פורום פיגמנטציה - כתמי עור

הפורום יחזור לפעילות בקרוב
כתמים על פני העור מהווים בעיה שכיחה, בעיקר בנשים, וגורמים להפרעה אסתטית קשה. היות וישנם סוגים שונים של כתמים, חשוב מאוד הן אבחון הבעיה והן זיהוי הגורמים המחמירים. הגישה הטיפולית כיום הינה, מצד אחד זיהוי הגורמים לכתמים (וניסיון להימנע מהם) ומצד שני טיפול בפיגמנטציה הקיימת. קיימים היום טיפולים רבים ושונים לכל סוגי הכתמים על פני העור: מחומרים שונים המפריעים לייצור המלנין (הפיגמנט החום בעור) או חומרים המפרקים מלנין יחד עם הגנה משמש, עד מכשור מתקדם היכול להועיל בפרוק וסילוק הפיגמנט. למרות שברוב המקרים המאובחנים ומטופלים בצורה נכונה ניתן לטפל בקלות יחסית וביעילות רבה, לעיתים אנו נתקלים במקרים קשים ועמידים לטיפול. במקרים אלו יש לעיתים צורך בשילוב של טיפולים שונים וביצירתיות למציאת הטיפול הפרטני המתאים. פורום זה נועד לתת מענה לשאלות לגבי כתמים על פני העור באבחון ובמתן מידע ולגבי גישות טיפוליות. לכניסה לפורום לחצו כאן.
993 הודעות
964 תשובות מומחה

מנהלי פורום פיגמנטציה - כתמי עור

24/09/2017 | 17:58 | מאת: פטרת בכפות רגליים ובין אצבעות

כך לפי בדיקה מקרוסקופית של רופאת עור בבי חולים. אני היייתי מאושפזת במחלקה אחרת, טופלתי במחלה אחרת. אתמול כשאמרתי לרופא מחלקה והיראתי לו את כפות רגליי, הוא ביקש עבורי דרמטולוג. היא קבעה חד משמשעית- לפטרת tinea pedis בכפות רגליים ובין אצבעות. לא כתבה לי שום מכתב לרופא משפחה ולא לרופא עור בקופת חולים. אמרה לי, שבמצב שלי מומלצים קרם ניזורל או ציקלודרם או למיסיל או פיטרקס. טור אצל רופא עור בעוד שבועיים בקופת חולים. עד אז, ללא מרשם אני יכולה לקנות ולהשתמש בלמיסיל או פיטרקס? איזה מהם מיועד ויעיל ופעיל למריחה למשך היום או לילה?

את יכולה למרוח קרם למיזיל. מורחים אותו בלילה למשך מספר שבועות.

23/09/2017 | 23:01 | מאת: קשה לי כל הלילה עם גל קרם משחה כלשהם

שבוע טוב דוקטור לפני כשבוע כתבתי לך כאן. קיבלתי את המלצתך הצעתך. להזכירך- כבר חודשיים אני סובל מאקנה. אדמומיות פריחה אריטמית קשקשת וקצת טפילי דמודקס, רק בפנים כל הדברים האלו. רופאת עור רשמה לי, קניתי ומשתמש בגל בנזק 5 אחוז, בשעות הערב-לילה. אני בכלל רגיש לכל סוג של גל קרם משחה על הפנים. הריח שלהם במיטה במיוחד, במהלך כל הלילה אינני מסוגל לסבול ובא לי להקיא במהלך לילה. מה שאני עושה- בערך בשעה 8 בערב, אני מורח את הגל בנזק ואחר 3-4 שעות אני שותף את הפנים, מוציא את הגל מפניי, רק כך אני אצליח לישון כל הלילה. השאלה- למשך הזמן הזה, למשך 3-4 שעות בנזק נספג בעור? חודר אל תוך העור?פעיל ועושה את עבודתו? כל ערב בשעות האלו זה לא מספיק? יש משהו חלופי לשימוש וטיפול לשעות היום בלבד?

אתה יכול למרוח ג'ל בנזק בשעות היום.

שלום רב. אני בן 27 סובל מזה 13 שנה מסבוריאה בפנים ובקרקפת. תמיד השתמשתי בשמפו סבוסל וקרום לחות של סבוקלם לפנים. לאחרונה עקב היווצרות שיער שמן בקרקפת שינתי רופא עור. בביקור האחרון שלי ולאחר שסיפרתי לו את כל העבר הרפואי שלי עם המחלה הזו,הוא החליט לתת לי תרחיץ לפנים שאפשר להשתמש בו לראש גם. שם התרחיץ ACHIL VASH . מינון כל יומיים. בנוסף הוא הביא לי גם אקנהמיצין פלוס מינון פעם אחת ביום. עכשיו מאז יום שלישי האחרון אני רואה שנוצרה לי נוקדה אדומה בפנים עם קשקשת. עכשיו,אני יודע מנסיון עבר שלי שכאשר אני מחליף שמפו אז העור שלי לאחר השימוש בשמפו החדש (כמו שציינתי השתמשתי בעבר במספר שמפוים לשיער שרק סבוסל לא עשה בעיות לעור הפנים) שהעור נהיה אדום ומגורה. האם להפסיק את השימוש בתרחיץ ACHIL VASH ?

אקנהמיצין פלוס מכיל גם חומצה רתינואית ויכול לגרום לאודם וקלופים . אבל, אם היה מדובר בתגובה לאקנהמיצין פלוס או לתרחיץ שנשתמשת בו הייתי מצפה לאדמומית נרחבת יותר ולא רק נקודתית. כדאי לך לפנות לבדיקה לרופא שטפל בך.

22/09/2017 | 21:50 | מאת: קרם פנים סבומדיס וגל בנזק

שלום רב דוקטור אני סובל מאדמומיות פריחה אריטמית וקשקשת, DEMOCIDOSIS במצח ופנים. כך לפי אבחון מיקרוסקופי אצל רופא עור. רשם לי לשימוש טיפול גל בנזק 5 אחוז. המליץ לי למרוח בפנים בשעות הערב-לילה. כך אני עושה כבר שבוע. עד שהתחלתי להשתמש בגל בנזק, למשך 14-15 ימים השתמשתי בקרם פנים, סבומדיס, של חברת קמדיס. ראיתי הרגשתי ממנו שיפור משמעותי, עד שהתחלתי עם גל בנזק. השאלות שלי- גל בנזק יותר אפקטיבי ופעיל מאשר קרם פנים סבומדיס? איזה מהם יותר מהר משפיע ופעיל ומטפל ומבריא כראוי? אם אני אמשיך למרוח בשעות היום קרם פנים סבומדיס ובשעות הערב לילה גל בנזק, יש בעיה עם זה? התנגשויות בין הקרמים השונים וחומרים שבהן? מסוכן לעור פנים? או להמשיך אך ורק עם גל בנזק? גל בנזק יעשה את עבודתו למשך הזמן גם ללא תוספות של סבומדיס? הם מפריעים או משלימים אחד את השני במשהו?

סבומדיס עשוי להפחית דלקת (שמלוה DEMOCIDOSIS או דלקת סבוראית) . בנזואיל פראוקסיד (בנזק) בעל פעילות כנגד דמודקס. לא ידוע שקרם פנים סבומדיס בעל פעילות כזו. אפשר להמשיך טפול בשניהם. אם מדובר רק ב DEMOCIDOSIS נראה שבהמשך בנזק יפעל גם לבד.

