פורום בטיחות גהות ואיכות

2902 הודעות
1977 תשובות מומחה

מנהל פורום בטיחות גהות ואיכות

אני גר בשכירות בדירה מול עמוד מתח גבוה. מכיוון שזה עמוד ללא שנאי אז פחות חששתי כששכרתי את הדירה. העמוד ממוקם מהצד השני של הכביש (כביש יחסית צר ומתחו כבל מהעמוד לעבר ההבניין שלי). מדדתי עכשיו קרינה בעזרת מכשיר ששכרתי, ומתברר שיש קרינה של 3מיליגאוס בשעות הערב, וזה יורד בלילה ל 1 מיליגאוס (למרות שאולי בקיץ עם המזגנים זה שונה- לא בדקתי בקיץ). בשעות היום אני לא שוהה בדירה כלל. במקומות "נייטראלים" מחוץ לדירה מדדתי 0.5 מיליגאוס. האם חשיפה בערב של כ-5 שעות ב-3 מיליגאוס מסוכנת? אני בן 40.

שלואני קונה באופן קבוע אצל ירקן ושמתי לב פעמים רבות שעומדים בצמוד לשולחנות הפירות שבחוץ ומעשנים. האם הפירות שקרובים לאדם שמעשן סופגים משהו מהסיגריות? האם ישנה בזה סכנה?

לפירות לא יקרה כלום. שוטפים ודי. רק... תמיד יש עישון פסיבי של האדם על יד. מקווה שהירקן לא מעשן על יד הקונים.

17/02/2019 | 03:16 | מאת: סימי

שלום מעוניינת לבצע צילומי ניובורן לבני בן השבוע. משיחה עם הצלמת הבנתי שיש לה במצלמה פונקציה של מלבן התבייתות. מדובר באור אדום בצורת מסגרת מלבנית "שננעל" על האובייקט המצולם ואף מופיע עליו עם כל לחיצה. מדובר על מצלמת סטילס מקצועית. האם יש סיכון בכך? האם זה משדר או מקרין? האם האור יכול להזיק לרך? תודה מקרב לב

לקריאה נוספת והעמקה

המצלמה לא פוגעת ברך הנולד. אך, חשיפה שלו לסביבה עם חפצים שונים, אנשים רבים עלולה לחשוף אותו לגורמי סיכון - זיהומים ביולוגיים, מחלות עונתיות, אלרגנים, חומרים מסוכנים. כמובן לשיקולך.

17/02/2019 | 17:34 | מאת: סימי

תודה. כשאת אומרת המצלמה לא תזיק את מכלילה את האור האדום הבוקע והעובדה שהוא מתביית על התינוק עם כל צילום? לדעתי הוא מודד מרחק...

האור האדום בעוצמה אפסית. למה שיגרום לפגיעה? הןא יכול להיות גם ירוק, כחול, כתום וכל צבע שרוצים. מקובל אדום כי רואים אותו טוב.

16/02/2019 | 22:27 | מאת: סתיו

היי , האם יש סיכון בריאותי לאכול משימורים שחלק קטן ממנו מעוך ? בעבר היתה שמועה שזה מסוכן ולא מומלץ ..אשמח לתשובה.

אם יש מעיכה קטנה ואין פגיעה בחלק הפנימי של הקופסה, אין בעיה. אם זה קרה בבית, פשוט לאכול בהקדם את התכולה כך שהיא לא תתקלקל. אם מעיכה מאוד גדולה, ולא יודעים מתי קרתה, עלולה להיות פגיעה בציפוי הפנימי של הקופסה ואז האוכל עלול להתקלקל במהירות ולא תדעו שקניתם אוכל מקולקל.

16/02/2019 | 17:40 | מאת: זינה

היי ניקיתי תחדר אמבטיה והשירותים המקום קטן והכל נמצא ביחד דוש אמבטחה כיור ושירותים שפכתי המון אקונומיקה בלי לשים לב שהחדר אתום וסגור לאחר כמה דק התחלתי להיחנק ולהשתעל יש לי שיעול כבג כבר כמה שעות וקשה לי לנשום האם זה משהו גרוע שמצריך מיון?

לקריאה נוספת והעמקה

ללכת למיון.

14/02/2019 | 21:23 | מאת: דרור

אנחנו בצבא עובדים בתוך מחסנים גדולים אשר גגותיהם והקירות כולם עשויים מאסבסט צמנט. (אסבסט גלי) בערך 5 אחוזים מהקירות או הגג רעועים או שבורים. לפעמים אנחנו מזיזים קיטבגים וחפצים בתוך המחסנים ונוצר מצב שכל המחסן כולו מוצף ענני אבק שאני נושמים במהלך העבודה. עבדנו ככה כבר יום יום במשך כמה חודשים כל יום מס' שעות. 1. האם יש סיכון בכך? 2. הבנתי שאסבסט צמנט לא מסוכן. האם זה נכון? 3. אם כן האם הוא 100 אחוז לא מזיק? 4.האם יכול להיות שהגגות ששבורים מעט מותירים שאריות אבק אסבסט במחסן וברגע שאנחנו מזיזים חפצים אנחנו מעלים עננים של אבק אסבסט? 5. או שזה שאסבסט צמנט זה אסבסט שמעורבב עם בטון זה תעודת ביטוח ואין מה לחשוש? מספרתי שיהיה נוח לענות. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שאלתך מתחלקת לשני חלקים. חלק האסבסט-צמנט וחלק האבק. הצבא מתיחס לנושא האסבסט ברצינות וממפה את כל המבנים שיש בהם אסבסט צמנט. המבנים שלכם גם כן נבדקו. אם הם לא הוגדרו פריכים ומתפוררים כנראה שהם לא מסוכנים. אם נראה לכם שיש התדרדרות במבנה, תפנו למפקד/לממונה הבטיחות/לבינוי ולהזמין בדיקה חוזרת. אסבסט צמנט מוגדר בטוח כל זמן שהוא לא מתפורר, מטפלים בו בעדיניות (לא קודחים, שוברים ושאר פעולות אלימות נגדו), צובעים אותו בצבע אקרילי שקוף בהתאם להנחיות לא צריכה להיות בעיה. אסבסט צמנט מתפורר איננו מוגדר ברמת סיכון גבוהה כי הסיבים משנים את המבנה שלהם בתוך הצמנט. אבק: יש אבק מזיק ויש אבק מטריד ואבק לא מזוהה. צריכות להיות הנחיות לתחזוקת ניקיון נאותה של המחסנים. ניקוי אבק בצורה בטוחה - לא לטאטא! לשאוב יבש או רטוב. יכול להיות שהאבק סתם אבק של החיים, ואולי אבק צמנט. בכל מקרה כנראה שהוא מטריד. להזכיר אבק צמנט לא מוגדר סיכון בריאותי גבוה. אך אין תעודת אחריות. לכן, אפשר לבדוק תהליכי ניקוי וניטור של האבק לוודא שאינו בעיתי.

13/02/2019 | 15:22 | מאת: יעל

אלצינו במעבדה עלה דיון בטיחותי בנושא משטפו עניים ותמיסת דיפוטרין, במעבדה שלנו עובדים עם Eudragit חומצה מתאקרילית, ורציתי לבדוק האם שימוש בתמיסת דיפוטרין יעיל יותר מאשר שטיפה עם מים זורמים במקרה של פגיעה בעניים?

החוק הישראלי והבינלאומי המחייב במדינת ישראל הוא שטיפה במים. בגליון הבטיחות לפי הידע והמומחיות של היצרן לחומר כתוב מים. כנראה שהטוב ביותר לחומר הנו מים.

