נגישות
נגישות

פורום הפרעות שינה ונחירות

הנה תופעה מעניינת: כל בעלי החיים המוכרים לנו ישנים במחזוריות יומית. מעניין עוד יותר לציין שגם צמחים ישנים, ולמעשה צורות מסוימות של שינה קיימות כמעט בכל היצורים החיים על פני כדור הארץ. למרות כלליות השינה, הידע לגבי חשיבות השינה ותרומתה לבריאות הולך ומתבהר רק בשנים האחרונות. השינה משפיעה בדרכים שונות על כל מערכות הגוף: לב וכלי דם, עצבים, מערכת החיסון, עיכול ועוד. השינה גם מושפעת ומשפיעה על מערכות הנפש השונות. הידע כאמור הולך ומתרחב, ועדיין רב הנסתר בעניין השינה - תפקידיה והשפעותיה. במסגרת רפואת השינה, אנו עוסקים בעיקר באבחון וטיפול באיכות השינה, משך השינה ותזמון השינה.
1482 הודעות
1277 תשובות מומחה

מנהל פורום הפרעות שינה ונחירות

09/07/2019 | 09:03 | מאת: יוגב

שלום רב 1. האם שימוש קבוע במכשיר cpap יש בו סיכונים של חדירת מזהמים, פטריות וכד' ישירות למערכת הנשימה? 2. באם אכן יש סיכונים, האם יש דרכים למניעתם? בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

עד כה לא ניתקלתי בדיוויחים בספרות על סיכון מוגבר לזיהומים . לאור הנסיון רב השנים עם המכשיר אני מניח שזה מעיד כי הסיכון הנו נמוך מאוד. על כל פנים רצוי לדאוג לניקוי הצנרת והמסיכה . כמו כן, אם קיים מעשיר לחות , יש לוודא חיטוי מיכל המים.

02/07/2019 | 13:31 | מאת: לילה

האם אתם מכירים את המוצר? האם יעיל ?

לקריאה נוספת והעמקה

גם אני ראיתי פרסומת. אינני מכיר את המוצר אך מאחר ומשווק במחיר שקל יחסית לסכן עבור הנסיון משער שבעוד מספר חודשים הפורום יתמלא בדיווחי מאוכזבים.

29/06/2019 | 03:31 | מאת: סובל מאוזן סתומה פתאומי

לא נרדם בגלל האוזניים היה לי לפני 3 שנים חור קטן בעור התוף חור קטן בתופית שנסגר לבד ומאז שמעתי טוב והשמיעה חזרה לי וכל זה התחיל לפני שבועיים וחצי פתאם אני מרגיש שהאוזן שלו הימנית סתומה פתאם הייתי אצל רופא אף אוזן גרון אומר שהאוזנים שלי תקינות הכניס מצלמות לראות שאין משהו אומר אין לך כלום אני מרגיש שהאוזן שלי הימנית סתומה פתאומי קרה לי ככה מישהו יודע מה זה ומרגיש קצת כאבי ראש שאני שומע באוזניות וזה התצואה שהרופא א.א.ג הביא לי 😪😪😪

לקריאה נוספת והעמקה

שאלתך לא קשורה לנושא הפורום. ממליץ לפנות בדחיפות שוב לרופא אאג בקופה להמשך ברור.

19/06/2019 | 20:09 | מאת: Sleep Apnea

יש לי דום נשימה בשינה בחומרה קלה, האם יכולים לא לאשר לי רישיון נהיגה עקב כך?

לקריאה נוספת והעמקה

הפרעת נשימה בשינה מחייבת דיווח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד). התלית רשיון מתבצעת בד"כ במקרים חמורים יותר כאשר קיימת המלצה לטיפול ב C-PAP אך הנבדק לא מטופל. במקרים אלו מפנה המכון לבדיקת עירנות ורק כאשר מוכחת ישנוניות קשה עלול להיווצר מצב של התלית רשיון עד להוכחת טיפול. מנסיוני מקרים בודדים בלבד מגיעים למצב זה ואלו שאכן הגיעו לכדי התלית רשיון יכולים להודות למערכת על שהצילה אותם ואחרים ממעורבות בתאונות קשות.

10/06/2019 | 12:32 | מאת: ניתוח צריבת סינוסים

במאי עברתי ניתוח סינוסים צריבה בכונכיות עקב אף סתום וליחה מוגברת במשך רוב שעות היום מה שגרם לי להשתמש בהרבה אוטרווין לפני הניתוח. כעת יש לי יובש נוראי בפה במהלך השינה מה שגורם לי להתעורר כל שעה להרטיב את הפה. בנוסף עדין מרגישה חוסר כניסת אוויר דרך האף והגרוע זה בלילה. אינוחות האים מותר לי לקחת אוטרווין מדי פעם להקלה. מה עושים עם היובש בפה עקב נשימה דרך הפה. כמה זמן דרוש להחלמה מהעניין הזה אשמח לקבל תשובות וכמובן אם יש פתרון תודה

לקריאה נוספת והעמקה

במקרים רבים יובש פה בשינה והפרעה בנשימת האף בשינה נגרמת עקב הפרעת נשימה בשינה. ממליץ לפנות לרופא המטפל שבוודאי ישאל עוד כמה שאלות ויחליט האם להפנותך לבדיקת מעבדת שינה . במידה ואכן צמא הפרעת נשימה ותטופל בהתאם ישתפר גם מצב נשימת האף.

