פורום בטיחות גהות ואיכות

3099 הודעות
2174 תשובות מומחה

מנהל פורום בטיחות גהות ואיכות

האם רהיט עץ הצבוע ב"זפת קר" יפלוט חומרים רעילים אם שמים אותו בבית?

כן, יפלוט וגם חשוד כמסרטן.

יש לי במרפסת בחוץ הצמודה לבית חור ביוב לניקוז המים. היה נדרש לבצע בו תיקון והקבלן שפך פנימה כ5 סנטימטר של זפת קרה עכשיו הזפת התקשתה וממלאת את תחתית אגנית הניקוז. האם יש חשש לפליטת חומרים רעילים והאם זה מסכן את מי שיושב בחוץ?

25/03/2018 | 03:03 | מאת: אייל

שלום, היום חיממתי במשך כ20 דקות פיצה בטוסטר אובן. לא שמתי לב ובזמן ה20 דקות כשהאוכל התחמם, הייתה מעל הטוסטר אובן קופסת פלסטיק. אכלתי חלק מהפיצה (לא את כולה) והיה לה ריח וטעם מגעילים, ורק כשגמרתי לאכול הבנתי שקופסת הפלסטיק הייתה על הטוסטר אובן בזמן שהוא התחמם. הורדתי אותה כשהבנתי והיה לה ריח מגעיל והיא הייתה חמה אבל חוץ מזה היא לא שינתה את הצורה. רציתי לשאול אם זה מסוכן שאכלתי חלק מהאוכל שחומם בטוסטר אובן בזמן שעל הטוסטר אובן הייתה הקופסת פלסטיק הזאת? תודה

אין קשר בין הדברים. כנראה הפיצה לא היתה איכותית.

21/03/2018 | 19:25 | מאת: ח.

שלום רב יש לי שאלה רציתי לשאול האם יש סיכון בלבישה באופן קבוע של כובעי צמר / גרב תוצרת סין זולים שנקנו מהאינטרנט שעשויים מ 100 אחוז חומר סינטטי לדוגמת acrylic והאם יש לבדוק איזה חומרים יש בפנים לפני שלובשים ע"י בדיקה במעבדה .? ושאלה נוספת עם אכן יש בעיה איזה כובעים רצוי לבחור שאין בהם חשש רעילות.

לקריאה נוספת והעמקה

מה הבעיה בללבוש כובע כל הזמן? חלק ניכר לובש כובעים בכל יום ותמיד עשויים ממגוון רחב של חומרים. ו... סין מדינת ענק. מייצרים שם מוצרים מצויינים וגם מוצרים זולים ובאיכות נמוכה. לא אומר שיש שם חומר מסוכן זה או אחר. מי שחושש שלא יקנה מסין ותזכורת: הפורום לא עונה על שאלות תאורטיות. הפורום לא נותן יעוץ. ההחלטות על דרך הפעולה היא של השואלים.

20/03/2018 | 15:17 | מאת: הדר

אני בשבוע 30+4 והיום כשעבדתי במעבדה שמתי לב שמישהו הפעיל סוניקטור (אמבט אולטרסוני) מבלי להודיע. נחשפתי בערך כרבע שעה עד ששמתי לב. האם נשקפת סכנה לעובר? התדירות היא 37 קילוהרץ.

חבל שאין אצלכם הדרכה מתאימה לעבודה בסוניקטור. אולי יש סיכון אולי לא. הדברים היו צריכים להבדק אצלכם ולא בדיעבד. בלי לראות לא ניתן להגיד יותר. תפני לרופא/ה המטפל/ת בך.

שלום הזמנתי באתר אינטרנט משחק הרכבה לילדים במאות שקלים. במיוחד קניתי את המוצר המקורי שמיוצר בבלגיה שמוטבע על כל חלק מ500 החלקים מאחור משולש עם הספרות 05 ויש את הסימון CE ולמטה את הספרה 19 זה עשוי מהמון חלקים מפלסטיק קשיח אבל גמיש (אבל קצת פחות קשיח מלגו). בגלל שהילדים בני שנתיים וחצי וצפויים לשחק עם זה שנים רבות חלקים שאמורים להישרט כתואצה מהחיבורים - רציתי לשאול האם זה שהומוצר הגיע חם מאוד, כנראה בגלל הקופסא האטומה שהוא נמצא בה ואוחסן בקופסאת פלסטיק שקופה גמישה שכנראה מכילה גם בספינול A/ האם זה לא מפריש רעלים כתוצאה מהחום? הילדים אמורים לגעת בזה הרבה מאוד וגם להכניס לפה מדי פעם לפחות בשנה הקרובה. תודה

החומר ממנו עשוי המשחק הוא פוליפרופילן, אין בו סיכון לילדים גם אם יכניסו אותו לפה שוב ושוב. פוליפרופילן מאוד יציב. הוא מקבל סדקים והופך שביר כאשר תשאיר אותו בחוץ בחשיפה לשמש. חימום מעל 130 מעלות יגרום להמסה של החומר. אפשר להניח בסבירות גבוהה שהטמפרטורה של המשחק לא עברה 40-50 מעלות, טמפרטורה באוטו ביום קיץ חם. אם כן, לא הייתם יכולים לגעת בקופסה. בטמפרטורה כזו לא קורה דבר למוצר. שימוש בפוליפרופילן לא מצריך תוספים. המוצר יש לו אישור CE האומר שאין בו תוספים מסוכנים ונבדק שאינו מהווה סיכון לילדים. למה שיהיה ביספנול A בפלסטיק? משרד הבריאות הוציא הודעה רשמית שאין סיכון בביספנול A, רק כנראה שכחו לעדכן את הציבור. יש הרבה מאוד סוגי פלסטיק שקוף ללא הוספה של ביספנול A. במקרה זה אולי הוסיפו מעט פוליאתילן לשיפור שקיפות וגמישות. גם הוא פוליאתילן חומר פלסטי בטוח.

שלום שוב תודה על תשובתך. החשש הוא שהמוצר היה שעות רבות או ימים רבים בחום רב וכן ייתכן ש40 מעלות בשיא החום. האם הוא לא מפריש רעלים בחום ממושך? ולגבי סדקים החלקים נראים חזקים השאלה אם הוא פחות עמיד כתוצאה מזה? שאלה נוספת בנוגע לילדים, האם הזמנת בגדי ילדים מסין, תחתונים וגופיות יכוללהיות שיהיו בהם עופרת או רכיבים רעילים? והאם יש פיקוח בבגדים שמיוצרים באנגליה לעומת זה? גם אם כתוב תחת המותג שהוזמן מאנגליה שזה מיוצר בסין? שאלה לגבי עובש גם. ארון מלא בעובש, מרבד עובש לצערנו שהתגלה במטבח, הארון היה סגור רוב הזמן, האם נבגים בכל זאת משתחררים מארון סגור כשפותחים פעם ב..לנקות? וכרגע אנחנו צריכים לנקות אותו כשהילדים לא בבית. האם יספיק לקשור מטפחת לפנים, להגן על קנה הנשימה, לנקות הכל באקנומיקה ולנקות את הריצפה במטבח, לאוורר את המטבח כמה שעות- כדי שהילדים לא ייחשפו לנבגים או שהם יתפשטו מהר בחלל הבית וצריך ניקוי של כל הבית או כמה זמן צריך לאוורר כדי שפעוטות גילאי 2-3 לא ייחשפו לנבגים"? (לגבי מיגור העובש זה כבר נזמין מישהו) השאלה נקודתית לגבי הניקוי הראשוני תודה.

ענינו על השאלה הזאת כבר בסיבוב הראשון. אין סיכון גם זמן ארוך בחשיפה לחום. הבעיה לא שחרור חומרים מסוכנים כי לא משתחררים. בעיה של איכות של הווצרות סדקים מיקרוסקופיים שאתה לא יכול לראות בעין רגילה. לשאלותך האחרות הפורום לא מתיחס לשאלות כלליות. אלא לאירועים אמיתיים. אולי יש אולי אין, אין לדעת בלי לבדוק בפועל. כל הבית מלא נבגים. זה שיש עובש ועוברים לידו, פותחים וסוגרים דלת מספיק תנועת האוויר כדי לפזר הנבגים בכל בבית. מטפחת לא עוזרת להגנה מפני אקונומיקה. ולדרך הפעולה, אנחנו לא פורום יעוץ ולא נותנים יעוץ.

