נגישות
נגישות

פורום דיכאון - אבחון וטיפול

פורום דיכאון הוא המקום להתייעץ בנושא דיכאון.

פורום דיכאון הוא המקום לשאול על מחלת הדיכאון, שאלות אבחון, שאלות על סוגי דיכאון, על הטיפול בו ועל דרכי התמודדות הסובל ומשפחתו עם המחלה.

אנחנו פה כדי להשיב על שאלותיכם, לעזור לכם להבין, לקבל מידע ולכוון.

חשוב להבהיר כי הפורום הוא לא תחליף לטיפול.
3505 הודעות
2847 תשובות מומחה

מנהל פורום דיכאון - אבחון וטיפול

היי אני בן 25, וסובל בחודשים האחרונים בעליות וירידות חדות במצבי הרוח. בשבוע האחרון המצב התדרדר עד כדי כך שאני מרגיש שהמוח מעורפל וכמעט ולא מצליח לנהל שיחה עם אחרים (לא מצליח להתפקס). כמו כן יש לי כאבים בחזה, תפקוד לקוי של מערכת העיכול כאבי שרירים ועוד. אני מטופל אצל פסיכולוג מזה שבועיים, אך הוא לא כלכך עוזר.. מה עלי לעשות ולמי לפנות כדי להקל על המצב? האם כדאי לעשות בדיקת איזון הורמונאלי?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מאחר והתלונות שאתה מתאר בחלקן תלונות גופניות ובחלקן יכולות להעיד על מצוקה נפשית, מומלץ לפנות במקביל לרופא משפחה ולפסיכיאטרי כדי לעשות הערכה מקיפה גופנית ונפשית ובתהאם לממצאים להתאים את הטיפול.

מה מתוך השלושה יותר משמין זיפרקסה .אסטו. או פרפנאן תודה רבה .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מתוך השלושה, זיפרקסה הוא התכשיר בעל פוטנציאל הגבוה ביותר להביא לעליה במשקל.

09/12/2017 | 23:42 | מאת: דבורה

שלום, אמא שלי בת 73 כבר שנתיים לא הייתה אצל רופאים, כי מסרבת ללכת לביקור רופאים כרגע מצב נפשי וזיכרון מאוד החמירו. האם את עשה ביקור בית בפ"ת, כמובן בתשלום נוסף, ואם כן,כמה עולה שרות שלך. מעוניינת לאבחון של אלצהיימר דמנציה וכו.. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מומלץ לפנות לקופ"ח ולבקש התערבות של רופא משפחה / יחידה לטיפולי בית וכן להתייעץ עם עו"ס של הקופה או הרווחה ולתאם ביקור בית של הגורמים הנ"ל. אין באפשרותי במסגרת הפורום לתאם ביקור בית.

06/12/2017 | 17:22 | מאת: יעקב

שלום רב, נוטל 3 תרופות לדיכאון: 1. לוסטרל 200 מ"ג 2. וולבוטרין 300 מ"ג 3. ריספרדל 2 מ"ג האם צריכים לבצע בדיקות דם מסויימת בכדי לעקוב אחרי תופעות לוואי שהתרופות יכולות לגרום? רופאת המשפחה שלי אמרה שהתרופות שאני נוטל מצריכות מעקב ונתנה לי לעשות בדיקות דם כלליות. בבדיקת דם האחרונה הכולסטרול שלי היה מאוד גבוה. יש קשר אפשרי לתרופות שאני נוטל? שאלתי, מה יכולים לגרום 3 התרופות האלו כתופעת לוואי שאני צריך לעשות בדיקות דם? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי התרופות שאתה מקבל אינן אמורות לפגוע באיברים ספציפיים בגוף וגם לא להביא לשינויים בתפקודם. עם זאת, כל אדם שמקבל טיפול תרופתי , גם לא בהכרח פסיכיאטרי, מומלץ שיעבור מדי פעם בדיקות דם כלליות כדי לודא שתפקוד האיברים בגופו הינו תקין ומאפשר עיבוד תקין של התרופות שהוא מקבל.

06/12/2017 | 11:30 | מאת: דליה

שלום, אני מטופלת זמן רב בקלונקס 0.5 מ"ג פעמיים ביום ואסטו 10מ"ג פעמיים ביום. לאחרונה נרשמה לי תרופה נוספת: ברילנטקס 5 מ"ג. בבית מרקחת לא מנפקים לי את התרופה בטענה שאסור ומסוכן לקחת אסטו וברילנטקס יחד למרות מרשם מרופא פסיכיאטור. האם נכון? מה הסכנה בדבר?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, השילוב של אסטו וברינטליקס עלול להגביר סיכוי לתופעת לוואי מסוכנת הקשורה לעליה ברמות סרוטונין ששתי התרופות גורמות לה ולכן אינו מומלץ.

04/12/2017 | 00:41 | מאת: פריזמה

לוקח בבוקר ... ומאד קשה לי להתעורר אחרי שינה ,לא יכול להתעורר פחות מ9שעות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הטיפול התרופתי בפריזמה עלול לגרום לתופעות לוואי שונות כולל עייפות אך יש לציין כי התופעה יחסית לא שכיחה וגם לא מאוד משעותית אצל רוב המטופלים. בכל מקרה, מומלץ להעריך את השפעת התרופה כעבור 4-6 שבועות מתחילת הטיפול מאחר וכעבור תקופה זו היא צפויה לשפר את המצב הנפשי ותופעות לוואי צפויות להיעלם.

שלום רב. לפני שבוע התחלתי כדור חדש תרופת פרפאנן האמת שהייתי צריכה להמשיך תרופה אחרת בשם נאולפטיל שלקחתי המון שנים אבל הפסיקו לייצר אותו ובגלל זה נתנו לי את הכדור החדש. הרופאה אמרה לי שזה כדור מצוין בשבילי הבעיה שאני מרגישה טוב עם הכדור אבל מאז שאני לוקחת את הכדור יש לי בעיות שינה בלילה. אני גם נמצאת בגיל המעבר אז אני לא יודעת עם זה זה או זה. התייעצתי עם הרופאה והיא מתכוונת להשאיר לי את הכדור הזה. הבעיה שבגלל שאני לא ישנה טוב בלילה אני נכנסת לסטרס ובאמצע היום יש לי עייפות יתר אני מרגישה שאיבדתי את המוטיבציה והאנרגיה רציתי להתייעץ מבחינה מעשית עם את יכולה לתת לי טיפ קטן עד שהכדור יסתדר איך למנוע סטרס ומה לעשות עם עייפות יתר באמצע היום? אשמח מאד לטיפ קטן כדי שאוכל לחזור לשמחה ולחיוניות שהיתה לי.אני לא מטופלת אצל פסיכיאטר אני מטופלת אצל רופאת משפחה עשיתי בדיקות דם וראו שהכל בסדר. אשמח לעזרתך כי הרופאה לא רוצה להחליף לי את הכדור היא אמרה שזה לוקח זמן. אני גם המון שנים לקחתי את הנאולפטיל ופתאום בגלל שהפסיקו לייצר אותו מאז אני לא ישנה טוב בלילה ואני בסטרס. אשמח לטיפ קטן איך למנוע סטרס ולחזור לשמחה ואנרגיה למרות החוסר שינה. אני ממש מודה לך שיהיה לך שבוע נפלא.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אני מבינה שהשינויים בשינה ובמצב רוח חלו עם החלפת התכשיר התרופתי אך יתכן וגורמים אחרים משפיעים על כך. למשל, יש אפשרות שמדובר בתסמינים של דיכאון וחרדה. אני מבינה שהטיפול התרופתי ניתן עד כה ע״י רופאת משפחה, אך מאחר ויש שינויים במצבך, מאוד חשוב להגיע לבדיקה של פסיכיאטר מאחר וכעת יש צורך לבחון מחדש את הטיפול שאת מקבלת ולבצע את השינויים הנדרשים.

