פורום פיגמנטציה - כתמי עור

הפורום יחזור לפעילות בקרוב
כתמים על פני העור מהווים בעיה שכיחה, בעיקר בנשים, וגורמים להפרעה אסתטית קשה. היות וישנם סוגים שונים של כתמים, חשוב מאוד הן אבחון הבעיה והן זיהוי הגורמים המחמירים. הגישה הטיפולית כיום הינה, מצד אחד זיהוי הגורמים לכתמים (וניסיון להימנע מהם) ומצד שני טיפול בפיגמנטציה הקיימת. קיימים היום טיפולים רבים ושונים לכל סוגי הכתמים על פני העור: מחומרים שונים המפריעים לייצור המלנין (הפיגמנט החום בעור) או חומרים המפרקים מלנין יחד עם הגנה משמש, עד מכשור מתקדם היכול להועיל בפרוק וסילוק הפיגמנט. למרות שברוב המקרים המאובחנים ומטופלים בצורה נכונה ניתן לטפל בקלות יחסית וביעילות רבה, לעיתים אנו נתקלים במקרים קשים ועמידים לטיפול. במקרים אלו יש לעיתים צורך בשילוב של טיפולים שונים וביצירתיות למציאת הטיפול הפרטני המתאים. פורום זה נועד לתת מענה לשאלות לגבי כתמים על פני העור באבחון ובמתן מידע ולגבי גישות טיפוליות. לכניסה לפורום לחצו כאן.
993 הודעות
964 תשובות מומחה

מנהלי פורום פיגמנטציה - כתמי עור

26/06/2016 | 21:27 | מאת: ציפי

שלום רב האם קרם הגנה או תרסיס או סטיק שהם שקופים לא לבנים מגנים על העור כמו הלבנים , מורחת רטאויט 0.05 ומעוניינת בהגנה הכי טובה לתשובתך אודה. כי נראה לי שהשקוף לא מגן כמו הלבן ומה עדיף קרם או סטיק

קרמי הגנה "לבנים" לעתים קרובות הינם בעלי הגנה רחבה טובה כנגד הקרינה האולטרה סגולית. גם בקרמים אלו יש שוני בין תכשירים שונים ויעילות החסימה תלויה בגודל החלקיקים. אולם, גם בקרמים ה"שקופים" הנעימים הרבה יותר לשמוש יש כיום שלוב של חומרי הגנה עם ספקטרום חסימה רחב מאוד. צריך לבחור בקרם של חברה טובה עם חסימה רחבה ויעילה של הקרינה האולטהסגולית, גם של ה-UV וגם של ה- UVA).

25/06/2016 | 00:53 | מאת: איל

שלום, הבן שלי בן 15, סיפר לי היום שבחודשים האחרונים התחילו להיות לו כתמים בהירים על האשכים, עם קצת שערות לבנות על הכתמים, ובנוסף בכל האזור יש נקודות בולטות, לדבריו הכתמים התרבו ככל שהזמן חלף, ללא כאבים, עם מעט גירוד, מה זה יכול להיות? האם דרושה בדיקה דחופה? (אמור לצאת מחרתיים לטיול של 10 ימים...)

זה עלול להיות ויטיליגו, מחלה בה יש אבוד הפיגמנט באזורי עור מסוימים. אין כל סכנה (ההפרעה הינה בעיקר אסתטית) ואין דחיפות בטפול

14/06/2016 | 18:32 | מאת: רחל

נשאר לי כתם אדום ומכוער כתוצאה מאפילציה מלפני חצי שנה אני מורחת קרם הגנה כל יום ולא רואה שיפור. מה עלי לעשות והאם יש בכלל סיכוי שיעלם ? תודה רבה מרא

צריך בדיקת רופא עור לאבחון. אם יש שם כלי דם ניתן לצרוב את הנגע. הטפול יכול להעשות (תלוי בנגע) על ידי מחט חשמלית או בטפול עם לייזר או IPL מתאימים.

14/06/2016 | 07:13 | מאת: רונן

האם טיפולי ליזר לבהסרת שיער יכולים לגרום להווצרות שומות בגוף. כל הזמן נראה שתפתחות אצלי שומות חדשות בגוף והתחלתי לחשוש שאולי זה קרה עקב טיפולי הליזר שעברתי (ואמור עוד לעבור). יש לציין שאינני נחשף לשמש כלל. האם אכן עטיםולי ליזר יכולים לגרום להיווצרות של שומות ונקודות חן בגוף ? (רופאי העור שראו את השומות אמרו שהן לא מסוכנות)

לא ידוע על כך שטפולי לייזר להסרת שיער יכולים ליצור שומות.

08/06/2016 | 13:17 | מאת: רז

איזה טיפולי לייזר יכולים לעזור בעודף פיגמנטציה על הפנים על הלחיים המצח והסנטר

צריך להיזהר בטפולי לייזר או IPL לפיגמנטציות. לעתים הם עלולים לגרום החמרה.

08/06/2016 | 06:59 | מאת: רוני

ראיתי שכתבתם שניתן להסיר נקודות חן בולטות וגדולות ללא ניתוח (הן נקודות ללא ממצא לפי רופא עור שבדק). רציתי לדעת מהו ההליך לצורך זה על כמה זמן מדובר עד להחלמה והאם ההליך משאיר סימנים במקום הנקודה? בנוסף אם אפשר לתת סדר גדול של עלות להליך כזה תודה

הטפול מתאים לשומות שפירות בולטות (בגובה מעל העור). החלמה (סגירת הפצע ) תוך כ- 10 ימים. בנקודות חן שהן מעל העור , יכול להיות רפוי ללא שארית נקודה. במקרים אלו או שלא רואים כל שריד או שרואים צלקת שטוחה בהירה. בנקודות חן שהינן עם חלק עמוק נשארת שומה, אך היא בגובה העור.

14/06/2016 | 07:14 | מאת: רוני

תודה על התשובה אך לא ציינת סדר גודל של עלות לפרוצדורה כזו

01/06/2016 | 09:53 | מאת: אלדד

שמתי לב שיש כמה פרומלות של קליגמן. 1 2 3 האם יש הבדל בן עור בהיר לכהה ואם כן אז מהו?

יש אפשרויות לרכוזים שונים של ההידרוקינון בקליגמן (5% , 6% ועוד), ולרכוזים שונים של החומצה הרתינואית ( 0.05% , 0.025% וכו'). הבחירה הינה לפי רגישות הפצינט (אם יש לו עור רגיש הנוטה לעבור גירוי עור בקלות), לפי חומרת הפיגמנטציה, ואף לפי העדפות הרופא (כמובן תוך התיעצות עם המטופל) יש המעדיפים תגובה חזקה יותר גם במחיר של סיכון גדול יותר לגירוי עור.

