פורום בטיחות גהות ואיכות

2981 הודעות
2056 תשובות מומחה

מנהל פורום בטיחות גהות ואיכות

הפורום הוא פורום בהתנדבות מלאה, ואנחנו משקיעים זמן ותשומת לב לספק תשובות בתחום המוגדר לפורום. בהתאם נשמח שהמשתתפים יקפידו עליהם. הפורום אנונימי ולכן יש הקפדה יתרה על התנהגות נאותה של המשתתפים בו. הפורום איננו נדרש ואינו חייב לענות לשאלות או לפניות. במסגרת פורום זה והגדרות אתר דוקטורס: 1. לא ניתנות המלצות על ספקים, על יצרנים או למוצרים פרסומות נמחקות 2. לא ניתנות המלצות לדרך התנהגות או יעוץ 3. בשום מקרה לא ינתן יעוץ טלפוני 5. שאלות שלא בנושאי הפורום מופנות לפורומים מתאימים (אם יש כאלה) 6. שאלות פוגעניות, תשובות פוגעניות, נמחקות 7. אלימות מילולית, בריונות ותוקפנות נמחקות, מילים ומשפטים פוגעניים נמחקים 8. דיונים תוקפנים, מעליבים, גזעניים נמחקים 9. שאלות שאין להן אחיזה במציאות, או קנטרניות נמחקות 10. לא יתנהלו דיונים: • בשאלות שחוזרות על עצמן והתשובה כבר ניתנה בנושאים ובעובדות שלמתווכחים חוסר ידע מדעי בסיסי. ינתנו תשובות, אך לא יתנהל ויכוח • בשאלות המתיחסות למיתוסים וסיפורי סבתא • בשאלות של מה אם... • בשאלות כלליות ללא בסיס בעובדות או באירוע אמיתי

17/11/2017 | 17:10 | מאת: יהודה

שלום ורד, אתמול נשפך בחדר האמבטיה שלי כמות גדולה של סופר-גלו, דבק 3 שניות, על השיש. ניקיתי את החומר עם הרבה אקונומיקה, חומר ניקוי נוסף בשם JET ומים. כמה שאלות: 1) האם יש סכנה בשאיפה של כמות גדולה של אדים מסוג זה? ומה לגבי העיניים שסופגות הרבה מהאדים? הייתי שם לבד בחדר ללא מסכה. 2) יש בבית אישה בהריון שמשתמשת בחדר זה. היא לא שהתה בחדר בזמן התקרית, אולי רק הגיעה לראות מה קורה לכמה שניות - אבל השתמשה בחדר המקלחת והשיש באופן שוטף לאורך כל היום. האם זה היווה עבורה סיכון?

לקריאה נוספת והעמקה

כמות גדולה? כמה? גרם? קילו? בדקות הראשונות כאשר החומר עדין נוזלי יש אדים שהנשימה שלהם אינה נעימה. אך, מאחר שמדובר באירוע חד פעמי מזדמן לא אמור להיות פגיעה. יכולה להיות אי נוחות נשימתית, גירוי בעיניים, בעור שחולפת לאחר מספר דקות עד שעות. שטיפה של הידיים והעיניים במים עוזרת להרגיע ולמנוע תגובות. אם לא היתה תחושה לא טובה, כנראה שמדובר בכמות קטנה ביותר. דרך הניקוי איננה מתאימה ולא עוזרת עם דבק מהיר. הסיכון מאקונומיקה גדול הרבה יותר מאשר הדבק. לאחר שהדבק מתקשה אין יותר בעיה גם ממש בסמוך.

16/11/2017 | 08:36 | מאת: חיים

בוקר טוב ורד נטורופתית עדכנה אותי שיש באורז שנמכר בארץ ארסן בריכוזים משמעותיים שמסכנים את הבריאות,קיבלתי כמה המלצות לניקוי הארסן מהאורז 1)השרייה 24 שעות ושטיפה במים 2)שטיפה של האורז כ7-8 פעמים ולאחר מכן גם השרייה במים רותחים 3)שטיפה של האורז במים ולאחר מכן בישול האורז ביחס של 1-6(הכוונה6 כוסות מים שעברו פילטור על כל כוס אורז)ושפיכת העודפים איזו מהדרכים היא האפקטיבית ביותר?

לקריאה נוספת והעמקה

לא קשור לפורום

14/11/2017 | 07:54 | מאת: נתן לביא

שלום, מחוץ לחלוני גיליתי 4 עציצי פלסטיק די גדולים (אני מניח שפלסטיק משום שגמישים בלחץ אצבע) . ראיתי שיש בהם סיבים (בתוך הפלסטיק) ושאחד שבור. אולי זה פיברגלאס? האם יש בכך סכנה? הבנתי שפעם עשו עציצים בשילוב אסבסט צמנט. למיטב הבנתי חומר שכזה איננו גמיש אלא כמו אבן. האם ייתכן שזה אסבסט? האם שולב אסבסט ופלסטיק?

14/11/2017 | 15:50 | מאת: נתן לביא

לאחר שראיתי שמדובר בפלסטיק ניסיתי להרים את ה"תחתית" פלסטיק של העציץ. היא מאוד קלה עד לא מורגשת ולכן אני עדיין חושב שמדובר בפלסטיק אבל נשברת במגע. ממש פריכה. מידה שנבהלתי מאוד וסגרתי את החלון. האם זה מסוכן לאסוף אותה ולהכניס לשקית? אני מפחד לנשום סיבים או משהו אחר...

14/11/2017 | 19:25 | מאת: נתן לביא

צירפתי תמונה

לא ניתן לראות תמונות. רק, לא ברור לי למה ההתלהמות, השאלה הראשונה הספיקה. עציץ פלסטיק שמתפורר. לא יותר מזה. בטוח אתה מכיר התופעה של פלסטיק שהופך שביר עם השנים ובשמש. כל עציץ פלסטיק בתהליך היצור מוסיפים לו חומרים כדי שאפשר יהיה לעשות ממנו צורה של עציץ וכדי שלא יהיה שביר מדי. עם השנים בשמש החומרים האלה יוצאים והעציץ הופך פריך ושביר וזה מה שקורה. לא אסבסט ולא שום דבר שקרוב לזה.

13/11/2017 | 20:32 | מאת: רוני

שלום רב ניקיתי את התנור שלי מבפנים ובטעות שרטתי את המשטח התחתון( שהוא לא ניתן להסרה). השריטות לא עמוקות אבל נראות כהות יותר. נראה לי שהתנור בפנים עשוי מנירוסטה ויש עליו ציפוי שומני שיהיה קל לנקות. האם אפשר להשתמש בו עכשיו? תודה

