פורום דיכאון - אבחון וטיפול

פורום דיכאון הוא המקום להתייעץ בנושא דיכאון.

פורום דיכאון הוא המקום לשאול על מחלת הדיכאון, שאלות אבחון, שאלות על סוגי דיכאון, על הטיפול בו ועל דרכי התמודדות הסובל ומשפחתו עם המחלה.

אנחנו פה כדי להשיב על שאלותיכם, לעזור לכם להבין, לקבל מידע ולכוון.

חשוב להבהיר כי הפורום הוא לא תחליף לטיפול.
3535 הודעות
2872 תשובות מומחה

מנהל פורום דיכאון - אבחון וטיפול

06/11/2018 | 17:31 | מאת: רועי

קיבלתי כדור ברינטליקס 5 מ״ג מרופאת משפחה נוטל אותו חודש ימים אני סובל ממעי רגיז מאז שהתחלתי לקחת יש לי גזים מסריחים שאנשים לא רוצים לשבת לידי מה ניתן לעשות ? והאם זו תופעת לוואי של הכדור ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ברינטליקס עלול לגרום לתופעות לוואי במערכת העיכול ויש סבירות גבוהה שהתופעות שתיארת קשורות לתרופה. במידה ואין הקלה בתופעות אלו עם הזמן, כדאי לבצע הערכה מחודשת בנוגע לטיפול ולשקול החלפת תכשיר במידת הצורך.

30/10/2018 | 16:16 | מאת: אייל

שלום רב !! מזה שנים סובל מדיכאון שלדעתי הוא עמיד . לוקה בסיזכופרניה ++ אוסידי מחשבתי קשה . נוטל המון תרופות עם הטבה קלה . כלומר האם יש מקום לשיפור ?? האם התרופות אינם עובדים עליי ?? מאוד קשה כך לתפקד .. אשמח לתשובה מקצועית . תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, כמעט תמיד ניתן לשפר במידת מה את המצב, בין אם באמצעות התרופות ובין אם באמצעות סוגים אחרים של טיפול (פסיכותרפיה, שיקום). חשוב לציין כי אין פתרונות פלא ומדובר לרוב בתהליכים ממושכים. חשוב מאוד להיות במעקב פסיכיאטרי סדיר כדי לבצע התאמות בטיפול התרופתי כנדרש וכן לא פחות חשוב לשאוף לשיפור התפקוד ולהיעזר בגורמי שיקום.

29/10/2018 | 13:37 | מאת: דוריה

היי, בשנה האחרונה המצב הנפשי שלי הולך ומדרדר אני לא רואה סיבות מיוחדות לקום בבוקר אני לא זזה מהמיטה שלי מהחדר שלי. אני מבינה שזה קורה לי וכל יום וכל שעה וכל דקה אני אומרת שאני אקום ואשנה את זה אני אלמד,אני אכתוב עבודה, אני אעשה משהו וכל הזמן אני לא מצליחה לעשות את זה. אני מנתקת קשר עם הסביבה אני כבר לא עושה ספורט לא יוצאת כל הזמן כעוסה. אני עסוקה כל הזמן בלכעוס על עצמי על הזמן שעובר ואני לא עושה איתו כלום. כל כל הרבה חלומות כל כך הרבה דמיונות שיש לי בראש ואני לא מצליחה לחיות את החיים שלי. כאילו לא נורא עבורי לא לקום יותר. אני לא הייתי כזאת בכלל לא, ופתאום זה קורה לי ואני לא מצליחה לצאת מזה. רק עכשיו הבנתי שזה דיכאון כי קראתי דברים דומים אצל צעירים בגיל שלי (27). בשנים האחרונות תוקפות אותי כל מיני מחלות שקשורות לראש ותמיד חשבתי שהתרופות שאני לוקחת מדכאות אותי. אני ניסיתי קצת לחזור לחיים ללימודים באוניברסיטה לעבודה במשרד אבל עדיין זה משתלט עליי כאילו לא אכפת לי מכלום, עדיף עליי הכל מלבד לצאת להתמודד עם עצמי ועם העולם. זהו כתבתי את זה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא בטוחה אם הבנתי את השאלה, אך מהתיאור שלך אכן עולה שאת מתמודדת עם מועקה ניכרת ושינויים תפקודיים . אכן יש סיכוי שמדובר בדיכאון אך יתכנו גם מצבים נוספים שהביאו לתסמינים שתיארת. מומלץ כי תפני להערכה פסיכיאטרית מקיפה במטרה לאבחן את המצב , לבצע בירור רפואי נוסף במידת הצורך ובסופו של דבר להתאים טיפול שיעזור לך בהתמודדות ויביא לשיפור במצבך.

29/10/2018 | 12:32 | מאת: רועי

שלום רב. האם התרופה VIEPAX XR במינון של 225 / 300 מ"ג מתאימה לטיפול בהפרעת חרדה כאשר 150 מ"ג לא מספקת או שדווקא במינונים אלו הגבוהים התרופה מתאימה יותר לטיפול בדיכאון ועלולה להחמיר חרדה עקב השפעתה היותר חזקה על הנוראדרנלין? אפשר לקחת 300 מ"ג כאשר לוקחים כל ערב קלונקס 3 מ"ג?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום , העליה במינון צפויה להיות יותר יעילה רק במידה ומינון הנמוך יותר הביא לשיפור חלקי ויש מקום לעלות את המינון במקרה זה. ניתן לשלב את התרופה אם קלונקס במידת הצורך, כמובן בהתאם להמלצה רפואית בלבד.

27/10/2018 | 20:58 | מאת: יעקב

אני לוקח 20 מ"ג רסיטל ובעבר לקחתי מינון מקביל של ציפרלקס 10 מ"ג . המינון די עוזר עוזר ככה שנראה לי שזה המינון הנכון לבעיה שלי - דיכאון וחרדה המלווים בתופעות של כאבים כרוניים של מעי רגיז . הבעיה היא תופעות לוואי של עליה במשקל וחוסר ליבידו . אני שוקל לבקש להחליף את התרופה לברינטליקס היות ובעבר ניסיתי תוספת וולבוטרין וגם סימבלטה שלא ממש עשו לי טוב , השאלה שלי היא מה המינון המקביל של ברינטליקס לרסיטל 20 מ"ג ? והאם היא אכן מנסיונך ופחות לפי הפרסומים יעילה כמו SSRI רק ללא פגיעה בחשק מיני ועליה במשקל ? וגם מה בד"כ התופעת לוואי הכי דומיננטית שלה והאם היא עוברת תוך כדי טיפול [בווולבוטרין וסימבלטה זה היה עצירות ] [ברסיטל וציפרלקס זה היה החשק המיני ותחושת כבדות ]

לקריאה נוספת והעמקה

המינון המינימאלי הטיפול של ברינטליקס הוא 10 מ"ג ליום, וזה מקביל למינון המינימאלי הטיפולי של רסיטל שהינו 20 מ"ג ליום. התופעת הלוואי הנפוצות של ברינטליקס הן בחילות ותחושת האי נוחות במערכת העיכול. עם הטיפול בה יש פחות סיכוי לעליה במשקל ופגיעה בתפקוד המיני. מאחר ומדובר בתרופה חדשה יחסית שלא צברה מספיק ניסיון קליני , קשה להעריך את מידת היעילות שלה בשלב זה.

22/10/2018 | 02:04 | מאת: אור

שלום ד"ר איזה טיפול יהיה יעיל יותר לאיזון מצב רוח? טיפול בליתיום בלבד? או שילוב של אריפליי 10 מ"ג עם למיקטל 100 מ"ג?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, הטיפול בליטיום הינו הטיפול היעיל ביותר לאיזון מצב רוח במקרים של הפרעה דו-קוטבית (מניה דפרסיה). כמובן שיתכנו הבדלים אינדיווידואלים בתגובה לתכשירים שונים וכן בשל תופעות לוואי של ליטיום, הרבה פעמים הבחירה היא בתכשירים אחרים עם בטיחות גבוהה יותר ממנו.

