פורום בטיחות גהות ואיכות

3083 הודעות
2159 תשובות מומחה

מנהל פורום בטיחות גהות ואיכות

19/04/2018 | 09:52 | מאת: טליה

שלום, אני בחודש שמיני להריון. לפני כמספר ימים התגלתה בביתי דליפת גז קטנה שנמשכה ככל הנראה מספר חודשים. אציין שהיה ריח רק ליד הגז באזור המטבח (ולא בשאר הבית) וכי הבית קטן ולא מאורר. השבוע טופלה הדליפה, אלא שכחלק מהתיקון השתחרר מספר פעמים ריח חריף של גז בבית שגרם לי לצריבה קלה בגרון (הטכנאי היה כמה פעמים). כעת, בשעה טובה, הבעיה נפתרה. שאלתי היא האם יכול להיות שהדבר גרם לנזק מוחי לעוברית? אני ממש חוששת... תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

זה איננו פורום הריון ולידה. תשאלי בפורום מתאים.

18/04/2018 | 19:20 | מאת: ליאה

שלום . יש לנו חימום ריצפתי שמופעל ע"י גז..המערכת של הגז מותקנת בחצר שלנו ..האם יש מצב שהגזים יכנסו לנו לתוך הבית ויסכנו אותנו ?

תמיד יש סיכון בגז. לכן, יש לוודא שטכנאי גז של חברת הגז ממנה אתם קונים גז מגיע לבדוק את המערכת. אישור שלו מצביע על תקינות.

16/04/2018 | 22:53 | מאת: ליאורה

גרים בחריש , (ליד חדרה )באיזור הזה יש מפחמות ומדי פעם מריחים ריח של שריפה רציתי לדעת מהי רמת הסיכון ?למה זה בעצם מסוכן לנו ? לאיזה מחלות זה גורם ? שוקלים לעבור משם מכיוון שיש לנו ילדים קטנים .

לקריאה נוספת והעמקה

הבעיה היא חלקיקים קטנים באוויר, וגזים שמשתחררים בשריפה. שני אלה לא טובים למערכת הנשימה שלנו, מבוגרים וילדים כאחד. עלול להוביל לדוגמא למחלות נשימה שונות, ירידה בתפקודי ריאה . מידת החשיפה תלויה בגורמים שונים כמו המרחק, כיוון הרוח, לחות האוויר ועוד. המשרד להגנת הסביבה האזורי או הרשות המקומית צריכים לבצע מדידות באוויר לוודא שהרמה של זיהומים באוויר לא עובר את הרמה המותרת. עד רמה מסויימת הגוף שלנו מסוגל להתמודד. כאשר יש חריגה או צפויה חריגה יוצאת הודעה לציבור להמנע משהיה בחוץ, פעילות ספורטיבית והנחיות נוספות. רק לזכור, אוויר עם חלקיקים וגזים יש בהרבה מאוד מקומות, ליד מפעלי בניה, כבישים, אזור סופות חול ועוד.

ד"ר ורד קויפמן שלום. שאלתי בנוגע לפוליאוריטן. רציתי לקנות סנדלים לילד בן 4 אך ראיתי שסוליית הסנדל והרפידה עשויים מקשה אחת מפוליאוריטן כך שכף הרגל של הילד במגע ישיר עם הפוליאוריטן. מאוד חששתי לקנות כי הקיץ אצלנו מאוד חם וסוליית הסנדל בוודאי מתחממת במגע עם מדרכה או כל משטח דריכה אחר, כף הרגל מזיעה ובלאי (השחיקה) של הסנדלים אצל ילדים הוא גבוה. אני מעוניינת לדעת אם חששותיי מוצדקים ועדיף להימנע מרכישת סנדלים העשויים מחומר הנ"ל. תודה מראש, יעל.

ומה בדיוק יקרה? כמה שחם, עדין לא מספיק חם. הסיכון בפוליאוריטן הנו בשריפה, מקווה מאוד שלא תגיעי למצב כזה. מעבר לזה, סוליה כזו מאוד נוחה לרגל, קלה ונעימה והרבה מאוד נעלים ונעלי ספורט עם סולית פוליאוריטן.

13/04/2018 | 17:02 | מאת: דפנה

שלום רב, אפיתי עוגיות ממולאות במיטב חומרי הגלם אך את הבצק ערבבתי במערבל חשמלי בתוך קערה גדולה - מעין גיגית מפלסטיק. בעת הבחישה המערבל מתככך עם הפלסטיק של הקערה שוחק ושורט אותו. אני מוטרדת מכך שאולי חלקיקי פסלטיק מזעריים חודרים כך לבצק העוגיות (ובכלל ליתר הבצקים והמאפים שאני עושה בעזרת המערבל בקערה זו). שאלתי, לאור חשד זה, האם נראה לך בעייתי לאכול את העוגיות הללו (מעולות. מיטב חומרי הגלם כאמור ובכמות בלתי מבוטלת...). בתודה ובתקווה לתשובה שלילית... דפנה

ונניח שכן, מה יקרה? אם יש חתיכות פיזיות של פלסטיק או חתיכות של דברים חדים אחרים (זכוכית, מתכת) בודאי שלא אוכלים, זורקים כי עלול לפגוע בקיבה ובמעיים (פציעה, חירור). אם אולי שחיקה קטנה, שאולי הכניסה מעט חומר, דבר שיקרה עם כל מערכת. כולל החומרים האיכותיים שאת קונה. לא ניתן למנוע את השחיקה המזערית ומאחר שזה כלי המיועד למגע עם אוכל, הוא עשוי מחומרים המאושרים למזון. בדרך כלל כלים כאלה עשויים מחומרים מאוד עמידים. אבל אם את רואה פסי שחיקה, או התפוררות להחליף מיד את הכלי. מעבר לזה תהני מהעוגיות.

יסודות הגג שלנו בנוים עץ מטופל בארסן. מלפני כ13 שנה. האם יש חומרים נדיפים מהעץ לאחר זמן כה רב. או שרק במידה והוא מתפורר יש סכנה? הקורות המטופלות לא באות במגע לפנים הבית. יש בינהן לחלל הבית חיפוי עץ.

לקריאה נוספת והעמקה

חיטוי ארסן אינו נדיף. הוא בתוך העץ, אחרת לא יהיה חיטוי לטווח ארוך. עם השנים יש שחיקה של העץ, של פני השטח, ואז החומר עובר לאוויר כאבק. זו לא צריכה להיות התפוררות ברמה שהעץ כבר מתפורר, אלא שחיקה בסיסית של החיים. הכמות לא גדולה, אך עדין מדובר בחומר מאוד מסוכן. אם מבודד מהבית, אז כמו שנאמר עשרות פעמים, אם אין מגע אז אין פגיעה.

10/04/2018 | 14:09 | מאת: נעמי

יש דרך להשמיש כלי אלומניום שהוכנס למדיח או אבוד? מפריש שחור למרות ניקוי.תודה

לא קשור לנושאי הפורום.

10/04/2018 | 21:54 | מאת: נעמי

התכוונתי מבחינה בריאותית

לא נשאלה שום שאלה הקשורה לנושאי בריאות ובטיחות.

10/04/2018 | 03:02 | מאת: ס

שלום רב יש לי שאלה יש לי סטודיו שיש בפנים עצים על הקירות הרבה עצים במקומות שונים גם בתקרה אבל העץ הוא בצבע ירוק כזה ניראה שהוא מחוטא האם זה סכנה שהיה עץ מחוטא במקום ששוהים בו בפנים . ? עץ ירוק .?

כנראה... וסביר להניח. עצים לשימוש בבניה כולל דקורטיבית עוברים תמיד טיפולים שונים בחומרים שונים כדי שיהיו עמידים כללית שלא ירקבו ולא יכנסו בהם חרקים ועמידות עם מעכבי בערה. יש חומרים שונים ברמות סיכון משתנות, תלוי בחומרים שהשתמשו בהם לעצים שלך. אם אתה לא יודע מה החומרים לא ניתן לדעת אם יש סיכון או לאו אוורור וניקוי של האבק יעזרו בהורדה של חשיפה.

10/04/2018 | 23:56 | מאת: ס

ויש דרך לבדוק ע"י בדיקת גזים רעילים בתוך מבנים. ? ע"י בודק או שאין אפשרות במקרים כאלה

החומר איננו נדיף, ולא משתחרר כגז! החשיפה היא מאבק שחיקה של העץ או במגע ישיר. אפשר לבצע ניטור של אבק באוויר.

09/04/2018 | 21:16 | מאת: אורית

תודה על המענה לשאלות קודמות יש לנו סירי סולתם ישנים מנרוסטה, בני 20 שנה ואולי אפילו יותר. ראיתי עכשו שהתחתית שלהם קיבלה צבע לבן, וקצת מתפורר. אולי בגלל שהתחלתנו להשתמש במדיח כלים. האם יש בעיה עם שימוש בסירים כאלו. ממה יכול להיות שעשויה התחתית? זה לא נוגע כמובן במזון בזמן הבישול, אבל בארון הסירים הם אחד על השני ואז התחתית נוגעת בכלים אחרים, וגם במדיח הם נשטפים יחד. האם רצוי לזרוק סירים כאלו?

