פורום פיגמנטציה - כתמי עור

הפורום יחזור לפעילות בקרוב
כתמים על פני העור מהווים בעיה שכיחה, בעיקר בנשים, וגורמים להפרעה אסתטית קשה. היות וישנם סוגים שונים של כתמים, חשוב מאוד הן אבחון הבעיה והן זיהוי הגורמים המחמירים. הגישה הטיפולית כיום הינה, מצד אחד זיהוי הגורמים לכתמים (וניסיון להימנע מהם) ומצד שני טיפול בפיגמנטציה הקיימת. קיימים היום טיפולים רבים ושונים לכל סוגי הכתמים על פני העור: מחומרים שונים המפריעים לייצור המלנין (הפיגמנט החום בעור) או חומרים המפרקים מלנין יחד עם הגנה משמש, עד מכשור מתקדם היכול להועיל בפרוק וסילוק הפיגמנט. למרות שברוב המקרים המאובחנים ומטופלים בצורה נכונה ניתן לטפל בקלות יחסית וביעילות רבה, לעיתים אנו נתקלים במקרים קשים ועמידים לטיפול. במקרים אלו יש לעיתים צורך בשילוב של טיפולים שונים וביצירתיות למציאת הטיפול הפרטני המתאים. פורום זה נועד לתת מענה לשאלות לגבי כתמים על פני העור באבחון ובמתן מידע ולגבי גישות טיפוליות. לכניסה לפורום לחצו כאן.
993 הודעות
964 תשובות מומחה

מנהלי פורום פיגמנטציה - כתמי עור

שלום רב!!! עברתי מספר טיפולים של לייזר להורדת שיער במפשעות, ולאחר מספר חודשים הופיעו לי כתמי פיגמנטציה עגולים רציתי לדעת אם יש טיפול ואם הזמן מעביר את הפיגמנטציה?

זה יכול להשתפר באטיות עם הזמן . הגנה קפדנית משמש ומשחות על בסיס הידרוקינון עשויות לעזור .

יש לי כמה כתמים לבנים על הגב ובצד (חלק שלא חשוף לשמש),הכתמים האלה נצברו במשך שנים, מה יכול לגרום לזה? תודה

יש צורך בבדיקת רופא עור. צריך לראות אם מדובר בחוסר פיגמנט מוחלט (דפפיגמנטציה) או אזור עם פחות פיגמנט (היפופיגמנטציה). האם יש קשקשת על הכתמים? האם הם נעלמים בחודשי החורף?

18/07/2017 | 13:14 | מאת: אלכס

שלום רב! בצעתי ברית לפני כחודשיים ושמתי לב שהתפתחה post inflammatory hyperpigmentation בעור שעל יד הצלקת. האם זה יעבור עם הזמן? האם יש מה לעשות בנידון?

אם עדיין יש דלקת, כדאי לטפל בה. לגבי הפימנטציה, בדרך כלל יש שיפור הדרגתי איטי לאחר שחלפה הדלקת. ניתן לנסות טפול בחומרי הבהרה. דר ורנר

17/07/2017 | 18:26 | מאת: דודו

הופיעו לי כ 4 נקודות חומות על הפנים ,גיל 67, ונחשף מעט מאוד לשמש, הולך תמיד עם כובע בשמש, ועובד כול היום במקום סגור כיצד להעלים את מה שנוצר, ומה עלי לעשות שלא יופיעו עוד נקודות תודה

מירב הסכויים שמדובר בכתמי שמש (solar lentigines) הנגרמים לאחר חשיפה ממושכת לשמש (כולל בגיל ילדות). לאשור האבחנה צריך להיבדק אצל רופא עור. הטפול יכול להיות על ידי IPL או לייזר מתאים. טפול פשוט יותר הינו בהקפאה עדינה אך עלולים להישאר כתמים היפופיגמנטרים. ד״ר ורנר

15/07/2017 | 16:30 | מאת: אנונימית

יש דרך לטפל בפיגמנטציה בקו הביקיני ובמפשעות בשפתיים? חיפשתי על זה בכל מקום אפשרי ואני לא מוצאת שום מידע על זה.

פיגמנטציה במפשעות יכולה להיות מסיבות שונות: מרבית המקרים הינם על רקע דלקת. הפיגמנטציה הינה פיגמנטציה שלאחר דלקת , post . .inflammatory. הדלקת יכולה להיות שפשפת או פטריה. צריך לטפל בגורם לדלקת מצד אחד ומצד שני לנסות חומרי הבהרה, שהינם בעלי יעילות מוגבלת באזור זה. יש צורך בבדיקת רופא עור כדי לקבוע מה הגורם לפיגמנטציה ומה הטפול המתאים.

21/07/2017 | 17:54 | מאת: xx

האם משחת רטאויט עוזרת בפיגמנטציה בקו הבקיקיני?? אחרי בדיקה אצל רופא עור רשם לי רטאויט.

11/07/2017 | 16:07 | מאת: מה פרוש המחלות ולמה תרופה וקרם לא עוזרים

שלום רב לכם לפני 5 ימים רופאה עור הבחינה אצלי טינאה פאדיס ואוניקומיקוזיס ו עוד- פנים אדומות, ריבוי יחסי של טפילי דמודקס בסנתר. ועוד- דרמטיטיס כרונית פבנים. רשמה לי תרופה טרבינפין 250 מג פעם ביום וקרם ניזורל לפנים פעמיים ביום. עדיין אני לא רואה לא מרגשי שיפור. האם תרופה וקרם חלשים ולא יעילים לרפא לטפל במחלות אלו ? תרופה או קרם אחרים שיעילים ומרפאים מחלות אלו? האם קיימת זריקה נגד מחלות אלו? זריקה לפנים בסנתר או לגוף? איזו זריקה? בכלל אילו זריקות מיועדות לרפא מחלות אלו? תודה רבה מראש על תגובתך. מירי בת 50.

הטפול בטרבינפין הינו לפטריות ברגליים. פטריות בין האצבעות מגיבות תוך שבועיים. בכפות רגליים צריך לעתים 3 או 4 שבועות לרפוי מלא. פטרת צפורניים יש צורך ב- 4 חודשים וגם אז לא תמיד מצליח. האבחנה לדלקת בפנים אינה ברורה.אם אין שיפור פני שוב לרופא עור. לעתים התמונה אינה ברורה לו.

03/07/2017 | 21:00 | מאת: דרמטיטיס כרונית בפנים

שלום רב לכם דרמטיטיס כרונית בפנים, אדמומיות, לפעמים מגרד. כבר 3 ימים אני נוטל תרופה טרבינפין 250 מג פעם ביום ומורח קרם למיסיל פעם ביום. עדיין אינני מרגיש שיפור לטובה. התרופה הזו והקרם הזה, הם עשויים לטפל ולשפר את מצב בריאותי ? איזה מהם במיוחד? או שעליי לחזור לרופא עור לנדון לתרופה/קרם אחרים? תודה רבה מראש להתייחסות ותגובה בנדון.