22/10/2018 | 01:53 | מאת: ירדן

שלום וברכה לאיזו תרופה יש פוטנציאל השמנה גבוה יותר? ליתיום (בהנחה שהיא ברמה מאוזנת בדם) או אביליפיי? מדובר על מינון של אביליפיי 10 מ"ג.. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הסיכוי לעליה במשקל גבוה יותר עם הטיפל בליטיום.

20/10/2018 | 16:19 | מאת: amigo

שלום אירנה רציתי לדעת אם הפקסאט מומלצת לדיכאון ותוך כמה זמן מתחילים לראות שיפור במצב.

שלום רב, התרופה אכן מומלצת לטיפול בדיכאון. ניתן להעריך את תוצאות ההשפעה שלה כעבור 4-6 שבועות אם כי אצל חלק מהמטופלים השיפור יכול להופיע גם לפני כן. במידה וכעבור תקופה זו השיפור הינו חלקי בלבד, מומלץ לעלות את המינון.

18/10/2018 | 19:54 | מאת: יניב

אני בן 37 סובל מהפרעת חרדה מגיל נערות והתקפי חרדה שהחלו לפני כ-10 שנים. חשוב לציין כי אני שותה שנים רבות על בסיס יום-יומי כחצי עד ליטר קולה וזה עוזר לי להפיג במעט את החרדה ולהרגיש יותר מצב רוח טוב לטווח זמן מוגבל. לאחר מספר ניסיונות טיפול ב-SSRI שלא עזרו, אני מאוזן טוב עם קלונקס 2 מ"ג בכל לילה+ ויפאקס XR במינון 150 מ"ג כל עוד יש "ברקע" יום יום קולה. הפסקתי בהדרגה עם הקולה וחלף חודש מרגע הפסקה מלאה מהמשקה מאז אני סובל מהתגברות ניכרת בחרדות אומנם ההזעות והעצבנות חלפה אך החרדה והדיכדוך לא עוזבים אותי... ידוע לי מניסיון העבר כי חזרה לשתיית רציפה של קולה מחזירה אותי לאיזון לאחר כמה ימים. האם במצב כזה שכנראה איננו משויך כבר ל"גמילה מקולה", יש לשקול העלאת מינון הויפאקס ? או שפשוט לא לבצע כל שינוי תרופתי ורק להמתין עד התרגלות הגוף (והנפש) "להשלמת הפרידה" מהאפקט החיובי שהיה נותן לי הקולה ? ניסיון העבר מלמד אותי כי גם אחרי שהייתי בעבר "נקי" 3 חודשים ועם אותו הרכב תרופתי שאני מקבל עכשיו, תופעות החרדה לא חלפו למרות חלוף פרק הזמן הארוך בהחלט זה מחריף דיכדוך וטורדנות סביב הנושא וציפייה לפתרון שיגיע כבר... היות ומדובר בניסיון חוזר להגמל מהמשקה ולאור ההיסטוריה של כשל בתהליך הגמילה אודה לחוות דעתך מה נכון לעשות בשלב זה. קיבלתי תמיכה פסיכולוגית בנושא ללא הועיל לצערי. תגובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב,  אתה מתאר מצב מורכב, כאשר לא בטוח שהאבחנה של ״התמכרות״ הינה נכונה במקרה זה. בשביל להתאים את הטיפול חשוב קודם כל לאבחן נכון את המצב ולכן כדאי שתפנה להערכה חוזרת אצל הפסיכיאטר המטפל.

האם תרופות ssri במיוחד ציפרלקס וסרוקסט עשויות לגרום לחוסר שקט פנימי (הרגשת אי שקט בחזה) ? ומה הטיפול למצב זה ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אי שקט קל יכול להופיע בתחילת הטיפול בתכשירים אלו , יותר עם ציפרקלס ופחות עם סרוקסט. מדובר בתופעה חולפת ולרוב אין צורך בטיפול בה . יחד עם זאת, כדי להקל על התסמינים ניתן להיעזר באופן זמני בתכשירי הרגעה כגון קלונקס , ואבן או לוריוון.

12/10/2018 | 01:28 | מאת: דודו

מהו המינון המקסימלי של ציפרלקס ? מה עדיף לטיפול בחרדה אובססיבית וחרדה וocd ציפרלקס או פרוזק ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, המינון המקסימלי של ציפרלקס הוא 20 מ״ג ליום. שתי התרופות שציינת יעילות באותה מידה אך יתכנו הבדלים ברמה אינדיווידואלית.

12/10/2018 | 01:26 | מאת: דודו

מה עדיף לטיפול בדיכאון וחרדה וחרדה אובססיבית וocd תרופה ממשפחת הssri או סימבלטה ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, אין הבדלים משמעותיים ברמת היעילות של תכשירים מקבוצת SSRI ל-SNRI בטיפול בהפרעות חרדה ודיכאון. ההבדלים הם ברמה אינדיווידואלית בלבד. לגבי סימלבטה באופן ספציפי: התכשיר לא מותווה לטיפול ב-OCD בשל העדר תמיכה מחקרים ליעילותו בטיפול בהפרעה זו.

11/10/2018 | 00:27 | מאת: אר

שלום וברכה אני מוכר בנכות רפואית נפשית 40% צמיתה ואי כושר 100% צמיתה רשום שהמוסד יכול "לזמן לבדיקה מחדש, רק במקרים שחל שיפור במצבי הרפואי, בעקבות טיפול רפואי שקיבלתי." רציתי לשאול איך המוסד יכול לדעת שמצבי השתפר מבחינה נפשית? הרי הוא לא מזמן לוועדות חוזרות כשיש נכות צמיתה. האם לדוגמא לפי השיקום שאני עושה דרך המוסד ולומד מקצוע כל שהוא, הוא יכול להסיק מזה שמצבי כביכול השתפר בגלל שאני לומד ועושה שיקום ולבטל לי את הנכות או להזמין אותי לועדה חוזרת למרות שיש לי לצמיתות? או דרך התלושי שכר שלי שאני עובד ומרוויח, הוא יכול לזמן אותי לועדה חוזרת למרות שיש לי לצמיתות? אשמח למענה על השאלות תודה מראש אריק

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, שאלתך לא תואמת את נושא הפורום. נא לפנות לפורום המתאים.

08/10/2018 | 22:11 | מאת: לירן

שלום רב, אבי סובל מזה 20 שנים ממאניה דיפרסיה. בעשור האחרון אף אפשר לומר שסובל מדיפרסיה בלבד. ניסה כל טיפול כדורי שקיים (לוריוון, ואבן, ליתיומים למיניהם וכו׳), נזעי חשמל, אישפוז יום, טיפולים פסיכיאטריים וכו׳ ללא שום תועלת. לאחרונה נודע כי שימוש בקטמין עשוי למגר את תופעות הדיכאון. אשמח לקבל הכוונה כיצד ניתן להתחיל בטיפול שכזה. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר בתכשיר שנבדק לראשונה במסגרת מחקרית ומדובר בשלבים מאוד מוקדים של המחקר. התכשיר לא נמצא בשימוש קליני לטיפול בדיכאון.

08/10/2018 | 08:56 | מאת: דני

שלום, בן 59 לוקח ציפרלקס כבר שבועיים וחצי, ב 6 בבוקר . (חרדות ודיכאון). מאז אם אני לא אוכל כל 2-3 שעות אני מרגיש חולשה וחוסר שקט ואפילו בחילה קלה . מתבטא גם בתחושת שורף חלש על שרירי הידיים. קצת דומה לסכרת ,נבדקתי לסכרת תוצאות תקינות .. התופעה עוברת כל יום בסביבות 5 בערב וחוזרת בלילה ומפריעה לשינה. ואז אני אוכל משהו בלילה כל 3 שעות כדי לישון. האם זאת תופעה ידועה והאם היא תעבור , כי אני למעשה די עם חולשה רוב היום וקשה לתפקד .. אם צריך להחליף כדור האם מומלץ ע"י פסיאטרים לעשות את הבדיקה הגנטית עם רוק, נוירופרמג'ן להתאמת תרופה ? האם זה באמת עוזר לרופא להחליט? בתודה דני

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ציפרלקס בדומה לנוגדי חרדה אחרים צפוי להשפיע ולהביא לשיפור כעבור כ-4-6 שבועות מתחילת הטיפול. סביר להניח שמרבית ההתופעות המתוארות ככל הנראה קשורות לחרדה ורק חלק קטן מהם תופעות לוואי של הכדור. יש להיעזר בסבלנות ולהמשיך במעקב אצל הרופא. הדיווחים בנוגע ליעילות של הבדיקה הגנטית אינם חד משמעיים ולכן בשלב זה לא ניתן להמליץ עליה כאמצעי טוב לבחירת התרופה המתאימה.

