פורום פיזיולוגיה של המאמץ

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות.
הפיזיולוגיה של המאמץ עוסקת בתהליכים המתרחשים בגוף כפועל יוצא של מאמץ ופעילות גופנית. פורום פיזיולוגיה של המאמץ מיועד לאנשים בריאים וכן לחולים במחלות כרוניות, המעוניינים להביא לשינוי ולהתייעלות המערכות הגופניות שלהם, לשפר יכולות ספורטיביות מחד ולהתגבר על מגבלות בריאותיות מאידך. הפורום עוסק בביצוע של פעילות גופנית בהתאמה אישית מתוך הבנת הקשר שבין תמונת המצב הגופנית העכשווית לבקרה של מערכות הגוף השונות. הידע והמחקר הפיזיולוגי עוזרים לנו להתגבר על הגורמים המגבילים את התפקוד היומיומי שלנו בזמן מנוחה ובעת מאמץ גופני, ובכך לחזק את פעילות הלב, לטפל בסוכרת ויתר לחץ דם ולשפר את איכות ותוחלת החיים שלנו.
1336 הודעות
1221 תשובות מומחה

מנהל פורום פיזיולוגיה של המאמץ

07/09/2015 | 00:20 | מאת: ניסן

חורש שלום מה ההיתה ממליץ למתאמן שיש לו לחץ דם 130-140 רק בתנאי חום קודם אירובי ואז משקולות או ההפך ?בדרך כלל לבעיות לב וכלי דם נותנים קודם אירובי אבל פה מה אני עושה הרי טמפרטורת הגוף שלו תעלה ואז שיגיע למשקולות זה כבר בעייתי וכן מה קורה לגבי 10 rm ומטה

לקריאה נוספת והעמקה

ככל שהמאמץ יותר עצים ויותר שרירים מעורבים במאמץ, כך ייצר הגוף כמות חום גבוה יותר ועומס חום חיצוני יכביד יותר. כמובן שבתנאי חום רצוי להוריד מעצימות האימון האירובי ולהאריך את ההפסקות בין סטים. תוכל לבצע חימום קצר ולאחריו תרגילי הכוח ולאחר האירובי. במיוחד אם הם משלבים תרגילי סבולת רבים.

03/09/2015 | 20:42 | מאת: אנה

שלום, אני מתאמנת חדשה, במסגרת תרגילי הכוח באימונים הביתיים עם משקולות של 1.5 ק"ג במשך כחודש שלוש פעמים בשבוע הרגשתי כאב חזק בשני האגודלים שהקרין לכל כף היד והזרועות ונהפך לכנראה דלקת בגידים שבמסגרתה לא הצלחתי לפתוח בקבוקים, ללחוץ על הבלמים באופנים, להרים דברים וכו'.. הפסקתי כמובן להתאמן מזה כמה שבועות למרות שהכאבים הולכים ונעלמים ונראה שהכל במגמת שיפור. אני רוצה להמשיך ושאלותי הן: 1. האם אפשר להמשיך או רק אחרי הפסקת כל הכאבים אפילו הקטנים בהם? 2. האם במצבי להעדיף משקולות צמיד על פרקי הידיים- או שגם להם הסתברות של פגיעה באזורים אחרים? ואם כן האם ניתן כבר להתקדם ל 2 ק"ג או להעדיף 1.5.? בסה"כ אני די בריאה, רוכבת על אופנים, קצת שברירית, רזה ועדינה במבנה הגוף אבל מרגישה חזקה.

לקריאה נוספת והעמקה

דלקות ופציעות, יכולות במצבים רבים לקטוע את שיגרת האימונים עוד לני שממש החלה. אני ממליץ ככל האפשר שלא להפסיק את הפעילות לחלוטין במקרים כאלה, אלה פשוט להוריד עומסים מהאזורים הפגועים. כך לא תופסק שגרת האמונים שרק החלה וגם ההחלמה תהיה טובה ומהירה יותר.

המשקולות שציינתי בהקשר לדלקת הגידים?

03/09/2015 | 04:12 | מאת: שבי

שלום חורש תודה על כל העזרה שלך לומדים בלי סוף. רציתי לדעת איזה שרירים עובדים בתרגיל הבא , מה עם פלג גוף תחתון https://www.youtube.com/watch?v=RdRN4OdbbVE 2. שלוקחים תוסף קריאטין צריך לשות כמות גדולה של מים, אבל אם שותים יותר מדי מים זה גם לא טוב. איך אנחנו יודעים אם שתינו יותר מדי? בפשטות חורש איך הקריאטין עוזר במאמצים אנרובים הוא נותן אנרגיה? מה הוא עושה ? תודה רבה

1. עבודה על שרירי ליבת הגוף- בטן, אגן וגב. 2. הקראטין הוא מלח סופח נוזלים ולכן יש צורך בשתייה מרובה כדי לשמור על ריכוז אוסמוטי קבוע בכלי הדם.

29/08/2015 | 14:49 | מאת: ריקי

שלום רב, אני חולת COPD ואני רוצה להתחיל לעשות כושר. איך אדע מה מותר לי לעשות חרף כל ההגבלות הנשימתיות וכו'. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

ריקי שלום, פעילות גופנית חשובה מאוד לחולי ריאה. תלוי בדרגת המחלה, תוכלי לבצע פעילות גופנית, תחת בקרה מקצועית או באופן עצמאי. בדרך כלל אין סיכון רב ותחושי פשוט שאת מתעייפת יותר מהר. אולם הטוב ביותר הוא להתייעץ עם רופא הריאות שלך כדי לבדוק אם את מתאימה לתכניות לשיקום ריאה ובמקביל להתייעץ עם פיזיולוג של המאמץ כדי להתאים תכנית לפעילות עפ"י המרשם שמתאים לך ועם הבקרות המתאימות.

26/08/2015 | 17:11 | מאת: נטע

שלום, האם השמן הנ"ל או טראומיל יעילים לכאבי שרירים/שרירים תפוסים אחרי אימון? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר אומנם בתכשירים ממקור צמחי, אך הם מיועדים למצבים אקוטיים של דלקות ופציעות, לא כמשחות לעיסוי יומיומי. כי בריכוזים גבוהים יכולים להיות רעילים לגוף.

20/08/2015 | 16:46 | מאת: אבנר

היי חורש, האם יכולה להיות סיבה פיזיולוגית או אנטומית לכך שמתאמן אצלנו מעמיס עליו משקל ועושה עליות מתח אך הרבה יותר קל לו ומרים הרבה יותר משקל דווקא בפרונציה ולא בסופינציה?

לקריאה נוספת והעמקה

כן, אדפטציה לאימון. הוא מתרגל באופן קבוע מנח זה, שמפעיל יותר את הבייספס, לעומת הבריכיאליס במנרח הראשון.

18/08/2015 | 19:52 | מאת: איילה

שלום, התחלתי לעשות תרגילי כוח ביתיים לחיזוק שרירי הבטן, החזה והזרועות וגם הרגליים עם משקולות ובלעדיהן. שאלתי היא האם אני יכולה לערוך אותם כל יום, שמעתי שצריך לבצע אותם בימים לא עוקבים- השאלה מדוע ומה עלול לקרות אם אחליט בכל זאת לבצעם מדי יום? שאלה נוספת היא- אני לא מעונינת בשרירים גלויים אלא רק מיצוק של האיברים- אם אני לוקחת תוסף חלבון טבעוני או אוכלת חלבון ופחממה מיד אח"כ האם זה יועיל למיצוק או עלול ליייצר שריר גלוי (שזה קצת מדע בדיוני מבחינתי- אני מאוד רכה ונטולת שרירים...)? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

איילה: 1. היות וזו רק ההתחלה, אמליץ להתחיל עם תרגילי כוח 3 פעמים בשבוע ובימים לא עוקבים, בהמשך תכלי להוסיף ימים נוספים אם תחפצי בכך ולפצל את קבוצות השרירים עליהן את מתאמנת, בכדי לאפשר זמן להתאוששות ובנייה של שריר. 2. ניתן להשתמש בתוספי חלבון ובאמת רצוי לצרוך חלבון ופחמימה לאחר האימון... אל חשש, זה לא יגרום לך להיראות שרירית מידי. בטח שלא לפי התיאור של מבנה הגוף הקיים.