שלום אשמח לשאול שתי שאלות: 1. קומקום נירוסטה מוברשת שחלקו החיצוני צבעוני- האם במצב בו הקומקום מתחמם נפלטים רעלנים מהצבע החיצוני שעל הנירוסטה? כיום רוב הקומקומים צבועים ולכן אני חוששת ואין על האריזה שום דבר שמעיד על שימוש בצבעים בטוחים. שאלה נוספת לגבי סירים -ציפויי שיש/יציקת אלומיניום מצופים בכל מיני חומרי נונסטיק-האם יש סכנה להשתמש בהם? האם נפלטים בכל אופן חומרים מסויימים בחימום ועדיף להימנע ולהשתמש רק בנירוסטה? (הסירים מיוצרים על ידי חברות כמו סולתם ופוד אפיל) עדיין אין שום תו תקן על האריזות. תודה רבה על המענה!

השאלות האלה נשאלו כבר בעבר מספר פעמים. איך בדיוק יכנס הצבע מהחלק החיצוני לתוך המים בתוך הקומקום? קישוט חיצוני ואין בו בעיה לאיכות המים. ציפוי למניעת הדבקה נוח בבישול. בדרך כלל חומר לא בעיתי ומאוד יציב, כי אחרת לא יעשה את העבודה. מוצרים מחברות איכותיות יש עליהם תו תקן.

13/03/2018 | 18:42 | מאת: ליטי

שלום דר', הזמנתי מחול כרית שהתוכן שלה הוא גרגירי EPS, לפי מה שקראתי באנטרנט זה קלקר , הכרית הגיעה עם ריח של פסטיק /דבק חזק, הכנסתי אותה למכונה עכשיו , אבל ארצה לשאול האם מסוכן לשימוש? לא בריא?

קלקר בתוך כרית איננו בעיה. לפי התיאור שלך כנראה יש עוד חומרים שנותנים חיזוק וצורה לכרית. הריח איננו של קלקר אלא של החומרים האחרים. מקווה שלפי ההנחיות אפשר לכבס את הכרית, כי קלקר כשלעצמו לא כל כך עמיד בכביסה...

14/03/2018 | 09:22 | מאת: ליטי

אבל בקלקר יש סטירן שזה חומר מאוד מסוכן לא?? , והבד העוטף של הכרית הוא Spandex .אשמח לתשובתך

קלקר מיצרים מסטירן. פעם שהתהליך נגמר אין שם יותר סטירן. הסטירן ישתחרר שוב רק במקרה של שריפה או כאשר תשפכי חומצה על הכרית. מאחר שהקלקר לא חומר חזק, הוא מתפורר, גם אז לא משחרר סטירן, כנראה הוסיפו חומרים לציפוי וחיזוק שלו, כדי שהכרית תשרוד וזה הריח שאת מרגישה. הבד העוטף לא מהווה בעיה באופן רגיל.

14/03/2018 | 19:32 | מאת: ליטי

תודה על תשובותייך דר', לפי מה שעתוב הכדורים הקטנים בפנים הכרית הם מחומר EPS , לאחר הכביסה של כל הכרית נשאר פחות ריח ממה שהיה קודם אבל עדיין יש קצת , אבל עדיין ברצוני לשאול האם מסוכן? תודה רבה

כל חומר מסוכן, כתלות בכמות חשיפה, רעילות, גורמי מחלות, זמן חשיפה, רגישויות ועוד גורמים. חומר יכול שיהיה לו ריח חזק ולא נעים ויהיה ברמת סיכון נמוכה מאוד. חומר יכול שלא יהיה לו ריח בכלל או ריח נעים והוא יהיה מסוכן ביותר. ריח איננו מדד לכמות חומר או לרמת הסיכון שבו. שמחה שהכביסה עזרה. ה EPS איננו מהווה בעיה. החומרים האחרים, אין לי מושג מהם, ולכן כל תשובה תהיה לא מקצועית.

11/03/2018 | 19:12 | מאת: ארי

שלום רב לפני שנתיים חשתי לפתע לא טוב ,שנתיים לפני כן עבדתי תקופה קצרה כטכנאי מחשבים. ביצעתי בדיקות למתכות , ארסן יצא 45 כאשר הטווח 0-35 . בבדיקות שתן נוספות יצא 21 ובבדיקת שתן אחרונה לא נמצא . שאלתי האם יתכן שיש ברכיבי מחשב ארסן או מתכות כבדות שיכולות להיכנס לגוף במגע עורי? כמה זמן לוקח למתכות כבדות להתפנות מהגוף? והאם יתכן שהחשיפה היא מינימלית אולם היא הייתה טריגר שגרם ל-Adrenal fatigue .? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

רכיבי מחשב, נדיר שמכילים ארסן, ואם כן אז בכמויות קטנות ביותר ותהיה אזהרה בנושא. כך שהחשיפה אינה מהרכיבים, ובודאי לא שנתיים אחרי. התיאור שלך לא תואם הרעלה מארסן. אם עובדים עם או אוכלים מאכלים המכילים ארסן,ויש חשיפה גבוהה מופיעים סימני הרעלה די חד-משמעיים. חשיפה לכמויות קטנות, הגוף מטפל בהם ומשחרר אותם החוצה. חשיפה או הרעלת ארסן לא מוגדרת כגורם אפשרי לעייפות אדרנאלית.

11/03/2018 | 08:10 | מאת: דנה

שלום בעקבות כתבה על כך שפתלטים נמצאים במוצרחם רבים רציתי לדעת האם ייתכן שימצאו גם בבדים של ספות והאם ישנה סכנה בכך? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תלוי בסוג הריפוד, יכול שיהיה יכול שלא. השאלה כללית מדי. כל חומר מסוכן יש בו סיכון, תלוי בכמות, דרך החשיפה, זמן החשיפה לחומר רגישות לחומר ועוד גורמים משפיעים.

14/03/2018 | 14:40 | מאת: דנה

אם כך, כיצד ניתן לדעת לגביי סוג בד מסוים? האם יש בארץ ביקורת עך דברים מהסוג הזה? יש תו תקן לרהיטים?

אפשר לדעת כי הדברים צריכים להיות כתובים על תווית הבד. על היצרן לדווח תכולה של חומרים מסוכנים במוצרים. פתלטים אינם החומרים הכי מסוכנים בסביבת הקיום שלנו. עשו כתבה ופתאום כולם חוששים. אבל יש חומרים הרבה יותר מסוכנים והם חלק מהחיים. יש בקרה ותקנים לדברים שמהותיים. דברים אחרים לא בתקינה.

14/03/2018 | 21:57 | מאת: דנה

תודה על תשובתך. האם ישיבה על ספה נחשבת דרך חשיפה לחומרים?

כמו שאמרתי יש חומרים הרבה יותר מסוכנים מפתלטים בבית ובכלל בסביבת הקיום שלנו. ו... עדין לא ברור למה את חושבת שבכלל יש פתלטים בבד של הספה... וגם אם יש, החומר צריך לצאת מהבד לפני שהוא יגיע לגוף של היושב. דרך החשיפה העיקרי איננו דרך העור. עלול לגרום לגירוי בעור, אודם, אי נוחות או לתגובה אלרגית.

15/03/2018 | 08:03 | מאת: דנה

סליחה, מה הכוונה בכך שהחומר יוצא מהספה עוד לפני שמגיע לגוף? האם הכוונה שיוצא ומתנדף ולא נשאר או שבאופן קבוע יוצא לאויר?

השאלה שלך כבר לא קשורה לפעילות הפורום... צריך להבין דרך פעולת חומרים מסוכנים. יש לזה קורסים ולימודים נרחבים. השאלה שלך כנראה אין לה בסיס, כי אין שום סימון שיש פתאלטים בספה, הסיכוי לפתאלטים בבד הספה נמוך ביותר. יש הרבה מאוד סוגים של פתאלטים חלקם אין בהם שום בעיה. וגם האחרים אינם מסוכנים במיוחד. אם יש לך חומר בתוך משהו, כדי שהוא יגיע אליך הוא צריך לצאת החוצה ולבוא איתך במגע. יש פתלאטים נדיפים ויש כאלה שלא. הנדיפים יכולים לעבור לאוויר ואתם תנשמו אותם. האחרים, במגע עם הבד יש סיכוי שאולי החומר יגע לכם בעור ויגרום לגירוי. מאחר שסביר שמוכר הספה לא רוצה שתחזרו אליו כי יש גירוי בעור, במיוחד שיש הרבה מאוד חומרים אחרים ואין הכרח להשתמש בפתלאטים.

