פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

תופעות לוואי עלולות להתרחש עם כל מתן של טיפול תרופתי, בין אם ניתן על פי הוראות השימוש של התרופה, ובין אם נלקח שלא על פי הוראות השימוש של התרופה או במינון יתר. הפורום נועד לתת מענה לכל שאלה הקשורה לתופעות לוואי מתרופות או תגובות בין תרופתיות. הפורום מיועד לענות, בין היתר, על שאלות בנושאים הבאים: תופעות לוואי אפשריות העלולות להתרחש מטיפול תרופתי, חשד לגבי תופעת לוואי שהופיעה בעקבות מתן טיפול תרופתי בפועל, מחלה שהוחמרה או שהופיעה בעקבות טיפול תרופתי, תופעת לוואי שהופיעה כתוצאה מתגובה בין תרופות או חשש לתגובות בין תרופתיות. .
1350 הודעות
1303 תשובות מומחה

מנהלי פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.
01/03/2019 | 18:03 | מאת: ורד

שלום בת 30. לפני מספר ימים קיבלתי לסורדקס לטיפול בחלבון בשתן. לוקחת כדור אחד בבוקר. מאז יש לי דופק 95-111 התור לנפרולוג רק עוד שבוע וחצי, האם להפסיק את התרופה ולפנות לרופא משפחה?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר לסורדקס מכיל את החומר הפעיל losartan. התרופה לא צפויה להשפיע משמעותית על קצב הלב. איני מכירה את הרקע הרפואי שלך. כמו כן, לא ציינת קצב לב לפני תחילת הטיפול, ערכי לחץ דם לפני תחילת הטיפול ובמהלכו. במידה ויש לך חששות בנוגע לטיפול א חל שינוי בהרגשתך, מומלץ להיוועץ ברופא בנוגע להמשך הטיפול.

26/02/2019 | 13:40 | מאת: גלית

פריחה וגירוי אלרגי מנטילת פריזמה מה לעשות לשתות נגד כדור נגד אלרגיה או לעבור לכדור אחר צריכה יועץ עם זה מסוכן להמשיך עם פריזמה

לקריאה נוספת והעמקה

יש להיוועץ ברופא בנוגע להמשך הטיפול.

26/02/2019 | 12:46 | מאת: ערן

שלום, אימי בת 85ת לוקחת נקסיום. האם ייתכן שזה מה שגורם לה לכאבים חזקים באחת הרגליים ? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התכשיר נקסיום המכיל Esomeprazole עלול לגרום לתופעות לוואי שריר-שלד בינהן כאבי פרקים ושרירים, בטיפול ממושך דווחו שברים, התכווצויות שרירים (בשל מחסור במגנזיום). כמו כן, יתכנו גורמים אחרים לכאב הרגליים ובמידה והכאב אינו חולף, יש לפנות לרופא לבירור.

26/02/2019 | 11:48 | מאת: רז

שלום רב קיבלתי המלצה על שימוש של כמספר פעמים[פעם או פעמיים בשבוע למשך 3 חודשים] במשחת נרידם שהיא סוג של סטרואיד בינוני לדלקת עור וטיפול בגרד.וקראתי שיש עליה המון תופעות לוואי.מה מומלץ?כי אני מאד רגיש לטיפול עם סטרואידים.

לקריאה נוספת והעמקה

אין באפשרותי להמליץ על טיפולים רפואיים. יש לפנות לרופא להתאמת טיפול.

26/02/2019 | 08:26 | מאת: רחל

מיום שלקחתי את הכדור הזה יש לי צריבות בשתן חזקות האם זה קשור לכדור

על איזה כדור מדובר?

22/02/2019 | 14:41 | מאת: רחל

לקחתי ארקוקסיה שבועיים.. באמצע הטיפול התחילו לי צלצולים באוזן שמאל כמו רעש של מנורה. ראיתי ברשימת התופעות לוואי של התרופה שזה יכול לגרום לצלצולים באוזניים. כעת אני כבר כמה ימים ללא התרופה אך הצלצולים באוזן שמאל נשארו ללא הפסקה. אם הצלצולים התחילו כתופעת לוואי הם אמורים להיפסק מתי שהוא?

לקריאה נוספת והעמקה

תופעת הלוואי טינטון (צלצולים באוזניים) הינה תופעת לוואי לא שכיחה של התכשיר ארקוקסיה (חומר פעיל Etoricoxib). ככלל, תרופות ממשפחת נוגדות הדלקת שאינן סטרואידיות (ארקוקסיה הינה חלק ממשפחה זו) עלולות לגרום לטינטון בחלק מהמשתמשים. תופעה זו לרב חולפת תוך מספר ימים עד מספר שבועות מהפסקת הטיפול. קיימים גורמים אחרים להופעת טינטון, במידה ואין שיפור, מומלץ לפנות לרופא לבירור.

22/02/2019 | 12:13 | מאת: ויס קלרה

האם יתכן שנקסיום גורם לי לאיבוד משקל לא לוקחת קבוע רק כשיש כאבים מאד חזקים ברום הבטן סובלת מדיספפסיה פונקציונלית מעי רגיז גזים רפלוקס דכאון חרדה מהסבל בעיות בעור טחורים פיסורה צניחת רקטום חלקית עור אטרופי לכם יש צריבה חזקה בעור למטה שום משחה לא עוזרת ולכאבים שום סותר חומצה לא עוזר מלבד נרסיום שגורם לאיבוד משקל האם יתכן?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ציינת מה שיעור הירידה, באיזה פרק זמן ומדוע את מייחסת ירידה זו לטיפול בנקסיום. התכשיר נקסיום המכיל את החומר הפעיל Esomeprazole. התרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים, חלק מתופעות הלוואי עלולות להוביל לירידה במשקל. עם זאת, ירידה במשקל לא מכוונת יכולה להיות תסמין למצבי מחלה שונים. יש לפנות לרופא בהקדם לבירור.

21/02/2019 | 15:58 | מאת: אריאלה

אבא שלי נוטל טיפות אקסיקוד בגלל הכאבים בפעם הראשונה עזר לו בפעם השניה הוא התחיל להקיא מספר פעמיים. קראתי שיש לזה תופעות לוואי מה עושים? מצד אחד זה עוזר בגלל הכאב אבל ההקאות לא מפסיקות

לקריאה נוספת והעמקה

בחילות והקאות הינן תופעות לוואי שכיחות לטיפול באוקסיקוד (מכיל את החומר הפעיל oxycodone). יש ליידע את הרופא על תופעת הלוואי, במידה וההקאות בלתי נסבלות ויש צורך בהמשך טיפול, יתכן וינתן טיפול נוגד הקאה.

20/02/2019 | 20:48 | מאת: מיכל

האם ניתן לקחת באותו יום עם גלולות יאז, סינגלולאייר, נקסיום, יוטירס, גלוקומין וסרטייד? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מליטול את התרופות שציינת במקביל. יש לפעול עפ"י הנחיות הניטור והמעקב של הרופא וליידע אותו אם חל שינוי במצבך.

