פורום בטיחות גהות ואיכות

2944 הודעות
2020 תשובות מומחה

מנהל פורום בטיחות גהות ואיכות

16/04/2019 | 18:26 | מאת: רועי

שלום בחדר האבטיה שלי מצאתי מכשיר חשמלי שהסוללות שלו נוזלות לגמרי.. ככה שלפחות שנה אני מתקלח בחדר סגור עם אדים והסוללות הנוזלות.. בחודשים האחרונים יש לי הרבה תסמינים גופניים ללא חוקיות ברורה.. כמה מסוכנת ויכולה להיות קשורה החשיפה לסוללות? והאם יש דרך לבדוק את זה בגוף? (זכור לי כמה פעמים שיצאתי אחרי מקלחת עם קוצר נשימה)

לקריאה נוספת והעמקה

אין קשר. אם אתה חש לא טוב לאחר מקלחת מומלץ לגשת לבדיקה רפואית.

16/04/2019 | 07:47 | מאת: נ

ד"ר קויפמן שלום, בסמוך למגורינו מרחק 30 מטר, מפנים כ-5000 מטר של גגות אסבסט במשך מספר ימים. קיבלנו הוראה לסגור חלונות ומזגנים. האם מעבר לחלונות הזכוכית עלינו לסגור/להוריד תריסים חשמליים או שהדבר רק יגרום לאבק להידבק לתריס ולהשאר במנגנון כאשר נרים את התריסים? תודה,

יש לפעול בהתאם להנחיות. יכולות להיות סיבות מקצועיות שונות למה הנחיות היו לחלונות ולא לתריסים. מזגנים זה ברור. ההנחיות מניחה ניתנו על ידי הרשות המקומית שמכירים את המקום ואת הבתים שנדרשו לפעול בהתאם להנחיות.

הילדה בדקה אם יש ריח של דבק מגי מהתיק שלה והריחה מקרוב. מקרוב היה ריח חזק של דבק מגע. אחר כך נסענו עם התיק באוטו כ 10 דקות. האם משך זמן זה של ברחה והרחה מקרוב יכולים לסכן ילדה בת 6?תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

למה לילדה קטנה יש בכלל דבק מגע בתיק? ולמה ילדה קטנה פותחת לבד דבק ועוד מריחה אותו? ילדים קטנים לא צריכים להתעסק עם דבק מגע בשום זמן. חומר מסוכן למגע בעין עד אובדן ראיה ועוד סיכונים אם יכנס לפה ובנשימה. יש להבדיל בנשימה בין חשיפה אקוטית - לזמן קצר וחשיפה כרונית מצטברת עם החיים לטווח ארוך. לטווח קצר - יכולות להיות תופעות של כאב ראש, סחרחורת, הקאות, אבדן הכרה ועוד, כתלות בכמות שנשמה. אם היא מרגישה טוב כנראה שלא נשמה הרבה. עדין לשים לב לפחות 24 שעות שלא מפתחת אי נוחות גופנית מאוחרת. אם כן לפנות מידי לקבלת טיפול רפואי. למה לא לקחת לה את הדבק? למה נשאר בתיק? למה עדין אצל הילדה? במיוחד אם היה ריח גם כאשר הדבק היה בתיק סגור.

15/04/2019 | 19:11 | מאת: כרמל

שלום עליי לעבור את הבדיקה הנל.יש לי תינוק בבית. האם הוא יהיה בסכנה? האם אפשר להתקרב אליו עם המכשיר?

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקה שלא בעיתית לך ולא בעיתית לתינוק או לכל אדם אחר. זו בדיקת א.ק.ג ארוכה, זה הכל. רק להזהר עם התינוק שלא ימשוך את החיבורים וינתק את המדידה ואז הבדיקה לא תהיה כנדרש.

14/04/2019 | 13:26 | מאת: דנה

שלום אני גרה בבניין של כ23 שנה בקומה השלישית. שני ילדיי ישנים בחדר הממ"ד. לפני כ4 שנים עשיתי בדיקה באמצעות גלאי. הגלאי ישב בחדר למשך שלושה חודשים בתקופת החורף. תוצאות הבדיקה היו 149 בקרל. לאחר מכן עשיתי בדיקה חוזרת בקיץ (לא זוכרת מדוע) דרך חברה אחרת ובה התוצאות היו "פחות מ15" שאלתי היא מדוע ההבדל הגדול בין התשובות? והאם גם תוצאה של 150 היא בסדר? אני יודעת שהרף הוא עד 200. האם עליי לחשןש מכל אבק שנראה בחדר? אני דואגת לאוורר על בסיס קבוע ולשאוב כל שבוע. האם תקין להלין ילדים בחדר?

לקריאה נוספת והעמקה

בהנחה שהתוצאות המדווחות מדוייקות, ההבדלים לא ברורים. ולא בוצעה בדיקה בחדרים נוספים? לא צריך להיות הבדל כזה. בחורף יכול להיות מעט נמוך יותר, לא סדר גודל גדול יותר. אוורר זו הדרך הטובה והמומלצת על ידי משרד הבריאות כדי להמנע מהצטברות של גז ראדון בבית. ראדון הוא גז אין שום קשר לאבק. מבחינת הראדון יכול להיות כמה אבק שאת רוצה בבית ובחדר. ואין הגבלה על שינה בממ"ד.

15/04/2019 | 11:23 | מאת: דנה

תודה רבה. אבדוק את הנושא. אם אפשר שאלה נוספת. קניתי לילדיי כריות לשינה מחנות שנמצאת בקניון בקומת מרתף. במידה ויש באויר בקניון ראדון, והמקום איננו מאוורר, האם ייתכן שהכריות ספגו מהגז? האם כביסה וייבוש צספיקה כדי לאוורר את הכרית ו"לנקות" אותה מהחומר במידה והיה?

זה שמדובר במרתף לא אומר אוטומטית ראדון. יש אזורי קרקע ראדון ויש אזורים שגם במרתפים עמוקים אין ראדון כי הראדון לא נמצא שם באדמה. להזכיר, ראדון הוא גז. הוא לא מצטבר בתוך בגדים, כריות... הוא שואף החוצה. אין שום ראדון בתוך הכריות. אם את ממש לחוצה, תשימי הכריות לאוורר לכמה דקות בחוץ.

מה הדרך הנכונה לזרוק תרסיס ריק של קוטלי חרקים /גוקים ? השלחה לפח רגיל בסדר? או יש מקום מיוחד לאיסוף אריזות כאלו?

בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה ניתן להשליך את מכל התרסיס לפח אשפה רגיל. אין איסוף אריזות של תרסיסי חומרי הדברה ביתיים מאחר ומוגדרים ברמת סיכון נמוכה.

12/04/2019 | 10:11 | מאת: רן

שלום, הגעתי לשער כניסה לחברה, השער להולכי הרגל לא היה פעיל ולכן הגעתי לשער לרכבים ושוחחתי עם השומר שהיה בביתן בצד השער, אחרי זה הבחנתי בעין של השער חשמלי (שמוודאת שאין רכב עובר כשהשער פתוח), האם יש איזשהו סיכון לעין או לראיה? כמובן שהעין של השער בגובה של אולי חצי מטר אך הסתכלתי לכיוונה. תודה

לא מהווה בעיה

תודה על המענה, האם לא מסוכן בגלל שהאור שהגלאי משתמש בו בלתי נראה או מסיבה אחרת? יש לציין שעמדתי במרכז השער כששוחחתי אתו, מרחק של כ-3-4 מטר ממנו, והחיישן של השער ממש מתחת לביתן של השומר. תודה

שאלת וקבלת כבר תשובה.