09/03/2018 | 15:58 | מאת: אליהו

שלום וברכה ד"ר.שמי קובי אני פיזויטרפיסט במקצוע שלי במסגרת העבודה יוצא לי להתשמש בלית ברירה המון באלכוהול לחיטוי הידיים ושטיפות מרובות של הידיים עם סבון מה שגורם ליובש מאד קיצוני באופן תמידי בידיים עם המון קשקשים וקילופים בעור אני משתדל להשים קרם לחות לידיים אבל לא תמיד זה עוזר חוץ מקרמים טיפוליים חזקים..2 שאלות ברשותך האם יש לך המלצה על משהו מסויים שניתן לעשות בשביל למנוע את היובש? והאם ניתן להשים קרם לחות גם לאחר ששמתי אלכוג'ל מבלי לשטוף את הידיים בינהם או הפוך להשים אלכוגל על השימוש בקרם לחות בין המטופלים ?תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

נראה לפי התיאור שלך שאתה צריך לקבוע בהקדם תור לרופא עור. נראה שעור הידיים שלך במצב קשה. חשוב לטפל שלא יתדרדר עוד. אפשר לשים קרם על אלכוג'ל. במקרה זה יש להמתין את הזמן הנדרש כדי שיהיה חיטוי ואז לשים קרם. ואפשר לשים אלכוג'ל על ידיים עם קרם. פחות יעיל, אך אפשרי.

שלום רב המחשב שלי נמצא בבית בחדרי כי אני גרה ביחידת דיור ואין לי אפשרות לשים אותו בשום מקום אחר.הדאגה שלי שהבנתי שיש במחשב שנאי ובמדפסת שלי יש שנאי וגם בראוטר יש שנאי ואני מפחדת שבלילה הם ממשיכים להוציא קרינה. אני מכבה את המחשב בלילה וגם את המדפסת וגם את הוואי פאי (הראוטר ממשיך לדלוק)אבל לא מכבה את כל המכשירים הללו מהחשמל אלא רק כיבוי רגיל. המיטה שלי מרוחקת מכל המכשור במרחק של כשני מטרים, האם אני בטוחה מקרינה? או שאני צריכה בלילה להוציא הכל מהחשמל וזהו? תודה רבה מראש על התשובה.

לא ברור לי מה החשש. על מכשיר חשמלי וכל תקע חשמלי מחובר, גם אם הציוד כבוי משחררים שדות אלקטרומגנטיים. העוצמה נמוכה ביותר ולא מהווה בעיה. אפשר להשאיר את כל הציוד דלוק, אולי חשבון החשמל יהיה גבוהה יותר, אבל לא מעבר לזה.

03/03/2018 | 22:21 | מאת: ר

שלום , בהריון .שבוע 29 . האמת שברגע שנהייתח מודעת לכך שבישול בכלים חד פעמיים מנייר כסף הוא לא בריא ,הפסקתי עם זה . עברתי לנייר אפיה ותבניות זכוכית פיירקס. היום נאלצתי להכין עוף עם תפוחי אדמה בתנור ולכסות אותו למשך שעה עם נייר כסף . טמפ 170 מעלות . מאוד השתדלתי לא להצמיד את הנייר כסף לאוכל . אחרי שעה הורדתי את הנייר כסף והמשכתי לאפות בטמפ גבוה יותר 220 למשך חצי שעה . שאלתי היא : האם זה עובר לעובר ? מה הנזק שיכול להגרם לעובר מהאלומניום שעבר מהנייר לאוכל ? וחס וחלילה על מה זה עלול להשפיע ? תודה רבה .

מה שנמצא בזרם הדם שלך עובר לעובר. כמובן, מדובר בכמויות קטנות מאוד, כל שאין מה לדאוג בשלב זה. בחיים שלנו מתכות וחומרים שונים מצטברים לנו בגוף ועלולים לגרום לפגיעות שונות. אין זה אומר שכל אחד נפגע. אבל, מי שנחשף ונמצא בקבוצת הרגישות עלול לפתח תחלואים שונים במהלך החיים. לכן, חשוב לצמצם במהלך כל החיים את החשיפה לחומרים השייכים לקבוצה זו. אחד מהם הוא האלומיניום.

26/02/2018 | 06:53 | מאת: נימן ראובן

העים פרטינקס החומר מסרטן

השאלה כללית מדי. לא מדובר בחומר, מדובר במוצר הבנוי ממספר חומרים. החומרים ברובם חומרים מסוכנים בדרגות סיכון משתנות. לדוגמא סיגריה, סיגריה אחת לא מסרטנת. אך בכל סיגריה יש חומרים מסוכנים, כולל מסרטנים בכמות קטנה.הרבה מאוד סיגריות זה כבר ענין אחר. בהתיחס לשאלתך, תלוי בכמות של פרטינקס, תלוי בהרכב המדויק של המוצר שאתה מתיחס אליו, תלוי באופן השימוש בו, תלוי בשיטת העבודה איתו ועוד.

24/02/2018 | 16:55 | מאת: חרקים במקלחת ובבית

הופיעו לאחר רטיבות כתוצאה מנזילה של דוד חימום בבוידם חרקים קטנים בין 1מילימטר ל2 מילימטר כהים עגולים ומעופפים. הם נמשכים לאור מנורות בעיקר ומספיקה נגיעה באצבע כדי לחסלם. מטרד לא רגיל. ניסינו לרסס עם חומרי הדברה שונים וללא הועיל. נא עעזרתך . בתודה.

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה קשורה לפעילות פורום זה. מסוכן להדביר כאשר לא יודעים מה עושים. רצוי לפנות למדביר מקצועי.

שלום רב, קניתי לחדר הילדים נורה פלורוצנטית. הנורה נשברה לי בעת ההברגה. ישירות לקערית שסוגרת את הנורה. רוקנתי את השברים לשקית ושטפתי מתחת לברז את הקערית. כמו כן אוווררתי את החדר. האם יש צורך בשאיבת החדר? המיטות סמוכות, האם להחליף מצעים? והאם לשטוף את הצע צועים שהיו פזורים ברצפה? קצת בלחץ ואובד עיצות....

הכוונה לנורות החסכוניות שנץהחליפו את הליבון (מין נורה עם צינורות זכוכית מקופלים שכאלה).

שום דבר מיוחד לא נדרש, רק לוודא שלא נשארו חתיכות זכוכית, כי זה עלול להיות מסוכן.

תודה, ורד מקסימה.

תודה

21/02/2018 | 14:44 | מאת: מישהי

שלום רב, הייתה אצלנו שריפה בכמה מבנים. חלק מהמקום נשרף לחלוטין ולחלק הגיע רק עשן ופיח. במשך כמה זמן אסור היה להתקרב למקום בגלל כימיקלים מסוכנים ואסבסט.במקום שאליו הגיע העשן והפיח, היו המון מוצרים מבד למכירה כמו כובעים, כריות, תיקים, בובות, ארנקים וכו'. כל המוצרים עברו כביסה ואולי ייתרמו. השאלה היא האם יש במוצרים איזשהי סכנה בריאותית של כימיקלים וכו', ואולי עדיף לזרוק אותם? תודה

אם אישרו לכם כניסה למקום כנראה האוויר כבר נקי מספיק לנשימה.ההחלטה אפשרית רק לאחר מדידות של הזיהומים באוויר. הדברים משתנים בהתאם לאירוע למקום השריפה, מזג אוויר... החלטה שלכם, לתת או להשמיד. כביסה מוציאה את רוב הזיהומים (אין יותר ריח של שריפה במוצרים?).

21/02/2018 | 13:46 | מאת: נטע

בתקרת חלל המקרוגל נחשף הציפוי המצפה את החלל. האם המיקרוגל עדיין תקין לשימוש?

מאחר שאין לי תמונה מלאה של הקורה במכשיר, המיקום שלו ועוד, יכול להיות שאין בעיה. אך, בעיקרון, אם נפגעת ההגנה של המכשיר (קילוף, לא שריטה קטנה) כנראה הגיע הזמן לרכוש מכשיר חדש.

22/02/2018 | 08:40 | מאת: נטע

המקרוגל בן 4 שנים, הקילוף הוא גדול. אין לי מושג איך זה קרה אולי מאוכל שהשפריץ ולא נוקה. השאלה היא עקרונית, אם יש לציפוי הפנימי משמעות מבחינת בטיחות או שזה רק ליופי ואפשר להמשיך להשתמש.

וכמו שנאמר קודם, אולי הקילוף לא בעיתי, אך בלי לבדוק לא ניתן לקבוע. כאשר יש קילוף יש חשש שנפגעת ההגנה. עושים את הציפוי יפה שיהיה גם אסטטי אבל יש לו תפקיד הגנתי גם כן.

