פורום דיכאון - אבחון וטיפול

פורום דיכאון הוא המקום להתייעץ בנושא דיכאון.

פורום דיכאון הוא המקום לשאול על מחלת הדיכאון, שאלות אבחון, שאלות על סוגי דיכאון, על הטיפול בו ועל דרכי התמודדות הסובל ומשפחתו עם המחלה.

אנחנו פה כדי להשיב על שאלותיכם, לעזור לכם להבין, לקבל מידע ולכוון.

חשוב להבהיר כי הפורום הוא לא תחליף לטיפול.
3535 הודעות
2872 תשובות מומחה

מנהל פורום דיכאון - אבחון וטיפול

13/02/2017 | 17:27 | מאת: משה

שלום, קיבלתי את התרופה ברינטליקס 5 מ"ג לדיכאון. האם המינון של 5 מ"ג זה מינון טיפולי שיכול לעזור או שמדובר רק במינון התחלתי בכדי להתרגל לתרופה לפני שמעלים למינונים טיפוליים (10 , 15, 20 מ"ג) ? האם אפשר לראות תוצאות מטיפול של 5 מ"ג ברינטליקס?

שלום רב, המינון המינימאלי הטיפולי הוא 10 מ״ג, אמנם במקרים בהם יש תופעות לוואי עם המינון הנ״ל, ניתן לרדת למינון נמוך יותר של 5 מ״ג, אשר גם הוא עשוי להביא לשיפור, אם כי באחוז נמוך יותר מהמקרים.

13/02/2017 | 09:57 | מאת: התמודדות עם בן זוג שנטש בגלל דכאון

גרתי עם בן זוג כמעט שנה שהסתיר ממני את הדכאון הקליני שלו. לפני חודשיים וחצי אמר שהוא בדכאון וצריך להיות לבד כי קשה לו. גיליתי לאחר מכן כי הסיבה שהוא התגרש היתה בגלל הבעיות הנפשיות שיש לו כלומר זאת לא היתה אפיזודה דכאונית ראשונה שלו הוא פשוט לא סיפר לי. לא שמעתי ממנו כבר מעל חודשיים. ניסיתי לשלוח הודעה לפני חודש וחצי והוא אפילו לא ענה,לי. האם זאת התנהגות טיפוסית של מישהו שסובל מדכאון? האם אהבה לא מעניינת אותם כשהם בדכאון? האם אני צריכה להשלים עם העובדה שזה נגמר? אני חייבת לציין שהאהבה ביננו היתה מדהימה ותכננו את החיים שלנו ביחד עד שזה קרה.

לקריאה נוספת והעמקה

 שלום רב, אכן, אדם שלוקה בדיכאון עלול לאבד עניין במרבית הדברים שהעסיקו אותו לפני המחלה, כולל היחסים שלום עם חברים ובת הזוג. אין מדובר ב״התנהגות טיפוסית״ של האנשים שלוקים בדיכאון מאחר וכל אחד חווה את הדיכאון באופן ייחודי לו, וכך גם השפעת הדיכאון על ההתנהגות של אנשים. מה שחשוב להבין שמדובר בהשפעה של מחלה שניתן וחשוב לטפל בה. למרבה הצער, בחלק מהמקרים, הניתוק מאנשים הקרובים מקשה על היכולת שלהם לעזור לאדם הסובל ולעיתים אף מוביל לכעס כלפיו. חשוב להבין כי מדובר במחלה, לא לוותר, להמשיך להציע עזרה ולנסות לתמוך במידת האפשר.

12/02/2017 | 19:31 | מאת: יעקב

שלום רב, אני מקבל את התרופה ריספרדל 2 מ"ג כחיזוק לתרופה ציפרלקס 20 מ"ג לטיפול בדיכאון עמיד. שאלתי היא האם התרופה ריספרדל יכולה להגביר חרדות? שמתי לב שממתי שהתחלתי לקחת את הריספרדל נהיו לי חרדות (כגון חרדת נהיגה, חרדה ממעליות, ממדרגות נעות וכד') שלא היו לי לפני שהתחלתי את התרופה. האם אכן יש קשר בין התרופה להגברת חרדות? לפני שהתחלתי את התרופה לא סבלתי משום חרדות והם נהיו לי רק ממתי שהתחלתי את התרופה. תודה מראש על ההסבר.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ריספרדל לא מחמיר חרדה וגם לא סביר שיביא להתפתחות חרדות חדשות. יתכן אמנם שהשפעתו אינה מטיבה לך ולכן כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל: להעריך את מצבך מחדש ולשקול שינויים בטיפול.

שלום וברכה בן 28, מאובחן בסכיזואפקטיב עם סימפטומים של דיכאון עמיד נוטל 5 מ"ג אביליפיי 100 מ"ג לוסטרל 200 מ"ג למיקטל רציתי לדעת האם כדאי לחלק את המנות או לקחת את הכל בבת אחת בבוקר או בערב? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי את התרופות הנ״ל ניתן לקחת בבת אחת. את אביליפיי מומלץ לקחת בבוקר. עם זאת חשוב להדגיש כי יש ליטול את הטיפול בהתאם להמלצה של הרופא המטפל והתשובה בפורום לא מהווה תחליף לכך.

05/02/2017 | 19:06 | מאת: אביב

לוקח סימבלטה כבר שבוע ולא מצליח להגיע לפורקן , רק לאחר גירוי חזק אני מצליח , מה עושים זה יעבור?

לקריאה נוספת והעמקה
05/02/2017 | 19:09 | מאת: אביב

ניסיתי את כל הssri כולל אפקסור וזאת בתופעת לוואי היחידה שאני מקבל אני ממש עצבני ,מה הפתרון ?מירו משמין שמעתי אז לא רוצה לנסות אותו

שלום, יש סיכוי שאם הזמן, בין מספר שבועות לחודשיים, יהיה שיפור בתפקוד המיני, כך שכדאי להיעזר בסבלנות ולהמשיך בטיפול.

ראה את תשובתי לשאלתך הקודמת.

05/02/2017 | 18:22 | מאת: ע

שלום וברכה, בן 28 האבחנה שלי היא emotionally unstable personality disorder, וברקע אפיזודה פסיכוטית (לפני כארבע שנים) תחת טיפול של פאקסט 60 מ"ג. הסימפטומים היותר בולטים אצלי כיום הם עליות וירידות אינטנסיביות במצב הרוח מס' פעמים ביום ששוחקות אותי, ומחשבות כפייתיות שאובחנו כ-predominantly obsessional thoughts or ruminations, שלעתים במקרה של לחץ וחוסר שינה גולשות גם ל-overvalued idea, יש גם לעתים התעסקויות טורדניות סביב האבחנה שלי, עוד ניכר אצלי לעתים קרובות קושי בוויסות רגשי, אימפולסיביות ושליטה בדחפים במקרים עמומים ובעלי מטען רגשי בשבילי. למרות שמצד שני אני מנהל זוגיות נורמלית ויציבה כבר מס' שנים ויש לי מעגל חברים קרוב שאני בקשר רציף איתם. התקיעות והקושי עולים בעיקר במישור התעסוקתי, שם אני לא מוצא עבודה שמתאימה ויציבה בשבילי, וכרגע אני בתהליך שיקומי שאני חווה בו הרבה עליות ומורדות וזה שוחק אותי, אני חווה את הרגשות באופן סוער ואינטנסיבי יותר מהרגיל או ממה שצריך, וזה מקשה עליי לשמור על יציבות לטווח ארוך. הומלץ לי על פרפנאן במינון 4 מ"ג לאחר היענות חלקית ל-SSRI בטיפול במתחים וחרדות עם מחשבות כפייתיות (ללא טקסים) יש לי גם אישור לאריפליי מהקופה ואף נטלתי מס' חודשים אותה כאוגמנטציה לדיכאון (מינון של 2.5 מ"ג) שדי עזר, אך הפסקתי בעקבות כך שהיה קשה לי להוריד במשקל, ומשהפסקתי אותה ירדתי כבר 6 קילו. מה פחות משמין, פרפנאן במינון של 4 מ"ג או אביליפיי במינון של 2.5 מ"ג? (גם מבחינה מטבולית וגם מבחינה עליה בתיאבון) ומתי מומלץ ליטול את הפרפנאן שלא יעייף אותי מדי? האם אם אני נוטל אותו בערב - יש לו השפעה אנטי חרדתית ומרגיעה גם ביום שלמחרת? נוטל זאת בשילוב עם לוסטרל 50 מ"ג ולמיקטל 150 מ"ג יש לציין שבסמוך לכך עובר טיפול פסיכותרפי על בסיס שבועי תודה מראש על העזרה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, שתי התרופות הן כמעט ולא משפיעות על המשקל. את אביליפיי מומלץ ליטול בבוקר ואת פרפנאן בבוקר או בערב. בכל מקרה, חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל.

04/02/2017 | 15:17 | מאת: ירון

שלום האם אריפליי מומלץ בד"כ לקחת בבוקר או בערב? ושאלה נוספת היא מה המינון המקובל של אריפליי בתור אוגמנטציה לתרופה מסוג SSRI ב-OCD? בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אריפליי מומלץ לקחת בשעות הבוקר. המינונים המקובלים האוגמנטציה לנוגדי דיכאון הם בין 2.5 ל-15 מ"ג ליום.

