פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

תופעות לוואי עלולות להתרחש עם כל מתן של טיפול תרופתי, בין אם ניתן על פי הוראות השימוש של התרופה, ובין אם נלקח שלא על פי הוראות השימוש של התרופה או במינון יתר. הפורום נועד לתת מענה לכל שאלה הקשורה לתופעות לוואי מתרופות או תגובות בין תרופתיות. הפורום מיועד לענות, בין היתר, על שאלות בנושאים הבאים: תופעות לוואי אפשריות העלולות להתרחש מטיפול תרופתי, חשד לגבי תופעת לוואי שהופיעה בעקבות מתן טיפול תרופתי בפועל, מחלה שהוחמרה או שהופיעה בעקבות טיפול תרופתי, תופעת לוואי שהופיעה כתוצאה מתגובה בין תרופות או חשש לתגובות בין תרופתיות. .
1224 הודעות
1171 תשובות מומחה

מנהל פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.

שלום רב, לפני כשלושה חודשים השלמתי טיפול די אגרסיבי (מרובע) אנטיביוטי בחיידק ההליקובקטר (שילוב של דוקסילין , טינידזול, נקסיום וקל בטן) במשך שבועיים ולאחר בדיקה חוזרת התוצאה היתה חיובית...בכל זאת, קיבלתי שוב טיפול אנטיביוטי בשינוי( אמוקסילין, לבופלוקססין ונקסיום) ואני מתלבטת אם נכון לחזור על סוג טיפול אנטיביוטי שלא הוכיח עצמו בפעם הראשונה...אולי כדאי הפעם לשקול טיפול אלטרנטיבי אשר טוענים שהוא פותר הבעיה מהשורש? או שמא לוקחת סיכון?

לקריאה נוספת והעמקה

כישלון של טיפול התחלתי בהליקובקטר מתרחש בכ-20% מהמטופלים. קיימים פרוטוקולי טיפול שונים ביניהם שני אלה שציינת. הפרוטוקולים כוללים טיפול באנטיביוטיקה ומעכבי משאבות פרוטון (מעכב ייצור חומצה) וחלקם תרופות נוספות כמו ביסמוט. שני הפרוטוקולים, שציינת כוללים טיפול בסוגים שונים של אנטיביוטיקה (הפרוטוקול הראשון דוקסילין ממשפחת הטטרציקלינים וטינידזול ממשפחת האזולים ואילו הפרוטוקול השני אמוקסיצילין- משפחת הפניצילינים ולבפלוקסצין ממשפחת הפלואורוקווינולונים כלומר לא מדובר על חזרה על הפרוטוקול הראשון) אין באפשרותי במסגרת הפורום להמליץ לך על טיפול. יש לפנות לרופא להתאמת טיפול.

מודה לך מאוד על תגובתך . לפחות אין מדובר על חזרה על הפרוטוקול הראשון יחד עם זאת מבינה לגמרי כי הגישה האלטרנטיבית אינה שכיחה בקרב הרופאים הקונבנציונאליים כך שטיפול משולב נראה לי מנצח ובתקווה שהפעם זה יצליח .

10/10/2018 | 22:52 | מאת: סוזנה

חולה שחי עם כליה אחת מזה שנים ומטופל בברוטיזולם כבר 3 שנים התחיל לסבול מתת פעילות הכליה. עד כדי כך שהרופא המטפל שקל טיפול בדיאליזה.כשהברוטיזולם הופסק, פעולת הכליה וערכי ה קראטינין חזרו לנורמה. האם התופעה הזו מוכרת? רוקחת בקהילה

לקריאה נוספת והעמקה

עליית רמות קראטינין ופגיעה בתפקוד הכלייתי אינן תופעות לוואי ידועות של התרופה ברוטיזולאם. בחיפוש יזום במאגר תופעות לוואי של ארגון הבריאות העולמי, אותרו מספר דיווחים בודדים על תופעות לוואי כלייתיות לתכשיר, אך אין בהכרח מעיד על קשר בין התופעה לשימוש בתכשיר. על מנת להעריך קשר לטיפול, יש צורך בפירוט ההיסטוריה הרפואית, תרופות נוספות ופרטי הזמנים של הטיפולים השונים והאירוע.

סימבלטה עם אופלוקסצין.קיבלתי אופלוקסצין לדלקת חריפה בשתן .האם ניתן לקחת יחד עם סימבלטה שלוקחת 10 שנים? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה ליטול את שתי התרופות במקביל.

02/10/2018 | 21:38 | מאת: הרצל

לאחר 4 וחצי שנים של לקיחת סטרואידים במינון של 5 מיליגרם ליום ובהתיעצות עם נאורולוג הפחתתי למינימום את השימוש ואף הורדתי את השימוש ביכלל, כתוצאה מהפסקת הסטרואידים יש לי גרודים בגוף האם זה נורמלי? והאם כדאי לחזור לקחת מיליגרם 1 ליום ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ברור מה היה המצב בו טופלת בסטרואידים והאם גירוד הוא תסמין מאפיין של מצב זה, כיוון שהפסקת סטרואידים עלולה לגרום לחזרת תסמינים של המחלה הבסיסית (או בעיה אחרת שתסמינה מוסכו ע"י השימוש בסטרואידים). במידה והגירוד אינו משתפר או במידה והינך סובל מתסמינים נוספים מומלץ לפנות לרופא.

לפני 3 שבועות אבחנו לי דלקת בקרום הלב באקו לב. קיבלתי קולכיצין פעמיים ביום. לאחר יומיים התחלתי לסבול מתופעות לוואי קשות (בחילות, סחרחורות, חולשה וחוסר שקט ואחרי כמה ימים התחילו גם שלשולים). הרופא יעץ לעשות הפסקה של 24 שעות. הפסקתי ותופעות הלוואח הלכו והתמתנו. חזרתי ליטול את התרופה ותופעות הלוואי לשמחתי לא שבו. מאז חלפו 8 ימים של נטילה סדירה והיום החלו שוב אותן תופעות ממש. אתמול והיום היו גם אירועים קצרצרים של דפיקות לב מהירות. האם ייתכן שתופעות לוואי חוזרות אחרי שבוע שאין כבר תופעות כאלו?

לקריאה נוספת והעמקה

עייפות ותופעות לוואי במערכת העיכול כגון שלשול, בחילה והקאה הינן תופעות לוואי ידועות של התרופה. שיפור בתופעות עם הפסקת הטיפול וחזרת תופעות הלוואי עם החזרת התכשיר מעלה סבירות כי תופעות הלוואי קשורות לתכשיר. במידה ותופעות הלוואי בלתי נסבלות עבורך או הרגשתך מחמירה, יש להיוועץ ברופא בנוגע להמשך הטיפול

שלום, האם ייתכן כי שימוש בנורפן מספר ימים ברצף, אך במינון המותר על פי העלון, יגרום לחולשה בגוף, עייפות ותחושה כללית רעה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים גם במינונים המקובלים לטיפול. לא ציינת את הסיבה שלשמה נלקח הטיפול, אך גם מצב דלקת עלול לגרום לחולשה והרגשה כללית רעה. במידה וההרגשה אינה משתפרת, יש לפנות לרופא לבירור.