30/05/2016 | 06:48 | מאת: דקלה

מהן האפשריות להסרת ולהעלמת נקודות חן וכתמים (נקודות חן חומות אבל שטוחות)? האם חנקן נוזלי יכול להוות קו ראשון לניסיון הסרתן? מה אם יש האופציות הנוספות ? יש גם בגוף וגם בפנים האם יש הבדל בטיפולים לכל אחד מהאזורים?

כתמים חומים יכולים להיות נמשים (FECKLES), כתמי שמש (SOLAR LENTIGINES), קרטוזות סבוראיות שטוחות ויכולים להיות גם שומות שטוחות. חנקן נוזלי יכול להיות קו ראשון לטפול בכתמי שמש או קרטוזות סבוראיות אולם לעתים הוא מותיר כתמים בהירים. לפנים עדיף טפול ב IPL או בלייזר אולם לעתים יש צורך במספר טפולים וטפולים אלו יקרים. בפנים בדרך כלל נזהרים יותר (חשוב לקבל תוצאות אסתטיות טובות).

בהיותי ילדה סבלתי משפשפות בירכיים, עם הזמן נשארו כתמים כהים בירך הפנימית. כיום הכתם הזה מפריע לי האם יש דרך בה ניתן להבהיר את הכתמים?

אם יש תהליך דלקתי המביא לפיגמנטציה (פוסט אינפלמטורית) , כדאי לטפל בו. פני לרופא עור לבקורת. ניתן לנסות גם חומרי הבהרה למרות שיעילותם מוגבלת בפיגמנטציות אלו.

26/05/2016 | 07:00 | מאת: צחי

יש לי עור פנים רגיש מאוד, בעייתי ונוטה לפצעים ( אקנה או פוליקוליטיס). אני צריך להשתמש בקרם הגנה לפנים גם עקב תרופות שאני מוכרי לקחת שמגבירות רגישות לשמש וגם עקב העור עצמו שהוא בהיר ומושפע (לרעה) מהר מאוד מחשיפה לשמש. הבעייה הגדולה שכניראה אני מאוד רגיש גם לקרמי ההגנה כי אחרי שניסיתי להשתמש בכמה סוגים (יקרים יותר ופחות וכולם היפואלרגניים) היו לי התפרצויות של פצעים וגירויים נוראיים. אני די אובד עצות ולא יודע מה לעשות. שמעתי שאולי כדאי לחפש קרם המבוסס על מסננים מנרליים אבל אני כבר לא בטוח מי מהקרים מבוססים נטו על זה ובנוסף שיהיה לא קומודוני. האם אפשר לקבל המלצה לקרם (עדיף תחליב) שאולי יוכל יהיות טוב עבורי וגם יהיה אפשר לשים אותו על הפנים לא רק בפורים. אני נתקלתי בשני סוגים שנראה שאולי יכולים ליהיות אבל הם מאוד יקרים ואני מעדיף לשאול קודם מה עדיף לנסות קודם ומה אולי לא כדאי - אוון סדרה לבנה תחליב מינרלי ומוסטלה SPF 50 ספריי לתינוקות שמוגדר שמתאים גם לעור אטופי. האם אפשר לקבל המךצה מי עדיף או משהו אחר - כל עצה ועזרה מאוד תעזור תודה

שלום צחי אתה מצין שאתה סובל מהתפרצויות של פצעים לאחר שמוש במסננים. אם המדובר בהתפרצות של פצעי בגרות הרי שהגורם הינו קרמים שאינם נטולי שומן. אתה צריך למצוא קרמים עם מקדם הגנה של 30 ומעלה (בדרך כלל 30 מספיק ) שהינם ללא שומן (OIL FEE). קרם היפואלרגני הינו בדרך כלל ללא בושם מאחר והבשמים הינם גורם מספר 1 לאלרגיות . מתאורך לא נראה לי שמדובר באלגיה.

18/05/2016 | 06:58 | מאת: גדי

לפני תקופה מסויימת הומלץ לי להשתמש בקרמי הגנה. מאז (כשאני משחזר) יש לי רק בעיות חריפות בכור הפנים - פצעים דמויי אקנה ואבססים כואבים. החלפתי מספר שונה של קרמים עם קדמי הגנה שוני (יקרים יותר ויקרים פחות) אבל נראה שכולם גורמים לאותה התגובה. אנהעור שלי כנראה רגיש לחומרי ההגנה. מה עושים במקרה כזה - כשאי אפשר להתשמש בקרמי ההגנה ומצד שני יש צורך גם לקחת תרופות שמגבירות רגישות לשמש?

אם יש לך אקנה או נטיה לאקנה אתה צריך להשתמש בתכשירים שהינם נטולי שומן (OIL FREE). שמוש בתכשירים שמנים מחמיר מידית את האקנה.

18/05/2016 | 03:48 | מאת: דבי

שלום רב, אני מעוניינת לדעת אילו תכשירים לפי הניסיון הכי אפקטיבים לטיפול נגד כתמי עור כהים- תוצאה של נזק מצטבר מקרינת השמש (לא מדובר בנקודות חן אלא בכתמי זקנה כמו שמכנים אותם- dark spots כנראה תוצאה מצטברת של קרינת שמש משך שנים). אשמח אם תוכל לפרט מה החומר הפעיל, היכן לרכוש, אופן השימוש והאם יש תכשיר מומלץ שאינו מזיק לעור וגם לא משאיר צלקות? מודה מראש על תשובתך.יש המון פירסומים של רופאים שמנסים למכור תכשירים חדשים באינטרנט אבל מנסיון זה קרם - שכנראה לא מכיל באמת חומר פעיל כי עובדה שלא היה לה שום אפקט לאחר שימוש של כמעט שנה.שרלטנות לשמה. מודה מראש על תשובתך.

כתמי שמש (SOLAR LENTIGINES) מגיבים להקפאה פשוטה עם חנקן נוזלי אולם יש סכון קטן של השארות היפופיגמנטציה (כתמים בהירים) במקום ההקפאה. בטפול ב- IPL (אור מרוכז) או לייזר לנגעים פיגמנטרים יש תוצאות טובות ופחות חשש להיפופיגמנטציה (בדרך כלל יש צורך במספר טפולים).

24/05/2016 | 01:46 | מאת: דבי

תודה רבה על תגובתך. ברשותך, עוד כמה שאלות: מהי הפרוצדורה לקבלת הטיפול שהזכרת באור מרוכז(IPL)?כמה טיפולים נדרשים בממוצע ומה אורכם? מהי תדירות הטיפולים? שוב, תודה.

