נגישות
נגישות

פורום דיכאון - אבחון וטיפול

פורום דיכאון הוא המקום להתייעץ בנושא דיכאון.

פורום דיכאון הוא המקום לשאול על מחלת הדיכאון, שאלות אבחון, שאלות על סוגי דיכאון, על הטיפול בו ועל דרכי התמודדות הסובל ומשפחתו עם המחלה.

אנחנו פה כדי להשיב על שאלותיכם, לעזור לכם להבין, לקבל מידע ולכוון.

חשוב להבהיר כי הפורום הוא לא תחליף לטיפול.
3505 הודעות
2847 תשובות מומחה

מנהל פורום דיכאון - אבחון וטיפול

04/06/2017 | 22:26 | מאת: תומר

היי הומלץ לי לעשות טיפול בemdr לטיפול בPTSD, ומעבר לכך טיפול בסימבלתה ואריפליי בשילוב קנאביס... אני מיציתי הרבה תרופות מבחינת זמן השפעה ומינון עד הגבול האפשרי שאפשר ומבחינת הרופא המטפל ניסיתי הכל חוץ מסימבלתה: וולבוטרין-450 מ"ג ציפרלקס-(20 מ"ג)-ניסיון חיזוק באדרונקס ויאפקס 300 מ"ג מרוניל:225 מ"ג ויאפקס 150 מ"ג בשילוב מרוניל 150 מ"ג מרוניל 150 מ"ג בשילוב פבוקסיל 100 מ"ג מרוניל 112.5 מ"ג בשילוב 200 מ"ג פבוקסיל עם אריפליי 5 מ"ג ברינטיליקס 10 מ"ג יחד עם אנפרניל 112.5 ואריפליי 5 מ"ג, חוץ מסימבלתה את חושבת שכדאי לנסות משהו אחר? מה עם רסיטל? פרוזאק? סרוקסט? לא ניסיתי את שלושתם, יש טעם לנסות או שהתגובה תהיה זהה ועמידה גם להם? יש שילוב אחר שלא ניסיתי או תרופה אחרת שכדאי לנסות חוץ מסימבלתה שאליה אני עובר עוד מעט(רסיטל,פרוזאק,סרוקסט, תרופה אחרת?)? מתי אפשר להגיד מיצינו את כל התרופות, אחרי שאנסה סימבלתה ואוסיף אותה לרשימה את חושבת שמיציתי את כל התרופות או שיש עוד טעם לנסות כי זה נמשך כבר שנים הניסויים האלו בלי תועלת?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי בטיפול בדיכאון, ככל שיש יותר כשלונות עם תכשירים נוגדי דיכאון, כך יורד הסיכוי לשיפור עם תכשיר חדש נוסף. עם זאת, בדרך כלל העדפה היא להמשיך עם הטיפול התרופתי ולבחור בתרופה שהייתה יותר יעילה מאחרות. מומלץ להעזר בטיפולים הלא תרופתים כגון טיפולים פסיכולוגיים ושיקומיים.

רסיטל 20 מג לא כל כך עובד על חרדה ,איזה תרופה אני יכול להוסיף לרסיטל בשביל לחזק את ההשפעה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל , כדי להחליט על המשך הטיפול במצב הנוכחי, יש לעבור הערכה חוזרת אצל הרופא המטפל. באופן כללי, בכל מקרה של תגובה חלקית לתרופה כגון רסיטל, ההמלצה היא קודם כל לעלות את המינון ורק במידה ועליה במינון לא מביאה שיפור, לשקול תוספת של תכשיר נוסף או החלפתה.

פלואוקסטין עובד רק על סרוטונין ? קראתי שעובד גם על נורפינארין ודופמין ,השאלה כמה באחוזים ?פעם לקחתי פריזמה 20מג ואלטרולט 20 לפני שינה ועבד עליי יופי .. קראתי גם שאלטרולט מגביר רמות פריזמה בדם ...בכמה זה מגביר המינון שלקחתי ?נוראדרנלין יש גם באלטרולט ,ומגביר גם אצל פריזמה ,כמה אחוז יש סרוטונין בפריזמה וכמה אחוז יש נוראדרנלין? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, פלואוקסטין הינו מעכב ספיגה חוזרת של סרוטונין ואינו משפיע על נוראדרנלין, כאשר לעומתו אלטרול, משפיע גם על נוראדרנלין (מעכב את הספיגה שלו) וכן גם על מוליכים עצביים אחרים. פלואקוסטין עלול לעכב פינוי של אלטרול מהגוף ולכן להגביר את השפעתו ולכן השימוש בשני התכשירים בו בזמן אינו מומלץ.