ברור שכן

12/11/2017 | 06:17 | מאת: ויקטוריה

שלום רב. אני עובדת באותו סטודיו לשמלות כלה אשר דנתם עליו בסוף אוגוסט, וברצוני להמשיך את הדיון מיכיוון שיש התפתחות לדברים הנ"ל.כפי שנאמר לפני אנחנו צוות שנחשף באופן ישיר לדבק הזה במשך שעות רבות ובכמויות שמגיעות לכמה טיובות ביום לבן אדם. לאחר שיחות לא נעימות עם ההנהלה הוזמן בודק מחברה פרטית. הבודק ביצע ניטור ואני ביקשתי שיחה אישית איתו ,שנערכה בנוכחות בעל הביתית שלנו, על מנת לשאול כל מיני שאלות הקשורות לדבק הזה. התשובות שלו היו ממש לא מספקות ואף מרגיזות כגון - שככל הנראה אפשר לעבוד גם בלי מסכות ושגם ככה לא נוח לעבוד בכפפות, ומשקפי מגן אין חובה לשים - רק אם אנחנו חשים צורך בזה, אמר - את לא צריכה לדאוג כי לא כל השפופרת מכילה חומר טטראכלורואתילן - שיש רק אחוז מסויים...כשאלתי אותו בקשר לחדרים אמר שמבחינתו חדר הקטן שאנחנו מדביקות שם הוא התקין רק עדיף לסדר שם מערכת איוורור יותר מועילה, כשאלתי כמה אנשים יכולים להדביק בחדר הזה בבת אחת - הביא לי נורמות של משרד, שיצא לפי מה שזכור לי בן אדם 1 ל13 מ"ר, שזה ממש לא המצב. אמר שאין צורך לערוך בדיקות רפואיות וכו'. לאחר שתוצאות הבדיקות היו מוכנות גילינו שלפיהן אנחנו יכולות באמת להדביק אפילו בלי מסיכה וכל היום - כי לא נמצאה חשיפה מעל רמה מרבית מותרת לחשיפה לחומר הזה.. מה שמעניין שלפי הבדיקה אצל אחת העובדות שלא הדביקה כלל וישבה בחדר שלא מדביקים בו (כי ביקשתי ממנו שישים בחדר שבו לא מדביקים כי יש שם בנות בהיריון אז שיבדוק אם הן גם כן חשופות)- המכשיר הראה תוצאות יותר גבוהות מכמה בנות שכן הדביקו כל היום. ככשאלתי אותו אם הרמה כל כך נמוכה למה אנחנו מרגישות תופעות לוואי - אמר שיש אנשים יותר רגישים לחומר.. הבעיה שכל אחת שמדביקה חשה הרעה מידית , אם זה מדובר בבחילות, כאבי ראש נוראיות או גירוי עור ועיניים...גם כן אנשים שלא מדביקים אך נמצאים בסביבתינו בזמן ההדבקה חשים ישר הרעה משמעותית בהרגשה עצמית. וגם בעיה מאוד גדולה שהמסיכה לא תמיד עוזרת - אני הדבקתי היום במשך 6 שעות והשתמשתי בכ3 טיובות של דבק, הייתי עם המסיכה ושמתי פילטרים חדשים !- ועדיין הרגשתי ריח כל כך חזק, שזה היה פשוט גיהנום, יצאתי מעבודה עם מיגרנה ובחילות... השאלה היא מה אנחנו במצב הזה יכולות לעשות - כשיש בידי המעסיק מסמך שאומר שהחשיפה היא מותרת אך המצב הבריאותי שלנו אומר אחרת?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לפנות לפיקוח על העבודה ולבקש שמפקח עבודה אזורי יגיע לסטודיו ניתן לפנות לרופא/ה תעסוקתי ולפי שיקול דעתו/דעתה יגיעו לביקור בסטודיו

07/11/2017 | 22:06 | מאת: לירון

היי יש לי שאלה , אני עובדת במעון והיום עשיתי מרק טחון לילדים בבלנדר אחרי כמה פעמים שטחנתי התחלתי להריח ריח של שרוף . הוצאתי את הבלנדר עצמו מהבסיס והרחתי ריח של פלסטיק שרוף חריף מהבסיס לשתי שניות האם יתכן וזה גרם לנזק אני בהריון החודש 6 וקצת חוששת

מעט ריח לא מזיק. בעמידה ברמזור או בפקק את נחשפת להרבה יותר חומרים מסוכנים. לא אמורה להיות בעיה.

07/11/2017 | 21:54 | מאת: ליאל

היום קניתי פינג'אן (הכלי הזה שמרתיחים בו ביצים ) מסולתם , נירוסטה איכותית 18/10האם יש בעיה להרתיח בזה מים רותחים לצורך הכנת קפה /תה כל בוקר ומים למטרנה לתינוק , במקום להשתמש בקומקום ?הקומקום צורך לנו המון חשמל והחלטנו להרתיח על גז . ( שואלת מבחינת רעלים)

למה שתהיה בעיה. נירוסטה.

07/11/2017 | 07:04 | מאת: חיים

בוקר טוב ורד קניתי קערה גדולה ואני מייעד אותה לשימוש במזון (לא חם בקר כמובן)אני לא מכיר את החומר פוליפרופילאן(PP)האם זה בטוח להשתמש בו למזון ?

לא ברור לי למה כמובן לא בחום. אם הכלי מיועד לחם הוא עמיד בחום. אם החומר מתאים למזון יהיה מסומן בתחתית הקערה, סימון של מזלג וכוס או סימון דומה. כמו כן, באילו תנאים אפשר להשתמש בקערה. בכל מקרה פוליפרופילן מתאים למזון.

01/11/2017 | 12:15 | מאת: שיר

האם יתכן אסבסט במזגן קיר ישן (הוא מוקף בלוחות חשודים)?

לא ברור מהי השאלה בהקשר הפורום. כל דבר יכול להיות בבתים של אנשים. יכול להיות שבנו כך. בלי לבדוק בפועל לא ניתן לדעת בודאות.

איזו עוד דרך יש לסילוק מהיר של החומר? אני תוהה אם חפיפה במי מלח/ מים מהים תועיל במצב זה

שאלתך הנוכחית כבר לגמרי איננה בתחום פעילות הפורום. ו... בתשובה הקודמת שקיבלת, לא דובר על מלח, אלא על חומרים פעילי שטח.כמו לדוגמא נתרן-(סודיום)- לאוריל-סולפט, וחומרים דומים שיהיו בשמפו. שכתוב נתרן , זה לא מלח. ולהיפך מלחים עלולים אפילו להפריע להסרה של החומר מהשער.

29/10/2017 | 14:09 | מאת: חלי

שלום רב. קיבלתי טיפול ביוד רדיואקטיבי של 150. כמה זמן מיום קבלת הטיפול אפשר לחזור לשגרה כולל שינה משותפת( וכמובן יחסי אישות) וחזרה לעבודה? רוב תודות ובריאות שלמה לכולנו.

לקריאה נוספת והעמקה

המידע הזה צריך להנתן לך על ידי הצוות הרפואי שמטפל בך. הם יודעים בדיוק כמה יוד קיבלת. הם מדדו הכמות לפני ששחררו אותך הביתה עם הנחיות מתאימות. זמן חזרה לעבודה באישור הרופא שלך.

29/10/2017 | 11:04 | מאת: ליאן

היי שלום. כשעשיתי טוסט היה ליד הטוסטר שקית ניילון של לחמניות השקית מעט נמסה ונדבקה לדפנות של הטוסטר האם אפשר להמשיך להשתמש בטוסטר כרגיל בתנאי שהלחמניה לא נוגעת איפה שהשקית נמסה ?

אין שום בעיה. את יכולה להמשיך ולהשתמש כרגיל, גם אם הלחמניה תגע בשקית. אם יש שאריות נילון תורידי אותם, כי פשוט לא נראה יפה.

היי ד"ר, לפני יומיים עברתי החלקת קרטין ולאחר מכן גיליתי שהיא מכילה פורמלין. אני מאוד חוששת מההשפעות הבריאותיות ולכן ארצה לדעת כמה חמורה חשיפה אחת, חד פעמית לאדי הפורמלין (ייבוש השיער בוצע באיזור פתוח כאשר על פני ואפי חבשתי מסיכה), תוך כמה זמן החומר יוצא מהשיער והאם לאחר חפיפה יהיה ניתן לייבש את השיער ללא הרחת אדי הפורמלין תודה רבה

החלקה עם פורמלין אסורה. משרד הבריאות אסר השימוש במוצרים המכילים פורמלין הדורשים הגנה נשימתית במהלך ההחלקה. חבל שמגלים זאת רק לאחר מעשה. הזמן שהפורמלין נשאר בשער הוא עד שההחלקה נגמרת. שלשה- ארבעה חודשים בערך. זה שאת לא מריחה לא אומר שהחומר לא שם או שהוא לא משתחרר. פשוט לאחר שנגמר התהליך, השחרור איטי יותר, אבל החומר שם.