21/02/2018 | 12:45 | מאת: איריס

שלום, קראתי ששימוש בנורות לד עלול לפגוע ברשתית ולשבש את פעילות השינה ועל ידי כך להוביל לסרטן. http://www.jpost.com/Health-and-Sci-Tech/Health/Study-Nighttime-LED-light-increases-risk-of-cancer https://www.news-medical.net/news/20170330/Could-light-from-LED-screens-cause-irreversible-eye-damage.aspx האם נורות לד עם אור שנוטה לצהוב בטוחות יותר? אם לא, באיזו תאורה רצוי להשתמש? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אמנם כן, תאורת לד עלולה לפגוע בבריאות על ידי שהיא משבשת את יצור המלתונין ומפריע בשינה ובתהליכים המתרחשים בשינה. החלק הבעיתי הוא האור הכחול שהוא מהווה חלק ניכר מהאור הנפלט ממנורות לד רגילות. כל מנורה שכמות האור הכחול בה נמוך יותר, מתאימה יותר.

בוקר טוב ורד קרתה סיטואציה שסיר נירוסטה 18/10 נשאר על אש קטנה מאוד בטעות במשך כמעט יומיים יש נקודה קטנה של פיחום בתחתית אך בקוטר הפנימי של הסיר שבא במגע עם האוכל אין סימן לפיחום או לשריפה האם הסיר בטוח לשימוש?

כן

19/02/2018 | 14:55 | מאת: מעיין

שלום רב. אני עומדת לקבל ראוטר למחשב להתחבר לאינטרנט. אני פוחדת מהקרינה שלו כי המחשב בחדר שינה שלי ואין לי מקום אחר לשים אותו בבית. האם זה מסוכן שהוא על שולחן המחשב לידי ושאני ישנה איתו באותו חדר? מה המרחק הבטוח להיות ממנו? תודה גדולה מהמודאגת.

בהתאם לפרסום ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות, אין סיכון בריאותי בחשיפה לשדה אלקטרומגנטי של ראוטר. אין צורך לשמור ממנו מרחק.

18/02/2018 | 00:21 | מאת: מורן

שלום! נשברה לי מנורה בחדר ממ"ד... המנורה לא הייתה בשימוש היא הייתה סתם על ארונית ... היא נפלה ונשברה... לא ידעתי שזה יכול להיות מסוכן... הרמתי אותה ויצא ממנה אבקה גם על היד שלי... ניקיתי... אחר כך קראתי שהייתי צריכה לחכות כרבע שעה ולאוורר את החדר ורק אז לנקות... כמה זה מסוכן?

הריאות שלנו לא אוהבות חומרים מסוכנים ובודאי לא אבקות שונות. רצוי תמיד כמה שפחות. משתחררת אבקה עדינה שאפשר לנשום אותה לריאות. לכן, מחכים מספר דקות שהאבק ישקע, כדי לא לנשום אותו. ומנקים, רצוי ברטוב, שלא יעלה אבק. נגעת... שוטפים ידיים.

15/02/2018 | 22:04 | מאת: שם

שלום אני עובד במפעל כימי שמתעסק בייצור דשנים, קוטלי עשבים ומזיקים ועוד. יש במפעל מערכות קיטור לתהליכים השונים. יש מקומות שיש בהם יציאה לאוויר הפתוח של קיטור (לחץ נמוך), והייתי בסמוך ליציאת הקיטור בעבודת תחזוקה קצרה שנמשכה בערך דקה אחת, הקיטור לא היה נטול ריח או "ניטרלי", היא לו ריח של חומר כימי (אני לא יודע מה בדיוק מקור הריח). אני משתמש בכל ציוד המגן שניתן לי: נעלי בטיחות, אטמים, משקפי מגן וקסדה. יש לציין שהמתקן בסטנדרטים מאוד גבוהים של בטיחות ונשמית לא נדרשת. האם הנשימה של הקיטור זה או אולי המגע עם העיניים יכול להיות מסוכן? לא הרגשתי שום בעיה של גירוי בעיניים או בנשימה, אבל עדיין קצת דואג (גם מדברים עתידיים). תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שמחה שאתה עובד במפעל מסודר, אז מקווה שדיווחת על האירוע וממונה הבטיחות, ועדת הבטיחות, נאמני הבטיחות בדקו את האירוע, ואתה קבלת הדרכה בגורמי הסיכון בתהליך אותו ביצעת. בלי לדעת מהו החומר ומהי הכמות אין שום דרך לדעת אם היתה או תהיה פגיעה. ו...נשמיות אינן מתאימות, גם לא לזמן קצר לחשיפה לאדי חומרים מסוכנים עם או בלי ריח.

שלום אני מרכזת שאלות עבורי ועבור אחותי שאנו קוראות של הפורום ומודות לך על המידע המועיל. אני מעוניינת להחליף הדרגתית את כלי המטבח לכלים של א פולטים רעלים. 1. קראתי על חברת קורנינג שמתהדרת בדירים וכלי אוכל מזכוכית בבלד ללא מתכות אבל מצד שני זה פטנט רשום של החברה ואל ברור מה זה (איזו זכוכית זו למשל ואיך היא חסינה להבדלי טמפרטורות וכו') - האם ניתן לסמוך על הצהרות חברות כאלה ולרכוש ללא סיכון את מוצריה (היקרים יש לומר)? 2. קניתי "סתם"| קופסאות אחסון מזכוכית מחוסמת ואז קראתי שבכל כלי זכוכית עבה יש עופרת שנפלטת בייחוד במגע עם מזון חומצי וכל מיני אחרים. אז מה עדיף זכוכית או פלסטיק? יש לי תינוקות וזה משמעותי3. יש לי כלי קרמיקה כוסות ספלים צלחות וקראתי שה FDA בארהב הוציאו לפני שנים הנחיה שכלמה שמיוצר מחוץ לארהב מבחינת כלי קרמיקה חשוד בציפוי עופרת בעיק רלבנה אבל גם אחרות, ושכדאי להשתשמ בו לנוי ותו לא. מאידך כשחיפשתי סימון כלשהו בכלים שנוצרו בסין על אי רעילות- לא מצאתי. האם זה אומר שכל מה שמיוצר בארהב אכן נטול עופרת ומפוקח? והאם יש חברות/מותגים שידועים בבקרה על הנושא? איזה סימון אמור להיות? 3. שאלה אחרונה לא קשורה אבל כן לענייני בטיחות. כשילדיי היו תינוקות קניתי בכל פעם מזרני שינה מספוג ממפעל ליד הבית. המזרנים היו מסריחים מאוד ריח כבד מאוד ולצמערי התינוקות שלי ישנו בהם (היו בני 4-5 חודשים) לפחות לילה אחד וכשראיתי שהריח נדבק להם לבגדים הוצאתי את המזרן לאיוורור למשך חודשים ואז החזרתי. האם נגרם נזק כלשהו? לשניהם היו עיכובים מוטוריים ושפתיים. 4. הילדים שלי ישנים על מזרנים ברצפת פרקט - שמין הסתם מכילה חומרים מעכבי בעירה - האם יש בכך סיכון מצטבר וכדאי לעבור למיטת נוער? 5. אני שוקלת אם לקנות מזרנים חדשים או להישאר עם הישנים ומשומשים (אבל ללא מעכבי בעירה למשל של איקאה) - כי לדעתי במזרנים חדשים יש הרבה חומרים של א התנדפו ואילו בישנים כבר התנדפו לאורך השנים. למשל דבק, גזים למיניהם צבע, מלבד מעכב בעירה שהבנתי שבישנים ממשיך להתנדף כל הזמן. האם אני טועה בהנחה שלי?

לקריאה נוספת והעמקה

מאחר שאתם קוראים הפורום, אתם יודעים כבר התשובות לרוב השאלות שנשאלו על ידכם. ולהזכיר, הפורום לא נותן יעוץ.

14/02/2018 | 14:22 | מאת: אפרת

שלום, האם אבקת אפייה רגילה שמכילה : עמילן, סודיום ביקרבונט וסודיום פירופוספט בעייתית לשימוש ? שמעתי שהחומרים לא בריאים האם זה נכון תודה (אופה חובבנית..)

