פורום בטיחות גהות ואיכות

3091 הודעות
2167 תשובות מומחה

מנהל פורום בטיחות גהות ואיכות

שלום רב היום עברתי עם בתי בת הכמעט חודש ליד בית השכנים וראיתי על אדן החלון שלהם מיכל של k300 אני מניחה שהם השתמשו בו לריסוס בביתם ובחצר, אך אינני יודע מתי נעשה הריסוס. אצלנו בבית לא נהוג להשתמש במכשירים אלו ואנחנו אף נמנעים מכך. אינני מבין את האופן בו פועלים חומרים אלו, האם החומר הפעיל יכול להתנדף ברוח ? וחשוב מכך האם יכול להיגרם נזק כתוצאה מכך שחלפנו מחוץ לבית ? תודה רבה

מחזור שאלות K300 מעייף. נדמה לך, אתה מניח, אולי... תשאל את השכן אם בכלל ריסס, ותקרא את ההנחיות על מכל החומר. ולא, חומרים לא קופצים.

שלום, האם עדיף להשתמש בעכבר ומקלדת חוטיים מאשר עלחוטיים בגלל בעיה של קרינה או שאין שום בעיה בכלל להשתמש באלחוטיים? תודה רבה

אין הבדל

שלום,אני מדביקה את הכתר בעזרת דבק 3 שניות,ותוך כדי זה נושמת בלי ברירה את הדבק האם יקרה לי נזק בריאותי?

בכל חומר מסוכן יש סיכון. השאלה היא לכמה נחשפים. לפי התיאור שלך מדובר בכמות אפסית. יש לך בודאי גליון בטיחות של החומר, תבדקי מה הסיכונים, אם בכלל. ו... אין דבר כזה בלית ברירה. תמיד יש אפשרות לשים שואב מקומי, אם יש בכלל בעיה של חשיפה בחומר המוגדר.

תודה על תשובתך,רק רציתי לציין שהדבקתי בשן הקידמית והריח היה מאד מאד חריף וקרוב לאף,קרה לי שהייתי צריכה להדביק כמעט כל שלושה חודשים כשהכתר נפל ,והחשש שלי שזה חלילה מסרטן...

לבד מדביקה את השן? עם דבק מרופא? אם צריך כל פעם להדביק אולי כדאי לגשת לטיפול שימנע התפרקות חוזרת. אם זה דבק רפואי אין בעיה של חומרים מסרטנים. אם זה דבר אחר, לפעמים יש חומרים מסרטנים ברוב המקרים לא. וחשוב לדעת. בסביבה שלך בכל יום יש הרבה מאוד חומרים מסוכנים להם נחשפים בכמויות קטנות, כולל תפוח ומנת עוף, אגוזים ועוד. זה הקיום. חשיפה מזדמנת לכמות קטנה של חומר, גם אם מסרטן לא יותר בעיתית. ולגבי ריח, לא מהווה שום מדד לגבי מסוכנות החומר. יש חומרים מאוד מסוכנים ללא ריח ובכלל לא מסוכנים עם ריח נוראי.

19/10/2019 | 23:43 | מאת: אני

שלום, לפני שבוע הכנתי קציצות בקר שפחות הצליחו. הקפאתי אותן יום למחרת והפשרתי היום. בישלתי אותן הערב עם רוטב ותבלינים במטרה להפוך אותן מחר בצהריים ללזניית בשר. האם יש סכנה תברואתית כלשהי? הבשר בושל לקציצות, הוקפא, הופשר, הפך לרוטב, ישהה במקרר הלילה, ומחר יבושל כלזנייה? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

הנושא לא קשור לפעילות הפורום. וגם אם כן, אין שום דרך לענות על השאלה שלך בלי בדיקות מעבדה מקיפות.

19/10/2019 | 19:03 | מאת: אבי

שלום בדירתי יש בעיה של נמלים ומקקים. כל כמה זמן אני משתמש בk300 כדי להתמודד עם המזיקים. האם שימוש ביתי בחומר שכזה כאשר אני נושם את הריח (לא במכוון אלא כתוצאה מהריסוס) מהווה בעיה לבריאות? עדיף שלא להשמש בחומר הזה בכלל בבית?(אני לא מכיר תכשירים אחרים..) ושאלה נוספת באותו הקשר, אני רוצה להזמין הדברה מקצןעית. כמה זמן מומלץ להישאר מחוץ לדירה עד שיתפוגגו החומרים הרעילים ? האם הדברה ביתית עלולה להיות מסוכנת לבריאות? תודה מראש

השאלה חוזרת שוב ובהתאמה גם התשובה. יש להשתמש בהדברה ביתית לפי ההנחיות על המכל שבאחריות יצרן החומר. אם יש בעיה מתמשכת, כדאי להזמין מדביר מקצועי עם רשיון. רק המדביר ידע להגיד לך כמה זמן צריך לצאת מהבית (אם בכלל, כי יש פעילויות נגד נמלים וחרקים שלא נדרשת בכלל יציאה מהבית) כי רק הוא יודע באילו חומרים הוא ישתמש.

19/10/2019 | 18:55 | מאת: נורית

שלום , מזה כמה שנים שאני עובדת במשרד בחדר פנימי ללא חלון. יש מזגן בחדר.. האם העובדה שאין חלון במשרד מהווה איזשהו סיכון לבריאות שלי מבחינת גז רדון? איך ניתן להתמודד עם נזקים כאלה במידה ויש ובכללי עם עבודה במשרד כזה? ממה שקראתי קצת באינטרנט הבנתי שאין חובה על המעסיק לספק לעובדיו חדר עם חלון.. (איני יודעת אם אכן זה נכון אך הנושא מאד מדאיג אותי) אשמח לתשובה

למה שיהיה בכלל ראדון? קרקע ראדון? מרתף בקרקע ראדון? סביר שאין בעית ראדון (מעבר לקרינת רקע שיש בכל מקום בין אם יש חלון בן אם אין). אם מערכת המיזוג פועלת היא מחליפה את האוויר. אין שום דרישה שיהיה לעובד חלון בחדר העבודה שלו.

20/10/2019 | 12:59 | מאת: נורית

שלום ורד ותודה על תשובתך המהירה (ממש לא מובן מאליו...) החדר בו אני עובדת נמצא בקומת קרקע , ויש בו מדרגה כדי לרדת לחדר.. כלומר קרקע אך עם מדרגה לצורך ירידה..כך שאני לא כל כך יודעת איך להתייחס לזה.. (זה לא מרתף אך סוג של קרקע נמוכה..) ידוע לי שראדון יכול להצטבר בכל מקום (גם בקומות גבוהות) ובפרט בקרקע ובמרתפים. ושהדרך להתמודד עם זה היא באמצעות חלון שמאוורר... האם אני טועה? תודה לך שוב על תגובתך המפורטת. נורית.

הדרך להתמודד עם ראדון היא על ידי אוורור. ראדון הוא גז, ויוצא החוצה כאשר החלון פתוח או כאשר מערכת מיזוג האוויר מחליפה את האוויר בחדר. ראדון מגיע מהקרקע. לא כל קרקע מכילה ראדון. אם הקרקע מכילה ראדון, אז הוא ימצא בחדרים. ושוב, אוורור ימנע את ההצטברות. המשרד שלך, תלוי בקרקע אם היא קרקע ראדון סיפור קצת אחר. אבל, אם יש החלפות אוויר לא אמור להצטבר, אם בכלל יש שם מעבר לכמות הרקע. ראדון יכול להיות בכל מקום כי הוא נמצא בחומרי בניה המגיעים מהאדמה. ראדון הוא גז אז הוא באוויר גם בחוץ באוויר הפתוח. תמיד יש ראדון. חשוב שיהיה בכמות הנמוכה מהכמות המוגדרת לרקע בטוח. לכן מאווררים. חלון, מיזוג אוויר או שיטה מתאימה אחרת, עושים את העבודה.

