פורום הפרעות שינה ונחירות

הנה תופעה מעניינת: כל בעלי החיים המוכרים לנו ישנים במחזוריות יומית. מעניין עוד יותר לציין שגם צמחים ישנים, ולמעשה צורות מסוימות של שינה קיימות כמעט בכל היצורים החיים על פני כדור הארץ. למרות כלליות השינה, הידע לגבי חשיבות השינה ותרומתה לבריאות הולך ומתבהר רק בשנים האחרונות. השינה משפיעה בדרכים שונות על כל מערכות הגוף: לב וכלי דם, עצבים, מערכת החיסון, עיכול ועוד. השינה גם מושפעת ומשפיעה על מערכות הנפש השונות. הידע כאמור הולך ומתרחב, ועדיין רב הנסתר בעניין השינה - תפקידיה והשפעותיה. במסגרת רפואת השינה, אנו עוסקים בעיקר באבחון וטיפול באיכות השינה, משך השינה ותזמון השינה.
1384 הודעות
1322 תשובות מומחה

מנהל פורום הפרעות שינה ונחירות

02/08/2020 | 09:16 | מאת: דוד

אני בן 50 ללא מחלות כלשהן, ישן בד"כ מ 23.30עד.30 7 בבוקר. לעיתים, מתעורר באמצע הלילה פעם אחת, לא כל לילה לרוב סביב 5 לפנות בוקר. הבעיה, אם אני לא ישן ב6 , 6וחצי, עד 7 וחצי . זה כאילו לא ישנתי כל הלילה, מרגיש כאילו לא נמחק לי זכרון מהאתמול. לעומת זאת אם אני אפילו ער מ3 עד 6 ונרדם אפילו לשעה בין 6 ל7 , אני קם ומרגיש שאכן התעוררתי חדש לחלוטין גם פיסית וגם הרגשה ומחיקת הזכרון. מה הסיבה לכך שהשעות האלה קריטיות? ומה ניתן לעשות כדי לא להיות מחוייב להרדמות הנוספת הזאת. בימים שישן עד 5 וחצי לדוגמא כל היום עני מרגיש פיסית עייפות. כאילו לא ישנתי כמעט, תודה.

02/08/2020 | 00:12 | מאת: אורי

היי, אני סובל מנחירות(או יותר נכון הבת זוג סובלת..) מאז שאני זוכר את עצמי בערך. יש לי בנוסף נזלת כרונית כבר מספר שנים ברצף. לאחרונה שמתי לב שאני בתנוחה של שינה על הצד, שכשאני ישן על צד ימין אני מצליח לנשום טוב וגם אני לא נוחר, וכשאני עובר לצד שמאל האף כמעט נסתם ואני כן נוחר. האם זה אומר שניתן לתקן לגמרי את בעיית הנחירות? תודה רבה

28/07/2020 | 11:27 | מאת: אהרון

שלום אני סובל משום נשימה בלילות אך איני מטופל כרגע. קראתי על טיפול בלייזר של חברת סאן קליניק שנקרא nightlase. בגדול הם אומרים שהם משתמשים בטכנולוגיה של חברת Fotona הגורמת לחיזוק רקמת החיך הרך וחלל הפה ומנטרלים את הגורם העיקרי לעוצמת הנחירה. האם שמעת על טיפול זה? הינה הקישור https://sun-clinics.clinic/nehirot/3/mob/?lm_supplier=7165&lm_bc=21360&gclid=CjwKCAjwmf_4BRABEiwAGhDfSSsl-BMZ_n4w8TK_7u9Jl-_n6svbbt6wl1sC1si2sVrFbQ-4jcgFhBoCWd0QAvD_BwE הם מבטיחים אחוזי הצלחה גבוהים מאוד

הרעיון לטיפול בנחרות על ידי הקשחת החיך הועלה לפני למעלה משלושים שנה. לאורך השנים נוסו טיפולים שונים כולל טיפול בחומרים מצלקים, הזרקת משלים פסיביים, טיפול בגלי רדיו, טיפול בקובלציה, טיפול בחימום וכן גם טיפול בלייזר. במחקרים מבוקרים נמצא שרוב הטכנולוגיות הללו יעילות באופן בינוני בהפחתת הנחרנות לטווח קצר. הרבה פחות יעילות בטווח הארוך ובחלק מהמקרים אף גורמות לנזק. יתכן ובחירה נכונה של המטופלים על ידי בדיקה מלאה הכולל הדמיה ובדיקת התפקוד הנשימתי של בית הבליעה בטשטוש יכולה לשפר את היעילות טך מחקרים כאלו לא בוצעו עדין. הלייזר אינו שונה בעניין זה מכל הטכנולוגיות האחרות שהזכרתי.

24/07/2020 | 05:29 | מאת: יובל

הוא עדיין עולה עליי למרות שלא לבשתי שנה, מהם הסיכונים בלהשתמש בו בכל זאת? המון תודה על התשובה והעזרה

אם הסד שלם פיזית ועשוי מפלסטיק רפואי תקני אינני חושב שיש סיכון מיוחד. על כל פנים ממליץ לבדוק הסד לפני חזרה לדימוש, על ידי רופא השיניים שהכין אותו.

19/07/2020 | 16:06 | מאת: נועה

שלום, במהלך השינה יוצא שאני מתעוררת בפתאומיות מהרגשת חנק, ושואפת אוויר במהירות, אני גם לא מצליחה לישון כמו שצריך ומרגישה עייפות גם לאחר השינה, וזקוקה גם לשעות מרובות כדי לתפקד (מעל עשר שעות) מה יכולה להיות הסיבה? אני בריאה ולא מעשנת. אני גם מרגישה שלפעמים לא יכולה לנשום מהאף כמו שצריך.

על פי התאור קשה להגיע לאבחנה. ממליץ לפנות חרופא בקופה ולבקש בדיקת שינה

12/07/2020 | 07:50 | מאת: צבי הצפוני

לפני שנה נשאלת האם מכיר וממליץ. מבקש לקבל חוות דעת עדכנית כיון שאכן מדובר במכשיר פשוט וזול

אכן הפרסומים רבים. לא מתאתי מאמר מדעי רציני שתומך בסוג זה של טיפול. אלי מטבע הדברים מגיעים מטופלים שניסו הטיפול ואינם מרוצים. עד כה לא פגשתי מטופלים מרוצים.