26/08/2015 | 20:35 | מאת: איילה

16/08/2015 | 17:25 | מאת: שרי

נעקצתי ע"י זבוב:/ ועקב כך נוצר זיהום. קיבלתי אנטיביוטיקה (במשחה) ובאיזור העקיצה- השוק ממש כואב לי!!! האם אני יכולה להתאמן? בעדיפות לאימון משקולות וכוח

לקריאה נוספת והעמקה

אם מדובר בזיהום מקומי ושטחי על העור, שמגיב לאנטיביוטיקה, אפשר לחזור להתאמן בהדרגה, תוך שמירה על תנאים הגיינים. פעילות אירובית והזעה מומלץ להתחיל רק כאשר תחלוף האדמומיות.

15/08/2015 | 12:13 | מאת: מאיר

היי חורש, ותודה על תשובתך.. רציתי רק לשאול עוד דבר, אכן ביצעתי הפסקה של שבוע עם הקריאטין, אך שוב אני לוקח כבר יומיים, ושמתי לב ששוב יש כאבים באמות ותחושת נוקשות בגוף. ייתכן כי לפני שביצעתי הפסקה של שבוע לקחתי קריאטין במשך חודש ( כל יום 3 גרם, ללא העמסה), ולכן גם שעשיתי הפסקה של שבוע, כשחזרתי שוב הגעתי לכמעט מאגרים מלאים בגוף.. האם כדאי לנסות לדלדל את כל המאגרים שנצטברו, במשך חודש נגיד, ואז לקחת שבוע כן שבוע לא?

אפשר לנסות לסירוגין, שבוע כן שבוע לא. רמות הקראטין בשריר יגיעו לנורמה שלפני, רק לאחר שבוע עד 10 ימים בערך.

05/08/2015 | 08:25 | מאת: שבי

תודה אתה מכיר את הפציעה המעצבנת הזו של הכדורגלנים. יש עצם בולטת ליד הבוהן. לפני שנים קיבלתי שם מכה וסבלתי כאבי תופט שנה עד שקצת נרגע. לפני שבועיים חזרתי הביתה והכאבים חזרו כי קיבלתי מכה. לא יכול לגעת בכדור לא יכול לשים גרביים. אין שבר ומשחת טראומיל וקרח לא פותרים אתה מכיר תפציעה הנבזית הזו ומה עושים? 2. בעבר המלצת לשחקן כדורגל אימון בח.כ לשיפור סבולת כוח :15/20 חזרות משקל לא כבד ומנוחות קצרות. איפה במהלך משחק כדורגל משתמשים בסבולת כוח? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

1. נסה להשתמש בגן סיליקון, המתלבש על האצבע, תשלב טיפינג אצל פיזיתרפיסט ומדרס מותאם. 2. סבולת כוח משפרת את סבולת השריר והיכולת שלו להתמודד ולהתאושש ממאמצים אנאירובים ורמות חומצת חלב גבוהות בשריר

29/07/2015 | 02:50 | מאת: מאיר

היי חורש, אני לוקח 3 גרם ביום של קריאטין כל יום, וללא תקופת העמסה, למרות שאני מקפיד לשתות הרבה אני מרגיש כאבים ונוקשות בשרירי האמות בעיקר ובמפרק הכתף , וזאת למרות שגם העומס הכללי הוא לא גבוה ואני נח מספיק... ייתכן שקריאטין, כמה שהוא נותן לי כוח, הוא לא מתאים לגוף שלי?

הקראטין יכול לגרום למצב בו הרקמות סופחות נזלים ומכאן יכולה לנבוע תחושה של מעין גודש באזורי גוף שונים. אני ממליץ לקחת במקרים כאלה שבוע כן שבוע לא.

28/07/2015 | 22:20 | מאת: גיא.

שלום רב, בן 38 1.85 שוקל כ97 ק"ג. ומתקשה מאוד לרדת במשקל ולהוריד קצת מהבטן שתפחה לי במשך השנים האחרונות. אני לא אוכל -לפחות במשך השנה האחרונה יותר מדי אלה רק כמה שצריך, בימים מסוימים אף פחות ממה שצריך, ולא מצליח לשנות משהו. חשוב לציין שאני מיישם גם תרגילי גב ובטן יומיומיים, הולך ורץ קצת, לפחות פעם פעמיים בשבוע, כל זאת ולא מצליח להוריד את הבטן שהתפתחה במשך השנתיים האחרונות, ועוד אני לא אוכל הרבה, לא רוצה לחשוב מה יקרה אם אוכל יותר... מיואש!

לקריאה נוספת והעמקה

הי גיא, אני בהחלט יכול להזדהות עם תחושת היאוש המלווה אותך למרות המאמצים שאתה משקיע, אינך מצליח לרדת במשקל ובשומן בטני. יכולות להיות מספר סיבות לכך, אני ממליץ שתקרא את המאמר הבא שיכול לסייע לך להבין את הגורמים הפיזיולוגיים להשמנה והצד של שינויים באיכות וקצב חילוף החומרים: http://www.news1.co.il/Archive/0024-D-53161-00.html

25/07/2015 | 21:09 | מאת: סמיר

דלקת בגיד יכולה להתרפא עקב צום? ראיתי את הציטוט הזה באתר של וינגייט - "דלקת יכולה להיווצר על רקע סיבות שונות. זה יכול להיות לאחר נקע בקרסול או לאחר קרע של שריר או במצבים חמורים יותר כמו במקרה של מחלות לב וכלי דם. דלקת על רקע מחלות אלה מתפתחת באיטיות ולאורך זמן רב. זו הסיבה שקשה לנו להבחין בה בניגוד לדלקת שגורמת לקרסול להיות נפוח וכואב. מסתבר שצום מקוטע, כדוגמת צום הרמדאן, עשוי להועיל למצבי דלקת כרונית כדוגמת זו שמתפתחת בכלי הדם וגורמת להיווצרותן של מחלות לב וכלי דם. במחקר שפורסם ב- Annals Nutrition Metabolism ב-2007 נמצא שצום ארוך ומקוטע כמו הרמדאן משפיע באופן חיובי על מדדי הדלקת בגוף" האם מדובר רק במצבים דלקתיים של עורקים וכלי דם, או גם כאשר מדובר בגיד המועד לדלקות חוזרות? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

בנוגע למצבי דלקת, אני מניח שאני מבין למה כוונת המשורר, למרות שבדרך שהדברים מובאים בציטוט שלך אינם מדוייקים. במילים אחרות, ישנם מצבי דלקת שנגרמים באופו אקוטי, כמו לאחר פציעה ויש גם מצבי דלקת כרוניים, שבין היתר מעורבים גם במנגנונים הגורמים לטרשת העורקים (לא להיפך). מספר מחקרים, שבדקו את הביטוי של דלקת כרונית, כמו, מצאו ירידה בסיגלים ובחלבונים המבטאים דלקת לאחר צום ממושך.

