פורום בטיחות גהות ואיכות

3083 הודעות
2159 תשובות מומחה

מנהל פורום בטיחות גהות ואיכות

21/11/2018 | 09:59 | מאת: מיקרוגל

רציתי לשאול ממה קורה הקילוף במיקרוגל מתחת לצלחת כבר החלפתי כמה בגלל זה ועכשיו אמרו לי לקנות עם ציפוי קרמי קניתי ושוב זה קורה אולי אני מחממת או מבשלת משהו שאסור תודה

לא שאלה בתחום הפורום. אין קשר לסוג המיקרוגל. נובע או מאוכל שנדבק לתחתית ונשאר שם במהלך חימום של אוכל אחר. או שימוש בחומרי ניקוי ובשיטות ניקוי לא מתאימות. נושאים אלה אינם בתחום הקבוצה כאן.

20/11/2018 | 16:21 | מאת: ליאל

שלום , היום חיממתי סיר קציצות על האש , אחרי כמה דק התחתית של הסיר נשרפה, ( הקציצות לא נשרפו , האם היתה בעיה כלשהי לאכול מקציצות שלא נשרפו שהיו בסיר שנשרף ? תודה.

לא בעיה.

20/11/2018 | 11:30 | מאת: עדי

שלום, אני בהריון ובמסגרת הדרכת בטיחות תרגלנו שימוש במטפים לכיבוי אש. לאחר מכן חשבתי אולי הדבר מסוכן. תודה

טוב מאוד שבוצע תרגול מטפים. לא מסוכן.

18/11/2018 | 00:34 | מאת: יעל

לדוקטור קויפמן שלום בשאלתי התכוונתי האם בבניינים חדשים עדיין מתקינים צינורות אסבסט בתוך הבתים מלמטה עד למעלה . והיה וכן האם כשיש רטיבות מהצינור והאינסטלטור נאלץ לחתוך את החלק הדולף האם הוא לא מסתכן על ידי שאיפת אבק אסבסט ומה עם יושבי הבית ? בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

קבלת תשובה על שאלותיך בתשובה הקודמת.

17/11/2018 | 10:12 | מאת: יעל

דוקטור שלום רב אני אמורה לשכור דירה האם בבית בן 15 שנה צנרת הביוב עשוייה מאזבסט? ואם כן מאיזה שנה בערך הפסיקו להתקין צנורות ביוב מאסבט לאורך הדירות ואם בכלל הפסיקו? בתודה מראש

צנרת מאסבסט צמנט יכולה להיות בהרבה מאוד בנינים כולל בנינים חדשים. בהתאם להנחיות ארגון הבריאות העולמי, משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, אין סכנה בריאותית בשתיה של מים מצנרת אסבסט צמנט. הסיכון באסבט הנו נשימתי ולא דרך מערכת העיכול.

13/11/2018 | 17:36 | מאת: יוני

שלום, בגלל ריח לא טוב שיצא מהכיורים קניתי חומר שנקרא "drain out extra" - פותח סתימות בצנרת ניקוז של חברת יעקובי. מאחורי הבקבוק יש הרבה מאד אזהרות. האם אני צריך להתייחס לזה כמו לאקונומיקה למשל או הרבה יותר להזהר? אני יכול לשפוך את זה לכיור ומן הסתם תוך כדי קצת אנשום, האם זה בסדר או שאסור בכלל לשאוף אפילו קצת מזה? יש לי מעמדי כלים עם סכו"ם וצלחות וסירים ממש ליד הכיור - האם אני צריך להרחיק אותם שהאדים לא יפלו עליהם? האם אני צריך לצאת מהמקום לכמה שעות? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

אני מוסיף מה שכתוב על התווית: מכיל: פחות מ-5% פעילי שטח קטיונים. עד 5% סודיום היפוכלוריט עד 2%סודיום הידרוקסיד

המוצר שקנית הנו אקונומיקה רגילה לגמרי עם תוספת של סבון. תשתמש כמו שאתה משתמש באקונומיקה.

היי, האם אפשר בכל קופסא מפלסטיק להקפיא כל מיני סוגי אוכל ? או שצריך להיות על הקופסא סימון מיוחד ? ואם כן איזה סימון ? תודה..

לא שאלה שקשורה לפעילות הפורום. אין שום בעיה בריאותית לאחסן במקפיא בכל סוג של פלסטיק. הבעיה היחידה היא שיש פלסטיקים שנשברים בהקפאה, ולכן יש אזהרה, שלא ישברו לך לא יותר מזה. מוצרי פלסטיק איכותיים מסומנים על גב הכלי בסימון של פתית שלג שאומר שעמיד מכנית בהקפאה ולא ישבר, אך כל פלסטיק מתאים.

12/11/2018 | 14:40 | מאת: חסויה

היי, במפעל בו אני עובדת לא עובדים ימי שישי אך הייתי צריכה להגיע לעבודה. בקומת הייצור (ירידה במדרגות) עשו ריצפת אפוקסי ולפני ששמו אפוקסי שפכו טינר. הריח עלה למעלה והיה נורא חזק. חשבתי שזה מגיע מבחוץ ובחוסר מחשבה סגרתי חלון וישבתי בחלל מסריח במשך רבע שעה. כשהבנתי שעושים למטה ריצפה וכו יצאתי במהרה. אני בהריון ולכן מאוד מאוד חוששת ופוחדת על העובר. לא כאב לי הראש ולא סחרחורת. השאלה שלי אם מלמטה ששפכו חומר האם למעלה זה היה אדים של החומר או רק ריח ?

לקריאה נוספת והעמקה

תקראי את התשובה שנתנה ב 01.11.2018

12/11/2018 | 08:59 | מאת: יפעת

שלום. בני בן 3.5 חודשים גובס בשתי רגליו עקב מנח רגלים שפונה פנימה. הוא גובס בגבס פלסטי "קל" אשר עשוי מפיברגלס. בזמן הגיבוס, מעט מהחומר של הגבס נמרח עליו ונדבק לו על העור באזור המפשעה. לאחר מכן בבית, קראתי כי הגבס עשוי למעשה מפיברגלס הספוג בפוליאוריתן שמתקשה במגע עם מים ויש בו גם חומר הקרוי MDI (נגזרת של diisocyanate) שהבנתי שעלולות להיות לו השלכות בריאותיות. כמו כן קראתי בהוראות היצרן שעל המגבס לשים כפפות בזמן הגיבוס ויש להמנע ממגע של הגבס עם העור עד להתייבשותו. בינתיים הסיבים הדבוקים ירדו מעור התינוק ולא היו תופעות כלשהן. האם יכולה להיות השפעה בריאותית לתווך הרחוק של חשיפה עורית כזו? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

הכל יכול להיות. רק... מה האלטרנטיבה? חומרים מסוכנים יותר? אלה חומרים קלים וידידותיים הרבה יותר מכל החומרים האחרים שהיו בשימוש בעבר. בתהליך ההתיבשות משתחררים אדי חומרים. הסיכון מהחומרים הוא בנשימה שלהם לא במגע בעור (יש אנשים שיש להם רגישות עורית לפיברגלאס, גירוד בעיקר, לכן כפפות). לאחר מכן כאשר החומר מתיבש אין בעיה. אז, מה שנדבק לעור היה יבש ואם לא היתה תגובה אלרגית או גרוד, תקין. ונשימתית - חשיפה מזדמנת בלבד.

