פורום פיגמנטציה - כתמי עור

הפורום יחזור לפעילות בקרוב
כתמים על פני העור מהווים בעיה שכיחה, בעיקר בנשים, וגורמים להפרעה אסתטית קשה. היות וישנם סוגים שונים של כתמים, חשוב מאוד הן אבחון הבעיה והן זיהוי הגורמים המחמירים. הגישה הטיפולית כיום הינה, מצד אחד זיהוי הגורמים לכתמים (וניסיון להימנע מהם) ומצד שני טיפול בפיגמנטציה הקיימת. קיימים היום טיפולים רבים ושונים לכל סוגי הכתמים על פני העור: מחומרים שונים המפריעים לייצור המלנין (הפיגמנט החום בעור) או חומרים המפרקים מלנין יחד עם הגנה משמש, עד מכשור מתקדם היכול להועיל בפרוק וסילוק הפיגמנט. למרות שברוב המקרים המאובחנים ומטופלים בצורה נכונה ניתן לטפל בקלות יחסית וביעילות רבה, לעיתים אנו נתקלים במקרים קשים ועמידים לטיפול. במקרים אלו יש לעיתים צורך בשילוב של טיפולים שונים וביצירתיות למציאת הטיפול הפרטני המתאים. פורום זה נועד לתת מענה לשאלות לגבי כתמים על פני העור באבחון ובמתן מידע ולגבי גישות טיפוליות. לכניסה לפורום לחצו כאן.
993 הודעות
964 תשובות מומחה

מנהלי פורום פיגמנטציה - כתמי עור

שלום רב. לאחר שמרחתי את הקרם לטיפול בפיגמנטציה בפנים ( נרקח על פי מרשם של רופא עור) לפני השינה ( ב-23:30 בלילה לערך), שכחתי להחזירו למקרר. הוחזר למקרר ב- 6:30 בבוקר. האם הוא התקלקל/ לא יעיל יותר? תודה על התשובה

ידקי אם המרקם שלו השתנה. בתערובת של קליגמן יש חומר משמר. אמנם זוהי הגנה לא מלאה ושמירה בתנאי קרור עוזרת להאריך את משך יעילותו באבל מירב הסכויים שהקרם שלך עדיין יעיל .

11/10/2018 | 11:55 | מאת: אפרת

שלום רב, התחלתי אתמול להשתמש בתרכובת קליגמן בערב. מרחתי על האזור שיש בו כתמים במצח ובבוקר הופיע לי כתם אדום באותו אזור מריחה. מה עושים? תודה!!!

12/10/2018 | 17:22 | מאת: אפרת

ומתי זה חולף??? אני משתמשת כבר 5 ימים ותמיד מורחת קרם הגנה אז זה לא בגלל חשיפה לשמש

13/10/2018 | 19:14 | מאת: אפרת

המינונים הם: הידרוציונין 5% טרטיניון 0.05% הידרוסורטיזון 0.5% תודה!!!

שלום אפרת איזה כתמים? חומים ? אדומים? התערובת של קליגמן פועלת במנגנון של הפרעה ליצור פיגמנט. לא ברור כמה זמן השתמשת בקליגמן ולאיזה בעיה. פני לרופא עור לבדיקה.

אם נוצרו כתמים אדומים בעת המריחה נגרמה דלקת ממריחת הקליגמן. הפסיקי הטפול ופני לרופא שלך בדיקה.

אני משתמשת בקליגמן כבר 3 ימים העור מעט מתקלף (בעדינות) עכשיו הסרתי שיער ויש ממש אדום בשפם. שמתי ביאפין מה לעשות להפסיק להשתמש בקליגמן עד שיהיה לי תור לרופא? להמשיך?

קליגמן פועל להפרעה ביצור פיגמנט. הוא נועד לכתמים חומים , לא אדומים. אם יש לך אדמומית לאחר גירוי העור צריך להוריד את הדלקת שנגרמה וודאי שקליגמן אינו הטפול לכך.

09/10/2018 | 15:48 | מאת: תמר

שלום, השתמשתי באזומד 2% גג חודש. והאמת שאני נוטה לשים רק על הכתם בלחי. העור שלי ממש החוויר כמו כן אני משתמשת בקרם הגנה. השאלה: האם יתכן שזה כך מהקרם וכל כך מהר? גם נוסחת קליגמן לוקחת את כל הצבע מהפנים?

אני מניח שהכונה שלך שהעור סביב לכתמי הפיגמנטציה החויר. אזומד 2% (מכיל הידרוקינון 2%) הינו רכוז נמוך וגם משך הטפול אינו ארוך. הידרוקינון משפיע גם על עור תקין אבל מידה קלה בלבד (יחסית לכתמי מלזמה או פיגמנטציות אחרות).

מה עושים אחרי 3 חודשים שמסיימים להשתמש בקליגמן? אני לוקחת גלולות ואני מפחדת שיחזור לי יש פתרון אחר מקליגמן שימנע את חזרת הכתמים?

כנראה יש לך נטיה למלזמה. אין דרך לבטל נטיה זו . ברור שהיה רצוי להפסיק שמוש בגלולות אולם לעתים הגנה טובה משמש עשויה לעזור למניעת חזרה . במקרה כמו שלך כדאי להמשיך במתן משחה עם רכוז נמוך של הידרוקינון , לדוגמה 2%, לפחות לעוד מספר חודשים. ד"ר אהוד ורנר

תחילה חשבתי שזו כתם המכה עצמה, מין סוג של אחרי הכחול...אבל אחרי שבוע זה ניראה אותו דבר וגם קצת מתחלף.. אוכל להוסיף תמונה לפי הצורך וכוונתי כמובן לגשת לרופא עור מיג אחרי החג אך האם עלי לגשת כבר מחר בחלון הקטן שלפני החג?? קצת חוששת!!

יתכן וזוהי תגובה למגע עם חומר צמחי, לעתים בשלוב עם חשיפה לשמש. ממליץ הגנה טובה משמש. אין דחיפות בבדיקת רופא עור.

29/09/2018 | 18:27 | מאת: רונית

שלום רב. האם הקרם הנ"ל עוזר לפיגמנטציה בפנים? אם כן באיזה מינון ולאחר כמה זמן מתחילים לראות תוצאות. יש לי פיגמנטציה בפנים השתמשתי כחודש במינון 0.025 ומזה כשבועיים משתמשת במינון 0.05 ללא הטבה. מרחתי את הקרם על על הפנים ונוצרו לי קילופים , אדמומיות ויובש נוראי בעור הפנים במקומות בהם אין פיגמנטציה. מה עלי לעשות? תודה רבה

יש צורך בבדיקת רופא עור לאבחון מהי הפיגמנטציה בפנים והאם חומרים מבהירים הינו הטפול המתאים. חומרים מבהירי פיגמנטציות מכילים בעיקר הידרוקינון (מפריע ליצור פיגמנט המלנין) בתערובת של קליגמן יש גם חומצה רתינואית ( רטאויט הינו חומצה רתינואית) ברכוז נמוך אך החומר הפעיל העיקרי הינו הידרוקינון.