לקריאה נוספת והעמקה
02/08/2015 | 08:10 | מאת: אלי

02/08/2015 | 08:12 | מאת: אלי

מתבססת הכתיבה? איפה מוצאים את זה באתר של וינגייט? זה באתר הכמללה האקדמית בוינגייט או באתר מכון וינגייט? תודה

23/07/2015 | 22:54 | מאת: ניסן

חורש שלום האם אתה יכול להמליץ על אתר כל שהוא שמביא מחקרים שבוצעו בפיזיולוגיה של המאמץ על רמות סטרס על ירידה בלחץ דם טמפרטורה של הגוף תנאי קור חום מקומות גבוההים ועוד בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ניסן, האם אתה מתכוון לאתר בעברית? כי אם אין לך בעייה עם קריאה באנגלית, כנס ל- google scholar הקלד את מילות החיפוש הרלוונטיות ותקבל שפע של מאמרים מדעיים רלוונטיים.

01/08/2015 | 23:28 | מאת: ניסן

23/07/2015 | 16:37 | מאת: דני

שמתי לב שגם בימים מאוד חמים אלה וגם כשאני מתאמן וחוזר הבייתה בלילה איני נעקץ מיתושים בפארק או כשאני יישן , יש מצב שזה קשור לאכילת חמאה יותר מהרגיל? ( קראתי שזה קשור לסוג הדם, ולמבנה גנטי ספציפי שדוחה יתושים , אך את זה כנראה לא ניתן לשנות) . בחמאה למשל יש גליצריד של חומצה בוטירית ( חומצת חמאה) במינון גבוה מאוד עד כדי 4% , וקראתי שבניגוד לחומצת חלב המושכת יתושים חומצת חמאה דוחה אותן, יש אמת בדבר?

לקריאה נוספת והעמקה

זה נכון שיתושים נמשכים לריח הזיעה של בני האדם ובמדינות רבות בעולם משתמשים בחומרים שונים הממסכים את ריח הזיעה כדי לדחות יתושים, תבלינים שונים, שום, רוזמרין, צמח הקוקה ועוד. אולם מעולם לא שמעתי שלחמאה יש יכולת לדחות יתושים. תנסה ותדווח לי.

16/07/2015 | 20:04 | מאת: הנרי מקוי

שלום רב, האם מלבד אימון באופן תדיר המפחית את הדופק בעת מנוחה במקצת, ישנם מזונות שגורמים להורדת הדופק ? מוצרי חלב, דגנים מלאים, מינרלים מסויימים כמו אשלגן, מגזניום ועוד... וחוץ מזה מזונות המעלים את הדופק לזמן קצר בעת האכילה, גורמים להסתגלות של הגוף ולירידה של הדופק במנוחה? ( בדומה לסטרס פיזיולוגיה המושג בעת אימון מאומץ ולאחריו הסתגלות ושיפור במדדי דופק , לחץ דם ועוד) ... אלו מזונות יהיו בעלי השפעה כזו? קפה שחור, חריף, שום, בצל, אלכוהול...?? תודה!!

לקריאה נוספת והעמקה

לרוב, השפעות על קצבי הלב הן בעיקר של תרופות וסמים: קופאין לדוגמה שמעלה את קצב הלב, נחשב לסם קל. לצמחים שונים גם יכולה להיות השפעה על קצב הלב (השפעה כרונוטרופית), אך גם אז מדובר בצמחים שמשפיעים על קולטנים בגוף והם יכולים להיחשב לתרופה או סם כגון צמח הדיגיטלים, אפדרה (אפדרין) וכיו"צ. שתיית אלכוהול, גם יכולה גם היא להגביר את קצב הלב. אכילה של ריכוז חלבונים גבוה, יכול להגביר את קצב הלב, בגלל עלייה ברמת היצור של אדרנלין ונוירואדרנלין. לרוב ההשפעה היא זמנית ולא יוצרת אפקט אדפטציה בדומה לפעילות גופנית.

12/07/2015 | 19:53 | מאת: אילן

לכבוד: הפיזיולוג חורש דור חיים שלום רב אני בן 46 פעיל בספורט הרבה שנים. לא נוטל תרופות, לא מעשן, במשקל תקין. אני רץ למרחקים ארוכים עד כה לחצי מרתון. אני משתתף במרוצים גם למרחקים קצרים יותר. במהלך השנים לא היו פציעות או חבלות שהשביתו מפעילות. אני רץ 3 פעמים בשבוע 8, 10 ובסוף השבוע 15K. (האימונים והמרחקים משתנים לקראת מרוצים) בשבועות האחרונים אני מרגיש קושי, מעין עייפות שמתחילה ברגליים כבר בקילומטר ה-9 (מוקדם) מתחיל תחושת כבדות (לא כאב) חוסר אנרגיה ברגליים מצד הרגליים ורק ברגליים, (מה שבמידה מסוימת משפיע ומפריע לגוף) אני מוריד מהירות, נאלץ להוריד מהירות... חושב חיובי ולא נותן לזה להשתלט וממשיך... מבקש לשאול: *מה הגוף - במקרה זה הרגליים (או להפך) מסמן לי ? *יכול להיות שחסר לגוף / בגוף משהוא ? *מה חשוב לעשות, לבדוק, לאבחן או להשלים ולהתאמן ? ואולי זה תגובה אחרת...התייחסותך חשובה, בתודה מראש. בכבוד רב

לקריאה נוספת והעמקה

אילן, ישנן אפשרויות שונות: 1. המצב הקלסי הוא שאתה עובר את סף חומצת החלב שלך, או שמאגרי הגליקוגן השרירי מתמעטים ואז רמת האנרגיה הזמינה לשריר קטנה. 2. אפשויות נוספות יכולות להיות קשורות למצבים של אימון יתר, תזונה לא מותאמת או מצבים של ליקויים בריאותיים. אני ממליץ, בשלב ראשון להתחיל עם בדיקת מאמץ קרדיופולמונרית, שתסייע להבין את השימוש במנגנוני אנרגייה ולאתר את סף חומצת החלב שלך, צריכת החמצן המרבית ואף לשלול ליקויים בריאותיים רבים. בהתאם לבדיקה תוכל להתאים את תכנית האימונים. לבסוף, אני ממליץ לשלב גם רכיבים של פעילות אנאירובית, כולל אימוני סבולת שרירית, אימוני קצבים משתנים ואימונים אינטרוואליים. בהנחה שתחושת הכבדות היא בגלל הסיבות הראשונות, שינויים בתוכנית האימון וגם התזונה יכולים מאוד לעזור.

09/07/2015 | 14:33 | מאת: שניאור

קודם כל היי, סתם ככה יצא לי לראות מתאמנים רציניים שמרימים משקלים ועובדים ברצינות אך הפרצוף שלהם נראה סובל, מצד שני ראיתי גם אחרים שחיוך ועונג על פרצופם בעת הסט וקצת לאחריו. האם יש קשר בין רמת האנדרופינים והנוירטרנסמיטורים שמופרשים כתגובה לאימון כלומר אצל אנשים שסובלים יש רמה נמוכה יותר של מתווכים כימיים אלה ? יש מצב שזוהי דרך עקיפה לדעת מי מתאמן חזק מידי, נותן יותר מידי סטים וחזרות ( ואולי בהמשך יהפוך לאימון יתר) שכן סטרס פיזיולוגי גדול מידי מפחית אנדרופינים מאשר אימון ברמה סבירה ולכן הם יראו "סובלים" ?? נראה לך שיש מתאם בין ההנאה באימון ליכולת להתמיד בו, אמנם קבוצה "הסובלים" מרימים משקלים מכובדים ובאמת משקיעים אך לא לאורך זמן...?? תודהה!!

