פורום בטיחות גהות ואיכות

2980 הודעות
2055 תשובות מומחה

מנהל פורום בטיחות גהות ואיכות

19/02/2018 | 14:55 | מאת: מעיין

שלום רב. אני עומדת לקבל ראוטר למחשב להתחבר לאינטרנט. אני פוחדת מהקרינה שלו כי המחשב בחדר שינה שלי ואין לי מקום אחר לשים אותו בבית. האם זה מסוכן שהוא על שולחן המחשב לידי ושאני ישנה איתו באותו חדר? מה המרחק הבטוח להיות ממנו? תודה גדולה מהמודאגת.

בהתאם לפרסום ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות, אין סיכון בריאותי בחשיפה לשדה אלקטרומגנטי של ראוטר. אין צורך לשמור ממנו מרחק.

18/02/2018 | 00:21 | מאת: מורן

שלום! נשברה לי מנורה בחדר ממ"ד... המנורה לא הייתה בשימוש היא הייתה סתם על ארונית ... היא נפלה ונשברה... לא ידעתי שזה יכול להיות מסוכן... הרמתי אותה ויצא ממנה אבקה גם על היד שלי... ניקיתי... אחר כך קראתי שהייתי צריכה לחכות כרבע שעה ולאוורר את החדר ורק אז לנקות... כמה זה מסוכן?

הריאות שלנו לא אוהבות חומרים מסוכנים ובודאי לא אבקות שונות. רצוי תמיד כמה שפחות. משתחררת אבקה עדינה שאפשר לנשום אותה לריאות. לכן, מחכים מספר דקות שהאבק ישקע, כדי לא לנשום אותו. ומנקים, רצוי ברטוב, שלא יעלה אבק. נגעת... שוטפים ידיים.

15/02/2018 | 22:04 | מאת: שם

שלום אני עובד במפעל כימי שמתעסק בייצור דשנים, קוטלי עשבים ומזיקים ועוד. יש במפעל מערכות קיטור לתהליכים השונים. יש מקומות שיש בהם יציאה לאוויר הפתוח של קיטור (לחץ נמוך), והייתי בסמוך ליציאת הקיטור בעבודת תחזוקה קצרה שנמשכה בערך דקה אחת, הקיטור לא היה נטול ריח או "ניטרלי", היא לו ריח של חומר כימי (אני לא יודע מה בדיוק מקור הריח). אני משתמש בכל ציוד המגן שניתן לי: נעלי בטיחות, אטמים, משקפי מגן וקסדה. יש לציין שהמתקן בסטנדרטים מאוד גבוהים של בטיחות ונשמית לא נדרשת. האם הנשימה של הקיטור זה או אולי המגע עם העיניים יכול להיות מסוכן? לא הרגשתי שום בעיה של גירוי בעיניים או בנשימה, אבל עדיין קצת דואג (גם מדברים עתידיים). תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שמחה שאתה עובד במפעל מסודר, אז מקווה שדיווחת על האירוע וממונה הבטיחות, ועדת הבטיחות, נאמני הבטיחות בדקו את האירוע, ואתה קבלת הדרכה בגורמי הסיכון בתהליך אותו ביצעת. בלי לדעת מהו החומר ומהי הכמות אין שום דרך לדעת אם היתה או תהיה פגיעה. ו...נשמיות אינן מתאימות, גם לא לזמן קצר לחשיפה לאדי חומרים מסוכנים עם או בלי ריח.

שלום אני מרכזת שאלות עבורי ועבור אחותי שאנו קוראות של הפורום ומודות לך על המידע המועיל. אני מעוניינת להחליף הדרגתית את כלי המטבח לכלים של א פולטים רעלים. 1. קראתי על חברת קורנינג שמתהדרת בדירים וכלי אוכל מזכוכית בבלד ללא מתכות אבל מצד שני זה פטנט רשום של החברה ואל ברור מה זה (איזו זכוכית זו למשל ואיך היא חסינה להבדלי טמפרטורות וכו') - האם ניתן לסמוך על הצהרות חברות כאלה ולרכוש ללא סיכון את מוצריה (היקרים יש לומר)? 2. קניתי "סתם"| קופסאות אחסון מזכוכית מחוסמת ואז קראתי שבכל כלי זכוכית עבה יש עופרת שנפלטת בייחוד במגע עם מזון חומצי וכל מיני אחרים. אז מה עדיף זכוכית או פלסטיק? יש לי תינוקות וזה משמעותי3. יש לי כלי קרמיקה כוסות ספלים צלחות וקראתי שה FDA בארהב הוציאו לפני שנים הנחיה שכלמה שמיוצר מחוץ לארהב מבחינת כלי קרמיקה חשוד בציפוי עופרת בעיק רלבנה אבל גם אחרות, ושכדאי להשתשמ בו לנוי ותו לא. מאידך כשחיפשתי סימון כלשהו בכלים שנוצרו בסין על אי רעילות- לא מצאתי. האם זה אומר שכל מה שמיוצר בארהב אכן נטול עופרת ומפוקח? והאם יש חברות/מותגים שידועים בבקרה על הנושא? איזה סימון אמור להיות? 3. שאלה אחרונה לא קשורה אבל כן לענייני בטיחות. כשילדיי היו תינוקות קניתי בכל פעם מזרני שינה מספוג ממפעל ליד הבית. המזרנים היו מסריחים מאוד ריח כבד מאוד ולצמערי התינוקות שלי ישנו בהם (היו בני 4-5 חודשים) לפחות לילה אחד וכשראיתי שהריח נדבק להם לבגדים הוצאתי את המזרן לאיוורור למשך חודשים ואז החזרתי. האם נגרם נזק כלשהו? לשניהם היו עיכובים מוטוריים ושפתיים. 4. הילדים שלי ישנים על מזרנים ברצפת פרקט - שמין הסתם מכילה חומרים מעכבי בעירה - האם יש בכך סיכון מצטבר וכדאי לעבור למיטת נוער? 5. אני שוקלת אם לקנות מזרנים חדשים או להישאר עם הישנים ומשומשים (אבל ללא מעכבי בעירה למשל של איקאה) - כי לדעתי במזרנים חדשים יש הרבה חומרים של א התנדפו ואילו בישנים כבר התנדפו לאורך השנים. למשל דבק, גזים למיניהם צבע, מלבד מעכב בעירה שהבנתי שבישנים ממשיך להתנדף כל הזמן. האם אני טועה בהנחה שלי?

לקריאה נוספת והעמקה

מאחר שאתם קוראים הפורום, אתם יודעים כבר התשובות לרוב השאלות שנשאלו על ידכם. ולהזכיר, הפורום לא נותן יעוץ.

14/02/2018 | 14:22 | מאת: אפרת

שלום, האם אבקת אפייה רגילה שמכילה : עמילן, סודיום ביקרבונט וסודיום פירופוספט בעייתית לשימוש ? שמעתי שהחומרים לא בריאים האם זה נכון תודה (אופה חובבנית..)

אנשים על סמך תחושות בטן מחליטים שדברים מסוכנים או לא בריאים. אבקת אפיה אחד מהדברים הכי פחות בעיתיים שאפשר למצוא בסביבת המזון שלנו. עמילן - יש בכל כך הרבה מוצרי מזון באופן רגיל סודיום ביקרבונט - סודה לשתיה, מתפרק לפחמן דו-חמצני (כמו בכל משקה מוגז) ומים. סודיום פירופוספט - חומר שהגוף שלנו צורך לצורך יצור האנרגיה בגוף. המשך אפיה נעימה

15/02/2018 | 12:34 | מאת: אפרת

תודה! משום מה היה כתוב שמכילה נגזרות של אלומניום... שמחה שזה לא כך

לאיזה צורך? בדקתי... לא כתוב, גם את לא פרטת אלומיניום. כי אין ולא היה אף פעם. אין לו שום תועלת בשיפור אפיה.