05/10/2018 | 23:20 | מאת: פופי

אני מקבלת את המינון מאז ה 12/10/19, הכדור משולב עם 3-4 לוריוון וכדור שינה. בימים האחרונים יש לי חרדות קשים במשך כל היום. האם יש סיכוי שהלוריוון לא עובד? בהתיייכצות עם רופא המשפחה הוא הציע להחליף לקסנקס במקום הלוריוון. יש לי תור לפסיכיאטרית רק בתחילת החודש הבא. האם זהו הזמן בו יש חרדות מהכדור? אשמח לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אינני בטוחה שהבנתי נכון את שאלתך. את מתארת החמרה בתסמיני חרדה והעדר תגובה ללוריוון. כמובן רצוי במצב זה להתייעץ עם הפסכיאטרית המטפלת, אך בינתיים, סביר לפעול על פי המלצתו של הרופא משפחה וליעזר בכדור הרגעה חלופי.

05/10/2018 | 00:29 | מאת: אור

שלום ד"ר.אני מטופל שנים בעקבות חרדה בתרופות ויפאקס XR 150 MG ּ+ קלונקס 2 מ"ג. לצד זאת שותה כל יום קוקה קולה ועם השילוב מרגיש מאוזן. כל פעם שאני מנסה אפילו בהדרגה להפסיק את שתיית הקולה לאחר מספר ימים מופיעה חרדה ודיכאון שלא משתפר למרות שאני מחזיק מעמד תחת הסבל כבר 3 חודשים ולא חזרתי לשתות קולה. הפסיכיאטר מציע 2 אופציןת: לחזור לשתות קולה או להוסיף וולבוטרין עד 300 מ"ג לתרופות הקיימות. אני שואל את עצמי למה לא להעלות את הויפאקס XR למינון 300 מ"ג במקום להוסיף כדור? הפסיכיאטר טוען שמינון זה לא מתאים עבורי כיון שעובד חזק יותר על נוראדרנלין ועל כן במצבי מסתפק ב- 150 מ"ג ויפאקס XR שהרי אני "מכוסה" גם בקלונקס במינון גבוה. אשמח לשמוע דעתך לגבי החזרה לשתיית קולה או תוספת הוולבוטרין כפי שממליץ הפסיכיאטר לנסות.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, השאלה הינה ספציפית מדי ולא ניתן לענות עליה במסגרת הפורום מבלי להעריך את מצבך הנוכחי, תולדות המחלה, תגובה לטיפול בעבר בעבר ועוד. אני מציעה לבחון מחדש את השאלות אל מול הרופא המטפל ולברר איתו את הנקודות הלא ברורות.

04/10/2018 | 23:20 | מאת: אפונה

האם שמעת על האפשרות להחליף את תרופת הלוריוון בתרופה לשיאה? האם את ממליצה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, מדובר בתכשיר על בסיס צמחי שנועד לטיפול בחרדה ודיכאון. הוא אינו בעל השפעה הרגעתית מהירה כמו לוריוון או כדורי הרגעה אחרים.

שלום ד"ר אירנה, רציתי לדעת אם שמעת על רופא בארץ המטפל בדיכאון (נוסף לטיפול תרופתי) בתוספי תזונה לפי פרוטוקול וולש- בדיקות מינרלים, ויטמינים ורכיבים נוספים , ומתן טיפול תזונתי בהתאם. יש מידע רב באינטרנט על כך (נקרא גם Biobalance), ניתן בעיקר בארה"ב, אוסטרליה וניו זילנד, אך לא מוצאת רופא בארץ שעובד לפי פרוטוקול זה. אשמח לדעת אם מישהו מכיר, ויכול להפנות אותי אליו. תודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי אינני מכירה את הפרוטוקול ולא ידוע לי לגבי רופאים בארץ העובדים לפי הפרוטוקול.

19/09/2018 | 13:21 | מאת: דורית

שלום! אני מקבלת קסנגיס 1.5מג. בפעמיים ביום. בבוקר1מג. ו אחריי צהרים 0.5. +מודל 50 mg. בבוקר יחד עם קסנגס. ו 50 מג. בצהריים יחד עם 0.5מג. קסנגס. ולילה 45מג. מירו. השאלה שלי היא כזות: האם מודל מטפח בדיכאון ? כי אני לוקחת אותו כבר מעל חצי שנה . ו אם אפשר לעלות מינון של מודל עד 3 פעמים ביום. כי לפמים יש לי ימים קשים של לחץ ו אז יש לי גם מגרנות. ו לאורך כמה זמן אפשר לקחת מודל? ו האם אפשר לשלב בטיפול כדור- אדרונקס. ו -או-במקום מודל? כי בעבר היתי מטופלת בכדור זה ו הוא עזר לי כמוון ביחד עם קסנגס ו מירו. חוץ מי זה אני סובלת מגלי חום ש מתגברים עם המצב הז שלי . אני בת 55.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מודל הינו תכשיר שלא מותווה לטיפול בדיכאון, אך יחד עם זאת לעיתים מומלץ למטופלים המתמודדים עם דיכאון והפרעות חרדה שונות בשל השפעתו המרגיעה. מתיאורך עולה כי מצבך הנפשי אינו מאוזן וסביר להניח שיש צורך בשינויים בטיפול התרופתי. כדי לקבוע מהו השינוי המתאים, חשוב לעבור הערכה מקיפה ע"י פסיכיאטר כדי לברר בין היתר מהם התסמינים הספציפיים , להבין עד כמה הטיפול התרופתי הנוכחי משפיע עליך ואיך הגבת בעבר לטיפול. לא ניתן לבצע הערכה כזאת במסגרת הפורום על סמך התיאור בלבד, ולכן חשוב לפנות לפסיכיאטר המטפל.

18/09/2018 | 15:20 | מאת: אור

שלום וברכה האם למיקטל 200 מ"ג יכול לגרום לאנמיה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בתופעת לוואי מאוד נדירה אך אפשרית.

17/09/2018 | 18:20 | מאת: יעקב

שלום רב, אני סובל 6 שנים מכאבי תופת חזקים ב-2 האשכים. עברתי את כל הבירורים האפשריים כולל ניתוח והכאבים לא עברו. הכל תקין באשכים! אין ממצא פיזיולגי שיסביר את הכאבים. הפסיכיאטר שלי אמר שלי שהכאבים נובעים ממקור נפשי. הוא שייך אותי לקבוצה שסובלת מכאבים באיבר מסויים שאין לו הסבר פיזיוגלי.הוא נתן לי את כל התרופות הפסיכיאטריות הנפשיות הקיימות בשוק כולל סימבלטה וכלום לא עוזר. כרגע הוא נתן לי את התרופה SEROQUEL 300MG בתקווה שאולי זה הכדור שיעזור לכאבים שלי. שאלתי היא, האם אכן התרופה הזאת מיועדת למצבים כמו שלי שבהם יש מחשבות שווא על כאבים שבעצם אין שום ממצא פיזיוגילי לכאבים? תןדה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי לא אוכל להתייחס לשאלתך מאחר והיא לא תואמת את נושא הפורום. כמו כן , חשוב לציין שלא ניתן להתייחס להמלצה לטיפול התרופתי הספציפי ולדון האם מתאים או לא מתאים, מבלי לדעת באיזה אבחנה מדובר (לא ניתן לאבחן את המצב במסגרת הפורום וללא בדיקה). מומלץ כי תפנה להערכה חוזרת אצל אותו הרופא כדי לברר את השאלות שמעסיקות אותך ולנסות להבין יותר טוב מהי אבחנתו של המצב ומהן דרכי התמודדות המומלצות.

