פורום הפרעות שינה ונחירות

הנה תופעה מעניינת: כל בעלי החיים המוכרים לנו ישנים במחזוריות יומית. מעניין עוד יותר לציין שגם צמחים ישנים, ולמעשה צורות מסוימות של שינה קיימות כמעט בכל היצורים החיים על פני כדור הארץ. למרות כלליות השינה, הידע לגבי חשיבות השינה ותרומתה לבריאות הולך ומתבהר רק בשנים האחרונות. השינה משפיעה בדרכים שונות על כל מערכות הגוף: לב וכלי דם, עצבים, מערכת החיסון, עיכול ועוד. השינה גם מושפעת ומשפיעה על מערכות הנפש השונות. הידע כאמור הולך ומתרחב, ועדיין רב הנסתר בעניין השינה - תפקידיה והשפעותיה. במסגרת רפואת השינה, אנו עוסקים בעיקר באבחון וטיפול באיכות השינה, משך השינה ותזמון השינה.
1406 הודעות
1345 תשובות מומחה

מנהל פורום הפרעות שינה ונחירות

21/01/2015 | 15:20 | מאת: רבקה

שלום לדר רוזנצוויג, בת 62,בריאה בדרך כלל וללא מחלות רקע, בחודשיים האחרונים ללא כל סיבה נראית לעיין אני מוצאת את עצמי נאבקת כדי להירדם, חשבתי שמדובר במשהו זמני שנמשך למעשה עד עכשיו,אני מתעקשת לא להעזר בכדורי שינה בגלל תופעות הלואי וההתמכרות, לפי המלצות לקחתי סירקדין שנחשב לבטוח יותר במשך שמונה ימים ללא כל שיפור, האם הסירקדין לא אמור לעזור? בינתיים הפסקתי עם הכדור ומתלבטת לגבי ההמשך, אני רוצה לציין שאני מצליחה להירדם שעתיים שלוש בלילה ללא עזרה, האם מדובר בתופעה של גיל ,ואני אמורה להספק במספר השעות הנל מבלי שייגרם נזק? אשמח מאוד לחוות דעתך, לכוון כלשהו לשיפור המצב, תודה מראש,

הקושי להירדם (אינסומניה) יכל לנבוע מסיבות רבות. אחת הבעיות הינה ירידה בייצור המלטונין ככל שמתקדמים בגיל. הטיפול במלטונין נועד לפתור בעיה זו אך לאינסומניה סיבות אפשריות רבות נוספות , חלקן נעוץ בתרופות אחרות שנלקחות חלקן במחלות רקע וחלקן בגלל מתחים נפשיים או ליקוי בהתניית השינה . לכל אחד מן הגורמים טיפול משל עצמו ולעיתים נחוץ גם טיפול משולב. לעיתים נחוץ טיפול בכדורי שינה לתזמן מסויים אך כמובן לא כתחליף לאבחון מדוייק יותר וטיפול מכוון.

20/01/2015 | 13:51 | מאת: צליל

צהריים טובים. לפני שבוע נדקתי באגודל באמצע תאונת מטבח עשו לי תפרים, זריקת טטנוס וטיפול ע"י אנטיביוטיקה צפוויט פורטה 500 מ"ג לשבוע שלוש פעמים ביום. בכל ימי הטיפול האנטיביוטיקה נלקחה בהפרש של 6-8 שעות ומאז אני לא חווה שום כאב אך מתקשה נורא להירדם..נכנסת למיטה ב22:00 ומצליחה להירדם רק ב4-5 לפנות בוקר. בשני הלילות האחרונים ניסיתי להיעזר בכדור נרבן שהוא טבעי וללא מרשם בהמלצת רוקח קופ"ח. ניתן לציין גם כתוצאה מכך כשאני מצליחה באיזשהו שלב להירדם אני ישנה נורא חזק מה שלא קרה לי לפני הטיפול. ייתכן שיש קשר בין השניים? מה המלצתך בנושא?

אינני ואה קשר מיוחד בין האירוע או הטיפול לבין הקושי להירדם אלא במידה שאירוע זה הכניס אותך למצב של חרדה מסויימת. ניתן לנסות טיפול בכדור שינה לימים ספורים.

שלום דוקטור! מזה כשנתיים (כיום אני בן 20) שאני מתלונן על בעייות שינה המתבטאות בקושי להירדם (כעשרים-שלושים דקות), לעיתים קרובות מספר התעורריות בלילה וכן עייפות וחוסר רעננות במהלך היום. ביצעתי לפני כשנה וחצי בדיקה פוליסימונגרפיה מלאה בבית החולים תל שומר והתוצאות יצאו תקינות. המשכתי להתלונן על הבעיה ולאחר שלילת בעיה אנדרוקרינולוגית קיבלתי הפניה מנוירולוג לבדיקה משולשת של אקטיגרף לשבוע שבסיומו תתבצע בדיקת פוליסימונוגרפיה מלאה ולמחרת בדיקת MSLT. אני מתחיל את האקטיגרף ביום שני הקרוב (12/1/2015) ובהוראת הנוירולוג אני אבצע את הבדיקה עח חשבון ימי מחלה (גימלים). השאלה היא האם זה בסדר שאבצע את הבדיקה "בחופשה" כשאני יכול לישון ולקום מתי שבא לי או שעדיף לבצע אותה ללא ימי המחלה כך שהיא תבדוק אותי במצבי הטבעי?

10/01/2015 | 23:57 | מאת: רוני

חשוב לציין שאני ג'ובניק במשרד למקרה שזה משנה

אכן חשוב לבצע את הבדיקה בימי חופשה. חשוב גם שבימים אלות תלך לישון באופן חופשי . כלומר תיכנס למיטה כשאתה חש עייפות ותישן עד להתעוררות טבעית ללא שעון או גורמיה הפרעה אחרים (טלפונים, מחוייבויות חברתיות משפחתיות ואחרות) בהצלחה

11/01/2015 | 20:56 | מאת: רוני

30/12/2014 | 12:43 | מאת: אלי

שלום רב, אני בן 31, סובל מבעיית שינה שבה אינני מצליח להירדם כלל.האם במקרה כזה יכולה להיות תועלת בבדיקה במעבדת שינה? תודה.

תמאחר ואין אפשרות לחיות ללא שינה כלל, סביר להניח שהתאור שלך מעט מוגזם. אני מניח שרצוי לבצע בדיקה אקטיגראפית על מנת לקבל תמונה אוביקטיבית יותר של כמות השינה הממוצעת. הבדיקה מבוצעת במכוני השינה.

28/12/2014 | 12:19 | מאת: בלה

שלום לך , אשמח לתשובתך . כבר הרבה זמן כשנתיים יש לי את הבעיה הזאת , אבל קודם יחסתי את זה לזה שלקלחתי הרבה הורמונין לטפולי פוריות . עכשיו כבר כ 4 חודשים אני לא לקוחת שום הורמונים - אבל הבעיה נמשכת . העניין הוא כזה - אני נרדמת מיד - בזה אין בעיה. הבעיה היא אחרי זה - אני מתחילה לתעורר - קבוע אני מתעוררת ב בסביבות של 3 בלילה . זה יכול להיות גם ב 1 וגם ב 3 - וגם ב 4 = אבל חייב באופן קבוע בסביבות 3 . מה קורה לי ? זה לא היהי ככה קודם . אני נרדמת מאוד עייפה , אבל מתעוררת ב 3 - חייב . בשעות אחרות לא קבוע - כל לילה שונה . אין לילה אחד שאני אשן חלק עד הבוקר . איך מטפלים בזה ? בשבת - שאני יכולה לישון מאוחר - אני עדיין מתעוררת ב 3 וגם 5 או 1 בלילה . אני מוכנה ללכת לטפל בזה - רק בבקשה להן לפנות ? מה הבעיה שיש לי ? אשמח לתשובתך . צירפתי גם טלפון הפרטי . תודה רבה , בברכה בלה

לבלה שלום. על מנת להשלים הברור נחוצים עוד מספר פרטים וכן ביצוע בדיקת שינה. את מוזמנת לפנות אלי במרפאה לטיפול בנחרה והפרעות נשימה בשינה באיכילוב. ניתן להגיע עם טופס 17 מקופ"ח.