20/02/2019 | 20:47 | מאת: מיכל

שלום, אני צריכה לקחת פלוקנוזול לחצי שנה עקב פטריה בכמה מוקדים בגוף. האם יש מידע או הערכה על בכמה אחוזים התרופה פוגעת בכבד? האם זאת לרוב פגיעה שמתסדרת אחרי שמפסיקים? בעלון של התרופה כמעט ואין תופעות לוואי, לעומת תרופות אחרות שבעלון שלהן יש עשרות תופעות לוואי אפשריות. אז אם כך, לא נותנים אותה הרבה בגלל החשש לפגיעה בכבד? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

עליה מתונה באנזימי כבד יכולה להתרחש בעד 5% מהמטופלים, אך היא לרב אינה סימפטומטית וחולפת על אף המשך הטיפול. עליה משמעותית יותר באנזימי כבד מתרחשת בכ-1%. פגיעה כבדית (עם קליניקה) הינה נדירה אך דווחו מקרים. ברב המקרים המצב חולף (יתכן שההחלמה תיקח מספר שבועות או חודשים לאחר הפסקת הטיפול).

20/02/2019 | 11:22 | מאת: אייל

האם באמת יש סכנה של פגיעה בכליות בשימוש בתרופות אלה? ואם כן האם בשימוש ארוך?

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול בתרופות ממשפחת מעכבי משאבת פרוטון (PPIs) ביניהן נקסיום (חומר פעיל (Esomprazole ולנטון (חומר פעיל (Lansoprazoleעלול לגרום לעיתים נדירות לדלקת של הרקמה הבין תאית בכליה Interstitial nephritis)), אשר אינה תלויית מינון. בנוסף, בשנים האחרונות פורסמו מחקרים אשר מצאו קשר בין שימוש ב-PPIs לעליה בסיכון מחלת כליות כרונית. עם זאת, עדיין לא ברור אם מדובר בקשר סיבתי או שהממצא קשור למגבלות המחקרים ואם אכן קיים כזה קשר מהו המנגנון העומד מאחוריו. כיום ההנחיה בעלון לרופא היא כי יש להיזהר באוכלוסייה עם אי ספיקת כליות חמורה בשל המידע המוגבל באוכלוסייה זו. מעבר לכך, כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים ולכן יש להקפיד על שימוש מושכל בתרופות ע"י הערכה תקופתית של הרופא של יעילות וחיוניות הטיפול והפסקתו במקרים בהם אינו נחוץ.

17/02/2019 | 17:00 | מאת: ויס קלרה

שלום האם קוד טקמול מתאים לכאבים בקיבה עקב דיספפסיה פונקציונלית והטם היט עלולה לפגוע בקיבה כשסותריי חומצה לא עוזרים

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור מהשאלה מהו הבירור שבוצע, האם הטיפול הותאם ע"י הרופא ומהם התרופות הנוספות שנרשמו לבעיה. ככלל, אין מניעה להשתמש בתכשיר אך יש לקחת בחשבון כי מכיל קודאין אשר עלול לגרום לעצירות. אם הטיפול לא הותאם לך ע"י הרופא, יש לפנות לייעוץ.

יש לציין כי במהלך 4 השנים שלפני כן נטלתי מספר רב של פעמים גלולות של היום שאחרי, וגם עוד מספר אנטיביוטיקות. האם ייתכן שהסיבה היא הגלולות הנ"ל? כיצד אפשר לפתור את בעייתי?

לקריאה נוספת והעמקה

לא פירטת זמנים ותרופות. אך התשובה היא כי יש להתחיל בבירור אצל הרופא כדי למצוא פיתרון.

16/02/2019 | 18:27 | מאת: טלי

שלום, אני מטופלת בסינגולר ואטוזט. (אסטמה ושומנים בדם) שתי התרופות אמורות להילקח לפני השינה. האם הן סותרות זו את זו? כמו כן אני לוקחת ויטמין די וסידן. את שניהם עם ארוחת הבוקר הכוללת מן הסתם גם כוס קפה. האם יש סתירה בלקיחתם בצורה זו?

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מליטול סינגולר ואטוזט ביחד. לגבי תכשיר הסידן, יש לבדוק מהו מלח הסידן אותו את צורכת. סידן קרבונאט נספג טוב יותר עם מזון וכדאי ליטול עם האוכל. סידן ציטראט נספג טוב יותר על קיבה ריקה- ניתן ליטול עם או ללא מזון. סידן נספג טוב יותר בכמויות קטנות (עד 600 מ"ג סידן בפעם אחת- כולל ממזון), כך שאם מדובר בכמות גדולה יותר לחלק את הנטילה. מומלץ לא ליטול עם ארוחה עתירת סיבים ומזון עם תכולה גבוהה של oxalic acid כמו תרד. צריכת קפאין גבוהה במזונות ומשקאות מעלה את הפרשת הסידן בשתן. לגביי ויטמין D- אין הנחיות מיוחדות.

שלום, קיבלתי טיפול תרופתי של טרבינאפין למרות שההפטרת לא חזרה אבל כדי למנוע אותה אחת ולתמיד ( יש לי קצת בציפורן). לקחתי את הכדור ותוך שבוע הרגשתי רע זה התבטא: בחולשה קשה גוון עורי צהוב ויש לי טעם ממש מגעיל בפה. התקשרתי לרופא משפחה אבל לא חזר אליי כתוב לא להפסיק את הטיפול. האם עליי להפסיק את הטיפול? האם אני רגישה? מה יקרה אם אפסיק? והאם יש תרופות אחרות שאוכל לקחת ואיזה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הצהבת עור חולשה עלולות להיות תסמינים לתופעות לוואי כבדיות. לא ברור מהפנייה האם טופלת בתכשיר שבוע בלבד או טופלת בעבר וחזרת לטיפול. יש לפנות לרופא מיידית לבירור.

שלום רב, בעקבות זיהום בנרתיק קיבלתי שילוב של רוליד 150 מ ג עם פלאג יל 250 מ ג. לדעתי, מאז אני ללא חשק מיני, ללא תחושה בקליטוריס. האם ייתכן שנפגעו הליבידו/הקליטוריס כתוצאה מכך? נטלתי את השילוב הזה, במאי 2016, לפני כשנתיים. רופא נשים לא יודע במה מדובר, הפנה אותי לסקסולוג, אך זה לא עוזר. אני תולה את הבעיה באנטיביוטיקות. האם ייתכן? וכיצד ניתן להחזיר את המצב לקדמותו, אם בכלל? תודה. בת 44 כעת.

