם יש, צריך לטפל בו. בפיגמנטציה ניתן נסות לטפל בחומרי הבהרה (בדרך כלל על בסיס הידרוקינון).

12/01/2019 | 00:03 | מאת: גאיה

שלום , הלכתי לרופא עקב ברונכיטיס וקיבלתי אנטי ביוטיקה ושלל תרופות , בנוסף שאלתי אם היתכן שהתפרץ לי הרפס (יש לי אדמומיות מעל השפה ומן פצעונים קטנים כאלה לא כמו השלפוחיות "הקלאסיות" של הנגיף ) , הוא בחן מקרוב ואמר שלדעתו זה לא הרפס וזה בגלל הברונכיטיס והביא לי מרשם לזובירקס . אז אני מאוד מבולבלת . תודה רבה :-)

לקריאה נוספת והעמקה

אדמומית מעל השפה עם פצעונים קטנים יכול להתאים להרפס.. לעתים הרפס מתפרץ בעקבות דלקת בדרכי נשימה עליונות ואולי זה המקרה. זובירקס הינו טפול להרפס. יתכן ולא הבנת את הרופא , פני אליו שוב להבהרה.

11/01/2019 | 17:21 | מאת: אולה

שלום, 1. זה נכון שאם אמרח ווזלין על העור נניח בפנים זה יעשה לעור גווון שחור? 2. היית ממליץ לי למרוח ווזלין רק בלילה מאחר וכל העור שלי מתקלף עקב שימוש במשחת גליקמן? אני מרגישה שקרם לחות לא מספיק ועדיין גורם לו להיות יבש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אולה העור שלך מתקלף ויבש עקב שמוש במשחת קליגמן? אין זה דבר תקין. יתכן ורכוז החומצה הרתינואית גבוה מדי או שנעשית מריחה של כמות גדולה מדי או שיש דלקת אלרגית למגע מהקליגמן. לא אמור להיות קלוף או יובש משמעותיים כתוצאה ממשחת הקליגמן. וזלין לא גורם לעור לגון שחור. יתכן יש בעיה בשמוש עם הקליגמן. אני מציע להפסיק הטפול ולפנות ליעוץ רופא עור.

סיימתי לפני חודש טיפול של חצי שנה 40 מ״ג, רופא העור אמר שאפשר לחזור לעשות שעווה לאחר חודש. אתמול הלכתי לקוסמטיקאית, היא עשתה לי פס קטן לראות תגובה של העור ואכן יצא פס חום שטחי על העור. היא מרחה לי מיד אחכ ביאפין ואני ממשיכה למרוח עד עכשיו. האם תשאר צלקת? כיצד ניתן לטפל? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אציין כי אני בת 20

יש גישות שונות לטפול בשעוה להסרת שיער לאחר סיום טפול ברואקוטן. הגישה השכיחה היא שניתן לנסות חודש לאחר סיום הטפול. יש הממליצים על גישה זהירה יותר וממליצים לחכות יותר, אפילו 3 חודשים. גישה זו שונה מטפולי לייזר להסרת שיער. בטפולי לייזר הגישה המקובלת הינה לחכות 6 חודשים לאחר סיום הטפול ברואקוטן..

אני בת 22 ועור הפנים שלי בגדול חלק . לפני כשבוע וחצי בערך הופיע לי 'חצקון' כואב וגדול מאוד בלחי , נראה לי שזה היה סוג של אבצס ולא חצקון הורמונלי.. החצקון נעלם והותיר כתם שטוח דהוי מאוד בצבע אדמדם/ חום ששונה מבצע העור שלי ולמרות שלא רואים את זה באופן בולט זה מפריע לי ואני חוששת שמדובר בצלקת . בכל מקרה מורחת קרם הגנה כל בוקר. האם לגשת לרופא עור או שזה עשוי להיעלם עם הזמן? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

אם הכתם אדום תוך מספר שבועות הוא יתבהר לאט. אם הכתם חום, יתכן ומדובר בפיגמנטציה שלאחר דלקת. כדאי להקפיד על הגנה משמש. בדרך כלל יש הטבה תוך מספר חודשים. ניתן אף לטפל בחומרים מבהירים (דוגמת הידרוקינון)

האודם במקום של תהליך דלקתי ילך ושתפר עם כווץ כלי הדם במקום. תוך מספר חודשים הכל יעבור.