שלום רב צר לי אך פניתך לא מספיק ברורה. האם המדובר בדלקת כרונית בפנים שבשלה נתן לך רופא העור שלך כדורי טרבינפין? אם האבחנה שלו היתה פטרת בפנים הרי טרבינפין הינו טפול טוב לפטרת. אם אכן מדובר בפטרת בפנים הייתי מצפה לשיפור תוך שבוע, לכל היותר.

04/07/2017 | 11:20 | מאת: המשך לפנייתי הראשונה

רופא עור הבחין אצלי פטרת בפנים, פנים אדומות, גרמטיטיס כרונית במיוחד באזור הסנתר. רשם לי תרופה טרבינפין 250 מג וקרם למיסיל. שלושה ימים ועדיין אין שיפור בפנים. הם בכלל משפעיים בפנים? מטפלים עובדים בפנים? אולי אני צריך תרופה או קרם אחר לפנים? פטרת + דרמטיטיס כרונית בפנים.

28/06/2017 | 11:37 | מאת: אלרגיה למזון ולכל מיני תרופות + פריחה וגרד

שלום רב לכם דוקטור אינס ואהוד הייתי אצל אלרגולוג, הובחן אצלי אלרגיה למזון ולכל מיני תרופות ואורטיקריה כרונית במקומות אלו- ראש-קרקפת, פנים-סנתר, חזה, רגליים, קרסוליים וכפות רגליים. עד לביקור חוזר בעוד 3 חודשים, המליץ ורשם לי תרופה אריוס 5 מג פעם ביום. תרופה אריוס 5 מג ביום, ישפר את מצב בריאותי? אדמומיות פריחה וגרד יעלמו לי במקומות אלו? ואני לא אסבול מהם כפי שאני סובלת מהם עד היום? תרופה עם 5 מג משמידה וגם מונעת את חזרתם של פריחה וגרד כרוניים במקומות אלו ואחרים בגוף בעור? תוך כמה זמן מורגשת השפעה של אריוס 5 מג ואם אין בעיה עם קפאין ותא במהלך שימוש טיפול עם אריוס 5 מג. מודה לכם מאוד מראש על תגובתכם לשאלותיי. אילנה בת 50.

באורטיקריה צריך לנסות למצוא את הגורם. במרבית המקרים לא מוצאים את הגורם. אם מוצאים הגורם צריך להימנע ממנו. במקביל מטפלים באנטיהיסטמיניים דוגמת אריוס. אם אריוס 5 מ"ג מספיק לסלוק הנגעים העורים וגם למניעת הופעתם צריך להמשיך במנון זה. אם לא, יש צורך להעלות המנון .

21/06/2017 | 17:46 | מאת: אדם

שלום, אני חייל סדיר שבמסגרת התפקיד נחשף הרבה לשמש ולדלקים. בחודשיים האחרונים הופיעו לי מעט נקודות לבנות על שתי הידיים בגדלים שונים של עד כמה מילמטרים. גם לאחר צמצום החשיפה לשמש (שרוולים ארוכים וקרם הגנה) במשך חודש לא חל שינוי. ביקרתי אצל הרופא הצבאי והוא אמר שלדעתו זה לא דלקתי ואני אשתזף וזה יעבור האם זה נשמע סביר? תודה

צריך להפריד בין היפופיגמנטציה (פחות פיגמנט) לכתמים של חוסר פיגמנט (דהפיגמנטציה). היפופיגמנטציה, כתמים בהירים, יכולים להגרם באזורים בהם היתה דלקת מקדימה. באזורי דלקת העור נוטה להשתזף פחות ומגרמים כתמים בהירים . הדבר קרוי POST INFLAMMATORY HYPOPIGMENTATION. בדרך כלל הבעיה עוברת תוך מספר חודשים. אם משתזפים גם העור מסביב מתכהה והנגוד בין הכתם הבהיר יותר והעור מסביבו נשאר.

21/06/2017 | 12:55 | מאת: בת 21

שלום לפני שבוע הייתי בטיפול לייזר ברגליים וניהיה לי שם כוויות ביום הראשון היה לי אדום ברגליים ומהיום בשני עד עכשיו ניהיה גלדים שלא נראה שמשתפרים אני מורחת ביאפין כל יום וגם קרם לחות עם ויטמין e אחת מרופאות עור שביקרתי אמרה שברגל אחד זה לא כוויה אלא פיגמטציה ואחרי זה ביקרתי אצל אחת אחרת והיא אמרה שזה לא פיגמטציה אלא גלדים ופיגמטציה לא יכולה להתרחש שבוע אחרי כוויה השאלה שלי מתי אני אראה כבר שיפור ואיך אני יכולה לזרז את ההחלמה? אם לקחת ויטמנים יעזור לי? כי התפריט היומי שלי לא מזין כל כך ואם זה באמת נכון שפיגמטציה לא יכןלה להתרחש בזמן כה קצר ואם זה כן אם יש דרכים להבהיר תודה

לי נראה שצדקה זו שאמרה לך שמדובר בגלדים לאחר כויה. משחות המשלבות סטרואידים ואנטיביוטיקה עשויות לעזור ( אנטיביוטיקה למניעת זהום משני בעור הפגוע) , סטרואיד להורדת דלקת וכמובן הגנה קפדנית משמש למניעת הוצרות פיגמנטציה.

22/06/2017 | 10:34 | מאת: בת 21

איזה משחות יכולות לעזור?

20/06/2017 | 22:21 | מאת: בת אל

האם מינוקסידיל יעיל בהצמחת שיער בגבות והאם תוכלו להמליץ על תכשירים יעילים?

יש צורך בבדיקת רופא עור לאבחון הגורם לאבוד השיער. אם המדובר בבעיה הקרויה אלופציה אריאטה הטפול העיקרי שעוזר הינו הזרקת קורטיזון לתוך הנגעים.

20/06/2017 | 21:17 | מאת: אטופיק דרמטיטיס, טפילי דמודקס

שלום רב לכם רופאים נכבדים אתמול רופא עור הבחין אצלי זיהומים פטרייתים, אטופיק דרמטיטיס, טפילי דמודקס. בקרקפת, פנים-סנתר, חזה. לפעמים מגרד. רופא עור רשם לי טבליות טרבינאפין 250 מ"ג 1 פעם ביום. למשך 14 יום. שכחתי לשאול את הרופא- תוך כמה ימים ניכר שיפור מטרבינפין? 14 יום זה מספיק זמן להתנקות ממחלה זו? השפעת טרמינפין כמה שעות לאחר נטילתו? קפה-תא מותר לשתות או אסור במהלך שימוש בטרבינפין?