עפ"י איזה שיקול משרד להגנת הסביבה מחליט היכן לשים תחנות ניטור ? איך הגיוני שבשכונה שלנו תחנת הניטור נמצאת באיזור ללא מפעלים , והיכן שיש תחנות דלק צומת עמוסי בכלי רכב ואיזור תעשייה עם ים מקורות מזהמים אין תחנת ניטור ? מי בודק אם האיכות האויר בסדר באיזור זה ? אנשים גרים שם..

לקריאה נוספת והעמקה

למשרד להגנת הסביבה ולמשרד הבריאות יש מודלים מתמטיים ומידע מצטבר מניטורים רציפים ונקודתיים. ובנוסף כיווני רוח, פני קרקע, סוגי מבנים, ריכוז אוכלוסיה, ועוד הרבה מאוד משתנים. ממקמים תחנות במקומות של אוכלוסיה משמעותית, לא אנשים בודדים. מודדים שהזיהומים באוויר מגיעים לרמות מסכנות לאנשים. אם זה קורה יוצאת הודעה לציבור בתקשורת כיצד לפעול. בנוסף נעשה ניטור מפעלים, על ידי רשויות מקומיות והמשרד להגנת הסביבה. אם המפעל יחרוג מהמותר לו, יקבל צו להוריד זיהומים לרמה המוגדרת בטוחה לעובדים ולאוכלוסיה הקרובה.

תודה על תשובתך האם מפעל לניקוי יבש , ומוסכי מכונית ותחנות דלק נחשב גם למפעלים ? גם שם עושים ניטורים ןיש בקרה ?

הם לא נחשבים מפעלים בהגדרת החוק. אך, הם כן נדרשים לרשיון עסק ועמידה בדרישות החוק והם כן נמצאים בבקרה של הפליטות לאוויר, לקרקע ולמקורות מים.

07/11/2018 | 22:06 | מאת: איתי

מפעיל חדר בקרה במפעל בטון. מה זה ?

לא קשור לפעילות הפורום

07/11/2018 | 17:46 | מאת: איתי

מה הסיכונים לגוף בהפעלת צמ''ה? האם יש צורך להרכיב משקפי מגן אוזניות וכו'?

צמ"ה זו קבוצה ענקית של כלים. כל כלי לגופו. מהם הסיכונים ומהו הציוד המגן האישי הנדרש משתנה מכלי לכלי ומתהליך עבודה אחד לאחר.

שלום, תשובה שקיבלתי מהעירייה על מבנה נטוש מלא באסבסט עם חלקים שבורים לי - החלקים השבורים של המבנה העשוי אסבסט צמנט אינם עולים על שליש משטחו לכן אין צורך להחליפו. לא ידעו להסביר לי את ההגיון מאחורי זה. זה לא מאוד הרגיע אותי כי אני יודעת שמספיק לנשום חלקיק אחד.  אשמח לדעת האם תשובתם מספקת והגיונית. תודה

לעיתים עצם הפינוי מהווה סיכון גדול יותר מאשר להשאיר את המצב. מאחר שהמבנה נטוש, ואיננו משמש למגורים, בית ספר ופעילויות דומות, יכול להיות בהתאם לנהלי העיריה והגדרות המשרד להגנת הסביבה שהם לא חייבים לפנות את האסבסט השבור משם.

06/11/2018 | 23:18 | מאת: יפית

שלום וברכה..קודם כל תודה על הפורום המדהים שלך.יש לי ברשותך שאלה לאחרונה נוצרה לי סוג של אלרגיה ויובש בידיים יישנם סבונים שרשום עליהם שהם לא מכיליםsls וחומרים טבעיים ויותר ידותיים לעור רציתי לשאול האם מבחינת חיטוי חיידקים הסבונים האלה עושים אותו אפקט או שנחשבים פחות מועילים?ועוד משהו קטן אם תוכלי להסביר בבקשה מה ההבדל בין אל סבון לסבון ומה לדעתך יותר מתאים לידיים?סליחה על השאלה הארוכה ותודה מראש..

לקריאה נוספת והעמקה

יש חומרים שידועים שגורמים לאלרגיות לאנשים. כמו בוטנים לדוגמא, גם SLS בסבון הוא אלרגן וגורם גירוי ואי נוחות לאנשים רבים. לכם, אם את רגישה לו פשוט לעבור לסבונים ללא חומרים אלה. גם סבונים "טבעיים" עלולים לגרום לגירויים ולאלרגיות. כל אדם צריך לבדוק מה הסבון שטוב לו. יש סבונים שנבדקו ולא מכילים אלרגנים. יעשו אותה עבודה של ניקוי. (להרחיב יותר כבר יכביד) סבונים לשימוש ביתי בדרך כלל החיטוי שלהם נמוך. יותר הסרה של לכלוך וחיידקים וחיטוי במידה מסויימת בלבד. יש סבונים עם תוספים של חומרים שהם חומרי חיטוי, או מה שכל כך באופנה היום ג'ל אלכוהול מעל 70% אלכוהול, פחות לא עושה חיטוי משמעותי), שבו האלכוהול מהווה חומר חיטוי. יש גם להזהר מחיטוי יתר שעלול להוביל לעליה ברגישות הגוף לזיהומים.

07/11/2018 | 18:56 | מאת: יפית

תודה רבה על התשובה המפורטת.ברשותך עוד שאלה איזה חומר בסבון נוזלי הוא הפעיל שנותן אפקט של חיטוי?ומבלי להכנס לשמות של מותגים האם מנסיונך יש עדיפות לאיזה מרכיב שהוא יותר ידידותי לעור ופחות מזיק?