שלום, אינני בהירת עור אך גם עורי לא כהה. בא לי לשפר את מרקם העור (בת 43). האם פילינג שטחי זה מסוכן?- פיגמנטציה האם כדאי לייזר או טיפול אחר? מה בד"כ עושים לבעלי גוון ארץ ישראלי?

פילינג שטחי הנעשה כראוי איננו מסוכן. יש אפשרויות שונות לפילינג שטחי וההחלטה איזה סוג של פילינג שטחי (ואולי יותר מפילינג שטחי) כדאי לעשות צריכה להעשות בבדיקה במרפאה העוסקת באסתטיקה של העור. את יכולה לפנות ליעוץ למרפאת ורנר קליניק.

27/09/2018 | 22:34 | מאת: שרון

הי ברצוני לדעתם האם הקרם מכיל סטרואידים?...................

אין המדובר במשחה סטרואידית.

שלום, יש לי כהות נוראית באזור המפשעות שעוברת את קו הבקיני. וגם בבית השחי. עקרונית, עשיתי לייזר ( הכהות במפשעות עוד לפני הלייזר) אני יודעת שגם יש לי בעיה בעור גרד עז במפשעות שכנראה נבע מהזעת יתר ואולי התפתחות של פטריה. יש לציין שבגלל זה עשיתי לייזר בקו הבקיני כי שיחקתי שם ואז יש צמיחה. שמתי לב כעת שאין את הפס האדום אבל מידי פעם יש גרד ולא רואה כלום לא אדום לא קשקשים פשוט כלום כמו כן זה קורה רק כשאני בבית ממה זה נובע? והאם השחור זה כתוצאה מדלקת? ואם כן איך ניתן לטפל בפיגמנטציה שכזאת האם עי משחת קליגמן?

פיגמנטציה באזורי קפלים, בתי שחי ואזורי מפשעות די קשה לאבחון וטפול . כדאי להבדק אצל רופא עור ולברר האם היה תהליך דלקתי באזורים אלו שהקדים את הפיגמנטציה (שפשפת, פטריה וכו'). יש צורך בבדיקת רופא עור שכן לעתים הפיגמנטציה יכולה להיות על רקע יתר משקל או הפרעות הורמונליות שונות.

24/09/2018 | 17:38 | מאת: אחת

שלום, מעולם לא הייתי אצל קוסמטיקאית ואני גם לא אוהבת קרמים ולא מאמינה בזה. אני שוקלת כעת לעשות פילנג קל לפנים רק כדי שהעור יהיה בעל מרקם יפה יותר כלומר יותר חלק.כי הוא נראה לי קצת מגוגר האם פילנג קל אצל קוסמטיקאית ורופא זה אותו דבר או שרופא עושה משהו יותר חזק? ושאלה נוספת, האם כדאי לעשות ?-כי אני קצת חוששת מהכוויה או מהתוצאות שמא אפגע בעור או שיכאב לי. כי גוון העור שלי שחום כמו של "סנדי בר"

יש הבדל באפשרויות הפילינג אצל רופא עור ואצל קוסמטיקאית. קוסמטיקאית מוגבלת בעומק הפילינג. טפולים בעור שחום כרוכים בסיכון גדול הרבה יותר. כדאי שתפני ליעוץ למרפאה העוסקת באסתטיקה של העור (דוגמת ורנר קליניק).

22/09/2018 | 19:58 | מאת: אורנה

היי, הידיים שלי מלאות כתמים שנגרמו כנראה מלייזר להסרת שיער + נטייה גנטית. מה לדעתך הדרך הטובה להוריד או לפחות להבהיר אותן.. לייזר או חנקן נוזלי ? תודה אורנה

כתמים יכולים להיות "פיגמנטציה שלאחר דלקת" מטפול בלייזר, עם כויות. הם יכולים להיות כתמי שמש (SOLAR LENTIGINES). הטפול בכתמים של "פיגמנטציה שלאחר דלקת" שונה מטפול בכתמי שמש (SOLAR LENTIGINES). האם יש לך עור בהיר מנומש או עור כהה? צריך לראות איך נראים הכתמים, את מקומם, והאם היו שם קודם כויות מהלייזר. בפיגמנטציה שלאחר דלקת הטפול העיקרי הוא הגנה משמש, ותערובת של קליגמן. בכתמי שמש הטפול העיקרי הינו לייזר או IPL או במקרים מסוימים גם טפול בחנקן נוזלי.

לסכום: הדבר הראשון שצריך לעשות הוא להגיע לאבחנה מדויקת במה מדובר. בפיגמנטציה שלאחר דלקת (מכויות על ידי לייזר) או בכתמי שמש (SOLAR LENTIGINES). פני לקבלת אבחון מדןיק במרפאה מתאימה (את יכולה לפנות ל"ורנר קליניק").

21/09/2018 | 17:57 | מאת: יאיר

שלום בחור בשנות הארבעים הייתי אצל רופא עור בגלל גרד בשק האשכים, היכן שיש לי (לא משהו חדש) מה שנקרא "אנגיוקרטומה" (אולי לאחרונה זה חלקם קצת גדולים יותר). רופא העור נתן לי מרשם למשחת הידרואגיסטן. וכן הפניה לכירורג פלסטי לצורך ביופסיה: מזה מספר שנים גושים כהים על שק האשכים, לאחרונה גרד רב. הגושים כהים נראים אנגיוקרטומה. אבחנות: ANGIOMA. at the level of scrotum החולה מופנה לשם: ממליץ על ביופסיה של אחד הגושים הכהים מעל הסקרוטום לצורך אבחון מדויק. 1. האם העובדה שמדובר בגושים כהים יכולה להעיד על משהו או שזה הצבע הטבעי של אנגיוקרטומה? 2. מה הסיבה להפניה לביופסיה? 3. איך מתבצעת ביופסיה כזו? 4. קראתי לאחרונה שלפעמים יש קשר בין אנגיוקרטומה למחלת פברי. באיזה מקרים יש מקום לחשד למחלת פברי? תודה

אין כל קשר בין אנגיוקרטומות על כיס האשכים לאנגיוקרטומות של פברי. אנגיוקרטומות של פברי מפושטות בגוף . בדרך כלל אין צורך בביופסיה לאבחון אנגיוקרטומות. בדיקה עם דרמטוסקופ (מכשיר הגדלה עם אור מקוטב שיש לכל רופא עור) בדרך נותנת אבחנה חד משמעית. האנגיוקרטומות באזור כיס האשכים שכיחות מאוד (30% מהאוכלוסיה ) ןבדרך כלל אינן מלוות בגרד . הגרד כנראה הינו מסיבה אחרת.