לקריאה נוספת והעמקה

אנשים על סמך תחושות בטן מחליטים שדברים מסוכנים או לא בריאים. אבקת אפיה אחד מהדברים הכי פחות בעיתיים שאפשר למצוא בסביבת המזון שלנו. עמילן - יש בכל כך הרבה מוצרי מזון באופן רגיל סודיום ביקרבונט - סודה לשתיה, מתפרק לפחמן דו-חמצני (כמו בכל משקה מוגז) ומים. סודיום פירופוספט - חומר שהגוף שלנו צורך לצורך יצור האנרגיה בגוף. המשך אפיה נעימה

15/02/2018 | 12:34 | מאת: אפרת

תודה! משום מה היה כתוב שמכילה נגזרות של אלומניום... שמחה שזה לא כך

לאיזה צורך? בדקתי... לא כתוב, גם את לא פרטת אלומיניום. כי אין ולא היה אף פעם. אין לו שום תועלת בשיפור אפיה.

10/02/2018 | 19:42 | מאת: מרווה

שלום, היום נפל מטוס F16 קרוב למקום בו אני גרה. אח שלי ואני, ועוד רבים מהקיבוץ הלכנו לראות את ההתרחשות. היה באיזור ריח חזק, ובדיעבד הבנתי כי זהו ריחו של חומר רעיל, כנראה הידרזין... עמדנו במרחק של כ 100 מטר משם, למשך כ 20 דקות. ונשמנו את זה. האם עלי לעשות משהו? להיבדק? האם חשיפה כזו, כמו שנחשפתי לחומר, מסוכנת? בהמשך היום כאב לי הראש, אך ייתכן שזה גם תסמין של לחץ... תודה, מרווה

לקריאה נוספת והעמקה

יכולים להיות הרבה מאוד חומרים שונים אשר עברו לאוויר באזור. אם היה הידרזין היו מפנים אתכם משם מידית. המרחק עוזר מעט, אבל לא ממש כי תלוי בכיוון הרוח וכמות החומרים באוויר. אם אתם לא מרגישים טוב, מעבר לכאב ראש (לדוגמא בחילות, הקאות, סחרחורות ועוד) ללכת לחדר מיון.

10/02/2018 | 20:12 | מאת: מרווה

שלום, תודה רבה על התשובה. מקווה לימים שקטים ובריאות... מרווה

10/02/2018 | 20:15 | מאת: מרווה

שלום, רק רוצה להוסיף כי כשהגעתי לא היה באיזורנו כוחות משטרה. כשהם הגיעו, אכן פינו אותנו, אמרו להתרחק ומהם הבנתי שהחומר רעיל. עדיין, ללכת להבדק רק אם מופיעים תסמינים ברורים? האם זה עשוי לגרום לפגיעה בתווך הארוך? תודה, מרווה

מבדילים בין מצב של הרעלה - התפתחות תסמינים מידית עד מספר שעות - במקרה זה פניה לטיפול רפואי אם היתה חשיפה מזדמנת חד פעמית לכמות קטנה, זה החיים. כל הזמן אנחנו נחשפים. בגוף יש לנו מנגנוני הגנה שמטפלים בסילוק החומרים ומזעור השפעתם. עדין, יכול להיות מצב שהגוף לא מצליח, ואז עלולה להתפתח מחלה. מאחר, אם בכלל נחשפתם, מדובר בכמות קטנה, אין שום דרך לבדוק ואין גם מה לעשות.

08/02/2018 | 19:14 | מאת: דקלה

שלום, ביום שני האחרון רכשתי פוף לביתי התינוקת (בת חודש וחצי) מכיוון ששמעתי שעירסול בפוף מצויין בגיל הזה. כאשר הוצאתי את הפוף מהשקית היה לו ריח חזק של דבק מגע, התקשרתי ליצרן והם אמרו לי שזה לא מסוכן ושאוכל להשתמש בו והריח יעבור תוך מספר ימים. הורדתי את הכיסוי ושמתי את הפוף לאיטו אור במרפסת במשך יומיים אך עדיין יש ריח. האם באמת הריח לא מסוכן לביתי? האם להחזיר את הפוף?

08/02/2018 | 21:03 | מאת: דקלה

חידוד לשאלתי, האם ניתן להניח את התינוקת על הפוף כל עוד יש בו ריח?

בבית יש הרבה חומרים שנפלטים מהריהוט וציוד הנמצא בבית. לא לכל דבר יש ריח וחשוב מאוד לאוורר הבית שלא יצטברו חומרים מסוכנים. לגבי הפוף, ולכל מוצר שיש לו ריח לא נעים, לאוורר עד שהריח יעלם. יום-יומיים, ולפעמים חודש. לשיקולך, אם להחזיר, או לחכות שהריח יעלם. עצם ריח לא בהכרח מסוכן, בלי לדעת מה החומר אי אפשר להגיד בודאות. כאשר מדובר בתינוקת קטנה כל כך, לא להניח אותה על הפוף. המערכות שלה עדין לא יכולות לטפל בחומרים, גם אם הסיכון בהם קטן מאוד.

03/07/2019 | 09:18 | מאת: אילה

קרה לי אותו הדבר.. בתוך הפוף אצלי יש קלקר..האם זה חומר בעייתע?

08/02/2018 | 18:03 | מאת: אייל

שלום ד"ר, במסגרת עבודתי כמהנדס, אני מבקר ומסייר במפעלים תעשייתיים שונים מדי שבוע. לעתים, נתקל בריתוכים שמתבצעים בסביבתי הקרובה (לעתים מטרים בודדים), ברעש חזק של ניסור מתכת/פעולה של מכונות רועשות. כמובן שברגע שקורה שבטעות אני מביט על ריתוך, אני מיד מסיט את המבט ומתרחק ככל האפשר. במקרה של רעש חזק, משתדל להתרחק ממקור הרעש (לעתים בלתי אפשרי להתרחק מיד אבל דואג להתרחק מהר ככל האפשר). מדובר על מקרים נקודתיים של שניות (במקרה של רעש, יכול להגיע לדקה-שתיים). האם יש באפיזודות כאלה סיכון ממשי לעיניים/לשמיעה? האם מבט קצרצר (כחצי שנייה) לכיוון הריתוך מסוכן? האם דקה - שתיים של רעש ממסור ממספר מטרים מסוכן? חייב לציין שהנושא מעסיק ומדאיג אותי ואודה מאוד לתשובתך, תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בודאי שכן. אם אתה עובד כעמצאי אתה צריך לדאוג לרכישת ידע וציוד מגן אישי להגן על עצמך. אם אתה שכיר, מקום העבודה שלך צריך לתת לך הדרכה בסיכונים הבטיחותיים והבריאותיים שיש במקומות אליהם אתה מגיע ולספק לך ציוד מגן אישי מתאים. ו... כאשר אתה מגיע למפעל, המפעל צריך להפנות את תשומת לבך לגורמי הסיכון בסיסת העבודה שלך. להראות לך את השילוט שמגדיר את אזורי סיכון הרעש והריתוך, ולוודא שאתה משתמש בציוד מגן אישי אם נדרש. לגבי רעש. כל רעש שהוא מעל 85 דציבל כבר עלול לגרום לפגיעה בשמיעה. הפגיעה בשמיעה הנה פגיעה מצטברת, לאט לאט עם השנים. אבל, אם החשיפה לרעש בעוצמה גבוהה, הפגיעה יכולה להיות חמורה ואקוטית. כמובן, שיש לבצע בדיקות ומדידות כדי לדעת איך לפעול. ברעש ובקרינה של ריתוך כמובן שככל שהמרחק גדל הסיכון יורד, השאלה אם יורד לרמה בסיכון נמוך, ואת זה ניתן לדעת רק עם ערכים נמדדים. לגבי פגיעת ריתוך. כל חשיפה עלולה לפגוע בעין. לכן, רתכים משתמשים במסכה גם בשביל לעשות נקודה. הפגיעה יכולה להיות בקטנה או באופן משמעותי. פגיעות עיניים מריתוך הנזקים מצטברים, לדוגמא. כוויות, צלקות, קטארקט ועוד

09/02/2018 | 16:18 | מאת: אייל

תודה על המענה. סביבת העבודה שלי לא מוגדרת לאזור מסויים, אני מסייר עם אנשים ברחבי המפעל, עוברים בין חדרים שונים, שום דבר לא יכול להכין אותי או אדם אחר למה שאני אראה בפתיחת הדלת או בתחזוקה של מתקן מסוים, אם מישהו מרתך שם אז יש מן הסתם סיכון שאחשף לרגע אחד לריתוך, זה לא שאני מודע מראש ששם מרתכים, אחרת מלכתחילה לא הייתי נכנס. בנוגע לרעש, אני מדבר עם אנשים ולכן אטמים זה משהו שהוא בעייתי (מעבר לכך שגם אם נקודתית אני רוצה לשים אטמים, לוקח בערך דקה להוציא אותם ולהכניס בצורה נכונה לאוזן, שוב, גם כאן, אין לי הכנה מוקדמת לעניין).