יש הרבה חומרים. זה לא חומר יחיד. לחלק חומר זה נעים וטוב ולאחרים חומר אחר. גם במוצרים המוגדרים היפואלרגנים יש שיראו רגישות לרכיבים בהם. תבחרי סבון, תנסי אותו ותראי.

06/11/2018 | 07:15 | מאת: דניאל

שלום דר׳ ורד אשמח לדעת האם כאשר משתמשים בטינר לעיתים רחוקות צריך להשתמש בהגנת נשימה? בנוסף ראיתי שיש מסכות נשימה עם דרגות שונות של הגנה, איך ניתן לדעת האם דרגת הגנה מסויימת מספיקה? בmsds לא ראיתי שצויין תודה דניאל

לקריאה נוספת והעמקה

מסכות סינון הפשוטות והטובות אינן מתאימות לעבודה בסביבה של אדי טינר. המסכה המתאימה היא מסכת אב"כ שלמה או חצי פנים ומשקפי מגן עם פילטר לטינר וזה מה שכתוב בגליונות הבטיחות.

04/11/2018 | 17:07 | מאת: מירי

דלום ד"ר קויפמן אני בהריון.לעיתים קרובות נוהגים חהזמין מדביר למקום עבודתי.אני ממש פוחדת. איך אוכל לדעת אם ישבתי או היני יושבת בחדר שרוסס? ישנו ריסוס לחא ריח כיום ואני חרדה להשפעות האפשריות על העובר. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הזמנה של הדברה תדירה למקום עבודה נשמע מוזר מאוד! 1. חרדות גורמות נזק משמעותי לעוברים. רצוי להיות רגועים 2. וביחס לחומרי הדברה, התשובה נתנה מספר פעמים בעבר. חומרי הדברה אינם מתנדפים לאוויר. כמויות מאוד קטנות שלהם מומסות בתוך ממסים, לפעמים מים לפעמים חומרים אחרים, כך שניתן לפזר את הכמות הקטנה על פני שטח גדול כי נדרשת כמות קטנה מאוד לביצוע הדברה. המממסים נדיפים אותם את מריחה, לא את חומר ההדברה. חומרי ההדברה נשארים על פני הקרקע, בפינות החדר או היכן שמתבצע הריסוס. לא באוויר!

05/11/2018 | 08:32 | מאת: מירי

תודה על המענה ד"ר! איך אדע בכל זאת אם נפגעתי? אמורים להיות אי אילו שהם סימנים? חייבת לדעת כדי להירגע.

חבל שלא קראת את התשובה שלי. אין בכל זאת.

03/11/2018 | 21:31 | מאת: שירן

שלום רציתי לשאול האם ישנו הבדל בין צעצועים הנמכרים בחנויות בארץ ומיוצרים בסין לבין אלה שניתן להזמין ישירות מאתרים סיניים זולים. ישנו תקן כחשהו בארץ שהמוצרים הנכרים פה עוברים? והאם ישנה סכנה כלשהי במשחק שמגיע ישירות מחול בדואר וחא עובר איזשהי ביקורת? מבחינת חומרים/צבע וכו? תודה

השאלה לא בתחום פעילות הקבוצה. לא נותנים יעוץ צרכני. לא ניתן לענות על שאלות כלליות בלי שום בסיס עובדתי. תפני לקבוצות שבהם ממליצים על מוצרים וספקים.

03/11/2018 | 07:08 | מאת: ניל

שלום, רכשתי צמיד כושר עם פונקציה של מדידת דופק. המכשיר מודד את הדופק כל שנייה. האם האור הירוק שיוצא ממנו מסוכן בצורה כלשהי לעור או לעיניים? גם במבט ישיר? לפעמים צריך להפוך את הצמיד כדי לחבר את המתאם טעינה או כדי להוריד את הרצועה מהיד. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא

03/11/2018 | 12:59 | מאת: ניל

תודה, האם הדבר לא תלוי ביצרן כזה או אחר של השעון? כולם בטוחים? מה קובע האם LED מסוכן או לא?

תקראו את התשובה שניתנה על שאלה מתאריך 26.10.2018 בפורום זה בנושא לדים

02/11/2018 | 07:59 | מאת: ליבי

הרכיבו אצלי ארון הזזה בחדר הילד. בזמן ההרכבה יש ל דביק ניקלים כסופים על כל מדף וגם ניקל סביב הארון חיצונית. ראיתי שהמתקינים השתמשו בסיליקון להדבקה. האם החומר מסוכן לשימוש בארון? הרי הדביקו בכל מדף תודב

לקריאה נוספת והעמקה

כל החומרים, מדגישה, כל החומרים הנם מסוכנים. השונות בן חומר לחומר היא בכמות הנדרשת לפגיעה ודרך החשיפה. חומרים פוגעים בפגיעה אקוטית - מצב מידי - הרעלה, ומצב כרוני - חשיפה מתמשכת ואז מדובר על מחלות שונות. כמובן לא כל מי שנחשף לחומרים מסוכנים נפגע. אך כולם צריכים להזהר. במקרה של סיליקון לאיטום בזמן איטום יש חשיפה מסויימת לאדים, לאחר שהחומר מתקשה אין בעיה מיוחדת. כמובן להקפיד לאוורר את הבית מכל החומרים המסוכנים שעלולים להצטבר בו מהרהיטים ומשאר החפצים בבית.

02/11/2018 | 07:37 | מאת: יעל

שלום רב דוקטור יש לי נזילה מהתקרה של השכנים בברור שעשו השכניים מסתבר שהנזילה היא מהצינור ביוב הראשי שעובר בביתים הבעיה היא שצינור הביוב עשוי אזבסט חלק מאנסטלטורים המליץ לחתוך את החלק הדולף בצנרת ולהחליף לפלסטיק אינסטלטור אחר המליץ על שרוול שמוחדר לתור צינור האזבסט וכך לא שוברים את האזבסט מה עדיף ובכל מקרה איך להתגונן עם הילדים על תשובה מושכלת אודה מאוד מאוד בתודה מראש

אין דבר כזה צינור אסבסט. יש צינור אסבסט צמנט ויש אסבסט פריך. צנרת מים עשויה בדרך כלל מאסבסט צמנט והסיכון בה קטן. הפורום לא ממליץ על דרך פעולה.

01/11/2018 | 23:11 | מאת: שני

שלום, אינסטלטור שעבד בחדר האמבטיה ככל הנראה ניסר קרמיקה להתאמת מידה. כעת יש לנו ערמה קטנה של תוצר הניסור בגינה וכן התפזר אבק מהניסור במקלחת. האם החלקיקים האלו מסוכנים לנשימה? איך עלינו לנקות את זה, במים? לשים מסיכה כשמפנים את זה? יש לנו תינוק בבית על כן מודאגים. תודה רבה!