10/02/2018 | 19:42 | מאת: מרווה

שלום, היום נפל מטוס F16 קרוב למקום בו אני גרה. אח שלי ואני, ועוד רבים מהקיבוץ הלכנו לראות את ההתרחשות. היה באיזור ריח חזק, ובדיעבד הבנתי כי זהו ריחו של חומר רעיל, כנראה הידרזין... עמדנו במרחק של כ 100 מטר משם, למשך כ 20 דקות. ונשמנו את זה. האם עלי לעשות משהו? להיבדק? האם חשיפה כזו, כמו שנחשפתי לחומר, מסוכנת? בהמשך היום כאב לי הראש, אך ייתכן שזה גם תסמין של לחץ... תודה, מרווה

לקריאה נוספת והעמקה

יכולים להיות הרבה מאוד חומרים שונים אשר עברו לאוויר באזור. אם היה הידרזין היו מפנים אתכם משם מידית. המרחק עוזר מעט, אבל לא ממש כי תלוי בכיוון הרוח וכמות החומרים באוויר. אם אתם לא מרגישים טוב, מעבר לכאב ראש (לדוגמא בחילות, הקאות, סחרחורות ועוד) ללכת לחדר מיון.

10/02/2018 | 20:12 | מאת: מרווה

שלום, תודה רבה על התשובה. מקווה לימים שקטים ובריאות... מרווה

10/02/2018 | 20:15 | מאת: מרווה

שלום, רק רוצה להוסיף כי כשהגעתי לא היה באיזורנו כוחות משטרה. כשהם הגיעו, אכן פינו אותנו, אמרו להתרחק ומהם הבנתי שהחומר רעיל. עדיין, ללכת להבדק רק אם מופיעים תסמינים ברורים? האם זה עשוי לגרום לפגיעה בתווך הארוך? תודה, מרווה

מבדילים בין מצב של הרעלה - התפתחות תסמינים מידית עד מספר שעות - במקרה זה פניה לטיפול רפואי אם היתה חשיפה מזדמנת חד פעמית לכמות קטנה, זה החיים. כל הזמן אנחנו נחשפים. בגוף יש לנו מנגנוני הגנה שמטפלים בסילוק החומרים ומזעור השפעתם. עדין, יכול להיות מצב שהגוף לא מצליח, ואז עלולה להתפתח מחלה. מאחר, אם בכלל נחשפתם, מדובר בכמות קטנה, אין שום דרך לבדוק ואין גם מה לעשות.

08/02/2018 | 19:14 | מאת: דקלה

שלום, ביום שני האחרון רכשתי פוף לביתי התינוקת (בת חודש וחצי) מכיוון ששמעתי שעירסול בפוף מצויין בגיל הזה. כאשר הוצאתי את הפוף מהשקית היה לו ריח חזק של דבק מגע, התקשרתי ליצרן והם אמרו לי שזה לא מסוכן ושאוכל להשתמש בו והריח יעבור תוך מספר ימים. הורדתי את הכיסוי ושמתי את הפוף לאיטו אור במרפסת במשך יומיים אך עדיין יש ריח. האם באמת הריח לא מסוכן לביתי? האם להחזיר את הפוף?

08/02/2018 | 21:03 | מאת: דקלה

חידוד לשאלתי, האם ניתן להניח את התינוקת על הפוף כל עוד יש בו ריח?

בבית יש הרבה חומרים שנפלטים מהריהוט וציוד הנמצא בבית. לא לכל דבר יש ריח וחשוב מאוד לאוורר הבית שלא יצטברו חומרים מסוכנים. לגבי הפוף, ולכל מוצר שיש לו ריח לא נעים, לאוורר עד שהריח יעלם. יום-יומיים, ולפעמים חודש. לשיקולך, אם להחזיר, או לחכות שהריח יעלם. עצם ריח לא בהכרח מסוכן, בלי לדעת מה החומר אי אפשר להגיד בודאות. כאשר מדובר בתינוקת קטנה כל כך, לא להניח אותה על הפוף. המערכות שלה עדין לא יכולות לטפל בחומרים, גם אם הסיכון בהם קטן מאוד.

08/02/2018 | 18:03 | מאת: אייל

שלום ד"ר, במסגרת עבודתי כמהנדס, אני מבקר ומסייר במפעלים תעשייתיים שונים מדי שבוע. לעתים, נתקל בריתוכים שמתבצעים בסביבתי הקרובה (לעתים מטרים בודדים), ברעש חזק של ניסור מתכת/פעולה של מכונות רועשות. כמובן שברגע שקורה שבטעות אני מביט על ריתוך, אני מיד מסיט את המבט ומתרחק ככל האפשר. במקרה של רעש חזק, משתדל להתרחק ממקור הרעש (לעתים בלתי אפשרי להתרחק מיד אבל דואג להתרחק מהר ככל האפשר). מדובר על מקרים נקודתיים של שניות (במקרה של רעש, יכול להגיע לדקה-שתיים). האם יש באפיזודות כאלה סיכון ממשי לעיניים/לשמיעה? האם מבט קצרצר (כחצי שנייה) לכיוון הריתוך מסוכן? האם דקה - שתיים של רעש ממסור ממספר מטרים מסוכן? חייב לציין שהנושא מעסיק ומדאיג אותי ואודה מאוד לתשובתך, תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בודאי שכן. אם אתה עובד כעמצאי אתה צריך לדאוג לרכישת ידע וציוד מגן אישי להגן על עצמך. אם אתה שכיר, מקום העבודה שלך צריך לתת לך הדרכה בסיכונים הבטיחותיים והבריאותיים שיש במקומות אליהם אתה מגיע ולספק לך ציוד מגן אישי מתאים. ו... כאשר אתה מגיע למפעל, המפעל צריך להפנות את תשומת לבך לגורמי הסיכון בסיסת העבודה שלך. להראות לך את השילוט שמגדיר את אזורי סיכון הרעש והריתוך, ולוודא שאתה משתמש בציוד מגן אישי אם נדרש. לגבי רעש. כל רעש שהוא מעל 85 דציבל כבר עלול לגרום לפגיעה בשמיעה. הפגיעה בשמיעה הנה פגיעה מצטברת, לאט לאט עם השנים. אבל, אם החשיפה לרעש בעוצמה גבוהה, הפגיעה יכולה להיות חמורה ואקוטית. כמובן, שיש לבצע בדיקות ומדידות כדי לדעת איך לפעול. ברעש ובקרינה של ריתוך כמובן שככל שהמרחק גדל הסיכון יורד, השאלה אם יורד לרמה בסיכון נמוך, ואת זה ניתן לדעת רק עם ערכים נמדדים. לגבי פגיעת ריתוך. כל חשיפה עלולה לפגוע בעין. לכן, רתכים משתמשים במסכה גם בשביל לעשות נקודה. הפגיעה יכולה להיות בקטנה או באופן משמעותי. פגיעות עיניים מריתוך הנזקים מצטברים, לדוגמא. כוויות, צלקות, קטארקט ועוד

09/02/2018 | 16:18 | מאת: אייל

תודה על המענה. סביבת העבודה שלי לא מוגדרת לאזור מסויים, אני מסייר עם אנשים ברחבי המפעל, עוברים בין חדרים שונים, שום דבר לא יכול להכין אותי או אדם אחר למה שאני אראה בפתיחת הדלת או בתחזוקה של מתקן מסוים, אם מישהו מרתך שם אז יש מן הסתם סיכון שאחשף לרגע אחד לריתוך, זה לא שאני מודע מראש ששם מרתכים, אחרת מלכתחילה לא הייתי נכנס. בנוגע לרעש, אני מדבר עם אנשים ולכן אטמים זה משהו שהוא בעייתי (מעבר לכך שגם אם נקודתית אני רוצה לשים אטמים, לוקח בערך דקה להוציא אותם ולהכניס בצורה נכונה לאוזן, שוב, גם כאן, אין לי הכנה מוקדמת לעניין).