לקריאה נוספת והעמקה

נדב, זו באמת סוגייה מעניינת. לא מכיר מחקר שנעשה בנושא, סביר שהורמוני הסטרס יהיו גבוהים יותר אצל הסובלים והאופייטים יהיו גבוהים יותר אצל החייכנים- נשמע כמו שאלת מחקר מעניינת לעבודת המסטר שלך?

22/06/2015 | 09:19 | מאת: נדב

היי חורש מה נשמע? רציתי לשמוע את דעתך בנוגע לצריכת נוזלים המגיעה מתה ירוק בלבד. בזמן האחרון ירד לי החשק לשתות לחלוטין בנוסף אני צורך קריאטין באופן קבוע ולכן אני שותה בממוצע 3-4 ליטרים ביום אז אני שותה רק רק תה כבר מעל לשבועיים ורציתי לדעת האם יש לכך השפעה שונה על הגוף? הפרשה מרובה יותר של הורמון גסטרין מהקיבה או משהו בסגנון שכדי לי לקחת בחשבון.רב תודות

לקריאה נוספת והעמקה

תה ירוק מכיל קופאין בריכוז גבוה ולכן משתן. לגבי גסטרין, לא יודע על השפעה על הפרשת ההורמון. האם יש לך נתונים כאלה?

01/07/2015 | 17:25 | מאת: נדב

קראתי מאמר של מולי אפשטיין הפיזיולוג של וינגייט לפני כמה שנים והוא הסביר במאמר שצריכת קפאין וניקוטין גורמים להפרשה של הורמון גסטרין בקיבה ובגלל הקשר של תה ירוק וקפאין רציתי להתייעץ איתך ..שלא יגרום לי לכיבים בקיבה או משהו :-(..

21/06/2015 | 01:31 | מאת: דוד

איך יש אנשים שעובדים שנים רבות במפעלים או במקומות רועשים, ואינם שמים אטמי אוזניים, ואם כבר יש להם ירידה בשמיעה היא רק קטנה מאוד ותלוייה בגילם הלא צעיר??

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה היא אם הירידה בשמיעה היא מעבר לנורמה של הגיל.

20/06/2015 | 22:14 | מאת: סיון מור

ערב טוב, הייתי מעוניינת לשמוע את דעתך על אימונים מסוג HIIT. אני מתאמנת ומאמנת אימונים מסוג זה כבר תקופה (בנוסף לאימוני קיקבוקסינג 4 פעמים בשבוע, אימוני כח וגמישות). באימוני ה - HIIT אני עובדת בדופק ממוצע של 95% עם פיקים על מעל ל - 100&, כל זאת במשך 20-25'.בסה"כ מרגישה מצוין אחרי אימונים כאלה, ללא סימפטומים מיוחדים. מעניין אותי לדעת אם עשו כבר מחקרים על אימונים מסוג זה המתייחסים לעבודה בעצימויות גבוהות כאלה בהקשר לפעילות הלב? (פחות מתייחסת בשאלתי לשיפור המטבוליזם במנוחה, שיפור בתנגודת לאינסולין וכו...) בתודה מראש, סיון

לקריאה נוספת והעמקה

בהחלט, את מתפרצת לדלת פתוחה, בקרוב מאוד נפרסם שני מאמרים במחקר שעשינו שכולל אימונים על מחזריים, בעצימות גבוה על חולי לב לאחר אוטם. התוצאות מלמדות על שיפור ניכר והעדפה לאימון האינטנסיבי במדדי כיווץ והרפיה של הלב. יחד עם זאת, כאשר מדובר באוכלוסיה בסיכון, צריך ליצור מקדמי בטיחות, ניטור ובקרה כי עם העלייה בעצימות אפשר שיכול להתגבר גם הסיכון באוכלוסיה חולה.

01/07/2015 | 12:13 | מאת: סיון מור

תודה רבה! בשלב זה עובדת עם אנשים בריאים, ללא רקע של מחלות לב. איך אוכל להתעדכן בפרסום המחקרים?

17/06/2015 | 01:01 | מאת: ניסן

חורש שלום האם נראה הבדל בין אדם מאומן לאדם לא מאומן בכמות החמצן בדם וכן כאשר המתאמן סובל מאנמיה אנו גם נראה ירידה בכמות החמצן בדם

לקריאה נוספת והעמקה

בקרב אנשים בריאים, רמת החמצן בדם צריכה להישאר קבועה (98%) גם בפעילות גופנית עצימה מאוד בתנאי סביבה סבירים (לא על ההימלאיה). זאת, כי המערכת הנשימתית היא בעלת רזרבה גבוה מאוד שלא מנוצלת עד הסוף גם במאמץ מקסימלי. אולם בתנאי חולי, כמו באנמיה קשה, או לסובלים ממחלות ריאה נראה ירידה בריווי החמצן בדם, בתלות ברמת המאמץ. ככלל הקולג' האמריקאי לרפואת ספורט ממליץ שלא לרדת מתחת לרמה של 90% חמצן במהלך פעילות. במצבים מסויימים (נניח בשיקום ריאה) מתספים את החולים בחמצן במהלך הפעילות.

16/06/2015 | 08:15 | מאת: פלונית

האם ספינינג מייצר לחץ תוך בטני? כיצד ניתן לאבחן, מהי פעילות המייצרת לחץ תוך בטני?

לקריאה נוספת והעמקה

כל פעילות שבה מעורבים שרירים יציבתיים במרכז הגוף מעלה לחץ תוך בטני. זה קורה גם בספיניניג בעיקר כאשר מרימים את הישבן מהמושב.

14/06/2015 | 03:01 | מאת: דקינו

מה בדיוק גורם לורידים לבלוט אצל אנשים העוסקים בהרמת משקולות ? הכל עניין של גנטיקה? או שזה משהו שמתפתח עם ההתפתחות של השריר? שמתי לב שגם אנשים עם אחוז שומן יחסית גבוה קיים אצלהם ורידים בולטים... האם הורידים בולטים יותר אצל מתאמני אירובי או מתאמני כוח, מדוע?

לקריאה נוספת והעמקה

הורידים הם צינורות הדם שמחזירים את הדם מאברי הגוף (כולל השרירים) בחזרה ללב. פעילות גופנית, מגבירה את צריכת האנרגיה ולכן גם את זרימת הדם לשרירים. במהלך אימון התנגדות (כוח, משקולות..) מתכווצים השרירים מתכווצים השרירים ובאותה שעה לוחצים על כלי הדם באזור, מערכת הורידים החיצוניים היא אזור בעל ההתנגדות נמוכה יותר ולכן היא מקבלת את הדם שנדחק מאזורי הגוף הפנימיים. אימון סבולת כוח, שכולל כיווץ לאורך זמן ארוך ללא הרפייה של השריר יעלה את נפח הורידים במידה הרבה ביותר.

11/06/2015 | 09:03 | מאת: קרוליין

תודה לתגובתך בנושא סטודיו סי חוץ מאירובי והשיטה של סטודיו סי האם עליי לשלב אימוני כל כמו משקולות במשקל גבוהה או trx ? או שמספיק סטודיו סי ואירובי ? לצמצם היקפים ולחיטוב?

לקריאה נוספת והעמקה

לצורך החיטוב זה יכול להספיק.