21/10/2019 | 14:06 | מאת: נורית

שלום, שאלה אחרונה: המזגן פועל אצלנו בחדר אך לא בכל שעות העבודה והיום.. האם יש כמות זמן מסוימת שכדאי שהמזגן יפעל כדי שתהיה סירקולציית אוויר טובה? ומה לגבי החורף כאשר המזגן לרוב כבוי ולא מדליקים אותו? אז זה יותר בעייתי?.. שוב תודה לך ועל עבודת הקודש בניהול פורום חשוב זה. בהערכה, נורית.

תקראי שוב את התשובה שקבלת.בהנחה שזה אזור ראדון ושבכלל יש בעיה. אם לא אזור ראדון, בכלל אין בעיה. בלי מושג על מיקום החדר הפנימי, חלונות ודלתות בחדרים סמוכים. לא ניתן לענות על שאלה ושוב בהנחה שזה אזור ראדון.

19/10/2019 | 12:01 | מאת: אבי קורן

שלום רב. נשאלו שאלות לגבי סינון מים בבריטה למזון לתינוקות בגיל חודש והלאה. האם זה תקין לסנן מים שהורתחו בקומקום חשמלי קוררו וסוננו בקנקן בבריטה. וכמו כן מה קורה למים שנשארים בסביבת המסנן עד לשימוש הבא. האם הם לא מזדהמים מעצם עמידתם במסנן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יש אי הבנה בסיסית בדברים שכתבת. סינון בריטה הנו כדי להוציא מהמים מלחים (מינרלים), מה שנקרא בשפת העם - אבנית. להיפך, לתינוקות עדיף מים רגילים המכילים את כל המינרלים מהטבע שלא יחסר להם לדוגמא סידן, מגנזיום. הרתחה לעומת זאת, משמידה זיהומים ביולוגיים (אם היו). מים שהורתחו לא צריך להעביר אותם בבריטה או בכל מערכת סינון מתאימה אחרת, הם מתאימים (לאחר קרור לפי הצורך) לשימוש כמו שהם.

היום יצאתי עם בת חודש החוצה והשכנים עשו על האש. עברתי איתה מהר אבל העשן מהמנגל הצליח להגיע אלינו והריח שלו היה ממש חריף. כשחזרנו הביתה המנגל נמשך כך שהייתה חשיפה כפולה לעשן. אני מאוד מוטרדת מנזקים אפשריים של העשן מאחר ומקפידה שלא לחשוף אותה לעישון פסיבי. מהם הנזקים האפשריים משתי החשיפות הללו אשר נמשכו מספר דקות ? האם אוורור של העגלה מספיק או שכדאי לנקוט באמצעים נוספים על מנת שניתן יהיה להשתמש בה? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

אין לחשוף תינוקות לעשן לא פסיבי ולא אקטיבי. ולא לחומרים מסוכנים. גם אם אין עכשיו סימני פגיעה אין שום דרך לדעת, מדגישה, אין שום דרך לדעת אם לא תהיה פגיעה עתידית. העגלה, אם יש ריח של עשן תנקי, אם לאו, לא צריכה להיות בעיה.

תודה על התשובה. לצערי לא תמיד אנחנו יכולים לדעת מה צפוי לנו כשאנחנו יוצאים מהבית. אני אשתדל להמעיט את היציאות למינימום הנדרש על מנת לא להיות חשופה לנזקים אפשריים.

כמובן לא ניתן לא לחשוף למזהמים, גם פליטות אוטובוסים, משאיות... הגישה שלך נכונה, כאשר מדובר בתינוק קטנטן להמנע ככל האפשר מחשיפה במיוחד לחומרים בעלי סיכון פגיעה עתידית גבוה, (אבל גם לא להשאר כל הזמן בבית) עד שיגדל קצת.

14/10/2019 | 22:06 | מאת: יוסי צברי

היי, לפני כשבועיים, עשינו על האש אצל דודים, לדוד שלי לא היה מדליק פחמים והוא השתמש בכמות מצש קטנה של k300 כחומר דליק על פחמים, לא ייחסתי לזה חשיבות כל כך. לא היו תופעות לוואי של קשיי נשימה וכ"ו על המקום. לפני כשבוע, התחילו לי קצת כאבים בכליות, האם יכול להיות שההשפעה חלה רק עכשיו? והאם אפשר לטפל בזה במקרה שכן?

לקריאה נוספת והעמקה

חבל שהדוד שלך עושה שטויות. אין קשר בין הדברים. זו איננה תופעת לוואי של חשיפה לחומר. אם יש לך כאבי כליות כדאי ללכת לקבלת טיפול רפואי.

14/10/2019 | 23:08 | מאת: יוסי צברי

תודה רבה על התשובה המהירה. האם חשיפה נחשבת גם לבליעה? כי במצב הזה, הבשר גם נחשף לחומר הרעיל כביכול.

כן, חשיפה נחשבת גם בליעה וזה חלק מהבעיתיות. וזה לא כביכול, אלא בפועל.

14/10/2019 | 23:28 | מאת: יוסי צברי

תודה רבה על ההיענות המהירה. עבודת קודש את עושה פה. שאלה אחרונה רק אם אפשר, האם בדיקות מעבדה פשוטות יכולות להראות על חשיפה של רעלים?

לחשיפה שהיתה בראש השנה? לא

10/10/2019 | 02:12 | מאת: רעות

אם השתמשתי בטרמפנטין בלי מסיכת הגנה, ויכול להיות שהשתמשתי בו יחד עם אקונומיקה (סאנו ז'אוול, מדולל עם חומרים אחרים גם) ועם אציטון.. זה מסוכן? לא הסנפתי את החומרים אבל כן נשמתי אותם..

לקריאה נוספת והעמקה

לא עונים על שאלות תאורטיות של מה אם. חומרים מסוכנים הם חומרים מסוכנים תמיד.

08/10/2019 | 07:57 | מאת: רן

שלום, יש חשש או סיכון כלשהו בשהייה של כ5-10 דקות ליד מיקרוגל פועל במרחק של כחצי מטר ממנו? (הייתי עם הגב אליו במידה וזה משנה) תודה

לא מהווה בעיה, בין אם עם הגב או עם חזית הגוף.

01/10/2019 | 22:53 | מאת: בינת

היום בני הקטן שיחק עם עט בפה שלו , לצערי מלא יוד נכנס לו לפה והוא בלע , התלונן על כאבי ראש לאחר מכן , האם יש איזה סיכון מכך ? החומר רעיל ? מסוכן ? למה יכול לגרום ? מה עושים ?

לקריאה נוספת והעמקה

דיו של עטים לא אמור להוות בעיה בריאותית, וכאב ראש לא הסמפטומים של בליעה של דיו. תמיד יכולה להיות תגובה אלרגית. אם לא ירגיש טוב יותר או אם תהיה החמרה, לפנות לקבלת טיפול רפואי.

29/09/2019 | 11:55 | מאת: לימור

לאחר שחתמנו על חוזה שכירות ( וזה לאחר שבחנתי היטב את השטח שלא מסתתרות אנטנות סלולר , ובאמת הדירה נקייה מקרינת רדיו ) אתמול במוצאי שבת הלכתי לנקות את הדירה ובדקתי קרינה בתדר החשמלי , ומסתבר שיש 2 מיליגאוס של קרינה בכל שטח הבית , ( אין בחוץ עמודי חשמל , אין כבלי חשמל ) אני לא יודעת מהיכן הקרינה השאלה כמה נזק צפוי לנו מאחר ומדובר על שני ילדים קטנים .

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה שלך לגמרי לא ברורה. את בודקת מאושרת? יש לך ציוד מכויל? מעבדה מאושרת מלווה אותך? איך בדקת? איפה בדקת? למה שלא תהיה קרינה בתחום החשמל כאשר לבית יש אספקת חשמל? למה צריך לבדוק אנטנות סלולריות? אתם ללא טלפונים סלולריים? ללא אינטרנט? ללא מוצרי חשמל? ללא גרביטציה? למה בכלל שיהיה נזק? ואם כן, איזה סוג של פגיעה? כל השאלות כי כנראה אתם יודעים את התשובות טוב יותר מאנשי המקצוע.