לקריאה נוספת והעמקה

תופעות הלוואי שתיארת אינן מהשכיחות והידועות עבור שתי האנטיביוטיקות. עם זאת, קיימים דיווחים על ירידה בליבידו במטופלי פלאג'יל. כאשר קיים קשר בזמנים בין תחילת טיפול להופעת התופעה ושיפור בתופעה עם הפסקת טיפול/הפחתת מינון עולה הסבירות כי ניתן לייחס תופעה לטיפול התרופתי. כמו כן, שלילת גורמים אחרים (למשל הזיהום בנרתיק בעטיו קיבלת את הטיפול) נדרשת כדי לבסס קשר כזה. במידה ותופעות אלה אינן חולפות, מומלץ לחזור לרופא להמשך בירור.

שלום רב, בעקבות זיהום בנרתיק קיבלתי שילוב של רוליד 150 מ ג עם פלאג יל 250 מ ג. לדעתי, מאז אני ללא חשק מיני, ללא תחושה בקליטוריס. האם ייתכן שנפגעו הליבידו/הקליטוריס כתוצאה מכך? נטלתי את השילוב הזה, במאי 2016, לפני כשנתיים. רופא נשים לא יודע במה מדובר, הפנה אותי לסקסולוג, אך זה לא עוזר. אני תולה את הבעיה באנטיביוטיקות. האם ייתכן? וכיצד ניתן להחזיר את המצב לקדמותו, אם בכלל? תודה. בת 44 כעת.

14/02/2019 | 10:25 | מאת: אסתר

בוקר טוב, אני מתחילה טיפול פוריות ובאופן ראשוני הפרופסור המליץ לקחת אסטורפם (לדחיית ביוץ) בקירה באינטנט- מפחיד מאוד לקרוא- תופעות לוואי קשות ועוד.. כמו כן המליץ על איקוקלמין או ליטרוזול- להשראת ביוץ. גם מקריאה באינטרנט ממש מפחיד ליטול, תופעות קשות ולגבי ליטרוזול רשום שאין התוויה רפואית בכלל, וזה בכלל קשור לסרטן? אני חוששת מאוד1 אודה לקבל מידע על 3 הכדורים האלו- תופעות לוואי, ומה עדיף- ליטרוזול או איקולמין? תודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ראשית אציין כי ההחלטה על הפרוטוקול הטיפולי היא של הרופא ואין באפשרותי להמליץ לך על טיפול זה או אחר. התרופה letrozole אמנם רשומה לטיפול בסרטן שד, אך היא טיפול שניתן (לאחר שנצפתה יעילותו) להשראת ביוץ בנשים עם שחלות פוליציסטיות (כפי שציינת, מדובר בטיפול שהינו מחוץ להתוויה). בנוגע להיבטים הבטיחותיים ככלל, כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים (לא בכולם). ההחלטה על הטיפול מתבססת על שיקולי סיכון מול תועלת. קחי בחשבון שתופעות הלוואי הצפויות לטיפול קצר טווח ב-letrozole למטרת השראת ביוץ הן קלות ברובן וקצרות מועד ואילו תופעות הלוואי המצוינות בעלון מאפיינות את הטיפול הממושך בתרופה זו להתוויותיה הרשומות. במחקר, שהשווה את הלטרוזול לאיקאקלומין (מכיל clomiphene) נמצא כי הטיפול באיקאקלומין לווה בשכיחות גבוהה יותר של גלי חום בעוד הטיפול בלטרוזול בשכיחות גבוהה יותר של עייפות וסחרחורת. בניגוד לאיקלומין לטרזול אינו משפיע על רירית הרחם. התכשיר אסטרפם מכיל estradiol (אסטרוגן). בין תופעות הלוואי האפשריות של אסטרוגן רגישות בשדיים, כאב ראש, צבירת נוזלים דיכאון ועוד. גם במקרה זה חלק מתופעות הלוואי המצוינות בעלון הינן תופעות לוואי של טיפול ממושך בתרופה. לסיכום, חשוב להבין כי אין תרופות ללא פוטנציאל לגרום לתופעות לוואי. עם זאת, כאשר יש צורך בטיפול תרופתי, יש לעשות זאת באופן מושכל בהתאם להנחיות הרופא ובמעקב מתאים ולהיוועץ עימו במידה ומופיעות תופעות לוואי.

13/02/2019 | 16:03 | מאת: אסף

אני רוצה לשאול האם סרוקסט יכול לגרום לתופעת לוואי של ציפצופים באוזניים? לפני שבועיים התילתי שימוש בסרוקסט וכשהרופאה העלתה לי את המינון לכדור שלם 20 מג החלו אצלי ציפצופים באוזן שמאל הורדנו חזרה ליצי כדור הציפצופים נרגעו לפחות העלנו חזרה לכדור שלם ושוב הציפצופים חוזרים.לשאלתי האם יכולה להיות תופעת לוואי כזאת מהסרוקסט?

לקריאה נוספת והעמקה

ככלל, כל טיפול עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. טינטון (צילצול באוזניים) הופיע בכ-1% מהמטופלים בניסויים קליניים בתרופה paroxetine (החומר הפעיל בסרוקסט) וכן קיימים דיווחים על מקרי טינטון במהלך הטיפול בתרופה (כמו בתרופות אחרות ממשפחת ה-SSRIs). מאידך, קיימים מחקרים שבדקו את ההשפעה המטיבה של נוגדי דיכאון מקבוצת ה-SSRIs על טינטון, ללא ממצאים חד משמעיים. ככלל, כאשר תופעת מתחילה עם תחילת טיפול תרופתי או עליית מינון ומשתפרת או מפסיקה עם הפסקת טיפול או הפחתת מינון עולה הסבירות כי ניתן ליחסה לתרופה. לפיכך ממליצה לפנות לרופא להיוועץ עמה על המשך הטיפול

22/02/2019 | 16:12 | מאת: אסף

שלום דר ברצוני לשאול האם לסימבלטה יש יתרונות בנושא חרדה מאשר לסרוקסט וציפרלקס היות ואחרי טיפול של שנים ארוכות בציפרלקס הוחלט להחליף כי כבר אינו מועיל לי לאי שקט ולחרדות כמו כן מה הזמן המינימלי שנדרש כדי להתחיל להרגיש שינוי? תודה מראש.ואם אפשר כמה מילים על הברינטליקס

13/02/2019 | 13:34 | מאת: רגב

שלום רב אני מזה למעלה מחודש עם סוג של אלרגיה לחומר שיצר אלרגיה ורגישות.נתנו לי כדורים לגרד לחודש ימים ובכל פעם שאני נוטל מהם יש תחושת כאבי בטן לא נעימים וכאב ראש מה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור מהפנייה באיזה תכשיר מדובר. כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמטופלים. חלק מתופעות הלוואי יכולות לחלוף עם הסתגלות לתכשיר. לעיתים נטילה עם מזון או שינוי מועד הנטילה יכולים לעזור. מידע אודות תופעות הלוואי מופיע בעלון לצרכן. אם תופעות הלוואי מחמירות או בלתי נסבלות עבורך, פנה לרופא להיוועצות בנוגע להמשך הטיפול.