שלום וברכה אני בן 28 אני מקבל קצבת נכות מביטוח לאומי כבר 3 שנים (כל פעם מאריכים לי בשנה) 40% רפואי ו100% דרגת אי כושר מאובחן כבר כבערך שנה כלוקה בהפרעה סכיזואפקטיבית (לאחר אבחון פסיכודיאגנוסטי מקיף), לפני כן הייתה אבחנה של הפרעת אישיות והפרעה דו קוטבית בשנה הראשונה לאחר האשפוז הראשון שלי קבעו לי נכות על "הפרעת אישיות גבולית עם תסמינים דיכאוניים" בשנה השנייה זה היה על "הפרעה פיקטבית אצל הפרעת אישיות גבולית" ובוועדה האחרונה זה היה על "הפרעה אפקטיבית" פניתי גם למחלקת שיקום עם הזמן מה שאני רוצה לדעת זה איך לקבל כבר נכות יציבה כי כל פעם מאריכים לי את הנכות וזה עושה לי חרדות שאי פעם יפסיקו לי את זה כי אין לי תמיכה מהצד (אין לי הורים) ואם יפסיקו לי את הקצבה אחזור למצב לא טוב שאני נורא חושש שיקרה כי פעם לפני שהייתה לי את התמיכה והקיצבה לא הצלחתי להחזיק עבודה יציבה (החלפתי המון עבודות) וכמעט פגעתי בעצמי בין היתר בגלל לחצים כלכליים.. מה מומלץ לעשות? יש לי ועדה בעוד כמה חודשים, אבל העניין הזה כל היום מעסיק אותי אני גם מטופל במרפאה לבריאות הנפש גם אצל פסיכיאטר וגם אצל פסיכולוגית.. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הנושא של נכות נפשית הוא נושא חשוב, אך במסגרת הפורום הנוכחי שעוסק בדיכאון , אין אפשרות לענות על השאלות שנוגעות בנושא זה. מומלץ לפנות לפורום העוסק בנכות נפשית ונותן מענה בנושא זה.

02/02/2017 | 21:16 | מאת: לי

היי.האם מישהו מטופל אצל פסיכולוג במרפאה לבריאות הנפש? מכירים את המרפאות רעננה/כפר סבא? אשמח להמלצות

05/02/2017 | 21:40 | מאת: לי

????????????

01/02/2017 | 17:30 | מאת: ארז

שלום, אני בן 46 וסבלתי ב25 שנה האחרונות ממספר אפיזודות של דיכאון עמוק. מעולם לא נטלתי תרופות כי פחדתי מאוד מתופעות הלוואי. לפני 5 חודשים נפלתי שוב לדיכאון עמוק והחלטתי לעשות מאמץ גדול ולקחת תרופה. הפסיכיאטר נתן לי ציפרלקס 10 מ"ג ואכן אחרי 6 שבועות יצאתי לגמרי מהדיכאון. לפני 10 ימים, חודשיים וחצי אחרי שיצאתי מדיכאון, חזר לי שוב הדיכאון וזאת למרות שהמשכתי כמובן לקחת את התרופה. הרופא המליץ לי להעלות את המינון ל15 מ"ג. האם נפילה כזו למרות הטיפול היא נורמלית? ומה את ממליצה לעשות? אציין שבמשך 5 ימים לפני שחזר הדיכאון הייתי חולה ונטלתי אנטיביוטיקה מסוג מוקסיפן ביחד עם הציפרלקס

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, גורמי לחץ כגון מחלה גופנית עלולים להשפיע גם על המצב הנפשי ולהביא להחמרה בדיכאון על אף הטיפול בנוגד דיכאון. במצב כזה, עליה במינון של נוגד דיכאון שהביא לשיפור בעבר, עשויה להועיל ולהביא הן לשיפור בתסמינים שחזור והן למנוע החמרה בעתיד.

06/02/2017 | 11:43 | מאת: ארז

תודה על תשובתך, אכן יצאתי מהדיכאון. האם יכול להיות קשר לזה שנטלתי אנטיביטיוטיקה ביחד עם הציפרלקס?

01/02/2017 | 00:58 | מאת: אני

אבחנו לי לפני כ-3 שנים (באשפוז ראשון ויחיד) הפרעת אישיות קלאסטר B וגם C (תלותיות) לפני כחצי שנה עשיתי אבחון פסיכולוגי מקיף והאבחנה השתנתה להפרעה סכיזואפקטיבית ברקע הייתה אפיזודה פסיכוטית (ב-2013) על שימוש 60 מ"ג פאקסט כיום נוטל 150 מ"ג למיקטל ו-100 מ"ג לוסטרל מה שקורה שהסימפטומים שמפריעים לי כרגע זה חרדה בעוצמה פחותה עד בינונית במשך היום. עוד גם מה שמפריע ונכתב באבחון שיש פגיעה בבוחן המציאות במצבים טעונים רגשית (בוחן מציאות גבולי) וש"מבחינה בינאישית עולה הצפה רגשית ויכולות לקרות פגיעה בשיפוט וקושי להבין ולנהל את הסיטואציה באופן יעיל. ככלל מול מצבים רגשיים יכול להיות אימפולסיבי ולבטא רגש באופן עוצמתי, בלתי מווסת וסוער" בעקבות החרדות ומה שכתבתי חשבתי לקחת שוב פרפנאן במינון 4 מ"ג (לקחתי בעקבות המתח והחרדות שהיו לי כשהשתחררתי מהאשפוז וזה די עזר), העניין שאני מתבלט בגלל המשקל שאני רוצה להפחית (שוקל 100 קילו) ואני פוחד שהתרופה תאט לי את קצב הירידה במשקל ואת המטבוליזם, חוץ מזה יש לי אישור לאביליפיי מהקופה, שלקחתי אותה כמה זמן במינון של 2.5 מ"ג, אך רציתי לדעת מבחינת תופעות לוואי של המשקל ומבחינת השפעת נוגד חרדה (וגם דיכאון) למי יש יתרון לאביליפיי או לפרפנאן? יש לציין הענות חלקית לתרופות SSRI ושלקחתי פאקסט במינון 60 מ"ג הייתה אפיזודה מאנית - פסיכוטית שלמעשה הייתה לי הרגשה שהתגברו לי החרדות במקום שיפחתו תחת אותו טיפול. בנוסף גם יש לעתים התעסקויות טורדניות בנוגע לאבחנות השונות שנתנו לי עם הזמן אך איני יודע אם לייחס זאת ולסווג זאת כ"הפרעה" או שמא כדי באמת לדעת "מי אני" ואיזו בעיה יש לי.. יש לציין עוד שהיה לי בעבר overvalued idea אחרי שפניתי למיון בעקבות מחשבות טורדניות אשמח לעזרה תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, את מתארת מהלך מורכב של הפרעות נפשיות ולצערי בגלל מורכבות המצב וללא בדיקה פרטנית, לא ניתן במסגרת הפורום להתייחס לשאלות החשובות שאתה מעלה. מומלץ לפנות לפסיכיאטר המטפל או לחוות דעת פסיכיאטרית נוספת כדי להעריך מחדש את המצב, את הטיפול בו ולדון בהרחבה בנושא הטיפול התרופתי, התרופות הספציפיות ותופעות לוואי שלהן.

30/01/2017 | 22:15 | מאת: מישהי

שלום, אבחנו אותי כשהייתי בת 20 כמישהי שיש לה דיסתימיה מגיל 12. כיום אני בת 22, והמצב מתדרדר. חוויתי כמה דברים (אני יודעת שזה כלום לעומת אחרים אבל זה משפיע) מגיל 16 וגם משפחה לא מושלמת. לאחרונה יש לי ירידה נוספת במצב הרוח, לרמה שזה כבר מפריע לי לתפקד ואני פוגעת באנשים שסביבי בגלל מצבי הרוח. תרופות שנתנו לי לא עזרו לי (ציפרלקס 20 מ"ג) ולפני כחודש לקחתי שמונה בבת אחת(ידעתי שזה לא יהרוג אותי, פשוט רציתי לפגוע בעצמי ולהתנתק). פעם הייתי חותכת את עצמי או מעשנת. אני רוצה למות אבל לא הייתי עושה את זה למי שאיתי כי אני יודעת איך זה. לפעמים גם יש לי פחד קיצוני, אני לא רואה או שומעת דברים אבל אני מדמיינת שממש עוד שנייה אראה דמויות אימתיות והן יפגעו בי או במי שאיתי. זה פחד משתק ואני לא מפסיקה לראות דברים נוראיים. מעבר לזה עיקר הדכאון שלי הוא שאני לא יכולה לשפר את העולם ויש בו כל כך הרבה רע מיותר, ואני לא רואה איך פסיכולוג יוכל לגרום לי לראות את זה אחרת. יש טיפול כלשהו שיכול פשוט להשתיק את כל הדברים האלו? להרדים לי את המוח כך שאוכל לתפקד בלי להרגיש? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדברים שכתבת עולה כי את מתמודדת עם מצב מורכב שככל הנראה כולל גם דיכאון אך גם מאפייניים אישיותיים ודפוסי התנהגות ספציפיים שאינם מועילים בהתמודדות עם מצבי לחץ. הטיפול המומלץ במקרים כאלו הוא הטיפול המשולב שכולל הן טיפול פסיכיאטרי והן טיפול פסיכולוגי. אחד הסוגי הטיפול היעילים במקרה כזה הוא הטיפול מסוג DBT אשר מתבצע היום במגוון מרפאות לבריאות הנפש , כולל מרפאות ציבוריות. חשוב לציין כי הטיפול במצבים כמו זה שתיארת דורך הרבה התמדה וסבלנות אך בהחלט יכול להביא לתוצאות ושיפור באיכות חיים.

30/01/2017 | 15:43 | מאת: אסנת

אני שואלת עבור בן משפחה שחולה באו סי די שנים רבות למעלה משני עשורים ואשר כעת מצוי בדיכאון קליני קשה ומטופל בסרוקסט 60 מ"ג ליום במשך חודש ומחצה שטרם הוביל לשיפור. בן המשפחה הכחיש שנים רבות את העובדה שטקסי האו סי די הקשורים בנקיון ורחצת ידיים רבות מנעו ממנו חיים רגילים ועל כן לא נישא ולא עבד בעבודה קבועה ואין לו ילדים.כעת מעבר לדירה חדשה בשכירות והצורך להסתגל לביצוע הטקסים במרחב חדש,גרם לקריסתו המוחלטת כיון שאינו מסוגל ליצור את הטקסים בהם מורגל במקום החדש והדבר הביא לכניסה לדיכאון קליני ואי תפקוד מוחלט כך שאינו יוצא מן המיטה ואינו מקיים הטקסים כלל ואף אינו מתקלח אלא פעם בשבוע וגם אז בקושי רב, מאחר והדיכאון הוא כתוצאה מאי היכולת לקיים הטקסים האינסופיים והכרה סוף סוף במחלה הקשה לאחר שנות הכחשה,ומאחר ואינו מתפקד לא ניתן לקחתו לטיפול קוגניטיבי באו סי די. מה עושים כשסרוקסט 60 מ"ג לא משפיע עדיין לאחר חודש ומחצה? ומה עושים בכלל ובמה מטפלים כדי לצאת ממעגל זה? בדיכאון או באו סי די?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הטיפול ב-OCD הוא באותן התכשירים שמשמשים לטיפול בדיכאון, אמנם במקרה של OCD הטיפול עלול לקחת יותר זמן (לעיתים כ-4 חודשים ואף יותר) וכן מינונים גבוהיום יותר. סרוקטס הינה תרופה מעולה והמינון של 60 מ"ג הוא בהחלט מינון שעשוי להועיל. בשלב זה מומלץ להעזר בסבלנות ולהמתין לתוצאות. בנוסף, יש חשיבות רבה מאוד למעקב פסיכיאטרי מסודר ובמידת האפשר מומלץ להיעזר גם בטיפול התנהגותי קוגניטיבי אשר הוכח כיעיל בטיפול בהפרעה זו.