18/09/2017 | 10:29 | מאת: קובי

שלום רב, בביקור אצל רופאה נתגלתה אצלי רוזציאה- קיבלתי מספר תכשירים, אך יש כמה דברים שמטרידים את מנוחתי: 1.קיבלתי גם משחה סטרואידית שנקראת "טבעקוטן" בעלון לצרכן מצוין באזהרות שאין לקרב לאזור הפנים אם אתה סובל מרוזציאה, האם משחה זו בטוחה למצבי לפרק זמן קצר?(שבעה ימים, פעמיים ביום) 2.קיבלתי אנטיביוטיקה שנקראת "פלג'ל" - באזהרות כתוב שיש סכנה בשימוש עם תכשירים אנטביוטיים נוספים ורק אתמול סיימתי טיפול בדוקסילין, כמה זמן צריך לחכות עד שהשימוש יהיה בטוח והאם השימוש המשולב יכול להוות סכנה? 3.קיבלתי גם מרשם להכנה רוקחית של איברמקטין(1%) האם זהו הטיפול היעיל ביותר למצב או שיש תכשירים נוספים? תודה.

טבהקוטן בטוחה לשמוש גם ברוזציאה לפרקי זמן קצרים. אין בעיה בשמוש בפלגיל ובדוקסילין אפילו יחד (וודאי שאין בעיה יום לאחר הפסקה). יש טפולים שונים לרוזציאה, במריחה או דרך הפה. הכנה רוקחית של איברמקטין הינה אחד הטפולים הטופיקלים הטובים.

16/09/2017 | 11:43 | מאת: בנוגע לגל בנזק 5 אחוז

לפי אבחון מקרוסקופי בבי חולים, אדמומיות פריחה קשקשת וטפילי דמודקס, במצח ובפנים. לשימוש טיפול הומלץ לי נרשם לי גל בנזק 5 אחוז. מקסימום פעמיים ביום. למרוח בשעות היום ובשעות הערב-לילה. כך אני עושה. שכחתי לשאול את הרופאים בבית חולים. מעת המריחה, תוך כמה זמן בנזק נספג וחודר אל תוך העור? שעות ההשפעה ופעילות של בנזק מעת המריחה? תודה רבה מראש על תגובתך לשאלותיי.

תנהג לפי ההנחיות שניתנו לך. מריחה פעם או פעמיים ביום. ותמיד כמובן, אם אתה מתרחץ, לאחר הרחצה ולא לפניה.

מתמודדות עם רוזיצאה כבר מס' חודשים. לאחרונה שמתי לב ל4 כתמים אולי יותר שראיתי בזמנים שונים. נראים כמו תפרחת נקודתית ובהמשך חולף. האם יש קשר? תודה

רוזציאה בדרך כלל פוגעת בפנים. כתמים אדומים ברגליים אינם רוזציאה. פנה לרופא עור לבדיקה.

13/09/2017 | 11:11 | מאת: עדי

חוץ מאוון, יש עוד חברות שמספקות קרם הגנה משמש מינרלי? ולא לה רוש פוזה ששם יש 10% של כימיקלים. תודה

המילה כימיקלים נשמעת כאלו מדובר במשהו רע ולא כך הדבר. הרי החומרים הפעילים בכל הקרמים להגנה משמש הינם כימיקלים ולה רוש פוסיי הינה חברה רצינית וטובה עם מגון גדול וטוב של מסנני קרינה. בקרמים מינרלים הכונה שלך כנראה לקרמים פיזיקלים. הכונה לקרמים שהחומר הנמרח על העור חוסם או מפזר את הקרינה האולטרה סגולית. . הקרמים הרגילים, הלא פיזיקלים, קרויים מסנני קרינה ובהם מצויים חומרים (תרכובות אורגניות) הקולטים הקרינה האולטרה סגולית באורכי גל מסוימים. כמעט לכל חברה העוסקת בהגנה משמש יש גם קרמים פיזיקלים וגם מסנני קרינה. יש גם קרמים בהם יש שלוב של קרמים פיזיקלים ומסנני קרינה.

17/09/2017 | 09:02 | מאת: אפרת

אוון מינרלי חוזר לשוק בימים אילו

13/09/2017 | 09:49 | מאת: אני רואה ומרגיש שיפור ניכר משימוש בנזק

שלום רב לכם. פריחה אריטמית קשקשת, DEMOCIDOSIS רבוי של טפילי דמודקס בעור הפנים- כולל מסביב לסנתר. כך לפי אבחון מיקרוסקופי אצל דרמטולוג בבית חולים. דרמטולוג רשם לי לשמוש טיפול גל בנזק 5 אחוז, למשך 3 חודשים. בימים הראשונים למרוח בשעות הערב לילה, לאחר 4-5 ימים למרוח פעמיים ביום, בשעות היום ובלילה. כך נכתב ונאמר לי וכך אני עושה. אחרי שימוש של כ 10 ימים, אני רואה וחש שיפור ניכר בפניי. אפשר וניתן להבריא יותר מהר מבנזק 10 אחוז? השאלה שלי- לחזור לרופא עור לבקש ממנו שיעלה לי מינון של בנזק מ-5 ל- 10? או שזה לא חשוב ולא חיוני? 5 או 10 אחוז יש להם אותה השפעה ויעילות? נכון להיום, עדיין יש לי קצת אדמומיות ופריחה וכמה דמודקסים מסביב לסנתר.

עם 10% הסכון לגירוי עור יותר גבוה. 5% מספיק.

11/09/2017 | 12:58 | מאת: קרם ניזורל וקרם לחות אקטיב- לסבוריאה

שלום רב העור שלי מאוד רגיש, העור שלי מעורב עם סבוריאה בפנים. לא כרוני. אני רגיש ואלרגי לסטרואידים ופניצילין עם זריקה/תרופה/קרם/משחה כלשהם. אמרתי את זה לרופא עור והיראתי לו מסמך המעיד על כך. לפי אבחון מקרוסקופי של פנים- רופא עור המליץ ורשם לי לשימוש קרם ניזורל וקרם לחות אקטיב, של סבוקלם. מקסימום פעמיים ביום. שכחתי לשאול את הרופא- איזה מהם איזה קרם קודם כל למרוח, איזה מהם ביום ואיזה מהם בלילה? יש חשיבות לכך?

אין לכך חשיבות

10/09/2017 | 17:07 | מאת: סבוריאה דרמטיטיס בפנים

שלום רב לכם רופאים נכבדים היום נבדקתי והובחנתי אצל רופא עור- סבוריאה דרמטיטיס בפנים, אדמומיות קשקשת פריחה במיוחד באזור הסנתר. רופא עור רשם לי, רכשתי והתחלתי להשתמש בקרם ניזורל, פעם ביום. העור שלי מאוד רגיש ובכלל יש לי בעיה עם גילוח יום יומי, אני נוהג להתגלח פעמיים בשבוע. השאלה שלי- כשאני לא מגולח, עם קצת זיפים, כשאני מורח קרם ניזורל בכל זאת נספג בעור? חודר פנימה ופעיל גם בתוך זיפים? או רק כשעור מגולח וחלק? תוך כמה זמן תוך כמה שעות קרם ניזורל משפיע ופעיל מעת המריחה? תודה רבה לכם מראש על תגובתך לשאלותיי.

הוא נספג גם כשיש זיפים.

08/02/2019 | 08:18 | מאת: הגר

שלום רב יש לי סבוראיה סביב הפה כבר מספר חודשים .האם יש לזה טיפול מונע ?והאם זה עובר ?כי כל מה שקבלתי עד היום לא עזר מרגיש כאילו החמיר את מצבי ונשארתי כבר אובדת עצות !

