פורום דיכאון - אבחון וטיפול

פורום דיכאון הוא המקום להתייעץ בנושא דיכאון.

פורום דיכאון הוא המקום לשאול על מחלת הדיכאון, שאלות אבחון, שאלות על סוגי דיכאון, על הטיפול בו ועל דרכי התמודדות הסובל ומשפחתו עם המחלה.

אנחנו פה כדי להשיב על שאלותיכם, לעזור לכם להבין, לקבל מידע ולכוון.

חשוב להבהיר כי הפורום הוא לא תחליף לטיפול.
3535 הודעות
2872 תשובות מומחה

מנהל פורום דיכאון - אבחון וטיפול

שלום וברכה אני מקבל קצבת נכות נפשית 40% רפואי ו100% אי כושר לצמיתות ואני מעוניין להפחית את התרופות שאני לוקח בגלל תופעות לוואי.. (כמובן שאני יודע שצריך להיות במעקב של פסיכיאטר) רציתי לדעת האם ביטוח לאומי יכול לשלול ממני את הקצבה בגלל שאני לא לוקח את התרופות או לוקח מעט תרופות? כאילו הוא יכול להגיד שאם אני לא לוקח תרופות אז בעצם המצב שלי בסדר ואני לא צריך קצבה? האם הוא יכול לדעת איך שהוא שאני לא לוקח תרופות (אם הפסיכיאטר רושם את זה במחשב של המרפאה)? תודה מראש ..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי לא אוכל לעזור לך במסגרת הפורום מאחר ואינו עוסק בנושאים הקשורים לביטוח לאומי והתנהלותו. לתרופות נוגדות דיכאון עלולות להיות תופעות לוואי והן לא תמיד מביאות לשיפור הרצוי. במקרים אלו יש חשיבות רבה למעקב עקבי של פסיכיאטר במסגרתו נעשים מאמצים להתאים את הטיפול תוך כדי שאיפה להגיע ליעילות המקסימלית וצמצום תופעות לוואי ככל הניתן.

05/07/2017 | 21:02 | מאת: ניר

לד"ר אירנה שלום אני נוטל ציפרלקס מזה 5 שנים במינון 20 מ"ג בשל דיכאון בשנה לפני כחצי שנה חוויתי נסיגה עליה הצלחתי להתגבר וכרגע אני בתוך נסיגה נוספת. שאלתי האם זה סימן שאני מתחיל לפתח סבילות לכדור? האם יש סיכוי שהעלאת מינון תעזור? בפסיכאטר שלי חושב להמליץ על שינוי לאפקסור מה דעתך? תודה רבה אשמח לתשובה גם מאנשי הפורום בימדה ומישהו חווה דבר דומה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, החמרה במצב הנפשי על אף המשך הטיפול בתכשיר נוגד דיכאון שבעבר הביא לשיפור היא תופעה מוכרת. לא מדובר בסבילות להשפעת התרופה אלא במנגנון שונה שאינו ידוע עד כה. המינון המקסימלי של ציפרלקס הוא 20 מ"ג ליום ולכן מומלץ לשקול החלפת התכשיר או לסירוגין להוסיף לטיפול תכשיר נוסף כטיפול תומך (מחזק). הת

תחילה תודה רבה על תשובתך. שאלתי הנוספת היא האם לדעתך תרופה אחרת ממשפחת ה ssri עדיפה או שכדאי לעבור ל snri?

05/07/2017 | 12:56 | מאת: דניאל

שלום דוקטור אני נמצא בשלב שנימאס לי מהחיים באמת נימאס לי אני לא מסוגל להתמודד עם החיים יותר יש לי הרבה בעיות בחיים טופלתי בעבר ולא עזר לפני חודש היה לי מעשה שלא הצליח אני רוצה להתאשפז רק לא יודע איך ולמי לפנות בבקשה עזרי לי כי אני לא יודע מה עוד לעשות

שלום רב, אכן, מהכתוב עולה כי אתה שרוי במצוקה משמעותית וזקוק לעזרה. מומלץ כי תפנה לבדיקה פסיכיאטרית במסגרת מיון של בית חולים פסיכיאטרי קרוב למקום המגורים שלך (ניתן לברר את המיקום הספציפי במסגרת קופ"ח).

05/07/2017 | 00:26 | מאת: מישהו

שלום ד"ר, אני הומוסקסואל בן 32, מטופל בציפרלקס מזה כ - 14 שנים. בשנים האחרונות על 15 מ"ג ליום (ניסיון לרדת ל 10 מ"ג ביום גרם לרגרסיה) וטיפולים אחרים לא התאימו. איפשהו אחרי כמה שנים התחילו הפרעות זקפה ובעיות מסויימות בתחושה ולכן בהדרגה הפסקתי לחלוטין לחדור במהלך סקס וכבר שנים רבות אני נאלץ להסתפק רק באוראלי ואוננות. הייתי אצל כמה מומחים גדולים באורולוגיה, סקסולוגיה ופסיכיאטריה שטענו כי זה כנראה מהציפרלקס - שינויים לתרופות אחרות או שילובי תרופות לא התאימו ואילו טיפולים בויאגרה או סיאליס גרמו לתופעות לוואי בלתי נסבלות. בחודשים האחרונים נוספו בהדרגה תסמינים של קושי להגיע לאורגזמה וירידה בהנאה / ריגוש. האם יש תקווה? יש מה לעשות? כבר שנים רבות שהגילאים הכי יפים שלי מתבזבזים בתפקוד מיני לקוי :( תודה

לקריאה נוספת והעמקה
05/07/2017 | 15:53 | מאת: ניר

בקשר לקושי להגיע לאורגזמה אין מה לעשות אלא להחליף כדור ... בקשר לזקפה אפשרי לקחת סיאליס 5 יומי או 20 לפי צורך

שלום רב, מאחר והבעיה המרכזית היא בתפקוד המיני והשינויים בטיפול הפסיכיאטרי לא היו מוצלחים, כדאי לפנות ליעוץ למרפאה יעודית שעוסקת בטיפול בהפרעות בתפקוד המיני (עדיף מרפאה גדולה על בסיס בית חולים מוכר). במסגרת המרפאה ניתן יהיה לבחון מגוון רחב של טיפולים (ולא בהכרח רק תרופות) כדי לסייע לבעיה הספציפית שלך עם כל המורכבות הנלווית.

אני נוטל פריזמה 20מג בבוקר ואלטרולט 20 בלילה כבר 16 יום ,שבועיים ויומיים ואין כל כך שיפור , להעלות פריזמה ל30 או שמוקדם מידי ולחכות עוד קצת ? אני סובל מהפרעת פאניקה ודיכאון

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל אדגיש כי אין לבצע שינויים בטיפול ללא התייעצות עם הרופא המטפל (הרופא שהמליץ על הטיפול) והפורום אינו מהווה תחליף לייעוץ זה. באופן כללי, ניתן להעריך את השפעת הטיפול התרופתי לא לפני 4-6 שבועות מתחילת הטיפול ורק אז, במידה והשיפור הוא חלקי ולא מספק, יש המלצה לעליה במינון.

03/07/2017 | 01:07 | מאת: מוריה

היי,אני עברתי לפני 3 שנים טיפולי Est,ועכשיו הורד לי מינון של ariply מ10 מג ל5 מג יום כן יום לא.יש לי כאבים בצד שמאל בראש למעלה,זה יכול להיות קשור?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ירידה במינון של אריפליי לא אמורה להיות מלווה בכאבי ראש חד צדדיים. מומלץ לפנות לרופא משפחה לצורך בדיקה וכן לשקול התייעצות עם הפסיכיאטר.

מה ההבדלים בין הפרעת פאניקה להתקף פאניקה?

לקריאה נוספת והעמקה

התקף פאניקה הוא התקף חרדה הבאה לידי ביטוי במגוון רחב של תסמינים ביניהם קוצר נשימה, דופק מואץ, תחושת מועקה עזה, הזעות ותסמינים נוספים. הפרעת פאניקה היא הפרעה שמתאפיינת בהתקפי פאניקה חוזרים, עיסוק בהשלכות של ההתקפים וירידה תפקודית. את ההפרעה ניתן לאבחן במסגרת הערכה ובדיקה פסיכיאטרית.