26/01/2017 | 11:57 | מאת: annaraz

חבר שלי מאובחן בדיכאון קליני. לאחרונה הוא אמר לי שהוא צופה תקופת דיכאון בפתח בגלל הדברים שהוא צריך להתמודד איתם (חרדות, לחץ, מציאת עבודה, ומצב כלכלי קשה), הוא טוען שיודע לצפות לסערה כשהיא מגיעה וביקש ממני, בת זוגתו, דיסטנס מסויים על מנת שלא אפגע כמו שהוא פוגע תמיד בכל מי שנמצא סביבו. הדיסטנס על פי דבריו כולל שהפגישות יהיו פחות אינטנסיביות אך שנמשיך לדבר בטלפון ובהודעות. רציתי לשאול כיצד לדעתכם עליי להתנהג? האם להקשיב לו ולקחת צעד אחורה ולתת לו לקבוע את המינון, או להתנהג בצורה אחרת? מה הכי נכון? ​תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הסתגרות ונטיה להתרחק מאנשים קרובים, כולל חברים ובני הזוג הם מאפיינים שכיחים של דיכאון. ההתמודדות עם המצב הינה מורכבת במקרים כאלו מאחר ומצד אחד אדם בדיכאון זקוק לעזרה של הסביבה אך מהצד השני מאוד מתקשה לקבל אותה בגלל התסמינים של דיכאון. חשוב להראות לאותו האדם את המוכנות שלך להיות לצידו ולעזור לו במידת האפשר אך גם לכבד את רצונותיו ולאפשר לו להיות לבד. כמו כן, מאחר ומדובר בסיטואציה מורכבת, מומלץ גם לשקול יעוץ מקצועי, פרטני ואף זוגי.

23/01/2017 | 21:24 | מאת: גבי

עכב תופעות לוואי של תרופות ssri על תפקוד המיני כגון עיכוב שפיכה וחוסר זקפה ,אילו תרופות אפשר להוסיף בשביל לבטל את התופעות הלוואי האלו ?סורבון עוזר?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התרופות שניתן להשתמש בהן לצורך שיפור בתפקוד המיני הן ולבוטרין ורמרון. חשוב לציין כי התוספת לא בהכרח תביא לשינוי או שיפור ובמקרים רבים כדאי להחליף את הרופה.

22/01/2017 | 21:25 | מאת: לינוי

שלום, אני סובלת מחרדה חברתית ובעיקר מחרדה מול אנשים מסוימים בגלל טראומות שעברתי בחיי. הבנתי שקוראים לזה טראומה מורכבת. רציתי לדעת אם אסטו יכול להתאים למצבי? ואם לא, איזו תרופה כן יכולה להתאים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל חשוב להדגיש כי לא ניתן לקבוע אבחנה באמצעות ״בדיקה עצמית״ מול הקריטריונים המופיעים באתרי אינטרנט וללא בדיקה פרטנית של איש מקצוע. אבחון עצמי והתחלת הטיפול תרופתי ללא התייעצות עם פסיכיאטר עלול להביא לסיבוכים בלתי צפויים והחמרה במצב הנפשי. באופן כללי הקו התרופתי הראשון בטיפול בהפרעות חרדה למיניהן הן תרופות מקבוצת SSRI כגון אסטו ואחרות אך במקרים רבים יש צורך גם בתכשירים נוספים בהתאם לתסמינים הנלווים להפרעה.

24/01/2017 | 00:22 | מאת: לינוי

אוקיי, תודה על התשובה. ידוע לך אם אסטו משמין? העניין מאודחשוב לי

22/01/2017 | 18:29 | מאת: נורית

אחותי משתמשת פרפראן מה תופעות הלוואי ?????

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, פרפנאן היא תרופה נוגדת פסיכוזה, התופעות הלוואי השכיחות שלה הן עייפות ונוקשות שרירים. יש לציין כי במינונים נמוכים וממוצעים השכיחות של התופעות נמוכה יחסית ומדובר בתרופה יעילה ונסבלת היטב ע״י מרבית המטופלים.

19/01/2017 | 21:48 | מאת: אלכס

היי אני סובל מדיכאון בינוני והפרעות חרדה שונות ,התפטרתי מעבודתי בגלל שקשה לי לתפקד ככה קשה להתעורר בבוקר ,מרגיש עייפות בעבודה ,הזעה מרובה ,כל המשמרת בחרדה כנראה קשור לחברתית,קשה לי לפנות לבוס וכולי... ניסיתי את כל ה ssri כולם גורמים לי לכשל בשפיכה ותפקוד מיני לקוי..למה למה למה ?? ניסיתי סימבלטה 30מג כל בוקר ,עשה אותי עייף מאד למשך שבוע ואז העייפות עברה ,ואז גילית שיש לי ויטמין d נמוך והחלטתי להפסיק סימבלטה ולראות אולי כל המצב קשור לויטמין וטעיתי ,שבוע לאחר הפסקת סימבלטה היו לי כאבים חזקים בבטן עליונה במיוחד לאחר אוכל ואז זה הפסיק לגמרי , והזקפה שלי לא חזרה לעצמה ואני כבר חודש+ מרגע ההפסקה וכנראה זה ישאר ככה לכל החיים ,הבנתי שיש תופעה של pssd( post ssri sexual (dyfunction שבהרבה מקרים התרופות עושות נזק לתפקוד המיני. השאלה שלי אילו תרופות יש למצב שלי שעדיין לא ניסיתי ואינם פוגעות בשפיכה מצידי אני יבלע סיאליס העיקר שהשפיכה לא תפגע ? אני יודע שיש אפקסור ועוד ממשפחת טריציקלים , אני מפחד לקחת אפקסור שמעתי שהיא תרופה קשה ,ולא יודע אם לחזור לסימבלטה תעזרו בבקשה אני כרגע בלי עבודה ואני חייב לטפל בעצמי כמה שיותר מהר ולחזור לעבוד אין לי אפשרות כלכלית לשבת בבית תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, פגיעה בתפקוד המיני היא אחת מתופעות הלוואי הנפוצות של תכשירים נוגדי דיכאון מקבוצת SSRI . לנוגדי דיכאון מקבוצת SNRI כגון אפקסור וסימבלטה יש פחות השפעה על התפקוד המיני ויש לציין כי אפקסור היא תרופה יעילה ושיעור תופעות לוואי שלה אינו שונה במיוחד מזה של תרופות מקבוצת SSRI. בנוסף , ישנם נוגדי דיכאון יחודיים שלא משתייכים לקבוצות הללו כגון ולבוטרין ומירו אשר גם הם פחות משפיעים על התפקוד המיני. כמו כן, מומלץ ורצוי להתייעץ עם סקסולוג או לפנות למרפאה ייחודית לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני לצורך הערכה ויעוץ.

23/01/2017 | 20:26 | מאת: אלכס

תודה על התשובה לוסטרל 50מג והוספת סורבון 20מג יעזור לתפקוד המיני ?

הוצע לי ע"י פסיכיאטר לקחת אביליפיי. ברצוני לשאול האם הוא עוזר גם לחרדה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התרופה לא מותווית לטיפול בחרדה וניתנת כטיפול תומך במקרים של תגובה חלקית לנוגדי דיכאון.