08/06/2015 | 17:48 | מאת: מירי

אהלן!! האם זה נכון שהאישה מאבדת מהפוריות החל כבר מגיל 30? ואיכות הביציות יורדת כבר מגיל זה?? אז מה אם אישה רוצה לבנות קריירה, או עוד לא מצאה את האביר על הסוס הלבן? :)

הפורום הוא בנושא פיזיולוגיה של המאמץ...אך התשובה היא כן, אם כי זה לא אומר שאשה לא צריכה להיכנס להריון אחרי גיל 30. ככל שידוע לי העלייה המשמעותית יותר בסיכון היא מעל גיל 35-40. לצערי שעון הזמן מתקתק בעניין גיל הפריון ואם זה יהיה חצי נחמה לשמוע שגם רמת הסיכון ואיכות הזרע אצל גברים יורדת עם הגיל.

03/06/2015 | 13:42 | מאת: קרוליין

שיטת אימון סטודיו סי קרוליין 03/06/15 13:39 האם שיטת אימון סטודיו סי זאת מומלצת האם היא באמת מצרה היקפים כמו שהם מבטיחים בשיעורי עיצוב חיטוב ומה היתרונות והחסרונות של אימון זה תודה זה פשוט קרוב ליד הביית שלי ואני רוצה להרשם לשם האם כדאי ומשלם כי זה לא בזול 250 שח לחודש הוסף תגובה

לקריאה נוספת והעמקה

מעולם לא התאמנתי בסטודיו סי, כך שאיני יכל לדבר בעד או נגד השיטה, כי אנני מכיר לפרטי פרטים. אני יודע שבאופן עקרוני, משלבים במקום בעיקר תרגילי התגדות, שמתבצעים באופן מחזורי ומבוקר, ועובדים על סבולת שרירית. כדי לרזות ולחטב צריך לשלב גם אימוני כושר אירוביים, כו הליכה מהירה, אפניים וכו'.

01/06/2015 | 20:49 | מאת: טליה

שלום, אני חדשה בתחום השימוש באבקות אבל לעיתים אין ברירה... באבקה הטבעונית שקניתי כתוב על גבי המוצר שיש לערבב שתי כפות במים ולשתות מיידית. אם אני מכינה לי משקה כזה בבקבוק ושותה אותו רק אחרי הפעילות הגופנית מחוץ לבית אחרי בערך כארבעים וחמש דקות- כל הערך נעלם? אם כן מדוע? תודה

אני לא חושב שכל הערך התזונתי נעלם, אבל אפשר שחלק מהרכיבים עוברים תהליכי חימצון ואולי מתרכבים אחד עם השני לכדי תרכובות חדשות.

בזמן מאוחר יותר מרגע ההכנה? פשוט לקחת שתי כפות בשקית ואז להוסיף לבקבוק מים?

01/06/2015 | 08:32 | מאת: גלית

היי תודה שענית לי אבל חוץ מטאירקס פעמיים בשבוע האם עליי להוסיף אימון עם הרבה חסרות שזה עובד על סיבולת שריר או זה מספיק אימון כח טיארקס ורציתי לדעת מה הכי טוב לצמצום היקפים בגוף תודה לך

לקריאה נוספת והעמקה

אימוני סבולת שרירית, בשילוב אימוני סבולת אירוביים, עם חזרות רבות וכמובן בשילוב עם דיאטה.

27/05/2015 | 10:04 | מאת: נדב

מה המצב חורש? שמעתי כרגע על שיטת אימון בשם ems ..אני יכול כבר לאמר מראש שזה נשמע לי בולשייט רציני ..שיטה שמעבירה פולסים חשמליים לשריר וזה כביכול אימון ..תוכל לאמר לי מה דעתך בנושא?

לקריאה נוספת והעמקה

לא התנסיתי בה בעצמי, אבל השימוש בגירוי EMG לשריר נמצא בשימוש כבר שנים רבות בעיקר בענפי השיקום. מתוך סרטונים שראיתי, מדובר במעין חליפה שמעבירה פולסים חשמליים לקבוצות שריריפ גדולות במהלך של ביצוע תרגילי התנגדות אקטיביים. מנסיון פולסים חשמליים בעוצמה גבוה מספיק לכיווץ שרירי כולל, יכולים להיות די מכאיבים ולא נעימים, אבל מתרגלים לאחר מספר פעמים. האם כשיטת אימון אינטנסיבית היא יותר יעילה משיטות עבודה אחרות, אני בספק, אבל שווה בדיקה מעמיקה.

25/05/2015 | 12:27 | מאת: גלית

היי אני מתאמנת בביית trx כפעמיים בשבוע האם עליי לשלב עוד אימון (אירובי עושה הליכות פעמיים בשבוע) אימון משקולות חופשי או משקולות גבוהות או גומיות כי trx עובד על כח מה עליי להוסיף אם בכלל צריך? תודה מעוניינת בחיטוב וצמצום היקפים והעלת מסת שריר

לקריאה נוספת והעמקה

לעלות את נפח האימונים האירוביים לפחות ל- 180 דק' בשבוע.

25/05/2015 | 11:23 | מאת: שאול.

שלום רב, בן 37 בריא בד"כ, הייתי עוסק בפעילות גופנית בעבר יותר, עכשיו פחות אבל מנסה לפחות פעם פעמיים בשבוע לעשות ג'וגינג בין שעה קלה לשעה וחצי. בשנתיים האחרונות עליתי במשקל שמתבטא בעיקר באזור הבטן ובחודש האחרון משום מה, (לא שיניתי משהו בתפריט ובאורח חיים), הבטן גדלה והתעגלה יותר (כנראה הרבה קשור לגיל).. שאלתי היא מה ניתן לעשות בנוסף להקפדה על אוכל וניהול אורח חיים בריא, לאזור ""הבטן"" ספציפית ולראות תוצאות טובות לאחר מכן, לאחר הקפדה ועשייה. תודה מראש שבוע טוב!!

לקריאה נוספת והעמקה

שאול, השמנה בטנית, לקראת גיל 40 היא ביטוי לשינויים מטבוליים שמתרחשים בגופך, בגלל מיעוט פעילות גופנית, שינויים הורמוניים, הקשורים לעלייה ברמות האינסולין בדם וירידה ברמת הורמוני הגדילה והטוסטסטרון. עליך להפחית בעיקר בפחמימות וסוכרים םשוטים ולבצע יותר פעילות גופנית: הן אירובית כמו גוגינג והן אימוני התנגדות שיפצו על השינויים ההורמונליים המדוברים. אין דרך קלה לצערי.

20/05/2015 | 08:55 | מאת: ליטל

שלום רב אני מתאמנת אירובי וגם אימון פיטבול גומיות פילאטיס משקולות של קג אחד אבל עם הרבה חזרות הסט אחד או שניים כ חמישים חזרות האם זה מספיק או שאני גם צריכה לשלב אימון כח כמו משקולות גבוהות או trx שזה אימון כח בלבד ואם אפשר להסביר לי מה היתרון באימון שלי ובאימון trx תודה לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

ליטל שלום, אימון שמשלב הרבה חזרות עובד על סבולת שרירית, תוך ניצול מנגנונים אנאירוביים וניצול אנרגיה ממקור סוכרי. אימון כוח משלב גם אנרגיה מהירה מאוד ממקור של פרוק תרכובות זרחניות ומנגנונים עצביים שריריים, גיוס של יחידות מוטוריות ומעורבות של סבי שרירי רבים יותר. לכן אם יש לך מטרה לשפר מנעד תפקודי רחב יותר, עליך לשלב גם תרגילי כוח.

