פורום פיגמנטציה - כתמי עור

הפורום יחזור לפעילות בקרוב
כתמים על פני העור מהווים בעיה שכיחה, בעיקר בנשים, וגורמים להפרעה אסתטית קשה. היות וישנם סוגים שונים של כתמים, חשוב מאוד הן אבחון הבעיה והן זיהוי הגורמים המחמירים. הגישה הטיפולית כיום הינה, מצד אחד זיהוי הגורמים לכתמים (וניסיון להימנע מהם) ומצד שני טיפול בפיגמנטציה הקיימת. קיימים היום טיפולים רבים ושונים לכל סוגי הכתמים על פני העור: מחומרים שונים המפריעים לייצור המלנין (הפיגמנט החום בעור) או חומרים המפרקים מלנין יחד עם הגנה משמש, עד מכשור מתקדם היכול להועיל בפרוק וסילוק הפיגמנט. למרות שברוב המקרים המאובחנים ומטופלים בצורה נכונה ניתן לטפל בקלות יחסית וביעילות רבה, לעיתים אנו נתקלים במקרים קשים ועמידים לטיפול. במקרים אלו יש לעיתים צורך בשילוב של טיפולים שונים וביצירתיות למציאת הטיפול הפרטני המתאים. פורום זה נועד לתת מענה לשאלות לגבי כתמים על פני העור באבחון ובמתן מידע ולגבי גישות טיפוליות. לכניסה לפורום לחצו כאן.
993 הודעות
964 תשובות מומחה

מנהלי פורום פיגמנטציה - כתמי עור

27/04/2015 | 10:25 | מאת: ציפי

שלום האם שמן קיק מצמיח גבות הרוקח בבית מרקחת המליץ לי

לא ידוע לי על השפעה כזאת.

24/04/2015 | 12:58 | מאת: דליה

שלום רב אני מטפלת בכתמי עור בפנים בקרם הבהרה בנוסחאת קליגמן. שאלתי היא : אם אני מורחת קרם הגנה של סבוקלם שהוא מוגדר כסאן בלוק מקדם הגנה 30 . האם אני יכולה להחשף לשמש ללא דאגות ? יוצאת לטיול למשך שבוע ומודאגת מכך שלא תהיה ברירה ואחשף לשמש. בשעות הבוקר ואחר הצהריים גם כובע לא יעזור. במיוחד בנהיגה. שאלה נוספת: האם ניתן לעשות הפסקה בטיפול למשך שבוע ? ולהמשיך אחר כך כרגיל ? התחלתי את הטיפול לפני חודש. היתי בטיול בשבוע האחרון. הרגשתי שעור הפנים קצת יותר רגיש לקראת היום החמישי. אמורה לצאת בעוד כחודש לטיול נוסף בתנאי שטח. מקווה לקבל המלצות כיצד לנהוג.

24/04/2015 | 13:12 | מאת: דליה

המינון בו אני משתמשת הוא: הידרוקינון 5% טרטינון 0.05% הידרוקורטיזון1%

את יכולה לעשות הפסקה למשך הטיול (להתחיל בה מספר ימים לפני היציאה לטיול). רתין A (המצוי בתערובת של קליגמן) ברכוז 0.05% מגביר הרגישות לשמש.

26/04/2015 | 00:00 | מאת: דליה

תודה. האם זה אומר שבתקופת הטיול אוכל להחשף לשמש ללא דאגה. כמובן תוך שימוש בקרם הגנה ?

את צריכה להקפיד על הגנה משמש (קרם הגנה כל מספר שעות) מכיון שחשיפה לשמש מחמירה פיגמנצטיות עוריות .

23/04/2015 | 13:41 | מאת: אסנת

שלום, כמה זמן קרם קליגמן פעיל על העור מרגע מריחתו? תודה

הידרוקינון מפריע לפעילות טירוזינז, אנזים המתחיל את שרשרת יצירת המלנין. מקובל למרוח אותו פעמיים ביום (או פעם ביום) ומכך ניתן להסיק שזמן פעילותו בעור קצר.

29/04/2015 | 21:24 | מאת: אסנת

20/04/2015 | 15:24 | מאת: אבי ק

שלום רב, הנני מטופל בנאטורפיל באחד מהסניפים ואני עושה הסרת שיער בכתפיים ודילול בחזה והבטן. לאחר 4 טיפולים עם הפרש של 3 חודשים בין כל טיפול לטיפול, שמתי לב ממש לקראת הטיפול הרביעי שפתאום כל האיזור שבו אני עושה לייזר מלא בכתמי פיגמנטציה שנראים די בבירור. עוד לא הספקתי ללכת לרופא עור אבל עברתי אצל רופאת המשפחה שלי שנתנה לי הפנייה לרופא עור והיא הגדירה את מה שיש לי על ההפנייה "כהיפר פיגמנטציה". הכתמים מכסים ממש את כל האיזור של הכתפיים,החזה והבטן. מה ניתן לעשות כרגע?

מדובר כנראה בפיגמנטציה לאחר דלקת שנגרמה על ידי הלייזר או ה IPL ששימשו להסרת שיער.. טפולים אפשריים הינם הגנה משמש ושמוש בתערובת של קליגמן עם הידרוקינון. בכל מקרה, יש צרך בבדיקת רופא לאבחון מדויק.

19/04/2015 | 23:15 | מאת: גליה

היי, אני בת 20, קיבלתי מרופא העור את האנטיביוטיקה דיספטיל פורטה 960 מ"ג, קפליה ליום למשך 30 יום. מה דעתך על הטיפול בהתחשב שבכך שהתרופה לא מתווית לטיפול באקנה ובמינונה הגבוה לתקופה של חודש? תודה.

האנטיביוטיקות שהינן יעילות כנגד אקנה הינן טטרהציקלינים, מקרולידים (אירתרומיצין, רוליד ואזיטרומיצין, סולפה (דוגמת דיספטיל) וקלינדהמיצין. הרופא שלך נתן לך אנטיוטיקה שבהחלט בעלת פעילות טובה כנגד אקנה.

19/04/2015 | 09:32 | מאת: דינה

שלום איזה משחה יכולה להבהיר בפנים חוץ מהגרוקינון לשימוש בטוח האם אדפרין טוב גם לכתמים

הידרוקינון (אזומד 2% ו4% ) או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר הינם הטפולים הטובים ביותר להיפרפיגמנטציות. אדפרין בעל פעולה חלשה יחסית וגם עלול לגרום לגירוי עור.