23/11/2017 | 19:43 | מאת: פריזמה

אני לוקח 20 מג כבר שבועיים ולפני כמה ימים הפריזמה התחילה להגביר את החרדה וחוסר שקט כפי שהיא ידועה בזה , איך אני מנטרל את זה ? קשה לי לתפקד ככה בעבודה

לקריאה נוספת והעמקה

וכנל גם גורם לי לעייפות ולשינה מרובה שזה פוגע לי בעבודה במשמרות , איך מנטרלים עייפות וחרדה תודה

שלום רב, התגובה לטיפול בפריזמה בדרך כלל באה אחרי 4-6 שבועות מתחילת הטיפול ולעומת זאת תופעות הלוואי מופיעות דווקא בשבוע שבועיים הראשונים וחולפות תוך זמן קצר. בדרך כלל אין צורך בטיפול נוסף במהלך התקופה זו, אם כי חלק מהמטופלים נעזרים בכדורי הרגעה כגון קלונקס או לוריוון כדי להפחית את רמת החרדה. הטיפול יכול לסייע אך גם לו יש תופעות לוואי כגון עייפות מוגברת ופגיעה בערנות ולכן מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל כדי לשקול בעד ונגד של תוספת התרופה ולקבל החלטה בנוגע להמשך הטיפול.

23/11/2017 | 14:10 | מאת: אייל

נטלתי 6 שנים מינון של 20 מ"ג סרוקסט ליום . לפני 4 וחצי חודשים הורדתי את המינון ל10 מ"ג ליום. לפני שבוע החרדה חזרה לי על מינון של 10 מ"ג וישר העליתי חזרה את המינון ל20 מ"ג ליום. אחרי כמה זמן ארגיש בהטבה וחזרה לחיים נורמליים? האם הגיוני שאחרי כמה ימים שחזרתי ל20 מ"ג יש תופעות של הגברת החרדה ותופעות לוואי בבטן? ואם כן למה?...הרי התרופה הייתה בדם כל הזמן.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בדומה להתחלת הטיפול, גם התגובה לעליה במינון בדרך כלל באה אחרי כ-4-6 שבועות ולעומת זאת, תופעות לוואי עלולות להופיע דווקא בשבוע הראשון גם כשמדובר בעליה במינון ולא רק בתחילת הטיפול. מומלץ וחשוב להיעזר בסבלנות , יש סבירות גבוהה לכך שתוך מספר שבועות המצב ישתפר. עם זאת, חשוב מאוד להיות במעקב אצל הפסיכיאטר המטפל כדי לעקוב אחרי תגובתך לטיפול ובמידת הצורך לבצע שינויים הנדרשים.

היי, אובחן שיש לי דיכאון, יש לי דפיקות לב מהירות לפעמים, קמה בלילות וחוזרת לישון, אני מרגישה לא מציאותית, שאני לא אני,כל התכונות אופי שהיו לי לא קיימות, אין בי ריגוש, לא בוכה ולא מרגישה עצב אבל לא צוחקת, לא מתרגשת מאנשים שאני אוהבת, לא מתעניינת בשום דבר שום תחביב שהיה לי שום עניין שהיה לי כבר לא מדבר אלי, לא יודעת להפעיל שיקול דעת, אין לי דעה בשום דבר דוגמא: אם בגד נראה לי יפה או לא, אם משהו מתאים או לא מתאים, דעה בכל נושא, לא מדברת ולא כי אני לא רוצה כי אני לא יודעת פשוט מה להגיד ואיך כשמנהלים איתי שיחה חוץ מדברים יבשים כיאלו אני דג, זה גורם לי להלחץ מלראות אנשים שאני מכירה כי אני מוזרה ונלחצת מהסיטואציה כשאתקל בהם ולא יהיה לי מה להגיד, לא יודעת איך להגיב בסיטואציות, כל הקשרים שלי עם האנשים מתנתקים כי אני פשוט לא מצליחה לנהל שיחה, מרגישה שנמחק לי האופי כיאלו אני רובוטית, כל הזמן מנסה להבין מה יש לי ולמה אני ככה,מרגישה שזה יהיה כך לנצח ועם זאת באות המחשבות האובדניות. אני גם לא עובדת כי אני לא מצליחה לתנהל בצורה הגיונית בשום דבר עד לפני כמה חודשים הייתי ההפך מזה, איך זה יכול לקרות דבר כזה ומה האיבחון??? תודה לעוזרים!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן מהתיאור שלך עולה כי מדובר בשינוי חד במצב הנפשי אשר דורש בירור של איש מקצוע. לא ניתן במסגרת הפורום וללא בדיקה לקבוע מהי האבחנה ולכן חשוב לפנות לבדיקה רפואי, בהתחלה לרופא משפחה כדי לודא שלא מדובר בבעיה רופאית שעלולה להשפיע גם על המצב הנפשי, ולאחר מכן, לפסיכיאטר כדי לאחבן את המצב הנפשי. דיכאון יכול ועלול לגרום לשינויים מהירים הן במצב רוח והן במצב התפקודי, מדובר במחלה עם בסיס ביולוגי , שבדומה למחלות אחרות יכולה להתפתח באופן מהיר ולפעמים בלתי צפוי. חשוב להגיע לעזרה המקצועית מהר ככל האפשר כדי לאבחן את הבעיה ולהתאים טיפול.

שלום וברכה, האם ניתן לבצע טיפולי ניורופידבק בבית חולים? אם כן היכן? ומה הפרוצדורה לזה? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי אין באפשרותי לתת מענה לשאלתך מאחר ואינה קשורה לנושא הפורום . אנא פנה לפורום המתאים.

מדוע לא? נוירופידבק כטיפול מותאם אישית למטופלים עם דיכאון וחרדה

12/11/2017 | 18:44 | מאת: עטרת

הייתי מעוניינת להבין מה זה בדיוק טיפול ב d.b.t? המליצו לי על זה ולא הצלחתי להבין במה בדיוק מדובר. יש איזה ספר שמסביר את זה בשפה ברורה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, טיפול DBT הינו טיפול פסיכולוגי משולב שנועד לסייע למתמודדים/ות עם הפרעת אישיות גבולית. מדובר בטיפול שמשלב טיפול פסיכולוגי פרטני וטיפול קבוצתי לרכישת מיומנויות להתמדדות עם שליטה בדחפים, הפחתת אובדנות ופגיעה עצמית, ויסות רגשי.