11/04/2019 | 13:51 | מאת: דנה

שלום. יש לי במרפסת מתלים של כבעסה ובזמן האחרון נהיתה לי בעיית יונים קשה. היונים מטיילות לי על מעקה המרפסת והיום גם ראיתי אותן על המתלה. האם הן מעבירות מחלות בעצם שהותן קרוב לביתי והאם החפצים הנמצאים במרפסת, במיוחד הבגדים, מזדהמים? תודה

בודאי שיונים מעבירות מחלות. כל בעלי חיים בסביבתנו יכולים להעביר מחלות, כלבים, חתולים... עיקר הסיכון הנו מההפרשות שלהן, לא עצם נוכחותן. גורמים ביולוגיים לא שורדים לנצח באוויר הפתוח, ובודאי לא בסביבה של שמש ושל לחות. כמובן את יכולה להזמין מרחיק יונים עם רשיון להרחיק אותן, או להשתמש בשיטות אחרות מאושרות.

11/04/2019 | 21:28 | מאת: דנה

תודה רבה על התשובה המהירה. האם הפרשת יונים תמיד נראת לעין? אני שואלת כי אני מרבה לתלות כביסה במרפסת וחוששת מזיהום/חיידקים שיכולים להמצא על הבגדים בגלל היונים. האם מדובר רק בלשלשת?

כן, תמיד רואים לשלשת אבל... כאשר הלשלשת מתיבשת היא משחררת חלקיקים שעפים ברוח, כמו אבק, שנשימה שלהם עלולה להוביל לבעיות שונות אז... צריך לנקות...

ואם מנקים... להקפיד על כפפות, הגנה על הנשימה (מסכה כמו של מנתחים, גם מתאימה), לכסות השער) ואח"כ להתקלח.

10/04/2019 | 16:42 | מאת: שני

שלום, נשברה לנו נורת uv של מכשיר סינון מים תמי 4 בתוך הקופסא והתינוק שלי החזיק אותה שבורה ואחכ גם נגע בכל התכולה של הקופסא (עד שהבנתי שהחומר יכול להתפזר). יש לך היכרות עם הנורות האלו? האם הן גם מכילות כספית או גז רעיל?

לקריאה נוספת והעמקה
10/04/2019 | 19:27 | מאת: שני

רציתי להוסיף שבימים האחרונים היינו בבית כשהנורה הייתה שבורה בתוך הקופסא(הלא אטומה), האם זה אומר כי אדי כספית התאדו לבית בזמן הזה במידה והנורה מכילה כספית?

בסיכוי סביר שהמנורה שלכם מכילה כספית. הרוב המכריע של המנורות עם כספית. יש מנורות ללא כספית, שהן יקרות יותר ו... מכילות מתכות מסוכנות ורעילות גם כן. אם רוצים UV אין ברירה. לגבי הגז... אדים ועוד התפזרו בשניה שהמנורה נשברה. מדובר בכמות אפסית, פחות מהכמות שיש באוויר באופן רגיל. ואולי כמות קטנטנה מהכמות הקטנטנה של הכספית שיש במנורה התנדף, פחות מהכמות שאתם אוכלים באופן רגיל. לא ברור איך מנורה נשברת? למה תינוק מחזיק מנורה ועוד שבורה ביד, בלי קשר לחומרים, זכוכיות שבורות ותינוק? ולמה טכנאי לא מחליף?

10/04/2019 | 22:19 | מאת: שני

הם נותנים לך להחליף לבד. נשברה בתוך הקרטון שלה וכשפתחתי אותו הפעוט ניגש להרים אותה, בשניה שראיתי שהיא שבורה לקחתי לו אותה. תאונות קורות.. העניין הוא שכשהתקשרנו לתמי 4 לברר על כספית או חומרים מסוכנים אחרים (והסברנו שהתינוק שלנו נגע והכניס את היד לפה) הם ביררו והחזירו תשובה שאין חומרים מסוכנים בנורה. זה הגיוני?

אין דבר כזה מנורת UV ללא חומר מסוכן בתוכה. אבל! הכמות מאוד מאוד קטנה. כך שגם אם נוגעים מדובר בכמות קטנטנה. אם מישהו נחשף לחומר זו כמות אפסית לעומת החומרים שנחשפים אליהם במהלך יום בחיים. השמירה על התינוק באחריותך ולא באחריות החברה. גם אם מישהו מכם היה מכניס את החומר לפה אין מה לעשות לאחר שהחומר נכנס לגוף. ושוב, מדובר בכמות קטנה ביותר. הסיכון הגדול יותר שהתינוק היה נחתך או מכניס זכוכית לפה. תינוק לא מסתובב ליד או נוגע בדברים מסוכנים כאלה, גם לא במנורה שלמה.

האם לייזר של קורא ברקודים שיש בסופרים (בקופות) יכול לעשות כוויה ברשתית אם הוא פוגע בעין?

לקריאה נוספת והעמקה

בכל חשיפה ללייזר עלולה להיות פגיעה. גם לייזר חלש הוא עדין לייזר. לייזר קורא ברקוד בסופר העוצמה שלו נמוכה ביותר, צריך לתקוע את הראש על הזכוכית או את הקורא לתוך העין למשך זמן ללא תזוזה בכלל של העין כדי שיקרה משהו. בעבודה רגילה לא אמור להיות פגיעה ואין דיווחים על פגיעות מסוג זה.

בעבודה על קופה כאשר לפעמים זה פוגע בעיניים הלייזר האם זה יכול לעשות כוויה ברשתית?

השאלה נשאלה וקבלת תשובה. אין צורך לחזור על שאלות התשובה לא משתנה.

08/04/2019 | 18:15 | מאת: דורון

שלום, היום ביקרתי במפעל למשך כשלוש שעות בחדרי מכונות, משאבות וקיטור, היו לי אוזניות מגן עם קשת לעורף (שמאפשרות לחבוש קסדה), העניין הוא שלא שמתי לב שיש רצועה שאמורים למתוח על גבי הראש שתחזיק את האוזניות במקומן, במהלך הסיור הרגשתי רעש חזק, לפעמים יותר, לפעמים פחות תלוי בחדר, הידקתי קצת את האוזניות והמשכתי הלאה, בסיום השהייה הבנתי שבגלל שלא הדקתי את הרצועה העליונה, היה מרווח ממש של אצבע בין האוזניה לאחורי האוזן, כלומר הייתי חשוף לרעש. מה ההשלכות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא טוב. אין לך נתונים לגבי עוצמת הרעש לה נחשפת. העוצמה בחדרי מכונות משמעותית. הפגיעה בשמיעה הנה מצטברת ובלתי הפיכה. אז אולי לא תרגיש הבדל משמעותי היום-מחר. אבל תהיה לך ירידה בשמיעה עם החיים אם לא תקפיד על שימוש נכון והנחתה מתאימה של רמת הרעש לה אתה נחשף בתעסוקה. ולא אין דרך לבדוק את הנזק מהחשיפה היום, אלא רק נזק מצטבר. במקרה של חשיפה לרעש מעל רמה של 115 דציבל יכולה להיות פגיעה מידית בשמיעה - תאונת עבודה.