01/10/2019 | 20:15 | מאת: המשך

בדקתי במכשיר שרכשתי , מכשיר אמין שלפני שנה המדדים יצאו זהים לחברה מוכרת ואמינה שביצעו אצלי מדידות מטעם המועצה . ( כך שהמכשיר שלי מדויק ) . הבנתי שהסף המותר לחשיפה הוא 2 מיליגאוס , מעל הערך הזה בעייתי ומעלה הסיכון ללוקמציה אצל ילדים ( מהאתר של המשרד להגנת הסביבה ) ובמרבית הבתים הערך לא עולה על 0.4 . אז יש כאן בעיה .

יש לך מכשיר שנה והוא מכויל? ממש לא!!! מערכת החשמל נבדקת. את לא יודעת לבדוק. חבל על הכסף, אבל את מעדיפה לקנות קונספירציות, אז לפחות תזמיני איש מקצוע שיבצע את המדידה ולא עם מכשיר ששנה לא נבדק ואין לך את הרקע המקצועי לביצוע הבדיקה ולניתוח הנתונים. ונראה לך שמשרד הבריאות מעוניין שכולנו נהיה חולים? גישה בעיתית שלכם. תעזרי באנשי מקצוע. בדיקות עצמיות הן לא אמינות ומובילות לטעויות מיותרות.

03/10/2019 | 00:30 | מאת: המשך

לאחר שהזמנתי איש מקצוע המדדים יצאו באמת 1.5-2 מילגאוס.בעוד שברוב הבתים והמקומות שבדקתי הערך לא עובר את ה0.5 .ניתן להבין שיש בעיה בבית .. עפ"י המשרד להגנת הסביבה מומלץ לא לעבור את ה2 מיליגאוס , האם יש בסיס כלשהו למאמר שטוען שמעל 2 מילגאוס יש פי 2 מקרי לוקמיה אצל ילדים ???מה עלי לעשות ? אם אגור שם שנה עד כמה נורא ? כבר חתמנו חוזה ( יש לציין שאנחנו לא משתמשים בניידים ליד הילדים,) אשמח לעזרה .!

איש המקצוע שהזמנת אמור לתת לך את כל התשובות המקצועיות. הוא היה בדירה והוא יודע מה הוא מדד ומה המשמעויות. שוב, הפורום לא תומך בספקולציות ובקונספירציות אלא במידע מדעי המאושר על ידי ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות. אין איסור להשתמש בסלולרי ליד ילדים. אם המספר לגבי לוקימיה היה נכון, מאות אלפי ילדים בארץ ובעולם היו חולים בלוקימיה, דבר שממש לא כך. אז בבקשה מספיק עם שאלות ללא שום בסיס על סמך מאמרים סתמיים. להדגיש שוב ההחלטה שלך איך לפעול.

27/09/2019 | 06:41 | מאת: טל

שלום, האם ניתן לנקות שולחן אוכל מזכוכית עם תרסיס לניקוי חלונות? כלומר האם ברגע שהשולחן מתייבש אין בעיה של מגע עם מזון עליו? תודה

אין בעיה. יותר עדין מבחינת חומרים אפילו מסבון כלים.

תודה על התשובה המהירה.הבנתי ממנה שניקוי יבש לבגדים לא משרש את העובש וחזרתו. האם הבנתי נכון?מה בעניין שמיכות הפוך . וגם:אלרגיה או מסוכנות של חמרי ניקוי.אודה לך על התשובה.

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה לא ברורה אין הבדל בין בדים לשמיכות.

22/09/2019 | 06:44 | מאת: נטלי

שלום, נשלחתי עי הרופאה לעשות את הבדיקות הנל לתינוק בן 7 חודשים. האם הן כרוכות באיזשהוא סיכון לילד? (קרינה, חשמל או כל דבר אחר)

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקה בטוחה לתינוקות. אין קרינה! המכשיר מחובר לחשמל כדי שאפשר יהיה לבצע מדידות. חיבור חשמל סטנדרטי בתקע לקיר, לא מהווה בעיה.

22/09/2019 | 02:11 | מאת: חיה

ברשותי מעילי צמר ומעלי עור וכמו כן גם שמיכות פוך שפשה בהם עובש משום שנגעו בקיר רטוב כתוצאה מנזילה שהתגלתה מאוחר מדי. האם ניקוי יבש למעילים יכול להבטיח שהעובש ונבגיו הושמדו לחלוטין [כלומר, האם ישנה אפשרות שלא הכל הושמד] .לגבי השמיכות: האם בכביסה במים של שמיכת פוך [פלומה] כאשר הנוצות כלואות בבד גם אין בטחון שכל העובש ישטף. מאחר ומדובר בדברים שעוטפים את הגוף- אם יש ספק איני רוצה להשתמש בהם. כמו כן אני חוששת מחשיפה לחמרי הניקוי .אודה לך אם תעני לי .

את רוצה שבשבילך ימציאו מדע חדש. אין דבר כזה בלי נבגים בכלל. גם עכשיו היכן שאת נמצאת יש נבגים. אם הסביבה לחה הם יתחילו להתרבות ויהיה עובש. אם שומרים על סביבה יבשה אין סיבה שלאחר ניקוי (אם יהיה אפשר) החפצים יהיו תקינים. לפעמים הניקוי לא עוזר ונשאר הצבע של העובש בתוך הסיבים. החלטה על דרך הפעולה היא רק שלך.

20/09/2019 | 13:33 | מאת: דור

שלום, צפיתי אתמול בסרט ובו היה קטע של ריתוך, מן הסתם ברור לי שאין שום קרינה מזיקה ושעצמת האור תלויה במצלמה ובמסך ולא קרובה לעצמה האמתית של הריתוך אבל הבהירות במסך באזור של הריתוך הייתה גבוהה יחסית לשאר התמונה, האם יכולה להיות איזושהי השפעה על העיניים ממבט ממוקד וממושך יחסית של כדקה על הריתוך בסרט? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שום דבר! זה סרט!

18/09/2019 | 16:57 | מאת: ליאור

הייי ! היום קרה מצב שאיך שיצאנו מרכב הייתה משאית ושמתי לב שהמשאית פלטה עשן, העשן עף לעברנו , ( ילדה בת 6 וילד בן שנה וחצי ) אני מניחה שיצא להם לנשום לשניה שתיים , ישר נכנסנו לחנות בריצה שלא ינשמו עוד , ומאץ אני בלחץ האם נגרם נזק כלשהו מאירוע כזה ? האם ניתן להשוות את המקרה לשאיפת עשן ממדורות לג בעומר / מנגל / עשן סיגריות ?האם זה אותו סיכון ? אני לא חושפת את ילדיי למנגלים ועשן מדורות נמנעת ככל ההאפשר ..אודה לתשובתך . תודה וחג שמח !

זה החיים. אין דרך להמנע מחשיפה לתוצרי שריפה של דלק מנועי מכוניות. כדאי לצמצם, אבל אם נושמנים לפעמים, אין מה לעשות. חלק מהחיים. וכן, זה דומה מאוד לעשן מדורות וסיגריות ושהם מסוכנים יותר מעשן של מכוניות.

12/09/2019 | 14:19 | מאת: יעל

שלום, אני חיה עם שותפות ואחת השותפות הראתה לי את המזרון הזה: https://imgbbb.com/image/LLT6dt https://imgbbb.com/image/LLTM4O האם מה שיש על המזרון זה עובש ומסוכן וצריך לזרוק או שבסך הכל זה בסדר? תודה!!!