06/07/2020 | 01:47 | מאת: ירדן

שלום ד"ר, אני בת 22,כבר מספר שנים אני ישנה בסביבות 11-12 שעות כל לילה אחרת אני קורסת באמצע היום ולא מצליחה לתפקד. זה התחיל אחרי שסיימתי תיכון, נמשך גם בצבא עד שנאלצתי לסיים את השירות מוקדם. גם היום המצב זהה, אני הולכת לישון בסביבות 12, קמה ב7 לעבודה, נרדמת כשאני חוזרת בסביבות 4, מתעוררת, ערה כמה שעות בלבד וחוזרת לישון שוב. האם זה תקין? זה מאוד מפריע למהלך חיי. עשיתי בדיקות דם בשנה האחרונה והכל יצא תקין. אשמח לעזרתך.

שינה מרובה יכולה לנבוע מסיבות מרובות. הטיפול הנו בהתאם לסיבה וחומרת ההפרעה. ממליץ לבקש הפניה למעבדת שינה עם בקשה לביצוע בדיקת mslt ובדיקת רקטיגראפיה. הנתונים יאפשרו אבחון מדויק.

היי, מדברת שובל חיילת בת 20 וסובלת מבעיית שקדים כבר כשנתיים, הלכתי כמה וכמה פעמים לרופא אף אוזן גרון בעיר שלי ונמצא שהבעיה שלי בשקדים ובמיוחד בשקד הימני זה שמצטבר שם המון אוכל שנאגר שם וזה יוצא נפיחות ותחושה לא נעימה, הפיתרון של הרופא שלי היה ניקוי השקד בעזרת מקל, בזמן האחרון אני עושה את זה המון והתדירות שבה זה חוזר היא תדירות גבוהה יותר מהרגיל, לכן הרופא המליץ על ניתוח להסרת שקדים, האם גם אתה ממליץ על כך?

מדובר במטרד לא קטן אך גם אינו מסכן את הבריאות. במצב כפי שאת מתארת ניתוח יכול לשפר את איכות חייך. מקטבל לבצע הסרה חלקית של השקדים על מנת לפתוח את המחילות בהן נאגר החומר שנ פלט בהמשך כגושים לבנים עם ריח לא נעים. הסרה חלקית של השקדים יכול לפתור הבעיהתוך כדי המנעות מהכאב העז והסיכון לדימום הכרוך בהסרה מלאה של השקדים.

18/06/2020 | 21:02 | מאת: רוני

סיבת הבדיקה: עייפות יומית, קשיי הירדמות ועקיצות מרובות. בבדיקה אקראית שנעשתה לי התקבלו התוצאות הבאות: הנבדק ישן בחדר השינה 4.6 שעות. נרדם תוך 30 דקות וישן ביעילות 66%. שלבי השינה כללו 21 אחוז שנת חלום ו38 שינה עמוקה. במהלך השינה נחר בעוצמה - חלש. נצפו 21 הפסקות נשימה באורך ממוצע של 21 שניות מסוג חסימתי בצפיפות של 5 בשעה. הן לוו בירידת חמצן מ98% ל92% בסך הכל שהה 0 דקות בריווי חמצן נמוך מ90%. רישום קצב הלב בלי הפרעות. גלי מוח תקין. אירועים חריגים תנועות מרובות בשינה וגם בשנת חלום. שינה קטועה. אבחנה obstructive sleep apnea syndrome קלה מאוד. המלצות להמשך טיפול ינתנו לאחר שיחת סיכום במכון ריאות. אפשר לדעת מה זה אומר? איך הם יכולים לקבוע שיש לי הפרעת שינה אם בדקו פעם אחת? המכשירים שחיברו לי הקשו עליי להירדם. למה לא עושים לפחות 2 בדיקות בשביל לקבוע הבחנה?

הקושי שלך להרדם משתקף ביעילות השינה שהייתה נמוך יחסית אך סך הכל שעות השינה בפועל בהחלט מספקות על מנת לקבוע אבחנה. הפרעת נשימ בשינה היא תופעה פיזיקלית המתרחשת בכל לילה ולכן לילה נוסף היה יכול אולינ לתת תוצאה מעט שונה אך ללא הבדל מהותי מבחינת האבחנה עצמה. בסך הכל מדובר במקרה שלך על הפרעה קלה מאוד , על גבול התקין. אגב, לא צינת את גילך. בגילאים מבוגרים הנשימה כפי שמשתקפת מבדיקת השינה שלך נחשבת לתקינה ואלו כמובן חדשות משמחות.

15/06/2020 | 19:44 | מאת: עמי

אני בן 67. אני לוקח כבר כמה שנים נוקטורנו (3.75 מג)לשינה.במקביל אני לוקח גם כמה שנים מירו (30 מג)- פעם נגד חרדה והיום כעזר להירדמות ושינה. החלטתי לרדת מנוקטורנו והתחלתי בסירקדין.(2 מג) היתה לי שינה לא טובה. שאלתי: האם זה יכול להיות השילוב עם מירו? או שלב של הסתגלות לסירקדין? גם ראיתי בעלון של סירקדין המון אפשרויות של תופעות לוואי מפחידות?

הסירקאדין היא תרופה עם מקדם בטיחות גבוהה ותופעות הלוואי נדירות. מידת היעילות שלה בטיפול באנסומניה כרונית מוגבלת.

14/06/2020 | 15:21 | מאת: קובי

שלום וברכה..יש לי רגישות חזקה לרעש בשינה כל פעם בשעות הבוקר המוקדמות רעש של הציפורים בחוץ או השכן מעליי מעירים אותי בפתאומיות אפילו שהחלון והתריס סגורים ולאחר מכן לא מצליח לחזור לישון ומאד סובל מזה..ניסיתי גם רעש לבן ביוטיוב ולא עוזר האם יש סכנה כלשהי להשתמש באטמיי אוזניים בשימוש יומיומי ואם לא איזה סוג הכי מומלץ? והאם יישנו עוד פתרון אני ממש חסר אונים תודה מראש..