תודה, כמה זמן רצוי לתת לאוזניים "לנוח" מרעש? אם יש לי אירוע משפחתי היום, האם יש סיכון מוגבר בגלל אתמול? תודה

אין דבר כזה כמה זמן לתת לאזניים לנוח. חשיפה לרעש הנה פגיעה מצטברת. אז על הפגיעה בעבודה תוסיף פגיעה באירוע, ואז מופע מוסיקה ולשמוע מוסיקה בעוצמה בסלולרי... (ראית את האזהרה מעוצמה גבוהה?). למה לדעתך יש חוק המגביל את עוצמת המוסיקה באירועים? הפגיעה בלתי הפיכה. את הפגיעה לא מרגישים מיד. לאט לאט מצטבר הנזק עד שיום אחד לא שומעים טוב. ההמתנה בין חשיפה לחשיפה כך שהפגיעה הנלוות תרד, אך לא תעלם.

היי, אני הייתי בשירותים ויש לי סבון אסלה עליו. אני הסתכלתי על איבר מיני(גבר) והתחלתי לראות את הצבעים של הסבון של האסלה על איבר מיני משום מה. אני מיד נכנסתי למקלחת וקרצפתי את כל האזורים שנגוע בסבון אסלה עם סבון ועם מים, עכשיו אני מרגיש סוג של שריפה באזוריים אלה ואדמומיות. בנוסף לכך נכנס לי גם לתוך האיבר מין עצמו. מה אוכל לעשות? זה די שורף והסבון אסלה זה חומר רעיל. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לך לרופא

05/04/2019 | 15:25 | מאת: קרן

שלום, בתאריך 7/02/17 נתת תשובה לשאלת בטיחות של תבניות אפייה מסיליקון והוספת שיש הנחיית משרד הבריאות מאשרת בטיחות תבניות הנ"ל לבריואתנו. האם תוכלי להפנות לאותה הנחיה?

התשובה לא התיחסה לתבניות סיליקון

03/04/2019 | 11:40 | מאת: מירב

שלום דר ורד האם יש בעיה בהכנת דייסה עם מים רותחים ישירות בבקבוק? הפחד הוא מחומרים שישתחררו בפלסטיק בעקבות המים הרותחים. תודה

אין תשובה גורפת כן או לא. יש בקבוקים שאפשר יש בקבוקים שאי אפשר. ברוב המכריע של המקרים זו בכלל לא בעיה של שחרור חומרים אלא איכות הבקבוק והעמידות שלו בחום. לבדוק מה ההנחיות של יצרן הבקבוק לדרך השימוש בו.

02/04/2019 | 23:11 | מאת: דנה

שלום, אבי התקין חיישן לאיתור דליפת גז ביתי. החיישן הותקן באיזור המטבח. שאלתי היא האם ישנה סכנה כלשהי מהמכשיר? קרינה/ חומר כשלהו שהמכשיר מכיל ואינו בריא? תודה

את רצינית?! קרינה?! רק לוודא שהוא מחובר תקין שיתריע במקרה של דליפה שאז מסוכן ביותר לבית ולדייריו.

כל הצנרת בביתי הוחלפה אבל הצנרת מחוץ לבית עד לשעון והברז המרכזי לא הוחלפה הצינור שצמוד לשעון מלא מלא חלודה המים קשים ולאננעימים צורבים מאוד וגורמים להרגשת עקיצות כמו מדוזה זה קשרו לצנרת האים זה מסוכן לבריאות הצנרת פלדה בת 70 שנה ומה עלי לעשות

תאור מוזר של תופעות שלא אמורות להיות מחלודה, אפשר לעשות הרבה דברים, כמו לשאול שכנים אם יש להם בעיה דומה עם המים, לבדוק את איכות המים מול הרשות המקומית, ללכת לבדיקה רפואית אולי בכלל לא בעית מים, להחליף צנרת או כל פתרון שיראה לכם.

02/04/2019 | 08:16 | מאת: אננה

שלום רב,לפני כ5 ימים ניקיתי את כל מדפי המקרר עם אקונומיקה של סנו ז'יאבל..כל הניקיון לקחתי לי כשעה בערך.החלון של המירפסת שירות שצמוד לכיור המטבח היה פתוח..מאתמול בערב מרגישה קשיי נשימה,מפחדת שאולי נהיה לי דלקת ראיות או משהו בעקבות חשיפה ממושכת לאקונומיקה..האם החשיפה הממושכת יכולה לגרום לדלקת ראיות?מה אני צריכה לעשות על מנת לבדוק למה יש לי קשיי נשימה? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

אדי אקונומיקה עלולים לפגוע במערכת הנשימה. הפגיעה לא בהכרח תהיה מידית. יכול לקחת כמה שעות עד שמרגישים באי נוחות. הדרך היחידה היא לגשת לרופא/ה שיבצעו את הבדיקות הנדרשות לקבוע אם יש לך בעיה זיהומית או פגיעה מאדי חומרים מסוכנים או בעיה אחרת.

אשמח לקבל עזרה בשני הנושאים הבאים : 1. במקום עבודה שאין ועדת בטיחות איך אפשר לקדם את הנושא . 2. הקמת נאמני בטיחות במקום עבודה . לפי איזה תקנה בארגון פיקוח העבודה ?

ועדת בטיחות, אם נדרשת או אם העובדים מעוניינים אפשר לקדם הנושא בפניה ישירה למוסד לבטיחות ולגהות שישלח לכם מדריך בטיחות שיוביל את תהליך הקמת הועדה ותפקודה. תכנס לאתר המוסד לבטיחות לדרכי התקשרות איתם. הליווי של המוסד לבטיחות ולגהות הנו ללא תשלום. הכשרה ומינוי של נאמני בטיחות נובעים מאותו חוק של ועדת הבטיחות - חוק ארגון הפיקוח על העבודה,

שלום יש לנו בעיית נמלים קשה בחדר שינה. פנינו למדביר מוסמך שהציע לעשות ריסוס בבית ההנחיות שעתיים לא להיכנס הביתה לנו ולילדים שש שעות לכלבה האם סביר? לא מסוכן?האם צריך לשטוף לפני שחוזרים רצפה? תודה.

בלי לדעת באילו חומרים הוא השתמש לא ניתן להוסיף. אם אלה הנחיות המדביר, כך יש לפעול. בשביל מה לשטוף? החומרים לא קופצים מפינות החדר לשולחן. הם כבר עשו את עבודתם והתפרקו.