29/05/2019 | 09:47 | מאת: אריאלה

שלום רב, בשלושה השבועות האחרונים בניסיון להירדם אני מרגישה שאני כמו נעלמת ואין לי נשימה ואני קופצת בבהלה. התחושה היא כמו דג שהוציאו אותו מהמים ואין לו איך לנשום. זה יוצר מצב שאני פוחדת להירדם. אתמול זה קרה בצורה מבהילה ולא הצלחתי להחזיר את הנשימה, קמתי בבהלה לשטוף פנים והדופק היה על 300 בערך. בת 56. ברקע פיטורים לא מזמן והתחלה של עבודה חדשה. הייתי אצל קרדיולוג והוא שלל בעיה לבבית. אשמח להכוונה כי זה קורה המון לאחרונה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ואת לא נוחרת בשינה ולא קיימים תסמינים אחרים המתאימים לדום נשימה בשינה כגון יובש פה בשינה ועייפות עם או בלי ישנוניות במשך היום אז קרוב לודאי מדובר בתופעה של דסינכרוניזציה של תהליך ההרדמות כאשר מערכת הנשימה מתנתקת מהשליטה המודעת ועוברת לעבוד באופן אוטומטי כפי שקורה כרגיל בשינה ואילו המודעות והעירנו של קליפת המוח נשמרת כמו בזמן העירות. התופעה חולפת תוך זמן קצר ואפשר להרדם. התופעה איננה מסוכנת בדרך כל שהיאץ

29/04/2019 | 19:35 | מאת: דוד

שלום, בהנחה שאדם מסוים זקוק ל-8 שעות שינה מדי לילה ובמשך 7 ימים רצופים למשל, ישן 6 שעות מדי לילה. האם זה אומר שיש לו חוב של 14 שעות שינה סך הכל? כלומר, האם יצטרך להשלים 14 שעות שינה מלאות כדי לא להיות בחוב שינה? מה המחקרים והניסיון בתחום אומרים? בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

כידוע ,השינה הנה חלק חשוב בחיים ושעות השינה אינן בנק ממנו ניתן לשאול שעות לצרכים שונים ואחר כך להחזיר. מסיבה זו החזר שעות שינה שנגזלו איננו שעה כנגד שעה. לאחר חסך שינה,המוח משנה את דפוסי השינה. השינה העמוקה ושנת החלום עולות על חשבון השינה השטחית. זה הוא כמובן מנגנון פיצוי. הבעיה היא שבמקרים של חסך שינה כרוני עלולים להגרם נזקים בריאותיים אחרים.

16/04/2019 | 21:05 | מאת: דוד

שלום אני בן 31. יש לי הרגל לשתות 3-2 כוסות מים לפני השינה (כי אני נוטל תרופה מסויימת לפני השינה, ורק אחרי 2 כוסות מים מרגיש שהיא החליקה בגרון...). הבעיה היא שאני מתעורר במהלך השינה עם שלפוחית מלאה, לעתים מס' פעמים. לעתים אני קם פעם אחת בלילה להתרוקן, אך כשאני מתעורר פעם שנייה עם שלפוחית מלאה אני לא תמיד קם לשירותים להתרוקן, לעתים אני מתעצל/עייף מדי ופשוט נרדם חזרה, ואז מתעורר שוב לאחר זמן מה, ושוב נרדם ושוב מתעורר, וכך עד הבוקר מס' פעמים. שאלתי היא: האם עצם זה שאני כתוצאה משלפוחית מלאה מתעורר מס' פעמים ונרדם ושוב מתעורר וכן הלאה, יכול לגרום לעייפות/ישנוניות יתר ביום למחרת גם אם ישנתי מספיק שעות? כלומר האם זה פוגע במבנה השינה ומונע ממני שינה עמוקה וכך גורם לעייפות למחרת? בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

כמובן שיקיצות מרובות פוגמות באיכות ויעילות השינה. עדיף להמעטי בשתיה בשעתים שלפני השינה. ניתן לבדוק האם ניתן להזיז את שעת התרופות לשעה מוקדמת יותר. להפחית את כמות המים שאתה שותה עם התרופות.

מדובר בגבר בן 80 שעבר החלפת מסתם ,ומקבל כרגע מדללי דם כרגע פלויקס ואחרי פרק זמן יעבור לאלקוויס . כתרופה לנדודי שינה (לאחרונה)קיבל מהרופא סירקדין (2 מ"ג) . האם יש התויה כלשהיא נגד לקיחת סירקדין עם מדללי דם אלו. כמו כן בעלון כתוב לקחת סירקדין אחרי אוכל, האם זה הכרחי.

לקריאה נוספת והעמקה

סירקדין מכיל מלטונין. אין למיטב ידיעתי כל בעיה ליטול עם מדללי דם. כמו כל תרופה, יש לקחת בהתאם למומלץ בעלון לצרכן אלא אם כן הרופא שרשם הטיפול ממליץ אחרת.

ת נערכה בדיקת שינה ערוצי הבדיקה כללו: EKG, EMG, EOG, 2xEEG ,נשימת אף, נשימת חזה, נשימת סרעפת, נחירות, ריווי חמצן בדם, תנוחת גוף, ותנועות רגלים. משך השינה: 7 שעות 5 דקות .21 = %REM.ו­ 25 = %SWS ,נרשמו 19 התעוררויות שמשכן ארוך מ­15 שניות.אובחנו 2 הפסקות נשימה מלאות .,אובחנו 0 הפסקות נשימה חלקיות. 0.3 =AHI .נרשמו 37 ירידות ברמת ריווי החמצן בדם מרמה בסיסית של % 97 ,עד למינימום של% 90. אחוז זמן רמת חיווי חמצן מתחת ל 90% היה 0 במשך 0.9% מהלילה נשמעה נחירה..לא אובחנו הפרעות ברישום ה­EEG .בוידאו, נשמעו נחירות מעט..

לקריאה נוספת והעמקה

איננו עוסקים בפענוח במסגרת הפורום. בוודאי לא על סמך מידע חלקי. כל תשובה ממעבדת שינה כוללת סיכום, אבחון והמלצות. אם יש לך שאלה לגבי אלו אנא שאל.

23/03/2019 | 08:22 | מאת: ניסים עיני

שלום רב, אני בן 58 ובת זוגי מתארת שבמהלך השינה יש לי קפיצות גוף עד כדי כך שקשה לה להרדם וזה מעיר אותה. אני מבקש לציין שאני לא מרגיש בכך במהלך השינה ואם זה קורה לי במהלך ההרדמות או לפני כשאני עדיין עירני אני חווה את הקפיצות. בת זוגי אומרת שזה נראה כמו שקיבלתי זרם בגוף. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

תנועתיות יתר בשינה יכולה להגרם מסיבות אחדות. בחלק מהמקרים נדרש וקים טיפול ובחלק אחר לא. האבחון הנו במסגרת בדיקת שינה מלאה המנבוצעת במכוני השינה.