10/09/2017 | 09:40 | מאת: עדי

תודה רבה על התשובות המועילות עד כה. באמצע השבוע מצליחה לשמור על העור באמצעות: לחות, הגנה,מייק אפ עם הגנה. בשבת, כשאני לא רוצה למרוח מייק אפ, אני שמה לחות+הגנה 50spf של לה רוש פוזה, הולכת 15 דק' ברגל עם משקפיים וכובע לשיעור וחוזרת חזרה כעבור שעה וחצי והעור שלי נהיה אדום בהמשך...לא מיד..ז"א כל עוד ההגנה על הפנים העור הופך פתאום לאדום כאילו לא מרחתי הגנה ולא שמרתי עליו מהשמש. מה לעשות? האם 2 שכבות של הגנה? או מה לעשות בהנחה שבשבת אני לא מתאפרת...תודה

קרם הגנה משמש עם SPF 50 יעל מאוד ואין צורך בהגנה נוספת של MEKEUP. בדרך כלל ההגנה של קרם הגנה במייקאפ חלשה מאוד לעומת הקרם עם SPF 50.

09/09/2017 | 21:56 | מאת: עור הזרוע.

שלום רב, אינני בטוחה האם זהו הפורום הנכון להיוועצות בעניין, אך מזה כשבועיים לכל היותר הופיעו לי בזרוע ימין מעין כתמים כהים - אלה לא ממש כתמים, אלא פשוט איזורים כהים יותר מאשר שאר העור על פני הזרוע. רופאת העור שלי המליצה על מריחת אקווה קרם על האזור הרלוונטי, והתחלתי בטיפול - עד כה ללא הועיל, למרות שאינני מבינה מה התועלת במריחת הקרם שכן האזור איננו יבש או מגורה במיוחד. אינני יודעת מה הסיבה להופעת התופעה המתוארת לעיל, אך אשמח לשמוע חוות דעת והצעה להמשך טיפול. כמו כן, במידה וזהו איננו הפורום הנכון, אשמח אם ניתן יהיה להפנות אותי לפורום הרלוונטי. תודה מראש.

רופא העור שלך אמור לתת לך תשובה מהם כתמים אלו.אני מסכים שקרם לחות אינו עוזר אם אין בעית יובש. אם לא קבלת ממנו תשובה מספקת פני ליעוץ לרופא עור אחר.

07/09/2017 | 20:38 | מאת: גל בנזק נגד דמודקס בפנים

שלום רב לכם פריחה אריטמית קשקשת, טפילי דמודקס DEMOCIDOSIS בעור הפנים- מסביב לסנתר. כך לפי אבחון מיקרוסקופי אצל דרמטולוג בבית חולים. דרמטולוג רשם לי לשימוש וטיפול גל בנזק 5 אחוז למשך 3 חודשים, למרוח בלילה בלבד. שלשום רכשתי אותו והתחלתי להשתמש בו . אינני מסוגל לסבול שום גל/קרם/משחה כל הלילה. מעבר ל 4-5 שעות אני עשוי לחוש תופעות לוואי קשות מכל גל/קרם/משחה על הפנים. אני מורח את הגל בנזק בשעה 00 21 ומוציא אותו מהפנים בשעה 00 01 אחרת אני לא ישן בכלל מהריח שלו . תוך זמן הזה 3-4 שעות בנזק נספג ופעיל בפנים?

פנה לרופא העור שלך. אם יש לך עור מאוד רגיש ובנזק גורם לך לגירוי יתכן וניתן לנסות תכשירים תחליפיים הפועלים כנגד הדמודקס. לדוגמה, פרמטרין.

06/09/2017 | 13:36 | מאת: עדי

מה זמן אחרי השימוש במשחה אני אמורה לראות שיפור? האם עם משחה זו אפשר להגיע לצבע העור הרגיל שלי בהנחה שהאדמומיות אצלי לא נובעת מהתרחבות נימים אלא מנגעים מודלקים? תודה

ההשפעה הינה איטית. ושונה מחולה לחולה. בדרך כלל לנסות 2-3 חודשים.

04/09/2017 | 23:50 | מאת: Eliezer

לבני בן ה-7 יש כתם קפה בסנטר בקוטר של כ-2-3 ס״מ מגיל צעיר. הכתם מפריע לו וילדים שואלים אותו וכו׳. האם ניתן בגיל כזה להסיר אותו? מה השיטה המומלצת?

טפול בלייזרים שונים יכול לעזור. כדאי להתיעץ עם מרכז המתעסק בלייזרים שונים (אולי עם ד"ר אפיר ארצי (מנהל המרכז המשולב לאסתטיקה בבית חולים איכילוב) או עם פרופ' משה לפידות.

04/09/2017 | 16:13 | מאת: טפילי דמודקס DEMOCIDOSIS

שלום רב לכם . פריחה אריטמית קשקשת, טפילי דמודקס DEMOCIDOSIS רבוי של דמודקס בעור הפנים- מסביב לסנתר. כך לפי אבחון מיקרוסקופי אצל דרמטולוג בבית חולים. דרמטולוג רשם לי לשיומש טיפול גל בנזק 5 אחוז למשך 3 חודשים, למרוח בלילה בלבד. שכחתי לומר ולשאול את הרופא- אני כאיש ביטחון מאבטח, אמור וחייב לעבוד גם משמרות לילה בכל שבוע. בימים שאני עובד לילה, אני יכול ואפשרי למרוח גל בנזק בשמונה-תשע בערב ? ולשתוף להוציאו מפניי בשעה 5-6 בבוקר? בכלל גם כשאני לא עובד לילה, אני לא ישן עד 2-3 לפנות בוקר. זה בסדר? או גל בנזק נספג ועובד ופעיל אך ורק כשיושנים לילה שלם? כשערים ועובדים בלילה, גל בנזק לא נספג ולא עובד ולא פעיל ?

בנזואיל פראוקסיד (בנזק) ניתן למרוח בלילה או ביום,. המריחה הינה בדרך כלל ללילה שלם . גם מריחה לפרקי זמן קצרים יותר פועלים (מעט פחות).

04/09/2017 | 10:32 | מאת: עדי

ניתנו: מינוציקלין כמעט 4 חודשים, אפלומיצין ובסוף רואקוטן. לפני חודש רביעי לרואקוטן רופא נתן איברמקטין ואמר שרק אחרי שאסיים אותו אמשיך לקחת את מה שנשאר מהרואקוטן. בהנחה שהרוזיצאה אצלי לא נובעת מריבוי נימים ועשויה לעבור - האם גם צבע העור עשוי לחזור להיות כבתחילה? אם לא, מה צריך לעשות? תודה

רוזציאה הינה תפרחת בפנים היכולה להתבטא בגבשושיות אדומות ומוגליות ובאודם של הלחיים, לעתים חולף ולעתים קבוע. התופעות המודלקות יכולות לגרום לשנויי פיגמנטציה בפנים. כתמים בהירים הינם היפופיגמנטציה שלאחר דלקת וכתמים כהים יכולים להיגרם כהיפרפיגמנטציה פוסט אינפלמטורית. אם הנגעים המודלקים מטופלים וחולפים בדרך כלל יהיה שיפור איטי בשנויי הפיגמנצטציה ובדרך כלל בסופו של דבר גון העור חוזר לקדמותו. ברבוי נימים הגרום לאודם קבוע ניתן לטפל ב IPL או לייזר מתאימים לטפול בכלי דם..