17/09/2018 | 17:02 | מאת: קרו

שלום, לוקה בדיכאון וחרדה, מטופלת בסימבלטה 90 מג, 4 לורווין, 1 כדור שינה. האם יש כדור על בסיס יומי שיכול להחליף את השימוש בכדורי לוריוון? ואם קיים, מהו? יש לציין מטופלת כבר שלושה וחצי שבועות.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לוריוון הוא כדור להרגעה שמביא להקלה בתסמינים של חרדה והשפעתו נמשכת כמספר שעות. מומלץ כי השימוש בו וכדורי הרגעה אחרים דומים (כגון קלונקס, ואבן ועוד) יהיה מוגבל בזמן . כדורי הרגעה בדרך כלל נינתים כטיפול נלווה לתכשירים נוגדי חרדה שמביאים בירידה בתסמינים של חרדה כעבור 4-6 שבועות מתחילת הטיפול. לכן , לשאלתך, לא מומלץ שהשימוש בלוריוון או כדורי הרגעה אחרים ימשיך להיות טיפול קבוע וכדאי לשקול תוספת של כדור נוגד חרדה (בהתאם לשיקול דעת של הרופא המטפל) שיביא לירידה בעצמת החרדה ויפחית את הצורך בכדורי הרגעה באופן כללי.

12/09/2018 | 07:54 | מאת: א

היי אני לוקחת כבר שש שנים ויפאקס 75 הבת שלי מתחתנת ואני מאוד מתרגשת מה אפשר לעשות כדי להירגע להוסיף משהו? האם לעלות כבר מינון החתונה עוד חודש אשמח לתשובה או להוסיף משהו לערב אני לוקחת כל בוקר ויפאקס 75 מילגרם תודה רבה על תשובתך שנה טובה וחג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל מזל טוב ! אכן מדובר באירוע משמעותי שבאופן טבעי מעורר התרגשות אך גם חרדה ולכן סביר להניח כי התגובות שלך הן מותאמות ולא בהכרח מחייבות טיפול. עם זאת, במידה ומדובר ברמת חרדה ניכרת שגורמת לפגיעה תפקודית ומועקה, כדאי לעבור מחדש הערכה ע"י איש מקצוע כדי לבחור בדרך הטיפול המתאימה : עליה במינון של ויפאקס, תוספות כדור הרגעה בהתאם לצורך או אולי תמיכה נפשית ע"י פסיכולוג מבלי לבצע שינויים בתרופות. לצערי, לא ניתן לתת המלצה ספציפית במסגרת הפורום מבלי לעשות בדיקה מקיפה. אני מקווה שתוכלי להתמודד עם התסמינים ולהנות מהאירוע.

08/09/2018 | 20:18 | מאת: בר

אני לאחר התקף חרדה קשה ראשון, התחלתי לקחת פריזמה (5 ימים) חצי כדור ומעוניינת לעבור להיפרקום בשל היותו טבעי וללא תופעות לוואי. *האם ניתן בשלב זה להפסיק טיפול בפריזמה ולעבור להיפרקום? *תוך כמה זמן היפרקום משפיע? * האם מוכרים מקרים בהם היפרקום הצליח להחליף פריזמה באופן יעיל? *אשמח להמלצה על פסיכיאטר שמכיר את ההיפרקום ויכול להמליץ..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, היפריקום לא משמש לטיפול בחרדה ולכן אינו מומלץ בטיפול במצבים אלו. פריזמה הוא תכשיר נוגד חרדה ודיכאון יעיל ובטוח, אמנם השפעתו היא איטית והדרגתית ולרוב לוקחת בין 4 ל-6 שבועות . במידה ויש קושי להמשיך עם הטיפול, חשוב לפנות להערכה חוזרת אצל הרופא המטפל כדי לבדוק אפשרויות נוספות להמשך הטיפול.

08/09/2018 | 17:32 | מאת: Skay

בוקר טוב ד"ר ספקטור עבר קצת זמן ואני לוקחת ציפרלקס 10 מ"ג כבר חודש ימים. את הלוריוון לוקחת רק כ SOS. בימים האחרונים חשה עייפות מרובה,לעיתים קיצונית, ובד"כ בשעות אחה"צ ירידה לפעמים חדה במצב הרוח, תחושת דיכאון בחלק משעות היום. הכדורים עזרו לי במקצת עם החרדות. עדיין חשה רעידות, בלילה יקיצות מרובות ותחושת עצבנות לפעמים עצבנות גם במשך היום, תיקים בעיניים לא כל הזמן אבל מידי פעם. עדין קשה לי לצאת מהבית אבל התחלתי לצאת אפילו לזמן קצר. הלכתי לרופאה היא אמרה לי להמשיך חודש נוסף במינון 10 מ"ג את הציפרלקס. אני חשה מודאגת כי עדין אין שיפור משמעותי , לעיתים רגיעה לעיתים עצבנות. שמעתי שבמקרים כאלה כדאי לעלות את המינון אך הרופאה אמרה שבשל ריבוי תופעות הלוואי כדאי שאמשיך במינון 10 מ"ג לעוד חודש. מדובר ברופאת המשפחה שלי.מודאגת האם עלי להעלות מינון, להמשיך ב 10 מ"ג או שהתרופה לא מתאימה לי? אודה לייעוץ ממך בברכה שנה טובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, בתקופה ראשונה של הטיפול יש קושי להסיק מסקנות לגבי יעילות הטיפול הן בגלל שקצב שיפור הוא איטי במרבית המקרים והן בגלל שתופעות לוואי עלולות להטעות . כדי לקבל החלטה בנוגע לצורך לבצע שינויים (עליה במינון, החלפת התכשיר וכד') יש צורך בהערכה מקיפה ולא ניתן לתת המלצות ספציפיות במסגרת הפורום. הנימוקים של הרופאה נשמעים סבירים אך במידה ויש לך ספקות, מומלץ שתפני לבדיקה פסיכיאטרית לצורך העמקת בירור ושקילת שינויים בטיפול בהתאם להתרשמות.

15/09/2018 | 10:51 | מאת: skay

תודה רבה!

02/09/2018 | 16:46 | מאת: ענת

שלום, האם תרופות לטיפול בדיכאון אמורות לעזור עם הסימפטומים היותר "גופניים" כמו עייפות, קשיי שינה וחוסר תיאבון, והשיפור בהם מביא לשיפור במצב הרוח, או שיש לתרופות גם השפעה על תחושות של עצבות ומצב רוח באופן ישיר יותר? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, עייפות, חוסר תאבון, קשיים שינה הם התסמינים של דיכאון ומרבית התרופות נוגדות דיכאון מביאות עם הזמן לשיפור בתסמינים אלו לא באופן ישיר אלא השיפור הוא משני לירידה בעצמת הדיכאון. עם זאת, ישנן תרופות בודדות שהתופעות הלוואי שלהן הן עליה בתאבון ורדימות. תרופות אלו, כבר בשלבים הראשונים של הטיפול יכולות לשפר הרדמות ולהגביר את התאבון עוד לפני שמתרחש השיפור הכללי. בתרופות אלו מקובל לבחור במקרים ספציפיים בהם קשיי שינה וירידה במשקל הם התסמינים המרכזיים .