19/04/2015 | 09:31 | מאת: ציפי

האם אפשר להשיג בארץ לטיס משחה לצמיחת גבות? ואם לא איך אפשר להשיג ? תודה לכם יש לי גבות דלילות

אין בארץ

16/04/2015 | 22:30 | מאת: דליה

שלום, אני סובלת מהיפר פיגמנטציה באזור הפנים, התעניינתי בטיפול לייזר והרופא המטפל חושש שמדובר במלזמה ולכן הכתמים יחזרו בקיץ. האם ניתן לאבחן חד משמעית שמדובר במלזמה? תודה

האבחנה של מלזמה הינה אבחנה קלינית (ספור מחלה ומראה). בדרך כלל ניתן לאבחן חד משמעית על בסיס הקליניקה. מלזמה הינה פיגמנטציה המופיעה בפנים בעיקר בנשים בהריון או בנשים המקבלות טפול הורמונלי (גלולות למניעת הריון). היא מתבטאת בכתמים חומים המופיעים בפניםומוחמרים בחשיפה לשמש. הטפול הראשוני במלזמות הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר), הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות.

ניתן לקנות עוד אזומד דרך קופת החולים. יש לי כתם חום גדול שהצלחתי להוריד בפילניג קל וחזר בצורה קשה על אף ששמתי מוצרי הגנה כל הזמן מה עושים?

אזומד בטוח לשמוש. יש אזומד עם הידרוקינון ברכוז % 2 או ברכוז 4%. יש הידרוקינון בתוך התערובת של קליגמן ברכוזים גבוהים יותר ואז הסכנה לגירוי העור גבוהה יותר..

שלום רציתי לשאול לגבי כתמי עור שיש לי באיזור החזה העליון ומתפשט בצוואר בצורת עיגולים קטנים

שלום משה קימות אפשרויות שונות . לדוגמה: כתמים כאלו יכולים להיות פטרית שמש או פריחה וירלית הקרויה PITYRIASIS ROSEA. אתה צריך ללכת להיבדק אצל רופא עןר.

12/04/2015 | 17:05 | מאת: גילה

שלום. יש לי שאלה . מתי רצוי למרוח מקדם הגנה? בבוקר אין לי בעיה. אני מורחת שמה מייקאפ ויוצאת לעבודה. השאלה איך עליי למרוח בפעם השניה אם אני עם מייקאפ ? אני יודעת שהשאלה דיבילית אבל מאחר והכתמים שלי מאוד מאוד משמעותיים אני לא מסתובבת בלי. לכן אני מורחת פעם ביום בבוקר. תודה רבה על העזרה

קרם הגנה מגן ל 3- 4 שעות ולכן בצהריים יש צורך למרוח שוב. אין ברירה אלא לשטוף את ה MAKEUP למרוח קרם הגנה ואחר כך שוב MAKE UP.

04/04/2015 | 23:20 | מאת: גילה

שלום. יש לי כתמי פגמנטציה קשים בפנים. הבעיה נמצאת בבני המשפחה המורחבת בעלי עור הכהה. ניסיתי מגוון משחות לעור הפנים ללא הצלחה. מאוד מאוד מתוסכלת. מה אפשר לעשות? אני יודעת שהדבר קשה יותר לבעלי עור כהה. תודה רבה על העזרה

את צריכה ללכת לרופא עור לאבחן מהי הבעיה. האם זוהי מלזמה, פיגמנטציה המופיעה בעיקר בנשים בהרינות או נטילת גלולות או היפרפיגמנטציה המופיעה לעתים בפנים (בעיקר סביב העיניים) ולעתים בעיקר בצואר בעדות מסוימות. בשתי הבעיות טפול בקליגמן (תערובת של הידרוקינון עם חומצה רתינואית והידרוקורטיזון) עם הגנה קפדנית משמש (פעמיים ביום..) עשויה לעזור. לעתים יש צורך לעלות ברכוז הקליגמן. אם המדובר במלזמה הפסקת טפול הורמונלי עשויה לעזור. לעתים ניתן לשלב בקליגמן גם טפולי פילינג שטחיים. מלזמה מגיבה לטפול יותר מהיפרפגימנטציות על רקע עדתי.

29/03/2015 | 13:25 | מאת: שני

שלום רב, לפני 3 חודשים נכוויתי בירך העליונה שטח 5*8 בערך כוויה דרגה 2. האיזור משתקם ונראה הרבה יותר טוב ממה שהיה. כרגע יש לי פיגמנטציה משתנה (חלק מהאיזור חום בהיר וחלק בהיר מעט מגוון העור הטבעי שלי) והעור עדיין מעט ורדרד לפעמים. הונחיתי לא להיחשף לשמש שנה אם אני אלך לים כשהאיזור חשוף ואמרח עליו מסנן קרינה זה בסדר? או שאני חייבת לכסות את האיזור בבגדים? תודה!

ניתן למרוח קרם הגנה כל מספר שעות, רצוי עם מקדם הגנה של לפחות 30.

30/03/2015 | 23:16 | מאת: שני

28/03/2015 | 22:09 | מאת: יערה

בת 75 מטופלת באירסה, שאחת מתופעות הלואי שלה היא פריחה עורית, יובש קיצוני של העור ועוד... התופעה שמפריעה לי ברמות קשות היא הפריחה בפנים שהתחילה כאקנה ויובש והתפתחה לכתמי סומק עזים בלחיים, באף או במצח ולעיתים גם בצואר. אני משתמשת בסבוקאלם ג'ל להרגעה שתחילה עזר מאד אך נראה לי כי חדל להשפיע. כמו כן רופא עור רשם לי תכשיר שנקרא: GEL BROMELAIN 0.33. תכשיר זה הוכן באפן מיוחד במעבדה של הסופרפארם ולפי ההוראות שקראתי באינטרנט מותר להשתמש בו אחת ליום. תחילה היתה הקלה לכמה שעות אך כנראה שגם כאן יש הפחתה ביעילות. התופעה גורמת לי לסבל רב ובגללה אני מתעוררת מספר פעמים בלילה ומורחת סבוקאלם. ברור לי שהיובש מקצין את התופעה ואני נמנעת מחימום. שאלתי האם יש תרופה או תכשיר כלשהו שיסייע לי כנגד התופעה המטרידה הזו?