29/06/2017 | 19:02 | מאת: מאיר

שלום בן 30 בריא בדר"כ מלפני שנתיים מקבל אסטו 20 מג בשל התקפי פאניקה . לפני חודש קיבלתי ציפרלקס במקום אסטו (לטענת הרוקח זה אותו חומר פעיל) מאז שאני מקבל ציפרלקס נפגע קשות חשק המיני .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי , מעבר בין התכשירים לא אמור להיות מלווה בתופעות לוואי חדשות או שינויים במצב הנפשי מאחר ושני התרופות מכילות את אותו החומר הפעיל. עם זאת, לאור התופעה שאתה מתאר, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי אפשרות לחזור לתכשיר הקודם וכן לשקול יעוץ מקצועי בנוגע לתפקוד המיני מאחר והירידה בחשק יכולה להיות קשורה גם לגורמים אחרים, הלא קשורים לטיפול התרופתי.

21/06/2017 | 10:35 | מאת: תומר

היי אצלי ניסו תרופה אחת בשם ציפרלקס לטיפול בדיכאון ופוסט טראומה במינון 20 מ"ג ממשפחת הssri ומיד לאחר מכן עברתי לפבוקסיל 50 מ"ג... אני יודע שהמינון של הפבוקסיל לא מספיק אבל ביקשתי מיד לאחר הפבוקסיל לעבור לאפקסור ככה שלא מיציתי את התרופה וגם לא את משפחת ssri תוך כדי הטיפול הצעתי לרופאה לחזור לפבוקסיל 200 מ"ג בשילוב אנפרניל 112.5 מ"ג עם אריפליי 5 מ"ג ואחרי שלושה חודשים בטיפול הנ"ל ובמינון הזה הבנתי שזה לא זה, השאלה אם זה נחשב שמיציתי את הפבוקסיל ואת משפחת SSRI? או שיש לחזור שוב למשפחת הזאת ולתרופות אחרות כגון: פריזמה (פרוזאק)/רסיטל/סרוקסט... לגבי אנפרניל אני יודע שמיציתי את התרופה אחרי שבהתחלה לפני השילוב עם פבוקסיל היא ניתנה לי במינון 225 מ"ג במשך קרוב לארבעה חודשים, השאלה אם יש טעם לנסות ממשפחת הטריצקאליים tca גם אלטרול/אלטרולט?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, בכל ניסיון של נוגד דיכאון הספציפי מומלץ ליטול את התרופה לפחות 4-6 שבועות ובמקרה של תגובה חלקית להגיע למינון המקסימלי לפרק זמן נוסף של כחודשיים. רק במקרה ובמשך תקופה זו לא מגיעים לשיפור משמעותי, מומלץ לעבור לתכשיר אחר. הבחירה בתכשיר הספציפי יש לעשות בהתאם לתוצאות הערכה הפסיכיאטרית במסגרתה מבררים את התסמינים הספציפיים , התגובה לטיפולים שקיבלת בעבר ובהתאם לכך מקבלים החלטה.

20/06/2017 | 19:47 | מאת: שרוליק

היי שוקל ביני לבין עצמי מכות חשמל או בשמם הידוע נזעי חשמל, השאלה היא האם זה פוגע בזיכרון לטווח הארוך כי יצא לי לשמוע על מקרים שכן, הלא כך הדבר? הלוואי ותתני לי קצת פירוט

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הטיפול בנזעי חשמל עלול לפגוע בזכרון לטווח הקצר, כאשר לרוב מדובר בפגיעה זמנית שמוגבלת למספר שעות עד ימים. הטיפול אינו פוגע בזכרון לטווח הרחוק אצל מרבית המטופלים הבריאים ללא מחלות רקע. כדי להעריך את הסיכון לתופעות לוואי, כולל בעיות בזיכרון, יש לעבור הערכה רפואית ופסיכיאטרית מקיפה.

19/06/2017 | 19:02 | מאת: אדווה.

אנלא יודעת מה לעשות עם עצמי. אני מתמודדת עם כמה בעיות בריאותיות שמקשות עלי (אפילפסיה סכרת מיסופוניה אוסידי סיפי(צליעה) וחרדות...)המשבר שלי התחיל לפני יותר משנה. כשקרה לי התקף אפילפסיה ראשון. בעקבותו הפסקתי לצאת מהבית ופיתחתי חרדות מהיציאה החוצה. המצב רוח שלי היה על הפנים.גם עכשיו הוא לא משהו . אני לא לוקחת תרופות (עדיין)וממש קשה לי לחיות כשאף אחד לא מבין אותי במשפחה . ובכלל. לפעמים אני חושבת שאולי הכל בסדר. ושהכל יכול להשתפר. ולפעמים אני ממש רוצה לקפוץ מאיזה גג . אני מרגישה שאני רואה את העולם דרך נקודות.מבט של שתי אנשים שונים וזה מחרפן. אני כל הזמן עושה שאלונים לאבחון דיכאון באינטרנט . בכל שאלון שעשיתי יצא דיכאון חמור. אנלא יודעת אם להאמין לזה או לא . יכול להיות שזה בגלל המשבר? או שבאמת יש לי דיכאון קליני? כרגע מטופלת בשיחות.שלא עוזרות בכלל דרך אגב. המשבר הזה נמשך יותר מידי זמן וממש נמאס לי. יש לי דיכאון או שזה סתם עצב?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מהכתוב עולה שאת מתמודדת עם מספר בעיות רפואיות משמעותיות ובאופן טבעי ההתמודדות תובעת ממך הרבה כוחות נפשיים. במצבים מסוג זה, האדם המתמודד עשוי לפתח גם תגובות רגשיות עם מרכיבים דיכאוניים ובמקרים מסויימים אף דיכאון. כדי לאבחן האם אכן מדובר בדיכאון , יש צורך לעבור הערכה ע״י פסיכיאטר ולא ניתן לעשות זאת רק על סמך התיאור וללא בדיקה. יש חשיבות רבה לתהליך האבחון ובדיקה מאחר והם יכולים לאפשר להתאים לך את הטיפול הנכון אשר ישפר את מצבך הנפשי, את איכות חייך ומצבך הבריאותי. הטיפול הפסיכולוגי יכול להיות משמעותי וחשוב, אך במקרים רבים אינו מספיק כדי להשיג את התוצאות המירביות.

21/06/2017 | 16:35 | מאת: אדווה

תודה

יש טעם לעבור מאנפרניל לאלטרולט אם מיציתי את האנפרניל במשך ארבעה חודשים עד עכשיו ולא הועיל לי לטיפול בדיכאון?

לקריאה נוספת והעמקה

אנא ראה את תשובתי לשאלתך הקודמת

בוקר טוב יש טעם לעבור מאנפרניל לאלטרולט/אלטרול אם מיציתי את האנפרניל במשך ארבעה חודשים עד עכשיו ולא הועיל לי?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר בשתי תרופות נוגדות דיכאון שונות ולכן גם התגובה אליהן עשויה להיות שונה. חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לטיפול כדי לודא שאכן התרופה עשויה להתאים לך .

18/06/2017 | 19:10 | מאת: קשה לי מדי

שלום לך! אצלי השתמשו בציפרלקס וכן גם פלובוקסמין עד שעברו לsnri לאפקסור ואחרי לטריצקאליות אלטרול לחזור שוב להתחלה לפני שמסיקים עמידות נוראית לתרופות: חשבתי לנסות לוסטרל,/פריזמה/,סרוקסט,/ציפרמיל/ פרוזאק

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לרוב , הסיכוי להגיב לתרופה נוגדת דיכאון שלא הגבת אליה בעבר הוא מאוד נמוך, זאת כמובן בהנחה שנטלת אותה במשך זמן סביר ובמינון הטיפולי.