האם אפשרי ליטול נקסיום ולאחר מכן אוגמנטין. היום חשתי ברע מאד אחר שני התרופות. כאבי בטן חזקים עם עיוותים ומספר רב של יציאות רכות. תודה .

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מליטול את שני התכשיר יחד. התכשיר אוגמנטין הינו תכשיר אנטיביוטי המכיל amoxicillin – אנטיביוטיקה מקבוצת הפניצילינים ו-clavulanic acid – מעכב האנזים בטא לקטמאז (עוזר לפעילות הamoxicillin). התכשיר נקסיום מכיל esomeprazole, המעכב משאבת פרוטון ומקטין ייצור חומצה במערכת העיכול. כאבי בטן ושלשולים הינם תופעות לוואי אפשריות ושכיחות לשני התכשירים. לא ציינת האם הטיפול בשתי התרופות החל במקביל ואם לא- האם סבלת מתופעות לוואי במערכת העיכול גם כאשר טופלת בתרופה אחת ולא בשילוב. ניתן לנסות ליטול את התרופות עם מזון על מנת לנסות להפחית את תופעות הלוואי במערכת העיכול. במידה ולא עוזר- ניתן לנסות להפריד את נטילת שתי התרופות. בכל מקרה, אם חלה הרעה במצבך או תופעות הלוואי בלתי נסבלות עבורך, פני לרופא להיוועצות על המשך הטיפול.

09/02/2019 | 10:35 | מאת: יאסר

הייתי ממיון נתנו לי תרופת פרדניזון 20 ממ במימון 2 כדורים ×2 ביום לקחתי שני ימים ןלאחר כל הרגשתי כאבים בכל הגוף עם כאב ראש וגם הפרעות ישינה חוסר תיאבון וחולשה בגוף מאז עברו עוד שלולשה ימים ועדיין הכאבים ממשכים

לקריאה נוספת והעמקה

כאבי ראש, הפרעות שינה והפרעות במערכת העיכול הינן תופעות לוואי ידועות לתרופה פרדניזון. תופעות אלה יכולות להשתפר או לחלוף לאחר תרופת הסתגלות לתכשיר. ככלל על מנת לקבוע קשר בין תופעות לוואי לתכשיר, יש לשלול קשר למצבי מחלה אחרים/תרופות נוספות. בכל מקרה, יש ליידע את הרופא בהרגשתך ולהיוועץ עמו על המשך טיפול. אין להפסיק את הטיפול ללא היוועצות עם רופא (הפסקת התרופה לרב אמורה להתבצע באופן הדרגתי).

08/02/2019 | 23:32 | מאת: ניליט

האם נתקלת בתופעה של רגישות בשיניים וגם שינויים בגמישות הלסת כתוצאה משמוש כל לילה בבונדורמין תחת הלשון? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תופעות אלה אינן ידועות לתכשיר. במידה ותופעות הלוואי הופיע בסמוך לתחילת הטיפול ומשתפרות עם הפסקתו עולה הסבירות כי ניתן ליחסן לטיפול. מעבר לכך מומלץ לפנות לרופא שיניים לבירור.

06/02/2019 | 01:00 | מאת: אלי

התחלתי לקחת טרמדקס בשיחרור מושהה 100 כל יום במקום טיפול בסטוראידים השלה מה התופעות לוואי לטווח ארוך

לקריאה נוספת והעמקה

כל תכשיר רפואי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. רשימה מורחבת בעלון לצרכן המצורף לאריזה הטיפול בתכשיר זה. מרבית תופעות הלוואי אינן מאפיינות שימוש ממושך בהכרח. רגישות לתופעת לוואי ודרגת החומרה תלויים בגורמים רבים וביניהם רקע רפואי, גיל, מינון, מין, תגובות בין תרופתיות ועוד. ככל טיפול תרופתי אחר, התכשיר ניתן כאשר התועלת מנטילתו עולה על הסיכון. תופעת הלוואי שמאפיינת טיפול ארוך היא תלות והתמכרות ולכן לאחר שימוש ממושך לרב מומלץ לא להפסיק את השימוש בתכשיר בבת אחת אלא בהדרגתיות תוך התייעצות עם הרופא המטפל. לנוחיותך קישור לעלון הכולל מידע אודות תופעות לוואי לתרופה: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/trufot/alonim/Tramadex-PT_1423388625334.pdf

05/02/2019 | 16:21 | מאת: חזי

אני לוקח תרופה זו כל יום. חבר סיפר לי כי יצאה אזהרה על סכנה בצריכת התרופה , מסרטן, הרופה שלו החליף לו את התרופה. מה ידוע לכם בהקשר לתרופה זו.

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר דופלקס מיועד לטיפול ביתר לחץ דם ומכיל שתי תרופות Amlodipine (חוסם תעלות סידן) ו-valsartan (מעכב הקולטן לאנגיוטנסין 2). במשרד הבריאות התקבל מידע על המצאות עקבות החומר NDEA בחלק מאצוות חומר הגלם valsartan המיוצרות ע"י היצרן מיילן (Mylan) המשווק חומר גלם זה לחברות תרופות שונות בעולם. משרד הבריאות העביר למוסדות הרפואיים בדצמבר 2018 רשימת אצוות של מספר תכשירים (בהם נעשה שימוש בחומר גלם מתוצרת זו) אותן יש להחזיר (מרמת בית המרקחת). קישור להודעות משרד הבריאות (עם פירוט התכשירים): https://www.health.gov.il/NewsAndEvents/SpokemanMesseges/Pages/03122018_3.aspx https://www.health.gov.il/NewsAndEvents/SpokemanMesseges/Pages/10122018_1.aspx כלומר בדצמבר 2018 בוצעה החזרה מהשוק של אצוות דופלקס החשודות בהמצאות עקבות NDEA. במידה והתכשיר נרכש מבית המרקחת לאחר הודעת ההחזרה מהשוק, מדובר באצווה "נקייה" מעקבות NDEA. במידה ונרכש לפני ההודעה ניתן לבדוק בבית המרקחת או מול משרד הבריאות את מספר האצווה על מנת לברר האם "נקייה" מעקבות NDEA. בכל מקרה, אין להפסיק טיפול ללא פנייה לרופא, כיוון שאין מדובר על סכנה מידית בשימוש בהם (בניגוד לסכנה הפוטנציאלית שבהפסקת טיפול ביתר לחץ דם). כאמור מעלה, אצוות התכשיר, המשווקות כעת "נקיות" מעקבות NDEA ואין צורך בהחלפת הטיפול.

05/02/2019 | 09:08 | מאת: נויה ב.