20 שנה לסירי נירוסטה זה לא סירים ישנים. נירוסטה עמידה מאוד על פני עשרות שנים. אם הצבע הלבן הופיע בבת אחת, אולי מהמדיח. אם היה תהליך הדרגתי, יכול להיות שאיכות הסירים לא ברמה גבוהה, גם אם הם נירוסטה. ו... לא למהר ולזרוק, לבדוק קודם. לנסות ולרחוץ ידנית ולראות מה קורה.

09/04/2018 | 14:30 | מאת: אפרת

שלום, קנינו דירה שמותקן בה חימום מים בגז של חברה ידועה. האם אני יכולה להיות רגועה שזה בטיחותי לשימוש? הגז יוצא מארובה בחדר השירות. תודה!

כל מערכת גז ביתית צריכה לעבור בדיקה ואישור של חברת הגז. כאשר יהיה בידך האישור אז המערכת ברמת בטיחות שניתן להשתמש בה. עדין יכולות להיות תקלות, כמו בכל מערכת שיש בה גז (כיריים לדוגמא). אם אין לך אישור כזה, תזמיני מידית את חברת הגז לביצוע הבדיקה.

10/04/2018 | 11:51 | מאת: אפרת

שלום ד"ר ותודה- יש אישור של החברה, ביצעה בדיקה לפני חודש. אך האם זה לא מסוכן כלל שהגז יוצא מהארובה ואולי אם יש רוח חלקו נכנס חזרה הביתה? כמו כן יש גם לחלק מהשכנים אז גם עלול להיכנס מהחלון...אני תוהה האם לעבור לדוד חשמל? או שיכולה לישון בשקט תודה רבה , אמא מודאגת

אישור של טכנאי הגז קובע. הוא אמור לבדוק את הדברים האלה וזו אחריות שלו.

09/04/2018 | 10:22 | מאת: רוני

שלום רב האם זה בסדר להלין ילד קטן ליד נישה שעשויה כולה מגבס? כשהראש הכי קרוב לנישה זו. האם יש בעיה עם גבס מבחינת פליטת חומרים וקרינה? תודה

לא ברור למה יהיה מסוכן לילדים ולא מבוגרים. אם לילדים אז גם למבוגרים. חומרים מסוכנים לא מבדילים, אם ישנם יפגעו בכולם. רק במקרה זה, גבס? אולי החומר הכי פחות מסוכן שיש בענף הבניה. תמיד קיימת בעיה של אבק מטריד, ויש שרגישים לו. אך מעבר לזה אין בעיה ידועה. קרינה? כל חומר טבעי ומהטבע יש בו קרינה. תפוח, בננה, אגוזים, בשר, בטון... אז לא משנה מה חומר הבניה תמיד יהיה בו רקע של קרינה. חומר הגלם נבדק לעמידה בתקן.

10/04/2018 | 09:23 | מאת: רוני

תודה רבה עבור המענה המהיר. לגבי האבק המטריד שציינת. זהו אבק רגיל שמצטבר על הגבס? או אבק שנוצר כשעובדים עם הגבס? תודה

כמובן שאבק שנוצר בעיבוד, רק זה זמני ואפשר להמנע מחשיפה על ידי שימוש במסכת אבק וניקוי האבק בסיום העבודה. אבל, יש שחיקה טבעית של קירות, כולל גבס, שמשחררים אבק. אבק מטריד יש תמיד, יש רגישים יותר ויש כאלה שלא מגיבים בכלל. אבק בית רגיל יש שרגישים (קרדית הבתים) ויש שלא. אם אין רגישים לא להכנס לחרדה מיותרת, גבס הנו חומר נוח ומתאים לבתים. חומרי בניה רגילים בעיתיים יותר, ולא ניתן להמנע מהם כמובן.

08/04/2018 | 14:12 | מאת: אורית

קנינו בקבוקי פלסטיק לילדים מפלסטיק ללא ביספינול, שהסימון למטה הוא 7 וליד כתוב BPA Free הבנתי שפלסטיק עם סימון 7 פולט פתלטים. האם זה באמת בעייתי? הבקבוק מיוצר בארה"ב מחברה גדולה. קנינו בקבוק נוסף שכתוב אותו הדבר וכתוב שהוא עשוי מקופוליאסטר של איסטרן טריטן, האם זה מעיד על איכות הפלסטיק. ראיתי שהייתה המלצה להמנע מפלסיק עם סימון 7, אבל אני כבר לגמרי מבולבלת מכל הסוגים

לקריאה נוספת והעמקה

משרד הבריאות יצא בהצהרה שאין סיכון בביספנול. רק מה התקשורת שככה לעדכן את הציבור. היו כותרות ענק, ועכשיו זה כבר לא מענין כי לא מסוכן. יצרנים ממשיכים לנצל את העובדה שאנשים חושבים שמסוכן ומוכרים מוצרים במחירים מופקעים ללא שום הצדקה. קבוצה 7 היא קבוצה של הרבה חומרים. ממש לא אומר אוטומטית שבעיתי. לדוגמא בקבוקי תינוקות שעשויים מפוליקרבונט - קבוצה 7. הבעיה העיקרית בקבוצה 7 שלא ניתן למחזר אותם. ולכן הם בעיתיים סביבתית - פסולת שמצטברת. אז, לא מסבירים לך שזו הבעיה, ואת חושבת שהחומר מסוכן. פטלטים, לא סביר. לא הצלחתי להבין את שמות החומרים (התרגום העברי משובש) אבל, יש סוגים שונים לפי השימוש המיועד - לחום, לקור, למזון, חד פעמי...

08/04/2018 | 08:40 | מאת: ברכה

קניתי בדים באינטרנט מסין עם הדפסים יפים והכנתי מהם בובות לילדים והם ישנים איתם במיטה, לאחרונה ראיתי תוכנית על רעילות של חומרים שנמצאים בטקסטיל. מדובר בבד פישטן עם הדפסים עליו (כלומר לא בד עם דוגמא לכל אורכו). אני מאוד חוששת שיתכן שהבדים מכילים חומרים רעילים לכן הצאתי אותם מהמיטה. האם בד לאחר כביסה, במידה והוא מונח על מיטה קרוב לילד ישן עלול לסכן אותו? או רק אם ילד מכניס אותו לפה? הצבע של ההדפס לא יורד בכביסה

סין מדינה גדולה. יש מוצרים גרועים ויש מוצרים מעולים. יש עם עופרת ומתכות אחרות ויש בלי. גם באירופה ובארה"ב יש מוצרים מעולים ויש מוצרים גרועים מאוד עם חומרים גרועים. רק כדי להשלים את התמונה, והבגדים הרגילים של יומיום את יודעת איפה צבעו אותם? למה את חוששת רק מהבד הזה ולא מכל הטקטיל? להכניס פחדים סתמיים ולא מבוססים אין בזה שום תועלת. בלי לבדוק מה בבד אי אפשר לדעת שום דבר, לבד שלך ולגבי כל בד. ושוב כמו שכבר עניתי בעבר, חומרים לא קופצים. גם אם החומר בבד ואין מגע אז החומרים לא עוברים, כמובן בהנחה שיש שם עופרת, שבכלל לא אומר שיש. אם הילד ילעס את הבד ויש שם חומר מסוכן, החומר יעבור אליו. אם זה שם לקישוט, לא בעיה.

07/04/2018 | 19:46 | מאת: רוני

דר קויפמן שלום רב. האם יש משמעות לאיזה כיוון הדירה פונה מבחינת האיוורור הטבעי שלה. ? אנסה להסביר . האם דירה שאני יודעת מראש שאין בה כמעט משבי רוח ותנועת אויר ופונה למזרח וצפון ( תוציא החוצה את כל מה שמצטבר ונפלט מהחומרים בה) כמו דירה למשל שיש בה משבי רוח מכיוון מערב? תודה מראש

הבית יתאוורר בכל מקרה. אם יש רוח זה יתאוורר מהר יותר. אם לא יקח קצת יותר זמן. בכל מקרה אין הגדרה של זמן אוורר, כך שאין משמעות לכיוון.