17/05/2016 | 21:49 | מאת: רז

שלום אני משתמש בקליגמן ורציתי לדעת אם זה מחמיר את הפיגמנט ומה לעשות ואחרי כמה זמן רואים שינוי?

התערובת של קליגמן מיועדת להבהיר כתמי פימנצטיה. ניתן להשתמש בה גם בקיץ (בקיץ קרינת השמש מחמירה לעתים פיגמנטציות).

18/05/2016 | 20:17 | מאת: רז

אני משתמש כבר חודש בקליגמן ועדיין לא ראיתי שינוי ואני בעל עור כהה

16/05/2016 | 16:13 | מאת: נעמי

שלום, יש לי שומה שפירה בקוטר של כ7 מ"מ על העטרה במרחק של כ2 מ"מ מהפטמה. היא בולטת מעט אך בצורה שטוחה. איך לדעתך כדאי להסירה? והאם הסרתה או אי הסרתה עלולה לגרום לבעיות אם אניק?

כדאי לעבור בדיקת רופא עור, כולל דרמוסקופיה (בדיקה בהגדלה עם אור מקוטב). אם זוהי שומה שפירה בודאות מלאה יתכן שניתן לבצע הורדה עם גלי רדיו (ללא תפרים). כדאי שתיבדק אצל רופא עור.

16/05/2016 | 10:25 | מאת: אדי

נוטל כבר למעלה כחודש 3 כדורי קולחיצין 0.5 ביום שהבנתי שאחד מתופעות הלוואי שלהן זה פריחה וגירוי בעור - שאכן הופיעו לי לראשונה בחיי - באיזור הפנים : האם סבירות גבוהה שזו הסיבה ? האם הורדת המינון ( שת"פ עם הרופא המטפל כמובן ) עשויה לשפר המצב ? איזו משחה אנטי היסטמינית עשויה לעזור בטיפול בפריחה ?

אינני מכיר תופעת לואי של פריחה וגירוי בפנים מכולכיצין. אני ממליץ לפנות לרופא עור כדי לבדוק גורמים אחרים היכולים לגרום לכך. תרופות אנטיהיסטמיניות עוזרות בתפרחות מסוימות. צריך לאבחן מהי הפריחה כדי לראות מה יעזור .

15/05/2016 | 06:48 | מאת: רן

רציתי לדעת מה ההבדל בין רטוויט לבין אדפרין הבנתי ששניהם נגזרת של ויטמין A ושניהם אמורים לתת את אותו האפרט (אם אני לא טועה) אם כך מה ההבדל האם מי מהם מומלץ / עדיף יותר. אני מניח שיש הבדל כלשהו בינהם ואשמח להסבר והמלצה למה עדיף

שניהם נגזרות של רתין A וגורמים לאפקטים דומים. הרושם שאדפרין גורם פחות לגירוי עור.

03/05/2016 | 06:46 | מאת: צחי

התפתחו לי בכמה מקומות בפנים נגעים אדומים בולטים וכואבים (לא ראש צהוב שמו של אקנה). לא ברור לי למה זה קורה אולי עקב צמיחה פנימית של השערותת או משהו דומה אבל וה נורו מפחיד, כואב, מציק ומתסכל. איך הכי הכון לשפל בנגעים כאלו על מנת שיעלמו ויצתמקו כמה שיותר מהר? האם משחה אנטיביוטית או כזו עם קורטיזון האם זה דורש משהו פומי? בנוסף מה אפשר לעשות כדי (עד כמה שניתן) למנוע התפרצות נגעים כאלו (במיוחד אם מדובר בשערות "הפוכות")

יתכן ומדובר בדלקת של זקיקי שערות (FOLLICULITIS) או בפצעי בגרות (לא חיב להיות ראש צהוב). טפול אנטיביוטי, דרך הפה (לדוגמה CEFOVIT) או במריחה (לדוגמה זינדהקלין) יכולים לעזור מאוד בשני המקרים. אני ממליץ שתפנה לבדיקה וטפול אצל רופא עור.

02/05/2016 | 06:48 | מאת: דנה

קבלתי מרשם לאדפרין מרופא עור בעקבות נזקים על העור שגרמו פצעים וניסיון לעזור. לאחר כיומיים של שימוש נוצרו לי פצעים על הפנים - מן "גולות" בולטות האם זה בגלל האדפרין שהוא אולי יכול לעזור אבל גם יכול להוות טריגר לפצעים ואינפקציה כזו? האם כדאי להפסיק את האדפרין או שיתכן ומדובר מצרוף מקרים ולאדפרין לא יכול ליהיות שום קשר לזה?

אדפרין יכול לגרום ל"גרוי עור" אולם לא "למעין גולות". נראה לי שהפצעים הינם פשוט חלק מפצעי הבגרות שלך ולא תופעת לואי לאדפרין.

01/05/2016 | 14:24 | מאת: שי

על התרופה אדפרין רשום שמוצר להשתמש עד 4 חודשים מהפתיחה למרות שתאריך פג התוקף הוא הרבה יותר רחוק. האם אכן אסור להשתמש אחרי 4 חודשים מהפתיחה או שזו רק המלצה אבל התרופה עדיין טובה גם הרבה אחרי זה וללא תופעות לוואי (כמו שעל שפג התוקף נאמר תמיד שזו המלצה ואפילו יש עמותו שמעבירות תרופות כאלו לחולים נזקקים כי התרופות בעצם עדיין טובות). אם אשפר אז ארצה תשובה לשאלה דומה גם עבור התכשיר נאו-מדרול (רשום עד חודשיים מהפתיחה). מה ההשלכות של שימוש מעבר? תודה

תאריך "פג תוקף" הינו כשהמוצר סגור. לאחר פתיחה הזמן שהתכשיר טוב לשמוש מתקצר מאוד. אם כתוב על האדפרין שהיא מותרת 4 חודשים מהפתיחה נראה לי שזה בהחלט סביר וכדאי לך לפעול לפי הוראות היצרן.

24/04/2016 | 19:27 | מאת: מתעניין

הבנתי שהזכויות לשירותי אסתטיקה בקופת חולים מכבי (יש לי מכבי שלי) הן בתחום: ניתוחים אסתטיים,הסרת שיער,הסרת משקפיים בלייזר והלבנת שיניים. האם הסרת כתמי עור עם פגמנטציה כהה בפנים ובכתף גם נכלל בקופת מכבי? או שזה תחום אסתטי ברפואת העור שמבוצע רק ברפואה הפרטית?

טפול בכתמי עור עם פיגמנטציה נכלל או ברפואת עור רגילה או בשרותי האסתטיקה של מכבי. כדאי קודם כל לפנות לרופא עור במכבי כדי לבדוק עם הטפול הינו במסגרת השרותים הרגלים או שהינו במסגרת ש"רותי האסתטיקה של הקופה".