שלום רב, במשך שנתיים נטלתי ציפרלקס ומודאל. לפני כחודש וחצי התחלתי הפסקת אלו ומעבר לוולבוטרין. מזה כ 10 ימים כבר נוטלת באופן רציף כדור וולבוטרין בלבד. מזה 5 ימים סובלת מסחרחורות ובחילות נוראיות ברמה שמקשה על תפקוד. כמו כן חוסר מצברוח. בשיחה עם הםסיכאטרית המטפלת היא שללה שאלו תוםעות של הכדור, וזאת למרות שקראתי שאלו כן תופעות שיכולות להיות קשורות לכדור. אשמח לשמוע דעתכם וכן, אם קשור לוולבוטרין, כמה זמן צפוי להימשך? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר ציפרלקס מכיל את החומר הפעיל escitalopram -מעכב סלקטיבי לקליטה חוזרת של סרוטונין, התכשיר מודאל מכיל את החומר הפעילsulpiride שהינו אנטי דופמינרגי. התרופה מיועדת בין היתר, לטיפול בורטיגו והפסקה פתאומית שלו עלולה לגרום לבחילות וסחרחורות. התכשיר וולבוטרין מכיל את החומר הפעיל bupropion, שהינו מעכב סלקטיבי לקליטה חוזרת של נוראדרנלין ודופמין. רב נוגדי הדיכאון, לוקח זמן עד שמושגת השפעה מלאה של התרופה. כמו כן, תחושת בחילה וסחרחורת הינן תופעות לואי שכיחות לתרופה וולבוטרין. עלייה הדרגתית במינון אמורה להפחית את חומרת התופעות. מובן שקיימים גורמים אחרים לסחרחורות ובחילות ויש לשלול אותם. באם המצב לא משתפר, יש לפנות לרופא לייעוץ.

שלום אני סובל לאחרונה מקוצר נשימה .אני מטופל בן השאר בדיאליזה כבר שנה וחצי.קוצר הנשימה מונע ממני לעשות דברים פשוטים כמו לשרוך נעליים לעלות במדרגות אני בן 51 וגם בכושר עד לאחרונה מתאמן .קוצר הנשימה מפריע לי לשכב במנוחה יכול בעיקר לשבת .בין השאר גילו אצלי בצילום תפליטים בריאות לא יודע אם יש קשר .בדיאליזה מנסים להוריד לי יותר נוזלים בנתיים קוצר הנשימה מתגבר הפכתי לאדם מוגבל בתנועתיו רופא נתן משאף שלא עזר בכלום .יש לי ניתוח שבוע הבא ניתוח קילה בקע אן לי מושג אם מותר לעשות ניתוח במצב הזה ומה לעשות בכלל

לקריאה נוספת והעמקה

יש להיוועץ ברופא המנתח ובמרדים.

03/02/2019 | 13:45 | מאת: מודאגת

שלום. אני נוטלת ארבעה ימים חצי כדור פריזמה 10 מ"ג עקב תסמונת קדם וסתית חמורה.. בהתחלה היה לי טעם מוזר בפה כמו טעם לוואי והיום חוש הטעם נעלם.. האם זה חלק מתופעת הלוואי? האם זה יחלוף?והאם מדובר במשהו בלתי הפיך? אודה לך על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

יובש בפה ושינויים בחוש הטעם הינן תופעת לוואי ידועות ושכיחות לתכשיר פריזמה (המכיל את החומר הפעיל fluoxetine), אובדן חוש טעם הינה תופעת לוואי נדירה. כאשר תופעה מתרחשת עם תחילת טיפול תרופתי/עליית מינון עולה הסבירות כי ניתן ליחסה לטיפול התרופתי. שינויים בחוש הטעם, הנגרמים מתרופות צפויים לחלוף עם הפסקת הטיפול. יש לפנות לרופא ולהיוועץ עמו בנוגע להמשך הטיפול.

31/01/2019 | 21:45 | מאת: גולדי

שלום הבן שלי חולה בסכיזופרניה והוא נוטל מזה שבוע 2 מיליגרם כדורים בשם רספירדל הוא נראה מותש עייף יש לו סחרחורות קשות וכאבי ראש האם צריך להפסיק לקחת את הכדורים האלה או לחזור לקחת מיליגרם אחד אשמח לתגובתכם

לקריאה נוספת והעמקה

כמו בכל תרופה, השימוש בריספרדל (המכילה את החומר הפעיל Risperidone) עלול לגרום לתופעות לוואי. ישנוניות, כאב ראש וסחרחורת הינן תופעות לוואי שכיחות לטיפול בתרופה. תופעת לוואי כגון עייפות חמורה יותר במספר השבועות הראשונים לטיפול ויתכן ותשתפר לאחר מכן ולכן לעיתים התאמת מינון מתבצעת בהדרגה ע"י הרופא. במידה והטיפול ניתן אחת ליום, ניתן לשקול נטילה בערב. בכל מקרה, אין להפסיק את הטיפול או לבצע שינוי במשטר התרופתי ללא ייעוץ רפואי, הפסקת הטיפול עלולה לגרום לחזרת התסמינים של המחלה. יש לפנות לרופא, ליידע אותו על תופעות הלוואי ולהיוועץ עמו על המשך הטיפול.

30/01/2019 | 06:57 | מאת: רמי

שלום .אני מטופל דיאליזה שסובל מלחץ דם גבוה 190/130 אני מקבל קרדילוק 5 ×2קאדקס 4 וגם אקספורג 160 בערב .בצלום חזה יש לי תפליטים שגורמים לי לקוצר נשימה בשכיבה בלילה .התופעה של קוצר נשימה מופיעה בלילה בעיקר לאחר לקיחת כדור אקספורג עם קרדילוק .בלילה מופיעות בחילות קשות שלא יוצא כלום ממנה בזמן ניסיון ההקאה .אני גבר בכושר טוב בן 51.האים יש קשר לתרופות ולתופעות ואם התרופות מתאימות לי בכלל .רופא ריאות אומר שיש מצב שיש לי ברונכיטיס כתוצאה מאגירת נוזלים .אני מרגיש לא טוב לאחר לקיחת הכדורים שצינתי בערב .

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר קרדילוק מכיל את התרופה bisoprolol -חסם בטא, קדקס מכיל את התרופה doxazocin -חסם אלפא התכשיר אקספורג' מכיל שתי תרופות (מקבוצות פרמקולוגיות שונות),: valsartan אנטגוניסט לרצפטור אנגיוטנסין ו-amlodipine חוסם תעלות סידן. Amlodipine (אחת התרופות בתכשיר אקפורג') עלולה לגרום לצבירת נוזלים בריאות במטופלים עם אי ספיקת לב. כל התרופות המצוינות עלולות לגרום לבחילות בחלק מהמשתמשים. עם זאת, אין מספיק מידע, כדי להעריך את הקשר בין התופעות שציינת לתרופות. מומלץ לפנות לרופא להמשך בירור והתאמת טיפול.