15/05/2015 | 20:49 | מאת: אלי

היי חורש, יש לי ידידה בת כ-30 שעברה תאונה לפני כמה שנים מסוג צליפת שוט, חוץ מכאב בכל הגוף שהחל מייד לאחר מכן היא גם חשה תשישות וכבדות רבה.. ידידה שלי בעד הגישה של כמה שפחות תרופות כימיות, ולכן רציתי לשאול לגבי תוספי מזון , קראתי ברשת לגבי אצטיל-L-קרניטין, עד כמה הוא באמת יעיל? בנוסף- האם קפה שחור יכול להיטיב עם הכאב, שהרי הכאב הוא ממקור אחר מכאבי שרירים רגילים? פעילות גופנית מומלצת- אירובי? אימון כוח? מתיחות ?? תרופות ממשפחת ה-SSRI המיועדים לדיכאון ניתנים גם לסובלים מכאב כרוני, כיוון שסרוטונין בין היתר משכך כאב, האם יש תוסף טבעי המדמה את הפעילות של אותן תרופות? ולגבי מחקר אחרון בנושא, יש חדש?? רוב תודות חורש:)

לקריאה נוספת והעמקה
17/05/2015 | 20:51 | מאת: נועם

היי אלי, בגלל שרשמת שידידה שלך בעד כמה שפחות תרופות כימיות, אני יכול להמליץ לך על אצת הספירולינה (של חברת סופהרב). אצה זו מסייעת בדכדוך ותשישות ומחזקת את הגוף במצבים של תת תזונה כחלק מהתאוששות לאחר ניתוח או מחלה.

לקריאה נוספת והעמקה

ישנו קשר ידוע בין פגיעה צווארית כמו בצליפת שוט לבין הופעה של כאבים כרוניים רב מוקדיים(פיברומיאלגיה). מאחר ומדובר בפגיעה עצבית אני ממליץ להתמקד בפעילות גופנית ופיזיותרפיה מותאמת, עם דגשים לחיזוק והרפייה של שרירי הצוואר. ניתן לשלב גם הידרותרפיה והרבה חום.

לקריאה נוספת והעמקה
15/05/2015 | 17:20 | מאת: m

שלום אני בת 30 עושה הרבה ספינינג ויוגה לאחרונה במכון כוש. משהו כמו 5 -7 פעמים בשבוע, רואה תוצאות ונהנת מאוד. גם היכולות שלי השתפרו, אני יותר גמישה, חזקה, מתוחה, יציבה, שרירי ליבה חזקים יותר וכד.... את השיעורים אני עושה בערב והבעיה שלי זה כאבים באזור העקוז כמה שעות לאחר השיעור וביום למחרת (הכאבים הם רק בזמן ישיבה.). זה כאב שמתחיל בישבן ונמשך (או שלא) עד לאורך כל הרגל. כשאני יושבת אני מרגישה את זה יותר ובעיקר וזה כאב מציק. כמו כאב שרוצים למתוח את הרגל להקלה. מרגיש כמו כאב של שרירים אבל אני תוהה למה שיכאבו לי השרירים אם אני דווקה משתפרת ויכולה היום לעשות תנוחות ותרגילים שלא יכולתי בעבר. האם יכול להיות שאני מותחת את השרירים יותר מידי? ולכן כואב לי? מה דעתך? מה מקור הכאב? ומה הסיבה? ומה לעשות כדי למנוע את הכאב או להקל עליו? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

סביר להניח שמדובר בעומס יתר על שרירי הישבן, במיוחד על הפריפורמיס, שלוחץ על שלוחות של העצב הסכיאטי, אפשר שיש גם מעורבות דלקתית. אני ממליץ לגשת לפיזיותרפיסט שילמד אותך כיצד למתוח את האזור, ולהוריד עומסים בתקופה הקרובה.

13/05/2015 | 00:44 | מאת: ספי

היי, אני מתאמן כבר זמן רב בחדר כושר, אבל בכל הנוגע לתרגילי כתפיים אני מרגיש שאחרי כמה סטים במשקלים לא הכי כבדים כאבים בכתפיים באיזורים שונים ... חשבתי לנסות משהו אחר- לשכב על ספה ולהרים את המשקולת במצב שהגוף מאוזן, והתחלת התנועה כשהזרוע צמודה לכיס המכנסיים , לבצע גם הרחקת כתף וגם כפיפת כתף כאשר המומנט הכי גדול זה בתחילת התנועה ( בדיוק ההיפך ממצב עמידה שבו הכי קשה זה כשהזרוע מגיעה למעלה והיא מקבילה לרצפה). דבר זה מאפשר שימוש טוב יותר בסופרספינטוס דווקא כאשר הזוית הכי קשה, גם הרכיבים האלסטיים בזויות הכי קשה עובדים יותר, וגם לא מתבצעת "צביטה" בכתף כאשר הזרוע מתרוממת מידי למעלה ... כל אלו גורמים לשריר לעבוד חזק יותר אך בפחות קושי בתקווה שימנע כאב.. מה דעתך? זה אימון טוב ויעיל?

לקריאה נוספת והעמקה

ספי, בדרך כלל אנחנו רוצים שהעומס המשוקלל (בתלות במומנט) יתאים לזוית הקריטית בעלת הכוח המרבי של השריר. החיסרון המרכזי בתרגיל (בהנחה שמתבצע עם משקולות) שאתה מבצע הוא שיש דיסאסוציאציה בינהם- כלומר העומס המרבי הוא בתחילת הכפיפה בזמן שהדלטואיד לא בשיאו (השיא הוא באזור ה- 90 מעלות). מאידך, ביצוע של התרגיל כנגד גומייה יכול להיות טוב יותר, אז רמת העומס גדלה עם התארכות הגומייה ומגיעה לשיא עם כפיפה ל-90 מעלות.

10/05/2015 | 02:13 | מאת: הנרי

האם אנשים שמתבגרים לאט יותר בגיל ההתבגרות הם אחרונים לגבוה, להצמיח זיפים, או לעלות במסת השריר עקב עיכוב בהפרשת טסטוסטרון?? הם כנראה יחיו יותר, אך מעניין אותי אם גם בגיל צעיר ההתפתחות הפיזיולגית מעוכבת אצלהם במידת מה..

לקריאה נוספת והעמקה

גיל ההתבגרות המינית באכלוסייה בריאה תלוי בהפרשת הורמוני המין ובתגובה של אברי המטרה להפרשת ההורמונים. ישנן תיאוריות שונות שמציעות שקיים מעין טרייד-אוף, בין פריון והתבגרות מינית, לבין תוחלת החיים. התיאוריות קונטרוורסליות, מבוססות חלקן על מחקרים בבעלי חיים וחלקן על בני אדם. קשה מאוד לנבא תוחלת חיים, במיוחד שלהערכתי, הגורמים הסביבתיים הם בעלי משקל גדול יותר מאחרים בהיבט זה.

05/05/2015 | 13:33 | מאת: שרון

שלום חורש לפי דעתך יש קשר בין שתיית מים והרזייה?ואני לא מתכוון בצורה עקיפה שאוכלים פחות כי זה נותן שובע אלא מסיבה שבשתיה של מים קרים הגוף משתמש בקלוריות על מנת לחמם את המים שיגיעו מ7 מעלות לחום הגוף. וגם איפשהו קראתי שמים מסייעים בפירוק שומן..יש הגיון בדברים?

לקריאה נוספת והעמקה

מחקרים מלמדים ששתייה מרובה של מים לפני הארוחה מסייעת לרידה במשקל כניראה בגלל אכילה מופחתת. עם זאת, מצבים של התייבשות ושתייה לא מספקת, יכולים להאט את קצב חילוף החומרים.