שלום, עברתי בדיקת שינה לפני כ3 שנים. בבוקר הבדיקה נאמר לי הבדיקה תקינה ומעולם לא חזרתי לרופאה שהפנתה לבדיקה. עם הזמן חשבתי על זה שבודקת היתה אז סטודנטית ואולי לא לגמרי מוסמכת להחליט שהכל תקין. השינה שלי עדיין מאוד לא איכותית ואני תמיד מתעוררת עיפה. מצרפת את תוצאות הבדיקה. אשמח גם לשמוע אם הבדיקה אכן תקינה, מה עוד ניתן לבדוק כדי להגיע לשינה יעילה (גם בתקופות בהם התאמנתי בריצה ו/או מכון כושר לא היה שינוי מבחינת איכות השינה). תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

לא הצטרפה התמונה בשאלה

18/03/2019 | 10:17 | מאת: אורה

סליחה על הבלגן, הצלחתי להעתיק את הטקסט של הבדיקה: ערכה בדיקת שינה בתאריך 2015/12/29  ערוצי הבדיקה כללו: 2xEEG, EOG, EMG, EKG, נשימת אף, נשימת חזה, נשימת סרעפת, נחירות, ריווי חמצן בדם, תנוחת גוף, ותנועות רגלים. משך השינה: 5 ש' 5.59  דק' ,חביון ההרדמות: 71 דק ,'חביון REM אורכו : 5.148 דק ,'9.12% = REM, ו­ 26% = SWS, ,  אינדקס יקיצות: 7.4 נרשמו 3 התעוררויות שמשכן ארוך מ­15 שניות,. יעילות שינה: %3.82. . אובחנו 6 הפסקות נשימה חלקיות. 1= AHI. נרשמו 23 ירידות ברמת ריווי החמצן בדם מרמה בסיסית של %94, עד למינימום של% 90.אובחנו הפרעות בתנועות רגלים­ במספר:57 בצפיפות של:9 לשעה.

באופן עקרוני בדיקת השינה שעברת בודקת מדדים רבים הנוגעים לאיכות השינה ויעילותה אך בהחלט לא את כולם. ברפואת השינה כמו בכל תחום אחר ברפואה נעזרים בבדיקות אך הבדיקה איננה חזות הכל ולכן ממליץ לך לפנות לייעוץ נוסף ע"י רופא שינה במכון. ניתן לקבל הפניה מקופ"ח.

15/03/2019 | 16:58 | מאת: שיר

היי, בעלי נוחר מאוד ושמעתי על טיפול בלייזר שנעשנ במרפאות אסטתיקה. האם אתה מכיר את הטיפול ואם כן מה מידת האפקטיביות שלו?

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בהקרנת החיך בלייזר בעוצמה נמוכה. הטיפול אינו נמצא ברשימת הטיפולים המוכרים ע"י האיגוד האמריקאי לרפואת שינה והאגוד האמריקאי לרפואת אאג. הסיבה לאי המצאותו שם היא היעדר מחקרים מדעיים משמעותיים בנוגע ליעילות הטיפול. מנסיוני אני רואה מאוזבים רבים אך צריך לזכור שמטבע הדברים אני רואה בעיקר את המאוכזבים ואילו המרוצים במידה וקיימין כאלה אינם פונים לייעוץ נוסף.

שלום רב דר' אני כבן 50 בריא בדרך כלל סובל מדום נשימה בינוני שאובחן בשנת 2017 ומאז תהליך ירידה במשקל משמעותית -- מעל10קג וכן שימוש במכשיר CPAP בנוסף נזלת כרונית. נחירות בלי מכשיר CPAP ירדו אך קיימות. קראתי על טיפול שמעביר חום לריריות האף בהרדמה מקומית העלות שלו גבוהה אבל לי חשוב לדעת על סיכונים ואפקטיביות מנסיונך ובעיקר למה זה עוזר? צמצום נחירות נזלת ו אולי גם לצמצום דום הנשימה והסיכון הגלום בכך תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בטיפול בקונכיות האף באמצעות גלי רדיו או בטכנולוגית COBLATION הטיפול יכול לשפר את הנשימה האפית במקרים בהם עיקר הבעיה הנה הגדלת הקונכיות התחתונות. הטיפול אינו מיועד למקרים של נזלת כרונית. עבור מקרים אלו קיימים טיפולים תרופתיים שונים.

באופן כללי, מה הדרך שלדעתך כדאי לשקול כדי להקל על גמילה מאמביאן סי.אר 6מ"ג? ללא הכדור לא מצליח להרדם... לוקח אותו 2 חודשים.

לקריאה נוספת והעמקה

הגמילה צריכה להתבצע בהדרכה ומעקב של רופא המתמצא בענין. הפורום אינו מיועד לייעוץ רפואי קליני אינדיבידואלי.

24/02/2019 | 14:06 | מאת: דנה

שלום ד"ר כבר כמעט 4 וחצי שנים שאני סובלת מדופק מהיר מיד כשנכנסת למיטה וכשמתעוררת. זה גורם לי קשיים לתפקד רגיל. אני לא מצליחה לקום מהמיטה עם הדופק הזה כמעט שעה. סתם מתענה במיטה בבוקר בנוסף היד שלי השמאלית רדומה בבקרים. כמו כן שינוי תנוחה לעיתים מחריף את העניין. גם מיד כששוכבת קורה אותו הדבר. נראה לי שגם חלק מהךיךה הדופק ממשיך אבל לא בטוח. פוגע באיכות החיים שלי. לא יכטלה להגיע לעבודה בבוקר טלכן הפסקתי לעבוד. האם קשור למשהו? ערכתי בדיקות דם.יצאו תקינות ב"ה יחסית. תופעה מוזרה שאני לא יודעת איך לטפל בה . בברכה .

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ לפנות לרופא המדפחה ולהשלים ברור לחץ דם בשינויי תנוחה. שינויים כאלה יכולים לגרום לדופק מהיר. במידה ותקין אז קרוב לודאי מדובא בשינויי דופק פיזיולוגיים המתרחשים עם התעוררות משינה. בכל מקרה הדבר ניתן לטיפול תרופתי.