11/02/2019 | 14:02 | מאת: מיכל

היום הכנסתי בטעות שלט קטן למכונת הכביסה. היו בו 2 סוללות קטנות ( איני יודעת את השם, כמו סוללות אצבע רק קטנות יותר). הפעלתי מכונה על 40 מעלות. כעבור כשעה לערך הבחנתי כי הכנסתי את השלט למכונה, פתחתי את המכונה והתחלתי לחפש את השלט במכונה. לא ראיתי שנזל ממנו משהו. השלט היה "כמו חדש". לאחר מיכן חברים הסבו את תשומת ליבי שבבטריות במים יכולים היו להיות מופרשים חומרים רעילים ( אני נגעתי בכביסה הרטובה, במים, בשלט וכו...). האם יכול להיות שהמים הכילו חומרים מסוכנים שיכולים היו לעשות נזק? ( אני לא שואלת בגללי, אני שואלת בגלל העובר- אני בסוף חודש שמיני). אציין כי כשמשכתי את השלט לא ראיתי חומר שנזל ממנו, מאידך, אולי החומר כבר הופרש במכונה ולא ראיתי. אודה לתשובתך, מעט לחוצה

את לא צריכה להיות לחוצה ממגע של הסוללות עם הבגדים. לא עבר חומר ולא יעבור חומר ואין שום קשר להריון או לא להריון. הסיכון הוא עצם הכנסת סולות למכונה שאם הסוללות היו פגומות היה יכול להוביל לאירוע בטיחותי מסוכן. רצוי להזהר מאוד בעתיד.

09/02/2019 | 14:47 | מאת: מישהי

שלום, במטבח מוסדי צריכים להשתמש בחומר חיטוי מיוחד עבור פירות וירקות. האם זה בסדר לשים ירקות לאחר קילוף בחומר החיטוי? האם יש בזה איזושהי בעיה או סכנה? או שצריך לשים בחיטוי רק לפני הקילוף? בכל מקרה, הכל עובר בסוף שטיפה במים.... תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

לא! יש לשטוף ולבצע חיטוי לפני קילוף. אסור לערבב בין מקולף ללא מקולף... ועוד הנחיות רבות המופיעות בחוק, בתקנים, ברשיון העסק, באישור משרד הבריאות למקום, אישור הרשות המקומית ועוד. ממש לא מספיק שטיפה במים! מסוכן ועלול לפגוע באוכלים.

14/02/2019 | 07:47 | מאת: מישהי

תודה. הבנתי שאסור לערבב מקולפים ולא מקולפים, ושאסור רק שטיפה במים לאחר קילוף וכו'. רק לשם הבהרה נוספת- אם כבר יש לי רק ירקות מקולפים (שלא עברו חיטוי לפני), האם זה בסדר לחטא אותם ככה או שזה בעייתי?

בהנחה שאתם עסק הפועל ברשיון, יש לכם את הנחיות הרשות המקומית ומשרד הבריאות ויש לפעול בהתאם להם.

היי שלום , אנחנו מתגוררים באיזור מרכזי , מוקפים בכבישים , ..קומה 1!!!!! ,40 מטר לבערך יש כביש ראשי סואן .ועוד 10 מטר מהצד השני יש גם כביש שגם בו יש תנועת מכוניות , כל בוקר אני מבחינה מעט בריח לא נעים בתוך הבית ( המזכיר ריח של זיהום אויר ) בתוך הבית וכשיצאתי לבחוץ הבנתי שהריח מבחוץ כנראה מהעומס תנועה .. , יש לציין שהשבת לא הרחתי את הריח ( הכבישים ריקים ) , אז אני מסיקה מסקנות שזה מהעשן מכוניות , האם יש סיכון לנו ולילדים מהריח בבית שחודר מבחוץ ? האם ריח הוא מדד לאויר מסוכן בביתנו? , תודה לך. אמא מודאגת.. !

לקריאה נוספת והעמקה
09/02/2019 | 08:43 | מאת: לירון

רק יש לציין שאני מריחה את הריח בבוקר מוקדם..בהמשך היום לא..

זיהום אוויר הוא מסוכן, בכל מקום, בבית וברחוב. בעיקר כל מי שגר בעיר חשוף לפליטות מזהמים. מה שניתן לעשות זה להקטין חשיפה. מתוך התיאור שלך וללא מדידות בפועל לא ניתן לתת תשובה מעבר לנאמר.

07/02/2019 | 00:45 | מאת: נאוה בן דב

לפני מספר חודשים קנינו כרית נוצות,הכרית מדיפה ריח מאד לא נעים (במשך חודשים) האם יתכן והריח הוא מפורמלין? זה מריח כמו פורמלין....ואני דואגת כי היום גיליתי שבני הקטן הוא זה שמשתמש בה כבר חודשים ( כאשר חשבתי שבעלי העביר אותה למחסן בגלל הריח ).

הכל יכול להיות, אבל ממש לא סביר שיהיה פורמלין בכרית נוצות. אין לזה שום תפקיד בכרית נוצות. כנראה אתם לא מזהים נכון את הריח... אם אתם חושבים שהכרית מכילה חומר מסוכן לא להמשיך לישון עליה וגם לא להוריד למחסן, אלא להשמיד אותה כדי שגם אחרים לא ישתמשו בה ויסתכנו, אם לא ניתן להחזיר לחנות.

לוילון אמבטיה יש עדיין ריח חזק למרות שעברו מספר שבועות מאז ששמנו אותו. האם זה יכול להיות פתלטים. קראתי באינטרנט שלפתלטים אין בכלל ריח. האם זה נכון?

לפטלאטים יש בהחלט ריח. זה לא אומר שבוילון יש פטלאטים. אולי כן אולי לא. לא ניתן לדעת בלי לבדוק בפועל במעבדה או אם רשום על גבי אריזת המוצר או המוצר. אם הריח לא נעים לכם אפשר לאוורר הוילון לשטוף אותו, אולי הריח יפחת או להחליף וילון או כל פתרון מתאים אחר.

05/02/2019 | 11:25 | מאת: נדב

שלום, אתמול השתמשתי באקונומיקה לשטיפת הרצפה בבית. לאחר השימוש שמתי לב כי פג תוקפה של האקונומיקה. האם יש איזשהו סכנה בכך? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

זו איננה שאלת בטיחות אלא איכות מוצר. אין היבט בטיחותי או בריאותי באקונומיקה פגת תוקף.

05/02/2019 | 20:55 | מאת: נדב

תודה

04/02/2019 | 19:25 | מאת: קרן

שלום, בעלי הוא האחראי על האמבטיה לפעוט (בן כמעט שנתיים), לאחרונה ראיתי שכשהילד יושב באמבטיה הוא נוהג למלא כוס ולשתות ממי האמבטיה שמלאים סבון. בעלי אומר שהוא עושה זאת כבר לפחות שנה ואין בכך נזק. אני יודעת שאין בעיה בלשתות מדי פעם מים עם סבון בטעות, אבל שתיה מכוונת בכל יום מדאיגה אותי. האם יכול להיות שנגרם לילד נזק? תודה רבה!

(ושמפו לתינוקות שגם הוא במים). שוב תודה!