04/10/2018 | 13:50 | מאת: יאיר

שלום בהמשך לשאלתי הקודמת. הייתי אצל הכירורג פלסטי (כשהייתי אצלו זה היה לאחר יומיים שהיו לי דימומים והתחתון היה מוכתם). נתן לי זימון ותור לביצוע הביופסיה בחדר ניתוח זעיר. אך הוא רוצה שלפני כן אבצע בדיקת US רקמות רכות לשק האשכים ואשכים. זה מה שכתוב בהפנייה: Chronic, Investigation for VASCULAR DISORDER OF SKIN, et the of scrotum, sometimes bleedung, for DD Bx r/a Kaposi Sa vs Hemangioma. 1. מה הסיבה לצורך בביצוע US? 2. מה כתוב באנגלית? האם יש משהו חדש מעבר למה שציין הרופא עור ששלח לוודא האם זה אנגיוקרטומה? 3. למה ה- us צריך להיות לפני הביופסיה? 4. בהפניה לUS כתוב - US רקמות רכות. ולמטה רשום US רקמות רכות שק אשכים ואשכים. למה הכוונה בשק אשכים ואשכים? והאם זה כולל בדיקת אשכים מלאה? תודה

20/09/2018 | 20:05 | מאת: יעל

שלום, האם משחה זו עי רופא עור עושה פילינג ומחדשת את העור ומעלימה פגמנטציה? או שאחרי זה עדיין צריך לעשות פילנג לחידוש מרקם העור?

יש וריאציות שונות לתערובת של קליגמן. היא יכולה להכיל הידרוקינון ברכוז של 5% או 6%, חומצה רתינואית (ברכוזים של 0.025 או 0.05 או לעתים ברכוז נמוך של 0.01 ) והידרוקורטזיון או דקסהמתזון. בדרך כלל רכוז החומצה הרתינואית נמוך ואינו גורם לקלוף (אולי יכול לעשות זאת ברכוז של 0.05. הפעולה העיקרית הינה עכוב יצירת מלנין על ידי ההידרוקינון.

26/09/2018 | 11:05 | מאת: יעל

בקשר לנוסחת קליגמן. קיבלתי מרופא עור כי חשבתי לעשות פילנג ואני קצת כהת עור. קראתי והבנתי שהשמחשה משפרת את מרקם העור אז אולי כדאי להשתמש בה ולא לעשות פילנג?- אני רק רוצה שהעור יהיה חלק ופחות נקבוביות מעין חררה. לגבי זה שהמשחה מעלימה פיגמנטציה: האם למרוח רק באזור שיש פיגמנטציה או על כל הפנים? יש לי בלחי אחת כמה כתמי שמש. ודבר נוסף: אם המשחה מעכבת יצירת מלנין אז ברגע שאפסיק הכתמים שנעלמו יחזרו? שמעתי על כאלו שכל הזמן משתמשות במשחה ואני הבנתי דווקא מהרופא שצריך לזמן מוגבל עד 3 חודשים.

קרם קליגמן נועד לטפול בפיגמנטציה, לא לפילינג. לטפול במרקם העור יש טפולים אחרים. פני למרפאה העוסקת באסתטיקה של העור (דוגמת ורנר קליניק ) ליעוץ מה הטפול המתאים לך. בתערובת של קליגמן יש מרכיב קורטיזוני וזוהי הסיבה העיקרית להגבלה בזמן השמוש בו (שמוש ממושך בקורטיזון בפנים, אפילו קורטיזון חלש כמו זה הקים בקליגמן, עלול לגרום לתופעות לואי (לדוגמה הצמחת שיער.

18/09/2018 | 16:20 | מאת: חני

שלום, אני בת 29 ובשנים האחרונות יש לי עיגולים שחורים מתחת לעיניים בלי נפיחויות. אני לא יודעת אם מדובר בשקע או בפיגמנטציה. ברצוני לטפל בנושא, רציתי לדעת איך אני צריכה להתחיל ולמי אני צריכה לפנות על מנת שיפנה אותי לטיפול הטוב ביותר עבורי. תודה

סיבות לפיגמנטציה מתחת לעיניים יכולות להיות: גנטית (בעדות מסוימות בעיקר צפון אפריקאית ותימנית), תגובה לדלקת עור מתמשכת באזור (פיגמנטציה שלאחר דלקת) או שקעים באזור הגורמים להצללה. אם יש שקע באזור, הפיגמנטציה בולטת יותר. כדאי לזהות מה הבעיה: אם מדובר בפיגמנטציה בשל דלקת עור קלה חשוב לטפל בדלקת זו. טפולים אפשריים בפיגמנטציה הינם חומרי הבהרה, הגנה משמש ואם יש שקע בולט באזור, מלוי עם חומרי מלוי.

20/09/2018 | 10:57 | מאת: חני

תודה, אם מדובר בפיגמנטציה, האם אני צריכה מרשם לחומרי הבהרה? ואם כן מאיזה רופא?

כדאי רופא עור שעוסק באסתטיקה. את יכולה לפנות למרפאת "ורנר קליניק" לד"ר אינס ורנר או לד"ר הדס פראג.

14/09/2018 | 01:08 | מאת: רונית

שלום רב היום עשיתי לייזר לפגמנטציה שם המכשיר לייזר QX MAX FOTONA . לא ראיתי שום שינוי אחרי פעם אחת רק הפנים שלי מרגישה בוערות האם כדאי להמשיך בטיפול לייזר אני מפחדת שיהיה לי נזק בפנים ?

יש צורך בבדיקה וכן בהכרות עם הלייזר שבו מדובר. כדאי לך להפנות השאלה קודם כל לרופא שעשה לך את הטפול.

שלום, יש לי עור קולואידי, ויש לי צלקת מניתוח קיסרי שעברתי לפני שנה וחצי (ניתוח שלישי) - האם שימוש בקלוקוט יכול לעזור גם היום, שנה וחצי אחרי??

לא נראה לי שקלוקוט יעזור . פני לרופאים המומחים בתחום. את יכולה לפנות לורנר קליניק ליעוץ.