זהום פטריתי, דלקת עור אטופית ודלקת עורית בפנים מטפילי דמודקס הינן 3 בעיות שאין ביניהן קשר. האם שלושת הבעיות אובחנו אצלך? הטפול בכדורי טרבינפין הינו לפטרת ואין לו השפעה על הבעיות האחרות. אם הפטריה הינה בעור (לא בצפורניים) ההשפעה מתחילה תוך מספר ימים.

20/06/2017 | 12:26 | מאת: ריקי

שלום רב, האם הטיפול בחנקן נוזלי להעלמת כתמי שמש (פיגמנטצייה) ניתן במסגרת קופת חוילם מכבי? במידה וכן מי הרופא שניתן לפנות אליו. תודה

זה נחשב כטפול אסתטי ולכן קופות החולים לא אמורות לשלם עבורו. עם זאת, אם יש כתם שמש אחד או שניים מרבית רופאי העור מוכנים לטפל (זה לוקח 10 שניות). אם יש כתמים רבים ודאי שלא.

20/06/2017 | 12:10 | מאת: מילי

שלום, יצאו לי כתמי פיגמנטציה על הפנים, באזור הלחיים והסנטר. גם קצת על השפם ועל האף. בחצי שנה האחרונה התפרצה לי מחלת דלקת מפרקים ואני מטופלת בכדורים : "פלאקווניל", נאמר לי שהכדורים הנ"ל עלולים לפגוע בעור ועל כן התחלתי למרוח מידי בוקר קרם הגנה בפנים. למרות זאת, הפיגמנטציה החמירה ויצאו לי עוד כמה כתמי עור. אני בת 42.5. האם טיפול לייזר יוכל לעזור? תודה. מילי

28/06/2017 | 12:36 | מאת: טרם קיבלתי תגובה

מדוע לא עונים לי? :(

19/06/2017 | 13:48 | מאת: זיהומים פטרייתים, פטרת, בכפות רגליים ומסביבן

שלום דוקטור לכם אתמול הייתי אצל רופא עור. הובחן אצלי זיהום פטרייתי, פטרת, בכפות רגליים ומסביבן. רופא עור רשם לי קרם דקטרין , לשימוש פעמיים ביום. דוקטור מיכל, קרם דקטרין תוך כמה זמן נספג על העור מזמן המריחה? שעות ההשפעה ופעילות שלו מזמן המריחה? טיפול ושיפור ניכרים מקרם הזה אחרי זמן מה? תודה רבה לך מראש על תשובותייך לשאלותיי. רחלי.

מקובל למרוח דקטרין פעמיים ביום. בדרך כלל שיפור מתחיל תוך מספר ימים. בפטרת בכפות הרגליים יש צורך בטפול ממושך (לפחות חודש).

באיזה מקרים כן נפתרים מרוזיצאה לצמיתות כי נאמר לי בפורום זה כי ניתן להיפטר מרוזיצאה לתמיד.

לאחר מספר חודשים של טפול בכדורים או קרמים לעתים קרובות יש רפוי של הנגעים .

15/06/2017 | 19:24 | מאת: בנוגע לקרם דקטרין 20 מג

שלום דוקטור רופאים נכבדים היום הייתי אצל רופא עור. הוא הבחין אצלי טינאה פדיס ואוניקומוקיזיס, טפילי דמודקס, דרמוטיטיס כרונית, פריחה. על הגב, קרקפת, פנים-סנתר, חזה, מפשעה, כפות רגליים וציפורניים. רופא עור רשם לי קרם דקטרין 20 מג לשימוש פעמיים ביום. שכחתי לשאול את הרופא- מותר וניתן למרוח קרם דקטרין באותו יום בכל המקומות האלו יחד וכל יום בנפרד במקום אחר? תחילה ומשך השפעת הקרם מזמן המריחה? הקרם דקטרין , ממשיך לעשות את פעילותו עבודתו גם אחרי שאני מתקלח ושוטף? בכלל, שעות העבודה והשפעה של הקרם הזה מזמן המריחה. תודה רבה מראש על תשובותיך לשאלותיי דוקטור.

פטרת צפורניים (אוניקומיקוזיס ) ופטרת כפות רגליים (טיניאה פדיס) מגיבות לטפולים נגד פטריות. בפטרת צפורניים ניתן בדרך כלל להשיג רפוי רק בטפולים דרך הפה (דוגמת כדורי טרבינפין ל 4 חודשים). בפטרת כפות רגליים משחות דוגמת קרם למיזיל עוזרות. דקטרין עוזרת אך יש צורך במריחה פעמיים ביום לתקופה ארוכה יותר. אם נותנים הכדורים דרך הפה הם מנקים בכל מקרה את כפות הרגליים (תוך 2-5 שבועות).

14/06/2017 | 10:33 | מאת: טפילי דמודקס, דרמטיטיס כרונית בפנים

שלום דוקטור רופאים נכבדים אני סובל מפטרת, טפילי דמודקס, פריחה וגרד. במקומות שונים, ראש פנים גוף. רופא עור רשם לי קרם ניזורל למריחה פעמיים ביום. קודם כל, לשטוף ולייבש את המקומות ולאחר מכן למרוח. לדעתך, על פי הערכתך, מריחת קרם ניזורל פעמיים ביום, עשוי לשפר את מצב הדרמטיטיס כרונית בפנים? ראש בקרקפת ופנים וכפות רגליים וציפורניים? קרם ניזורל עשוי לעזור ולטפל בדרמטיטיס כרונית? תודה רבה מראש על תגובתך.

פטרת ודלקת מטפילי דמודקס הינם שני דברים שונים לגמרי. לפטריה מפושטת הכוללת את הפנים והראש יש צורך בכדורים דרך הפה נגד פטריות. קרם ניזורל הינו קרם ותיק הפועל נגד פטריות. לדלקת מטפילי דמודקס בדרך כלל מטפלים במשחה עם פרמטרין 5 אחוז או סיסטמית בכדורי IVERMECTIN

14/06/2017 | 09:19 | מאת: עדי

מאחר ובסופו של דבר האבחנה האחרונה שלי היתה רוזיצאה עם קצת סבוריאה וקיבלתי רואקוטן ל4 חודשים, האם זה עשוי להעביר לי את כל מה שיש לי על הפנים? האם זה יכול לעבור לי לתמיד? תודה

רואקוטן עשוי לעזור אך אינו מביא בדרך כלל לרפוי קבוע.

13/06/2017 | 19:39 | מאת: לייזר לפנים

שלום לכם יש לי נקודות חן על הפנים נמשים משתשת בגליקמן וחומצה גליקולית אבל שום דבר לא עוזר חוץ מקילוף העור שמעתי שיש לייזר שמוריד את זה איפה אפשר לברר על זה והאם זה יעיל ומה הפתירון בת 45

נקודות חן (שומות) ונמשים הינם נגעים שונים. לנמשים ניתן לטפל בלייזר או IPL לנגעים פיגמנטרים או בקלוף עור בינוני. שומות ניתן להוריד בדרכים שונות. שומות שברור שהן שפירות והן בולטות מעל העור ניתן להחליק בגלי רדיו עם תוצאות אסתטיות טובות מאוד.