לא פרטתה את שעות השינה. אם בסך הכל אתה ישן כשבע שעות, אין צורך בנקיטת אמצעים כל שהם. ניתן להשתמש באטמי אזניים רגילים ולהחליף מידי כמה ימים. ניתן גם לנסות לשפר את אטימות החלונות;זיגוג כפול ואמצעים נופים.

02/06/2020 | 17:41 | מאת: ורד

שלום, אני לא גרה בארץ ועברתי השבוע בדיקת שינה. אשמח אם תוכל להסביר לי את המשמעות שלהן ודרכי טיפול מומלצות (למי לפנות וכו׳). יש לציין שקיבלתי המלצה למכשיר CPAP. התוצאות (לשעה): AHI 73, RDI 73 Supine AHI 85 ODI 64 Arousal index 51 Average Hypopnoea/Aponea length 27 seconds Time spent with SaO2 less than 90% 77minutes Nadir (minimum) SaO2 79% זמן השינה הכולל 450 דקות. אני די מודאגת ולא ממש יודעת מה לעשות. תודה מראש על העזרה

נתונים אלו מצביעים על הפרעת נשימה בדרגה קשה. הפרעה זו מחייבת טיפול. הטיפול באמצעות cpap הוא טיפול הבחירה. חשוב להתחיל הטיפול בהקדם. בהצלחה

24/05/2020 | 04:10 | מאת: מרדכי

הבת של בת 11.5 מתעוררת כמה פעמים בלילה כשהיא נחנקת מרוק רב בפה תזונה בריאה עזרה אך לא פתרה את הבעיה לפעמים יש לה עיוות קל בפה תוך כדי הבעיה. רוב המקרים היא כמה משחררת את הרוק חוזרת לישון . קבענו לה תור למעבדת שינה. ונורולוג התורים רחוקים יש מה לעשות בנתיים תודה

דרושה כמובן אבחנה מדויקת. ממליץ לפנות גם לבדיקת אאג לאחר שבחלק מהמקרים מדובר בהפרעה הנובעת מקושי בנשימה האפית . אינני מוצא דרך לטפל לפני אבחון.

עד שפעם או פעמיים בשבוע אני מצליח להרדם באמת ואז זה קורה לשעות רבות (מינימום 10). אני בעשור הרביעי לחיי ולפני מספר שנים עשיתי בדיקת EEG שיצאה תקינה. לשמחתי העבודה שלי גמישה אבל עדיין זה מאוד מפריע לי. מה אתה מציע לעשות? חשוב לציין שאני במשקל תקין, מתאמן קבוע. כמו כן מעולם לא לקחתי תרופות

תהליך האבחון צריך להתחיל בבדיקת אקטיגראפיה בתנאים חופשיים למשך שבוע ימים. הבדיקה מבוצעל במכוני השינה בבתי החולים הציבוריים

12/05/2020 | 07:45 | מאת: עינתי

שלום רב ד"ר רוזנצוייג, אני בת 48 בריאה. לוקח לי זמן רב יחסית להירדם. אני צופה בטלויזיה כחצי שעה לפני שהעיניים מתחילות להיעצם. אני מכבה אותה ואז המח שלי מתעורר. אני מרגיעה את עצמי בעזרת דמיון מודרך או נשימות. ואז ממש בשבריר השניה לפני "הנפילה" לשינה עמוקה כשאני נרדמת סוף סוף אני מרגישה כמו קפיצה במח שמעירה אותי וחוזר חלילה. כאילו המח נאבק בהירדמות. מה עלול לגרום לכך? תודה ענקית!

התשובה לשאלה הנה מורכבת. במוחינו קיימים מספר מנגנונים המעודדים העוררות ואחרים המדכאים אותה. אחד החומרים החשובים ביותר המאפשדים הרדמות כולל את המלטונין שהוא הורמון המעודד הרדמות. חשיפה לאור בשעות הערב המאוחרות והלילה מדכאת את הפרשתו בזמן המתאים. גם אור של מסכים המכיל ככלל מקכיב גדול של אור כחול מדכא הפרשת המלטונין. ממליץ לכן לעמעם האואורות בבית כשעה וחצי לפני הכניסה למיטה ולהמנע לחלוטין מצפיה במסכים בחדר השינה.

16/04/2020 | 10:50 | מאת: דניאלה

היי בת 29 ללא מחלות רקע. כשאני הולכת לישון (לא משנה באיזו שעה) הטמפרטורת גוף שלי עולה ממש, לעיתים אף מגיע לזיעה בלילה. בן הזוג החדש שלי השב את תשומת ליבי לכך כי בגלל זה הוא כבר לא מסוגל לישון קרוב אלי מכיוון שהיום גוף שלי כבר ממש מחמם אותו שזה לא נסבל מבחינתו. ניסיתי לישון גם עם שמיכות דקות (למרות שקר לי) אבל עדיין בבוקר קמה כשכל הגוף חם ומזיע. האם זה תקין / יש אפשרות לעשות משהו בנידון? תודה.

בשינה באופן טבעי נוצרת הרחבה של כלי הדם העוריים והגוף פולט חום שנאגר בשעות היום. תהליך זה הוא טבעי. התהליך מוקצן באנשים עם עודף משקל ולעיתים באנשים עם משקל תקין אך מערכת עצבים אוונומית פעילה באופן מיוחד. במקרה של עודף משקל, ירידה במשקל תועיל. בכל מקרה ניתן למתן ההזעה הלילית ע"י מקלחת חמה כחצי שעה לפני השינה.

13/03/2020 | 18:25 | מאת: גל

בת 61 עם בעיית הרדמות בלילה.מזה חודשיים נוטלת כדור סירקדין אחד לפני השינה ואני מרגישה הטבה עצומה בהרדמות. האם אני יכולה להמשיך ןליטול את הסירקדין לאורך זמן בלתי מוגבל? תודה תגובה

התרופה מוגבלת לשלושה חודשים. רצוי להפסיק השימוש בהתאם להוראות. ייתכח מאוד שלא יהיה צורך בהמשך השימוש. במידה ובכל זאת נזקקת ניתן לחדש.