19/04/2016 | 19:23 | מאת: אימי

שלום, קיבלתי מרופא עור לפני כחודשיים משחת הבהרה (בהרכבה מיוחדת) לפיגמנטציה שהייתה לי בפנים, יש התקדמות טובה מאוד. יש לי גם פיגמנטציה על הזרוע מפצעים שהיו שם והשאירו סימנים, האם ניתן להשתמש באותה משחה שהרופא נתן לי לפנים?

עור הפנים עדין יותר. פיגמנטציות בפנים לעתים קרובות שטחיות יותר. ניתן לנסות בעור הגוף את המשחה שניתנה לפנים. יתכן והתגובה תהיה פחות מאשר בפנים.

19/04/2016 | 06:57 | מאת: דני

שלום, ראיתי שבמספר מקומות נאמר שגילוח זה אמור ליהיות דבר חיובי שתורם לעור. הבעיה שלי שיש לי עור רגיש נוטה לפצעים וכתוצאה מזה גם צלקות וכתמים כל הזמן. אני לא ממש אוהב לא להתגלח אבל גילוח מבחינתי זו טראומה כל פעם מחדש בגלל הפחד של מה יהיה אחר כך. מצד שני גם אם אני לא מתגלח למספר ימים נראה שגם אז נוצר תהליך דלקתי בזקיק השיער שוב יש פצעים וכשמתגלחים רואים אותם ממש באופן בולט - גושים כואבים ובולטים. אני לא יודע מה לעשות ומרגיש "בין הפטיש לסדן". אודה מאוד על עצה ועזרה איך הכי נכון להתגלח באיזו תכיפות במצב כמו שלי. יש לציין שניסיתי גם סכין וגם מכונה ואין יותר מדי הבדל תודה מראש

דלקות בזקיקי שערות בפנים הינן תופעה שכיחה. כדאי לנסות למרוח באופן קבוע תכשיר אנטיביוטי לכל אזור העור הנוטה לעבור דלקות חוזרות של זקיקי שיער (ניתן להשתמש בג'ל זינדהקלין המשמש לטפול באקנה. יש בו קלינדהמיצין היכול להתאים). פנה לרופא העור שלך

24/04/2016 | 06:27 | מאת: דני

שלום, תודה על התגובה אבל ניסיצי בעבר זידקלין זה כלל לא עזר ולהפך אפילו יבש לי את העור עוד יותר (יש לי עור רגיש שגם נוטה ליובש בנוסף לכל הצרות). האם יש המלצה נוספת אחרת? בנוסף איך מומלץ ובאיזו תדירות להיתגלח במצב כזה?

13/04/2016 | 08:37 | מאת: יוני

סבלתי בעבר מאקנה ונשארו לי צלקות האם טיפול ברדמה רולר מומלץ ? מצאתי אתר של banish acne scars שמוכר באמריקה האם הוא בסדר ? הוא מביא ערכה של רולר + וויטמין סי שלהם זה הוויטמין Ingredients In Banish Vitamin C Serum: Glycerin, 99.9% Pure Grade L-Ascorbic (Vitamin C) acid, Aloe Barbadensis Leaf Juice (Certified Organic Filet of Aloe Vera), hamamelis virginiana extract (made from Certified Organic Witch Hazel) Ferulic Acid, Tocopherol (Vitamin E),Rosa Centifolia (Rose) Flower Water, Rosehip Oil, Grapefruit Seed Extract, citric acid. אפשר להשתמש בסרוס הזה לטיפול בסימני פצעים ? ושימוש ביתי ב 0.5 אפשרי ? תודה מראש

שלום יוני בעשור האחרון חלה התקדמות גדולה בטפול בצלקות אקנה. התברר שעל ידי חמום עמוק (בגלי רדיו או לייזר לא אבלטיבי) ניתן לעשות ארגון חדש של הקולגן בצלקות עם שיפור גדול במראה. שלוב של שיטה זו עם שיטות ותיקות יותר (לדוגמה,SUBCISION עם UNDERMINING – חתוך והפרדה של צלקת האקנה מהבסיס שלה) הינה הגישה המקובלת כיום במרפאה שלנו בקרית אונו (ד"ר אינס ורנר ).

03/04/2016 | 18:28 | מאת: דן

שמתי לב שהסותבבתי בבתי מרקחת השונים שלא נותנים את המשחה מאיזה סיבה כלשהי היכן קונים אותה

התערובת של קליגמן מוכנה בבתי מרקחת. באים עם רצפט של רופא לבית מרקחת והם מכינים את התערובת. לא ניתן לקנות אותה מונה.

01/04/2016 | 22:09 | מאת: איה

שלום, בחצי שנה האחרונה מופיע אצלי בפנים יותר כתמים הייתי אצל רופא עור הוא אומר שזה נמשים ומתרבים בגלל גניטיקה וחשיפה לשמש המליץ לי על טיפול בלייזר, האם יש טיפול אחר נא לפרט , תודה

הטפולים העיקריים לנמשים הינם לייזר או אור מרוכז (IPL) מתאימים. הגנה קפדנית משמש , פעמיים ביום, עשויה לעזור (הם יכולים להתבהר).

שלום רב דוקטור אני בגיל 22 עם כתמי פיגמנטציה בפנים וכתמים חומים מתחת לעיניים כנראה גנטי .. נתקלתי במאמר על קרם לטיפול בפיגמנטציה TULIP ACTICE אני תוהה האם קרמים למינהם יכולים לתת מענה לפיגמנטציה ? באחת התשובות שלך בפורום המלצת למישהי על טפול במשחת הידרוקינון או בתערובת של קליגמן (הידרוקינון עם חומצה רתינואית והידרוקורטיזון) ..האם זה יכול להתאים לכל אחת שיש לה פיגמנטציה בפנים ? לתשובתך אודה.