09/06/2017 | 19:54 | מאת: מיכל

שלום. אני שבועיים לאחר טיפולים קרינה וכימוטרפיה בסרטן צוואר הרחם.במקרה גיליתי היום במקלחת שבצידי השפה הפנימית של הפות יש נקודות חן , שלוש נקודות קטנות שחורות בצד אחד, ובצד השני עוד 2-3 יותר גדולות אבל גם כהות ובצורה אסטתית,לא יודעת אם היו לפני כן, כי מעולם לא הצצתי בפנים,,האם זה צריך להדאיג אותי מפני סרטן העור? בברכה מיכל

בדרך כלל מלנומות הינן בקוטר 5 ממ ומעלה והינן רב גוניות או שחורות. אם קוטר הנקודות פחות מ 5 ממ ויש הופעת מספר נגעים יחדההסתברות שמדובר במלנומה הינה אפסית. ובכל זאת, פני לבדיקת רופא עור.

08/06/2017 | 20:01 | מאת: עדי

כשהאבחנה של האחרון בעצם היתה רוזיצאה עם קצת סבוריאה.

רואקוטן אינו מביא רפוי קבוע לא לROSACEA ולא לסבוריאה.

האבחנה הראשונית היתה סבוריאה ונתנו הידרואגיסטן. לאחר 3 ימים בעקבות ניקוי הפנים שלי עם חלב פנים ומי פנים (אף אחד לא אמר לי לא לשים מי פנים שמכילים אלכוהול) התפרצה כמו דלקת. האבחנה של הרופא היתה רוזיצאה קיבלתי מינוציקלין. עדיין היו בתלקחויות. רופא אחר אבחן תגובה דלתית כתוצאה ממשהו או רוזיצאה. נתן אפלומיצין. שעזר בהתחלה אבל השאיר את הפנים אדומות עם המשך תופעות. פרופ' מומחה אחרון נתן רואקוטן ל4 חודשים. מה אתה אומר? תודה

נראה שהאבחנה הראשונית היתה דלקת סבוראית (סיבוראה הינה שומניות בלבד של העור). דלקת סבוראית הינה דלקת של העור מסיבה לא ידועה (בעיקר גנטיקה ) ומקום הנגיעות העיקרי הינו בצידי האף, מאחורי האוזניים ובקרקפת. הידרואגיסטן מכיל קורטיזון חלש והינו טפול מתאים לדלקת סבוראית. אחר כך היתה דלקת בפנים ויתכן וזו נגרמה בשל מגע עם חומרים מגרים (איריטנטית) האבחנה המאוחרת היתה רוזציאה

04/06/2017 | 14:00 | מאת: עדי

היי, אחרי 7 חודשים של סבל בלשון המעטה (כמעט 4 חודשים של מינוציקלין) ואח"כ אפלומיצין עם רופא אחר, הרופא הרביעי (לא השלישי היתה עוד מישהי בהתחלה) נתן רואקוטן ל- 4 חודשים 40 מ"ג. כמעט שבועיים וכולי נהפכתי לכוויה מהלכת. אין אפשרות לצאת ללא מייק אפ והרופא דרך המייל המליץ לי לקנות קרם אפקלאר H של לה רוש פוזה. לא נדבר על למה 7 חודשים עורכים עליי נסיונות כשברור לכולם שהעור שלי הוא נוטה להצטלקות חוץ מהעובדה שבסביבות גיל 21 קיבלתי רואקוטן לתקופה ארוכה. האם כל האדמומיות הזאת היא ההתפרצות הרגילה של רואקוטן בחודשים הראשונים שלו? כי הבנתי מהרופא שהיא יכולה להימשך גם אחרי גמר הטיפול? הרי זה כל העניין, האדמומיות הזאת...אז מתי היא תעבור? האם היא והסבוריאה הקלה עשויים לעבור לצמיתות עם הטיפול? תודה

מצטער עדי אך כדי לענות על שאלותך חיבים אבחנה ברורה ורק בדיקה במרפאה על ידי רופא עור ואבחון מדויק יכול לתת זאת. מה היו האבחנות שנתנו לך ומה בדיוק היה הטפול לכל אבחנה . רק בדרך זו ניתן לבדוק אם הטפול שקבלת מתאים.

01/06/2017 | 16:31 | מאת: אלור***

שלום רב, איפה ניתן לרכוש את הקרם? והאם זה מצריך מרשם רופא?

ניתן לקנות אלור במספר מרפאות של רופאי עור.

30/05/2017 | 09:13 | מאת: טליה

הי חג שמח אני מורחת כבר שבוע משחה בשם או-אויט שרופא עור נתן לי כדי להבהיר כתם פיגמנטציה שיש לי באזור השפם. (למשך חודש) עשיתי שעווה של וייט עדינה לפנים בשפם ושרף לי מאוד. קמתי בבוקר עם כווייה שטחית אבל בולטת מאוד ,כניראה העור מאוד עדין בזמן שמשתמשים במשחה באופן רצוף. אשמח לדעת מה לעשות,אם לשים סילברול , להמשיך לשים את המשחה שהרופא עוד נתן לי על הכוויה?

כנראה שמדובר בחומצה רתינואית (השם שרשמת הינו שם מסחרי ולא רשמת אישה רכוז ניתן לך).לעתים נגרם גירוי עור מהקרם. לעתים יכולה להיגרם כויה משעוה ולכן קשה לי לדעת מי משניהם גרם לבעיה (אולי שניהם יחד). אני ממליץ שתפסיק את הקרם שנתן לך הרופא וותשים משחה אנטיביוטית , אולי עם קורטיזון חלש. לדוגמה, קרם אפלומיצין). צריך להקפיד על הגנה משמש לאזור הדלקת.

19/05/2017 | 13:13 | מאת: קרמים משחות ואל סבון נגד פטריות

שלום רב רופאים נכבדים יש לי פטריות שונות במקומות שונים בראש פנים חזה מקומות אינטימים ומסביב לקרסוליים כפות רגליים. לפני כשבוע רופא עור בקופת חולים רשם לי קרמים משחות ניזורל ציקלודרם פוצידין ואל סבון אנטיבקטריאלי דרמקס. להשתמש בהם למרוח אותם כל יום כפי שמפורט איזה מהם מתי ואיפה. מזה כשלושה ימים אני חש תחושת מחנק בצואר גרון בלוטת הטריס, לחץ וכאבים ושריפה בחזה ולב, תחושת זרמים וצריבה בבטו וחזה, קשיי נשימה, תחושת עיקצוץ דקירות ברגליים. בשעות הערב ולילה במיוחד אין מנוחה ואני סובל מכל זה. אולי יש לי אלרגיה לגביהם? אני לא מסוגל לסבול תופעות לוואי כאלו. למשל ובכלל, מזריקות ועירוי כלשהו דרך הוריד, אין לי כאבים ותחושות הללו. רק כשאני משתמש בדברים אלו נגד פטריות. יש לך הסבר לזה דוקטור? בבתי חולים קיימים זריקות או עירוי דרך הוריד נגד פטריות בגוף?

