פורום בטיחות גהות ואיכות

3099 הודעות
2174 תשובות מומחה

מנהל פורום בטיחות גהות ואיכות

23/12/2017 | 13:48 | מאת: עינת

שלום לך יש לי הליכון כושר בחדר השינה כי אין מקום בבית. מידי שבוע אני מרססת את משטח ההליכון בספריי שמן סיליקון. יש עליו כל מיני אזהרות . אני מאווררת את החדר ולא עושה את זה לפני שהולכים לישון. השאלה האם זה בסדר או שיש בזה סיכון? האם יש תרסיס סיליקון שמתאים למסלולי הליכה שלא מסוכן? אשמח לתשובתך . תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אם זה החומר המתאים זה החומר שיש להשתמש. חומר אחר עלול לפגוע במכשיר. בלי לדעת הרכב מדויק לא יכולה להתיחס לרמת סיכון אם בכלל.

24/12/2017 | 14:28 | מאת: עינת

תודה על תשובתך, בבקבוק אחד שהשתמשתי לא רשום מה מכיל רק תרסיס שמן סיליקון לוקטייט 8021. בבקבוק שני רשום שמכיל גז בוטאן, ממס, סיליקון. זה החומר המיועד למכשיר אך אני דואגת בעיקר לסיכון הבריאותי כי זה בחדר שינה. אודה לתשובתך תודה מראש

סיליקון זה קבוצה מאוד גדולה של חומרים. יש הרבה מאוד סיליקונים שמותרים לשימוש למשל מוצרים לשער, קרמים ותוספים במזון. סיליקון במיוחד לשימון הוא לא נדיף ולכן אותו את לא נושמת., גז הבוטאן, גז בישול, כמו בכל מכל ספריי צריך משהו שידחוף את החומר החוצה בצורת טיפות קטנות, אוירוסול, שמשמן טוב יותר את המתקן שלך. מאחר שכתבת בעברית לא יודעת אם יש או אין ממס, ואם כן, איזה. לכן, כל סמך המידע שנתת, חשש גדול מדי (בלי לדעת אם יש ממס או לא) לא צריך שיהיה לך. טוב לאוורר החדר בלי קשר. אבל, מעבר לזה לא צריכה להיות בעיה חריגה.

תודה רבה על תשובתך המפורטת . על הבקבוק רשום שיש ממס מה זה ממס? האם עדיין זה לא מהווה בעיה? תודה לך

ממס הוא כל חומר שיכול להמיס לתוכו חומר אחר. לדוגמא: מים הם ממס. ממסים לתוכם, סוכר, מלח... ויש הרבה מאוד ממסים אחרים. חלקם מסוכנים לבריאות, חלקם דליקים, חלקם לא ממש בעיתיים. לכן, כדי להתיחס לממס שבתרסיס שלך צריך לדעת את שמו, אלא אם הרשום על המכל הוא כנראה תרגום לא מדויק לעברית, והכוונה שהסיליקון הוא ממס גם כן.

שלום לך, בהמשך לשאלותי לגבי בטיחות שימוש מבחינה בריאותית בספריי סיליקון למסלול הליכה שנמצא בחדר השינה. קניתי עכשיו ספריי חדש והוא מכיל: NAPHTHA , PRTROLEUM, HYDROTREATED LIGHTׂ האם בחומרים אלה יש משהו מסוכן ? אני מרססת ההליכון בחדר השינה . תודה על תשובתך

20/12/2017 | 20:10 | מאת: מוטי

ד"ר קויפמן שלום, היום כשקדחתי בתיקרה בני התינוק היה בחדר (לא הייתה אפשרות להוציאו..) לאחר הקדיחה החדר התמלא אבק קשיחה על הרצפה והרהיטים ואני חושש כי הוא נשם חומרים שעלולים לפגוע בבריאות..האם זה אכן היה מסוכן? האם את הבגדים שלו שהיו ברחבי החדר והתמלאו אבק מספיק לכבס רק? תודה

לא ברור מה הערך של השאלה לאחר האירוע. תמיד יש דרך לא לחשוף ילדים לחומרים מסוכנים ללא צורך. מה עוזר אם מסוכן או לא? הרי כבר עשית התהליך. אין שום דרך כרגע לדעת אם הילד נפגע או לא. אין דרך לדעת עכשיו אם החשיפה הזאת תהיה משמעותית בהמשך הגידול שלו. תקווה שלא. הכביסה ממש לא מעניינת. כביסה רגילה תספיק, כמה זה שולי לעומת החשיפה הנשימתית.

21/12/2017 | 07:57 | מאת: מוטי

אשתי הוציאה אותו החוצה אבל מישהו בדיוק הדליק איזה משהו עם ריח נוראי אז היא החזירה אותו מהר ולכן זה קרה. זה ממש מדאיג מה שאת אומרת, הייתי בטוח שזה לא מאוד נורא כי בכל זאת חשיפות כאלו יש גם כשהולכים ברחוב. אני ממש מקווה שלא גרמתי נזק לילד שלי. האם יש צורך או דרך להיבדק?

21/12/2017 | 08:02 | מאת: מוטי

וכן מדובר בחור אחד בתקרה. אני ממש מודאג כרגע, האם באמת יכול להיות שנפגע? אלו לא חלקיקים גדולים שלא שוקעים בריאות?

לפי התיאור הראשון קידוח רציני כל החדר, הבגדים... האבק שנוצר חלקו חלקיקים גדולים, אך יש גם קטנים שניתנים לנשימה לעומק הריאות. נכון, חלק מהחיים, רק להמנע ככל האפשר מחשיפה מיותרת כדי לא לגרום לפגיעה מאוחרת יותר בחיים.

ואפשר היה להכניס אותו לחדר אחר בבית. אם אין תמיד יש שרותים, מטבח, ללכת לשכנים.... מדובר בתינוק, זה לא אדם מבוגר, לכן יש להזהר יותר. מאחר שאין דרך לבדוק צריך להמנע מחשיפה. ומאחר שבמהלך החיים הילד יחשף בסביבה להרבה חומרים מסוכנים יש לצמצם חשיפה שאינה הכרחית. חלקיקים ברי-נשימה אינם בריאים לריאות. אם נגרם נזק או לא לא נדע.

20/12/2017 | 14:44 | מאת: יוסי

יש לי רכב חדש. הבחנתי שיש עיבוי רב בחלונות הפנימיים. זה יכול להיות קשור להפרשה של פתלטים? קראתי על כך באינטרנט. זה הגיוני?

לא קשור בכלל.

שלום, אבא שלי מופנה לטיפול ביוד רדיואקטיבי 150 מ"ג. הוא צריך להיות בבידוד למשך שבוע, והוא לא יכול להשאר בבית מסיבות שונות. האם יש חדר בידוד שאפשר להשכיר? ככל הידוע לי, לא ניתן לשהות בבית מלון/הארחה. תודה

לא קשור לפורום זה.

18/12/2017 | 16:27 | מאת: ליאת

היי . חלק מהתחתית של פינגאן מנירוסטה נשרף ( נשרף שם חלב ) בעלי שיפשף עם צמר פלדה הכל יצא..יש בעיה להמשיך לשתות מהפינגאן ? כי ניהיה קצת שריטות ...אני מרתיחה שם מים לתינוק .

אפשר להמשיך להשתמש כרגיל. בנרוסטה החלק החיצוני ושכבות פנימיות עשויים מאותו החומר.