03/09/2017 | 19:13 | מאת: שאלה בנוגע לאקנה, טפילי דמודקס בסנתר

מזה כשלושה חודשים אני סובל מאקנה בפנים. הפעם דרמטולוג רשם לי גל בנזק 5 אחוז, לטיפול בטפילי דמודקס, באזור הסנתר. שלשום התחלתי להשתמש בו. מורח אותו בבית, לפעמים בשעות היום, לפעמים בשעות הלילה. הריח ותופעות לואי של גל בנזק, אני סובל כל יום מקסימום 4-5 שעות, לא יותר. אחרי 4-5 שעות אני שותף את הפנים עם סבון פנים נוזלי עדין. השאלה- תוך זמן הזה 4-5 שעות, בנזק נספג וחודר פעיל ועובד בתוך העור? באותם מקומות הבעיתיים בנזק משמיד את הדמודקסים האלו ? למשך הזמן בנזק משמיד ומונע את הימצאותם וריבויהם וחזרתם של דמודקסים באותם מקומות ואחרים בפנים? תוך כמה זמן בערך אני אמור לראות שיפור לטובה בפנים שלי? תודה רבה מראש לתגובתך לשאלותיי.

לא ברור לי אם הבעיה שלך הינה אקנה או DEMOCIDOSIS, כלומר בעיה בעור הפנים בשל רבוי של דמודקס. פנה לרופא העור שלך לברר מה היתה האבחנה שלו. מה תופעות הלואי של בנזק אצלך? האם הוא גורם לך לאודם וקלופים? אם כן, פנה לרופא העור שלך בבקשה לטפול תחליפי. אם תופעת הלואי קלה קימת גם אפשרות לנסות טפול בבנזק ברכוז מופחת 2.5%. לא ידוע לי אם טפול של מספר שעות בלבד מספיק לטפול בדמודקס (המקובל ללילה שלם וממשיכים הטפול מספר חודשים).

01/09/2017 | 15:26 | מאת: בכלל, למה למרוח גל בנזק דווקא בערב בלילה

גם אני סובל מאותה בעיה, אקנה עם פריחה קשקשת וטפילי דמודקס מסביב לפנים. למה דווקא בשעות הערב לילה למרוח את הגל בנזק? הוא משפיע יעיל ופועל עובד אך ורק בשעות הערב לילה? אם אני בבית ולא יוצא ולא חשוף לשמש, בכל זאת אסור למרוח בשעות היום? מפעם הראשונה של מריחה, תוך כמה זמן הוא נספג ופעיל בתוך העור? אני נוטל טבלית אבץ פיקולינאט אחד ביום. בשעות היום. יש בעיה עם זה? התנגשויות ביניהם? או זה בסדר ואפשרי? תודה רבה לך מראש על תגובות לשאלותיי.

אפשר למרוח גם ביום אולם לרב המטופלים נוח יותר לעשות זאת בלילה ( לעתים שוטפים את הפנים במשך היום). עם זאת חשוב לזכור שבנזק הינו חומר מחמצן ומוציא צבע ממצעים ולכן כדאי לחכות שיתיבש לפני שהולכים לישון או שכדאי לשים מגבת לבנה באזור בו מונח הראש.

01/09/2017 | 13:23 | מאת: פריחה אריטמית קשקשת בפנים בסנתר

אבחון בדרמוסקופ אצל רופאת עור- אקנה עם טפילי דמודקס רבים, באזור הסנתר. הרופאה רשמה לי גל בנזק 5 אחוז . למריחה בסנתר למשך 3 חודשים, פעם ביום בשעות הערב/לילה. רכשתי אתמול והתחלתי להשתמש בו. השאלה שלי: מריחה בשמונה-תשע בערב, למשך הלילה מספיק אפקטיבי ופעיל בנזק בסנתר? 10-12 שעות גל בנקז על הפנים לא גורם נזק ? כי בבוקר בשעה 07 אני מתקלחת, שותף מוציא את הגל בנזק מהפנים עם סבון נוזלי עדין ויוצא לעבוד. האם אני פועל בסדר ונכון וכראוי?

בנזק הינו הטפול המקובל לדלקת הנגרמת על דמודקס. הטפול המקובל הינו מריחה ללילה. לעתים יכול להיגרם גירוי עור ולעתים רחוקות יכולה להיות אלרגיה לבנזק.ניתן למרוח גם ביום אולם לרב המטופלים נוח יותר למרוח בלילה.

30/08/2017 | 16:57 | מאת: סיגל

שלום, מזה כשנה יש לי כתמי פיגמנטציה מעל השפתיים, באזור השפם. הייתי אצל רופא עור שהמליץ על מריחת שתי משחות- ביום ובלילה, אך לא נראה שיפור. איך ניתן לטפל בכתמים הללו?

שלום סיגל כדי לענות יש צורך בנתונים נוספים. בת כמה את? האם את בהירת עור או כהת עור? האם היית לאחרונה בהריון או האם את נוטלת גלולות? מה היתה האבחנה של רופא העור ומה שמות המשחות שרשם לך (שלא עזרו)?

26/08/2017 | 23:22 | מאת: מאיר

לאחר אפילציה בפנים נותר לי כתם אדום בהתחלה היה דלקת ולאחר מכן הפך לפצע וכבר חודשים שאין שינוי אשמח לדעת מה האופציות לטיפול ניגשתי לרופאת עור ואומרת לי תחייה עם זה

צריך לבדוק במה המדובר. האם האודם הינו דלקת מתמשכת או אולי תגובה צלקתית במקום. כדאי שתפני לקבל דעה נוספת (ואולי עם אבחנה). חשוב לדעת שכלי דם מורחבים מתהליך דלקתי, גם בצלקת, נוטים להתכוץ תוך מספר חודשים ויכולה להיות התבהרות של הנגע, גם ללא טפול.

27/08/2017 | 19:26 | מאת: מאיר

תודה אקבל חוות דעת נוספת.

24/08/2017 | 13:22 | מאת: אדמומיות וגרד, זיהומי עור, פטרת הגוף

שלום רב יש לי אדמומיות וקצת גרד, זיהומי עור חיידקיים בפנים ובחזה ופטרת הגוף מופשטת במפשעה וכפות רגליים. היום רופא עור בקופת חולים רשם לי קרמים לשימוש, טרידרם ולמיסיל. פעמיים ביום. אני יודע, שכל אחד מהם עשוי להימרח במקום אחר. אפשר למרוח את שני הקרמים האלו באותה שעה באותו יום? אין שום התנגשויות בין התרופות האלו? מזן המריחה תוך כמה זמן הם נספגים בעור ובכלל שעות ההשפעה ופעילות של קרמים אלו?

אפשר למרוח אותם באותו זמן (אם זה לא באותו מקום). למיזיל מקובל למרוח פעם ביום . טרידרם מקובל למרוח פעמיים ביום.

23/08/2017 | 10:35 | מאת: קרמים ציקלודרם וניזורל

שלום רב ד"ר מיכל לפי האבחון של דרמטולוג - יש לי אדמומיות וקצת גרד, פטרת שמש וסבוריאה בפנים ובחזה ופטרת הגוף מופשטת במפשעה וכפות רגליים. דרמטולוג בקופת חולים רשם לי קרמים לשימוש, ציקלודרם וניזורל וכתב והסביר לי איזה מהם איפה ואיך למרוח. כך אני עושה כבר יומיים. השאלה שלי- צריבה וגירוי ופריחה ואדמומיות ותחושת עקצוץ, הם תופעות לוואי של קרמים אלו? התנגשויות בין התרופות הללו? או שאין בעיה עם זה שאני מורח אותם באותו יום במקומות שונים?

