פורום בטיחות גהות ואיכות

3083 הודעות
2159 תשובות מומחה

מנהל פורום בטיחות גהות ואיכות

03/10/2018 | 08:13 | מאת: ליאור

שלום, אתמול הייתי בחתונה וליד רחבת הריקודים היה מכשיר שמקרין מעין קרני לייזר ירוקים (או שאולי לא מדובר בלייזר) לכיוונים שונים, הקרניים היו מכוונות גבוה, מעל לגובה האנשים אבל כשהסתכלתי לכיוון פתח המכשיר, (קשה לפספס, הוא היה ממש במרכז), ראיתי מעין אור חזק מרוכז או את מקור האור של הקרניים, לא הסתנוורתי אבל היה ברור שזה אור ממוקד חזק, יש בכך סיכון לעיניים? האם מותר להסתכל לכיוון אור מרוכז במידה והקרניים לא פוגעות בעין? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יש מכשירים שהם לא לייזר, לדים לדוגמא,שעושים משחקי אור כאילו לייזר ואז לא בעיה. בהנחה שמדובר במכשיר לייזר, כן, קיימת סכנה ממשית לעיניים של החוגגים. אם מסתכלים למרכז מקור לייזר כזה, יש סכנה לעיניים! אם היתה פגיעה, מרגישים אותה מיד או קצת לאחר מכן. חלק מהסימנים הם אי נוחות בעין, דמעות, רואים מטושטש עד לא רואים בכלל. אם יש חשש לפגיעה לפנות מיד למיון עיניים, ולברר עם מארגני החתונה אם היה מכשיר לייזר או מכשיר אחר.

03/10/2018 | 18:36 | מאת: ליאור

תודה, כלומר במידה ואכן מדובר בלייזר אמיתי, קיים סיכון גם אם הקרניים לא מכוונות לעיניים? רק ממבט לכיוון מקור האור? גם אם לא מרגישים סינוור?

בהנחה שמדובר במכשיר לייזר. פגיעה בעין לא קשורה לסינוור. סינוור הוא דבר הפיך. אי נוחות זמנית שעלולה להיות מסוכנת אם לדוגמא אתה נוהג באוטו ועלול לאבד שליטה. פגיעה בלייזר בעין עלולה להיות חמורה ביותר. מבט מהצד הוא לא לאורך מסלול הקרן, ולכן לא בעיתי בעוצמות נמוכות. קרן לייזר נעה בקווים ישרים. מסוכן במבט ישיר לתוך מקור הקרן, ומסוכן בהחזרות של הקרן בקווים ישרים ממשטחים מבריקים וחלקים. להדגיש שוב! אם נפגעים בעין מרגישים. מידית או תוך מספר שעות יש הפרעות בראיה.

03/10/2018 | 20:42 | מאת: ליאור

תודה רבה

16/04/2019 | 22:49 | מאת: רן

הוא שואל אם הקרניים בפירוש לא נעות לכיוונו אבל עדין הוא מביט למקור האור, האם גם בכך יש סכנה? (הקרן לא פוגעת בו או בעינו הוא מביט רק למקורה).

02/10/2018 | 12:00 | מאת: שני

שלום, בדירתנו הוסר צינור מתחת לכיור באמבטיה והפתח המוביל לביוב נותר פתוח..בתוך חדר האמבטיה הייתה צחנה עם ריח ביוב שהגיע גם לרחבי הבית. עד שזיהינו את מקור הריח עברו מספר ימים, כעת אנו מנסים לתקן את הבעיה. בבית תינוק ואנחנו מוטרדים מעניין החשיפה שעבר, האם זה משמעותי מספר ימים של ריח חזק? או שמדובר בחשיפות ארוכות יותר? מה ההשלכות הבריאותיות הידועות של כזה אירוע? האם תודה

לקריאה נוספת והעמקה

סיכוני ביוב עיקריים של גורמים ביולוגיים שכנראה לא בעיה מבחינתכם כי כולכם מרגישים טוב וסיכון כימי של גזים שיוצאים מהביוב, חלק מהריח שהרגשתם. היופי הוא שמרגישים את הריח כבר בכמויות מאוד קטנות, שלא נעים לנו אך עדין לא מסוכנות. במקרים שיש כמות גדולה ההשפעה די מידית (דקות-שעות) כולל הקאות איבוד הכרה עד הסוף המר. מאחר שגם זה לא קרה, תשאירו חלון פתוח עד שתסיימו לטפל בבעיה,

30/09/2018 | 20:42 | מאת: אורית

בתינו קבלה שרשרת עם חרוזי זכוכית. יום אחד השרשרת נשארה במקלחת רטובה ולמחרת גלינו שהיא הורידה צבע אדום ורוד. זרקנו את השרשרת. האם יתכן שהצבע יחדור לעור הילדה? היא לבשה אותה פעמים רבות ולא הכניסה אותה לפה. אם הצבע מסיס במים האם יתכן שהכיל עופרת או שאין קשר

לקריאה נוספת והעמקה

למה דווקא עופרת?? יש הרבה מאוד חומרים מסוכנים... אז, חרוזי זכוכית רגילים שהצבע על פני השטח, לא עופרת. יש להניח צבע פשוט שנשטף במים. ורוד... לא צבע עופרת. אם היה צבע עופרת גם לא היה נמס במים.

29/09/2018 | 13:36 | מאת: איתי

שלום, יש לי כמה שאלות: 1. בדירה אליה עברנו פירקתי קיר גבס בעצמי, ותוך כדי הפירוק גיליתי שיש צמר סלעים בתוך הקיר. הצמר סלעים היה עטוף בניילון שחור, אבל חלק מהחבילות העטופות היו קרועות או נקרעו קצת בזמן הפירוק. פיניתי הכל מהבית הכי מהר שיכולתי ושטפתי עם הרבה מים את רצפת החדר. אני חושש לזה שנשמתי את החלקיקים של הצמר סלעים, ובכלל האם יכול להיות שאחרי אוורור ושטיפה עדיין קיימים חלקיקים בחדר המסוכנים לנשימה? האם יש לי סיבה לדאוג? יש בדיקה שאני צריך לעבור? האם לא טוב לשהות בחדר הזה? 2. יש לנו רצפת פרקט למינציה שאני מניח שעשויה מחומר HDF, האם כאשר מסירים את הפרקט מהרצפה יכולים להשתחרר גזים רעילים? האם זה מסוכן לנסר את הלוחות הישנים כדי לתקן את הרצפה? או אם ארצה להתקין פרקט חדש זה מסוכן לנסר לוחות חדשים? 3. בחלק מהתיקונים שאני מבצע נאלצתי לנסר תחתית של דלת. פנים הדלת היא כוורת קרטון ואני מניח שבשילוב MDF ובצידי הדלת יש שכבה של כסנטימטר של MDF ירוק (עמיד למים). מצורפת תמונה. האם יש סכנה בניסור החומר הנ"ל? והאם יש סכנה בכך שהדלת תהיה בחדר ותשחרר גזים מה-MDF? אני קצת מודאג, בעיקר מאז ההריון של אשתי. אשמח לתשובה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

צמר סלעים או צמר זכוכית? הבדל. תמיד יכולים להשאר סיבים. לנקות, ולשאוב. סיבים אינם משפיעים על עוברים. לגבי השאר השאלות כלליות מדי. כל חומר משחרר חומרים מסוכנים. בכל תהליכי שיפוץ יש לעבוד עם ציוד מגן אישי מתאים לחומרים ולתהליכים. כל תהליך וכל חומר לגופו. איך לחתוך/לשפץ כדאי לשאול בפורום שיפוצים.