18/12/2017 | 12:29 | מאת: שני

שלום ד"ר קויפמן, בלי כוונה בעלי הפעיל מייבש כביסה עם בגדים שבתוכו היה בקבוק ג'ל כביסה מלא. לאחר שבמשך שעתיים הרחנו ריח חזק מאוד אך לא הבנו שזה מה שקרה, פתחתי את המייסד וראיתי את הבקבוק כשהוא ריח וחם מאוד וכל הג'ל נשפך על הבגדים והמייבש. יש לנו תינוק מאוד קטן בבית ולצערי הבית לא היה מאוורר באותו זמן. אני מפחדת מאוד שהוא נשם חומרים מזיקים, שהרי הכל השתחרר פנימה לתוך הבית, בין אם זה ג'ל הכביסה או הפלסטיק שממנו עשוי הבקבוק. האם זה נשמע באמת מסוכן? תודה, שני

הרבה עבודה לנקות הכל, מעבר לזה לא בעיה

17/12/2017 | 16:43 | מאת: קרן

שלום רב, שמעתי (לא מצאתי את הכתבה לצערי) שלאחרונה פורסמה כתבה בחדשות על רעילות משטחי החתלה עשויים pvc לתינוקות. האם אכן משוחי החתלה עשוים pvc הינם רעילים? והאם משטחי pvc לרצפה הם רעילים? תודה מראש

שוב, אנחנו לא מגיבים לכתבות ולפרסומים פופוליסטיים. ראי התשובות שנתנו לפני מספר ימים בנושא, ותשובות קודמות בנושא PVC

15/12/2017 | 01:33 | מאת: קובי

שלום וברכה דר...יש לי אח צעיר שמרבה להשתמש ביום יום באלכוג' ל לחיטוי של הידיים שמכיל 70 אחוז אלכוהול ...2 שאלות ברשותך האם שימוש מוגזם בכזה ג' ל יכול להוות איזה סיכון או נזק לטווח הקצר או הארוך ?כי הוא בעבודה שלו מרבה מאד להשתמש בזה ?והאם באמת יש לזה אפקט חיטוי כמו שמפורסם?

לקריאה נוספת והעמקה

70% אלכוהול הוא המינימום הנדרש כדי שהאלכוהול אמנם יוכל לבצע את פעולת החיטוי המבוקשת. במערכת הרפואית משתמשים בחיטוי הרבה כדי למזער את העברת הזיהומים בין החולים השונים, הצוות הרפואי והמבקרים הבריאים. רמת השימוש תלוי במקום העבודה והחשיפה לזיהומים ביולוגיים מסוכנים. מבחינת העור, האלכוהול עלול לגרום ליובש שניתן להשתמש בקרם ידיים כדי למנוע. אם הוא לא בעבודה רפואית, הדבר מיותר, מאחר שמעלה הסיכוי להתחזקות גורמים ביולוגים פטוגניים על פני העור.

17/12/2017 | 13:00 | מאת: קובי

אמנם הוא לא עובד בעבודה רפואית אבל הוא חשוף להמון אנשים ויש לי סוג של איסטנסיות מאד גבוהה ואובר סטריליות...השאלה היא אם בשימוש יומיומי של גל אלכוהול עלול לסכן אותו במה שאמרת להתחזקות גורמים בילוגיים ואיך הוא יכול למזער נזקים?תודה מראש..

חשיפה להרבה אנשים אינה מצדיקה שימוש מוגבר באלכוהול. להיפך החשיפה היא זו שמבטיחה את חיזוק המערכת החיסונית והבריאות שלנו. אם נראה שיש בעיה אולי כדאי להתיעץ בנושא האיסטנסטיות בפורום מתאים.

13/12/2017 | 13:41 | מאת: עדי

היי, אני מתכננת כרגע חלוקה של משרד גדול שאין בו ארון חשמל ראשי המקום היחידי שהצלחתי למצוא לו זה מאחורי דלפק הקבלה. כמה זה מסוכן והאם יש פיתרון טכני למיסוך הקרינה מהארון תודה רבה!

האם מדובר בארון חשמל משני או ראשי, כמה אמפר יש בלוח... מה זה נקרא לשבת קרוב, צמוד ממש, 10 ס"מ מרחק, חצי מטר, מטר... יש לבדוק מספר נתונים לפני שניתן לענות לשאלה כזו. מסוכן? שוב לאיזה סיכון מתיחסת השאלה? לעליה בחום הגוף? יכול להיות, אולי מעט אולי בכלל לא, תלוי באמפרג' ובמרחק. ו... אם לא צמוד ממש, בקירוב טוב כנראה שלא יהיה צריך לעשות שום דבר.

13/12/2017 | 21:19 | מאת: עדי

תודה רבה. זה לוח ראשי, כרגע בשלבי תכנון טרם ידוע האמפר. המרחק הוא כ1.5 מ' מאחורי העמדה

זה מרחק גדול עדין תלוי באמפרים בהצלחה

תודה רבה!

בבקשה

מה רמת הקרינה של בלוקי פומיס בבקרל ומה הרמה המאושרת ביחידות בקרל

רמת הקרינה מוגדרת בהתאם לתקן ישראלי 5098 תכולת יסודות רדיואקטביים טבעיים במוצרי בנייה ליצרנים יש אישור בדיקה והתאמה לתקן.

06/12/2017 | 13:02 | מאת: שרון

שלום רב, יש לנו בבית פסנתר YAMAHA משנת 1974. מכיוון שהוא ישן אני חוששת שהצבע בו הוא צבוע עלול להכיל עופרת. הפסנתר במצב טוב (אין קילופי צבע). יש לנו בבית תינוקת בת חצי שנה. האם היא עלולה להיחשף כך לעופרת ? האם יש הנחיות מומלצות ? תודה

אין קשר אם הפסנתר חדש או ישן. אם את חושבת שיש עופרת תעשי בדיקה. בלי תשובות מעבדה מתועדות לא ימשיך הדיון.

05/12/2017 | 20:13 | מאת: שוליק

בבריכה מקור ומחוממת בחורף יש במבנה ריח חזק של כלור האם מסוכן כי המבנה לא ממש מאוורר בחורף. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תמיד בברכות שחיה יש כלור באוויר. כלור הוא גז. בחורף כאשר יש פחות אוורור הריכוז באוויר מגיע לריכוז שחוש הריח שלנו מבחין בו. זה שחוש הריח מבחין בריח לא אומר שהריכוז באוויר הגיע לרמה מסוכנת.

שלום ד"ר קויפמן, סומכת מאוד על דעתך, גם אם רק קוראת סמויה בד"כ.. בשבוע האחרון פורסמה כתבה על תכולת פטלאטים גבוהה במשטחי החתלה לתינוקות. דובר שם על העדר תקן בתחום משטחי ההחתלה והמזרנים (לעומת משחקי ובקבוקי ילדים, ששם יש תקן מוסדר), ועל כן יש שם כמויות עצומות של פטלאטים, המסוכנות מאוד לתינוק, בעיקר לטווח הרחוק.. מה דעתך? האמת היא שאני חרדה מאוד, כי לשני ילדי הקטנים השתמשנו במשטח החתלה רב פעמי שנמצא בכתבה כמכיל רמה גבוהה של פטלאטים. לדברי הכתב מדובר בחומר מסוכן מאוד... אני יודעת שהכל מנופח ודרמטי בתקשורת, ועל כן אשמח לשמוע את דעתך המקצועית (גם אם חלילה במקרה זה את 4 מסכימה...) אלפי תודות מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

הפורום לא מגיב על כל כתבת טלויזה שבועית והעלאת הרייטינג וחשיפה לפרסומות מתאימות על ידי הפחדת הציבור. פטלאטים זו קבוצה של הרבה מאוד חומרים. חלקם בעיתיים חלקם בכלל לא. יש להגדיר במדויק. יש להניח שלא הוגדרו הדברים. העיקר להגיד מסוכן בלי לפרט, בודאי גם לא מה עלולה להיות הפגיעה. רק משטחי החתלה מדאיגים? זה יופי בכתבה ויופי למשוך קהל צופים של אמהות. פטלאטים יש בעשרות מוצרים בכל בית ובית, במוצרים רפואיים, בבתי חולים ובכלל בסביבה ואת וכמעט כולם משתמשים בהם תמיד ועל בסיס יומי.

07/12/2017 | 19:42 | מאת: הדס

תודה רבה! קיוויתי שהדברים פחות דרמטיים ממה שהוצג.. האם בכל זאת יש צורך לנקוט באמצעי זהירות? למשל בכלי אוכל וכדומה?