31/03/2019 | 13:47 | מאת: נעמה

שלום, שמתי לב כי הקיר בסלון מאחורי הספה מקולף ומלא בכתמים חומים, נראה כמו פטריה או עובש. האם ניתן לנקות באמצעות אקונומיקה כדי להבטיח שהחיידקים יחוסלו ולא יגרם נזק בריאותי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

1. עובשים/פטריות אינם חיידקים. 2. קודם כל לטפל בגורם לעובש, רטיבות או כל בעיה שגורם להם, אחרת התופעה תחזור שוב ושוב. 3. ישנם תכשירים מתאימים לטיפול בעובשים/פטריות. 4. אם לא יודעים איך מומלץ להעזר באנשי מקצוע. פורום זה לא נותן המלצות ולא נותן יעוץ.

30/03/2019 | 22:58 | מאת: י

שלום, האם כמוסות המכילות בין היתר אוזון (שנצרכות בגלל טענות לניקוי המעי) עלולות להזיק? תודה.

אוזון? גז אוזון? זה גז איך בדיוק הוא יהיה בתוך הטבלית?! לידיעה, אוזון הוא גז רעיל ביותר ובודאי אין להחשף אליו ללא צורך.

שלום, רציתי לדעת האם יש בעיה עם בליעת כמות קטנה מאוד של קרם ידיים? למשל כשאוכלים ויש מגע של הידיים עם המזון (פיתה/לחם וכו'), אני מניח שגם במקרה שלאחר שטיפת ידיים, הקרם שנספג לעור לא נשטף לגמרי. תודה

הרכב החומרים איננו רעיל בכמויות קטנטנות. הרי לא סביר שקרם הנמצא בשימוש גורף יהווה סיכון בריאותי במגע מזדמן עם אוכל או בכמויות קטנות. כמובן שעדין מדובר במוצר לשימוש חיצוני ואין לאכול אותו, כפי שגם כתוב על השפופרת.

תודה רבה

28/03/2019 | 20:44 | מאת: דנה

שלום הילדים שלי שיחקו בבית של חברים ובמשך שעתיים שהיו שם הרחתי ריח של זג בכניסה לחדר אך לא הצלחנו למצוא ממה זה נובע. רק לאחר מכן הבנו שהריח היה ממצית שנפלה מאחורי ארונית בידר וכנראה התחממה איכשהו והריח דלף. האם שאיפה של הגז הזה במשך השעתיים מסוכנת לבריאות? תודה

28/03/2019 | 21:58 | מאת: דנה

*מאחורי ארונית בחדר בו הם שיחקו כל הזמן

שום בעיה בריאותית. גז בישול/מצתים מהחומרים ברמת סיכון נמוכה. צריך להחשף שנים כדי שאולי תהיה פגיעה אם בכלל. הסיכון הגדול והחמור ביותר הוא סיכון שריפה-פיצוץ שלמזלכם לא קרה.

24/03/2019 | 22:24 | מאת: איוון

שלום, היום נהגתי בשעת בוקר, במשך מספר דקות לכיוון מזרח, השמש הייתה "מכוסה" כמעט לגמרי בעננים, העניין הוא שהשמש הייתה בדיוק בכיוון המבט בנסיעה, לא סנוורה ולכן לא הרגשתי צורך להוריד את הסך שמש, האם יש בכך סיכון כלשהו לעיניים? אני יודע שלא UV אבל אולי קרינות אחרות? תודה

צר לי לאכזב, סינוור בסיסי לא יותר. לא קרינה ולא שום דבר פוגע.

22/03/2019 | 12:29 | מאת: דניאל

אני בן 15 והייתי צריך לנקות עם טינר את החצר שלי על מנת להוריד צבע. הייתי בסביבה די פתוחה והייתי עם החומר שעה. שמתי מסכה אבל גם היא לא עזרה ונשפתי את החומר כל שנייה ושנייה שהייתי שם. אחרי שסיימתי לנקות התחיל להיות לי כאבי ראש סחרחורת וגם קצת שיעולים. מה ניתן לעשות? האם זה מסוכן? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

אין צריך. זה בבית שלך... אז אתה אולי יכול לעשות מה שאתה רוצה. אבל! אין לחשוף בני נוער לחומרים מסוכנים עד גיל 18. טינר הוא חומר מסוכן. מסכה... בטוח שלא מסכת אב"ך, אז לא רק שלא עזר אלא אפילו מחמיר את הבעיה. אתה נשמת כמות גדולה של אדי חומר שחדר לגוף דרך מערכת הנשימה שלך . לכן, יש לך כאבי ראש סחרחורות וגירוי של מערכת הנשימה. אם לא יעבור תוך 3-4 שעות לך לחדר מיון. גם אם ההרגשה הרעה תעבור, תשים לב למשך 72 שעות שהנשימה שלך תקינה. אם אתה מרגיש כל קושי בנשימה לגשת מידית לחדר מיון.

22/03/2019 | 19:00 | מאת: דניאל

תודה רבה. אני קצת מרגיש קושי בנשימה, יכול להיות שזה פסיכולוגי ולכן אני שאול, האם ישנה דרך ודאית לדעת שהנשימה שלי לא תקינה? תודה.

אולי זה רק פסיכולוגי ואולי לא. אין דרך לדעת ללא בדיקת רופא. אם ממשיך להרגיש לא טוב עדיף לראות רופא ולא להסתכן.

21/03/2019 | 23:06 | מאת: ליאת

האם יש הצדקה לשלם מחיר גבוה יותר על פירות וירקות אורגנים ? האם באמת הירקות והפירות האורגנים ללא חומרי הדברה ?

לקריאה נוספת והעמקה

החלטה שלך מה המחיר שאת מוכנה לשלם על מוצרי מזון שאת צורכת.

21/03/2019 | 12:29 | מאת: אביטל ברקו

היי, הייתי באתר https://keratin.co.il וראיתי כל מיני החלקות.. האם מותר בהיריון? אני בשבוע 34 תודה לעונים!

לקריאה נוספת והעמקה

תקראי את כל התשובות הקודמות בנושא בפורום

21/03/2019 | 10:18 | מאת: מירי

שלום ד"ר ורד, מה הדרך הבטוחה ביותר להכין תחליף לתינוק? מים מינרליים מבקבוק פלסטיק? הרתחה של מים בקומקום פלסטיק וטחסון בתרמוס? הרתחה של מים והעברה לבקבוק זכוכית? האם יש דרך שאני לא מכירה להימנע מקיומם של חומרים מסרטנים? תודה

הפורום לא נותן עצות ולא ממליץ על דרך פעולה. מה שכתבת לא קשור בכלל לחשיפה לחומרים מסרטנים.

19/03/2019 | 10:40 | מאת: ר

שלום בקרבת ביתי(300-400 מטר) נמצא מפעל אשר לעיתים בשעות הלילה מפעיל מכונה אשר לא עושה רעש גדול אך נשמעת ומפריעה לי לישון. המכונה לרוב עובדת ונשמעת במשך היום, אך בלילה כמובן ששומעים אותה בצורה מטרידה יותר. מה החוק מאפשר לי פה והאם גם רעש קל אך בשעות הלילה, מבחינת החוק מהווה הפרעה?