28/12/2014 | 09:49 | מאת: ג'ולי

שלום, בגלל שלא נרדמתי במשך שעתיים בלילה, שמתי לב שבעלי קצת "הזיז" ידיים ורגליים, לא ממש הזיז ממקומן אלא זה נראה יותר כמו התכווצות קלה של השרירים במשך כ-4- 5 שניות. זה חזר על עצמו כעבור כשעה, אחרי שהתעורר לשירותים ונרדם שוב. אחרי הפעם הראשונה עבר זמן עד שהוא התעורר ולא זכר האם חלם. הוא אף פעם לא זוכר את החלומות. בפעם השנייה הוא התעורר אחרי התופעה הזאת בגלל שלדבריו שמע אותי מקליקה על המקשים של הפלאפון. אלא לא היו ממש תנועות כמו שקראתי שיש בrem sleep behavior disorder ואם לא הייתי ערה גם לא הייתי שמה לב לזה ולא הייתי מתעוררת מזה. לפני שקראתי קצת זה אפילו לא נראה לי בעייתי כי גם הכלב שלנו טיפה זז כשחולם. בעבר קרה כבר מצב שהוא אמר מילה או משפט מתוך שינה ולדעתי גם "הרעידות" הקלות האלו קרו פעם. מן הסתם הוא לא זוכר כלום. אציין שהוא היה ממש עייף כי הלכנו לישון ב2 בלילה. קראתי שrem sleep behavior disorder יכול להעיד חס וחלילה על פרקינסון ועוד מחלות נוראיות בהמשך. מה דעתך? עד כמה זה באמת יכול חס וחלילה לנבא משהו לא טוב? תודה רבה!

28/12/2014 | 09:54 | מאת: ג'ולי

אציין שהוא בן 60, לוקח אנלדקס, ליטורבה ומיקרופירין. תודה!

24/12/2014 | 20:59 | מאת: אתי

בת 39 בעקבות עייפות קשה וחולשה בצעתי בדיקת שינה בייתית להלן הפענוח: משך השינה 7 שעות ו52 דקות. צפיפות הפרעת נשימה בשינה AHI=1 ארועים לשעה נרשמו 6 ירידות ברמת ריווי החמצן בדם מרמה בסיסית של 97% עד למינמום של 94% במשך 1.5% מהלילה נשמעה נחירה האם הבדיקה תקינה? האם סובלת מדום נשימה בשינה? האם תוצאות הבדיקה יכולות להסביר עייפות ותשישות גם אחרי שעות שינה מרובות? האם הירידה בסטורציה עלולה להצביע על בעיה לבבית או ריאתית תודה מראש

הבדיקה על פי הנתונים שסיפקת תקינה אבל חשוב לדעת שבדיקה זו נוגעת אך ורק לנשימה בשינה וגם בתחום צר זה היא בעלת רמת דיוק חלקית בלבד. קיימות הפרעות שינה רבות העלולות לגרום לתחושת העייפות. הפרעות אלו אינן נבחנות בבדיקה אותה עברת. תחושת העייפות יכולה להגרם גם במצבים רפואיים שאינם קשורים בשינה. מעשית מציע לך לפנות לרופא מייעץ בתחום השינה על מנת לבחון הצורך בבדיקת שינה נוספת - מלאה. ניתן לפנות למרפאה לטיפול בהפרעות נשימה ונחרה באיכילוב גם בנושא זה.

23/12/2014 | 18:35 | מאת: יוסי

שלום. אני סטודנט ויש לי כמויות גדולות של חומר ללמוד כרגע אני לומד בבית ומדי שבוע יש לי שיעור של כמה שעות . כרגע אני משתדל לישון 8 שעות כדי שהחומר ישקע במוח כמו שצריך במהלך השינה . אני אוכל מסודר . ושותה בערך 2 נס ביום ואחד קפה בסביבות 4-6. אני הולך לישון ב23:00 הכי מוקדם . לפעמים גם בשעות ממש מאוחרות . כרגע הבעיה שלי שיש לי היא שכל רעש קטן אני מתעורר. מישהו קם לשירותים אני מתעורר . וזה ממש מציק אני לא מצליח לישון רצוף ושאני קם לוקח לי שעה לפחות לחזור לישון וביום שלא ישנתי כמו שצריך אני מרגיש שממש קשה לי ללמוד וזה פוגע לי בשגרת החיים . מה האפשרויות שיש לי ? כרגע בתור התחלה חשבתי לרדת למצב של 2 נס בלבד עד השעה 12 בבוקר. ולבדוק את התוצאות .

ל פי תיאורך, מתרשםשעיקר הבעיה הינה לחץ נפשי. ממליץ לנסות טכניקות הרפיה לפני השינה. ניתן לנסות ביופידבק . הטיפול נמצא במכוני הרפואה המשלימה במסגרת קופות החולים.

22/12/2014 | 11:34 | מאת: אלכס

תודה על מהירות , מה זה בדיוק טיפול קודניטיבי התנהגותי. בבקשה

ראשי תיבות CBTI . סוג של טיפול היוצר התניה חיובית לשינה.

20/12/2014 | 19:32 | מאת: אלכס

אנו חברים גיל 50 ןהיא 40 יש לנו סקס טוב, כאשר היא גומרת טוב מאוד, היא לא ישנה ולא נרדמת כול לילה, מה סיבה .??? נוסף חדש סמתי לב אוליי גם בלי סקס, תודה,

במהלך ואחרי קיום יחסי מין מתרחשים תהליכים ביולוגיים שחלקם גורמים לעוררות ואחרים לעייפות ולשינה. המאזן בין תהליכים אלו שונה מאדם לאדם. כאשר קיימת נטייה לנדודי שינה ללא קשר לייחסי מין, נטייה זו עלולה להתגבר עקב קיום יחסי המין. יש מקום לשקול טיפול קודניטיבי התנהגותי.

22/12/2014 | 11:27 | מאת: אלכס

תודה על מהירות , מה זה בדיוק טיפול קודניטיבי התנהגותי. בבקשה,

12/12/2014 | 10:15 | מאת: בן 28

כבר 8 חודשים השינה שלי מועטה ולא תקינה, יש גם יותר קושי להירדם אבל הבעיה הכי גדולה היא אי יכולת לישון יותר מ4-5 שעות בלילה במקרה הטוב, הבעיה היא שהשינה גורמת לכאבים ותחושות של חוסר נוחות בגוף, במיוחד אם אני מנסה לחזור לישון אחרי שכבר ישנתי 4-5 שעות, זה מרגיש כאילו הגוף לא רוצה להגיע למצב שינה ומתנגד לניסיון שלי לישון, נוצר לי תחושות לחץ ואי נוחות מעיקה בגוף, כאבים בצוואר, סימנים אדומים בכפות הידיים וקושי להזיז את האצבעות, אני תמיד נכשל לחזור לישון גם אם אני מנסה מאה שעות תוך כדי התעלמות מההרגשה שכאילו הגוף מתנגד לישון ויוצר תופעות מעיקות... לא הצלחתי למצוא בשום מקום אזכור למשהו דומה כמו שלי, האם יש תקדים למקרה כמו שלי? איך אפשר להסביר בעיה כמו שלי שהגוף נלחם בי כדי לא לישון? האם כדור כמו אלטרולט לפני השינה יכול להתאים לי?

ממליץ לפנות לברור פסיכולוגי לפני מתן המלצה טיפולית

10/03/2015 | 15:05 | מאת: ערן

אני סובל 4 שנים מהפרעת שינה קטלנית . אני ישן בממוצע בשנה וחצי אחרונות 10 דק' ביום וכל השאר זה הזיות שזה עוד חצי שעה משמע 40 דק' ביום . כדורים לא משפיעים עלייי. או שאם משפיעים עליי אז לא כמו על בן אדם רגיל . ואני בן 24 לצערי . נעצרתי בחיים . יש לי בעיות בכבד בלבד בכליות והכל בגלל הפרעת השינה . עכשיו תעשה טובה וטפל בעצמך לפני שתגיע למצב שלי ולא אל תשתה כדורים !!!!!!! לא יוביל אותך לשום מקום .

12/12/2014 | 06:45 | מאת: אמא

שלום רב בני בן השנתיים עבר לפני שלושה שבועות ניתוח הסרת שקד שלישי וכפתורים. לפני הניתוח הוא ישן טוב, לבד ואף וויתר על בקבוק לילה. בימים האחרונים הוא בוכה בצעקות לפני שינה, דורש לישון על הידיים, אוסף דובים שלו ומתעירר בבכי בלילה. האם זה זמני, האם לשים לו גבול ולא להיענות לא? האם קשור לניתוח?. תודה רבה

לא מדובר בסיבוך של הניתוח אלא קרוב לודאי התנהגות תגובתית לארוע הניתוח. גמילה מנוכחות הורית בזמן ההרדמות ובמהלך הלילה הינה אחת מן הגישות הטיפוליות האפשריות.