קצת אכזבת אותי. חשבתי שכתבת שהנושא מטריד וחשוב לך. כל מה שכתב הפעם הוא תרוצים של ארגונים ואנשים למה לא להשקיע ולמה לא לטרוח כדי להגן על בריאותם ובריאות האנשים שסביבתם. גם אני וגם מאות קולגות שלי מסתובבים בסביבת עבודה משתנה. רעש. אזורי רעש צריכים להיות מסומנים, גם אם לא כל הזמן רעש שם. יש עשרות דרכים להתריע על רעש כאשר הוא מתחיל וכאשר הוא נגמר. לא הפתעה. ואם יש רעש לא חייבים אטמים, יש גם אזניות. ואם עוצמת הרעש כזו שאתם צריכים להסיר אטמים כדי לשמוע, אומר שהרעש שם ברמה מסוכנת. אז, לא מדברים שם. מדברים אח"כ, באזורים מוגנים מרעש. שוב, דורש התארגנות ומאמץ, או להפגע בריאותית ולפגוע גם באנשים אחרים. וכאשר מדובר בריתוך אותו הדבר. עשרות דרכים להתריע ולהזהיר. אתה חושף אנשים שבכלל לא מודעים לסיכונים? עברה קשה. תזהרו שם מתביעה של מישהו אם יפגע. אין דבר כזה שאין ברירה או אין מה לעשות. יש שיטות רבות ומגוונות שמתאימות לתהליכים משתנים למנוע חשיפה. נכון, דורש השקעה של חשיבה, זמן ומשאבים כדי למנוע חשיפה ופגיעה.

11/02/2018 | 18:54 | מאת: אייל

אני חושב שאת לא הבנת, אין לי שום קשר למפעלים, אני לא בעל תפקיד שם, אני מחברה חיצונית שמגיעה לשם, המפעלים הם אלה שלא דואגים כפי שציינת לבריאות העובדים שלהם, אין לי שום סמכות במפעלים אלה ואני לא מועסק על ידם, סה"כ אורח שלהם. אם הייתי בעל תפקיד במפעל, מבטיח לך שהוא היה הבטיחותי ביותר... זה שאת רושמת שאזורי רעש צריכים להיות מסומנים ושריתוך צריך להיות מאחורי פרגוד זה נהדר, הלוואי שזה היה כך, אבל רב המפעלים בישראל שיצא לי לראות (קטנים וגדולים) לא עושים זאת.

לצערי אני חושבת שהבנתי טוב מאוד. אני מכירה מאות מפעלים, ומסתובבת ברבים מאוד ולא עובדת שלהם. אני מכירה מאות עובדים שנמצאים בשטח כחלק מתפקידם. האחריות לא נעלמת רק כי העובד בשטח. גם אם רוב המפעלים עבריינים, לא אומר שאנחנו צריכים להיות גם כן עבריינים. יש חוקים במדינה. גם אם אתה אורח מזדמן, כמו שכתבתי בתשובתי הראשונה 1. אחריות המעסיק שלך לוודא שבזמן שאתה בשטח אתה לא נפגע. לכן, לתת לך הדרכה בהתאמה ולספק לך ציוד שאולי תזדקק לו. זה שאתה בשטח שלא באחריות המעסיק שלך לא מוריד מהאחריות שלו לדאוג לבריאותך. 2. המפעל אליו אתה מגיע חייב לעשות לך הדרכה ולוודא שאתה לא נפגע במהלך שהותך שם. וכן יש לך זכות לדרוש שלא תפגע בעבודה בשום מקום.

שלום אנחנו גרים בבית פרטי בשכירות בעמק חפר. לקראת שנה הבאה מחפשים לקנות/או להשכיר בית פרטי אחר באזור. אני משתדלת לנהוג לפי ככלי זהירות מונעת - מתרחקת מקווי מתח גבוה, אנטנות סלולריות, מקפידה לאוורר את הבית וכו. רק לאחרונה נודע לי על בעייתיות אפשרית של בלוקי פומיס וגם של בלוקים שחורים. האם כדאי להימנע מקניה של בית שבנוי מבלוקי איטונג סוג פומיס או שאישור של תקן קרינה יספיק? האם זה נכון שרק בתים פרטיים בנויים מהבלוקים הללו ובתים על קומות נבנים מבלוקים לבנים שהם בטוחים יותר?

לקריאה נוספת והעמקה

הפורום איננו מייעץ, אלא נותן תשובות לשאלות בנושאי הפורום. בלוקים לבניה חייבים לעמוד בדרישות התקנים המוגדרים. המפעלים יש להם האישורים, ולפני אכלוס גם הקבלן/יזם מבצע הבדיקות להראות עמידה בתקנים. כך שלא משנה איזה בלוק, הוא חייב לעמוד בדרישות התקינה, בבתים פרטיים ורבי קומות.

30/01/2018 | 14:09 | מאת: ליאל

היי. היום במהלך הבישול הרחתי ריח של פלסטיק שקוף הבנתי מיד שזה מהידיות של הסיר שהן מפלסטיק ..(הסיר עצמו מנירוסטה ) כנראה כי הלהבה היתה גבוהה מדי ..האם במצב כזה מותר לאכול מהאוכל שבושל ?

ידיות של סירים אינן עשויות פלסטיק. הן עשויות מחומרים עמידים בטמפרטורה של הבישול. לפעמים החימום גבוה יותר אז הן קצת נשרפות. האדים של השריפה עוברים לאוויר, לא לתוך האוכל. אפשר לאכול ללא בעיה. מהו ריח של פלסטיק שקוף?

30/01/2018 | 20:54 | מאת: המשך

הכוונה פלסטיק שרוף * לא שקוף ! אין בעיה אבל גם אם המכנסה של הסיר היה פתוח? האדים הרעילים לא נכנסו לתוך התבשיל ?

לא נכנסים. אדים עולים כלפי מעלה, כמו האדים של המים כך גם גזים אחרים, עולים כלפי מעלה, לא יורדים לתוך התבשיל. ולהדגיש ידיות של סירי נירוסטה אינן עשויות מפלסטיק.

30/01/2018 | 13:21 | מאת: רוני

שלום רב אני חושבת לרכוש דירה בקומה שניה. המרפסת יוצאת ממש מעל כביש של מכוניות ואוטובוסים. עד כמה מגיע זהום של הגזים שהם פולטים לקומה השניה? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בשאלה שלך אין מספיק מידע כדי לתת תשובה חד משמעית. לצורך חישוב של כמה יש לבצע מדידות. גזי פליטה של מכוניות הם גזים, לכן הם יגיעו לכל הקומות.

06/02/2018 | 13:03 | מאת: רוני

תודה רבה אז אם הבנתי נכון מתשובתך. קומה שניה או רביעית לדוגמא זה אותו זיהום אויר שמגיע לסלון? הגובה לא נותן יתרון לאויר נקי יותר בכלל? תודה

לא זה מה שאמרתי. צריך לבצע מדידות כדי לדעת מה רמת הזיהום שמגיע לכל דירה. תלוי במשתנים רבים.

29/01/2018 | 22:57 | מאת: ליאור

האם מותר לקבע בלון הליום לקיר (בחנות ממתקים, לצורך מילוי בלוני הליום), בצמוד לארון חשמל?

30/01/2018 | 06:12 | מאת: ליאור

הכוונה היא למיכל (בלון) הליום דחוס לצורך מילוי בלוני הליום של ימי הולדת וכדומה)

אם הגליל מעוגן לקיר כנדרש, ויש לו ווסת לבקרת המילוי לא צריכה להיות בעיה. הליום איננו דליק ואינו רעיל. ללא אוויר הוא גורם לחנק. במקרה שריפה יש לקרר אותו כי כל מכל בלחץ עלול להתפוצץ בחימום יתר.

31/01/2018 | 00:44 | מאת: ליאור

תודה רבה

29/01/2018 | 14:01 | מאת: נאוה

האם מסונתן החלודה שנוצרת בתחתית הקומקום לשתיה חמה? כיצד ניתן להפטר ממנה...

לקריאה נוספת והעמקה

בהנחה שזה חלודה, אז זה ברזל שעבר חמצון. הגוף שלנו זקוק לברזל לתפקוד ולכן לא מהווה בעיה. לא ניתן להפטר ממנו, הוא חלק מהחומר שבונה את הקומקום.