02/06/2017 | 15:49 | מאת: רועי

שלום וברכה, יש לי מס' שאלות אני בן 29, וחוץ מהאבחנה הסכיזואפקטיבית יש ברקע גם "מבנה אישיות גבולי" ובעבר אבחנה של הפרעה דו-קוטבית והפרעת אישיות (גבולית ותלותית) 1) רציתי לדעת האם "דיכאון עמיד" יכול להתקיים גם כשאין תמונה מלאה של "דיכאון קליני", ז"א רק סימפטומים בודדים של דיכאון עמיד? 2) האם יכול להיות התקף מאני-פסיכוטי או התקף פסיכוטי פרנואידי כתוצאה מנטילת ssri במינון גבוה? ז"א התקף מ"עודף סרוטונין"? הרי ידוע שהתקפים כאלה נובעים מעודף דופמין ולא מעודף סרוטונין, איך זה מסתדר? 3) האם שילוב של 5 מ"ג אביליפיי, 100 מ"ג לוסטרל ו-250 מ"ג למיקטל יכול לגרום לערך נמוך של טסטוסטרון ו"היפוגנדיזם" (הערך של הטסטוסטרון טוטאל עם התרופות הללו היה אצלי 5.40 nmol/L) ובכך לגרום להשמנה ולנפיחות ולהאט את קצב הירידה במשקל ולעשות דחף לפחמימות ומתוקים? האם יש טיפול לזה? יש לציין שאני שוקל 104 קילו והגובה הוא 1.78 למרות שזה לא נראה כ"כ, ז"א שהשומן מתפזר באופן די פרופורציונלי אצלי, אבל ההשמנה היא בעיקר בבטן.. אני עושה ספורט ריצה של 40 דקות 3-4 פעמים בשבוע ומקפיד להימנע מפחמימות ומתוקים, אבל כשאני נוטל את התרופות הנ"ל שציינתי זה יותר קשה.. בלעדי הלוסטרל והאביליפיי זה יותר קל וכמעט אין תיאבון או דחף לכך.. מאידך יש לציין שבלעדיהם יש תחושה של חוסר הנאה מדברים, אי שקט והתעסקויות כפייתיות במחלות נפש, אבחנה, רוחניות מיסטיקה ודת.. כמו כן אבחנו לי ברקע חשיבה "overvalued idea" (בעיקר מחשבות דתיות..), מה הטיפול לזה? איך מבחינים בין חשיבה אובססיבית והתעסקויות טורדניות לבין overvalued idea? אני לא יודע אם אצלי זה OCD פעם אבחנו שיש לי"מרכיבים טורדניים כפייתיים".. 4) מה יותר יעיל בייצוב מצב רוח? למיקטל ואריפליי או ליתיום ולמיקטל? למי יש יותר תופעות לוואי של השמנה והורמונים שציינתי (תסמונת מטבולית וחוסר בטסטוסטסטרון), לליתיום או לאביליפיי? איזה מינון של אריפליי לדעתך מתאים לי? (יש לי אישור מהקופה עד 10 מ"ג) עוד שאלה (מוזרה קצת) - האם נטילה של התרופות הנ"ל (אריפליי לוסטרל ולמיקטל) יכולים לעשות בעיות בכניסה להיריון או לגרום למום בילד שיוולד חלילה וחס? כרגע הורדתי על דעת עצמי כבר בערך כחודש את הלוסטרל והאריפליי בכדי לבדוק את רמת ההורמונים בדם כי היה לי חוסר בטסטוסטרון.. ביום ראשון יש לי בדיקת דם חוזרת בנוסף אני חושש שיש לי אנמיה כי אני חיוור לפעמים ויש לי נשירת שיער מתמדת ועייפות במשך היום בבדיקה האחרונה (עם התרופות) ההמוגלובין (HGB) שלי היה 13.0 g/dl בנוסף הערך של MCHC היה 30.7 TSH היה 1.90 mIU/L CORTISOL-BLOOD היה 655 nmol/L וכן כמו שציינתי TESTOSTERONE- TOTAL היה 5.40 nmol/L סליחה על ה"חפירה" ותודה מראש על המענה (אשמח להתייחסות לכל השאלות..) שבת שלום