בדרך כלל הם לא גורמים לפריחה או צריבה. אם את אלרגית לאחד מהקרמים יכולה להתפתח פריחה אדומה עם גרד. קרם שאת רוצה לבדוק אם את אלרגית אליו אפשר למרוח בשקע המרפק למספר ימים ולראות אם מתפתחת שם דלקת (אודם עם גרד).

21/08/2017 | 19:14 | מאת: סבוריאה דרמטיטיס בפנים

נבדקתי והובחנתי אצל רופא עור- סבוריאה דרמטיטיס בפנים, אדמומיות וגרד במיוחד באזור הסנתר. אתמול רופא עור רשם לי, רכשתי והתחלתי להשתמש בקרם ניזורל, פעם ביום. העור שלי מאוד רגיש ובכלל יש לי בעיה עם גילוח יום יומי, אני נוהג להתגלח פעמיים בשבוע. השאלה שלי- כשאני לא מגולח, עם קצת זיפים, כשאני מורח קרם ניזורל בכל זאת נספג בעור? חודר פנימה ופעיל גם בתוך זיפים? או רק כשעור מגולח וחלק? תוך כמה זמן קרם ניזורל משפיע ופעיל מעת המריחה? תודה רבה מראש על תגובתך לשאלותיי.

הקרם נספג גם אם לא תהיה מגולח. יש דעות שונות איך ועד כמה פועל קרם ניזורל בדלקת סבוראית.יש דעה שבדלקת סבוראית יש שמר התורם להחמרת הדלקת וטוב לטפל כנגדו. השפעה במנגנון זה יכולה לקחת לפחות מספר ימים. כבר צינתי שסנטר אינו מקום שכיח לדלקת סבוראית וכדאי לבדוק האם זהו הגורם. יתכן ויש גורם אחר לדלקת שם. אולי שמוש בתכשיר מחטא או מקלף כלשהו .

20/08/2017 | 13:31 | מאת: דעתכם הערכתם בנוגע למצב בריאותי

שלום רב לכם רופאים נכבדים להודעתי זו צירפתי 3 תמונות של פניי, צילמתי את פניי בכל מיני מצבים. את יכולה לראות בדרך הזו? לדעתכם הערכתכם, מה יש לי בפנים? באזור הסנתר במיוחד. לא מגרד. לדעתכם הערכתכם, איזה סוג של עור יש לי? אדמומיות ופריחה ממה? ריבוי יחסי של מה? אקנה? פסוריאזיס? רוזציאה? סבוריאה? דלקת עור ? פטריתית או של מה? לפני כשעה מרחתי קרם אלוקום. רופא עור אצלנו בקופת חולים, צודק או טועה באבחון? ניראה לכם שעל פניי בסנתר סבוריאה דרמטיטיס? ולא שום דבר אחר או נוסף? שמי אלי, אני בן 57.

פנה לרופא העור לבדיקה . בדיקת סוג העור וכו' צריכה להעשות ישירות (לא דרך תמונות). אם יש צורך, לך לרופא שני לקבל דעה נוספת.

20/08/2017 | 10:39 | מאת: אדמומיות וגרד בפנים ובחזה

שלום רב שבוע טוב לכם הייתי אצל דרמטולוג. אבחון- סבוריאה דרמטיטיס בפנים- סנתר ובחזה. רופא עור רשם לי קרמים לשימוש פעם ביום , אלוקום וניזורל. בוקר יום אלוקום, למשך שבועיים. ניזורל בשעות הערב לילה, למשך חודש. שכחתי לשאול את הרופא- למה כך ולא ההפך? בוקר יום ניזורל ואלוקום בערב בלילה יגרם נזק כלשהו לפנים? למה לשמך שבועיים אלוקום ולא יותר? ניזורל רשם לי למשך חודש, אחרי חודש לחזור אליו לביקור בדיקה נוספת. בני בן 50 מהמרכז.

ןדאי שאפשר גם להיפך (ניזורל ואלוקום). אלוקום הינו קורטיזון חזק עם תופעות לואי מוחלשות. רצוי שלא להשתמש בו באופן רציף לתקופות ממושכות (עלולות להיות תופעות לואי). ניזורל הינו תכשיר אנטיפטריתי ויש הנוהגים להשתמש בו לדלקת סבוראית. אין מגבלת זמן בשמוש בו.

20/08/2017 | 00:48 | מאת: רועי

שלום, יש לי צלקת בפרק כף היד מניתוח בעבר. הצלקת בדיוק על הבליטה של העצם (והעצם אצלי בולטת יותר מהרגיל). עם השנים הצלקת קיבלה גוון כהה ומכוער והאיזור שלה כל הזמן יבש. בעקבות זאת היא נראית יותר בולטת ממה שהייתה בעבר. האם יש דרך לשפר את מראה הצלקת? תודה

20/08/2017 | 14:47 | מאת: רועי

מצ"ב קישור לתמונה: (רק להעתיק ולהדביק בשורת הכתובת) https://images.beok.co.il/UploadFiles/ForumMessagePics/IMG_4969.jpg

צלקות יכולות להיות בולטות (היפרטרופיות) או אף לצמוח מעבר למקום הטראומה הראשונית (צלקות קלואידליות). לעתים הן אף יכולות להיות היפרפיגמנטריות (עם גון כהה). ודאי שניתן לשפר מראה צלקת (הזרקות סטרואידים לצלקת או טפולים אחרים). את הפיגמנטציה בצלקת ניתן לנסות ולהוריד באמצעות תכשירי הבהרה שונים (דוגמת הידרוקינון). כדאי להתיעץ עם רופא עור / רופא פלסטיקאי

19/08/2017 | 22:12 | מאת: ספיר

היי כבר למעלה מחודש שיש לי כתמים אדומים וחומים בהירים עגולים בגב. הכתמים לא מגרדים ולא כואבים. יש לציין שאני נוטלת גלולות מניעה. מה זה יכול להיות?

כתמים חומים יכולים להיות פטרית שמש. כתמים אדומים יכולים להיות תגובה דלקתית לגורמים שונים ולעתים אף פטרת שמש יכולה להראות ככתמים אדמדמים חומים. יש צורך בבדיקת רופא עור.

19/08/2017 | 16:39 | מאת: אדמומיות וגרד בפנים-סנתר

באמצעות מיקרוסקופ שלשום נבדקתי על ידי רופא עור. אבחון- סבוריאה דרמטיטיס בפנים- סנתר ובחזה. רופא עור רשם לי קרמים לשימוש פעם ביום , אלוקום וסבוקלם אקטיב קרם לחות. קרם אלוקום אך ורק למשך שבועיים. עם סבוקלם אפשר להמשיך אחרי שבועיים. השאלה שלי- האם אני עושה נכון ולא גורם נזק כלשהו עכשיו ובעתיד לעור פניי? בבוקר אני מורח אלוקום. אחרי 7-8 שעות אני שותף מנקה את הפנים ביסודיות ומורח סבוקלם אקטיב קרם לחות. האם זה בסדר? ואם לא- איך אחרת?

הרושם שזה בסדר. צריך רק לזכור כי אלוקום הינו קרם קורטיזוני (קורטיזון חזק עם תופעות לואי מוחלשות) ורצוי לא להשתמש בו באופן רציף לאורך זמן. שמוש ממושך רציף באלוקום עלול לגרום לתופעות לואי (ניתן לשתמש בו לסירוגין לפי הצורך).