התמונות לא עוברות. אך גם עם תמונות, לא ניתן לקבוע כך אם זה לכלוך או עובש. לא ברור לי למה תמיד הפתרון הוא פשוט לזרוק. אפשר בקלות רבה לנקות את המזרן. אם אף אחד מכן לא סובל מבעיות נשימה אין מניעה להשתמש במזרן.

היי שלום, ילדתי לפני 4 חודשים והחלטתי לעשות החלקת שיער המאושרת על ידי משרד הבריאות. בעבר קראתי כאן תשובה לשאלה על החלקות שיער שיש בזה סיכון מסויים לתינוק הקטן. אני גם מניקה וגם נמצאת קרובה אליו. השאלה היא האם אני יכולה לעשות את ההחלקה שהיא באישור המשרד מבלי לחשוש לסיכון התינוק? אשמח לתשובה בכדי לדעת האם לעשות את ההחלקה או שיש בכך סיכון עבור ילדי.

אם אין אישור לחומרים לחשיפה לתינוקות/ילדים ונשים מניקות לא אומר שהתכשיר בטוח להם, גם אם הסיכון לך עצמך קטן.

09/09/2019 | 21:56 | מאת: אמיר

מה ההבדל בין לייזר דרגה 3A ללייזר דרגה 2 שהוא בתחום הנראה 400-700 ננומטר. האם שניהם מסוכנים באותה מידה? או שלייזר 3A יותר מסוכן לעיניים?

לקריאה נוספת והעמקה

בהתם לחקיקה הישראלית אין סיווג 3A. סיווג זה הוא סיווג בשיטה אמריקאית שאינו תקף בארץ. הסיווג בארץ יהיה 3R. לייזר רמה 2 הנו לייזר המוגדר רק בתחום הנראה, כאשר מובנה בתוך המערכת שהחשיפה של העין (רשתית) במשך 1/4 שניה יהיה קטן מהאנרגיה שעלולה לגרום לנזק קריטי לעין (מנגנון המצמוץ והסטת העין) ללא משקפי לייזר. 3R בתחום הנראה (יש גם לא בתחום הנראה) פולט יותר אנרגיה כך שאין אפשרות להגן על העין במנגנון מצמוץ והסטת העין אלא רק בעזרת משקפי לייזר מתאימים, או בידוד מלא של מערכת הלייזר למניעה של חשיפה של העין לקרן הלייזר.

על המכשיר עצמו רשום iec class 1 ואז רשום שוב: class lla Later product. המכשיר עצמו משתמש בלייזר דרגה 3a שזה היום 3R. אז איך זה ייתכן שיש שני דרגות שונות למכשיר?

יכול להיות שיופיעו שני סימונים. את זה רואים על רוב הלייזרים שבפנים יש יחידת לייזר ששייכת לקבוצה 3 או 4. אך, כמות האנרגיה הנמדדת מחוץ למארז הנה ברמה 1 או 2, אחרת נדרשת הגנת הראיה למשתמשים בה. מה שאתה מתאר קצת מוזר. יכול להיות Class 1 בחוץ ו 3R ביחידה הפנימית. לא יכול להיות IIa בחוץ וגם Class 1 בחוץ. אפשרות אחת היא שהמערכת ישנה (היא עדין מסווגת בסיווגים הישנים) ונשארו תוויות ישנות מבדיקות היסטוריות שלא הוסרו בבדיקות של המערכת בשנה האחרונה. יכולות להיות סיבות נוספות, אבל אני לא מכירה את המערכת כדי להניח אפשרויות נוספות.

08/09/2019 | 10:17 | מאת: שימוש בפוליאוריטן מוקצף בסתימת מרווחים בין קירות לארונות במטבח

האם אין זה מסוכן להשתמש בפוליאוריטן מוקצף בסתימת מרווחים בין הקיר לארונות מטבח ,כסתימת קבע, כשמדובר בסמיכות לתנורי בישול או לכיריים .

לא ניתן יעוץ מרחוק. פוליאוריטן כאשר נשרף משחרר חומרים רעילים מאוד. צריך לבדוק מרחקים, סיכוי שריפה, אם אפשר לכסות אותו, אם אפשר להשתמש בחומרים אחרים, זה תפקיד איש המקצוע במקום.

שלום ,יצא לי ללא חשיבה בעת בהלה מחרקים שראיתי ליד חדר השינה שלי לרסס כמות של k301 בלילה בסמוך לחדר השינה, כשהחלונות היו סגורים, זה קרה פעמיים בשבוע האחרון, אני בשבוע 9 האם יש סכנה לעובר

לקריאה נוספת והעמקה

יש לציין שאני ממש בלחץ זה קרה פעמיים בשעות הערב לפני שינה, ליד חדר השינה, ריססתי עם k301 כמות לא קטנה, והחלונות נשארו סגורים כל הלילה, גרה בקומה 1 ויש מכת יתושים וחרקים באיזור, אני בהיריון שבוע 9. האם יש סכנה? יש בדיקה לבדוק את זה

פעם אחת נו מילא. פעם שניה שוב? בלי לקרוא הוראות והנחיות על האריזה של החומר? על דרך הריסוס הנכון? לא נחשפים ללא צורך לחומרים מסוכנים. מספיק מה שחייבים. כי אולי תהיה השפעה אולי לא. אין שום דרך לדעת אם נגרם נזק או לא.

ידוע לך לגבי מחקרים או משהו אם זה יכול להזיק ? אני נורא לחוצה מזה ,מה אפשר לעשות?

השאלה האם ידוע לך לגבי k301 הבנתי שהוא פחות מסוכן מk300 נניח

כל התשובות ניתנות על בסיס מידע מקצועי. זה לא משא ומתן מה יותר מסוכן או פחות מסוכן. לפי המשך השאלות, אולי בכלל אין בעיה ולא היה אירוע. מה משנה אם K301 מסוכן יותר או פחות מ K300? האירוע לדבריך היה בחשיפה ל - K301. בחשיפה יש דברים רבים שיש להתיחס אליהם. לדוגמא רעילות החומר - סמוך לחשיפה האם תהינה תופעות הרעלה. בעתיד הרחוק - אם תהינה פגיעות בריאותיות. זה לך - אדם בוגר. לעובר - האם בשלב התפתחות קריטית היתה חשיפה לחומר מסוכן שפוגע בהתפתחות, לדוגמה של מערכת העצבים. זה שיודעים שהחומרים פוגעים או לא לא משנה כי לא ניתן לבדוק אם העובר נחשף ואם נפגעו מערכות מתפתחות. לא בדיוק בדיקת מעבדה שעושים על בעלי חיים. הדרך היחידה - תמיד! לקרוא את ההנחיות לפני השימוש, ולפעול לפיהן.

03/09/2019 | 19:29 | מאת: שני

שלום, עברנו דירה ובחדרי השינה יש צינורות חשופים של הכנה למזגן...אני מניחה שאלו צינורות נחושת עם ציפוי של איזה חומר מוקצף שחור (פוליאתילן אולי?) . אין לי מושג אם צינורות כאלו יכולים לשחרר חומרים רעילים, הייתי רוצה לשמוע בעצתך... תודה :)

לקריאה נוספת והעמקה

בשלט-רחוק? התיאור שלך לא מגדיר מהם החומרים. הכי פשוט לשאול את בעל הבית מהם החומרים של הצנרת והציפוי.

04/09/2019 | 08:58 | מאת: שני

ככל הנראה צינור נחושת של גז מזגנים שחלקו חשוף ורובו עטוף בחומר שנקרא וידופלקס (גומי מוקצף שחור). אין לנו אפשרות לשאול את בעל הבית.

נחושת לא בעיה. שאר החומרים, אולי בעיתי ואולי לא. בלי לדעת בדיוק מה החומר לא ניתן להרחיב.