שלום יערה יכולה להיות תפרחת דמוית אקנה (אקנאיפורמית ) קשה כתגובה ל - IRESA. ניתן לטפל במריחה בתכשיר אנטיביוטי משולב עם קורטיזון (טראולון או פוסיקורט). בתפרחות קשות ניתן להוסיף גם אנטיביוטיקה דרך הפה (מינוציקלין, 50 מ"ג פעמיים ביום) . בדרך כלל גם ללא טפול יש הטבה בתפרחת לאחר חודש או חודשיים אבל כמובן אני ממליץ לטפל. פני לרופא העור שלך לקבלת הטפול ואם אין תגובה טובה את יכולה גם להתיעץ עם רופאי עור העוסקים ספציפית בטפולים אלו (לדוגמה, ד"ר מיכל לוטם מבית חולים הדסה בירושלים או ד"ר איריס אמיתי מבית חולים בילינסון).

08/05/2015 | 10:10 | מאת: יערה

בהמשך לפנייתי הקודמת ברצוני לתקן את שם התכשיר שהומלץ לי ואני ממשיכה להשתמש בו. השם הנכון הוא BRIMONIDINE GEL 0.33. תכשיר זה אינו מוכר לרופאי העור של קופח אליהם פניתי וגם לא לאונקולוג שלי. לאחר שבדק סיווג אותו כ"חסם אלפא אדרנרגי". התכשיר נמכר בארהב תחת השם המסחרי MIRVASO לאחר שאושר עי הFDA (מחירו שם יקר אף יותר מאשר כאן). התכשיר נרקח עי המעבדות של הסופרפארם ופג תקפו לאחר חדש. אני מפרטת את המידע הזה כי אינני מצליחה לקבל מידע מהרופאים אליהם פניתי. בהוראות השימוש באינטרנט (באנגלית בלבד) הבנתי כי יש מגבלות על השימוש בו וכי אסור לשימוש יותר מפעם ביום. מה שמותיר אותי 12 שעות בלילה עם סבל רב. הייתי רוצה לקבל מידע מוסמך אם מותר להשתמש לאורך זמן ואם יש תכשיר חלופי. רופא קופח רשם לי אקניל רוז שלא מתאיים לי כלל. בתודה מראש

28/03/2015 | 11:14 | מאת: אורה

שלום רב, אני בת 27 ומזה שני רבות (מגיל 14) אני מתמודדת עם גירוי וגירוד מאוד חזק ברגליים לאחר גילוח, עד שהייתי מגיעה למצב של כאב והרגשה של בערה ברגליים ולאחר מכן הרגליים שלי היו נפצעות ומאדימות וכתוצאה מכך נוצרו פצעים על הרגליים שהשאירו כתמים מאוד לא אסתטיים. אני רוצה לדעת, האם יש דרך לטפל בכתמים ולמנוע מהגירוי והגירוד לחזור שוב.

יש אפשרות לטפל בכתמי הפיגמנטציה בחומרי הבהרה על בסיס הידרוקינון ובהגנה משמש. מדובר כנראה ב - POST INFLAMMATORY HYPERPIGMENTATION, פיגמנטציה שלאחר דלקת וחשוב לנסות ולמנוע את הדלקת החוזרת בעקבות גילוח. חשוב לבדוק מה הגורם לגירוי שלאחר גילוח. האם אלרגיה לחומר שמשתמשים בו לפני הגילוח או לאחריו? כדאי לפנות שוב לרופא עור לברר מה הגורם וכמובן לטפל בדלקת הנגרמת (בדרך כלל תערובת של קורטיזון ואנטיביוטיקה דוגמת בטהקורטן G )

01/04/2015 | 23:20 | מאת: אורה

תודה רבה! אפנה שוב לרופא עור. שאלה נוספת שלי, האם ניתן לטפל בפיגמנטציה על ידי טיפול אסתטי לצמיתות?

23/03/2015 | 23:44 | מאת: לרה

שלום, כמה שעות יש לשים את קליגמן מינימום ומקסימום בלילה לקבלת אפקטיביות? תודה

שלום לרה קימות גישות שונות ולעתים זה תלוי גם בחומרת הפיגמנטציה וברכוז חומר ההבהרה: בדרך כלל מריחה ללילה או פעמיים ביממה (כמובן לא לפני רחצה).

23/03/2015 | 09:35 | מאת: דליה

שלום התחלתי להשתמש,לפני שלושה ימים ,במשחה להבהרת כתמי עור בפנים, לפי מרשם של רופא עור. מרחתי בערב הראשון כמות קטנה ולא היתה רגישות. מרחתי גם למחרת בערב, כמות נורמלית על כל עור הפנים כולל מסביב לעיניים. (יש כתמים על הלחיים שגולשים לאיזור העיניים , וגם במצח. ) וזאת לאחר שקיבלתי לכך אישור מרופא העור. כשהתעוררתי שטפתי היטה את הפנים. ובזמן שמרחתי את הקרמים שאני משתמשת ביום - שרפו הפנים מאד. בערב השלישי לא שמתי את המשחה. מרחתי קרם עיניים וקרם לילה. מאוחר יותר הרגשתי יובש בפנים ומרחתי שוב קרם עיניים וקרם לילה. בבוקר התעוררתי עם נפיחות מסביב לעיניים ואודם כמו כביה. שאלתי היא מדוע הכביה הופיע דווקא לאחר הלילה שבו לא מרחתי את המשחה ? האם יתכן שקרם העיניים גרם לכביה ? מה לעשות בהמשך ? כמו כן ברצוני לדעת האם אפשר להשתמש במקביל גם בקרם עיניים וקרם לילה ? ואם כן, האם למרוח אותו לפני או אחרי המשחה. ואם צריך אולי בהפרשי זמן. תודה רבה דליה דליה

נראה שמדובר בדלקת עור ממגע (CONTACT) לתכשיר ההבהרה (שלא כתבת מה הוא מכיל). יש שתי צורות של דלקת עור למגע. האחת איריטנטית ותקרה אצל כל אחד אם ישים מספיק חומר מגרה (איריטנטי) על העור. השניה , אלרגית. כאן מספיקה כמות קטנה של חומר לו אלרגית המטפלת. דלקת זו קורית רק אצל אנשים הרגישים לחומר. היא מתפתחת בדרך כלל תוך יום - יומיים לאחר התחלת מריחה. ניתן למרוח כמות קטנה מאוד של חומר ההבהרה בשקע המרפק פעמיים ביום ואם מתפחת דלקת תוך יומיים - ארבעה ימים הרי שיש אלרגיה לתכשיר.