קצת אכזבת אותי. חשבתי שכתבת שהנושא מטריד וחשוב לך. כל מה שכתב הפעם הוא תרוצים של ארגונים ואנשים למה לא להשקיע ולמה לא לטרוח כדי להגן על בריאותם ובריאות האנשים שסביבתם. גם אני וגם מאות קולגות שלי מסתובבים בסביבת עבודה משתנה. רעש. אזורי רעש צריכים להיות מסומנים, גם אם לא כל הזמן רעש שם. יש עשרות דרכים להתריע על רעש כאשר הוא מתחיל וכאשר הוא נגמר. לא הפתעה. ואם יש רעש לא חייבים אטמים, יש גם אזניות. ואם עוצמת הרעש כזו שאתם צריכים להסיר אטמים כדי לשמוע, אומר שהרעש שם ברמה מסוכנת. אז, לא מדברים שם. מדברים אח"כ, באזורים מוגנים מרעש. שוב, דורש התארגנות ומאמץ, או להפגע בריאותית ולפגוע גם באנשים אחרים. וכאשר מדובר בריתוך אותו הדבר. עשרות דרכים להתריע ולהזהיר. אתה חושף אנשים שבכלל לא מודעים לסיכונים? עברה קשה. תזהרו שם מתביעה של מישהו אם יפגע. אין דבר כזה שאין ברירה או אין מה לעשות. יש שיטות רבות ומגוונות שמתאימות לתהליכים משתנים למנוע חשיפה. נכון, דורש השקעה של חשיבה, זמן ומשאבים כדי למנוע חשיפה ופגיעה.

אני חושב שאת לא הבנת, אין לי שום קשר למפעלים, אני לא בעל תפקיד שם, אני מחברה חיצונית שמגיעה לשם, המפעלים הם אלה שלא דואגים כפי שציינת לבריאות העובדים שלהם, אין לי שום סמכות במפעלים אלה ואני לא מועסק על ידם, סה"כ אורח שלהם. אם הייתי בעל תפקיד במפעל, מבטיח לך שהוא היה הבטיחותי ביותר... זה שאת רושמת שאזורי רעש צריכים להיות מסומנים ושריתוך צריך להיות מאחורי פרגוד זה נהדר, הלוואי שזה היה כך, אבל רב המפעלים בישראל שיצא לי לראות (קטנים וגדולים) לא עושים זאת.

לצערי אני חושבת שהבנתי טוב מאוד. אני מכירה מאות מפעלים, ומסתובבת ברבים מאוד ולא עובדת שלהם. אני מכירה מאות עובדים שנמצאים בשטח כחלק מתפקידם. האחריות לא נעלמת רק כי העובד בשטח. גם אם רוב המפעלים עבריינים, לא אומר שאנחנו צריכים להיות גם כן עבריינים. יש חוקים במדינה. גם אם אתה אורח מזדמן, כמו שכתבתי בתשובתי הראשונה 1. אחריות המעסיק שלך לוודא שבזמן שאתה בשטח אתה לא נפגע. לכן, לתת לך הדרכה בהתאמה ולספק לך ציוד שאולי תזדקק לו. זה שאתה בשטח שלא באחריות המעסיק שלך לא מוריד מהאחריות שלו לדאוג לבריאותך. 2. המפעל אליו אתה מגיע חייב לעשות לך הדרכה ולוודא שאתה לא נפגע במהלך שהותך שם. וכן יש לך זכות לדרוש שלא תפגע בעבודה בשום מקום.

שלום אנחנו גרים בבית פרטי בשכירות בעמק חפר. לקראת שנה הבאה מחפשים לקנות/או להשכיר בית פרטי אחר באזור. אני משתדלת לנהוג לפי ככלי זהירות מונעת - מתרחקת מקווי מתח גבוה, אנטנות סלולריות, מקפידה לאוורר את הבית וכו. רק לאחרונה נודע לי על בעייתיות אפשרית של בלוקי פומיס וגם של בלוקים שחורים. האם כדאי להימנע מקניה של בית שבנוי מבלוקי איטונג סוג פומיס או שאישור של תקן קרינה יספיק? האם זה נכון שרק בתים פרטיים בנויים מהבלוקים הללו ובתים על קומות נבנים מבלוקים לבנים שהם בטוחים יותר?

לקריאה נוספת והעמקה

הפורום איננו מייעץ, אלא נותן תשובות לשאלות בנושאי הפורום. בלוקים לבניה חייבים לעמוד בדרישות התקנים המוגדרים. המפעלים יש להם האישורים, ולפני אכלוס גם הקבלן/יזם מבצע הבדיקות להראות עמידה בתקנים. כך שלא משנה איזה בלוק, הוא חייב לעמוד בדרישות התקינה, בבתים פרטיים ורבי קומות.

היי. היום במהלך הבישול הרחתי ריח של פלסטיק שקוף הבנתי מיד שזה מהידיות של הסיר שהן מפלסטיק ..(הסיר עצמו מנירוסטה ) כנראה כי הלהבה היתה גבוהה מדי ..האם במצב כזה מותר לאכול מהאוכל שבושל ?

ידיות של סירים אינן עשויות פלסטיק. הן עשויות מחומרים עמידים בטמפרטורה של הבישול. לפעמים החימום גבוה יותר אז הן קצת נשרפות. האדים של השריפה עוברים לאוויר, לא לתוך האוכל. אפשר לאכול ללא בעיה. מהו ריח של פלסטיק שקוף?

30/01/2018 | 20:54 | מאת: המשך

הכוונה פלסטיק שרוף * לא שקוף ! אין בעיה אבל גם אם המכנסה של הסיר היה פתוח? האדים הרעילים לא נכנסו לתוך התבשיל ?

לא נכנסים. אדים עולים כלפי מעלה, כמו האדים של המים כך גם גזים אחרים, עולים כלפי מעלה, לא יורדים לתוך התבשיל. ולהדגיש ידיות של סירי נירוסטה אינן עשויות מפלסטיק.

30/01/2018 | 13:21 | מאת: רוני

שלום רב אני חושבת לרכוש דירה בקומה שניה. המרפסת יוצאת ממש מעל כביש של מכוניות ואוטובוסים. עד כמה מגיע זהום של הגזים שהם פולטים לקומה השניה? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בשאלה שלך אין מספיק מידע כדי לתת תשובה חד משמעית. לצורך חישוב של כמה יש לבצע מדידות. גזי פליטה של מכוניות הם גזים, לכן הם יגיעו לכל הקומות.

06/02/2018 | 13:03 | מאת: רוני

תודה רבה אז אם הבנתי נכון מתשובתך. קומה שניה או רביעית לדוגמא זה אותו זיהום אויר שמגיע לסלון? הגובה לא נותן יתרון לאויר נקי יותר בכלל? תודה

לא זה מה שאמרתי. צריך לבצע מדידות כדי לדעת מה רמת הזיהום שמגיע לכל דירה. תלוי במשתנים רבים.

29/01/2018 | 22:57 | מאת: ליאור

האם מותר לקבע בלון הליום לקיר (בחנות ממתקים, לצורך מילוי בלוני הליום), בצמוד לארון חשמל?

30/01/2018 | 06:12 | מאת: ליאור

הכוונה היא למיכל (בלון) הליום דחוס לצורך מילוי בלוני הליום של ימי הולדת וכדומה)

אם הגליל מעוגן לקיר כנדרש, ויש לו ווסת לבקרת המילוי לא צריכה להיות בעיה. הליום איננו דליק ואינו רעיל. ללא אוויר הוא גורם לחנק. במקרה שריפה יש לקרר אותו כי כל מכל בלחץ עלול להתפוצץ בחימום יתר.

31/01/2018 | 00:44 | מאת: ליאור

תודה רבה

29/01/2018 | 14:01 | מאת: נאוה

האם מסונתן החלודה שנוצרת בתחתית הקומקום לשתיה חמה? כיצד ניתן להפטר ממנה...

לקריאה נוספת והעמקה

בהנחה שזה חלודה, אז זה ברזל שעבר חמצון. הגוף שלנו זקוק לברזל לתפקוד ולכן לא מהווה בעיה. לא ניתן להפטר ממנו, הוא חלק מהחומר שבונה את הקומקום.

25/01/2018 | 08:53 | מאת: ליאל

היי רציתי לדעת מבחינה בריאותית איזה קרש חיתוך עדיף מעץ או מפלסטיק ? שמתי לב שתמיד יוצאים סיבים כאלה מהקרש חיתוך ...כתוצאה מהסימני חיתוך ...

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה קשורה לפורום בישול ולא לנושא פורום זה. הפורום איננו ממליץ. החלטה היא שלכם במה להשתמש. פלסטיק או עץ, מה שקל לניקוי שלא יצטברו זיהומים.