07/12/2014 | 09:42 | מאת: אלדד

אני לוקח לוריוון לפני השינה כל לילה מזה מספר שנים להקלת ההירדמות והארכת משך השינה. אני נרדם היטב אך מתעורר מוקדם. ברצוני להחליף לרגיעון לילה שמשפיע עלי טוב. אני נטל תרופות נגד יתר לחץ דם קל וגם סטטינים 10 מג וגם אומפרדקס בגלל ריפלוקס. כיצד להפסיק לוריוון?

אם אכן ניסית את הרגיעון והשפיע עליך לטובה, אינני רואה בעייה להחליף הכדור. לעיתים נדרשת גמילה ממושכת יותר צכדורהלוריוואן. במקרים אלו מומלץ לפנות לפסיכיאטר האמון על טיפולי גמילה.

אני מבקש לדעת מהן התוצאות של הבדיקה וכן מה הטיפול? סיבת ההפנייה עייפות וישנוניות סיכום תוצאות הבדיקה 1.לגבי ארגון השינה יש לציין שהנבדק שכב לישון בשעה 22:53 , נרדם תוך 43.5 דקות. יעילות השינה היתה 60% עקב חביון שינה רצופה ארוך של 43.5 דקות וערויות ארוכות מ"15. 2.במהלך הבדיקה לא נצפו הפרעות בנשימה כלל. רמות ריוויון החמצן בדם היו יציבות לאורך כל הבדיקה סביב ערך 94%. בערות ריוויון החמצן בדם היה 97%. 3.לא נשמעו נחירות 4.לא נצפו הפרעות בECG אוEEG בבדיקה היומית (MSLT) הנבדק נרדם ב-2 מתוך 4 התנומות. חביון שינה ממוצע היה 17.8 דקות

על פניו פרט לקושי בהרדמות הבדיקה תקינה ואולם את הפענוח המלא והמשמעות של הבדיקה יש לקבל מרופא השינה במכון לאחר שהנ"ל התרשם מסיפור המחלה כפי שסיפרתה לו ומן הבעיות המעיקות עליך בנושא השינה.

04/12/2014 | 00:47 | מאת: יצחק רוזנר

אני בן 88 וזה שנים לוקת חצי בונדורמין כל ערב. ניסיתי להיגמל אבל זה לא הלך. האם זה מסוכן?

מאחר ותרומתה של שינה טובה לבריאות עולה על הנזק הפוטנציאלי בשימוש בתרופות שינה במיוחד במינון כל כך נמוך,אינני רואה במקרה שלך כל צורך להגמל.

03/12/2014 | 10:42 | מאת: איתי

שלום. שמי איתי אני בן 19 ובריא. עד לפני שנה הייתי ישן כל לילה 8 שעות רציפות. מלפני שנה, כמעט כל לילה, אני מתעורר באמצע הלילה עם צורך חזק להשתין ואחרי שאני הולך להשתין לוקח לי לפחות עשר דקות להירדם חזרה וכשאני קם בבוקר אני מרגיש עייף יותר, כמו שפגעו לי בשינה הרציפה. ככה כמעט כל לילה בשנה האחרונה, הגוף כאילו לא מצליח להחזיק עד הבוקר, ואני לא שותה מים לפני שאני הולך לישון כך שזו לא יכולה להיות הסיבה. תודה למשיבים.

מליץ להפסיק שתית משקאות מכילי קפאים בערב, להפחית מעט את כמות הנוזלים הנצרכת החל משעות הערב ולרוקתן השלפוחית לפני השינה. א עדין לא מועיל יש לפנות לבדיקת רופא.

07/12/2014 | 00:46 | מאת: איתי

02/12/2014 | 15:39 | מאת: ורדה

בני בן 23 ומגיל 17 בעדך מתקשה להירדם אלה רק לקראת שעות הבוקר המוקדמות.נוהג לקחת 2 כדורי שינה כל לילה כגון נוקטורנו או אמביאן 12.5 מ"ג לאחרונה התחיל להשתמש גם בתוסף בשם phenibut באבקה שמערבבים עם מים יחד עם שני כדורי השינהוזה מאוד מדאיג אותי תודה מראש

מדובר ככל הנראה בפאזאת שינה דחויה. הטיפול בתרופות השינה הללו אינו מועיל במקרה זה ואף עלול להזיק. אתם מוזמנים לפנות לייעוץ והדרכה מסודרת של רופא שינה במכון השינה בבית החולים איכילוב.

01/12/2014 | 10:44 | מאת: רוני

ד"ר שלום במעבדת שינה נמצא אצלי 12 הפסקות שינה מלאות וחסימתיות בממוצע לשעה. לא הצלחתי להתרגל למכשיר CPAP האם התקן דנטלי מתאים לחסימה בכל מיקום בדרכי נשימה, או רק לחסימה בבסיס הלשון? איך ניתן לאבחן את מיקום החסימה אצלי?

בדיקת התאמת התקן דנטאלי כוללת בדיקת סיב אופטי של בית הבליעה לכל אורכובעירות. לעיתים יש צורך גם בבדיקה בשינה. הבדיקה מבוצעת במרפאה לטיפול בהפרעות נשימה בשינה ונחרה במסגרת אף אוזן גרון בבית החולים איכילוב. אתה מוזמן לפנות ולהגיע עם טופס 17 מקופ"ח או תשלום עצמי במידה ויש בעיה להשיג טופס 17.

30/11/2014 | 15:40 | מאת: רועי

שלום ד"ר יקר, יש לי המון רעש מהשכנים. וזה פוגע לי מאוד באיכות השינה. רציתי לשאול לגבי האפשרות ששמעתי למיסוך הרעשים ע"י רעש מונוטני (רעש לבן למשל). האם נמצא כי רעש כזה משפר את איכות השינה? ואינו פוגע באיכות השינה? אני מניח שהוא עדיף על פני כל מיני רעשים חדים ופתאומיים. אבל החשש שלי - האם הוא כשלעצמו איננו פוגע באיכות השינה מעצם היותו רעש חיצוני. תודה רבה רבה מראש, רועי

שאלה מעניינת, אינני מכיר מחקרים מדעיים שעסקו בשאלה. במידה ואתה מנסה , אנא דווח על הרגשתך כאן בפורום.

20/11/2014 | 18:35 | מאת: יוחנן

שלום ד"ר רוזנצוויג, אני בן 78 ועד לפני כ 4 חודשים נהגתי במשך שנים רבות לישון בצהריים, כי אני מרכיב עדשה קשה ותותבת בעין שניה שמחייבים מנוחה לעיניים. בלילה ישן עם סירקדין, אמבין וCPAP. מה שמפריע לי בצהריים שהראש ממשיך לעבוד והרבה שטויות עוברות בראש. ניסיתי חד-פעמי חצי כדור אמבין,אבל לא הואיל.מטריד מאוד יש עצה? תודה

כידוע השינה בצהריים איננה חיונית ולכן אין טעם לישון בצהריים על כדור שינה. ניתן להסתפק במנוחה תוך הרפיה וללא הרדמות בהכרח. מידת הרעננות לאחר מנוחה כזאת בצהריים משתווה לשנת צהריים.