08/11/2017 | 16:08 | מאת: פריזמה

אהלן אני התחלתי פריזמה 10מג לפני שבועיים , בהתחלה הייתי לוקח בבוקר וזה היה פשוט מעייף אותי והייתי נרדם במהלך היום ,אז התחלתי לקחת לפני שינה , היום לאחר שבועיים ניסיתי לקחת שוב בבוקר וזה עדיין זורק אותי לשינה , יש הבדלים בין לקיחת התרופה בבוקר או לפני השינה ? מבחינת התועלת

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מבחינת היעילות אין שום הבדל וניתן לקחת את התרופה גם בערב.

08/11/2017 | 15:16 | מאת: הילל הלל

אני מרגישה שהבעיה העיקרית שלי היא חוסר מוטיבציה לעשות דברים. אין לי כח אפילו לפעולות פשוטות כמו הכנת אוכל. ומאלצת את עצמי ממש בכוח לשמור על שגרת ניקיון (פחות או יותר). מרגישה שאני ממש צריכה משהו שיחזיר לי את האנרגיות (ואני יודעת שזה לא משהו גופני - עשיתי בדיקות דם. יצאו מעולה).

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ירידה ברמת המוטיבציה וחוסר אנרגיה הם חלק מתסמינים של דיכאון. עם זאת, הסתמינים יכולים להופיע גם כחלק ממצב נפשי אחר כגון קשיי הסתגלות, הפרעת חרדה ועוד. כדי להתאים את הטיפול, חשוב קודם כל לאבחן את המצב, להבין מה גורם לקשיי תפקוד ובהתאם לכך לבחור את הסוג הנכון של התערבות. במידה ואכן מדובר בדיכאון, הטיפול המומלץ הוא הטיפול בנוגדי דיכאון ועדיף שיהיה משובל גם טיפול פסיכולוגי.

01/12/2017 | 22:35 | מאת: אחד שיודע

תרופות פריזמה וסרנדה יחידות שמעלות מוטיבציה

30/10/2017 | 11:49 | מאת: הילל הלל

עד לפני כשנתיים לקחתי כעשר שנים פרוזאק והרגשתי נהדר. שנתיים הייתי בלי כלום. מרגישה עכשיו שהדיכאון חוזר. (יציאה לפנסיה. מרגישה שאין סיבה לקום בבוקר) האם אני יכולה לחזור לפרוזאק או שעלי לקחת כדור חדש. אז וגם היום הסיבה לבחירה בפרוזאק שהוא הכי פחות גורם להשמנה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל חשוב לברר האם אכן מדובר בדיכאון או לסירוגין בקשיי הסתגלות למצב החדש ותגובה רגשית שמלווה את הקשיים. לצורך האבחנה חשוב להגיע לבדיקה פסיכיאטרית. במקרה ואכן מדובר בדיכאון , סביר לחזור לטיפול שהיה יעיל בעבר ולעומת זאת, במידה ומדובר בקשיי הסתגלות, הטיפול המומלץ הוא טיפול פסיכולוגי ולא דווקא תרופתי שבדרך כלל פחות יעיל במקרים אלו.

שלום רב, מקבל 3 תרופות ביחד לטיפול בדיכאון קליני עמוק: לוסטרל 200 מ"ג וולבוטרין XR 300 מ"ג ריספרדל 2 מ"ג. אני סובל מנדודי שינה קשים ואני לא מצליח להרדם בלילות ..יש לילות שאני לא יושן בכלל, נרדם רק לקראת הבוקר. רופאת המשפחה שממנה ביקשתי כדור שינה אמרה לי להתייעץ עם הפסיכיאטר איזה כדור שינה מתאים לי. אמרה שלא כל כדורי השינה מתאימים לי בגלל התרופות שאני לוקח. אז לדעתך המקצועית איזה כדור שינה מומלץ ואפשר לשלב ביחד עם התרופות שאני לוקח? האם התרופה Brotizolam ניתן לקחת אותה? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל חשוב לציין כי מסגרת הפורום לא מהווה תחליף ליעוץ עם הפסיכיאטר המטפל. אני מניחה שהסיבה לכך שרופאת המשפחה המליצה לפנות לפסיכיאטר קשורה לכך שלפני מתן כדור שינה, חשוב לברר מהי הסיבה לקשיי שינה ובהתאם לכך להחליט האם אכן יש צורך בכדור שינה או לסירוגין, עדיף לשנות את הטיפול הקבוע. קשיי שינה במקרים רבים הם חלק מבעיה נפשית אחרת ולכן מאוד חשוב לנסות לברר את הגורמים ולא לפנות לפתרון ה"פשוט" של נטילת הכדור שינה.

28/10/2017 | 11:56 | מאת: אני

שלום וברכה יש לי נכות כללית רפואית 40% לצמיתות ואי כושר 100% לצמיתות. זה על סעיף נפשי רציתי לדעת אם למרות שיש נכות לצמיתות הביטוח הלאומי יכול לבטל אותה כעבור זמן? או שזה לכל החיים? לדוגמא - אם אני מתחיל לעבוד ולקבל משכורת של 4000 או 5000 שקל, הוא יכול לזמן אותי לועדה כעבור זמן מה ולבטל את הנכות הרפואית או את האי כושר שנקבע לי בגלל שאני עובד ומשתכר? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הפורום אינו עוסק בנושא הנכות ולכן לא ניתן לענות על השאלות הנ״ל במסגרתו, אנא פנה לפורום המתאים.

22/10/2017 | 16:00 | מאת: אייל

שלום ד"ר 6 שנים נטלתי 20 מ"ג סרוקסט ליום, לפני כ3 חודשים הורדתי את המינון ל10 מ"ג ליום לאחר ההורדה התחיל לי כאב ראש שנמשך עד היום, באיזור העיניים והפנים, מן לחץ כזה. האם זה יכול להיות בגלל ההורדה במינון, אולי בגלל שה10 מ"ג מתנקה מהר מהגוף?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא סביר שהתופעות המתוארות קשורות להורדת המינון. כדאי להתייעץ עם רופא המטפל בנוגע לתופעות.

21/10/2017 | 00:34 | מאת: לימור

הבת שלי עם אוטיזם ומקבלת מזה חודש וחצי אריפליי חצי כדור עדיין לא העלתי לכדור. שאלתי אם שכחתי יום אחד לתת לה זה מסוכן? כי התגובות שלה היו היסטריות השאלה אם זה קשור לאריפליי והאם אפשר להפסיק לגמרי עם הכדור הזה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אריפליי היא תרופה נוגדת פסיכוזה שלפעמים משתמשים בה כדי לסייע להפחתת התנהגויות הלא רצויות אצל אנשים שלוקים באוטיזם. כדי שהשפעתה תהיה יעילה חשוב לקחת אותה על בסיס יום יומי ויעילות שלה עלולה להיפגע אם לא מקפידים על כך. בנוגע למינון הספציפי והצורך בטיפול בה יש לפנות לרופא המטפל.

09/10/2017 | 21:37 | מאת: רונן

האם יתכן שלמיקטל גורם לאי שקט קשה בראש ובכל הגוף?

לקריאה נוספת והעמקה

אנא, ראי את תשובתי לשאלתך הקודמת.