05/03/2020 | 11:15 | מאת: אייל אייש

שלום רב, בשנה האחרונה אני נוטה לקום עם נשיכה בלשון תוך כדי שינה וכאבי שרירים. הכאבים הם בעיקר באזור הכתפיים, אני מתעורר כתוצאה מהכאבים בשרירים וסובל מזה במשך כל היום. לפני שלוש וחצי שנים עברתי אירוע אפילפטי שכולל איבוד הכרה ופרכוסים. אשמח לקבל את חוות דעתך המקצועית. תודה מראש

התאור יכול להתאים לארועים פירכוסיים תוך כדי שינה . ייתכן והטיפול שאתה מקבל מספיק בשעות היום אך אינו מספיק או לא מכסה את שעות הלילה. בעת שינה עמוקה באופן טבעי גלי המוח מסתנכרנים ובמצב זה יכולים להתרחש ארועים אפילפטיים . אנא פנה לנוירולוג המטפל בהקדם . הנ"ל יפנה אותך קרב לוודאי לביצוע בדיקת EEG בשינה .

01/03/2020 | 08:10 | מאת: רות

שלום ד ר. לאחרונה בעלי מתעורר עם דופק מהיר ורק אחרי חצי שעה מתחיל להירגע.. במשפחה שלו יש רקע לבעיות לב.... מה המלצתך

בעת התעוררות באופן טבעי יש האצה של הדופק שיכולה להמשך מספר שניות. לאור התמשכות העניין ממליץ לפנות לייעוץ רופא משפחה שיפנה קרוב לוודאי לביצוע בדיקת HOLTER ECG .

28/02/2020 | 10:36 | מאת: משה

שלום ,אני שם לב כשאני ישן על הגב יש לי סיוטים,האם ידוע על קשר כלשהוא ומה ניתן לעשות?רב תודות

אין קשר מוכר בין שינה על הגב לבין חלימה מכל סוג. אנחנו זוכרים חלימה כאשר מתעוררים במהלך החלימה. ייתכן ואתה סובל מהפרעצת נשימה בשינה המתרחשת בעת שינה על הגב ובמהלך שנת חלום. באופן הזה ייתכן ויש קשר. הפתרון: המנעות משינה על הגב ע"י קשירת כיס עם שני כדורי טניס מאחור בגובה המותן.

18/02/2020 | 21:11 | מאת: אנונימי

אבא שלי בזמן שינה הוא תמיד מתנדנד במקום לא יודע למה האם תוכל לעזור לי ולענות לי על השאלה ולהוריד ממני את הלחץ

תנועתיות בדינה איננה תופעה נדירה ובד"כ חסרת משמעות. אפיון מדויק של התופעה יכול להתבצע בבדיקת שינה מלאה המבוצעת במכון השינה

14/02/2020 | 10:02 | מאת: ציפי ליאור

מזה שנים הולכת לישון ב23.00 אחרי שעה מתעוררת לחלוטין כל שעה ב ד י ו ק מתעוררת

קושי לשמר אץ רצף השינה מחייב בדיקת שינה מלאה לאבחון.

19/01/2020 | 02:18 | מאת: שי

אני היתמכרתי בהדרגה כמובן לכדור וכיום אני לוקח חמישה שישה כדורים במהלך היום ומאוד רציתי לדעת מהם תסמיני הגמילה שאעבור וכמובן כמה זמן הן ימשכו ואיך רצוי להיגמל בבת אחת או בהדרגה תודה זה מעיק עליי מאוד

גמילה חיונית במקרה שלך. הגמילה הנה תהליך משמעותי המחייב הדרכה פרטנית וליווי ותמיכה בעת הגמילה על ידי צוות מקצועי.

07/01/2020 | 00:23 | מאת: מיטל

עשיתי את כל הבדיקות לחץ דם,בדיקות דם, mri, אף אוזן גרון שלל משהו.. כשאני מזיזה את הראש לימין או לשמאל במהלך הלילה מתעוררת מזה ואחכ קשה לי לחזור לישון. זה כבר המון חודשים ככה..

התופעה יכולה להתרחש עקב הצטברות משקעים בתעלות שיווי המשקל המצויות באוזן הפנימית. ממליץ לפנות שוב לרופא אאג. במקרים מסוימים האבחנה דורשת בדיקות מעמיקות יותר. ניתן לבקש הפניה למרפאת הסחרחורת במרפאת החוץ באיכילוב

02/01/2020 | 06:28 | מאת: לימור קיש

שלום רב, אני בת 46, נשואה ואמא ל 4 ילדים, מורה במקצועי.בשנים האחרונות אני סובלת מיקיצה מוקדמת -הולכת לישון סביב 23:00-24:00 ומתעוררת לחלוטין לאחר 4 שעות או מקסימום 5 שעות. הדבר פוגע לי באיכות החיים, אני עייפה,סובלת ממגרנות ועולה במשקל. כדורי שינה לא השפיעו לטובה, מלטונין כלל לא השפיע, אודה לכל עצה או פתרון שיוכל לשפר את מצבי.

מדובר קרוב לודאי באנסומניה . אנסומניה מן הסוג הזה עלולה להתרחש עקב מצבים נפשיים שונים בעיקר דכאון וחרדה. לעיתים יכולה להתרחש מסיבות אחרות . ממליץ לפנות לייעוץ פרטני באחד ממכוני השינה.