12/02/2019 | 07:01 | מאת: אפרת

שלום, בת 47, נמצאת במנופאוזה-הפסקת מחזור. סובלת מאז מבעיית שינה-נרדמת בקלות אך בסביבות אחת או שתיים בלילה מתעוררת, מרגישה עירנית ומתקשה מאוד להרדם אח"כ. קבלתי טיפול הורמונלי חליפי ובעזרתו ישנתי מצוין, אבל כעת בעקבות היסטוריה משפחתית של סרטן הומלץ לי להפסיק. אשמח לדעת איזה תרופות אחרות ללא תופעות לוואי ניתן לקחת לשיפור השינה, ואיזה רופא רשאי לרשום תרופות כאלה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

קיים מגוון טיפולים המתאימים למצבך חלקם תרופתיים וחלקם לא. כל רופא רשאי לרשום תרופות לשינה. טיפולים שאינם תרופתיים כוללים טיפולים התנהגותיים (CBTI), ביופידבק ואחרים .

29/01/2019 | 15:14 | מאת: אורח

ד"ר שלום רב, מי שסובל מדום נשימה בשינה בחומרה בינונית קשה, ומאוחר יותר אובחן בהפרעת קשב וריכוז יכול ליטול ריטלין? מבחינת דום נשימה בשינה? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

במקרים רבים טיפול מתאים בהפרעת הנשימה מיתר את הצורך בטיפול בריטאלין בהפרעת הקשב וריכוז. על כל פנים אין מניעה מטיפול בריטאלין.

14/01/2019 | 11:00 | מאת: לירן

שינה לא רציפה, מתעוררת בערך 4-5 פעמים בלילה. האם יש אפשרות לדעת מדוע זה קורה?

לקריאה נוספת והעמקה

קיימות סיבות אפשריות רבות ליקיצות במהלך השינה. ממלץ ייעוץ רפואי אינדיווידואלי. בחלק מן המקרים בדיקה במעבדת שינה יכולה לאבחן הסיה ליקיצות

התחלתי טיפול בטופמקס לפני כחודש למניעת מיגרנות. בת 70. התחילו נדודי שינה קשים, ישנה כארבע שעות בלילה ומרגישה רע מאוד. מתחילה להוריד מינון הטופמקס בהדרגה. האם הטופמקס גרם לנדודי השינה? מה עושים? תודה מראש על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

התופעה איננה מוכרת ברשימת תופעות הלוואי הרשמית של התרופה. באינטרנט קיימים דיווחים לא מעטים של מטופלים בתרופה שחשים קושי להרדם עקב השימוש בה. לפני שינוי מינון או הפסקת התרופה חשוב להתיעץ עם הרופא המטפל. שינויים בלתי מבוקים במינון התרופה עלולים לגרום לסיבוכים.

21/12/2018 | 11:57 | מאת: סבתא

אני בת 67, לוקחת מלטונין 3 מל"ג די בקביעות מזה כחודשיים. לאחרונה מרגישה דכאון מסויים. האם ידועה תופעת לוואי כזו?

לקריאה נוספת והעמקה

למיטב ידיעתי דיכאון אינו מוכר כתופעת לוואי של מלטונין.

20/12/2018 | 17:51 | מאת: דניאל

שלום רב האם לאחר מחסור שינה (למשל לילה לבן)- יהיה צורך בשינה ארוכה יותר בלילה הבא? והאם הצורך בשינה מרובה יותר יהיה ביחס למס' השעות שחסר? כלומר אם חסר 8 שעות שינה מלילה קודם אז הגוף יצטרך בלילה הבא 16 שעות שינה? בתודה

לאחר לילה לבן או אפילו לילה בו ישנת מספר שעות מופחת באופן משמעותי, צפוי שבלילה הבא תישן יותר שעות. בד"כ כאשר מדובר בחסך שינה משמעותי, אין יכולת להשלים את כל השעות במנה אחת.

20/12/2018 | 05:16 | מאת: שימוש בבורדמין שנים רבות

אני משתמשת במשך יותר מעשר שנים בבורדמין. כיום כדור וחצי בעבר השתמשתי בשני כדורים.... אבל גם היו תקופות שהורדתי לכדור ולחצי כדור. הכדור עובד מצויין מאפשר לי לישון 5 6 שעות וזה בהחלט מספיק. אין תופעות לוואי והתפקוד טוב. רציתי לשאול איזה תופעות עלולות להיות בעתיד?והאם יש דרך יעילה לגמילה?

לקריאה נוספת והעמקה

אם אתה משתמש במינון קבוע במשך שנים רבות ולא הופיעו תופעות לוואי, ככלל ככל הנראה גם לא יופיעו. גמילה הנה תהליך הדורש ייעוץ מקצועי פרטני.

14/12/2018 | 20:26 | מאת: דניאל

שלום האם עודף משקל והשמנת יתר גורמים לישנוניות גם ללא קשר לתסמונת דום נשימה בשינה? ואם כן, אז באיזה מנגנון? שלום האם עודף משקל והשמנת יתר גורמים לישנוניות גם ללא קשר לתסמונת דום נשימה בשינה? ואם כן, אז באיזה מנגנון- אולי תאי השומן מפרישים חומרים דלקתיים? ירידה בטסטוסטרון? משהו אחר? בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

למיטב ידיעתי השמנת יתר בפני עצמה איננה גורם לישנוניות. פרט לדום נשימה בשינה, השמנת היתר יכלה לגרום למצבים רפואיים וסיבוכים נוספים שבחלקם גורמים לישנוניות. דוגמה אחת היא תת אוורור ריאתי הנגרם עקב השמנת יתר. לחלופין מצבים מסוימים הגורמים להשמנת יתר עלולים לגרום גם לישנוניות. אחת הדוגמאות הבולטות הנה תת פעילות בלוטת התריס.

האם דום נשימה בשינה כמות 15.4 פעמים בשעה מחייבת טיפול?האם זה יכול להזיק לי בכלל מבחינה בריאותית? אני בן 43 בעבר עברתי ניתוח קריטת לשון אחורי+עינבל +שקידים אז היה 37 פעמים בשעה דום נשימה....