13/05/2016 | 00:46 | מאת: דנה

פניתי אליכםבשאלה לפני יותר משבוע ולא נעניתח עליה ..לתשובתכם אותך

הבנתי שאדפרין הוא נגזרת חדשה של וטמין A ובניגוד לרטוויט הוא גורם להרבה פחות רגישות לשמשץ האם נכון לומר שהאזהרה על חשיפה כלשהי לשמש בזמן שימוש ברטוויט לא ממש נכונה לגבי אדפרין (אני לא מדבר על שיזוף או משהו כזה אלה על היום-יום שבו החשיפה לשמש מתבטאת רק בהליכה לחנות / לעבודה / לרכב וחזרה) ניסיתי מספר רב של קרמי הגנה כל ההיפואלגניים והיקרים גם אבל נראה שהעור שלי מגיב מאוד לא טוב אליהם ושימוש בקרם כזה גורם לפצעים (רק קרמים של 15 ומטה פחות רגיש עבורי) . האם עדיין אני יכול להשתמש באדפרין (האדפרין נסיבל בסדר על העור 0 לא גורם לתגובה חריפה). במידה והעור פגום (פצע אבל לא פתוח ) האם אדפרין מתאים כדי לעזור להחלמה ולפיגמטציה? שאלה שגבי כלי דם ש"התפוצץ" - יש לי פצע בפהים ונאמר לי שזה נים שהתפוצץ אין מה לעשות וזה אף פעם לא יחלים - האם זה נכון האם יש משהו שאפשר לעשות (משחה או טיפול כלשהו) - זה ממש נורא תודה

אדפרין גורם להגברת רגישות לשמש. הוא גורם לכך פחות מחומצה רתינואית (רטהויט). אתה צריך לשתמש בתכשירים נטולי שומן כיון שתכשירים שמנים מחמירים אקנה. דפרין אינו גורם להחלמת פצעים. לגבי "כלי דם שהתפוצץ" מהי האבחנה? לך לבקורת של רופא עור. יתכן ומדובר בטלנגיאקזיה בשל חשיפה ממושכת בשמש.

14/03/2016 | 20:07 | מאת: אורן

האם התירכובת גליקמן אכן תשפר את את עור ותטפל בפיגמנטים ותראה מראה אחיד בעור כהה?

התערובת של קליגמן (הידרוקינון, חומצה רתינואית והידרוקורטיזון) עשויה בטפול ממושך להבהיר עור כהה. אולם שמוש ממושך בהידורקינון עלול לגרום לבעיות (OCHRONOSIS) וגם שמוש ממושך בקורטיזון (בקליגמן יש קורטיזון חלש) עלול לגרום לבעיות דוגמת רבוי נימים, עור דק ושברירי ואף הצמחת שיער.

10/03/2016 | 20:32 | מאת: הדסה

שלום רב, לפני כחודש וחצי התחלתי להשתמש בקרם אלור (בנוסחה הקלה, שאפשר להשתמש בו ביום ובלילה). אני מזהה שיפור. עם זאת לאחרונה שמתי לב שבמצח באזורים שהובהרו התחילו להיווצר נקבוביות. האם ייתכן שזו אחת מתופעות הלוואי של השימוש בקרם או שאין קשר? תודה.

בדרך כלל רואים זאת כנטיה מולדת או עם ההתבגרות ונזקי שמש. לא ידוע לי על תופעת לואי כזו לאלור.

איך אפשר לאחד את העור אם משחה או משהו ואיזה ואם

באבחנה המבדלת פיגמנטציות שונות: פיגמנטציה לאחר דלקת, מלזמה ואף תפרחות עור שונות. יש צורך בבדיקת רופא עור.

רופא שמבין בבעיות פגמניטציה בעור כהה

31/05/2016 | 21:20 | מאת: אלדד

שמתי לב שיש כמה פורמלות של קליגמן 1 2 3 יש הבדל בין עור כהה או בהיר או לא או אם כן מה?

01/03/2016 | 22:42 | מאת: גל

היי צצו לי כתמים קטנים אדומים לא אחידים בגודלם בחזה ובקרקפת הם מאוד מגרדים זה התפשט תוך 4 5 ימים עד לרגליים מה זה?? בהתחלה חשבו שזה אבעבועות רוח אך שללו

באבחנה המבדלת פריחה וירלית, פריחה אלרגית ועוד. לאבחון צריך בדיקת רופא עור.

שלום, הבת שלי מטופלת ברואקוטן והורידה שיער שפם באמצעות שעווה. כעת יש לה כוויה חומה לאורך כל השפם. מה ניתן לעשות? האם תישאר צלקת?

תוך טפול ברואקוטן אסור להסיר שיער בשעוה . זוהי הנחיה בסיסית בעת מתן טפול זה (תוכל לראות זאת באתר שלנו " ד"ר ורנר" , במאמר על רואקוטן (איזוטרטינואין, קורטן) בחלק על "מחלות שונות". יש שם מאמר שכתבתי על טפול ברואקוטן וצינתי זאת בצורה מפורשת. ולגבי מה שקרה לבת. השכבה העילית של העור התקלפה. שימו משחה אנטיביוטית. (לדוגמה, מופירוצין) והמנעו מחשיפה לשמש עד רפוי שלם. בדרך כלליש רפוי ללא הצטלקפות.

23/04/2016 | 20:12 | מאת: רמי

מתנצל על העיכוב בתגובה. בכל אופן פעלנו כמומלץ, ואכן הבעיה נפתרה (ללא סימן). שוב, תודה!

26/02/2016 | 12:39 | מאת: גליה

שלום אני משתמשת כחודש בתרכובת קליגמן ( 4% הידקרוקינון ו%0.025 חומצה רטנואית) עקב צלקת מטראומה בפנים. בקושי רואים שיפור ולכן חשבתי לשלב גם אלור, השאלה שלי היא האם אלור יעיל לצלקות מהסוג הזה? תודה

גם התערובת של קליגגמן וגם אלור מיועדים לטפול בפיגמנטציות, לא בצלקות. לעתים יש צלקת עם היפרפיגמנטציה (עם יצרית צבע חום בה) ואז לעתים רופא עור עשוי להוסיף גם טפול להורדת פיגמנטציה. יש טפולים שונים לצלקות (בעיקר אם הן היפרטרופיות כלומר בולטות). קליגמן ואלור אינם חלק מטפולים אלו.

28/02/2016 | 19:19 | מאת: גליה

במידה ואכן מדובר בהיפרפיגמנטציה (כי זה אכן צבע חום כהה והיא לא בולטת) אלור וקליגמן אמורים לעזור? האם יש טיפולים נוספים מומלצים שכדאי לי לפנות אליהם? תודה רבה

24/02/2016 | 16:58 | מאת: מרים

לפניתי טענת שיתכן שאדמומיות בפנים היא תגובה דלקתית או אלרגית לקרם. האם תוכל להמליץ על קרם מרגיע לפנים.

צר לי אך אבחנה מדויקת צריך לעשות על ידי בדיקה אצל רופא עור ואז ניתן להמליץ על הטפול המתאים ביותר.