התשובה הקצרה: קצת איכס, אבל אם טעים לו, אז לא נורא. התשובה הארוכה מדובר בסבון, לא משנה סבון ילדים או סבון מבוגרים. ההבדל בעיקר ברגישות של עור הקטנים ולכן חומרים עדינים יותר, עדין סבון. מרכיב עיקרי של סבון הוא מים, שאר המרכיבים הבסיסיים שבונים את הסבון הם שומנים ומלחים וקצת חומרי ריח. אז, לוקחים מספר גרמים של סבון, ומוהלים בכל כמות מי האמבטיה, כך שבעצם מדובר בכמות קטנטנה של חומרים, שאין בהם סיכון בריאותי ממשי, בכמויות כאלה. אם הילד לא אלרגי, וכנראה שלא, וטעים לו... והאבא משקיע בילד, והם נהנים מהמשחק, שיהנו.

04/02/2019 | 13:41 | מאת: שירן

שלום הרתחתי מים בסיר קלחת ושכחתי את הגז דולק כשעתיים וכשחזרתי הביתה היה ריח חזק של שרוף ושל פלסטיק חרוך (כנראה מהידית). יש לי תיניק בן חודש וכרגע יצאתי מהבית כי הריח היה חזק מאוד. שאלתי היא כמה זמן צריך לעבור עד שיהיה בטוח לחזור הביתה עם התינוק? האם אין בעיה לישון שם? תודה מראש

תאווררי קצת כדי שיהיה נעים. אפשר לחזור מיד.

31/01/2019 | 22:34 | מאת: חיים

היי ורש באיזה אמצעי משתמשים לאיתור הנ"ל?

זו שאלת מידע. לא ממש קשור לכאן. מאות אמצעים ותהליכי זיהוי שונים כתלות בחומר.

29/01/2019 | 10:14 | מאת: שני

שלום רב, בשבועיים האחרונים מתבצעות עבודות ריתוך בבית שצמוד אלינו, ממש 2-3 מטרים. בזמן העבודות היינו בבית עם תינוק. האם יש סכנה בקרינה גם כאשר לא רואים את הריתוך עצמו? יש חלונות וקירות גבס בין העבודות לבינינו והם לא אטומים, אבל לא ראינו ממש את האור, האם קרינת ה-uv עדיין יכולה להגיע לעיניים? בנוסף, האם אדי הריתוך מסוכנים גם בחלל פתוח? הם עובדים 2-3 מטרים מאיתנו אך אנחנו בתוך הבית וכמעט ולא הרחנו ריח חריג, אולמ פעמים ספורות ביותר. מה המרחק הבטוח מריתוך כשהוא נעשה בחוץ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בעצם ענית בעצמך על השאלות. קרינת UV היא כמו זו של השמש. אם לא נחשפים לה אין פגיעה. הקרינה לא קופצת דרך קירות וגם לא דרך חלונות. הריתוך מתבצע בחוץ לא במבנה, כך שהסיכוי לחשיפה נמוך. כמובן בלי מדידה לא ניתן לדעת מה החומרים ומה הכמויות באוויר ובמרחק של מספר מטרים בתוך מבנה. מתוך התיאור הסיכוי לאיזושהי חשיפה קטן מאוד עד אפסי. חשיפה של החיים.

24/01/2019 | 23:23 | מאת: לילך

שלום, כמה ימים מרגע שמתחילים בפינוי מבנה אסבסט גדול מול בנין מגורי- עלי לסגור את החלונות ולא להשתמש במזגן? האם מומלץ ללבוש מסיכה ביציאה מהבית ?

אין אפשרות לענות על שאלה כזו. תלוי במקום המגורים, ועוד משתנים רבים. ההנחיה על דרך התנהלות התושבים צריכה להגיע מהרשות המקומית המאשרת את הפינוי. מעבר לזה אין אפשרות להרחיב.

24/01/2019 | 23:06 | מאת: יערה

שלום וברכה..בעלי חולה בשפעת כמה ימים ואני משתדלת כמה שאפשר למנוע הדבקה מהילדים..השאלה שלי שאני מדיחה את הכלים שבעלי השתמש במדיח בפעולה שגרתית של 60 מעלות כמובן עם טבליית ניקוי האם הכלים מחוטים כראוי אחר כך ואפשר להשתמש בהם כרגיל?ובאופן כללי ראיתי כמה שאלות בפורום על הדחה במדיח האם באמת ניקוי במדיח עם טבלייה משמיד חיידקים?בתודה מראש ..יש לציין שאני מאד נהנת מהתשובות שלך

לקריאה נוספת והעמקה

הדרך המומלצת להוריד את והסיכוי להדבק בוירוס שפעת הוא כמובן חיסון ושמירה על היגיינה אישית. כמו שרוחצים ידיים כאשר באים במגע עם חולה, כך גם הכלים. שוטפים אותם ידנית או במדיח עם מים וסבון וזהו.

22/01/2019 | 13:05 | מאת: מירי

שלום ורד, אני בהריון מתקדם. היום בטעות ירדתי במעלית למכונים המופיעים מעלה. ברגע שירדתי מהמעלית זיהיתי את הכניסות והמכונים האמורים ותוך כמה דקות הסתובבתי ועזבתי את המקום. כמה זה נורא ומה היקף הפגיעה בעובר?

לקריאה נוספת והעמקה

נכנסת לחדרים בהם הציוד בזמן שהציוד פעל ובצעו צילומים וטיפולים לאנשים אחרים ???? הרי לא. אין מצב. אז למה שתהיה בעיה???

19/01/2019 | 23:17 | מאת: רחל

התשובה היתה לא מה לא על אף הריח להמשיך להשתמש בתנור זה לא מסוכן לילדים הקטנים שבבית אני מודה לכם על התשובה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

התשובה היתה שאפשר להמשיך להשתמש בתנור. בדרך כלל חימום נוסף ימיס את הפלסטיק, ואפשר לנקות לגמרי (בזהירות לא לקבל כוויה).

קניתי מספר כוסות מבקאליט של חברת Rice. הן גי עבות1 קשיחו וצבעוניות ואמורות להיות ״בטיחותיות״ ואני שותה איתן חם. מבקשת לדעת אם אכן זה בטיחותי במיוחד לילדים. תודה רבה.

זה שאומרים שמוצר עשוי בקאליט לא אומר שהשתיה החמה באה במגע עם הבאקליט. שימוש במוצרי בקאליט שאין עליהם ציפוי למניעה של מגע ישיר עם מזון חם לא מומלץ לא לילדים ולא למבוגרים.

הילד הקטן הכניס קוביה ליגו לתנור ואני הפעלתי התנור וזה נמס ועושה הרבה ריח ניקיתי אך עדיין יש פלסטיק שאי אפשר להוריד ה אם זה מסוכן להשתמש בתנור כשיש ריח תודה

לא

שלום ורד, אני בהריון. יש לי חשש שמעבר לקיר בו אנו שוהים (המבנה הוא מבנה עץ) מפעילים מכונת רנטגן (כנראה ניידת). אני נמצאת במרחק מטר מקיר העץ. האם נשקפת לי סכנה?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה שלא מבוססת על עובדות ונתונים.

המכונה קיימת. האם הסכנה היא רק בחשיפה ישירה לאיזור הבטן או שגם חשיפה לא ישירה נקראת חשיפה ועלולה להזיק? מזכירה שמדובר בקיר עץ ולא בטון.

מציעה שתדפדפי בתשובות האחרונות בנושא בו בקבוצה. קיר עץ או קיר בלוקים רגיל אין הבדל. בלי נתונים מלאים לא ניתן לענות.