05/01/2017 | 14:11 | מאת: י

שלום וברכה אני בן 28 לפני כארבע שנים הייתי אצל פסיכיאטר, לפני שהגעתי אליו לבדיקה הפסיכולוג שלי דיבר אתו עליי והיה רשום Psychologist feels: he is cyclothymic has grandiose fantasies without insight, lacks boundaries לאחר מכן הרופא רשם לי 60 מ"ג פאקסט בגלל חשיבה אובססיבית (ללא אבחנה של דיכאון), ואז לאחר חודש בערך היה לי כנראה התקף מאני פסיכוטי תחת טיפול של פאקסט 60 מ"ג, לאחר מכן לקחתי הלידול והפסקתי את הפאקסט והייתה הטבה אבל הייתה לי דיסטוניה, לכן הפסקתי הלידול, ואז עברתי לקחת סוליאן 200 מ"ג והפסקתי לאחר זמן מה בגלל שהרגשתי די "כהה רגשית" ולא ספונטאני וחסר מוטיבציה וגם אי שקט.. ואז עברתי ללמיקטל 200 מ"ג שהייתה עם פחות תופעות לוואי.. כיום יש לי לעיתים תכופות התעסקויות טורדניות שבאות לידי ביטוי בכך שאני מתעסק הרבה במחלה שלי וקורא את האבחון שעשו לי שוב ושוב בשביל "למצוא משהו חדש" למרות שאני יודע שאין כ"כ מה למצוא, אני כאילו מנסה לתת לעצמי את האבחנה "הכי מדויקת" בשביל לתת לעצמי את הטיפול הכי "יעיל וטוב" ולהגדיר לעצמי סוג של "זהות", אני גם לא כ"כ סומך על הרופא שלי וחושב לצערי שאין לו זמן אליי כ"כ, אני מטופל במרפאה ציבורית ופוגש את הרופא אחת לארבעה חודשים בערך.. דווקא יש לי יכולות קוגניטיביות ורצון, אך במקום לממש אותם אני שם "פול גז בניוטרל".. מה שמפריע לי כרגע גם אלו הם חילופי מצב רוח תכופים שמתקיימים כמה פעמים ביום, ובעיות בוויסות הרגשי ואימפולסיביות.. לדוגמא אני יכול לקום בבוקר ולצאת וללכת לקבוצת תמיכה שאני נמצא בה, ואז להרגיש שם טוב ולחשוף את עצמי ולשתף פעולה, ואז אני חוזר הביתה פתאום ומרגיש לבד וריקני, ואין לי מוטיבציה לעשות שום דבר, למרות שאני יודע שאם אעשה דברים מסוימים – ארגיש טוב, אך אין לי "דרייב" או כוחות לקום לעשות זאת.. ואז אני שוקע למחשבות על ייאוש עד לפעמים שזה יכול להגיע לחשיבה אובדנית (למרות שזה ללא מעשה).. או שלפעמים לדוג' אני פוחד להיתקל בסיטואציות טעונות רגשית עם אנשים ולהתפרץ עליהם, למרות שאני לא כך בד"כ וזה לא מאפיין אותי, אבל החשיבה על כך היא תמיד מתמשכת ושוחקת אותי.. לפני בערך פחות משנה הלכתי לבי"ח בעקבות מחשבות טורדניות וכתבו לי בבדיקה שהייתה לי "חשיבה overvalued idea (אמונות דתיות), התעסקות כפייתית סביב נושא של מחלה והביטויים שלה, חשיבה מגית ופחדים רבים "להיות חולה עוד יותר" ולאבד בוחן מציאות.." כרגע אני מטופל בלוסטרל 100 מ"ג ולמיקטל 150 מ"ג, יש לי אישור לתרופת ARIPLY מהקופה ואף לקחתי מינון של 2.5 מ"ג עד לפני כשבועיים, אך הפסקתי אותה כי חשבתי שזה "מנפח" אותי וגורם לי לתיאבון מוגבר כשזה יחד עם הלוסטרל.. (אני שוקל 104 ק"ג) באבחון פסיכולוגי שעשיתי לפני מס' חודשים היה כתוב שיש לי "בוחן מציאות גבולי", רשום שם שיש בו פערים, ואל מול גירויים מובנים וברורים בהם אני לא מעורב רגשית, השיפוט ובוחן מציאות תקינים. ובמצבים ברורים פחות, עמומים או בעלי מטען רגשי, תתכן פגיעה בשיפוט. רשום שאני "יכול להיתפס כמוזר ובעל שיפוט לא תואם, ולעתים הסקת המסקנות יכולה להיות שרירותית עם נטייה להיתפס לפרטים שוליים ולפרש על פיהם את הסיטואציה באופן לא מספיק מדויק, ואז גם תתכן פגיעה בשיפוט.. ומבחינה בינאישית עולה הצפה רגשית וקושי להבין ולנהל את הסיטואציה באופן יעיל, ככלל מול מצבים רגשיים יכול להיות אימפולסיבי ולבטא רגש באופן עוצמתי, בלתי מווסת וסוער" עוד ניכר אצלי בעיות בתפקוד בעיקר התעסוקתי, אני עובד לסירוגין בעבודות מזדמנות ואני נורא חושש לפתוח את עצמי למקומות אחרים וכיוונים שונים מפאת הפחד להיכשל ולא להצליח, או להיתקל באנשים שונים וחדשים, כל הזמן אני מנסה למצוא את הסיבות למה לא להצליח והן די משתלטות עליי ואני נשאר תקוע ופסימי. במישור החברתי אני דווקא בסדר, יש לי מעגל חברים של חברי ילדות ובת זוג כארבע שנים.. אני כרגע גם בתהליך שיקומי (מוכר בביטוח לאומי ומשרד הבריאות) ומטופל בפסיכותרפיה על בסיס שבועי.. יש לציין גם שמשהייתי ילד היו לי קשיי התנהגות ושוחררתי מהצבא על הפרעת הסתגלות, ולאחר מכן חרדת נטישה.. בילדותי עברתי דברים מאוד מורכבים (אימא שלי הייתה מכורה לסמים והתאבדה לפני 3 שנים, ועם אבא לא היה כל קשר, הורים שהתגרשו כשהייתי קטן) לגבי אבחנה, הייתי אצל כל מיני רופאים לאורך הזמן, שחלקם כתבו שיש לי הפרעת אישיות, הפרעה דו קוטבית, מאפיינים של OCD, והאחרון היה הפרעה סכיזו אפקטיבית. אני רוצה לקחת טיפול מיטבי אך אני גם רוצה להוריד נורא במשקל ולכן התופעות לוואי של התרופות קריטיות ואני חושש שזה ישפיע (אני במעקב אצל דיאטנית כרגע) יש לציין שלנוגדי דיכאון שלקחתי ושאני לוקח אני מגיב בצורה חלקית.. אשמח לדעת לאור האמור מה דעתך על הטיפול התרופתי שאני מקבל (לוסטרל 100 ולמיקטל 150) והאם יש מקום לשינוי למשהו יותר יעיל נגד ההתעסקויות הטורדניות והחשיבה האובססיבית וחילופי מצב רוח תכופים וקושי בוויסות רגשי? משהו שלא ייפגע לי בתהליך ההורדה במשקל.. תודה מראש וסוף שבוע נעים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל אציין כי המקרה המתואר הוא מקרה מורכב ולא ניתן במסגרת הפורום וללא בדיקה להתייחס באופן ספציפי לאבחנה ולטיפול המומלץ. באופן כללי , ניתן לציין כי כדי להגיע ליעילות המיטבית של תרופות מקבוצת SSRI (כגון לוסטרל) וכן של למיקטל, במידה והן הביאו עד כה לשיפור חלקי, יש להגיע למינונים גבוהים יותר (במקרה של לוסטרל - המינון המקסימלי הוא 200 מ"ג). על אף שתרופות נוגדות דיכאון כגון לוסטרל עלולות לתרום לעליה במשקל עם התחילת הטיפול, הן בדרך כלל לא פוגעות בתהליך ירידה במשקל במידה ומתבצע באופן נכון ומאוזן.

04/01/2017 | 23:15 | מאת: אנונימי

שלום וברכה יש לי כמה שאלות ידוע שליתיום מפחית אובדות, רציתי לדעת מה המנגנון שעליו הוא עובד בשביל זה? לגבי תרופה לוויסות רגשי, יש לי חילופי מצב רוח די קיצוניים ביום יום, איזו תרופה הכי מתאימה לזה? (קווי אישיות גבוליים) אני יודע שרוב המייצבים פועלים בין מצב מאנייה לדיכאון, העניין שאצלי זה יותר ממוקד ואני סובל מחילופי מצב רוח שמשתנים כמה פעמים ביום בתדירות די גבוהה וקושי בוויסות רגשי (כתוצאה מהפרעת אישיות כמו שציינתי) - מה התרופה הכי מתאימה לזה? האם ליתיום או למיקטל? מה המינון המתאים לציקלותימיה לבחור בן 28? האם גם למיקטל מטפל בציקלותימיה? או רק ליתיום? האם גם במינון נמוך ליתיום מראה תופעות לוואי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ידוע מהו מנגנון שבאמצעותו ליטיום מפחית אובדנות, ניתן להניח כי מדובר בהשפעה נוגדת דיכאון של התרופה אשר אחראית גם על הפחתת אובדנות שהיא אחת מהתסמינים של דיכאון . אין טיפול תרופתי שהוכח כיעיל לטיפול בתסמינים של הפרעאת אישיות גבולית. במקרים אלו הטיפול התרופתי הוא להפרעה נוספת במידה וקיימת, למשל דיכאון או הפרעת מצב רוח אחרת. הטיפול התרופתי בציקלוטימיה הוא טיפול במייצבים כגון ליטיום, למיקטל ואחרים. הסיכוי לתופעות לוואי של ליטיום הוא נמוך יותר במינונים נמוכים וגבוה יותר במינונים גבוהים.

04/01/2017 | 18:21 | מאת: יעקב

שלום רב ד"ר, אני סובל מדיכאון עמיד לתרופות. ניסיתי כבר את כל סוגי התרופות שקיימים בשוק. כלום לא עוזר. אני סובל מדיכאון כבר 14 שנים. הפסיכיאטר שלי המליץ לי על טיפול בנזעי חשמל. השאלה שלי היא האם בכדי לקבל טיפול בנזעי חשמל חייבים להתאשפז בבי"ח פסיכיאטרי? ככה הבנתי מהרופא שלי. אני לא רוצה להתאשפז. יש מרכז רפואי בארץ שנותן טיפולים בחשמל ללא אשפוז? והאם זה עולה כסף? או שזה בסל התרופות? מה ההליך הבירוקרטי בכדי לקבל טיפול בנזעי חשמל? אשמח להדרכה כיצד התהליך הבירוקרטי בכדי לקבל טיפול בחשמל תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה
11/01/2017 | 21:40 | מאת: דינה

בהחלט אני עברתי סדרה של נזעי חשמל מהבית ולא מאישפוז בבית חולים כפר שאול בירושלים.האחראי על זה הוא דר צפריר ליבל. קצת קשה להשיג אותו הבנתי שגם בבית החולים בבאר יעקב יש את הטיפול הזה בלי אשפוז

שלום רב, ECT הוא טיפול יעיל בדיכאון, כולל דיכאון עמיד לתרופות. מאחר ומתן הטיפול מתבצע תחת הרדמה כללית ודורש הכנה ומעקב לאחר ביצוע , לפחות את הטיפולים הראשונים מתבצעים במסגרת אשפוז. למיטב ידיעתי, אין מרכזים בהם ניתן לקבל את הטיפול ללא אשפוז. במרבים המקרים, מדובר באשפוז קצר, למשך ימים בודדים ובהמשך המטופל ממשיך לקבל את הטיפולים באופן אמבולטורי.

13/09/2019 | 23:29 | מאת: אליהו_1953

שאלתי ששלחתי על שיעורי הצלחה בשימוש ה- ECT מתייחסת לסובלים בדיכאון עמיד (שתרופות כבר אינן עוזרות) של הרבה שנים... תודה מראש על התשובה העניינית.