תודה רבה על תשובתך, במידה ואחפוף בשמפו עם מלחים (שמזרז את הסרת ההחלקה) גם הפורמלין יוסר?

שמפו המכיל חומרים פעילי שטח. חפיפה היא אחת הדרכים העיקריות לסילוק מהיר יותר של הפורמלין ושאר חומרים. אך, לא לחפוף יותר מדי כדי לא לפגוע בעור הקרקפת ולא לפגוע עוד בשער. ויבוש השער, ליד חלון פתוח כך שתחשפי פחות לחומר בתהליך היבוש.

28/10/2017 | 22:07 | מאת: ל

שלום, איזו סוג קרינה פולט שלט רחוק? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לא בדיוק שאלת בטיחות... רוב השלטים מכילים סוללה לכן ייצרו שדה אלקטרומגנטי חלש, ויש בדרך כלל גם חלק שיהיה בתחום האינפרא אדום - הנקודה האדומה.

28/10/2017 | 19:45 | מאת: ליאת

רציתי לדעת מה גורם לנקודות של חלודה בקומקום . לא הגיוני שכל חצי שנה אני מחליפה קומקום בגלל נקודות של חלודה. קניתי קומקום זכוכית מלפני שבוע והתחילו להופיע נקודות של חלודה ! מה לא בסדר אני כבר מיואשת ! שאלתי את בעלי לגבי צנרת המים אולי זו הבעיה והוא אומר שהצנרת שלנו די חדשה והיא מפלסטיק. יכול להיות שאני קונה קומקומים יחסית זולים תוצרת סין ? מה את מציעה לעשות אשמח לדעתך . בקרוב מאוד יוולד תינוק ואני די חוששת איזה מים לתת לו ...

לקריאה נוספת והעמקה

עדכון. אתמול קניתי קומקום וכבר היום הופיע בתחתית נקודת חלודה האם זה הגיוני שתוך יום תיהיה חלודה ???? מה זה יכול להיות אם לא חלודה זו ממש נקודה חומה כתומה

זה חלודה או שאריות מהמים שאבנית סופגת. סביר יותר שזה חלודה. בכל השאלות הקודמות בנושא נאמר שזה חלודה. תחתית הקומקום מכילה ברזל. ברזל מחליד בנוכחות מים ובודאי חמים. וכאן תלוי באיכות הקומקום, יש שיחלידו מידית ויש שיקח להם זמן ארוך יותר. תלוי גם באיכות המים. מים חומציים יותר או שמכילים יותר אבנית יובילו לחלודה מהירה יותר. ועכשיו לתשובה - זה ברזל. הגוף שלך ושל כל אחד זקוק לברזל. אין בעיה לשתות את המים האלה, את, בעלך והתינוק. הגוף סופג את הברזל הזה בדיוק כמו ברזל מהאוכל או תוסף ברזל שאם תסתכלי עליו הוא פשוט חלודה והגוף סופג אותו ומנצל אותו.

המשך , מה שמוזר שיש לחברות שלי קומקומי פלסטיק זולים ואין להם בעיית חלודה גם שנה..והקומקום שקניתי איכותי ועלה לא זול ונהיתה לו נקודה של חלודה וככה עוד מס קומקומים שהיו ברשותי. האם יש בעיה אצלנו במים ? מתחילה לחשוש להשתמש במים שלנו ! האם יתכן הדבר שהמים שלנו עם חלודה ??????? אני גרה בבית חדש בעלי אומר שהצנרת חדשה מפלסטיק ! האם שישיית מי עדן תפתור את הבעיה?

נראה שלא קראת את התשובה שקבלת. אין בעיה בריאותית עם חלודה. זה ברזל שהגוף צריך ומשתמש בו. לא מהקומקום ולא מהמים (דבר שלא סביר שיש בהם מעבר למותר). השאלה כבר גולשת לתחום שלא קשור לפורום. אין קשר בין קומקום זה לקומקום אחר. מה קשור אם הקומקום זול או לא. לא בהכרח זול הוא גרוע ולא תמיד יקר הוא איכותי. אז יש לך נקודות חלודה - אין עם זה בעיה בריאותית. אין בעיה במים שלך, כמו שאין בעיה לשאר דיירי הרחוב. המים נבדקים כל יום על ידי הרשות המקומית. ומה הקשר למי עדן? אין להם שום השפעה. כמו שכתבתי בתשובה הקודמת. עצם החימום של המים ונוכחות סידן במים, שיש גם במים מינרלים, גורם להופעת חלודה.

24/10/2017 | 22:09 | מאת: זוהר

האם ביצים ועופות אורגניים עלולים להיות נגועים בסלמונלה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

בודאי ואפילו עלול להיות סיכוי לזיהום רחב יותר.

22/10/2017 | 14:35 | מאת: הדר

ד"ר ורד שלום, לפני 8 חודשים עשיתי החלקה יפנית שכבר באותו ערב חפפתי את השיער בשל קוצר נשימה. הריח ככ רע וליווה אותי כ 4 חודשים (כן, מוזר אבל לגמרי הרחתי ריח גופרית אז שאלתי מעצבי שיער כדי לבדוק שאני לא טועה) וכן היה ריח..לצערי זה גרם לי לכאבי ראש ואני נורא מצטערת שעשיתי את ההחלקה:( כ 4 חודשים ללא ריח אבל מאוד חוששת שאין ריח אבל החומר (המבחיל, הצליחה מסרטן) עדיין פועל! האם אפשר לקבל מידע אודות השיערה לאחר ההחלקה?למה יש נשירה אגרסיבית לאחר ההחלקה? האם החומר ממשיך עדיין לפעול? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

בתהליך ההחלקה ישנם חומרים שמכילים גפרית כדי לפתוח את השער ולהכניס חומרים בתוך השערה. יש שרגישים יותר לריח ויש שפחות. את כנראה מהרגישים יותר. החומרים נשארים בתוך השערה. חלקם לאט לאט משתחררים, ואז חוזרים על תהליך ההחלקה. אין דרך זמינה לבדוק אם ומה נשאר, פשוט להסתפר, אז החלק שעבר טיפול לא יהיה עליך יותר. שער חדש שגדל כמובן ללא החומרים. בהנחה שאמנם בוצעה החלקה יפנית, החומרים האלה אמורים להיות ברמת סיכון נמוכה יותר מהחלקה ברזילאית. אבל, הדבר גם תלוי בספר ובאילו חומרים השתמש ואיך ביצע את כל תהליך ההחלקה ידוע שהחלקה גורמת לנזקים לשער. תלוי בשער ותלוי במספרה, נזקים קטנים או גדולים. יכולה להיות נשירה, שבירה של השערות, צריבה של השערות ועוד.

22/10/2017 | 20:49 | מאת: הדר

ד"ר תודה על תשובתך המהירה! הסתפרתי (אבל עדיין יש חלק מההחלקה) יש לי " פחדים" שאני מסכנת את הקרובים אליי, כמו התינוקת שאולי הצליחה להריח או שאולי עדיין? מה ההשלכות אם בכלל לעניין הסובבים? התקופה שהרחתי השתדלתי שהתינוקת לא תישן על הכריות שלי או שלא נתתי לאף אחד לגעת בשיער האם נהגתי נכון? סורי, אני כל כך מצטערת על היום הזה שעשיתי החלקה :(

23/10/2017 | 12:50 | מאת: הדר

אשמח לתגובה מאוד יעזור, בברכה

אין צורך לשלוח שוב ושוב שאלות. כאשר יש אפשרות עונים. יש לך פחדים מה לעשות. לאחר מעשה נותר רק להמתין. האוויר סביבנו מזוהם בחומרים מסוכנים, ועוד יותר בבית. ויש הנחיות כל הזמן של משרד הבריאות לאוורר כי החומרים אינם בריאים לנשימה. החומרים מהשער הוסיפו מעט לחומרים באוויר. וכן את וכולם נשמו. זה חלק מהחיים. את צמודה לשער כל הזמן אז נושמת יותר, האחרים פחות. בהנחה שאמנם החלקה יפנית, קצת פחות מסוכן מהחלקה ברזילאית.