12/01/2019 | 12:12 | מאת: דנה

שלום בימים האחרונים ישנן כתבות על כך שמועצה אזורית באר טוביה מזרימה מי קולחין לכיוון נחל לכיש דבר הגורם לזיהום חמור במים ושישנה סכנה לבריאות הציבור. היום טיילתי עם ילדיי באזור עד הלום ועמדנו ליד זרם מים שלאחר כשתי דקות הסתבר לי שאלו המים המוזרמים במי קולחין המגיעים מכיוון באר טוביה. שאלתי היא באם בשהיה ליד המים ישנה סכנה כלשהי? האם האויר ברבת המים מזוהם גם הוא? או שאין בעיה להיות בקרבת המים? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הסיכון העיקרי הנו בשתיה של המים או בחדירה שלהם למערכת הנשימה. שתיה כמובן אפשר להמנע. נשימה מהווה בעיה כאשר יש רוח או התזה של המים שעוברים לאוויר עם הגורמים הביולוגיים שעלולים לחדור לגוף. מדובר בחיידקים צואתיים ודומים. אז, רצוי להתרחק מספר מטרים מהמים ולא להיות לידם מעבר להכרחי. לזכור! לא כל מי שנחשף לגורם ביולוגי חולה. לכן, גם אם הייתם ליד המים ואתם מרגישים טוב (יקח מספר ימים לפי הדגירה של החיידק) הכל טוב. אם מישהו יתחיל עם כאבי בטן, שלשולים, הקאות, חום וסימפטומים נלווים לגשת מיד לקבלת טיפול רפואי.

12/01/2019 | 21:19 | מאת: דנה

תודה רבה לך על התשובה המפורטת. היינו במרחק של כמטר מהמים ולא היתה שום התזה לכיונינו וגם לא רוח. האם הסיכויים לזיהום קטנים?

נקווה. כאשר מדובר בגורמים ביולוגיים אי אפשר להגיד חד-משמעית, כי הדגירה של החיידקים לפעמים יותר זמן. אולי בכלל לא היה זיהום במים בזמן שהייתם ואז המצב הכי טוב. אם היה זיהום תלוי כמה זיהום היה, כי הדבקה תלויה בכמות הגורם המזהם, מצב המערכת החיסונית של הנחשפים ועוד גורמים. אם אתם מרגישים טוב כנראה שלא היתה חשיפה, אבל אין לנו מידע חד-משמעי מה היתה איכות המים כאשר הייתם שם, והייתם די קרובים.

13/01/2019 | 07:34 | מאת: דנה

האם גם כל מה שהיה עלינו צריך לעבור חיטוי? כמו הנעליים, תיק וכו?

כל הדיון היה בהנחה שבכלל יש חיידקים מזהמים במים, ובכלל נחשפתם. התנהגות חיידקים בגוף שונה, מקום גידול נוח להם. על בגדים ועל חפצים הם שורדים שניות עד מספר שעות וזהו. לכן, מאתמול עד היום כבר הם לא שם, בהנחה שבכלל היו.

13/01/2019 | 10:48 | מאת: דנה

תודה. הנושא מאוד מדאיג אותי ולכן שאלותיי רבות. האם במידה ועברו מספר ימים והכל היה תקין ניתן לומר שה"ארוע" עבר בשלום? או שישנה אפשרות גם לפגיעה כלשהי בעתיד? תודה מראש עח הסבלנות והתשובות

מערכת החיסונית חזקה יותר כאשר לא דואגים ולחוצים מדברים מיותרים. שוב - בהנחה שבכלל יש זיהום, ושהזיהום גבוה, והוא קפץ עליכם, מדובר בחיידקים ובוירוסים. כמו כל גורם מחלה זיהומית הם לא מתרבים ושורדים אלא בתוך גוף חי. או שהם גורמים למחלה לאחר תקופת דגירה, או שהגוף מחוסן נגדם. מה פתאום שתהיה בעיה בעתיד? כמו שפעת לדוגמא, נחשפת ללא חיסון, יש תקופת דגירה ואז מחלה. אם מחוסנים לא נדבקים או נדבקים קלות. זה לא נשאר בגוף. אז, תעבור תקופת הדגירה ואם כולכם בסדר אז כולכם בסדר. ונניח לרגע שמרגישים לא טוב הולכים בהקדם לקבל טיפול רפואי, וחוזרים להרגיש טוב לאחר מספר ימים.

11/01/2019 | 10:42 | מאת: מירי

איך אפשר להזמין תור לטוקסיקולוג לייעוץ בנושא חשיפה ממושכת לחומרים כימיים ותרופות. יש לי מיקרה מאוד לא שיגרתי.

רופא? חוקר? דרך מקום העבודה? באופן פרטי?

12/01/2019 | 14:57 | מאת: מירי

באופן פרטי. אני לא יודעת חוקר או רופא. זה מקרה פלילי. זה ממשיך יותר מחצי שנה כולל עכשיו. אני חושבת שאני צריכה לעשות בדיקות כדי להוכיח שזה באמת קורה, כדי שמשטרה תתערב ותפסיק את זה.

אפשר דרך רופא המשפחה שישלח לבדיקות דם ובדיקות כלליות. אם יש בעיה עם רופא משפחה אפשר דרך חדרי מיון. ו...בלי לדעת במה מדובר, ואם את חוששת מבעיה פלילית כדאי כבר לגשת למשטרה.

שלום אני בהריון חוששת שנחשפתי לחומר רדיואקטיבי. אין לי מושג מה שמי של החומר ורציתי לברר האם יש דרך לזהות פגיעה? האם יכולה להיגרם פגייה מבלי שהנפגע ירגיש? במידה וקיים חומר כזה מהו זמן הפירוק שלו ואיך אפשר לדעת בודאות? תודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

הלואי והיתה דרך לבדוק אם היתה חשיפה ואם יש פגיעה. מאחר שאין דרך, ההקפדה היא לא להחשף מעבר להכרחי.. תמיד יש חשיפה מקרינת רקע. אנחנו חיים בים של קרינה רדיואקטיבית. במידה. עם זה הגוף יודע להתמודד בדרך כלל. לא חושפים אישה בהריון לחומר רדיואקטיבי מעבר לקרינת הרקע והאוכל! אם זה בהמשך לחברה שלך שקבלה טיפול, היה הסבר שאת לא נחשפת לחומר, אלא לקרינה נלוות כמו רנטגן. נשים בהריון יכולות להחשף לקרינת רנטגן בצילומי שיניים ובגפיים. כמובן מגינים על אזור הבטן עם מגן עופרת.

תודה רבה על המענה! הפעם זה לא מהממופה. חוששת כיוון שאצלנו בעבודה יש אנשים שמתעסקים עם חומרים במעבדות. גם מד קרינה מייננת לא יאתר חשיפה?

מוזר.... במקומות בהם עובדים עם חומרים רדיואקטיביים יש ממונה קרינה שנותן/נותנת הדרכות לעובדים בגורמי הסיכון ודרכי ההתגוננות, הגבלת כניסה ושאר פעילויות. אם יש עבודה עם חומרים רדיואקטיביים בעלי פעילות גבוהה העובדים מקבלים דוזימטר למעקב חשיפה רציף. אין מצב שעובד נחשף לכמות מסוכנת של חומר רדיואקטיבי בלי שיהיה דיווח אירוע - זה פלילי. מניחה שאת לא עובדת עם החומרים, אז הסיכוי שתחשפי להם אפסי עד לא קיים. מד קרינה - מי שעובד עם חומרים שפולטים רמה מסוכנת מקבל דוזימטר. אם החומר חדר לגוף, לאחר שחדר, מד קרינה לא יתן מידע.

ואם בטעות הגיע חומר כזה לחדר שלר אמור להימצא בו מד קרינה יתן אינדיקציה?