18/06/2017 | 09:20 | מאת: דן

לקחתי ציפרלקס למשך 10שנים. המסקתי ליטול את התרופה ואני נעזר בקלונקס כדי להתגבר על השינה הטרופה ועל העצבנות. האם יש סיכוי להגמר מהתרופה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ציפרלקס אינה תרופה ממכרת ולכן לא מדובר בתהליך גמילה אלא הפסקה. חשוב לציין כי ההחלטה על הפסקת הטיפול בדומה לתחילתו, אמורה להתקבל בשיתוף עם הפסיכיאטר ולאחר שקילת כל הבעד והנגד ההחלטה. למשל אצל המטופלים שסבלו לאורך שנים מדיכאון כרוני, הפסקת הטיפול מעלה סיכוי לחזרתם של התסמינים של דיכאון ולכן בדרך כלל לא מומלצת. גם כשמחליטים להפסיק טיפול, מומלץ לעשות זאת באופן הדרגתי ותוך כדי מעקב של פסיכיאטר כדי במידה ותהיה החמרה במצב, לחזור לטיפול באופן נכון ולמנוע התדרדרות נוספת.

14/06/2017 | 12:21 | מאת: אילן

שלום שמי אילן ואני מדוכא רוב היום. לדיכאון מלווה גם בעיות בריכוז ובזיכרון, גמגום (קל-בינוני) שחולף כשחוזר לי הביטחון העצמי ועייפות ודפיקות לב, חוסר מוטיבציה, לא מסוגל לעשות פעילות גופנית. חשק מיני תקין אבל לפעמים אני לא מצליח להגיע למצבים עם בחורות כי הביטחון שלי יורד קצת, אבל כשהוא עולה אני ממש בסדר ויכול להיות בקשר תקין עם פעילות מינית. בדיקות דם (ויטמינים, מלחים, הליקובקטר, לב) מראות שהכל תקין לגמרי. הדיכאון הוא בינוני - אני מתפקד ועובד כל יום אבל גם לומד וצריך יותר אנרגיה ופוקס. שאלתי היא: אם אתחיל טיפול ברמוטיב אני אראה שיפור? האם יכול להיות שזה ירפא לי גם את העייפות? והאם בכלל התרופה מומלצת? תודה ד"ר

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר בתכשיר נוגד דיכאון אשר מומלץ לטיפול בדיכאון קל עד בינוני. זוהי הרבה פעמים תרופת בחירה של אנשים שמבקשים ״טיפול טבעי״, אך עם זאת יש לציין כי מבחינה רפואית, אין לתרופה זו יתרונות ברורים הן מבחינת היעילות והן מבחינת תופעות לוואי. במקרה שלך, הייתי קודם כל ממליצה לעבור תהליך אבחון כדי לברר באיזה בעיה מדובר , למשל האם אכן זהו דיכאון או לסירוגין מדובר גם במרכיב של חרדה ו/או בעיות נוספות אחרות. הצלחת הטיפול תלויה באופן משמעותי בהתאמת התרופה לבעיה הספציפית ולכן לפני שבוחרים בתרופה חשוב להבין יותר טוב את הבעיה , לבחון דרכי טיפול אפשריות ולבחור מתוכן באופן מבוסס ושקול.

12/06/2017 | 05:55 | מאת: אבי

שלום, התחלתי לקחת אסטו חמי כדור לפני כחצי שנה, אחר ונהיו לי בעיות שינה הייתי נרדם לפעמים מאוחר ומתעורר מאוחר, בגלל זה לקחתי את התרופה לא בזמן סדיר. לאחרונה היו כמה פעמים שלא לכחתי את התרופה לכמה ימים, עכשיו כשבוע אני מתחיל לראות חלומות לא נורמליים איך שאני מתחיל להירדם, ואז אני מתעורר וככה לא יכול לישון. אנה מכם בבקשה!!! תסבירו לי מה כדי לעשות והאם ומתי הסימפטום עלול לעבור?? אני שוקל להפסיק את התרופה כי יש לי ממנה פחד והיא משנה לי את האישיות מה שמפריע לי גם.

12/06/2017 | 06:03 | מאת: אבי

תיקון - חצי כדור של אסטו10

שלום רב, קודם כל אציין שמדובר במינון נמוך אשר בדרך כלל אינו יעיל לטיפול בדיכאון. תופעות לוואי לרוב חולפות תוך שבוע שבועיים הראשונים מתחילת הטיפול וסביר להניח כי התופעות שאתה מתאר אינן קשורות לתרופה אלא מהוות חלק מתסמינים הנפשיים שאיתם אתה מתמודד. לצורך התאמת הטיפול, חשוב לעבור הערכה פסיכיאטרית מקיפה, לאבחן את הבעיה ולהתאים לה טיפול בהתאם להתרשמות הרופא.

09/06/2017 | 12:16 | מאת: יונה

העלתי מינון ל30מג ,התחילו כאבי ראש ,מתי הם אמורים לחלוף ואם בכלל? אם איזה תרופה אני יכול לטפל בכאבי הראש מבלי שיעילות התרופה לא תפגע?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כאבי ראש הם תופעת לוואי נפוצה של תכשירים נוגדי דיכאון, הם בדרך כלל חולפים תוך שבוע וניתן להתמודד איתם באמצעות משככי כאבים הסטנדרטיים כגון אקמול ואופטלגין. במידה ומדובר בכאב ראש חזק וחריג, יש לפנות להתייעצות עם רופא משפחה כדי לודא שלא מדובר בגורם אחר לכאבים.

08/06/2017 | 17:20 | מאת: חגי

יש טעם לעלות ל30?אם כן כמה זמן לתת ל30מג לפני שאני מחליף תרופה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, במקרים בהם תוך 4-6 שבועות אין שיפור כלשהו, לא מומלץ לעלות מינון אלא להחליף תכשיר. לעומת זאת, במקרים בהם מדובר שיפור כלשהו, אפילו מינימאל, יש טעם לעלות את המינון .

08/06/2017 | 13:48 | מאת: תומר

היי האם המינון שאני מקבל נכון ומספיק לדעתך לטיפול בדיכאון: האם השילוב נכון אפשרי ומוצלח? ברינטיליקס 10 מ"ג אנאפרניל(מרוניל) 112.5 מ"ג אריפליי 5 מ"ג האם אפשרי להעלות מינון של אחת התרופות ואם כן לכמה ואיזו תרופה? אני רוצה להעלות לכמה שיותר מינון כי אני מתמודד עם דיכאון עמיד, אז לפני שמנסים נזעי חשמלECT אני רוצה לנסות ניסיונות אחרונים עם תרופות...

לקריאה נוספת והעמקה

נא לקרוא את תשובותיי לשאלותיך הקודמות.

07/06/2017 | 22:37 | מאת: חגי

פעם לקחתי פריזמה 20מג בבוקר ואלטרולט 20מג לפני שינה ועבד עליי פלאים עקב דיכאון וחרדה, ואז הפסקתי את הטיפול , כרגע אני על רסיטל 20מג כבר 6 שבועות ואין השפעה , אני הבנתי שפריזמה מעלה את האלטרולט בדם בהרבה , ואומרים גם להיפך שאלטרולט מעלה את הפריזמה בדם לרמות גבוהות , מכיווון שזה ככה אז מה השפיע עליי יותר הפריזמה או האלטרולט? אני בדילמה מה לקחת מביניהם ,מה הפתרון בשבילי תודה

לקריאה נוספת והעמקה

נא לקרוא את תשובותיי לשאלותיך הקודמות.

07/06/2017 | 22:36 | מאת: תומר

היי לדעתך שילוב של אנפרניל 112.5 מ"ג(כדור וחצי) יחד עם אריפליי 5 מ"ג וברינטיליקס 10 מ"ג עלולים להספיק או שצריך להעלות אותם ואם כן לאיזה מינון, מדובר בטיפול בדיכאון?

לקריאה נוספת והעמקה

נא לראות את תשובתי לשאלותך הראשונה.