04/09/2018 | 21:08 | מאת: מיטל

שלום, יש לי כתמי פיגמנטציה קשים בפנים מסוג מלזמה, ניסיתי כבר לצערי תכשירים למינהם, מסכות הבהרה, לצערי אין שום שיפור, אני כבר ממש מיואשת כי אין לי מושג למי לפנות כי יש כל כך הרבה רופאים, קוסמטיקאיות בקליניקות שונות..רוצה תוצאה מובטחת ..למי לפנות??? חשוב לציין שאני גרה בנהריה .. אשמח למענה.. תודה רבה. מיטל

הטפול הראשוני הינו הגנה קפדנית משמש (פעמיים ביום לפחות) הפסקת גלולות למניעת הריון (אם את נוטלת גלולות) וחומר הבהרה המבוסס על הידרוקינון (תערובת של קליגמן). אם אין תגובה מספקת ניתן לעלות ברכוזי ההידרוקינון , עד 10% או אף יותר.

01/09/2018 | 23:57 | מאת: אמיר

שלום רב, בן שלי נולד עם כתם לידה בצד אחורי של צוואר רופא ילדים הגדיר את זה כתם המנגיומות . הכתם כואב שהוא שוכב על הגב או כאשר מרימיים אותו . רציתי לדעת איך הדרך להתחיל לטפל בכתם שאוכל לעזור לתינוק ? כל טוב,

Infantile Hemangioma המוכרת בשם Strawberry Hemangioma - הינה צמיחה שפירה של תאי אנדותל של כלי דם. זהו נגע מורם מהעור העובר בדרך כלל צמיחה הדרגתית במשך 2\1 שנה עד שנה ולאחר מכן יש בדרך כלל נסיגה הדרגתית. במרבית הילדים יש ספיגה כמעט מלאה של הנגעים עד גיל 9 שנים. קימות מספר אפשרויות טיפוליות הנקבעות לפי מקום הנגע והאם יש הפרעה משמעותית ממנו. טפול בלייזר מיוחד , טפול תרופתי או גם הסרה כירורגית. במרבית המקרים ממתינים לרפוי עצמוני. כדאי להתיעץ עם רופא עור ילדים (התמחות כפולה בעור ובילדים) מהי הגישה המתאימה.

הייתה לי פיגמנטציה בגב עכשיו זה החל להתפשט לידיים וחזה. מה ניתן לעשות?אני לא בשמש...בקושי בים ועכשיו החלה התפרצות מהירה הידיים

פנה לרופא עור לבדיקה לאבחון הגורם לפיגמנטציה.

13/08/2018 | 14:57 | מאת: אור

היי יש לי עיגולים שחורים מתחת לעיניים \עיגולים גדולים וכהים, גם לאמא שלי יש כאלה עיגולים ולא עוזר שום משחה או קרם האם יש פתרון? תודה מראש

סיבות לפיגמנטציה מסביב לעיניים יכולות להיות: גנטית או תגובה לדלקת עור באזור. בעדות מסוימות יש נטיה להוצרות פיגמנטציה כזו. יכולה להיות פיגמנטציה שלאחר דלקת , פיגמנטציה כזו בדרך כלל בעקבות דלקת וגרד מתמשך. כדאי לזהות מה הבעיה: אם מדובר בפיגמנטציה בשל דלקת עור קלה חשוב לטפל בדלקת זו. טפולים אפשריים בפיגמנטציה הינם חומרי הבהרה, הגנה משמש ואם יש שקע בולט באזור (באזור שמתחת לעניים), מלוי עם חומרי מלוי.

09/08/2018 | 19:39 | מאת: סאלי

היי, האם רוקוטן של 20 מ"ג יכול לעזור להעלמת ההפירפגמנטציה ואם לא האם ניתן להשתמש תוך כדי במשחות לקילוף העור יחד עם נטילת רוקוטן ?? אני כעת משתמשת גם בו וגם בפגמנטקלאר להבהרת הכתמים החומים. האם זה נכון ? או יעיל ?

איזוטרטינואין (רואקוטן או קורטן) הינו טפול המפחית הפרשת חלב והינו הטפול היעיל ביותר לאקנה. הוא אינו טפול לפיגמנטציה. פיגמנטקלאר הינו טפול לפיגמנטציות. יש צורך באבחון הגורם לפיגמנטציה וטפול בהתאם לכך.

05/08/2018 | 12:13 | מאת: קובי

לאחרונה אני נחשף לקוסמטיקאיות או אנשי מקצוע אחרים הטוענים כי גם חשיפה למסך מחשב\נורות פלורסנט\לד דורשת שימוש בקרם הגנה משום פליטת הקרינה. רציתי לברר האם מדובר במיתוס או שיש בכך נכונות? לפי מה שידוע לרפואה כיום.. תודה.

פלואורוסנטים, תאורת מסך מחשב ולדים מכילים קרינה אולטרהסגולית בכמות זניחה. קודם כל, דרך זכוכית המנורות או המחשב מועברת רק הקרינה האולטרהסגולית הארוכה יותר (UVA) ובנוסף, כפי שצינתי מדובר בכמויות זניחות.

שלום, אתמול השתמשתי לראשונה בקרם אזמוד 4% . מרחתי אותו על פני בית השחי בלילה על פי המלצת הרופא. בבוקר ראיתי שיש לי כתמים חומים כהים במקום שמרחתי. אין שלפוחיות וגירוד. ולא נחשפתי לשמש. מדוע זה קורה? זה מסוכן? האם יעבור? והאם עליי להפסיק את הטיפול?

שלום מאיה אם יש רגישות לאזומד היא תתבטא באודם מלווה בגרד , עם בצקת מקומית , לעתים אף שלפוחיות, אזומד נועד לטפל בכתמים חומים. וודאי שאינו גורם להם. הוא יכול לגרום להם רק אם נגרמה קודם דלקת (במנגנון של פיגמנטציה פוסטאינפלמטורית) או בשמוש ברכוז גבוה במשך חודשים רבים (ochronosis).