30/12/2019 | 08:24 | מאת: איתי

היי, מזה ככמעט שנה וחצי אני סובל מהזעות בזמן השינה, מתעורר, הגב והבטן בעיקר רטובים, זיעה שמרטיבה את הסדינים ומצריכה מגבת קבועה ליד המיטה, אני בחור בן 28, לפחות 4 פעמים בשבוע זה קורה לי ולאחרונה זה התגבר לפעמיים שלוש בלילה.. חשוב לציין כי אני ישן רק עם בוקסר ופוך, אין קשר לעונות, אלא גורף כל עונות השנה, עשיתי בדיקות דם, הכל כביכול תקין, בלוטות לימפה לא מוגדלות, בלוטת תריס יצאה תקין לגמרי סובל מכבד שומני שהתגלה תוך כדי הבדיקות, אני חושש שהגוף מתריע על משהו חמור אבל לא מצליחים לאבחן את מקור הבעיה, אשמח להכוונה מה עליי לעשות, בתודה,

לעיתים יכול להגרם עקב הפרעת נשימה בשינה. ממליץ לבצע בדיקת שינה

שלום, בת 28 ב"ה בריאה! הייתה לי תחושה מסויימת של תפיקות לב מוקדמות. הלכתי לרופאה שלי שנתנה לי לבצע מספר בדיקות.. מאותו יום אני לא נינוחה , במתח ולפעמים בחרדה. מה שכן, התחיל לי בלילות תופעה מוזרה שיתכן שהיא נובעת מהחרדות אבל בכל זאת מעוניינת להתייעץ. איך שאני מנסה להרדם.. ממש כשאני כבר נכנסת לשינה טובה אני מתעוררת מזה שהנשימה שלי נתקעת למטה כמו שלא לקחתי את האויר חזרה וזה מלווה בתחושה ממש לא נעימה בבית חזה כאילו חסר לי חמצן בגוף ודפיקות לב מהירות. הלילה זה קרה במשך שעתיים רצוף כשכל פעם אני מנסה להתעלם ולחזור לשינה. זה כשלעצמו מכניס בי חרדות ואין ספק שבלילה אני כבר לא הולכת לישון רגועה, אלה יודעת שעכשיו יתחיל לי סיוטים מיזה. אציין שבמהלך היום הכל רגיל. כן כשאני חושבת על זה פתאום אני מרגישה תחושת מחנק וכאילו את אותה תופעה לשניה כזה . מזה התופעה הזו? האם יש לי ממה להילחץ? האם זה יכל לנבוע מחרדה? משהו פיזי?? ממש אשמח לתשובה כי אני ממש מבולבלת ועייפה!

מדובר ככל הנראה אכן בחרדה. ממליץ לפנות לייעוץ אצל רופא המשפחה.

10/12/2019 | 13:16 | מאת: נועה

שלום רב, אני סובלת כבר שנים מבעיה של חוסר שינה בלילות שרק מחמירה. יש לילות שאיני מצליחה להירדם כלל ולפעמים זה נמשך ליותר מכמה ימים ברצף. איזה טיפול תרופתי מומלץ לבעיה זו? רסקיו לא הראה שיפור.

כמובן שכדורי שינה למיניהם עשויים להועיל אך יחד עם זאת הטיפול באנסומניה לא יכול להסתכם בכדור בלבד. דרוש אבחון ראוי. לעיתים מדובר בחרדתיות לעיתים עוררוצ יתרר. פעמים אחרות הקושי נובע מטיפולים תרופתיים או הפרעות אחרות שאינן מטופלות. ממליץ לפנות לייעוץ אישי ע"י רופא באחד ממכוני השינה.

09/12/2019 | 12:54 | מאת: שימי

ת נערכה בדיקת שינה בליל 2019/11/28. ערוצי הבדיקה כללו: נשימת אף, נשימת חזה ובטן, דופק , רמת ריווי חמצן בדם, נחירות ותנוחת שינה. משך הבדיקה: 8 שעות 57 דקות . אובחנו 66 הפסקות נשימה מלאות . אובחנו 79 הפסקות נשימה חלקיות. צפיפות הפסקות נשימה 17 אירועים לשעה. נרשמו 134 ירידות ברמת ריווי החמצן בדם מרמה בסיסית של % 97 עד למינימום של % 90 ,במשך % 9 מהלילה נשמעה נחירה. הומלץ להשתמש בהתקן פה. האם לא כדאי לעשות ניתוח (שקדים אובחנו מוגדלים, מחיצה שאובחנה כלא ישרה)?

התשובה לשאלתך מורכבת ודורשת ייעוץ אישי . אנא פנה למרפאה.

שלום האם סטילנוקס ואמביאן מחמירים נחירות? (לאו דווקא הפסקות נשימה). האם זה תלוי במינון שנוטלים? בתודה

אין מידע המצביע על כך שתרופות אלו מחמירות נחרנות

09/12/2019 | 03:26 | מאת: דניאל

אמינות בדיקת שינה ביתית (לת) 09/12/2019 | 03:08 | מאת: דניאל שלום עד כמה אמינה בדיקת שינה ביתית? האם היא אמינה גם באבחון נחירות בלבד שעלולות לגרום לעייפות, והאם יעילה באבחון דום נשימה קל? שאלה נוספת היא שבעבר עשיתי בדיקת שינה במעבדה ולא ישנתי שם טוב (החדר היה מואר מהבניין שממול, לא נרדמתי והתחלתי להילחץ). בבדיקה יצא שאני נוחר ב40 אחוז מהלילה ללא הפסקות נשימה כמעט. וללא תנועות גפיים. השינה הייתה שטחית יחסית כאמור מהלחץ. שאלתי היא האם במידה והייתי יושן שינה עמוקה יותר כפי שאני יושן בדרך כלל אז אולי כן היו מתגלות תנועות רגליים ואולי הנחירות היו יותר חזקות עם הפסקות נשימה משמעותיות יותר? בתודה

כפי שאתה מבין לכל אחד ממתארי הבדיקה ייתרונות וחסרונות משלו. ככלל מעבדת השינה הביתית אמינה ומאפשרת אבחנה של הפרעת נשימה בשינה . חשוב כמובן לשלב בתהליך האבחון גם מידע המופק בראיון הרפואי לגבי תלונות המטופל ומידע רפואי אחר רלוונטי. לגבי עומק השינה במעבדת השינה , בתוך תשובת המעבדה אמורה להיות התייחסות לשלבי השינה השונים מה שנותן מידע על עומק השינה ומשך השינה האוביקטיבי.