01/09/2018 | 17:42 | מאת: רחל

שלום דוקטור,אני בת 68 מזה שנים סובלת מדיכאונות. המניה מתבטא בקניות מרובות, אבל לא חלילה דברים מסוכנים. לאחרונה כבר כמה חודשים סובלת מדיכאון קשה ביותר, בשלב זה קיבלתי תרופות רבות שהעלו לי בהדרגה, לוסטרל 200 מג, לעלות ל200 למוגין, ובלילה 225 קווטיאפין, לוקחת קלונקס כפעמיים ביום. אני מרגישה חולשה, חוסר אנרגיה וחושבת שאני לוקחת יותר מדי תרופות,חלק מהתרופות קיבלתי בעבר כמו למקטל אורגינלי שהופסק לי כי לא עזר במיוחד. אבקש ממך חוות דעתך על הטיפול והאם ישנם תרופות ששומרות על יציבות ללא עליות וירידות, לא יכולה לקבל ליתיום, תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הפרעה דו-קוטבית (מניה דפרסיה) היא מחלה כרונית שמתאפיינת בהחמרות לאורך הזמן כאשר הטיפול למרבה הצער לא תמיד מצליח להביא לאיזון מושלם ולמנוע את ההחמרות. התאמת הטיפול למטופל הספציפי הינו תהליך מורכב שמתבצע לאורך הזמן בהתאם לתגובה של המטופל לתרופות שונות, ניסיון העבר ושיקולים נוספים. אין אפשרות לתת המלצות ספציפיות במסגרת הפורום ויש לחזור להתייעצות עם הרופא המטפל. חשוב להדגיש כי על אף הקשיים ניתן להגיע למצב של איזון סביר במרבית המקרים כשיש חשיבות רבה למעקב עקבי והענות לטיפול. בנוסף, מאוד חשוב לקבל תמיכה, עדיף ע"י גורמים מקצועיים (פסיכולוג, עו"ס, עובדי שיקום) ולעשות מאמץ לשמור על רמת תפקוד ככל שניתן.

01/09/2018 | 15:34 | מאת: אנה

מקבלת סימבלטה בשביל דיכאון וחרדה מזה 10 ימים במינון 60, האם זה סביר שעכשיו התחילות החרדות מהטיפול, שילבו לי לוריוון להרגעת החרדות, לא ניראה לי שהלוריוון משפיע. מה אפשר במקום? האם יש כדור שמשולב לטיפול בחרדות?

לקריאה נוספת והעמקה
08/09/2018 | 21:09 | מאת: אנה

תיקון שאלה: האם יש כדור שניתן לשלב עם הסימבלטה שאינו הלוריוון למניעת חרדות? כדור השינה זודרום מפשפיע לשבע שעות שינה, האם חצי ממנו משפיע כארבע שעות? האם לפי דעתך יש להעלות את המינון?

שלום רב, באופן כללי, במידה וכדור אחד להרגעה לא עוזר, ניתן לנסות כדור אחר או לסירוגין להגביר מינון. לגבי המקרה הספציפי שאתה מתאר, אין אפשרות לתת המלצות מבלי להבין באיזה סוג בעיה מדובר. סימבלטה הוא תכשיר נוגד דיכאון שהשפעתו מתחילה כעובר 4-6 שבועות ואין אפשרות, כאשר במקרים בהם המצב מלווה בחרדה, אכן ניתן להיעזר בכדורי הרגעה וכדורי שינה, כאמור הבחירה בתכשיר הספציפי והמינון היא ברמה אינדיווידואלית.

ראה את תשובתי לשאלתך השניה

אני סובלת מחרדה מלווה בדיכאון התחלתי טיפול בסימבלטה לפני חודש יש שיפור בדיכאון וגם מעט בחרדה, לא הייתי נרדמת ועכשיו אני ישנה חמש שעות אך קמה עם אי שקט ותחושת ריקנות, אני אמורה לטוס עוד שבוע לשלושה שבועות, הרופא המליץ לי כן לטוס ולהתמודד, אני מאד חוששת, האם מומלץ במצב כזה לטוס ולתפקד רגיל ככל הניתן?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן הניסיון להתגבר ולהמשיך לתפקד עשוי להועיל, אם כי לא ניתן לקבוע זאת מראש . אני מאמינה שהרופא שמכיר אותך, הביע את הדברים מתוך התרשמותו מהשיפור במצבך. חשוב לזכור כי התגובה לטיפול התרופתי עלולה לקחת זמן ויש סיכוי טוב שבמהלך שבועות הקרובים תרגישי שיפור נוסף. יחד עם זאת, במידה ורמת החרדה שלך ממשיכה להיות גבוהה, כדאי להתייעץ שוב עם הרופא ולשקול תוספת / שינויים בטיפול.

26/08/2018 | 17:35 | מאת: קרן

מה ההבדל בין התרופות? תוך כמה זמן רואים שיפור בשימוש בסימבלטה? מהו המינון לדיכאון וחרדה? והאם יש לשלב עם התרופה הזאת לוריוון או קלונקס?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר בשתי תרופות שפועלות באותו המנגנון, אם כי המבנה הכימי השונה עשוי להיות אחראי על ההבדלים בהשפעתם במטופלים שונים. המינון הטיפולי של סימבלטה הוא בין 60 ל-120 מ״ג ליום ונקבע בהתאם לתגובת המטופל. השילוב עם כדורי הרגעה כגון לוריוון הוא רק במקרים בהם יש רמות חרדה גבוהות ומומלץ שיהיה מצומצם עד כמה שניתן.

30/08/2018 | 20:51 | מאת: קרן

תוך כמה זמן ניתן לראות שיפור בשימוש בסימבלטה?

RE:תודה,אשמח לדעת... 19/08/2018 | 17:37 | מאת: skay תודה רבה לך על התשובה המהירה! רציתי לדעת מה המינון המומלץ של תוספת הלוריוון לציפרלקס מתי לקחת אם אני לוקחת את הציפרלקס בבוקר ולמשך כמה זמן? אודה לתשובות בברכה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, לוריוון, בדומה לכדורי הרגעה אחרים, יכול לשמש כתוספת לטיפול בנוגדי דיכאון במקרים בהם הדיכאון מלווה בתסמיני חרדה, במיוחד בתחילת הטיפול. חשוב לציין כי לא מדובר בתוספת הכרחית, התרופה מסייעת להתמודד עם חרדה בזמן שנוגד הדיכאון עדיין אינו מביא לשיפור הרצוי. המינון הספציפי וצורך בתרופה נקבע ע״י פסיכיאטר המטפל/רופא משפחה באופן אישי. מומלץ לצמצם את השימוש ככל הניתן ולרוב ההמלצה היא להשתמש בתכשיר כ- SOS  בלבד.

בוקר טוב ד"ר ספקטור עבר קצת זמן ואני לוקחת ציפרלקס 10 מ"ג כבר חודש ימים. את הלוריוון לוקחת רק כ SOS. בימים האחרונים חשה עייפות מרובה,לעיתים קיצונית, ובד"כ בשעות אחה"צ ירידה לפעמים חדה במצב הרוח, תחושת דיכאון בחלק משעות היום. הכדורים עזרו לי במקצת עם החרדות. עדיין חשה רעידות, בלילה יקיצות מרובות ותחושת עצבנות לפעמים עצבנות גם במשך היום, תיקים בעיניים לא כל הזמן אבל מידי פעם. עדין קשה לי לצאת מהבית אבל התחלתי לצאת אפילו לזמן קצר. הלכתי לרופאה היא אמרה לי להמשיך חודש נוסף במינון 10 מ"ג את הציפרלקס. אני חשה מודאגת כי עדין אין שיפור משמעותי , לעיתים רגיעה לעיתים עצבנות. שמעתי שבמקרים כאלה כדאי לעלות את המינון אך הרופאה אמרה שבשל ריבוי תופעות הלוואי כדאי שאמשיך במינון 10 מ"ג לעוד חודש. מדובר ברופאת המשפחה שלי.מודאגת האם עלי להעלות מינון, להמשיך ב 10 מ"ג או שהתרופה לא מתאימה לי? אודה לייעוץ ממך בברכה שנה טובה

19/08/2018 | 06:54 | מאת: דודו

האם סרדולקט היא תרופה בטוחה ? למה לא משתמשים בה הרבה ? למה לא משתמשים בה בארה"ב ? האם היא נשבת אטיפית ? אחרי כמה זמן מרגישים את ההשפעה החיובית של סרדולקט 8 מ"ג ? האם היא נחשבת אנטיפסיכוטית יעילה בעלת יעילות מוכחת ? מה ידוע על התרופה סרדולקט גם בהשוואה לתרופות אחרות מאותה קבוצה ? האם יש לה אפקט מיידי מרגיע ? האם היא בטוחה ? באיזה שעה משעות היום מומלץ ליטול אותה ? האם היא משמינה ? האם היא גורמת לאקתיזיה ? האם אפשר לעשות איתה אוגמנטציה לטיפול בחרדה ודיכאון ? מהו טווח המינונים שלה ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר בתרופה שמיועדת לטיפול בסכיזופרניה ומצבים פסיכוטיים ולא לדיכאון והפרעות חרדה. מומלץ לפנות עם השאלות הספציפיות לגבי התרופה לפורום המתאים.