בשנתיים האחרונות התמודדתי עם אדמומיות ודלקת רואקוטן וכו' כשהאבחנה היתה רוזצאה+דלקת עור. כיום לאחר הטיפול הרפואי אני מטפלת אצל קוסמטיקאית רפואית בipl וניקוז בלוטות חלב סתומות. האם זה עובר מתישהו? או שתמיד אצטרך להתמודד עם זה (עם בלוטות החלב הסתומות)? האם עם ipl ניתן לחזור לצבע העור שהיה לי לפני החוויה הטראומטית הזאת? תודה

שלום עדי לא ברור לי מה הבעיה שהיתה לך, או שיש לך עכשיו. לא ברור לי מה החויה ה״טראומטית״ שהיתה לך (מטפול ברואקוטן?). אם יש חסימה בניקוז של בלוטות חלב הרי שמדובר באקנה . הטפול הטוב ביותר לכך הינו רואקטן /קורטן ואם הבעיה עדיין קימת אולי יש צורך בקורס נוסף או בטפול במנון נמוך למשך תקופה. אם המדובר בבעית נימי דם כחלק מרוזציאה הטפול לכך הינו בIPL או לייזר לכלי דם. אם נגרם אודם מטפול ברואקוטן הוא חולף מעצמו תוך מספר שבועות. הדבר החשוב ביותר הינו קודם כל אבחון נכון. יש צורך בבדיקת רופא עור לאבחון וטפול. דר אהוד ורנר

20/06/2018 | 04:19 | מאת: אלי

שלום יש לי כתמי עור כנראה מפצעי אקנה באזור הגב והישבן, רציתי לדעת איזה טיפולים אפשריים יש לאזורים האלה ומה טווח המחירים לטיפולים האלה ?

מה הכונה לכתמי עור? לכתמים חומים או אדומים? ואם כתמים חומים האם היו במקום קודם לכן נגעים אדומים מודלקים? באזור הגב (לא באזור ישבן) נגעים אדומים יכולים להיות אקנה. באזור אחוריים נגעים אדומים יכולים להיות פוליקוליטיס (דלקת של זקיקי שיער). בשני המקרים יכולה להיוצר פיגמנטציה חומה באזורי הדלקת. יש צורך בבדיקת רופא עור לאבחון והחלטה מהו הטפול המתאים.

17/06/2018 | 13:47 | מאת: דפנה

שלום ד״ר, האם הידרוקינון בריכוז של 15%, בשימוש קבוע מסרטן? תודה דפנה

אין הוכחות לכך שהידרוקינון בשמוש טופיקלי הינו מסרטן. אולם נמצא בנסיונות בבעלי חיים שבמתן סיסטמי (דרך הפה) במנונים גבוהים הוא עלול לגרום לצמיחת גידולים. בשמוש בקרם ברכוזים גבוהים (דוגמת 15%) הוא עלול להיות איריטנטי (מגרה) ובשמוש ממושך יכולה להיגרם OCHRONOSIS (פיגמנציה הנגרמת בשל הותרות חלקיקי החומר בעור).

13/06/2018 | 11:13 | מאת: אודליה

שלום, אני בת 37 + 2 ובחודשים האחרונים הופיעו לי בפנים כתמים חומים המאובחנים כפיגמנטציה הורמונלית. רופאת העור רקחה עבורי קרם מיוחד שבעצם מקלף את השכבה העליונה של העור ובכך מחדש את האיזור הכהה. זה עבד מצויין והעור שלי נראה מעולה. אבל כשהפסקתי למרוח את הקרם הכל חזר כאילו לא עשיתי כלום. והבעיה שזה הולך ומחמיר, בשתי הלחיים ובאיזור השפם. אני מעולם לא מרחתי מייק אפ ועכשיו אני מרגישה צורך לעשות את זה כי זה ממש משנה לי את המראה החלק שהיה לי. קראתי ששילוב של לימון ומיץ תפוחי אדמה יכול לעזור. השאלה אם במצבי משהו טבעי יכול לעזור או רק טיפול כימי כמו הקרם שהיה לי? האם זה עובר או רק מחמיר?

הרושם ממכתבך שמדובר במלזמה. מלזמה הינה פיגמנטציה המופיעה בפנים בעיקר בנשים בהריון אולאחר הריון או בנשים המקבלות טפול הורמונלי (גלולות למניעת הריון). היא מתבטאת בכתמים חומים המופיעים בפנים. כתמים אלו מוחמרים בחשיפה לשמש. הטפול הראשוני במלזמות הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר), הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. הטפול אינו אמור לגרום לקלוף או לדלקת. חשוב להימנע מגרימת דלקת כיון שזו עלולה לגרום לפיגמנטציה שלאחר דלקת.

13/06/2018 | 09:39 | מאת: איילת

היי, אני כהת עור ולפני כמה חודשים הקוסמטיקאית שלי הבחינה בכתם בהיר יותר מהעור שלי על הלחי שלי. עד עכשיו יש את הכתם ולאחרונה רואים אותו אפילו יותר, הוא בהיר יותר. מה אפשר לעשות כדי להחזיר את הצבע לצבע הטבעי שלי? יש תרופה או משחה שאפשר לקחת? ממה זה נובע? לא נחשפת לשמש כמעט

כתם בהיר כזה יכול להיות היפופיגמנטציה לאחר דלקת כלשהי. האם היתה דלקת (אודם) באזור שאחר כך היתה התבהרות? אפשרות נוספת,באזור עם נזקי שמש מקבלים כתמי היפופיגמנטציה אולם דבר זה קורה בעיקר באזורי אמות ושוקיים. אני ממליץ שתלכי להיבדק אצל רופא עור לאבחון מדויק.

05/06/2018 | 21:04 | מאת: בתאל

שלום, נוצרה לי כוויה על הרגל מתנור חימום, ואני משתמשת בקלוקוט לאחר החלמתה כבר זמן רב.יש לי כתם כהה קטן שחור מהכוויה שמתכווץ באופן מרשים מהקלוקוט- כמה זמן אפשרי להשתמש בו והאם אין חשש לסרטן בשימוש לאורך זמן?

אין מגבלה למשך שמוש בצלקות. הוא יכול לסיע בטפול ואף למניעה ביצירת צלקות היפרטרופיות (בולטות). אם מה שנותר הינו כתם כהה קטן, כנראה מדובר בפיגמנטציה שלאחר דלקת. קלוקוט לא עוזר לבעיה זו.

תודה רבה

27/05/2018 | 03:34 | מאת: מיכל

היי, רציתי לדעת מה הסיכונים הכרוכים בטיפול באמצעות מכשיר הipl והטיקל לבעיות פיגמנטציה בפנים , תודה רבה:-)

בטפול זהיר הסיכון קטן. אם גורמים לכויה יש חשש ליצירת פיגמנטציה פוסטאינפלמטורית ולעתים אף להחמרה בפיגמנטציה.

25/05/2018 | 20:53 | מאת: סילבי

שלום כמה זמן מקסימלי יכול להשאר סילברול במקרר לאחר הפתיחה? תודה

על כל משחה יש את ה- EXPIRATION DATE. הזמן שבו צפוי שהמשחה תהיה יעילה. לאחר פתיחת השפורפרת זמן זה מתקצר . במשחות יש חומרי שמור, PRESERVATIVES, העוזרים להאריך משך הזמן של יעילות המשחה.