19/08/2017 | 11:19 | מאת: דרמטופיטים, במפשעה וכפות רגליים

שלום רב שמי רותי בת 40 מאזור הדרום. אני סובלת מפטרת עור, ללא גרד, במפשעה ובכפות רגליים. ריבוי יחסי של פטריות ממשפחת דרמטופיטים. רופאת עור המליצה לי על קרם למיסיל, לשימוש מקסימום פעמיים ביום. לנקות ולייבש את המפשעה וכפות רגליים לפני כל מריחה של הקרם. למרוח שכבה דקה של קרם על האזור הנגוע ולהחדיר אותו אל העור באמצעות עיסוי. אתמול התחלתי להשתמש בו. כך אני עושה, כפי שנאמר לי וכפי שנהוג. השאלה שלי- אדמומיות עקצוץ וצריבה, הם תופעות לוואי של קרם למיסיל? מתי בערך תורגש השפעה ושיפור לטובה במצב בריאותי?

ניתן למרוח קרם למיזיל גם פעם ביממה. בדרך כלל שמוש אינו מלווה בצריבה . אם יש אדמומית עם צריבה הפסק שמוש והתיעץ עם רופא העור שלך. אולי אתה אלרגי לתכשיר (למרות שאלרגיה לקרם למיזיל נדירה).

19/08/2017 | 09:47 | מאת: סבוקלם אקטיב קרם לחות , לכל סוגי עור

שלום רב לכם רופאים נכבדים מזה כשלושה חודשים אני סובל מאדמומיות ופריחה, ללא גירוד, ניראים ודברים מוזרים בפנים במיוחד באזור הסנתר. רופא עור ראה בדק הבחין והגיע למסקנה חד-משמעית: סבוריאה דרמטיטיס בפנים, אדמומיות ופריחה בעיקר באזור הסנתר. המליץ ורשם לי קרם לחות סבוקלם אקטיב. לעור אדמומי רגיש. למריחה פעמים ביום. דעתך-העכתך-המלצך בנדון: הקרם הזה בכלל מיועד לבעיית העור שלי? מתי הקרם הזה עשוי להתחיל להשפיע ולשפר את פניי? אדמומיות ופריחה במיוחד באזור הסנתר. קרם סבוקלם יותר פעיל ויעיל מקרם ניזורל?

שלום רב דלקת סבוראית יכולה לפגוע באזורים שונים אך השכיחים שבהם הינם קפלי העור שבצידי האף, אזורי הגבות וביניהן, קרקפת, הקפלים שאחורי האוזניים. פגיעה באזור העור בסנטר אינה שכיחה. כדאי לך להיבדק שוב כדי לודא האבחנה. הטפול הראשוני לדלקת סבוראית הינו על ידי קרמים מרגיעים ולפי הצורך קרמים קורטיזנים חלשים לתקופת קצרות. יש מחלוקת האם קרמים אנטיפטריתיים (דוגמת ניזול) בעלי השפעה משמעותית. סבוקלם או סבוקלם אקטיב (עם ויטמין E ואלוה-ברבדנסיס ) עשויים לעזור במקרים קלים וכנראה כך גם קרם ניזורל. חשוב לודא שאין גורם מגרה שעורר את הדלקת כמו שמוש במגבונים עם אלכוהול וכדומה.

18/08/2017 | 11:53 | מאת: קרם למיסיל, פעילותו ויעילותו על פטרת עור

שלום רב לכם היום הובחנתי אצל רופא עור, פטרת הגוף, זיהומים פטריתיים. דרמטופיטיס בידיים חזה מפשעה וכפות גרליים. רופא עור המליץ ורשם לי קרם למיסיל, לשימוש מקסימום פעמיים ביום. שכחתי לשאול את הרופא- יש בו סטירואידים? מעת המריחה, תוך כמה זמן נספג בעור קרם למיסיל? תוך כמה זמן מתחילה להשפיע קרם למיסיל? שעות הפעילות שלו בגוף במקומות שאני מורח? היא מיועדת ופעילה ויעילה גם נגד סבוריאה דרמטיטיס? תודה רבה לכם מראש לתגובתך לשאלותיי

קרם למיזיל יעיל מאוד כנגד פטריות ממשפחת הדרמטופיטים (פטרת בכפות רגליים וכו). גם מריחה פעם ביום יעילה. רואים תחילת פעולה תוך מספר ימים. התכשיר הינו רק כנגד פטריות ואין בו סטרואידים.

17/08/2017 | 14:07 | מאת: תגי עור, סרחי עור, קטנים וגדולים

מופיעים אצלי בידיים רגליים. ריבוי יחסי בעיקר במפשעות. הם דומים לנקודות חן קטנות וגדולות. לא כואב, לא שורף, לא מגרד. כשגברים שמים לב, הם נמנעים ולא רוצים לקיים איתי יחסי מין. הם חוששים שאולי תגי עור, סרחי עור, מועברים ביחסי מין? מדבקים? תגי עור, סרחי עור, מחלה מסוכנת לאדם עצמו ולמי שאיתו/איתה? יש קרמים משחות תרחיצים או טיפול כלשהו להשמידם? או שאני חייבת ניתוח להוצאת תגי עור, סרחי עור. רותי בת 45

הרושם ממכתבך הינו כי מדובר ב- TAGS, חתיכות עור קטנות. כמובן שיש צורך בבדיקת רופא עור כדי לאבחן בודאות . skin tags הינם גידולים עוריים שפירים המורכבים מרקמת חבור ותלויים בדרך כלל על גבעול. הם שכיחים בעיקר בנשים לאחר הריונות ובבעלי משקל עודף. הטפול הינו על ידי חתוך או צריבה שלהם. מכיון שמדובר בנגעים שפירים ולאור רבוי הנגעים יתכן ורופא בקופת חולים לא יעשה זאת ויהיה עלייך לפנות לרופא פרטי להסרתם . הנגעים אינם מדבקים ואינם מסוכנים.

16/08/2017 | 15:42 | מאת: ענבל

הבן שלי הפסיק קיורטן לפני שבועיים טיפול של 3 חודשים. נשארו לו כתמים אדומים. שמעתי על טיפול בלייזר. מתי אפשר להתחיל טיפול

השאלה אינה מתי להתחיל אלא האם לעשות טפול בלייזר במקרה כזה. יתכן וכתמים אדומים אלו הינם כלי דם מורחבים באזורים בהם היתה דלקת והם יתכוצו ויתבהרו בחודשים הבאים.

15/08/2017 | 09:54 | מאת: דרמטופיטיס בידיים חזה מפשעה וכפות גרליים

שמי רמי בן 50 מאזור המרכז. אתמול הובחנתי אצל רופא עור, פטרת הגוף, זיהומים פטריתיים. דרמטופיטיס בידיים חזה מפשעה וכפות גרליים. רופא עור רשם לי קרם פיטרקס, לשיומוש פעמיים ביום. שכחתי לשאול את הרופא- יש בו סטירואידים? או חומר אחר יעיל בפיטרקס? מעת המריחה, תוך כמה זמן נספג בעור פיטרקס? תוך כמה זמן מתחילה להשפיע קרם פיטרקס? שעות הפעילות שלו בגוף במקומות שאני מורח? הליכה רגלית ואימוני כושר, אין בעיה עם זה במהלך שימוש בפיטרקס? תודה רבה לכם מראש לתגובתך לשאלותיי

פיטרקס הינו קרם נגד פטריות המכיל טולנפטט. הוא אינו מכיל סטרואידים. המריחה פעמיים ביום והוא מתחיל לפעול תוך מספר ימים. אין מניעה לספורט וכו'.