29/09/2018 | 22:33 | מאת: איתי

קודם כל תודה על המענה המהיר. אני לא יודע בוודאות אם זה צמר סלעים או זכוכית. יש לי סיבה לדאוג? לגבי שאר השאלות, לא התכוונתי לאיך מנסרים או איך לעבוד עם זה, אלא האם אחרי ניסור של MDF או HDF כשהוא נשאר חשוף בצד של הניסור, משתחררים גזים מסוכנים לנשימה? האם צריך לאטום את הצד הזה עם צבע והאם זה מספיק?

צמר סלעים מסוכן יותר בריאותית מאחר צמר זכוכית. אם החומר סגור בתוך הקירות, הוא לא במגע עם באי הבית ואין בעיה רק בזמן שמבצעים שיפוץ וחשיפה של הצמר. לגבי MDF ו HDF אין הבדל בריאותי בין החומרים. התנהגות שלהם דומה. תהיה שונות לפי היצרן, אך השונות קטנה. במהלך העבודה יש להקפיד על ציוד מגן אישי מלא ומתאים (לפי החומר) כולל אוורור של סביבת העבודה. באופן רגיל כל מוצרי העץ שיש בבית ישחררו את אותם החומרים. גם אם תאטום את הצדדים החומרים ישתחררו. אלה מולקוחות קטנות של גז כמו פורמאלדהיד. לכן, אדגיש שוב את התשובה הראשונית לאוורר!

30/09/2018 | 17:43 | מאת: איתי

אז אם נחשפתי לאחד החומרים כמו צמר סלעים או זכוכית, האם אני צריך לעשות בדיקה רפואית כלשהי? האם לאחר חודש של אוורור ושטיפה של החדר עדיין יש סכנה בריאותית?

אין שום בדיקה שיש לעשות או שתתן לך מידע אם נחשפת או לאו. אם חשיפה לכמות גדולה, זו הרעלה וסימפטומים בהתאמה שמופיעים תוך שעות עד ימים. החשיפה מזדמנת ולכמות קטנה היא הבעיתית כי ההשפעה של החומרים משאירה עקבות שעם הזמן עלולים להפוך למחלות. החשיפה לתוצרי פירוק מריהוט בהם מסוכנים יותר. זה לא משהו של יום-יומיים-חודש, אלא לתמיד. ריהוט עץ פולט כל הזמן חומרים מסוכנים בכמות קטנה, לכן, יש לאוורר כל הזמן. לא קשור שטיפה לגזים באוויר, עוזר רק לסילוק אבק של עבודה עם החומרים, כי הסיבים של HDF ו MDF מסוכנים לנשימה כמו כל סיבי עץ. ולגבי חומרי הבידוד צמר סלעים הוא המסוכן יותר מצמר זכוכית.

30/09/2018 | 19:43 | מאת: איתי

אוקי, הבנתי לגבי הכל. מבחינת הצמר, יש סיבה לא לשהות בחדר עם תינוק?

כמו שנאמר כבר בתשובה השניה. הצמר משמש כחומר בידוד, והוא טמון ומוסתר בתוך הקיר בחדר זה ובשאר חדרי הבית. הוא לא קופץ ולא מתשחרר החוצה. כך שאם הכל סגור ומוגן אין בעיה לא לתינוק ולא לבוגרים לשהות בחדר זה ובחדרים אחרים.

01/10/2018 | 20:53 | מאת: איתי

תודה רבה על העזרה!

28/09/2018 | 17:07 | מאת: אורה

האם יש בעיה כל שהיא בארון מעץ משנות השמונים? יש לנו ארונות עץ ישנים במצב מצויים שאנחנו משתמשים לבגדי הילדים. האם בשנים אלו נעשה שימוש בחומרים שהיום אינם מותרים לשימוש? הארון צבוע בלק שקופה, ללא צבע, עם עץ מלא, סנדוויץ ופורניר

אין בעיה להשתמש בארונות ישנים. חדשים וישנים משחררים חומרים לאוויר. החשוב הוא לוודא אוורור כל הזמן כך שגם אם משתחרר חומר לאוויר הוא יצא החוצה מהבית. לזכור, מדובר בכמויות קטנטנות, אז אוורור יספיק. אין צורך להכנס לחרדות. גם היום יש עץ מלא, סנדוויץ ופורניר והם משחררים חומרים וההנחיות של משרד הבריאות זהות.

28/09/2018 | 16:31 | מאת: שרונה

שלום רב, בעקבות המלטה של חתולה, יש לנו פרעושים באזור המחסן שבגינה בביתינו. הציעו לנו להשתמש בחומר הדברה בשם ריאל. רציתי לשאול האם ניתן להשתמש בחומר זה בגינה שצמודה לבית (נרסס גם ליד קיר הבית, מבחוץ). אציין שיש לנו פעוטה בת שנה וארבעה חודשים. תודה.

לשם ביצוע הדברה יש להזמין מדביר מקצועי שיודע באילו חומרים להשתמש ומה ההשפעות על בני הבית. "המלצות" מסוכן.

26/09/2018 | 20:05 | מאת: רועי

שלום, האם קיימים סיכונים כלשהם בהרמת מכסה מתכת מעל פתח גישה הנמצא באדמה בחוץ (מעין חפירה באדמה בשטח פתוח שמאפשרת גישה לטיפול בברזי צנרת)? הכוונה שהמכסה מכסה את "החור", אני מניח שהמכסה לא אוטם לחלוטין אז יש תחלופת אוויר מינימלית ביותר והפתח היה סגור זמן ממושך. נניח שיש גז ראדון או חומרים בעייתיים אחרים, האם בעת הפתיחה, הגזים מיד מתפזרים באוויר ולא מסוכנים או שבכל זאת יש סיכון בשניות הראשונות? תודה רבה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

סכנה מידית לחיים!!! מקום כזה נקרא מקום מוקף. אין בו מספיק חמצן לנשימה ואפשר לאבד הכרה מידית עם הכניסה אליו. מכסה לא אטום לא יבטיח נוכחות מספיקה של אוויר. לא נכנסים למקום מוקף לפני בדיקה לנוכחות חמצן ברמה מספקת ולאי נוכחות של רעלים כמו פחמן חד-חמצני, פחמן דו-חמצני, נוכחות של חומרים דליקים (סכנת שריפה והתפוצצות בנוכחות גורמי הצתה), ועוד. ראדון... הכי פחות מדאיג בכניסה למקום כזה לזמן קצר. לשהיה ארוכה סיפור אחר.

27/09/2018 | 18:44 | מאת: רועי

נראה לי שלא הסברתי את עצמי כמו שצריך, לא נכנסתי לשום מקום, נשארתי לעמוד באוויר הפתוח, מעל לאותו פתח. הפתח היה בעומק של כמטר וחצי ובאורך של כ3.5 מטר על משהו כמו 3 מטר רוחב. אני שואל האם כשאני עומד בחוץ אבל בסמוך לאותו פתח בעת פתיחתו יש סיכון? (כמובן שלא בכניסה אליו-סירבתי להיכנס) תודה

מאחר שהסיכון כל כך גדול בכניסה למקום מוקף התמקדתי בו. לעמוד בסמוך, גם מיד עם הפתיחה, כל זמן שלא מכניסים את הראש פנימה לא אמורה להיות בעיה, לא מראדון ולא משאר חומרים רגילים (איזור סביבה ביתית).