ואני נעזרת בה המון אבל זה לא מספיק

כאמור, כדאי לבחון מחדש את המצב הרפואי והנפשי ולשקול שינויים בטיפול בהתאם.

08/10/2017 | 21:22 | מאת: מרים

שאלה קצת ארוכה: אני בת 60. לפני 30 שנה בעקבות התקפי חרדה קשים התחלתי לקבל תרופות. נסיונות של כל מיני ולבסוף אחרי כמה שנים וונלה 225 מ"ג וקלונקס 3 מ"ג ליום והחרדות כמעט נעלמו. הצטרף לזה דכאון. הייתי בטיפול של רופאים בכירים. עם דכאון שלא מנע ממני להמשיך כמעט כרגיל את חיי - כולל עבודה, ילדים נכדים ועוד. בשנה וחצי האחרונות בעקבות עליות וירידות במצב הרוח אני לוקחת גם למיקטל. עליתי עד 150 מ"ג ליום. יש לי אי שקט חזק בגוף ורעידה מסויימת בידיים. הרופא לא ממש יודע מה לעשות, מציע אולי להעלות מינון. אני מפחדת. מרגישה שכולי מלאה כימיה ורוצה אולי להוריד חלק מהתרופות. הרופא, בכיר מאד, בודק מינונים ולא ממש רואה אותי ברגשותי הקשים. האם יש מה לעשות? האם האי שקט יכול להיות מהלמיקטל? אשמח לעצה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא סביר כי מדובר בתופעות לוואי של למיקטל אשר לא גורם לאי שקט וגם לא מגביר חרדה. כדאי לברר מחדש את התופעות המתוארות, לבחון גם אפשרות של בעיה גופנית שגם היא יכולה לבוא לידי ביטוי בתופעות אלו. במידה ומדובר במצב נפשי, כדאי לבחון מחדש את הטיפול שאת מקבלת ולשקול שינויים.

07/10/2017 | 12:45 | מאת: יורה

אהלן אני סובל מהפרעת פאניקה ,אני כל הזמן לחוץ ומרגיש לא בנוח בתוכי (אין לי מחשבות ודאגות , רק התקפים מעצבנים והזעה ותחושת דריכות כל הזמן ), בעיקר מחוץ לבית הזעה מרובה בבית שחי ובקושי מתפקד בעבודה , בנוסף לזה אני כל הזמן עייף ואין כח לכלום , עייפות קשורה להפרעת פאניקה? הפרעת פאניקה גורמת לעייפות?איך ?ההתקפים גומרים את הגוף?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קיים קשר בין תופעות גופניות לנפשיות, ומצבים נפשים רביים עלולים להשפיע על מחלות גופניות (להחמיר מחלות הקיימות, לגרום להתפרצות מחודשת וכד') וגם הפרעות נפשיות עלולות לגרום למחושים גופניים , להגביר עייפות, לגרום לירידה ברמת האנרגיה. הנפש והגוף קשורים במנונגנונים פיזיולוגיים וזה מסביר את ההשפעה ההדדית.

27/09/2017 | 11:36 | מאת: יגאל

מהם אחוזי ההצלחה ? הטיפול הבסיסי במשך חודש, האם יש צורך להמשיך בטיפול לאורך זמן ? האם יש מרכזי טיפול באזור הדרום, באר שבע, קרית גת ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יעילות הטיפול, על פי המחקרים הקיימים (אם כי יש תוצאות שונות במחקרים השונים) ככל הנראה היא סביב 30-50% והיא דומה לזו של התכשירים נוגדי דיכאון. לרוב , יש ההמלצה לטיפול לאורך זמן (טיפול אחזקתי) כדי לשמר את התוצאות. הטיפול מתבצע הן על בסיס מרפאות פרטיות והן על בסיס מרפאות ציבוריות (בחלק מהן). כדי לברר מקום הספציפי, כדאי לפנות למראה ציבורית גדולה לבריאות הנפש באיזור המגורים ולבקש המלצות.

23/09/2017 | 22:54 | מאת: מנשה

האם חליטת זעפרן מקלה על דיכאון ? איך להכין וכמה סיבים לכוס?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, על אף שלזעפרן מייחסים השפעות שונות כולל ההשפעה נוגדת דיכאון, לא מדובר בתרופה שיש לגביה מידע מקיף הן אודות ההשפעה שלה (האם בכלל יעילה, באילו מינונים, מה מידת היעילות שלה) והן לגבי הבטיחות שלה (תופעות לוואי אפשריות, השפעה ארוכת טווח עוד).

22/09/2017 | 15:42 | מאת: ניר

לקחתי כמעט כל ssri שקיים במשך חודשיים ,בחי השפעה מי יודע מה ,אבל צמיד שהפסקתי טיפול פתאום הייתי מרגיש השפעה לשבוע-שבועים ,ואז המצב חוזר לעצמו החרדות ודיכאון ,למה זה קורה? קרה לי עם פקסט ופריזמה

22/09/2017 | 15:47 | מאת: ניר

בלי* תמיד* הכוונה שהפסקתי לקחת את התרופה פתאום היה שיפור לזמן מסויים קיבלתי בוסט כזה ואז שהתרופה יצאה מהגוף המצב חזר לקדמותו

שלום רב, תכשירים מקבוצת SSRI משפיעים לאט, בדרך כלל רק לאחר 4-6 שבועות ניתן להתרשם מהתוצאות. מאחר והפסקת את הטיפול אחרי חודשיים, יש סיכוי שדווקא אז ההשפעה התחילה להתפתח והרגשתה את השיפור שחלף מהר מאחר וכבר לא הייתה נוטל את התרופה. כמובן שיתכנו גם סיבות נוספות וכדי להגיע למסקנות יותר מבוססות ולעזור לך יש צורך בהערכה מקיפה של מצבך ותגובות לטיפולים השונים.

14/09/2017 | 13:48 | מאת: רוני

שלום ד"ר ספקטור, התחלתי לקחת לפני שבוע ברינטליקס במינון 5 מ״ג. מאז אני מרגיש סוג של אי שקט/עצבנות/חוסר ריכוז/מתח פנימיים. מרגיש לא רגוע. האם התופעה הזו עוברת עם הזמן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל חשוב לציין כי מדובר בתופעה לא טיפוסית, ולכן כדאי לבדוק האם יש סיבה נוספת לתופעות, אשר למשל יכולות להיות חלק מחרדה. באופן כללי, מרבית תופעות הלוואי של נוגדי דיכאון חולפות תוך שבוע - שבועיים מתחילת הטיפול ועם ההסתגלות לתרופה החדשה. במידה והתופעות לא יעברו בקרוב, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל.

11/09/2017 | 18:12 | מאת: שירי

האם את הסרנדה לוקחים בבוקר או בערב? לקחתי מזמן, הפסקתי ועכשיו חזרתי לבד לקחת.. איני זוכרת את הנחיית הרופא לשעה..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, ניתן לקחת את התרופה גם בבוקר (זאת ההמלצה הנפוצה יותר) וגם בערב. חשוב להקפיד לקחת אותה אחרי אוכל.