שלום רב פזור כפי שהצגת של פטריות הינו חריג. חריג למצוא פטריות גם בראש וגם במקומות אינטמיים וגם סביב הקרסוליים. זהו פזור מאוד לא שכיח. שכיח שיש פטריות בצפורניים, בכפות רגליים, בין אצבעות רגליים, במפשעות, בעכוזים, בצפורני ידיים וכפות ידיים ובצורה לא שכיחה יכולה להיות הדבקה של מקומות נוספים. כדאי קודם כל להבדק שוב אצל רופא עור לבדוק שמדובר בפטריה. לגבי התלונות הכלליות שיש לך (תחושת מחנק, לחץ וכאבים בחזה, זרמים וצריבה בבטן וכו'). אני ממליץ להפסיק מיד את כל הטפולים החדשים שהתחלת ולהיבדק בדחיפות אצל רופא .

14/05/2017 | 12:58 | מאת: שאלה בנוגע לקרם ציקלודרם נגד פיטריות

שלום רב רופאים נכבדים אתמול רופא עור רשם לי קרם ציקלודרם, יש לי פיטריות במקומות אינטימיים במפשעה ומסביב לקרסוליים וכפות רגליים. קניתי והתחלתי להישתמש בקרם ציקלודרם. השאלות שלי - כמה זמן שעות ההשפעה, של קרם ציקלודרם מאותה שעה שאני מורח? אחרי שהוא נספג, אני מתקלח. אחרי מקלחת הקרם יוצא מהגוף או ממשיך לפעול לעשות את עבודתו באותם מקומות שיש פיטריות? כמה זמן כמה שעות בערך? מודה לכם מראש עבור תגובתך לשאלותיי בנדון.

המריחה פעמיים ביום. לאחר רחצה (לא לפני). רצוי שלא להתקלח לאחר המריחה לפחות מספר שעות .

מקובל למרוח אותו פעמיים ביום. כמובן שכדאי למרוח אותו לאחר רחצה (לא להיפך)

09/05/2017 | 18:54 | מאת: נתי

שלום! אני בת 26 ועדיין סובלת מאקנה. מלפני כיותר מחודש יצא לי פצע אקנה מהסוג הכואב, כמו גולה תחת העור, קצת מתחת לעין. במשך הרבה זמן הייתה בליטה שעברה, אבל נשאר כתם כחול כמו המטומה. יש לציין שלא נגעתי או התעסקתי בכלל בפצע... הכתם ייעלם? מה אפשר לעשות?? איך ניתן להעלים אותו (חימום? משחות?)?? להאיץ? ולמה זה קרה? זה ממש מכוער וחבל לי על הפנים... תודה רבה!

נגעים מודלקים של אקנה יכולים לעבור הצטלקות ולעתים אף יכולה לההוצר פיגמנטציה משנית (POST INFLAMMATORY) אולם זו בדרך כלל חומה, לא כחולה. יתכן והיה נגע ציסטי של אקנה ועקב טראומה היה דמום לתוך הנגע הציסטי? בעקבות ארוע כזה יכול להיות כתם כחול (בדרך כלל הוא ישתפר עם הזמן). כדאי להבדק אצל רופא עור לאבחון (אולי לנגע אין בכלל קשר לאקנה).

שלום 1. עשיתי הסרת שיער בלייזר ובגלל שהקוסמטיקאית השאירה את המכשיר הרבה זמן על העור ניהיה לי כוייה של קור (שלא עברה 3 חודשים), מה הדרך הכי טובה לטפל בה? 2. עשו לי מעיין דקירות כאלה עם מחט בשביל לחדש את העור (באיזור די קטן) ועכשיו יש מעין כתם חום שלא יורד בסביבות חודשיים...מה עושים?!

*מעין והזמנתי בבית מרקחת קליגמן (ביעוץ רופא עור) - האם זה יעזור?

הכתם החום הינו כנראה פיגמנטציה שלאחר דלקת והתערובת של קליגמן הינה טפול טוב לכך. לא ברור לי מה גרם לך הטפול בלייזר. בדרך כלל בטפול בלייזר קרינה באורך גל מתאים נקלטת בפיגמנט השערה וגורמת לפגיעת חום במקום ולהרס הזקיק. כדאי שרופא עור יבדוק אותך וימליץ על טפול מתאים.

שלום רב לאחרונה שמעתי רבות המלצות בנושא מריחת קרם\תרכובת קליגמן לשם הבהרת כתמי גיל וכן שיפור במראה עור עם קמטוטים. כמו כן נאמר שהתרכובת ניתנת במרשם רופא - אך רופאת המשפחה שלי בכללית לא הכירה בכלל את שם הקרם הנ"ל מה עלי לבקש לרשום מהרופא בכללית על מנת לקבל את התרכובת המתונה ביותר במרכיבים הפעילים ? האם יש לקרם שם גנרי ? תודה ליאורה

התערובת של קליגמן משמשת לטפול בפיגמנטציות (היא לא מיועדת לשיפור מראה עור עם קמטוטים). רופאת משפחה לא אמורה להכיר את התערובת. כל רופא עור מכיר אותה. פנה לרופא עור בכללית.

18/04/2017 | 13:48 | מאת: מיכל

שלום, לפני כחודש שאלתי את השאלה הבאה :בת 39, לפני שלושה חודשים עשיתי לייזר רובי בכתמים בפנים, הרופא (ידוע ומוכר) עבר על שתי הלחיים והמצח. לאחר כמה ימים כוויות והתקלפות. ציפיתי לזה. כמו כן רשם לי קרם לילה, עם רטינול ועוד. היום יש לי כתמים בהירים יותר מהצבע הטבעי במקומות בהם בוצע הלייזר. זה נראה כאילו יש לי כתם אחד גדול ובתוכו כתמים בהירים. לאחר ביקורת אצל הרופא הנל, אכן התרשם מקצת כתמים בהירים יותר ומעט אקנה באזור הסנטר. הוא שינה לי את התרכיב של הקרם להידרוקונין 5%, אסקרוביק 3% רטינול 0.025% והידרו קורטיזון 1%. בנוסף רשם לי רואקוטן 20 מ"ג פעמיים בשבוע. כרגע ל4 חודשים. האם יש צורך ברואקוטן? האם זה עוזר לכתמים של פצעים ו/או פיגמנטציה?< תודה

הרואקוטן נועד לטפול בנגעים של האקנה. התערובת של הידרוקינון , חומצה רתינואית וחומצה אסקורבית עם הידרוקורטיזון נועדו לטפול בהפרעות בפיגמנטציה. אם מרכיבים בדרך הטפול בך לא ברורים לך כדאי לך לפנות שוב לרופא שטיפל בך ולבקש הסבר.