17/05/2018 | 09:48 | מאת: עדי

שלום רב, שנה שלמה חויתי אדמומיות (רוזצאה) כדורים משחות טיפול ובשלב האחרון הגעתי לקוסמטיקאית רפואית בשם יפית כהן אולי אתם מכירים שמנקזת לי בלוטות חלב סתומות ועשינו טסט של IPL ראשונית... אני לא יודעת אם זה כתוצאה מה-IPL אבל אחרי שיעור התעמלות הופיעו לי כתמים בפנים שהיו אדומות וזה מאוד תיסכל... מה פשר התגברות האדמומיות? האם IPL של קוסמטיקאית דומה לזה שרופאים משתמשים בו ומתי אראה שינוי? יש לציין כי בבדיקה שהקוסמטיקאית עשתה לי מלכתחילה אין לי את טפיל הדמודקס בצורה מוגברת אם בכלל ואין לי בעיה של נימים אבל אדמומיות בינתיים קיימת. אודה לתשובה תודה.

ברוזציאה יכולים להיות אדמומית, קבועה או בהתקפים דמויי הסמקה או גבשושיות מודלקות או מוגליות. אין חסימה של ניקוז של בלוטות חלב (חסימה כזו יש באקנה). בדרך כלל האדמומית נגרמת על ידי רבוי והרחבה של נימים. הטפול לאדמומית הינו לייזר או IPL לכלי דם.

29/04/2018 | 01:30 | מאת: פיגמנטציה לאחר הסרת שיער

בתי בת 15 מסירה שיער רגליים השעווה מיד לאחר הפעם הראשונה הופיעה פיגמנטציה על השוקיים. לא שמנו לב שהיתה קודם... האם יש קשר?? אם תפסיק האם יעברו? תודה לך

האם היתה דלקת לאחר הסרת השיער? לעתים, בעיקר בכהי עור, באזורי דלקת יכולה להוצר פיגמנטציה. במקרים אלו צריךלנסות להימנע מהדלקת או לטפל בה מוקדם. אם נוצרה פיגמנטציה כדאי להגן בקפדנות משמש וניתן למרוח חומרי הבהרה. פני לרופא עור הן לאבחון מדויק והן לטפול

12/04/2018 | 18:54 | מאת: יעל

שלום, יש לי Mongolian Spots בגוגל תוכל ראות תמונות איך זה נראה זה פיגמנט כחול אפור. כאילו קיבלתי מכה. יש אפשרות להעלמה? בעל עור צהבהב.

Mongolian spots קימות בדרך כלל בלידה ובדרך כלל חולפות ללא טפול במהלך הילדות. לא ברור לי מה הבעיה אצלך. פנה לרופא עור לבדיקת אבחון ולטפול.

19/04/2018 | 18:54 | מאת: יעל

הבעיה אצלי שזה לא עבר מהילדות. יש דרך להסרה?

09/04/2018 | 13:27 | מאת: לירון

שלום, איך מטפלים בכהות בתוך בית השחי ובמפשעות כתוצאה מהתסמונת הזו? תודה

לא ידוע לי על טפול יעיל לבעיה זו

09/04/2018 | 09:17 | מאת: עומרי

בוקר טוב, האם טיפול זה הוא ב-IPL? האם טוב לגוון עור ישראלי? הבנתי שזה גם מחדש ומצעיר את העור 0 מעודד ייצרת קולגן) וגם מטפל בכתמי שמש קלים על העור?

טפול בפוטו רגו'ביניישון הינו ב- IPL. עשוי לעזור להוריד כתמי שמש ולגרום למראה צעיר יותר של העור. פחות מתאים לכהי עור. ד"ר אינס ורנר

09/04/2018 | 09:07 | מאת: אורית

שלום, קיבלתי משחת קליגמן. האם כדאי למרוח רק על האזור הבעייתי או אם אעשה כך תהיה בעיה של הבדלים בצבע העור בין האזור שמרחתי לזה שלא מרחתי? האם המשחה הזו נועדה לטיפול בפיגמנטציה קיימת או כמניעה של פיגמנטציה עתידית?

צריך למרוח הקליגמן על כל הפנים. הוא פועל יותר באזורי יצירת יתר של פיגמנט. ניתן להשתמש בהידרוקינון (המרכיב העיקרי בקליגמן) גם למניעת חזרת הפיגמנטציה. ד"ר אינס ורנר

היי, לא כל כך הבנתי מה ההבדל בין כתמי שמש לפיגמנטציה בפנים? האם כתמי שמש זה נמשים?

כתמי שמש (SOLAR LENTIGINES) הינם כתמים בעלי גבול ברור המופיעים בעיקר בפנים ובגבות ידיים בעקבות חשיפה מתמשכת לשמש, בדרך כלל בבהירי עור. הטפול הינו הקפאה בחנקן נוזלי, טפול ב- IPL (קרן אור מרוכזת)) או בלייזר לנגעים פיגמנטרים. פיגמנטציות יש מסוגים רבים: כתמי פיגמנטציה לאחר הריונות או גלולות (מלזמה), פיגמנטציה לאחר דלקת בעור ועוד סוגים נוספים. הטפול הראשוני הינו בעיקר בחומרי הבהרה, דוגמת הידרוקינון והגנה משמש.

08/04/2018 | 23:23 | מאת: ויקי

שלום ד"ר אהוד, מה הטיפול לכהות מתחת לעיניים חוץ מחומצה הילארונית? מדוע הכהות גדלה ומתפשטת עם השנים? תודה מראש

יש גורמים שונים לפיגמנטציה מתחת לעיניים. לעתים הדבר עלול להיות בשל דלקת מתמשכת, לעתים יש פיגמנטציות האופיניות לעדות מסוימות. קודם כל יש צורך בבדיקת רופא עור לאבחון. הטפול הינו בהתאם לכך. לדוגמה, אם יש דלקת מתמשכת ניתן לטפל בתכשירים כנגד הדלקת . אם יש שקעים מתחת לעיניים הזרקת חומצה היאלויורונית עוזרת מאוד.

08/04/2018 | 23:15 | מאת: תמר

שלום, קראתי כאן בפורום שאפשר להשתמש בחנקן נוזלי להעלים פיגמנטציה בפנים. יש לי כמה נקודות קטנות בלחי . האם אפשר לבצע טיפול שכזה? אשמח לדעת למי לפנות,ועלות? כמה פעמים צריך ואיך נשמרים מאזור העיניים האם יש תופעות לוואי או היפריגמנטציה אולי אפשר לשלב משחת הבהרה לפני? תודה

הקפאה בחנקן נוזלי עשויה להיות טפול לכתמי שמש (לא הטפול הטוב ביותר). אולם לגבי הנקודות שיש לך בלחי, קודם כל צריך לאבחן (אצל רופא עור) האם המדובר בכתמי שמש או אולי שומות ובהתאם לטפל.