29/01/2019 | 22:19 | מאת: מוטי

האם אפשרי לשלב בין טרמדקס עם אדוויל

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה לשלב את שני התכשירים

29/01/2019 | 17:57 | מאת: שרית

הבן שלי לוקח כבר חודש וחצי את התרופה לפצעי בגרות.בשבוע האחרון סובל מכאבי ברכיים,גב וכאבי ראש.האם ייתכן כי אלו תופעות לוואי של הקיורטן? תודה מראש על מענה

לקריאה נוספת והעמקה

כאבי פרקים, כאבי גב וכאבי ראש הינן תופעות לוואי ידועות ושכיחות לטיפול בתרופה, אך אין האמור שולל אפשרות כי מדובר בתסמינים של גורמים אחרים כגון פציעות/זיהום. כאשר תופעות מופיעות עם התחלת טיפול/העלאת מינון ומשתפרות עם הפסקתו/הורדת מינון עולה הסבירות כי ניתן לייחסן לתרופה. אם התופעות מחמירות או מאוד מפריעות, יש לפנות לרופא ולהיוועץ עימו על המשך הטיפול.

28/01/2019 | 17:31 | מאת: נטלי

שלום מה הן תופעות הלוואי של ליתיום וזיפרקסה על הגוף וכיצד ניתן לעקוב לשמור ולמזער נזקים

לקריאה נוספת והעמקה

רשימת תופעות לוואי המורחבת והמעקב הנדרש מצוינים בעלוני התרופות. קישור לעלון ליתיום: https://data.health.gov.il/drugs/alonim/3939.pdf קישור לעלון זיפרקסה: https://data.health.gov.il/drugs/alonim/Rishum_7_50604018.pdf מעבר לכך, יתכן כי תהיה פגיעה בערנות בשילוב שתי התרופות ולכן יש לשים לב ולהיזהר בפעולות הדורשות ערנות וריכוז.

28/01/2019 | 16:25 | מאת: אייל

האם לוריוון במינון של 0.5 מג שנלקח כ 4 שבועות יכול למכר וליצור תלות ?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר לוריוון מכיל את התרופה Lorazepam, השייכת למשפחת הבנזודאזפינים. משפחה זו קשורה להתפתחות של תלות והתמכרות. בין גורמי הסיכון לפתח תלות והתמכרות: משך שימוש ממושך, מינון גבוה של התרופה, ורמת השכלה נמוכה. היסטוריה של התמכרות לתרופות או חומרים וסוג הבנזודאזפין גם יכולים להשפיע. במקרה שלך מינון התרופה אינו נחשב מינון גבוה וגם התקופה אינה מאוד ממושכת, אך הפסקת הטיפול יכולה לגרום לאי שקט/חרדה והפרעות שנה במספר ימים אחרי הפסקה. כמובן שלא מומלץ לבצע שינוי בטיפול תרופתי, שנרשם ע"י הרופא ללא היוועצות עימו.

27/01/2019 | 16:43 | מאת: אורחת1

תוך כמה זמן מלקיחת הגלולת אלה (של היום שאחרי, עד 5 ימים, שימוש פעם אחת) אמורים לעבור התופעות לוואי? (חוץ מהאיחור במחזור) תופעת לוואי כגון גרד באיבר המין, שאם הזמן רק מחמיר יותר ובנוסף נגרם גם בריחת שתן, האם זה לא בכלל קשור לגלולה? זה התחיל יום אחרי הלקיחה

לקריאה נוספת והעמקה

גרד גניטלי והפרשה מהנרתיק הינן תופעות לוואי ידועות אך נדירות לתרופה. לא ברור כמה זמן את סובלת מתופעות אלה, אך אם מחמירות ולא חולפות, יש לפנות לרופא לבירור וטיפול.

27/01/2019 | 04:03 | מאת: איריס

האם ניתן לשלב את שלושת התרופות. כאבים לאחר ניתוח גב.תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה משילוב התרופות כאשר נדרש. מובן שיש להקפיד על נטילה בהתאם להוראות הרופא ולהיות במעקב רפואי אחר יעילות הטיפול ונחיצותו וכן אחר תופעות לוואי.

שלום רב, פרוליה פועלת בגוף המטופל בה חצי שנה. האם במקרה הצורך כמו למשל בתופעות לוואי קשות קיימת אפשרות להפסיק פעילותה יותר מוקדם? בוודאי באישור רופא כמו שנאלצנו לעשות עם פורטאו כי היא חד יומית.

לקריאה נוספת והעמקה

רשימת תופעות הלוואי מפורטת בעלון לצרכן של התכשיר. בעלון קיימת התייחסות להתמודדות/מניעה של תופעות לוואי שונות כגון הקפדה על בדיקת שיניים לפני הטיפול והקפדה על היגיינת שיניים כדי להפחית סיכון לנמק של עצם הלסת, נטילת תוספי סידן וויטמין D כדי למנוע רמות סידן נמוכות ועוד. במידה ומתרחשות תופעות לוואי, יש להיוועץ ברופא על הטיפול בהן. בכל מקרה, הרמה המקסימלית של התרופה בדם מתרחשת אחר 10 ימים (בין 2-28 ימים) וצפויה לרדת על פני 3 חודשים (בין 1.5-4.5 חודשים) למרות פעילותה הממושכת על העצם.

שלום, עקב נשירת שיער התחלתי לפני כחודשיים ליטול כדור אחד ביום של פרופסיה. לפני כחודש התחלתי להרגיש כאבים קלים בשד השמאלי, עם מעט הקרנה לבית השחי. הפסקתי את הטיפול לפני חודש והכאבים לא חולפים. הרופאה שלחה אותי לבצע א.ק.ג (חשבה שאולי הכאבים מקורם בלב) וצילום ריאות שיצאו תקינים. קראתי בעלון לצרכן שאחת מתופעות הלוואי של התרופה הוא סרטן השד. יש ממה לחשוש??

לקריאה נוספת והעמקה

התרופה פרופסיה מכילה את החומר הפעיל Finasteride. גנקומסטיה (הגדלה של השד) ורגישות בשד הינן תופעות לוואי נדירות של התרופה. במחקרים קליניים בעלי משך מעקב ארוך ובשימוש במינון גבוה של התרופה (5 מ"ג ולא 1מ"ג – המינון הניתן למניעת נשירה), נצפו מקרים של סרטן שד גם בקבוצה המטופלת בתרופה וגם בקבוצת ההשוואה שלא טופלה בתרופה. בשימוש שלא במסגרת מחקר (לאחר שיווק) דווחו מקרים של סרטן שד בגברים במהלך הטיפול בתכשיר, אך כיום אין מספיק מידע כדי לקבוע האם שימוש ב-finesteride עלול להעלות את הסיכון לסרטן שד בגברים. מפנייתך אני מבינה כי נטלת את התרופה חודש בלבד ועברו חודשיים בלבד מתחילת הנטילה, תקופה כזו קצרה מכדי לגרום לתהליך ממאיר, הגורם לתסמינים. עם זאת, במידה ויש כאב, שאינו חולף, יש לפנות לרופא לברור (ללא קשר לטיפול בתרופה).