שלום לך, בהמשך לשאלותי לגבי בטיחות שימוש מבחינה בריאותית בספריי סיליקון למסלול הליכה שנמצא בחדר השינה. קניתי עכשיו ספריי חדש והוא מכיל: NAPHTHA , PRTROLEUM, HYDROTREATED LIGHTׂ האם בחומרים אלה יש משהו מסוכן לבריאות? בהתחשב בזה שאני מרססת ההליכון שנמצא בחדר השינה . תודה על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

אז, החומר החדש הרבה פחות טוב מהחומר הקודם. החומרים שיש במכל כנראה לא מכילים סיליקון, שהסיכון בו הרבה יותר נמוך מהסיכון שיש בחומרים בתערובת החדשה. לא טוב לנשום אותם, הם כמו נפט, בנזין, נפטא, כך שלאחר שאת שמה אותם חשוב לאוורר היטב את החדר. השמן שנשאר לא בעיה, כי לא נדיף. החומרים בתערובת הם גם דליקים, אז להזהר מכל סביבה דליקה.

תודה רבה על תשובתך, אנסה להשיג חומר שרשום עליו שמכיל סיליקון

עינת לא זה מה שאמרתי! את שאלת בהתחלה וגם הפעם לגבי ספריי סיליקון. ההרכב שפרטת הפעם לא מכיל סיליקון, לכן תשובתי כי שאלתך היא לגבי ספריי סיליקון (בשם השאלה שלך). לקנות סתם ספרי כי מכיל סיליקון לא עושה אותו אוטומטי טוב יותר או מתאים יותר. גם ספרי סיליקון יכול להכיל הרבה חומרים נוספים מלבד הסיליקון. כל חומר אין הכללות, כל תרסיס לגופו. תלוי במכלול השלם.

הבנתי, תודה רבה על תשובתך , הסיוע והתשובות המפורטות לא מובן מאליו, תודה רבה עינת

בבקשה

21/01/2018 | 11:33 | מאת: לירון

היי שבוע טוב . 1. בעלי מקפיא לחמניות עם שקיות רגילות של הסופר יש עם כך בעיה ? 2. אני מעוניינת להקפיא בשר וכו בקופסאות..אפדר בקופסאות פלסטיק רגילות או יש קופסאות מיוחדות להקפאה ? יש איזה סימן שאני יכולה לראות על הקופסאות באם מתאים להקפאה ? 3. יש בעיה להשתמש בסירי נירוסטה שיש עליהן שריטות? בעלי מערבב ומוזג עם כפות מנירוסטה ששורטות את הסיר ...

אין שום בעיה לאחסן במקפיא בשקיות נילון או בכל סוגי קופסאות פלסטיק. הסימונים על קופסאות הן מבחינת עמידות הקופסא לקור לא בגלל בעיה במגע עם האוכל. כי יש סוגי פלסטיק לדוגמא שהופכים שבירים בהקפאה. וגם אין שום בעיה להשתמש בסירי נרוסטה עם שריטות.

18/01/2018 | 13:55 | מאת: מאיר

שלום וברכה...קרה לי מקרה מוזר אצלי בבית הגיע טכנאי גז וסידר את הכיריים לאחר שסיים הוא אמר לי שנפצע ביד וראיתי שכל הכפתורים וחלק מהארון היו סימני דם שלו...שאלתי היא אם ניקיתי עם מגבונים של אלכהוהול שמוכרים בסופרפארם את סימני הדם זה מספיק או שצריך פעולת חיטוי יותר יסודית?תודה רבה

היה מספיק ניקוי בסיסי עם מים וסבון.

17/01/2018 | 18:34 | מאת: רוני

שלום, רציתי לדעת האם יש סיכון/חשש במידה ומנקים את השפתיים בסיום ארוחה עם מגבון (כמו זה שמחלקים במסעדות) ואז שותים משקה כלשהו? האם המעט חומר שאולי נכנס לפה יכול להזיק? אשמח גם לדעת את התשובה במקרה של קרם ידיים, במידה ואני שוטף ידיים ואוכל אבל מן הסתם מעט מקרם הידיים נשאר עדיין על הידיים, מזיק? תודה רבה

מגבוני מסעדות אמורים להיות עם מאושרים למזון ומכילים חומרים המותרים למזון, כמו מים, מעט חומר טעם/ריח. קרם ידיים גם כן מחומרים מותרים לשימוש לאנשים. כמות אפסית לא תגרום לפגיעה, בהנחה שאתה לא אלרגי לחומרים.

14/01/2018 | 10:21 | מאת: נוי

היי האם זה נכון שקרינה מהנייד בתוך רכב יותר חזקה ואף מזיקה ? אני נוהגת בדרך כלל לפני שנכנסת לרכב לכבות את האינטרנט ולאנשים זה מוזר ששומעים שזה מה שאני עושה . מה דעתך ?

היתרון היחיד והחשוב מאוד בכיבוי המכשיר בכניסה לאוטו שאת מרוכזת בנסיעה ולא מתעסקת בו. מעבר לזה החברים שלך צודקים.

12/01/2018 | 12:33 | מאת: לירון

היי אתמול הוצאתי את החלקים של הכיריים כדי לנקות . השרתי אותם בקערה עם מים וסבון למחרת ראיתי שיש על החלקים מלא כתמים של חלודה כתמים כתומים כאלה. האם מותר להמשיך לבשל עם החלקים האלה ? האם זה שנגעתי בחלקים החלודים ושטפתי אותם ייכול לגרום לי לסיכון ? אני בהריון ומאוד חוששת.

לקריאה נוספת והעמקה

אז מה? קצת חלודה. לא קופץ מתוך הכיריים לתוך הסירים. וגם אם כן, תוסף ברזל זמין.

12/01/2018 | 12:23 | מאת: אביגיל

הקיר של משפחתון שראינו צמוד לארון שעוני חשמל( שני שעונים ). האם הקרינה מהארון בעיתית? עד לאיזה מרחק, לערך?

אין שום דרך לתת תשובה לשאלה זו. אין מספיק נתונים.

12/01/2018 | 00:10 | מאת: מירה

שלום רב, נשבר לי אתמול מדחום כספית על השטיח בחדר שינה (שטיח מקיר לקיר), לאחר שנגעתי בכדוריות קצת שאבתי אותם בשואב ידני (שואב קטן אך חזק של דייזון). את השואב רוקנתי לפח אשפה. אחר כך קראתי שעשיתי טעות איומה ושאסור לשאוב את הכספית כי היא מתאדה בשאיבה. שאלתי היא מה לעשות כעת - האם השאיבה הספיקה או שאני צריכה לנקות עוד את השטיח. ואם כן איך? יש לי תינוק בן 13 חודשים שזוחל ועוד שני ילדים שנכנסים מדי פעם לחדר לצפות בטלוויזיה. שאלה שניה- האם תוך כדי שאיבה שאפתי את הכספית? אני מניקה ואני חוששת שבני ינק חלב מזוהם. האם להפסיק להניק? לפנות לרופא ילדים? שאלה שלישית - מה לעשות עם השואב? אני צריכה לזרוק אותו. כרגע השארתי אותו מחוץ לחלון. תודה רבה

שאיבה עם שואב זו הדרך המתאימה לבתים פרטיים. חבל רק שזרקת לאשפה רגילה, ולא לתוך שקית כפולה ולהעביר לקופת החולים לפינוי, כי עכשיו הכספית עברה לזהם את הסביבה. אפשר להשתמש בחומרים לתהליך, אך הם מסוכנים ולא מתאימים לשימוש לאדם רגיל. אם את חוששת שאולי נשארה כספית אפשר לחזור על תהליך השאיבה, אפשר להעביר השטיח לניקוי במכבסה, ולהגיד להם שנשבר עליה מד-חום. מאחר שעכשיו חורף הכספית פחות מתנדפת. אבל, אם יש לך חששות תשאלי את הרופא שלך. תנערי טוב את השואב לתוך שקיות נילון גדולות ושקופות (שקית בתוך שקית, ומספיק גדולות לשואב). אם את רואה טיפות כספית לפנות השקיות לקופת החולים, או למקום מתאים אחר (אפשר להתקשר למשרד להגנת הסביבה באזור שלכם). אם לא יוצא כלום כנראה אין שם יותר כספית.