שלום, שנתיים שיש לי סינוס פילונידלי בעצם הזנב. נטיה כל חודש לדלקת לפעמים כואבת יותר לפעמים פחות... לפני שלושה חודשים נבדקתי לראשונה אצל כירורג שאימת את זה והמליץ על ניתוח שטרם עשיתי. שלשום שוב התחילה דלקת, פניתי לרופא המשפחה כדי לקבל אנטיביוטיקה. הוא הפנה אותי למיון לניקוז והביא לי אמוקסיקלב. לא פניתי למיון כי האנטיביוטיקה הפחיתה את הכאבים. מאז שאני עם האנטיביוטיקה אני חשה חולשה, עייפות, רק רוצה לישון, שלשולים. אני מרגישה ממש "חולה". יש תחושה שחם לי אבל אין חום. האם זה תופעות לוואי של האנטיביוטיקה? יש מה לדאוג? אני מתביישת לפנות למיון ולטפל בבעיה... זה במקום מאוד אינטימי... גם ההפניה למיון שקיבלתי לא בתוקף... אודה לעצתך

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר אמוקסיקלב מכיל את האנטיביוטיקה amoxicillin ו-clavulanic acud. אמוקסיצילין שייכת לקבוצת תרופות הנקראת פניצילינים והרכיב הפעיל האחר (חומצה קלאוולאנית( מגביר את יעילות התרופה בזיהומים מסויימים. כמו בכל תרופה, גם שימוש בתכשיר זה עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. שלשול הינה תופעת לוואי שכיחה מאוד בתכשיר זה. מעבר לזה יתכן ותחושת העייפות קשור לטיפול. ההתייחסות בתשובה היא לתופעות הלוואי האפשריות, אך אין האמור שולל החמרה במצב הרפואי שלשמו את מטופלת. יש לפנות לרופא ולברר מולו את הצורך בפנייה למיון.

26/09/2018 | 20:48 | מאת: אור

שלום רב שנים שאני סובל מאלופציה ארואטה (מגיל 13)כיום בן 29 . כל שנה וחצי בערך מתגלה לי חור או כמה חדשים בראש/זקן . יש פעמים שמשחה עוזרת ופעמים שרופא העור מזריק לי דיפרוספאן או דפמודרול אחרי שמשחה לא יעילה למשך זמן ,שאלתי היא כזאת אם אחות מזריקה לי לישבן זה יעיל לקרחות כמו שרופאת עור מזריקה ישירות לאיזור הקירח ?

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, כקו ראשון, הטיפול המקובל ל- alopecia areata הינו מתן מקומי של סטרואידים או בהזרקה לנגע. טיפולים סיסטמיים (כלומר לא מקומיים- כגון כדורים, זריקות תוך ורידיות, תוך שריריות ותת עוריות) ניתנים בד"כ במקרים חמורים של המחלה. טיפול סיסטמי בסטרואידים, אמנם יכול לעודד צמיחת שיער, אך טומן בחובו תופעות לוואי במערכות שונות בגוף (פני ירח, עלייה בתיאבון, תופעות עוריות, תופעות לוואי במערכת העיכול, תופעות לוואי במערכת שריר שלד, תופעות לוואי מטבוליות, השמנה (השפעה על פיזור שומן בגוף) ואגירת נוזלים), האופייניות לטיפול הסיסטמי בסטרואידים. יש להיוועץ ברופא המטפל בנוגע לטיפול המתאים ביותר עבורך.

04/10/2018 | 13:08 | מאת: אור

מכיוון שהתור עוד חודשיים חשבתי אם כדאי שהאחות תזריק לישבן במקום שאחכה והקרחות רק יגדלו . האם זה אפקטיבי או שעדיף לחכות לזריקה מקומית ? (משחה כמו נרידרם לא משפיעה)

מתוך הכירות של החומר שטופלתי איתו חודש אחר חודש עד לצמיחה מלאה לא היו לי השפעות כאלו או אחרות ממה שציינת , אך אם הזרקה שעוברת לכל הגוף זה יכול להוות נזק ?

שלום רב, האם מותר לקחת אופטלגין ואקמול (כדור אחד מכל סוג), יחדיו, פעם ביום. מדובר בכאבי גב כרוניים ולטווח ארוך. נאמר לי שהצירוף מחולל פלאים בהפגת כאב. אני נוטלת צירוף זה מדי לילה ולא יותר מפעם אחת ביום. ושאלה נוספת - לעתים נוטלת נקסיום כל אימת שאני משתמשת בתרופות nsaid כגון אתופן. האם ליטול את הנקסיום בצמוד לאתופן או להפריד ביניהם, ובכלל מתי נוטלים נקסיום יחסית לאוכל/ארוחה או שאין קשר. האם ניתן ליטול פאמוטידין במקום נקסיום, והאם הוראות זמני הנטילה זהות? תודה וברכה בתיה

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מליטול אופטלגין ואקמול במקביל במינון שציינת. התכשיר פמוטידין (חומר פעיל famotidine) מעכב הפרשת חומצה במערכת העיכול מקבוצת נוגדי היסטמין סוג 2. ככלל אין הנחיות מיוחדות, אך לשם מניעת צרבת מהתרופה, מומלץ ליטול כשעה לפני צריכת התרופה. התכשיר נקסיום (חומר פעיל Esomeprazole) מעכב את משאבת פרוטון בקיבה (משאבת החומצה). ניתן ליטול פעם ביום כשעה לפני האוכל (עפ"י ההנחיות בעלון לצרכן ניתן ליטול את הטבליה עם האוכל או על קיבה ריקה- כיוון שאמנם מזון מפחית את ספיגת התרופה, אך לא משפיע משמעותית על פעולתו)- אין צורך להצמיד לנטילת אתופן.

22/09/2018 | 21:32 | מאת: דוד

קבלתי את הזריקה דיפרוספאן ואני חולה בסוכרת. הסוכרת שלי הכפילה את עצמה. השאלה שלי האם הסוכרת תחזור למצבה המקורי ליפניי הזריקה ? וכמה זמן זה לוקח מיום ההזרקה ? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone. כבכל טיפול תרופתי - בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. התכשיר דיפרוספאן מאפשר ספיגה איטית של אחד החומרים הפעילים וכך מתאפשרת פעילותו ממושכת, אך גם תתכנה תופעות לוואי בתקופה זו. בין תופעות הלוואי הידועות של סטרואידים- עלייה ברמות גלוקוז בצום ולאחר האוכל במטופלים ללא סוכרת ברקע והן בחולי סוכרת מה, שעלול להקשות על השליטה במצב הגליקמי. השפעה זו לרב משתפרת עם הפסקת טיפול, אך לא תמיד. חשוב לזכור כי התגובה שונה ממטופל למטופל ותלוית מינון ומשך טיפול על מנת למזער את תופעות הלוואי מהטיפול בסטרואידים יש לטפל במנה הנמוכה ביותר האפשרית לתקופה הקצרה ביותר המשיגות את מטרות הטיפול. יש להקפיד לנטר רמות גלוקוז בתקופה זו ולפנות לרופא לייעוץ ולהתאמת הטיפול.

בעבר לקחתי פלוויקס, אני עומד לטוס והמומחה הרפואי אמר לי לקחת אספירין,מיקרופרין. האם יש הבדל בין הפלוויקס שאני רגיל לקחת כבר כשנה,כתוצאה של DVT למיקרופרין שהמליץ לי הרופא לקחת. תודה על התשובה

לקריאה נוספת והעמקה

שני התכשירים הינם מעכבי טסיות אך הם שונים זה מזה במנגנון הפעולה. התכשיר פלוויקס מכיל את החומר הפעיל Clopidogrel אשר הינו מעכב צימות טסיות מקבוצת התיאנופירידינים ומיקרופירין מכיל את החומר acetylsalicylic acid מעכב צימות טסיות, השייך למשפחת הסליצילאטים האנטי דלקתיים אשר אינם סטרואידים. למידע נוסף, ניתן לעיין בעלונים לצרכן של שתי התרופות, אשר זמינים במאגר התרופות באתר משרד הבריאות.

רופתודה על התשובה, אבל עדיין רופא מומחה(מנהל מחלקה) טוען לקחת מיקרופרין יום כן יום לא.ורופא שני שטיפל בי אומר שיותר טוב לקחת פלוויקס כל יום, גם באם זה יגרום לדימומים. מה דעתך? כיום אני לא סובל מDVT. תודה על תשובתך

אני מטופלת בסטטינים 40 מ"ג מזה 15 שנה. עד כה לא היו תופעות לוואי. בזמן האחרון אני סובלת מכאבי שרירים ברגליים. האם תופעה זו יכולה להתחיל לאחר כ"כ הרבה שנות שימוש בתרופה זו?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בד"כ תופעות לוואי בשרירים מופיעות בשבועות עד חודשים הראשונים לטיפול, אך הן עלולות להופיע בכל נקודת זמן במהלך הטיפול.