20/11/2014 | 17:38 | מאת: רון כהן

אייל שלום, אני בחור כבן 40 שהחל לפני למעלה משנה לסבול מהפרעות שינה. במהלך הטיפול שעברתי נטלתי כדורי שינה מכל מיני סוגים כגון: נוקטורונו, בונדורמיל, סטילנוקס, אמביאן, מלוטונין, תרופות טבעיות שונות (כולל תמציות סיניות), אלא שהתרופות עזרו לתקופות קצרות אך לא מעבר לכך, וגם גרמו לכל מיני תופעות לוואי כגון דכאון וחוסר מרץ. בשלב מסוים גם קבלתי כדור ממש קטלני שנקרא מירו (myro), שהוא ממש עזר כי הרדים אותי מיד אבל הוא הרדים אותי באופן כזה שלא יכולתי להתעורר בכלל, וכאשר התעוררתי לא יכולתי לתפקד משך שלושה ימים רצופים לרבות סחרחורות, איבוד הריכוז, חוסר חשק, חוסר עירנות, מחשבות מוזרות וכיוצב'. בשלב מסוים התייאשתי לגמרי ונועצתי עם מרפא בצמחים שהמליץ לי על קנאביס רפואי ומטבע הדברים לא יכול היה לספק לי אותו. מרוב הייאוש בו הייתי נתון החלטתי לנסות והשגתי בעצמי לצורך הנסיון כמות קטנה. הייתי מאד סקפטי וגם די התנגדתי לזה, אבל מחוסר ברירה ניסיתי. התוצאות היו מדהימות כי בעיות השינה נפתרו וגם ללא כל תופעות לוואי, ויותר מזה אני לא צריך ליטול את זה כליום אלא מספיק פעם פעמיים בשבוע וזה עוזר לי כל השבוע. הלכתי לרופא המשפחה וספרתי לו והוא הבין מיד ואפילו הסכים עמי אבל אמר לי שלא יתנו לי רשיון לקנאביס. למרות הכל מילאנו יחד בקשה אך היא הוחזרה בטענה שיש לתמוך אותה בחוו"ד מתאימה. הלכתי למרפאת השינה בה נבדקתי ואמר לי הרופא המומחה שהוא לא יכול להמליץ לי על זה אפילו שזה נכון והוא לא יכול לעזור לי. הייתי אצל נוירולוגית ששלחה אותי לבדיקת eeg וגם היא בסופו של דבר רשמה לי שהיה מומלץ לי להמשיך בקנאביס אבל לא יכולה ליתן שום חוו"ד מעבר לזה. יש מצב שבו רופאים מבינים שזה עוזר ופותר בעיות רפואיות, ומצד שני לא מוכנים לנקוף אצבע כדי לעזור לחולה לקבל את התרופה באופן חוקי. אני נמצא במצב של תסכול כי אני נאלץ להשתמש בתרופה באופן לא חוקי וזה כשלעצמו מאד מפחיד, מה גם שחשוב לי שזה יהיה מוסדר כתרופה כי זה משמש אותי כתרופה. האם תוכל להמליץ לי מה לעשות בשלב הזה. למשל, ממי עלי לקבל חוו"ד? איך אני מוכיח את הקשר בין התרופה לפתרון המחלה? מה אני עושה כדי לקבל תרופה שעוזרת לי לנהל חיים נורמליים לאחר שהגעתי למצב שכמעט אבדתי את מקום עבדותי בשל בעיות השינה, שלא לדבר על המצב הבריאותי והמנטלי שהגעתי אליו בשל חוסר השינה. מה עושים??? help

מתוך פנייתך עדיין אינני מבין האם קבלתה אבחנה מדויקת ואילו בדיקות בוצעו לצורך האבחנה.

23/11/2014 | 13:01 | מאת: רון כהן

אין שום אבחנה רפואית מוסמכת בתוך התהליך, כי כאשר הייתי במכון שינה נבקדתי בשינה על ידי כדור שינה, ולמרות שהיו לי 18 התעוררויות בשעה (שהבנתי שזה הרבה), עיקר הבעיה שלי היא שאני לא מצליח להגיע למצב של הירדמות, ואת זה מכון השינה לא יכול לפתור, משום שרופא השינה הסביר לי שמדובר בבעיה קוגנטיבית, ולאו דווקא בעיה שקשורה בהפסקות נשימה. על כל פנים, השאלה מחדדת את האבסורד שבמצב הקיים, כי רופאים יעדיפו לתת לי כדורי שינה שפוגעים לי בתפקוד היומיומי ועוזרים רק לפרקים, ואז הבעיה מחמירה וצריך להחליף כדור - וזה מה שקרה לאורך שנה שלמה. היו לילות לבנים שנטלתי שני כדורי שינה (מסוגים שונים) ועדיין לא הצלחתי להירדם. בו בעת שיש תרופה טבעית שמנטרלת את הבעיה לגמרי, ולא גורמת לי לתופעות לוואי. אז אני צריך עכשיו להבין איך אני דואג שהתרופה הזאת תירשם לי כתרופה. מה אני צריך לעשות. איזה חוו"ד אני צריך להביא, וממי? מאיזה סוג של רופא? כל רופא שהלכתי במסגרת הקופה (נוירולוג או מומחה שינה) אומר לי שהוא מבין את הבעיה אך הוא לא יכול לתת חוו"ד כזאת. אז מי כן? האם לדעתך אני צריך לקבל חוו"ד רפואית מגורם פרטי, ואם כן, איזה סוג של רופא והאם אתה יכול להמליץ על רופא פרטי שיכול לתת חוו"ד שתהווה בסיס לפניה חדשה למשרד הבריאות. אני מוכן ללכת עם הנושא הזה עד בית המשפט אם צריך, כי אני משוכנע ב- 100% בצדקתי מתוך שאני הוא האדם החווה את התרופות ומגיב אליהן, ולא שום רופא שבעולם. ואני צריך לקבל תרופה שאני יודע בוודאות שעזרה לי לתפקד באופן רגיל ביום יום, מה שאף תרופה אחרת לא הצליחה.

שלום רב, בשנה האחרונה אני סובל מבעיה של קושי לישון לפני אירוע "שובר שגרה". הנ"ל החל לפני כשנה כאשר חוויתי קשיי שינה לפני אירוע חורץ גורלות מבחינתי בעבודה,יום שהייתי אמור להיות בו מפוקס אולם לא ישנתי בכלל בלילה לפני כןמה שהשפיע על ביצועיי. מאז, הנ"ל קורה לי בכל פעם שקורה ארוע שובר שגרה, אם זו נסיעה לחו"ל, יום שונה קצת בעבודה או כל פעילות אחרת כאשר השיא הוא מירוצים אליהם אני מתאמן תקופה ארוכה ולבסוף מגיע ליום עצמו ללא שינה בכלל או במקרה קיצון אחד כלל לא הולך בעקבות כך. חשוב לי לציין שאני ישן סביר בדרך כלל והבעיה הזו לא קרתה לי בעבר באופן כה גורף כמו עכשיו. הבעיה עצמה הינה שאני מרגיש עייף מאוד ומתארגן לשינה, ומרגיש שהגוף רוצה לישון והוא אכן במן רגיעה כזו אולם בפועל אני לא נרדם, לעיתים כלל ולעיתים ישן 2-3 שעות בלילה כזה. לעיתים זה מלווה גם בכאבי בטן. חשוב לציין שלדעתי הנ"ל נובע מהתרגשות כאשר בשלב מסוים אני לא נרדם רק מהחשש לא להירדם. ניסיתי את כל כדורי ההרגעה ה"טבעיים" שיש (רלקסין רגיעון ועוד) אולם כלום לא עוזר. הנ"ל מקשה עליי מאוד, וגורם לי לחשוב פעמיים טרם ביצוע כל פעילות כזאת מהפחד לא להרדם. האם ניתן להציע לי פתרון אחר? אולי כדורי שינה או אולי משהו אחר? תודה

במצבים אלו רצוי להשתמש בתרופת שינה קצאת טווח דוגמת זודורם. ניתן גם לתרגל טכניקת CBTI .

04/11/2014 | 09:59 | מאת: שלום

ד"ר רוזנצוויג שלום, לבת שלי יש שקדים גדולים (גם שקד שלישי) המליצו לנו ללכת למעבדת שינה לבדוק האם אין הפסקות נשימה בלילה. אני מעוניינת למנוע ממנה(וממני) את האי נוחות הנגרמת משנת לילה בבית חולים. בדקתי ומצאתי שקיימת מעבדת שינה ביתית. אשמח לדעת האם תוצאותיה מספיקות והאם כל רופא ילדים יכול לקרוא אותן? http://www.bari-p2.co.il/מעבדת-שינה-ביתית-weinmann--4467

לא ניתן לבצע בדיקות שינה לילדים במערכת ביתית. את הבדיקה יש לבצע אך ורק ע"י מעבדה העוסקת בבדיקות ילדים . כאלו יש בבית החולים דנה, בבית החולים אסותא ובסורוקה בבאר שבע. את תוצאות המעבדה ינתח רופא ילדים ע הכשרה בנושא. בברכה ד"ר רוזנצוויג

02/11/2014 | 20:08 | מאת: שירז

מזה שבע שנים לערך אני נעזרת בכדור שינה בלילה ולעיתים אף בצהריים, זאת בעקבות טראומה שעברתי לפני שנים והגעתי למצב שלא יכולתי להירדם שבועיים רצופים!!! זה הטיפול שהומלץ לי...אני הגעתי למצב של קנאה באנשים שמניחים את הראש ונרדמים! מתעוררים ערים וחיוניים ואני בזמן האחרון אף צצה לי בצקת מתחת לעין אחת. אין אני ישנה טוב בכלל!!!מרגע של לקיחת הכדור, עם כל התנאים ללקיחתו בטרם השינה, קשה לי להירדם!!! אני כל הזמן חושבת על השינה וזה מטריד אותי במהלך כל היום! אני משוועת לעזרה בעניין זה! הבנתי שגמילה רק בבית חולים פסיכאטרי וזאת לא אעשה לעולם!! מה אפשר לעשות? תודה רבה על תשובתכם ואולי אף מציאת פתרון לבעייתי החמורה...חוסר שינה!!!