ערב טוב לך ורד .יצאתי מהבית לכיוון פח הזבל ונתקלתי בפח החומצה הרמתי אותו והפח נפתח ואז האדי החומצה עלו למעלה ונשמתי איזה לשניות והרגשתי לא טוב הנחתי את הפח בחזרה והזעקתי מישהו שיקח אותו האם זה יכול לפגוע באיזה איבר בגוף בכלי הנשימה או במוח או בכול מקום בגוף.אשמח לקבל תשובה. תודה לך ורד.

חבל שאנשים שמים פסולת חומרים מסוכנים בפחי אשפה. במקרה זה מדובר בחומר בסיכון נמוך יחסית, חומצה אצטית הנה חומץ, החומר שמשמש לעשות חמוצים, לנקיונות. מניחה שאתה כבר מרגיש טוב. אם לאו, תפנה לקבלת טיפול רפואי.

10/01/2018 | 00:11 | מאת: ליאת

היי ותודה על הפורום המדהים הזה. יש לי תנור עם ציפוי שחור. שמתי לב שיש עליו שריטות , האם בטוח להמשיך להשתמש בו בתנאי שהאוכל על תבנית ולא נוגע בציפוי? האדים לא משחררים רעלים לתוך האוכל ?

התנור עשוי מתכת או חומרים שילוב עם חומרים מרוכבים או זכוכית. המתכת והחומרים האלה עמידים בטמפרטורות גבוהות, לכן, אין מעבר של חומרים לאוויר ולכן אין בעיה עם התבשלים.

08/01/2018 | 00:05 | מאת: ליאור

יש לי בחדר שינה פרקט למינציה (עץ מלמטה, פלסטיק למעלה), חשבתי לרסס עליו על השכבת פלסטיק העליונה לכה פוליאוריתנית, זה פשוט גורם לזה להיראות טוב יותר (עשיתי נסיונות על חתיכה אחת מחוץ לבית), השאלה היא מבחינת הבטיחות האם לאחר התקשות יש בעיה לשהות בחדר שמא עדיין יופרשו כימיקלים לא טובים לאויר? תודה רבה :)

פרקט משחרר חומרים מסוכנים לאויר (בכמויות קטנות מאוד, ואוורר של החדר מספיק כדי לטפל בבעיה הזאת). ציפוי סופי של פוליאוריתן איננו פולט חומרים מסוכנים (מלבד כמויות קטנטנות, כמו שנאמר קודם). פוליאוריתן מסוכן בשני מצבים. בשלב הראשון בו נוצר הפולימר. אז יש שחרור של חומרים מסוכנים שאין לנשום אותם. מצב שני הנו מצב שריפה או תהליכים חמים מאוד (לדוגמא ריתוך).

11/01/2018 | 01:02 | מאת: ליאור

תודה רבה מהי תדירות האוורור המומלצת? פעם ביום למשל, זה יספיק? (עכשיו חורף, ושומרים סגור בדרך כלל)

לפי הנחיות משרד הבריאות, לאוורר כל יום, קיץ וחורף. הם לא מגדירים זמן אוורור.

תודה רבה ד"ר ורד

04/01/2018 | 22:18 | מאת: מיכל

שלום, קראתי שנוכחות של עובש על קירות הבית, וחשיפה קבועה ומתמשכת של אדם לנשימה בסביבה של עובש ופטריות, עלולה לגרום לנזקים נוירולוגיים, בין השאר לרעד, ואף למחלת פרקינסון. האם ידוע לך משהו על כך ? ואם כן, האם הנזק הוא הפיך ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

עובש גורם בדרך כלל לבעיות נשימה ובעיות אלרגיה לרגישים. אנשים ללא רגישויות כמעט ולא מושפעים. לגבי בעיות נוירולוגיות כפי שתארת אין דיווחים. מלבד במצבים של עובשים פטוגניים שאז אפשר לזהות התנהגויות חריגות שעוברות לאחר סילוק החשיפה לעובש.

04/01/2018 | 10:42 | מאת: שרון

ביקרתי במשפחתון שהינו הרחבה של בית קיים, כך שהמבנה שלו סמוך לכבלי החשמל שעל המדרכה (מניחה שמדובר בתייל אווירי מבודד על עמוד). האם הקרינה מאותם כבלים עלולה להיות בעייתית בתוך המשפחתון ? כמו כן, הוא צמוד לארון של השעוני חשמל. האם גם ממקור זה עלולה להיות קרינה בעוצמה גבוהה ?

לקריאה נוספת והעמקה

אין מספיק נתונים לתשובה.

04/01/2018 | 14:33 | מאת: שרון

תייל החשמל והתייל של בזק יושב על גג החדר של המשפחתון (שאינו גבוה במיוחד), הארון של השעוני חשמל צמוד לקיר המשפחתון. מדובר בתייל בצבע שחור, שלמיטב הבנתי הוא תייל חשמל אווירי מבודד.

שוב, צבעים ונראה שאינו גבוה אינם נתונים. תפני לרשות המקומית או למחלקת החינוך.

02/01/2018 | 14:23 | מאת: חגית

שלום, האם במלח רגיל יש חומר רעיל?? e-535 האם כדאי לקנות מלח מיוחד אטלנטי למשל? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

מלח הוא מלח. תלוי במקור ההפקה הוא יכיל כמויות זניחות של חומרים שונים. אין להם משמעות בטעם או בבריאות, אבל מוכרים אותם במחיר יקר, כי מלח הוא רק מלח. מאחר שמלח הוא אבקה שסופגת את לחות האוויר, המלח בשקית/בקופסה הופך לגושים. לשם כך מוסיפים חומרים בכמות קטנה מאד למנוע את הווצרות הגושים. התוספים האלה מוגדרים תוספי מזון ומותרים לשימוש במוצרי מזון, מוצרי קוסמטיקה, תרופות. כך הוא גם E535 ממש לא רעל.

01/01/2018 | 23:10 | מאת: יעל

רכשתי מנורת עמידה לחצר כעמידת מים. בדיקת החשמלאי גילתה שאין לה הארקה, וכן, שהשקע הוא רגיל ואינו מוגן מים. מהחנות אינם מוכנים לתקן וטוענים כי ככה זה הגיע מחו״ל. מה אני יכולה לעשות כנגד זה? מה מחייב אותם לעמידה בתקן?

יש מערכות ללא הארקה כי יש להן בידוד כפול וזה תקין. לא יודעת מה יש לך ביד. אולי תקין אולי לא. אם בעיה של צרכנות תפני לפורום צרכנות.

קניתי אתמול ראש לDE RAZOR (מכשיר גילוח כמו פעם שהיו מכניסים בפנים סכין ומתגלחים...) מיד שנייה ואני צריך לחטא אותו. אני מחפש חומר שיחטא אותו 100 אחוזים לא פחות כי איני מתפשר על היגיינה. שמעתי על שלושה חומרים שמחטאים: ספטל סקרב, הנוזל הכחול של Barbicide וסבון הכלים האנטי בקטריאלי של פיירי שמוכרים אותו ליד הבית והוא הזול מכולם והחברה טוענת שהוא מחסל 99.99 מהחיידקים שנמצאים על הספוג (איני יודע אם הוא מתאים לחיטוי כלי גילוח...) ומגן עליו 24 שעות... השאלה שלי היא איזה חומר לקנות (אני לא צריך בקבוק גדול מאוד כי בסך הכל אני מחטא את כלי הגילוח ולא יותר...)? אשמח מאוד אם תוכלו לעזור לי :) שיהיה לכם יום טוב :)

לקריאה נוספת והעמקה

יש הרבה חומרי חיטוי לגורמים ביולוגיים מסוכנים. אלכוהול 70% ומעלה חיטוי במים רותחים חיטוי בקיטור חיטוי ביוד חיטוי במי חמצן חיטוי באקונומיקה (היפורלוריט) ספטול (נדרש אישור רוקח לרכישה) ויש עוד רבים. סבון כלים? חיטוי של זיהומי כלים ממש לא הזיהומים שאתה חושש מהם.