הבנתי שוולבוטרין עובד על דופאמין ונור אדרנלין ולא סרוטונין ולסורבון אין ממש השפעה על סרוטונין רק מתוקף היותו אנטגוניסט של דופאמין , האם זה אפשרי להוסיף לשילוב 5HTP כדי לקבל חיזוק מהסרוטונין במקום ה SSRI שהורסות את החשק המיני ולפי מה שקראתי אחוז ההשפעה של שניהם לעומת פלצבו דומה ? כמו כן האם יש תופעות לוואי ל 5HTP ? והאם גם יש לקחת אותו בצורה הדרגתית ולצפות לשיפור רק אחרי חודש - חודש וחצי ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר בתוסף מזון אשר אין הוכחות מחקריות להיותו יעיל בטיפול בדיכאון והתכשיר אינו נבדק באופן המקבול ולכן אין דיווחים ברורים לגבי תופעות לוואי.

18/12/2016 | 00:12 | מאת: האנונימי

האם ניתן לתת אבחנה של הפרעה דו קוטבית או הפרעה סכיזואפקטיבית כאשר ברקע היה התקף מאני פסיכוטי כשנלקח 60 מ"ג פאקסט? יש לציין שמעולם לא היה "דיכאון קלאסי\מז'ורי", אלא רק סימפטומים דיכאוניים. עשיתי אבחון פסיכולוגי ושם נכתב "ממצאי האבחון מעלים תמונה של חוסר כוחות, של צמצום, ושל סימפטומים דיכאוניים, וכן נמצאה פגיעה בשיפוט ובבוחן המציאות שבאה לידי ביטוי במצבים טעונים רגשית." כמו כן נכתב שבוחן המציאות הנו גבולי. עוד נכתב "נראה כי השילוב בין חלק אפקטיבי בולט, שבא בשנים האחרונות בגלים, לבין התמונה של צמצום, חוסר כוחות, הירידה הבולטת בתפקוד, והפגיעות שקיימות בשיפוט - מצביעים לכיוון של הפרעה סכיזואפקטיבית" רציתי לדעת האם בוחן מציאות גבולי ומה שנרשם למעלה יכול להתקיים גם בהפרעת אישיות (גבולית או אחרת)?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אבחון של הפרעה נפשית הינו תהליך מורכב ולעיתים ממושך מאחר ובחלק מהמקרים כדי להגיע לאבחנה מדוייקת יותר יש צורך במעקב אחרי התפתחות התסמינים לאורך זמן , לפעמים חודשים ולפעמים אף שנים. תסמינים וסימנים רבים יכולים להיות חלק ממספר הפרעות ולכן רק על סמך המצאות תסמין ספצפי או מאפיין ספציפי (כגון פגיעה בוחן מציאות) לא ניתן לקבוע או לשלול אבחנה. לאור זאת, ברור כי לא ניתן במסגרת הפורום להתייחס לאבחנות שקיבלת (או לא קיבלת) , לתמוך באבחנה או לשלול אותה.

16/12/2016 | 15:27 | מאת: רון

שלום מה ההבדל בין פריזמה (פרוזק) ללוסטרל? והאם פריזמה פחות משמינה מלוסטרל? אם היא אכן פחות משמינה, מה בכ"ז הייתרונות של לוסטרל? השאלה שלי מתייחסת בעיקר לטיפול בחרדה והתקפי פאניקה, אך כמובן גם לדכאון. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בממוצע, אין הבדלים משמעותיים ביעילות של שתי התרופות ובתופעות לוואי. אמנם, יתכנו הבדלים אינדיווידואליים בתגובה של מטופלים הספציפיים לשתי התרופות אלו, כך יתכן שמטופל ספציפי יגיב טוב יותר ויסבול מפחות תופעות לוואי (כולל עליה במשקל) עם לוסטרל ולסירוגין, מטופל אחר עם אותה הפרעה יגיב טוב יותר לפריזמה ולא יגיב ללוסטרל.

15/12/2016 | 02:04 | מאת: דודו

אני מאובחן כסובל מסכיזופרניה פשוטה simple עם אבחנה מבדלת ל ocd ו דיכאון כפול דיסתימיה וחרדה חברתית והפרעת אישיות נמנעת , רציתי לשאול איזה טיפול פסיכולוגי עדיף במצב שלי האם זה emdr או cbt ? והאם ה emdr יותר מהיר מה cbt באופן משמעותי וכך גם יותר חסכוני ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, EMDR מיועד לטיפול בהפרעה פוסט-טראומתית ומתאים לקבוצה מסויימת של מטופלים הלוקים בהפרעה. זו. הטיפול בגישה CBT יכול להתאים למגוון רחב של הפרעות, כולל אלו שציינת.

13/12/2016 | 17:25 | מאת: נוי

שלום אני בת 22 וכל כמה ימים אני עוברת התקף דיכאון לקראת הערב אני בודדה חברתית וחסרת מעש ההתקף מתבטא במועקה ומחשבות לא נעימות זה קורה לי לעיתים מבחינה כלכלית אני לא יכולה ללכת כרגע לטיפול וטיפול דרך בתי חולים ניסיתי אך זה לא עזר לכן אני כותבת באתר עם את מסכימה לייעץ לי מה לעשות שקורה לי התקף הדיכאון בערב.תודה וערב טוב.

לקריאה נוספת והעמקה
13/12/2016 | 17:27 | מאת: נוי

אשמח מבחינה מעשית עם תוכחע לייעץ לי או לתת לי טיפ איך להיעזר,שוב תודה.

14/12/2016 | 16:10 | מאת: נוי

בימים קרים אלו ובגשמים אני הרבה בבית לבד ואין לי כל כך עם מי להיפגש אשמח עם תוכלי אולי לסייע לי בעצה קטנה מה לעשות בבית בערב כדי שארגיש טוב עם עצמי גם לבד.ערב טוב תודה.

שלום רב, את מתאר תסמינים של מועקה ובדידות אשר ככל הנראה מהווים חלק מבעיה רגשית מורכבת יותר. מהודעתך ניתן להבין כי היית במסגרת טיפול אך התוצאה לא היו מספקות ועזבת. חשוב לציין כי לרוב הטיפול בבעיה נפשית / רגשית דורש זמן והתמדה ולכן גם כשהמצב לא משתפר באופן הרצוי תוך תקופה קצרה חשוב להמשיך בתוכנית הטיפול והמעקב כדי להגיע לתוצאות הרצויות בעתיד. אין אפשרות במסגרת הפורום וללא בדיקה פרטנית לתת המלצות טיפוליות ספציפיות, אך חשוב להדגיש שוב ושוב כי עליך לחזור למסגרת טיפול בה היית או לסירוגין לפנות למסגרת חדשה, יש לציין כי כיום נפתחו לא מעט מרפאות לבריאות הנפש גם במסגרת הקופות והטיפול הנפשי הפך ליותר נגיש.

13/12/2016 | 14:15 | מאת: מרים

שלום רב, אמא שלי בת 67. בתקופה האחרונה היא מתנתקת מכל בני המשפחה. היא כועסת על כולם , מאוכזבת מכולם וזה בא לידי ביטוי בכך שהיא איננה מתקשרת מיוזמתה, איננה יוזמת מפגשים משפחתיים ואף נמנעת מהם ורק מתלוננת ומקטרת כל הזמן . התסכול שלה מופנה כלפי המשפחה הקרובה . מה ניתן לעשות במצב כזה? אין לה אף אחד קרוב שעליו היא סומכת שיוכל לומר לה שעליה לגשת לטיפול והמצב הולך ומחריף. אשמח לקבל תגובה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הסתגרות וניתוק חברתי בפני עצמם עלולים להיות תסמינים של דיכאון או הפרעה נפשית אחרת. ללא ספק, במצב כזה מומלץ כי תעבור הערכה ע"י איש מקצוע ויאבחן את המצב ויתאים לו טיפול. אין פתרונות פלא וצריך להמשיך ולשכנע אותה להגיע לבדיקה וכן לנסות להעזר באנשים עליהם היא סומכת, למשל רופא משפחה או חברה קרובה. צריך להמשיך במאמצים ולנסות להיות יצירתיים, חשוב לשדר לה כי אתם דואגים לה ומנסים לעזור , להיות כמה שיותר פתוחים איתה ולשמור על יחס מכבד וקשוב.

01/12/2016 | 19:28 | מאת: יעקב

שלום רב ד"ר. אני בן 33 ואני התחלתי טיפול תרופתי לדיכאון החל מגיל 19. עברתי את התרופות הבאות בסדר כרונולוגי מהתחלה עד היום: לוסטרל ויאפקס ציפרלקס סימבלטה לוסטרל (שוב) לוסטרל+ריספרדל 2 מ"ג ביחד סרוקסט+וולבוטרין+ריספרדל 2 מ"ג ביחד (זה התרופות הנוכחיות) את כל התרופות הנ"ל לקחתי במינונים המקסימליים שלהם. כל תרופה לקחתי כמה שנים והם עזרו תקופה או כמה שנים עד שהם הפסיקו להשפיע ולכן החליפו לי את התרופה לתרופה הבאה. כרגע אני לוקח כבר 4 חודשים את התרופות סרוקסט+וולבוטרין+ריספרדל (ביחד) במינון המקסימילי שלהם. כאמור הפסיכיאטר שלי סבור שיש לי דיכאון עמיד לתרופות ולכן ההחלפות הרבות\שילובי התרופות. וכרגע שאני עם התרופות האחרונות 4 חודשים כבר, אין שיפור בדיכאון בכלל. אני בלי מצב רוח בכלל וכל היום במיטה, לא עובד כבר חצי שנה. לא מסוגל לעבוד. יש לציין שאני מטופל רק תרופתית בלבד ללא טיפול פסיכולוגי. ניסיתי כמה פעמים להתחיל טיפול פסיכולוגי אבל הרגשתי ששיחות לא עושות עלי רושם ולא משפיעות בכלל. השאלה שלי כרגע, (עוד לא חזרתי לפסיכיאטר שלי) האם נשארו תרופות נוספות בארסנל התרופות הפסיכיאטריות שלא ניסיתי ויכולות לעזור? יש תרופות יותר חזקות מהתרופות שלקחתי? האם במקרה כזה מנסים תרופות מהדור הישן (לא SSRI ולא SNRI) ? מה עושים במקרה כזה שכבר נוסו הרבה תרופות והדיכאון עדיין נמצא ולא מתפוגג? האם צריך להשלים עם הדיכאון ולחיות איתו בשלום? למרות שאי אפשר לחיות נורמלי שיש דיכאון, הרי שוכבים כל היום במיטה ולא עושים כלום. תודה רבה מראש על ההקשבה

לקריאה נוספת והעמקה
04/12/2016 | 23:22 | מאת: דיכאוני

כנראה לכל החיים כמוני אותו מצב

06/12/2016 | 15:57 | מאת: יעקב

האם ניסית נזעי חשמל כטיפול לדיכאון העמיד שלך?