24/02/2016 | 15:21 | מאת: זהבה

רופאת העור שפניתי אליה המליצה על ivermecctin 0.5%. רוצה להבין קצת יותר על התהליך שהעור יעבור ובעיקר האם יש צורך להזהר או להמנע-מקרמים ושמש. בתודה מראש-זהבה

רוזציאה ( ROSACEA ) מוחמרת בחשיפה לשמש (ללא כל קשר לטפול ב IVERMECTIN) ולכן כמובן מומלץ שלא להיחשף לשמש. לא ידוע לי על צורך להימנע מקרמים כלשהם אבל ההמלצה שלי לא למרוח אותם באותו זמן של מריחת ה - IVERMECTIN ובכלל, לא להשתמש בחומרים איריטנטים העלולים לגרום לגירוי עור ולהחמיר את הדלקת של הנגעים של הרוזציאה.

21/02/2016 | 14:04 | מאת: רני

האם קרם הגנה של חוזק 20 במקום לפחות 40 או 50 יכול להספיק בהנחה שלא מדובר על שהיה לשיזוף בים אלא ליום יום שלא שוהים כל היום בחוץ אלא רק לצרכי הליכה ברחוב לחנות לקניות או הליכה מהבית/משרד לרכב וחזרה. להבנתי כל ההבדל בחוזק הוא משך הזמן שזה מאפשר לשהות בחוץ רצוף לפני שמתחיל נזק וחוזק של 20 נותן לפחות שעה רצוף מה שלא סביר שיהיה ביום יום באופן רציף (שמעתי שאפילו ללוחי ראוקוטן מומלץ קרם ACU FACE של דר עור גם בקיץ והוא מכיל הגנה של חוזק 20) בנוסף האם אדפרין עדיף על רטוויט גל או שהוא פחות טוב והאם יש לו אותן ה"בעיות"? האם בכלל עדיף שימוש בדואק ג'ל במקום ברטטויט / אדפרין והאם הדואק גם מגביר רגישות לשמש? האם דואק גל יתן אותן תוצאות (אפקט חיובי) כמו אדפרין? אודה מאוד על הבהרות והסבר והמלצה תודה

לקרם הגנה משמש יש SPF שהינו מקדם ההגנה (SPF - SUN PROTECTION FACTOR). קרם הגנה עם מקדם 20 מקטין כמות הקרינה המגיעה לעור פי 20. זוהי הגנה די טובה. קרם הגנה 30 גורם להגנה מעט טובה יותר אבל ההבדל אינו כה גדול. אני מעדיף את האדפרין על הרטהויט ג"ל. הוא גורם לפחות גירוי עור. דואק פועל גם כנגד החידקים שגורמים לדלקת בפקקי החלב (גם הקלינדהמיצין וגם הבנזואיל פראוקסיד בעלי פעילות כנגד החידקים). לעומת זאת רטהויט / אדפרין פועלים כנגד פקקי החלב ואינם בעלי פעילות אנטיספטית. רטהויט ואדפרין מתאים לטפול בעיקר באקנה המורכב בעיקר מקומדונים . דואק אינו מגביר רגישות לשמש.

18/02/2016 | 09:15 | מאת: אסתי

אני סובלת מכתמי פיגמנטציה ברגליים בעקבות זריקות קצף לורידים. למרות שאני מורחת יום יום במשך שנים משחת הידרוקינון 4% לא חל שיפור במצב. האם תרכובת קליגמן או טיפול אחר יעזרו כאן? אני בהירת אור ובת 67 שנים. בתודה מראש

פיגמנטציה לאחר זריקות לורידים עלולה להיות משני גורמים. פיגמנטציה לאחר דלקת (יצור יתר של מלנין לאחר דלקת ). או בשל דמומים שהיו במקום ומשקעי המוסידרין. בפיגמנטציה הראשונה הידרוקינון עשוי לעזור אך לעתים הפיגמנטציה עמוקה מדי והקרם לא מגיע למקום ולכן אין תגובה לטפול. הגנה משמש חשובה ולעתים קרובות יש שיפור עצמוני עם חלוף הזמן. בסוג השני אין טפול וחל שיפור עם חלוף הזמן.

18/02/2016 | 06:42 | מאת: רני

שלום, אודה מראש על תשובה מפורטת עד כמה שאפשר כי עד כה לא הצלחתי לקבל תשובות שאינן מבולבלות אפילו מרופאי עור. יש לי עור פנים שנוטה מאוד ליובש, לפצעים, פיגמנטציה והוא לבן (רגיש לשמש) הבנתי שרטין A או דומיו יכול לשפר את מרקם העור, ולעזור לפצעים וההמלצה לשים כל יום בערב לפני השינה. מה שקצת לא ברור זה שרטין A מייבש אז האם שמים לאחר מכן קרם לחות (אם כן איזה) או שמספיק קרם לחות ששמים בבוקר? א) מבחינת רטין A מה עדיף - קרם או ג'ל ואיך למרוח בנוסף האם יש הבדל בין הסוגים השונים (רטין, רטאוויט, אדפרין,...) מה (במקרה של עור כמו שלי עדיף ובאיזה מרקם (קרם או גל)? ב) בבוקר מה מומלץ לשים איזה סוג של קרם לחות והגנה מומלץ כך שגם תעזור ולא תגרום לפצעים, וגם תיהיה הגנה מספיקה מהשמש (אם אפשר לקחת בחשבון מצב של שמש קייצית אבל ליום יום לא למצב של שיזוף בים). אודה אם תתנו דוגמאות ספציפיות של חומרים כדי שאדע מה לקחת כי יש המון וזה נורא מבלבל (ויקר) תודה מראש וסליחה על אורך השאלה

אם יש לך עור פנים שנוטה ליובש רתין A עלול לגרום לגירוי עור ולהחמיר אותו. יש טפולים אחרים לאקנה הן במריחה והן דרך הפה שהינם מתאימים. רתין A , רטאויט ואדפרין דומים . יש אפשרויות רבות לטפולים שעוזרים לאקנה מודלק ואינם מיבשים הן במשחות (זינדהקלין ) או דרך הפה (מינוציקלין). חולים עם אקנה חיבים להשתמש בקרם הגנה נטול שומן. כמעט כל חברה יש לה מספר קרמים כאלו (חברת ד"ר עור, ד"ר פישר וכו')). קרם עם SPF בחוזק 20 או 30 ללא שומן.

17/02/2016 | 16:22 | מאת: מרים

אני בת 78 וסובלת כבר כמה שנים מאודם בלחיים. אבל עכשיו האדמומיות מלווה בצריבה חזקה. כרגע אין לי שום דבר שירגיע. שאלתי מה יכול לעזור ולהרגיע ומה היא התופעה הזאת?