כמו שכתבת, זה רעש מטריד והמרחק מהמפעל לבית די גדול. יש מספר אפשריות לפנות למפעל ולראות אם יוכלו לצמצם הפעלת הציוד בשעות הלילה, בשביל יחסי שכנות טובים. אם הרעש לא חורג מהמותר אי אפשר להכריח אותם. לפנות לרשות המקומית שיבדקו שפעילות המפעל בהיבט הרעש תקין. אם לא תקין יוכלו לפעול לשיפור, אחרת... אין הרבה מה לעשות.

אני מחפשת בכל מקום שיתנו לי תשובה ואין משהו קונקרטי, האם ניתן להחליק שיער בזמן הנקה? ישנם אדים אך האם זה חודר למחזור הדם? ואם כן צריך לחכות זמן מסויים עד שמניקים אחרי שעושים החלקה? אני מתכוונת להחלקה כימית יפנית . תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אשתדל לענות לך בהרחבה, אך התשובה לא קלה. החלקת שער כן או לא היא החלטה שלך בלבד. כמו כל דבר בחים, ההחלטה שלך. לדוגמא נשים שמעשנות סיגריות שמסוכן ביותר במהלך הריון ובמהלך הנקה. עדין יש נשים שלא מפסיקות לעשן ומסכנות מאוד את התינוק ופוגעות בו באופן ודאי בחשיפה ישירה. יש עוד דוגמאות רבות. החשיפה בהחלקת שער עובד קצת אחרת. אך, עדין מסוכן. החלקה ברזילאית נאסרה לגמרי כי כמות החומר המסוכן היתה מאוד גבוהה והיה סיכון משמעותי לכל מי שעבר/ה החלקה. ביפנית גם כן יש חומר מסוכן רק בכמות קטנה יותר. כך שלאדם מבוגר, נגיד את, הסיכון קטן יותר, לא מתבטל אך קטן יותר. תינוק עלול להחשף לאותה הכמות, רק הוא קטן כך שכמות קטנה לנו נחשבת לכמות גדולה לו. ו... החשיפה איננה דרך החלב אלא בנשימה ישירה של החומר מהשער שלך וחפיפות לא ממש יעזרו. בהחלקות האלה החומר נשאר בשער, כך ההחלקה מחזיקה מעמד ולאט לאט משתחרר לסביבה. התינוק שיהיה על הידיים ינשום את החומר. בגיל כזה קטן זה עלול להיות מסוכן. הבעיה העיקרית היא שמאחר שמדובר בכמות קטנה, לא תהיה הרעלה מידית, אך עלול לעלות את הסיכוי שלו לסרטן בהמשך החיים.

16/03/2019 | 17:26 | מאת: פלר

קניתי חדר שינה בצבע לבן. ויש צבע חריף מאוד של הצבע.וגם בכל הבית אני משתעלת נורא. וקבלתי ברונכיט. מה לעשות? האם הריח יעלם? כמה זמן? האם להחזיר את החדר שינה. ממש לא מסוגלת לישון בחדר. תודה. האם זה מסוכן? מסרטן?

לקריאה נוספת והעמקה

הריח החזק יחלש עם הזמן, אך לא יעלם. ריהוט ממשיך לפלוט חומרים מסוכנים בכל זמן. לכן, חשוב ביותר לאוורר את הבית כדי שלא יצטברו חומרים מסוכנים. בלי להכיר את הריהוט המדובר, יכול להיות שזה ריח הצבע או הדבקים. ואם מדובר בפורמאלדהיד לדוגמה, הוא חומר מסרטן. והברונכיט, כדאי לגשת לקבלת טיפול רפואי, יותר סביר שזה לא מהריח.

15/03/2019 | 11:34 | מאת: יולי

שלום, האם שטיפה של הראש במים חמים מאוד (לא רותחים) יכולה לגרום לבעיה / נזק כלשהו לראש/למוח? היום הייתי אצל הספר וכשהוא שטף את הראש, הוא השתמש במים חמים מדי, לא רותחים אבל לא כאלה שהייתי מתקלח אתם, לא אמרתי כלום כי ידעתי שהוא שוטף את הראש תוך 15-20 שניות אז "התעלמתי" מזה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יש תקן לחום מים בשימוש. כל זמן שהמים בתחום תקין. אחרת אפשר לקבל כוויות. מקווה שהמים במספרה היו בהתאמה. ו... לא מתעלמים אף פעם ממצב שעלול להיות מסוכן או לא נעים/נוח. הערה לספר והוא היה מוריד את משתמש במים קרים יותר.

צודקת... למדתי להבא. תודה רבה

האם לאחר ריסוס על השיש במטבח (k300) ושטיפתו עם סבון ומים ניתן להניח עליו סכו"ם ללא חשש? ומה לגבי בגדים שהיו בקרבת מקום הריסוס? האם מסוכן ללבוש אותם? בתודה

כל חשיפה לחומר מסוכן יש בה סיכון מידי או סיכון עתידי. החומרים הביתיים ברמת סיכון נמוכה יותר אך אין להתעלם ממנה. חשוב ביותר לקרוא מראש את ההנחיות הכתובות על המכל ולפעול לפיהן בכל זמן. האם ההנחיות מאפשרות ריסוס על שיש? לנקות עם מים וסבון לאחר, אם אלה הנחיות יש לפעול לפיהן, ואז אפשר כן אפשר לשים כל דבר על השיש. בגדים - אם לא התיז ישירות על הבגד אין בעיה. אם התיז בהתאם להנחיות להחליף בגדים ולכבס את הבגד שהזדהם בכביסה רגילה.

10/03/2019 | 05:04 | מאת: איתי

היי. קניתי שפורפרת קטנה (ממש קטנה) 5.3מ״ל של דבק e6000 בכדי להדביק פאץ במכנס ג׳ינס, עניין של במשך בערך 5-10 דקות. אחר כך, היה ריח ממש חזק של הדבק ולאחר שקראתי שהדבק מסוכן מיד פתחתי חלון (שהיה סגור לפני). מיד איווררתי את החדר וזרקתי את השפופרת. האם חשיפה לדבק במשך 5-10 דקות מסוכנת כשהחדר היה סגור ולא מאוורר? לא נגעתי בדבק והשתמשתי רק בחצי שפורפרת שגם ככה ממש קטנה. הריח פשוט היה חזק ממש.

לקריאה נוספת והעמקה
10/03/2019 | 05:46 | מאת: איתי

אגב לא שאני הולך להשתמש בדבק הזה שוב ובכלל אני לא משתמש לעולם בדבקים למעט ה5 דקות האלו שהדבקתי את המכנס. פשוט רק רוצה להבין האם יכול להיגרם נזק משמעותי ב5 דקות האלו?

ריח איננו מדד לרמת המסוכנות שבחומר. יש חומרים עם ריח חזק שאינם מסוכנים ויש חומרים ללא ריח בכלל שמהווים סכנת חיים. כאשר מדובר בחומרים מסוכנים רבים לא מדובר בחשיפה אחת, אלא חשיפות מצטברות אשר מובילות לעיתים לפגיעה בריאותית. והחיים חושפים אותך ואת כל אחד להרבה מאוד חומרים מסוכנים גורמי מחלות. חבל שלא קוראים את ההנחיות לשימוש מראש. לשם כך הם שם כדי לצמצם חשיפה מסוכנת, במיוחד לאנשים שלא מכירים את החומר. אם אתה מרגיש טוב, אז אין פגיעה אקוטית. מה יהיה בעתיד. אין שום דרך לדעת. החשיפה המצטברת לחומרים שונים במהלך החיים קובע, ולזה אין ביטוח.