19/03/2015 | 10:00 | מאת: אורית

שלום, אני בת 30 ולפני חודש נכווויתי ממים חמים מאוד שנשפכו לי על הירך. יש לי כוויה גדולה מדרגה 2 ועוד כוויה קטנה מדרגה 3. טופלתי במופירוסין, סילברול ובטא-קורטן. כעת הרופא אמר לי להמשיך עוד שבוע וחצי למרוח בטא-קורטן רק על החלק שהוא מדרגה 3. המצב כרגע במקום הוא שכל האזור של הכוויה מדרגה 2 נראה ורוד בהיר (יש לי עור יחסית כהה) והמקום של הדרגה 3 עדיין בולט מעל השטח והוא בצבע סגול חזק. רציתי לדעת מה אני יכולה לעשות או למרוח, על מנת שצבע העור יחזור לקדמותו ולא ישארו כתמים וצלקות? תודה רבה מראש, אורית

הטפול שקבלת טוב. צריך לחכות בסבלנות ובסופו של דבר כלי הדם מתכוצים ותהיה הבהרה של אזור הכויה

18/03/2015 | 16:43 | מאת: גל

בן 62.יש לי כתמי שמש חומים על הפנים. מהי הדרך היעילה ביותר לטיפול? תודה.

טפול באור מרוכז (IPL) הינו טפול מצוין. יש לעתים קרובות צורך במספר טפולים וכמובן זהו טפול עם עלויות. הקפאה בחנקן נוזלי הינו טפול פשוט יותר (וזול יותר) אולם לעתים עלול לגרום להשארות כתמים בהירים באזור הקפאה.

15/03/2015 | 12:52 | מאת: איילה

קבלתי לפני שלושה שבועות קליגמן,הדרוקינון 5% טריטינון 0.05% והדרוקורטיזון 1% אני משתמשת בזה לפנים ויש התקלפות וצריבה באזור הסנטר והמצח. אני שואלת לגבי קו המחשוף אם בטיחותי לשימוש ויעיל? האם בין הרגליים-מפשעות אפשר להשתמש ויעיל? הפיגמנטציה בין הירכיים אצלי מאוד כהה ונוראית. מה יכול לעזור להבהיר את המקום?

שלום איילה התקלפות וצריבה אינם חלק מהטפול בקליגמן. זוהי תופעת לואי. אולי רכוז החומצה הרתינואית בתערובת גבוה מדי , אולי היא אלרגית למרכיב כלשהו בתערובת. לבי הפיגמנטציה במפשעות יכולה להיות על רקע דלקת כרונית (פטריות או שפשפת).כדאי להבדק אצל רופא עור.

16/03/2015 | 10:34 | מאת: איילה

לאחר מספר רופאיעור לאף אחד מהם אין מענה לטיפול במפשעות שלי, הכתמים כהים מאוד כולל שפת הנרתיק ובמיוחד בין הירכיים, מה אני יכולה לעשות כדי להבהיר את המקום?

שלום דוקטור, לפני כחודש מצאתי כי קיימות אצלי ננקודות כהות בישבן לאחר טיפול הסרת שיער בIPL, כעת לאחר בדיקת שני רופאים מתברר כי מדובר בפיגמנטציה שלדבריהם אמורה להעלם מעצמה בחודשים הקרובים. מסיבות אישיות אני מעוניין לטפל במקרה כמה שיותר מוקדם, אשמח לשמוע ממך לגבי טיפולים אפשריים. הבנתי כי תכשירים מסויימים יכולים לסייע, אילו? האם פיליג יכול לפתור את הבעיה? ואם כן איזה סוג? תודה רבה.

טפול בקרן אור מרוכזת (IPL) עלול לגרום לפיגמנטציה לאחר דלקת (POST INFLAMMATORY HYPERPIGMENTATION). ניתן לטפל בחומרי הבהרה על בסיס הידרוקינון (אזומד או התערובת של קליגמן).

10/03/2015 | 14:36 | מאת: תמיר

שלום אני עושה טיפולי לייזר בפנים ובעורף וכתוצאה מכך עליי למרוח קרם הגנה מהשמש קניתי קרם הגנה לילדים של אוון בהמלצתה של המוכרת למרות שאני בן 26 האם באמת אין שוני בין האפקט של הקרם ביני לבין ילדים? תודה

אין הבדל באפקט.

23/02/2015 | 00:03 | מאת: לילי

שלום, אני סובלת ממספר רב של כוויות קטנות על הזרועות שנגרמו במסגרת העבודה (עבודה במטבח, כוויות מהתנור). הכוויות החלימו והפכו לפיגמנטציה, כך גם אבחן רופא עור. מדובר על כוויות של מעל לשנה, מאוד בולטות ולא מחמיאות. העור שלי נחשב יחסית כהה, מה ניתן לעשות? רציתי להתחיל בקרמים אבל כל הקרמים פונים לעור הפנים, האם זה משנה?

הקרמים לפנים טובים גם לעור הידיים . כדאי להגן משמש ולמרוח קרם הבהרה דוגמת קליגמן ( הידרוקינון עם חומצה רתינואית והידרוקורטיזון).

22/02/2015 | 07:14 | מאת: נתנגו

מסיים בימים אלו 3 חודשים של הטיפול. בזמן הטיפול על פי ההנחיה נזהרתי במיוחד מחשיפה לשמש. השאלה, כמה זמן מסיום הטיפול אפשר לחזור לשיגרה?

אם הטפול היה למלזמה וזו חלפה ניתן להפסיק טפול או להמשיך עוד תקופה קצרה בהידרוקינון עם רכוז נמוך(2%). מכיון שיש רגישות לפתוח מלזמה הרי שחשוב להמשיך בהגנה משמש.

18/02/2015 | 12:04 | מאת: אורנה

האם שימוש בספריי שיזוף או בקרם שיזוף יכול לסייע להסתיר פיגמנטציה ולייצר גוון אחיד יותר לעוד? האם יש סכנה בשימוש להחמרת הפיגמנטציה? מדובר במלזמה שהצטרפה אליה פיגמנטציה פוסט אינפלמטורית. אודה על תשובתך בהקדם

"ספריי שזוף" מכיל חומר הנותן מראה שזוף לעור. הוא עמיד לשטיפה במים. הצבע דהה בהדרגה תום מספר ימים. ספריי "שיזוף" יכול להסתיר פיגמנטציה וליצר גון אחיד יותר. אין סכנה בשמוש בו.