27/09/2018 | 19:45 | מאת: רועי

תודה רבה

26/09/2018 | 00:46 | מאת: מיכל

שלום וברכה לד"ר ..שאלה קצת מוזרה ברשותך אתמול תליתי כביסה והמכנס ג'ינס של בעלי נפל מהחבל והיה על הרצפה וראיתי שהיו עליו כמה ג'וקים .. שאלתי היא אם אני מכבסת את הג'ינס בכביסה רגילה של 40 מעלות האם זה מספיק בשביל לחטא את המכנס או שעליי לכבס בטמפרטורה יותר גבוהה בגלל הג'וקים?

לקריאה נוספת והעמקה

זו אינה שאלה שיש בה קשר לפעילות הפורום. אז, נגע ברצפה, לנער ולהמשיך עם החיים. כשיתלכלכו תכבסי. וכביסה רגילה היא לא ב 40, אלא בטמפרטות מי ברז בסביבות 20.

22/09/2018 | 17:47 | מאת: אמילי

דר קויפמן שלום רב. ביום חמישי. 20.8.2018. בבוקר. עשיתי ריסוס בחומרים הבאים: תכשיר הדברה: שוהם ריכוז החומר הפעיל בתרסיס ליישום: 0.096% מינון התרסיס ליטר/מ"ר. 10 סמק קבוצת חומרים: פירתרואידים סוגי תרכיזים: תרכיז רחיץ אשמח לדעת 1. מתי אפשר לחזור לדירה עם ילדים קטנים וכלב.? 2. מתי מותר לשטוף את הדירה? 3. איך שוטפים לאחר הריסוס? השארתי את כל החלונות פתוחים ואני מתכוונת לחזור ב 23.8.2018 תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

מניחה שמדובר בספטמבר ולא באוגוסט. הנחיות הן של המדביר המוסמך שביצע את ההדברה בבית. הפורום לא נותן יעוץ.

21/09/2018 | 18:11 | מאת: זהבית

הבת שלי בת שנתיים , הכניסה לפה את הדבק סופר גלו לפה ונשאר לה קצת השיניים מה שהיה בלשון הצלחתי להוריד לה עם מים. לקחנו אותה לטרם ובטרם המליצו לחזור בעוד שעתיים. מה ניתן לעשות? ומה הסכנות? למה לשים לב?

אחד הדברים המסוכנים ביותר בבית. בחשיפה לדבק מגע יש להגיע מידית לקבלת טיפול רפואי (רצוי להתקשר ולקבל הנחיות כבר לדרך אם אמבולנס לא מגיע). יש לפעול לפני הנחיות הצוות הרפואי. מה עלול לקרות... עד הרע מכל.

21/09/2018 | 09:12 | מאת: נתן

שלום רב, אני נוהג להשתמש במרכך כביסה מרוכז שקונה סופר מסוגים שונים. אני שם כמות שאיננה מדודה בפקק אלא בהתאם לגובה שהמכונה מאפשרת לפי סימון המקסימום שלה וכך מקבל את תוצאות הבישום הטובות ביותר. כעת ראיתי שיש על התווית האחורית מלל שאומר ש"אין להשתמש יותר ממידת פקק אחד" מנגד, רשום שלכביסה מעל משקל מסויים יש להגדיל את כמות המרכך. שאלתי היא (וסליחה אם טיפשית) אם יש מניעה בריאותית להוסיף יותר ממידת פקק? כלומר האם העובדה שמשתמשים ביותר מדי מרכך יכולה לפגוע בבריאות עקב הכימיקלים בו...

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה איננה שאלת בטיחות ובריאות כלל. שאלת צרכנות מובהקת. שים לב שם המוצר מרכך כביסה. אתה משתמש בו לבישום הכביסה. לא עדיף להשתמש ישר בבושם לבדים שיהיה זול יותר, ריחות מגוונים יותר ו... הרבה הרבה פחות מזהם ופוגע בסביבה. ההגבלה של החברה לגבי כמות הנה לתופעת הריכוך. עודף עלול לגרום לבגדים להראות סמרטוטיים ואת זה הם רוצים למנוע. כל השאר ממש לא מענין אותם, להיפך, מבחינתם תשתמש הרבה ותקנה עוד ועוד.

21/09/2018 | 19:48 | מאת: נתן

תודה ורד. את אוצר.חג שמח יקירה.

לפני מספר שנים צבענו שידת מגירות מעץ מלא בלכה יאכט וארניש כזו שלא על בסיס מים, אלא טרפנטיין. כיום אנחנו משתמשים בשידה לאיחסון בגדים לתינוק. האם ישנו סיכון בצבע כזה שנים לאחר הצביעה? האם במגע הצבע עלול לרדת לידים חומר רעיל? החלק הצבוע אינו בא במגע עם הבגדים, אבל הוא נמצא בחדר הילדים. כיום אין שום ריח מהשידה.

כל ריהוט עץ בבית פולט מעט חומרים לאוויר בכל זמן. הסיכון איננו במגע ישיר אלא בנשימה של החומרים באוויר. לכן, בהתאם להנחיות משרד הבריאות חשוב לאוורר את הבית כדי שלא יצטברו חומרים שאינם בריאים לנו.

20/09/2018 | 19:25 | מאת: אולג

ערב טוב, היום פרקתי מוצר די כבד מהרכב, כשהתכופפתי להרים אותו הייתי קרוב לאגזוז של הרכב שהיה מונע (מדובר ברכב חדש יחסית, שהיה עם מזגן פועל, אבל במצב חניה), לאחר מספר שניות הרגשתי את הגזים שיוצאים מהאגזוז ומיהרתי לזוז, האם יש עם זה בעיה ממקרה חד פעמי? תודה

לא יותר בעיתי מעמידה בפקקי תנועה, המתנה במעבר חציה ושאר מצבים בהם יש חשיפה לפליטות אגזוז.

שלום, אני בהריון ובלחץ מהדברות. קצת בלתי אפשרי לעקוב אחרי כל מקום שאת יושבת ומתי נעשה בו ריסוס (מסעדות, בתי מלון, מקום עבודה וכיו"ב). רציתי לדעת מתי ההשפעה מתפוגגת בבקשה.

לקריאה נוספת והעמקה

לחץ עלול לפגוע יותר מכל חומרי ההדברה. כדאי להרגע. חומרי הדברה הם חומרים מופלאים. עושים את העבודה שלהם ומתפרקים. חומרי הדברה המיועדים למקומות מאוכלסים כמו שתארת, מתפרקים תוך מספר שעות מהריסוס.

15/09/2018 | 15:50 | מאת: דורון

שלום, רציתי לדעת האם כשאוכלים וחותכים את המזון עם סכין ותוך כדי החיתוך "מגיעים" בטעות למזלג ושומעים את החיכוך של הסכין במזלג, הסכין לא שורטת את המזלג ופירורי מתכת "נושרים" מהמזלג לאוכל? (כמו שקורה בפעולת שיוף למשל), צריך לייחס לזה בכלל חשיבות? תודה

זה חיכוך בעוצמה נמוכה. לא אמור להוות בעיה שכדאי להתיחס אליה. כלי האוכל עשויים מחומרים שכמות קטנטנה מהם גם אם חודרים לגוף לא יגרמו לפגיעה בריאותית.

16/09/2018 | 06:39 | מאת: דורון

תודה רבה על המענה.