07/04/2018 | 19:35 | מאת: אורית

לפני כשנה וחצי רכשנו לילדינו בקבוקי נירוסטה של חברה אמריקאית ידוע באינטרנט. אתמול נתקלתי במקרה במשובים של אנשים באינטרנט שלבקבוקי אלו יש אטם בתחתית שמכיל עפרת. העפרת כנראה משמשת להלחמה של הדופן הכפולה. יש עליה נקודת צבע שלהבנתינו אמורה למנוע את המגע עם העופרת. אנשים טענו שהם עשו בדיקה ביתית לנקודה ומצעו שהיא מכילה עופרת למרות הצבע המכסה אותה. מדובר בנקודה בקוטר של חצי סנטימטר בתחתית הבקבוק במגרעת, כך שבעיקרון זה לא מקום שמחזיקים בבקבוק. וכמובן שלא בא במגע עם המים. כמובן שמיד זרקנו את הבקבוקים. האם במידה וילד נוגע בעופרת ואחכ מכניס יד לפה יש סכנה שהוא יכניס עפרת לפה? אני לא מאמינה שהילדים ליקקו את התחתית של הבקבוק, והצבע שם לא התקלף, אולי מידי פעם נגעו בה. האם ישנה סכנה בחשיפה כזו? הבקבוקים היו בשימוש נלקחו כל יום לגן במשך שנה וחצי. האם יש טעם לבדוק חשיפה של הילדים לעופרת במקרה כזה? או שזה דבר זניח

למה לזרוק? אז אמרו... אם הבקבוק שלך שלם ותקין, למה שישתחרר ממנו חומרים. וגם... בקבוק נרוסטה, אין אישור להלחמת עופרת בכלים למזון. נניח לרגע שכן יש שם עופרת, אם אין פגיעה בציפוי אז החומרים לא קופצים החוצה ולכן אין בעיה. ושוב, כמו שנאמר שתשובות קודמות, לא ניתן לבדוק עופרת אלא מיד לאחר החשיפה. הבעיה היא שעופרת מצטברת בגוף, ורק כאשר מופיעים הסימפטומים ניתן להבין שהאדם או הילד הגיע לרמת החשיפה המצטברת המכסימלית שלו.

08/04/2018 | 08:35 | מאת: אורית

במידה ויש עופרת בצבע והילדים נוגעים בה האם העופרת עלולה להכנס למחזור הדם, או רק במידה והם מקלפים אותה?

התשובה כבר ניתנה קודם. חומרים לא קופצים. אם הציפוי לא ירד אז, אין מגע ישיר בין העופרת (שכנראה בכלל אין שם) לבין הילד, ולכן אין חדירה לגוף.

05/04/2018 | 22:03 | מאת: טל

שלום רב בנוגע לבדיקות מתכות בדם ובשתן לצרכים תעסוקתיים. קראתי שהבדיקות של מתכות כבדות אענן מהימנות כי הם בודקות ברגע נתון את רמת המתכות בדם ובשתן , וידוע שהטוקסינים הללו מצטברים לדוגמא ברקמות שומן.(בנוסף ישנו הרעיון שהבדיקות צריכות להתבצע אחרי פרובוקציה . מהי הפרובוקציה ובאילו חומרים משתמשים לכך?) עשיתי בדיקות לעופרת,כספית,קדמיום,ארסן,קובלט במעבדה טוקסיקולוגית ברמב"ם. לכאורה הבדיקות יצאו תקינות . האם אני יכול להיות שקט שאכן התוצאות מהימנות ..? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקות אמינות. הן בודקות מה שהן בודקות לפי המוגדר בפרוטוקול המאושר לבדיקה, והתוצאות מדויקות. הבדיקות לא בודקות דברים נוספים או שונים ממה שמוגדר ומאושר לבדיקה. בדיקה בדם ובשתן לנוכחות חומרים מסוכנים בודקת את החומרים בדם ובשתן, לא בחלקים אחרים של הגוף. נחמד שאתה רוצה בדיקות למשל בשומן הגוף. אין בדיקות כאלה. פיתוח בדיקות לוקח שנים רבות, לאחר שמפתחים שיטת בדיקה. כרגע אין דרך לבדיקה ברקמות שומן.

05/04/2018 | 13:58 | מאת: מוטי

קנינו מזרון ללול לבני בן ה3 חודשים . יש למזרון ריח חזק של דבק. לצערי שמנו את התינוק לישון ישר על המזרון מבלי לאוורר כי לא הרחנו את הריח ..רק למחרת שהתינוק ישן לילה שלם על המזרון . מהו הסיכון שיכול להגרם כתוצאה מכך לתינוק כל כך קטן שישן לילה שלם על המזרון

שוב, תינוק קטן. צריך להפנים, אסור לחשוף ילדים קטנים לחומרים מסוכנים. הגוף שלהם קטן וחשיפה ברמה שעל מבוגר לא משפיעה כמעט, לילדים קטנים עלולה להוביל להרעלה ולפגיעה בריאותית עתידית. הפגיעות עלולות להיות מסוגים שונים. אין דרך לדעת מה.הפגיעה הצפויה. זו אחת הבעיות הקשות בחשיפה לחומרים בבית ובסביבה. אז, כמובן להרחיק המזרן ולבדוק לפני ששמים מזרן חדש לתינוקות.

05/04/2018 | 11:56 | מאת: עדי

במקרה היום עברתי כאן על שאלות ותשובות וראיתי שכתבת לגבי עישון סיגריות ליד תינוקות עד כמה זה חמור..אני בהריון חודש 7 ואני מעשנת יחסית המון ..עוד מתחילת ההריון רוצה לדעת עד כמה חמור העניין האם יש סכנה לעובר שלי ? האם חןמרים מסוכנים עוברים דרך השליה ולמחזור הדם שלו? כל כך קשה לי להפסיק לעשן .כמובן שאחרי הלידה לא אעשן לידו ..

לקריאה נוספת והעמקה

אם קראת את התשובות הקודמות השאלה שלך אפילו לא ראויה לתשובה. את לא יכולה להפסיק?! את מסכנה?! הבריאות של התינוק שלך לא שווה כלום בעינייך?! את פוגעת בעובר! אז, רק כדי שלא תגידי שלא אמרו לך, ובטוחה שאמרו לך עשרות פעמים, אומר שוב: אסור לעשן בהריון, אפילו לא סיגריה אחת וגם לא עישון פאסיבי מתמשך. אחרי ההריון לא תעשני על ידו?! מזמן מצאו שעישון פאסיבי ושלישוני מסוכן מאוד לתינוקות ולילדים. הרבה מהחומרים מהסיגריה עוברים לעובר, כולל ניקוטין, כולל ירידה בחמצן שמגיע לעובר, כולל חומרים מהסיגריה שחודרים את השיליה וגורמים לפגיעות שונות בעובר שלא ניתן לבדוק בשלב זה ולפתע התינוק חולה בכל מיני מחלות קשות יותר ופחות, כולל פגיעה בהתפתחות הקוגנטיבית שלו. ההתפתחות שלו כעובר מושפעת ונפגעת מהעישון, את כבר בשלב מתקדם, אז סיכון ללידה מוקדמת, תינוק קטן, בעיות נשימה, דום נשימה, פגמים מלידה ועוד. גם עישון פסיבי בהריון גורם לפגיעה בעובר, אפילו כאשר האמא לא מעשנת. התינוק יהיה עם סיכוי גבוה יותר לבעיות נשימה, אסטמה, דלקות אזניים, אלרגיות ובעיות בריאות רבות נוספות. תינוק שנחשף לעישון כעובר ואחר כך בעישון פאסבי ושלישוני ביומיום, חס וחלילה גם עליה בסיכון למוות עריסה. האם מספיק לך? והייתי עדינה בתשובה. הדברים מאוד חמורים.

04/04/2018 | 21:02 | מאת: מאיה

לאחרונה גילתי אנטנה סלולרית שנראית מחלון ביתי. ערכתי מדידת קרינה בעצמי והערכים נמוכים( פחות מטלפון אלחוטי ) . האם זה משהו שאמור להדאיג ? יש ילדים קטנים בבית ..

כפי שהבנת בעצמך, פחות מטלפון סלולרי. משרד הבריאות בהמשך להנחיות ארגון הבריאות העולמי הודיע לציבור שאין בעיה בריאותית בחשיפה לטלפונים סלולריים ולאנטות בהתאמה.

04/04/2018 | 18:50 | מאת: מעיין

שלום רב. האם הסרת שיער בלייזר זו פעולה בטוחה ולא מסרטנת? האם אני יכולה להיות שקטה ולהיכנס לתהליך זה? כמובן שאני מדברת על מכון מסודר וברשיון משרד הבריאות. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

יש היבטים שונים שעלולים להיות בעייתיים וכדאי לבדוק הדברים מראש. סרטן, ממש לא.

04/04/2018 | 18:12 | מאת: כרמלה

במכון התקנים ב-"המלצות לרכישה ושימוש בקומקום חשמלי" כתוב : "במידה ומגלים נקודות/כתמים של חלודה בתחתית הפנימית של הקומקום, מומלץ להפסיק להשתמש בקומקום זה." אז מותר להשתמש בקומקום עם חלודה או להפסיק?

תפעלי לפי שיקול דעתך

04/04/2018 | 15:42 | מאת: מרום

היי , מחוץ לביתנו בונים , יש המון אבק מבחוץ ועשן של הטרקטורים והמשאיות , מה עדיף לאוורר הבית או שהחלונוץ יהיו סגורים מחשש שיכנס הזיהום מבחוץ?

לקריאה נוספת והעמקה

אפשרות לדוגמא היא שמאווררים כאשר האתר לא פעיל וסוגרים החלונות בשאר הזמן

04/04/2018 | 15:41 | מאת: ליטב

חג שמח . שכחתנו לפני יומיים טרמוס מנירוסטה של התינוקת הרכב. האם יש בעינ להשתמש בו?