את מתארת מצב לא אפשרי. במעבדות רגילות אין חומרים ברמת סיכון כזו. אם הייתם מעבדה שיש בה חומרים ברמת סיכון כזו כל אחד מכם היה מקבל הדרכה מתאימה ודוזימטר. אם היתה תאונה, או אתם חושבים שיש זיהום רדיואקטבי מחוץ למעבדה, היה כבר צריך להודיע לרשויות שיגיעו לבדוק ולטהר. לא שמים מוניטורים מחוץ לאזורים המוגדרים כאזורי חשיפה אפשריים רק כי מישהו חושש. כל דוזימטר נמצא בבקרה של הרשויות כולל רשויות בינלאומיות. מדובר בתהליך מאוד מבוקר שצריך לטפל בו ממונה הקרינה של המעבדה. ואני חוזרת, אם היתה תקלה יש להודיע מידית לרשויות.

שלום , בעלי השאיר את הגלגלת פיצה שהידית שלה מפלסטיק , ואני הפעלתי את התנור מראש ולא ידעתי שיש שם את הגלגלת , כשפתחתי ראיתי שהידית נמסה , האם יש סיכון להשתמש בתנור ? הגלגלת היתה בתוך התבנית ...איך אפשר לנקות את התנור שלא יהיה בו שום סיכון ונוכל להשתמש בו בבטחה ? תודה.

אם ההמסה היתה בתבנית אין שום בעיה בתנור. גם אם ההמסה היתה על משטח התנור אין בעיה. אפשר להשתמש בתנור לא צריך לנקות שום דבר. התבנית, תנקו וזהו.

להדגשה - אני מדבר על כלי פלסטיק שלא מיועד למיקרוגל. והשאלה האם הבעיה בפלסטיק כזה היא דוקא בחימום ולא בהפשרה? וההיגיון, כי בחימום נפלטים הכימיקלים מהפלסטיק למזון. ובהפשרה המזון ופלסטיק מגיעים רק לטמפרטורת החדר.

והשאלה לסיכום האם הפשרת מזון במיקרוגל (לטמרפטורת החדר) מותרת גם בכלי פלסטיק שלא מיועד למיקרו?

הכל תלוי בסוג הפלסטיק. יכול להיות שהפלסטיק תקין לגמרי מבחינת מגע במזון, רק בגלל חום המיקרו הוא מתרכך ומאבד צורה, והחברות לא רוצות תביעות כי הכלי התקלקל בחימום, ואז לא קשור בכלל למעבר חומרים.

תודה. השאלה אם יש בכלל סיכון, גם בכלי פלסטיק שכן יוצאים מהם כימיקלים בחימום. כי פה שזה רק הפשרה בטמפרטורת החדר אולי אין סיבה שיצאו כימיקלים?

אם הפלסטיק מאושר למזון, אין בעיה בהפשרה, מיקרוגל וכל שימוש סביר בכלי. ואם הפלסטיק מאושר למזון גם החומרים היוצאים, אם בכלל יוצאים, מאושרים למזון.

08/01/2019 | 12:45 | מאת: שולי

שלום אני בהריון.בעלי עובד במקום עם אסבסט. האם יש איזושהיא סכנה לעובר? אני מתכוונת האם הנל עובר במצעים? בכלי האוכל? או באיזושהיא צורה?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לענות על השאלה

08/01/2019 | 21:42 | מאת: שולי

מדוע?

חסרים הרבה מאוד נתונים כדי לענות על שאלה מעין זו.

09/01/2019 | 14:44 | מאת: שולי

אנסה לחדד... בעלי עובד כבוחן רכב במכון לבדיקת רכבים. בגג החיצוני של המכון ישנו אסבסט. אין לו מגע ישיר עם הנ"ל אבל הבנתי שבתנאים מסוימים הנ"ל מתפרק... האם יש סכנה ד"ר?

עדין אין מספיק נתונים, אך יכולה לתת התיחסות כללית. אסבסט לא מתפרק. הוא מינרל טבעי שנשאר בצורתו. רק סיבים יכולים להשתחרר. אם הגג עשוי באמת מאסבסט (לא אסבסט צמנט או דמוי אסבסט) והוא לא שלם, אלא שבור ומתפורר אז... יכול להיות שסיבי אסבסט ישתחררו עם ישנה רוח והתפוררות. אז, אפשר לנשום סיבים לריאות. רק בריאות עלולה להיות פגיעה שעלולה להוביל למחלות ריאה. הסיכון, אם בכלל, לעובדים שם. אין קשר להריון. הסיבים פוגעים, אם בכלל, במערכת הנשימה, אין להם שום השפעה על הריון או על מערכות אחרות בגוף כי הם לא חודרים מהריאות לזרם הדם.

12/01/2019 | 22:45 | מאת: שולי

אוקיי תודה רבה אני מבינה שאין סכנה לישון לידו ולהשתמש באותם מצעים וכו.

על סמך מה שתארת קודם, נכון

06/01/2019 | 21:02 | מאת: אבירן

שלום, תוך כדי נסיעה בכביש דו סיטרי, הגעתי למעבר חצייה שהראות בו לא ממש טובה ולכן האטתי ווידאתי שאין אף הולך רגל שעומד לחצות, הבעיה שכשהסתכלתי לכיוון המדרכה, עמד רכב ממרחק של כ-20 מטר ממני עם אורות בעצמה ממש מסנוורת שגם סנוורו אותי וגם הקשו עליי לראות, הבעיה היא שלא יכולתי להסיט את המבט כי הייתי חייב לראות שאין אף אחד שחוצה ולכן הבטתי "בכח", למרות הסנוור. לאחר 3-4 שניות, עברתי את מעבר החצייה. האם פנסי רכב חזקים ומסנוורים יכולים להזיק לראייה לאחר מספר שניות? תודה,

לא

05/01/2019 | 00:13 | מאת: לוי

שלום, הייתי אתמול במסעדה, ישבתי בשולחנות בחוץ, ליד כל שולחן היה מוצב מעין תנור חימום (לדעתי אינפרא אדום) שהגובה שלו היה די נמוך (בערך 1.8 מטר), כשהגעתי כדי להתיישב בשולחן ובקימה מהשולחן, התנור ממש היה בכיוון הפנים וניתן היה לחוש בחום הרב שיוצא ממנו, כמובן שמדובר רק על השניות המעטות עד שהתיישבתי או שהתרחקתי, האם זה יכול להזיק/לפגוע בעיניים? תודה רבה

אוסיף שהמרחק מהפנים למכשיר בשניות המעטות האלה היה קצר, אולי 15-20 ס"מ, בגלל שהשולחנות היו צמודים אחד לשני לא הייתה דרך לעבור במקום אחר. תודה

למה שתהיה בעיה? זה תנור. בדיוק כמו כל תנור ספירלות, תנורי חימום, מדורה, גחלים וכל השאר.

הם יש סכנה בריאותית בנסיעה אחרי טנדר שהאגזוז שלו פלט עשן אפור? מדובר בחשיפה חד פעמית שנמשכה כדקה . החלונות של האוטו היו פתוחים ורק לאחר כדקה בה התחלנו להריח ריח מסריח סגרנו את החלונות .

אלה החיים. חשיפה מזדמנת בדרך כלל אין איתה בעיה.

שלום, אחותי עברה בתחילת השבוע את הבדיקה... מתי היא מפסיקה להקרין? יום אחרי הבדיקה היא קיפלה לי את הכביסה הנקייה, האם יכול להיות שהכביסה עם קרינה (יכול להיות מצב שהקרינה עוברת לבגדים)?