20/09/2018 | 05:03 | מאת: שי

שלום לקחתי כדור רוקסט פלוס וחצי קלונקס. האם יש סיכון? אני שואל מכיוון שםתאום נתקלתי בשתי תשובות שונות, אחת שמסוכן ובשניה לא ועכשיו אני בלחץ. מקווה לתשובה צהירה

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר רוקסט פלוס מכיל קודאין (אופיואיד), קפאין ופרצטמול. ככלל, לא מומלץ לשלב טיפול תכשירים אופיואידים (כגון קודאין) עם תכשירים ממשפחת הבנזודאזפינים (כגון קולנקס) בשל השפעתם על דיכוי מערכת העצבים המרכזית. כמו כן, לא ברור לאיזו התוויה נרשם קלונקס, אך יתכן והקפאין ינגוד את פעולתו. בכל מקרה תחת השפעת הטיפול (גם כאשר כל טיפול ניטל בנפרד), יש להיות מודע ולהיזהר בביצוע פעולות הדורשות ריכוז וערנות.

19/09/2018 | 15:03 | מאת: רואן

לפני 4 ימים הצחלתי לקלת וואבן מצב נפש קצת לא טוב חרדה דופק ךב מהיר שהלקחתי התחלתי להרגיש נוזל שקוף יורד מהשד האפ זה תופעות ליואי מהוואבן

לקריאה נוספת והעמקה

בין הגורמים האפשריים להפרשה מהשד שאינם קשורה בהריון והנקה: אבצס, שימוש בגלולות למניעת הריון, הפרעות אנדוקריניות שונות, שימוש בתרופות מסוימות (כגון נוגדי דיכאון, אנטי-פסיכוטיים, תרופות מסוימות נגד הקאות, תרופות מסוימות לטיפול ביתר לחץ דם ואופייאטים), גידולים ועוד. תופעת לוואי של הפרשה מהשד אינה תופעת לוואי ידועה של התכשיר ואבן. במידה והתופעה אינה חולפת או שקיימים תסמינים נוספים, מומלץ לפנות לבירור אצל הרופא.

שלום יש לי פסוריאטיק ארטריטיס כבר עשרות שנים. כשהתחילו לטפל ברמיקייד קבלתי אותה בעירוי ואחר כך החלו לתת לי אנברל והומירה. לפי הסדר הרשום. בהיותי תחת טיפול בהומירה התחילו אצלי זיהומים בשיניים עד כדי צורך בעקירת חמש שיניים בבת אחת. מיד עם הפסקת ההומירה, הפסיקו הזיהומים. ו....הכל ללא שינוי בהיגיינת הפה שלי. האם את רואה קשר בין האנברל וההומירה ובין הזיהומים בשיניים שלי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

זיהומים הינם תופעת לוואי ידועה ושכיחה לתרופה יומירה וביניהם זיהומים בחלל הפה ובשיניים. מובן שקיימים גורמי סיכון נוספים לזיהומים בחלל הפה ביניהם היגיינת פה לא מספקת, עליית הגיל, שינויים הורמונליים ומחלות מסוימות כגון סוכרת ומחלקת פרקים ראומטית, אשר יכולים לתרום למצב שתיארת.

ב 2006 היה לי דימום שניקרא דה לפואה לאחר מיכן הומלץ לי אומפרדקס 2 ביום האים להמשיך במתן התרופה ???

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יש לפנות לרופא לבירור ולקבלת הנחיות על הטיפול המתאים למצבך הרפואי כיום, כמו כן לביצוע בדיקות, הנדרשות לעיתים לאחר שימוש ממושך בתרופה זו .

14/09/2018 | 18:16 | מאת: פליקס

האם לקיחת כדורים יכולה לגרום לתופעות של דמוי אקזמה בכפות הידיים והרגליים? תו

לקריאה נוספת והעמקה

המוצר הינו תוסף תזונה ואינו תרופה ולפיכך המידע על יעילותו, בטיחותו ואיכותו, מוגבל. תגובות עוריות שונות יכולות להופיע במהלך הטיפול במוצר, אך יתכן, כי התגובה הופיעה ללא קשר לתכשיר. כאשר תופעה מתרחשת בסמוך להתחלת טיפול או העלאת מינון ומשתפרת עם הפסקת טיפול/הפחתת מינון עולה הסבירות לקשר בין תכשיר לתופעה (כלל זה אינו נכון תמיד). כיוון שמדובר בתוסף תזונה ולא בתרופה חיונית, ניתן להפסיק טיפול ובמידה ולא משתפר לפנות לרופא לבירור.

14/09/2018 | 09:03 | מאת: רם

שלום בן 47 עם אפלה אחרי שבץ מוחי, לאור כאבי שרירים ועייפות החליפו לי מלפיתור לקרסטור. מרגיש משונה לחץ בחזה ובילבול שאלתי האם לחפש תחליף לסטטינים?

לקריאה נוספת והעמקה

בלבול הינו תופעת לוואי אפשרית לטיפול בתכשיר. לגביי הלחץ בחזה – לא ברור לי במה מדובר, יש לפנות לרופא מידית לבירור.

13/09/2018 | 14:20 | מאת: אמוקסי קאר פורטה 500

שלום אני לוקחת אנטיביוטיקה אמוקסי קאר פורטה 500 לדלקת גרון ויש לי מיגרנה כל הזמן ונסתמות לי האוזניים לזמן ארוך (יותר מיממה) נפתח ושוב.. האם זה קשור לתרופה? בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מיגרנה ואוזניים שנסתמות אינן בין תופעות הלוואי הצפויות לאנטיביוטיקה וסביר יותר שניתן לקשרן לזיהום בו הנך מטופלת. במידה והמצב לא חולף , מומלץ לפנות לרופא לברור.

13/09/2018 | 11:48 | מאת: דנה

שלום מזה כ 4 שנים נוטלת אלפרליד 1 מ״ג ביום ו 1 מ״ג בלילה . לפני כ 3 חודשים סבלתי מכאבי ראש נוראיים עד היום , הייתי אצל נוירולוג שהחלטנו מכיוון שכל הבדיקות יצאו תקינות כולל סיטי ראש להתחיל להוריד באלפרליד, 3 ימים לקחתי חצי כדור בבוקר וחצי כדור בערב, במקביל בוקר וצהריים לקחתי פרולול, ביומיים האחרונים אני במצב של חצי כדור בלילה בלבד. החרדה איומה , הנוירולוג אמר לי לקחת ציפרמיל בינתיים כי גם ככה זמן ההשפעה שלו הוא תוך שבועיים, מרגישה שבלי האלפרליד גם החצי כדור בבוקר אני מרגישה רע נורא, האם אפשר לקחת חצי כדור בבוקר וחצי בערב של אלפרליד, בינתיים לקחת פרולול פעמיים ביום בוקר וצהריים , בערב לקחת ציפרמיל עד להשפעה ואז להוריד מינון מ אלפרליד עד לסיומו המלא? אני שואלת בקצרה אם אפשר לחזור אחורה בהליך הגמילה, לחזור לקחת אלפרליד ולהוריד מינונים נמוכים מאוד מאוד ולאט לאט ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ככלל, קיימים מספר פרוטוקולי גמילה של בנזודיאזפינים. בד"כ גמילה מבנזודאזפינים להפרעות חרדה ממושכת ויכולה להימשך אף מספר חודשים כתלות במטופל ובתגובה לגמילה. פרוטוקול הגמילה יקבע בין היתר, ע"י תגובת המטופל ובהשגחת הרופא. יש ליידע את הרופא המטפל בהקדם בתסמיני הגמילה שאת חווה, על מנת שיתאים את הטיפול.

שלום רב מה התופעות הלוואי שיש לזריקה ? האם מומלץ להשתמש בתרופה מידי חודש ? והאם התרופה מדכאת את מערכת החיסון ?