למה שתהיה בעיה? אין שום בעיה

02/04/2018 | 22:03 | מאת: ליטת

שלום . היום חברה שלי עישנה לידי וההן שלי בן חודש ויצי היה איתי כל העשן אף לכיוון הפנים שלו ..למשך 2 דקות בערך ..האם יש סיכון לבן שלי ? האם זה מסוכן?

לקריאה נוספת והעמקה

חוסר אחריות. לא מעשנים אפילו שניה ליד תינוק בגיל הזה. גם עשן וגם ניקוטין.

02/04/2018 | 23:01 | מאת: המשך

האם החשיפה זהה לזו שאמא בהריון מעשנת והעובר שלה נחשף לעשן ?

עובר לא נחשף לעשן. רק מצב שאין לאמא חמצן גם לו לא יהיה חמצן עם כל המשתמע. כן נחשף לניקוטין שאלות אלה אינן קשורות לנושאי הפורום.

03/04/2018 | 11:42 | מאת: המשך

מהו הנזק שיכול להגרם מאירוע חד פעמי?

03/04/2018 | 18:45 | מאת: המשך

מה יותר גרוע שתינוק בגיל שלו נחשף לעישון פאסיבי באופן חד פעמי או תינוק שחי עם 2 הורים מעשנים שלא מעשנים לידו . ( אבל כן יש להם ריח של סיגריות מהבגדים )

שניהם מסוכנים, תקראי את התשובה לשאלה הקודמת. כל חשיפה של תינוק לעשן מסוכן. לא משנה "פאסיבי" עשן שהוא נושם. חשיפה מתמשכת בעיתית ביותר. אך גם חשיפה חד פעמית מסוכנת, תלוי בכמות העשן והניקוטין שהתינוק נחשף. ראי תשובה קודמת, עלול להיות מאוד בעיתי. ו.... מזמן הוכח שמעשנים גם בחוץ, הם גורמים לעצמם וחשיפה מתמשכת גם בסיום הסיגריה, ולכל מי שבא איתם במגע לחשיפה דרך הבגדים והעור שלהם. אז כאשר התינוק על הידיים ונוגע בבגדים ובעור, הוא נחשף לניקוטין ולשאריות מהעישון שנצמדו לבגדים ולעור. להתקלח ולהחליף בגדים לפני שלוקחים את התינוק על הידיים. כאשר החשיפה מתמשכת הסיכוי לפגיעות בריאותיות עתידיות מסוגים שונים עולה מאוד.

את באמת שואלת? את חושבת שאפשר לחשוף תינוק בין חודש וחצי לעשן סיגריות? לעשן? לחומרים מסוכנים ללא בקרה? לתינוק רגיש או קצת יותר יכול להוביל לאבדן הכרה עד מוות. האם עכשיו זה ברור? בודאי שנגרם לו נזק, אולי קטן אולי גדול. יכולות להגרם פגיעות עתידיות שונות, או החלשה של מערכות בגוף שיובילו לפגיעות עתידות או לחולשה של מערכות. יכול להיות פגיעות מידיות של הרעלה, של פגיעה במערכת הנשימה, בריאות, עליה בסיכוי לסרטן, בכי עצבנות, תופעות כמו גמילה ועוד. אין דרך לבדוק ואין דרך לדעת איזה תינוק יפגע ואיזה לא. לכן, לא חושפים תינוק לעשן סיגריות ולא לניקוטין שבסיגריות!!!

03/04/2018 | 21:29 | מאת: המשך

קודם כל אני לא חושבת שצריך לחשוף תינוק בן חודש וחצי לעשן סיגריות !חבל שכך את מציגה את הדברים..כי יושבת כאן אמא חרדתית שכל הלילה לא הפסיקה לבכות בגלל המקרה וכל היום בחרדות שמא נגרם נזק לתינוק שלי. לא היתי מודעת לכך שחברה שלי הדליקה סיגריה בחוץ ועישנה לידו ( הוא היה בעגלה) ולקחתי את הבת שלי השניה לשירותים .שואלת מחוסר ידע ..מתסכול שאיני יודעת כיצד עלי לפעול ואילו בדיקות לערוך לבני וכמה חמור העניין.

כבר עניתי לך על כל השאלות שלך, ובהרחבה. את רוצה שאשקר לך, שאגיד שהכל בסדר? לא בפורום הזה. הסברים למה עשית לא משנות את העובדות. כאן התשובה, גם אם קשה היא האמת. שאלת מכיוונים שונים, מצבים שונים, והתשובה היא אחת כן עישון ותינוקות מסוכן. בגיל הזה כל חשיפה מסוכנת. אין דרך נעימה להגיד את זה, חוץ מלשקר ולהגיד לך שאין בעיה והכל יהיה בסדר. הורים ממשיכים לחשוף תינוקות לחומרים מסוכנים, אולי מתום לב וחוסר ידע, ובמקרים רבים הילדים נעשים חולים, ולא מבינים מדוע יש עליה בתחלואה של תינוקות וילדים, כאשר הורים חושפים ילדים לגורמי סיכון. אם זה מה שעשיתי, לעלות מודעות, מעולה.

04/04/2018 | 10:10 | מאת: המשך

אז לפי הטיעון שלך מחשיפה חד פעמית לעישון סיגריות ( שגם היה המקום פתוח ) יש סיכוי שבני יחלה בסרטן בעתיד ?

שאלת לגבי מחלות אפשריות וזו אחת מהן. סרטן עלול להתפתח בחשיפות חוזרות, בתשובה לאחת מהשאלות שלך לגבי הורים מעשנים... יש עשרות סוגי פגיעות נשימה ופגיעה במערכות שונות בגוף ולא רק סרטן וגם הן מחלות קשות. מאחר שנראה שאת מעדיפה לטמון הראש בחול ולהאמין שאין בעיה בחשיפה של תינוק בגיל מאוד לעשן מסוכן, אז הדיון סגור.

02/04/2018 | 02:18 | מאת: אמא

בני חימם אוכל במשך דקה במיקרו בצלחת חד"פ ואכל. הצלחת מעט התעוותה. אני מודאגת מכך שאולי הופרשו רעלים למזון שאותו אכל וסה יזיק לבריאותו.

הכי פשוט לבדוק הכלי לפני שמכניסים למיקורגל שהוא מתאים למיקרוגל. חבל פשוט לקלקל כלים שמתעוותים מהחום של המיקרוגל. הרי לא תשימי כלי פלסטיק על כיריים חמים, למה כן להכניס כלי לא מתאים למיקרוגל. יש כלים באיכות נמוכה שלא מחזיקים מעמד בחום המיקרוגל ומתעוותים, למרות שאין בהם בעיה של הפרשת חומרים מסוכנים.

אני מבינה. אני מדברת על מקרה חד פעמי שבו בני, כשלא נכחתי לידו, חימם אוכל בצלחת חד פעמית ואכל. כמובן שלא הייתי מעלה בדעתי לאפשר לו לעשות זאת. פשוט עשה זאת על דעת עצמו. קצת הדאיג אותי העניין, ורציתי לדעת האם יש לי ממה לחשוש ממקרה זה?

בלי לדעת סוג החומר לא ניתן להגיד. אך, בקרוב טוב ניתן לומר שמזה שחימם והיה עיוות קטן, לא צריכה להיות בעיה.

30/03/2018 | 00:26 | מאת: ליאורה

את יכולה בבקשה רק למען הסדר להסביר לי לי האם יש בכך סיכון כמו עשן של סיגריות ? מה יותר מסוכן ? מנסה להבין ..כי בכל מקום יש עשן של מכוניות ואנשים ילדים ותינוקות נחשפים יום יום ..אם כך כל האנשים בסוף יהיו חולים ( כך לפי התשובה שלך )מנסה להבין מה באמת החומרה ..ועוד שאלה , ממש מבקשת את התיחסותך לשאלה הזו ..המקרה קרה ה4 בצהריים ...בני התקשה לנשום ב5 לפנות בוקר . לפי הנשימות שלו נשמע כמו נזלת רטובה ..אך מבחוץ הנזלת יבשה..מה יותר סביר שזה קשור למקרה של העשן או כי בגלל הנזלת רק ?

לקריאה נוספת והעמקה

ועדין לא הלכת לרופא/ה? תינוק בן חודשיים עם קשיי נשימה? למה את מחכה?!

30/03/2018 | 12:38 | מאת: ליאורה

היי ..היתי הבוקר אצל רופא , הוא בדק את הריאות הן נקיות . אמר שזה נזלת וצינון קל..האם אפשר להסיק מכך שזה לא קרה בעקבות העשן ..? ואשמח אם תתיחסי לשאלותיי הקודמות את יכולה בבקשה רק למען הסדר להסביר לי לי האם יש בכך סיכון כמו עשן של סיגריות ? מה יותר מסוכן ? מנסה להבין ..כי בכל מקום יש עשן של מכוניות ואנשים ילדים ותינוקות נחשפים יום יום ..אם כך כל האנשים בסוף יהיו חולים ( כך לפי התשובה שלך )מנסה להבין עד כמה חמור העניין והאם אפשר למזער את הנזק בכך שאשתדל לא לחשוף אותו לעשן מכוניות ?