אודם עם צריבה בלחיים נשמע כתופעה דלקתית. אולי דלקת ממגע מחומר כלשהו שאת משתמשת (לעתים קרמים ל"שמירת עור צעיר" דוגמת חומצה רתינואית יכולים לגרום לכך) . תיתכן דלקת איריטנטית (שמוש בחומר איריטנטי) או דלקת עור אלרגית. יש צורך כמובן בבקורת רופא עור.

14/02/2016 | 23:44 | מאת: Ester

קיבלתי קרם רטאויט מרופאת העור להסרת פיגמנטציה עבר מעל חודש ונראה שזה לא שינה צבע/התקלף? איך ניתן לזרז את התהליך יש לי פיגמנטציה במצח ותחת העיניים על עצמות הלחיים. אסתר

שלום אסתר חומצה רתינואית יכולה לפעול מעט כנגד פיגמנטציות אך יעילותה נמוכה מאוד. אני ממליץ לך על טפול במשחת הידרוקינון או בתערובת של קליגמן (הידרוקינון עם חומצה רתינואית והידרוקורטיזון). הגנה קפדנית משמש חשובה. כמו כן, חשוב לאבחן (אצל רופא העור שלך) אם הפיגמנטציה הינה מלזמה (כתמים חומים המופיעים בנשים בהריון או בנוטלות גלולות) במקרים אלו ההמלצה הינה גם להפסיק גלולות.

06/02/2016 | 18:38 | מאת: גליה

שלום עקב פיגמנטציה שיש לי בפנים השתמשתי בעבר בקרם הבהרה עם חומצה אזלאית 20% וזה לא עשה דבר אז התחלתי טיפול בקליגמן עם הידרוקינון 4% חומצה רתינואית 0.025% לפני כשבועים. האם האחוזים נמוכים מידי? הכתם נמצא על הלחי, האם למרוח רק על הכתם? או גם מסביבו? אני לוקחת גלולות מינס וספירונולקטון האם צריך להפסיק כדאי שהטיפול יהיה אפקטיבי? כרגע אני מורחת עם אחת בערב האם יש צורך למרוח פעמים ביום? תודה

שלום גליה בדרך כלל מריחת הידרוקינון הינה פעמים ביממה. את התערובת של קליגמן (הידרוקינון עם חומצה רתינואית והידרוקורטזיון (או קורטיזון חלש אחר) מורחים בדרך כלל בלילה. רכוז הידרוקינון בתערובת המקובלת ביותר של קליגמן הינו 6%. מקובל למרוח תערובת זו לכל אזור הכתמים (לדוגמה, לכל האזור שבין העיניים והפה או כל המצח (לא רק לכתמים עצמם). גלולות (הורמונים) עלולים לגרום למלזמה (פיגמנטציה המופיעה לעתים קרובות בהריון או עקב נטית גלולותI וברור שמומלץ להספיק השמוש בהן. אם הכתם הינו רק בצד אחד הבדקי אצל רופא העור שלך לודא שמדובר במלזמה ולא בפיגמנטציה אחרת (הפסקת טפול בגלולות מומלצת במלזמה , לא בסוגי פיגמנטציה אחרים).

לפני בערך שנה הסרתי שיער בגילוח בין הטבור לקו התחתונים. המשכתי כך זמן מה עד שנוצר לי פס כתמים כהה מתחת לטבור המלווה כולו בשיערות פנימיות ופצעונים. ניסיתי כבר לחכות זמן ולהשתמש בלימון אך אני לא מצליחה להעביר את זה! אני מרגישה חוסר ביטחון ללכת עם בגד ים או חולצות בטן! מה אפשר לעשות כדי להבהיר או העלים את הכתם?

הרושם שיש פיגמנטציה לאחר דלקת (ראי התשובה שנתתי לפניה הקודמת). הטפול הינו קליגמן והגנה משמש. כמובן שחשוב לטפל בדלקת הראשונית (חשוב לזהות מה גרם אז לדלקת של זקיקי השערות ואם צריך גם לתת קורס אנטיביוטיקה דרך הפה).

שלום לך אני נורא מבולבלת.... קבלתי מרופא עור מרשם לנוסחא בריכוז גבוה של 8% חומצה גליקולית ו- 10% הידרוקינון. התחלתי למרוח בהדרגה לפי הוראות הרופא. נעשה תהליך של קילוף אדום ברמה שלא יכולתי לראות האם הכתם ירד. זה אחרי שבועיים. הלכתי לרופא שיראה את התהליך ואמר שזה אדום מדיי ושלא אעלה ללילה שלם מריחה ושאם אני לא רואה האם הכתם הוסר, שאפסיק לבינתיים עד שאוכל לראות. העניין הוא שגם עכשיו לאחר עשרה ימים שהפסקתי עם המשחה, במקום אדמומיות יש כתם חום כמו של כוויה שמתרפאת. הוא אמר שזה תהליך טבעי. האמנם? האם הגוון החום יעלם???

משחות הבהרה לא אמורות לגרום לדלקת במקום המריחה. כתם חום שנוצר לראשונה לאחר שהיתה דלקת במקום הינו פיגמנטציה לאחר דלקת (POST INFLAMMATORY HYPERPIGMENTATION). הטפול הינה הגנה טובה משמש וקליגמן (הידרוקינון 6% אולם עם רכוז נמוך של חומצה רתינואית , 0.01% או לכל היותר 0.025%. ) חשוב להימנע מגרימת דלקת שכן דלקת זו יכולה לגרום לפיגמנטציה.

02/02/2016 | 08:39 | מאת: ריטה

הי שלום משתמשת בגליקמן נאמר לי שיש משחה אלור שהיא יותר טובה מגליקמן לכפיגמנטציה מה עדיף והאם אפשר להשתמש בשניהם כל הזמן ללא הפסקה כי הכל חוזר שמפסיקים תודה רבה

הם עובדים במנגנון אחר. קליגמן למניעת יצור פיגמנט. אלור , פרוק שלו. אפשרי גם להשתמש בשניהם יחד. קליגמן כטפול התחלתי יעיל יותר אולם ניתן להוסיף לו אלור אם אין תגובה מספקת.

30/01/2016 | 11:16 | מאת: מיכל

שלום, מדי פעם מופיעים על פני פצעונים וכל פצעון משאיר אחריו כתם.אני בת 42 וכיום יש הרבה כתמים. אני חוששת לעשות פילינג. האם יש משחה שיכולה לעזור לי והאם המשחה מסוכנת ? תודה

שלום מיכל פצעונים מודלקים של אקנה יכולים להותיר כתמי פיגמנטציה חומים (פיגמנטציה שלאחר דלקת - POST INFLAMMATORY HYPERPIGMENTATION). הטפול בבעיה שלך צריך להיות בעל שני מרכיבים. האחד , טפול יעיל באקנה למניעת פצעים מודלקים (ואם יש צורך גם על ידי טפולים סיסטמים באנטיביוטיקה דוגמת מינוציקלין או טפול באיזוטרטינואין (רואקוטן או קורטן)). המרכיב השני , טפול בפיגמנטציה. הגנה יעילה משמש ושמוש בתכשירים מבהירים דוגמת התערובת של קליגמן (מכילה הידרוקינון, חומצה רתינואית והידרו קורטיזון).