22/10/2017 | 13:08 | מאת: ליטל

שלום . לפני כחצי שנה רכשתי קומקום נירוסטה היום הבחנתי שבתוך הקומקום יש סימנים של חלודה האם יש בכך סיכון בריאותי אני בהריון וחוששת שפגע בעובר.

לקריאה נוספת והעמקה
22/10/2017 | 15:22 | מאת: המשך

עכשיו שמתי לב שצאז שקנינו את הקומקום לא הרכבנו את נחלק של הסנן. יכול להיות שזה מה שגרם לחולדה ? האם מסוכן לבריאות ששתינו מהקומקום במשך כמה חודשים ?

הפילטר בדרך כלל נועד כדי לספוג חלק מהסידן כדי שלא תצטבר כמות גדולה של אבנית בקרקעית הקומקום. לא קשור לחלודה.

בלי לראות הקומקום, נניח שזה באמת חלודה. חלודה אין בה סיכון בריאותי. זהו ברזל והגוף סופג אותו ללא בעיה. ובהריון זה עוד תוסף.

19/10/2017 | 13:16 | מאת: אורלי

שלום אני גרה באשדוד והיום במהלך הבוקר היה בכל רחבי העיר ריח חריף של גז או דלק שלא יודעים מה מקורו. יש לי במרפסת כביסה תלויה וגם כביסה מקופלת על הספה בסלון. האם הריח שהיה בכל העיר יכול להידבק בבגדים התלויים או המקופלים וזה יכול להזיק לבריאות? כדאי לכבס את הכל שוב?

ריח אינו מעיד על הכמות של החומר באוויר. באזור אשדוד, כמו באזורים רבים בארץ, יש ניטור קבוע ורציף של המשרד להגנת הסביבה לריכוז מזהמים באוויר. אם יש חריגה או סיכון, הם יוצאים מידית בהודעה לציבור. אם לא היתה הודעה, אז אולי הריח לא נעים, אבל לא היה בו סיכון מידי. אך, לזכור, בחומרים מסוכנים יש חזרתיות, ולכן כדאי להמנע ככל האפשר מחשיפה, במיוחד אנשים רגישים, מבוגרים וילדים. לגבי הכביסה, אין בזה סיכון. אוורר הכביסה יסלק הריח. כמובן את יכולה לכבס ואז לתלות, בתקוה שלא יהיה ריח באוויר גם לאחר כביסה זו.

18/10/2017 | 19:57 | מאת: סלוטייפ

היי ד"ר אני בת 11 עוד מעט 12 והיה לי ממש משעמם אז התחלתי ללעוס סלוטייפ...ואז חשבתי לעצמי שאולי זה רעיל! והתחלתי לחפש באינטרנט ומצאתי את האתר הזה...ורציתי לישאול האם יש סיכויים לסרטן/מחלה? מה לעשות?????? אני ממש לא יודעת מה לעשות

בטוח שזה לא הכי טעים. חתיכה מזדמנת לא תגרום לך נזק (אם אין רגישות ותגובה אלרגית). כדאי לא לעשות את זה, ואם כן, לשטוף את הפה אחר כך. כל המחלות שאת מתארת לא מתרחשות מחשיפה אחת או מחשיפה מזדמנת, ובטח ולא מסלוטייפ.

שלום ד"ר, מתוך מודעות שיש לי לסיכונים של קרינת UV, החלטתי לסיים את עבודתי במקום עבודה שבו לא מצאה חן בעיני רמת השמירה על הבטיחות בהקשר של קרינת UV (במכונות דפוס שבהן נורות UV שמשמות להקשיה של פולימר, סדר גודל של 150-250 וואט, נראות כמו נורות פלורסנט ארוכות). כמובן שהשתדלתי להיות עם משקפי מגן אבל מן הסתם אין 100% וקרו מקרים שבהם לא הייתי עם משקפיים והבטתי לכיוון הנורות או משטחים בסמוך אליהן, הסטתי את המבט מהר ככל האפשר כשהבחנתי בכך, רציתי לדעת מה רמת ההשפעה/פגיעה (בעיניים) של מספר מקרים בהם הייתי במרחקים של כ-1-3 מטר, בד"כ מול "זליגה" של אור ולא במבט ישיר ואולי מקרה אחד של מבט ישיר ממרחק של 5-6 מטר? קצת מודאג מכל הנושא. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

זו בדיוק הבעיה. אין שום דרך לדעת מהי מידת הפגיעה לפני שיש פגיעה שניתן לראות. ובמיוחד שאין דרך להפריד ולדעת מה היתה התרומה של העבודה מול התרומה של החיים (השמש בחיי היום יום). הפגיעה מ UV הנה מצטברת, ולאט לאט נוצר נזק עד שמופיע (פגיעה בעיניים, פגיעה בעור). לכן, הדרך היחידה היא למנוע חשיפה.

אני מבין, השאלה היא האם הקרינה לא דועכת בצורה משמעותית עם המרחק? זה לא מביא אותה לרמה נמוכה? ובחשיפות כאלה קצרות, זה לא זניח? תודה רבה על המענה

כמובן שיש דעיכה עם המרחק, אך תלוי בעוצמה ההתחלתית מה תהיה מידת הדעיכה ובאיזה מרחק. אפילו בים, בצל, אפשר להשרף רק מקרינה מפוזרת, לא ישירה שכבר דעכה עוד קצת. בקרינת UV יש בעיה של הצטברות נזקים. קצת ועוד קצת ועוד קצת. אז, הכל מצטבר. גם אם קצת, עלול לא להיות זניח בטווח הארוך. לכן, נזהרים בכל חשיפה.

שלום. לאחרונה יצא לי לקרוא שבנייה באקריל מסוכנת לבריאות ושבאופן כללי גם לקים מכילים חומרים מסוכנים העלולים לפגוע בבריאות. שאלתי היא במידה ואני עם בניה בציפורניים ולק עליה כמובן במידה ואני נוגעת במזון, כשהלק כמובן יבש לגמריי- האם חומרים כשלהם עוברים למזון ועלולים להזיק? תודה

כאשר הלק והאקריל נוזליים, בשלב שמורחים על הצפרניים, זה השלב שיש בו סיכון בריאותי. לך, בתור משתמשת מזדמנת, פעם בשבוע... או בתדירות אחרת, אין בזה בעיה מיוחדת. כדאי כמובן שיהיה אוורור טוב בחדר בזמן המריחה, כדי שלא תנשמי גם את האדים המעטים של החומר. אמנם הסיכון בהם נמוך, אך יש המפתחים רגישויות. כמובן שהסיכון הנו לקוסמטיקאיות שעובדות עם החומר כל יום שעות ארוכות. פעם שהאקריל והלק התיבשו אין בעיה יותר. זה כמו חתיכת פלסטיק. לא עוברים חומרים לאוכל.

שלום, קניתי דירה מקבלן במסגרת תוכנית תמ"א וקיבלתי מחסן במרתף הבניין. נגרמו נזקים כבדים לתכולה שאוחסנה במרתף בגלל עובש קשה. מה לעשות ומי אחראי ואיך לפתור הנזק. תודה

זו איננה שאלה לפורום זה.