ממליץ להפסיק לחלוטין את שנת הצהריים ובודאי להמנע מנטילת כדור לצורך שינה בצהרים. בנוסף יש מקום לשלב תחילה טיפול CBTI ובהמשך לתכנן גמילה באופן מסודר. אין צורך באשפוז פסיכיאטרי. את הגמילה ניתן לבצע בליווי רופא שינה או פסיכיאטר ולא במסגרת אשפוז.

03/11/2014 | 13:45 | מאת: לירז

תבורך! איישם זאת! הלוואי ואשן כמו שצריך...זו משאלת הלב שלי!

02/11/2014 | 09:46 | מאת: נחמה

שלום, אני סובלת מדום נשימה בשינה ואף אובחנתי בבדיקת שינה. לא הצלחתי להסתדר עם המכשיר ולכן הבעיה לא נפתרה עד כה. לאחרונה אני בתקופה לחוצה בחיים, ושקלתי נטילה נקודתית של כדורי שינה (נוקטורנו) רק מדי פעם משום שאיני מצליחה להירדם. האם יש סכנה בכך, פרט להחמרה של דום הנשימה? תודה! נחמה

שילוב של דום נשימה בשינה עם נדודי שינה איננו נדיר. הטיפול כמובן מעט מורכב ודורש ייעוץ אינדיווידואלי. לגבי הטיפול באמצעות נוקטורנו, נתעל על ידי סוכני החברה שאיננו מדכא נשימה בשינה. אין לכך סימוכין בספרות וגם ההיפך לא הוכח. במספר מחקרים נמצא כבטוח לטיפול במצב בו הפרעת הנשימה מטופלת. ממליץ לפנות למרפאה הבין תחומית לטיפול בנחרה והפרעות נשימה בשינה במסגרת מרפאת אאג בבית החולים איכילוב על מנת לבנות תוכנית טיפולית מותאמת.

29/10/2014 | 23:17 | מאת: אירית

הבת שלי בת 5.5 בריאה, בחודשים האחרונים קורה לה פעם בכמה ימים דבר כזה: היא קמה אבל נראית שהיא כמו בתוך חלום טיפה רועדת, בוכה ומדברת לא ברור, לפעמים היא קוראת לנו למיטה לפעמים היא ממש קמה ולא מוצאת את עצמה, ממש מבולבלת. שאלותי הם:1.האם לבדוק את העניין ואם כן למי לפנות? אני גרה בירושלים 2.הייתי רוצה אם אפשר לכתוב לי מה זה יכול להיות?! אפילו רק השערה אני מאוד מפחדת! תודה רבה!!

מדובר בNIGHT TERROR' ,תופעה מוכרת ונפוצה יחסית בילדים. זה הוא מצב של פעילות המתרחשת מתוך שלב שינה עמוקה. המצב עובר מעצמו בכל פעם והילד אינו זוכר דבר בבוקר. התופעה חולפת בד"כ מעצמה לאחר תקופה. לא נדרש טיפול כל שהוא פרט להשגחה ןהגנה מפני חבלה עקב תנועה בלתי מבוקרת מתוך שינה.

28/10/2014 | 15:04 | מאת: בתיה

בעלי בן למעלה מ70 סובל כבר שנה מטנטון ,לפני מספר ימים התחיל את התרופה .השאלה כמה זמן מותר להשתמש במיוחד שבמקביל משתמש גם מלטונין עם השפעה מדורגת 2 מ"ג. בתודה מראש

מתוכן ההודעה לא ברור איזה תרופה מקבל בעלך. על כל פנים משך הלקיחה של תרופה כל שהיא אינו תלוי או מותנה בלקיחת מלטונין.

שלום, אובחנתי שיש לי חיידק ה.פילורי שכנראה גרם לי לגסטריטיס, היחלשות כללית, וירוסים חוזרים בקיבה ועוד כל מיני תופעות מאד לא נעימות במשך כשלושה חודשים שבמהלכן רזיתי מאד (כ-4 קילו בשבועיים הראשונים ואח"כ עוד 3 קילו, סה"כ 7 קילו). היה לי מאד קשה לאכול בגלל כל הבחילות וההקאות והכאבים. מאד נחלשתי בתקופה הזאת. התחלתי טיפול אנטיביוטי וסותר חומצה כחודש ולאחרונה גם התחלתי לקחת פרוביוטיקה ואני מרגישה שמצבי השתפר, גם חזרתי לאכול בהדרגה כמויות יותר גדולות של אוכל כשחזר התיאבון. עדין המצב שלי לא כל כך יציב כי כל יום ההרגשה הכללית שלי משתנה, יכול להיות יותר טוב ויכול להיות פחות טוב. התופעות שאני מתמודדת איתן יום יום בחודשיים האחרונים ושלא היו לפני כן מאד מקשים עלי גם נפשית ואני מרגישה שיש ימים שאני בדיכאון מכל המצב. לפעמים אני מתעוררת בשלוש בלילה בלי שום סיבה. אני מכריחה את עצמי להמשיך לישון. בבוקר אני מרגישה מאד חלשה. אני לא יכולה לישון הרבה וכבר בשבע או בשמונה בבוקר אני קמה. לפני כמה שבועות הייתי מתעוררת כל יום ברבע לשש בבוקר ורצה לשירותים. הדבר מאד הפריע לי לשינה ולהמשך היום. כל בוקר יש לי הרגשת חולשה, כאב ראש, לחץ דם נמוך וקשה לי להתאושש במשך כמה שעות מרוב שאני חלשה. לאחר מכן במשך היום אני קצת חוזרת לעצמי אבל עדין ההרגשה הכללית שלי לא כל כך טובה. האם יש קשר למשקל הדרסטי שירדתי בכל כך מעט זמן לתחושה הכללית שאיתה אני מתמודדת יום יום? ולמה השינה שלי כל כך נפגעה? בעבר הייתי ישנה כמו בול עץ ומעולם לא היו לי תופעות כאלה יותר מיום יומיים וכעת זה נמשך כבר חודשיים. אני מאד מודאגת. תודה

את מתארת מצב בריאותי מורכב המשפיע על מהלך השינה באופנים שונים. מחד עצם הירידה הדרסטית במשקל והבעיה הגסטרואינטסטינלית יכולים להשפיע על היכולת להרדם ועל איכות השינה. מאידך גם מצב חרדתי ודכאוני תגובתי להפרעה הפיזית הינם גורמים חשובים. ממליץ לפנות לרופא המשפחה על מנת לדון בדברים ולנסות לקבל תכנית וצפי החלמה מצד אחד ומצד שיני יש מקום לשקול טיפול נוגד חרדה\דיכאון בשילוב על טיפול תרופתי התומך בשינה.

12/10/2014 | 19:01 | מאת: משה

שלום. בן 33, בריא בדרכ. בחודשיים האחרונים סובל מנדודי שינה המתבטאים ביקיצות באמצע הלילה ללא יכולת להירדם ולעיתים אף חוסר יכולת להירדם כלל. מטופל בכדורי שינה מסועפת נוקטורנו. במעבדת שינה הומלץ על המשך טיפול תרופתי ותו לא. האם ישנן בדיקות נוספות כלשהן שניתן לבצע לצורך בירור התופעה? תודה רבה.

אחר ועיקר ההפרעה נוגע ליקיצות במהלך הלילה חשוב לברר האם יש סיבה להתעוררויות. רצוי לבצע תחילה בדיקת שינה מלאה במכון השינה.