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואידBetamethasone. כבכל טיפול תרופתי - בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. בין תופעות הלוואי הידועות של סטרואידים: פני ירח, עלייה בתיאבון, תופעות עוריות (כפי שתיארת), תופעות לוואי במערכת העיכול, תופעות לוואי מטבוליות, השמנה (השפעה על פיזור שומן בגוף) ואגירת נוזלים. תתכנה גם תופעות לוואי במערכת שריר שלד ולכן במידה ואת חשה כאבים או חולשת שרירים, מומלץ להיוועץ ברופא לפני ביצוע פעילות גופנית שאינה מתונה. לרשימת תופעות לוואי המורחבת, יש לעיין בעלון התכשיר. חשוב לזכור כי התגובה שונה ממטופל למטופל ותלוית מינון ומשך טיפול, ולכן אל תבהלי למקרא כל תופעות הלוואי, ייתכן ולא תחושי באף אחת מהן. קורטיקוסטרואידים מפחיתים תגובה דלקתית, יכולים למסך תסמיני זיהום ולדכא את מערכת החיסון מערכת החיסון על מנת למזער את תופעות הלוואי מהטיפול בסטרואידים יש לטפל במנה הנמוכה ביותר האפשרית לתקופה הקצרה ביותר המשיגות את מטרות הטיפול. משך הטיפול נקבע על ידי הרופא המטפל. ככלל- טיפול תרופתי ניתן כשהתועלת מנטילתו עולה על הסיכון הגלום בשימוש בו. יש ליידע את הרופא על כל תופעת לוואי בלתי צפויה ולהיוועץ עמו לגבי משך הטיפול הנדרש.

07/09/2018 | 11:52 | מאת: מיכל

לקחתי לפני כחודש אנטיביוטיקה ציפרודקס 500 מ'ג לדלקת בשתן טיפול ל-5 ימים. לאחר יומיים של טיפול הרגשתי כאבים חזקים במפרקים ובגידים. היום חודש וחצי אחרי מרגישה תחושות בגוף כמו שריפה נימול עקצוצים וכאבים מפושטים. האם יתכן שנגרם נזק כלשהו? האם זה יחלוף?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אדגיש כי כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים וכי הטיפול ניתן כאשר התועלת הצפויה עולה על הנזק הפוטנציאלי לטיפול. קרע ודלקת בגיד וכן הרגשת נימול ועקצוץ הינן תופעות לוואי ידועות לתכשירים המכילים אנטיביוטיקה ממשפחת הפלואורוקווינולונים ביניהם ציפרודקס. דלקת או קרע בגיד יכולים להופיע 48 לאחר תחילת השימוש בתכשיר או עד מספר חודשים לאחר הפסקתו. יש להימנע מפעילות גופנית ואין לאמץ את האזור כדי לא להגביר סיכון לקרע בגיד. בין גורמי הסיכון לכך: גיל מבוגר, טיפול במקביל בסטרואידים, פעילות גופנית, כשל כלייתי היסטוריה של בעיות גידים והיסטוריה של השתלת כליה, לב או ריאה. יש לפנות לרופא לבירור בהקדם. במידה והינך חשה כאב חד, פקיעה, חוסר יכולת להזיז/לשאת משקל על האזור הפגוע- יש לפנות מידית לסיוע רפואי. נוירופתיה המתבטאת כהרגשת נימול, עקצוצים, כאב, תחושת שריפה וחוסר תחושה עלולה להופיע בכל שלב במהלך הטיפול. המצב יכול להימשך חודשים עד שנים לאחר הפסקת הטיפול או להיות בלתי הפיך. לא ברורים מהם גורמי הסיכון של התופעה אך כנראה אינם קשורים לגיל המטופל/ת או למשך הטיפול. כאשר מופיעה נוירופתיה בד"כ הטיפול בתרופה מופסק או מוחלף בהתאם לעניין (אלא אם אין ברירה ויש להמשיך בטיפול) ובמידת הצורך מותאם טיפול בתסמינים. מומלץ להיוועץ ברופא המטפל. החלמה מהירה,

אני בת 15 וחצי ולוקחת גלולות מינס(כדי למנוע כאבי מחזור חזקים). אני רוקדת וכתוצאה מעומס על הרגל יש לי דורבן בכריות כף הרגל. הרופאה נתנה לי מרשם לכדורי ברקסין פעם ביום במשך 10 ימים. האם אפשר לקחת שתי תרופות אלו במקביל? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

במידה והנך בריאה בד"כ ועפ"י משטר הטיפול שרשמת בפנייה, לא ידוע לי על מניעה מליטול את התרופות יחד. מובן שיש ליידע את הרופא בנוגע לנטילת מינס. במידה ויש צורך במינון ממושך יותר בנוגדי דלקת שאינם סטרואידים (ברקסין או תכשיר אחר מהמשפחה) או במידה ויש שינוי במצבך הרפואי (או בהיסטוריה המשפחתית) יש ליידע את הרופא ולהיוועץ עימו. למידע מפורט על תופעות לוואי שעלולות להופיע בזמן שימוש בתרופה יש לעיין בעלון לצרכן של כל אחד מהתכשירים.

מהן התרופות האנטידכאוניות (ssri/snri) בעלות הסבירות הנמוכה ביותר לגרום לנשירת שיער? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא ידועה לי השכיחות המדויקת להופעת נשירת שיער בכל אחת מהתרופות בקבוצה. עם זאת, בתרופות עבורן המידע קיים, מדובר על שכיחות של פחות מ- 1% מהמשתמשים. מידע נוסף על תופעות לוואי לתכשירים שונים, ניתן למצוא בעלון לתכשיר במאגר התרופות, אשר באתר משרד הבריאות.

05/09/2018 | 17:04 | מאת: לריסה יוסף

לקחתי תקופה קצרה כדור בונדורמין לפני שינה. אני מאובחנת כחולות פיברומיאלגיה. והמון לילות לא ישנה מכל מני סיבות כולל כאבים בשרירים. שבוע אחרי שהפסקתי בונדורמין, מרגישה שהרבי שרירים החמירו. האם זאת השפעת בונדורמין?

לקריאה נוספת והעמקה

שימוש ממושך בתרופות ממשפחת הבנזודאזפינים (בינהן בונדורמין) עלול לגרום לתלות. במידה והתפתחה תלות בתרופה, הפסקה פתאומית עלולה לגרום לתופעות גמילה. התסמינים כוללים: כאבי ראש, כאבי שרירים, מתח, עצבנות, בלבול, רעד, נדודי שינה ועוד. לפיכך, יש להימנע מהפסקה פתאומית של התרופות, במיוחד לאחר שימוש ממושך, כדי להימנע מתופעות גמילה. כיוון שהנך סובלת מתסמינים אלה, מומלץ להיוועץ ברופא.

לפני כשבועיים התחלתי להזריק לי בבטן אינסולין דגלדר+ליראגלוטייד בעצת מומחה לסכרת לפני 3 ימים עברתי ניתוח ציסטולוגי להוצעת גידול קטן בדרכי השתן ועבר בסדר, אתמול התחלתי להרגיש גירוד חזק ושריפה בגב ... יתכן שזו אלרגיה לתרופה החדשה ?

לקריאה נוספת והעמקה

התסמינים יכולים להצביע על תגובה אימונית לאחת התרופות (לא ציינת מה ניתן לך סביב הניתוח שעברת). מומלץ להיוועץ ברופא בנוגע להמשך הטיפול.

06/08/2018 | 22:06 | מאת: ל משה

כאבים חזקים בגב תחתון בעבר פריצת דיסק מטופל בזלדיאר פעמיים ביום ללא שיפור האם אפשר להוסיף כדור אחר לכאב מטופל בונלפקסין150 תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אציין כי שילוב של זלדיאר (המכיל את התרופות טרמדול ופרצטמול) וונלפקסין עלול להגביר פעילות סרוטונין ובכך להעלות סיכון לסינדרום סרוטונין. אין איסור לשילוב התכשירים אך כאשר התכשירים ניטלים ביחד, יש להיות מודעים וליידע את הרופא במידה ומופיעים תסמינים לכך כגון בלבול, עוויתות שרירים, עלייה בקצב לב, חום גבוה (לפירוט כדאי לעיין בעלוני התכשירים). אם אין כל שיפור בכאב תחת הטיפול בזלדיאר, יתכן ויש לשקול החלפת טיפול ולאו דווקא תוספת. יש לפנות לרופא המטפל להמשך ייעוץ ובירור. ניתן להיוועץ ברופא מומחה בטיפול בכאב. יש ליידע את הרופא על הטיפול בונלפקסין. תשומת לב מיוחדת בהקשר זה, במידה ויוחלט על טיפול בנוגדי דיכאון- טיפול מקובל בהפחתה של כאב על רקע עצבי או בקרבמזפין.