10/05/2015 | 19:18 | מאת: שרון

תודה אבל מים לא מסייעים בפירוק שומן? והגוף לא שורף קלוריה על כל מעלת קור?

כלל לא! בדיוק כפי שמים קרים ברדיאטור של רכב לא יגבירו את צריכת הדלק באוטו.

04/05/2015 | 22:26 | מאת: נדב

מה המצב חורש? כמו תמיד אני לא נוהג לשנות דבר בתוכנית שלי או של המתאמנים שלי עד שאני מתייעץ איתך. אני כרגע עובד על שיפור מערכת עיצבית (להרים כמה שיותר) אני עובד כרגע במהלך כול האימון שלי על גירוי של 12 סטים לקבוצת שריר ואני יודע שלפי הדעות הרווחות בעולם "הרמה" זה נחשב כמות די גבוה של סטים מה אתה חושב? להתחשב בכך שאני מתאמן יום חזה יום גב יום רגילים 6אימונים בשבוע ואני לא עובד על תרגילים חד מפרקים בכלל ולא מבודד שרירים כמו תמיד תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

נדב, באימון כוח מרבי, ניתן לשלב מספר רב של סטים שכל סט קצר כולל מספר חזרות קטן. אם אתה מבצע 3-5 סטים ל-3 תרגילים שונים לקבוצת שרירים מסויימת הכולל נניח 1-5 חזרות, אז זה נשמע בסדר גמור.

04/05/2015 | 10:19 | מאת: ציםי

שלום רב אני עושה סטודיו סי כבר שבע שנים , שזה עיצוב חיטוב , מרגישה כבר שזה לא חזק עבורי האם trx אימון יותר חזק האם זה מחטב? , או שזה רק אימון כוח? ,או שאני צריכה לשלב בין סטודיו סי לtrx ,אודה לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה
04/05/2015 | 22:22 | מאת: נדב

כמאמן כושר כבר 10 שנים שמעביר אימונים גם על TRX מעל שנתיים הייתי ממליץ לך להתאמן בצורה השגרתית ,דד ליפט סקואט מדרגה מכרעים ובנץ פרס.. גם אם המטרות שלך הן ירידה במשקל ובודאי ובודאי אם המטרה היא צפיפות עצם או בכללי העלת מסת גוף רזה

למרות שמעולם לא השתתפתי בשיעורים בסטודיו c למיטב הבנתי, הטכניקה כוללת עבודת סבולת שרירית (הרבה חזרות בהתנגדות נמוכה). אימון trx מבוסס על תרגילים פונקציונלים עם מעורבות רבה של שרירי ליבת הגוף ליצובו. ועכשיו צריך להבין מה היעדים שלך בתכנית האימון? האם את משלבת גם פעילות אירובית? האם יש צרכים גופניים מיוחדים? שיטת האימון צריכה להתאים באופן פרטני לכל הנ"ל.

28/04/2015 | 15:59 | מאת: משה

שלום רב, אני בן 68 וברקע שלי ניתוח מעקפים (5 מעקפים) שעברתי לפני כ-6 שנים. לאחרונה התחלתי לסבול מכאבים חזקים ברגל ימין בעת הליכה ולאחר סידרת בדיקות, דופלר ו-MRI, נקבע שיש לי טרשת עורקים – שתי סתימות ברגל ימין, אחת מעל הברך ואחת ליד המפשעה. לאחר שנדונו אפשרויות הטיפול השונות (צינתור, ניתוח) הומלץ לי בשלב זה לנקוט בטיפול שמרני המתבטא בהליכה מרובה בניסיון להרחיב את תחום ההליכה עד לכאב, ואכן אני עושה זאת הן בחדר כושר והן באוויר החופשי. הבעיה היא שלאחר הליכה קצרה על המסלול בחדר כושר, כ-200 עד 250 מטר אני נאלץ לעצור ולנוח בגלל הכאבים החזקים. בשלב הזה אני עובר לדיווש באופניים, פעולה שהרבה יותר קלה עבורי ובה אני יכול להתמיד זמן ארוך יותר. שאלותיי הן: 1.האם פעולת הדיווש באופניים שקולה להליכה, כלומר האם היא עוזרת להשגת המטרה של הרחקת תחום הכאב? 2.לרוב, אחרי הגעת הכאב החזק, אני ממשיך ללכת עוד כברת דרך שבין 50 ל-100 מטר תוך כדי כאב. האם אני גורם נזק בעשותי זאת? 3.האם מכשירי הכוח לרגליים בחדר כושר יכולים להזיק לי? אודה להערותיך. בברכה משה

לקריאה נוספת והעמקה

משה, אתה מעלה סוגייה חשובה: טרשת עורקים יכולה להופיע בכל עורקי הגוף, כולל גם בעורקי הגפיים התחתונות. המצב לא תמיד דורש או מאפשר טייפול פלשני, אך יכול לגרוע מאוד מאיכות החיים וליצור קושי בהליכה רציפה וכאבים ברגליים. לפעילות גופנית אפקט מיטיב, היות והיא מאפשרת הרחבה והגמשה של כלי דם, כמו גם יצירה של כלי דם היקפיים חדשים. לצערי אין די מחקר שבדק פרוטוקול או מכשור מסויים בהקשר זה, אולם התנסיתי בטיפול בכמה עשרות של מטופלים עם בעיות דומות בהצלחה מרובה. אני מציע לעבוד לפי פרוטוקול אימון שכולל 2-3 דק' של הפוגות אירוביות אינטנסיביות(הליכון, אופניים...) ולאחר 30 שנ' עד דקה של תרגילי מתיחה ומנוחה אקטיבית. אפשר לשלב גם תרגילי כוח, אולם לא לקבוצות השרירים שכואבים בזמן ההליכה, כדי לא לעלות את רמת חומצת החלב יתר על המידה- עדיף להפעיל את השרירים הנגדיים. מקווה שעזרתי.

לקריאה נוספת והעמקה
23/04/2015 | 20:19 | מאת: שמעון

שלום רב, יש איזה דרך טבעית למנוע צרבות שמידי פעם מופיעות? בלי כדורים מבית מרקחת אלא מאכלים מסויימים... האם פיצוחים ובמבה יכולים לגרום לצרבת??

לקריאה נוספת והעמקה

לא בתחום פיזיולוגיה של המאמץ, אבל אתייחס בכל אופן. צרבת יכולה להיות מושפעת מהתזונה שלנו, במיוחד ממאכלים שומניים מהחי כמו סטייק בקר, הדורשים עיכול ממושך מגבירים את הפרשת חומצה בכיבה. פיצוחים קלויים יכולים להגביר צרבת, אולם שקדים במיוחד טריים, הם בעלי ערך בסיסי גבוה ובמידה מתאימה יסייעו להוריד את רמת החומציות בקיבה.

05/06/2015 | 13:16 | מאת: ed המכונה דוקטור זיווגו'

כול מילה בסלע אכילה מהירה.אלכוהול.לא שותים מספיק מים אכילה של שימורים חמוצים.להימנע מכול הדברים האלה ואתה לא צריך שום כדור חוץ מכדור סל

20/04/2015 | 08:38 | מאת: סתיו

יש מישהי שרוצה שאעביר לה אימונים והיא סובלת מדלקת פרקים. איזה אימונים אפשר להתאים לה? האם trx מתאים?