שלום רב, אשמח ממש להתייעצות, עקב כך שרופאת העור המטפלת בי אינה זמינה בתקופה האחרונה. יש לי כתמי פיגמנטציה רבים על העור בזרועות, נראה קצת כמו פצעונים כהים (צלקות), קיבלתי מהרופאה ret-avit 0.05%, ומשתמשת 3 פעמים בשבוע, כבר למשל חודש ושבוע. החלו לי גירודים בזרועות והכתמים שהיו כהים האדימו, האם להמשיך בטיפול או לעצור? (כרגע הנראות של העור בזרועות רק החמיר במקום להשתפר). תודה רבה על המענה!

לקריאה נוספת והעמקה

נראה שהחומצה הרתינואית 0.05% גרמה לגירוי. ממליץ להפסיק הטפול בה. לאחר שכל הדלקת תחלוף ניתן להשתמש ב- ESOMED 4%

יש משהו שביכולתי לעשות כדי שהדלקת תעבור? למרוח אלוורה (יש לי צמח) או פניסטיל? או משהו אחר שאתה ממליץ? תודה.

אל תשמשי באזומד 4ִֵ% זה לא עושה כלום וזו משחה ללא מרשם רופא.

אזומד 4% מכילה הידרוקינון 4%. הידרוקינון מפריע ביצירת פיגמנט המלנין. הידרוקינון הינו מרכיב חשוב בטפולים בפיגמנציות דוגמת מלזמה או פיגמנטציות שלאחר דלקות. הוא המרכיב החשוב בתערובת של קליגמן (בדרך כלל משתמשים בו בתערובת זו ברכוזים גבוהים יותר).

29/12/2018 | 16:36 | מאת: אדוה

שלום ד"ר, איזה טיפול נים אתה מציע לחידוש טקסטורת העור לא לבהירי עור?- כלומר אני בעלת גוון נס קפה ומשתזפת. הבנתי שמסוכן כי אפשר לחטוף אחרי הטיפול פיגמנטציה. ובכל זאת, אין איזה טיפול? ויש לי כמה נקודות שמש על לחי אחת בהירות. ובא לי להסירן. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור לי למה הכונה ב"נקודות שמש". צריך בדיקת רופא עור לאבחנה מדויקת.

היי אני בת 26, עם עור כהה יחסית, אובחנתי אצל רופאי עור כבעלת רוזיציאה, מה שלא כל כך מתאים לאוכלוסיה של המחלה. בכל זאת, סובלת מאדמומיות ומעט בלוטות חלב בפנים. איך אני יכולה לדעת איזה סוג של טיפול ליזר יכול לעזור לנקודות של נימי הדם האדומות בפנים? האם כדאי לטפל גם בתרופות כגון כדורים? היכן ניתן לבצע את טיפולי הלייזר? האם יש המלצה לרופא המתמחה בכך באזור חיפה? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

טפול לנימים המופיעים ברוזציאה יכול להעשות על ידי IPL (עם פילטרים לנגעים וסקולרים) או לייזרים לכלי דם (בעיקר PULSE DYE).

19/12/2018 | 09:25 | מאת: דנה

בעלון לצרכן כתוב שאין להשתמש במוצר לאחר חודשיים מזמן הפתיחה (אך ניתן להשתמש בו ברצף עד ל-3 חודשים). האם יש לכך בסיס? המוצר רק פחות יעיל או שיש סכנה להשתמש?

התכשיר עלול להיות פחות יעיל. לא ידוע לי על סכנה למשתמש.

השתמשתי באזומד 4% לצורך טיפול במלזמה במשך חודשיים ללא שיפור. נאמר לי להשתמש באזומד 4% ורטאויט 0.05% ל-3 חודשים אך אני מפחדת שהמצב יחמיר כתוצאה מהיפר-פיגמנטציה כי העור שלי רגיש. - יש צורך לשלב סטרואידים כמו שיש בקליגמן או שבגלל שהאחוזים בקליגמן יותר גבוהים יש שם צורך בסטרואידים? - האם עדיף למרוח את שניהם באותו היום או אחד בכל ביום? - כמה זמן ברצף מותר להשתמש באזומד 4% וכמה זמן הפסקה צריך לעשות עד שמותר להתחיל שוב? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

אם אזומד 4% לא עזר כדאי לנסות רכוזים גבוהים יותר ובשלוב עם רתין A והידרוקוטיזון. ניתן לנסות תערובת של קליגמן עם הידרוקינון 6% , רתין A 0.025% או 0.01% והידרוקורטיזון. ברכוז זה של חומצה רתינואית בדרך כלל הסכון לגירוי עור קטן מאוד.