ד"ר שלום, זה לא שומות בוודאות. זה צבע ממש בהיר כנראה שזה כתמי שמש :) חנקן נוזלי טוב למי שיש צבע עור זית או שזה יכול לעשות פיגמנטציה?

08/04/2018 | 21:44 | מאת: ערב טוב

שלום, אני קצת מבולבלת מצד אחד מדברים על ipl כיעיל לפיגמנטציה מצד שני יש אתרים שבהם נאמר שמתאים לכהי עור ויש רופאים שטוענים שלא. אז מה נכון? יש לציין שאינני בהירה אך לא כהה מאוד. מה יעיל לפיגמנטציה? יש לציין שהיא קלה. שנית,פילנג לחידוש מרקם העור אני מעדיפה לעשות אצל רופא מאשר קוסמטיקאית האם פילנג קל אצל רופא הוא בעצם פילנג שמגיע לאותן שכבות כמו אצל קוסמטיקאית? כלומר אפידרמיס? ושאלה אחרונה: האם כדאי על הדרך לעשות טיפול מסיבי יותר של חידוש הקולגן ומיצוק העור ובאיזה אופן לייזר או פילנג כימי? עד כמה זה באמת ממצק את העור? האם זה טיפול שרצוי לעשות כל שנה מגיל מסויים למנוע קמטים?

פיגמנטציות הינה קבוצה של אבחנות. לחלק הטפול הראשוני הינו משחות דוגמת קליגמן (כמובן עם הגנה משמש). יש מקרים בהם IPL הינו הטפול, לעתים קרובות בשלוב עם הקליגמן. יש צורך בבדיקת רופא עור המנוסה בטפולים אלו לקביעת הדרך המתאימה. אצל רופאים ניתן לעשות פילינג עמוק יותר מאשר אצל קוסמטיקאיות (וכמובן בהתאם לכך יש יכולת לטפל ביותר בעיות). מומלץ לבצע טפולים לחדוש רקמת הקולגן . יש דרכים שונות לבצועטפולים כאלו והן מותאומת לבעיות ולסוג העור.

08/04/2018 | 20:20 | מאת: אחת

שלום, האם הידרוקינון 4% שנקרא איזומד. טוב להעלמת פיגמנטציה בפנים? האם טוב להשתמש עם זה כמניעה ולכמה זמן? יש לי כהות מזוויעה במפשעות וגם בבית השחי חום.. שוב זה פיגמנטציה. ממה זה נגרם זה לא היה קודם? האם טיפול לייזר או IPL יכול לעזור? אני לא בהירת עור יש לי גוון ישראלי.. קצת צהבהב. תודה

אזומד הינו הידרוקינון והוא קים ברכוז של 4% או 2%. הוא טוב לטפול בפיגמנטציות דוגמת מלזמה (כתמים חומים המופיעים בעקבות הריונות או נטילת גלולות). הוא משמש כטפול בפיגמנטציה.הוא מפריע ליצור פיגמנט המלנין ויכול לשמש גם למניעה. התכהות בבתי שחי ומפשעות הינה לעתים קרובות פיגמנטציה לאחר דלקת (בשל שפשפת בבעלי משקל יתר או בשל פטריות). יש צורך באבחון רופא עור . לעתים כשהידרוקינון לא עובד (גם לאחר עליה ברכוזים) טפולי לליזר או IPL יכולים לעזור. כדאי להציג השאלה לרופא העור המטפל בך

תודה. אבל הייתי אצל רופא עור וזה מה שאמר שלא עושים ipl או לייזר. וזה לא מלזמה זה לא כתם זה פשוט צבע עור שהשתנה. האם לקנות לבד ולשים אזומד? ואם זו דלקת נגיד מחיכוך האם זה טיפול יעיל? תודה

05/04/2018 | 18:32 | מאת: רוזציאה בפנים, אדמומיות וגרד וטפילי דמודקס

שלום רב אני בת 50. מזה כשנה אני סובלת מרוזציאה בפנים, אדמומיות וגרד וטפילי דמודקס, שמתרבים מסביב לסנתר. רופא עור, לפני כצי שנה ועד שבוע שעבר, רשם לי והשתמשתי בכל מיני קרמים ומשחות וג'ל, דואק, אקניל רוז, מטרונידזול, רוזקס, איברמקטין. ללא הצלחה, ללא שיפור. רופא עור הציע לי, לחפש בגוגל ולרכוש דרך אתר מוכר כלשהו, את הקרם הזה. Demodex Control Plus- Face Cream - 0,5 OZ השאלות שלי דוקטור, לדעתך הקרם הזה יכול לעזור לי? מה במיוחד יש בקרם הזה מה שאין בקרמים משחות וג'ל שהשתמשתי בהם? למה לא נמכר בארץ הקרם הזה? Demodex Mites Treatment with Natural Demodex Control Plus- Face Cream תודה רבה מראש על התייחסות ותגובתך לפנייתי ושאלותיי.

אין לי הכרות קודמת עם קרם זה. לפי מה שראיתי הקרם מכיל חומרים צמחיים שונים דוגמת עץ התה, אזדרכת הודית ועוד. מרבית החומרים שהשתמשת קודם מכילים חומרים מוכרים כנגד דמודקס שנבדקו הן לגבי יעילות והן לגבי תופעות לואי.. כדי לקובע יעילות טפול יש צורך לראות עבודות מבוקרות על יעילות ותופעות לואי ואינני מכיר כאלו לגבי קרם זה..

05/04/2018 | 08:42 | מאת: מיכל

אני בת 45 וסובלת כבר כמה שנים מכתמים מפנים ועור לא אחיד. קניתי קרמים , הקפדתי על טיפול ולא עזר. שמעתי על קרם טוליפ. הוא לא זול. האם שווה להשקיע? האם באמת עוזר? יש גם סדרה של kb pure. הכל לא זול. לא רוצה לזרוק סתם כסף לכן חשוב לי לדעת מרופאי עור ולא רק מפרסומות אם זה עוזר. ואם לא, מה עושים? תודה מראש.

קרם טוליפ הינו של חברה ששמה טוליפ ויש לה תכשירים שונים לטפול בבעיות עור. עד כמה שראיתי הקרם שלהם לפיגמנטציה מכיל חומרים שונים דוגמת חומצות אלפה הידרוקסיות, חומצה גליקולית, רתינול ושמנים ארומטיים. החומר היעיל ביותר לטפול בפיגמנטציות שאני מכיר הינו הידוקינון (לבד או בתוך תערובת עם חומצה רתינואית). יש צורך לשם כך במרשם רופא. בכל מקרה, יש צורך בבדיקת רופא עור כדי לקובע מה הטפול המתאים לך.