14/09/2018 | 13:41 | מאת: גבריאל

שלום רב, שרברב פתח לי סתימה בכיור ועשה שימוש בסודה קאוסטיק. יצאו המון אדים ושאלתי היא לגבי סביבת המטבח שבקרב האדים. מתקן מים, כלי קורנפלקס וכדומה - האם יש סיכוי שנספג בהם מהאדים של הסודה קאוסטיק? תודה

לקריאה נוספת והעמקה
14/09/2018 | 14:24 | מאת: גבריאל

השימוש היה כמובן בשפיכת מים רותחים על הסודה, כך נוצרו האדים

סודה קאוסטית איננה נדיפה. אם התיזו כמה טיפות קטנות, לא בעיה. לנגב וזהו. סודה קאוסטית בריכוזים נמוכים יש לך גם בסוגי מזון מסויימים.

אם זה מה שהשרברב עשה, לא כדאי להזמין אותו שוב. לא שופכים מים רותחים על סודה קאוסטית. טעות מסוכנת ביותר.

16/09/2018 | 10:12 | מאת: גבריאל

דבר ראשון תודה רבה, הבנתי שהמטבח בטוח. מתוך סקרנות - מה הבעייתיות במה שהוא עשה בעצם? לי הוא הסביר שהמים הרותחים מפעילים למעשה את הסודה..

כמו שכתבתי קודם, אין לו מושג איך לעבוד עם החומר ואיך הוא עובד! מפעיל את הסודה? שטויות! החומר פעיל בכל זמן, במצב מוצק ומומס במים. גם בהמסה במים קרים התמיסה מתחממת וזה מספיק כדי לפתוח סתימות. הוספת מים רותחים יכולה להוביל להתזה לכל עבר של מים רותחים עם חומר קורוזיבי שיכול להוביל לאובדן ראיה ולכוויות קשות ולהוביל לפיצוץ בצנרת.

12/09/2018 | 09:52 | מאת: שלי

שלום, בצהרון בו נמצאת בתי מובילים את ארוחת הצהריים החמה בכלים מפלסטיק. זה בסדר? אין זליגה של חומרים לא בריאים, אשמח להבהרה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

חברות שמספקות ארוחות לצהרונים נמצאות בבקרה ומשתמשות בכלים המתאימים למזון, כולל מזון חם.

11/09/2018 | 23:01 | מאת: שינה בחדר ממד

שלום רציתי לדעת האם יש סיכון בשינה של תינוקת בת חצי שנה בחדר ממד ? בניין חדש הנבנה לפני 6 שנים .

למה שיהיה סיכון שונה מאשר בחדר אחר בבית?

11/09/2018 | 18:54 | מאת: שושי

היי שלום רב הכנסתי את ראשי הכיפות של הכיריים למדיח ומאז יש חלודה ניסיתי לנקות עם מסיר חלודה לא עזר האם יש חוסר שמסביר את החלודה תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

זה איננו פורום צרכנות.

06/09/2018 | 16:00 | מאת: אמה

שלום, האם קיים צבע קיר פנים שהוא לגמרי על בסיס מים ללא ממסים אורגניים\ אתרים\ VOC's, אלקאנים? ראיתי שצבעי לטקס\ אמולסיה זה שם כולל לצבעי אקריל, לטקס וויניל סטירן\ פוליוינילים\ PVA אבל להבנתי בחלקם עשויים להיות ממסים אורגניים. כך שגם תו תקן ירוק לא מבטיח בהכרח רק בסיס מימי אלא רעילות נמוכה. אז - האם יש צבע שלחלוטין לא נדיף? פרט לאדי מים בימים הראשונים. וגם ללא עופרת, קדמיום ושאר פיגמנטים\ מתכות שעשויים להיות רעילים? הבנתי שכיום מייצרים ללא Pb אבל מה לגבי השאר? השאלה נובעת מחשש לטרטוגניות בפרט בתחילת הריון, ובמהלכו בכלל. מאחר ואברי העובר מתהווים ורגישים אף יותר מתינוק. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה
06/09/2018 | 16:06 | מאת: אמה

כמובן אין הכוונה להמלצה על מוצר, אלא רק לדעת אם ישנם צבעים שלחלוטין על בסיס מים וללא מתכות כבדות וכיוצ"ב. תודה.

יש צבעים שהם על בסיס מים וללא ממסים. לגבי שאר רכיבים צריך לבדוק הרכב של כל צבע לגופו. לא ברור מה הקשר, הרי את לא אוכלת את הצבע, ולאחר הצביעה הממסים מתנדפים.

09/09/2018 | 10:12 | מאת: אמה

תודה. אסביר: מים מתנדפים מהר אבל voc's גם משך חודשים אחרי שלא מריחים דבר. לאחר בחינת msds של צבע שמכונה "על בסיס מים" עם תו תקן ירוק, יש בו %1.2 voc's, וכן פירוט של חומרים. אמנם אינם נבלעים, אך נכנסים לזרם הדם בנשימה. לכן אם יש, מעדיפה 100% בסיס מים. (הצביעה במקום העבודה, אם זה היה תלוי בי, הייתי נמנעת או דוחה זאת). תודה ושנה טובה.

את רוצה שיצבעו ללא חומרי צביעה? אין דבר כזה. גם החומרים הכי טובים תמיד יהיה בהם חומר מסוכן בכמות קטנה. ולמה את מתיחסת רק לצביעה? מה עם פליטות של מכוניות, אוטובוסים? חומרים מסוכנים ומסרטנים באוויר של הבית? מזון המכיל חומרים רדיואקטיביים? קרינה רקע רדיואקטיבית ומייננת? אלה החיים. יש חשיפות לחומרים מסוכנים ולגורמים מסוכנים. ברמות נמוכות הגוף שלנו יודע להתמודד ולטפל בבעיות החשיפה. נכון, לפעמים יש אנשים שנפגעים. אך אין שום דרך על כדור הארץ ובחלל להמנע מכל חשיפה לחומרים מסוכנים.

05/09/2018 | 14:15 | מאת: לירון

שלום ד"ר, האם יש בעיה לנשים בהריון לשתות משקאות חמים בכוסות הנ"ל? (נייר וקרטון). שמעתי שאם הן מודפסות הצבע חודר למשקה ועלול לגרום למחלות קשות. האם לעבור לזכוכית?

אם הצבע היה חודר ואם הצבע היה בכלל מסוכן הוא היה פוגע בכל אחד בלי קשר להריון. הצבעים לא חודרים. והצבעים צריכים להיות מאושרים למזון.

02/09/2018 | 19:21 | מאת: נאור

שלום, רכשתי מגבונים לניקויי עדשות של חברה מובילה בתחום העדשות ורציתי לדעת האם יש בהם סיכון כלשהו בשימוש מבחינת מגע או נשימה? כי כל שימוש בהם מלווה בריח מעט חריף שמעלה בי קצת חשש. על האריזה מופיעים החומרים הבאים: 5-CHLORO-2-METHYL-2H-ISOTHIAZOL-3-ON/Methylchoroisothiazolinon ו-2-METHYL-2H-ISOTHIAZOL-3-ON/Methylthiazolinon תודה ושבוע טוב

לקריאה נוספת והעמקה

ריח איננו מדד לנוכחות אי נוכחות חומרים מסוכנים. החומרים במגבונים צריכים לוודא הסרה של כל החומרים המצטברים מהעין על העדשה, ובנוסף לבצע חיטוי. אם לא יהיו חומרים לא תתבצע הפעולה הנדרשת. אם אין לך תגובה אלרגית לחומרים, אלה חומרים מקובלים.