שלום, רכשתי היום כונן דיסקים חיצוני, שאותו מחברים למחשב, ובאמצעותו המחשב יכול לקרוא דיסקים. כשקראתי את העלון שצורף, היה כתוב "מוצר זה מכיל כימיקלים הידועים במדינת קליפורניה כמסרטנים" וכן המלצה לרחיצת ידיים לאחר השימוש והנגיעה במוצר זה. מה זה הדבר הזה? מה המשמעות של הכיתוב הזה? באיזה מוצרים זה נוספים נמצא הכיתוב הזה? האם זה מסוכן? תודה.

במדינות שונות בעולם יש לפעמים הגדרה שונה של חומרים מסוכנים ומסרטנים. מעבדות שונות, מדדים שונים. או שפשוט כדי להגן על עצמם מפני תביעות עתידיות. אז, בקליפורניה הגדירו חומר שנמצא בכונן באופן הזה. בשאר העולם החומר/ים אינם מוגדרים כך. מאחר שזה כונן, זה מתקן סגור אתה לא בא במגע עם החומרים הבונים את המעגלים בתוכו שבהם בדרך כלל מצויים החומרים המסוכנים. יכול גם להיות שזה אחד מהרכיבים בפלסטיק. רק פלסטיק שמשחרר כך חומרים איננו מאיכות גבוהה. המלצה לרחוץ ידיים איננה גרועה אף פעם. מסוכן לא ממש במיוחד אם הם לא כתבו במפורש את שם החומר/ים, שתוכל לבדוק ולהחליט אם הדבר משמעותי או זניח לגמרי. הכיתוב יכול להופיע על כל מוצר ובכל זמן. מוצרים אלקטרוניים, מוצרי הלבשה והנעלה, מזון, קוסמטיקה וכך הלאה.

02/09/2019 | 21:48 | מאת: מיכל

שלום, במשפחתון שאנחנו אמורים ללכת אליו יש רצפת PVC בחדר המשחקים של הילדים. האם זה בעיתי? הבן שלי עוד מעט בן שנה ועדין זוחל. שמעתי שזה חומר מסוכן ואני עכשיו מתלבטת מה לעשות כי אני חוששת שהוא יזחל על זה ויהיה שם שעות..תודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

כל ריהוט וכלי בית פולטים חומרים מסוכנים בכמויות קטנות. הריהוט, הוילונות, הצעצועים, הקירות, המקרר, מכונת הכביסה, חוטי החשמל... בהתאם להנחיות משרד הבריאות, לוודא שהגננת/מטפלת מאווררת את המקום כל יום (לא כל היום) ולא צריכה להיות בעיה מיוחדת.

02/09/2019 | 22:28 | מאת: מיכל

תודה, אבל אני ממש בחרדות ושוקלת לבטל את ההרשמה. ראיתי בהרבה מקומות שכתבו שזה רעיל..ראיתי גם תגובה ישנה שלך שכתבת שזה פחות מומלץ לחדר ילדים כי תינוקות רגישים במיוחד..אין בזה שום סכנה?התינוקות זוחלים ויושבים על זה כל היום..

אין דבר כזה אין סכנה. גם בתשובה שקיבלת כתבתי. בכל דבר יש סכנה. לחצות כביש, לנסוע במכונית, ריהוט עץ בחדרים - מסוכן עשרות מונים. ההחלטה שלך אם לחיות בחרדות מדברים קטנטנים. החלטה שלך אם הילד יהיה במסגרת או איתך בבית, שגם בו סיכונים למכביר. ולחזור על שאלות לא משנה את התשובות.

03/09/2019 | 06:43 | מאת: מיכל

1.האם הבעיה היא במגע בחומר כלומר במגע העור של התינוק עם הPVC ובמגע הידיים שאחכ מכניס לפה? 2.רק רציתי להבהיר- רשמתי רצפת PVC- אבל זה בעצם כמו טפט PVC צבעוני שהדביקו על הרצפה..האם לצרף תמונה?

03/09/2019 | 07:39 | מאת: מיכל

כמו המשטחי PVC הצבעוניים שקונים בדרום תל אביב ומדביקים על הרצפה

האם את מודעת לזה כל חוטי החשמל שיש לך בבית עשויים מ - PVC? ועוד עשרות חלקים בציוד חשמלי? יש אלפי מוצרים ביתיים מ - PVC. אם זה משטח דק, טפט, שטיח... זה לא משנה. חומר הגלם הוא PVC. PVC הוא חומר מצוין. רק הוא מתפרק לאט, בדיוק כמו חומרים רבים אחרים, כולל הריהוט בבית שלך הפולט חומרים מסרטנים כל הזמן. גם בכמויות הקטנטנות שמשתחררות, עדיף שהגזים יצאו החוצה ולא ישארו בבית. הבעיה איננה בנשימה חד-פעמית אלא החשיפה המתמשכת על פני שנים. לכן יש לאוורר שהגזים יצאו החוצה ולא יצטברו בבית/במשפחתון. כך שהבעיה איננה במגע ידני או בזה שהילד יכניס לפה את הטפט (יש גם הרבה מאוד משחקי ילדים עשויים מ PVC) אלא בנשימה לטווח ארוך של שנים.

03/09/2019 | 09:48 | מאת: מיכל

תודה רבה, ואם יש שמש על המשטח מהחלון? זה לא בעיתי? בבוקר יש שמש שמגיעה מהחלונות מכיוון מזרח..הבנתי שזה לא טוב לחמם את הPVC

03/09/2019 | 16:02 | מאת: מיכל

הוספת תמונה

יותר מדי "מר שמועתי". מילה שזה אומר וזה אומר, וכל אחד שלא מבין בחומרים זורק ועושה ענין ומבלבל אנשים. הדברים לא עובדים כך. שמש? לאיזה טמפרטורה תגיעי? 50 מעלות? גם כן לא בתוך בית. PVC צריך לפחות 135 מעלות, מה דעתך? אז, אם את מחפשת תרוץ כדי לא לשלוח את הילד למשפחתון, זה בסדר, אבל להאשים את PVC ממש לא בסדר.

03/09/2019 | 19:37 | מאת: מיכל

תודה, פשוט מבולבלת מכל המידע באינטרנט וזה מלחיץ נורא. ראיתי תשובה שלך גם מלפני כמה שנים שאיזה אמא כתבה לך שהיא קנתה בדרום תל אביב PVC לרצפה של חדר תינוק ואמרת לה שלא מומלץ אז זה גם בלבל אותי. את כבר לא חושבת ככה?תודה ושוב סליחה על מבול השאלות..

קריאה של חומר מקצועי לא קל למי שאין רקע בנושא. וכל חכמת ההמונים מבלבלת מאוד. כל התשובות שניתנו בשנים האחרונות אומרות - כל ציוד בבית ישחרר כמויות קטנות של חומרים מסוכנים. לפי הנחיות משרד הבריאות יש לאוורר את הבית (את הגן, בית הספר, המשרד...) כדי שחומר מסוכן לא יצטבר. הסיכון כאשר הריכוזים גבוהים לא בריכוזים קטנטנים שזה מה שיהיה כאשר מאווררים. הנחית משרד הבריאות מהשנים האחרונות (כחמש שנים) קודם לא היתה הנחיה כזאת אז כן היתה דאגה שגזים יצטברו ולכן בעבר היינו אומרים שיש סיכון קטן, במיוחד לילדים קטנים (משקל הגוף שלהם קטן והמערכות עדין לא התפתחו במלואן). התשובות הן לא דעתי האישית אלא על בסיס מידע עדכני הקיים בספרות המקצועית וניסיון מקצועי. מקווה שקצת יותר ברור.

04/09/2019 | 08:47 | מאת: מיכל

תודה רבה, רק רציתי לוודא סופית שהסברתי נכון מה שיש במשפחתון- זה יריעת PVC צבעונית גדולה שקונים בחנויות טפטים למשל שהודבקה על ההרצפה. אני מנסה לצרף תמונה ולא מצליחה..

ממש לא משנה הצורה של הטפט/שטיחון/יריעה. משנה רק סוג החומר.