14/10/2017 | 10:13 | מאת: טל

שלום, מרחתי היום משחת נעליים ובטעות נשפכה לי כמות קצת יותר גדולה מהמתוכנן, יש לציין שהייתי באזור פתוח (מרפסת) אך הרגשתי את הריח של המשחה ורציתי לדעת האם יש סיכון בשאיפה של אדי משחת נעליים? תודה

הכמות המדוברת, גם קצת יותר, עדין זו כמות קטנה מאוד. נשימה מזדמנת של כמות קטנה לא גורמת לנזק. אם באופן קבוע תסניף אותו, זה יהיה כבר סיפור אחר. בדומה לכל חומר אחר, הגוף שלנו מתמודד עם כמויות קטונות ומזדמנות של חומרים מסוכנים, במיוחד באזור של אוויר פתוח שם החומר נמהל מידית באוויר, וחוש הריח מרגיש גם כמויות קטנות מאוד בהן אין סיכון.

מיקרוגל ספקטרה עם כפתורים ידניים. משומש תקין. בתוך התנור למעלה יש התקלפות של הציפוי הלבן. מסוכן? אפשר להמשיך להשתמש? אני משתמשת רק לחימום ומכסה את המנה שאני מחממת. תודה לך ענת

אין קשר בין קילוף לבין כיסוי האוכל. הכיסוי נועד לחסוך חשמל ולמנוע התזות שמלכלכות את המיקרוגל. הקילוף אולי לא אסטטי, אבל אין לו השפעה על פעולת המכשיר ודרך החימום.

תודה

בבקשה

11/10/2017 | 23:23 | מאת: רותם

לא בטוח אם זה הפורום המתאים, אך אנסה בכל זאת. לפני כשנתיים וחצי - שלוש וחצי שנים, עשיתי מעשה מאוד טיפשי. במקום העבודה שעבדתי בו היו סנדוויצ'ים ממכונה שמגיעים קרים בתוך מעין שקית, וכשאני כותב "שקית" אני מתכוון כמו לשקיות שרואים בשלושת המוצרים שמוקפים באדום בקישור כאן: https://profile.fcdn.co.il/images/0__059de7a61b9e1b.jpg אחד מהאנשים שעבד איתי באותו זמן היה נוהג לחמם את הסנדוויצ'ים הנ"ל עם השקית שלהם במיקרו, למשך 20-30 שניות כדי שלא יהיו קרים ואז היה אוכל אותם. אני לצערי הלכתי גם אחר ההרגל המגונה הזה, ואפילו הייתי עושה את זה גם עם סנדוויצ'ים שקונים במכולות קטנות ועטופים בשקיות מסוג קצת שונה- והכוונה לשקיות כמו שרואים כאן: https://profile.fcdn.co.il/images/0__059de781a95964.jpg בשלב מסוים הבנתי שאסור בשום אופן להכניס שקיות כאלה למיקרו, והפסקתי עם זה. כעת שאלתי היא כזו: את המעשה הנ"ל ביצעתי לא מעט פעמים, אך הפסקתי לבצע זאת לפני כשנתיים וחצי, אולי יותר. ברור לי שאת הגלגל לא ניתן להחזיר לאחור ושכנראה חטפתי נזק ממה שעשיתי- אך האם יש משהו שניתן לעשות כעת? למשל, לבצע בדיקות מסוימות כדי לאמת אם נגרם לי נזק מסוג מסוים (במידה שאפשרי בכלל לבצע זאת)?

הסירי חשש מליבך. כאשר מחממים נילון במיקרוגל הוא משנה צורה, כי הוא עשוי מחומר פשוט שאינו עמיד בחום המיקרוגל. פעולת המיקרוגל הנה חימום, כל שנניח לרגע שמשתחרר חומר מהנילון, הוא גז והוא יהיה באוויר, ולא בתוך האוכל. האזהרות הנן ביחס לאיכות ולאסטטיקה ולא מהיבט של סיכון בריאותי.

09/10/2017 | 20:52 | מאת: לילי

שלום במהלך השליש הראשון להריון נהגתי לדבר לא מעט בסלולארי בתוך הרכב ( כחלק מהעבודה שלי ). לא היה לי מושג שיש קרינה יותר חזקה ברכב סגור עד שאחד ממכריי נתן לי לקרוא על כך מאמר. היום אני באמצע ההריון ( קצת יותר) ומאוד משתדלת לעשות שיחות מחוץ לרכב. השאלה כמה נזק נגרם לעובר ? מאוד מודאגת. שאלה נוספת: אני גם גולשת הרבה דרך הסלולארי , האם הקרינה מזיקה לעובר בגלישה סלולארית? מאוד מודאגת אודה לתשובתכם ( כמובן שהתחלתי להפחית משמעותית את השימוש בסלולארי )

לקריאה נוספת והעמקה

לפי המידע של ארגון הבריאות העולמי קרינת סלולרית איננה פוגעת בהתפתחות עוברים. אולי בתוך האוטו הקרינה עולה, אבל אין בזה בעיה בריאותית חריגה. זה כמו שתרחצי ידיים במים ב 20 מעלות או מים ב 21 מעלות. טיפה יותר, אבל לא משנה באמת. כי אם היתה בעיה אמיתית כולנו היינו מתבשלים בתוך המכוניות, אבל זה לא מה שקורה. יש הרבה מאמרים שאומרים כל מיני דברים. יש להסתמך רק על מקורות מקצועיים אמינים. להדגים בהיבט מסוכן, קרינה מייננת, כמו רנטגן. נכון, את הבטן לא יצלמו, אבל אם צריך יצלמו ידיים ורגליים ואפילו את הראש, דבר שבעבר לא עשו. קרינה אלקטרומגנטית של סלולרי ואינטרנט הנם בתחום הלא מיינן ואיננו מסוכן לנו בתנאים שתארת. אותו הדבר לגבי אינטרנט. לגבי המכונית, כמובן מומלץ לא לדבר בכלל או מעט ככל שאפשר מאחר שהנהיגה מסוכנת, וחוסר ריכוז עלול להוביל לתאונה ולפגיעה חלילה בך ובעובר.

09/10/2017 | 20:06 | מאת: דני

שלום רב, עשיתי כביסה על 30 מעלות למשך חצי שעה. לאחר מכן התברר לי כי נכנס בטעות אטב כביסה למכונה. האם יש חשש שהוריד חומר מסוכן כלשהוא, האטב נשבר אך לא נראה שהומס או נפגע מבחינת הפלסטיק. האם יש צורך לעשות ניקוי למכונה או ניקוי נוסף לכביסה?

13/10/2017 | 01:55 | מאת: נתן

כמו כן, כיבסתי גם חגורה באותה כביסה ב30 מעלות. האם ייתכן כי נפלטו חומרים רעילים?

ראה תשובה קודמת.

מה לדעתל ההבדל בין אטב לכפתור? שניהם עשויים מפלסטיק קשיח. החלק החיצוני באותו הרכב כמו הפנימי. אין שוב בעיה של שחרור חומרים או בעיה בטיחותית או בריאותית אחרת.

13/10/2017 | 20:35 | מאת: נתן

תאמיני לי ורד, את שמה הגיון במקומות שלי אין. תודה לך, יא מקסימה אחת.

בבקשה

07/10/2017 | 20:57 | מאת: רוני

דר קויפמן שלום רב ביתי בת ארבע עברה הדבקה של חתך בסנטר עם דבק מיוחד. אני מנסה להוריד את הפלסטר בהרטבה רבה לפי הוראות הרופא. הוא דבוק לגלד ממש חזק. איזה חומר אני יכולה למרוח עליו כדי להמיס את הדבק? כמובן שלא מזיק גם לגלד. אשמח לתשובה אני ממש לא רוצה לתלוש אותו עם הגלד תודה רבה

הכי פשוט לגשת לאחות קופת החולים שלכם. לה יש הרבה ניסיון בהסרה של פלסטרים. תבקש שהיא תעשה את ההורדה. חומרים עלולים לפגוע בילדה.