אמצעי הזהירות הרגילים. לאוורר היטב מקומות שנמצאים בהם כדי שלא יצטברו חומרים מסוכנים באוויר. הגוף שלנו מסתדר עם כמויות קטנות (מוגדר שונה לכל חומר וחומר מהי כמות קטנה) ולכן האוורור חשוב. ולהשתמש במוצרים המתאימים לשימוש המיועד. אם על כלי אוכל מסומן למזון הוא מתאים למזון. אם לא מסומן אז לא להשתמש למזון.

02/12/2017 | 14:11 | מאת: רוני

שלום רב ללא ידיעתי וטיפשותי שאסור. אפיתי אתמול תפוח אדמה שנהיה ירקרק. כמובן שחתכתי את העיניים אבל השארתי את הקליפה. בקריאה הבנתי שיש חומר סלאנין והוא רעיל. האם ממנה אחת ממוצעת לילד יכול להיגרם נזק. ( עד עכשיו כעבור 24 שעות מרגישות טוב) תודה אני ממש בלחץ

לקריאה נוספת והעמקה

לא להגזים, הרבה מאוד אנשים לא בקיאים בדברים האלה, ויש עוד רבים מלבד תפוחי אדמה, במיוחד כי רמת הסיכון נמוכה יחסית. עדיף לא לאכול תפוחי אדמה ירוקים מאוד. נקודות קטנות פשוט מסירים, מעט ירוק מקפידים על קילוף עמוק יותר. רוב הסלנין בחלקים הירוקים. אם מאוד ירוק אז, עדיף לא לבשל. בדרך כלל גם הטעם נעשה מריר, והתבשיל פחות טעים. אם היתה חשיפה גבוהה אז יופיעו מחושי בטן, שלשולים, הרגשה לא טובה כללית, קצת חום ועוד תופעות דומות שעוברות לאחר יום-יומיים. מאחר שאתה אומר שהילד בסדר, כנראה היתה כמות אפסית, או שלא היה בכלל שהורדת הכל בקילוף. וחשוב להדגיש, רק בחשיפות גדולות שמובילות לאבדן הכרה ותופעות דומות עלול להגרם נזק ממושך. בחשיפות קטנות ומזדמנות, אין בעיה.

שלום, ניסיתי להוריד שאריות דבק משמשת הרכב, בהתחלה עם מגבונים רגילים שלא הועילו, לאחר מכן עם מגבונים עם אלכוהול, "ספוג הפלא" ובסוף עם מסיר לק שהצליח להוריד אותם בקלות. השאלה היא האם החומרים/מוצרים הללו פוגעים באיזושהי צורה בשמשה? למשל בהגנה שלה מפני קרינת UV? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לא קשור לפעילות פורום זה. ולא החומרים לא פוגעים בשמשה.

27/11/2017 | 05:54 | מאת: אופיר

שלום, אתמול עשיתי עיסוי (שיאצו) ושכבתי על הבטן כשהפנים נמצאות בתוך הפתח המיועד במיטת טיפולים, הייתה לי תחושה שהפתח צר מדי ושהמרווח בין העיניים הוא כרוחב הפתח, כלומר שהעיניים היו כנגד המיטה. האם יש בעיה במידה והעיניים אכן נלחצו למשך 45 דקות?

לקריאה נוספת והעמקה

לא קשור לפעילות הפורום. תבדוק בפורום עיניים.

24/11/2017 | 16:02 | מאת: לירון

שלום . יש לי קרש חיתוך מפלסטיק שעלה לא זול . של ארקוסטיל. שמתי לב שיש סימני חיתוך קצת עמוקים השאלה שלי אם זה לא משחרר סיבי פלסטיק למזון ?

תלוי מאיזה חומר עשוי קרש החיתוך. ברור שאם יש התפוררות ישתחררו חתיכות. אם הוא עשוי מחומר שמותר לשימוש למזון, אז לא צריכה להיות בעיה. הגוף לא מעכל את הפלסטיק והם יצאו.

שלום ד"ר, קודם כל, תודה רבה על הקדשת הזמן למענה על שאלות, לא מובן מאליו כלל. יש לי 2 שאלות (שתיהן נוגעות להתנסות קצרה של מספר ימים שהייתה לי במפעל): 1. קדחתי מספר קדחים (עבודה של כשעה) בלוח פלדה והידיים באו במגע עם אמולסיה (לקירור ושימון המקדח), בנוסף עפה טיפה אחת מהחומר לכיוון הפה שלי, האם החומר מסוכן/מזיק בחשיפה כזו? 2. השתדלתי להיות עם אטמים אבל היו מקרים שהייתי בלעדיהם ונחשפתי לרעשים מתמשכים לא מאוד חזקים (כמו בכרסום/חריטה) לזמנים של כרבע שעה-30 דקות ולרעשים חזקים יחסית של אביזרי פלדה לא קלים שמתנגשים באביזרי פלדה אחרים/רצפה, לא מדובר על שעות של חשיפה כזו או אלפי מקרים כאלה אלא פחות מכך. האם מדובר על רמה שיכולה לגרום לנזק קבוע? מזכיר שהיה מדובר במשהו זמני ואני לא צפוי להיחשף לרעשים כאלה. תודה רבה וערב טוב

לקריאה נוספת והעמקה

תודה חומרים בחשיפה מזדמנת ובכמויות הקטנות מרמת החשיפה התעסוקתית אינם אמורים להוות בעיה. אז חשיפה של יום אחד, או מספר פעמים קטן אינו בעיה. חומר שניכנס לעין/לפה יש לשטוף. שוב טיפה לא תגרום לבעיה, אלא אם אתה אלרגי לחומר ואז יכולה להיות תגובה אלרגית. אם לא קרה, אז מזדמן בלבד. אך חשוב לעתיד, התזה של חומר על הגוף יש לשטוף מידית בכמות גדולה של מים. לגבי רעש בעיה אחרת, מאחר שרעש בעוצמות האלה גורם למיקרוטראטמה לאוזן, וההשפעה מצטברת עם ההשפעות של חשיפה לרעש בחיים. יש לעיתים חשיפה לרעש בעוצמה גבוהה, גם חד-פעמי, עלול לגרום לנזק בלתי הפיך, תלוי בעוצמה וברגישות האישית. עוצמה כזו גם באופן מזדמן וגם לזמן קצר אסורה. חייבים לבודד/להפחית את הרעש או להשתמש בציוד מגן אישי מתאים כל הזמן. שימוש באטמים נחמד, בתנאי שהם מצליחים להוריד את הרעש מתחת לרמת הרעש המסוכן. אם הרעש גבוה מדי, אטמים לבד עשויים לא להיות מספיקים. יש לבצע ניטור רעש והתאמה של ציוד המגן לעבודה. תמיד חשוב לעבוד בצורה בטוחה, ולבדוק מראש גורמי הסיכון ודרך עבודה בטוחה ולהערך בהתאמה.

הפורום הוא פורום בהתנדבות מלאה, ואנחנו משקיעים זמן ותשומת לב לספק תשובות בתחום המוגדר לפורום. בהתאם נשמח שהמשתתפים יקפידו עליהם. הפורום אנונימי ולכן יש הקפדה יתרה על התנהגות נאותה של המשתתפים בו. הפורום איננו נדרש ואינו חייב לענות לשאלות או לפניות. במסגרת פורום זה והגדרות אתר דוקטורס: 1. לא ניתנות המלצות על ספקים, על יצרנים או למוצרים פרסומות נמחקות 2. לא ניתנות המלצות לדרך התנהגות או יעוץ 3. בשום מקרה לא ינתן יעוץ טלפוני 5. שאלות שלא בנושאי הפורום מופנות לפורומים מתאימים (אם יש כאלה) 6. שאלות פוגעניות, תשובות פוגעניות, נמחקות 7. אלימות מילולית, בריונות ותוקפנות נמחקות, מילים ומשפטים פוגעניים נמחקים 8. דיונים תוקפנים, מעליבים, גזעניים נמחקים 9. שאלות שאין להן אחיזה במציאות, או קנטרניות נמחקות 10. לא יתנהלו דיונים: • בשאלות שחוזרות על עצמן והתשובה כבר ניתנה בנושאים ובעובדות שלמתווכחים חוסר ידע מדעי בסיסי. ינתנו תשובות, אך לא יתנהל ויכוח • בשאלות המתיחסות למיתוסים וסיפורי סבתא • בשאלות של מה אם... • בשאלות כלליות ללא בסיס בעובדות או באירוע אמיתי

17/11/2017 | 17:10 | מאת: יהודה

שלום ורד, אתמול נשפך בחדר האמבטיה שלי כמות גדולה של סופר-גלו, דבק 3 שניות, על השיש. ניקיתי את החומר עם הרבה אקונומיקה, חומר ניקוי נוסף בשם JET ומים. כמה שאלות: 1) האם יש סכנה בשאיפה של כמות גדולה של אדים מסוג זה? ומה לגבי העיניים שסופגות הרבה מהאדים? הייתי שם לבד בחדר ללא מסכה. 2) יש בבית אישה בהריון שמשתמשת בחדר זה. היא לא שהתה בחדר בזמן התקרית, אולי רק הגיעה לראות מה קורה לכמה שניות - אבל השתמשה בחדר המקלחת והשיש באופן שוטף לאורך כל היום. האם זה היווה עבורה סיכון?