07/06/2017 | 20:27 | מאת: אמיר

אם למשל מינונים של ציפרלקס הם 10-20 ,אני לוקח 10מג ולא מעלה מינון לפי המלצות של רופאים ,זה יעבוד עליי פשוט יקח יותר זמן בגלל שזה מינון נמוך או שבכלל לא יעבוד עליי? מתוך היגיון שמינון נמוך לוקח לו יותר זמן לעבוד מאשר מינון גבוה שיעבוד יותר מהר או שאין קשר ולמה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי , למינון הנמוך יותר לוקח כ-4-6 שבועות להשפיע, במידה ותוך תקופה זו לא משיגים את השיפור הרצוי, מומלץ לעלות את המינון. בדרך כלל לא צפוי שיפור נוסף עם אותו המינון.

07/06/2017 | 14:21 | מאת: חגי

אם פעם פריזמה 20מג ביחד עם אלטרולט 20מג עזר לי ממש , השאלה שלי בעיה אצלי הסרוטונין או נוראדרנלין ? שניהם ביחד עובדים יותר על סרוטונין או נוראדרנלין ? איזה תרופה חדשה מומלץ לקחת בשביל שיעזור לי שוב? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בהמשך לתשובותיי שניתנו לשאלותיך הקודמות: השילוב אינו מומלץ, כדאי להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל בנוגע להמשך הטיפול אשר אמור להתבסס על התסמינים הפעילים בתקופה הנוכחית ותגובתך לתרופות שונות בעבר.

06/06/2017 | 14:50 | מאת: תומר

היי לדעתך שילוב של אנפרניל 112.5 מ"ג(כדור וחצי) יחד עם אריפליי 5 מ"ג וברינטיליקס 10 מ"ג עלולים להספיק או שצריך להעלות אותם ואם כן לאיזה מינון?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ניתן לנבא תגובה לטיפול הספציפי רק על סמך ההרכב התרופתי. מבחינה תיאורטית יש אפשרות לעלות מינונים של התרופות, עם זאת חשוב לציין כי שילוב במספר תרופות עלול לעלות סיכוי לתופעות לוואי ולכן כל השינויים אמורים להבתצע תוך מעקב קפדני של פסיכיאטר המטפל.

פרוזק מעלה את ריכוז האלטרולט בדם או להיפך? 20מג פרוזק בבוקר ביחד עם 20מג אלטרולט לפני שינה

לקריאה נוספת והעמקה

אנא ראה את תשובה שלי לשאלתך הקודמת.

05/06/2017 | 23:13 | מאת: חגי

פרוזק 20מג בבוקר אלטרולט 20מג לפני שינה , אלטרולט מחזק את ההשפעה של הפרוזק ?או ההיפך? פרוזק מעלה את האלטרולט בדם ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר בשתי תרופות נוגדות דיכאון אשר השימוש בשילוב שלהן אינו מומלץ מאחר ומגביר סיכוי לתופעות לוואי מסוכנות, חלק מזה כתוצאה מכך שפרוזאק מגביר את הרמה של אלטרול בדם.

05/06/2017 | 12:05 | מאת: השמן

שלום וברכה אני בן 29 ונוטל מס' תרופות פסיכיאטריות אביליפיי 5 מ"ג (אנטי פסיכוטי) לוסטרל 100 מ"ג (נוגד דיכאון SSRI) למיקטל 250 מ"ג (מייצב מצב רוח, זו תרופה גם נגד אפילפסיה) אני עושה ספורט (ריצה 4 פעמים בשבוע) ודיאטה אך לא מצליח לרדת במשקל.. שוקל 103 קילו וגובה 1.78 בנוסף לכך אני מרגיש עייפות מסוימת וחוסר אנרגיה במהלך היום ויש לי נשירת שיער מתמדת.. אשמח לדעת אילו בדיקות דם צריך לעשות בנוגע לכך.. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כדאי לפנות לבירור רפואי כללי לרופא משפחה אשר יקבע את הצורך בבירור ויפנה אותך לבדיקות על פי התרשמותו מהתסמינים שאתה מציג וממצאים בבדיקה.

05/06/2017 | 10:18 | מאת: אורן

שלום וברכה אני גבר בן 29 נוטל מס' תרופות פסיכיאטריות והן: אביליפיי 5 מ"ג (תרופה אנטי פסיכוטית) לוסטרל 100 מ"ג (תרופה נוגדת דיכאון SSRI) למיקטל 250 מ"ג (מייצבת מצב רוח) שאלה קצת מוזרה - רציתי לשאול האם התרופות הנ"ל יכולות לעשות בעיות בפוריות והאם הן נמצאות בזרע ויכולות לגרום למום או בעיות כל שהן בילד שיוולד? תודה מראש, שבוע טוב

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, למיטב ידיעתי לתרופות הנ"ל אין השפעה על פוריות הגבר.

היי, מה אפשר לשלב עם ברינטיליקס כשילוב אפשרי ומוצלח? אני אישית משלב אנאפרניל(מרוניל), מה עוד אפשר לשלב והאם השילוב שאני לוקח בסדר ובאיזה מינונים? 10 מ"ג ברינטיליקס, 5 מ"ג אריפליי, 112.5 מרוניל(כדור וחצי)? האם כדאי להעלות מינון המרוניל והברינטיליקס או אחד מהם? אותו דבר לגבי סימבלתה, מהם התרופות שאפשר לשלב עם סימבלתה בבקשה ובאיזה מינונים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ברינטליקס הינה תרופה חדשה ובשלב הנוכחי אין מחקרים שבדקו את יעילותה בשילובים שונים. באופן כללי, במקרים רבים השילובים בנוגדי דיכאון לא מומלצים מאחר וזה עלול לעלות סיכוי לתופעות לוואי ולא בהכרח לשפר יעילות.

04/06/2017 | 22:26 | מאת: תומר

היי הומלץ לי לעשות טיפול בemdr לטיפול בPTSD, ומעבר לכך טיפול בסימבלתה ואריפליי בשילוב קנאביס... אני מיציתי הרבה תרופות מבחינת זמן השפעה ומינון עד הגבול האפשרי שאפשר ומבחינת הרופא המטפל ניסיתי הכל חוץ מסימבלתה: וולבוטרין-450 מ"ג ציפרלקס-(20 מ"ג)-ניסיון חיזוק באדרונקס ויאפקס 300 מ"ג מרוניל:225 מ"ג ויאפקס 150 מ"ג בשילוב מרוניל 150 מ"ג מרוניל 150 מ"ג בשילוב פבוקסיל 100 מ"ג מרוניל 112.5 מ"ג בשילוב 200 מ"ג פבוקסיל עם אריפליי 5 מ"ג ברינטיליקס 10 מ"ג יחד עם אנפרניל 112.5 ואריפליי 5 מ"ג, חוץ מסימבלתה את חושבת שכדאי לנסות משהו אחר? מה עם רסיטל? פרוזאק? סרוקסט? לא ניסיתי את שלושתם, יש טעם לנסות או שהתגובה תהיה זהה ועמידה גם להם? יש שילוב אחר שלא ניסיתי או תרופה אחרת שכדאי לנסות חוץ מסימבלתה שאליה אני עובר עוד מעט(רסיטל,פרוזאק,סרוקסט, תרופה אחרת?)? מתי אפשר להגיד מיצינו את כל התרופות, אחרי שאנסה סימבלתה ואוסיף אותה לרשימה את חושבת שמיציתי את כל התרופות או שיש עוד טעם לנסות כי זה נמשך כבר שנים הניסויים האלו בלי תועלת?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי בטיפול בדיכאון, ככל שיש יותר כשלונות עם תכשירים נוגדי דיכאון, כך יורד הסיכוי לשיפור עם תכשיר חדש נוסף. עם זאת, בדרך כלל העדפה היא להמשיך עם הטיפול התרופתי ולבחור בתרופה שהייתה יותר יעילה מאחרות. מומלץ להעזר בטיפולים הלא תרופתים כגון טיפולים פסיכולוגיים ושיקומיים.

04/06/2017 | 02:16 | מאת: חגי

רסיטל 20 מג לא כל כך עובד על חרדה ,איזה תרופה אני יכול להוסיף לרסיטל בשביל לחזק את ההשפעה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל , כדי להחליט על המשך הטיפול במצב הנוכחי, יש לעבור הערכה חוזרת אצל הרופא המטפל. באופן כללי, בכל מקרה של תגובה חלקית לתרופה כגון רסיטל, ההמלצה היא קודם כל לעלות את המינון ורק במידה ועליה במינון לא מביאה שיפור, לשקול תוספת של תכשיר נוסף או החלפתה.