01/10/2017 | 02:01 | מאת: לי

היי, לפני מס׳ חודשים קניתי קומקום חשמלי של חברת bosch. הקומקום עשוי פלסטיק והוא היה די יקר לכן סמכתי על זה שהוא איכותי. ופתאום אני תוהה האם מסוכן להשתמש בקומקום פלסטיק? בכל מקום שאני קוראת נכתב שעדיף קומקומים שעשויים זכוכית או נירוסטה. אז לפני שאני קונה קומקום חדש, אשמח אם תוכלי לומר לי האם הקומקום שלי מסוכן לבריאות ואולי כדאי להחליפו. אציין שאין טעם לא טוב למים. החל מהשימוש הראשון טעם המים היה מצוין. בנוסף, אני מצרפת לינק של המפרט הטכני של הקומקום. https://products.bsh-partner.com/picenterext/specsheet/IL/he-IL/TWK3A011.pdf?errorUrl=http://www.bosch-home.com/global/bosch-error.aspx תודה מראש על ההתייחסות והמענה!

לקריאה נוספת והעמקה

הרבה מקומקומי הפלסטיק הם באיכות נמוכה, ולכן מחירם נמוך והטעם של המים גרוע. מאחר שאת קנית קומקום באיכות טובה, אז הפלסטיק מתאים למזון ולא משחרר חומרים למים וטעם המים טעים, אז תהני. אין סיבה להחליף לקומקום זכוכית שכל הזמן רק צריך לנקות או קומקום מתכת שלא תמיד מאיכות מתכת טובה ואף הוא עלול לתת טעם לא נעים במים.

שלום, רציתי לדעת האם תרופה שבעלון לצרכן מצוין כי יש לאחסן בטמפרטורה נמוכה מ-30 מעלות ואוחסנה בחדר ממ"ד (שם הטמפרטורה בד"כ לא עוברת 30 מעלות אבל ייתכן שכן במעלה אחת או שתיים בימים חמים במיוחד) עדיין מותרת לשימוש? יש לציין שהתוקף הוא לעוד מספר שנים. מדובר בתרופה ספזמקס. תודה רבה.

אוסיף שהתרופה אוחסנה כך מספר חודשים

טמפרטורת אחסון מוגדרת באריזה של התרופה ויש לפעול בהתאמה. חריגה משמעותית בתנאי האחסון של חודשים בטמפרטורה חריגה פוסלת התרופה. באפשרותך לגשת לרוקח בבית מרקחת של קופת חולים שלך או בית מרקחת פרטי עם התרופה באריזה שלה ולשאול שם אם אפשר להמשיך ולהשתמש בתרופה שהיתה חודשים ב 30 מעלות צלסיוס. להם יש סמכות להאריך תוקף או לפסול.

28/09/2017 | 20:50 | מאת: רוני

שלום רב השמשתי בכמות נכבדת של החומר לחיטוי ידיים עדהמרפקים ועוד פעמיים. ( הוצאתי לכלבה רגל של ציפור מהפה והוטרינר בקש לחטא היטב את הידיים).לאחר כשעה התחלתי להרגיש טעם מר בפה שנמשך כבר עשר שעות? האם יכול להיות קשר לחומר? חוץ מזה אני מרגישה טוב ורגיל. רק אציין שלאחר ההרגשה המרה בפה. ליקקתי טיפה מהיד ואכן החומר באמת מאד מר. אשמח לשמוע את דעתך תודה

לקריאה נוספת והעמקה

התיאור שלך לא מתאים להשפעה של ג'ל אלכוהול. בלי קשר, לאחר שגומרים שימוש רוחצים ידיים היטב. ואף פעם, אבל אף פעם לא מכניסים חומרים מסוכנים לפה כדי לבדוק אותם. במקרה זה הסיכון נמוך, אך יכול להיות חומרי ממש מסוכן. לא מריחים בקבוק ולא טועמים. זה שהג'ל מר לא אומר שהוא המקור. ובטח הטעם שלו לא נשאר מאחר שהחומר מסיס במים וכל שתיה, אכילה, רוק מסלק אותו.

25/09/2017 | 12:43 | מאת: ג

שלום, קניתי מקפיא חדש וראיתי שיש למטה קבל. הטכנאי טען שזה חייב להיות לפי החוק. האם זה נכון? תודה.

מקפיא? מקרר? חוק? אולי תקן... מאחר שלא ניתן לראות את המצב אולי תקין אולי לא, ולאיזו תקינה מתיחסים, כדאי שתפנה ליצרן לקבלת תשובות.

23/09/2017 | 22:05 | מאת: שרונה

שלום רב, יש לי תינוקת בת 4 חודשים שאמורה להיכנס למשפחתון. שמתי לב, שמטרים ספורים מחצר המשפחתון ישנו גג אסבסט. הגג קטן - פחות משני לוחות גליים, ונראה שלם. הגג לא צבוע. האם בעייתי ?

אם את בטוחה שזה אסבסט... בסביבת החיים שלנו יש הרבה גגונים וקירות ואדמה מזוהמת באסבסט. זה לא טוב ולא בריא אף פעם. תבררי אם צבוע (יכול להיות צבע שקוף, לא תראי).

23/09/2017 | 20:56 | מאת: דקלה

שלום, שפכתי על הרצפה של המקלחון כמות נכבדת של אקונומיקה ושטפתי במים. מיד לאחר מכן נכנסתי להתקלח. האם זה מסוכן לערבב אקונומיקה עם סבון נוזלי רגיל? אני לא חושבת ששטפתי את כל החומר מהרצפה לפני שהתקלחתי, ומדובר במקלחון סגור עם דלתות והחלון ממש קטן..... תודה

סבון מקלחת רגיל לא מגיב לפרוק אקונומיקה. הריח לא נעים, אך המים מהמקלחת שטפו את השאריות אם היו. בכל מקרה המהלך שעשית לא מומלץ, כי הפעם זה היה סבון רחצה והזרמה של מי המקלחת. במקרים אחרים עלול להיות בעיתי הרבה יותר. להשתמש בחומרים באופן זהיר, ורק לפי ההנחיות הכתובות על התווית.

17/09/2017 | 08:24 | מאת: יוני

שלום, רציתי לדעת האם יש סיכון במכונות בידוק תיקים (רנטגן) בתחנות הרכבת, הרי צריך להתקרב לפתח המכונה כדי להניח את התיק, בנוסף האם מבט לכיוון פתח המכונה מסוכן בצורה כלשהי? כמובן שהפעולה היא יומיומית. תודה ושבוע טוב

לקריאה נוספת והעמקה

המכשור בנוי כך שאין סיכון לנוסע שעובר בקרבת העמדה למשך זמן קצר בכל יום. אתה מניח על המסוע לא בתוך התא, לא מתקרב לפתח. גם הוילון שסוגר על הפתח מונע פיזור הקרינה. הקרינה נבלעת בתוך התא שעשוי מעופרת.

15/09/2017 | 17:19 | מאת: ליאת

הבן שלי שיחק עם אלכוהול חיטוי 70 אחוז ועף לו טיפהה לעיין ולפרצוף האם זה מסוכן? והאם זה לא יכול לגרום לנזקים??

מקווה ששטפת לו העין והפנים עם מים כי זה קצת שורף, ויכול לגרום לגירוי שיעבור לאחר זמן מה. אלכוהול 70% כמו אלכוהול בוודקה. למה שיהיה נזק?