11/10/2014 | 18:37 | מאת: אסף

שלום רב! אני שחקן כדורסל בליגה חצי מקצוענית, וכרגע אני בתקופה של אימונים אינטנסיביים לפני פתיחת העונה, הכוללים אימוני כוח של פלג גוף תחתון ועליון, אימוני כדורסל 4-5 פעמים בשבוע וכו'. שאלתי היא כזו: לכמה שעות שינה אני זקוק בלילה על מנת להתאושש באופן אופטימאלי מהאימונים? (מעבר למנוחה בין האימונים והתזונה לפני ואחרי האימון). תודה!

משך זמן השינה תלוי בגורמים רבים. אחד מהם הוא מידת המאמץ הפיזי המתבצע במשך יום הפעילות. במשך הפעילות היומית נאגרים בגוף עודפי חומרי תוצר שונים, החשובים שבהם מבחינת השינה הינם חומרי התוצר של חילוף החומרים האנרגטי. חומרים אלו מהווים את אחד מן הגורמים המעייפים שמובילים בסופו של דבר להרדמות. ככל שהפעילות הפיזית מרובה יותר כך הצורך בשעות שינה עולה. משך השינה הממוצע הינו כשבע שעות . בד"כ לאחר מאמץ משמעותי יש אכן צורך במשך שינה ארוך יותר יחד עם זאת משך השינה הבסיסי והתוספת נחוצה הינם אינדיווידואליים ולא ניתן להמליץ על משך שינה כזה או אחר באופן גורף.

08/10/2014 | 07:05 | מאת: גל

לאחרונה שמתי לב שבן זוגי חווה הפסקות נשימה במהלך הלילה של בערך 10 שניות , ובתדירות חוזרת על עצמה.הוא נוחר ואחרי כל ההפסקה חוזר לנחור. לא מדדתי את משך הזמן המדויק אבל זה נראה משמעותי ולא סדיר. למרות זאת כשהוא ישן ברצף 8 שעות הוא מרגיש עירני מספיק לתפקד לאורך יום שלם.. אם ישן פחות מ7 שעות הוא ישנוני לגמרי. האם יש מקום לפנות למעבדת שינה? מה הם הסיכונים הקיימים בהפסקות כאלה בנשימה ?

בהחלט מומלץ לבצע בדיקה במעבדת שינה. בעניין הדיון בסיכונים יהיה מקטם לדון בהתאם לדרגת החומרה כפי שתוגדר במעבדה.

ניסיתי מספר פעמים להשתמש במלטונין וההשפעה על השינה היתה מצוינת אבל בכל פעם שנטלתי אותו נאלצתי לרדת לשרותים מספר פעמים בלילה כתוצאה מהפרשה גדולה מאוד של שתן לאורך הלילה האם המלטונין מכיל חומר משתן ? או שהוא גורם לכיווץ של שלפוחית השתן

זו אינה תופעת לוואי של מלטונין. מלטונין הנרכש בבתי טבע בארץ או בח"ול עלול להכיל לעיתים חומאים נוספים באופן בלתי מבוקר.

06/10/2014 | 15:14 | מאת: עדי

שלום לך יש לי בן זוג עם בעיית שינה שהוא לא מודע אליה. הוא נוהג אחת לחודש בערך באמצע הלילה לקום בצרחות ממש צרחות נוראיות, לפעמים קופץ מהמיטה, רץ מהר, פותח את הדלת של החדר ורץ מחוצה לה, סוגר אחריו, ורק כשאני קוראת לו הוא חוזר חזרה לישון. הוא מתנשף, בבוקר הוא לא זוכר כלום. ידוע לי שזה סוג של פרסומניה. אני רוצה להבין את חומרת הסכנה, כיוון שאני בעצמי טיפוס חרדתי. האם כשהדבר הקבוע שהוא עושה זה רץ החוצה, קיימת סכנה של נפילה מחלון? כיוון שיש לנו חלון ענקי בחדר שינה ואני מפחדת. האם זאת סכנה ממשית? אני ממש דואגת. אינני מדברת איתו על זה כיוון שאני לא רוצה להלחיץ אותו.

07/10/2014 | 15:37 | מאת: עדי

מעבר לזה שהוא עלול לפגוע בעצמו דרך נפילה מחלון או משהו דומה, האם סביר שיפגע גם בי ? קראתי על מקרים שמי שחווה ביעותי לילה חנקו את בן זוגם ופגעו בהם תוך כדי שינה. עד כמה סכנה זו קיימת? זה ממש מפחיד, אני גם ככה אדם חרדתי וזה לא עוזר..

05/10/2014 | 21:55 | מאת: אדיר שרם

מזה חודשיים בני בין השלוש וחצי הולך לישון בשמונה קם 03:30 ולא חוזר לישון.אשמח לעצה טובה

מדובר בהקדמת פאזאת השינה . התופעה ניתנת לטיפול אך נדרש ייעות אינדיווידואלי ע"י רופא ילדים מומחה בשינה. קיים במכון השינה באיכילוב,תל השומר,סורוקה.

05/10/2014 | 11:50 | מאת: נדב

שלום, אני כבר כמה שנים סובל מהבעיה הבאה: מדי פעם יוצא לי לקום בבהלה, ובמשך כמה שניות אינני מצליח לפקוח את העיניים ולהתעורר לגמריי מהמצב הזה. אני קם בבהלה ואני מרגיש כאילו אני 80% ער אבל עדיין במשך כמה שניות אני לא מסועגל להתעורר לגמריי. אני מרגיש כאילו אני נאבק בגוף שלי, אני לא נושם היטב בכמה שניות האלה והלב שלי דופק חזק. אפילו שאני מודע לכך שאני ער כשזה קורה, עדיין כל הסימפטומים האלה מופיעים. יכול להיות שזה קשור למצב רגשי/נפשי או שזה הפרעת שינה?כ

מדובר בתופעה המכונה 'שיתוק שינה' . כמובן שלא מדובר בשיתוק אמיתי אלא בהפרדה על ציר הזמן בתהליך ההתעוררות של איזורים שונים במוח. כך נוצר מצב שההכרה חוזרת למצב עירות בעוד פעילות השרירים וב=מערכת הלב וכלע=י הדם מתעקבים מעט. פרט לתחושה הלא נעימה אין לתופעה זו משמעות כל שהיא.

22/03/2015 | 02:30 | מאת: קאי

איך מטפלים בזה?

30/09/2014 | 14:00 | מאת: מירי

שלום רב. אני בת 55 ומאז שאני זוכרת את עצמי לוקח לי זמן רב להירדם בערך כשעתיים כאשר אני נרדמת השינה קלה מאוד. בסופ"ש כאשר אני הוטלכת לישון בשעה מאוחרת יותר ולא בשעה הרגילה שלי אינני מצליחה להירדם כלל. הכי מטריד - בשעות שאינם שעות לילה גם אם לא ישנתי לילה שלם ( כמו לאחר טיסה)או בילוי אינני נרדמת בצהריים וזה מגיל מאוד צעיר איך מטפלים בזה ?( החשכתי את החדר עשיתי הרפיה ללא הצלחה ). הרופא נתן לי בונדורמין עפ"י בקשתי רבע כדור עוזר לי מאוד לישון טוב ומהר אך איני רוצה להתמכר . מה אתה מציע לעשות?

שינה בשעות הצהריים איננה הרגל חיוני או נחוץ. במקרים בהם קיימת עייפות עקב חסך שינה מקרי ואת מעונינת לישון בצהריים ניתןלהשתמש בכדור שינה במינון נמוך. שימוש חד פעמי לעיתים רחוקות לא צפוי לגרום להתמכרות או נזק כל שהוא. הכל כמובן במגבלת ההסבר שתקבלי על ידי הרופא הרושם את התרופה. לגבי עניין השינה בלילה. יש אנשים בהם השעון הביולוגי הינו 'קשיח' ולכן הסטת שעת השינה עלולה לגרום לקושי בהרדמות. יש להקפי עם כן להתפנות לשינה במסגרת חלון הזמן המאפשר הרדמות. במקרים בהם מתוך אילוץ אמיתי לא ניתן , מותר גם כן לקחת תרופת שינה.