סביר להניח שהצוות הרפואי הסביר לה את התהליך ומה יש לעשות. לא יודעת איזה חומר בדיוק קבלה, אך הם אינם מקרינים החוצה ולא מהווים בעיה מעבר לה. כל הסביבה שלנו מלאה בחומרים רדיואקטיביים - המשמעות הנה חומרים שאינם יציבים ומתפרקים. חלקם מהר חלקם לאט יותר. חלקם פולטים קרינה מסוכנת החוצה וחלקם לא. במקרה של הבדיקה המתוארת, החומר בפעילות נמוכה, מתפרק במהירות בגוף, עד מספר ימים. חלקיקי הפרוק הרדיואקטיבי לא יכולים לעבור את הגוף ונבלעים. אין שום סיכון לכביסה הנקיה שלך.

02/01/2019 | 20:07 | מאת: ליאן

היי , תודה על ההיענות בפורום הזה. יש לי שאלה, אני עובדת כמזכירה רפואית במוקד לרפואה דחופה בשעות הערב , האם יש מצב שחיידקים ווירוסים נדבקים לי לחלוק /לבגדים , ואני מעבירה לבני הבית את החיידקים האלה , יש לי תינוק בן 8 חודשים שהספיק כבר להיות עם וירוס וחום 3 פעמים ..והוא לא נמצא במעון אלא איתי בבית .

לקריאה נוספת והעמקה

מניחה שבמהלך ההכשרה דברו איתכם על הנושאים של היגיינה אישית והסיכונים בחשיפה לגורמים מזהמים בעבודה. בודאי שאת יכולה להעביר זיהומים הביתה אם את לא מקפידה על היגיינה אישית. זה הבגדים כמובן. לכן, יש חלוק לעבודה שלא לוקחים הביתה. ו... חשוב יותר, מה עם הטלפון שלך? את מחטאה אותו בסוף יום העבודה? התיק? הידיים? אלה מקורות זיהום משמעותיים.

01/01/2019 | 22:50 | מאת: דוד

שלום, סיר נירוסטה הושאר על האש בטעות ריק, ללא מים. הופיעו עליו כתמים, השריתי במים, חומץ וסבון ושמשתי בסקוטש עד שהכתמים כמעט ירדו, והפכו למאוד חלשים. אחרי הניקוי בישלתי בסיר ביצים - והופיעו בתחתית הסיר כתמים חדשים, וגם על הביצים הופיעו כתמים בצבע כתום. בנוסף, במים הופיעו פירורים בצבע חלודה. האם אפשר לאכול את הביצים? מה לעשות עם הסיר?

הופיעו עליו כתמים... ושפשפתי בסקוטש עד שהכתמים כמעט ירדו

לא יכולה לענות חד משמעית מאחר שאני לא יודעת איך הסיר נראה עכשיו וממה הוא עשוי בדיוק. נשרפו לי בימי לא מעט סירי נרוסטה. היו מצבים שקרצוף טוב אפשר המשך שימוש בהם. היו מצבים שלא ניתן היה להוריד את השכבה השרופה אז הסיר הלך למקום ששם סירים מסיימים את תפקידם. מעולם לא היה צבע חלודה או פרורים. לא אמורה להיות חלודה בנרוסטה, אלא אם הסיר לא עשוי בעצם מנרוסטה. בלי לדעת מה החומרים לא כדאי לאכול בשלב זה שום תבשיל מהסיר הזה.

01/01/2019 | 13:25 | מאת: לירון

האם קיימים תסמינים לזיהום אויר בבית ? אסביר את עצמי , אם אנחנו גרים באיזור מרכזי עם פוטנציאל לזיהום אויר לא טוב (אזור תעשיה ) גרים פה כבר 5 שנים , האם יש סימנים שאנחנו אמורים להרגיש לדוגמא סחרחורות , אסתמה ודלקות ריאות ? האם זה שאנחנו בריאים וכמעט לא חולים נותן אינדיקציה שזיהום האויר לא נכנס לביתנו ? בנוסף ברצוני לדעת מי מקיים בדיקות לאיכות האויר בבית ? לאן עלי לפנות , ? והאם הבדיקות זיהום אמינות או שחבל על הכסף . ?

לקריאה נוספת והעמקה

לא, אין תסמינים חד משמעיים. יכולים להיות הרבה תופעות לואי, ויכול להיות גם מצב זיהומי ללא שום תופעות לואי. זה שאתם בריאים זה מצוין, ושימשיך כך. כל בדיקה בתוך הבית היא באחריות בעל הבית. יש מעבדות מאושרות שיעשו בדיקות כאלה. מה תפיק מהבדיקות לא לגמרי ברור.

01/01/2019 | 09:54 | מאת: רוית

שלום וברכה תודה לך על הפורום המאד יפה ואיכותי.יש לי שאלה שהרבה זמן עוברת לי בראש שאוכלים בחוץ במסעדות ובבתי הקפה הכלים בין הסועדים אמורים לעבור ניקוי במדיח מוסדי.שאלתי היא נגיד וסועד לפניי היה עם מחלה זיהומית כלשהיא אין סיכון שיכול לדבק?כאו באופן כללי האם האמצעי ניקוי שהוא מדיח אמור לתת לך את הסכום ברמת סטרילחוץ והגיינה מספיק טובה?תודה רבה מראש..

לקריאה נוספת והעמקה

ברור שכל בתי האוכל, מסעדות, מלונות... דואגים לבצע שטיפת כלים בהתאם לכללים מוגדרים על ידי משרד הבריאות, של טמפרטורה, סוגי סבון, מספר שטיפות ועוד, כדי להבטיח חיטוי של הכלים בין סועד לסועד. אם הדבר לא היה מתבצע אלפים היו נעשים חולים מזיהומים כאלה. להבדיל בין נקי לבין חיטוי. הסכו"ם יכול להשאר עם אוכל עליו, עליו יהיה ללא חיידקים... הבעיות ברוב המקרים כאשר הכלים נקיים מטפל/ת בהם עובד/עובדת שלא מקפידים ואז הם מעבירים זיהום.

31/12/2018 | 11:54 | מאת: חנית

היי , האם יש סיכון בריאותי להשתמש בסירים עם ציפוי מונע הדבקות שהבעל השתמש בהם עם כלי מתכת וניתן גם לראות עליהם שריטות ? האם הם בטוחים לשימוש ? תודה.

לא צריכה להיות בעיה.

30/12/2018 | 12:17 | מאת: ורד

שלום ד"ר אניי שוקלת.לרכוש מכונית מהסוג הנל. בזמנו היו שמועות לגבי פליטה רדיואקטיבית ממכוניות שיוצרו ביפן לאחר אסון פוקושימה. יש לי תינוקת ואני מאוד חוששת. מה דעתך בעניין?

אין לי דעה בענין. הפורום עונה על שאלות ולא מביע דעה ולא נותן יעוץ. כפי שכתבת היו שמועות...

30/12/2018 | 22:44 | מאת: ורד

יש או אין קרינה?

אם היית קוראת את התשובה היית רואה שקבלת תשובה מלאה לשאלתך. אנחנו חיים בסביבה של קרינה רדיואקטיבית וחומרים ראדיואקטיביים. אין דבר כזה שאין. יש לך ולתינוקת ולכל אדם חומרים רדיואקטיביים בגוף מאוכל שאנחנו אוכלים, מים שאנחנו שותים, אוויר שאנחנו נושמים. אין מצב קיומי ללא חומרים רדיואקטיביים. כל זה נקרא קרינת רקע. כל זמן שהקרינה במכונית לא עברה את קרינת הרקע, היא עברה את המכס ונבדקה, אז את יכולה להניח שהיא תקינה. אם היתה קרינה מעל קרינת הרקע היא לא היתה נכסנת לארץ. זה שאנשים שלא מבינים מפיצים מיתוסים שקריים סתם כך, ללא שום בסיס, לא מהווה סיבה להאמין בהם.