לקריאה נוספת והעמקה

באופן עקרוני כן. צריך לקחת בחשבון נתונים נוספים כגון גיל , קיום מחלות נוספות ונתונים אחרים.

11/12/2018 | 20:36 | מאת: ויקטור

לצרוך הרבה קפאין במשך היום/לפני השינה יכול לגרום לאינסומניה ?

לקריאה נוספת והעמקה

כמות גדולה של קפאין גורמת לאינסומניה אצל רוב בני האדם.

27/11/2018 | 19:09 | מאת: דניאל

שלום רב האם לפעילות גופנית (אירובית ו/או אוימון כוח) יש השפעה חיובית נגד ישנוניות יתר? ושאלה נוספת- האם פעילות גופנית קבועה מפחיתה את חומרת דום נשימה בשינה גם ללא ירידה במשקל או באחוזי שומן בגוף? (כלומר האם יש לה השפעה ישירה על רמת חומרה של דום נשימה) בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

פעילות גופנית גורמת מצד אחד לשחרור חומרים מעוררים ולכן במיידי לאחריה צפוי שיפור במצב העירונות. במידה והפעילות הנה אינטנסיבית היא תביא בהמשך היום לעייפות וייתכן אף החמרה בישנוניות לכן מומלץ בשעות הבוקר לבצע פעילות גופנית ברמת מאמץ קלה או בינונית. פעילות מוגברת יותר מומלצת בשעות אחה"צ והערב המוקדמות ומומלץ כמו כן להימנע מפעילות גופנית משמעותית בשעות הערב המאוחרות. לפעילות הגופנית אין השפעה כל שהיא על דום נשימה בשינה . ישנוניות הנובעת מדום נשימה בשינה מצריכה טיפול בדום הנשימה בשינה.

25/11/2018 | 20:26 | מאת: ירין

אני סובל מאינסומניה ורוצה לקבל טיפים לשינה טובה יותר

לקריאה נוספת והעמקה

האינטרנט מלא בטיפים כלליים לשיפור השינה ואולם אינסומניה הנה הפרעה רצינית ואתה נזקק לייעוץ אינדיבידואלי על מנת לקבל ההמלצות המתאימות למצבך ולא המלצות כלליות שרובן אינן רלוונטיות. ממליץ לך לפנות לרופא במכון השינה. ניתן לקבל הפניה בכל קופות החולים.

שלום רב, התחלתי לפני שבועיים ליטול מלטונין 5 מ"ג . ושמתי לב שאני מתעורר לשירותים 3-4 פעמים בלילה. האם הסיבה היא המלטונין? אם כן מה לעשות ? תודה אמנון

לקריאה נוספת והעמקה

מלטונן איננו חומר משתן ולכן ככל הנראה זו לא הסיבה. ייתכן ומדובר בתרופה נוספת שהתחלתה לקחת לאחרונה? לעיתים דלקת בדרכי השתן או סיבות רפואיות אחרות. ממליץ לפנות לרופא המשפחה שבוודאי יפנה אותך לבדיקות המתאימות.

תודה רבה

20/11/2018 | 14:59 | מאת: חגית

בעלי בן 48 בריא רזה, עוסק בספורט לא מעשן, נוחר נחירות עזות בלילה, הדבר גורם שלא נישן, כבר למעלה משנה, הקולות גבוהים ומפריעים מאד, הוא נשלח למעבדת שינה באסותא והכל תקין, קיבל משאף ומשחה לאף וזה לא עזר, הוצע לו לקנות מסכה באסותא ב3500 שח, האם ישנה מסכה זולה יותר או טיפול אחר? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול בנחרות שאינן מלוות הפרעת נשימה בשינה יכול להתבצע באמצעות התקן פה או באמצעות ניתוח. התקני הפה הנם מסוגים ואיכויות משתנות. מומלץ לבחור בהתקן הבנוי באופן אינדיבידואלי על פי מידות הלסתות של המטופל. קיימים טיפולים כירורגיים רבים ומגוונים. להתאמת טיפול בהתקן פה או ניתוח מוזמנים לפנות למרפאה לטיפול בהפרעות נשימה בשינה ונחרה באיכילוב.

10/11/2018 | 22:58 | מאת: אייל

שלום דר !!! סובל מדום נשימה בשינה . ישן כ 6 שנים עם סיפאפ עם הטבה טובה מאוד . במעקב אצל רופא א א ג . לאחרונה חלה קשיי נשימה האף סתום וגדוש. הומלץ לי על ניתוח להקטנת קונכיות תחתונות אשר בעבר עברתי ניתוח שכזה . הרופאה אמרה לי שצריך לחזור כי הם גדלו . נבדקתי אצל פלסטיקאי שהרים לי מעט למעלה את הקצה של האף והנשימה ממש זרמה . ותמיד שאני מרים את האף שלי כמובן בקצה אני נושם יותר טוב . רציתי בבקשה חוות דעתך בנידון זה שלי . תודה רבה לך ושבוע טוב .

לקריאה נוספת והעמקה

אינני יכול לחוות דעתי ללא בדיקת האף

23/11/2018 | 15:28 | מאת: אייל

ראשית .. תודה על ההתיחסות .. אבל מה אני להגיב וכיצד להמשיך . תודה רבה לך

04/11/2018 | 01:06 | מאת: ברי

איזה תרגילים לחיזוק שרירי החיך למניעת אפנאה ונחירות?

לקריאה נוספת והעמקה

רפיון שרירים בשינה הנו תהליך טבעי ורגיל וכך גם בכל הנוגע לשרירי החיך ובית הבליעה בכלל. כל נסיון לאמן את שרירי הגוף על מנת למנוע רפיון בעת שינה נועד על כן לכשלון.