27/01/2016 | 15:09 | מאת: תמי

שלום רב רציתי לדעת על שתיית תוסף קולגן האם זה באמת בונה קולגן לעור ומשפר קמטים ומונע קמטים כמו שהחברות אומרות של אלטמן ביוסיל וכו תודה לתשובתכם ומאיזה גיל מומלץ לשתות אם אכן זה עוזר

תזונה עם חלבונים חשובה לבנין חלבונים בעור אולם אין כל מידע על כך ששתית תוסף קולגן בונה קולגן בעור ומשפרת קמטים. ד"ר אינס ורנר

24/01/2016 | 16:56 | מאת: רוני

שלום, כמה זמן (חודשים, שנים) יכול להחזיק קרם קליגמן 0.8 הידרוקינון ללא קורטיזון במקרר ושעדיין תשמר יעילותו? תודה

אין לאף אחד תשובה מדויקת. אם שומרים אותו בקרור הוא מחזיק בדרך כלל מספר חודשים.

24/01/2016 | 10:10 | מאת: גיטל

שלום רציתי לשאול איזה קרם הבהרה יש כי אין יותר אזומד על מה את ממליצה יש בארמים לארוש פוזה אם את ממליצה ושמעתי על אלור מה עדיף או שעדיף גליקמן אצל רופא עור לתשובתך אודה

עדיף קליגמן אצל רופא עור. קרם אלור יקר.

רצוי לדעתי קליגמן עם רכוז חומצה רתינואית של לכל היותר 0.025%

22/01/2016 | 21:09 | מאת: יפעת

קבלתי מינוציקלין לטיפול בפצעים וראיתי שיש לאנטיביוטיקה הזו אזהרות שהן כמעט כמו שיש לראוקוטן. האם זואכן תרופה מסוכנת כמו הראוקטן או שזה רק נראה כך מהעלון ותופעות הלוואי של המינוציקלין הרבה פחות חמורות מאלו של ראוקוטן? בנוסף האם בזמן טיפול במינוציקלין מותר לעשות טיפולים קוסמטיים / ליזר (למשל להסרת שיער) או שאסור (אין שום איזכור לגבי זה בעלון התרופה) תודה

למינוציקלין פחות תופעות לואי. תופעות הלואי האפשריות העיקריות הינן פריחות אלרגיות ופטרת נרתיק בנשים (בעיקר באלו הנוטלות גלולות). תוך טפול זה אין מניעה לעשות טפולי לייזר וכו'.

22/01/2016 | 08:08 | מאת: צחי

שלום עקב פצעים בישבן וקצת בפנים נשרם לי לקחת ראוקטן ע"י רופא עור. שראיתי מה נאמר על התרופה ומה תופעות הלוואי שלה נורא נבהלתי ואני מאוד פוחד לקחת אותה (יש לציין אני מעל גיל 35) האם תרופה עם תופעות לוואי כאלו לא אמורה להנתן רק כקו אחרון במקרים קיצוניים? נאמר לי לקחת כדור של 20מ"ג פעמיים בשבוע ל 3 חודשים - האם מינון כזה אמור למנוע את תופעות הלוואי? האם לקיחת התרופה מצדיקה את הנזק שהיא גורמת? בנוסף הבנתי שאסור לעשות שום טיפול קוסמטי כגון ליזר להסרת שיער או טיפולי פנים אצל קוסמטיקאית האם זה נכון גם למינון הנ"ל ואם כן מתי מותר לחזור לעשות טיפולים אלו? האם טיפולי IPL (אינפרא אדום) בפנים ו/או בגוף גם כן אסורים או שרק טיפולי ליזר אסורים? אודה לכם מאוד אם תוכלו להסביר ולומר האם החששות אכן מוצדקים ואכן עדיף להימנע מתרופה זו תודה

המנון שקבלת נמוך מאוד והסכון לתפועות לואי שצינת נמוך מאוד. גם במנונים אלו רצוי לא לעשות לייזר להסרת שיער (למרות שהרושם שבמנון כזה הסכון הרבה יותר קטן). התכשיר יעזור לפצעי בגרות בפנים. נגעים מודלקים בישבן בדרך כלל הינם FOLLICULITIS (זה לא מקום של אקנה) ובדרך כלל הטפול ברואקוטן לא ישפיע עליהם. התרופה ניתנה לא רק במקים קצוניים. גם במקרים מתמשכים של אקנה בחומרה בינונית בהם יש צורך בטפול אנטיביוטי דרך הפה לתקופות ארוכות מומלץ לקחת רואקוטן (או קורטן) וכדי לנסות להביא לרפוי קבוע. יובש בשפתיים ובריריות ועליה של רגישות לשמש יש בכל אלו הנוטלים את התרופה אך דוקא אלו תופעות לואי לא נעימות אך לא מסוכנות. התכשיר טרטוגני ובנוסף יש תופעות לואי נדירות העלולות להיות מסוכנות וחשוב להכיר אותן ( יתר לחץ תוך גולגתי, דכאון או חרדה). אני ממליץ לך להיכנס לאתר שלנו (ד"ר ורנר) ויש שם במדור מחלות מאמר שכתבתי על טפול ברואקוטן או קורטן).

21/01/2016 | 11:53 | מאת: ציפי

שלום לך רציתי לברר שאני מורחת אדפרין 0:1 אחוז אז אני לא מתקלפת ושאני מורחת רטאויט 0:05 אחוז אני כן מתקלפת מה עדיף למרוח ואיזה משחה יותר יעילה רטאויט או אדפרין להצערת העור ולכתמים והאם זה טוב שיש קילוף מה את ממליצה לתשובתך אודה ומה יש תחליף לאזומד כי כבר לא נמכר אזומד ?

אדפרין ורטאויט דומים במנגנון פעולה (שניהם רתינואידים , דומים לויטמין A). שתיהן בעלות פעילות דומה להצערת העור (כנגד קומטוטים עדינים). עדיף להשתמש בתכשיר שאינו גורם לקלופים (בשניהם עלית רכוז תגרום לקלופים אבל זוהי תגובת לואי ואין בה צורך). אזומד הינו הידרוקינן (יש 2% ו 4%. ) גשי לרופא העור שלך והוא יכול לרשום לך רצפט להכנה.