28/12/2018 | 11:16 | מאת: אנונימי

שלום, אני סטודנטית לרפואה, השנה אנחנו מבצעים דיסקציות מדי שבוע בחדר בו לכל גופה קיים מנדף שעובר ביקורת פעם בשנה לפי הנאמר לנו. יש לי מספר שאלות: האם משקפי מגן וחלוק (שמשמש אותי לפחות פעמיים בשבוע למשך שלוש שעות ולא עבר כביסה מזה 5 חודשים) הם אמצעי מגן מספיק טובים? האם יש צורך גם במסיכת חצי פנים? בנוסף לחלוק יש לי סוודר גם איתו אני נכנסת באופן קבוע, אך מתחתיו אני לובשת בגדים יומיומיים. האם הפורמלין עלול לדבוק גם בבגדים האלה והם צריכים לעבור כביסה נפרדת? ומעיל או סוודר אחר שאני לובשת עליהם ביציאה מהדיסקציה? המון תודה!

מניחה שקבלתם הדרכת בטיחות לעבודה בתהליכי הסיקציה. זה נדרש כמובן עבור כל תהליך שיש בו סיכון חשיפה לחומרים מסוכנים כולל ובפרט פורמאלדהיד והתכונות המיוחדות שלו. עיקר ההגנה היא העבודה במנדף. חשוב מאוד לא לבצע שום עבודה מחוצה לו וגם לוודא עבודה נאותה במנדף (מניחה שקבלתם הדרכה בהתאמה). אם המנדף לא מגן עליכם, אז נדרשת אספקת אוויר לנשימה, מסכה חצי פנים לא תתן מענה מספיק. משקפים מיועדים רק למנוע חדירה לעין של חלקיקים והתזות של חומרים מסוכנים. החלוק... 5 חודשים בלי להחליף??? רצינית??? ברור שיש לכבס אותו בלי קשר לסוג תהליך העבודה. מתלכלך. לא יודעת מה המדיניות של כביסה של חלוק סטודנטים, אם במסגרת בית החולים או לבד בבית. אפשר לכבס אותו וגם את הסוודר וכל בגד אחר, מאחר שפורמאלדהיד, הכמויות הקטנות שאולי נספחו לבגדים, נמס במים ופריק בטבע ואין בעיה בכביסה משותפת. בהנחה שאין בעיה של חומרים אחרים וגורמים ביולוגיים אחרים. ושוב להדגיש - אתם צריכים לקבל הדרכה ותשובה על כל השאלות האלה ממחלקת הבטיחות של האוניברסיטה/בית הספר לרפואה המתאים.

26/12/2018 | 23:12 | מאת: רונית

שלום , אני נמצאת בבית חולים ציבורי גדול , הבת שלי כרגע במעבדת שינה , כשהסתכלתי מהחלון של החדר בו היא ישנה הבחנתי שיש מול החלון שלנו על גג של בניין מלא ארובות , ( ממש ממולנו ) האם יש סיכון כלשהו ? איזה חומר נפלט מהארובות האלה ולמה הוא משמש את הבתי חולים ? והאם אפשר להיות רגועים שזה לא מסכן אותנו ?

למה שבית החולים שתפקידו לדאוג לבריאות אנשים ירצה לפגוע בהם? כל הארובות נבנות בהתאם לדרישות ונבדקות באופן קבוע. הארובות משמשות לסילוק של חומרים מסוכנים מתהליכים שונים בבית החולים. סילוק החומרים בגובה מונע את החשיפה של האנשים לחומרים. לדוגמא: מעבדות בית החולים, מערך עיקור ציוד (סטריליזציה), מכבסה אם יש ועוד לפי בית החולים והפעילויות המתבצעות בו.

27/12/2018 | 11:55 | מאת: רונית

כי היו חריגות בבתי חולים ,לא מעט פעמים קראתי כתבות שהיו פליטות של חומרים שמסכנים את כולם לכן אני שואלת , ואגב החדר שלנו היה בגובה של הארובות ..האם עדיין תשובתך היא אותה התשובה ?

יש הרבה מדדים שיש לקחת בחשבון. כיווני רוח, גובה, החומרים שנפלטים... יכולות להיות תקלות. חשיפות מזדמנות אינן מהוות גורם סיכון משמעותי מלבד כותרות ורייטינג. נראה שאת לא מאמינה למערכת אז לא ניתן לשכנע אותך. מאחר שאין לי מושג מהו בית החולים, אין לי מה להוסיף.

שלום אני בהריון.היום פגשתי חברה שלא ראיתי שנים.שוחחנו בסמיכות זו לזו כרבע שעה היא גם נגעה בידי מספר פעמים במפגש. בדיעבד סיפרה שיום לפני הוזרק לה חומר רדיואקטיבי לשם בדיקת מיפוי עצמות ונזכרה שנאמר לה לא להתקרב לנשים בהריון וילדיל. אני בחששות כבדים מאז, כועסת עליה ועל עצמי ובעיקר פוחדת מהשלכות אפשריות על ההריון והעובר.

לקריאה נוספת והעמקה

אם זה לא מספיק גם הכלבים שלנו שיחקו יחד.אני נוגעת בכלב שלי כמה פעמים ביום.

תלוי מאוד בשלב ההריון. בכל מקרה כדאי שתגשי לרופא/ה המטפל/ת בך לבדיקה. רק כדי לוודא... הכלבים לא בעיה. אפשר להמשיך לשחק וללטף אותם.

מדוע הכלבים לא מהווים בעיה? אם היא הייתה צמודה לכלב שלה לאחר המיפוי אין סיכוי שהועבר לכלב שלי? תודה

לא כך עובדים הדברים. אם בכלל עבר חומר במגע, מדובר בכמות אפסית. הסיכון העיקרי הוא קרינה מייננת הנלוות לחומר הרדיואקטיבי, לדוגמא קרינת רנטגן. היא מסוכנת הרבה יותר. הקרינה שיצאה מהחברה נקלטה בגוף החי, שלך, של העובר, של הכלב. הקרינה יוצרת את הנזק שלה (סכנה של נזקים ב DNA שעלולים להוביל למחלות קשות כולל סרטן) בגוף שהיא פוגעת בו. הקרינה נבלעה בגוף. היא לא ממשיכה הלאה. אז אם הכלב נחשף לקרינה, היתה לו אולי פגיעה ב DNA כלבי. הגוף בדרך כלל מתקן את הפגיעות. אבל אין מעבר מגוף לגוף. אצל העובר הסיכון של פגיעה ב DNA משמעותית יותר בגלל חלוקת תאים מואצת. לכן נמנעים ככל האפשר מצילומי רנטגן של אזור הבטן בהריון. לכן, אפשר ללטף את הכלב.

תודה ד"ר! מה לגבי צילומי רנטגן בהריון שאינם ישירות על הבטן? למשל שיניים. לגבי ההיתקלות עם הממופת עצמות, מה אני אמורה לעשות? לשאול כל בנאדם אם הוא עשה? לא להתקרב?