31/08/2019 | 21:47 | מאת: בנימין

הבנתי שבשנה הלימודים השנה מעבירים את הכיתה של הבת שלי ללמוד בחדר ממ"ד, עד כמה שידוע לי הבטון פולט גז בשם ראדון, זה בטיחותי ללמוד בחדר ממ"ד?

כל מבנה פולט ראדון, יותר או פחות תלוי בחומרי הגלם. בתי ספר נבדקים והרמה צריכה להיות בתחום המותר. לפי הנחיות משרד הבריאות, יש לוודא אוורור של ממ"דים כך שאם נפלט ראדון שהוא גז, הוא פשוט יצא לאוויר הפתוח. בעיה אחרת שאולי כדאי לבדוק, איך זה שבמרחב מוגן, שאמור להיות ריק, ומוכן להגעת תלמידים רבים ומורים, מלבד הציוד הנדרש לשעת חרום, במקרה שידרשו להגיע למרחב המוגן בזמן אזעקה, תהיה כיתת לימוד עם כל הריהוט והחפצים שבכיתה.

30/08/2019 | 18:01 | מאת: נילי

שלום, יש לכם מושג איך בודקים את רמת הקליטה בפלאפון כדי לדעת אם בטוח להשתמש בו מבחינת קרינה? אמרו שאפל ו סמסונג חרגו בקרינה ב 500%...

כן, יש לנו מושג איך מבצעים הבדיקה אז אמרו... יש לך מכשיר אז תבדקי במפרט שלו מהי הקרינה האלקטרומגנטית שהוא פולט במהלך שיחה. זה הנתון שמענין לך.

02/09/2019 | 14:33 | מאת: נילי

יש לך מושג איך אני מוצאת את המפרט ?

כן, יש לי מושג קצת קשה לענות על שאלות "יש לך מושג" כל מכשיר סלולרי מגיע עם ספרון, שם צריך להיות כתוב.

28/08/2019 | 05:39 | מאת: רונית

בוקר טוב, אתמול בטעות נשפך לנו רוטב סויה על הסושי, הרוטב נספג קצת בסושי עצמו, ניסינו לנקז כמה שאפשר ואכלנו, היה טעם מלוח מאוד, האם יש בעיה עם כמות כזו מלח או סויה בצורה חד פעמית? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אם את שואלת עכשיו כנראה כולם בסדר ואין שום בעיה.

27/08/2019 | 14:25 | מאת: סיגל

שלום רב. בכיתתי היו ג'וקים וצואת ג'וקים בארון. בעלי ריסס בתוך הארון ומתחת לארונות. בזמן שריסס יצאתי החוצה. כעבור חצי שעה חזרתי, הרחתי את הריח ושוב יצאתי. חזרתי לכיתה לאחר יום וחצי וניתן היה לחוש בריח באוויר וכן בתוך הארון. האם זה מסוכן בזמן הריון?

לקריאה נוספת והעמקה

חבל שלא קראת מראש את הכתוב על האריזה של החומר. האם יש אזהרה לנשים בהריון? כנראה שלא. החומר הספציפי הזה עובד בכלל בשיטה שונה לגמרי של מגע החרק עם האבקה שמייבשת אותו ומובילה למותו. ריח - לא מדד לשום דבר! בטח לא לרמה של מסוכנות חומר בעל רמת סיכון קטנה ביותר לאנשים.

28/08/2019 | 15:34 | מאת: סיגל

תודה על המענה. אם עשו בבית הספר הדברה, האם מותר לחזור אחרי כ-18 שעות גם אם לא אווררו/שטפו? במיוחד נשים בהריון...

"עשו הדברה" של מה? עם אילו חומרים? איך אפשר לענות על שאלה בלי לדעת בכלל מה החומרים. תקראי את התשובה שקיבלת. חומרים לא קופצים, ובמיוחד לא חומרי הדברה. הם על הרצפה, בפינות.

היי האם בטיחותי להשתמש במגבון הסרת איפור שמכיל אלכוהול להסרת איפור שפתיים? הרי כשאני ישתה משהו אז יבלע קצת חומר מהמגבון.. ואלכוהול רפואי בשתייה גורם לעיוורון

לקריאה נוספת והעמקה

נראה לך שיוציאו מוצר שיוביל לעוורון של המשתמשים בו? אז, יש מספר דברים שצריך להסביר כדי שאת וכל השאר ירגעו. קודם כל אלכוהול רפואי לא גורם לעיוורון. כהלים הם משפחה גדולה של חומרים - מתנול, אתנול, פרופנול, איזופרופנול ועוד ועוד. מתנול הקטן ביותר, בחשיפה לכמות מעל המוגדר, ומדובר בכמות של כמה גרמים בודדים, יכולה להוביל לעוורון בלתי הפיך ואפילו מוות. אתנול זה שבמשקאות, גם הוא מסוכן, רק קצת פחות, צריך כמות גדולה יותר כדי להכנס להרעלה וגם איתו, כידוע, אפשר להגיע לסכנת חיים ולמוות. גם אלכוהל זה ששותים, עלול לפגוע בראיה, בדרך כלל באופן הפיך. פרופנול - אלכוהול רפואי, יותר רעיל מאתנול, עדין לא מתים מכל טיפה, במשקל גוף של 50 ק"ג מדובר בשתיה של כ - 100 גר' שתוביל לסכנת חיים. כל שתית אלכוהול - אתנול חושפת אותך גם למתנול, כן זה שעושה עוורים, בתחום התקן. עם כמות קטנטנה הגוף מסתדר. לכן יש תקינה בנושא ובכל פעם שיש חריגה יש הודעה לציבור על משקה מסוכן. אז, אם המגבון שלך מכיל נניח חצי גרם של אלכוהול רפואי, הרוב נשאר על המגבון, השאר ברובו מתנדף והכמות האפסית, אם בכלל, שנשארת על השפתיים לכמה שניות לא ממש בעיה.

21/08/2019 | 10:11 | מאת: צפורה

שלום אמורה לרכוש רהיטים לחדר ילדים מבינה שיש בעיתיות עם רהיטים מmdf ואולי גם ממלמין . אבל רוב הרהיטים עשוים מחומרים אלו. מבולבלת ולא יודעת מה עושים? רהיטים צריך לקנות!

לקריאה נוספת והעמקה

להדגיש שוב, אנחנו לא נותנים עצות, אלא עונים על שאלות. בסוף ההחלטה היא שלך כאדם בוגר מה לעשות. יש לך בעיה רק עם רהיטים לבית? ומה עם וילונות, שטיחים, קירות הבית. מה עם החומרים המסרטנים והרדיואקטיביים באוכל? כולל הדברים הכי בסיסיים כמו בתפוח ובבננה. מה עם לצאת לשמש שעלולה לגרום לסרטן, מה עם לחצות את הכביש, להכנס לכלי רכב ולנסוע, כאשר מספר הפצועים וההרוגים בתאונות גבוה כל כך. אז, כל זמן שמתנהלים עם חשיבה, בזהירות ובמידתיות, הסיכוי טוב יותר. ומאחר שכמו שאמרת צריך לקנות רהיטים, יש לנהוג לפי הנחיות משרד הבריאות - לאוורר את הבית בכל יום. לא כל היום, אלא בכל יום, שהאוויר יתחלף בבית והחומרים המסוכנים לא יצטברו.

21/08/2019 | 15:09 | מאת: צפורה

אהבתי את התשובה! חושבת שאת זה הייתי צריכה לשמוע!!!! תודה רבה!