09/12/2019 | 03:25 | מאת: דניאל

שלום רב האם נחירות בלבד ללא הפסקות נשימה כמעט יכולות לגרום לישנוניות ועייפות? אם כן כיצד יודעים לאבחן נחירות שעלולות לגרום לישנוניות לעומת כאלו שלא? לפי אחוז הזמן בו נחר בשינה המטופל? לפי כמות היקיצות והתעוררויות? האם 40 אחוז מהשינה המטופל נחר זה מעיד על נחירות שיגרמו לישנוניות? בתודה

נחירות יכולות להיות בשלושה מצבים שונים: 1. כתסמין של הפסקות נשימה בשינה 2. נחירות בלבד ללא הפסקות נשימה בשינה. 3. נחירות ללא הפסקות נשימה בשינה אך עם מאמץ נשימתי מוגבר. במצב השלישי מה שיתקבל בבדיקת מעבדת השינה הנן נחירות בלבד אך בנוסף תופפיע עייפות ולעיתים אף ישנוניות במצבים נייחים. ניתן לזהות את ההפרעה מתוך הסתכלות בתרשים זרימת האוויר כפי שמוןפיע במעבדת השעינה. בחלק מבדיקות השינה לא מבוצע תרשים זרימת אוויר ואז ניתן לזהות על פי מספר היקיצות הגבוהה במהלך השינה . במידה ותשובת מעבדת השינה לא כוללת התייחסות למדדים אלו, ניתן לנסות טיפול ב C-PAP . יעילותו בהפגת העייפות הנה עדות עקיפה לקיום הסיטואציה המדוברת.

13/11/2019 | 17:57 | מאת: ורד

שלום. בת 54. לוקחת הורמונים 4-5 שנים עקב בעיות הרדמות ויקיצה באמצע הלילה עם סיום המחזור. לוקחת הורמונים חלופיים אך למרות זאת לא נרדמת ולאחרונה גם מתעוררת מוקדם-שעתיים שלש לפני הרגיל. לוקחת חצי-ולעתים סטילנוקס שלם בכדי להרדם. עייפה תמידית. האם יש משהו אחר שאוכל לעשות? האם הסטילונקס ממכר? עכשו בעיקר בעייתי עקב ההתעוררות המוקדמת. תודה

מה שאת מתארת מתאם לאינסומניה. הפרעה זו מתעוררת או מחמירה פעמים רבות עם גיל המעבר. הטיפול בסטילנוקס עלול להיות ממכר. יחד עם זאת עדיפה שינה עם כדור מאשר חסך שינה מתמשך. לאיזון הטיפול ובחינת אופציות טיפוליות נוספות ממליץ לפנות לאחד ממכוני השינה לייעוץ אישי (אין צורך בביצוע בדיקת שינה ).

12/11/2019 | 13:01 | מאת: רוני

א.אז ככה, בשנה האחרונה קניתי שעון ספורט שבודק שינה(MI BAND 4) והוא אומר לי הרבה פעמים שאני קם בלילה למרות שאני כמעט בטוח בוודאות שבכלל לא קמתי והוא מצהיר על 3-4 דקות. לעיתים הוא משמיט פעמים שאני כן זוכר שהתעוררתי בלילה לכמה דקות, כך שאני לא בטוח את הדיוק שלו, בכל מקרה הוא טוען שאין לי שינה עמוקה , רוב השינה שלי מורכבת ככה : שינה עמוקה 14-16% בעוד השעון ממליץ על מינימום 20% שינה עמוקה. האם יש פה בעיה שמצריכה בדיקה במעבדת שינה? ב. בימים שאני ישן בין 6-7 שעות בלילה אני מרגיש עייף שאני קם לעבודה/לימודים. בנוסף חוסר אנרגיה, דיכאון, מחשבות שליליות/פסימיות חוסר ריכוז וחוסר סבלנות. בימים שאני ישן בין 8.5 שעות ל9 העניין מסתדר משמעותית. רוב הסביבה שלי טוענת שנידרש 6-7 שעות בלילה , אך הגוף שלי בדרך כלל לא מתפקד טוב במצבים האלה, האם אפשר להרגיל את הגוף לישון מעט בלילה או שיקיציה טבעית היא תמיד הדבר המועדף? האם דרוש ללכת למעבדת שינה שתיבדוק את הנושאים אללו?

1.השענים למיניהם אינם מתוקפים ולכן אין לדעת את רמת הדיוק שלהם בקביעת שלבי השינה השונים. 2. אכן ממןצע זמן השינה הנדרש הנו כשבע שעות אך ממוצע הוא כרגיל נקודת האמצע בתוך מרווח התקין . המרווח התקין הינו בין שש לעשר שעות. אתה ככל הנראה נזקק לשעות מרובות יותר בחייחס לממוצע והדבר אינו מסמן בעיה בריאתית כל שהיא. 3. לא נית להרגיל את הגוף לפחות שעות שינה בייחס לצורך הביולוגי האנדיווידואלי. 4. אין צורך בבדיקת מעבדת שינה.

שלום רב דר רוזנצוייג האם בלילה כשהשינה עמוקה יותר, אז יהיו יותר נחירות ויותר הפסקות נשימה אצל אדם ספציפי לעומת לילה שבו יישן שינה שטחית יותר? (למשל עקב מתח) בתודה

הנחרה מתרחשת בעיקר במהלך שלבי השינה השטחיים ובמהלך שנת החלום. שלבי השינה העמוקים הנם שקטיםיותר גם באנשים הסובלים מדום נשימה בשינה . שאלת השפעת המתח הנפשי על חומרת הפרעת הנשימה והנחרה לא נבחנה למיטב ידיעתי.

31/10/2019 | 22:28 | מאת: רז

שלום אדם שסובל מדום נשימה בשינה או כשיש חשד לדום נשימה בשינה, האם יש הגבלות או הנחיות כלשהן לגבי בדיקת קולנוסקופיה? האם הטשטוש שיש בקולונוסקופיה יכול לגרום להפסקות נשימה כמו בשינה או שזה לא משפיע כמו בשינה? ובאם יש הפסקות נשימה מתעוררים מיד כמו בשינה ונושמים או שעקב הטשטוש אין את העוררות הזו ועלולים להגיע למצוקה נשימתית? תודה רבה

בעת בדיקת קולונוסקופיה מבוצע טשטוש. פעולה זו יכולה לגרום לארועי דום נשימה כמו בשינה ואף משמעותיים יותר. מסיבה זו הבדיקה במקרים אלו מבוצעת בשרות הגסטרואנטרולוגיה בהשגחת מרדים.