פלואוקסטין עובד רק על סרוטונין ? קראתי שעובד גם על נורפינארין ודופמין ,השאלה כמה באחוזים ?פעם לקחתי פריזמה 20מג ואלטרולט 20 לפני שינה ועבד עליי יופי .. קראתי גם שאלטרולט מגביר רמות פריזמה בדם ...בכמה זה מגביר המינון שלקחתי ?נוראדרנלין יש גם באלטרולט ,ומגביר גם אצל פריזמה ,כמה אחוז יש סרוטונין בפריזמה וכמה אחוז יש נוראדרנלין? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, פלואוקסטין הינו מעכב ספיגה חוזרת של סרוטונין ואינו משפיע על נוראדרנלין, כאשר לעומתו אלטרול, משפיע גם על נוראדרנלין (מעכב את הספיגה שלו) וכן גם על מוליכים עצביים אחרים. פלואקוסטין עלול לעכב פינוי של אלטרול מהגוף ולכן להגביר את השפעתו ולכן השימוש בשני התכשירים בו בזמן אינו מומלץ.

02/06/2017 | 15:49 | מאת: רועי

שלום וברכה, יש לי מס' שאלות אני בן 29, וחוץ מהאבחנה הסכיזואפקטיבית יש ברקע גם "מבנה אישיות גבולי" ובעבר אבחנה של הפרעה דו-קוטבית והפרעת אישיות (גבולית ותלותית) 1) רציתי לדעת האם "דיכאון עמיד" יכול להתקיים גם כשאין תמונה מלאה של "דיכאון קליני", ז"א רק סימפטומים בודדים של דיכאון עמיד? 2) האם יכול להיות התקף מאני-פסיכוטי או התקף פסיכוטי פרנואידי כתוצאה מנטילת ssri במינון גבוה? ז"א התקף מ"עודף סרוטונין"? הרי ידוע שהתקפים כאלה נובעים מעודף דופמין ולא מעודף סרוטונין, איך זה מסתדר? 3) האם שילוב של 5 מ"ג אביליפיי, 100 מ"ג לוסטרל ו-250 מ"ג למיקטל יכול לגרום לערך נמוך של טסטוסטרון ו"היפוגנדיזם" (הערך של הטסטוסטרון טוטאל עם התרופות הללו היה אצלי 5.40 nmol/L) ובכך לגרום להשמנה ולנפיחות ולהאט את קצב הירידה במשקל ולעשות דחף לפחמימות ומתוקים? האם יש טיפול לזה? יש לציין שאני שוקל 104 קילו והגובה הוא 1.78 למרות שזה לא נראה כ"כ, ז"א שהשומן מתפזר באופן די פרופורציונלי אצלי, אבל ההשמנה היא בעיקר בבטן.. אני עושה ספורט ריצה של 40 דקות 3-4 פעמים בשבוע ומקפיד להימנע מפחמימות ומתוקים, אבל כשאני נוטל את התרופות הנ"ל שציינתי זה יותר קשה.. בלעדי הלוסטרל והאביליפיי זה יותר קל וכמעט אין תיאבון או דחף לכך.. מאידך יש לציין שבלעדיהם יש תחושה של חוסר הנאה מדברים, אי שקט והתעסקויות כפייתיות במחלות נפש, אבחנה, רוחניות מיסטיקה ודת.. כמו כן אבחנו לי ברקע חשיבה "overvalued idea" (בעיקר מחשבות דתיות..), מה הטיפול לזה? איך מבחינים בין חשיבה אובססיבית והתעסקויות טורדניות לבין overvalued idea? אני לא יודע אם אצלי זה OCD פעם אבחנו שיש לי"מרכיבים טורדניים כפייתיים".. 4) מה יותר יעיל בייצוב מצב רוח? למיקטל ואריפליי או ליתיום ולמיקטל? למי יש יותר תופעות לוואי של השמנה והורמונים שציינתי (תסמונת מטבולית וחוסר בטסטוסטסטרון), לליתיום או לאביליפיי? איזה מינון של אריפליי לדעתך מתאים לי? (יש לי אישור מהקופה עד 10 מ"ג) עוד שאלה (מוזרה קצת) - האם נטילה של התרופות הנ"ל (אריפליי לוסטרל ולמיקטל) יכולים לעשות בעיות בכניסה להיריון או לגרום למום בילד שיוולד חלילה וחס? כרגע הורדתי על דעת עצמי כבר בערך כחודש את הלוסטרל והאריפליי בכדי לבדוק את רמת ההורמונים בדם כי היה לי חוסר בטסטוסטרון.. ביום ראשון יש לי בדיקת דם חוזרת בנוסף אני חושש שיש לי אנמיה כי אני חיוור לפעמים ויש לי נשירת שיער מתמדת ועייפות במשך היום בבדיקה האחרונה (עם התרופות) ההמוגלובין (HGB) שלי היה 13.0 g/dl בנוסף הערך של MCHC היה 30.7 TSH היה 1.90 mIU/L CORTISOL-BLOOD היה 655 nmol/L וכן כמו שציינתי TESTOSTERONE- TOTAL היה 5.40 nmol/L סליחה על ה"חפירה" ותודה מראש על המענה (אשמח להתייחסות לכל השאלות..) שבת שלום

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, המושג דיכאון עמיד מתייחס למצב דיכאוני אשר לא משתפר על אף הטיפול התרופתי וטיפולים אחרים. המושג רולוונטי גם במצבים של תגובה חלקית ושיפור בחלק מן התסמינים כאשר על אף השיפור עדיין קיימת פגיעה תפקודית. אצל אנשים עם מחלה פסיכוטית (סכיזופרניה, הפרעה סכיזואפקטיבית)הטיפול בתכשירים מקבוצת SSRI עלול לעורר תסמינים פסיכוטיים. בנוגע לשאלות הקשורות לתכשירים הספציפיים : לצערי , אין אפשרות במסגרת הפורום לדון בנושאים אלו בהרחבה וכן אין אפשרות להתייחס לטיפול הספציפי ללא בדיקה. לצורך מענה לשאלות אלו מומלץ ורצוי לפנות לרופא המטפל.

01/06/2017 | 18:49 | מאת: יעקב

ל 2 מ"ג כתוספת לציפרלקס 20 מ"ג לצורך טיפול בדיכאון. אני נוטל את הריספרדל כבר שנתיים. ברצוני להפסיק את הריספרדל כי לטענתי והרגשתי הוא גורם לי לחרדות. החרדות החלו מאז שהתחלתי עם הריספרדל. ואני גם לא מרגיש שהוא מביא תועלת לציפרקלס . כיצד להפסיק עם הריספשלום רב, נוטל ריספרדרדל? מה שיטת הגמילה המומלצת על מנת להמנע מתופעות לוואי של הפסקת התרופה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ריספרדל הוא תכשיר שמשמש כטיפול תומך בנוגדי דיכאון במקרים של תגובה חלקית וכן במקרים של דיכאון קשה אשר מלווה בתסמינים פסיכוטיים. מדובר בתרופה לא ממכרת אמנם הפסקתה עלולה להגביר סיכוי להחמרה במצב הנפשי ולכן, אין להפסיקה ללא התייעצות עם הפסיכיאטר המטפל וללא בדיקתו.