16/12/2016 | 15:21 | מאת: ירון

תרופות ממשפחת MAOI : כמו נרדיל, מרפלן, ובייחוד פרנט, הן יעילות יותר מהתרופות הרגילות נגד דיכאון. התרופות הללו דורשות דיאטה מיוחדת, והימנעות ממזונות מסויימים עם טיראמין (למרות שהדיאטה לא ממש נוראה, והרבה מזונות שהכילו פעם טיראמים מכילים היום פחות טיראמין)

29/12/2016 | 15:43 | מאת: מוטי

נעזרתי בסרוקסט בעבר 10 שנים עקב דיכאון, היה טוב מאוד, ולפני 11 שנים הפסיק לעבוד ניסיתי אני חושב את כל התרופות מכל הסוגים ושום תרופה לא עזרה, אני כבר לא יודע מה לעשות איכות חיים הכי גרועה שיש, נמאס כבר, ממש סרטן של הנשמה , תודה מוטי.

שלום רב, ישנם מטופלים שתגובתם לטיפול בנוגדי דיכאון הינה חלקית או זמנית. במקרים אלו יש לשים דגש על הטיפולים הלא תרופתיים כגון טיפול פסיכולוגי, שיקומי וכן לשקול טיפולים כגון טיפול תהודה מגנטית שכיום במתבצע במרכז מרכזים רפואיים . חשוב להמשיך לנסות תרופות נוספות נגד דיכאון ושילובים שונים אך יש לקחת בחשבון כי לאחר מספר כשלונות הסיכוי לכך שתרופה חדשה תביא לשיפור משמעותי הולך ופוחת. חשוב שלא להתייאש וכאמור לעשות מאמצים לשקם את החיים על אף התסמינים.

מטופלת בתרופה חדשה בשם ברינטלקס לדעתי בהצלחה רבה באותו מצב

שלום וברכה, אני סובלת מדיכאון כבר 3 שנים, מאז תחילת ההריון של בני הבכור. אני מטופלת תרופתית כרגע לוקחת וולבוטרין שהיא התרופה שהכי עזרה לי עד עכשיו. הפסיכיאטרית שלי לא רוצה להוסיף לי עוד תרופה כי אני סובלת מאוד מעצירויות לכן היא חוששת מכך. אני מרגישה שאיני מאוזנת ויש לי כל הזמן תנודות במצב הרוח. אני כבר משתגעת מזה כי אין יציבות ואין תחושה של שמחה. אשמח לקבל רעיון למשהו שיכול לעזור מלבד טיפול שיחתי שאנירוצה להתחיל בקרוב. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אכן , הסוג העיקרי של טיפול הלא תרופתי בדיכאון הוא טיפול פסיכולוגי. חשוב לציין כי קיים מגוון רחב יחסית של סוגי הטיפול וכדאי לבחון מהו הסוג המתאים לך ביותר לפני שפונים ומתחילים את הטיפול עצמו. חשוב לציין כי במידה והטיפול התרופתי לא מביא לתוצאות רצויות, כדאי לשקול שינויים: עליה במינון או לסירוגין החלפת התכשיר. במקרים של דיכאון קשה ו/או עמיד לטיפול בתכשירים תרופתיים (עם או ללא שילוב עם פסיכותרפיה), ניתן לשקול טיפול בנזעי חשמל וכן טיפול בתהודה מגנטית.

אני לוקח סימבלטה 60 מג , האם ניתן לקחת מודפיניל 100 מג או שיש אינטראקציות ביניהן ? כמו כן מהן תופעות הלוואי הנפוצות של מודפיניל ? האם מודפיניל משפיע על דופאמין או נוראדרנלין או סרוטונין?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, מודפיניל עלול לפגוע ביעילות של סימבלטה ולכן השילוב אינו מומלץ. מודפיניל משמשת לטיפול בהפרעת שינה מסוג נרקולפסיה ומנגנון הפעולה שלה ככל הנראה קשור להשפעתה על דופמין.

התחלתי טיפול צימבלטה 60 מ"ג ביום , כרגע בשבוע השני אחרי שבוע ראשון שהייתי על 30 מ"ג. והתחילה לי ירידה חזקה בחשק המיני וחוסר זקפה שלא הייתה לפני נטילת התרופה כך שזה נגרם רק מהתרופה, האם זה משתפר עם הזמן ? איך ניתן לפתור את בעיית החשק המיני ? קראתי על תוספת וולבוטרין ,האם זה אפשרי עם צימבלטה ? אחרי כמה זמן על צימבלטה בהנחה שהחשק המיני לא חוזר לקדמותו יש להתייעץ עם רופא בקשר לזה ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התופעה של פגיעה בחשק המיני ותפקוד המיני כתוצאה מהטיפול בנוגדי דיכאון הינה תופעה מוכרת. בדרך כלל התופעה לא נעלמת כל עוד ממשיכים את הטיפול, אך אצל חלק מהמטופלים יש שיפור מסויים עם הזמן, לרוב תוך כמה חודשים. תוספת טיפול בולבוטרין עוזרת לחלק מהמטופלים אך עדיין מידת היעילות שלה לא ברורה. באופן כללי, במידה ואין שיפור כלשהו תוך חודש, עם או ללא תוספת הטיפול, כדאי לשקול החלפת התכשיר.

21/11/2016 | 23:38 | מאת: דוקטור דוליטל

הי חוץ מהתרופות הטריציקאליות tca, מה התרופות שקדמו להם ואיך קוראים למשפחת התרופות ואם אפשר לציין שמות מעבר לנרדיל גם כאלו בלי משפחה של תרופות(וולבוטרין למשל סתם לדוגמא), יש עוד משפחת תרופות או תרופות ממשפחות שונות מעבר לטריציקאליות, ssri snri? או תרופות בציון שם בלבד בלי משפחה וכמובן שיש אותם בארץ ונעשה בהם שימוש במצב חמור של דיכאון עמיד שלא הגיב, תרופות ישנות? ומה מידת יעילותן במצב דיכאון עמיד? ואיך לעומת הטריציקאליות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי ועל סמך המידע שקיים עד כה בספרות, ניתן להניח כי מידת היעילות של מרבית נוגדי דיכאון היא פחות או יותר זהה, כאשר ההבדלים בין התרופות הם הבדלים בתופעות לוואי . אין בפשרותי במסגרת הפורום לעשות סקירה של כלל נוגדי הדיכאון הקיימים, אך אני מניחה כי מידע כזה ניתן למצוא בצורה מאורגנת באתרים רבים המוקדשים לנושא.

19/11/2016 | 17:55 | מאת: יוסקלה

שומע חילוקי דעות לגבי T3 T4 בטפול בדיכאון שמעתי מכמה פסיכיאטרים שהייתי אצלהם שכמעט וכבר לא משתמשים בהם ולא שאלתי את הסיבות ואני לא יודע עד כמה זה נכון? גם קראתי ברשת באנגלית שהם אכן יעילים. לגבי פרוביג'יל לא שמעתי המון אבל הפסיכיאטר לא נותן לזה אפשרות כי זה ממריץ מבחינתו וזה לא טיפול שישקם ויאפס מוח של חולה דיכאון ואצטרך כנראה לקחת אותו תמיד ככה שזה לא טיפול אלא רק אמצעי עזר שתלויים בו והוא לא מרפא ולא משקם ובחסרונו הטיפול האנטי הדיכאוני בדיכאון עמיד לא יעבוד. מה תוכלי להגיד לי על מה שצויין לי? מה אפשר לחדש ולעדכן בנידון?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הבחירה בתרופה הספציפית לטיפול בדיכאון מתבססת באופן משמעותי על המאפיינים של המחלה אצל המטופל או המטופלת הספציפית , תגובתם לטיפול התרופתי בעבר וכן על הניסיון של הרופא עם תכשירים תרופתיים שונים. אכן, השימוש בהורמון בלוטת התריס שהיה נהוג בעבר, פחת בשנים האחרונות ולכן יש פחות רופאים שמנוסים במתן טיפול זה ובוחרים בו. הטיפול בפרוביג'ין אינו מותווה לטיפול בדיכאון, אלא כטיפול נלווה במידה ובנוסף לדיכאון קיימת הפרעת שינה מהסוג נרקולפסיה.

18/11/2016 | 13:01 | מאת: יעקובי

אני לוקח ציפרלקס 10 מג כבר שנתיים ועכשיו רופא הוסיף לי סימבלטה 60 מג במקום וולבוטרין , האם זה מקובל לקחת את 2 התרופות ביחד או שזה מסוכן ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בדרך כלל מומלץ להמנע משילוב של שתי תרופות נוגדות דיכאון המשפיעות על מוליך עצבי סרוטונין בשל סיכוי לתופעות לוואי מסוכנות. גם סימבלטה וגם ציפרלקס עלולות להביר רמת הסרוטונין ולכן שילובן עלול להיות בעייתי.

14/11/2016 | 22:43 | מאת: עדי

שלום. אני בת 30 ומתנדנדת עם דיכאון בעוצמות שונות אך תמיד נשארת להגדרת הרופאים דיסטימיה. רציתי לדעת האם יש אפשרות לצאת מדיסטימיה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הטיפול בדיסתימיה שמוגדרת כ"דיכאון על אש קטנה" הוא דומה לטיפול בדיכאון: ניתן להעזר בטיפול תרופתי בנוגדי דיכאון וכן בפסיכותרפויה. הטיפול עשוי להפחית את התסמינים ולשפר את התפקוד.