כל עשן באשר הוא עשן יש בו סיכון. לא משנה אם זה סיגריות, גחלים, מדורה, שריפת יער, פליטות עשן מכלי רכב, שריפת בית וכל שריפה שהיא. כולם פוגעים במערכת הנשימה, כולם יכולים לגרום למחלות קשות. אין דרך להמנע בחיים לגמרי מכל חשיפה, אך אפשר לשאוף להחשף כמה שפחות.

29/03/2018 | 14:30 | מאת: לינוי

שלום וחג שמח . היום ניקיתי את התנור עם אבקת סודה לשתיה סבון כלים ומים שיפשפתי חזק ולפני שנגבתי הפעלתי את התנור על 200 מעלות שישרפו השומנים ! לאחר 10 דק התחלתי להריח ריח שרוף מהתנור והבת שלי תינוקת בת חודשיים היתה בסלון מניחה שכמה דק הריחה ...האם מדאיג גם שאין פה חומרים כימיקלים ?

29/03/2018 | 16:51 | מאת: לינוי

שהיא מרגישה בסדר , מתנהגת כרגיל..לא היה עשן בבית ..רק ריח שרוף .

לא ברור לי מה עושה סודה לשתיה... כנראה שום דבר, עדין את מקרצפת. סודה לשתיה איננו תחליף לסודה קאוסטית ואינו מסיר שומנים. הריח אופיני לשריפה של שאריות חומרי ניקוי. כמו כל חומר שנשרף, משתחררים כמויות קטנות של חומרים מסוכנים. מאחר שמדובר בכמות אפסית, זה שאת מריחה לא אומר שיש כמות גדולה, כנראה אין בעיה. חשוב כמובן לאוורר הבית תמיד.

29/03/2018 | 14:20 | מאת: ליאורה

אני חייבת להתייעץ ..אני מרגישה מאוד מוטרדת .ברשותי 2 שאלות 1. אתמול יצאתי עם בני הן החודשיים וכשבאתי להפעיל את הרכב מתברר שאין מצבר..כמובן שבחור נחמד עזר לי אני באותם רגעים יצאתי עם התינוק לבחוץ..וכשהבחור נתן גז חזק לפתע הרחתי ריח של עשן מוכוניות..ובני בן החודשיים היה על הידיים שלי וחצי פנים שלו מכוסות בבד..האם יש סיכון לבני במידה והריח את הריח ? יש לציין שמיד ברחתי מהאיזור וגם לציין שלא השתעל והתנהג במשך היום כרגיל . 2. בלילה היה לו קצת קשה לנשום ( היתה לו נזלת באף אז הוא התקשה לנשום ) האם יש קשר בין המקרים ? מודה לך חג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

זו הבעיה עם חומרים מסוכנים, בדרך כלל בחיים היומיומיים החשיפות הן לכמויות קטנות, אז ההשפעה איננה מידית, אלא מצטברת, עד לרגע בו יש אנשים המפתחים מחלה כזו או אחרת. הסיכון הזה חל עליך ועל הילד. מאחר שהילד מאוד קטן, כמות קטנה מבחינתך איננה כל כך קטנה מבחינתו, מאחר שהחשיפה בהרעלה נמדדת לפי משקל הגוף (נניח שנחשפתם לאותה כמות, מחולקת למשקל גוף קטן יותר של התינוק סכנה גדולה יותר). התגובות שלו אולי כתוצאה מהחשיפה לאדים ואולי כי נזלת. אם יש החמרה, או לא עובר, לגשת לראות רופא/ה.

30/03/2018 | 00:05 | מאת: ליאורה

איזה מחלה יכולה להגרם כתוצאה מזה ? התשובה שלך די הלחיצה אותי יש איזה בדיקה שאני יכולה לבדוק באם נחשף לחומר מסוכן ? ..

להדגיש, לא מדובר על מחלה עכשיו, אלא על אולי פגיעה אפשרית עתידית בתפקודי מערכת הנשימה, וכן תלוי בחומרים, מחלות אחרות. וושוב לא רק בגלל החשיפה היחידה הזאת, אלא מחשיפות חוזרות ונשנות במהלך החיים. בהנחה בלבד שאמנם הילד לא מרגיש טוב מהעשן, אז זה סימפטום של הרעלה לא של מחלה. אין דרך לבדוק. הצוות הרפואי יטפל בסימפטומים, אין משהו אחר שניתן לעשות. ויכול להיות שהכל בכלל צירוף מקרים. הילד עם הצטננות ולא שום תגובה לחומרים מסוכנים.

27/03/2018 | 20:30 | מאת: מיכל

שלום דובר רבות על כך שלא מומלץ לבשל בכלים העשויים אלומיניום. רציתי לשאול בנוגע לסיר עליו רשום: "מיוצר מאלומיניום טהור בתהליך dorged רב שכבתי. בציפוי נון סטיק food safe עם ציפוי מונע הדבקות ללא pfoa, קדמיום או עופרת.". האם הציפוי מונע מהאלומיניום להגיע למזון בצורה זו או אחרת. האם הציפוי הנל אכן בטוח לשימוש ואין סכנה מאלומיניום או כל חומר אחר? תודה

לפי מה שכתבת, ובהנחה שהמוצר מחברה איכותית ואמינה, אז נשמע טוב. לגבי ההגנה מאלומיניום, כל זמן שהציפוי תקין, אין מגע של האלומיניום עם המזון. אם אין מגע אין מעבר ולא אמורה להיות פגיעה.

30/03/2018 | 14:45 | מאת: דנה

תודה רבה על תשובתך. הסירים מסולתם... נחשבת חברה אמינה?

הפורום לא נותן המלצות עבור חברה זו או אחרת.

כתוצאה מעירבוב חומר אקונומיקה חומצה לניקוי אסלות התפתח אייל חריף במיוחד ונשמתיוכתוצאה מכך קשה לי לנשום ואני מרגיש צריבה בגרון

לקריאה נוספת והעמקה

להתפנות מידית לחדר מיון

26/03/2018 | 14:20 | מאת: רוית

שלום רב אני משתמשת בנרות גליצירין לעצירות במשך שנה. האם העובדה שהם בעטיפת אלומיניום יש בה סכנה של החדרת אלומיניום לגוף? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא. על האלומיניום יש ציפוי כך שאין מגע ישיר בין האלומיניום לנר.

25/03/2018 | 23:34 | מאת: שני

שלום ד"ר קויפמן, אנחנו מתלבטים האם לעבור לבית שזה עתה סיים בניה בשכירות. לציין כי בבית עדיין ריח חזק של צבע וכולי. יש לנו תינוק בן 8 חודשים ועל כן החשש מבחינת חומרים רעילים שמופרשים מחומרי הבניה. תודה רבה

שוב, כפי שכבר נאמר במקרים רבים - הפורום לא נותן יעוץ ולא המלצות. אתם מחליטים על דרך הפעולה המתאימה לכם. משרד הבריאות יצאה בהנחיה לציבור לאוורר בתים כי מצטברים באוויר חומרים מסוכנים. זו תופעה שקיימת בכל בית בכל זמן. נוכחות ריח לא מלמדת על כמות החומר או מסוכנות שלו. יש בבתים ובסביבת הקיום שלנו הרבה מאוד חומרים מסוכנים ללא ריח.

כמובן שבכל בית יש רעלים שנפלטים. השאלה לא הייתה התייעצות אלא ניסיון להבין האם בבית שזה עתה סיים להיבנות סכנת הרעלים הנפלטים משמעותית יותר בדרך כלל בשל טריות החומרים בבניה.

כל בית חדש נכלל בתופעה הקרויה sick building syndrome או תסמונת הבניין החולה. בדרך כלל התופעה חמורה יותר בבניני תעשיה או משרדים חדשים בהם נפלטים חומרים לאויר מהגומי ,פלסטיק, מתכות ,אלומיניום, הבטון שלפעמים מכיל אפר פחם,שטיחי פלסטיק ועץ מטופל, עקבות של ממיסים ועוד ועוד . ואז העובדים בבנינים חדשים אלה מתלוננים על כאבי ראש ,בחילות ושאר תופעות מוזרות. דרך אגב גם מכוניות חדשות פולטות רעלים בכמות כזו או אחרת במיוחד במדינה חמה כמו בארץ שהמכונית חשופה לשמש יוקדת שעות רבות.

הדברים שכתבת אינם מדויקים. סנדרום הבנין החולה לא מאפיין בתים חדשים אלא דווקא ישנים שעובדים בהם שנים. נמצא מעט מאוד בבתים פרטיים. אין פליטה של חומרים ממכוניות חדשות ולא מישנות - מיתוס בלבד.

התשובה שקיבלתם ללא שינוי. לאוורר. כמה לאוורר אין הגדרות. פליטת חומרים תהיה עכשיו ותמיד. ריח אינו מדד לסיכון שבחומר. להמתין - יום? שבוע? חודש? שנה?