03/09/2017 | 07:11 | מאת: יורי

לקחתי פריזמה 20 עם אלטרולט 20 ירדתי ל10 פריזמה ו10 אלטרולט לפני יומיים יש לי כאבי ראש כבר יומיים , מתי זה אמור לחלוף ? ומתי אני יכול להפסיק לגמרי את התרופות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כאבי ראש עלולים להיות תופעת לוואי של תכשירים נוגדי דיכאון כגון פריזמה ואינם נפוצים עם הטיפול באלטרולט. התופעה עלולה להופיע עם תחילת הטיפול בנוגדי דיכאון וחולפת בדרך כלל תוך שבוע הראשון מתחילת הטיפול ולא דורשת התייחסות רפואיות מיוחדת, כאשר ניתן להיעזר במשככי כאבים הרגילים. מהודעתך לא ברור האם הכאבים כלל קשורים לנוגדי דיכאון או קיימת סיבה נוספת. מומלץ לפנות לבדיקה ויעוץ אצל רופא המשפחה כדי לברר את התופעה.

השאלה בכותרת תודה

לקריאה נוספת והעמקה

חוץ מssri ומהמשפחה של הקסנקס תודה

שלום רב, אמנם התרופות מקבוצות SSRI הן הקו הראשון לטיפול בהפרעת פאניקה בשל יעילותם ומיעוט תופעות לוואי. במקרים בהם הטיפול לא מביא לשיפור הרצוי, מומלץ להיעזר בכדורי הרגעה (בנזודיאזפינים) וכן לבצע ניסיון טיפול בתכשירים מקבוצת SNRI כגון אפקסור. כמו כן יש חשיבות רבה לטיפול פסיכולוגי בגישה קוגניטיבית התנהגותית אשר יכול להביא להקלה משמעותית בתסמינים ולשפר איכות חיים.

31/08/2017 | 22:03 | מאת: שי

שלום ד"ר אירנה מזה חודשיים אני סובל מדיכאון וחרדה וממתין מזה להתחלת השפעת ssri. במהלך החודש האחרון אני נוטל בין פעמיים לשלוש בשבוע חצי כדור לוריבן אשר מועיל לי מאוד. האם כמות זו והתדירות עלוללה לגרום להתמכרות לכדור? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, שימוש בתכדורי הרגעה לאורך זמן עלול להביא לסבילות להשפעותיהם ובמקרים מסויימים אף להתמכרות. בדרך כלל כשמדובר בשימוש זמני , בתקופות של הסתגלות לנוגדי דיכאון והמתנה להשפעותיהן, הסיכוי להתמכרות הוא נמוך. עם הזמן, השאיפה היא להפסיק נטילת לוריוון ולהישאר עם הטיפול בנוגד דיכאון בלבד.

אני כל הזמן עייף רק רוצה לישון ,לא מצליח להתעורר , אין מצב רוח , פרצוף חמוץ , מקבל התקפי חרדה לפני יציאה מהבית , מרגיש אי נוחות לאכול ליד אנשים זרים , ניסיתי את כל הssri כולם פוגעים לי בחשק המיני ומעכבים מאד את השפיכה , רק פרוזק פוגע הכי קצת בתפקוד המיני אני לוקח אותו כבר חודשיים וחצי 20מג , אני מרגיש שהוא הפסיק להשפיע ,עליתי ל30מג והמינון הזה פגע יותר בתפקוד המיני . אני לא יודע כבר מה לעשות ,אני נמצא במערכת יחסים חשוב לי לתפקד מינית בלי פדיחות ,אני נוטל סיאליס 5מג כל יום . מינון מעל ל20מג של פריזמה פוגע בי ,עם ה20 אני יכול להסתדר , איזה תרופה אפשרי להוסיף ל20מג פריזמה בכדי שהסימפטומים של דיכאון עייפות והפרעת פאניקה יעברו ? מיואש , חוץ מפריזמה ו אנאפרניל אין תרופות שמטפלות הפרעת פאניקה :(

לקריאה נוספת והעמקה

לוסטרל,ציפרלקס,רסיטל,פאקסט ,ויאפקס כולם גורמים לי לבעיות שפיכה רצינית . רק פריזמה 20 לא פוגע , אבל אם אני מעלה מינון זה כבר יותר פוגע , אילו אפשרויות יש לי להפרעת פאניקה ?להוספה ביחד עם פריזמה אנאפרניל ?פרופרונול?וולבוטרין? או לעזוב את התרופות ולנסות cbt ?הוא באמת עוזר?

שלום רב, בהמשך לתשובותיי לשאלתך הקודמות: כדאי להמתין ולחכות עד שתסתגל למינון החדש. מאחר ואתה סובל ממספר בעיות (חרדה, תסמינים של דיכאון, בעיות בתפקוד המיני ועוד) התאמת הטיפול הספציפי במקרה שלך דורשת בירור מעמיק ומקיף ולא ניתן לעשות זאת במסגרת הפורום. במידה ולא יחול שיפור וירידה בעצמת תופעות הלוואי, כדאי לחזור לפסיכיאטר המטפל ולחשוב על שינויים בטיפול תוך בירור מקיף של התרופות שקיבלת בעבר, תגובות שלך לטיפולים השונים ומאפיינים הספציפיים של המצב ממנו אתה סובל.

28/08/2017 | 14:55 | מאת: שירי

בת 44. חזרתי לקחת גלולות יסמין השבוע, ואני חשה ירידה גדולה במצברוח, עלייה בדכאון, עצבנות, כעס על כל העולם ועוד. האם הן הסיבה? מה אפשר לקחת בנוסף?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הגלולה עלולה לגרום לשינויים במצב רוח אם כי התופעה בדרך כלל קלה יחסית. יתכן והשינויים שתיארת אכן קשורים לנטילת הגלולה אך יתכן וישנן גם סיבות נוספות, למשל דיכאון שהיה קיים גם קודם ונטילת הגלולה החמירה אותו. כדאי להתייעץ עם רופא הנשים בנוגע לכך וכן במידה ולא יחול שיפור בתסמינים שתיארת, לבדוק אפשרות של החלפת הגלולה וגם לשקול יעוץ פסיכיאטרי.

רציתי לשאול עם מישהו חווה פה קושי ללמוד ולהתרכז מאז שלקח למיקטל? התחלתי לקחת ומאז זה ממש פגע לי ביכולת הקשב שלי, אני בקושי מסוגל לשבת. האם מישהו חווה משהו דומה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, למיקטל לא פוגע בריכוז וקשב ויש לבדוק סיבות אחרות לתופעה זו.

25/08/2017 | 21:20 | מאת: היי

אני לוקח פריזמה 20מג בבוקר ואלטרולט 20מג בלילה לפני שינה ,כבר חודשיים וחצי עכב דיכאון והפרעת פאניקה , התרופות עזרו תקופה מסויימת ואז הפסיק להשפיע ,אני לוקח גם סיאליס 5מג בצהריים ,וזה עזר לי ממש עם הזקפה , עכשיו אני העלתי פריזמה ל30מג ואני מרגיש שבישר המיני ירד ו סיאליס כבר בקושי עובד . ניסיתי לפצל ולקחת פריזמה 20 בבוקר אלטרולט 20 ופריזמה 10 לפני שינה , עדיין אני מרגיש שהמינון של הפריזמה יותר חזק מהסיאליס ו סיאליס לא עובד כמו שעבד עם פריזמה 20מג , נמאס לי כבר מה אפשר לעשות ?