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, המושג דיכאון עמיד מתייחס למצב דיכאוני אשר לא משתפר על אף הטיפול התרופתי וטיפולים אחרים. המושג רולוונטי גם במצבים של תגובה חלקית ושיפור בחלק מן התסמינים כאשר על אף השיפור עדיין קיימת פגיעה תפקודית. אצל אנשים עם מחלה פסיכוטית (סכיזופרניה, הפרעה סכיזואפקטיבית)הטיפול בתכשירים מקבוצת SSRI עלול לעורר תסמינים פסיכוטיים. בנוגע לשאלות הקשורות לתכשירים הספציפיים : לצערי , אין אפשרות במסגרת הפורום לדון בנושאים אלו בהרחבה וכן אין אפשרות להתייחס לטיפול הספציפי ללא בדיקה. לצורך מענה לשאלות אלו מומלץ ורצוי לפנות לרופא המטפל.

01/06/2017 | 18:49 | מאת: יעקב

ל 2 מ"ג כתוספת לציפרלקס 20 מ"ג לצורך טיפול בדיכאון. אני נוטל את הריספרדל כבר שנתיים. ברצוני להפסיק את הריספרדל כי לטענתי והרגשתי הוא גורם לי לחרדות. החרדות החלו מאז שהתחלתי עם הריספרדל. ואני גם לא מרגיש שהוא מביא תועלת לציפרקלס . כיצד להפסיק עם הריספשלום רב, נוטל ריספרדרדל? מה שיטת הגמילה המומלצת על מנת להמנע מתופעות לוואי של הפסקת התרופה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ריספרדל הוא תכשיר שמשמש כטיפול תומך בנוגדי דיכאון במקרים של תגובה חלקית וכן במקרים של דיכאון קשה אשר מלווה בתסמינים פסיכוטיים. מדובר בתרופה לא ממכרת אמנם הפסקתה עלולה להגביר סיכוי להחמרה במצב הנפשי ולכן, אין להפסיקה ללא התייעצות עם הפסיכיאטר המטפל וללא בדיקתו.

30/05/2017 | 14:22 | מאת: פלוני

שלום וברכה, רציתי לשאול מס' שאלות מה אומר המושג "הבחנה בין עצמי ללא-עצמי" במבנה אישיות גבולי? כיצד נפגע השיפוט ובוחן המציאות בהפרעה הנ"ל? האם אפשר בבקשה דוגמא? האם מבנה אישיות גבולי יכול להתקיים יחדיו עם הפרעה סכיזואפקטיבית? מה הפרוגנוזה למבנה אישיות גבולי? האם יותר טובה מ"הפרעת אישיות גבולית"? והאם זה שאני מנהל מערכת יחסים יציבה מס' שנים עם בת זוג (ובדרך להתחתן), ועם מעגל חברים די גדול (מהילדות) ובקשר טוב ומתמשך, אני עדיין יכול להיות עם "מבנה אישיות גבולי"? יש לציין שעיקר הקושי אצלי בא לידי ביטוי ב"חוסר כיוון בחיים" ו"מציאת משמעות לחיים" וחוסר ביטחון מתמשך (לדוג' לימודים ועבודה), בעוד שחבריי עם תואר, מקצוע ועבודה יציבה, ואני עובד לסירוגין בעבודות "פשוטות" לא מקצועיות, וללא "סטטוס" מסוים ונשאר מתוסכל מכך ביחס לחבריי ולסביבה, למרות יכולותיי וכישרונותיי, כמו כן קיימת נטייה למצבי רוח ובעיות בתפקוד בעבודה, ז"א אני לא עובד רציף ולא מוצא מקום עבודה רציני וקבוע בגלל החשש להתחיל משהו חדש, "מחוסר כוחות" במובן מסוים (כמו שציינתי בעיקר מציאת עבודה רצינית ויציבה ומימוש היכולות), וחושש להיכנס לחברה חדשה ולהסתגל, בעיקר ביחסים עם הבוס ועמיתים לעבודה, בעיה בלשמור על "קור רוח" ונטייה "לשרוף הכל" ולהגיב באופן אימפולסיבי ולעתים אף "סוער", כבר לא כ"כ סומך על עצמי בגלל הדברים הנ"ל ובגלל כישלונות חוזרים. יש לציין בעבר שסבלתי מחרדת נטישה ובעיה ב"קבלת מרות" עם הפרעת הסתגלות, נכון לעכשיו אבחנתי עומדת על "הפרעה סכיזואפקטיבית" לאחר שהשתנתה מ"הפרעת אישיות". (בן 29) תודה על ההתייחסות מראש ועל המענה וחג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

נשמע יותר התעסקות אובססיבית בנושא.. ובעצמך. חבל! הניח לחייך לזרום ביתר רגיעה. עזוב אבחנות הם רק שמות וכלי בשיח הטיפולי לא יותר מכך. מכיון שאתה מתפקד די בסדר ויש לך אהבה הרי אתה יותר קרוב לבריא מלא בריא. וכולנו בסך הכללי ככה אין אף אחד! שמוגדר בריא. אין כזה אדם ואם הוא ישנו הרי כבר הספיק לטעום מקשיי החיים השונים והרבים.. תחשוב על מה שכתבתי לך וזה שווה כמו שיחת טיפול. המון הצלחה הלאה!