האבק שלכם איננו מוגדר אבק מסוכן. אלא, אבק לא מזוהה בר-נשימה. בשלב זה כבר עיקר הסיכון מאחריכם. בזמן החיתוך והניסור יש אבק דק שאפשר לנשום לריאות. עכשיו זה כמו כל אבק. תמיד כדאי לשים כיסוי על האף והפה בניקוי אבק אפילו כאשר רק מטאטאים את הבית. אם אפשר לנקות ברטוב כמובן טוב יותר.

שלום רב במהלך יום עבודתי צבעו עם צבע וטינר וכל היום הרחתי את הריח הזה .נמצאת בשבוע 7 להריון האם הדבר יכול להשפיע על העובר ?

לקריאה נוספת והעמקה

קודם כל, ריח של חומר, במיוחד כמו טינר, הוא חזק, אך לא אומר שיש באוויר כמות גדולה שלו. מקווה שאת מרגישה טוב. אם את מרגישה לא טוב, כאבי ראש, בחילות והקאות, אי נוחות כללית (לא של ההריון) לגשת מיד לבדיקה של רופא. חשיפה מזדמנת לכמות קטנה לא אמורה לגרום לפגיעה (כמו תדלוק מזדמן בתחנת דלק). אבל מאחר שכל חשיפה לממסים (כולל חומרי ניקוי) לא טובה בהריון לא ניתן לקבוע אם נגרמה פגיעה מסוימת. גם אין דרך לבדוק כאשר מדובר בחשיפות קטנות.

31/10/2018 | 20:44 | מאת: טוני

ערב טוב, האם יש סיכון כלשהו לעיניים ממבט של מספר שניות על חיישן דלת כניסה אוטומטית? הבנתי שיש חיישנים שמשתמשים בקרינה כדי לדעת מתי לפתוח את הדלת. תודה

לא

שלום. אבא שלי קנה מאחד האתרים הסיניים הזולים טוש לאמבטיה ובו אבנים המסננות את המים ומגבירות את הזרם. האם הסיבה שהטוש נקנה באתר מסוג זה, יכולה להוות בעיה בנוגע לאיכות וחטיב החומרים? האם יכול חהיגרם נזק כלשהו בשימוש בטוש זול כזה?

להזכיר כאן לא פורום צרכנות. אתר שהמוצרים שלו זולים לא אומר שהמוצר או החומרים לא טובים. כך גם אתר שהמוצרים שלו יקרים. לא נראה שיש בעיה של בטיחות.

30/10/2018 | 13:51 | מאת: אלכס

שלום, רציתי לדעת האם מותר להסתכל על גוף החימום בטוסטר אובן? העיניים לא נפגעות מקרינה שיוצאת ממנו? הכנסתי את התבנית לטוסטר, התבנית נתקעה קצת במסילה ולכן הסתכלתי במשך מספר שניות לכיוון גוף החימום התחתון שפעל באותו זמן. תודה

כבר קבלת תשובה... אפשר להסתכל.

29/10/2018 | 15:15 | מאת: לינור

שלום ,שאלתי קצת ארוכה ומורכבת ואשמח להתייחסותך המעמיקה . אני יודעת את תשובתך מראש שתגידי לי שצריך לעשות בדיקה , אך בדיקה זו יקרה ואין לנו תקציב לזה. ליד ביתי בונים פרוייקט חדש של המחיר למשתכן,כל יום עוברים דרך ביתנו (מס מטרים ) עשרות כלי תחבורה כבדים , כל יום אני עם החלונות בבית סגורים , וכמובן עם ילדים קטנים בבית , האם עפ"י חוק אני יכולה לדרוש מהמשרד להגנת הסביבה שהרכבים יכנסו מכניסה אחרת ? (חוק אויר נקי ) .(יש לציין שיש עוד כניסה , הם פשוט עושים קיצור דרך דרכנו ), די בכך שביתנו מוקף בכבישים עם תנועה .(יש לידנו בנוסף תחנת דלק כ200 מטרים , ומכבסה לניקוי יבש, מוסך , ) האם אנחנו נמצאים בסיכון לעומת אנשים אחרים שחיים באיזורים שקטים יותר , ? האם המשרד להגנת הסביבה עושה ניטורים בכל איזור וניתן להסתמך על זה ? ? אשמח לתשובתך , נושא זה מאוד פוגע באיכות חיינו . אודה לתשובתך , מודה לך על הסבלנות וההשקעה בפורום הזה.

לקריאה נוספת והעמקה

קודם כל יופי! כן, כדי לקבל תשובה מדויקת צריך למדוד. בודאי שיש זיהומים, השאלה היא כמה. אך זה יהיה לך בכל מקום. לדבריך יש סביבך הרבה מקורות זיהום, זה המיקום שלך ובודאי של עוד הרבה מאוד אנשים שגרים שם. המשרד להגנת הסביבה עושה ניטורים. לא בכל נקודה בעיר. אך הם בהחלט עושים. לגבי תנועת כלי הרכב, המשרד להגנת הסביבה לא יתערב (וחוק אוויר נקי לא קשור להיבט זה) לפנות לרשות המקומית שתבדוק אם אפשר למנוע כניסת המשאיות בדרך הקצרה, במיוחד אם יש הרבה ילדים שמשחקים למטה ועלולים להיפגע. זה תלוי ברשות, בדרך כלל הם משתפים פעולה בנושא.

27/10/2018 | 08:28 | מאת: דנה

שלום. קניתי שמן המפ אורגני המיוצר מזרעי הקנביס כדי לטפל בבעיה בעור. רציתי לשאול האם בשמן יכולה להיות סכנה בריאותית כלשהי כמו בעישון של הקנאביס? הכוונה שבמידה ואני מורחת את השמן על הידיים והילדים או אנשים שבסביבתי נוגעים או מריחים מהחומר זה מסוכן? או שבשמן אין שום בעיה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שמן המפ הנו שמן המכיל ויטמינים וחומרי תזונה שונים.אין בכלל בתכולה של השמן חומרים פסיכואקטיביים. כך שאין שום בעיה במגע של העור עם ילדים ואנשים נוספים, מלבד אולי תגובה אלרגית של אדם זה או אחר.