תודה. כמה זמן ברצף מותר להשתמש בהידרוקינון?

במנונים נמוכים ניתן לשתמש תקופות ארוכות. במנונים גבוהים כדאי להגביל משך שמוש (מספר חודשים , חצי שנה..)

06/12/2018 | 13:37 | מאת: יאנה

שלום ד״ר, יש לי כתמי שמש, נמשים וכתמים לאחר אקנה. קוסמטיקאית רפואית הציעה טיפול לייזר ipl. השאלה שלי היא האם לייזר זה עובד בצורה של קילוף השכבה העליונה של הפנים? כי אם כן הבנתי שהדבר לא מומלץ לטווח הרחוק ומשאיר את העור חשוף ולא מוגן ברמה שקרם הגנה יכול לא להספיק להגן על העור. אציין גם שאני דיילת אוויר ומפחדת שקרבה מרובה לקרינה תעשה לי יותר גרוע לאחר הלייזר? האם אין טיפול לפיגמנטציה שמפרק את המלנין ומפזר אותו ללא להוריד את השכבה העליונה של העור? ברשותך עוד שאלה, מתלבטת להתחיל עם רואקטן עקב אקנה וריבוי פעילות בלוטות החלב, האם מינון נמוך שיקטין תופעות לוואי לא יעיל בכלל כמו קורס מלא של התרופה? והאם ניתן לצפות לאחר מכן שהנקבוביות ייסגרו אפילו טיפה? והעור יראה חלק יותר? או שאין קשר?

לקריאה נוספת והעמקה
07/12/2018 | 17:31 | מאת: יעל

היי, קודם כל יש לייזר שזה אורך גל אחד ויש IPL- שזה לא לייזר, זו אלומה של אור באורכי גל שונים. מידת אורך הגל קובעת את עומק החדירה. לייזר רק רופא מותר לו להשתמש. לגבי השיטות הללו אם תקראי בגוגל תביני שיש כאלו שפונות לטיפול בעומק העור ולכן העור לא מתקלף הן רק מפוצצות את המלנין. לעומת שיטות שמטרתן לקלף את העור = פילנג ע"י לייזר. וזה אכן פילנג. יש גם טיפול כימילפיגמנטציה = נוסחת קליגמן שמעכב יצירת מלנין. מרשם ע"י רופא בלבד. אני התחלתי כעת. זה ממש עושה עור אדום צריך יום כן יום לא אסור שמש זה ממש מיבש את העור. מכיל הדרוקיניון שזה החומר שמעכב מלנין. וחומצה רטינואית שמחדשת את העור . רוקאוטן ניתן למקרה אקנה עם צלקות ובהחלט משפר את מרקם העור זה חומר טרטרוגני כלומר גורם למומים בעובר לכן אסור הריון. גם הוא מכיל רטינול. את צריכה להתייעץ עם רופא עור מה מטרת הטיפול? לעור חלק ונגבוביות עדינות אפשר לשתמש במשחה רטוויט שזה שוב רטינול וכל התכשירים שציינתי בעצם מכילים חומצה רטינולית שזה נגזרת ויטמין A שידועה כיום כאנטי איגינג ומחדשת העור ועושה מרקם עדין יותר. בכל הטיפולים אכן העור רגיש יותר וזקוק ללחות ומסנני הגנה למריחה כל שעתיים. רופא עור הסביר לי: אם את רוצה עור טוב ואחיד את צריכה כל השנה למרוח קרם הגנה - היום יש ג'ל הגנה שזה שקוף ולא רואים פס לבן. רובם מכילים אנטיאוקסידנטים שזה ויטמין E +c ובלי קשר זה כמו פריימר לפני איפור שיושב ממש טוב על זה. גם מינוציקלין עושה עבודה טובה לאקנה. ויש גם במשחות ולא ככדורים. בהצלחה