30/05/2017 | 14:22 | מאת: פלוני

שלום וברכה, רציתי לשאול מס' שאלות מה אומר המושג "הבחנה בין עצמי ללא-עצמי" במבנה אישיות גבולי? כיצד נפגע השיפוט ובוחן המציאות בהפרעה הנ"ל? האם אפשר בבקשה דוגמא? האם מבנה אישיות גבולי יכול להתקיים יחדיו עם הפרעה סכיזואפקטיבית? מה הפרוגנוזה למבנה אישיות גבולי? האם יותר טובה מ"הפרעת אישיות גבולית"? והאם זה שאני מנהל מערכת יחסים יציבה מס' שנים עם בת זוג (ובדרך להתחתן), ועם מעגל חברים די גדול (מהילדות) ובקשר טוב ומתמשך, אני עדיין יכול להיות עם "מבנה אישיות גבולי"? יש לציין שעיקר הקושי אצלי בא לידי ביטוי ב"חוסר כיוון בחיים" ו"מציאת משמעות לחיים" וחוסר ביטחון מתמשך (לדוג' לימודים ועבודה), בעוד שחבריי עם תואר, מקצוע ועבודה יציבה, ואני עובד לסירוגין בעבודות "פשוטות" לא מקצועיות, וללא "סטטוס" מסוים ונשאר מתוסכל מכך ביחס לחבריי ולסביבה, למרות יכולותיי וכישרונותיי, כמו כן קיימת נטייה למצבי רוח ובעיות בתפקוד בעבודה, ז"א אני לא עובד רציף ולא מוצא מקום עבודה רציני וקבוע בגלל החשש להתחיל משהו חדש, "מחוסר כוחות" במובן מסוים (כמו שציינתי בעיקר מציאת עבודה רצינית ויציבה ומימוש היכולות), וחושש להיכנס לחברה חדשה ולהסתגל, בעיקר ביחסים עם הבוס ועמיתים לעבודה, בעיה בלשמור על "קור רוח" ונטייה "לשרוף הכל" ולהגיב באופן אימפולסיבי ולעתים אף "סוער", כבר לא כ"כ סומך על עצמי בגלל הדברים הנ"ל ובגלל כישלונות חוזרים. יש לציין בעבר שסבלתי מחרדת נטישה ובעיה ב"קבלת מרות" עם הפרעת הסתגלות, נכון לעכשיו אבחנתי עומדת על "הפרעה סכיזואפקטיבית" לאחר שהשתנתה מ"הפרעת אישיות". (בן 29) תודה על ההתייחסות מראש ועל המענה וחג שמח

לקריאה נוספת והעמקה
01/06/2017 | 12:55 | מאת: נועם

נשמע יותר התעסקות אובססיבית בנושא.. ובעצמך. חבל! הניח לחייך לזרום ביתר רגיעה. עזוב אבחנות הם רק שמות וכלי בשיח הטיפולי לא יותר מכך. מכיון שאתה מתפקד די בסדר ויש לך אהבה הרי אתה יותר קרוב לבריא מלא בריא. וכולנו בסך הכללי ככה אין אף אחד! שמוגדר בריא. אין כזה אדם ואם הוא ישנו הרי כבר הספיק לטעום מקשיי החיים השונים והרבים.. תחשוב על מה שכתבתי לך וזה שווה כמו שיחת טיפול. המון הצלחה הלאה!

שלום רב, לצערי לא אוכל להענות לבקשתך מאחר והנושא שאתה מעלה אינו קשור לנושא של הפורום ובכל מקרה אין אפשרות במסגרת הפורום לערוך דיון תיאורטי מעמיק בנושא כזה או אחר. אשמח לענות על כל שאלה שקשורה בנושא הפורום "דיכאון" במידה וקיימת ולעזור במידת האפשר.

29/05/2017 | 19:25 | מאת: אני

שלום, מבקש להתייעץ בנוגע לאישה בתחילת שנות ה 40 לחייה שככל הנראה חווה דיכאון אחרי לידה ו/או אבחנה נוספת אחרת מדובר באישה ללא עבר פסיכיאטרי, במהלך ההיריון החלה להיות חרדתית מאוד. לאחר הלידה החלה התנהגות דיכאונית, טופלה בציפרלקס למשך כחודש שלא עזר לה. בנוסף לדפוסי הדיכאון "הרגילים" , מנסה בכל כוחה לגייס אנשים שיבואו להיות איתה, עושה זאת בהתנהגות בעלת אופי מניפולטיבי, על ידי כך שמאיימת לפגוע בעצמה וכשאלה מגיעים להיות איתה, מרגישה הרבה יותר טוב וכשאלה הולכים ממנה, מחמיר מצבה בשנית. לאחרונה, נכנסה לאשפוז פסיכיאטרי, כרגע לא מקבלת טיפול תרופתי (לטענת הרופאים, מחכים שהגוף יתנקה מהתרופה הקודמת, זה הגיוני?) ועדיין ממשיכה באותו דפוס התנהגות בו מנסה לגייס אנשים על ידי זה שמאיימת לפגוע בעצמה. אשמח לכל עצה באשר היא. כולל חלופות לאשפוז ביתי במקום פסיכיאטרי. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מהמתואר עולה כי האישה נמצאת כעת בטיפול במסגרת פסיכיאטרית והטיפול בה מנוהל על פי שיקולים רפואיים אשר מתבססים על מצבה הרפואי / נפשי הנוכחי והטיפול שקיבלה בעבר. אין אפשרות במסגרת הפורום וללא בדיקה פרטנית לקבוע את האבחנה ולהמליץ על הטיפול. יש חשיבות רבה להתרשמותם של הצוות המטפל בה ולחוות הדעת שלהם הן בנוגע למצבה והן בנוגע לטיפול. יש להיעזר בסבלנות ולאפשר לצוות המטפל להגיע למסקנות ולתת המלצות בנוגע להמשך הטיפול.

29/05/2017 | 00:29 | מאת: ניר

נוטל כבר 4 וחצי שבועות ואין כמעט השפעה , לחכות עוד שבוע וחצי ? או לעלות מינון ל30? עזרה בבקשה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אחרי תקופה של כ-4-6 שבועות מתחילת הטיפול, במידה ואין כלל שיפור מומלץ להחליף את התכשיר. לעומת זאת, במידה וקיים שיפור חלקי יש לשקול עליה במינון. מאוד חשוב בשלב זה לעבור הערכה חוזרת ע"י הפסיכיאטר המטפל, מאחר ואת השינויים במצב בתקופה זו יכולים להיות עדינים ולא תמיד מזוהים ע"י המטופל עצמו.