לקריאה נוספת והעמקה

לפעילות גופנית במצבי דלקת יכולה להיות תועלת רבה, אך גם עלולה להביא גם לתוצאות שליליות, אם אינה מותאמת כראוי. יש להבדיל בין דלקת פרקים ממקור אוטואימוני כמו בדלקת פרקים שיגרונית לבין דלקת פרקים שהיא תוצאה של שחיקה. הראשונה בדרך כלל משלבת גם את השניה, אך לא להפך. במקרה של דלקת שגרונית, יש להפעיל את המפרקים הדלקתיים, שמרגישים נפוחים נוקשים ולבצע בעיקר פעילות תנועתית, מתיחות ועבודת התנגדות בעצימות נמוכה. במקרה ומעורבים גם תהליכי שחיקה ודפורמציה של המפרקים, יש צורך להתחשב במבנים המורכבים ולהגביל את התנועה באופן מותאם לשינויים המבניים של המפרק. רצוי לבצע חזרות מרובות ולגלות רגישות לכאבים שמופיעים במהלך (VAS)וגם לאחר הפעילות.

לקריאה נוספת והעמקה
06/04/2015 | 09:56 | מאת: רפי

שלןם חורש האם300 או 400 מ'ג של פוספוטידילסרין ,כשעה לפני האימון ,יכלים להוריד רמות קורטיזול במשך אימון משקולות? תודה רפי

לקריאה נוספת והעמקה

ישנם מחקרים שתומכים בהנחה שלפוספדיטיל סרין, שהוא למעשה פוספוליפיד בעל תפקיד חשוב בזיהוי וויסות תהליכים ביוכימיים בתא יש יכולת למתןאת רמת הקורטיסול שהינו הורמון סטרס שנוצר בפעילות גופנית. במיוחד שמדובר בפעילות גופנית תחרותית כמו בענפי הקרב שיוצרת רמות גבוהות של הורמוני סטרס.

18/04/2015 | 12:40 | מאת: רפי

מה המינון המומלץ? תודה רפי

04/04/2015 | 16:11 | מאת: אסף

שלום רב, אני בחור צעיר בן 34, חזק ומתאמן שנים. בזמן האחרון , בעיקר אחרי אימון קשה לקראת הסטים האחרונים בו, או באימון סטאטי של החזקת הגוף במנח קשה מאוד כמה שיותר זמן אני מרגיש מעין כאב של וריד או עורק בקרקפת של הראש. אני עם שיער אז קשה לי לראות מה בדיוק קורה שם, אך בתחושה עם האצבעות אני לא מרגיש וריד בולט. הכאב הזה מופיע באימון בדכ ואולי רק קצת זמן אחריו, ביומיום הוא לא מורגש. האם אני גורם לעצמי נזק ומעלה את הסיכון להתפוצצות של כלי דם מוחי או על הקרקפת? חשוב לי להתאמן ואנ י מאוד לא רוצה להפחית מהעומס, האם ישנה דרך להפחית סיכון אולי עי חימום יותר ארוך, מסאג' לקרקפת ??

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן מאוד שמדובר בלחץ שנוצר על כלי דם ורידיים באזור. אימון איזומטרי עצים, מעלה את ההתנגדות ההיקפית של כלי הדם העורקיים, מצב שמוביל לעומס גדול על החדר השמאלי בלב והתרחבות של כלי הדם הורידיים. ככלל כאב היא נורת הזהרה ואני ממליץ שתוריד עומס, תקצר את משך הסטים שלך, המנע מעצירת נשימה בזמן המאמץ, גם לא בתחילת החזרה ובמיוחד תמנע מכיווץ של שרירי. צוואר והפנים בזמן הפעילות.

28/03/2015 | 15:27 | מאת: תומר

היי, לפעמים בתרגיל המערב את הטרייספס יש לי "קפיצה" של מפרק המרפק רק בצד שמאל. אמרו לי שזה גיד שקופץ ממקומו. זה לא כואב אך מרגישים בקפיצה הזו. אם כן למה זה מופיע רק בצד אחד ולא בשניהם, זה גם מופיע לפעמים רק בכתף אחת... זה קשור לחוסר סימטריה שנובעת מגמישות כלומר יד אחת יותר גמישה מהשנייה? הארכה ושמירה על גמישות מיטבית של המפרקים יכולה למנוע קפיצות של הגיד? אם כן אז מה עוד?? תודה!

מצב של גיד המתכך ברקמה במרפק כמו גם בכתף (אימפינג'מנט) הוא מצב שכיח, שנגרם בדרך כלל בגלל עיבוי של מעטפת הגיד כתוצאה מדלקת כרונית. רצוי להמנע מהמצב, כדי לא להחריף את הדלקת ולגרות את המקום ולעבוד בטוויחי תנועה מצומצמים יותר.

30/03/2015 | 23:51 | מאת: תומר

אם הקפיצה של הגיד מתרחשת רק בכיווץ האקצנטרי, עדיין זה מהווה בעיה?

25/03/2015 | 01:54 | מאת: אלי

היי חורש, בתרגיל של לחיצת כתפיים מתבצעת גם רוטציה לטרלית והרחקה של השכמות, וזאת ע"י המשור הקדמי וחלקו העליון+ תחתון של הטרפז. במקרה ומגיע לי מתאמן שהוא חזק מאוד אך בתרגיל הזה ספציפית הוא קצת מקרטע, ואני יודע שהגמישות שלו היא לא טובה, יכול להיות שזה בגלל שרירי משור קדמי / טרפז קצרים ולכן תהיה הפרעה ברוטציה לטראלית בשכמה?? יכול להיות שלא הבנתי נכון, אבל יש צורך בסיבוב לטראלי תקין וחופשי בשביל שהזרועות יוכלו להזדקף עד למעלה, מבלי ששרירים מקוצרים יפריעו להם.. אם כן , כיצד ניתן להאריך את השרירים הללו? ישנם תרגילים ייחודיים? .. מקווה שהבנת אותי, אם לא אכתוב שוב ברור יותר, תודה:)

הסרטוס אנטריור והטרפז, אכן מסייעים בתרגיל של דחיקת כתף מעל גובה הראש, אפשר שקיצור שלהם או של שרירים אחרים (בחזה)יכולים להגביל את טווח התנועה בכתף ולהקשות על יישור הזרוע בדחיקת כתפיים. הדרך הפשוטה והיעילה למתוח אותם היא פשוט להיתלות עם הזרועות על מתח.

15/03/2015 | 13:22 | מאת: ניסן

חורש שלום האם תרגילים לפרופיוספציה יוכלו לעזור במקרים של אנורקסיה שזה יבהיר למח שלהם את מיקומו במרחב

לקריאה נוספת והעמקה

רעיון מעניין, לא ידוע לי על בדיקה מדעית של הנושא, אבל בהחלט יש כאן הגיון פיזיולוגי ויתרונות רבים בניסיון להביא לגירוי סנסורי ומוטורי, עם הוצאה אנרגטית מנימלית שחשובה במצב של תת משקל.

15/03/2015 | 03:53 | מאת: בבקשה

..

עניתי

14/03/2015 | 17:29 | מאת: מייק

האם מאכלים כמו יוגורט בלי תוספות סוכר, קינמון , ופירות מפחיתים ריח גוף? יש עוד מאכלים כאלה??

לקריאה נוספת והעמקה

למזונות שאנחנו אוכלים יש השפעה על ריח הגוף והזיעה, בייחוד לתבלינים שונים. לא ידוע לי על לי באופן ישיר מה השפעה של יוגורט או של קינמון, אבל שמעתי שלפטרוזיליה ולעלים ירוקים שונים יש יכולת לנטרל כמה מהריחות של תבלינים כמו שום ובצל, אבל אני לא לוקח על זה אחריות.