25/04/2017 | 07:49 | מאת: מיכל

תודה. רציתי לדעת האם לפי מה שתיארתי הטיפול שניתן לי הגיוני?

הרואקוטן נועד לטפול בנגעים של האקנה. התערובת של הידרוקינון , חומצה רתינואית עם הידרוקורטיזון (מוכרת בשם התערובת של קליגמן) נועדה לטפול בהפרעות בפיגמנטציה. יש לך את שתי הבעיות. רק בבדיקת רופא עור במרפאה ניתן לקבוע מהו הטפול המתאים ביותר בשבילך.

15/04/2017 | 10:51 | מאת: חמי

מהי הדרך הנפוצה היום להסרת כתמי היפר-פיגמנטציה. (מדובר בפנים, ובצוואר, קצת על המצח)... דוגמא מצויינת למקרה שלי היא שחקן הוקולנוע מורגן פרימן גוון העור השחום שלי פחות או יותר זהה לשלו.(חיפוש קצר בגוגל ישר מעלה את התמונה שלו). האם במקרה של כתמי רבים על הפנים, אתם עדיין נותנים משחות, או שאפשר להעלים את הכתמים האלה בטיפול של לייזר. (תכלס, אני לא מדמיין את עצמי עומד כל ערב מול המראה, ומורח קרם על כל כתם....יש הרבה מדי!!!!! בשביל שתהיה לי את הסבלנות לעשות את זה).

שלום רב השאלה הראשונה היא האם המדובר בפיגמנטציה שלאחר דלקת כלשהי, בכתמי שמש או במלזמה (נדירה בגברים). הטפול בכל סוג פיגמנטציה שונה. אתה צריך להיבדק אצל רופא עור לאבחון. בכתמי שמש (SOLAR LENTIGINES) הטפול הינו הקפאה בחנקן נוזלי (עלולה לגרום להיפופגימנטציה) או בקרן אור מרוכזת (IPL) או בלייזר. הטפול בפיגמנטציה לאחר דלקת (POST INFLAMMATOR HYPERPIGMENTATION) הינו הגנה משמש וחומרי הבהרה. במלזמה (כתמים חומים המופעים בפנים בעיקר בנשים ) הטפול הראשוני הינו תכשירי הבהרה (דוגמת קליגמן) והגנה משמש .

תודה על תגובתך. לא מדובר בדלקת כלשהי.

11/04/2017 | 12:15 | מאת: ענת

שלום לבתי בת הארבע הופיע לאחרונה כתם פיגמנטציה בגב כף הרגל (אזור הקרסול אך מקדימה). הכתם ללא גבולות ברורים (איננו עגול), והוא בצבע חום בהיר- מעט כהה יותר מצבע העור הרגיל הלבן. (לא מצליחה לצרף תמונה) קבעתי תור לרופא עור אך בינתיים אני מוטרדת... האם קיימים כתמי פיגמנטציה בגיל כה צעיר? מה יכולה להיות הסיבה לכך? תודה רבה

הסיכוי לבעיה משמעותית בגיל כזה קלוש ביותר. אולי מדובר בפיגמנטציה לאחר דלקת כלשהי. אולי שומה חדשה . בכל מקרה יש צורך בבדיקת רופא עור לאבחון הבעיה.

02/04/2017 | 00:22 | מאת: ליטל

שלום אני בת 25 וסובלת ממעי רגיז,הדבר היחיד שמרגיע לי את הכאב זה כרית חימום אך כתוצאה מכך אני כבר כמה שנים עם פיגמנטציה בבטן שהולכת ונהיית יותר ויותר כהה..כלומר זה שלופחיות משערת שנהיו כהות וכהות וכהות.. האם יש לכך פתרון?

חמום יכול לגרום לפיגמנטציה אדומה חומה רשתית הקרויה ERYTHEMA AB IGNE. הטפול העיקרי האפשרי הינו סילוק מקור החום .

שלום, אך איך אני יכולה להעלים את הכוויות הנ"ל?יש לי אותם כבר הרבה שנים והם מאוד מפריעות לי

אם תפסיק להשתמש בחמום להרגעת הכאבים יש סיכוי שלאט לאט הפיגמנטציה הישנה תדהה ותעלם . במקרים קלים יכול להיות שיפור תוך מספר חודשים. במקרים קשים תוך שנים אולם לעתים הפיגמנטציה עלולה להשאר אף לתמיד.

30/03/2017 | 09:27 | מאת: עידו

בוקר טוב! יש לי כתם לידה חום שטוח ויחסית גדול באזור הגב (4ס"מ על 1ס"מ בערך) רופא העור שלי ביקש שהיא תהיה תחת ביקורת אחת לשנה וכרגע תקינה. מטעמי אסתטיקה אני רוצה להסיר אותה. אשמח לדעת מה השיטה המומלצת לכך - האם ניתוח סטנדרטי, לייזר או שימוש בגלי RF? המטרה היא מצד אחד להשאיר כמה שפחות צלקות ומצד שני למנוע סכנה סרטנית באזור. תודה רבה!

כדאי להתיעץ עם פלסטיקאי. אם יש אפשרות להסיר השומה עם סגירה ראשונית זוהי האפשרות המועדפת.

28/03/2017 | 18:04 | מאת: דלית

היי לפני שלוש שנים בזמן ההריון החלו להופיע לי הכתמים הנ"ל בלחיים ובמצח. ניסיתי מספר משחות וקרמים כולל רטוויט ואין כל שינוי.. האם ישנה משחה עם קילוף והבהרה שניתן לרקוח? מה עליי לבקש מהרופא? איזה מרשם? אודה לעזרתכם..נואשת :(

מלזמה הינה פיגמנטציה המופיעה בפנים בעיקר בנשים בהריון או בנשים המקבלות טפול הורמונלי (גלולות למניעת הריון). היא מתבטאת בכתמים חומים המוחמרים בחשיפה לשמש. הטפול הראשוני במלזמות הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר), הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות.

29/03/2017 | 07:12 | מאת: דלית

היי תודה על המענה המהיר לפי הבנתי אזומד נאסר למכירה ואין להשיגו יותר. איזה מרשם עליי לבקש מהרופא?

לבקש מהרופא רצפט לתערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון , חומצה רתינואית והידרוקורטיזון. זוהי תערובת העוברת ההכנה בבית מרקחת.