18/08/2018 | 09:47 | מאת: Sky

שלום נוטלת ציפרלקס כבר 12 ימים ב4 ימים ראשונים חצי ואחרי שלם כבר שבוע...תוך כדי הפסקתי כדור רמוטיב אחרי שנטלתי אותו מספר שנים. מרגישה החמרה גדולה בחרדות עד כדי סיוטים וירידה חדה במצב הרוח. היו מספר ימים שהרגשתי ממש רע אחרי זה קצת יותר רגוע ועכשיו ממש גרוע! בעוד מספר ימים צריכים להגיע אלי אורחים ואני חשה מצוקה שאולי לא ארגיש טוב! האם אלה תופעות טבעיות של תחילת טיפול או שאולי התרופה לא מתאימה? תודה אשמח לתמיכה ותשובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ציפרלקס, בדומה לנוגדי דיכאון וחרדה אחרים, מתחילה להשפיע רק כעבור 4-6 שבועות, כאשר התופעות לואי מופיעות כבר עם תחילת הטיפול ועלולות לגרום לתחושה לא נכונה שהתרופה לא מתאימה כשלמעשה מדובר בתקופת ההסתגלות לתרופה. בתקופה זו רצוי ומומלץ להיעזר בכדורי הרגעה כדי להקל על תחושה ולאפשר הסתגלות טובה יותר לתרופה.

19/08/2018 | 17:37 | מאת: skay

תודה רבה לך על התשובה המהירה! רציתי לדעת מה המינון המומלץ של תוספת הלוריוון לציפרלקס מתי לקחת אם אני לוקחת את הציפרלקס בבוקר ולמשך כמה זמן? אודה לתשובות בברכה

14/08/2018 | 16:34 | מאת: יעקב

שלום רב, אני סובל ממניה דיפרסיה. האם התרופה SEROQUEL 300 MG מיועדת לטיפול במניה דיפרסיה או רק לסיכוזפרניה? בעלון לצרכן כתוב שהוא מיועד גם למניה דיפרסיה. האם הבחירה בתרופה הזאת יכולה להוכיח את עצמה כבחירה נכונה למניה דיפרסיה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התשובה היא כן לשתי השאלות, מדובר בתרופה שמותוית לטיפול בהפרעה דו-קוטבית (מניה דפרסיה) ויכולה להיות יעילה לטיפול בתסמיני המחלה.

13/08/2018 | 11:32 | מאת: אוהד

שלום רב, האם ניתן ליטול שני כדורי רמוטיב 250 מ"ג יחדיו חלף כדור 500 מ"ג אחד? תודה רבה מראש, אוהד

לקריאה נוספת והעמקה

כן, אין שום בעיה

בהתאם לעצה של ד"ר יהודי רונת אני יורדת במינו בעיקבות אי צורך. אני כבר במינון 150 מזה 3 שבועות. האם אני עוברת ל75 במכה אחת או שאני משלבת כדור 75XR - כדור רגיל של 35 במשך כמה ימים? האם ישנו מצב בו משלבים ויפקאס במינו של 75X ומוסיפים לו כדור אחר להשלמה לטיפול בחרדה? ןשאלה אחרונה, האם יש תופעות לוואי בהורדת המינון? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הורדת המינון בדומה להפסקת הטיפול עלולה להיות מלווה בתופעות לוואי (תסמינים דמוי שפעת, תחושה של "זרמים" בעור ועוד) . קצב הירידה במינון נקבע באופן אינדיווידואלי ע"י הרופא המטפל , הירידה מ-150 מ"ג ל-75 מ"ג היא סבירה אך ניתן לעשות גם מעבר הדרגתי יותר (75 + 37.5 מ"ג). כך גם לגבי משך הזמן של הירדיה ממספר ימים ועד מספר שבועות, כאמור הקביעה היא אינדיווידואלית בהתאם למצבו של המטופל.

10/08/2018 | 19:56 | מאת: קרן

שלום ד”ר, אני מאובחנת כלוקה בדיכאון וחדרה. אובחנתי לפני כשש שנים ואני מטופלת בויאפקס 75xr. לפני כשלושה שבועות עברתי התקף חרדה קשה. בשנה האחרונה איבדתי 2 חברים למחלת הסרטן, נאלצתי להוריד את השחלות והחצוצרות ולסיום העסק שבו עבדתי נסגר. רופא המשפחה בהתייעצות עם פסיכיאטר שעובד איתו החליטו להעלות למינון של 150xr. הם צירפו להעלאה 2-2.5 לוריוון ליום. היום הראשון היה סביר, בין לבין היו ימים יותר טובים. אני מרגישה כאילו שאני חולה וחזרתי שש שנים אחורה. אני עייפה, חסרת תיאבון, סובלת מעצירות, כאב ראש, היה לי כאב גרון, כאבי בטן, בחילות, צרבות, רעידות עצבנות. אני מרגישה כמו חולה. אני כמעט שלושה שבועות על המינון. יש לציין שעליתי בפעם אחת ולא בשלבים. הדברים שהכי מציקים לי הן הבחילות, העצירות, הצרבות הרעידות והחרדות. האם זה מצב נורמלי? אני כל הזמן מחפשת את הלוריוון להרגע. מה אפשר לעשות עם הבחילות? האם זה יגמר? והשאלה המטרידה ביותר, אני קיבלתי את התרופה כבר שש שנים למה יש תופעות לוואי קשות כאלו. מחכה לתשובה. שבת שלום.

לקריאה נוספת והעמקה

נא לראות את תשובתי לשאלה הקודמת. מאחר ומדובר במצב מורכב , כדאי לפנות להערכה חוזרת אצל הפסיכיאטר המטפל כדי לשקול שינויים בטיפול התרופתי.

09/08/2018 | 13:48 | מאת: קרן

שלום דוקטור אירנה, לפני שבועיים וחצי הועלה לי מינון הויפאקס מ 75xr ל 150xr. בנוסף הרופא הוסיף לי 2 לוריבן מחולקים לארבע חצאים ללקיחה במהלך היום. עם העצירות כבר התמודדתי, עם השינה הבנתי שיקח זמן, הדופק עוד חזק אבל הלוריוון מוריד במהלך היום. אבל הבחילות לא עוברות, הם עוברות עם מוטיליום, וכאבי הבטן רק עם גסטרו. במהלך היום אני רועדת ורק לוריוון מרגיע את הרעידות. האם לדעתך היה נכון להעלות את המינון? המינון הועלה בעיקבות התקף חרדה. האם יש צורך להמתין עוד? אני מפתחת תלות בלוריוון.

לקריאה נוספת והעמקה
09/08/2018 | 13:51 | מאת: קרן

שכחתי להוסיף, תאבון ירוד, עייפות במהלך היום וחוסר רצון לעשות משהו.

שלום רב, בדרך כלל תופעות הלוואי לאחר עליה במינון פוחתות בהדרגה וחולפות תוך מספר שבועות. עם זאת, חלק מהמטופלים מתקשים להסתגל וממשיכים לסבול מתופעות גם לאחר מכן. במקרים אלו ניתן לשקול חזרה למינון הנמוך יותר או החלפת התכשיר. בדומה לתחילת הטיפול , גם במקרה של העליה במינון, התרופה צפויה להשפיע רק כעבור 4-6 שבועות וכדי להקל על התסמינים בתקופה זו מומלץ להמשיך להיעזר בכדורי הרגעה אשר במידה ומשתמשים בהם באופן מושכל, לא צפוים להביא להתמכרות.