אם דיפרוסאן שהוזכר לי לברך יכול לגרום לי לכאבי ראש גודש באף עיטושים רבים צריכה בעינים ועובד בפה?

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה אשר מכילה שתי נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone. כמו בכל טיפול תרופתי עלולות להופיע תופעות לוואי. ככלל, כאשר תופעות מופיעות בסמוך לתחילת הטיפול בתרופה ומשתפרות עם סיום הטיפול או הפחתת מינון, עולה הסבירות כי ניתן ליחסן לתרופה, אך מובן שאין הדבר נכון תמיד. תופעות אלו יכולות להיות תסמינים להתפתחות של אלרגיה, שפעת או מחלה אחרת. במידה ומצבך לא משתפר או מחמיר, יש לפנות לרופא.

01/08/2018 | 08:35 | מאת: קובי

שלום אני מעוניין להוריד את המינון של הציפרלקס מ10 ל5 מ"ג. רציתי לדעת עד כמה באמת ל5 מ"ג יש השפעה? ואם אצטרך לחזור ל10 מ"ג האם יכול לחזור התופעות לוואי שהיו לי לפני שנה שהתחלתי לקחת כמו בחילות ובעיות בתפקוד המיני?

לקריאה נוספת והעמקה

לרב התוויות הטיפול, המינון המקובל היעיל לתרופה הוא 10 מ"ג ליום (הסתייגויות: להתוויות מסוימות מתחילים במינון 5 מ"ג אך עולים במנה ולחרדה חברתית ניתן לרדת למינון של 5 מ"ג ומגיל 65 מתחילים ב5 מ"ג ועולים במידת הצורך בהתאם לתגובה). יש לקחת בחשבון שהתגובה לטיפול לוקחת זמן. לגבי שאלתך על תופעות הלוואי לתרופה - לעיתים קרובות תופעות לוואי חולפות לאחר מספר שבועות של טיפול והסתגלות לתכשיר. במידה ויש צורך ב10 מ"ג והנך מפתח את תופעות הלוואי שציינת, כדאי לחכות מספר שבועות לשיפור ספונטני, במידה והתופעות ממשיכות מעבר לכך, פנה לרופא להתאמת מינון או החלפת תרופה.

אני לוקח ציפרמיל 20 מג. 1.איזה כדור נגד שריפה בגוף אפשר לקחת ללא "התנגשות" ביניהם 2. האם אפשר לקחת זלדיאר עם ציפרמיל

לקריאה נוספת והעמקה

1. פורום זה לא נועד להמליץ על טיפולים תרופתיים למצבים רפואיים – יש לפנות לרופא לבירור ולהתאמת טיפול. 2. שילוב תרופות ממשפחת ה-SSRIs selective serotonin re-uptake inhibitors-(כגון ציפרמיל) ותכשירים המכילים tramadol (אחד החומרים הפעילים בזאלדיאר) עלול לגרום לרעילות ותופעות לוואי על רקע פעילות סרוטונין מוגברת. במידה והרופא החליט כי התועלת עולה על הסיכון והמליץ לך על השילוב, יש לעקוב וליידע את הרופא על תסמינים שיכולים להעיד על תמונת סרוטונין כגון בלבול, חוסר מנוחה, חום, הזעות, תלונות חסרות קואורדנציה, תנועות שרירים לא רצוניות או שלשול.

28/07/2018 | 04:50 | מאת: Dunya Adam

שלום , אני בת 26 נשואה ואמא לשתיים עשיתי קעקוע לפני שבועיים ורוצה לקחת כדורי קיורטן לטיפול באקנה בפנים האם להתחיל בנטילת כדורים ? ואם עדיין לא אז מתי אפשר ? אשמח לתשובתכם תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אם העור החלים לגמרי, אין מניעה. אם את מתלבטת, היוועצי ברופא עור.

25/07/2018 | 16:19 | מאת: מיכל

שלום רב! לכלב שלנו עומדים לתת תרופה לגידול סרטני. יש התלבטות בין תרופה ביולוגית שאינני יודעת את שמה לבין תרופה כימותרפית בשם לאוקרן. יש לי בבית 2 תינוקות ואני חוששת שהתרופות הללו יפלטו לכלב ברוק או בשתן או דרך אחרת (קרינה אולי?... ) ויגיעו איכשהו אליהם. האם יש בתרופות האלה סיכון שכזה? בתודה מראש...

לקריאה נוספת והעמקה

לא ציינת בפנייתך טיפולים אשר אמורים לפלוט קרינה. אין בידי מידע על מידת ואופי ההפרשה בכלבים. התכשיר לוקראן מכיל את המרכיב הפעיל Chlorambucil, שהינו ציטוטוקסי. בבני אדם קיימת הפרשה מעטה יחסית ( פחות מ1%) של התרופה ושל המטבוליט הפעיל שלה בשתן. רב המנה מופרשת בשתן כמטבוליטים לא פעילים (כלומר ללא פעילות ציטוטוקסית). תרופות ביולוגיות הן מולקולות ענק בהשוואה לגודל המולקולה של תרופה כימית והן עוברות פירוק לפני הפרשה. במידה והינך מעוניינת בפרטים על תרופה ביולוגית מסויימת, צייני את שמה. כאמור המידע הינו על הפרשה בבני אדם, לגבי הפרשה בכלבים (שיכולה להיות שונה), כדאי להיוועץ בוטרינר.

24/07/2018 | 23:13 | מאת: ליאורה

אימי לוקחת זלדיאר עקב כאבי לחץ עצבי. כאשר השפעת התרופה מתחילה להתפוגג מרגישה רעד ברגלים. האם זה סימן להתמכרות לתרופה? האם תופעה כזו דורשת גמילה?

לקריאה נוספת והעמקה

רעד הינה תופעת לוואי ידועה ושכיחה לתרופה. לעיתים, אנשים שלוקחים תרופה המכילה טרמדול עלולים לפתח בה תלות ולפתח תסמיני גמילה, הכוללים רעד. לא ציינת בפנייתך את המינון, תדירות המתן ומשך הטיפול. במידה ויש חשש לתלות כדאי להיוועץ ברופא לפני הפסקת התכשיר לקבלת הנחיות על אופן/קצב ההפסקה.

שלום לצוות עד לפני כ 3 חודשים במשך כ 7.5 שנים קיבלתי מדבקות פנטה -פנטניל -.היום אני עם מינון של 500mg בהחלפה של כל 48 שעות . הנני סובל ממהלופטיה צווארית ועיצבית ,כאבי צוואר ולאורך הגב ועד האגן ,ומתופעות שריפה בכל הגוף .עם המדבקות פנטה מצאתי שזה עוזר מאוד בעניין הכאב ומעט עוזר בתופעות השריפה וככה למדתי לסבול בשקט . לאחרונה החליפו את הפנטה במדבקה חדשה שניקראת פנטדול ואחרי כ 3 ימים התחלתי להרגיש כאבי צוואר ,גב ועוד ותופעות השריפה התגברו ,כמו כן התחלתי להיתגרד לא מעט באיזור המדבקות דבר שלא היה לי עם המדבקות הקודמות.גם קורה לא מעט שהמדבקות נופלות לבד עם/בלי מקלחת .וזה משגע פניתי וביקשתי להחזיר לי את המדבקות אך נענתי בשלילה דרך הקופה ,מה ניתן לעשות או המלצתכם ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר פנטדול המכיל את החומר Fentanyl הינו תכשיר גנרי לתכשיר Fenta . תכשיר מאושר כתכשיר גנרי לאחר שעומד בבדיקות הרגולטוריות הנדרשות. למרות שניתן להחליף בין התכשירים, יתכנו הבדלים בתגובה במטופלים מסוימים. פריחה וגירוד בעור הינן תופעות לוואי אפשרויות לתכשיר ובד"כ מתונות ונעלמות עם הסרת המדבקה. במידה והתכשיר אינו מתאים לך, בין אם בשל חוסר יעילות (האם נגרם מכך שמהדבקה נופלת?) או בשל תופעות לוואי, יש לפנות לרופא להתאמת טיפול. לגביי נפילת המדבקות- הנושא ייבדק. על מנת לקדם את הטיפול בתלונה, נודה לך אם תעביר פנייה עם כל הפרטים לתיבת המייל ADR@MOH.GOV.IL של המחלקה לניהול סיכונים במשרד הבריאות.