יופי

שלום. רוצה לחדד שאלה ששאלתי לפני יומיים. תשובתך הרגיעה אותי אך קבלן השיקום המטפל הלחיץ אותי מאוד. שנתיים בבית פרטי שכור בו מסתבר יש מים קלועים תחת המרצפות. בחדר בו ישנו עם תינוק בן שנתיים (היום כמעט 4) נמדדו 16 אחוזים כשהרף הגבוה שמעליו כבר לא מודדים הוא 18. בחדרים האחריםנמדד 11 ביתי שישנה בחדר המרוחק סבלה השנה מוירוסי שיעול לא מעטים. מחר נכנסים מפוחים לייבש את הקומה. 1. האם עלול להיגרם לילדים נזק ארוך טווח כתוצאה מהמגורים בסביבה הזאת? 2. נאמר לנו שאין חשש מהמגורים בבית בזמן עבודת המפוחים. שאין קרינה או משהו כזה שנפלטים מהמכשור. האם כך? תודה וסליחה... אני באמת מאוד מודאגת.

לקריאה נוספת והעמקה

שוב אתם מערבבים מושגים בין איכות החול והרצפה לבין לחות באוויר. אוויר רגיל, תסתכלי לדוגמה באתר של השרות המטאורולוגי, יש אחוזים גבוהים של לחות באוויר, 30, 40 ואפילו יכול להיות קרוב ל - 90. אין קשר בין הדברים. ימים שהלחות בהם יורדת מאוד, לרמה של 10-15% קשה מאוד לנשום בהם, העור מתיבש ועוד אי נוחויות גופניות. בלי קשר, אם הילד חולה תלכו לרופא, לא קשור לחול ברצפה שהיה מתחת למרצפות. ולא להכנס לסרטים מיותרים. קרינה? מספיק עם המצאות שאין להן שום בסיס.

20/08/2019 | 08:34 | מאת: דנה

שלום לפני זמן מה נתקלתי במידע האומר שמוצרים בגוון זהב כמו לדוגמה סכום מוזהב מכילים עופרת. שאלתי היא האם ייתכן שבכל מוצר בגוון מוזהב או מתכתי יש עופרת? קניתי שואב אבק מחברה מוכרת והידית שלו בגוון כתום מבריק. האם ייתכן שהצבע מכיל עופרת? האם ישנה בכך סכנה כלשהי? תודה

עופרת לא ממש נותנת "מוזהב". זה מה שרצו בימי הביניים - להפוך עופרת לזהב. לא עובד! עופרת נותנת צבעים כמו לבן, צהוב... ממש לא אומר שכל צהוב הוא עופרת. יש לבצע בדיקה. וחרדות ללא בסיס בעובדות ובמציאות. למה שהידית כתומה תהיה עופרת? אין שום קשר.

20/08/2019 | 02:24 | מאת: י

שלום, שכרנו דירה חדשה ובה יש ממד שאותו אנו נאלצים לעשות חדר הורים יש לנו ילד בן שנתיים שישן בחדר אחר ותינוק בן חודשיים שכמובן ישן איתנו בממד הבנתי שיש סכנה של גז ראדון בממ״ד והנושא מלחיץ אותי מאוד!!! אני משתדלת שהחלון יהיה מוטה לאורך כל היום והדלת תמיד פתוחה יש לציין שהבנין בן שנה כמה הדבר מסוכן שהקטן ישן איתנו בממ״ד?

קודם כל כדאי לרדת מהמיתוס של ממד-ראדון. כל חומרי בניה יש בהם חומרים רדיואקטיביים. בית חדש, שנה - הסכנה הכי נמוכה שיכולה להיות. כל בנין חדש נדרש לבדיקת ראדון לפני שהקבלן/יזם מקבל טופס אכלוס. אם היתה חריגה מקרינת הרקע המותרת של ראדון, לא הייתם גרים שם. לאוורר חשוב וטוב בלי קשר. תמיד יש מעט ראדון (בכל בית באשר הוא בכל מקום בעולם) ועוד חומרים מסוכנים המשתחררים מריהוט ושאר חפצים בבית, אז לאוורר כל יום לפי מה שמתאים ונוח, רק ממש אפשר להוריד את רמות החרדה למינימום שבמינימום. לגבי סיכון פגיעה מראדון, כאשר יש ראדון מעל המותר. ילדים רגישים יותר, אך גם מבוגרים בסיכון. מאחר שהבית חדש ואתם מאווררים לא צריכה להיות בעיה חריגה, תהנו.

19/08/2019 | 15:19 | מאת: שוש

שלום, רציתי לדעת האם יש בעיה עם אכילת מזון שרוף לעיתים רחוקות? אכלתי היום תבשיל בשר ובצל שהיו בו חתיכות קטנות של שרוף, בדרך כלל משתדלת שלא לאכול אוכל שרוף, היום שמתי לב לכך תוך כדי אכילה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא בעיה לאכול לפעמים לפי מה שתארת

שלום. אנחנו גרים בבית פרטי במושב בשרון בן 17 שנה. היתה בעית רטיבות מעבר לקיר חדר השינה (לא בקי בחדר). מתברר שיש רטיבות מתחת למרצפות בחדר. מבודק מוסמך שעשה חור במרצפה ולקח דגימת חול נמדדו 16 אחוזי לחות (הבנו שהתקן הוא 6). אין עובש על הקירות בחדר או ריח רע והחדר מאוד מאוורר. השאלה - אנחנו ישנים שם שנתיים על מיטה מאוד גבוהה יחד עם ילדינו הקטן. האם זה עלול לעשות נזק לטווח הרחוק? עד כה לא סבלנו מבעיות של וירוסים נשימה עיניים וכו... השבוע מגיעים לייבש את החול עם מפוח

לקריאה נוספת והעמקה

לא נושא בטיחות, אלא איכות החול ואיכות הרצפה. לדוגמה: אחוז לחות גבוה אז הרצפה מתרוממת. 16 אחוז ביחס לסביבה שאנחנו נושמים זה מאוד נמוך. במרכז הארץ 50-70% בימים האחרונים. אפשר לתת לחול להתיבש לאט לאט מעצמו, או ליבש בעזרת מפוח, פשוט יהיה מהר יותר.

18/08/2019 | 09:28 | מאת: שגית

שלום אני מתכננת לשים את בתי הקטנה אצל מטפלת בבית, איך אפשר להיות בטוחה ולדעת שהבלוקים בבניין לא פולטים קרינה? אני ממש מפחדת.

גם הבלוקים בבית שלך פולטים קרינה. כל בניה פולטת קרינה, זה חלק ממה שנקרא קרינת רקע. ולהוסיף, גם כל אוכל שאת אוכלת יש בו חומרים רדיואקטיביים ופולט קרינה. חלק מהקיום שלנו, מאז ומעולם.

18/08/2019 | 18:07 | מאת: שגית

אבל האם זה ברמה סבירה? קראתי שיש בלוקים מסוכנים במיוחד. פולמיס,,,

התשובה נשארת זהה

17/08/2019 | 20:48 | מאת: אורנה

שלום, על המצעים שקניתי (חברה גדולה ומוכרת) כתוב שעבר תהליך אל קמט. האם זהו תהליך כימי כלשהו? כלומר האם יש חומר בעייתי שיכול להיות או שאפשר לישון בשקט? תודה רבה

אי אפשר לדעת. קיימות שיטות שונות ליצר בד אל-קמט. יש עם כל מיני סוגים של חומרים, ויש כאלה לגמרי בלי חומרים, יש מסוג סיב אחד, יש תערובות. תפני לשרות לקוחות של החברה (אמרת חברה גדולה ומוכרת) ותבררי מולם בהתיחס למודל המצעים שקנית.

15/08/2019 | 23:53 | מאת: סיון

שלום נכנס לי החוד של העט לאצבע לאחר שנקיתי את הבית ויכול להיות שזה הגיע טיפה לבשר אבל נהיה לי פס בתוך העור שטפתי את היד וזה עדיין נשאר יש דרך להוריד את זה שלא ישאר לי סימן? כי התקלף לי רוב העור שמעליו, האם הדיו שנשאר לי באצבע זה מסוכן? צריך לעשות עם זה משהו אם דבר כזה קורה? תודה

תלוי בסוג הדיו ובפיזיולוגיה שלך. יכול שיספג ויעלם, ויכול להיות שתשאר נקודה כמו קעקוע. אם ישאר ויפריע לך, אפשר לפנות לטיפול רפואי ויוציאו את הנקודה.