25/03/2018 | 17:22 | מאת: ארי

שלום ד"ר קויפמן לאחרונה יש לי התכווצויות לא רצוניות של שרירים ורקמות וגם תחושה של זרימת דם בגפיים והתכווצות של מה שנתפס כעצבים במרפקים. האם יתכן מצב שבו יש הרעלת מתכת כלשהיא שגורמת לתופעות הללו ללא הרף? כלומר מתכת כלשהיא שמסתחררת בדם ובגוף וגורמת לתזוזות לא רצוניות כאלה בגוף? אציין שיש לי רק סתימת אמלגם אחת קטנה . אציין שאני לא עובד בשום עבודה טכנית ,תעשייתית שבה אני עשוי להיחשף למתכות. האם יש נטייה גנטית של בני אדם מסויימים להיחשף לזיהומים סביבתיים ולגוף יש בעיה לעשות DETOX טבעי? עברתי בדיקות רבות כולל mri מוח, בדיקת נוירולוג תקינה,בדיקת הולכה עצבית ברגלים תקינה ,בדיקות דם כלליות כמה פעמים . ואף בדיקות מתכות כבדות בשתן ובדם שיצאו תקינות. מצד שני האם מה שאני חווה יכול להיות בלוטות אדרנל תשושות שלא מספקות מספיק קורטיזול ? אילו עוד בדיקות טוקסיקולוגיות אפשר לבצע לשלול הרעלת מתכת? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

תפנה לרופא המטפל. הפורום לא נותן יעוץ.

25/03/2018 | 12:14 | מאת: יעלי

שלום, היום היה אצלי איש מקצוע לטיפול בעובש בקירות המקלחון ובחדר האמבטיה. הוא ראה שיש עובש ופטריות , ומרח תמיסת פונגיצ'ק על הקיר והתקרה. החומר מדולל במים. מספר שאלות: 1. בבית יש לי תינוקת בת 7 חודשים,פעוט בן כמעט שנתיים וילדה בת 5. האם מסוכן שאנו שוהים בבית ונושמים את החומר? הבית מאוורר בשעות היום אך בלילה הכל סגור. התינוקת עוברת בימים אלה טיפולי אינהלציה בעקבות צפצופים. 2. חלק מהחומר טיפטף על האמבטיה, השירותים והרצפה. אני רוחצת את הקטנים באמבטיה. האם מספיקה שטיפה בסיסית במים וסבון (כלים)? 3. הוא דרך ברחבי הבית לאחר שדרך על החומר שנזל. את הרצפה של הבית אני שוטפת בעוד יומיים מסיבות כאלה ואחרות. האם מסוכן לשבת לשחק על הרצפה?להכניס לפה מוצץ שנפל לרצפה?כלומר האם הוא העביר את החומר באמצעות הנעליים לשאר הבית? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

היה אצלך איש מקצוע ועשה עבודה ושלמת לו כסף. את כל השאלות האלה יש להפנות אליו. הוא יודע מה החומר שהוא השתמש בו. בלי לדעת מה החומר לא ניתן לתת תשובות.

האם רהיט עץ הצבוע ב"זפת קר" יפלוט חומרים רעילים אם שמים אותו בבית?

כן, יפלוט וגם חשוד כמסרטן.

יש לי במרפסת בחוץ הצמודה לבית חור ביוב לניקוז המים. היה נדרש לבצע בו תיקון והקבלן שפך פנימה כ5 סנטימטר של זפת קרה עכשיו הזפת התקשתה וממלאת את תחתית אגנית הניקוז. האם יש חשש לפליטת חומרים רעילים והאם זה מסכן את מי שיושב בחוץ?

25/03/2018 | 03:03 | מאת: אייל

שלום, היום חיממתי במשך כ20 דקות פיצה בטוסטר אובן. לא שמתי לב ובזמן ה20 דקות כשהאוכל התחמם, הייתה מעל הטוסטר אובן קופסת פלסטיק. אכלתי חלק מהפיצה (לא את כולה) והיה לה ריח וטעם מגעילים, ורק כשגמרתי לאכול הבנתי שקופסת הפלסטיק הייתה על הטוסטר אובן בזמן שהוא התחמם. הורדתי אותה כשהבנתי והיה לה ריח מגעיל והיא הייתה חמה אבל חוץ מזה היא לא שינתה את הצורה. רציתי לשאול אם זה מסוכן שאכלתי חלק מהאוכל שחומם בטוסטר אובן בזמן שעל הטוסטר אובן הייתה הקופסת פלסטיק הזאת? תודה

אין קשר בין הדברים. כנראה הפיצה לא היתה איכותית.

21/03/2018 | 19:25 | מאת: ח.

שלום רב יש לי שאלה רציתי לשאול האם יש סיכון בלבישה באופן קבוע של כובעי צמר / גרב תוצרת סין זולים שנקנו מהאינטרנט שעשויים מ 100 אחוז חומר סינטטי לדוגמת acrylic והאם יש לבדוק איזה חומרים יש בפנים לפני שלובשים ע"י בדיקה במעבדה .? ושאלה נוספת עם אכן יש בעיה איזה כובעים רצוי לבחור שאין בהם חשש רעילות.

לקריאה נוספת והעמקה

מה הבעיה בללבוש כובע כל הזמן? חלק ניכר לובש כובעים בכל יום ותמיד עשויים ממגוון רחב של חומרים. ו... סין מדינת ענק. מייצרים שם מוצרים מצויינים וגם מוצרים זולים ובאיכות נמוכה. לא אומר שיש שם חומר מסוכן זה או אחר. מי שחושש שלא יקנה מסין ותזכורת: הפורום לא עונה על שאלות תאורטיות. הפורום לא נותן יעוץ. ההחלטות על דרך הפעולה היא של השואלים.

20/03/2018 | 15:17 | מאת: הדר

אני בשבוע 30+4 והיום כשעבדתי במעבדה שמתי לב שמישהו הפעיל סוניקטור (אמבט אולטרסוני) מבלי להודיע. נחשפתי בערך כרבע שעה עד ששמתי לב. האם נשקפת סכנה לעובר? התדירות היא 37 קילוהרץ.

חבל שאין אצלכם הדרכה מתאימה לעבודה בסוניקטור. אולי יש סיכון אולי לא. הדברים היו צריכים להבדק אצלכם ולא בדיעבד. בלי לראות לא ניתן להגיד יותר. תפני לרופא/ה המטפל/ת בך.

שלום הזמנתי באתר אינטרנט משחק הרכבה לילדים במאות שקלים. במיוחד קניתי את המוצר המקורי שמיוצר בבלגיה שמוטבע על כל חלק מ500 החלקים מאחור משולש עם הספרות 05 ויש את הסימון CE ולמטה את הספרה 19 זה עשוי מהמון חלקים מפלסטיק קשיח אבל גמיש (אבל קצת פחות קשיח מלגו). בגלל שהילדים בני שנתיים וחצי וצפויים לשחק עם זה שנים רבות חלקים שאמורים להישרט כתואצה מהחיבורים - רציתי לשאול האם זה שהומוצר הגיע חם מאוד, כנראה בגלל הקופסא האטומה שהוא נמצא בה ואוחסן בקופסאת פלסטיק שקופה גמישה שכנראה מכילה גם בספינול A/ האם זה לא מפריש רעלים כתוצאה מהחום? הילדים אמורים לגעת בזה הרבה מאוד וגם להכניס לפה מדי פעם לפחות בשנה הקרובה. תודה

החומר ממנו עשוי המשחק הוא פוליפרופילן, אין בו סיכון לילדים גם אם יכניסו אותו לפה שוב ושוב. פוליפרופילן מאוד יציב. הוא מקבל סדקים והופך שביר כאשר תשאיר אותו בחוץ בחשיפה לשמש. חימום מעל 130 מעלות יגרום להמסה של החומר. אפשר להניח בסבירות גבוהה שהטמפרטורה של המשחק לא עברה 40-50 מעלות, טמפרטורה באוטו ביום קיץ חם. אם כן, לא הייתם יכולים לגעת בקופסה. בטמפרטורה כזו לא קורה דבר למוצר. שימוש בפוליפרופילן לא מצריך תוספים. המוצר יש לו אישור CE האומר שאין בו תוספים מסוכנים ונבדק שאינו מהווה סיכון לילדים. למה שיהיה ביספנול A בפלסטיק? משרד הבריאות הוציא הודעה רשמית שאין סיכון בביספנול A, רק כנראה שכחו לעדכן את הציבור. יש הרבה מאוד סוגי פלסטיק שקוף ללא הוספה של ביספנול A. במקרה זה אולי הוסיפו מעט פוליאתילן לשיפור שקיפות וגמישות. גם הוא פוליאתילן חומר פלסטי בטוח.