15/09/2017 | 17:34 | מאת: ליאת

כי זה נכנס לעין לא מסוכןןן מפחדת שיפגע בראיה

חושבת שהתשובה היתה ברורה. אם את חוששת תפני לחדר מיון.

12/09/2017 | 22:12 | מאת: יצחק

זהו החומר שהספרית שלי משתמשת , מיוצר בארה״ב (אני חי בארה״ב דרך אגב ) זה נקרא Brazilian blowout

השובה התיחסה לדרישות משרד הבריאות הישראלי. בארה"ב תבדוק בארה"ב. שם המוצר הוא מסחרי ולא מלמד דבר על הרכבו או הסיכונים שבו. Brazilian blowout הנו שם של חברה וסדרה של מוצרים.

12/09/2017 | 13:22 | מאת: דנית

שלום, קראתי שPVC נחשב כמסרטן ועדיף לבדוק במוצרים הקיימים בבית האם הוא קיים ולהחליפם באחרים. האם זה נכון? אם יש בחדר הילדים למשל שקית המצפה את השמיכה שכתוב עליה 100% pvc או מגן המזרון שהם ישנים עליו .. תודה להבהרתך!

PVC איננו הבעיה, אלא פירוק איטי ביותר של PVC המשחרר חומר שהוא מסרטן. אם להחליף את PVC, את צריכה להחליף את כל הריהוט בבית וכמעט את כל הציוד הנלווה. מאחר שידוע שיש באוויר בבית חומרים מסוכנים, משרד הבריאות הוציא הנחיה, כבר לפני מספר שנים, שיש לאוורר את הבית לעיתים מזומנות למנוע הצטברות של חומרים מסוכנים, וכך לצמצם את הסיכון בחשיפה לחומרים מסוכנים.

10/09/2017 | 23:56 | מאת: יצחק

אני מתכוון שמידה מייבשים את השיער עם פן בחום אז יש עדיין חומר פעיל שיכול להזיק (פורמלין) או שהפורמלין פעיל בזמן ההחלקה בלבד ?

כן, החומר נשאר בשער, ולאט לאט הוא משתחרר ואז יש לעשות את התהליך שוב. לא קשור לשימוש בפן. בשלב הראשון יש הרבה חומר, אז מה שנתפס בשער נתפס להחלקה והשאר נשטף במים. מה שנתפס בשער משתחרר לאט בהמשך החודשים.

10/09/2017 | 17:35 | מאת: נילי

היי, נכנס לי הקצה של העט לתוך האצבע הצבע נכנס לי מתחת לעור... האם זה יירד לי בקרוב? יש לי נקודה של עט בתוך העור

לקריאה נוספת והעמקה

הדיו היום ברמת רעלות נמוכה ביותר. טיפה לא מהווה בעיה בריאותית, אלא אם תפתחי אלרגיה, ואז תגיעי לראות רופא. ולגבי הנקודה, כמו קעקוע, או שהיא תספג או שתשאר לך נקודה.

10/09/2017 | 17:26 | מאת: גיא

שלום, אני עובד במפעל שמרכיב מכונות שמכילות נורות uv ארוכות שמשמשות להקשיית דבקים, בחלק מהזמן כשעובדים על המכונות, ניתן לראות את האור הסגול של ה uv, לעיתים במרחקים קצרים של מטר-מטר וחצי ממקור האור אבל בדרך כלל מדובר על החזרי אור ולא מקור האור עצמו. כמובן שאני משתדל כל הזמן להיות עם משקפי uv אבל קרו מספר מקרים של חשיפות קצרות בלעדיהם. רציתי לדעת מה רמת הסיכון בחשיפות קצרות שכאלה? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה
10/09/2017 | 20:17 | מאת: גיא

וגם אשמח לדעת מה בנוגע לשאר הגוף (פנים, ידיים)? תקין שהם ללא הגנה כלשהי?

כמו להיות בשמש ללא הגנה. וכמו בשמש הנזקים הקטנים מצטברים. ידיים אפשר לשים כפפות בד נוחות לעבודה או כפפות מתאימות אחרות. לפנים, כמובן אפשר מגן פנים שלם, ולא רק משקפיים ושימוש בקרם הגנה.

UV אתה לא רואה. זה מעבר לתחום הראיה של העיניים שלנו. אתה רואה אורכי גל בתחום הנראה הקרוב לUV. עדין, אם יש פיזור של אורכי גל אלה, יהיה פיזור גם של UV. זה בדיוק כמו להיות בשמש ללא הגנה. לזמנים קצרים ולזמנים ארוכים יותר. ומאחר שאין לך את האטמוספירה לסינון חלק מהקרינה המסוכנת (UVC) הסיכון מעט גבוה יותר במיוחד לעור. אז, משקפיים חשוב ביותר! אחרת קטרקט עלול להגיע מוקדם מהסביר.אך לא מספיק. הגנה המחוייבת בחוק הוא כמובן בגדים ארוכים מבד צפוף המתאים לUV, קרם הגנה, משקפי UV וכמובן הדרכות ובדיקה של המנורות מאחורי מסך בולע UV.

10/09/2017 | 22:56 | מאת: גיא

אני מבין, והאם זה שאני לא מרגיש כוויות או כל תופעה אחרת בעור ובעיניים אומר שלא נחשפתי לרמה מסוכנת? תודה רבה על המענה המפורט והמהיר!

לא ממש לא. זו אחת הבעיות הקשות בחשיפה לשמש ולקרינת UV. עד שמרגישים מאוחר מדי, כבר כוויות וזו חשיפה גבוהה. ובקטנה, הפגיעות מצטברות, כמו בתופעת הקטרקט לדוגמא. כמובן, רוב האנשים לא יקרה להם שום דבר. אך, לצערנו יש אחדים שיפגעו. מאחר שלא יודעים מי עלול להפגע, יש להזהר תמיד.

אני מבין , האם הפורמלין פעיל עדיין לאחר ההחלקה ,כלומר הפורמלין יכול להסב איזשהו נזק לאחר ההחלקה בצורה כזו או אחרת ?

כן, בהחלט. אחרת ההחלקה לא תחזיק מעמד. ולכן, כל הזמן קיימת סכנה של חשיפה לחומר. יש אנשים שיפתחו רגישויות ותופעות בריאותיות שונות, יש שלא - זה בשלבים של החשיפה הישירה. ויש כמובן את הסיכון לטווח הארוך, הרבה לאחר שהחומר כבר לא עליך.

שלום, רציתי לדעת האם יש השפעה של שיקוף רנטגן (בכניסה לתחנת רכבת) על מזון (נאמר כריך) או טיפות עיניים? יש חשש כלשהו במוצרים לאחר מכן? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

רנטגן זה כמו חשמל ביחס לדברים שהם לא גוף חי. מדליקים יש, מכבים אין. כאשר מעבירים בשיקוף, יש כאשר התיק עם הדברים עבר, אין יותר בעיה. הטיפות הם לא גוף האדם ואין בעיה של פגיעה בחומר התורשתי או סכנה עתידית של מחלות.

תודה רבה על התשובה המהירה!

בבקשה

09/09/2017 | 11:04 | מאת: יצחק

אני עושה החלקות ברזילאיות בערך 7 כל 3-4 חודשים יש לי שיער בערך 5-6 ס״מ לא ארוך ואני עושה את ההחלקה באויר הפתוח ללא מסיכת פנים (בתור לקוח) אני עוסק בספורט(ריצה) ורציתי לדעת אם הפורמלין עלול לגרום לנזק בזמן הזעה ופעילות מואצת של הגוף בספורט , כלומר אם הפורמלין פעיל עדיין לאחר ההחלקה ?