ממה שאת כותבת יש לך שלושה סוגי נגעים: כתמי שמש, נמשים וכתמים לאחר אקנה. הכתמים לאחר אקנה הינם חומים או אדומים? גון האור שלך הינו בהיר או שחום? אם הם חומים מדובר בפיגמנטציה לאחר דלקת (POST INFLAMMATORY HYPERPIGMENTATION} בשל אקנה מודלק. יש טפולים שונים בחומרים מבהירים וכמובן הגנה טובה משמש אולם חשוב לטפל בצורה יעילה כנגד האקנה. טפול באיזוטרטינואין (קורטן או רואקוטן) הינו היעיל ביותר. אם אין לך הפרעה הורמונלית בסיסית יש סכוי טוב לרפוי קבוע (בשני שליש מהמקרים). ניתן גם לטפל במנון נמוך לאורך זמן . היתרון " אין כמעט תופעות לואי. החסרון, בדרך כלל הטפול אינו מביא לרפוי קבוע. אם הכתמים אדומים אין המדובר בפיגמנטציה. זוהי תוצאה של האקנה המודלק ותוך מספר חודשים כלי הדם מתכוצים וקים שיפור. בכל מקרה, חשוב לטפל באקנה. כתמי שמש (SOLAR LENTIGINES) הינם כתמים המופיעים בעקבות חשיפה מתמשכת לשמש, בדרך כלל בבהירי עור. הטפול הינו הקפאה בחנקן נוזלי, טפול ב- IPL (קרן אור מרוכזת)) או בלייזר לנגעים פיגמנטרים. לגבי נמשים, אלו כתמים חומים, בדרך כלל בהירים, המופיעים בגיל ילדות בפנים ואף בגב באזורים חשופים לשמש. בדרך כלל אינם מהוים בעיה אסתטית. הגנה קפדנית משמש תביא לשיפור. לסכום, כדאי לך להתיעץ עם רופא עור המטפל גם בבעיות אסתטיות ולא להסתפק ביעוץ קוסמטיקאית. כדאי לך לפנות ל"ורנר קליניק" ליעוץ אצל ד"ר הדס פראג (היא תוכל לטפל גם רואקוטן וגם אם יש צורך בטפול ב- IPL ,).

04/12/2018 | 14:18 | מאת: אפרת

שלום, האם טיפול בלייזר יכול להסיר כתמי היפר פגמנטציה שקיימים שנים רבות? בערך 10 שנים. ואם כן איזה מכשיר בדיוק?

בסבירות גבוהה שכן. יש היום מגון גדול של סוגי לייזרים ומכישרי IPL (אור מרוכז). צריך לפנות להתיעצות לרופא עור המומחה בטפול במכשירים אלו או למרכז המתמחה בטפולים אלו.

04/12/2018 | 10:29 | מאת: אראלה

שלום, התחלתי להשתמש במשחת קליגמן. אבל הבעיה שלי היא שאני שמה מסנן קרינה משמש אז העור קצת צורב ואני מרגישה אי נוחות. רכשתי כעת " סאני care" של קופת חולים מכבי זה ג'ל שקוף לפנים וכתוב שהוא היפואלרגני. מה עושים? האם זה הקרם הספציפי?

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן והצריבה הינה מתכשיר הקליגמן. תכשיר הקליגמן מכיל חומצה רתינואית העלולה לגרום לצריבה. ניתן להשתמש ברכוזים שונים ויתכן ולעור שלך הרכוז שקבלת גבוה מדי.

06/12/2018 | 00:18 | מאת: אראלה

תודה. לא האי נוחות זה ממקדם ההגנה. שמתי אחר וזה השתפר. צריכה עזרתך: אתה יכול להמליץ לי על קרם לחות לשימוש כי העור יבש? שוב חשוב משהו שלא יגרום לצריבה. ולגבי ניקוי: מותר לנקות את הפנים עם אמול דל ד"ר פישר?

קרמים משמש אינם אמורים לגרום לצריבה. גם אלרגיות אליהם הינו דבר מאוד לא שכיח. קרמים של ד"ר עור , ד"ר פישר, AVENE ולה רוש פוסה הינם בדרך כלל באכות טוב.

03/12/2018 | 03:35 | מאת: יניב

שלום אני מעשן דיי הרבה לאחרונה שמתי לב שנהיו לי כתמים חומים באצבעות באזור שאני מחזיק את הסיגריה ...זה דיי מעצבן .מה ניתן לעשות?

לא ידוע לי על טפול לכך.

01/12/2018 | 21:45 | מאת: לינוי

היי תוך כמה זמן הג׳ל אזומד אמור להשפיע על כתמי עור? אני מרגישה שהג׳ל לא משפיע על הכתמי עור שלי כתוצאה מהארנה ואשמח לעזרה ולמענה

לקריאה נוספת והעמקה

בדרך כלל תוך כחודש ניתן כבר לראות תגובה משמעותית