26/10/2018 | 19:20 | מאת: יובל

שלום, רציתי לדעת האם באמת קיים סיכון לעיניים בנורות לד ובמיוחד בנורות לד כחולות (הבנתי שאורך הגל הכחול הוא הבעייתי)? האם מדובר גם על לדים קטנים בהספק נמוך כמו שיש בתצוגה של הממיר, בשלט, בנורות חיווי או שמדובר רק על נורות בהספק גבוה? האם אסור להסתכל כלל על נורות אלה, גם לזמן קצר? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה
27/10/2018 | 19:26 | מאת: דר' ורד קויפמן

נורות פולטות אור כמעט בכל הצבעים, כאשר לפי סוג המנורה יהיו כמויות שונות מכל צבע. במנורות לד יש יותר מהצבע הכחול, לכן נראה לעין שלנו שהן נותנות צבע לבן. חלק מתחום הפליטה הנו גם מעט באולטרה סגול. עוצמת האור דועכת במהירות עם המרחק, כך שאם לא מצמידים את העיניים והראש למנורה, לא אמורה להיות בעיה. הסיכון העיקרי איננו דווקא לעיניים. סיכון של עייפות העיניים, יובש, כאבי ראש ותופעות דומות שניתן לטפל בהן, לצמצם ולמנוע אותן. חשיפה של שנים לאור בעוצמה גבוהה יכולה להוביל לניוון מסויים של העין, לדוגמא תגובה איטית במעברי אור-חושך. תופעה חמורה יותר היא ההשפעה של הצבע הכחול על השעון הביולוגי. הרשתית שמעבירה הצבע למוח מזהה את כמות הצבע הכחול. הרבה כחול גורם למוח לשיבוש השעון הביולוגי, דבר המוביל להפרעות שינה, קושי בשינה, שינה קצרה, השמנה, לחץ דם, סכרת ומחלות נוספות. ההשפעה נגרמת מכל נורה לד, גם בעוצמות נמוכות מאוד (אפילו בעוצמה הקטנה מ 1 ואט). כדי לצמצם את ההשפעה אפשר לעבור למנורות לד הפולטות או חם (הורידו את עוצמת הפליטה בתחום הכחול לדוגמא בעזרת ציפוי פנים המנורה), מנורת להט ומנורות אחרות הנמצאות בשוק.

27/10/2018 | 21:43 | מאת: יובל

וואו, תודה רבה.

תוספת לתשובה ההשפעה של האור הכחול הנה רק בלילה, לא במהלך היום.

25/10/2018 | 11:13 | מאת: רחל

שלום. האם אבקת אקריל כאשר כבר מתייבשת ומונחת על הציפורניים מסוכנת? לדוגמה אם אני נוגעת עם הידיים באוכל החומרים מהאקריל יכולים חעבור לאוכל ולהזיק? תודה

לאחר שהחומר התיבש אין מעבר חומרים מסוכנים. עיקר הסיכון הנו נשימתי. כאשר התיבש אין בעיה, אלא אם את משייפת אותו. אז, לא לנשום את האבקה שנוצרת.

24/10/2018 | 09:32 | מאת: שרה

האם ישנה בעיה לנעול נעלי עור בגלל חומרים מסוכניל העלולים להמצא בעור? או שאין הבדל משאר סוגי הבדים?

לקריאה נוספת והעמקה

עור איננו שאר הבדים. מדובר בחומרים שונים. אך, עור נמצא בסביבת החיים של כולנו מתמיד. אם אין תגובה אלרגית למשתמש בנעל לא צריכה להיות בעיה.

23/10/2018 | 14:37 | מאת: נעה

הי, ליד הגן של בתי נתלו שלטים כי ביום מסוים יפנו אסבסט מבית שנמצא במרחק של 10 מטרים מהגן. אני מבינה שכדאי להישאר בתוך הבית ולא להפעיל מזגנים. נראה לי שזה בלתי אפשרי בגן. האם עדיף להשאיר את הילדה בבית ביום הזה? תודה!

לפנות לרשות המקומית לקבלת הנחיות מלאות. כולל בדיקה אם הגן יפעל באותו היום.

22/10/2018 | 18:37 | מאת: אבן

שלום וברכה, שמתי לב שחלק קטן של הציפוי השחור שבתוך התנור, נמס/התקלף ונחשף החומר שמתחת. האם ניתן להמשיך להשתמש ללא בעיה או שצריך לחשוש מפליטה של רעלים כלשהם? תודה מראש

לא בדיוק בעיה. מתכות לא נדיפות בטמפרטורה של התנור.

22/10/2018 | 18:24 | מאת: האם מותר לישון בבית צבוע?

האם ניתן לישון בבית שעשו בו צבע?

כל בית צבוע. צבע על בסיס מים אפשר תמיד. צבע שמן, כדאי להמתין מספר שעות. והכי פשוט להשאיר חלונות פתוחים.

22/10/2018 | 16:22 | מאת: ליאת

שלים , אתמול הבת שלי ראתה בתוכנית יצירה ששמים בתוך כוס מים ומוסיפים גליצרין, ונצנצים , היא רצתה שנעשה יחד את היצירה הזו , קניתי הבוקר בבית מרקחת גליצרין נוזלי , ותהיתי אם אולי החומר הזה רעיל או שאין בעיה איתו ?

לקריאה נוספת והעמקה

גליצירין נמצא ברוב הקרמים והמשחות שאת צורכת ומשתמשת לעצמך ולבני ביתך. וכך הוא בא במגע עם העור של כל אחד. יש בנוסף גם נרות גלצרין שהשימוש שלהם תוך-גופי. נחשב לחומר ברמת סיכון נמוכה.

20/10/2018 | 23:25 | מאת: דנה

שלום אני נוהגת להזמין בגדים לילדים מאתר כלשהו מחול. לפני מספר חודשים החברה פרסמה הודעה ללקוחות לגביי נעליים שעלול להמצא בהן חומר היכול להחשב כמסרטן בכמות הגדולה ובעקשה להחזיר את הנעליים למפעל. מאז חששתי להזמין מאותו אתר שמא הנעליים עדיין נמצאות במפעל והחומר יכול לעבור לבגדים. האם אני החששות שלי שגויים ואין בעיה להזמין משם בגדים לאחר מקרה מסוג זה?

לקריאה נוספת והעמקה

אין מספיק מידע בשאלה שלך. באופן כללי למיטב ידיעתי האתרים האלה הם לא המפעלים. יצור נעלים לא יהיה באותו מפעל יחד עם יצור בגד אחר אלא מפעלים שונים. לאחר היצור האתרים מזמינים ממחסנים שונים ומשם מגיע אליך.