שלום ד"ר, האם בליעת חתיכה קטנה של נייר כזה מסוכנת/מזיקה? תודה רבה ושבוע טוב.

חתיכת נייר, לא יותר. תצא דרך מערכת העיכול.

23/12/2017 | 13:48 | מאת: עינת

שלום לך יש לי הליכון כושר בחדר השינה כי אין מקום בבית. מידי שבוע אני מרססת את משטח ההליכון בספריי שמן סיליקון. יש עליו כל מיני אזהרות . אני מאווררת את החדר ולא עושה את זה לפני שהולכים לישון. השאלה האם זה בסדר או שיש בזה סיכון? האם יש תרסיס סיליקון שמתאים למסלולי הליכה שלא מסוכן? אשמח לתשובתך . תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אם זה החומר המתאים זה החומר שיש להשתמש. חומר אחר עלול לפגוע במכשיר. בלי לדעת הרכב מדויק לא יכולה להתיחס לרמת סיכון אם בכלל.

תודה על תשובתך, בבקבוק אחד שהשתמשתי לא רשום מה מכיל רק תרסיס שמן סיליקון לוקטייט 8021. בבקבוק שני רשום שמכיל גז בוטאן, ממס, סיליקון. זה החומר המיועד למכשיר אך אני דואגת בעיקר לסיכון הבריאותי כי זה בחדר שינה. אודה לתשובתך תודה מראש

סיליקון זה קבוצה מאוד גדולה של חומרים. יש הרבה מאוד סיליקונים שמותרים לשימוש למשל מוצרים לשער, קרמים ותוספים במזון. סיליקון במיוחד לשימון הוא לא נדיף ולכן אותו את לא נושמת., גז הבוטאן, גז בישול, כמו בכל מכל ספריי צריך משהו שידחוף את החומר החוצה בצורת טיפות קטנות, אוירוסול, שמשמן טוב יותר את המתקן שלך. מאחר שכתבת בעברית לא יודעת אם יש או אין ממס, ואם כן, איזה. לכן, כל סמך המידע שנתת, חשש גדול מדי (בלי לדעת אם יש ממס או לא) לא צריך שיהיה לך. טוב לאוורר החדר בלי קשר. אבל, מעבר לזה לא צריכה להיות בעיה חריגה.

תודה רבה על תשובתך המפורטת . על הבקבוק רשום שיש ממס מה זה ממס? האם עדיין זה לא מהווה בעיה? תודה לך

ממס הוא כל חומר שיכול להמיס לתוכו חומר אחר. לדוגמא: מים הם ממס. ממסים לתוכם, סוכר, מלח... ויש הרבה מאוד ממסים אחרים. חלקם מסוכנים לבריאות, חלקם דליקים, חלקם לא ממש בעיתיים. לכן, כדי להתיחס לממס שבתרסיס שלך צריך לדעת את שמו, אלא אם הרשום על המכל הוא כנראה תרגום לא מדויק לעברית, והכוונה שהסיליקון הוא ממס גם כן.

שלום לך, בהמשך לשאלותי לגבי בטיחות שימוש מבחינה בריאותית בספריי סיליקון למסלול הליכה שנמצא בחדר השינה. קניתי עכשיו ספריי חדש והוא מכיל: NAPHTHA , PRTROLEUM, HYDROTREATED LIGHTׂ האם בחומרים אלה יש משהו מסוכן ? אני מרססת ההליכון בחדר השינה . תודה על תשובתך

20/12/2017 | 20:10 | מאת: מוטי

ד"ר קויפמן שלום, היום כשקדחתי בתיקרה בני התינוק היה בחדר (לא הייתה אפשרות להוציאו..) לאחר הקדיחה החדר התמלא אבק קשיחה על הרצפה והרהיטים ואני חושש כי הוא נשם חומרים שעלולים לפגוע בבריאות..האם זה אכן היה מסוכן? האם את הבגדים שלו שהיו ברחבי החדר והתמלאו אבק מספיק לכבס רק? תודה

לא ברור מה הערך של השאלה לאחר האירוע. תמיד יש דרך לא לחשוף ילדים לחומרים מסוכנים ללא צורך. מה עוזר אם מסוכן או לא? הרי כבר עשית התהליך. אין שום דרך כרגע לדעת אם הילד נפגע או לא. אין דרך לדעת עכשיו אם החשיפה הזאת תהיה משמעותית בהמשך הגידול שלו. תקווה שלא. הכביסה ממש לא מעניינת. כביסה רגילה תספיק, כמה זה שולי לעומת החשיפה הנשימתית.

21/12/2017 | 07:57 | מאת: מוטי

אשתי הוציאה אותו החוצה אבל מישהו בדיוק הדליק איזה משהו עם ריח נוראי אז היא החזירה אותו מהר ולכן זה קרה. זה ממש מדאיג מה שאת אומרת, הייתי בטוח שזה לא מאוד נורא כי בכל זאת חשיפות כאלו יש גם כשהולכים ברחוב. אני ממש מקווה שלא גרמתי נזק לילד שלי. האם יש צורך או דרך להיבדק?

21/12/2017 | 08:02 | מאת: מוטי

וכן מדובר בחור אחד בתקרה. אני ממש מודאג כרגע, האם באמת יכול להיות שנפגע? אלו לא חלקיקים גדולים שלא שוקעים בריאות?

לפי התיאור הראשון קידוח רציני כל החדר, הבגדים... האבק שנוצר חלקו חלקיקים גדולים, אך יש גם קטנים שניתנים לנשימה לעומק הריאות. נכון, חלק מהחיים, רק להמנע ככל האפשר מחשיפה מיותרת כדי לא לגרום לפגיעה מאוחרת יותר בחיים.

ואפשר היה להכניס אותו לחדר אחר בבית. אם אין תמיד יש שרותים, מטבח, ללכת לשכנים.... מדובר בתינוק, זה לא אדם מבוגר, לכן יש להזהר יותר. מאחר שאין דרך לבדוק צריך להמנע מחשיפה. ומאחר שבמהלך החיים הילד יחשף בסביבה להרבה חומרים מסוכנים יש לצמצם חשיפה שאינה הכרחית. חלקיקים ברי-נשימה אינם בריאים לריאות. אם נגרם נזק או לא לא נדע.

20/12/2017 | 14:44 | מאת: יוסי

יש לי רכב חדש. הבחנתי שיש עיבוי רב בחלונות הפנימיים. זה יכול להיות קשור להפרשה של פתלטים? קראתי על כך באינטרנט. זה הגיוני?

לא קשור בכלל.

שלום, אבא שלי מופנה לטיפול ביוד רדיואקטיבי 150 מ"ג. הוא צריך להיות בבידוד למשך שבוע, והוא לא יכול להשאר בבית מסיבות שונות. האם יש חדר בידוד שאפשר להשכיר? ככל הידוע לי, לא ניתן לשהות בבית מלון/הארחה. תודה

לא קשור לפורום זה.

18/12/2017 | 16:27 | מאת: ליאת

היי . חלק מהתחתית של פינגאן מנירוסטה נשרף ( נשרף שם חלב ) בעלי שיפשף עם צמר פלדה הכל יצא..יש בעיה להמשיך לשתות מהפינגאן ? כי ניהיה קצת שריטות ...אני מרתיחה שם מים לתינוק .

אפשר להמשיך להשתמש כרגיל. בנרוסטה החלק החיצוני ושכבות פנימיות עשויים מאותו החומר.