08/09/2018 | 15:38 | מאת: נאור

תודה דוקטור והאם יש בעיה או חשש במגע של המגבון עם חתך קטן באצבע? אני נמצא בשטח ויש לעתים חתכים באצבע כזו או אחרת. תודה

התשובה זהה.

02/09/2018 | 19:12 | מאת: עדי

שלום ד"ר, אני יודעת שדאודורנט מכיל בעיקר אלומיניום, היום כשהתקלחתי, לא התייחסתי לזה שמתחת לבית השחי, באזור המותן היה לי פצע קטן פתוח, האם בעצם המעבר עם הסבון על בית השחי עם הדאודורנט ולאחר מכן על אזור הפצע, לא "הכניס" אלומיניום לדם? או שאולי לא לזו הכוונה וזה זניח? יש לציין שלאחר כחצי דקה-דקה, שטפתי כמובן את הגוף עם המים. תודה רבה

מאין לך שדאודורנט מכיל בעיקר אלומיניום? דבר שאינו נכון בכלל. מה הקשר של בית השחי למותן? ולסבון?

02/09/2018 | 19:58 | מאת: עדי

כתוב על האריזה שמכיל אלומיניום. הכוונה שקרצפתי עם סבון מוצק את בית השחי ולאחר מכן את אזור המותן שם יש לי פצע ואני שואלת אם לא הכנסתי לגוף אלומיניום מהדאודורנט?

ממש לא מבינה מה את מתארת. אם מכיל אלומיניום זה אנטיפרספררנט.

שלום ד"ר, אני בהריון (שבוע 12), השבוע ביקרתי במרפאת שיניים. המתנתי בחדר ההמתנה הצמוד לחדר הרופא (בין השניים מפריד קיר בלוקים שנבנה לפני כ-60 שנה בעת שנבנה הבניין). בכל אופן, בזמן שהותי שם בוצעו 2 צילומי שיניים למטופ. הדלת המפרידה הייתה פתוחה בתואנה שהקיר מבודד מספיק טוב ונבדק. האם יש לי ממה לחשוש? עמדתי כ70 ס"מ מהקיר בעוד האלומה הייתה מכוונת אליו מהצד השני. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אין לאף אחד אינטרס לסכן אנשים בחשיפה מיותרת לקרינת רנטגן. אם הקרינה היתה חודרת את הקיר, כל מי שהיה מגיע למרפאה היה נחשף. הצילום מתבצע בצורה ממוקדת לפה של המטופל, בעוצמה נמוכה. מעבר לזה לא ניתן להוסיף.

תודה על התשובה ד"ר ורד. האם התשובה שלך נכונה גם לגבי צילומי CT וצילומים פנורמיים המתבצעים במרפאה? האם קיר משמש כמבודד מספיק טוב?

יש שונות גבוהה בין צילום שיניים לצילום CT. עוצמות שונות, פיזור קרינה שונה, זמן חשיפה שונה ועוד משתנים. כך גם צילום פנורמה. לגבי קיר במקומות שמבצעים בהם צילומים בקרינה בעוצמה גבוהה, בדרך כלל, מוסיפים עופרת לקיר שיספוג חלק מהקרינה וגם הבטון בולע חלק. מחשבים את הכמויות של הקרינה והחומר הבולע בקיר (וגם בדלתות ובזכוכיות) כך שלא יהיה סיכון למי שנמצא מעבר לקיר. הדברים נבדקים ונמדדים. כמו שאמרתי קודם, צילום שיניים אצל רופא שיניים העוצמות מאוד נמוכות, לזמן קצר מאוד, ומכוון לפה של המטופל בלבד.

29/08/2018 | 15:19 | מאת: לאה

שלום . שאלתי אתמול קרוב משפחתי עשה אמאה רי.עם חומר ששתה. היום בבוקר הוא קם. ובלוטות בגרון היו נפחות. שאלתי האם יכול להיות מהחומר ששתה. הבדיקה היתה בקשר לבלוטת הערמונית

החומר שמשמש לבדיקת אמ-אר-אי איננו גורם לתופעות שתארת. יכול להיות שהאדם פשוט לא מרגיש בטוב בלי קשר לבדיקה. מומלץ לגשת לבדיקה של רופא.

28/08/2018 | 22:17 | מאת: לירון

שלום רב , לפני כמה חודשים קנינו בית חדש , היום נודע לנו מאחת השכונות כי מול הבית , מניחה 90 מטר עתידה להפתח מכבסה לניקוי יבש. , בדקתי עם הרשות המקומית ויש לבעל העסק רישיון להקים , אני הבנתי שמכבסות פולטות חומרים מסוכנים לאויר , ורציתי לדעת האם יש סיכוי וגם הכי קטן שאנחנו נפגע מכך באיזושהי דרך , אנחנו עם ילדים קטנים , זה מאוד מטריד אותי

לקריאה נוספת והעמקה

יש להם רשיון. על סמך איזה ידע חוץ מרכילות של שכנות את אומרת שהם פולטים חומרים מסוכנים לאוויר לך בעיה לנסוע עם הילדים באוטו, לעבור את הכביש, לנשום את האוויר בחוץ ובתוך הבית, לאכול מוצרי מזון מסוגים שונים, ואת שואלת על הסיכוי הגם הכי קטן? אין מישהו נביא שיודע מה יקרה.

29/12/2018 | 12:24 | מאת: המשך

היי :) , בהמשך לתשובתך ..( רק היום ראיתי ) , הידע הוא לא רכילות מהשכנים , אלא מה שכתוב בגוגל , לכן קיים החשש הקטן הזה , וברור לי שלא בריא לנשום את האויר בחוץ , אבל יש דברים שאפשר להמנע מהם כדי לצמצם את כל הנזקים שאנו מוקפים בהם . . ולאחר בדיקה מול הרשות המקומית מדובר במכונה סגורה , אשמח לדעת איך עובד התהליך של הניקוי יבש ? לאן הולך החומר ? ( כי אני מניחה שמסוכן לעובדים לנשום את החומר ועוד במקום סגור ) אז לאן בעצם הוא מתפזר ? תודה רבה. ושבת שלום

28/08/2018 | 17:14 | מאת: גאיה מור

שלום, אני עובדת במספרה של החלקות.. אני שואפת כל יום את האדים של ההחלקות, החומר כפי הידוע לי מכיל חומצות. רציתי לדעת האם יכול להגרם נזק כתוצאה מזה לריאות/לנשימה??

החומרים להחלקה הם חומרים מאוד מסוכנים, (הם לא חומצות). אם החומרים לא היו חזקים הם לא היו עושים את השינוי בשערות כדי לקבל החלקה. לצערי חשיפה לחומרים האלה מסוכנת למערכת הנשימה, וחלקם גם עלולים לגרום למחלות עתידיות.

27/08/2018 | 22:29 | מאת: שמואל

שלום ד"ר, שאלה קצת מוזרה אולי אך אשאל בכל זאת. היום השתמשתי בג'ל סיכה על בסיס מים שמכיל: Deionized Water, Natural Glycerin, Hydroxy Ethyl Cellulose, Propyl Paraben, Methyl Paraben, Citric Acid הידיים שלי היו קצת יבשות/סדוקות אבל לא ייחסתי לזה חשיבות. לאחר מגע של הג'ל עם הידיים, הרגשתי תחושת צריבה קלה, לאחר כ-10 דקות, שטפתי את הידיים, לאחר מכן ראיתי על אריזת המוצר שאסור להשתמש על עור מגורה, האם יש השלכות כלשהן ואם כן, מהן? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

ברור שמגע של כל חומר עם עור מגורה מהווה בעיה של צריבה ואי נוחות. יש אנשים שמאוד רגישים וגורם להם לאי נוחות, ולפעמים לתגובה אלרגית אז, היצרן כותב אזהרה.