28/03/2017 | 10:49 | מאת: עדי

רופאת עור איבחנה כתמים חומים שיש לי בשפה תחתונה כתקינים מבחינת עור. הכתמים גדלים ומתכהים. איך אני יכולה לשמור ולהגן על השפתיים מהשמש? האם קרם הגנה יש למרוח גם כשאני יוצאת מהבית ב7 בבוקר ועד איזו שעה אחרי הצהריים? (עורי מנומש ורגיש לשמש)

הגנה על השפתיים משמש הינה באמצעות שפתונים עם מרכיב להגנה נגד שמש . כדאי למרוח אותם כל מספר שעות. גם רקם הגנה לעור רצוי למרוח כל 3-4 שעות.

28/03/2017 | 21:01 | מאת: עדי

כבר משבע בבוקר? או שמספיק מ10:00?

27/03/2017 | 23:25 | מאת: שושנה

שלום רב, אני סובלת מפיגמנטציה מעל השפה ומטופלת אצל רופא עור עם זאת אני מתקשה מאוד להפסיק להוריד את שערות השפם ממעיטה ככול האפשר אבל בכל זאת.. כרגע אני מורידה עם חוט כי למיטב הבנתי זה הכי פחות פוגע בעור אשמח לדעת את דעתך והאם נכון יותר להסיר שער בשיטה אחרת שיש בשוק? האם הסרת שער בעזרים טכנולוגיים פחות פוגעת בעור ולאורך זמן זה יותר נכון ? בנוסף אשמח לדעת האם מכירים מזונות שנכונים לעור הפנים תודה

כל פעולה שגורמת לדלקת, כולל מריטת שיער, עלולה לגרום לפיגמנטציה שלאחר דלקת. גילוח אינו גורם לכך. טפולי לייזר או IPL להסרת שיער בדרך כלל גורמים לדלקת ועלולים לגרום לפיגמנטציה שלאחר דלקת בחולות הרגישות לכך.

26/03/2017 | 11:03 | מאת: מיכל

שלום, בת 39, לפני שלושה חודשים עשיתי לייזר בכתמים בפנים, הרופא (ידוע ומוכר) עבר על שתי הלחיים והמצח. לאחר כמה ימים כוויות והתקלפות. ציפיתי לזה. כמו כן רשם לי קרם לילה, עם רטינול ועוד. היום יש לי כתמים בהירים יותר מהצבע הטבעי במקומות בהם בוצע הלייזר. זה נראה כאילו יש לי כתם אחד גדול ובתוכו כתמים בהירים. האם זה יעבור? האם הלייזר לא בוצע כראוי? אשמח לדעה הוגנת. תודה

26/03/2017 | 11:05 | מאת: מיכל

לייזר מסוג רובי

טפול ברובי לייזר עלול לגרום להיפופיגמנטציה. בדרך כלל זו חולפת עם חלוף הזמן. כדאי לך להתיעץ שוב עם הרופא המטפל שלך.

25/03/2017 | 17:33 | מאת: גילה

אובחנה אצלי רוזיציאה. מטופלת במינוציקלין וג'ל רוזקס. רציתי לשאול: 1. האם רוזיציאה יכולה להתפשט לצוואר ולחזה? (שמתי לב לשינוי בעור באזורים אלו). 2. לגבי שימוש במינוציקלין - האם אסור להחשף לשמש ולאכול מוצרי חלב? (כך שמעתי, אך בעלון התרופה זה לא מופיע וגם הרופא לא הנחה אותי בהתאם). תודה מראש על תשובתך.

נדיר שרוזציאה מתפשטת מחוץ לאזור הפנים (בצורה נדירה יכולה להופיע בקרקפת בגברים). מינוציקלין לא גורם בדרך כלל לרגישות יתר לשמש (בנגוד לטטרהציקלין ודוקסיציקלין שהינם תכשירים אחרים בקבוצת הטטרהציקלינים). מוצרי חלב מפריעים לספיגה שלו וכמובן רצוי שלא לקחת מינוציקלין עם מוצרי חלב.

23/03/2017 | 13:44 | מאת: מאיה

שלום, אני סובלת מספר שנים מפיגמנטציה באזור הלחיים ועצמות הלחיים (קרוב לזווית העין) תחילה היו כתמים קטנים (כמו נמשים) ועם הזמן הפכו לכתם אחד כהה (לא גדול) אני מטופלת מזה שנים אצל רופא עור וניסיתי המוןן סוגי משחות: רטאויט, , חומצות אלפא הידרוקסיות, הידרוקינון וכרגע משתמשת באדאפרין +חומצה אזלאית בריכוז 20% ללא שינוי ואפילו עם החמרה. השילוב שהיה הכי יעיל הוא רטאויט+הידרוקינון אך רופא העור טוען שהידרוקינון מסרטן. אני אובדת עצות, מה ניתן לעשות? האם לפנות לקוסמטיקה? לנסות לייזר? אשמח לעצות והמלצות

26/03/2017 | 20:44 | מאת: גמני

גם אני אשמח לדעת פרטים

פני לבדיקת רופא עור. מה סוג הפיגמנטציה? כתמי שמש? אולי פיגמנטציה לאחר דלקת כלשהי? אולי מלזמה? הטפול קשור לסוג הפיגמנטציה. בכולן חשובה הגנה קפדנית לשמש. על פי המידע הקים כיום הידרוקינון אינו מסרטן (אלו היה מסרטן הרי משרד הבריאות היה אוסר השמוש בו).

23/03/2017 | 12:55 | מאת: עדי

היי, בהמשך להודעתי הקודמת ולאחר שהבחנה ראשונה היתה רוזיצאה עם מינוציקלין ואח"כ בגלל שקיעת דם שהצביעה על דלקת קיבלתי אפלומיצין וזה עזר קצת ממשיכה עם זה לעוד חודשיים מריחה יורדת בהדרגה ורטויט פעם בשבוע. כששאלתי את הרופא אם להמשיך עם כדורי המינוציקלין שלקחתי קרוב ל4 חודשים הוא אמר להפסיק ואז שאלתי אז מה זה היה? אמר סבוריאה עם דלקת...זה מה שאמר... אני לא מבינה מה ההבחנה המדוייקת שלי אבל סבוריאה זה עם קילופים בד"כ ולי אין שום קילופים רק אדמומיות שטרם נעלמה...השאלה שלי אם זה ייעלם? האם יש סבוריאה ללא קילופים? והאם אדמומיות כתוצאה מדלקת (ואפילו רוזצאה) נעלמת? אם כן, תוך כמה זמן? תודה

סיבוריאה הינה הפרשת חלב מוגברת (SEBUM) ואינה כרוכה בדלקת. כנראה שכונתך (או כונת הרופא שלך) לדלקת סבוראית (SEBORRHEIC DERMATITIS). בדרך כלל יש אדמומית עם גרד באזורי קפלים בצידי האף, לעתים בגבות וביניהן, לעתים מאחורי האוזניים או בקרקפת. לעתים רואים גם קלוף (לא תמיד). אם לא ברורה האבחנה המדויקת כדאי לך לפנות לבדיקת רופא עור לקבלת דעה נוספת לקבלת אבחנה ברורה.