בהחלט עושים צילומי שיניים ידיים ורגליים במהלך הריון. עושים זאת לאחר שכיסוי היטב את כל אזור הבטן. בחשיפה חיצונית - הפגיעה מהקרינה רק במקום ההקרנה. אז אם צילום שיניים הקרינה רק באזור הפה לא מגיע לבטן,ולכן גם לא לעובר. כאשר זה בבליעה, כמו אצל החברה, החומר מגיע לכל הגוף עם זרם הדם. בדרך כלל אנשים מקפידים להזהר ולהגיד לאחרים שהם בטיפול. כמו שאמרתי קודם, מדובר בכמות קטנה. נכון שבהריון שמעדיפים גם להמנע ממנה, אך אלה החיים. דבר נוסף שעשוי לעזור במקרה זה הוא מרחק. קרינה דועכת (קטנה) כתלות במרחק. אז, כן, להיות קצת לא חברתיים, לא להתחבק ולא להיות צמודה למי שעבר טיפול בחומר רדיואקטיבי לפי הזמנים שהוגדרו על ידי הרופאים שיש לשמור מרחק. אדגיש שוב. לא כל חשיפה פוגעת. הסיכוי הוא לא אפס לכן עדיף להזהר ולא להצטער.

שלום אני בהריון שבוע 24. נוסעת מידי יום לעבוגה ןעןברת בכביש 6 שם כמעט כל יום מבצעים הדברה כנראה לעשבים אין לי מושכ באיזה חומר משתמשמם אבל האם יש כאן חשיפה מסוכנת. לציין שאני עוברת עם אוטו עם חלונות סגורים ומזגן. האם יש חשש? להפסיק לנסוע בדרך הזו?

הבדל מהותי בחומרים ובמנגנוני הדברה בן הדברת עשביה לבן הדברת חרקים, ואנחנו לא צמחים. ביצעו הדברה יומית בחורף קצת תמוה. את בתוך האוטו סגור למה שהחומרים יקפצו מהשטח לתוך האוטו? כאשר את בחנות ליד בקבוקי חומרים, החומרים קופצים מהבקבוק אליך?? אם החומרים לא במגע אין פגיעה, החלטה על דרך הפעולה שלך בלבד.

19/12/2018 | 20:56 | מאת: מודאגת

שלום כמה קרינה יש בטיסה לקפרסין? והאם זה מסכן ילד בן 3. האם ילדים יותר פגיעים לקרינה של הטיסה? זה עלול לגרום לו לנזק עתידי כלשהו? כי כל פעם שאני שוקלת חופשה בחו"ל זה צץ מחדש ולא מצליחה להגיע לתשובות תודה

הכמות המדויקת של קרינה משתנה מטיסה לטיסה, בהתאם לתנאי מזג האוויר, תקופת השנה, גובה הטיסה, מסלול הטיסה ומשתנים רבים נוספים. מאחר שטיסה היא בגובה יש מעט חשיפה יותר לקרינה מאשר על הקרקע. מאחר שהטיסה קצרה, הכמות לא אמורה להיות גבוהה מאוד. בכל חשיפה לקרינה מייננת יש סיכון. לילדים יותר מאשר למבוגרים כי הם גדלים ולכן יש להם חלוקת תאים גבוהה יותר שמהווה בעיה בחשיפה לקרינה מייננת. מחלות הנגרמות מחשיפה לקרינה מייננת אינן באות לידי ביטוי מידי (אלא במצב של מחלת קרינה - חשיפה לכמות גדולה מאוד בזמן קצר וזה לא קורה בטיסה גם לא ארוכה). אם בכלל, הסיכון הוא לטווח הארוך.

שלום..אתמול כשבישלתי לילדים הבחנתי שהמים לא שקופים לגמרי ..מעט בגוון כתום..החשש שלי הוא שלפני כן לא שמתי לב וכן השתמשתי במים לתבשיל..לאחר מכן נודע לי מבעלי שגיחון ביצעו איזה עבודה במים ....האם יש סיכון כלשהו שאכלנו מהמזון ? אם היתה פגיעה כלשהי איזה תסמינים היינו אמורים להרגיש ?

כאשר יש בעיה באיכות המים, הגיחון מודיעה לאזרחים. מאחר שהמים נמצאו תקינים אין מניעה להשתמש בהם.

שמתי בכיור חומר בשם אינסטלטור ושאפתי בטעות במשך כ 10 שניות את האדים החזקים שעלו משם. מאז מערכת העיכול שלי בפעילות יתר ויש לי תחושה כללית לא טובה. האם יש משהו ששווה לבדוק או שלהערכתך זה יחלוף מעצמו?

10 שניות? ואוו, לא זזת מידית כאשר התחלת לנשום את אדי החומרים שיצאו מהכיור? יכול להיות שזה מהחומר ויכול להיות מסיבות אחרות. לא מרגישים טוב, ניגשים לרופא או למיון לא מחכים.

18/12/2018 | 11:15 | מאת: א

שלום, רציתי לדעת, האם כרית לילדים המכילה סיבי קרבון היא בטוחה או מסוכנת ? תודה רבה

ובכריות למבוגרים לא מפריע לך? אז מה אם יש סיבי פחמן? למה שיהיה יותר בעיתי מסיבים שונים מהם מיצרים כריות. חומר חזק וטוב כדי ליצר כרית איכותית.

18/12/2018 | 10:07 | מאת: מולי

אתמול שהלכתי ברחוב מישהו כיוון לעין שלי לייזר ירוק לכמה שניות והסתנוורתי. השאלה אם הלייזר יכול לפגוע בשדה הראייה? והאם יכול לעשות נזק בלתי הפיך?

1. היית צריכה ללכת למשטרה ולדווח. עדין חשוב לבצע דיווח. 2. לגשת לחדר מיון ולהבדק!!. יכול להיות שרק סנוור, ויכול להיות פגיעה ברשתית ובראיה. רק בדיקה של רופא עיניים תוכל לתת תשובה.

18/12/2018 | 10:30 | מאת: מולי

הלכתי לרופא רגיל אתמול הוא בדק לי את העין עם מכשיר שבודק את האוזניים ואמר לי שהוא לא רואה פגיעה ברשתית. השאלה אם אפשר להסתמך על המילה של רופא רגיל?

את רצינית? הלכת לרופא והוא אמר לך את חוות דעתו לאחר שראה אותך, ואת שואלת כאן בלי להגיד אפילו? הוא הרופא, הוא ראה אותך, הוא יודע. יש לך ספק, תעשי מה שטוב לך. ו... הלכת למשטרה להגיש תלונה?

17/12/2018 | 14:01 | מאת: ד

שלום, אני לא בטוחה שזה הפורום המתאים. יש לי שאלה בקשר לתרופה היפרקס, שפועלת כתוצאה מייצור פורמלדהיד. האם תרופה כזו בטוחה? תודה. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Hiprex#section=Top

לקריאה נוספת והעמקה

הפורום לא עוסק בתרופות. חשוב להתיעץ עם הרופא או הרוקח בהקשר לתרופה זו או תרופה חלופית. בכל זאת ארצה להתיחס באופן כללי לשאלתך. כל תרופה יש לה תופעות לואי או חומרים שנוצרים או נלווים שיש בהם מידה מסויימת של פגיעה או אפילו במקרים מסויימים חשיפה גבוהה לחומרים מסוכנים (לדוגמא טיפולים כימותרפיים). יש לשקול התועלת מול הפגיעה הקטנה אם בכלל. במקרה הספציפי הזה באי לקיחה של התרופה. האם זו התרופה שתעזור לעומת מצב של זיהום שלא עובר ועלול להוביל לפגיעה בריאותית משמעותית יותר.