שלום לקחתי לוסטרל במשך כשלוש שנים, בגלל חרדה והתקפי פאניקה. אך התענוג עלה לי ביוקר, ועליתי למעלה מ 20 ק"ג. עקב זאת הפסקתי לפני כשלושה שבועות את השימוש בתרופה, ואני מנסה להיעזר בדברים טבעיים. על הצד של התיאוריה ששימוש בלוסטרל מעלה במשקל בגלל האטה בחילוף החומרים,האם מדובר בנזק בלתי הפיך או שלאחר ההפסקה חילוף החומרים יחזור להיות תקין? כמה זמן יכול לקחת עד שהגוף וחילוף החומרים יחזרו לעצמם כפי שהיו לפני השימוש בתרופה? האם יש קשר ישיר או עקיף בין הפסקת השימוש בתרופה לבין עליית לחץ הדם? זה לא שיש לי התקפי פאניקה או חרדה מורגשת במיוחד שיכול להסביר עליה בלחץ הדם, זה משהו קבוע שיש לי לאחרונה, ייתכן ובגלל בעיה אחרת בכלל (על רקע פוליציטמיה). תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הסיבות לעליה במשקל בהשפעת נוגדי דיכאון כגון לוסטר אינן ידועות וישנן רק העשרות לגבי זה, כגון שינויים בחילוף החומרים ושיפור בתאבון כחלקה משיפור במצב הנפשי (הרי חוסר תאבון הוא אחד התסמינים של דיכאון וחרדה). בדרך כלל, ניתן להתמודד עם עליה במשקל ע"י דיאטה ופעילות גופנית ולא מדובר בשינויים בלתי הפיכים שלא ניתן להתגבר עליהם. לוסטרל לא גורם לעליה בלחץ דם ואף עוזר לאיזון לחץ דם אצל אנשים שסובלים מיתר לחץ דם. יש לבדוק סיבות נוספות אפשריות לתופעה זו.

11/11/2016 | 19:00 | מאת: רועי

איך אני מחפש תרופות שלא מוכרות בארץ כי אני מנסה לחפש ברשת דרך גוגל והחיפוש לא ממש מביא פרי ותוצאות, אני יודע כיצד מייבאים תרופה אבל לא יודע איזה תרופה עליי לייבא ואיך מחפשים תרופות נוגדות דיכאון שלא נמצאות בארץ? האם תוכלי לתת לי רשימת תרופות שיצא לך לשמוע עליהם שמשמשות לטיפול בחו"ל ונותנות יתרונות על פני התרופות שנמצאות בארץ, פחות אכפת לי תופעות לוואי, אני מדבר יותר על מנגנון השפעה שונה וטיפול איתם בדיכאון עמיד?כי אולי הסיכויי הצלחה איתם גבוהים יותר בטיפול בעמידות של דיכאון על פני התרופות שבארץ.

לקריאה נוספת והעמקה

אנא ראה את תשובתי לשאלתך בפוסט הקודם.

11/11/2016 | 11:21 | מאת: כרמית

מכיוון שלא הצלחתי להקיש למעלה עכשיו הצלחתי להקיש זה לגבי מצבי רוח לא ברורים. תודה רבה.

11/11/2016 | 17:57 | מאת: כרמית

אשמח לדעת מה לעשות ברגע שקורה לי מצב רוח לא יציב. תודה.

11/11/2016 | 17:58 | מאת: כרמית

שבת נפלאה.

09/11/2016 | 00:30 | מאת: דיכאון עמיד

שלום, לא יודע מה לעשות כי ניסיתי וממשיך לנסות כל תרופה אפשרית ושום דבר לא עוזר לדיכאון הדביק שלי. חושב לנסות ולייבא תרופות לארץ אנטי דיכאוניות במטרה לנסות להגיב לאיזה תרופה להקלה בתסמינים במינימום ואם אפשר להגיע לרמיסה מוחלטת זה הכי טוב,רוצה לשאול לאיזה פסיכיאטר אני אמור ללכת כדי שימליץ לי על תרופה שלא נמצאת כאן ואיך אפשר לדעת איזו תרופה לבחור ואיזה תרופות קיימות שם בחו"ל שלא נמצאות אצלנו,איפה אני רואה רשימת תרופות שכזאת ומתעדכן בתרופות ואם יש מידע על התרופות? איך את מתעדכנת בתרופות שיוצאות שם והאם תוכלי לתת לי רשימת תרופות לידע כללי שיש בחול כאלו שעם מנגנון השפעה קצת אחר וסיכוי יותר גדול שאוכל להגיב?ואם יש איזו דרך שאני אוכל לקרוא רשימת תרופות כולל מידע עליהם.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי במקרים בהם יש מעל 2 כשלונות של תרופות נוגדות דיכאון, הסיכוי לתגובה לתרופות נוספות הולך וקטן. לא ידוע לי על תרופות נוגדות דיכאון חדשניות שונות באופן מהותי מהתרופות נוגדות דיכאון שרשומות בארץ. המלצתי היא לעבור הערכה פסיכיאטרית חוזרת במטרה לודא האם אכן מדובר רק בדיכאון או לסירוגין קיימת תחלואה נפשית / רפואית נוספת אשר התייחסות אליה עשויה לקדם את הטיפול. בנוסף, חשוב לציין כי בטיפול בדיכאון עמיד, יש משמעות רבה לשימוש בטיפולים הלא תרופתיים: פסיכולוגיים ושיקומיים אשר עשויים לעזור לשפר ולחזור לתפקוד גם בנוכחות התסמינים ובכך לתרום לשיפור במצב.

08/11/2016 | 10:08 | מאת: מדוכא

היי רציתי לדעת מה המינון הכי גבוהה שאפשר להגיע עם סימבלטה, יש אפשרות לפעמים לעבור את המינון המקסמיאלי כי שמעתי שלפעמים עוברים את המינון המקסימאלי והותאות באות בהתאם ככה שמטופלים מתחילים להגיב במינון יותר גבוהה ממה שנותנים, מה הניסיון שלך עם זה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, המינון המקסימלי של סימבלטה הוא 120 מ"ג. המינון גבוה יותר אינו מומלץ לשימוש ואחר והוא לא מעלה סיכוי לשיפור ואמור לגרום לתופעות לוואי מסוכנות.

05/11/2016 | 15:45 | מאת: דדי

היי לפני 3 שנים נטלתי פריזמה 20מג בבוקר ואלטרולט 20 מג לפני שינה עקב דיכאון והתקפי חרדה וזה שינה את חיי לטובה ,ואז הפסקתי לאחר חודשיים עקב הרגשה טובה שזאת טעות איומה. לפני שנה ניסיתי ציפרלקס וזה לא עזר לי בכלל לא היו תופעות לוואי בכלל חוץ מעיכוב שפיכה וחוסר זקפה ,הפסקתי במכה וגם שום תופעות גמילה לפני חצי שנה התחלתי רסיטל 20מג שבועיים וגם לא עזר ואז עליתי ל30מג והתחלתי להרגיש שינוי ,לאחר שבוע וחצי התרופה הפסיקה להשפיע והרופא אמר לעלות ל40מג , 40מג עשו לי כאבי ראש נוראיים והפסקתי את התרופה לגמרי במכה חשוב לציין שלא היו לי תופעות לוואי חוץ מבעיות בליבידו , כנל תופעות גמילה התבטאו בסחרחורת קלה בלבד. לפני שבוע התחלתי סרוקסט 20מג שגם גמר לי על החשק המיני והשפיכה, וחוץ מיזה שום תופעות לוואי אני לא יודע אם להמשיך אותה או להפסיק כי פוגע קשות באיכות החיים החוסר חשק מיני. אני רוצה לומר שפריזמה,רסיטל,ציפרלקס, סרוקסט לא גורמים לי לתופעות לוואי חוץ מחשק מיני וגם אני סיימתי את כל התרופות האלה בבת אחת וגם שום תופעות גמילה , יש סיבה לזה? אולי אני צריך תרופות חזקות יותר או מה? הבעיה העיקרית שלי זה חרדה כללית ודאגות מתמשכות .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לפני שקובעים שהתרופה לא יעילה, חשוב לודא שנטלת אותה במשך לפחות 4-6 שבועות ובמינון הטיפולי המינימאלי. במקרה של חוסר יעילות, מומלץ להמשיך להתנסות בתרופות אחרות מאותה קבוצה או מקבוצה אחרת כגון SNRI (אפקסור/ויפאקס) וכן בתרופות מהדור הישן יורת כגון אלטרול ומרוניל. בנוסף, מומלץ להעזר בטיפול פסיכולוגי, עם עדיפות לטיפול התנהגותי קוגניטיבי, CBT.

11/11/2016 | 11:20 | מאת: כרמית

אירנה שלום אני בת 48 בדרך כלל בחורה שמחה בריאה רק יש לי בעיה שלפעמים אני מרגישה מועקה בלב כאילו הרגשה לא נעימה באמצע היום כנ"ל לפעמים בערב ופתאום אחרי חצי שעה עשר דקות אני חוזרת שוב לשמחה שלי.האם תוכלי לייעץ לי מה לעשות שזה קורה? אני מודה לך.

ידוע לי שכל הורדה והעלאת מינון זה בהתייעצות עם רופא , אבל רציתי לדעת את הפרקטיקה בטיפול ב ssri בדיכאון או חרדה למיטב הבנתי מתחילים טיפול במינון טיפולי ואם אחרי 6 שבועות אין שיפור מעלים מינון או מחליפים תרופה ,במידה וכן יש שיפור אז יש להישאר על אותו מינון 3 חודשים ולאחר מכן ניתן לרדת במינון למינון מניעתי למשך שנה לפחות ורק לאחר מכן ניתן לחשוב על הפסקת תרופה , האם השבלונה נכונה בדכ ? 3 חודשים זה מספיק או צריך יותר עם מינון טיפולי במידה ויש הטבה ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בדרך כלל מומלץ להמשיך טיפול במינון שהביא לשיפור לפחות חצי שנה ורק לאחר מכן לשקול אפשרות של ירידה במינון. משך הטיפול במינון הספציפי ובתרופה בכלל נקבע בהתאם למצבו הנפשי של המטופל בנקודת הזמן הספציפי וכן בהתאם למשך המחלה/הפרעה לפני תחילת הטיפול. ככל שמשך המחלה/ההפרעה ארוך יותר, כך מומלץ להמשיך בטיפול יותר זמן. הפסקת הטיפול המוקדמת מגדילה סיכוי לחזרתם של התסמינים.