לקריאה נוספת והעמקה
25/08/2017 | 21:23 | מאת: היי

חשק המיני* גם העלאה מ20 ל30 מג של פריזמה , עושה לי תופעות לוואי של עייפות קשה ושינה מרובה , נמאס לי כבר מה אפשר לעשות ? זהו? אם אני רוצה לחיות בלי דיכאון וחרדות אני אמור לוותר על המין? הכרתי מישהי עכשיו ואני בתסביכים עם עצמי ,אם אני נשאר במינון 20פריזמה ו20אלטרולט אז זה לא כל כל עוזר והמין שלי בסדר ,ואם אני רוצה להרגיש יותר טוב אני אמור לעלות מינון של הפריזמה אבל המין שלי נעלם אני בתסביכים

התקופה הקצרה שהטיפול עזר לי הרגשתי מאד כיף עם הגוף שלי אני לא רוצה לוותר כל ההרגשה הזאת ,אילו אפשרויות יש לי? אולי לעזוב את התרופות ולהתחיל cbt? או לעזו את האלטרולט ולקחת וולבוטרין במקום ?הבנתי שפריזמה עם וולבוטרין זה מסוכן או לעזוב את הפריזמה ולקחת רק אלטרולט במינון גבוה? אילו אפשרויות יש לי עוד ? תודה

כפי שציינתי בתשובתי לשאלה הקודמת, בעת העליה במינון יתכנו תופעות לוואי אשר צפויות לחלוף לאחר תקופת הסתגלות למינון החדש. הפגיעה בתפקוד המיני כתוצאה מתרופות נוגדות דיכאון היא שכיחה ומשתנה מאדם לאדם: אצל חלק מהאנשים יש שיפור עם זמן אך לא אצל כולם. במקרה ולא יחול שיפור תוך מספר שבועות - חודשיים, מומלץ להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל ולשקול החלפת התכשיר.

23/08/2017 | 17:00 | מאת: יורי

אני לוקח כבר חודשיים וחצי פריזמה 20 ואלטרולט 20 לפני שינה ... זה ער לי תקופה מסויימת ואז שוב לא עוזר , העלאתי את הפריזמה ל30מג ,כבר יומיים נוטל 30מג ,והחרדה והמתח עלו אצלי ,מתי זה אמור לחלוף? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בדומה לתחילת הטיפול, גם העליה במינון עלולה להיות מלווה בתופעות לוואי כגון עליה באי שקט והמתח. התופעות לרוב חולפות תוך שבוע. חשוב לציין כי אין לבצע שינויים בטיפול ללא התייעצות עם הרופא המטפל והפורום לא מהווה תחליף ליעוץ הפרטני.

21/08/2017 | 09:59 | מאת: אבי

הרופא אמר שלא מומלץ. למה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, לא מומלץ לשלב בין שתי תרופות נוגדות דיכאון מאותה הקבוצה, במקרה הזה SSRI מאחר וזה מעלה סיכוי לתופעת לוואי מסוכנות ולא בהכרח משפר את יעילות הטיפול.

20/08/2017 | 08:59 | מאת: מישהי

שלום רב אני נשואה עם 3 ילדים שנים של דכאון עמיד לתרופות מזה כמה שנים נגמלתי מתרופות ללא יעוץ פסיכולוגי וללא מעקב רפואי משתדלת להמשיך עם החיים עם עליות ומורדות אין ספק שהחיים השתנו בהרבה מובנים יש לי בעיה שמקשה עליי מאוד אני לא יכולה ללכת לקניון לסופר לא בא לי בתי מלון כי צריך להתלבש להתארגן להראות יפה במיוחד שנוסעים לחופשה עם חברים וזו נראת טוב וזו מטופחת וכולם שמחים ואני לא או שבבריכה נשים חטובות עם בגדיי ים חשופות כמעט עירומות ואני כבר שנים לא שמתי בגד ים כמובן שהבעל מסתכל ומתלחששים ביניהם הגברים וזה גומר אותי אני כמעט ולא הולכת לאירועים רק לממש קרובים אז מצד אחד טוב לי לא ללכת לשום מקום ומצד שני כשאני בחופשה מהעבודה אני נאכלת מבפנים בוכה שכולם יכולים ואני לא שכולם נוסעים טסים ואני לא אפילו בעלי לא לוקח חופש הוא אפילו לא מנסה לקחת חופשה אני מיואשת מה עושים ?????

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הקשיים שאת מתארת יכולים לנבוע מסיבות שונות כאשר אפשרות אחת היא אכן הדיכאון. במידה וחוסר חשק , רגישות מופרזת לביקורת , הימנעות ותחושת הייאוש נובעים מדיכאון, כדאי לפנות ליעוץ של הפסיכיאטר המטפל או רופא משפחה ולשקול חזרה לטיפול התרופתי אשר עשוי לשפר את מצבך הנפש, לעלות את הבטחון העצמי, את המוטיבציה וחשק.

17/08/2017 | 23:00 | מאת: יורי

אני לוקח פריזמה 20 בבוקר ואלטרולט 20 בלילה ,דילגתי יום אחד על אלטרולט לא לקחתי יום אחד ,וההפרעת פאניקה ודיכאון חזרו רק בגלל שלילה אחד לא לקחתי (24 שעות) הגיוני שאלטרולט משפיע עליי יותר מהפריזמה ? כי הפריזמה מעלה את ריכוז של האלטרולט פי 3-4 בדם ,אני שוקל להפסיק לקחת את הפריזמה ולהעלות את האלטרולט ל30-50מג לפני שינה

לקריאה נוספת והעמקה
17/08/2017 | 23:32 | מאת: יורי

מאז שעשיתי שינויים בתרופות ,לא לקחתי יום אחד אלטרולט ,ולקחתי אלטרול במקום במשך יומיים ואז חזרתי שוב לאלטרולט ,הסימפטומים חזרו ואני יושן שוב הרבה שעות ,ובהמשך היום אני שוב מרגיש צורך לישון אז אני יושן שינת צהריים

שלום רב, לא סביר כי התופעות חזרו רק בגלל הפסקת התרופה ליום אחד, מאחר והשפעת התרופה אינה נקודתית אלא מצטברת. בדומה לשיפור שמופיעה רקע כעבור 4-6 שבועות מתחילת הטיפול, גם החמרה במצב הנפשי עם הפסקת התרופה עלולה לבוא כעבור מספר שבועות לאחר ההפסקה ולא באופן מיידי. סביר להניח כי התסמינים של חרדה ודיכאון הופיעו מסיבות אחרות כגון חרדה מכך שלא נטלת את התרופה בזמן או לסירוגין כצירוף מקרים ולא להסיק מכך את המסקנה שרק אלטרולט עוזר לך ולא פריזמה. בכל מקרה, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל, לעקוב אחרי המצב ובמידת הצורך לשקול שינויים בטיפול.