18/12/2017 | 12:29 | מאת: שני

שלום ד"ר קויפמן, בלי כוונה בעלי הפעיל מייבש כביסה עם בגדים שבתוכו היה בקבוק ג'ל כביסה מלא. לאחר שבמשך שעתיים הרחנו ריח חזק מאוד אך לא הבנו שזה מה שקרה, פתחתי את המייסד וראיתי את הבקבוק כשהוא ריח וחם מאוד וכל הג'ל נשפך על הבגדים והמייבש. יש לנו תינוק מאוד קטן בבית ולצערי הבית לא היה מאוורר באותו זמן. אני מפחדת מאוד שהוא נשם חומרים מזיקים, שהרי הכל השתחרר פנימה לתוך הבית, בין אם זה ג'ל הכביסה או הפלסטיק שממנו עשוי הבקבוק. האם זה נשמע באמת מסוכן? תודה, שני

הרבה עבודה לנקות הכל, מעבר לזה לא בעיה

17/12/2017 | 16:43 | מאת: קרן

שלום רב, שמעתי (לא מצאתי את הכתבה לצערי) שלאחרונה פורסמה כתבה בחדשות על רעילות משטחי החתלה עשויים pvc לתינוקות. האם אכן משוחי החתלה עשוים pvc הינם רעילים? והאם משטחי pvc לרצפה הם רעילים? תודה מראש

שוב, אנחנו לא מגיבים לכתבות ולפרסומים פופוליסטיים. ראי התשובות שנתנו לפני מספר ימים בנושא, ותשובות קודמות בנושא PVC

15/12/2017 | 01:33 | מאת: קובי

שלום וברכה דר...יש לי אח צעיר שמרבה להשתמש ביום יום באלכוג' ל לחיטוי של הידיים שמכיל 70 אחוז אלכוהול ...2 שאלות ברשותך האם שימוש מוגזם בכזה ג' ל יכול להוות איזה סיכון או נזק לטווח הקצר או הארוך ?כי הוא בעבודה שלו מרבה מאד להשתמש בזה ?והאם באמת יש לזה אפקט חיטוי כמו שמפורסם?

70% אלכוהול הוא המינימום הנדרש כדי שהאלכוהול אמנם יוכל לבצע את פעולת החיטוי המבוקשת. במערכת הרפואית משתמשים בחיטוי הרבה כדי למזער את העברת הזיהומים בין החולים השונים, הצוות הרפואי והמבקרים הבריאים. רמת השימוש תלוי במקום העבודה והחשיפה לזיהומים ביולוגיים מסוכנים. מבחינת העור, האלכוהול עלול לגרום ליובש שניתן להשתמש בקרם ידיים כדי למנוע. אם הוא לא בעבודה רפואית, הדבר מיותר, מאחר שמעלה הסיכוי להתחזקות גורמים ביולוגים פטוגניים על פני העור.

17/12/2017 | 13:00 | מאת: קובי

אמנם הוא לא עובד בעבודה רפואית אבל הוא חשוף להמון אנשים ויש לי סוג של איסטנסיות מאד גבוהה ואובר סטריליות...השאלה היא אם בשימוש יומיומי של גל אלכוהול עלול לסכן אותו במה שאמרת להתחזקות גורמים בילוגיים ואיך הוא יכול למזער נזקים?תודה מראש..

חשיפה להרבה אנשים אינה מצדיקה שימוש מוגבר באלכוהול. להיפך החשיפה היא זו שמבטיחה את חיזוק המערכת החיסונית והבריאות שלנו. אם נראה שיש בעיה אולי כדאי להתיעץ בנושא האיסטנסטיות בפורום מתאים.

13/12/2017 | 13:41 | מאת: עדי

היי, אני מתכננת כרגע חלוקה של משרד גדול שאין בו ארון חשמל ראשי המקום היחידי שהצלחתי למצוא לו זה מאחורי דלפק הקבלה. כמה זה מסוכן והאם יש פיתרון טכני למיסוך הקרינה מהארון תודה רבה!

האם מדובר בארון חשמל משני או ראשי, כמה אמפר יש בלוח... מה זה נקרא לשבת קרוב, צמוד ממש, 10 ס"מ מרחק, חצי מטר, מטר... יש לבדוק מספר נתונים לפני שניתן לענות לשאלה כזו. מסוכן? שוב לאיזה סיכון מתיחסת השאלה? לעליה בחום הגוף? יכול להיות, אולי מעט אולי בכלל לא, תלוי באמפרג' ובמרחק. ו... אם לא צמוד ממש, בקירוב טוב כנראה שלא יהיה צריך לעשות שום דבר.

13/12/2017 | 21:19 | מאת: עדי

תודה רבה. זה לוח ראשי, כרגע בשלבי תכנון טרם ידוע האמפר. המרחק הוא כ1.5 מ' מאחורי העמדה

זה מרחק גדול עדין תלוי באמפרים בהצלחה

תודה רבה!

בבקשה

מה רמת הקרינה של בלוקי פומיס בבקרל ומה הרמה המאושרת ביחידות בקרל

רמת הקרינה מוגדרת בהתאם לתקן ישראלי 5098 תכולת יסודות רדיואקטביים טבעיים במוצרי בנייה ליצרנים יש אישור בדיקה והתאמה לתקן.

06/12/2017 | 13:02 | מאת: שרון

שלום רב, יש לנו בבית פסנתר YAMAHA משנת 1974. מכיוון שהוא ישן אני חוששת שהצבע בו הוא צבוע עלול להכיל עופרת. הפסנתר במצב טוב (אין קילופי צבע). יש לנו בבית תינוקת בת חצי שנה. האם היא עלולה להיחשף כך לעופרת ? האם יש הנחיות מומלצות ? תודה

אין קשר אם הפסנתר חדש או ישן. אם את חושבת שיש עופרת תעשי בדיקה. בלי תשובות מעבדה מתועדות לא ימשיך הדיון.

05/12/2017 | 20:13 | מאת: שוליק

בבריכה מקור ומחוממת בחורף יש במבנה ריח חזק של כלור האם מסוכן כי המבנה לא ממש מאוורר בחורף. תודה

תמיד בברכות שחיה יש כלור באוויר. כלור הוא גז. בחורף כאשר יש פחות אוורור הריכוז באוויר מגיע לריכוז שחוש הריח שלנו מבחין בו. זה שחוש הריח מבחין בריח לא אומר שהריכוז באוויר הגיע לרמה מסוכנת.

שלום ד"ר קויפמן, סומכת מאוד על דעתך, גם אם רק קוראת סמויה בד"כ.. בשבוע האחרון פורסמה כתבה על תכולת פטלאטים גבוהה במשטחי החתלה לתינוקות. דובר שם על העדר תקן בתחום משטחי ההחתלה והמזרנים (לעומת משחקי ובקבוקי ילדים, ששם יש תקן מוסדר), ועל כן יש שם כמויות עצומות של פטלאטים, המסוכנות מאוד לתינוק, בעיקר לטווח הרחוק.. מה דעתך? האמת היא שאני חרדה מאוד, כי לשני ילדי הקטנים השתמשנו במשטח החתלה רב פעמי שנמצא בכתבה כמכיל רמה גבוהה של פטלאטים. לדברי הכתב מדובר בחומר מסוכן מאוד... אני יודעת שהכל מנופח ודרמטי בתקשורת, ועל כן אשמח לשמוע את דעתך המקצועית (גם אם חלילה במקרה זה את 4 מסכימה...) אלפי תודות מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

הפורום לא מגיב על כל כתבת טלויזה שבועית והעלאת הרייטינג וחשיפה לפרסומות מתאימות על ידי הפחדת הציבור. פטלאטים זו קבוצה של הרבה מאוד חומרים. חלקם בעיתיים חלקם בכלל לא. יש להגדיר במדויק. יש להניח שלא הוגדרו הדברים. העיקר להגיד מסוכן בלי לפרט, בודאי גם לא מה עלולה להיות הפגיעה. רק משטחי החתלה מדאיגים? זה יופי בכתבה ויופי למשוך קהל צופים של אמהות. פטלאטים יש בעשרות מוצרים בכל בית ובית, במוצרים רפואיים, בבתי חולים ובכלל בסביבה ואת וכמעט כולם משתמשים בהם תמיד ועל בסיס יומי.

07/12/2017 | 19:42 | מאת: הדס

תודה רבה! קיוויתי שהדברים פחות דרמטיים ממה שהוצג.. האם בכל זאת יש צורך לנקוט באמצעי זהירות? למשל בכלי אוכל וכדומה?

אמצעי הזהירות הרגילים. לאוורר היטב מקומות שנמצאים בהם כדי שלא יצטברו חומרים מסוכנים באוויר. הגוף שלנו מסתדר עם כמויות קטנות (מוגדר שונה לכל חומר וחומר מהי כמות קטנה) ולכן האוורור חשוב. ולהשתמש במוצרים המתאימים לשימוש המיועד. אם על כלי אוכל מסומן למזון הוא מתאים למזון. אם לא מסומן אז לא להשתמש למזון.