האם ניתן למהול במיץ פטל ואו משהו דומה הטעם דוחה אותי

לקריאה נוספת והעמקה

לא ידוע לי על מניעה מלשתות עם מיץ פטל (כל עוד את מוודא שמתמוסס בהתאם להנחיות המתן)

23/01/2019 | 22:45 | מאת: ציפ

מטופלת בפרוליה יש לי פיסטולה מעל השן. האם אפשר לטפל אצל רופא שיניים?

לקריאה נוספת והעמקה

Prolia אשר החומר הפעיל בו הינו Denosumab, הינו תכשיר המכיל נוגדן המעכב אוסטאוקלסטים (תאים הורסי עצם), ומותווה לאוסטאופורוזיס ולאיבוד עצם. לתכשיר זה תופעת לוואי נדירה הנקראת נמק של עצם הלסת (ONJ), אשר עלולה להופיע הן במהלך השימוש בתכשיר והן לאחר הפסקת השימוש, ואשר עלולה להתבטא בכאב, נפיחות, דלקת מקומית ואף שבר בלסת. חשוב לציין כי תופעת לוואי זו הופיעה בעיקר בחולים אונקולוגים ומבוגרים, וכי התופעה נדירה במטופלים ב Prolia להתוויה של אוסטאופורוזיס (בו הזריקה ניתנת אחת לחצי שנה). כמו כן, תופעת לוואי זו אינה יחודית רק ל prolia, אלא לתכשירים נוספים המשמשים לטיפול באוסטאופורוזיס. למידע נוסף על תופעת הלוואי מומלץ לעיין בכרטיס המידע הבטיחותי למטופל המופיע באתר המחלקה לניהול סיכונים: https://www.health.gov.il/UnitsOffice/HD/MTI/Drugs/risk/DocLib/Prolia_Patient_safety_information_Card_ONJ.pdf פעולה כירורגית בחלל הפה הינה גורם סיכון להתפתחות תופעת לוואי זו (הסיכון ל ONJ במטופליprolia עומד על 0.1%, ועולה לכ 0.15% לאחר עקירה) ולכן במהלך הטיפול בתרופה עדיף להימנע מטיפולים אלו. ההמלצה המקובלת הינה להשלים את הטיפולים הדנטליים לפני תחילת הטיפול בתרופות לאוסטאופורוזיס ולהקפיד על היגיינת הפה במהלכו. במידה ומתפתח צורך בטיפול שיניים במהלך השימוש בתכשיר, מומלץ לבצע את הפרוצדורה ה"שמרנית" ביותר ולהימנע ככל הניתן מפרוצדורות פולשניות. ככלל, בכל טיפול תרופתי יש לשקול את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלוואי. מטופלים ב denosumab להתוויה של אוסטאופורוזיס (או מחלה שאינה ממאירה אחרת) ואשר אינם מטופלים בסטרואידים סיסטמיים במקביל, נחשבים בקבוצת סיכון נמוכה להתפתחות תופעת הלוואי. אין מספיק עדויות לקביעת תקופת המתנה מהפסקת הטיפול ועד לביצוע פרוצדורה פולשנית. לסיכום, ההמלצות אינן חד משמעיות ויש להיוועץ ברופא השיניים וברופא המטפל על מנת לקבל ייעוץ פרטני

23/01/2019 | 18:28 | מאת: חגית

האם הכדור טגרטול גורם להשמנה ?

לקריאה נוספת והעמקה

עלייה במשקל יכולה להיות תופעת לוואי לתכשיר.

21/01/2019 | 05:10 | מאת: עזרה דחופה

האם אפשר להתחיל הוריד טרגין 20 בוקר ו10 ערב כגמילה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, פרוטוקול הירידה ההדרגתית מתרופות ממשפחת האופיואידים יותאם פרטנית ע"י רופא במטרה למנוע ככל הניתן תסמיני גמילה ולאפשר שליטה מקסימלית בכאב. לא ציינת מהי ההתוויה לטיפול, מה הסיבה להפסקתו, משך טיפול והמינון. יש לפנות לרופא לקביעת תוכנית טיפולית (פרוטוקול הפחתת מינון הדרגתית/התאמת טיפול שאינו אופיואידי במידת הצורך/מעקב).

20/01/2019 | 18:26 | מאת: אילן

יש לי דלקת בושט וזה בא לפעמים את גרבסים חמוצים הראות ושילושילים אני נוטל מקסימום ולא עוזר מה עושים תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור מה היה הבירור שנעשה ומה הטיפול שניתן. בכל מקרה, במידה וזו תופעה שאינה חולפת, יש לפנות לרופא לבירור וטיפול.

20/01/2019 | 11:58 | מאת: יוספיפוב

שלום ד"ר, התחלתי לקחת ברינטליקס לחרדה לפני 4 ימים וכבר מרגיש השפעה לטובה על החרדה והריכוז, אך תופעות לואי קשות של כאב ראש ובחילות. ירדתי ל 2.5 מג אתמול ותופעות הלוואי פחתו. אצלי מניסיון מינונים נמוכים מאוד משפיעים. האם גם ברינטליקס 2.5 מג יכול להשפיע עם הזמן? האם שווה לחכות ולנסות?

לקריאה נוספת והעמקה

טווח המינונים אשר נבדק במחקרים קליניים ליעילות הינו 5-20 מ"ג ליום. המינון נקבע בהתאם לתגובה לטיפול כאשר המינון ההתחלתי והמומלץ במבוגרים מתחת לגיל 65 הינו 10 מ"ג והמינון ההתחלתי במבוגרים מעל גיל 65 הוא 5מ"ג כך שלא ברור האם מינון נמוך יותר יהיה יעיל. כמו כן, חשוב לזכור כי תתכן הסתגלות לתופעות הלוואי והן יכולות לחלוף עם המשך הטיפול (תוך כשבוע-שבועיים). לא מומלץ לבצע שינויים במינון התרופה על דעת עצמך, יש לפנות לרופא ליידע אותו בנוגע לתופעות הלוואי ולהיוועץ עמו בנוגע להמשך הטיפול.

20/01/2019 | 10:56 | מאת: לימור

שלום, סובלת מהפרעת חרדה ונוטלת מידי פעם לוריוון. עקב ריפולוקס קיבלתי מרשם ללנטון 30 מ"ג פעם ביום האם אפשר לקחת את התרופות ביחד?

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מליטול את התרופות במקביל. במידה והנך סובלת מעייפות במהלך הטיפול המשולב, יש להימנע מפעילות הדורשת ערנות כגון נהיגה.

סבלתי מתופעת לוואי שלא ידועה ולא מצויינת בעלון. מבקש לדעת איפה מתחילה אחריות חברת תרופות כלפי החולים !!! . לא ייתכן שאני פונה לחברה ושבועיים ממתין לתשובה או התייחסות !!!עד היום לא קיבלתי תשובה פשוטה גם לא ממשרד הבריאות שהתחמקו גם מאחריות. מבקש תשובה ממך

בפורום זה ניתן מידע על תופעות לוואי, כפי שניתן לך בפנייה הקודמת. לא אוכל להתייחס לסוגיות אחרות.