13/08/2017 | 12:01 | מאת: רן

שלום דוקטורים, אני בחור בן 24. לפני שנתיים הייתה לי דלקת ליד בתי השחי, שטופלה במהירות אבל הותירה אחריה כתמים חומים וגדולים (PIH). נאמר לי שהכתמים יעברו מעצמם, אולם שנתיים עברו ולא חלה התבהרות כלל. כמו כן, טופלתי ע"י משחות הבהרה (הידרוקוינון 4% ו-8%) שכאמור לא עזרו. ממה שהבנתי, המוצא האחרון הוא טיפולי לייזר (IPL, Q-switch ודומיהם), אך גם הם עלולים שלא להועיל ואף להחמיר את התופעה, שכן הם יוצרים חימום ועלולים להגביר את הדלקת. מלבד הנראות שמפריעה, גם האיזור רגיש יתר על המידה ובחשיפה לשמש אני מרגיש תחושות צריבה. אודה לעצתך בנושא - האם להמשיך להמתין ולתת לזמן לעשות את שלו, או לנסות טיפול לייזר כלשהו? או שמא לנסות למרוח משחות אחרות (למרות שאם הידרוקוינון לא עזר אז האם יש טעם בכלל לנסות דברים אחרים, שהם בטח חלשים יותר?) קראתי גם שיש תוספים תזונתיים שלוקחים שיכולים לעזור בתהליך ההבראה, שמכילים כל מיני חומצות וויטמינים. ממליץ? אני קצת אובד עצות כי שלושה רופאי עור שונים אמרו שהתופעה תעבור מעצמה ושאין שום טיפול אקטיבי שניתן לבצע (או שיש אך הוא לא יעיל מספיק) אולם עברו יותר משנתיים ולא חל שום שינוי... תודה רבה!

ניתן לנסות טפולי לייזר לנגעים פיגמנטרים (דוגמת אלו שצינת). קשה ללדעת אם תהיה תגובה טובה. ההמלצה שלי לנסות טפול על כתם קטן במקום נסתר ולראות האם יש תגובה טובה לטפול.

תודה על המענה. האם יש לך המלצה על סוג מסוים של לייזר? הבנתי שסוגי הלייזר נבדלים בכל מיני פרמטרים ושצריך לבחור טיפול שמחמם באופן המינימלי. בנוסף, האין זה מוזר שעברו שנתיים ולא חלה התבהרות כלל? האמנם התופעה חולפת עם הזמן או שיש מקרים שהיא נשארת לתמיד?

שלום, עשיתי שעווה בשפם (שעווה קרה) ונשאר לי כתם חום/אדום ניסיתי הכל מה עליי לעשות? מפחדת שישאר

אם הכתם אדום, דלקתי. כדאי להשתמש במשחה קורטיזונית להורדת הדלקת, רצוי עם אנטיביוטיקה. אם הכתם נעשה חום, יתכן ונוצרת שם פיגמנטציה לאחר דלקת. הטפול הינו הגנה קפדנית משמש וחומרי הבהרה, בדרך כלל על בסיס הידרוקינון (דוגמת קליגמן)..

10/08/2017 | 07:06 | מאת: אדם

שלום רב, אני בן 19.5 עוד מעט, והתחלתי טיפולי הסרת שיער בלייזר בידיים וברגליים. לאחר שנודע לי כי אינני יכול להסיר שיער מאזור הזרוע, אלא רק מאזור האמה וכפות הידיים (כי אזור הזרוע הנו הורמונלי והסרת שיער באזור זה תגרום לצמיחת שיער מוגברת בעתיד) החלטתי להסיר שם שיער באפילציה. השיערות בזרועות שלי עבות וצפופות, ולכן הטיפול היה ארוך, כואב ומייגע. לאחר הטיפול הקפדתי לא להיחשף לשמש (חשיפה מינימלית ביותר) ולא להרטיב את האזור בשעות הראשונות שלאחריו. עם זאת, נותרו לי סימנים על העור, שנראים כמו כתמים אדמדמים צפופים (היכן שהמחט הוחדרה). המראה אינו אסתטי, ואינני יודע מה באפשרותי לעשות על מנת להיפטר מהכתמים הללו. כמובן שהפסקתי את טיפולי הסרת השיער לאחר מכן על מנת לא להחמיר את הנזק. את הטיפול ביצעתי לפני בערך 3-4 חודשים והסימנים עדיין לא עברו. האם הם יטשטשו עם הזמן? או שמדובר בצלקות? האם יש לי משהו לעשות עם זה? כי אני מוצא את עצמי מתבייש לחשוף את גופי בציבור, ונמנע ממקומות כמו ים, בריכה... זה מצב ממש מתסכל. בתודה רבה מראש על מענה, אדם

עדיין יכול לחול שיפור , גם בחודשים הבאים. בדרך כלל כלי הדם ברקמה הצלקתית מתכוצים ויש התבהרות של הנגע.

08/08/2017 | 13:44 | מאת: בהמשך לתגובתך בנוגע לטרידרם

ד"ר אהוד תודה רבה לך על תגובתך לפנייתי אליך. כך עשיתי, רכשתי קרם טרידרם ומשתמש בו פעמיים ביום. בבוקר ובערב. בלילה לפני שינה בערך בשעה 00 23 אני מוציא את הקרם מגוף שותף ראש פנים וחזה וכל הגוף, כי במהלך הלילה כשאני יושן, שקרם לא יידבק לא יעבור לכריות סדינים ובכלל בראש פנים עיניים ומקומות אחרים בגוף. האם אני עושה נכון ד"ר? טרירדם עושה את עבודתו מספיק מהבוקר עד 23 בלילה? או שבכל זאת אני חייב להישאר עם קרם טרידרם גם במיטה במהלך הלילה?

מריחה פעמיים ביממה הינה בעלת השפעה מעט גדולה יותר אולם גם מריחה רק לחלק מהיממה בדרך כלל מספיקה,

07/08/2017 | 11:13 | מאת: אבחנה- אטופיק דרמטיטיס, סבוריאה, פטרת וגרד

שלום רב. דרמטולוג הבחין אצלי אטופיק דרמטיטיס, סבוריאה, פטרת וגרד, בפנים בחזה במפשעה וכפות רגליים. רשם לי קרם טרידרם. לשימוש למשך 14 יום ולאחר מכן להפסיק ולחזור אליו. ביקשתי ממנו לרשום לי קרמים ניזורל ואלוקום, אך התנגד בתוקף ורשם לי רק קרם טרידרם. מקסימום פעמיים ביום. לדבריו הקרם הזה אפקטיבי ועובד ומשפיע ומטפל ומונע, יחסית לקרמים ניזורל ואלוקום, טרידרם יותר חזק, כך לדבריו. אני מבקש דעתך הצעתך המלצתך בנדון.

טרידרם מכיל קורטיזון חזק, חומר אנטיפטריתי ואנטיביוטיקה, כולם יחד באותו הקרם. ניזורל הינו חומר אנטיפטריתי. אלוקום הינה משחה קורטיזונית חזקה. כך שרופא העור שלך צדק. טרידרם הינו בעל פעילות של ניזורל ואלוקום גם יחד ועוד יש בו בנוסף אנטיביוטיקה.

06/08/2017 | 12:32 | מאת: שאלה בנוגע לשמפו וקרמים בשמש

על ידי רופא עור, הובחנתי בסבוריאה דרמטיטיס וגרד, בראש, בפנים-סנתר ובחזה. רשם לי שמפו אגיספור לראש, קרמים אלוקום לפנים וטרידרם לחזה. היום התחלתי להשתמש בהם. השאלה- הליכה רגלית בשעות היום ובערב, באזור שמיש שפת הים ובכלל להימצא במקומות שמישיים, אין בעיה עם זה? ראש פנים וחזה, לא מסוכן לשמש עם שמפו וקרמים אלו?