נא לראות את תשובתי לשאלתך השניה

05/08/2018 | 21:19 | מאת: אופי

אני כבן 50 נטלתי אסטו 20 במשך 10 שנים והפסקתי באחת לפני 3 חודשים בשבועות האחרונים דיכאון קל ,בכי,בדידות,אחרי כמה זמן נגמלים?האם אלו תופעות של גמילה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא מדובר בתופעות גמילה אלא ככל הנראה חזרה של התסמינים של דיכאון. דיכאון היא מחלה כרונית במקרים רבים , כלומר המחלה שתסמיניה עלולים לחזור לאורך החיים ולכן מומלץ לחזור לבדיקה אצל הפסיכיאטר המטפל ולשקול חזרה לטיפול.

05/08/2018 | 21:03 | מאת: עופר

שלום ד"ר בן 36 מטופל אצל פסיכיאטר כבר 8 שנים בתרופות לטיפול בהפרעת חרדה מתמשכת והתקפי חרדה: VIEPEX XR 150 CLONEX 3 MG בנוסף מזה שנים רבות שותה כל יום משקה קולה 1/2 ליטר בצהריים+ 1/2 ליטר ביום. עם השילוב אני מאוזן ללא חרדה וללא התקפי חרדה. כל פעם שהיה ניסיון להפסיק את המשקה לאחר ימים בודדים החלה תחושת חרדה חזקה ודיכאון ונאלצתי לאחר שבועות ספורים של סבל לחזור לשתות קולה. כאשר חזרתי לשתות, לאחר כמה ימים "חזרתי לעצמי" להיות מאוזן ולהרגיש טוב. כעת, לאור השמנה רבה, לפני חודשיים וחצי הפסקתי לחלוטין שוב את שתיית הקולה והתסמינים המוכרים של התגברות חזקה של חרדה ודיכאון הגיעו, החלטתי להתעקש הפעם ואני כאמור 10 שבועות ללא מגע עם המשקה וכל יום יש לי גלי חרדות חזקים ודיכאון אותם אני מייחס לתסמיני גמילה. פניתי לפסיכיאטר שלי שאומר שאם אני מרגיש התגברות כה חזקה בחרדה ודיכאון ללא הקולה משך זמן ממושך הוא ממליץ לי (באופן מפתיע) לחזור לשתות קולה ולנסות לרזות בדברים אחרות כמו צמצום כמות אוכל או עיסוק יום-יומי בספורט. אני דווקא נוטה שלא לקחת בעצתו כי אני רוצה להיגמל אחת ולתמיד מהמשקה בפרט שאני סובל כבר חודשיים וחצי אז לפחות שייצא מזה משהו חיובי, כמו כן אני רוצה להניח כי הסבל יחלוף בעוד חודש-חודשיים כאשר הגוף יתרגל /יתאזן ללא הקולה כך חושבת גם רופאת המשפחה שלי, לא להכנע ולא לחזור לקולה. אציין כי ארוחות גדולות פחממתיות מרגיעות את החרדה והדיכאון שעולה בתקופה זו שאינני צורך קולה כלל. ארצה לשמוע את חוות דעתך לגבי המתואר.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, נושא ההתמכרות אינו הנושא של הפורום ולכן כדאי לפנות עם השאלה לפורום המתאים.

שלום דוקטור. אדם אשר לקה באירוע מוחי וכתוצאה מזה נעשה ממש ממש עצבני, הנוירולוגית שלו רשמה לו את הכדור רמוטיב. הוא נוטל מדללי דם, וכדורים לכולסטרול (כרגע משתמש ב ליפיטור). * קלודיפקסל 75 מג * ליאוטרבה 40 מג. * פוספטידיל סרין * חומצה פולית * קומפלקס ויטמיני B * מגנזיום האם הרמוטיב מתנגש עם כדורים אלו?! אילו תופעות לוואי יש?! והאם יש טיפול טבעי/כלשהו בעצבנות? אשמח לעזרתך! :)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, עצבנות יתר יכולה להיות חלק מתסמינים של דיכאון אך גם "תוצר לוואי" של פגיעה נוירולוגית משנית לאירוע מוחי. ניתן להניח כי הנוירולוג התרשם מתסמינים של דיכאון ולכן המליץ על הטיפול בתכשיר נוגד דיכאון. מבחינת האפשרות ל"התנגשות" של התרופה עם התרופות האחרות מדובר בשאלה מורכבת, סביר להניח כי יש מידה מסויימת של אינטראקציה בין תרופתית אך לא מדובר בהתווית נגד מוחלטת לשילוב ויש צורך במעקב צמוד לגבי הטיפול. לאור המורכבות של המצב, מומלץ לשקול יעוץ אצל המומחה בתחום בריאות הנפש : פסיכיאטר או פסיכוגריאטר.

תודה רבה על המענה והתשובה, אפנה אליהם

05/08/2018 | 10:21 | מאת: שירה

היי אני סובלת מדיכאון עמיד כבר למעלה מ10 שנים, כולל כמה אישפוזים. התורופות גורמות לתופעות לוואי קשות איזה טיפול נוסף יש?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, במקרים של עמידות המחלה לתרופות, במקרים מסויימים ניתן לפנות לטיפולים הלא תרופתיים כגון טיפול בנזעי חשמל (כשמדובר בדיכאון קשה) או לסירוגין לטיפול בתהודה מגנטית (TMS). יש להדגיש כי במקרה של דיכאון עמיד יש משמעות רבה לתהליך השיקומי, ניסיון של חזרה לתפקוד מלא יותר על אף התסמינים וכמובן לטיפול פסיכולוגי תומך.

05/08/2018 | 08:51 | מאת: דנה

אני בת 50 מאז שהופסק לי המחזור אני סובלת מדיכאון בגיל המעבר הזעות ודפיקות לב חרדתיות שבנוסף יש לי אבא שמאוד חולה והוא במצב מאוד גרוע יש לו דמנציה אשמח לדעת חוץ מטיפולים תרופתיים כי אני לוקחת תרופות נגד דיכאון למרות שלא ממש עוזר מה יכול להקל עלי באופן עצמאי ביום יום כדי שאוכל להרגיש יותר טוב באופן טבעי אני לא עובדת כרגע שזה גם משפיע והייתי שמחה לדעת איך לשפר לעצמי את המצב רוח באופן עצמאי בנוסף לטיפול שאני מקבלת אני ממש מודה לך מקרב לב יום נפלא ושבוע מקסים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ניתן להיעזר בטיפול פסיכולוגי . בנוסף לכך, מאוד חשוב לנסות כמה שניתן להעשיר את היום יום שלך בפעילויות הפנאי ופעילות גופנית, לנסות למצוא או ליצור לעצמך תחום עניין חדש, מסגרת חדשה, לחדש קשרים עם חברים או לחפש קשרים חדשים.

04/08/2018 | 22:46 | מאת: ראובן

היי, כבר תקופה שאני לוקח ציפרלקס נגד דיכאון, התרופה עושה אותי עייף ועדיין אני חווה עליות וירידות במצב רוח. לאחר התייעצות עם פסיכיאטר הוא המליץ לי לקחת ויאפקס 75 וטען שהתרופה לא ממכרת כלל. לאחר בדיקה שביצעתי באינטרנט ראיתי שהגמילה מהתרופה קשה ביותר וצריך להעלות את המינון שלה כל תקופה. האם זה נכון?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר בתרופה יעילה ומאחר ויש לה טווח מינונים רחב לעיתים יש צורך בעליה במינון עד אשר מגיעים למינון המתאים שמביא לשיפור. לא בכל המקרים יש צורך להגיע למינונים גבוהים ולמעשה חלק גדול מהמטופלים זקוקים למינוני ביניים. הפסקת הטיפול בנוגדי דיכאון וספציפית במקרה של ויאפקס, עלולה להיות מלווה בתופעות לוואי (ולא תופעות גמילה) ולכן כשמחליטים להפסיק את התרופה משתדלים לעשות זאת באופן הדרגתי ואיטי כדי לצמצם ולמנוע את התופעות.