29/10/2016 | 22:27 | מאת: מיקי מ

שלום וברכה רציתי לשאול האם לוסטרל (במינון של 100 מ"ג) או למיקטל (במינון של 150 מ"ג) עלולים להשפיע על תפקוד בלוטת התריס ועל הטריגלצרידים ולהוריד אותם? או שמה שמשפיע על ערכים אלו הן בעיקר תרופות אנטי פסיכוטיות? תודה מראש ושבוע טוב..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התרופות לא משפיעות על תפקודי התריס וגם לא על טריגליצרידים.

שלום וברכה אני נוטל: אביליפיי 2.5 מ"ג לוסטרל 100 מ"ג למיקטל 150 מ"ג שוקל 106 וגובה 1.77 בעקבות עליה במשקל עשיתי בדיקות דם עם ובלי התרופות (לראות כיצד הן משפיעות על המערכת המטבולית) ראיתי שיש שינויים בטריגליצרידים ובבלוטת התריס התוצאות הן: TSH עם תרופות - 0.88 mIU/L בלי תרופות - 1.90 mIU/L TRIGLYCERIDES עם תרופות - 112 mg/dl בלי תרופות - 72 mg/dl רציתי לדעת, מהתרופות הנ"ל שאני לוקח - למי יש את ההשפעה הכי גבוהה על שני ערכים אלו? אביליפיי 2.5 מ"ג לוסטרל 100 מ"ג למיקטל 150 מ"ג תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, סביר להניח כי לתרופות שאתה נוטל אין השפעה משמעותית על הערכים בבדיקות דם. מומלץ להתייעץ עם הרופא המשפחה בנוגע לתוצאות ולקבל הסבר לגבי הערכים.

אני בטיפול בציפרלקס , האם לצורך שיפור השינה ניתן לקחת גם מלטונין או שזה מתנגד עם הציפרלקס ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי ניתן לשלב בין שני התכשירים.

חג שמח דוקטור, מתי הפסיכיאטר בוחר לעשות שימוש במעורר מסוג אחר כמו מודפיניל פרוויג'יל פרוביג'יל במצבי דיכאון עם עייפות ותשישות קיצוניים בין אם כתרופה ראשונה או כתוספת לתרופה האנטי דיכאונית ואני מתכוון במצב שלא הגבנו לתרופות מקו טיפול ראשוני?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התרופות לא מותוות לטיפול בדיכאון ולא מותוות כטיפול סטנדרטי במקרים של דיכאון. ניתן אמנם להשתמש בהן במקרים בהם דיכאון מלווה בהפרעת שינה מהסוג של נרקולפסיה.

דוקטור שבוע מבורך, אני פותח אשכול חשוב זה כדי לברר את השיקולים שאת/אתה לוקח/ת בחשבון כדי לטפל בדיכאון עמיד ובשיקום מוח שנפגע מדיכאון אחרי שעוברים המון תרופות ולא הגיע השיפור הנחוץ נכון שאפשר להמשיך לנסות כל מיני שילובים, אבל למרות זאת השאלה היא האם אפשר לתת כתוספת בשילוב עם תרופה אנטי דיכאונית כמתגבר או כתרופה יחידה תרופות שמטפלות בקשב וריכוז כגון, סטרטרה, אדרל, ויויאנס כדי להתגבר על דיכאון שהגיב באופן חלקי או לא בכלל לתרופות קרי(כלומר) דיכאון עמיד שמאופיין בין היתר באיטיות פסיכו מוטורית. האם זה בא לידי בטוי ולקוח בחשבון ע"י הרופא המטפל הפסיכיאטר שאפשר לתת תרופה שנמצאת כהתוויה לקשב וריכוז כדי להתגבר על דיכאון עמיד? מתי זה בא לידי ביטוי ולקוח בחשבון אצל רופא הפסיכיאטר המטפל שהוא יכול לשלב לדיכאון עמיד אחת מהתרופות הנ"ל לקשב וריכוז או לתת אותה כתרופה יחידה בודדת? מתי נותנים אותה כתרופה יחידה בודדת כנגד דיכאון עמיד(אם אין התוויה אז מדובר בדיכאון עמיד שבין היתר מאופיין עם הפרעת קשב וריכוז נסתרת), ככה שאפשר לטפל בקשב והריכוז ולשפר תוך כדי את הדיכאון,כי ישלי מרשמים קבועים לריטלין למשל החסרון היחידי שאני רואה פה נגיד לעומת טיפול אחר לדיכאון עמיד כמו TMS ECT,זה שלפי מיטב ידיעתי התרופות לקשב וריכוז עובדות על זמן לפי שעות(6-8) (10-12) וכו'... אני ארצה לשמוע איך את מתייחסת לטיפול עם מטופלים שלך במצב הזה, בין היתר גם צריך לקחת בחשבון שאם עושים את אחת מהשתי אמצעים כמו גרייה מגנטית או מכות חשמל יש סיכוי גבוהה שהתגובה לטיפול האנטי דיכאוני תשתפר פלאים ויש סיכוי קטן שגם לא לצערנו ועוד שצריך לקחת בחשבון שאם רוצים לשקם מוח שהיה במחלת הדיכאון שנים וחסרים בו מוליכים עצביים למיניהם כמו סרטונין וכו' לא בטוח שהתרופות לקשב וריכוז יחזירו סרטונין או יצליחו לשקם את המוח וזאת אני אומר לעומת נזעי חשמל בשילוב גרייה מגנטית וטיפול תרופתי אנטי דיכאוני

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אנא ראה את תשובתי לשאלתך הראשון. כאן רק הוסיף שאכן ישנה דעה שטיפול ב-ECT עשוי לשפר תגובה לנוגדי דיכאון והדבר אכן סביר ואפשרי.

דוקטור שבוע מבורך, אני פותח אשכול חשוב זה כדי לברר את השיקולים שאת לוקחת בחשבון כדי לטפל בדיכאון עמיד ובשיקום מוח שנפגע מדיכאון אחרי שעוברים המון תרופות ולא הגיע השיפור הנחוץ נכון שאפשר להמשיך לנסות כל מיני שילובים כגון מה שאת ממליצה כאן המון, אבל למרות זאת השאלה היא האם אפשר לתת כתוספת בשילוב עם תרופה אנטי דיכאונית כמתגבר או כתרופה יחידה תרופות שמטפלות בקשב וריכוז כגון, סטרטרה, אדרל, ויויאנס כדי להתגבר על דיכאון שהגיב באופן חלקי או לא בכלל לתרופות קרי(כלומר) דיכאון עמיד שמאופיין בין היתר באיטיות פסיכו מוטורית. האם זה בא לידי בטוי ולקוח בחשבון ע"י הרופא המטפל הפסיכיאטר שאפשר לתת תרופה שנמצאת כהתוויה לקשב וריכוז כדי להתגבר על דיכאון עמיד? מתי זה בא לידי ביטוי ולקוח בחשבון אצל רופא הפסיכיאטר המטפל שהוא יכול לשלב לדיכאון עמיד אחת מהתרופות הנ"ל לקשב וריכוז או לתת אותה כתרופה יחידה בודדת? מתי נותנים אותה כתרופה יחידה בודדת כנגד דיכאון עמיד(אם אין התוויה אז מדובר בדיכאון עמיד שבין היתר מאופיין עם הפרעת קשב וריכוז נסתרת), ככה שאפשר לטפל בקשב והריכוז ולשפר תוך כדי את הדיכאון,כי ישלי מרשמים קבועים לריטלין למשל החסרון היחידי שאני רואה פה נגיד לעומת טיפול אחר לדיכאון עמיד כמו TMS ECT,זה שלפי מיטב ידיעתי התרופות לקשב וריכוז עובדות על זמן לפי שעות(6-8) (10-12) וכו'... אני ארצה לשמוע איך את מתייחסת לטיפול עם מטופלים שלך במצב הזה, בין היתר גם צריך לקחת בחשבון שאם עושים את אחת מהשתי אמצעים כמו גרייה מגנטית או מכות חשמל יש סיכוי גבוהה שהתגובה לטיפול האנטי דיכאוני תשתפר פלאים ויש סיכוי קטן שגם לא לצערנו ועוד שצריך לקחת בחשבון שאם רוצים לשקם מוח שהיה במחלת הדיכאון שנים וחסרים בו מוליכים עצביים למיניהם כמו סרטונין וכו' לא בטוח שהתרופות לקשב וריכוז יחזירו סרטונין או יצליחו לשקם את המוח וזאת אני אומר לעומת נזעי חשמל בשילוב גרייה מגנטית וטיפול תרופתי אנטי דיכאוני

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, השימוש בתכשירים להפרעת קשב וריכוז אמנם קיים במקרים של דיכאון עמיד, אך נכון להיום אין הוכחות מחקרים בנוגע ליעילות שלו במקרים אלו ולתרופות הללו אין התוויה לטיפול בדיכאון. טיפולים הלא תרופתיים כגון ECT ו-TMS יכולים לשמש כמענה סביר במקרים של דיכאון עמיד. כמו כן, במקרים אלו, מומלץ מאוד לשלב גם טיפלים פסיכולוגיים ושיקומיים אשר עשויים לעזור להתמודד עם המחלה הכרונית ולשפר תפקוד על אף התסמיינים הפעילים.

15/10/2016 | 21:18 | מאת: אבי סיסו

רציתי לדעת האם 10 מג ציפרלקס או אסטו נחשב מינון מקובל למי שסובל מדיכאון , או שהחברה משווקת 10 מג רק לצורך התחלה או הפסקה הדרגתית והמינון המומלץ לטיפול בדיכאון וחרדה בציפרלקס הוא 20 מג , כי אני למשל מטופל ברסיטל 20 מג והבנתי שהוא מקביל לציפרלקס 10 מג ושוקל להתייעץ עם רופא על החלפה לציפרלקס

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, המינון של 10 מ"ג של ציפרלקס הוא מינון טיפולי והוא מקביל ל-20 מ"ג של ציפרמיל (או רסיטל). רק במקרים בהם המינון לא מביא לשיפור הרצוי תוך חודש- חודש וחצי, יש לעלות את המינון ל-15 או 20 מ"ג.