28/09/2014 | 09:34 | מאת: עודד

שלום, כבר מספר שנים שאני קם לא ערני, עם כאב ראש ועם כאביים בצוואר. לא משנה מתי הלכתי לישון וכמה שעות ישנתי. הייתי לפני כשנה במרפאת שינה ולא מצאו שום דבר חריג. לאחרונה ניסיתי לשנות את הכרית שאיתה אני ישן - קניתי כרית אורתופדית וישנתי איתה במשך כחודש, ולאחר מכן קניתי כרית כוסמת ואני איתה כבר כשבוע. אין שיפור. אשמח לייעוץ בנושא. תודה

האם קיבלת ייעוץ בלבד או בוצעה בדיקת שינה. במידה ובוצעה בדיקת שינה חשוב לדעת איזה סוג של בדיקה ביצעתה להשלמת הבירור אתה מוזמן לפנות למרפאה לטיפול בהפרעות נשימה בשינה בבית החולים איכילוב. במידה והחלטת לפנות יש להגיע עם תוצאות וסיכומי הבדיקות שביצעת.

27/09/2014 | 17:27 | מאת: טלי

אני בת 49 ובזמן האחרון אני לא ישנה רצוף יותר משעתיים ,במקרה הטוב ,ובדרך כלל עד שעה אין לי בעיה להרדם רק שמיד מתעוררת מסתובבת ואחרי כחצי שעה שעה חוזרת לישון .לוקחת כדורים ללחץ דם נורבסק 10 מ"ג ודיובאן 80 .הדבר מטריד מאוד ומקשה על תפקוד יומיומי . עלי לציין כי בשעה 5 וחצי בבוקר אני מתעוררת סופית ועושה הליכה למשך כ-40 דקות האם כדי לקחת כדורי שינה על מנת לישון ולו מס' שעות ברצף ? או מה הטיפול המועדף במקרה הזה?

יש צורך לבדוק הסיבה להתעוררויות. נחוצה בדיקה במעבדת שינ. רצוי לבקש בדיקת שינה מלאה. ד"ר אייל רוזנצוויג

30/09/2014 | 21:17 | מאת: דני שובבני

18/09/2014 | 10:15 | מאת: פרפר לילה

שלום בת 35, בשל שעון שינה מאוחר ויקיצה מוקדמת לעיתים קיבלתי מלטונין 5 מ"ג מרופא במכון שינה. אני מתעוררת עם כאבי ראש חזקים דמויי מיגרנה שעוברים אחרי זמן ממושך מהיקיצה. האם הכאבי ראש אמורים לחלוף עם הזמן או שמא המינון או המלטונין לא מתאימים? בעבר קיבלתי כדורי שינה שגם השפיעו לרעה לאחר היקיצה (כאבי ראש, עייפות, תחושת כבדות). תודה

כאבי ראש אינם מוכרים כתופעת לואי של מלטונין. בכ"ז כדאי לנסות הפחתת המינון או מעבר לצירקאדין המשתחרר בגוף באופן מבוקר.

18/09/2014 | 10:08 | מאת: שלי

שלום אני טסה לארצות הברית ובלחץ משעות הטיסה הרבות- מאוד קשה לי להירדם בפוזת הישיבה. בטיסותי הקודמות גם למזרח וגם לארה"ב לקחתי בונדורמין ואפילו שניים ולא נרדמתי כמו שצריך. באחת הטיסות עשיתי מיקס של בונדורמין ולוריבן ונרדמתי ל6 שעות. חברה הביאה לי מארה"ב מלטונין 5 מ"ג של חברת Sundown. רציתי לשאול האם כדור אחד לטיסה של כ10 שעות יספיק או שאקח מייד שניים, אם לוקחים בחשבון את חוסר הנוחות של השינה בטיסה. תודה רבה שלי

מלטונין איננו כדור שינה. המלטונים משמש כסמן פנימי של הגוף שהגיע זמן השינה ולכן המינון אינו מחזק את עוצמתו.. עם נוטללים מלטונין בשעות בהם איננו מורגלים לישון הוא יכול להשרות שינה.

17/09/2014 | 14:36 | מאת: ינשופית

שלום רב, בת 27, אובחנתי כסובלת מהתסמונת בגיל 12 בבדיקת מעבדה ראשונה וכן במעבדת שינה חוזרת לפני כ-4 שנים אך מעולם לא פניתי לטיפול בבעיה. בדוח המעבדה הומלץ להשתמש בטיפול של מלטונין וברצוני לדעת האם ניתן לרכוש את התרופה ללא מרשם או האם עליי להתייעץ עם הרופא שלי. תודה.

במידה ובמכתב ממכון השינה מופיעות הנחיות מדויקות כיצד להשתמש במלטונין רצוי לגשת לרופא המשפחה על מנת לקבל מרשם למלטונין. את התרופה רצוי לקנות בבית המרקחת כך שתהיה בטוחה שההכנה הינה רוקחית וללא חשש לחומרים בלתי מזוהים העלולים להופיע בכדורים נמכרים בבתי טבע. בהצלחה

14/09/2014 | 22:49 | מאת: אלי

ד.נ. אני (בן 78) רגיל מאז נערותי לישון כשעה וחצי בשעות 16:00-14:30. קראתי שזה לא מומלץ, אבל אני מרגיש צורך במנוחה כזאת. האם מנוחה כזאת מזיקה או בריאה? האם ההמלצה הנ"ל מבוססת ורצינית, ואיננה כוללנית מדי? אלי

בוודאי שאם זה הוא הרגל קבוע ואתה מרגיש טוב עם השינה במשך היום ולא סובל מקושי להרדם בלילה אין שום בעיה.

14/09/2014 | 16:57 | מאת: עייף

שלום רב, מאז שהייתי נער (כיום בן 31), אני זוכר את עצמי עם קשיי התעוררות בבקרים. כל בוקר היה נפתח בריב עם הוריי שכן לא נענתי לקריאות ההשכמה שלהם. העניין הוא שלא מדובר בחוסר בשעות שינה. כאשר אני קם בשעות הבוקר, גם אם ישנתי 8-9 שעות, מלווה אותי תחושת עייפות וקושי בריכוז לאורך כל היום. באופן מוזר בימים שבהם אני ישן את אותו מספר שעות אבל קם בסביבות 11-12 אין לי את תחושת העייפות. באופן כללי אני נוטה להיות מרוכז לקראת שעות הערב והלילה. אני אדם בריא בדה"כ.נוטה לעשות פעילות ספורטיבית(אין הבדל לאורך השנים בעניין הנ"ל גם שהפעילות הייתה מאומצת יותר או שלא הייתה כלל), אין לי עודף משקל. נבדקתי בעבר במכון שינה ולהפתעתי לא אובחנה הפרעה כלשהי. זה הפתיע אותי כי בהסתכלות על הסובבים אותי ישנה תחושה שמשהו אצלי שונה בכל הקשור להשפעת שעת ההתעוררות על התפקוד היומי. העניין מאוד מציק לי ומפריע למהלך התקין של חיי. עדיין לא הצלחתי למצוא כתובת לפנות אליה בעניין זה וגם בחיפוש ברשת לא נתקלתי במישהו עם בעיה דומה. אשמח אם מישהו יפנה אותי לגורם המתאים. תודה

מדובר קרוב לודאי בהפרעה בתזמון השינה. הבעיה ניתנת לפתרון. אתה יכול לפנות לכל אחד ממכוני השינה לייעוץ רופא או למרפאתי.

14/09/2014 | 13:51 | מאת: רוני

ד"ר שלום רב, אני סטודנטית בת 25 ומאז שאני ילדה קטנה אני נוהגת לדבר מתוך שינה ובילדותי המוקדמת אף נהגתי ללכת מתוך שינה. מזה שנים רבות לא הלכתי מתוך שינה, אך כיום, מזה כחודש אני נוטה לדבר ואף לצחוק מתוך שינה (כמעט כל לילה) לפעמים משפטים ברורים ולפעמים ג'יבריש ומתיישבת במיטה לכמה שניות (מדיווחים של בעלי). לטענתו, התיישבתי 4 פעמים במיטה במהלך לילה אחד, ובכל פעם הוא אמר לי לחזור לישון ואכן חזרתי. ברוב המקרים אינני זוכרת את התקריות הללו, אינני מצויה כרגע בלחץ ואינני חשה עייפות או תשישות כלשהי. אשמח לדעת במה מדובר ואיזו סיבה עשויה להיות ל"התפרצות" המחודשת הזאת. בכבוד רב, רוני

בד"כ מדובר בפעולות המבוצעות מתוך שנת החלום. במהלך שנת החלום קיים באופן טבעי נתק תפקודי בין קליפת המוח לבין מערכת השרירים כך שפעולות הנחלמות אינן מבוצעות. במקרים מסוימים נתק זה נפרץ ואז אנחנו עלולים לבצע פעולות שונות בד"כ פשוטות אך לעיתים אף מורכבות. התופעה נקראת פאראסומניה. אין טיפול להפרעה פרט למניעת פעולות מסכנות על ידי אבטחת חדר השינה. התופעה מופיעה יותר במצבים של חסך שינה או מתח נפשי אך לא בהכרח.