21/10/2018 | 10:33 | מאת: דנה

אפרט קצת יותר. האתר נקרא next ובאירופה יש מספר חנויות של המותג.

לא זו היתה הכוונה בפרוט, ממש לא מקובל אצלנו לעשות פרסומת לספקים, מוצרים וחנויות. הכוונה באילו חומרים מסרטנים מדובר. בנעלים? מה החברה אמרה? התשובה שקבלת היא הטוב ביותר שאפשר לתת ללא מידע מלא ביחס לחומרים שבהם מדובר.

21/10/2018 | 21:28 | מאת: דנה

רשת האופנה הבריטית הפופולרית יצאה השבוע בריקול עולמי המבקש להחזיר לחנויות נעלי בנים מעור המכילות כמויות בלתי בטוחות של בנזידין, כימיקל מסרטן שהחשיפה אליו יכולה לגרום לגוף לייצר גידולים מסוגים שונים. "מאחר שהנעליים לא עומדות בתקנות המחמירות שלנו" מסרו בתגובה, "אנו קוראים לקבלן בחזרה תמורת תגמול מלא" http://www.mako.co.il?Partner=makoApp זה החומר.

אירוע שהיה לפני יותר משנה... אין קשר בין החומר ובגדים אחרים או מוצרים אחרים.

19/10/2018 | 15:09 | מאת: חן

שלום, היום התכופפתי לכיוון ארגז כלים שמונח ברצפת החדר, חיפשתי שם מברג במשך כחצי דקה, לאחר שמצאתי, שמתי לב שהראש שלי היה כמעט צמוד לשנאי של הליכון חשמלי שמחובר לקיר. יש לי מכשיר למדידת קרינה בתדר נמוך אבל המקסימום שהוא יכול להציג זו קרינה של 30 מיליגאוס, במרחק של כ-30 ס"מ, המכשיר כבר הציג רמה של 30 מיליגאוס... אני מניח שממרחק של ס"מ אחד או שניים הקרינה הרבה יותר גבוהה (מאות מיליגאוס?), האם זה מסוכן בחשיפה כזו? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אפשר גם אלף מיליגאוס ויותר. ומה בדיוק יקרה?

19/10/2018 | 17:52 | מאת: חן

אני לא יודע, לכן אני שואל. במיוחד בגלל שמדובר בראש שהיה קרוב (ולא איבר אחר לצורך העניין)

הראש הוא בין האיברים שנפגעים פחות מקרינה. לא אמורה להיות פגיעה מחשיפה לזמן קצר בעוצמות שהגדרת.

18/10/2018 | 06:04 | מאת: גולן

שלום, קראתי אתמול משהו שלא הייתי מודע אליו והוא שגם קרינה אינפרא אדומה שנפלטת מהשמש מסוכנת לעיניים ושמשקפי שמש לא מגנים ממנה. אני משתדל להיות עם משקפי שמש בכל יציאה לשמש אך אני מבין כעת שהעיניים כלל לא מוגנות. קורים לי (ואני מניח שלרב האנשים) לא מעט מקרים, (בעיקר בשעות הבוקר/הערב) שהשמש נמוכה ובדיוק נמצאת "מול העיניים" כשהולכים ברחוב או בזמן נהיגה, לפעמים אי אפשר להימנע ממבט לכיוונה (כי צריך לחצות את הכביש, לנהוג וכו'), באמת יש סיכון מכך? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בלי חום השמש אין לנו קיום. מה לעשות השמש מחממת אותנו מאז ומעולם בעיקר עם אינפרא אדום. סינוור בבוקר ובערב לא קשור לאינפרא אדום.

19/10/2018 | 17:48 | מאת: גולן

אני מבין שהסינוור לא קשור לאינפרא אדום, השאלה היא האם בשעות אלה, כשהשמש נוטה להיות "מול העיניים", העיניים לא נפגעות מהקרינה הזו? (כי משקפי שמש לא מגנות על העיניים מקרינה זו) תודה

אין קשר בין הדברים. בגלל מיקום השמש והזווית בשמים הן מגיעות לכיוון העיניים ומסנוורות. אורך הקרן גדול יותר ועוצמתה נמוכה יותר (פחות חם בבקר ובערב). סנוור אינו קשור לא לאינפרה אדום ולא לאולטרה סגול.

17/10/2018 | 20:04 | מאת: נתן

ורד שלום, רכשתי מגש פיצה באת מהרשתות ולאחר שני משולשים הוצאתי מפי חתיכת פלסטיק שחורה ומותכת בגודל קובית משחק קטנה. ראו שהקוביה מעט הותכה, לא מצאתי חתיכות נוספות. כמובן שלא המשכתי לאכול. שאלתי היא, למרות שלא אכלתי את הפלסטיק (לפחות לא שידוע לי) אני מניח שמהתכתו עברו חומרים לפיצה. האם מכמות שכזאת (אני מניח שאיננה גדולה) יש צורך לדאוג? האם קיים סיכון למחלה עקב בליעת חתיכות פלסטיק או שייריו ממקרה חד פעמי שכזה. מצטער אבל אני בלחץ שיא. מקווה שתוכלי להרגיעני.

לקריאה נוספת והעמקה

פלסטיק מותך ולא יותר. הלוואי שכל כך קל היה לפרק פלסטיק. כל בעית הפסולת המצטברת ולא מתפרקת של פלסטיק היתה נעלמת כי במערכת העיכול אפשר היה לפרק פלסטיק. ו... גם אם מעט גזים השתחררו בזמן ההתכה אין להם שום סיבה להכנס לפיצה. הם גזים שיצאו לחופשי ויעדיפו להעלם באוויר. בנקודת המגע אולי נשאר מעט םלסטיק, אז אםשר להוריד חתיכה קטנה, כי אתה רוצה לאכול פיצה. ואם אכלת קצת, כמו שנכנס יצא.

17/10/2018 | 17:21 | מאת: בני

שלום וברכה ..עשיתי לפני כמה שנים טיפול אפיסקטומי ל3 שיניים אצל מומחה לטיפולי שורש.כל פעם שיש כאב באיזור אני נשלח לעשות סיטי של ה3 שיניים בגלל שקשה מאד ברנטגן לקראות את מצב העצם..יצא לי ב5 שנים האחרונות לעשות 4 פעמים סיטי לאיזור האם זה מסוכן מדיי רמת הקרינה?