31/10/2018 | 20:28 | מאת: אלי

ד"ר שלום, אני בן 35, סובל מהפרעות שינה כ-13 שנה. בחמש השנים האחרונות מטופל בוייפקס 37mg, וברוב המכריע של הלילות בשנים האחרונות ישן מצוין. כמו כן, מתרגל יוגה ומדיטציה ולא חש כעת שום חרדה או דיכאון כלל, אם כי לפני שנים היו שתי תקופות בחיי בהן סבלתי מדיכאון קל, למשך חודש-חודשיים. בשבועות האחרונים, מסיבה שאינני מצליח להבין, איכות השינה שלי נפגמה, ובמקום להשלים שנת לילה מלאה של 8 שעות, אני מוצא את עצמי מתעורר לאחר 5-6 שעות שינה ולא מצליח יותר לישון. אני הולך לישון בשעות יחסית קבועות, בין 22:30 ל-23:30. התחלתי גם להרגיש מעין זרמים חשמליים במוח, תופעה שהייתה לי פעם אך הפסיקה מזמן. אני מנסה להעלות השערות מדוע איכות השינה שלי נפגעה, ואשמח לקבל התייחסותך: א. מחסור בויטמין/מינרל/יסוד כלשהו. ב. שעות רבות מדי מול הלפטופ. ג. העובדה שאנו נמצאים בעונת מעבר. (האם יש בכלל דבר כזה הפרעות שינה עקב עונת מעבר??) או שאולי זה בכלל משהו אחר? אני מוכרח להבין כדי לטפל בזה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

כמובן שקשה לאבחן הסיבה להתעוורות המוקדמת אך השאלה החשובה ביותר הנה האם אתה מרגיש שהשינה אינה מרעננת או עייפות במשך היום? האם אתה חוטף תנומה בשעות היום?

השינה בהחלט אינה מרעננת ואני מרגיש עייפות במהלך היום. אינני מנמנם במהלך היום, ובד"כ גם לא מסוגל להירדם ביום.

16/10/2018 | 17:55 | מאת: ירין

מה עושים אם פעם בכמה זמן אני לא יכול לישון בלילה וזה דבר שחוזר על עצמו כל כמה חודשים ?

לקריאה נוספת והעמקה

יכולות להיות סיבות מרובות החל ממתח חריג בשעות היום דרך שינה לא מבוקרת ביום ועד שינוי בתזמון השינה וכמו כן נסיבות רפואיות אחרות. כדאי לפנות לייעוץ מסודר.

11/10/2018 | 15:11 | מאת: יונתן

יש אצלי בעייה בשינה שאני מתעורר בלילה כמה פעמים ואז חוזר לישון וקורה גם שאני לא מצליח לישון בכלל ניסיתי הרבה תרופות אבל אף אחת מהם לא עזרה איזה פתרון/תרופה יש למצב הזה ?

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית כדאי לקבל ייעוץ מסודר מרופא העוסק בשינה. רופאים אלו נמצאים במכוני השינה. בד"כ לא נחוצה בדיקת שינה. לאחר תהליך האבחון יוצע לך טיפול בהתאם.

05/10/2018 | 13:33 | מאת: אילנה

היי. אני בת 33 ,מזה שנים מתעוררת במהלך הלילה משינה( מציינת שזה תורשתי). במהלך השנים הולך ומחמיר, עד מצב שכיום אני מתעוררת שלוש פעמים בלילה, ובנוסף יש לי תינוק שמתעורר בעצמו במהלך הלילה. זה מקשה על התפקוד שלי, מרגישה שזה הופך את החיים שלי לסיוט, כל הזמן עייפה גמורה ואז בערב נהיית עירנית( נראה שבנוסף זו גם דריכות יתר). אגב, קל לי יותר בימים שמזדמן( שבת) לישון בצהריים. מה אפשר לעשות? מי יכול לתת אבחנה? מהן תופעות הלוואי של כדורי המלטונין והאזם זה מותר לנשים מניקות?

לקריאה נוספת והעמקה

קיימות שאלות רבות הנוגעות לתזמון השינה איכות השינה וסיבות היקיצה. הייתי מציע לפנות לייעוץ באחד ממכוני השינה. לאחר אבחון מתאים נראה שניתן יהיה להמליץ על טיפול.

30/09/2018 | 13:39 | מאת: שי

מה זה אומר לשמור על הגיינת שינה למי שסובל מאינסומניה ?

היגיינת שינה הנה מכלול של הנחיות התנהגותיות במשך היום , הערב ובחדר השינה עצמו. הקפדה על הנחיות אלו מביאה להקלה ביכולת להירדם ומביאות לשיפור ברצף ואיכות השינה.

28/09/2018 | 14:18 | מאת: קרן

האם ניתן לחצות את הכדור, במידה וכן לכמה שעות שינה הוא משפיע? והאם ניתן להשתמש בו בטיסה.

לקריאה נוספת והעמקה

הזודורם הינו כדור עם טווח פעולה קצר. הוא מסייע בהרדמות ותוקפו פג לאחר שעתיים שלוש. השינה ממשיכה באופן טבעי לחלוטין. לאור נתונם אלו אין צורך לחצות הכדור. באופן עקרוני , כדורים שניתן לחצות מסומנים ע"י חריץ חצייה המוטבע מראש במפעל. למענה מדויק יותר על אפשרות החציה אנא פנה לרוקח בעת רכישת התרופה.

28/09/2018 | 10:41 | מאת: שרון

אני סובל מבעיות בשינה שזה להתעורר באמצע הלילה ולחזור לישון כמה פעמים ואני גם לוקח מודיקט שזה נראה לי מה שעושה את הבעייה ניסיתי את כל התרופות לשינה לשינה שיש בשוק וכלום לא עזר וגם לרופא שינה אין מה לחזור אז קלמה לילה/תרופות טבעיות יכול לעזור במקרה שלי ? איזה פתרון יש ?