לקריאה נוספת והעמקה

כמות גדולה? כמה? גרם? קילו? בדקות הראשונות כאשר החומר עדין נוזלי יש אדים שהנשימה שלהם אינה נעימה. אך, מאחר שמדובר באירוע חד פעמי מזדמן לא אמור להיות פגיעה. יכולה להיות אי נוחות נשימתית, גירוי בעיניים, בעור שחולפת לאחר מספר דקות עד שעות. שטיפה של הידיים והעיניים במים עוזרת להרגיע ולמנוע תגובות. אם לא היתה תחושה לא טובה, כנראה שמדובר בכמות קטנה ביותר. דרך הניקוי איננה מתאימה ולא עוזרת עם דבק מהיר. הסיכון מאקונומיקה גדול הרבה יותר מאשר הדבק. לאחר שהדבק מתקשה אין יותר בעיה גם ממש בסמוך.

16/11/2017 | 08:36 | מאת: חיים

בוקר טוב ורד נטורופתית עדכנה אותי שיש באורז שנמכר בארץ ארסן בריכוזים משמעותיים שמסכנים את הבריאות,קיבלתי כמה המלצות לניקוי הארסן מהאורז 1)השרייה 24 שעות ושטיפה במים 2)שטיפה של האורז כ7-8 פעמים ולאחר מכן גם השרייה במים רותחים 3)שטיפה של האורז במים ולאחר מכן בישול האורז ביחס של 1-6(הכוונה6 כוסות מים שעברו פילטור על כל כוס אורז)ושפיכת העודפים איזו מהדרכים היא האפקטיבית ביותר?

לקריאה נוספת והעמקה

לא קשור לפורום

14/11/2017 | 07:54 | מאת: נתן לביא

שלום, מחוץ לחלוני גיליתי 4 עציצי פלסטיק די גדולים (אני מניח שפלסטיק משום שגמישים בלחץ אצבע) . ראיתי שיש בהם סיבים (בתוך הפלסטיק) ושאחד שבור. אולי זה פיברגלאס? האם יש בכך סכנה? הבנתי שפעם עשו עציצים בשילוב אסבסט צמנט. למיטב הבנתי חומר שכזה איננו גמיש אלא כמו אבן. האם ייתכן שזה אסבסט? האם שולב אסבסט ופלסטיק?

14/11/2017 | 15:50 | מאת: נתן לביא

לאחר שראיתי שמדובר בפלסטיק ניסיתי להרים את ה"תחתית" פלסטיק של העציץ. היא מאוד קלה עד לא מורגשת ולכן אני עדיין חושב שמדובר בפלסטיק אבל נשברת במגע. ממש פריכה. מידה שנבהלתי מאוד וסגרתי את החלון. האם זה מסוכן לאסוף אותה ולהכניס לשקית? אני מפחד לנשום סיבים או משהו אחר...

14/11/2017 | 19:25 | מאת: נתן לביא

צירפתי תמונה

לא ניתן לראות תמונות. רק, לא ברור לי למה ההתלהמות, השאלה הראשונה הספיקה. עציץ פלסטיק שמתפורר. לא יותר מזה. בטוח אתה מכיר התופעה של פלסטיק שהופך שביר עם השנים ובשמש. כל עציץ פלסטיק בתהליך היצור מוסיפים לו חומרים כדי שאפשר יהיה לעשות ממנו צורה של עציץ וכדי שלא יהיה שביר מדי. עם השנים בשמש החומרים האלה יוצאים והעציץ הופך פריך ושביר וזה מה שקורה. לא אסבסט ולא שום דבר שקרוב לזה.

13/11/2017 | 20:32 | מאת: רוני

שלום רב ניקיתי את התנור שלי מבפנים ובטעות שרטתי את המשטח התחתון( שהוא לא ניתן להסרה). השריטות לא עמוקות אבל נראות כהות יותר. נראה לי שהתנור בפנים עשוי מנירוסטה ויש עליו ציפוי שומני שיהיה קל לנקות. האם אפשר להשתמש בו עכשיו? תודה

ברור שכן

12/11/2017 | 06:17 | מאת: ויקטוריה

שלום רב. אני עובדת באותו סטודיו לשמלות כלה אשר דנתם עליו בסוף אוגוסט, וברצוני להמשיך את הדיון מיכיוון שיש התפתחות לדברים הנ"ל.כפי שנאמר לפני אנחנו צוות שנחשף באופן ישיר לדבק הזה במשך שעות רבות ובכמויות שמגיעות לכמה טיובות ביום לבן אדם. לאחר שיחות לא נעימות עם ההנהלה הוזמן בודק מחברה פרטית. הבודק ביצע ניטור ואני ביקשתי שיחה אישית איתו ,שנערכה בנוכחות בעל הביתית שלנו, על מנת לשאול כל מיני שאלות הקשורות לדבק הזה. התשובות שלו היו ממש לא מספקות ואף מרגיזות כגון - שככל הנראה אפשר לעבוד גם בלי מסכות ושגם ככה לא נוח לעבוד בכפפות, ומשקפי מגן אין חובה לשים - רק אם אנחנו חשים צורך בזה, אמר - את לא צריכה לדאוג כי לא כל השפופרת מכילה חומר טטראכלורואתילן - שיש רק אחוז מסויים...כשאלתי אותו בקשר לחדרים אמר שמבחינתו חדר הקטן שאנחנו מדביקות שם הוא התקין רק עדיף לסדר שם מערכת איוורור יותר מועילה, כשאלתי כמה אנשים יכולים להדביק בחדר הזה בבת אחת - הביא לי נורמות של משרד, שיצא לפי מה שזכור לי בן אדם 1 ל13 מ"ר, שזה ממש לא המצב. אמר שאין צורך לערוך בדיקות רפואיות וכו'. לאחר שתוצאות הבדיקות היו מוכנות גילינו שלפיהן אנחנו יכולות באמת להדביק אפילו בלי מסיכה וכל היום - כי לא נמצאה חשיפה מעל רמה מרבית מותרת לחשיפה לחומר הזה.. מה שמעניין שלפי הבדיקה אצל אחת העובדות שלא הדביקה כלל וישבה בחדר שלא מדביקים בו (כי ביקשתי ממנו שישים בחדר שבו לא מדביקים כי יש שם בנות בהיריון אז שיבדוק אם הן גם כן חשופות)- המכשיר הראה תוצאות יותר גבוהות מכמה בנות שכן הדביקו כל היום. ככשאלתי אותו אם הרמה כל כך נמוכה למה אנחנו מרגישות תופעות לוואי - אמר שיש אנשים יותר רגישים לחומר.. הבעיה שכל אחת שמדביקה חשה הרעה מידית , אם זה מדובר בבחילות, כאבי ראש נוראיות או גירוי עור ועיניים...גם כן אנשים שלא מדביקים אך נמצאים בסביבתינו בזמן ההדבקה חשים ישר הרעה משמעותית בהרגשה עצמית. וגם בעיה מאוד גדולה שהמסיכה לא תמיד עוזרת - אני הדבקתי היום במשך 6 שעות והשתמשתי בכ3 טיובות של דבק, הייתי עם המסיכה ושמתי פילטרים חדשים !- ועדיין הרגשתי ריח כל כך חזק, שזה היה פשוט גיהנום, יצאתי מעבודה עם מיגרנה ובחילות... השאלה היא מה אנחנו במצב הזה יכולות לעשות - כשיש בידי המעסיק מסמך שאומר שהחשיפה היא מותרת אך המצב הבריאותי שלנו אומר אחרת?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לפנות לפיקוח על העבודה ולבקש שמפקח עבודה אזורי יגיע לסטודיו ניתן לפנות לרופא/ה תעסוקתי ולפי שיקול דעתו/דעתה יגיעו לביקור בסטודיו