01/04/2018 | 14:05 | מאת: נור

היי, אני בת 26 וכבר מעל ל7 שנים אני מנסה לטפל בפנים שלי, אצל רופאי עור בכללית וגם רופא פרטי וזה מחלים וחוזר. אחרי פצעי בגרות יצאו לי כתמים, טיפלתי בזה באמצעות משחות וזה עזר. כיום מאוד מעט יוצא לי פצעים בין 1-2 ולא תמיד, "וגם כשאני לא נוגעת בזה, הפצע הופך להיות שחור וכתם". לפני כמה שנים נטלתי תרופת רוקטואן וזה לא עזר כל כך. לפני שנה הלכתי לרופא פרטי ונתן לי משחות לאקנה שהוא הרכיב וזה עשה לי קילוף וגם עזר. אך עדיין אני רואה צבעים שונים בפנים שלי, כלומר גם כתים וקצת באיזור הלחיים הם נראים חלקים אך יש קצת כתמים וגם אפשר לראות אזור אדום. יש לי שני כתמים באזור הסנטר וכמה מעל לשפה. כיום גם יש לי פצעים באזור החזה וכתפיים. זה נורא מתסכל ואני לא יודעת כבר מה לעשות והאם שוב ללכת לרופא ולקחת רוקטואן. יש רופאת עור שהלכתי אליה ואמרה לי שזה "היפר פיגמנטציה ולעולם לעולם לא תיעלם ואין לעשות טיפול קוסמטי, כי אני בעלת פנים כהים, וזה רק יזיק". :( עזרה!

שלום נור יש לך אקנה (פצעי בגרות) ובמקומות הדלקת של האקנה נוצרת לך פיגמנטציה שלאחר דלקת (POST INFLAMMATORY HYPERPIGMENTATION). הטפול לפיגמנטציה הינו בתכשירי הבהרה והגנה קפדנית משמש. תכשירי ההבהרה הינם בעיקר הידרוקינון או תרכובות שלו עם תוספות אחרות (התערובת של קליגמן). כל עוד ימשיכו לך הנגעים המודלקים של אקנה תיוצר גם פיגמנטציה ולכן חשוב ביותר במקרה שלך להגיע למניעה של הנגעים של אקנה. יש אפשרות לנסות לרפא האקנה (את יכולה לקחת שוב קורס מלא של רואקוטן / קורטן). גם אם אם לא מצליחים לרפא האקנה ניתן לשלוט באקנה באמצעות טפולים שונים ולמנוע הופעת נגעים מודלקים המשאירים אחר כך כתמי פיגמנטציה.

18/03/2018 | 23:54 | מאת: אילן

שלום, יש לי מספר כתמי שמש בפנים, האחד בינוני (בקוטר מחק של עיפרון בערך), והשאר קטנים יותר ומפוזרים באזורים שונים. ביקרתי אצל רופא עור של הקופה והוא הציע לי להסיר את הכתם הבינוני בלבד, באופן פרטי, בעזרת חנקן נוזלי, בעלות של 800 שקלים. שאלתי היא - 1. הבנתי שטיפול בחנקן נוזלי אמור להיות מהיר וזול. האם 800 שקלים הינו מחיר "זול"? 2. בהינתן שיש לי מספר כתמי שמש קטנים נוספים מפוזרים באזור הפנים, האם לא עדיף לי לבצע טיפול אחר כמו פילינג שייפטר מכל הכתמים ביחד? מה סוג הטיפול הכי מומלץ לדעתך מבחינת יעילות ומחיר? אני בן 32 ובעל עור בהיר. תודה,

טפול בחנקן נוזלי נחשב טפול מהיר וזול אולם ביקור אצל רופא מקצועי ברפואה פרטית מתחיל לעתים קרובות ממחיר זה. טפול ב- IPL (אור מרוכז) או בלייזר לנגעים פיגמנטריים הינם טפולים טובים והסכון להיפופיגמנטציה (השארות כתם בהיר במקום) קטן יותר מאשר בטפול בחנקן נוזלי אולם העלות כמובן גדולה יותר. פילינג שטחי לא מוריד כתמי שמש. פילינג בינוני כרוך בעלות משמעותית וגם בסבל משמעותי (יותר מהטפולים הקודמים).

13/03/2018 | 13:10 | מאת: סבוריאה דרמטיטיס, אקנה, רוזציאה

שלום רב לרופאי עור נכבדים לפי אבחון מקרוסקופי אצל רופא עור פרטי, אני סובל מסבוריאה דרמטיטיס, אקנה, רוזציאה, בקרקפת מצח פנים וחזה. סוג העור שלי אובחן כשומני. אתמול רופא עור רשם לי שמפו ניזורל, מטרונידזול, אקניל ווש תרחיץ פנים טיפולי. השאלה שלי- שלושת הדברים הללו, הם לא מתנגשים אחד עם השני? לא מפריעים אחד לשני לטיפול באותו יום? תוך כמה זמן בערך אני עשוי להרגיש לראות שיפור? תודה רבה מראש עבור תגובתכם.

גם אקנה וגם רוזציאה יחד? קצת מוזר. יתכן שאחת משתי הבעיות גורמת לכל הסימפטומים. וצריך לזכור שרוזציאה לא שכיחה בגברים. בנוסף, לא צינת בן כמה אתה (רוזציאה בדרך כלל מחלה של גילאי הארבעים). לא נראה לי שתהיה בעיה משמעותית בשמוש בתכשירים (כולם טופיקלים) אולם הייתי מציע לך להיבדק שוב אצל רופא עור הן לגבי האבחנות ובהתאם לגבי הטפול.

10/03/2018 | 14:51 | מאת: טליה

שלום, האם רטויוט 0.5 או 0.25 יכול להיות יעיל כנגד סקין טאגס על הצואר וקרוב לבית השחי? השתמשתי בו כנגד נקודת שומן על הפנים וזה עבד מצוין. תודה

רטהויט אינו פועל כנגד סקין טגס (SKIN TAGS).

12/03/2018 | 19:23 | מאת: טליה

האם רק מיגור דרך חנקן נוזלי וגלי רדיו או שבכל זאת איזה קרם או משחה יצירתיים יכולים לעשות את העבודה?

09/03/2018 | 15:57 | מאת: יעל

האם אפשר להשתמש בקרם elure כאשר לוקחים רואקוטן?

לא נראה לי שיש מניעה לשמוש באלור בעת שמוש ברואקוטן. בעת הטפול ברואקוטן העור הינו יבש ויש צורך בהגנה קבועה משמש.