26/08/2018 | 00:53 | מאת: ספורטאי

שלום רב, יש לי בקבוק מים מפלסטיק רב פעמי שקיבלתי מתנה מהעבודה, ומשמש לשתיית מים קרים בלבד. הרתחתי קומקום חשמלי מנירוסטה ואיכשהו בקבוק המים איכשהו התגלגל ונצמד לקומקום במשך מספר דקות (לא יודע להגיד בדיוק כמה דקות). בסופו של דבר הבקבוק היה מעט חם כשנגעתי בו. לא נראה שנגרם נזק חיצוני לבקבוק הפלסטיק. מדובר בבקבוק פלסטיק שכתוב על "טריטאן" ו"לא מכיל בספינול A" . האם החום היה עלול לגרום לחומרים מסוכנים להשתחרר? האם יש צורך לזרוק את הבקבוק או מספיק לשטוף אותו היטב? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

על הבקבוק כתוב שהוא עמיד לשימוש במדיח, אבל אני מניח שטמפרטורה של קומקום נירוסטה רותח גבוהה יותר מטמפרטורה של מדיח. תודה רבה,

אין קשר בין הדברים שהצגת. הבקבוק עמיד בטמפרטורה שצוינה. חמים... לא פוגע בבקבוק. ביחס למדיח, מבחינת פגיעה באיכות ושקיפות הבקבוק, אין שום קשר לשחרור חומרים. כללי, אין יתרון לבקבוק העשוי מטריטן ביחס לשאר בקבוקים מפלסטיק המאושרים למזון.

היי ורד, תודה רבה על התשובה, אבל אני לא בטוח שהבנתי. האם בקבוק עשוי פלסטיק/טריטן נוגע למשך 5-10 דקות דקות במשטח נירוסטה בטמפרטורה של 100 מעלות (מים רותחים) - האם יש לזרוק את הבקבוק מחשש שהוא ישחרר כימיקלים מסוכנים בהמשך או שניתן לשטוף אותו ולהמשיך להשתמש בו? תודה רבה,

"בסופו של דבר הבקבוק היה מעט חם כשנגעתי בו. לא נראה שנגרם נזק חיצוני לבקבוק הפלסטיק" זה התיאור הראשוני של הבקבוק. קבלת תשובה מלאה כבר קודם. שום חומר לא משתחרר בטמפרטורה של "מעט חם". "ולא נגרם נזק לבקבוק". גם אם תחזיק הבקבוק ביד הוא יתחמם קצת, אז מה? כלום.

שלום אנחנו גרים קרוב למרכז תעשיה , אנחנו גרים באיזור שמכל כיוון יש כביש עם תנועה ! ברצוני לדעת לאיזה מחלות בעיקר זה גורם , ואם לסרטן איזה סוגי סרטן,השיקול שלנו כרגע זה לעבור דירה. (יש ילדים קטנים בבית )

לקריאה נוספת והעמקה

תשובה לשאלתך נמצאת במאות ספרים ומחקרים. אף תשובה שתינתן כאן לא תהיה מקצועית ותהיה מסוכנת. בכל מקום יש סיכוני סרטן, מחלות נשימה, מחלות עור ומחלות נוספות שנובעות מהאוויר.

24/08/2018 | 01:55 | מאת: אמה

שלום אני קוראת בהרבה מאמריםש כלי זכוכית הכי בטוחיםלשימשו כי זכוכית אינה מגיבה במגע עם מזון. מצד שני יש בזכוכית עבה הרבה עופרת. זולגת לפי מחקר שקראתי. אז איך זה בטוח לשימוש? שאלה נוספת - הבנתי שכלי קרמיקה שאינם מפוקחים ושלא יוצרו בארהב חשודים כנושאי עופרת כולל כלי קרמיקה לבנים שמגיעים בעיקר מסין וארצות נוספות. האם כדאי פשוט להחליף את כל הכלים לכלי זכוכית גם אם כלי הזכוכית יוצרו במקום לא מפוקח (מחוץ לארהב, למשל סין)? ושאלה אחרונה, יש לי סטים של כלי קרמיקה ישנים בנ עשרים שנה שיוצרו בצרפת וגרמניה, אבל קראתי שכלי קרמיקה ישנים בוודאות פולטים עופרת, השאלה - אם גם כשה ם מיוצרים בארצות מפוקחות כלים ישנים צריכים ללכת לפח כי אחרי כמה שנים הם לא חסינים מזליגה? תודה

השאלה אינה מוגדרת ומתבססת על מקורות לא מזוהים ולא בדוקים. הנחות שאינן מבוססות על עובדות. החלטה על מקורות מבוקרים ולא מבוקרים ללא אסמכתאות.

23/08/2018 | 01:06 | מאת: אא

האיים זה נכון ששתית כוס חלב ביום אוזרת בעבודה בסביבה של חומצות להגן על הגוף

לא נכון

22/08/2018 | 14:05 | מאת: יעל

שלום וברכה ..יש לי שאלה קצת מוזרה ברשותך בעלי אוהב להכניס למדיח כלים לניקוי הרבה דברים שלא קשורים לכלי אוכל ומזון..לדוגמא אתמול הוא הכניס נטלות לשטיפת ידיים לאחר שיוצאים מהשירותים באותה הפעלה ביחד עם הסכום והצלחות של האוכל .שאלתי היא הנטלה היא ממש לא נקייה ונוגעים בה ביחד אחרי שיוצאים משירותים האם צריך לשטוף שוב את הכלים זאת אומרת שיש מצב שהחיידקים מהנטלה עברו לכלים או שאין צורך?

לקריאה נוספת והעמקה

למה שתיהיה בעיה ? אולי אפילו להיפך. הדחה מקיפה יותר גם של הנטלה. אם אף אחד בבית לא חולה במחלה זיהומית לא צריכה להיות בעיה חריגה בהדחה משותפת.

22/08/2018 | 19:57 | מאת: יעל

תודה רבה על התשובה המהירה..הבן הקטן היתה לו השבוע מחלת חום עם קצת שלשולים אבל לא יודעת אם הוא נגע בנטלה האם זה כזה קריטי ויש צורך לעשות הדחה חדשה?

ממש לא. כמו שכתבת היה לו... בזמן עבר. אם לא נדבקתם, אז עבר.

שלום, רכשתי מוצר- סבוניה לסבון נוזלי, עבר מעל חודש ולסבוניה יש ריח מאוד חריף של משהו רעיל, שילוב של פלסטיק עם גופרית. האם יש מקום/מעבדה בו אןכל לבדוק את הרכב החומר, כדי להבין האם החומר תקין או אכן רעיל.

לא יודעת מה זה ריח של משהו רעיל. אין הגדרה כזו. יש חומרים שריח לא נעים להם ואין בהם סיכון ויש חומרים עם ריח נעים ומסוכנים מאוד. כמובן אפשר לבדוק הרכב של חומר. יעלה לך מאות עד אלפי שקלים לפי מורכבות הבדיקה שתבקשי לבצע.