04/08/2018 | 22:36 | מאת: יניר

היי, אני מטופל כבר מזה כשנה בצ'יפרלקס לדיכאון. לאחרונה הכדורים התחילו פחות פחות להשפיע ופיניתי לחפש באינטרנט אחר פתרונות לא תרופתיים. הגעתי לייעוץ אצל פסיכיאטר פרטי שממליץ על טיפול TDCS וכאופציה שנייה DEEP TMS. האם שיטות אלו יעילות? האם קיים חיסרון באחת מהשיטות (כי לטענת הרופא לא)? מה ההבדל העיקרי בין השיטות ומה עובד לטווח ארוך יותר? אשמח לתשובה לפני שאני נכנס לטיפול יקר מאוד. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הטיפולים הנ"ל הינם חדשים כאשר תוצאות המחקר מבציעות על יעילותם, אך בדומה לשאר הטיפולים נגד דיכאון, אינם יעילים בכל מקרים. לא ניתן לנבא מראש האם תגיב או לא תגיב לטיפול. אכן מדובר בטיפולים ללא תופעות לוואי משמעותיות . חשוב לקבל הסבר ספציפי יותר במסגרת בה אתה בוחר לקבל את הטיפול בהתאם למכשיר הנבחר.

31/07/2018 | 10:28 | מאת: לילך

נשואה 19 שנה עם 3 ילדות אנחנו 21 שנה יחד מאז שהייתי בת 15 וחצי והא 19 וחצי לפני חודשיים וחצי הבנות שלי גילו שבעלי בוגד בי וסיפרו לי. הוא מבחינתו רץ למחוק את כל העדויות לעניין אבל לבסוף הודה שהייתה משהי והראה לי את ההתכתבויות בניהם וטען שלא נפגשו רק התכתבו היה שם מין ורטואלי אהבה חברות שיחות נפש ואני שבורה המשכתי לחטט וגיליתי שהוא שיקר והיו 4 בנות במקביל שניהל איתן קשר כזה ואף ראיתי בפירוט שיחות שלו שקבע עם שתיים מהן לחדרים דיסקרטים (הוא טוען שרק בירר ומעולם לא הלך והבריז להן) פרט ל4 נשים במקביל הייתה עוד אחת מתחלפת כך שבמשך שנתיים היה בקשר מוזר כזה של אינטימיות בשיחות והתכתבויות ואלוהים יודע אם נפגשו או לא עם מעל 10 נשים לטענתו הוא פשוט הרגיש שאני חסרה לו והיה אבוד חשב להתגרש אבל בגלל שהייתי באמצע תואר לא רצה לפגוע בי אז חיפש פתרון אחר וחיפש לשים פלסטרים על החור והפלסטרים היו נשים ושהייתי אישה רעה שכל פעם פגעה בו והוא הרגיש מכוער בגללי וחסר בטחון וחיפש להרגיש מחוזר אבל הוא אוהב אותי ואני אותו אז מנסים לשקם.אני חושבת שזה בכלל היה בגלל שהתקרב לגיל 40 והרגיש שלא טעם מספיק אני בנתיים כבר חודשיים וחצי בדכאון עמוק אפילו שקברתי את אבי היקר לא נכנסתי לדכאון עמוק כזה. המחשבות על איך הוא עשה לי את זה ומה היה שם לא מניחות לי 24 שעות כל היום בוכה לא מתפקדת כל תא בגוף שלי כואב אני מרגישה מתה מהלכת כאילו רצחו לי את הנשמה. יש לי מחשבות אובדניות אני מרגישה שרק מוות יניח לי לכאב זה נורמלי להרגיש ככה חודשיים לאחר בגידה או שאני כבר חצי משוגעת?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, את מתארת התמודדות עם משבר משמעותי ותגובות קשות לכך. יש סיכוי שאכן התסמינים התפתחו לכדי דיכאון ולכן מאוד חשוב לפנות לבדיקה של איש מקצוע ולקבל טיפול. במקרה והמצב מחמיר עד כדי חשיבה אובדנית, חשוב לפנות לבדיקה דחופה שיכולה להתאפשר במסגרת מיון של בית חולים.

26/07/2018 | 13:12 | מאת: אור

הי . אני לא מצליחה להפסיק לבכות , אני מתפקדת כרגיל ( עבודה ילד זוגיות ...) אבל כשאני עם עצמי אני בוכה , האם זה הורמונלי או נפשי ?

שלום, לצערי זה מעט מדי פרטים כדי לבצע הערכה כלשהי ובכל מקרה כדי לאבחן בעיה באופן סביר, יש צורך בבדיקה פרטנית ולא ניתן לקבוע אבחנות במסגרת הפורום. מומלץ שתפני להערכה ע"י רופא, ניתן להתחיל מבדיקה אצל רופא משפחה שבהתאם להתרשמותו יוכל להציע המשך בירור אצל המומחה המתאים.

בפגישות עם קבן בגלל שרע לי במסגרת הצבאית ,למרות היומיות וג׳ובניקית . הוא שלח אותי לפסיכיאטר צבאי הטור עוד שבועיים וחצי מהיום בתחילת חודש אוגוסט , קבעו לי לפני שבוע וחצי בערך . בנתיים, היתי עצל הקבן אתמול , הפגישה הית 10 15 דקות בלבד , בדרכלל זה היה שעה . הוא אמר לי שבקרוב יש לי פסיכיאטר , והוא מאמין שישיחררו אותי . הוא אמר שקשה לו לראות אותי ככה. קצת על עצמי , הקבן דיבר עם אמא שלי בפלאפון בפגישה ה 2 , והיא סיפרה לו שבבית הספר שלחו אותי לפסיכולוג מבית הספר , שאני ילדה מבודדת לא יוצאת לטיולים. מה יהיה איתי ? מה בדרכלל מחליטים במצבים כאלו ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אני מניחה שהבדיקה ע"י פסיכיאטר תביא לאבחון של הבעיה שאיתה את מתמודדת ולהמלצות טיפוליות בהתאם לבאבחנה (טיפול תרופתי/ פסיכולוגי ועוד). במידה והפסיכיאטר יתרשם שבגלל הבעיה את לא מסוגלת להמשיך לשרת בצה"ל, ימליץ על שחרורך.

23/07/2018 | 11:54 | מאת: פומיקי

לפני שש שנים הופיעו לי חרדות לאחר טיפול שיניים מורכב. עברתי את התרופות רמוטיב, ציפרלקס, סרוקסט ולסיום הגענו לויאפקס 75xr. במהלך השנה האחרונה איבדתי 2 חברים לסרטן ועוד אחד גוסס, לאחיינית שלי התגלה קרוהן, בעיקבות מחלה הורידו לי את השחלות והחצוצרות, העסק המשפחתי ניסגר. לצד הויפאקס קיבלתי 2 לוריוון שירד לאחד לצרכי שינה שמשולב עם ארוס נגד אלרגיות. לפני כשבוע קיבלתי התקף חרדה. פניתי לרופא המשפחה והוא העלה את המינון ל 150xr. האם יהיו תופעות לוואי, היחידה שמדאיגה אותי היא דופק מואץ. האם יש לזה פיתרון. תודה על התשובה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, התמודדות עם גורמי לחץ מרובים עלולה לגרום לתגובות רגשיות וחרדה. במקרים אלו, בנוסף לטיפול תרופתי, מומלץ להיעזר גם בטיפול פסיכולוגי שיכול לעזור לך להבין את תגובותך ולרכוש קלים להתמודדות יעילה יותר. הטיפול התרופתי אמנם יכול לתת מענה ולהפחית את התסמינים , אך בדרך כלל אינו מספיק. העליה במינון לא צפויה להגביר באופן משמעותי תופעות לוואי שכבר חווית, בתגובה לעליה במינון צפויה להיות מורגשת בד"כ תוך 4-6 שבועות.

30/07/2018 | 15:08 | מאת: פומיקי

מתי נגמרות תופעות הלוואי? האם צמרמורת היא גם חלק מתופעות הלוואי?