20/09/2018 | 18:00 | מאת: שמעון

קיבלתי מכתב מהמכון הרפואי לבטיחות כי היתלו את רישיונותי בשל דום נשימה. היו תקופות בהם לא יכולתי להשתמש ב CPAP בשל בעיות אחרות. כמו צריבה במערכת עיכול ודלקת ריאות. האם הבדיקות שהם מבקשים בנוסף לCPAP בדיקת שינה ו MWT בגלל הרישיון הציבורי והמשא כבד ?? אשאל אחרת .: אם היה לי רק רישיון לפרטי (ב) האם גם אז היו מבקשים זאת ? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

התלית רשיון הנהיגה עקב הפרעת נשימה בשינה הנה נדירה למדי. כמובן שבמקרה של נהגי רכב כבד או נהג ציבורי המרב"ד מקפיד יותר. המלצתי לענין הינה: א. לוודא שמכשיר ה C-PAP תקין ולחזור ולהשתמש במכשיר. הוכחת שימוש של שלושה חודשים תספיק על מנת לבטת ההתליה. כמובן שהמרב"ד יבקש בדיקות חוזרות לפחות אחת לשנה על מנת לוודא שימוש במכשיר. ב. במידה ואינך מסוגל להשתמש במכשיר ה C-PAP , יש לבצע את בדיקת ה MWT הנדרשת ע"י המכון. רוב מוחלט של הנבדקים עוברים הבדיקה בהצלחה מה שמביא לביטול התלית הרישיון. ג. בכל מקרה בלי קשר לתוצאות בדיקת ה MWT ממליץ לפנות למרפאה לטיפול בהפרעות נשימה בשינה ונחרה באיכילוב. שם מוצעים טיפולים חלופייים ל C-PAP . במקרים רבים הטיפול החלופי מוצלח ובדיקת שינה תאפשר החזרת הרישיון. ד. הרישיון הנו חשוב אך הטיפול במחלה חשוב יותר. הפרעת נשימה בשינה שאינה מטופלת מעלה באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות הפרעות קצב לב - חלקן מסוכנות, הפרעות בזרימת הדם אל הלב והמוח, עליה בלחץ הדם ועוד סיבוכים אחרים. היה חכם. טפל בעצמך.

שלום האם לאחר הפסקה של נטילה קבועה של סטילנוקס 5 מג (במשך מס' חודשים) צפוי ריבאונד של נדודי שינה עקב השפעת התרופה וללא קשר למצב הראשוני? בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

עד כמה שאני יודע תגובת ריבאונד אינה מדווחת בתרופה הנ"ל

18/09/2018 | 11:20 | מאת: איריס

משתמשת מעל שנתיים בסלייפ אייד / טונייט על האריזה רשום שזה לשימוש זמני בלבד, האם יכול להזיק? האם ממכר?

ככל הידוע התרופה איננה ממכרת. מבחינת אופן השימוש ממליץ להיצמד לכתוב על האריזה. כל חריגה באישור רופא המשפחה.

01/09/2018 | 20:25 | מאת: פנינה

לפני חצי שנה לא יכולתי פתאום לשכב לישון.. אחרי שבועיים של עייפות דאגתי למד סיטורציה ליד המיטה הוכחתי שזה נמוך אחרי כמה דקות של שינה בשכיבה... דאתי למיטה עם ראש מתכוונן ומאז אני ישנה בישיבה או בחצי ישיבה מכוונת לפי מה שנוח לפני השינה..השינוי האובקיטבי היחיד הנוסך הוא שהגיל שיותא בתפקודי ראות עלה ב8 שנים תוך חצי שנה...מורגש מאוד- קושי בשימוש במשאפים .. וחוסר סבילות לשהיה בחוץ ללא מסכה .. מעבדת שינה לפני כשבועיים עוד אין תשובות מה שכן לא זזתי בכלל בלילה.. כמו שנרדמתי ככה התעוררתי..הטכנאי שאל אם אני יודעת שזה ככה ואמרתי שחשדתי בזה בחצי שנה הזאת ..עכשיו יש לי הוכחה.. אני עייפה וממש מחפשת דרך לחזור לישון נורמלי.. אני תוהה מה הסיבה שאני לא זזה בכלל .. קצת דואגת שזה מוכיח הדרדרות של המצב הפיזי שאני טוענת שקורה (כמה פציעות בצד ימין בשנים האחרונות- ובחודשים האחרונים תחושה של ירידה ביכולת ללכת באופן מאוד בולט .. ובאופן מוזר פחות כואב בחלק התחתון של הרגל חוץ מנקודות מסימות שמגיבות למגע או להליכה.. הכאב שהיה שם עבר למעלה יותר .. ) יש לי בסוף החודש כל מיני תורים.. בנתיים אני מחפשת תשובות כדי אולי לעבור את הכמה שבועות האלה קצת יותר טוב.. אשמח לעזרה

לקריאה נוספת והעמקה

ייתכן וחוסר התזטזה נובע מתנוחת השינה שגיבש. קשה מאוד לישון על הצד או על הבטן כאשר הגב מורם לחצי ישיבה או ישיבה

22/08/2018 | 03:07 | מאת: דוד

שלום במידה ואנשים נאלצים לישון ביום ולהיות ערים בלילה באופן קבוע- בהנחה שהם ישנים מספיק ביום (למשל 8 שעות) ללא הפרעות ורעשים- האם הם יהיו עייפים בלילה בגלל הפרשת מלטונין? והאם במצב כזה יש השפעה על הפרשת מלטונין? כלומר האם הגוף ילמד להפריש את המלטונין ביום כשהאדם יושן ולא בלילה? בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

הפיכת שעות הפעילות והשינה באופן קבוע הנה גורם סיכון משמעותי להתפתחות מחלות כרוניות שונות , בעיקר מחלות לב וכלי דם ואף מעלה את הסיכון ללקות בגידולים שונים. מסיבה זו מומלץ שעובדי משמרות יעבדו לא יותר משתי משמרות לילה בשבוע. הזזת שעות השינה , בחלק מהמקרים מזיזה גם את תזמון ההפרשה של המלטונין אבל זה לא משפר את המצב מאחר ונוצר חוסר סנכרון בין כלל השעונים הביולוגיים.

21/08/2018 | 15:36 | מאת: יובל ש

רציתי לשאול אם יש סיבה לכך שאני מסוגל לישון מספר רב מאוד של שעות ועדיין להיות עייף/לרצות לחזור לישון, או להיות ער רק מספר מועט של שעות (אפילו 3-6 שעות) ועדיין להיות עייף ולרצות לחזור לישון. שאלה נוספת היא מהי העלות של מעבדת שינה והאם על פי מה שכתבתי אני צריך ללכת למעבדה כזו. תודה רבה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

קרוב לודאי שיש סיבה לעייפותך. תחילה יש לפנות לרופא המשפחה שיערוך מספר בדיקות דם. במידה והכל תקין, יפנה אותך למעבדת שינה. הבדיקה הנה בסל הבריאות. חשוב בעת ההפניה למעבדת השינה לבקש שיחה מקדימה עם הרופא במעבדה על מנת שיתאים את סוג הבדיקה הנדרש.