האם יש הבדל בין פנטדול לפנטניל כי שמעתי הרבה תלונות על הפנטדול.שזה לא אותו אפקט וזה נופל ואם שמים על הלשון אז אין לפנטדול טעם במדבקה.אשמח שתענו לי במהרה תודה מראש.אדם.

עבורינו אין שום ערך למדבקות פנטדול הן נפלות כל הזמן וגורמו לסבל נוראי לאמא שלי בעקבות זאת . קופת חולים כללית הפסיקה לספק את הפנטה המקוריות ואנחנו נאלצים לקנות באופן פרטי זו שערוריה וגם אני שלחתי מייל למחלקה לניהול סיכונים במשרד הבריאות. וממליצה גם לכם לעשות זאת בכדי שקולינו ישמע.

19/07/2018 | 14:12 | מאת: חי

שלום. אני בת 23. לקחתי במשך 7 ימים אסקזול ולאחר שבוע מסיום התרופה התחיל נשירת שיער מסיבית. כבר חודש שהנשירה לא מפסיקה ונשאר לי ממש קצת שיער. רציתי לדעת מתי זה אמור להפסק ולהתחיל לגדול מחדש???

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר אסקזול מכיל את החומר הפעיל Albendazole. בין תופעות הלוואי האפשרויות לתרופה דלדול שיער ונשירת שיער הפיכים. בד"כ נשירת שיער הנגרמת מטיפולים תרופתיים הינה הפיכה עם הפסקת החשיפה לתרופה הגורמת. תהליך הפסקת הנשירה והצמיחה המחודשת לוקח זמן (הנשירה יכולה להפסיק עד חצי שנה לאחר הפסקת טיפול וצמיחה מחודשת תיראה אחרי יותר זמן). לנשירת שיער ישנם גורמים אפשריים אחרים. אם המצב לא משתפר או חמור, כדאי לפנות לרופא לבירור ובמידת הצורך לטיפול.

19/07/2018 | 12:18 | מאת: דני

שלום , אני לאחר תאונת אופנוע שבה נפגעתי בכף היד ובמפרק הבריח . כרגע אני לאחר הניתוח השני לשיחזור הרצועות בכתף ואני סובל מכאבים בינוניניים-חזקים . קיבלתי המלצה ל3 סוגי משככים ( זאלדיאר פרקוסט וטראגין ) זאלדיאר אינו מכסה מספיק את הכאב שלי והפרקוסט מכסה רק לזמן קצר ומשאיר "טשטוש" שאינו עוזר במיוחד לכאב .. ברצוני לדעת מה השוני העיקרי בין פרקוסט לטראגין והאם כדאי לי לנסות כדור אחר ?

לקריאה נוספת והעמקה

Zaldiar הינו תכשיר המכיל paracetamol (החומר הפעיל באקמול/דקסמול וכו), בנוסף ל -tramadol , שהינו משכך כאבים מקבוצת האופיואידים. התכשיר Percocet מכיל oxycodone שהינו מרכיב אופיואידי ו paracetamol- . התכשיר Targin מכיל Oxycodone ו-naloxone. המרכיב נלוקסון הינו אנטגוניסט אופיואידי, הנוגד את פעילות האופיואיד במערכת העיכול והוסף לתכשיר על מנת להפחית את העצירות הנגרמת כתוצאה מפעילותו של האופיואיד אוקסיקודון במערכת העיכול. שלושת התכשירים מיועדים לטיפול בכאבים בינוניים עד חזקים. מבחינה פרמקולוגית, השפעתו של oxycodone חזקה מזו של tramadol- אך, ההשפעה נוגדת הכאב של התכשירים השונים תלויה במינון הנלקח, ועשויה להשתנות בין מטופל למטופל. מומלץ לעקוב ולתעד את התכשיר, המינון שנלקח, מועד הנטילה, עוצמת הכאב ותופעות הלוואי על מנת שהרופא יוכל לטייב את הטיפול.

18/07/2018 | 20:56 | מאת: תופעות לוואי

שלום , לפני כשלושה שבועות קיבלתי זריקת diprospan לדלקת ביד טניס אלבו ומאז הפנים שלי נפוחות וגם הצוואר, האם זה כתוצאה של הזריקה ותוך כמה זמן זה עובר?

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone הראשונה מסיסה, נספגת במהירות עם הזרקת התכשיר ותורמת לפעילות המהירה של התכשיר והשנייה נספגת באופן איטי ובכך מאפשר שליטה בסימפטומים לתקופה ממושכת- אשר יכולה להמשך גם מספר שבועות. משך ההשפעה משתנה בין אנשים שונים ותלוי בצורת המתן (מקומי/סיסטמי). כבכל טיפול תרופתי - בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. בין תופעות הלוואי הידועות של סטרואידים: פני ירח, עלייה בתיאבון, השמנה (השפעה על פיזור שומן בגוף) ואגירת נוזלים. התופעות צפויות לחלוף לאחר הפסקת הטיפול, אך השיפור וההטבה לוקחים זמן. אם המצב מחמיר או מלווה בתסמינים נוספים או לא משתפר בשבועות הקרובים, כדאי להיוועץ ברופא.

שלום רב, קיבלתי מהרופאה דאלאצין פתיליות וגינליות ונאמר לי לקחת רק בערבים למשך 3 ימים. רציתי לדעת אם לקחתי פתילה אחת בבוקר, האם אוכל לקחת את הפתילה השנייה כבר באותו ערב לפני שינה? או שאני אמורה לחכות לבוקר למחרת?

לקריאה נוספת והעמקה

מומלץ ליטול עפ"י הנחיות הרופא. אם אין אפשרות, אין מניעה מליטול את הטבלייה השנייה בערב.

האם אפשר לקחת קרסטור 20 פלוס בזפיברט400 פלוס טרגנטה דואו2.5

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, שילוב תכשירים ממשפחת הסטטינים כגון קרסטור (חומר פעיל Rosuvastatin) עם תכשירים ממשפחת הפיבראטים כגון בזפיברט (חומר פעיל Bezafibrate) עלול להעלות סיכון לתופעות לוואי בשריר ולרבדומיוליזה (פירוק שריר). שילוב זה אסור במידה וקיימים גורמי סיכון נוספים לתופעות לוואי אלה כגון ירידה בתפקוד הכליות והיפותירואידיזם וכן יש ליידע את הרופא אם סבלת או בן משפחתך סבל מבעיות שרירים, כאבי שרירים או חולשת שרירים בעת לקיחת תכשירים להורדת כולסטרול. לפני רישום שילוב התכשירים הרופא שוקל את התועלת הצפויה מהמתן המשולב מול הסיכון הפוטנציאלי שלו. במידה והרופא החליט כי לטפל בשתי התרופות מתחילים במינון נמוך ולהימנע משימוש במינון 40 מ"ג קרסטור בשילוב עם פיבראטים. בנוסף, יש ליידע את הרופא על כאב/חולשה/רגישות בלתי מוסברים בשרירים במהלך הטיפול ולהיוועץ עמו על המשך טיפול.