15/02/2015 | 11:40 | מאת: מאיה

לבתי בת 3 הופיע כתם לבן גדול מהגב לבית שחי לפני כשנה. מאז לא רואה שגדל. לאחרונה שמתי לב לעוד 2 אזורים בהירים יותר על הבטן ועל הגב. מה זה יכול להיות? ממה נובע? מצריך טיפול? תודה.

כתמים בהירים יכולים להיות חוסר פיגמנטציה מוחלט (דהפיגמנטציה) או פחות פיגמנט (אזורים בהירים יותר מהסביבה - היפופיגטציה). יש מספר אפשרויות לכל אחת מהבעיות. קח את הבת לבדיקה של רופא עור.

11/02/2015 | 12:55 | מאת: שירה

שלום, לפני כ4 חוד' עברתי טיפול לייזר להסרת שיער ונותרו לי כוויות בבטן וברגליים - דרגה 2..טיפלתי בביאפין..כעת נותרו סימנים חומים של פיגמנטציה..אני בחרדות..האם הכתמים יישארו כך או שזה עתיד להעלם מתישהו ? ואם כן אז כמה זמן לוקח להם להעלם והאם ניתן למרוח משהו שיזרז את התהליך? תודה .

פיגמנטציה לאחר לייזר הינה פיגמנטציה לאחר דלקת (POST INFLAMMATORY HYPERPIGMENTATION).במרבית המקרים גם ללא טפול הפיגמנטציה חולפת (התהליך איטי, לעתים אף חודשים רבים). ניתן לטפל בחומרי הבהרה דוגמת הידרוקינון (אזומד) והגנה משמש.

01/02/2015 | 22:04 | מאת: אדר

יכול להיות ששימוש בקליגמן על הפנים גרם לשיערות קטנות להופיע? אם אפסיק את השימוש בקליגמן השיעור ייעלם/ ייפסק?????

אם השתמשת בקליגמן עם הידרוקורטיזון או דקסה מתזון (בדרך כלל יש אחד מהם בקליגמן ) הרי שמוש רציף במשך של מספר חודשים ומעלה (בד"כ מעל 3 חודשים) עלול לעתים לגרום לצמוח שיער. בדרך כלל יש צורך בתקופות ממושכות יותר אך במקרים מסוימים אפילו מספר חודשים מספיקים. אם תפסיקי השמוש בקורטיזון הרי השיער שצמח ינשור אך הדבר עלול לקחת תקופה (לפי מחזוריות השיער ).

27/01/2015 | 06:52 | מאת: שקד

קיבלתי קליגמן בריכוז 12%. יש לי כתם על עצם הלחי. האם למרוח על כל הפנים ( אין לי כתמים נוספים) או רק על הכתם?הרופא אמר שאפשר על כל הפנים ואפשר נקודתית על הכתם. מה המלצתך?

מה בדיוק הגורם לכתם?(מה האבחנה). האם הותחל מיד ברכוז של 12% הידרוקינון בלי לנסות רכוזים נמוכים יותר? בדרך כלל מורחים ההידרוקינון לכל האזור (יש כתם במצח מורחים לכל המצח)

27/01/2015 | 06:41 | מאת: דנה

רציתי לשאול מה המלצתך? למרוח קרם פנים ואז קרם הגנה או שקרם פנים שבתוכו מקדם הגנה 30 זה מספיק? השאלה לגבי זמן השימוש בקליגמן וגם באופו כללי. נכון לכרגע אני משתמשת בקרם של דר עור עם מקדם בתוכו...

קרם לחות (לפנים) שבתוכו חומר להגנה משמש עם מקדם 30 בדרך כלל מספיק.

27/01/2015 | 01:45 | מאת: אור

הי אני צורכת גלולות למניעת הריון מזה כשנה. לפני חצי שנה שמתי לב כי נוצרה לי מעיין "הילה" בצבע חום בהיר מסביב לפטמה..ההילה לא סימטרית ונראה כי לאחרונה התרחבה...יש צורך ללכת לרופא עור או שתופעה זו וסבירה מה הסיבה לכך?תודה רבה

פיגמנטציה סביב הפטמות שכיחה בעיקר בתקופת הריונות. הדבר יתכן גם מטפול בגלולות.

26/01/2015 | 21:26 | מאת: עדי

מה משך הטיפול בקליגמן מבלי להסתכן בתופעות לוואי כגון שיעור? מה עושים אם משך הטיפול לא העלים את הפיגמנטציה?

שתי שאלות טובות. לגבי משך טפול בקליגמן נראה שלמשך מספר חודשים זה די בטוח. אם הטפול לא העלים את הפיגמנטציה ניתן להשתמש בהידרוקינון ללא הידרוקורטיזון או בחומרי הבהרה אחרים .

22/01/2015 | 22:56 | מאת: שני

שלום לפני כשלושה שבועות נכוויתי ברגלי עקב תה רותח. טופלתי ע"י פלסטיקאים במיון ע"י חבישות סילברול, אח"כ פלמינל ואח"כ תראולון. בשני האחרון הלכתי לפלסטיקאית מהקופה שאמרה לי שהכוויה נסגרה אבל שלנצח תשאר לי פיגמנטציה לבנה שם. האם זה נכון? האם באמת אין שום דבר לעשות בנדון? כעת האיזור אדמדם-לבנבן עם מסגרת חומה. בנוסף, היא המליצה על שמן נבט חיטה, אבל אמרה שזה לא יעזור לפיגמנטציה, רק לזה שהעור לא יהיה יבש ומגרד. בבית מרקחת המליצו לי יותר על שמן אובלפיחה וקניתי אותו. האם זה בסדר או שקריטי שזה יהיה שמן נבט חיטה? תודה,

שלום שני היופפיגמנטציה (פחות פיגמנט) בעקבות כויה יכולה להשאר תקופה ארוכה ולעתים תישאר לתמיד. אי אפשר לדעת מראש איך יהיה המצב הסופי. יאהפלסטיקאית המליצה על שמן נבט חיטה, אבל אמרה שזה לא יעזור לפיגמנטציה, רק לזה שהעור לא יהיה יבש ומגרד. אני מסכים איתה. אינני מכיר מספיק את שמן אובלפיחה. יתכן ואף הוא יעזור מספיק.