15/08/2019 | 13:11 | מאת: יוני

שלום, כשמוציאים זיקוקים לעוגה לאחר שבערו, יש פירורים של הזיקוק על העוגה, האם אין בכך סיכון בריאותי בעת האכילה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אפשר לאכול, רצוי לא, כי טעם לא ממש איכותי, אבל טעמים הם לא הנושא שלנו כאן. הזיקוקים הקטנים ששמים על עוגה מכילים חומרים לא בעיתיים יותר מאשר השרוף של בשר על האש.

13/08/2019 | 18:54 | מאת: רינה

שלום, רציתי לשאול מה יש בתוך הקרחונים ששמים בצידנית. כי הילדה מצצה את זה טיפה והפקק לא היה אטום לחלוטין. תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

בקרחומים ישנם מספר חומרים כדי ליצר את היכולת של קרור/חימום שוב ושוב. החומרים בחלקם רעילים. רק... לא בכמות של טיפה-שתיים. אם הילדה לא מראה סימנים של הרעלה - לדוגמה הקאות, שלשולים... כנראה הכמות היתה מאוד קטנה. לזכור - הרעלה, סימפטומים שמגיעים בסמוך לחשיפה לחומר, לא משהו לטווח ארוך.

12/08/2019 | 21:04 | מאת: רמי

שלום, אני רוצה לתת לכלב שלי כדור נגד קרציות ופרעושים, מדובר בכדור לעיסה.החומר נשאר בדם... האם לאחר מתן הכדור זה בסדר לגעת בכלב?האם יוצא ממנו שאריות של החומר? ילדים יכולים להיות בקרבתו?

ישנם מספר סוגים. תשאל את הוטרינר של הכלב למידע מלא.

12/08/2019 | 11:36 | מאת: ליאת

שלום ד"ר, תודה על הפעלת הפורום החשוב,אני אמא לפעוט בן חצי שנה, ברצוני לשאול 2 שאלות, אשמח לקבל מענה: 1. בשל אילוץ אני נאלצת לבקר עם בני בבית חולים פעם בשבוע, אני נורא מפחדת מנושא של קרינת רנטגן, סי טי וכיוב. האם יש סיכוי שקרינה יכולה לפגוע בו לא באופן ישיר (מישיבה בחדר אחר)? אני יודעת שיש מכונות ממש חזקות כמו פט סי טי, רנטגן נייד ועוד. 2.האם אפשרי להכניס את בני לבריכה? אני שואלת בגלל קיום הכלור במים, נאמר שהנל מזיק. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

1. אין שום חשש מפיזור של קרינה מחדרי רנטגן וסי-טי לאזורים אחרים. 2. לא מכניסים תינוק בן חצי שנה לברכה. יש שם זיהומים שמערכת החיסונית שלו לא יודעת עדין לטפל בהם. לא בעיה של הכלור.

12/08/2019 | 13:45 | מאת: ליאת

תודה! מה לגבי רנטגן נייד שנעשה בחדרים סמוכים?

מדהימה החשיבה שלך, שמשהו מסוכן כזה יהיה ללא הגנות ובקרות להבטיח שמי שלא צריך להחשף לא יחשף. מכל גורמי הסיכון שיש בבית חולים שאין לנו בקרה אישית של חשיפה להם, מכשירי הרנטגן קבועים ונייחים הם ברמת הסיכון מהכי נמוכים שיש.

שכחתי את רשיון הנהיגה מפלסטיק שלי בכיס. כיבסתי את הכביסה ב30 מעלות לכן אני די בטוח שלא נפלט חומר מסוכן מהרשיון. הבעיה היא שלאחר מכן שמתי את הכרטיס במייבש. לאחר כ2 דקות עצרתי את המייבש (נזכרתי שלא בדקתי את הכיסים) והוצאתי את הרשיון שהיה חמים. 1. האם באדים שנחשפתי אליהם מהמייבש היו דיוקסינים ורעלים נוספים? 2. קצת בלחץ משום שלפני כחודש שכחתי את כרטיס האשראי של במייבש (לסייקל מלא!). האם יש סכנה (הכוונה לנשימת רעלים) מלשכוח כרטיס אשראי או דומה בכיס? האם כביסה נוספת לבגדים מספיקה וניתן ללבוש אותם אחרי.

יש לציין שהכרטיס לא התעוות כלל.

שום דבר מכל התאוריות שלך. חתיכת פלסטיק שרחצת אותה, לא יותר.

09/08/2019 | 08:08 | מאת: ולד

שלום, הפעלתי היום כיריים חשמליות והיה ריח קל של פלסטיק או של מוצר חדש (כיריים חדשות), כשהריח התגבר, פתחתי את דלת הכניסה שצמודה למטבח, האם יש בעיה אם נשמתי את הריח לרבע שעה- 20 דקות? תודה

ריח של כיריים חדשים. שאריות של שמנים, חומרי ניקוי... מאווררים וזהו.

08/08/2019 | 10:47 | מאת: אור

שלום רב! היום נסעתי ברכבי במושב מסוים בארץ לשים את בני בקייטנה והבחנתי שאני עומדת לעבור בצמוד לשדה שבו נראו אנשים עם מסכות וראיתי שהם מרססים עצי פרי עם צינורות גדולים שנראה היה שיוצאים מהם כמו מים עם חומר הדברה באותו רגע החלטתי שעדיף שאכבה את המזגן ברכב כדי שלא יחדור אוויר חיצוני עם ההדברה אך מחוסר תשומת לב במקום לכבות המזגן לגמרי בטעות לחצתי בשנית על כפתור הAC ובכך אני מניחה שעשיתי את הפעולה ההפוכה מזו שרציתי ואני ביצעתי למעשה החדרת אויר מבחוץ לרכב עם כל ההדברה ואציין שהייתי ממש בצמוד לאיזור ההדברה ולמדבירים עם רכבי בזמן שהושפרץ החומר מהצינורות… היות ואני בהריון אני כמובן חוששת מההשלכות של נשימת החומר הדברה על התפתחות העובר וגם אני מניחה שמעט מזה אולי נשאר ברכב ולא איווררתי אותו אלא המשכתי בנסיעתי רק עם מזגן שהדלקתי כי רק לאחר מכן חשבתי על כך שאולי היה עדיף שאוורר מעט כמה דקות לאחר שהתרחקתי מהאיזור המודבר… האם האוויר שנכנס באותם רגעים מהמיזוג במצב כזה עשוי להכנס באמת לרכב עם חומר הדברה אותו נשמתי לדעתך ? זה היה ממש 20 שניות שבהן עברתי עם הרכב שם אבל הצינורות עם החומר הדברה הדבירו בעוצמה באותם רגעים בצמוד אל רכבי…

לקריאה נוספת והעמקה

מה שתארת איננו תהליך הדברה.

07/08/2019 | 21:19 | מאת: יעל

שלום וברכה ..יש לי שאלה ברשותך אתמול מצאנו בבית חולדה שהסתובבה במטבח והיא נכנסה לאחת הארונות מטבח ויצאה משם..שאלתי ברשותך ניקיתי את הארון עם מגבונים של 70 אחוז אלכוהול ולאחר מכן ניגבתי עם מים האם לדעתך זאת פעולת חיטוי מספקת או שעליי לבצע משהו נוסף?תודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

הפורום לא מביע דעה לא נותן המלצות ולא הנחיות.

שלום, הכלב המתוק שלי עבר 3 צילומי רנטגן. האם זה בסדר שהתינטק ישהה לידו או שהוא פולט קרינה לאחר ההליך?

לקריאה נוספת והעמקה

צילומי רנטגן הם לא חומר רדיואקטיבי. בשניה שהצילום הסתיים כבר אין שום סיכון לשהות ליד המכונה, ליד הכלב, ללטף אותו וכל השאר.