25/05/2017 | 19:25 | מאת: אלמוני

שלום וברכה, אני רוצה לתאר מקרה שקרה לי לפני מס' שנים (ב-2013 כשהייתי בן 25) מה שקרה שהייתי בזמנו על מינון של ציפרלקס 20 מ"ג במשך חודש, ואז הייתי אצל הפסיכיאטר שטיפל בי והוא דיבר עם הפסיכולוג שטיפל בי אותו זמן ורשם בפרוטוקול לאחר מכן: Psychologist feels he is cyclothymic; has grandiose fantasies w/o insight, lacks boundaries לאחר מכן הרופא החליף לי את הציפרלקס 20 מ"ג בפאקסט 60 מ"ג בעקבות כך שהוא חשב שיש לי "חשיבה אובססיבית".. לאחר חודש וחצי דיברתי איתו טלפונית ואמרתי לו שהמצב לא השתנה והוא החליף לי את התרופה מפאקסט לונלפקסין 150 מ"ג ועשיתי את ההחלפה בהדרגה, הורדתי את הפאקסט והעלתי את הונלה, ממש בסמוך לכך התחילו לי סימנים מוזרים שאיני יודע מה הם.. השינה שלי לא הייתה "עמוקה" באותו זמן וישנתי מעט שעות שינה והייתי בלחץ בחיים ובעבודה ובעייפות מתמדת.. באותו זמן עבדתי בבית קפה והיה שם את הילד של בעלת הבית שנורא אהבתי אותו והיה מתוק אבל משום מה התחלתי לפחד נורא שאני הולך לרצוח אותו, כי באותו זמן ראיתי סרט שוב ושוב ממש באופן אובססיבי על מישהו שהיה לו פיצול אישיות והוא רצח את גרושתו והמאהב שלה ופחדתי שיש לי גם את אותה הבעיה ופחדתי מאוד ש"האישיות הרעה או יצר הרע" ישתלט עליי ואאבד שליטה. אני זוכר שהלכתי לדודה שלי ואמרתי למשפחה שלי כל הזמן ש"צריך למנוע את הרצח של הילד הקטן", נתקעתי על המשפט הזה והם לא הבינו מה קרה לי ועל מה אני מדבר ולקחו אותי לאותו פסיכיאטר שנתן לי את הפאקסט והונלה, באותה פגישה עם הפסיכיאטר אני גם כן זוכר שאמרתי לו על ה"רצח" שאני חושש שיתבצע, והוא שאל אותי איך זה יתבצע ואמרתי "עם סכין" והוא הסתכל עליי ושאל אותי אם אני רוצה להתאשפז, אני לא הבנתי מה קורה איתי והתחלתי לפחד, שמתי את הידיים על הפנים שלי ושפשפתי אותן ואמרתי לעצמי "אני מרגיש שאני משתגע" וחשבתי שעוד שנייה נכנסים רופאים עם חלוקים לבנים ולוקחים אותי לאשפוז ממש כמו בסרטים.. עוד אני זוכר שאמרתי לרופא ש"אתם הפסיכיאטרים משוגעים מספר אחת אבל רק לא מאובחנים" אבל אז אמרתי לו שאני צוחק.. בפרוטוקול של הפגישה הרופא רשם says he fears killing children at work, or himself, attempts humour but there are no signs of mania. No evidence of cognitive impairment. הרופא הפסיק לי את הפאקסט ונתן לי הלידול ולאחר מכן נתפס לי הצוואר והלשון והפסקתי אותו.. עוד אני זוכר שבאותו זמן קניתי טלית והתחלתי ללבוש אותה ורציתי לחזור בתשובה ואני זוכר ששלחתי לאימא שלי הודעות בטלפון שאני רואה בראש את התאריך שבו היא תיגמל מסמים (היא הייתה מכורה לסמים), ושזו "הארה" ושלא תספר על כך לאף אחד כי זאת "נבואה", ואם היא תספר את ה"סוד" הזה הנבואה לא תתגשם. פסיכיאטר אחר שראה אותי גם כן באותו זמן רשם עליי בפרוטוקול "הרגיש "הארה" שהוא נביא, מדבר עם דמויות דמיוניות כגון "אלוהים ושטן" בראש, שמע אותם מדברים אתו בגוף שלישי." אני זוכר גם שחשבתי שאני נענש על חטאים שהמשפחה שלי עשתה ומקבל עונשים מהשמיים "על מעשה אבותיי" אני זוכר גם שחילקתי את האנשים מסביבי ל"טובים ורעים", לאופוזיציה וקואליציה עוד אני זוכר באותה תקופה שהייתי מנהל שיחה ופתאום פורץ בבכי ללא דמעות לשנייה ואז חוזר לנהל שיחה כרגיל, כאילו עברו עליי מלא מלא דברים בראש שלא דיברתי עליהם ולא הבנתי מה קורה איתי, פשוט הראש שלי היה מפוצץ במחשבות ומשום מה ה-SSRI שלקחתי במקום להרגיע אותי, עשה יותר גרוע. כל המצב הזה עבר לי בערך אחרי פחות מחודש.. האם זו הייתה חרדה או מצב פסיכוטי או מאניה או פרנויה? כיצד זה נקרא במושגים הקליניים? אני פשוט לא מצליח להשתחרר ממה שעבר עליי ולא מבין מה עברתי, למרות שעברו כמה שנים.. אשמח להתייחסות, תודה מראש וסופ"ש נעים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אתה מתאר חוויה מורכבת שעברת בעבר אשר השפעותיה ניכרות עד היום ומשפיעות עליך. במסגרת הפורום וללא בדיקה פרטנית, לא ניתן לאבחן באיזה בעיה מדובר ומהו הטיפול המומלץ (והאם כלל יש צורך בטיפול). הייתי ממליצה לך לחזור לבדיקת מומחה כדי להבין יותר טוב את מצבך היום ומהן הסיבות לכך אתה עדיין מושפע ע"י אותן החוויות הישנות.

25/05/2017 | 09:25 | מאת: אמא

שלום רב בתי יצא לטיול אחריי צבא ל3 חודשים לפניי שיצאה לטיול במשך חודשים לא הייתה מצליחה לישון הרופא נתן תרופות טבעיות אך ללא הועיל חשבתי שאולי תיסע לטיול תשנה אוירה תחזור יותר טוב אך לצערי זה רק החמיר היא לא ישנה מרבית היום במיטה עזבה את העבודה מילדה חייכנית וחברותית הפכה לעצובה מופנת רגזנית זועפת כמה חיכינו שתחזור בשלום ימים שלא ישנו אני ובעלי מדאגה בטיול והנה הדאגות רק גוברות כשהיא איתנו היא לא רואה את עצמה וכועסת שאנחנו מעירים לה תחילה באמת חשבנו שקשה לחזור לשגרה הריי אנחנו 3 ימי חג לא עובדים מתקשים לחזור לשגרה אז מה היא מרגישה כבר עברו 3 חודשים וניא ממררת על שנגמר היא לא מנסה לצאת מהמיטה או מהבית כל החברים חזרו לשגרה תוך ימים ספורים והיא כואב לה פה כואב לה שם פניתי באופן אישי לרופא משפחה שהחליט לתת לה ציפראלקס היא לא מוכנה לקחת לקחתי חופשה להיןת איתה קצת אך לא שיתפה פעולה מה עוד אפשר לעשות???? עם כל הצער גם לי נמאס לדבר להתחנן לשמוע אותה כל היום כואב לי איזה כדור לקחת כמה חיכינו שתחזור הביתה ככה אנחנו מרגישים שאולי היה עדיף שתשאר צר לי באמת להגיד אבל גם אנחנו עייפים מדאגה מלילות ללא שינה אבל היא לא עוזרת לעצמה ולא מודעת למצבה אנא עזרתכם

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, את מתארת אחת הבעיות הלא פשוטות שהינה סירובו של אדם שככל הנראה סובל מבעיה רגשית לפנות לטיפול. מהתיאור שלך אכן נראה שביתך סובלת ומתמודדת עם בעיות רגשיות ותפקודה נפגעה כתוצאה מכך. אין דרך פשוטה לשכנע אדם לפנות לטיפול במידה ואינו מעוניין. הדבר החשוב במקרה כזה הוא לקחת בחשבות שלאופי היחסים ביניכן יש הרבה משמעות ולכן, כדאי לשקול יעוץ משפחתי אצל מטפל מוסמך אשר אליו את יכולה להגיע גם לבד , ללא הבת. במסגרת היעוץ , ניתן לנסות לבחון את הסיבות הגורמות להתנגדות ולחשוב על הדרכים החדשות להגיע אליה כדי לעזור לה.

23/05/2017 | 15:32 | מאת: נועם

אני מקבל טיפול תרופתי לדיכאון מורכב מ6 כדורים [מינונים נמוכים] ואסואס קלונקס. שאלה מאד פשוטה זה לא בריא לכבד, האם פשוט להשלים עם זה או שיש משהו לעזור לכבד? האם מים/אוכל בריא/..??? והאם בכלל זה לא כזה סכנה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ציינת את הטיפול הספציפי ולכן יש קושי להתייחס לשאלתך. באופן כללי, נוגדי דיכאון הנפוצים היום לא פוגעים בכבד. עם זאת, אצל אנשים שסובלים ממחלות כבד יש צורך בהתאמת מינון בחלק מן התכשירים (בדרך כלל מינון נמוך יותר) ובמעקב צמוד יותר.

22/05/2017 | 20:12 | מאת: ניר

לאחר 4 שבועות או 6 שבועות של טיפול בssri? מתי מעלים מינון בתרופות כאילו מצבים תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, השפעתן של התרופות מקבוצת SSRI מתפתחת על פני כ-4-6 שבועות. במידה ויש שיפור כלשהו, אפילו חלקי, יש טעם לעלות מינון כדי לשפר את התגובה. לעומת זאת, במידה ובתום התקופה, אין שום שינוי, מומלץ ומקובל להחליף את התרופה לתרופה אחרת מאותה הקבוצה.