19/08/2018 | 20:26 | מאת: משה

הי, האם קיים חשש ראדון גם בדירת חצי מרתף כלומר יש חלונות צרים בחלק העליון של הקיר שמשקיפים לרצפת השביל בחוץ. האם יש קשר לאיזור המגורים? תודה

אם יש חלונות ופותחים אותם לאוורור לא צריכה להיות בעיה של הצטברות גז ראדון. כמובן שיש קשר לאזור מגורים מאחר שהראדון מקורו בקרקע. יש קרקע ראדון ויש קרקע עם מעט ראדון, מה שנקרא קרינת רקע. גם באזורים שהם קרקע ראדון, אוורור הוא הדרך העיקרית להתמודד איתו

שלום רב, אני מחפש לקנות כפכפי אמבטיה (לרוב עשוי מגומי או חומרים גמישים אחרים). קראתי שחלק מהחומרים עשויים להיות רעילים. האם יש המלצות איך לבחור כפכפים עמידים לרטיבות, מחומרים לא רעילים? אם יש המלצות על חברות מסויימות אפילו עדיף. תודה רבה. תודה מראש, שי

לא ברור מהיכן מקור המידע שלך. אם הנעל עשויה מחומר מסוכן, כל זמן שאתה לא אוכל אותם לא צריכה להיות בעיה. הפורום לא נותן המלצות.

הי, אולי קצת היפוכונדרי אבל אשאל בכל זאת. אשתי חיממה פיצה על קרטון בטוסטר אובן ולאחר זמן לא רב נדף ריח של פלסטיק שרוף (ככל הנראה הקרטון היה מצופה בשכבת חומר פלסטי כלשהו) אשתי שבהריון אכלה את הפיצה. ולי (זה שנחשף לרוב להדים שיצאו מהתנור) התחילה אי נוחות בגרון כעבור 24 שעות התפתחה לסימפוטומים של צינון (לא הייתי חשוף למזגנים שאו משהו שיכל לגרום לזה) האם אכילת הפיצה יכולה לגרום חלילה לאישה/לעובר? האם יתכן קשר לתופעות בגרון שציינתי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין קשר בין הדברים.

16/08/2018 | 21:58 | מאת: ד נ

החומרים- אצטון טולואן טריכלור

תבדוק את הכתוב בגליונות הבטיחות של החומרים (SDS) שם מפורטים הסיכונים

מה הסכנות בחומרי אלומינה וזכוכית לריסוס רטוב ויבש

לקריאה נוספת והעמקה

תבדוק את הכתוב בגליונות הבטיחות של החומרים (SDS) שם מפורטים הסיכונים

15/08/2018 | 21:27 | מאת: משה

שלום, מהו המרחק הבטוח מארון חשמל ביתי?

18/08/2018 | 13:50 | מאת: משה

שכחת אותי? או שאין מידע בעניין?

השאלה שלך כוללת הנחת יסוד שגויה ואינה מוגדרת.

היי, לא הצלחתי להבין.... השאלה די פשוטה האם ארון חשמל הנמצא בחדר שינה מהווה סכנה מבחינת קרינה? הכוונה היא לארון חשמל ביתי. תודה לך

זו בדיוק התשובה שקבלת. לך זה נראה שאלה פשוטה. אבל היא בכלל שלא פשוטה ! הנחות יסוד בעיתיות וחוסר נתונים. לדוגמא: איזו קרינה? איזה סיכון? מה האמפר שיש שם? מה המיקום? ההנחה שלך שיש סיכון ואין מידע לגבי המתח כבר לא מאפשרת התיחסות לשאלה.

אני עובדת במבנה ישן שיש בו נזילות של גשם בחורף. בחורף האחרון במשך חודשים הקירות היו רטובים, ובחלק מהמקומות התפתחו כתמים גדולים של עובש. אני מבקשת כבר חודשים מהמעסיק לתקן את הגג ואת הקירות עם העובש והם דוחים את זה ומתחמקים. עונת הגשמים הבאה מתקרבת ואני יודעת שכדי לטפל בעובש, הקירות צריכים להיות יבשים. אני סובלת מאסתמה ומנזלת אלרגית. מה אני יכולה לעשות כדי לגרום למעסיק לטפל בבעיה.

אם יש לך בעיה בריאותית, תפני לרופא תעסוקתי לבדיקה. אם הרופא יקבע שמקום העבודה בעיתי הוא יתן הנחיות לפעולה. מעבר לזה, אין מה לעשות מול המעסיק.

13/08/2018 | 08:39 | מאת: שני

שלום קניתי לילדיי מכנסיים ובבית שמתי לב שהשקית מוכתמת בכתם שנראה שמנוני ומריח כמו בושם חזק. לא ידוע לי בדיוק במה מדובר. במידה והחומר נגע במכנסיים, האם כביסה מספיקה כדי להסיר אותו מהם?

לקריאה נוספת והעמקה
13/08/2018 | 10:20 | מאת: שני

אני מחדדת את שאלתי שלא הייתה ברורה. הריח הוא כמו של מבשם אויר או בושם שלא מיועד לגוף. השאלה היא האם זה בעייתי לעור או לנשימה? האם הכביסה תפתור את הבעיה? אין בעיה חהלביש לאחר מכן?

אין שום קשר לבטיחות. שאלה באוויר.

12/08/2018 | 15:55 | מאת: טל

שלום רב הריני בחודש חמישי להריון היום אכלתי סנדביץ עטוף בנייר כסף ואני חוששת שבלעתי חתיכה מה עליי לעשותתת?

לקריאה נוספת והעמקה

אין מה לעשות חוץ מאשר להזהר מראש.

11/08/2018 | 11:29 | מאת: לירון

היי , הבת שלי משחקת הרבה בטלפון שלי ובטאבלט ..כמובן שתמיד הקפדתי לשים על מצב טיסה. היום מדדתי עם המכשיר קרינה והופתעתי לגלות שיש קרינה בפונקציה של lf .( קרינה חשמלית ) שמגיעה מעל 10 מיליגאוס כשאני מקרבת את המכשיר לנייד ! רציתי לדעת האם יכול להיות שנגרם לה נזק ? היא היתה תמיד שמה את הנייד קרוב לבטן שלה ..ומשחקת

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור הקשר בין הדברים שכתבת. איך ביצעת המדידה? המכשיר מכויל? מיועדת לאילו מדידות? היו הפרעות מהסביבה? באיזה תנאים בוצעה הבדיקה? מה ההכשרה שלך לביצוע בדיקות כאלה? אמינות הבדיקה? מה קשור מצב טיסה? מה זה קרינה חשמלית? אם את יודעת למדוד את מכירה את המושגים ויודעת שאין שום משמעות לבדיקה שביצעת. האם את בכלל יודעת מה "הנזק" משדה מגנטי, ממש לא חשמלי, של 10 מיליגאוס? למה שבכלל תהיה איזו שהיא בעיה?

10/08/2018 | 11:15 | מאת: לימור

אנחנו גרים כ500 מטר מכביש מהיר (ירולשלים תל אביב ) בכביש יש תמיד תנועה , והרבה מכוניות , האם 500 מטר מכביש מהיר זה מרחק בטוח ?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה לא מוגדרת.