02/08/2018 | 00:22 | מאת: איריס

שלום , בעלי בעל גוף גדול ועודף משקל. מכשיר סיפאפ מקל עליו על דום נשימה בשינה, אך לאחרונה נוספו לו בעיות חדשות: הוא זז הרבה בלילה, ולפעמים תוך כדי שינה מועך את כף היד וקם עם כאבים בה, ולפעמים קם עם הרגשה שאיזור החזה תפוס. האם יש מקום בו בודקים ומייעצים להוספת אביזרים למיטה לשינה?

לקריאה נוספת והעמקה

אינני מכיר ייעוץ מהסוג הזה. יכל להיות שמיטה עם אפשרות לשינוי זווית השכיבה תפתור הבעיה.

01/08/2018 | 02:13 | מאת: נדב

שלום, קראתי שמדי פעם נעשה שימוש באצטזולאמיד לטיפול בCSA ושהמנגנון הקשור בכך הינו בהורדת רמת ה-PH של הדם. מכאן, תהיתי האם מטפורמין, שלו תופעת לוואי זהה, יכול לתרום גם כן לעניין זה לסובלים ל-CSA? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה מעניינת . ככל הידוע לי אין מידע בנושא. קיימות עם זאת עדויות מדעיות מסוימות שמטפורמין מפחית הפרעת נשימה חסימתית בשינה.

22/07/2018 | 20:01 | מאת: אנונימוס

היי... בן 33 בריא בדרך כלל בשלושת השבועות האחרונים מתעורר בכל לילה לאחר שעה וחצי שינה מחלומות (וחוזר חלילה עד הבוקר) חשוב לציין שבכל שנה בערך יש חי איזה דרמה עם השינה...לעיתים לא נרדם לעיץים מתעורר הרבה. אך לראשונה זה לא מראה מגמת שיפור משמעותית. אני מטופל אצל פסיכולוג והוא נתן לי טכניקות להרגעה. השאלה היא האם יכולה להיות סיבה אחרת שאיננה נפשית ליקיצות מחלומות...תודה רבה

16/07/2018 | 15:24 | מאת: כפיר

שלום רב בן 31 סובל כבר כמה חודשים מקושי בלהירדם קושי לשמור על השינה ומרגיש לא עייף פעם היתי רואה טלויזיה ומנקר אני בן אדם שעוסק בספורט כול החיים תזונה נכונה אבל מעשן קרוב ל15 שנה אני יכול להיכנס למיטה ב11 ולהירדם רק ב4 בלילה ומתעורר ב8 9 בבוקר אני נשוי ויש לי 2 ילדים ניסיתי כול 20 דקות שאני לא נרדם לצאת מהמיטה ולחזור שאני מתעייף אבל אין לי את תחושת העיפות כבר הרבה זמן אפילו לא זוכר מתי פיאקתי מהעיפות פעם היתי נרדם ואפילו פיל לא היה יכול להעיר אותי היום כול פיפס אני מתעורר כשאני מצליח להירדם חשוב לציין שמגיעה הערב אני נכנס למין סטרס מזה שאני יודע שצריך עוד מעט עוד פעם להלחם בשינה שלא תגיעה מנסה לעביר תתחושה הזאות כי אני מבין שהיא גם גורם משמעותי לבעיות שינה אבל אני לא מבין למה אני לא עייף אולי זה קשור לסיגריות אולי כדאי להפסיק אולי מחלה נירולגית או שרק חרדה מתמשחת אשמח לתשובה מעמיקה ואם יש המלצה לבדיקות או טיפול השמח גם בצודה כפיר

שלום אם אפשר בבקשה התייחסות לדברים הללו (מתוך אתר של רופאת א.א.ג): "כאשר יש חסימה במעברי האף או במצב של משקל עודף נוצר תמט באזור הלוע התחתון כלומר הדפנות לעתים יחד עם בסיס הלשון "נשאבים פנימה" מתמוטטים פנימה לתוך צינור האויר דבר שגורם הפרעה למעבר ורטט –רעידות בזמן הנשימה, שמפיקות את קולות הנחירה" שאלתי היא: האם הכוונה שאם לאדם יש הפרעות נשימה באף עקב סטיית מחיצה ו/או קונכיות מוגדלות, זה לכשלעצמו יכול לגרום לנחירות ואף לדום נשימה בשינה? והאם גם אם מדובר בדום נשימה בינוני/חמור? המאמץ הנשימתי דרך אף כשיש חסימה גורמת לוואקום בלוע? במידה וכן, האם הטיפול במחיצה ובקונכיות המוגדלות יפתור את בעיית הדום נשימה? כנ"ל לגבי משקל עודף, האם הורדה במשקל יכולה לרפא דום נשימה בכל מצב כולל דום נשימה חמור? תודה רבה תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בעניין נשימת האף. הסטטיסטיקה מצביעה על כך שרק ב 10 אחוזים מן הסובלים מדום נשימה בשינה, שיפור מעבר האוויר האפי יביא לשיפור בהפרעת הנשימה בשינה. ברוב המקרים אם כך לא יהיה שיפור ובאלו בהם יהיה שיפור, מדובר בשיפור קל שלא מוציא את מטופל מכלל הסיכון סיבוכים הנובעים מהפרעת הנשימה בשינה ולכן הגישה הנכונה במקרה זה היא לטפל בהפרעת הנשימה האפית רק במידה וגם במהלך היום נשימת האף קשה והמטופל מסתמך על נשימת פה במידה רבה. בכל הנוגע למשקל. זה הוא טורם עיקרי להפראעת נשימה בשינה אבל לא בלעדי. מסיבה זו רצוי להפחית המשקל ככל שהמטופל סובל מעודף משקל. בחלק מהמקרים הפחתה מהותית במשקל יכולה לשפר את הפרעת הנשימה בשינה באופן משמעותי. במקרים אחרים יתרחש שיפור חלקי ויבהיה צורך בטיפול נוסף. במקרים נוספים לא יתרחש שיפור כלל.