אני מקבל אבילפיי 10 מג [כי פחות זה לא משפיע] זה עוזר לי מאד לסדר את המחשבות ועוזר למוטביצה. אך כל הזמן אני בתחושה לא מוסברת של חרדה נוראה כאילו הולך לקרות אסון, ובנוסף אני מתוח בין אנשים. הרופא נתן לי הרבה קלונסקס ואחר כך קסנס. זה לא עוזר אלא אם כן מרדים. חבל לי להפסיק את האבילפי ואני אובד עיצות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כדי להתאים טיפול באופן נכון, קודם כל יש להבין ממה נובעת החרדה , למשל האם מדובר באחד הסוגים של הפרעות חרדה או לסירוגין היא חלק מבעיה אחרת. בכל אחד מהמקרים הטיפול יכול להיות שונה ולכן לא ניתן ללא בדיקה להצביע כעת מהי הדרך הנכונה, מלבד להמליץ לך לחזור שוב לבדיקת הרופא המטפל כדי לחדד את האבחנה ולחשוב על הטיפול שיכול לתת מענה לבעיה.

17/05/2017 | 01:16 | מאת: דנה

אני נוטלת לוסטרל(50 מג ) ויש לי בעיה בורידים האם יש בעיה לקחת מדללי דם? יכול להיות שאצטרך לעבור ניתוח בגלל הורידים האם אני חייבת ליידע את הרופאים שאני נוטלת לוסטרל

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, שילוב של נוגדי דיכאון עם מדללי דם מסויימים עלול להיות בעייתי, יש להתייעץ עם הרופא וליידע אותו בנוגע לטיפול שאתה נוטל.

16/05/2017 | 21:58 | מאת: ניר

היי אני כבר ביום ה21 של הרסיטל 20, עקב דיכאון וחרדה והתרופה עדיין לא משפיעה עליי בכלל אפילו לא קצת,הגיוני שבשבוע ה4 זה יתחיל להשפיע בהשפעה מלאה במכה או שאין מצב?מוזר לפי מה שהבנתי זה אמור להשפיע קצת ואז בשבוע הרביעי להגיע להשפעה מלאה לא?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, כדי להעריך השפעת התרופה יש להמתין לפחות 4-6 שבועות כאשר אצל חלק מהמטופלים השיפור יכול להתחרש יחסית מהר בתקופה זו.

אני מתנצל שחוזר שוב על שאלתי. האם מבחינת תרופות נוגד"ד יש סוג שיותר פועל על התפקוד [אנרגיה ומוטביציה] ופחות על הרצפטור של המצב רוח? מאד אודה אם תוכלי ליידע אותי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מבחינה תיאורטית, לתרופות עם מרכיב סרוטונרגי עשויה להיות השפעה משמעותית יותר בכל מה שקשור לשיפור ברמות האנרגיה והפחתת עייפות, עם זאת זה לא בהכרח מתקיים ״בשטח״. מדובר בתרופות כגון ויפאקס, איקסל, סימבלטה, אדרונקס. כמו כן, תרופה עם מנגנון פעולה ייחודי - ולבוטרין - גם היא נחשבת ליעילה יותר בשיפור ברמת האנרגיה והפחתת עייפות.

14/05/2017 | 22:22 | מאת: ניר

אני כבר שבועיים וחצי על רסיטל 20 ,ואתמול שוב נהייתי עייף ולא מצליח להתעורר ,קצת סחרחורות חוסר מצב רוח ,כאילו התופעות הלוואי חזרו לאחר שבועיים וחצי ,שתיתי כוסית וודקה לפני 4 ימים הייתי בדאון קצת ואז חזרתי לעצמי ואז שוב נכנסו התופעות שרשמתי למעלה מה הסיבה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התגובה לטיפול ברסיטל (בדומה לנוגדי דיכאון אחרים) מתפתחת באופן איטי על פני כ-4-6 שבועות מתחילת הטיפול. בשלב הנוכחי מומלץ להיעזר בסבלנות ולחכות לתגובה. תופעות לוואי בדרך כלל חולפות תוך שבוע-שבועיים אך אצל חלק מהמטופלים עלולות להמשך יותר זמן, גם כאן צריך לחכות.

אני סובל מדיכאון תפקודי כבר 15 שנה, זאת ללא קשר למצב הרוח שהוא מטופל ע"י נוגדי דיכאון [כעת פבוקסיל] והוא בסדר. בכל זאת אין לי מוטביציה ואני מתפקד ממש רק בסיסי ועובד כשעה ביום בלבד, לא הולך לחוגים אפילו שאני רוצה ולא מצליח ללכת לחדר כושר ורק לעשות הליכות ברחוב. גם לים אני לא מצליח לסחוב את עצמי. מין קושי בהנעה. אבל יש בהחלט מצב רוח אני מדבר ואף צוחק. הרופא אומר לי שזה מסובך להוסיף תרופה נוגד"ד שעובדת יותר על החלק התפקודי כי זה הרי יוסיף גם במצב רוח, ותהיה היפומניה. היה לי בעבר היפומניה. אציין כי נשללה סכיזופרניה ודו קוטבי. אשמח לדעתאם יש איזה כיוון ולדבר עליו עם הרופא

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, יש כיוון אך לא בהכרח מדובר בטיפול תרופתי. במקרים בהם עם הזמן כתוצאה מהמצב הנפשי יש פגיעה תפקודית, מומלץ על טיפול שיקומי. כדאי לעבור אבחון תפקודי (בדרך כלל נעשה ע״י מרפא בעיסוק) ובהתאם לתוצאותיו לבחור במסגרת או הטיפול המתאים.

אכן כך אמר לי העו"ס שיקום.. והוסיף שיקום לוקח הרבה שנים.. איך מתגברים על היאוש? למה בעצם להמשיך להתאמץ עם הפסדתי את מיטב שנותי?

09/05/2017 | 21:59 | מאת: דני

1) האם קיים הבדל מהותי מבחינת השפעה בין הציפרלקס לציפראמיל? יכול להיות שהציפרלקס ישפיע בצורה טובה יותר? 2) האם 40 מ"ג ציפרמאיל = 40 מ"ג ציפרלקס, במידה ולא , מה היחס הנכון בינהם? 3) במידה ואני עובר מציפרמאיל לציפרלקס(בהמלצת הרופא המטפל) האם ההמלצה שלך היא שניתן לעבור ישר? או שקודם כל צריך לרדת במינון של הציפרמאיל במשך כמה ימים ואז להתחיל עם מינון נמוך של ציפרלקס עד שמגיעים למינון המקסימילי? 4) האם יכול להיות להיות לי תופעות לוואי חדשות במעבר לציפרלקס? (אני לוקח כבר כמה שנים ציפראמיל והגוף התרגל)? או שמכיוון שמדובר על אותו חומר פעיל ,אז אין חשש לתופעות לוואי חדשות? 5) האם ידוע לך מה עלות הציפרלקס ב-"כללית"?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר בשתי תרופות די דומות כך שמבחינה תיאורטית לא צפויים שינויים דרמטיים מבחינת מידת היעילות השלהם, אך יחד עם זאת , יתכנו הבדלים אינדיווידואליים ויש סיכוי לתגובה טובה יותר במעבר בין התרופות. המינון המקסימלי של ציפרלקס הוא 20 מ״ג וניתן באופן גס להשוות אותו למינון של 40 מ״ג של ציפרמיל. יש מספר דרכים לעבור מתרופה לתרופה (מעבר הדרגתי איטי או לסירוגין מעבר מהיר), הבחירה היא בהתאם למאפיינים של המטופל ולכן כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לכך.

06/05/2017 | 19:27 | מאת: ניר

אני נוטל רסיטל 30 והחשק המיני שלי ירד איזה תרופה אפשר להוסיף בשביל העלות את החשק?חוץ מויאגרה סיאליס ולויטרה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

20*

שלום רב, מינון נמוך של תכשיר נוגד דיכאון ולבוטרין עשוי במקרים מסויים לעזור, אך לא לכולם. בדרך כלל במידה ואין שיפור בחשק המיני עם הזמן, עדיף לשקול החלפת התרופה.