15/08/2017 | 00:52 | מאת: ענת מיכאל

מחפשת רופא פרטית לי שייכת לקופות עזרה לשיחות ומרשמים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי לא ניתן לעזור לך במסגרת הפורום.

14/08/2017 | 18:20 | מאת: מישהו

שלום ד"ר, אני בן 32, נוטל מזה שנים ציפרלקס לטיפול בדיכאון והפרעת פאניקה (כעת על 15 מ"ג) וכחודש סורבון 15 מ"ג (בניסיון להפחית תופעות לוואי של פגיעה בתפקוד המיני). בבדיקות דם האחרונות התברר שאני סובל מטריגליצרידים גבוהים ו - HDL נמוך. 1. האם יכול להיות מהציפרלקס / הסורבון? 2. הומלץ לי לצרוך אומגה 3 ותכשיר טבעי נוסף המכיל אינוזיטול, ל-מתיונין וכולין. האם מותר לשלב עם הטיפול התרופתי? (אצטיל כולין הרי גם הוא מוליך עצבי - לא מפריע עם הציפרלקס והסורבון)? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ציפרלקס וסורבון לא משפיעים על השומנים בדם ואין מניעה משילוב הטיפול המומלץ עם התרופות האלו.

שלום רב, סובל מדיכאון/חרדה וסומטיזציה. לאחר טיפול במספר נוגדי דכאון שלא עשו מספיק ולא עבדו מספיק ושילובים שונים הפסיכיאטר שלי רוצה כעת שאתחיל טיפול במרוניל בשילוב אנטי פסיכוטי כלשהו למטרת אוגמנטציה, כנראה סוליאן( אמיסולפריד-הכדור הממשיך לטענתו של המודאל - סולפריד)וזאת לאחר תגובה חלקית טובה של סימבלטה ומודאל( סולפריד) שעזרו אך לא מספיק.. מקריאה באינטרנט עולה שקיימת התנגשות תרופתית רצינית וחמורה בין אנטי פסיכוטיים בכלל לבין טריציקליים בכלל וגם ספציפית בבדיקה וקריאה על מרוניל ואנטיפסיכוטים, הצלחתי למצוא מידע חלקי שהוא מתנגש ב ורה חמורה עם אנטי פסיכוטיים ובפרט גם -סוליאן, מדובר בהתנגשות על רקע קרדיאלי הפרעות קצב qt ותופעות אקסטרה פירמידליות וכו.. ולכן שאלתי: אני יודע שמשתמשים באנטיפסיכוטיים כאוגצנטציה טיפולית לנוגדי דכאון אך האם את מכירה שילוב אנטיפסיכוטים עם משפחת הטריצקליים, במקומות שונים רשום גם בעברית וגם באנגלית על התרופות האנטיפסיכטיות השונות שאין לשלב עם טריציקליים .. מה עלי לעשות? אני חושש מטיפול לא נכון שעלול להוביל לתופעות לוואי קטלניות האם יש שילוב כלשהו של טריצקליים-( מרוניל) או משו אחר לדעתך עם אנטיפסיכוטים שלא עלול להוביל לתופעות לוואי חמורות ומסוכנות? או שאנטי פסיכוטיים משלבים רק עם ssri/snri's? תודה רבה רבה רבה! סליחה על החפירות אניי בחששות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, למעשה, מרבית התרופות הפסיכיאטריות (אם לא כולן) עלולות להגביר סיכוי להפרעות קצב, בעיקר אצל אנשים שקיימת אצלם הפרעה קודמת (מקטע QT ארוך). כדי להיות על הצד הבטוח, כדאי לבצע בדיקת ECG לפני תחילת הטיפול כדי לוודא שלא מדובר בהפרעה כזו וגם לבצע בדיקות מעקב במהלך הטיפול.

אם אני לוקח תרופה 8 שבועות והתחיל להשפיע לא מזמן ,ושכחתי לקחת יום אחד ,ולקחתי למחרת ,אז הדיכאון והחרדה שוב חוזרים ,ואצטרך לחכות שוב 8 שבועות ? זה מה שקרה לי

שלום רב, הפספוס של יום אחד לא אמור לבטל את השיפור שהשיג הטיפול. יש לחזור לנטילת התרופה באופן רגיל.

לא לקחתי אלטרולט 20 לילה אחד ,ולמחרת התחילו שוב תחושת חרדה וקצת עצב , הגיוני שהאלטרולט עושה את העבודה ולא הפריזמה 20 שאני לוקח בבוקר ?

12/08/2017 | 23:30 | מאת: שירה

שלום יכול להיות שבגלל אובדן שחוויתי (חברה טובה מאוד התאבדה לפני 4 חודשים) יתפתחו בעיות נוירולוגיות או פסיכיאטריות? ראיתי עכשיו דמות בעודי ערה ומעט ישנונית, ידעתי שזה לא הגיוני פתחתי חזק את העיניים והיא נעלמה... אני שומעת קולות שאין באמת... חברה שלי באה אליי לחלומות כמה פעמים וזה טוב לי אבל כשאני קמה משינה אני רועדת כולי... רוב הפעמים אני לא זוכרת את החלום רק זוכרת שהיא היתה שם... מרגישה שאין לי כח לכלום ולאף אחד.. לא עונה לטלפונים מחברים כי אין לי כח. מוזר לי שאני מודעת לכל זה... שבוע שעבר נסעתי ברכבת ועברה בי מחשבה שאני נופלת למסילות ונדרסת היתה לי סחרחורת כזו.. אני מרגישה שעין שמאל שלי הפסיקה לפעול ושאני משתמשת רק בימין, אני בוכה רק בעין ימין ובלילה רק עין ימין שלי אדומה ושורפת מעייפות... בעבודה אין לי כח להשאר יותר מ 7 שעות וזה גם בקושי כשבעבר הייתי 10-12 ביום בעבודה... משתדלת להתנהג רגיל כלפי חוץ וכותבת פה אולי יש עצה בשבילי... אנא ממך לא לכתוב לי לפנות לרופא/ה, לא יקרה.. בטוח יחשבו שהשתגעתי אני מפתחת דכאון? הגיוני להיות מודע לדכאון?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, במקרים מסויים אובדן של אדם קרוב עלול לעורר תסמינים של דיכאון ותגובות חריגות נוספות, כגון אלו שתיארת , במיוחד אם מדובר במוות פתאומי, לא צפוי או בנסיבות קשות. במקרים אלו, חשוב לקבל עזרה של איש מקצוע ולצורך כך לפנות לאבחון. הטיפול יכול לסייע להתמודד עם האובדן, להיפטר מהתסמינים ולעזור לחזור לתפקוד הרגיל.