בכל חשיפה לקרינה מייננת יש סיכון, בכל זמן. אך יש הגדרה של רמות חשיפה שחשיפה להן בטוחה לרוב המכריע של אנשים. הכמות שאתה מתאר קטנה ובתחום המוגדר כבטוח.

האם גיליון בטיחות חייב בתוקף? או האם יש לדרוש גיליון בטיחות בתוקף? בתשובה ללקוחות שדורשים זאת

הגליון בתוקף כל זמן שאין שינוי במידע ובנתונים או בדרישות החוק. גליון בטיחות באחריות יצרן, ספק, מפיץ ומשווק. התוכן לא באחריות המשתשמש, ואלה תפקידם לספק גליון עדכני בכל מקרה של עדכון. היצרן, ספק, מפיץ או משווק יכתבו בגליון את תאריך התוקף-עדכון והתחייבות שהגליון מעודכן בהתאם למידע העכדני ביותר הקיים לחומר.

17/10/2018 | 00:09 | מאת: סיגלית

בשל ליקוי בתשתית הביוב בדירת הקרקע בה גרים הוריי (עברו את גיל 80), קיים "מרבץ" של שופכין מתחת לרצפת הדירה ובסביבתה ומדי מספר שבועות גם עולה הביוב על גדותיו באסלות ובחדר האמבטיה. החשיפה הזו קיימת כבר יותר מ 10 שנים, עד כמה היא משפיעה\מסוכנת לאורך זמן כזה ובראייה של שנים קדימה?

לקריאה נוספת והעמקה

בעיה בריאותית? לא. בחשיפה לביוב הרעלה מהחומרים שעולים שכנראה לא היתה כל השנים. חשיפה לגורמים ביולוגיים כנראה גם לא כי לא חליתם (צהבת, שלשולים, זיהומים שונים...). אז, כנראה אין בעיה.

15/10/2018 | 22:24 | מאת: ענת

שלום רב, אני עוברת לתקופה מוגבלת של כשלושה חודשים לבית קרקע שמעל המרתף שלו יש גג אסבסט ישן ששבור בקצוות. קבלן מומחה אמר לי שחבל להסיר את הגג, כי ברובו הוא תקין ומספיק לצבוע את הקצוות כדי שלא ישתחררו מהם סיבים. האם באמת זה יכול להספיק או שעדיף לפנות את הגג לגמרי? אני חוששת שדווקא פינוי הגג ישחרר סיבים.

15/10/2018 | 22:31 | מאת: ענת

לגבי הצבע, מדובר בצבע מיוחד שנועד לצביעת אסבסט ושומר שהאסבסט לא יתפורר. הקבלן רוצה לעשות את הטיפול רק בקצוות השבורים. דרך אגב, לקבלן רישיון מטעם המשרד להגנת הסביבה. האם הטיפול בצבע בקצוות יכול להספיק?

לפרק הגג מסוכן עשרות מונים לעומת הגג שנשאר. הנחיות משרד הגנת הסביבה לקבלנים ולאוכלוסיה היא לצבוע את הגג או כל חלק אסבסט אחר בצבע אקריאלי שקוף כפי שמוגדר לקבלנים בעלי רשיון. טוב לצבוע את הכל , אך בעיקר את האזורים שעלולים להתפורר ואלה הקצוות ולא מרכז הגג. לאחר צביעה סיבים נלכדים בתוך הצבע ולא משתחררים החוצה.

21/10/2018 | 19:04 | מאת: ענת

תודה רבה.

היי, התקנתי אתמול בחדר רצפת לינולאום (pvc), ולאחר מכן שמעתי שהחומר עלול לפלוט חומרים מסרטנים. רציתי לשאול האם באמת קיים סיכון? לבינתיים יש ריח חלש מהרצפה בחדר, אך כאמור הוא חדש והותקן רק אתמול. האם הריח צפוי לעבור?

גם שולחן המטבח וארון הבגדים והרבה מהחפצים בבית פולטים חומרים מסוכנים בכמות קטנה. בהתאם להנחיות משרד הבריאות חשוב לאוורר את הבית כך שגזים שונים הנפלטים יצאו החוצה מהבית.

קנינו מכשיר מיקרוגל חדש ובטעות הסרנו את המדבקה השקופה שמצפה את הדופן הפנימית של הדלת. בדקנו וראינו שהמדבקה הזו קיימת בכל מכשירי המיקרוגל ושל כל החברות ולכן אנחנו חוששים להשתמש במכשיר מבלי לדעת אם זה בטוח לשימוש. מה התפקיד של המדבקה הזו והאם מסוכן להשתמש במכשיר בלעדיה? נשמח לקבל תשובה כי בינתיים איננו משתמשים במיקרוגל. תודה

זו איננה מדבקה רגילה אלא הגנה מפני בריחה של חימום המיקרוגל החוצה. מכשיר שהוסרה ממנו המדבקה אסור בשימוש.

12/10/2018 | 11:54 | מאת: חוששת מאד

ד"ר שלום אני בשבוע 12 להריון. הבוקר יצאתי מדלת הבית וראיתי שהריצפה ( 2 דיירים בקומה כלומר שטח קטן ) מוצפת מים עם ריח של נפט. נעלתי את הדלת וירדתי למטה...בדיעבד הסתבר לי שזוהי הדברה שנעשתה. בחזרה הביתה שמתי חולצה על הפנים והשתדלתי לא לנשום, שמתי את הנעליים במרפסת . האם יש סיכוי לנזק לעובר ? אני ממש חוששת . תודה על המענה.

לקריאה נוספת והעמקה
12/10/2018 | 13:07 | מאת: אמא

לטענת המדביר החומר סיפזול של חברת תפזול והחומר הפעיל הוא פירטרואידים או משהו כזה....האם יש סיכוי לנזק בשבוע 12? תודה.

כמו שעניתי בשאלות קודמות, כל חשיפה לחומר מסוכן עלולה להיות מסוכנת. רק לא כל חשיפה לכל חומר היא מסוכנת ובודאי לא חשיפה מזדמנת לכמות אפסית של חומר מסוכן. מה שנשמת הוא לא חומר הדברה! חומר ההדברה איננו נדיף. נשמת מעט ממס אורגני שבו מומס חומר ההדברה המוצק. בדיוק כמו שנושמים קצת אדי בנזין בתחנת דלק, או פליטה של מכוניות בכביש. אז, מקווה שברור מהתשובה שהסיכון העיקרי במקרה זה הוא חרדה מיותרת.

11/10/2018 | 14:35 | מאת: אורטל

היי, אני גרה במרתף עם מעט חלונוץ. האם מסוכן לרסס ב-K300 וחבריו ?