10/03/2019 | 19:58 | מאת: איתי

תודה רבה על תגובתך המהירה. איזה כיף שבאמת יש אלטרנטיבה מוצדקת באינטרנט. כיף!!! :) בהחלט צריך לקרוא על חומרים שמשתמשים איתם פשוט סלסלה קטנה ותמימה כביכול שנמצאת ליד הקופה עם המון שפורפרת כאלו ב1ש״ח בחנות צעצועים ויצירה לילדים, בהחלט נראית תמימה. רק אחרי שהרגשתי ריח חזק מהדבק, ראיתי את ההזהרות גם מקדימה וגם מאחורה. ואז האינטרנט שכמובן מוסיף (שהרי על צינון אפילו באינטרנט לא חסר הבחנות הזויות). אני דיי בטוח שרבים אחרים לא קוראים בכלל הוראות שימוש. אבל טוב לדעת ובהחלט יש לשים דגש אפילו על חומרים שנראים תמימים. תודה רבה. :)

הלואי וכולם היו מגיעים למסקנה החשובה הזאת. על כל חומר מסוכן יש תווית עם הנחיות שקריאה מראש תמנע כמעט על כל התאונות והפגיעות. בריאות.

08/03/2019 | 17:51 | מאת: יוגב

1.האם יש סיכון בלהעמיד תינוק בן חודש מתחת למזגן? קרינה/אוויר מסוכן שנפלט מהמזגן? זו הדרך היחידה בה הוא נרדם... 2.טלוויזיה על קיר התינוק-האם מסוכן? הסלון הוא הגב של חדרו ואני חושש מקרינה וזפזופ יתר בשלט בזמן שהתינוק בחדר...

לקריאה נוספת והעמקה

תינוק בן חודש צריך להרדם ללא בעיה וללא עזרה חיצונית. המזגן מוציא רעש לבן שעוזר לתינוק להרדם מהר יותר. רעש לבן מתקבל מפעולה של הרבה מכשירי חשמל, מים זורמים, מוסיקה מתאימה. רק, אם התינוק יתרגל להרדם באופן כזה עלולות להיות לו הפרעות שינה כאשר יגדל עוד. כדאי לפנות לרופא/ה להתיעצות. אין בעיה נוספת לא מהמזגן לא מהטלויזיה ולא מהשלט לא בחדר ולא מעבר לקיר.

08/03/2019 | 00:25 | מאת: לירז

מתעניינת לעשות החלקת קראטין (אלסטיקו שלמיטב הבנתי יש אישור של משרד הבריאות). אני מניקה תינוקי בן שנה האם זה עלול להזיק לו באיזשהי דרך? אודה למענה

לקריאה נוספת והעמקה

בכל ההחלקות יש חומרים מסוכנים. אחרת לא היתה מתקבלת החלקה. חלקם מסוכנים מאוד חלקם פחות. לפי הנתונים של משרדי הבריאות בעולם, בהחלקה עם חומרים מאושרים אין בעיה בהנקאה, מאחר שהכמות החודרת לחלב קטנה. הבטחה חד-משמעית שלא יגרם נזק לא ניתן לתת בשום מקרה, מאחר שתמיד ישנם ילדים ואנשים רגישים יותר מאחרים.

06/03/2019 | 00:21 | מאת: ליאת

היי, עברתי היום החלקת קרטין וברוב טיפשותי לא ביצעתי מחקר מקדים בנושא. קראתי שאחד החומרים על האריזה הוא הפורמלין. חזרתי הביתה מאוד מודאגת, חפפתי מיד את השיער מספר פעמים. השאלה שלי האם החומר הזה עדיין נמצא על השיער אחרי חפיפה טובה? ואם כן, מתי הוא יירד? בבית יש תינוק, האם עלי להזהר ולא להתקרב אליו? האם זה יכול חלילה לגרום לסרטן גם מהחלקה אחת?

לקריאה נוספת והעמקה

החלקה ברזילאית נאסרה על ידי משרד הבריאות. תבררי שאמנם היתה ברזילאית ולא אחרת. כל ההחלקות האלה משחררות חומרים מסרטנים עם הזמן, עד שההחלקה נגמרת. לא יעזרו חפיפות. החומר בתוך השערות ושמתחרר לאט. חפיפות מרובות יקצרו רק במעט את משך הזמן עד לסילוק החומר, אבל עלולות להוביל לפגיעה בשער ולהחמיר הפגיעה שכבר יש מההחלקה. בהנחה שזו החלקה לא ברזילאית, הבעיה פחות חמורה. ולגבי חס וחלילה סרטן - כל חשיפה לחומר מסרטן יש בה סיכון. חשיפה מתמשכת הסיכון עולה.

06/03/2019 | 13:50 | מאת: ליאת

זו אכן החלקה ברזילאית, למרות שהספר קרא לה החלקת קראטין ולא ברזילאית. מצאתי באינטרנט את התיאור של המוצר ובאיביי זה נמכר כברזילאית. באתר החברה זה כמובן לא מוזכר. האם להסתפר יעזור פה? האם כשאני נמצאת עם התינוק אני מזיקה לו?

07/03/2019 | 08:31 | מאת: ליאת

ועוד שאלה, תוך כמה זמן הרעל הזה מתנדף מהשיער? ימים? שבועות? חודשים? האם כשהתינוק שלי נוגע לי בשיער, אני מעבירה אליו את החומר?

כדאי לשאול את הספר. החלקה ברזילאית נאסרה על ידי משרד הבריאות. אם הוא עושה אותה, זה בעיתי מאוד. אם מדובר בברזילאית, החומר בתוך השערה. לכן היא חלקה. כל זמן שהשער חלק יש חומר והוא משתחרר באיטיות. נגמר כאשר השער חוזר למצבו הראשוני כמו לפני ההחלקה. כמה זמן הספר הבטיח שלך שהשער ישאר חלק? זה הזמן שהחומר בשער. החומר לא עובר במגע, אלא משתחרר לאט בצורת גז מהשער ועובר למערכת הנשימה שלך ושל התינוק ושל כל מי שמתקרב לראש שלך.

היי , רציתי לדעת מה יותר מסוכן עשן סיגריות או עשן מכוניות , לצורך העניין בבוקר כשהוצאתי את הילד מנרכב כשמנוע דלוק שמתי לב שהעשן בא לכיוון שלו לשניה ..בהנחה שנשם את העשן האם זה משתווה לעשן סיגריות יש הורים שמעשנים ליד ילדיהם האם זה אותו סיכון ?

לקריאה נוספת והעמקה

עשן זה עשן זה עשן. כל עשן מהווה סיכון. רמת הסיכון תלויה בהרכב החומרים שנשרפו. סיגריה מסוכן, פליטות מכונית מסוכן, מדורה מסוכן, שריפה ביתית מסוכן והכמות אותה נושמים.