07/11/2017 | 22:06 | מאת: לירון

היי יש לי שאלה , אני עובדת במעון והיום עשיתי מרק טחון לילדים בבלנדר אחרי כמה פעמים שטחנתי התחלתי להריח ריח של שרוף . הוצאתי את הבלנדר עצמו מהבסיס והרחתי ריח של פלסטיק שרוף חריף מהבסיס לשתי שניות האם יתכן וזה גרם לנזק אני בהריון החודש 6 וקצת חוששת

מעט ריח לא מזיק. בעמידה ברמזור או בפקק את נחשפת להרבה יותר חומרים מסוכנים. לא אמורה להיות בעיה.

07/11/2017 | 21:54 | מאת: ליאל

היום קניתי פינג'אן (הכלי הזה שמרתיחים בו ביצים ) מסולתם , נירוסטה איכותית 18/10האם יש בעיה להרתיח בזה מים רותחים לצורך הכנת קפה /תה כל בוקר ומים למטרנה לתינוק , במקום להשתמש בקומקום ?הקומקום צורך לנו המון חשמל והחלטנו להרתיח על גז . ( שואלת מבחינת רעלים)

למה שתהיה בעיה. נירוסטה.

07/11/2017 | 07:04 | מאת: חיים

בוקר טוב ורד קניתי קערה גדולה ואני מייעד אותה לשימוש במזון (לא חם בקר כמובן)אני לא מכיר את החומר פוליפרופילאן(PP)האם זה בטוח להשתמש בו למזון ?

לא ברור לי למה כמובן לא בחום. אם הכלי מיועד לחם הוא עמיד בחום. אם החומר מתאים למזון יהיה מסומן בתחתית הקערה, סימון של מזלג וכוס או סימון דומה. כמו כן, באילו תנאים אפשר להשתמש בקערה. בכל מקרה פוליפרופילן מתאים למזון.

01/11/2017 | 12:15 | מאת: שיר

האם יתכן אסבסט במזגן קיר ישן (הוא מוקף בלוחות חשודים)?

לא ברור מהי השאלה בהקשר הפורום. כל דבר יכול להיות בבתים של אנשים. יכול להיות שבנו כך. בלי לבדוק בפועל לא ניתן לדעת בודאות.

31/10/2017 | 07:42 | מאת: נועה

איזו עוד דרך יש לסילוק מהיר של החומר? אני תוהה אם חפיפה במי מלח/ מים מהים תועיל במצב זה

שאלתך הנוכחית כבר לגמרי איננה בתחום פעילות הפורום. ו... בתשובה הקודמת שקיבלת, לא דובר על מלח, אלא על חומרים פעילי שטח.כמו לדוגמא נתרן-(סודיום)- לאוריל-סולפט, וחומרים דומים שיהיו בשמפו. שכתוב נתרן , זה לא מלח. ולהיפך מלחים עלולים אפילו להפריע להסרה של החומר מהשער.

29/10/2017 | 14:09 | מאת: חלי

שלום רב. קיבלתי טיפול ביוד רדיואקטיבי של 150. כמה זמן מיום קבלת הטיפול אפשר לחזור לשגרה כולל שינה משותפת( וכמובן יחסי אישות) וחזרה לעבודה? רוב תודות ובריאות שלמה לכולנו.

לקריאה נוספת והעמקה

המידע הזה צריך להנתן לך על ידי הצוות הרפואי שמטפל בך. הם יודעים בדיוק כמה יוד קיבלת. הם מדדו הכמות לפני ששחררו אותך הביתה עם הנחיות מתאימות. זמן חזרה לעבודה באישור הרופא שלך.

29/10/2017 | 11:04 | מאת: ליאן

היי שלום. כשעשיתי טוסט היה ליד הטוסטר שקית ניילון של לחמניות השקית מעט נמסה ונדבקה לדפנות של הטוסטר האם אפשר להמשיך להשתמש בטוסטר כרגיל בתנאי שהלחמניה לא נוגעת איפה שהשקית נמסה ?

אין שום בעיה. את יכולה להמשיך ולהשתמש כרגיל, גם אם הלחמניה תגע בשקית. אם יש שאריות נילון תורידי אותם, כי פשוט לא נראה יפה.

29/10/2017 | 10:05 | מאת: נועה

היי ד"ר, לפני יומיים עברתי החלקת קרטין ולאחר מכן גיליתי שהיא מכילה פורמלין. אני מאוד חוששת מההשפעות הבריאותיות ולכן ארצה לדעת כמה חמורה חשיפה אחת, חד פעמית לאדי הפורמלין (ייבוש השיער בוצע באיזור פתוח כאשר על פני ואפי חבשתי מסיכה), תוך כמה זמן החומר יוצא מהשיער והאם לאחר חפיפה יהיה ניתן לייבש את השיער ללא הרחת אדי הפורמלין תודה רבה

החלקה עם פורמלין אסורה. משרד הבריאות אסר השימוש במוצרים המכילים פורמלין הדורשים הגנה נשימתית במהלך ההחלקה. חבל שמגלים זאת רק לאחר מעשה. הזמן שהפורמלין נשאר בשער הוא עד שההחלקה נגמרת. שלשה- ארבעה חודשים בערך. זה שאת לא מריחה לא אומר שהחומר לא שם או שהוא לא משתחרר. פשוט לאחר שנגמר התהליך, השחרור איטי יותר, אבל החומר שם.

תודה רבה על תשובתך, במידה ואחפוף בשמפו עם מלחים (שמזרז את הסרת ההחלקה) גם הפורמלין יוסר?

שמפו המכיל חומרים פעילי שטח. חפיפה היא אחת הדרכים העיקריות לסילוק מהיר יותר של הפורמלין ושאר חומרים. אך, לא לחפוף יותר מדי כדי לא לפגוע בעור הקרקפת ולא לפגוע עוד בשער. ויבוש השער, ליד חלון פתוח כך שתחשפי פחות לחומר בתהליך היבוש.

28/10/2017 | 22:07 | מאת: ל

שלום, איזו סוג קרינה פולט שלט רחוק? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לא בדיוק שאלת בטיחות... רוב השלטים מכילים סוללה לכן ייצרו שדה אלקטרומגנטי חלש, ויש בדרך כלל גם חלק שיהיה בתחום האינפרא אדום - הנקודה האדומה.

28/10/2017 | 19:45 | מאת: ליאת

רציתי לדעת מה גורם לנקודות של חלודה בקומקום . לא הגיוני שכל חצי שנה אני מחליפה קומקום בגלל נקודות של חלודה. קניתי קומקום זכוכית מלפני שבוע והתחילו להופיע נקודות של חלודה ! מה לא בסדר אני כבר מיואשת ! שאלתי את בעלי לגבי צנרת המים אולי זו הבעיה והוא אומר שהצנרת שלנו די חדשה והיא מפלסטיק. יכול להיות שאני קונה קומקומים יחסית זולים תוצרת סין ? מה את מציעה לעשות אשמח לדעתך . בקרוב מאוד יוולד תינוק ואני די חוששת איזה מים לתת לו ...