שלום שוב תודה על תשובתך. החשש הוא שהמוצר היה שעות רבות או ימים רבים בחום רב וכן ייתכן ש40 מעלות בשיא החום. האם הוא לא מפריש רעלים בחום ממושך? ולגבי סדקים החלקים נראים חזקים השאלה אם הוא פחות עמיד כתוצאה מזה? שאלה נוספת בנוגע לילדים, האם הזמנת בגדי ילדים מסין, תחתונים וגופיות יכוללהיות שיהיו בהם עופרת או רכיבים רעילים? והאם יש פיקוח בבגדים שמיוצרים באנגליה לעומת זה? גם אם כתוב תחת המותג שהוזמן מאנגליה שזה מיוצר בסין? שאלה לגבי עובש גם. ארון מלא בעובש, מרבד עובש לצערנו שהתגלה במטבח, הארון היה סגור רוב הזמן, האם נבגים בכל זאת משתחררים מארון סגור כשפותחים פעם ב..לנקות? וכרגע אנחנו צריכים לנקות אותו כשהילדים לא בבית. האם יספיק לקשור מטפחת לפנים, להגן על קנה הנשימה, לנקות הכל באקנומיקה ולנקות את הריצפה במטבח, לאוורר את המטבח כמה שעות- כדי שהילדים לא ייחשפו לנבגים או שהם יתפשטו מהר בחלל הבית וצריך ניקוי של כל הבית או כמה זמן צריך לאוורר כדי שפעוטות גילאי 2-3 לא ייחשפו לנבגים"? (לגבי מיגור העובש זה כבר נזמין מישהו) השאלה נקודתית לגבי הניקוי הראשוני תודה.

ענינו על השאלה הזאת כבר בסיבוב הראשון. אין סיכון גם זמן ארוך בחשיפה לחום. הבעיה לא שחרור חומרים מסוכנים כי לא משתחררים. בעיה של איכות של הווצרות סדקים מיקרוסקופיים שאתה לא יכול לראות בעין רגילה. לשאלותך האחרות הפורום לא מתיחס לשאלות כלליות. אלא לאירועים אמיתיים. אולי יש אולי אין, אין לדעת בלי לבדוק בפועל. כל הבית מלא נבגים. זה שיש עובש ועוברים לידו, פותחים וסוגרים דלת מספיק תנועת האוויר כדי לפזר הנבגים בכל בבית. מטפחת לא עוזרת להגנה מפני אקונומיקה. ולדרך הפעולה, אנחנו לא פורום יעוץ ולא נותנים יעוץ.

שלום אשמח לשאול שתי שאלות: 1. קומקום נירוסטה מוברשת שחלקו החיצוני צבעוני- האם במצב בו הקומקום מתחמם נפלטים רעלנים מהצבע החיצוני שעל הנירוסטה? כיום רוב הקומקומים צבועים ולכן אני חוששת ואין על האריזה שום דבר שמעיד על שימוש בצבעים בטוחים. שאלה נוספת לגבי סירים -ציפויי שיש/יציקת אלומיניום מצופים בכל מיני חומרי נונסטיק-האם יש סכנה להשתמש בהם? האם נפלטים בכל אופן חומרים מסויימים בחימום ועדיף להימנע ולהשתמש רק בנירוסטה? (הסירים מיוצרים על ידי חברות כמו סולתם ופוד אפיל) עדיין אין שום תו תקן על האריזות. תודה רבה על המענה!

השאלות האלה נשאלו כבר בעבר מספר פעמים. איך בדיוק יכנס הצבע מהחלק החיצוני לתוך המים בתוך הקומקום? קישוט חיצוני ואין בו בעיה לאיכות המים. ציפוי למניעת הדבקה נוח בבישול. בדרך כלל חומר לא בעיתי ומאוד יציב, כי אחרת לא יעשה את העבודה. מוצרים מחברות איכותיות יש עליהם תו תקן.

13/03/2018 | 18:42 | מאת: ליטי

שלום דר', הזמנתי מחול כרית שהתוכן שלה הוא גרגירי EPS, לפי מה שקראתי באנטרנט זה קלקר , הכרית הגיעה עם ריח של פסטיק /דבק חזק, הכנסתי אותה למכונה עכשיו , אבל ארצה לשאול האם מסוכן לשימוש? לא בריא?

קלקר בתוך כרית איננו בעיה. לפי התיאור שלך כנראה יש עוד חומרים שנותנים חיזוק וצורה לכרית. הריח איננו של קלקר אלא של החומרים האחרים. מקווה שלפי ההנחיות אפשר לכבס את הכרית, כי קלקר כשלעצמו לא כל כך עמיד בכביסה...

14/03/2018 | 09:22 | מאת: ליטי

אבל בקלקר יש סטירן שזה חומר מאוד מסוכן לא?? , והבד העוטף של הכרית הוא Spandex .אשמח לתשובתך

קלקר מיצרים מסטירן. פעם שהתהליך נגמר אין שם יותר סטירן. הסטירן ישתחרר שוב רק במקרה של שריפה או כאשר תשפכי חומצה על הכרית. מאחר שהקלקר לא חומר חזק, הוא מתפורר, גם אז לא משחרר סטירן, כנראה הוסיפו חומרים לציפוי וחיזוק שלו, כדי שהכרית תשרוד וזה הריח שאת מרגישה. הבד העוטף לא מהווה בעיה באופן רגיל.

14/03/2018 | 19:32 | מאת: ליטי

תודה על תשובותייך דר', לפי מה שעתוב הכדורים הקטנים בפנים הכרית הם מחומר EPS , לאחר הכביסה של כל הכרית נשאר פחות ריח ממה שהיה קודם אבל עדיין יש קצת , אבל עדיין ברצוני לשאול האם מסוכן? תודה רבה

כל חומר מסוכן, כתלות בכמות חשיפה, רעילות, גורמי מחלות, זמן חשיפה, רגישויות ועוד גורמים. חומר יכול שיהיה לו ריח חזק ולא נעים ויהיה ברמת סיכון נמוכה מאוד. חומר יכול שלא יהיה לו ריח בכלל או ריח נעים והוא יהיה מסוכן ביותר. ריח איננו מדד לכמות חומר או לרמת הסיכון שבו. שמחה שהכביסה עזרה. ה EPS איננו מהווה בעיה. החומרים האחרים, אין לי מושג מהם, ולכן כל תשובה תהיה לא מקצועית.

11/03/2018 | 19:12 | מאת: ארי

שלום רב לפני שנתיים חשתי לפתע לא טוב ,שנתיים לפני כן עבדתי תקופה קצרה כטכנאי מחשבים. ביצעתי בדיקות למתכות , ארסן יצא 45 כאשר הטווח 0-35 . בבדיקות שתן נוספות יצא 21 ובבדיקת שתן אחרונה לא נמצא . שאלתי האם יתכן שיש ברכיבי מחשב ארסן או מתכות כבדות שיכולות להיכנס לגוף במגע עורי? כמה זמן לוקח למתכות כבדות להתפנות מהגוף? והאם יתכן שהחשיפה היא מינימלית אולם היא הייתה טריגר שגרם ל-Adrenal fatigue .? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

רכיבי מחשב, נדיר שמכילים ארסן, ואם כן אז בכמויות קטנות ביותר ותהיה אזהרה בנושא. כך שהחשיפה אינה מהרכיבים, ובודאי לא שנתיים אחרי. התיאור שלך לא תואם הרעלה מארסן. אם עובדים עם או אוכלים מאכלים המכילים ארסן,ויש חשיפה גבוהה מופיעים סימני הרעלה די חד-משמעיים. חשיפה לכמויות קטנות, הגוף מטפל בהם ומשחרר אותם החוצה. חשיפה או הרעלת ארסן לא מוגדרת כגורם אפשרי לעייפות אדרנאלית.

11/03/2018 | 08:10 | מאת: דנה

שלום בעקבות כתבה על כך שפתלטים נמצאים במוצרחם רבים רציתי לדעת האם ייתכן שימצאו גם בבדים של ספות והאם ישנה סכנה בכך? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תלוי בסוג הריפוד, יכול שיהיה יכול שלא. השאלה כללית מדי. כל חומר מסוכן יש בו סיכון, תלוי בכמות, דרך החשיפה, זמן החשיפה לחומר רגישות לחומר ועוד גורמים משפיעים.

14/03/2018 | 14:40 | מאת: דנה

אם כך, כיצד ניתן לדעת לגביי סוג בד מסוים? האם יש בארץ ביקורת עך דברים מהסוג הזה? יש תו תקן לרהיטים?

אפשר לדעת כי הדברים צריכים להיות כתובים על תווית הבד. על היצרן לדווח תכולה של חומרים מסוכנים במוצרים. פתלטים אינם החומרים הכי מסוכנים בסביבת הקיום שלנו. עשו כתבה ופתאום כולם חוששים. אבל יש חומרים הרבה יותר מסוכנים והם חלק מהחיים. יש בקרה ותקנים לדברים שמהותיים. דברים אחרים לא בתקינה.

14/03/2018 | 21:57 | מאת: דנה

תודה על תשובתך. האם ישיבה על ספה נחשבת דרך חשיפה לחומרים?

כמו שאמרתי יש חומרים הרבה יותר מסוכנים מפתלטים בבית ובכלל בסביבת הקיום שלנו. ו... עדין לא ברור למה את חושבת שבכלל יש פתלטים בבד של הספה... וגם אם יש, החומר צריך לצאת מהבד לפני שהוא יגיע לגוף של היושב. דרך החשיפה העיקרי איננו דרך העור. עלול לגרום לגירוי בעור, אודם, אי נוחות או לתגובה אלרגית.