שלום אושפזתי בתל השומר בעכבות פרפוציה בתריסריטן וטופלתי בהצלחה ללא ניתוח וכעת אני בבית ואוכל באפן סדיר המשך טיפול נתנו לי אומפרדוקס פעמיים ביום,אין לי צרבת או חומציות, והשאלה היא לשם מה אני צריך לקחת את הכדור ,כי יש נזקים ממנו . תודה לתשובתכם

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, טיפול במעכבי משאבות מימן (PPIs) כגון אומפרדקס חשוב, כאשר הגורם לפרופורציה הוא למשל כיב ללא תלות בתסמיני צרבת. משך הטיפול יקבע ע"י הרופא בהתאם למצב הרפואי. במידה ולא קיבלת הסבר על סיבת הטיפול ואופן הטיפול (משך/מעקב נדרש וכו'), כדאי לפנות לרופא ולברר. בהתייחס לבטיחות הטיפול, ככלל, כל טיפול עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. עם זאת, הרופא שוקל את הסיכון הפוטנציאלי בטיפול למול התועלת הצפויה ממנו לפני מתן טיפול תרופתי. תופעות הלוואי השכיחות לקבוצת תכשירים זו הן תופעות לוואי במערכת העיכול. תתכנה תופעות לוואי נדירות יותר כגון תגובות עוריות, שינויים בספירות דם והפרעה בתפקודי כבד ועוד. אפרט על מספר תופעות נוספות: שימוש ממושך של מעכבי משאבת מימן קושר לסיכון מוגבר לזיהום/דלקת במערכת עיכול ולכן יש לפנות לרופא במידה ומופיעים שלשול חריף שאינו חולף עם או ללא כאבי בטן וחום. שימוש ממושך בתכשירים אלה יכול לגרום לירידה ברמות המגנזיום, נתרן וויטמין B12 בדם. הרופא ישקול בדיקות דם סדירות לצורך מעקב. כמו כן, לאחרונה פורסמו מחקרים אודות קשר אפשרי בין שימוש במעכבי משאבת מימן לבין תופעות לוואי שונות ביניהן סרטן קיבה באנשים שטופלו נגד החיידק הליקובקטר. המחקרים הינם מחקרים תצפיתיים וככאלה בעלי מגבלות רבות בקביעת קשר סיבתי בין הטיפול התרופתי לתופעה. למידע נוסף ורשימת תופעות הלוואי מפורטת ומלאה יותר, יש לעיין בעלון התרופה. אסכם כי המידע הבטיחותי הקיים תומך במאזן החיובי תועלת מול סיכון של התרופה לטיפול בהתוויות להן מיועדת וכי יש ליטול את התרופות בהתאם להתוויה הרפואית ולמשך הזמן שהומלץ. המידע אודות תופעות לוואי אפשריות של הטיפול בתרופות, תומך בצורך בהערכה תקופתית של הטיפול והפסקתו במקרים בהם אינו נחוץ. בכל מקרה במידה ובמהלך הטיפול הנך חווה תופעת לוואי, יש ליידע את הרופא.

16/01/2019 | 12:13 | מאת: אייל

האם נטילת נקסיום 40 מ"ג יכולה לגרום להרגשת חרדה ואי שקט ?

לקריאה נוספת והעמקה

אי שקט הינהתופעת לוואי מוכרת אך נדירה לטיפול בתכשיר.

15/01/2019 | 09:25 | מאת: ליב

שלום רב, אני בת 45. לאחרונה התחלתי טיפול למניעת יתר לחץ דם. נטלתי טריטייס 2.5 מ"ג לתקופה קצרה. אך ללא שיפור. התרופה הוחלפה בימים האחרונים לואזודיפ קומבו 10 וקרדילוק 1.25. מיד עם תחילת השימוש בתרופות החלה נזלת, דגדוגי אף, התעטשויות. הדבר חלף ליום אחד אך למחרת חזר ונשאר.. בנוסף, לאחר נטילת התרופות בבוקר, אני סובלת מהשתנה מרובה עד שעות הצהריים. לאחר מכן יש רגיעה. אני רגילה בכל בוקר לשתות מיץ לימון עם מים פושרים. לאחר מכן נוטלת את התרופות. בדר"כ בריאה. סובלת מדלקות בסינוסים, ונוטלת טיפול מונע - תרסיס נזוקורט. האם יתכן שמדובר בתופעות לוואי? האם מותר לשתות מיץ לימון וליטול בסמיכות את התרופות? אקדים תודה לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר ואזודיפ קומבו מכיל שתי תרופות: Lercanidipine , השייכת לקבוצת חוסמי תעלות סידן ו-Enalapril, השייכת לקבוצת מעכבי האנזים המהפך אנגיונסין. התכשיר קרדילוק מכיל את התרופה Bisoprolol, השייכת למשפחת חוסמי הבטא. יצירת כמויות גדולות של שתן ונזלת יכולות להיות תופעות לוואי נדירות של התכשיר ואזודיפ קומבו. גירוי באף והתעטשות יכולה להיגרם ע"י נאזוקורט. כאשר תופעות מתרחשות/ מחמירות עם תחילת טיפול תרופתי /עליית מינון ומשתפרות /חולפות עם הפסקת טיפול/הפחתת מינון עולה הסבירות כי ניתן ליחסן לטיפול התרופתי. עם זאת, יתכן שהתופעות מיוחסות ל"התקררות". אם התסמינים אינם משתפרים או אם קיימת החמרה או תסמינים נוספים, יש להיוועץ ברופא. אין מניעה מליטול את התרופות עם מיץ לימון.

15/01/2019 | 05:41 | מאת: אורחת

אחרי כמה זמן או ימים מלקיחת הגלולה (או כל תרופה אחרת בכללי) אמור לעבור התופעות לוואי? זאת אומרת אם יש לי משהו שכתוב כתופעת לוואי בעלון איך אדע אם זה באמת תופעת לוואי או סתם משהו שקרה לי בלי קשר לגלולה/תרופה? ואם יש לי תופעת לוואי שרשומה כנדירה מה הרופא יכול לתת לי להבריא? ומה הוא חייב? אני בצבא בגלל זה אני חייבת לדעת מה בדיוק מגיע לי כי פה נוטים לשים עלייך פס.

לקריאה נוספת והעמקה

כל טיפול תרופתי יכול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים (לא בכולם). לרב תופעות הלוואי חולפות חלקן גם תוך המשך הטיפול וחלקן רק לאחר הפסקתו. תופעות הלוואי הידועות לתכשיר מפורטות בעלון. כאשר תופעה מופיעה בסמוך לתחילת טיפול והיא ידועה לתכשיר עולה הסבירות כי ניתן לייחסה לתכשיר. אך כמובן שיש לשלול גורמים אחרים או מצבים שיכולים לתרום או להחמיר את המצב. אם את מעוניינת במידע אודות תופעת לוואי מסוימת, צייני זאת.