29/10/2019 | 12:13 | מאת: רעות

היי, אני בת 31. מאז ומתמיד נחרתי. בגיל 20 עשיתי ניתוח אף אסטתי ורפואי בגלל המחיצות. גם לאחר הניתוח הנחירות קיימות. אני מעוניינת לדעת מה המכשיר/דרך פעולה הכי מומלצת כדי לגרום לנחירות להיפסק? ענייח שח מחיר לא רלוונטי כאן. בנוסף לזה, קשה לי לקום בבוקר. כל בוקר קמה עייפה. תודה.

הפתרון נו אנדיווידואלי ולכן דורש בדיקת שינה ועוד מספר בדיקות נוספות . בסופו של דבר פתרונות שונים מתאימים לאנשים שוים.

חוץ מבדיקת שינה, אילו עוד בדיקות עליי לעשות?

28/10/2019 | 15:32 | מאת: מיטל

בן זוגי ואב ילדיי מתקשה מאוד מאוד להתעורר בבוקר. סביב עניין ההתעוררות, ההתארגנות והילדים מאוד מורכב משום שגם מאוד מתקשה להתעורר וגם מתקשה לתפקד אחרי שכבר מתעורר. זו בעיה שמלווה אותו שנים ומעולם לא ניסה לטפל בה. האם יש דרך לברר כיצד ניתן לשפר את המצב? תודה

לכל אדם יש את השעוןם הביולוגי שלו וככל הנראה אצל בעלך השעון הביולוגי מורה לו שזו שעה טובה לשינה. ממליץ לפנות להשלמת הבירור ע"י רופא במכון השינה . ייעןץ לאחר הבדיקות הרלוונטיות

10/10/2019 | 22:43 | מאת: אלי

אני בן 36, בעל מבנה גוף רזה, אך לטענת חברתי נוחר מאוד חזק בלילה. אינני מתעורר בלילה מהנחירות. טרם ערכתי בירור בנושא, אני רק זוכר שפעם בבדיקת רופא אף-אוזן-גורן נמצא שיש לי מחיצת אף עקומה, ואין לי שום מושג אם זה קשור לנחירות שלי או לא. החשש הגדול שלי שהפתרון היחיד שיציעו לי הוא לישון עם מכשיר CPAP. האם זהו באמת הפיתרון הנפוץ או שיש פתרונות אחרים ויעילים לבעיה? תודה.

הטיפול בנחרה ודום נשימה בשינה יכול להיות שמרני באמצעות C-PAP או התקן פה ייעודי או כירורגי. התאמת הטיפול נעשית לאחר ביצוע בדיקת שינה.

29/09/2019 | 16:22 | מאת: לביא

שלום ד"ר רוזנצוויג היקר, האם טיפול בציפרלקס (ובכלל משפחת ה-SSRI) יכול לגרום לישנוניות יתר/עייפות גם לאורך זמן או בדרך כלל רק בתחילת הטיפול? מה ניסיונך בתחום אומר? פשוט ממה שאני רואה, הדעה הנפוצה אצל פסיכיאטרים היא שהכדור לא אמור לגרום לעייפות קשה לאורך זמן, אלא רק בתחילת הטיפול עלול לגרום לכך ואז כביכול מתרגלים והעייפות/ישנוניות חולפת. אשמח לתשובתך בתודה מראש וחג שמח

התרופה אכן עלולה לגרום לישנוניות מסוימת. נכון הדבר שברוב המקרים עם התרגלות המערכות הביולוגיות תופעת הישנוניות חולפת.

ד"ר רוזנצויג שלום רב, במידה ואדם מתרגל לסדר יום בוער בלילה ויושן ביום באופן קבוע ויומיומי (למשל בן אדם שעובד כל יום במשמרת לילה והולך לישון בבוקר מדי יום)- בהנחה שהוא יושן ביום בתנאים של שקט וחושך- אז האם השינה לא תהיה זהה ביעילותה לשינה בלילה ותחושת הרעננות ביממה של אחרי לא תהיה זהה? בתודה מראש וחג שמח

הדבר תלוי ביכולת של השעונים הביולוגיים לתזמון מחדש. במידה וגמישות השעון הביולוגי תקינה תועלתיות השינה תהיה טובה בתנאי שנשמר משך זמן שינה תקין ורצף שינה תקין. במקרים מסוימים קיים קושי בתזמון ואז תועלתיות השינה יורדת.

19/09/2019 | 09:12 | מאת: אייל

שלום דר !! כתבתי כאן בעבר . לוקה בדום נשימה בשינה יושן עם סיפאפ מזה כ 7 שנים עם הטבה משמעותית.. בחודשים האחרונים מתקשה לצאת בבוקר מהמיטה וסובל מעייפות נוראה . ביצעתי פירוק נתונים במכשיר והכל בסדר אין לי דום נשימה בכלל . אציין שאני נוטל תרופות פסיכאטריות בנהם לפונקס 450 מ"ג . אתמול בלילה ישנתי במעבדת שינה עם מכשיר הסיפאפ שלי שם הטכנאית חיברה אותי לאלקטורודות וחוטים .. כל זה בשביל לבדוק מהיכן מקור העייפות . אשמח לקבל חוות דעתך בעניין לגבי ההמשך ואשמח להיעזר ולעדכן . תודה רבה ויום טוב .

העייפות יכולה לנבוע מסיבות רבות. בטופן מעשי אכן נכון לבצע בדיקת השינה.

25/08/2019 | 07:12 | מאת: רננה

כשאני הולכת לישון אני לא מצליחה להירדם ונשארת שעות ערה במיטה ואני לא מצליחה להישאר על צד אחד של הכרית בלי לעבור צד תוך כמה דקות כל פעם מאי נוחות . ורק לבסוף נרדמת ביאוש אחרי המון זמן. קראתי באינטרנט וניסיתי לקרוא לפני השינה, לעשות יוגה , ספורט בצהריים, להחליף את הכרית והמזרן ואני לא חובה שום מתח נפשי, אז אני לא מבינה למה זה קורה. הגוף שלי כל הזמן מרגיש את החולשה ואני לא מסוגלת לישון זמן מספיק. אשמח לחוות דעת.