25/01/2018 | 08:53 | מאת: ליאל

היי רציתי לדעת מבחינה בריאותית איזה קרש חיתוך עדיף מעץ או מפלסטיק ? שמתי לב שתמיד יוצאים סיבים כאלה מהקרש חיתוך ...כתוצאה מהסימני חיתוך ...

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה קשורה לפורום בישול ולא לנושא פורום זה. הפורום איננו ממליץ. החלטה היא שלכם במה להשתמש. פלסטיק או עץ, מה שקל לניקוי שלא יצטברו זיהומים.

21/01/2018 | 13:51 | מאת: עינת

שלום לך, בהמשך לשאלותי לגבי בטיחות שימוש מבחינה בריאותית בספריי סיליקון למסלול הליכה שנמצא בחדר השינה. קניתי עכשיו ספריי חדש והוא מכיל: NAPHTHA , PRTROLEUM, HYDROTREATED LIGHTׂ האם בחומרים אלה יש משהו מסוכן לבריאות? בהתחשב בזה שאני מרססת ההליכון שנמצא בחדר השינה . תודה על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

אז, החומר החדש הרבה פחות טוב מהחומר הקודם. החומרים שיש במכל כנראה לא מכילים סיליקון, שהסיכון בו הרבה יותר נמוך מהסיכון שיש בחומרים בתערובת החדשה. לא טוב לנשום אותם, הם כמו נפט, בנזין, נפטא, כך שלאחר שאת שמה אותם חשוב לאוורר היטב את החדר. השמן שנשאר לא בעיה, כי לא נדיף. החומרים בתערובת הם גם דליקים, אז להזהר מכל סביבה דליקה.

תודה רבה על תשובתך, אנסה להשיג חומר שרשום עליו שמכיל סיליקון

עינת לא זה מה שאמרתי! את שאלת בהתחלה וגם הפעם לגבי ספריי סיליקון. ההרכב שפרטת הפעם לא מכיל סיליקון, לכן תשובתי כי שאלתך היא לגבי ספריי סיליקון (בשם השאלה שלך). לקנות סתם ספרי כי מכיל סיליקון לא עושה אותו אוטומטי טוב יותר או מתאים יותר. גם ספרי סיליקון יכול להכיל הרבה חומרים נוספים מלבד הסיליקון. כל חומר אין הכללות, כל תרסיס לגופו. תלוי במכלול השלם.

הבנתי, תודה רבה על תשובתך , הסיוע והתשובות המפורטות לא מובן מאליו, תודה רבה עינת

בבקשה

21/01/2018 | 11:33 | מאת: לירון

היי שבוע טוב . 1. בעלי מקפיא לחמניות עם שקיות רגילות של הסופר יש עם כך בעיה ? 2. אני מעוניינת להקפיא בשר וכו בקופסאות..אפדר בקופסאות פלסטיק רגילות או יש קופסאות מיוחדות להקפאה ? יש איזה סימן שאני יכולה לראות על הקופסאות באם מתאים להקפאה ? 3. יש בעיה להשתמש בסירי נירוסטה שיש עליהן שריטות? בעלי מערבב ומוזג עם כפות מנירוסטה ששורטות את הסיר ...

אין שום בעיה לאחסן במקפיא בשקיות נילון או בכל סוגי קופסאות פלסטיק. הסימונים על קופסאות הן מבחינת עמידות הקופסא לקור לא בגלל בעיה במגע עם האוכל. כי יש סוגי פלסטיק לדוגמא שהופכים שבירים בהקפאה. וגם אין שום בעיה להשתמש בסירי נרוסטה עם שריטות.

18/01/2018 | 13:55 | מאת: מאיר

שלום וברכה...קרה לי מקרה מוזר אצלי בבית הגיע טכנאי גז וסידר את הכיריים לאחר שסיים הוא אמר לי שנפצע ביד וראיתי שכל הכפתורים וחלק מהארון היו סימני דם שלו...שאלתי היא אם ניקיתי עם מגבונים של אלכהוהול שמוכרים בסופרפארם את סימני הדם זה מספיק או שצריך פעולת חיטוי יותר יסודית?תודה רבה

היה מספיק ניקוי בסיסי עם מים וסבון.

17/01/2018 | 18:34 | מאת: רוני

שלום, רציתי לדעת האם יש סיכון/חשש במידה ומנקים את השפתיים בסיום ארוחה עם מגבון (כמו זה שמחלקים במסעדות) ואז שותים משקה כלשהו? האם המעט חומר שאולי נכנס לפה יכול להזיק? אשמח גם לדעת את התשובה במקרה של קרם ידיים, במידה ואני שוטף ידיים ואוכל אבל מן הסתם מעט מקרם הידיים נשאר עדיין על הידיים, מזיק? תודה רבה

מגבוני מסעדות אמורים להיות עם מאושרים למזון ומכילים חומרים המותרים למזון, כמו מים, מעט חומר טעם/ריח. קרם ידיים גם כן מחומרים מותרים לשימוש לאנשים. כמות אפסית לא תגרום לפגיעה, בהנחה שאתה לא אלרגי לחומרים.

14/01/2018 | 10:21 | מאת: נוי

היי האם זה נכון שקרינה מהנייד בתוך רכב יותר חזקה ואף מזיקה ? אני נוהגת בדרך כלל לפני שנכנסת לרכב לכבות את האינטרנט ולאנשים זה מוזר ששומעים שזה מה שאני עושה . מה דעתך ?

היתרון היחיד והחשוב מאוד בכיבוי המכשיר בכניסה לאוטו שאת מרוכזת בנסיעה ולא מתעסקת בו. מעבר לזה החברים שלך צודקים.

12/01/2018 | 12:33 | מאת: לירון

היי אתמול הוצאתי את החלקים של הכיריים כדי לנקות . השרתי אותם בקערה עם מים וסבון למחרת ראיתי שיש על החלקים מלא כתמים של חלודה כתמים כתומים כאלה. האם מותר להמשיך לבשל עם החלקים האלה ? האם זה שנגעתי בחלקים החלודים ושטפתי אותם ייכול לגרום לי לסיכון ? אני בהריון ומאוד חוששת.

לקריאה נוספת והעמקה

אז מה? קצת חלודה. לא קופץ מתוך הכיריים לתוך הסירים. וגם אם כן, תוסף ברזל זמין.

12/01/2018 | 12:23 | מאת: אביגיל

הקיר של משפחתון שראינו צמוד לארון שעוני חשמל( שני שעונים ). האם הקרינה מהארון בעיתית? עד לאיזה מרחק, לערך?

אין שום דרך לתת תשובה לשאלה זו. אין מספיק נתונים.

12/01/2018 | 00:10 | מאת: מירה

שלום רב, נשבר לי אתמול מדחום כספית על השטיח בחדר שינה (שטיח מקיר לקיר), לאחר שנגעתי בכדוריות קצת שאבתי אותם בשואב ידני (שואב קטן אך חזק של דייזון). את השואב רוקנתי לפח אשפה. אחר כך קראתי שעשיתי טעות איומה ושאסור לשאוב את הכספית כי היא מתאדה בשאיבה. שאלתי היא מה לעשות כעת - האם השאיבה הספיקה או שאני צריכה לנקות עוד את השטיח. ואם כן איך? יש לי תינוק בן 13 חודשים שזוחל ועוד שני ילדים שנכנסים מדי פעם לחדר לצפות בטלוויזיה. שאלה שניה- האם תוך כדי שאיבה שאפתי את הכספית? אני מניקה ואני חוששת שבני ינק חלב מזוהם. האם להפסיק להניק? לפנות לרופא ילדים? שאלה שלישית - מה לעשות עם השואב? אני צריכה לזרוק אותו. כרגע השארתי אותו מחוץ לחלון. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שאיבה עם שואב זו הדרך המתאימה לבתים פרטיים. חבל רק שזרקת לאשפה רגילה, ולא לתוך שקית כפולה ולהעביר לקופת החולים לפינוי, כי עכשיו הכספית עברה לזהם את הסביבה. אפשר להשתמש בחומרים לתהליך, אך הם מסוכנים ולא מתאימים לשימוש לאדם רגיל. אם את חוששת שאולי נשארה כספית אפשר לחזור על תהליך השאיבה, אפשר להעביר השטיח לניקוי במכבסה, ולהגיד להם שנשבר עליה מד-חום. מאחר שעכשיו חורף הכספית פחות מתנדפת. אבל, אם יש לך חששות תשאלי את הרופא שלך. תנערי טוב את השואב לתוך שקיות נילון גדולות ושקופות (שקית בתוך שקית, ומספיק גדולות לשואב). אם את רואה טיפות כספית לפנות השקיות לקופת החולים, או למקום מתאים אחר (אפשר להתקשר למשרד להגנת הסביבה באזור שלכם). אם לא יוצא כלום כנראה אין שם יותר כספית.