בכל ריסוס בכל מקום יש סיכון. במקרה של תכשירים ביתיים מאושרים, הסיכון קטן יותר. ומקווה שמדובר בריסוס בסיסי ולא של מכל שלם... כל זמן שיש חלון, ומאווררים במהלך הריסוס וקצת אחריו, לא צריכה להיות בעיה. ו... אם יש חשש הטוב ביותר להזמין מדביר מקצועי.

אצלי בעבודה התקינו באחד המשרדים 8 מסכים גדולים של טלויזיה 50 אינץ וקיים גם ארון תקשורת, האם יש סכנת קרינה - הארון ממוקם וסגור עם דלת בתוך איזור המשרד.

לקריאה נוספת והעמקה

איזה קרינה בדיוק??? למה שבכלל תהיה סכנה או בעיה???

אצלי בעבודה התקינו באחד המשרדים10 מסכים גדולים של טלויזיה 50 אינץ לאורך כל הקיר וכן וקיים גם ארון תקשורת, האם יש סכנת קרינה - הארון ממוקם וסגור עם דלת בתוך איזור המשרד, יש עובד שמתלונן על כאב ראש, האם נדרש לבצע בדיקתת קרינה

כבר 10 מסכים... יכולים להיות גם 50. כדאי להפסיק להשתמש בביטוי קרינה, מדובר בקרינה אלקטרומגנטית בתחום מיקור-רדיו. לא מייננת ולא רדיואקטיבית. גם ארגון הבריאות העולמי וגם משרד הבריאות הישראלי הצהירו שאין שום בעיה בריאותית בנושא. ולכן, שוב למה שתהיה בכלל בעיה? אולי בכלל הבעיה היא החלפות אוויר? אולי הבעיה עליה בריכוז פחמן דו-חמצני באוויר מנוכחות אנשים נוספים בחדר? למה לקפוץ להאשים דבר שלא שייך? למה סתם להתחיל בבזבוז כספים על בדיקות שאין שום דרישה תעסוקתית לבצע? ואם לא בעיה של האוויר, אם יש כאב ראש שיגש לרופא, אולי בעיה רפואית אישית.

שלום רב, השארתי בטעות כרטיס אשראי בכיס המכנס. הכרטיס עבר כביסה עם המכנס (30 מעלות) ואחכ הוכנס בתוך המכנס למייבש. לאחר מכן גילנו שהכרטיס התעוות. האם צריך לכבס שוב את הבגדים? האם צריך לנקות את המייבש בצורה כלשהי? אני חושש שדלפו חומרים מהכרטיס שהתעוות מחום המיבש, האם זה נכון?.

אין שום היבט או בעיה בטיחות בשאלה. ברור שהכרטיס התעוות.

תודה על תשובתך. הרגעת אותי.

03/10/2018 | 21:53 | מאת: לירון

היי ורד, אני מניקה את בני בן השלושה וחצי חודשים.. הרבה פחות מההתחלה כיוון וחזרתי לעבודה אבל עדיין בערב מניקה באהבה. רציתי לדעת האם לאחר החלקה אורגנית שעשיתי אוכל להמשיך להניק? מדובר בהחלקה המאושרת כי משרד הבריאות כמובן (בדקתי לפני)

לקריאה נוספת והעמקה

חבל רק שהנוהג הוא לשאול לאחר מעשה, במיוחד כאשר מדובר בהריונות וילדים קטנים כמה שאוהבים אותם. 1. אין אישור משרד הבריאות ל"החלקה אורגנית". יכולים להגיד לך שיש אבל אין. 2. "אורגני" סלט ירקות? זה שהתערובת מכילה חומרים שבאו מהטבע, לא עושה את התהליך לאורגני! שימוש מטעה ושגוי בביטוי. 3. אם החומר עושה החלקה יש בו חומרים מסוכנים. אין ניסים. זוכרת את הסלט? מסלט לא מתקבלת החלקה אז יש במוצרים חומרים מסוכנים. 4. התערובת היא ב pH חומצי מאוד - ברמה של חומציות נוזל לנקוי שרותים. כך שמדובר בתערובת מסוכנת שההרכב לא ידוע וההשפעות לא ידועות. 5. אך אחד לא יודע מה התערובת מכילה באמת. "המפתחים" שלא בדקו ולא קבלו אישורים על חומרים. מוצרים חדשים שלא ממש נבדקה ההשפעה שלהם. לפי החוק יש לפרט בדיוק את ההרכב. מאחר שלא ידוע מה ההרכב לא ניתן אפילו להגיד מילה אם מסוכן לתינוק או לא.

13/02/2019 | 09:09 | מאת: דורין שמר

היי אני נדחפת לשרשור, מתנצלת מראש.. ד"ר האם אין פרק זמן מסוים שאפשר לחכות שבו החומר הרעיל\המסוכן יוצא מהגוף\מחזור הדם? כלומר, שאלתי היא האם אפשר לעשות החלקה , לחכות את פרק הזמן שצריך כדי שהחומר יעזוב את הגוף (בנתיים להכין מראש חלב שאוב\לשלב ולא להניק כמובן) ואז לחזור להניק? תודה מראש וסליחה על ההידחפות..

עברתי אתמול צילום שיניים מקומי ויחיד(שבוע 23) אני חוששת מכמות הקרינה שעברה לעובר מכיוון שהמרפאה בה אני מטופלת נמצאת במרתף וקראתי כי הקרינה במרתף מוגברת. רציתי לשאול לדעתך. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

קודם כל לא היה עדיף לשאול את כל השאלות לפני הצילום ולא להיות לחוצה סתם אחרי הצילום? ועוד יותר לא לקרוא ולהאמין לכל דבר שמפורסם באינטרנט. מקובל לעשות צילומי שיניים במהלך הריון, בודאי בשלב מתקדם. העובר בבטן לא בפה. לא מדובר בחומר רדיואקטיבי שמסתובב אחר כך בגוף, שכמובן לא נותנים בהריון, אלא הפעלה חשמלית של מכשיר. מדליקים יש מכבים מפסיק נגמר. בדיוק כמו חשמל מדליקים אור, מכבים אין. צילום שיניים או צילום רנטגן, X-Ray, הקרן מכוונת לפה ולשיניים. העוצמה שלה נקבעת במכשיר שמייצר את הקרינה שהרופא/ה או טכנאי/ת מפעילים לזמן קצר לפי הנדרש לצילום. אין שום פיזור ואין שום הגברה לא במרתף ולא בכל חדר אחר.