24/01/2015 | 15:40 | מאת: שני

אז אני מבינה שאין שום דבר שאוכל לעשות (מלבד אי חשיפה לשמש לשנה) על מנת לשפר את המצב? אני מורחת לפעמים רטאוויט 0.025% על הפנים על מנת לשפר את איכות העור ואחידותו (אני בת 29- קיבלתי מרשם כשהיו לי צלקות מפצעי בגרות בצעירותי ואני ממשיכה להשתמש בזה לפעמים גם היום כשמרגישה שעור הפנים זקוק לרענון) זה יכול לעזור גם בירך? אני לא סתם אובססיבית, מדובר בשטח לא קטן בכלל בקדמת הירך. תודה רבה!

21/01/2015 | 13:26 | מאת: יעל

תודה על תשובתך. אני רוצה להבין- האם משחה שרקחו לי לפני שבוע והיא מעט מחוספסת עם חתיכות היא בסדר? בבית המרקחת אמרו שזה המרקם של קליגמן.???? שוב תודה

אינני רוצה להתיחס לחומר שעשו לך. אצלנו במרפאה (בקרית אונו) הקליגמן שמוכן עבורנו (עבור החולים שלנו) אינו מחוספס ואין בו חתיכות.

20/01/2015 | 20:46 | מאת: יעל

אני משתמשת בקליגמן עם 10%הידרוקווינון, קורטיזון 1% אסיד גליק 8% טרטינון 0.05, קוגיק אסיד 5% וויטמין סי ב3%. היום הלכתי לרופא אחר והוא רקח לי קליגמן : הידורקווינון 12% טרטינון 0.025 וקורטיזון 2.5%. רציתי לשאול: 1. האם האחוז הגבוה של הקורטיזון לא מסוכן ועלול לעשות תופעות לוואי? מה יותר "בטוח" לשימוש? (הבנתי שהקורטיזון עלול לעשות שיעור) 2. איך זה שרופא אחד רשם 3 מרכיבים והשני 7 מרכיבים? מה יותר מתאים לעור בהיר מאוד, עדין ודק? 3. משיחה עם הרופא לגבי אופן המריחה- סיפרתי לו שקשה לי למרוח את המשחה כי היא "קשה" ויש בה שאריות מחוספסות של חומר. הוא טען שהמרקם אמור להיות חלק וקל למריחה אחידה.הוא אמר שצריך להכין את קליגמן במקום "בטוח" ואמין ואם זה לא חלק התרכובת לא עשוייה טוב. מה נכון? תודה

הידרוקוטיזון 2.5% הינו עדיין קורטיזון מתון. שמוש לאורך זמן , אפילו ברכוז של 1% יכול לגרום לשעור אולם בד"כ יש צורך בטפול ממושך של לפחות מספר חודשים (בדרך כלל יותר). 2) התערובת עם 7 מרכיבים הינה עם מרכיבים שכל אחד מהם פועל למניעת יצור פיגמנט אך חלקם איריטנטים (לדוגמא, טרטינואין וחומצה גליקוליית). במשחה ו נראה לי שיש סיכון משמעותי לגירוי עור. 3) אני מסכים עם הרופא שלך. התערובת של קליגמן אינה קלה להכנה ויש צורך להכין אותה במקום טוב.

17/01/2015 | 16:24 | מאת: ציפי

יש לי כהות מתחת לעין אחת. ממש בשקע הצמוד לאף. רופא עור אמר שאין לכך טיפול. גם אם נמלא זה לא ישפיע על הכהות בשקע. מה עושים? האם יש סרום/ קרם עיניים/תרופות סבתא/ שתיית מים או טיפול שיכול בכל זאת לעזור?????? אני בהירה וזה בולט. גם קונסילר לא מטשטש לחלוטין....

סיבות לפיגמנטציה מתחת לעיניים יכולות להיות: גנטית, תגובה לדלקת עור באזור או הרחבה של כלי דם. אם יש שקע באזור, הפיגמנטציה בולטת יותר. כדאי לזהות מה הבעיה: אם מדובר בפיגמנטציה בשל דלקת עור קלה חשוב לטפל בדלקת זו. טפולים אפשריים בפיגמנטציה הינם חומרי הבהרה, הגנה משמש ואם יש שקע בולט באזור, מלוי עם חומרי מלוי

16/01/2015 | 17:47 | מאת: נגה

שלום, אני בת 19 וחצי, ובחצי השנה האחרונה החלו להופיע על פניי המון פצעי אקנה (בעבר היו לי ממש מעט). איני יכולה ליטול רוקוטאן מסיבה בריאותית. אני רואה כתמים אדומים רבים על פניי ובמצח ישנם כמה כתמים כהים שצבעם נע בין אדום לסגול. רופא העור הביא לי מרשם לרטאויט קרם והתחלתי להשתמש בו. (לפני כמה חודשים אמר ליטול את התרופה זינט, שלא עזרה ואז דיספטיל פורטה-שלא נטלתי). האם הכתמים הללו יעברו? ושאלה נוספת- את הרטאויט ניתן למרוח גם על הסנטר, בו יש לי כתמים רבים? תודה!

כדאי לשקול אפשרות לטפול בתכשירים נוספים, או טופיקלית או סיסטמית. האם יש בעיה עם טפול במינוציקלין או עם קורטן (איזוטרטינואין)?

17/01/2015 | 01:04 | מאת: נגה

קודם כל, תודה רבה על תשובתך. בעבר נטלתי מינוצקלין, אך לא ניכר שיפור. לפי הבנתי, קורטן הוא כמו רוקוטאן - ונאסר עליי להשתמש בו. אשמח גם לדעת אם ניתן למרוח את משחת הרטאויט על הסנטר, בו כפי שציינתי, יש לי כתמים רבים. ושאלה נוספת - היית ממליץ לי ליטול את תרופת הדיספטיל פורטה שנתן לי הרופא לפני כמה חודשים ולא השתמשתי בה? שוב תודה על ההתייחסות.

16/01/2015 | 16:20 | מאת: תמי

אני משתמשת בקליגמן עם הידרוקינון 10% וקורטיזון לסרוגין כבר שנה. יש שיפור בכתמים. השבוע חזרתי לרופא לחדש את המירשם ושאלתי אותו אם כדאי להוריד את האחוזים כי אני קוראת שזה עלול להזיק ולעשות פעולה הפוכה. הוא סרב ואמר שזה בסדר גמור להמשיך ושאני אפסיק לדאוג. מה דעתך על כך?