ערב טוב לך ורד .יצאתי מהבית לכיוון פח הזבל ונתקלתי בפח החומצה הרמתי אותו והפח נפתח ואז האדי החומצה עלו למעלה ונשמתי איזה לשניות והרגשתי לא טוב הנחתי את הפח בחזרה והזעקתי מישהו שיקח אותו האם זה יכול לפגוע באיזה איבר בגוף בכלי הנשימה או במוח או בכול מקום בגוף.אשמח לקבל תשובה. תודה לך ורד.

חבל שאנשים שמים פסולת חומרים מסוכנים בפחי אשפה. במקרה זה מדובר בחומר בסיכון נמוך יחסית, חומצה אצטית הנה חומץ, החומר שמשמש לעשות חמוצים, לנקיונות. מניחה שאתה כבר מרגיש טוב. אם לאו, תפנה לקבלת טיפול רפואי.

10/01/2018 | 00:11 | מאת: ליאת

היי ותודה על הפורום המדהים הזה. יש לי תנור עם ציפוי שחור. שמתי לב שיש עליו שריטות , האם בטוח להמשיך להשתמש בו בתנאי שהאוכל על תבנית ולא נוגע בציפוי? האדים לא משחררים רעלים לתוך האוכל ?

התנור עשוי מתכת או חומרים שילוב עם חומרים מרוכבים או זכוכית. המתכת והחומרים האלה עמידים בטמפרטורות גבוהות, לכן, אין מעבר של חומרים לאוויר ולכן אין בעיה עם התבשלים.

08/01/2018 | 00:05 | מאת: ליאור

יש לי בחדר שינה פרקט למינציה (עץ מלמטה, פלסטיק למעלה), חשבתי לרסס עליו על השכבת פלסטיק העליונה לכה פוליאוריתנית, זה פשוט גורם לזה להיראות טוב יותר (עשיתי נסיונות על חתיכה אחת מחוץ לבית), השאלה היא מבחינת הבטיחות האם לאחר התקשות יש בעיה לשהות בחדר שמא עדיין יופרשו כימיקלים לא טובים לאויר? תודה רבה :)

פרקט משחרר חומרים מסוכנים לאויר (בכמויות קטנות מאוד, ואוורר של החדר מספיק כדי לטפל בבעיה הזאת). ציפוי סופי של פוליאוריתן איננו פולט חומרים מסוכנים (מלבד כמויות קטנטנות, כמו שנאמר קודם). פוליאוריתן מסוכן בשני מצבים. בשלב הראשון בו נוצר הפולימר. אז יש שחרור של חומרים מסוכנים שאין לנשום אותם. מצב שני הנו מצב שריפה או תהליכים חמים מאוד (לדוגמא ריתוך).

11/01/2018 | 01:02 | מאת: ליאור

תודה רבה מהי תדירות האוורור המומלצת? פעם ביום למשל, זה יספיק? (עכשיו חורף, ושומרים סגור בדרך כלל)

לפי הנחיות משרד הבריאות, לאוורר כל יום, קיץ וחורף. הם לא מגדירים זמן אוורור.

29/01/2018 | 23:01 | מאת: ליאור

תודה רבה ד"ר ורד

04/01/2018 | 22:18 | מאת: מיכל

שלום, קראתי שנוכחות של עובש על קירות הבית, וחשיפה קבועה ומתמשכת של אדם לנשימה בסביבה של עובש ופטריות, עלולה לגרום לנזקים נוירולוגיים, בין השאר לרעד, ואף למחלת פרקינסון. האם ידוע לך משהו על כך ? ואם כן, האם הנזק הוא הפיך ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

עובש גורם בדרך כלל לבעיות נשימה ובעיות אלרגיה לרגישים. אנשים ללא רגישויות כמעט ולא מושפעים. לגבי בעיות נוירולוגיות כפי שתארת אין דיווחים. מלבד במצבים של עובשים פטוגניים שאז אפשר לזהות התנהגויות חריגות שעוברות לאחר סילוק החשיפה לעובש.

04/01/2018 | 10:42 | מאת: שרון

ביקרתי במשפחתון שהינו הרחבה של בית קיים, כך שהמבנה שלו סמוך לכבלי החשמל שעל המדרכה (מניחה שמדובר בתייל אווירי מבודד על עמוד). האם הקרינה מאותם כבלים עלולה להיות בעייתית בתוך המשפחתון ? כמו כן, הוא צמוד לארון של השעוני חשמל. האם גם ממקור זה עלולה להיות קרינה בעוצמה גבוהה ?

לקריאה נוספת והעמקה

אין מספיק נתונים לתשובה.

04/01/2018 | 14:33 | מאת: שרון

תייל החשמל והתייל של בזק יושב על גג החדר של המשפחתון (שאינו גבוה במיוחד), הארון של השעוני חשמל צמוד לקיר המשפחתון. מדובר בתייל בצבע שחור, שלמיטב הבנתי הוא תייל חשמל אווירי מבודד.

שוב, צבעים ונראה שאינו גבוה אינם נתונים. תפני לרשות המקומית או למחלקת החינוך.

02/01/2018 | 14:23 | מאת: חגית

שלום, האם במלח רגיל יש חומר רעיל?? e-535 האם כדאי לקנות מלח מיוחד אטלנטי למשל? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

מלח הוא מלח. תלוי במקור ההפקה הוא יכיל כמויות זניחות של חומרים שונים. אין להם משמעות בטעם או בבריאות, אבל מוכרים אותם במחיר יקר, כי מלח הוא רק מלח. מאחר שמלח הוא אבקה שסופגת את לחות האוויר, המלח בשקית/בקופסה הופך לגושים. לשם כך מוסיפים חומרים בכמות קטנה מאד למנוע את הווצרות הגושים. התוספים האלה מוגדרים תוספי מזון ומותרים לשימוש במוצרי מזון, מוצרי קוסמטיקה, תרופות. כך הוא גם E535 ממש לא רעל.

01/01/2018 | 23:10 | מאת: יעל

רכשתי מנורת עמידה לחצר כעמידת מים. בדיקת החשמלאי גילתה שאין לה הארקה, וכן, שהשקע הוא רגיל ואינו מוגן מים. מהחנות אינם מוכנים לתקן וטוענים כי ככה זה הגיע מחו״ל. מה אני יכולה לעשות כנגד זה? מה מחייב אותם לעמידה בתקן?

יש מערכות ללא הארקה כי יש להן בידוד כפול וזה תקין. לא יודעת מה יש לך ביד. אולי תקין אולי לא. אם בעיה של צרכנות תפני לפורום צרכנות.

קניתי אתמול ראש לDE RAZOR (מכשיר גילוח כמו פעם שהיו מכניסים בפנים סכין ומתגלחים...) מיד שנייה ואני צריך לחטא אותו. אני מחפש חומר שיחטא אותו 100 אחוזים לא פחות כי איני מתפשר על היגיינה. שמעתי על שלושה חומרים שמחטאים: ספטל סקרב, הנוזל הכחול של Barbicide וסבון הכלים האנטי בקטריאלי של פיירי שמוכרים אותו ליד הבית והוא הזול מכולם והחברה טוענת שהוא מחסל 99.99 מהחיידקים שנמצאים על הספוג (איני יודע אם הוא מתאים לחיטוי כלי גילוח...) ומגן עליו 24 שעות... השאלה שלי היא איזה חומר לקנות (אני לא צריך בקבוק גדול מאוד כי בסך הכל אני מחטא את כלי הגילוח ולא יותר...)? אשמח מאוד אם תוכלו לעזור לי :) שיהיה לכם יום טוב :)

לקריאה נוספת והעמקה

יש הרבה חומרי חיטוי לגורמים ביולוגיים מסוכנים. אלכוהול 70% ומעלה חיטוי במים רותחים חיטוי בקיטור חיטוי ביוד חיטוי במי חמצן חיטוי באקונומיקה (היפורלוריט) ספטול (נדרש אישור רוקח לרכישה) ויש עוד רבים. סבון כלים? חיטוי של זיהומי כלים ממש לא הזיהומים שאתה חושש מהם.

24/12/2017 | 06:31 | מאת: גיא

שלום ד"ר, האם בליעת חתיכה קטנה של נייר כזה מסוכנת/מזיקה? תודה רבה ושבוע טוב.

חתיכת נייר, לא יותר. תצא דרך מערכת העיכול.