לקריאה נוספת והעמקה
29/10/2017 | 18:48 | מאת: המשך

עדכון. אתמול קניתי קומקום וכבר היום הופיע בתחתית נקודת חלודה האם זה הגיוני שתוך יום תיהיה חלודה ???? מה זה יכול להיות אם לא חלודה זו ממש נקודה חומה כתומה

זה חלודה או שאריות מהמים שאבנית סופגת. סביר יותר שזה חלודה. בכל השאלות הקודמות בנושא נאמר שזה חלודה. תחתית הקומקום מכילה ברזל. ברזל מחליד בנוכחות מים ובודאי חמים. וכאן תלוי באיכות הקומקום, יש שיחלידו מידית ויש שיקח להם זמן ארוך יותר. תלוי גם באיכות המים. מים חומציים יותר או שמכילים יותר אבנית יובילו לחלודה מהירה יותר. ועכשיו לתשובה - זה ברזל. הגוף שלך ושל כל אחד זקוק לברזל. אין בעיה לשתות את המים האלה, את, בעלך והתינוק. הגוף סופג את הברזל הזה בדיוק כמו ברזל מהאוכל או תוסף ברזל שאם תסתכלי עליו הוא פשוט חלודה והגוף סופג אותו ומנצל אותו.

המשך , מה שמוזר שיש לחברות שלי קומקומי פלסטיק זולים ואין להם בעיית חלודה גם שנה..והקומקום שקניתי איכותי ועלה לא זול ונהיתה לו נקודה של חלודה וככה עוד מס קומקומים שהיו ברשותי. האם יש בעיה אצלנו במים ? מתחילה לחשוש להשתמש במים שלנו ! האם יתכן הדבר שהמים שלנו עם חלודה ??????? אני גרה בבית חדש בעלי אומר שהצנרת חדשה מפלסטיק ! האם שישיית מי עדן תפתור את הבעיה?

נראה שלא קראת את התשובה שקבלת. אין בעיה בריאותית עם חלודה. זה ברזל שהגוף צריך ומשתמש בו. לא מהקומקום ולא מהמים (דבר שלא סביר שיש בהם מעבר למותר). השאלה כבר גולשת לתחום שלא קשור לפורום. אין קשר בין קומקום זה לקומקום אחר. מה קשור אם הקומקום זול או לא. לא בהכרח זול הוא גרוע ולא תמיד יקר הוא איכותי. אז יש לך נקודות חלודה - אין עם זה בעיה בריאותית. אין בעיה במים שלך, כמו שאין בעיה לשאר דיירי הרחוב. המים נבדקים כל יום על ידי הרשות המקומית. ומה הקשר למי עדן? אין להם שום השפעה. כמו שכתבתי בתשובה הקודמת. עצם החימום של המים ונוכחות סידן במים, שיש גם במים מינרלים, גורם להופעת חלודה.

24/10/2017 | 22:09 | מאת: זוהר

האם ביצים ועופות אורגניים עלולים להיות נגועים בסלמונלה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

בודאי ואפילו עלול להיות סיכוי לזיהום רחב יותר.

22/10/2017 | 14:35 | מאת: הדר

ד"ר ורד שלום, לפני 8 חודשים עשיתי החלקה יפנית שכבר באותו ערב חפפתי את השיער בשל קוצר נשימה. הריח ככ רע וליווה אותי כ 4 חודשים (כן, מוזר אבל לגמרי הרחתי ריח גופרית אז שאלתי מעצבי שיער כדי לבדוק שאני לא טועה) וכן היה ריח..לצערי זה גרם לי לכאבי ראש ואני נורא מצטערת שעשיתי את ההחלקה:( כ 4 חודשים ללא ריח אבל מאוד חוששת שאין ריח אבל החומר (המבחיל, הצליחה מסרטן) עדיין פועל! האם אפשר לקבל מידע אודות השיערה לאחר ההחלקה?למה יש נשירה אגרסיבית לאחר ההחלקה? האם החומר ממשיך עדיין לפעול? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

בתהליך ההחלקה ישנם חומרים שמכילים גפרית כדי לפתוח את השער ולהכניס חומרים בתוך השערה. יש שרגישים יותר לריח ויש שפחות. את כנראה מהרגישים יותר. החומרים נשארים בתוך השערה. חלקם לאט לאט משתחררים, ואז חוזרים על תהליך ההחלקה. אין דרך זמינה לבדוק אם ומה נשאר, פשוט להסתפר, אז החלק שעבר טיפול לא יהיה עליך יותר. שער חדש שגדל כמובן ללא החומרים. בהנחה שאמנם בוצעה החלקה יפנית, החומרים האלה אמורים להיות ברמת סיכון נמוכה יותר מהחלקה ברזילאית. אבל, הדבר גם תלוי בספר ובאילו חומרים השתמש ואיך ביצע את כל תהליך ההחלקה ידוע שהחלקה גורמת לנזקים לשער. תלוי בשער ותלוי במספרה, נזקים קטנים או גדולים. יכולה להיות נשירה, שבירה של השערות, צריבה של השערות ועוד.

22/10/2017 | 20:49 | מאת: הדר

ד"ר תודה על תשובתך המהירה! הסתפרתי (אבל עדיין יש חלק מההחלקה) יש לי " פחדים" שאני מסכנת את הקרובים אליי, כמו התינוקת שאולי הצליחה להריח או שאולי עדיין? מה ההשלכות אם בכלל לעניין הסובבים? התקופה שהרחתי השתדלתי שהתינוקת לא תישן על הכריות שלי או שלא נתתי לאף אחד לגעת בשיער האם נהגתי נכון? סורי, אני כל כך מצטערת על היום הזה שעשיתי החלקה :(

23/10/2017 | 12:50 | מאת: הדר

אשמח לתגובה מאוד יעזור, בברכה

אין צורך לשלוח שוב ושוב שאלות. כאשר יש אפשרות עונים. יש לך פחדים מה לעשות. לאחר מעשה נותר רק להמתין. האוויר סביבנו מזוהם בחומרים מסוכנים, ועוד יותר בבית. ויש הנחיות כל הזמן של משרד הבריאות לאוורר כי החומרים אינם בריאים לנשימה. החומרים מהשער הוסיפו מעט לחומרים באוויר. וכן את וכולם נשמו. זה חלק מהחיים. את צמודה לשער כל הזמן אז נושמת יותר, האחרים פחות. בהנחה שאמנם החלקה יפנית, קצת פחות מסוכן מהחלקה ברזילאית.

22/10/2017 | 13:08 | מאת: ליטל

שלום . לפני כחצי שנה רכשתי קומקום נירוסטה היום הבחנתי שבתוך הקומקום יש סימנים של חלודה האם יש בכך סיכון בריאותי אני בהריון וחוששת שפגע בעובר.

לקריאה נוספת והעמקה
22/10/2017 | 15:22 | מאת: המשך

עכשיו שמתי לב שצאז שקנינו את הקומקום לא הרכבנו את נחלק של הסנן. יכול להיות שזה מה שגרם לחולדה ? האם מסוכן לבריאות ששתינו מהקומקום במשך כמה חודשים ?

הפילטר בדרך כלל נועד כדי לספוג חלק מהסידן כדי שלא תצטבר כמות גדולה של אבנית בקרקעית הקומקום. לא קשור לחלודה.

בלי לראות הקומקום, נניח שזה באמת חלודה. חלודה אין בה סיכון בריאותי. זהו ברזל והגוף סופג אותו ללא בעיה. ובהריון זה עוד תוסף.

19/10/2017 | 13:16 | מאת: אורלי

שלום אני גרה באשדוד והיום במהלך הבוקר היה בכל רחבי העיר ריח חריף של גז או דלק שלא יודעים מה מקורו. יש לי במרפסת כביסה תלויה וגם כביסה מקופלת על הספה בסלון. האם הריח שהיה בכל העיר יכול להידבק בבגדים התלויים או המקופלים וזה יכול להזיק לבריאות? כדאי לכבס את הכל שוב?