09/07/2018 | 22:42 | מאת: עידן

קיבלתי מהאורתופד מרשם לזלידאר. לקחתי כדור אחד וכעבור יומיים התחלתי להרגיש אדמומיות וגירוד עז שהתפתח לדלקת עור חריפה, לדברי רופא העור אותם תסמינים כמו אטופיק דרמטיטיס. האם אכן הגיוני לחשוב שאלרגיה כזו התפתחה מהזלידאר?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר zaldiar מכיל paracetamol ו-tramadol שני החומרים נמצאים גם בתכשירים אחרים כמרכיב בודד או משולב. תגובת רגישות יתר לתרופות יכולה להתרחש במגוון מנגנונים. ככלל, תגובת רגישות יתר תתרחש לאחר מספר ימים מהחשיפה הראשונית לתרופה, אך תופיע מהר יותר במקרים בהם היתה חשיפה קודמת לתרופה או לתרופות דומות. עם זאת, קיימות תגובות עוריות שונות שיכולות להופיע החל מהכדור הראשון. המרכיב פאראצטמול עלול להיות קשור לסיכון הנדיר לתגובות עוריות חמורות שעלולות להיות מסכנות חיים. התגובה יכולה להופיע עם החשיפה הראשונה ל-paracetamol. תגובות עוריות דווחו גם למרכיב tramadol. לא ציינת האם הטיפול בתרופה הופסק והאם התגובה העורית חלפה וכן האם היה עוד שינוי תרופתי או אחר סביב מועד הופעת התגובה העורית. אני מבינה שהנך במעקב של רופא עור, יש להמשיך לעקוב אחר התגובה העורית ולפנות לעזרה רפואית במקרה של החמרה. בנוסף, כדאי להיוועץ במומחה אלרגיה ואימונולוגיה בנוגע לשימוש עתידי בתכשירים המכילים את אחד המרכיבים, שצוינו.

05/07/2018 | 21:31 | מאת: נחום

האם התרופה עלולה לשנות את צבע העור? כי שמתי לב שאני נוטל את הכדורים הצבע עור משתנה ללבן

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר פרפאנן מכיל את החומר הפעיל Perphenazine . ככל תכשיר תרופתי גם הוא יכול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. בין תופעות הלוואי העוריות שדווחו לתכשיר: פוטוסנסטיביות (רגישות גבוהה לאור שמש) חיוורון ושינוי צבע עור (פיגמטציה).

05/07/2018 | 17:59 | מאת: משה

לאחרונה התחלתי לקבל חצי כדור מטמורפים לטרום סכרת ,נדמה לי שהטנטון הקיים.התגבר . האם זה רק תחושה ? רב תודות משה

לקריאה נוספת והעמקה

טינטון והחמרה של טינטון אינם נמנים עם תופעות הלוואי הידועות לתכשירי מטפורמין. במידה וחלה החמרה במצבך מומלץ להיוועץ ברופא.

05/07/2018 | 00:48 | מאת: עדי

שלום... התחלתי לקחת טרטגול בגלל כאבי ראש בהמלצת נוירולוג... התחלתי בחמישה ימים חצי כדור בלילה אחר כך חמישה ימים חצי בוקר חצי לילה ואחר כך הייתי צריכה חמישה ימים חצי בוקר ואחד בלילה ואחר כך 1 בוקר ו 1 בלילה... הייתי בשלב של חצי בוקר חצי ערב והתחילו לי תופעות מוזרות כמו גרד בכל הגוף, ראיה מטושטשת לעיתים, שכחה קיצונית (לא זכרתי מה דיברתי ועשיתי!), ועייפות (כאבי הראש לא פחתו כלל). הרגשתי שאני לא מסוגלת להמשיך לקחת אותם אז הפסקתי לפני שלושה ימים. שלחתי מייל לנוירןלג בקשר לזה (הייתי במסגרת פרטית) והוא לא עונה לי. באותו יום שהפסקתי הכל היה בסדר. יום אחרי התחילו לי סחרחורות קשות. הגעתי הביתה ומדדתי לחץ דם נמוך. לציין שאני גם סובלת מלחץ דם גבוה ומנתרן נמוך. ויום אחרי (היום) הרגשתי חולשה ועייפות מוזרים כאלה (הסחרחורת פחתו אבל ישנן), בגלל שלא הרגשתי טוב נאלצתי לצאת אחרי 4 שעות מהעבודה, את הנהיגה הביתה עשיתי בנס... הגעתי באפיסת כוחות ואני מרגישה על הפנים. האם כדאי לי לנסות להתחיל שוב לקחת את הכדורים או שהתופעות יעברו? תגובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התכשיר טגרטול מכיל את החומר הפעיל קרבמזפין. הנחיות המתן לתכשיר הן אכן להתחיל במינון נמוך ולעלות בהדרגה. כמו לכל טיפול תרופתי גם טגרטול עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמטופלים ולפני מתן התרופה הרופא שוקל את הסיכונים בה מול התועלת הצפויה מנטילתה. בין תופעות הלוואי הידועות לתכשיר תופעות לוואי עוריות שיכולות קלות יחסית בחומרתן ולרב חולפות ואינן מסוכנות, אך גם להיות חמורות ומסכנות חיים. בשל העובדה שקשה להבדיל בתסמינים המוקדמים של תופעות חמורות ללא חמורות, יש ליידע את הרופא ולעקוב אחר התסמינים בקפדנות. עייפות, סחרחורת, היפונתרמיה (ירידה ברמות נתרן) שיכולה להתבטא בבלבול ותופעות לוואי עיניות כגון טשטוש ראייה, דלקת לחמית, ראייה כפולה עלייה בלחץ תוך עיני הינן גם כן תופעות לוואי אפשריות של התכשיר. לגבי התסמינים שחווית לאחר הפסקת הטיפול, יתכן ועדיין קשורים להשפעת התרופה עלייך. איני מודעת למצבך הרפואי, האבחנה הרפואית המדוייקת וטיפולים קודמים שקיבלת/תגובה אליהם ואין באפשרותי להמליץ על המשך או הפסקת הטיפול. אני ממליצה ליידע את הרופא בתופעות הלוואי ולהיוועץ עמו על המשך הטיפול.

02/07/2018 | 20:32 | מאת: אייזיק

במשך שבוע אני מקבל ארקוקסיה 90 עקב כאבים ברגל שנובעים מהגב.שמתי לב שהתפתחה לי נפיחות בבטן ללא כאבים וכן אני מטיל מעט שתן מהרגיל.האם זה יכול להיות בגלל התרופה?אם כן להפסיק?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר ארקוקסיה עלול לנפיחות בבטן וכן עלול לגרום לצבירת נוזלים, שתי התופעות הינן תופעות לוואי ידועות ושכיחות לתכשיר. מומלץ ליידע את הרופא ולהיוועץ עמו על המשך הטיפול.

אני לוקחת כל ערב 1 גלוקומין . כמו כן בערב אני לוקחת גם תוסף מגנזיום המכיל גם ויטמין B6. האם יש צורך להפריד את הלקיחה בינהם? אם כן כמה זמן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין הנחיות הפרדה מיוחדות.

01/07/2018 | 18:18 | מאת: בן

בהמשך לשאלתי הקודמת:מה המינון הרצוי היעיל ללקיחה במשך שנה? האם כדורי פרדניזון יעילים יותר או פחות .מה עדיף מבחינת תופעות הלוואי?

לקריאה נוספת והעמקה

כאמור מינון התכשירים ומשך הטיפול נקבע ע"י רופא בלבד. מנה של 0.6 מ"ג betamethsone נחשבת כאקווילנטית בערך ל-5 מ"ג של פרדניזון ומשך פעילותו ארוך יותר. היעילות ותופעות הלוואי תלויות במינון ובמשך הטיפול ניתן בפועל.

שלום, האם נטילה יומיומית ממושכת (מעל שנה) של תמצית שיח אברהם מצוי, יכולה להשפיע על בדיקות פרופיל הורמונלי בדומה לנטילה של גלולות למניעת הריון? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יש לקחת בחשבון כי המידע אודות בטיחות יעילות ואיכות תוספי תזונה הינו מוגבל. התמצית הינה בעלת פעילות דופאמינרגית והשפעה על הפרשת פרולקטין (הורדת רמת פרולקטין). כנראה ללא השפעה על טסטוסטרון אך מחקרים מסוימים מצביעים על השפעה פוטנציאלית על פעילות אסטרוגן ופרוגסטרון.