28/02/2019 | 00:24 | מאת: קרן אור

בת 20 מגיל 10 קושי בליעה שבא והולך. הדבר מעולם לא הפריע לי עם אכילת מוצק עד תחילת חודש זה אבחנו דלקת שקדים שעברה, פטרת פה כנ"ל, טיפולי שיניים כגון מוגלה בטיפול ובכל זאת קושי נמשך חיה על נוזלים מאז. היסטוריה של בעיות עיכול רופאה אבחנה לפני כמה שנים רגישות ללקטוז ויש לה חשש שאני רגישה למאכלים. נזלת כרונית אובחנה לפני חצי שנה כתוצאה מאלרגיה למשהו לא ידוע. האם יכול להיות שאני אלרגית למשהו שנמצא סביבי או צורכת באופן קבוע והתגובה שלי מחמירה עם הזמן? מאוד מבעית כאילו הגרון שלי סתום לפעמים בנוסף לכך מאז שאני בת שנתיים יש לי מעין פריחה אדומה באזורי הפנים, הזרועות, והירכיים כעת שאני חיוורת לגמרי מחוסר אכילת מוצק זה פחות אדום אך רואים שהדבר עדיין נוכח בעיקר בפרצוף. אנא אני מיואשת כבר!

לקריאה נוספת והעמקה

תהיה בריאה. אך זה לא הפורום שיכול לעזור לבעיה שלך.

27/02/2019 | 17:57 | מאת: ענבל בל

שלום איחסנתי צעצוע בתוך קופסא למשך שנתיים. באותו קופסא היו צעצועים נוספים. היום גילתי נזילה של הסוללה(שרציתי להחליף אותה) שממש צבעה את התחתית של הצעצוע בצבעים מוזרים(כנראה של העטיפה של הסוללה). את הצעצוע הוצאתי מהבית אבל אני מודאגת מכך שהילדים נחשפו לחומר באוויר...או דרך מגע בצעצועים אחרים(שהיו עם אותו צעצוע בארגז). החשש שלי שעם הזמן הילדים הכניסו צעצועים אחרים...או נגעו בצעצוע הזה ונחשפו לחומר (הנזילה היתה בתחתית הצעצוע) מה לעשות?

27/02/2019 | 20:59 | מאת: ענבל בל

מוסיפה...מה לעשות עם הסוללות? מה לעשות עם צעצועי הילדים האחרים? ודבר נוסף,הסוללות הן סוללות אדומות שרשום עליהן באנגלית kids ומשהו ומצויין עליהן 0% קאדיום. זה משנה משהו?

תנקי את המשחקים, במים וסבון אם אפשר או במטליות לחות. מעבר לזה אין בעיה. כתוב על הסוללות שלא מכילות קדמיום, שהוא חומר בעיתי, כך שאומרים לך שאין בעיה מבחינת החומרים שבונים את הסוללה לילדים.

28/02/2019 | 09:07 | מאת: ענבל בל

תודה רבה על המענה המהיר אז זה אומר שאפשר פשוט לזרוק את הסוללות התקולות? התמונה שצרפתי היא של סוללה תקינה מהצעצוע. כלומר אם הילדים שלי נגעו בחומר של הבטריה -בצעצוע כשלא שמתי לב. לא נחשפו למשהו מסוכן ?

אפשר לזרוק הסוללות התקולות. רק אם אפשר למכל למחזור סוללות. ונכון. הסיכון במגע עם סוללות נוזלות שלפעמים גורמות לגירוי קל בעור. אם זה קורה, לשטוף עם הרבה מים וסבון. כנראה שהסוללות אפילו לא גרמו לזה, כך שהכל טוב. המערכת לא מאפשרת לי לראות את התמונה שצרפת.

27/02/2019 | 12:30 | מאת: הריונית

היי , אני בהריון ואני עובדת במרתף בקומה -1 ללא חלונות כלל. רציתי לדעת אם יש בזה סיכון עבורי או עבור העובר? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בהנחה שיש שם אוויר לא צריכה להיות בעיה חריגה.

שלום רב, לאחרונה רכשתי מזרנים בהתאמה אישית לי ולבני משפחתי, הגעתי אל היצרן בכוונה לקבל מוצר איכותי , המורכב מחומרים איכותיים ובעל פרופיל בטיחותי גבוה מבחינה נשימתית (רגישים), הובטח לי כי המזרן יתאים לדרישותיי ויהיה הכי איכותי שיש במובן הזה, כולל בלי מעכבי בעירה. קיבלתי מזרנים מסריחים ובלתי שמישים למרות שאווררו כבר כמעט שבועיים. לא ברור לי מקור הריח האם הוא כימי או עובש, לי נראה ששניהם. בכל מקרה אי אפשר לישון על זה. פניתי לאמון הציבור ואמרו לי שצריך להוכיח טענה זו ובעניין ריחות זה קשה להוכחה. מה שמאפשר למכור לצרכנים תמימים מוצר פגום ולחמוק מאחריות. ובכל זאת איך מוכיחים כזה דבר?

לקריאה נוספת והעמקה

באפשרותיך לפנות לעורכי דין לקבלת יעוץ משפטי והנחיות פעולה

אני גר בשכירות בדירה מול עמוד מתח גבוה. מכיוון שזה עמוד ללא שנאי אז פחות חששתי כששכרתי את הדירה. העמוד ממוקם מהצד השני של הכביש (כביש יחסית צר ומתחו כבל מהעמוד לעבר ההבניין שלי). מדדתי עכשיו קרינה בעזרת מכשיר ששכרתי, ומתברר שיש קרינה של 3מיליגאוס בשעות הערב, וזה יורד בלילה ל 1 מיליגאוס (למרות שאולי בקיץ עם המזגנים זה שונה- לא בדקתי בקיץ). בשעות היום אני לא שוהה בדירה כלל. במקומות "נייטראלים" מחוץ לדירה מדדתי 0.5 מיליגאוס. האם חשיפה בערב של כ-5 שעות ב-3 מיליגאוס מסוכנת? אני בן 40.

לקריאה נוספת והעמקה

מספר דברים תמוהים בנתונים שאתה מציג. לפי החוק מרחק מקו מתח נמוך 2 מטר ממוליך הפאזה הקרוב, וקו מתח גבוה 3 מטר ממוליך הפאזה הקרוב. נראה שהמרחק עומד בדרישות החוק.

שלואני קונה באופן קבוע אצל ירקן ושמתי לב פעמים רבות שעומדים בצמוד לשולחנות הפירות שבחוץ ומעשנים. האם הפירות שקרובים לאדם שמעשן סופגים משהו מהסיגריות? האם ישנה בזה סכנה?

לפירות לא יקרה כלום. שוטפים ודי. רק... תמיד יש עישון פסיבי של האדם על יד. מקווה שהירקן לא מעשן על יד הקונים.

17/02/2019 | 03:16 | מאת: סימי

שלום מעוניינת לבצע צילומי ניובורן לבני בן השבוע. משיחה עם הצלמת הבנתי שיש לה במצלמה פונקציה של מלבן התבייתות. מדובר באור אדום בצורת מסגרת מלבנית "שננעל" על האובייקט המצולם ואף מופיע עליו עם כל לחיצה. מדובר על מצלמת סטילס מקצועית. האם יש סיכון בכך? האם זה משדר או מקרין? האם האור יכול להזיק לרך? תודה מקרב לב

לקריאה נוספת והעמקה

המצלמה לא פוגעת ברך הנולד. אך, חשיפה שלו לסביבה עם חפצים שונים, אנשים רבים עלולה לחשוף אותו לגורמי סיכון - זיהומים ביולוגיים, מחלות עונתיות, אלרגנים, חומרים מסוכנים. כמובן לשיקולך.