מתרשם שהגיע הסמן לפנות לייעוץ מקצועי. יש מקום לנסןת טיפול קוגניטיבי cbti.

21/08/2019 | 21:16 | מאת: רחל

שלום וברכה . אני מתגוררת בעיר בדירה שכורה עם שותפות. הבעייה שלי שאני גרה בדירה שהיא סמוכה לכביש. ויש תמיד רעש. אני רוצה להצליח לישון יותר בקלות . ולשמור על השמיעה שלא תיפגע. השאלה מה ניתן לעשות?? האם אטמי אוזניים מומלצים? ואם כן איזה,? אני מבולבלת מהעניין וזה מטריד אותי. תודה

רמת רעש הכבישים בדרך כלל לא מסכנת השמיעה יחד עם זאת הרעש הקבוע עלול להפריע לשינ שני אופנים 1. הגברה פתאומית של הרעש הגורמת להתעוררות 2. יצירת מצב סטרס (מתח) עקב רעש קבוע, דבר הפוגע ביכולת להירדם. הפחתת הרעש באמצעות אטמים אפשרית. צריך כמובן לדאוג לחטא האטם ביןשימוש אחד למשנהו על מנת למנוע התפתות זיהומים באזניים. החשיפה למצב רעש מתמשך ניתנת להפחתה ע"י שימוש בזיגוג כפול לחלונות.

20/08/2019 | 17:40 | מאת: דנדוש

שלום רב שמתי לב כבר תקופה ארוכה שכשאני לוקחת אדקס 400 כשאני בלחץ נפשי לפני השינה או כשאני מתעוררת מלחץ נפשי במהלך הלילה - השינה שלי מאד מאד עמוקה וטובה (בד"כ השינה קלה ואני עייפה) ואני קמה עירנית לחלוטין. האם יש לכך הסבר? תודה

התרופה משתייכת לקבוצת התרופות נוגדות הדלקת מדור ראשון. תרופות אלו חודרות את מחסום הדם - מוח ובחלק מהמטופלים אכן גורמות לעייפות וישנוניו מה שמשרה שינה עמוקה מהרגיל. מומלץ שלא להשתמש בתרופה זו כמשרה שינה מאחר ובשימוש קבוע ומתמשך עלולים להופיע סיבוכים משמעותיים.

27/08/2019 | 12:08 | מאת: דנדוש

תודה! ממש חבל.. השינה שלי יותר טובה עם כדור כזה מאשר עם כדור שינה. האם כדור אחד של 400 מ"ג *פעמיים בשבוע* זה מסוכן?

19/08/2019 | 15:27 | מאת: עינב

שלום אני בת 48 לפי בדיקות טרם הגיל המעבר אך מבחינת בעיות שינה עמוק בפנים אני רואה שאתה ממליץ בפוסטים על סטילנוקס רק שזה ממכר אז אני חוששת לאורך זמן.אני מנסה סוגי הורמונים שונים ובינתיים כלום לא ממש עוזר. פרוגילוטון ולפני נובופם. עכשיו מתחילה אסטרופם בשילוב דופסטון האם יש תרופת פלא?המון תודה

סטילנוקס ככל תרופת שינה אחרת יכולה לשמש לפרקי זמן מוגבלים. הדיון בפורום הינו כללי ולא נוגע לטיפול אינדיווידואלי. לטיפול אינדיווידואלי ממליץ לפנות לרופא שינה. לעניין תרופת הפלא, זו עדין לא נמצאה ואין זה פלא.

13/08/2019 | 11:34 | מאת: גיל

אשתי לא נוחרת הרבה. אבל כל לילה אני מתעורר מנחירות שלה. מספר נחירות וזה מפסיק בדרך כלל. הנחירות לא חזקות מאוד. לפעמים הנחירות לא מפסיקות ואז גם אני לא יכול להירדם בחזרה. זה מאוד מפריע לי. האם יש טעם לבדוק את זה או שנחירות ספורות ברמה כזאת זה דבר טבעי שאי אפשר לטפל?

ניתן לטפל גם במצבים אלו. ממליץ להגיע לבדיקה . רצוי עם בדיקת מעבדת שינה.

09/07/2019 | 09:03 | מאת: יוגב

שלום רב 1. האם שימוש קבוע במכשיר cpap יש בו סיכונים של חדירת מזהמים, פטריות וכד' ישירות למערכת הנשימה? 2. באם אכן יש סיכונים, האם יש דרכים למניעתם? בתודה

עד כה לא ניתקלתי בדיוויחים בספרות על סיכון מוגבר לזיהומים . לאור הנסיון רב השנים עם המכשיר אני מניח שזה מעיד כי הסיכון הנו נמוך מאוד. על כל פנים רצוי לדאוג לניקוי הצנרת והמסיכה . כמו כן, אם קיים מעשיר לחות , יש לוודא חיטוי מיכל המים.

02/07/2019 | 13:31 | מאת: לילה

האם אתם מכירים את המוצר? האם יעיל ?

גם אני ראיתי פרסומת. אינני מכיר את המוצר אך מאחר ומשווק במחיר שקל יחסית לסכן עבור הנסיון משער שבעוד מספר חודשים הפורום יתמלא בדיווחי מאוכזבים.

29/06/2019 | 03:31 | מאת: סובל מאוזן סתומה פתאומי

לא נרדם בגלל האוזניים היה לי לפני 3 שנים חור קטן בעור התוף חור קטן בתופית שנסגר לבד ומאז שמעתי טוב והשמיעה חזרה לי וכל זה התחיל לפני שבועיים וחצי פתאם אני מרגיש שהאוזן שלו הימנית סתומה פתאם הייתי אצל רופא אף אוזן גרון אומר שהאוזנים שלי תקינות הכניס מצלמות לראות שאין משהו אומר אין לך כלום אני מרגיש שהאוזן שלי הימנית סתומה פתאומי קרה לי ככה מישהו יודע מה זה ומרגיש קצת כאבי ראש שאני שומע באוזניות וזה התצואה שהרופא א.א.ג הביא לי 😪😪😪

שאלתך לא קשורה לנושא הפורום. ממליץ לפנות בדחיפות שוב לרופא אאג בקופה להמשך ברור.