10/08/2018 | 12:39 | מאת: המשך

סליחה , פספסתי את המשפט העיקרי , האם מרחק של 500 מטר מכביש מהיר ועמוס בטוח מבחינת זיהום אויר שיכול להגיע אלינו לבית ? יש לנו קו ראייה ישיר לכביש המהיר ..וכפי שאמרתי זה כביש עמוס מאוד בכל שעות היום עם מלא רכבים ( כביש ירושלים תל אביב) תודה ושבת שלום

יש בתים באזורים סואנים והזיהום בהם נמוך. יש מקומות מרוחקים והזיהום בהם גבוה. באותו רחוב, בית ליד בית והזיהום יכול להיות שונה. הרבה תלוי במבנה טופוגרפי, כיווני רוח, טמפרטורה ועוד. לא ניתן לדעת בלי לבצע מדידה. המשרד להגנת הסביבה והרשות המקומית מבצעים בדיקות כלליות. במקרה של חריגה הם מודיעים לציבור.

08/08/2018 | 08:16 | מאת: דנה

שלום, היצה לי כביסה של הילדים תחויה במפרסת והרחתי ריח של עשן סיגריות שככל הנראה עישנו באחת הקומות הקרובות אלינו, האם כדאי לכבס את הבגדים שוב או שמספר שעות שיהיו תלויים מספעקות כדי שיתאווררו? תודה

מלבד הריח מה הבעיה?

08/08/2018 | 13:55 | מאת: דנה

אין איזשהם חומרים המועברים בעשן הסיגריה ונדבקים לבגד?

תמיד יש חומרים. יש חומרים באוויר, בלי קשר לעשן סיגריות מקרי, יש סבון הכביסה, יש את חומרי הבד. חלקם אולי בעיתיים. אחד המדדים החשובים הנו כמות. אנשים אולי עשנו במרחק של מספר מטרים באוויר הפתוח, כך שרוב החומרים הבעיתיים, במצב גזי התפזרו כמעט מיד. קצת ריח נספג בבגדים. ריח איננו מדד למסוכנות או אי מסוכנות של חומר. ריח סיגריות לא נעים, אך לא הופך אותו למסוכן בכמויות מזעריות.

07/08/2018 | 20:58 | מאת: דנה

שלום לאור הדיבורים הרבים על חברת בז"ן הגורמת לזיהום אוויר כבד בעיר חיפה רציתי לשאול, האם שהייתה של יומיים הכוללת לינה במלון בעיר יחסית קרוב לנמל עלוחה לסכן את הבריאות? בייחוד שהייה של ילדים קטנים. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה שלך באופן הניסוח שלה בעיתית. הרבה ערים מזוהמות בישראל. בכל עיר יש אזורים מזוהמים יותר ואזורים מזוהמים פחות. גם חיפה זה לא רק בתי הזיקוק התורמים לזיהום.. אנשים רבים וגם ילדים רבים גרים בחיפה כל החיים וכך גם בערים רבות בארץ.

09/08/2018 | 14:59 | מאת: דנה

אכן השאלה כללית בשל המידה הכללי שיש לי בנושא ועדיין יש חשש. יש לי ילד עם אסטמת ילדות ואני חוששת שבגלל זה הוא רגיש יותר בכל הקשור לנשימה ואויר נקי/לא נקי. האם כדאי להמנע מלהיות שעות רבות באזור זה? מדובר במלון הנמצא על הכרמל בגובה רב מעל פני הים.

1. תפני לרופא/ה המטפל/ת בילד שיבדוק את הילד ויתן לך המלצה. 2. לבדוק באתר של המשרד להגנת הסביבה את נתוני זיהום האוויר. יש תחזית ויש נתוני זמן אמת. ואז תפעלי בהתאם להנחיות הרופא/ה ומצב זיהום האוויר בזמן אמת.

אני בהריון בחודש ה 4 ועובדת בתור מלחימה חווטת ,במחלקה שלי אין שום פתח איוורור אין חלון אין שואב מיקצועי ששואב את העדים בזמן הלחמה הכל נישאר בחדר שאני עובדת החדר מאוד קטן אין שום יניקה רק מאוורר אני חוששת מאוד לעובר האם יש נזק לבריאותי ולבריאות העובר ומה אני צריכה לבקש ממנהלים או להגיד בנושא תודה על התשובה

לקריאה נוספת והעמקה

אם את עובדת בחברה גדולה, צריך שיהיה ממונה בטיחות שידאג לניטור, לאוורר ויסביר לך ולכל העובדים בהדרכות מהם גורמי הסיכון ואיך להמנע מחשיפה. מאוד משנה מהם החומרים המשמשים להלחמה (עם/בלי עופרת, סוג הפלקס...). בעיקרון מקום מסודר צריך לבצע ניטור סביבתי-תעסוקתי, ולספק ציוד הנדסי (שואבים) מתאימים. שוב, תלוי בחומרים המשמשים להלחמה, אין הגבלה להלחמות לנשים בהריון (מלבד הלחמות עופרת שמוגדרת רמת חשיפה, לא שמפסיקים לעבוד, אלא מוודאים שאין חריגה מהרמה המותרת.

03/08/2018 | 13:25 | מאת: כינרת

ישנה בחדר שהוא ממד כבר 5 שנים, ולאחרונה קמה בבוקר עם מיגרנות. האם ידוע על קשר בין גז הראדון למיגרנה?

לקריאה נוספת והעמקה

ראדון לא גורם למיגרנות.

02/08/2018 | 09:48 | מאת: י

שלום רב. מטעם המועצה שלנו, עבר רכב וריסס נגד עשביה, כ30-40 מטר מביתי, זאת בשעה ששני ילדי ואני היינו בבית וכמה חלונות ביתי היו פתוחים. הרכב עבר בנסיעה איטית ולא נשאר לרסס במקום אחד זמן רב, אך עדיין, הרגשתי גל של ריח חריף שנכנס לתוך ביתי. שאלות 1. איך עליי להתייחס לזה מבחינת ילדיי שפגיעים יותר. 2. מה עליי לעשות מבחינת שדבר כזה לא יקרה שוב, ההתמודדות מול המועצה, האופציות שלי. 3. מה החוק אומר לגבי זה(מרחק ריסוס מול בתים, רוח וכו') יש לציין שהיום בבוקר כשזה קרה, היתה רוח לא קלה, כשזה כבר משהו שאני מניח שיש להתחשב בו ולא לרסס ביום כזה(בטח לא בקרבת בתים) תודה רבה. כרגע אין לי מושג איזה חומר זה היה ספציפית. זה היה כנגד עשביה.

לקריאה נוספת והעמקה

התשובה נמצאת בשיחה עם המועצה. בלי לדעת מה החומר, לא ניתן להגיד שום דבר.

05/08/2018 | 19:35 | מאת: י

שילוב של ראונדאפ עם אלבר סופר(עם רוח לכיוון הבתים שנמצאים כ-40 מטר פלוס מינוס ממקום הריסוס, שנעשה תוך כדי נסיעה איטית)

מוגדרים תנאים מתאימים לריסוס ראונדאפ ואלבר. בטח לא בתנאים של רוח חזקה. בעיקרון אין הגבלה בנושא ריסוס במרחק מה מבתים. היה נחמד אם הרשות היתה מודיעה, או שמה שילוט, אך אין חובה. אם אתם מרגישים טוב, אז הסיכון הראשון של הרעלה כנראה לא קרה, ובזכות הרוח החומר התפזר במהירות גם מהבית. לגבי העתיד, אין דרך לדעת, אך חשיפה חד-פעמית לא מהווה בעיה. הבעיה היא בחשיפות חוזרות ונשנות. בשלב זה אתם יכולים לפנות למועצה שימנעו מריסוס בחומרים אלה, ולהמתין לעדכון החקיקה בנוגע לריסוס ולחומרים המותרים. בשלב זה אין איסור להשתמש בראונדאפ.