17/02/2019 | 17:34 | מאת: סימי

תודה. כשאת אומרת המצלמה לא תזיק את מכלילה את האור האדום הבוקע והעובדה שהוא מתביית על התינוק עם כל צילום? לדעתי הוא מודד מרחק...

האור האדום בעוצמה אפסית. למה שיגרום לפגיעה? הןא יכול להיות גם ירוק, כחול, כתום וכל צבע שרוצים. מקובל אדום כי רואים אותו טוב.

16/02/2019 | 22:27 | מאת: סתיו

היי , האם יש סיכון בריאותי לאכול משימורים שחלק קטן ממנו מעוך ? בעבר היתה שמועה שזה מסוכן ולא מומלץ ..אשמח לתשובה.

אם יש מעיכה קטנה ואין פגיעה בחלק הפנימי של הקופסה, אין בעיה. אם זה קרה בבית, פשוט לאכול בהקדם את התכולה כך שהיא לא תתקלקל. אם מעיכה מאוד גדולה, ולא יודעים מתי קרתה, עלולה להיות פגיעה בציפוי הפנימי של הקופסה ואז האוכל עלול להתקלקל במהירות ולא תדעו שקניתם אוכל מקולקל.

16/02/2019 | 17:40 | מאת: זינה

היי ניקיתי תחדר אמבטיה והשירותים המקום קטן והכל נמצא ביחד דוש אמבטחה כיור ושירותים שפכתי המון אקונומיקה בלי לשים לב שהחדר אתום וסגור לאחר כמה דק התחלתי להיחנק ולהשתעל יש לי שיעול כבג כבר כמה שעות וקשה לי לנשום האם זה משהו גרוע שמצריך מיון?

לקריאה נוספת והעמקה

ללכת למיון.

14/02/2019 | 21:23 | מאת: דרור

אנחנו בצבא עובדים בתוך מחסנים גדולים אשר גגותיהם והקירות כולם עשויים מאסבסט צמנט. (אסבסט גלי) בערך 5 אחוזים מהקירות או הגג רעועים או שבורים. לפעמים אנחנו מזיזים קיטבגים וחפצים בתוך המחסנים ונוצר מצב שכל המחסן כולו מוצף ענני אבק שאני נושמים במהלך העבודה. עבדנו ככה כבר יום יום במשך כמה חודשים כל יום מס' שעות. 1. האם יש סיכון בכך? 2. הבנתי שאסבסט צמנט לא מסוכן. האם זה נכון? 3. אם כן האם הוא 100 אחוז לא מזיק? 4.האם יכול להיות שהגגות ששבורים מעט מותירים שאריות אבק אסבסט במחסן וברגע שאנחנו מזיזים חפצים אנחנו מעלים עננים של אבק אסבסט? 5. או שזה שאסבסט צמנט זה אסבסט שמעורבב עם בטון זה תעודת ביטוח ואין מה לחשוש? מספרתי שיהיה נוח לענות. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שאלתך מתחלקת לשני חלקים. חלק האסבסט-צמנט וחלק האבק. הצבא מתיחס לנושא האסבסט ברצינות וממפה את כל המבנים שיש בהם אסבסט צמנט. המבנים שלכם גם כן נבדקו. אם הם לא הוגדרו פריכים ומתפוררים כנראה שהם לא מסוכנים. אם נראה לכם שיש התדרדרות במבנה, תפנו למפקד/לממונה הבטיחות/לבינוי ולהזמין בדיקה חוזרת. אסבסט צמנט מוגדר בטוח כל זמן שהוא לא מתפורר, מטפלים בו בעדיניות (לא קודחים, שוברים ושאר פעולות אלימות נגדו), צובעים אותו בצבע אקרילי שקוף בהתאם להנחיות לא צריכה להיות בעיה. אסבסט צמנט מתפורר איננו מוגדר ברמת סיכון גבוהה כי הסיבים משנים את המבנה שלהם בתוך הצמנט. אבק: יש אבק מזיק ויש אבק מטריד ואבק לא מזוהה. צריכות להיות הנחיות לתחזוקת ניקיון נאותה של המחסנים. ניקוי אבק בצורה בטוחה - לא לטאטא! לשאוב יבש או רטוב. יכול להיות שהאבק סתם אבק של החיים, ואולי אבק צמנט. בכל מקרה כנראה שהוא מטריד. להזכיר אבק צמנט לא מוגדר סיכון בריאותי גבוה. אך אין תעודת אחריות. לכן, אפשר לבדוק תהליכי ניקוי וניטור של האבק לוודא שאינו בעיתי.

13/02/2019 | 15:22 | מאת: יעל

אלצינו במעבדה עלה דיון בטיחותי בנושא משטפו עניים ותמיסת דיפוטרין, במעבדה שלנו עובדים עם Eudragit חומצה מתאקרילית, ורציתי לבדוק האם שימוש בתמיסת דיפוטרין יעיל יותר מאשר שטיפה עם מים זורמים במקרה של פגיעה בעניים?

החוק הישראלי והבינלאומי המחייב במדינת ישראל הוא שטיפה במים. בגליון הבטיחות לפי הידע והמומחיות של היצרן לחומר כתוב מים. כנראה שהטוב ביותר לחומר הנו מים.

11/02/2019 | 14:02 | מאת: מיכל

היום הכנסתי בטעות שלט קטן למכונת הכביסה. היו בו 2 סוללות קטנות ( איני יודעת את השם, כמו סוללות אצבע רק קטנות יותר). הפעלתי מכונה על 40 מעלות. כעבור כשעה לערך הבחנתי כי הכנסתי את השלט למכונה, פתחתי את המכונה והתחלתי לחפש את השלט במכונה. לא ראיתי שנזל ממנו משהו. השלט היה "כמו חדש". לאחר מיכן חברים הסבו את תשומת ליבי שבבטריות במים יכולים היו להיות מופרשים חומרים רעילים ( אני נגעתי בכביסה הרטובה, במים, בשלט וכו...). האם יכול להיות שהמים הכילו חומרים מסוכנים שיכולים היו לעשות נזק? ( אני לא שואלת בגללי, אני שואלת בגלל העובר- אני בסוף חודש שמיני). אציין כי כשמשכתי את השלט לא ראיתי חומר שנזל ממנו, מאידך, אולי החומר כבר הופרש במכונה ולא ראיתי. אודה לתשובתך, מעט לחוצה

את לא צריכה להיות לחוצה ממגע של הסוללות עם הבגדים. לא עבר חומר ולא יעבור חומר ואין שום קשר להריון או לא להריון. הסיכון הוא עצם הכנסת סולות למכונה שאם הסוללות היו פגומות היה יכול להוביל לאירוע בטיחותי מסוכן. רצוי להזהר מאוד בעתיד.