ריח אינו מעיד על הכמות של החומר באוויר. באזור אשדוד, כמו באזורים רבים בארץ, יש ניטור קבוע ורציף של המשרד להגנת הסביבה לריכוז מזהמים באוויר. אם יש חריגה או סיכון, הם יוצאים מידית בהודעה לציבור. אם לא היתה הודעה, אז אולי הריח לא נעים, אבל לא היה בו סיכון מידי. אך, לזכור, בחומרים מסוכנים יש חזרתיות, ולכן כדאי להמנע ככל האפשר מחשיפה, במיוחד אנשים רגישים, מבוגרים וילדים. לגבי הכביסה, אין בזה סיכון. אוורר הכביסה יסלק הריח. כמובן את יכולה לכבס ואז לתלות, בתקוה שלא יהיה ריח באוויר גם לאחר כביסה זו.

18/10/2017 | 19:57 | מאת: סלוטייפ

היי ד"ר אני בת 11 עוד מעט 12 והיה לי ממש משעמם אז התחלתי ללעוס סלוטייפ...ואז חשבתי לעצמי שאולי זה רעיל! והתחלתי לחפש באינטרנט ומצאתי את האתר הזה...ורציתי לישאול האם יש סיכויים לסרטן/מחלה? מה לעשות?????? אני ממש לא יודעת מה לעשות

בטוח שזה לא הכי טעים. חתיכה מזדמנת לא תגרום לך נזק (אם אין רגישות ותגובה אלרגית). כדאי לא לעשות את זה, ואם כן, לשטוף את הפה אחר כך. כל המחלות שאת מתארת לא מתרחשות מחשיפה אחת או מחשיפה מזדמנת, ובטח ולא מסלוטייפ.

שלום ד"ר, מתוך מודעות שיש לי לסיכונים של קרינת UV, החלטתי לסיים את עבודתי במקום עבודה שבו לא מצאה חן בעיני רמת השמירה על הבטיחות בהקשר של קרינת UV (במכונות דפוס שבהן נורות UV שמשמות להקשיה של פולימר, סדר גודל של 150-250 וואט, נראות כמו נורות פלורסנט ארוכות). כמובן שהשתדלתי להיות עם משקפי מגן אבל מן הסתם אין 100% וקרו מקרים שבהם לא הייתי עם משקפיים והבטתי לכיוון הנורות או משטחים בסמוך אליהן, הסטתי את המבט מהר ככל האפשר כשהבחנתי בכך, רציתי לדעת מה רמת ההשפעה/פגיעה (בעיניים) של מספר מקרים בהם הייתי במרחקים של כ-1-3 מטר, בד"כ מול "זליגה" של אור ולא במבט ישיר ואולי מקרה אחד של מבט ישיר ממרחק של 5-6 מטר? קצת מודאג מכל הנושא. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

זו בדיוק הבעיה. אין שום דרך לדעת מהי מידת הפגיעה לפני שיש פגיעה שניתן לראות. ובמיוחד שאין דרך להפריד ולדעת מה היתה התרומה של העבודה מול התרומה של החיים (השמש בחיי היום יום). הפגיעה מ UV הנה מצטברת, ולאט לאט נוצר נזק עד שמופיע (פגיעה בעיניים, פגיעה בעור). לכן, הדרך היחידה היא למנוע חשיפה.

אני מבין, השאלה היא האם הקרינה לא דועכת בצורה משמעותית עם המרחק? זה לא מביא אותה לרמה נמוכה? ובחשיפות כאלה קצרות, זה לא זניח? תודה רבה על המענה

כמובן שיש דעיכה עם המרחק, אך תלוי בעוצמה ההתחלתית מה תהיה מידת הדעיכה ובאיזה מרחק. אפילו בים, בצל, אפשר להשרף רק מקרינה מפוזרת, לא ישירה שכבר דעכה עוד קצת. בקרינת UV יש בעיה של הצטברות נזקים. קצת ועוד קצת ועוד קצת. אז, הכל מצטבר. גם אם קצת, עלול לא להיות זניח בטווח הארוך. לכן, נזהרים בכל חשיפה.

שלום. לאחרונה יצא לי לקרוא שבנייה באקריל מסוכנת לבריאות ושבאופן כללי גם לקים מכילים חומרים מסוכנים העלולים לפגוע בבריאות. שאלתי היא במידה ואני עם בניה בציפורניים ולק עליה כמובן במידה ואני נוגעת במזון, כשהלק כמובן יבש לגמריי- האם חומרים כשלהם עוברים למזון ועלולים להזיק? תודה

כאשר הלק והאקריל נוזליים, בשלב שמורחים על הצפרניים, זה השלב שיש בו סיכון בריאותי. לך, בתור משתמשת מזדמנת, פעם בשבוע... או בתדירות אחרת, אין בזה בעיה מיוחדת. כדאי כמובן שיהיה אוורור טוב בחדר בזמן המריחה, כדי שלא תנשמי גם את האדים המעטים של החומר. אמנם הסיכון בהם נמוך, אך יש המפתחים רגישויות. כמובן שהסיכון הנו לקוסמטיקאיות שעובדות עם החומר כל יום שעות ארוכות. פעם שהאקריל והלק התיבשו אין בעיה יותר. זה כמו חתיכת פלסטיק. לא עוברים חומרים לאוכל.

שלום, קניתי דירה מקבלן במסגרת תוכנית תמ"א וקיבלתי מחסן במרתף הבניין. נגרמו נזקים כבדים לתכולה שאוחסנה במרתף בגלל עובש קשה. מה לעשות ומי אחראי ואיך לפתור הנזק. תודה

זו איננה שאלה לפורום זה.

14/10/2017 | 10:13 | מאת: טל

שלום, מרחתי היום משחת נעליים ובטעות נשפכה לי כמות קצת יותר גדולה מהמתוכנן, יש לציין שהייתי באזור פתוח (מרפסת) אך הרגשתי את הריח של המשחה ורציתי לדעת האם יש סיכון בשאיפה של אדי משחת נעליים? תודה

הכמות המדוברת, גם קצת יותר, עדין זו כמות קטנה מאוד. נשימה מזדמנת של כמות קטנה לא גורמת לנזק. אם באופן קבוע תסניף אותו, זה יהיה כבר סיפור אחר. בדומה לכל חומר אחר, הגוף שלנו מתמודד עם כמויות קטונות ומזדמנות של חומרים מסוכנים, במיוחד באזור של אוויר פתוח שם החומר נמהל מידית באוויר, וחוש הריח מרגיש גם כמויות קטנות מאוד בהן אין סיכון.

מיקרוגל ספקטרה עם כפתורים ידניים. משומש תקין. בתוך התנור למעלה יש התקלפות של הציפוי הלבן. מסוכן? אפשר להמשיך להשתמש? אני משתמשת רק לחימום ומכסה את המנה שאני מחממת. תודה לך ענת

אין קשר בין קילוף לבין כיסוי האוכל. הכיסוי נועד לחסוך חשמל ולמנוע התזות שמלכלכות את המיקרוגל. הקילוף אולי לא אסטטי, אבל אין לו השפעה על פעולת המכשיר ודרך החימום.

תודה

בבקשה

11/10/2017 | 23:23 | מאת: רותם

לא בטוח אם זה הפורום המתאים, אך אנסה בכל זאת. לפני כשנתיים וחצי - שלוש וחצי שנים, עשיתי מעשה מאוד טיפשי. במקום העבודה שעבדתי בו היו סנדוויצ'ים ממכונה שמגיעים קרים בתוך מעין שקית, וכשאני כותב "שקית" אני מתכוון כמו לשקיות שרואים בשלושת המוצרים שמוקפים באדום בקישור כאן: https://profile.fcdn.co.il/images/0__059de7a61b9e1b.jpg אחד מהאנשים שעבד איתי באותו זמן היה נוהג לחמם את הסנדוויצ'ים הנ"ל עם השקית שלהם במיקרו, למשך 20-30 שניות כדי שלא יהיו קרים ואז היה אוכל אותם. אני לצערי הלכתי גם אחר ההרגל המגונה הזה, ואפילו הייתי עושה את זה גם עם סנדוויצ'ים שקונים במכולות קטנות ועטופים בשקיות מסוג קצת שונה- והכוונה לשקיות כמו שרואים כאן: https://profile.fcdn.co.il/images/0__059de781a95964.jpg בשלב מסוים הבנתי שאסור בשום אופן להכניס שקיות כאלה למיקרו, והפסקתי עם זה. כעת שאלתי היא כזו: את המעשה הנ"ל ביצעתי לא מעט פעמים, אך הפסקתי לבצע זאת לפני כשנתיים וחצי, אולי יותר. ברור לי שאת הגלגל לא ניתן להחזיר לאחור ושכנראה חטפתי נזק ממה שעשיתי- אך האם יש משהו שניתן לעשות כעת? למשל, לבצע בדיקות מסוימות כדי לאמת אם נגרם לי נזק מסוג מסוים (במידה שאפשרי בכלל לבצע זאת)?