אין בעיה בשהיה בשמש עם השמפו או עם הקרמים

05/08/2017 | 22:47 | מאת: עדי

כבר חודשיים עם רואקוטן ורציתי לדעת אם מי ים עשויים לגרום לגירוי כלשהו או להחמרה בפנים (חשוב לי לציין כי מדובר על שעה 6 בערך פעם ראשונה השנה בים וזה יהיה כולל הגנה כובע וכו'. תודה

בעת טפול ברואקוטן יש עליה ברגישות העור לשמש. הדבר תלוי הן במנון הרואקוטן והן בכמות הקרינה. סביר שחשיפה בשעות מאוחרות (כמו ב- 6 בערב) תוך הגנה משמש (קרמים , כובע וכו') לא תגרום לבעיה משמעותית. צריך לזכור שבעת טפול ברואקוטן יש גם יובש של העור. מי ים עשויים להחמיר זאת וצריך לדאוג גם לשמוש בקרם לחות (נטול שומן).

03/08/2017 | 20:01 | מאת: אבחנה- סבוריאה דרמטיטיס

שלום רב לכם מזה כשלושה חודשים אני סובל מדלקת עור, אדמומיות בפנים ובחזה. היום רופא עור אחר בעיר אחרת, רשם לי קרמים שעד היום לא שמעתי עליהם ועד היום לא השתמשתי בהם. אלוקום לפנים, טרידרם לחזה. שחכתי לשאול את הרופא- אפשר להישתמש בשני הקרמים באותו יום באותה שעה? אין התנגשויות ביניהם? תחילת ושעות וזמן ההשפעה של אלוקום וטרידרם? נניח ובמקום פעמיים ביום, שכחתי ומרחתי פעם ביום, זה לא ישפיע בכלל? מודה לכם מאוד על תגובתכם לשאלותיי. רמי.

שני הקרמים שרשם לך הרופא שלך מכילים קורטיזונים חזקים (בטרידרם יש גם חומרים אנטיפטריתי ואנטיביוטי). . משחות קורטיזוניות מהוות טפול שכיח לדלקת סבוראית. חשוב שלא להשתמש בקרם קורטזיוני באופן קבוע (בודאי שלא להשתמש בו כטפול קבוע מתמשך לפנים). אין שום התנגשות ביניהם (הרי הם נמרחים במקומות שונים). גם מריחה פעם אחת ביום בדרך כלל עוזרת.

05/08/2017 | 13:50 | מאת: RE: RE: אבחנה- סבוריאה דרמטיטיס

שלום רב ד"ר אהוד שני הקרמים שרשם לי דרמטולוג, ציין ואמר לי - להשתמש בהם למשך 15 יום בלבד. מקסימום פעמיים ביום. ציין ואמר לי- אחרי 15 יום לחזור אליו. תודה רבה על תגובתך לפנייתי ד"ר.

30/07/2017 | 18:52 | מאת: ציפי

מה ההבדל בין לייזר לפיגמנטציה או איי פי אל ? והאם האייפי אל מצעיר גם את העור ומוריד קמטוטוים או שזה רק טוה לפיגמנטציה ? תודה (פיגמנטציה ונמשושים שלא עוזר משחות גליקמן )

(IPL (INTENSE PULSE LIGHT מדובר בקרינת אור באורכי גל שונים. במכשיר לייזר מדובר בקרינה מונוכרומטית (אורך גל אחד). המכשירים דומים בדרך פעולתם אבל ודאי שיש הבדל ביניהם. בכל מקרה בשניהם יש פגיעה בזקיק השערה עם הפיכה לאנרגית חום ההורסת את זקיק השערה. יש מכשירי IPL שונים ויש מכשירי לייזר שונים והם שונים בדרך פעולתם ועל איזו רקמות או אברי מטרה הם עובדים.

28/07/2017 | 11:40 | מאת: עדי

אחר 7 חודשים של ניסיונות עם מינוציקלין, אפלומיצין וכו', מטופלת בקיורטן כבר חודשיים (ניתן לארבעה חודשים), זה בהחלט עזר אבל האדמומיות עדיין כאן. צבע העור לא כשהיה. האם העור יחזור להיות לבן כשהיה? או שכך זה ישאר? תודה

הטפול באיזוטרטינואין (קורטן או רואקוטן) טוב גם לאקנה וגם לבעיה הדומה לה לעתים במראה , אקנה רוזציאה. בדרך כלל הכתמים האדומים שהינם במקומות שבהם היו הנגעים מודלקתים יכולים להשתפר , לעתים רק אחרי מספר חודשים, כשכלי הדם באזורים המודלקתים מתכוצים. אם המדובר ברשת של נימים באזורי הלחיים עם התמשכות מעבר לחצי שנה הדבר עלול להיות כחלק מאקנה רוזציאה ואז יש צורך בטפולים נוספים אחרים.

27/07/2017 | 14:51 | מאת: אדמומיות בפמים וסבוריאה דרמטיטיס

שלום רב לרופאים נכבדים רופא עור הבחין אצלי אדמומיות בפנים וסבוריאה דרמטיטיס, בקרקפת פנים חזה ומפשעה. רשם לי קרם ניזורל לשימוש פעמיים ביום. שכחתי לשאול את הרופא- זמן שעות ההשפעה של קרם ניזורל מזמן המריחה וספיגה? פעמיים ביום זה אומר שכל פעם לשתוף עם מים וסבון מקומות אלו, לייבש ולאחר מכן למרוח? כמה שעות כל פעם אפשר להישאר עם קרם ניזורל עד המקלחת? תודה מראש על תגובתך. אתי בת 45.

זמן ההשפעה תוך שעות אך בדרך כלל יש צורך לפחות במספר ימים כדי לראות השפעה. אין צורך לרחוץ וליבש כל פעם. אין הגבלה לזמן שניתן להשאר עם קרם ניזולר.

26/07/2017 | 20:44 | מאת: קורין

שלום. השבוע ראיתי שיצאו לי כתמים חומים במצח מעל האף. הם בצבע חום בהיר ואני בהירה. כן שמים לב אליהם. אני בת 30 ותמיד שמה spf 50 . מה עלי לעשות כדי להעלים אותם? תודה !

כתמים חומים במצח בגיל 30 יכולים להיות מלזמה. אלו כתמים המופיעים בעיקר בנשים באזור הפנים, אני בדרך! כלל בהריונות או נטילת גלולות. כדאי להיבדק אצל רופא עור לודא האבחנה. הטפול הינו בחומרי הבהרה, בעיקר הידרוקינון, בדרך כלל בתערובת עם חומצה רתינואית וקורטיזון חלש. דר ורנר

25/07/2017 | 14:19 | מאת: פיגמנטציה

שלום רב!!! עברתי מספר טיפולי לייזר להורדת שיער במפשעות ובמהלך התקופה התחיל להופיע לי כתמי פיגמנטציה עגולים ביערך עליון ( במהלך הטיפול האחות נגשה גם לאזור זה) הלכתי לרופא עור והוא אמר שזה מלייזר ואין לזה טיפול שזה עובר עם הזמן. רציתי לדעת אם תופעה זאת עוברת? תודה!

אם הפיגמנטציה הינה תוצאה של הטפול בלייזר לעתים קרובות חל שיפור הדרגתי איטי גם ללא טפול . הגנה קפדנית משמש וחומרי הבהרה שונים (בדרך כלל על בסיס הידרוקינון) בהחלט עשויים לעזור. כדאי להיבדק ולהתיעץ עם רופא עור