12/08/2017 | 18:53 | מאת: יורי

אני לוקח פריזמה 20 בבוקר עם אלטרולט 20 לפני שינה, וסיאליס 5מג , כבר 8 שבועות וזה עוזר לי ,לפני יומיים עכב חוסר אחריות נגמר לי האלטרולט ולא שמתי לב אז לא לקחתי לילה אחד ,למחרת הלכתי לרופא וביקשתי מרשם ולקחתי אלטרול 25מג רציתי לנסות אותו ,בגלל לילה אחד שלא לקחתי אלטרולט הרגשתי את החרדה והדיכאון שוב חוזרים בקטנה , לקחתי אלטרול 25מג לפני שינה והרגשתי שהאלטרול לא עושה לי יובש בפה מה שאלטרולט כן עשה לי ,אומרים שזה אותה תרופה אבל אני מגיב שונה לשניהם , הרגשתי שהאלטרול פוגע יותר בתפקוד המיני והזקפה חלשה עם הסיאליס (עם האלטרולט הסיאליס עזר והיה חשק מיני),לקחתי את האלטרול יומיים ואז החלפתי שוב לאלטרולט ,לקחתי אתמול בלילה והתעוררתי היום עייף שוב ועייף במהלך היום רוצה רק לישון והתפקוד המיני לא חוזר לעצמו אין לי חשק לזה ,למה כל הבלאגן הזה נוצר ?רק בגלל שפיספסתי לילה אחד של לקיחת אלטרולט 20? למה האלטרול עושה לי תופעות שונות ? אני שוקל היום לא לקחת אלטרולט 20 לפני שינה ולקחת רק מחר אולי התופעות ישתנו והחשק המיני יחזור ? הבנתי שתופעות לוואי עם תרופות זה כמו רולטה כל פעם שמפסיקים ושוב לוקחים את התרופה אז התופעות לוואי משתנות

לקריאה נוספת והעמקה

נא לראות את תשובתי לשאלתך הראשונה.

לא לקחתי יום אחד אלטרולט 20 לפני השינה ... למחרת הלכתי קיבלתי מרשם לאטרול 25מג ולקחתי אותו יומיים במקום האלטרולט שהיית לוקח 8 שבועות , האלטרול עשה לי תופעות לוואי שונות מהאלטרולט ופגע יותר בתפקוד המיני , עכשיו החלפתי את האלטרול באלטרולט חזרה ואני לוקח אותו יומיים 20 לפני שינה ,אני מרגיש שהתפקוד המיני עדיין חלש לא כמו שהיה מקודם ,החלפה בתרופות ואי לקיחה של התרופה יום אחד יכולה להשפיע על תופעות לוואי חדשות?אני לוקח גם סיאליס ופתאום הסיאליס לא משפיע כמו שהשפיע מקודם עם האלטרולט אני מפחד ש אלטרולט עושה לי תועפות לוואי שונות בגלל שלא לקחתי יום אחד

לקריאה נוספת והעמקה

אנא ראה את תשובתי לשאלתך הקודמת.

11/08/2017 | 14:15 | מאת: גיל

היי אני לוקח בבוקר פריזמה 20 ,אחהצ סיאליס 5 יומי , לילה אלטרולט 20 .. כבר כמעט 8 שבועות , לפני כמה ימים נגמר לי אלטרולט ולא לקחתי בלילה (יום אחד) ,למחרת לקחתי מרשם לאלטרול ,לקחתי אלטרול יומיים והאלטרול החמיר את התפקוד המיני ועשה לי בחילות והדיכאון וחרדה חזרו קצת לפיי מה שהרגשתי ,זרקתי את האלטרול ולקחתי אתמול בלילה אלטרולט 20 (האלטרולט עושה לי יובש בלשון ,מה שהאלטרול לא עושה.. אני מגיב שונה לשניהם הייתכן? אמרו לי זה אותה תרופה בדיוק ) אני קמתי היום שוב בהרגשה קצת חרדתית ועייפות ועצב , מקווה שעוד כמה ימים האלטרול יצא מהגוף ו אלטרולט יחזור לתפקוד

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן מדובר בתרופות שמכילות את אותו החומר הפעיל וסבירות לכך שיש הבדל בתגובה לשני התכשירים היא נמוכה. יתכן ועצם החלפת התכשיר עוררה אצלך חרדה ואת התסמינים המתוארים.

09/08/2017 | 10:54 | מאת: אלכס

שלום ד"ר ספקטור, ביולי 2016 התחלתי לקחת ברינטליקס (ממינון של 5 מ״ג). עליתי בהדרגה ל-15 מ״ג. בעקבות העובדה שסבלתי מ-pruritus וחוסר תועלת מהתרופה, הורדתי בהדרגה את המינון עד שבאמצע אוגוסט הפסקתי לחלוטין. סה"כ לקחתי את התרופה חודש-חודש וחצי. כשלושה ימים מהכדור האחרון התחילו תופעות הגמילה הבאות: עצבנות, כעס, אי שקט, קושי לשבת בנינוחות, חוסר ריכוז, חוסר אנרגיה, brain zaps, שרירים קפוצים. מאז עברה כבר כמעט שנה אך אני עדיין סובל מ-"תופעות גמילה": אי שקט ועצבנות שמרגישים מלאכותיים ולא כמו שום חרדה שחוויתי, שרירים מכווצים בבטן+שכמות+צוואר, חוסר ריכוז. נראה לי שהגעתי לסוג של סטגנציה ואין הקלה בתסמינים ככל שהזמן עובר. האם נתקלת בזה בעבר? האם זה עובר? האם יש תרופה או טיפול אחר שיכולים להקל על התחושות האי-שקט? האם כדאי לחזור לתרופה? אני די נואש ומפחד שנגרם נזק בלתי הפיך. אני מאוד מתקשה לתפקד ביום-יום. אם יש לך רעיון איך לטפל בכך, אשמח לדעת. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, על אף שמדובר בתרופה חדשה שיש איתה יחסית מעט ניסיון קליני, לא סביר כי התופעות המתוארות קשורות להפסקת הטיפול בה. יותר סביר כי מדובר בתופעות חרדה ו/או דיכאון וחשוב מאוד לפנות להערכה פסיכיאטרית חוזרת כדי לשקול התחלת הטיפול החדש.

08/08/2017 | 20:22 | מאת: מישהו

שלום רב, אני מטופל בציפרלקס מזה יותר מעשור וסובל מירידה בזקפה ומקושי בהגעה לאורגזמה. והחלטתי עם הפסיכיאטר המטפל לנסות להוסיף סורבון ולבדוק את השפעתו על התפקוד המיני. במקביל עברתי סדרה של טיפולי דיקור סיני בניסיון לטפל בבעיות בתפקוד המיני - מה שבפועל גמר לי את החשק המיני שהיה עד אז גבוה ושמור. ביקשתי מרופא המשפחה לבדוק רמות טסטוסטרון כללי וחופשי, אך קראתי איפשהו שסורבון יכול להשפיע על תוצאות בדיקות מעבדה של הורמונים כמו פרולקטין. האם יש סיכוי להטיה גם של רמון הטסטוסטרון? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא סביר כי נטילת סורבון תשפיע על או תגרום להטייה בתוצאות של רמת טסטוסטרון.

08/08/2017 | 20:04 | מאת: ציפרלקס

נטלתי ציפלקס במשך 5 חודשים.החשק המיני שלי וכן יכולת הגמירה פחתו.כמה זמן לאחר סיום נטילת התרופה יש לצפות שהתפקוד המיני יחזור לקדמותו?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, במידה ומדובר אך ורק בתופעת לוואי, סבירות גבוהה שהשיפור בתפקוד המיני יתרחש תוך מספר ימים לאחר הפסקת נטילת התרופה.