22/03/2017 | 16:06 | מאת: לי

שלום רב, בקיץ אני מקפידה מאוד למרוח קרם הגנה בכל יום לפני יציאה מהבית, במיוחד באזור הפנים. שאלה ראשונה היא האם זה מוגזם? אמרו לי שיש גם חומרים כימיים לא טובים בקרם הגנה וזה עלול לגרום לנזק לעור. שאלה שנייה היא האם מריחת מייק אפ מעל קרם הגנה על הפנים מבטל את אפקט ההגנה? עד כה השתמשתי במייקאפ שהיה עם הגנה אבל הפסיקו לייצר את המייקאפ הזה ואני צריכה להחליף אותו. האם לחפש מייקאפ עם הגנה או שזה בסדר למרוח קרם לחות עם מקדם הגנה? תודה מראש על התשובה!

שלום לי הגנה משמש בארץ ברוכת שמש כמו ישראל הינה חשובה ועשויה להקטין תופעות לואי כהזדקנות העור (קמטים וכתמים) וגם הוצרות גידולי עור. מריחת קרם הגנה בבוקר פועלת למספר שעות (אולי עד הצהריים) וכמובן יש צורך במריחה נוספת בצהריים. זה בסדר להשתמש בקרם לחות עם הגנה משמש (רצוי עם SPF של 20 ומעלה)

20/03/2017 | 14:31 | מאת: שרה

שלום, הבחנתי בכהות בסנטר ביחס לשאר הפנים זה נראה ממש רע . האם ניתן לטפל בפיגמנטציה ? האם יש קשר להפסקת פלוטין(תרופה פסיכאטרית)? תודה רבה.

שלום שרה כהות כזו יכולה להיות דוקא מהגברה של רגישות לשמש (תופעת לואי העלולה לקרות לעתים רחוקות מפלוטין) וודאי שלא מהפסקת התרופה. כדאי שתיבדקי אצל רופא עור וכמובן שאני ממליץ הגנה טובה משמש .

16/03/2017 | 00:08 | מאת: שיר

פניתי לרופאת עור בעקבות פיגמנטציה בפנים שנגרמה במהלך ההריון. היא רססה את האזורים הרלוונטיים בחנקן נוזלי. חלף שבוע, בהתחלה הופיעה אדמומיות בחלקים הנגועים וכעת יש כתמים כהים ובולטים. מה אפשר לעשות? האם אמור לחלוף לבד?

טפול בחנקן נוזלי עשוי להתאים לכתמי שמש (SOLAR LENTIGINES) . בפיגמנטציה המופיעה בתקופת הריון (פיגמנטציה הקרויה מלזמה ) מטפלים קודם כל בהגנה קפדנית משמש ובחומרים מבהירים (בדרך כלל על בסיס הידרוקינון). כדאי לך להתיעץ שוב עם רופאת העור. מה היתה האבחנה שלה?

היי, לקחתי קרוב ל- 4 חודשים מינוציקלין כשהיה חשד לרוזיצאה. היו התלקחויות חוזרות כמו גרד צריבה ופריחה שמתחדשת עם שמש אור מיזוג...רופא אחר נתן לי אפלומיצין שעזר לי והעביר לי ההתלקחויות והתחלתי לראות יותר את הפנים שלי... יש עדיין אדמומיות שמסרבת לחלוף בלחיים בסנטר ובמצח וכמו פיגמנטציה מהדלקת שהיתה...הרופא אמר להמשיך עם האפלו אבל פעם ביום (במקום פעמיים) אחרי שבועיים פעם ביומיים ואח"כ פעם בשלוש. בנוסף הוסיף לי פעם בשבוע רטויט. כששאלתי אותו מה זה היה בסוף אמר סבוריאה עם דלקתיות...אז לא היתה לי רוזיצאה? למרות שכל התסמינים שחויתי התאימו לה (כמו תחושה של משהו שנכנס לעיניים, כתמים, עיבוי קל באזור האף)...האם האדמומיות תחלוף בסוף או תישאר?

לא ברור לי מה האבחנה המדויקת שלך. לעתים יש צורך בבדיקה ממש . רוזציאה יכולה לההתבטא בפריחה דמוית אקנה או באדמומית, בתחילה חולפת ואחר כך קבועה. ממכתבך עולה שרופא העור שלך סבור שמדובר בכלל בדלקת סבוראית . לא ברור לי מדוע הטפול ברטהויט. אולי הבנת אותו שלא כראוי. רטהויט עלול להחמיר דלקת סבוראית.

האם טיפול במיקרופיגמניטציה מתאים לטישטוש או העןמת כתמי ויטיליגו בשפתיים. או שיש טיפול אחר? תודה

הכונה במיקרופיגמנטציה הינה בעצם לעשות TATOO (קעקוע) ובידיים טובות זוהי בהחלט אפשרות טפולית.

סובלת מפגמנטציה ומטופלת בעבר קבלתי משחה בשם צלקתון אותה עלי למרוח פעמיים ביום ולאחר מכן משחה בשם מרגיעור .חייבת לציין כי יש שיפור רציני אשמח לדעת האם אפשר לרכוש את המשחה דרך קופת החולים ומה המקבילה שלה של הצלקתון ושל המרגיעור האם קלו קוט הוא המקביל? תודה

שלום קרן השמות שרשמת הינם שמות מסחריים. מה הכילו משחות אלו?

05/03/2017 | 11:02 | מאת: חן

שלום, ב3 האחרונות התחלתי לסבול מאדמומיות באזור הלחיים ולעיתים רחוקות מופיעים גם פצעונים קטנים. אני בת 27 ומעולם לא היו לי פצעי בגרות אקנה וכו. ניסית כל מיני טיפולים כדורים ומשחות ולא הרגשתי ששום טיפול עזר לאורך טווח ארוך. בפגישה האחרונה רופא העור המליץ לי לקחת טיפול בקיורטן 20 מ"ג למשך 3 חודשים, אך נכון לעכשיו אני לא מעוניינת לקחת טיפול זה בשל הכדור הקשה. האם יש טיפול אחר שיוכל לעזור לי?

השאלה במה המדובר. ברוזציאה (אקנה רוזציאה) או באקנה. באקנה אפשר להגיע לרפוי קבוע בחלק גדול מהמקרים בקורס טפולי באיזוטרטינואין (קורטן או רואקוטן). לעומת זאת ברוזציאה או אקנה רוזציאה הטפול העיקרי הינו במריחת תכשירים שונים ובאנטיביוטיקה (מינוציקלין). לעתים הבעיה חולפת ולעתים יש צורך בטפולים חוזרים. ברוזציאה, לגבי האדמומית הגורם הוא נימי דם והטפול הינו עלידי לייזר לכלי דם.