01/07/2018 | 12:13 | מאת: בן

בעיה בת30 שנה.הולכת ומחמירה,ללא טיפול. פוליפים שגדלים במהירות.חוסמים את הנשימה בשעת שינה וגורמים למצב תתרנות קבוע. 1. 2 ניתוחי fess הועילו לחודשים ספורים.מנתח מומחה פסל ניתוח שלישי בשל מבחן התוצאה ובגלל הקרבה לקרקעית המוח. 2.דיקור סיני =ככוסות רוח למת. 3.הדרך היחידה היעילהשפותחת נשימה והרחה לתקופה של מקסימום חדשיים-שלשה. ידועות תופעות הלוואי לטיפול בקורטיזון.לאחרונה הפוליפים נראים במעלה הנחיריים.התתרנות מפריעה אך הבעיה העיקרית היא הנשימה בשינה דרך הפה מייבשת ומעירה לצורך לגימת מים וזה נמשך כל הלילה קימה בכל חצי שעה-שעה.ותוצר נוסף של הנשימה הן נחירות שמעירות את השכנה לחדר...שנאלצת לעבור לחדר אחר כדי לאפשר לי לישון מעט. 4.כריות להגבהת הראש למצב של כמעט ישיבה הורסות את הצוואר וחוליותיו. יש רופא שאמר לי שלא נורא אם אקח דיפרוספן כל חודש.אחרים דואגים לתופעות הלוואי(סכרת,חולשת העצמות...)ומסתפקים ב2 זריקות בשנה.מה דעתכן?האם נטילת 4-5 זריקות בשנה היא סבירה ונסבלת?

לקריאה נוספת והעמקה

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone. התכשיר מיועד לטיפול הן במצבים אקוטים והן במצבים כרונים של מצבים רפואיים המגיבים לסטרואידים כגון דלקת פרקים, אסטמה, אטופיק דרמטיטיס סקלורדמה ועוד. במתן סיסטמי התרופה ניתנת דרך השריר והמנה ותדירות המתן נקבעת עפ"י חומרת המצב והתגובה הקלינית. תופעות הלוואי לתרופה הינן מגוונות וכוללות תופעות קרדיווסקולריות, פני ירח, עלייה בתיאבון, תופעות עוריות (אטרופיה, עור "שביר" וכו), תופעות לוואי במערכת העיכול, תופעות לוואי מטבוליות (עלייה ברמות גלוקוז/תנגודת לאינסולין, השפעה על רמות אשלגן ונתרן וכו'), השמנה (ואגירת נוזלים), דיכוי מערכת החיסון ותופעות פסיכאטריות. תתכנה גם תופעות לוואי במערכת שריר שלד (שברים, אוסטאופורוזיס, קרע בגיד). התופעות לרב תלויות מנה ומשך טיפול. חלק מהן הפיכות ומשתפרות עם הפחתת מינון (במידת האפשר). חשוב לזכור כי כבכל טיפול תרופתי - בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי ולא כל תופעות הלוואי מופיעות בכל המשתמשים (התגובה ודרגת החומרה היא אינדיבידואלית). על מנת למזער את תופעות הלוואי מהטיפול בסטרואידים יש לטפל במנה הנמוכה ביותר האפשרית לתקופה הקצרה ביותר המשיגות את מטרות הטיפול. בנוסף, קיימות תופעות לוואי שניתן למזער אותן כגון תופעות לוואי שריר שלד- באמצעות פעילות גופנית, מתן סידן/ויטמין D. טיפול בתכשירים רפואיים – כמובן, שבהתאם להנחיות הרופא. משך הטיפול נקבע על ידי הרופא המטפל. ככלל- טיפול תרופתי ניתן כשהתועלת מנטילתו עולה על הסיכון הגלום בשימוש בו. יש ליידע את הרופא על כל תופעת לוואי בלתי צפויה ולהיוועץ עמו לגבי משך הטיפול הנדרש.

שלום רב, אני סובל משתי תופעות לוואי שמאוד מציקות לי כתוצאה מהציפרלקס, הראשונה היא השמנה, כאשר אני לא מצליח לרדת במשקל והשמנתי מעל 15 קילו מאז התחלתי עם התרופה. השניה היא בעיות קשות בזכרון, מאוד קשה לי להיזכר בדברים. מאוד קשה לי להתמודד עם שתי תופעות הלוואי הללו, ניסיתי כמה ניסיונות לכדורי SSRI אחרי וגם SNRI ללא הצלחה. הציפרלקס הוא היחיד שמסייע לי בחרדות ובאמת עוזר אך לצערי תופעות הלוואי הללו מאוד מציקות לי. האם יש פתרון לדבר?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ככלל, תרופות ממשפחת serotonin reuptake inhibitors (SSRIs) Selective בינהן ציפרלקס נחשבות כיעילות ובעל פרופיל תופעות לוואי נסבל. בין תופעות לוואי הידועות ומטרידות של הטיפול בתרופות אלה, שינויים במשקל. האפקט תלוי בתרופה הספציפית (למשל פלואוקסטין נחשב לפחות בעייתי מבחינה זו ופרוקסטין להכי בעייתי- שאר התרופות, כמו ציפרלקס, ביניהם) ובמשך הטיפול. טיפול של ממושך מוביל לעלייה במשקל, אך קשה לקבוע אם מדובר באפקט אמיתי של התרופה או שיפור במצב הרפואי לשמה ניתנה (דיכאון/חרדה). יתכן ש-SNRIs יגרמו לשכיחות נמוכה יותר במשקל מחלק מה-SSRIs, אך אני מבינה שבוצעו ניסיונות טיפוליים ללא הצלחה. כלומר אין פתרון קסם להתמודדות עם תופעת לוואי זו מלבד לשמור על תזונה מוקפדת ולבצע פעילות גופנית. כמו כן, ניתן להתייעץ עם דיאטנית. תופעות קוגניטיביות, ביניהן הפרעות זיכרון, יכולות להיגרם ממגוון גורמים כגון הפרעות מטבוליות, חוסר ויטמינים, הפרעות במערכת העצבים המרכזית, הרעלות שונות וכו'. בנוסף, תרופות רבות יכולות לגרום להפרעות קוגניטיביות ביניהן תרופות ממשפחת ה-SSRIs. בין המנגנונים המוצעים לירידה קוגניטיבית מ-SSRIs - ירידה ברמות נתרן. כמו כן, בלבול והפרעות בריכוז וזיכרון יכולות להיות תופעות לוואי של "תסמיני גמילה" מהתרופה, כלומר הפסקה פתאומית בטיפול לאחר תקופת טיפול ממושכת. אני ממליצה ליידע את הרופא בתופעה ולהיוועץ עמו בנוגע לגורמים האפשריים, לבדיקות הנדרשות ולהמשך הטיפול.

לפני שבוע סיימתי 5 ימים של נטילת פלג'יל וזינת. תוך כדי נטילת התרופות הרגשתי בחילות שממשיכות גם שבוע אחרי סיום נטילת התרופות (אומנם בעוצמה פחותה). ידוע לי שהפלג'יל עלול לגרום לבחילות. האם סביר שעדיין יש לי בחילות?

לקריאה נוספת והעמקה

כבכל טיפול תרופתי בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה, בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. בחילה הינה תופעת לוואי נפוצה של התכשיר Zinnat , אשר החומר הפעיל בו cefuroxime. כפי שציינת בעצמך- בחילה הינה תופעת לוואי ידועה גם של התכשיר flagyl. הבחילה המקושרת עם הטיפול האנטיביוטי אשר ציינת חולפת לרוב עם סיום הטיפול. במידה והבחילה אינה חולפת או שהיא מחמירה, מומלץ לגשת לרופא המטפל על מנת לברר את מקור הבחילה.