הבעיה איננה בזמן הפעולה, אלא בזמן ההחלקה בזמן שאתה נחשף לפורמלין- לפורמאלדהיד. אז, אתה נושם את החומר, והוא חודר לריאות ומשם לתוך הגוף. אין קשר לספורט. משרד הבריאות אסר ביצוע החלקות בשימוש בפורמאלדהיד כי החומר מסרטן. נכון שלא מידית, אלא יש חשש לטווח הארוך.

08/09/2017 | 14:08 | מאת: דינה

שלום אשמח לדעת מה אומרים הסימנים שעל קופסת הפלסטיק שמשמשת לאחסון ארוחת בוקר לילד בגן. והאם ישנה בעיה שהקופסה נשארה ברכב והתחממה? הרכב לא היה משמש אלא בחניון תת קרקעי אך בשעה חמה, כאשה הקופסה הוצאה מהרכב היא הייתה חמה

בלי לראות את הקופסא לא יכולה להגיד מה הסימנים. אם הקופסא מיועדת למזון אז, הסימנים הם ממה עשויה, שמותרת למזון, והתיחסות אולי לחימום במיקרוגל. אם הקופסא מיועדת למזון אין בעיה.

09/09/2017 | 23:14 | מאת: דינה

העלתי תמונה כבר בשאלה הראשונה. משום מה לא עלתה. מעלה כעת שוב, אשמח להסבר

מצטערת, אבל אני לא רואה תמונה מצורפת

11/09/2017 | 08:37 | מאת: דינה

מצורפת תמונה

שלום רב, קערת קורל (קורנינג) גדולה התנפצה לרסיסים ליד שהתנפצו לאזור קערת בשר טחון לקציצות. במהלך לישה ידנית של הבשר לא חשתי ברסיסים אך יש לי חשש שמא רסיסים קטנטנים חדרו ובמלאכת הלישה פספסתי אותם. במידה שאכן חדרו רסיסים קטנים - האם אפשר לאכול את הבשר לאחר שיטוגן ויבושל ברוטב, או שהחומרים מהם הקערה עשויה יכולים להזיק לגוף. תודה רבה

לא ראיתי שקורנינג מתנפץ לרסיסים, תמיד חתיכות גדולות, אבל נגיד. אם התנפץ ליד בשר טחון לזרוק הבשר ולא לאכול אותו! ממש לא בגלל חומרים מסוכנים. גם כאשר קורנינג בפרורים הוא לא משחרר חומרים החוצה. הבעיה הרבה יותר חמורה ומסוכנת. אם נכנסו רסיסים מהקערה לקציץ, ויחדרו למערכת העיכול הם עלולים לגרום לניקוב מעי וזה כבר מסכן חיים.

07/09/2017 | 11:58 | מאת: שירי

שלום, יש לי מכת נמלים על רצפת המטבח. בבית תינוק בן שנה פלוס שזוחל כל היום על הרצפה ותינוקת בת חודש. במידה ונרסס ריסוס ביתי מאלה הנמכרים בסופרים למיניהם- האם זה מסוכן לתינוקות? תוך כמה זמן החומר מתנדף? והאם שטיפה בסיסית עם סמרטוט לח ונוזל רצפות מספיקה (אני לא שופכת מים כשאני שוטפת)? תודה

כנגד נמלים יש פתרונות מהירים ויעילים יותר במקום תרסיסים. תבדקי.

07/09/2017 | 21:43 | מאת: שירי

ניסיתי לשטוף בחומץ,לפזר מלח, לא עוזר.... אבקת סודה לשתיה-ננסה, אבל אנחנו סקפטיים. מרוב יאוש פנינו לריסוס לצערנו,כי אנחנו נגד... שמענו על תרסיס שמורכב בעיקר מקליפות תפוזים ולא רעיל. האם זה אכן כך?

ממש לא התכוונתי לכל הדברים האלה שבודאי לא עוזרים נגד נמלים. אין שום סיבה שחומץ או מלח יעבדו ובטח לא סודה לשתיה... אין מה לנסות. התכוונתי לג'ל לנמלים. הוא חומר שמפזרים בכמות קטנה, לא צריך על הרצפה ולא במקום של תינוקות. לפעול בדיוק לפי הכתוב על האריזה ויש סיכוי טוב שהנמלים יעלמו. זה איננו חומר הדברה אלא חומר שמאוד טעים לנמלים, ולוקחות למלכת הקן. הכי טוב, תזמינו מדביר מאושר והוא יטפל בג'ל. כמובן אתם יכולים לנסות כל תכשיר שתמצאו לנכון.

08/09/2017 | 10:03 | מאת: שירי

תודה ננסה

בהצלחה

01/09/2017 | 16:51 | מאת: ליאן

אם בנאדם שעובד ברפואה הגרעינית ( שמזריק לאנשים יוד רדיואקטיבי) גם מקרין את הסביבה ?

לקריאה נוספת והעמקה

בודאי. עובדים ברפואה גרעינית נמצאים בבקרה רציפה כדי לוודא שהם לא נחשפים לחומרים רדיואקטיביים ולקרינה מעבר לרמה המותרת.

03/09/2017 | 10:04 | מאת: המשך

האם הוא מסוכן לסביבה ?זה שהוא בעצמו חוטף קרינה זה ידוע אבל הוא נמצא בקרבתי ואני בהריון . כמובן שאין מגע ביננו

03/09/2017 | 10:07 | מאת: המשך

הוא עוהד המכון מאר מזריק חומר לאמשים שעושים מיפוי לב ועצמות . אני מאוד חוששת

כמובן עומדת בפניך האפשרות לשוחח עם ממונה בטיחות קרינה מייננת של המכון ולקבל ממנו הנחיות התנהגות לבעלך ולך. מניחה שיש להם משהו מוכן, כי בטח היו לפניך עוד נשים בהריון של עובדי המכון. וכמובן אפשרות להתיעץ עם הרופא/ה המטפל/ת שלך.

למה אין מגע ביניכם? הוא בעלך. אם הוא עובד כפי שתארת, הוא דואג להתקלח היטב לאחר העבודה ולהחליף בגדים, ואז, לא צריכה להיות בעיה. הבעיה הנה בזמן העבודה עם החומר, וגם אז, הוא לא אמור להחשף מעל הרמה המותרת מצב כזה בלתי נסבל ומזוהה מידית בתג שהוא לובש. וממש נחמד שבעינך שהוא "חוטף קרינה" זה בסדר... לגבי חשיפה לקרינה מייננת. בכל יום ובכל דקה את נחשפת לקרינה מייננת. אנחנו חייבים להחשף לקרינת הרקע לבריאותנו. וזה בנשימה של ראדון ובקרינה מהשמש, וכמובן בכל הירקות הפירות שקדים אגוזים בשר דגים שאת אוכלת. בכל דבר יש אחוז מסויים של חומר רדיואקטיבי. כמובן, במידה.

03/09/2017 | 21:59 | מאת: המשך

הוא לא בעלי , הוא עובד איתי במשרד , ויום קודם עבד ברפואה הגרעינית , אני מניחה שעברו 10 שעות מאז שסיים לעבוד שם , והגיע לעבוד איתי . באמת אני מקווה שהכל בסדר עם העובר !ומקווה שהחשש הזה לא ילווה אותי לתקופת כל ההריון .

אם כך המצב קצת יותר נעים... אין צורך לגעת, המגע הישיר עם החומר הוא המסוכן. שחרור חלקיק בטא בעיקר. אם אין בינכם מגע לא צריכה להיות בעיה. שוב, אם גם את עובדת שם... את לא מפרטת המידע כולו קיבלת הדרכה, דיווחת שאת בהריון, הם צריכים לתת לך הנחיות. 10 שעות לא משמעותי, זמן מחצית חיים ארוך יותר. חשוב המקלחת והחלפת הבגדים שמסיר את החומר מהגוףץ אם אין חומר אין בעיה בכלל.