הסירי חשש מליבך. כאשר מחממים נילון במיקרוגל הוא משנה צורה, כי הוא עשוי מחומר פשוט שאינו עמיד בחום המיקרוגל. פעולת המיקרוגל הנה חימום, כל שנניח לרגע שמשתחרר חומר מהנילון, הוא גז והוא יהיה באוויר, ולא בתוך האוכל. האזהרות הנן ביחס לאיכות ולאסטטיקה ולא מהיבט של סיכון בריאותי.

09/10/2017 | 20:52 | מאת: לילי

שלום במהלך השליש הראשון להריון נהגתי לדבר לא מעט בסלולארי בתוך הרכב ( כחלק מהעבודה שלי ). לא היה לי מושג שיש קרינה יותר חזקה ברכב סגור עד שאחד ממכריי נתן לי לקרוא על כך מאמר. היום אני באמצע ההריון ( קצת יותר) ומאוד משתדלת לעשות שיחות מחוץ לרכב. השאלה כמה נזק נגרם לעובר ? מאוד מודאגת. שאלה נוספת: אני גם גולשת הרבה דרך הסלולארי , האם הקרינה מזיקה לעובר בגלישה סלולארית? מאוד מודאגת אודה לתשובתכם ( כמובן שהתחלתי להפחית משמעותית את השימוש בסלולארי )

לקריאה נוספת והעמקה

לפי המידע של ארגון הבריאות העולמי קרינת סלולרית איננה פוגעת בהתפתחות עוברים. אולי בתוך האוטו הקרינה עולה, אבל אין בזה בעיה בריאותית חריגה. זה כמו שתרחצי ידיים במים ב 20 מעלות או מים ב 21 מעלות. טיפה יותר, אבל לא משנה באמת. כי אם היתה בעיה אמיתית כולנו היינו מתבשלים בתוך המכוניות, אבל זה לא מה שקורה. יש הרבה מאמרים שאומרים כל מיני דברים. יש להסתמך רק על מקורות מקצועיים אמינים. להדגים בהיבט מסוכן, קרינה מייננת, כמו רנטגן. נכון, את הבטן לא יצלמו, אבל אם צריך יצלמו ידיים ורגליים ואפילו את הראש, דבר שבעבר לא עשו. קרינה אלקטרומגנטית של סלולרי ואינטרנט הנם בתחום הלא מיינן ואיננו מסוכן לנו בתנאים שתארת. אותו הדבר לגבי אינטרנט. לגבי המכונית, כמובן מומלץ לא לדבר בכלל או מעט ככל שאפשר מאחר שהנהיגה מסוכנת, וחוסר ריכוז עלול להוביל לתאונה ולפגיעה חלילה בך ובעובר.

09/10/2017 | 20:06 | מאת: דני

שלום רב, עשיתי כביסה על 30 מעלות למשך חצי שעה. לאחר מכן התברר לי כי נכנס בטעות אטב כביסה למכונה. האם יש חשש שהוריד חומר מסוכן כלשהוא, האטב נשבר אך לא נראה שהומס או נפגע מבחינת הפלסטיק. האם יש צורך לעשות ניקוי למכונה או ניקוי נוסף לכביסה?

13/10/2017 | 01:55 | מאת: נתן

כמו כן, כיבסתי גם חגורה באותה כביסה ב30 מעלות. האם ייתכן כי נפלטו חומרים רעילים?

ראה תשובה קודמת.

מה לדעתל ההבדל בין אטב לכפתור? שניהם עשויים מפלסטיק קשיח. החלק החיצוני באותו הרכב כמו הפנימי. אין שוב בעיה של שחרור חומרים או בעיה בטיחותית או בריאותית אחרת.

13/10/2017 | 20:35 | מאת: נתן

תאמיני לי ורד, את שמה הגיון במקומות שלי אין. תודה לך, יא מקסימה אחת.

בבקשה

07/10/2017 | 20:57 | מאת: רוני

דר קויפמן שלום רב ביתי בת ארבע עברה הדבקה של חתך בסנטר עם דבק מיוחד. אני מנסה להוריד את הפלסטר בהרטבה רבה לפי הוראות הרופא. הוא דבוק לגלד ממש חזק. איזה חומר אני יכולה למרוח עליו כדי להמיס את הדבק? כמובן שלא מזיק גם לגלד. אשמח לתשובה אני ממש לא רוצה לתלוש אותו עם הגלד תודה רבה

הכי פשוט לגשת לאחות קופת החולים שלכם. לה יש הרבה ניסיון בהסרה של פלסטרים. תבקש שהיא תעשה את ההורדה. חומרים עלולים לפגוע בילדה.

01/10/2017 | 02:01 | מאת: לי

היי, לפני מס׳ חודשים קניתי קומקום חשמלי של חברת bosch. הקומקום עשוי פלסטיק והוא היה די יקר לכן סמכתי על זה שהוא איכותי. ופתאום אני תוהה האם מסוכן להשתמש בקומקום פלסטיק? בכל מקום שאני קוראת נכתב שעדיף קומקומים שעשויים זכוכית או נירוסטה. אז לפני שאני קונה קומקום חדש, אשמח אם תוכלי לומר לי האם הקומקום שלי מסוכן לבריאות ואולי כדאי להחליפו. אציין שאין טעם לא טוב למים. החל מהשימוש הראשון טעם המים היה מצוין. בנוסף, אני מצרפת לינק של המפרט הטכני של הקומקום. https://products.bsh-partner.com/picenterext/specsheet/IL/he-IL/TWK3A011.pdf?errorUrl=http://www.bosch-home.com/global/bosch-error.aspx תודה מראש על ההתייחסות והמענה!

לקריאה נוספת והעמקה

הרבה מקומקומי הפלסטיק הם באיכות נמוכה, ולכן מחירם נמוך והטעם של המים גרוע. מאחר שאת קנית קומקום באיכות טובה, אז הפלסטיק מתאים למזון ולא משחרר חומרים למים וטעם המים טעים, אז תהני. אין סיבה להחליף לקומקום זכוכית שכל הזמן רק צריך לנקות או קומקום מתכת שלא תמיד מאיכות מתכת טובה ואף הוא עלול לתת טעם לא נעים במים.

29/09/2017 | 10:49 | מאת: דן

שלום, רציתי לדעת האם תרופה שבעלון לצרכן מצוין כי יש לאחסן בטמפרטורה נמוכה מ-30 מעלות ואוחסנה בחדר ממ"ד (שם הטמפרטורה בד"כ לא עוברת 30 מעלות אבל ייתכן שכן במעלה אחת או שתיים בימים חמים במיוחד) עדיין מותרת לשימוש? יש לציין שהתוקף הוא לעוד מספר שנים. מדובר בתרופה ספזמקס. תודה רבה.

אוסיף שהתרופה אוחסנה כך מספר חודשים

טמפרטורת אחסון מוגדרת באריזה של התרופה ויש לפעול בהתאמה. חריגה משמעותית בתנאי האחסון של חודשים בטמפרטורה חריגה פוסלת התרופה. באפשרותך לגשת לרוקח בבית מרקחת של קופת חולים שלך או בית מרקחת פרטי עם התרופה באריזה שלה ולשאול שם אם אפשר להמשיך ולהשתמש בתרופה שהיתה חודשים ב 30 מעלות צלסיוס. להם יש סמכות להאריך תוקף או לפסול.