02/12/2017 | 14:11 | מאת: רוני

שלום רב ללא ידיעתי וטיפשותי שאסור. אפיתי אתמול תפוח אדמה שנהיה ירקרק. כמובן שחתכתי את העיניים אבל השארתי את הקליפה. בקריאה הבנתי שיש חומר סלאנין והוא רעיל. האם ממנה אחת ממוצעת לילד יכול להיגרם נזק. ( עד עכשיו כעבור 24 שעות מרגישות טוב) תודה אני ממש בלחץ

לקריאה נוספת והעמקה

לא להגזים, הרבה מאוד אנשים לא בקיאים בדברים האלה, ויש עוד רבים מלבד תפוחי אדמה, במיוחד כי רמת הסיכון נמוכה יחסית. עדיף לא לאכול תפוחי אדמה ירוקים מאוד. נקודות קטנות פשוט מסירים, מעט ירוק מקפידים על קילוף עמוק יותר. רוב הסלנין בחלקים הירוקים. אם מאוד ירוק אז, עדיף לא לבשל. בדרך כלל גם הטעם נעשה מריר, והתבשיל פחות טעים. אם היתה חשיפה גבוהה אז יופיעו מחושי בטן, שלשולים, הרגשה לא טובה כללית, קצת חום ועוד תופעות דומות שעוברות לאחר יום-יומיים. מאחר שאתה אומר שהילד בסדר, כנראה היתה כמות אפסית, או שלא היה בכלל שהורדת הכל בקילוף. וחשוב להדגיש, רק בחשיפות גדולות שמובילות לאבדן הכרה ותופעות דומות עלול להגרם נזק ממושך. בחשיפות קטנות ומזדמנות, אין בעיה.

שלום, ניסיתי להוריד שאריות דבק משמשת הרכב, בהתחלה עם מגבונים רגילים שלא הועילו, לאחר מכן עם מגבונים עם אלכוהול, "ספוג הפלא" ובסוף עם מסיר לק שהצליח להוריד אותם בקלות. השאלה היא האם החומרים/מוצרים הללו פוגעים באיזושהי צורה בשמשה? למשל בהגנה שלה מפני קרינת UV? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לא קשור לפעילות פורום זה. ולא החומרים לא פוגעים בשמשה.

27/11/2017 | 05:54 | מאת: אופיר

שלום, אתמול עשיתי עיסוי (שיאצו) ושכבתי על הבטן כשהפנים נמצאות בתוך הפתח המיועד במיטת טיפולים, הייתה לי תחושה שהפתח צר מדי ושהמרווח בין העיניים הוא כרוחב הפתח, כלומר שהעיניים היו כנגד המיטה. האם יש בעיה במידה והעיניים אכן נלחצו למשך 45 דקות?

לקריאה נוספת והעמקה

לא קשור לפעילות הפורום. תבדוק בפורום עיניים.

24/11/2017 | 16:02 | מאת: לירון

שלום . יש לי קרש חיתוך מפלסטיק שעלה לא זול . של ארקוסטיל. שמתי לב שיש סימני חיתוך קצת עמוקים השאלה שלי אם זה לא משחרר סיבי פלסטיק למזון ?

תלוי מאיזה חומר עשוי קרש החיתוך. ברור שאם יש התפוררות ישתחררו חתיכות. אם הוא עשוי מחומר שמותר לשימוש למזון, אז לא צריכה להיות בעיה. הגוף לא מעכל את הפלסטיק והם יצאו.

שלום ד"ר, קודם כל, תודה רבה על הקדשת הזמן למענה על שאלות, לא מובן מאליו כלל. יש לי 2 שאלות (שתיהן נוגעות להתנסות קצרה של מספר ימים שהייתה לי במפעל): 1. קדחתי מספר קדחים (עבודה של כשעה) בלוח פלדה והידיים באו במגע עם אמולסיה (לקירור ושימון המקדח), בנוסף עפה טיפה אחת מהחומר לכיוון הפה שלי, האם החומר מסוכן/מזיק בחשיפה כזו? 2. השתדלתי להיות עם אטמים אבל היו מקרים שהייתי בלעדיהם ונחשפתי לרעשים מתמשכים לא מאוד חזקים (כמו בכרסום/חריטה) לזמנים של כרבע שעה-30 דקות ולרעשים חזקים יחסית של אביזרי פלדה לא קלים שמתנגשים באביזרי פלדה אחרים/רצפה, לא מדובר על שעות של חשיפה כזו או אלפי מקרים כאלה אלא פחות מכך. האם מדובר על רמה שיכולה לגרום לנזק קבוע? מזכיר שהיה מדובר במשהו זמני ואני לא צפוי להיחשף לרעשים כאלה. תודה רבה וערב טוב

לקריאה נוספת והעמקה

תודה חומרים בחשיפה מזדמנת ובכמויות הקטנות מרמת החשיפה התעסוקתית אינם אמורים להוות בעיה. אז חשיפה של יום אחד, או מספר פעמים קטן אינו בעיה. חומר שניכנס לעין/לפה יש לשטוף. שוב טיפה לא תגרום לבעיה, אלא אם אתה אלרגי לחומר ואז יכולה להיות תגובה אלרגית. אם לא קרה, אז מזדמן בלבד. אך חשוב לעתיד, התזה של חומר על הגוף יש לשטוף מידית בכמות גדולה של מים. לגבי רעש בעיה אחרת, מאחר שרעש בעוצמות האלה גורם למיקרוטראטמה לאוזן, וההשפעה מצטברת עם ההשפעות של חשיפה לרעש בחיים. יש לעיתים חשיפה לרעש בעוצמה גבוהה, גם חד-פעמי, עלול לגרום לנזק בלתי הפיך, תלוי בעוצמה וברגישות האישית. עוצמה כזו גם באופן מזדמן וגם לזמן קצר אסורה. חייבים לבודד/להפחית את הרעש או להשתמש בציוד מגן אישי מתאים כל הזמן. שימוש באטמים נחמד, בתנאי שהם מצליחים להוריד את הרעש מתחת לרמת הרעש המסוכן. אם הרעש גבוה מדי, אטמים לבד עשויים לא להיות מספיקים. יש לבצע ניטור רעש והתאמה של ציוד המגן לעבודה. תמיד חשוב לעבוד בצורה בטוחה, ולבדוק מראש גורמי הסיכון ודרך עבודה בטוחה ולהערך בהתאמה.

הפורום הוא פורום בהתנדבות מלאה, ואנחנו משקיעים זמן ותשומת לב לספק תשובות בתחום המוגדר לפורום. בהתאם נשמח שהמשתתפים יקפידו עליהם. הפורום אנונימי ולכן יש הקפדה יתרה על התנהגות נאותה של המשתתפים בו. הפורום איננו נדרש ואינו חייב לענות לשאלות או לפניות. במסגרת פורום זה והגדרות אתר דוקטורס: 1. לא ניתנות המלצות על ספקים, על יצרנים או למוצרים פרסומות נמחקות 2. לא ניתנות המלצות לדרך התנהגות או יעוץ 3. בשום מקרה לא ינתן יעוץ טלפוני 5. שאלות שלא בנושאי הפורום מופנות לפורומים מתאימים (אם יש כאלה) 6. שאלות פוגעניות, תשובות פוגעניות, נמחקות 7. אלימות מילולית, בריונות ותוקפנות נמחקות, מילים ומשפטים פוגעניים נמחקים 8. דיונים תוקפנים, מעליבים, גזעניים נמחקים 9. שאלות שאין להן אחיזה במציאות, או קנטרניות נמחקות 10. לא יתנהלו דיונים: • בשאלות שחוזרות על עצמן והתשובה כבר ניתנה בנושאים ובעובדות שלמתווכחים חוסר ידע מדעי בסיסי. ינתנו תשובות, אך לא יתנהל ויכוח • בשאלות המתיחסות למיתוסים וסיפורי סבתא • בשאלות של מה אם... • בשאלות כלליות ללא בסיס בעובדות או באירוע אמיתי