15/03/2018 | 08:03 | מאת: דנה

סליחה, מה הכוונה בכך שהחומר יוצא מהספה עוד לפני שמגיע לגוף? האם הכוונה שיוצא ומתנדף ולא נשאר או שבאופן קבוע יוצא לאויר?

השאלה שלך כבר לא קשורה לפעילות הפורום... צריך להבין דרך פעולת חומרים מסוכנים. יש לזה קורסים ולימודים נרחבים. השאלה שלך כנראה אין לה בסיס, כי אין שום סימון שיש פתאלטים בספה, הסיכוי לפתאלטים בבד הספה נמוך ביותר. יש הרבה מאוד סוגים של פתאלטים חלקם אין בהם שום בעיה. וגם האחרים אינם מסוכנים במיוחד. אם יש לך חומר בתוך משהו, כדי שהוא יגיע אליך הוא צריך לצאת החוצה ולבוא איתך במגע. יש פתלאטים נדיפים ויש כאלה שלא. הנדיפים יכולים לעבור לאוויר ואתם תנשמו אותם. האחרים, במגע עם הבד יש סיכוי שאולי החומר יגע לכם בעור ויגרום לגירוי. מאחר שסביר שמוכר הספה לא רוצה שתחזרו אליו כי יש גירוי בעור, במיוחד שיש הרבה מאוד חומרים אחרים ואין הכרח להשתמש בפתלאטים.

09/03/2018 | 15:58 | מאת: אליהו

שלום וברכה ד"ר.שמי קובי אני פיזויטרפיסט במקצוע שלי במסגרת העבודה יוצא לי להתשמש בלית ברירה המון באלכוהול לחיטוי הידיים ושטיפות מרובות של הידיים עם סבון מה שגורם ליובש מאד קיצוני באופן תמידי בידיים עם המון קשקשים וקילופים בעור אני משתדל להשים קרם לחות לידיים אבל לא תמיד זה עוזר חוץ מקרמים טיפוליים חזקים..2 שאלות ברשותך האם יש לך המלצה על משהו מסויים שניתן לעשות בשביל למנוע את היובש? והאם ניתן להשים קרם לחות גם לאחר ששמתי אלכוג'ל מבלי לשטוף את הידיים בינהם או הפוך להשים אלכוגל על השימוש בקרם לחות בין המטופלים ?תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

נראה לפי התיאור שלך שאתה צריך לקבוע בהקדם תור לרופא עור. נראה שעור הידיים שלך במצב קשה. חשוב לטפל שלא יתדרדר עוד. אפשר לשים קרם על אלכוג'ל. במקרה זה יש להמתין את הזמן הנדרש כדי שיהיה חיטוי ואז לשים קרם. ואפשר לשים אלכוג'ל על ידיים עם קרם. פחות יעיל, אך אפשרי.

שלום רב המחשב שלי נמצא בבית בחדרי כי אני גרה ביחידת דיור ואין לי אפשרות לשים אותו בשום מקום אחר.הדאגה שלי שהבנתי שיש במחשב שנאי ובמדפסת שלי יש שנאי וגם בראוטר יש שנאי ואני מפחדת שבלילה הם ממשיכים להוציא קרינה. אני מכבה את המחשב בלילה וגם את המדפסת וגם את הוואי פאי (הראוטר ממשיך לדלוק)אבל לא מכבה את כל המכשירים הללו מהחשמל אלא רק כיבוי רגיל. המיטה שלי מרוחקת מכל המכשור במרחק של כשני מטרים, האם אני בטוחה מקרינה? או שאני צריכה בלילה להוציא הכל מהחשמל וזהו? תודה רבה מראש על התשובה.

לא ברור לי מה החשש. על מכשיר חשמלי וכל תקע חשמלי מחובר, גם אם הציוד כבוי משחררים שדות אלקטרומגנטיים. העוצמה נמוכה ביותר ולא מהווה בעיה. אפשר להשאיר את כל הציוד דלוק, אולי חשבון החשמל יהיה גבוהה יותר, אבל לא מעבר לזה.

03/03/2018 | 22:21 | מאת: ר

שלום , בהריון .שבוע 29 . האמת שברגע שנהייתח מודעת לכך שבישול בכלים חד פעמיים מנייר כסף הוא לא בריא ,הפסקתי עם זה . עברתי לנייר אפיה ותבניות זכוכית פיירקס. היום נאלצתי להכין עוף עם תפוחי אדמה בתנור ולכסות אותו למשך שעה עם נייר כסף . טמפ 170 מעלות . מאוד השתדלתי לא להצמיד את הנייר כסף לאוכל . אחרי שעה הורדתי את הנייר כסף והמשכתי לאפות בטמפ גבוה יותר 220 למשך חצי שעה . שאלתי היא : האם זה עובר לעובר ? מה הנזק שיכול להגרם לעובר מהאלומניום שעבר מהנייר לאוכל ? וחס וחלילה על מה זה עלול להשפיע ? תודה רבה .

מה שנמצא בזרם הדם שלך עובר לעובר. כמובן, מדובר בכמויות קטנות מאוד, כל שאין מה לדאוג בשלב זה. בחיים שלנו מתכות וחומרים שונים מצטברים לנו בגוף ועלולים לגרום לפגיעות שונות. אין זה אומר שכל אחד נפגע. אבל, מי שנחשף ונמצא בקבוצת הרגישות עלול לפתח תחלואים שונים במהלך החיים. לכן, חשוב לצמצם במהלך כל החיים את החשיפה לחומרים השייכים לקבוצה זו. אחד מהם הוא האלומיניום.

26/02/2018 | 06:53 | מאת: נימן ראובן

העים פרטינקס החומר מסרטן

השאלה כללית מדי. לא מדובר בחומר, מדובר במוצר הבנוי ממספר חומרים. החומרים ברובם חומרים מסוכנים בדרגות סיכון משתנות. לדוגמא סיגריה, סיגריה אחת לא מסרטנת. אך בכל סיגריה יש חומרים מסוכנים, כולל מסרטנים בכמות קטנה.הרבה מאוד סיגריות זה כבר ענין אחר. בהתיחס לשאלתך, תלוי בכמות של פרטינקס, תלוי בהרכב המדויק של המוצר שאתה מתיחס אליו, תלוי באופן השימוש בו, תלוי בשיטת העבודה איתו ועוד.

24/02/2018 | 16:55 | מאת: חרקים במקלחת ובבית

הופיעו לאחר רטיבות כתוצאה מנזילה של דוד חימום בבוידם חרקים קטנים בין 1מילימטר ל2 מילימטר כהים עגולים ומעופפים. הם נמשכים לאור מנורות בעיקר ומספיקה נגיעה באצבע כדי לחסלם. מטרד לא רגיל. ניסינו לרסס עם חומרי הדברה שונים וללא הועיל. נא עעזרתך . בתודה.

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה קשורה לפעילות פורום זה. מסוכן להדביר כאשר לא יודעים מה עושים. רצוי לפנות למדביר מקצועי.

שלום רב, קניתי לחדר הילדים נורה פלורוצנטית. הנורה נשברה לי בעת ההברגה. ישירות לקערית שסוגרת את הנורה. רוקנתי את השברים לשקית ושטפתי מתחת לברז את הקערית. כמו כן אוווררתי את החדר. האם יש צורך בשאיבת החדר? המיטות סמוכות, האם להחליף מצעים? והאם לשטוף את הצע צועים שהיו פזורים ברצפה? קצת בלחץ ואובד עיצות....

הכוונה לנורות החסכוניות שנץהחליפו את הליבון (מין נורה עם צינורות זכוכית מקופלים שכאלה).

שום דבר מיוחד לא נדרש, רק לוודא שלא נשארו חתיכות זכוכית, כי זה עלול להיות מסוכן.

תודה, ורד מקסימה.

תודה

21/02/2018 | 14:44 | מאת: מישהי

שלום רב, הייתה אצלנו שריפה בכמה מבנים. חלק מהמקום נשרף לחלוטין ולחלק הגיע רק עשן ופיח. במשך כמה זמן אסור היה להתקרב למקום בגלל כימיקלים מסוכנים ואסבסט.במקום שאליו הגיע העשן והפיח, היו המון מוצרים מבד למכירה כמו כובעים, כריות, תיקים, בובות, ארנקים וכו'. כל המוצרים עברו כביסה ואולי ייתרמו. השאלה היא האם יש במוצרים איזשהי סכנה בריאותית של כימיקלים וכו', ואולי עדיף לזרוק אותם? תודה

אם אישרו לכם כניסה למקום כנראה האוויר כבר נקי מספיק לנשימה.ההחלטה אפשרית רק לאחר מדידות של הזיהומים באוויר. הדברים משתנים בהתאם לאירוע למקום השריפה, מזג אוויר... החלטה שלכם, לתת או להשמיד. כביסה מוציאה את רוב הזיהומים (אין יותר ריח של שריפה במוצרים?).