גם שמוש בקורטיזון (בעיקר חזק) וגם שמוש בהידרוקינון במנון גבוה ( ו 10 אחוז הינו מנון די גבוה) לתקופה ארוכה, אם נעשה ברכוזים משמעותיים, עלול להיות כרוך בבעיות . אם רכוזים יותר נמוכים עוזרים ברור שכדאי לרדת לרכוז נמוך יותר. אם הטפול ניתן לסירוגין ואינו כרוך בבעיות כדאי שתשמעי להמלצות הרופא שלך.

14/01/2015 | 13:08 | מאת: לורי

שלום .. אשמח להתייעצות .. אני אחרי לידה 8 חודשים ...פניתי לרופא עור לגבי פיגמנט עור צהבהב שהופיע לי מתחת לעין הוא הפנה אותי לבדיקות דם כולסטרול שיצא תקין וטריגליצרידים- שטיפה גבוה 158 יצא. הרופא עור אמר לי שאם בדיקות דם יהיו תקינות יעשה לי צריבה עם חוקן האם זה יעבור לבד זה הופיע אחרי כמה חודשים אחרי לידה? האם צריבה עם חנקן יעזור? אשמח לדעת מה אני יכולה לעשות בשביל שיהיה שיפור? הבנתי שזה נקרא קסנטלזמה

קסנטלזמה הינו צבר תאים המיצרים שומן. צברים כאלו מופיעים לעתים באזורי העיניים (סביב לעיניים). ניתן לצרוב עם מחט חשמלית או לייזר כלשהו או לכרות הנגעים כירורגית.

13/01/2015 | 01:03 | מאת: HA

לפני יותר מחצי שנה לערך הופיע לי מין פצע בקרקפת בחלק האחורי עם הזמן החלו להופיע לי עוד פצעים (כולם בחלק האחורי) והם אינם עוברים, מה זה יכול להיות? בן 53 בריא ללא בעיות בריאותיות. תודה

האם שאלת את הרופא שנבדקת אצלו מה האבחנה? אם אינו יודע או אינו מוכן לדון איתך באבחנה, פני להתיעצות לרופא אחר.

19/01/2015 | 10:08 | מאת: HA

עוד לא פניתי לאבחנה. אני קבעתי תור.

12/01/2015 | 16:24 | מאת: מרתה

אני שוקלת הליך של מתיחת פנים. הכירורג הציע לעשות לי באותו זמן פילינג Tca 35%. האם כדאי בו זמנית ? אני ממוצא אשכנזי גוון עור רגיל. האם הפילינג לא יבהיר את עורי או יעשה פיגמנטציה? תודה

הסכון להבהרה קטן מאוד (הרבה פחות מאשר בפילינג עמוק). מתיחת פנים מותחת העור. פילינג נועד לשפר את מרקם העור (להסיר כתמים וכו').לעתים משולב פילינג כזה עם מתיחת הפנים.

12/01/2015 | 14:43 | מאת: גילת

שלום רב יש לי כתמים בעור בגב (לא כתמי שמש) רופאת עור אמרה שזו חלוקה לא נכונה של העור. אני בעוד כמה חודשים מתחתנת ומחפשת פתרון למצב. רציתי לשאול האם יש תכשיר מסוים שאפשר לרכוש אולי של סבוקלם כדי להקל על המצב ולשפר אותו? רופאת עור לא הביאה לי שום טיפול במרשם אז אולי יש תכשיר שהוא ללא מרשם רופא תודה רבה ויום נעים גילץ

צריך לעשות אבחנה נכונה ולפי האבחנה לחפש פתרון (ולא לכל דבר יש פתרון טוב ולעתים פשוט צריך להשתמש ב- MAKEUP). ממליץ לך לקבל דעה נוספת של רופא עור.

10/01/2015 | 06:22 | מאת: נילי

אני משתמשת כשבועיים במשחה שהרופא עור הרכיב לי עם הידרוקינון ) כנראה קליגמן( לפי יומיים הוצאתי שפם עם שעווה חמה .קיבלתי כוויה בצד אחד של השפם התקלף לי חלק מהעור ונהיה לי כתם חום. בנתיים אני מורחת משחה אנטיביוטית מופריסין 2% בהנחיית רופא עור. האם הכתם אמור לעבור? מה ניתן לעשות? האם להמשיל להשתמש בקליגמן באזור הכתם?

המשיכי שמוש במשחה האנטיביוטית עד שהעור יסגר. לאחר מכן אם תהיה פיגטצית יתר ניתן להוסיף טפול בהידרוקינון או קליגמן.

21/02/2016 | 22:20 | מאת: חן

היי האם הכתם עבר לך? אני עשיתי אצל קוסמטמקאית לפני שבוע השעווה לא הייתה חמה אחרי זה נהיה לי אדום ויום אחרי גלד פצע ואז התקלף ועכשיו נשאר כתם חום אני מפחדת שלא יעבור

02/04/2015 | 15:49 | מאת: שם בדוי

אם כוויה בשפם מחשירה זה אומר שזה מבריא או נהיה יותר גרוע?

07/01/2015 | 23:49 | מאת: נטלי

שלום, אני משתמשת בתרכובת גליקמן מזה כ3 שבועות. מאז הטיפול הראשון ועד היום היכן שאני מורחת את הקרם הפיגמנטציה מתבהרת אך נוצרים כתמים אדומים, שאלתי היא אם זה נורמלי וחלק מהטיפול? האם זה יעלם? והאם להמשיך בטיפול בכל זאת?

שלום נטלי כתמים אדומים (כלומר דלקת) אינם צריכים להיות חלק מהטפול בקליגמן. כדאי לבדוק אם הדלקת הינה בשל רכוז חומצה רתינואית גבוה מדי (בתוך הקליגמן) או רגישות להידרוקינון. פני להתיעצות לרופא העור שלך.

07/01/2015 | 10:06 | מאת: ציפי

השתמשתי ברטאיוט 0.05 והיה לי תמיד גירוי והקילופים עברתי לאדפרין 0.1 ויש לי פחות קילופים האם זה פחות יעיל פחות מרוכז אדפרין מרטאויט למרות שבאחוזים זה יותר גבוהה האדפרין?