14/09/2014 | 10:25 | מאת: בני

שלום, אני בן 18 בסך הכל, ואני ישן ממש לא טוב, דבר המשפיע עליי במשך היום- אני עייף כל הזמן, לא יכול להתרכז כמו שצריך(יש לי בעיות קשב וריכוז) וגם לא יכול להתאמן כמו שצריך. אני הולך לישון ב 12 למשל, ומתעורר ב 03:00 ואז ב 06:00 ואז כבר לא נרדם, אלא מתהפך במיטה..ובמקסימום מנמנם בקושי.. מה עליי לעשות? תודה רבה, בני.

יש צורך לפנות למכון שינה לביצוע בדיקת שינה מקיפה. בהתאם לתוצאות ניתן יהיה קרוב לודאי לטפל.

11/09/2014 | 23:51 | מאת: חיה

שלום רב, שמי חיה, בת 24, ומאז שאני זוכרת את עצמי יש לי קשיים להירדם, כאשר כבר בתור ילדה הייתי נשארת ערה עד 2-4 בלילות. מאז הצבא זה מתחלק יותר לתקופות טובות ורעות אך כעת באוניברסיטה התקופות הרעות גורמים לי לעתים קרובות להיות ערה לילות שלמות(מדובר על ממוצע להירדם ב3 בבוקר אם לא יותר מאוחר). זה משפיע עליי לרעה על כל אורך החיים, ולצערי אין באפשרותי לישון עד מתי שמתחשק לי. בעבר ניסיתי טיפולים הומאופאטים (מלטונין) ותרופות מרגיעות לא משפיעות עליי (לוריוון, טיפות על הלשון, וולריאן). קיבלתי מהרופת המשפחה סטילנוקס כדורי שינה, אך אני מודעת לכך שבגיל שלי זה רע מאוד להתחיל להתמכר לכדורים כאלה. חוץ מזה לא קיבלתי מענה רפואי, ואני כבר ממש חסרת עונים. האם יש טיפול שניתן לנסות? או רופה מומחה שינה שאתה יכול להמליץ? (אני גרה בירושלים) רופת המשפחה שלי המליצה לי פעם על רופה פרטי להיפנוזה אך הוא גבה סכום כסף שאין ביכולתי לשלם. אני מוכנה לנסות רופה פרטי בטווח מחירים סביר אך כמובן מעדיפה שכופת החולים יכסה את זה. אני בכופת חולים כללית. מאוד אשמח לכל עצה אפשרית, תודה רבה, חיה

לצורך אבחן מדויק נחוצים פרטים נוספים וכן בדיקת אקטיגראפיה בתנאים מתאימים. סביר להניח שלאחר אבחום כנ"ל יימצא הטיפול המתאים. פני אל הרופאה בקופ"ח על מנת לקבל הפניה לאחר ממכוני השינה.

10/09/2014 | 15:48 | מאת: אסתר

שלום שמי אסתר אני חיילת ! רציתי לדעת למה אני מרגישה שאני עייפה עדיין אני ישנה טוב בלילה ! ישנה 8 שעות אני קמה בבוקר אני עייפה עדיין

עייפות הינה תסמין הפוגע באופן משמעותי באיכות נהחיים ובעל השפעה שלילית על הבריאות באופן כללי. לעייפות סיבות פשריות רבות ונחוץ ברור שיטתי. ממליץ לבקש הפניה לאחד ממכוני השינה להשלמת הברור.

08/09/2014 | 14:45 | מאת: יעל

שלום ביתי בת 6 וחצי .בחודשיים האחרונים היא מתעוררת המון בלילה מחלומות רעים מתקשה להרדם שוב. היו מספר פעמים שהסתובבה 3 שעות בלילה. המצב כבר ניהיה בלתי נסבל כל ערב זה סרט חדש שהיא לא רוצה לישון והיא מפחדת ושהיא מבינה שחלום זה לא אמיתי אחרי שדברתי איתה אין ספור םעמים והראתי לה שהכל נעול והכל בסדר וניסנו לחשוב מה יעזור לה והשארנו אור. אף פעם לםני כן לא סבלה מזה וישנה רצוף בלילה. תודה מראש על עזרתכם

ממליץ לפנות אל מכון שינה לילדים . קיים בבית החולים דנה(איכילוב) , תל השומר , סורוקה.

05/09/2014 | 18:48 | מאת: דניאלה

שלום רב, אני בת 39, חצי שנה אחרי לידה שניה. מתקשה להירדם בערב, וגם בלילה כאשר הילדים מעירים אותי. עוברת לילות שבהם ישנתי חצי שעה או שעה. פשוט שוכבת במיטה ולא ישנה. ניסיתי לקחת מלטונין 2 ו3 מ"ג אבל זה עוזר רק לפעמים. אחרי לידה ראשונה הסיפור היה דומה. השינה שלי הייתה רגישה תמיד, אבל אחרי כמה חודשים של שינה לא רצופה הגעתי למצב שאני לא מצליחה להירדם. אז לקחתי 2 MG מלטונין למשך כמה חודשים והענין הסתדר פחות או ותר. כפי שציינתי, כרגע מלטונין לא עוזר. מה עליי לעשות? כמובן שאינני יכולה להמשיך ככה.

במצבים אלו מדובר בד"כ בדריכות יתר המונעת השינה. תרגילי הרפיה שונים בד"כ יכולים להועיל. ביופידבק יכול אף הוא להועיל.

01/09/2014 | 00:55 | מאת: אנונימית

שלום רב, אני בת 18 ורק בזמן האחרון שמתי לב לתופעה שמתרחשת אצלי כבר הרבה זמן. לעיתים (לא קרובות אך גם לא רחוקות במיוחד), קורה לי שאני שוכבת במיטה ואני עייפה מאוד ובלי להתאמץ העיניים שלי נסגרות ואחרי שאני כמעט נרדמת לפתע מתחילות לי הזיות. אני הוזה דמויות מפחידות ורעשים לא ברורים אך מפחידים ואני מיד פותחת את העיניים ומנערת את עצמי מלהירדם. אך בגלל שאני עייפה, שוב נעצמות לי העיניים ואז אני שוב הוזה דברים דומים וככה חוזר חלילה כמה פעמים עד שלבסוף אני נרדמת וקמה בבוקר. ניסיתי לפענח את העניין בעצמי ולמצוא משהו משותף ואני חושבת שאחת הסיבות להזיות האלה הן שבאותו רגע חשבתי על משהו מפחיד כביכול (אני פחדנית מאוד). אני מאוד מפחדת ממוות ואני מעט פרנואידית.. אני מפחדת משיתוק שינה ומחלומות צלולים וכל עניין ההזיות הזה כביכול לא מוסיף לפחדים שלי. אני כל כך פחדנית שאני כל הזמן מחפשת את מי שירגיע אותי. בקיצור ולעניין, יש הסבר כלשהו לתופעה? תודה מראש.

השינה בנויה ממכלול של פעילויות מוחיות וגופניות שונות. בעת שינה תקינה המודעות פוחתת בזמן ההירדמות ואילו החלימה מתחילה זמן רב לאחר מיכן. במקרים מסוימים שנת החלום מופיעה מוקדם יתר ולעיתים היא מופיעה כל כך מוקדם עד היא מקדימה את היעלמות המודעות ואז נוצרת תופעה של חלימה מודעת לפני או במהלך ההרדמות. תופעה זו עלולה להופיע לעיתים במצב של חסך שינה כרוני. התופעה מופיעה גם במסגרת הפרעות שינה אחרות ויוצרת אי נעימות מסומת למרות שהיא איננה מסוכנת בפני עצמה . באופן מעשי, יש לדאוג למשך שינה תקין באופן קבוע ובמידה וההפרעה לא חולפת יש לבקש הפניה למכון שינה לבדיקת השינה במהלך הלילה והיום. במסגרת המכון תבוצע אבחנה כראוי ויומלץ הטיפול בהתאם.