גם אדפרין וגם רטהויט הינם רטינואידים (נגזרות של ויטמין A). שניהם משמשים גם כטפול לאקנה וגם לטפול בקמטוטים עדינים. שנים מסוגלים לגרום לאודם וקלופים. הרושם שבטפול לאקנה אדפרין מסוגל להשיג תוצאות דומות עם מעט פחות איריטנטיות (פחות מגרה או גורם לאודם וקלופים).

האם אסור להכנס להריון בזמן השימוש במשחות אלה וכמה זמן לאחר סיום השימוש עדיין אסור להכנס להריון? טשמח לדעת מה הסיבה לכך תודה

אסורה כניסה בהריון בעת טפול בקליגמן. א) אין אשור למתן הידרוקינון בתקופת הריון ב) אין אשור למתן חומצה רתינואית בהריון. לא נמצא שהידרוקינון טרטוגני אולם לא הוכחה בטיחות שלו.

אז אחרי כמה זמן מסיום שימוש בתרכובת גליקמן מותר להכנס הריון? ותודה על התשובה המהירה לשאלה הראשונה

27/12/2014 | 09:26 | מאת: לי

יש לי פיגמנטציה בשפם לחי ומצח בגלל שמש וגלולות. אני בגיל 35. קבעתי סידרת טיפולים אצל קוסמטיקאית )טיפול במשחות כימיות) ובטיפול השני ממש שרף מאוד והעור אדום עם סימני כוויה. עכשיו לאחר יומיים עם וזלין בפנים. אני מפחדת מנזק ושזה יחמיר פיגמנטציה. לא יודעת האם כדאי להפסיק את הטיפולים או להפחית רמתם. אודה לעצה. הקוסמטיקאית אמרה שהעור בטראומה ושבפעם הבאה תוריד הילוך.

הרושם ממכתבך שמדובר במלזמה. מלזמה הינה פיגמנטציה המופיעה בפנים בעיקר בנשים בהריון או בנשים המקבלות טפול הורמונלי (גלולות למניעת הריון). היא מתבטאת בכתמים חומים המופיעים בפנים. כתמים אלו מוחמרים בחשיפה לשמש. הטפול הראשוני במלזמות הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר), הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. הטפול אינו אמור להיות מלווה בדלקת עורית. טפול כלשהו המלווה בדלקת (אודם עם סימני כויה) עלול לגרום לפיגמנטציה לאחר דלקת (POST INFLAMMATOR HYPERPIGMENTATION) ורצוי להימנע ממנו.

03/01/2015 | 17:41 | מאת: לי

אם טיפול פילינג קל שהשאיר אחריו סימנים אדומים יכול להזיק ולעורר פיגמנטציה, אז אחרי כמה זמן רואים את הכתמים?

היום אחרי שלושה ימים העור חזר לעצמו פחות או יותר והקוסמטיקאית מנסה לשכנע שכדאי להמשיך טיפול ושתוריד ברמה של ההדרוקונין לאחר עשתה 70%בטיפול האחרון שגרם לאדמומיות הרבה ולתחושת הצריבה, והיא טוענת שעשתה לי פילינג קל. אבל אני בחרדה מכל הכתבות והפורומים בגוגל. מצב הפיגמנטציה ההתחלתי לא היה חזק בכלל ואני לא רוצה להחמיר את המצב יותר.

טפול במלזמה יכול להיות עם הידרוקינון (או קליגמן) לבד ולעתים במלזמות עמידות מוסיפים פילינג שטחי. הפילינג הינו רק בתוספת להידרוקינון. פיגמנטציה פוסט אינפלמטורית (לאחר דלקת) יכולה להופיע כבר אחרי שבועיים או מעט מאוחר יותר. אם את חוששת מתגובה דלקתית חזקה ומפיגמנטציה לאחר דלקת את יכולה לטפל במלזמה רק בהידרוקינון (או קליגמן) זאת בתוספת להגנה קפדנית משמש והפסקת טפולים הורמונלים (אם את נוטלת).

21/12/2014 | 14:16 | מאת: חסוי

שלום, לאחר שהבחנתי בכתם פיגמנטציה קטן במצח ימין ושוטטתי קצת בפורום הזה הבנתי שיש מגוון לא קטן של אפשרויות לטשטש כתמי פיגמנטציה כמו לדוגמא "תרכובת קליגמן" ועוד... כשהגעתי לרופא הוא בדק את הכתם ואמר לי שאם אני רוצה להסיר אני צריך ללכת לכירורג פלסטי אבל אמרתי לו שאני לא מעוניין בהסרה אלא רק לטשטש לפחות שיהיה פחות בולט והוא אמר שאין אפשרות והכתם שיש לי הוא לא בגודל של 1 ס"מ ולא יותר לא מדובר פה על משהו שמתרע על שטח נרחב... אז רציתי לדעת למה הוא אמר לי שאין אפשרות לטשטש?

צריך לאבחן במה המדובר. בפיגמנטציה? (אולי לאחר דלקת כלשהי), בכתם שמש?, או אולי בכלל בשומה או נגע דומה. לפי האבחנה הגישה הטפולית. מה בדיוק היתה אבחנת רופא העור שהלכת אליו?

22/12/2014 | 20:31 | מאת: חסוי

שלום, לפי ההפניה שהוא הביא לי רשום שהוא שההבחנה היא "NEVUS PIGMENTED"

09/12/2014 | 11:27 | מאת: ציפי

זה נכון שהידרו קינון טיפול ממושך שוקע בעור ועושה יותר פיגמנטציה אם כן מה עושים לשמר תוצאות אחרי טיפול בהדרוקינון? תודה

הדבר נכון לטפול ברמות גבוהות של הידרוקינון לתקופות ארוכות. ברכוז נמוך הסיכוןלכך קטן מאוד.

09/12/2014 | 11:19 | מאת: גלית

שלום לך רציתי לברר יש לי קמטים וכתמים שנקראים מלסמה האם זה יעל שמארח אדפרין 0.1 בלילה ואתה אזומד ארבע אחוז גל בבוקר כדי שכל משחה תקבל את היכלות שלה האם זה נכון כך? תודה והאם זה יעיל כמו קליגמן?

הטפול במלזמה הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר), הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. להידרוקינון מוסיפים חומצה רתינואית בעיקר לשם העלאת החדירות. תוספת של אדפרין להידרוקינון יכולה לסיע בחדירות אך ברכוז גבוה היא עלולה להיות איריטנטית (מגרה).