שלום רב, לצערי לא אוכל להענות לבקשתך מאחר והנושא שאתה מעלה אינו קשור לנושא של הפורום ובכל מקרה אין אפשרות במסגרת הפורום לערוך דיון תיאורטי מעמיק בנושא כזה או אחר. אשמח לענות על כל שאלה שקשורה בנושא הפורום "דיכאון" במידה וקיימת ולעזור במידת האפשר.

29/05/2017 | 19:25 | מאת: אני

שלום, מבקש להתייעץ בנוגע לאישה בתחילת שנות ה 40 לחייה שככל הנראה חווה דיכאון אחרי לידה ו/או אבחנה נוספת אחרת מדובר באישה ללא עבר פסיכיאטרי, במהלך ההיריון החלה להיות חרדתית מאוד. לאחר הלידה החלה התנהגות דיכאונית, טופלה בציפרלקס למשך כחודש שלא עזר לה. בנוסף לדפוסי הדיכאון "הרגילים" , מנסה בכל כוחה לגייס אנשים שיבואו להיות איתה, עושה זאת בהתנהגות בעלת אופי מניפולטיבי, על ידי כך שמאיימת לפגוע בעצמה וכשאלה מגיעים להיות איתה, מרגישה הרבה יותר טוב וכשאלה הולכים ממנה, מחמיר מצבה בשנית. לאחרונה, נכנסה לאשפוז פסיכיאטרי, כרגע לא מקבלת טיפול תרופתי (לטענת הרופאים, מחכים שהגוף יתנקה מהתרופה הקודמת, זה הגיוני?) ועדיין ממשיכה באותו דפוס התנהגות בו מנסה לגייס אנשים על ידי זה שמאיימת לפגוע בעצמה. אשמח לכל עצה באשר היא. כולל חלופות לאשפוז ביתי במקום פסיכיאטרי. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מהמתואר עולה כי האישה נמצאת כעת בטיפול במסגרת פסיכיאטרית והטיפול בה מנוהל על פי שיקולים רפואיים אשר מתבססים על מצבה הרפואי / נפשי הנוכחי והטיפול שקיבלה בעבר. אין אפשרות במסגרת הפורום וללא בדיקה פרטנית לקבוע את האבחנה ולהמליץ על הטיפול. יש חשיבות רבה להתרשמותם של הצוות המטפל בה ולחוות הדעת שלהם הן בנוגע למצבה והן בנוגע לטיפול. יש להיעזר בסבלנות ולאפשר לצוות המטפל להגיע למסקנות ולתת המלצות בנוגע להמשך הטיפול.

29/05/2017 | 00:29 | מאת: ניר

נוטל כבר 4 וחצי שבועות ואין כמעט השפעה , לחכות עוד שבוע וחצי ? או לעלות מינון ל30? עזרה בבקשה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אחרי תקופה של כ-4-6 שבועות מתחילת הטיפול, במידה ואין כלל שיפור מומלץ להחליף את התכשיר. לעומת זאת, במידה וקיים שיפור חלקי יש לשקול עליה במינון. מאוד חשוב בשלב זה לעבור הערכה חוזרת ע"י הפסיכיאטר המטפל, מאחר ואת השינויים במצב בתקופה זו יכולים להיות עדינים ולא תמיד מזוהים ע"י המטופל עצמו.

25/05/2017 | 19:25 | מאת: אלמוני

שלום וברכה, אני רוצה לתאר מקרה שקרה לי לפני מס' שנים (ב-2013 כשהייתי בן 25) מה שקרה שהייתי בזמנו על מינון של ציפרלקס 20 מ"ג במשך חודש, ואז הייתי אצל הפסיכיאטר שטיפל בי והוא דיבר עם הפסיכולוג שטיפל בי אותו זמן ורשם בפרוטוקול לאחר מכן: Psychologist feels he is cyclothymic; has grandiose fantasies w/o insight, lacks boundaries לאחר מכן הרופא החליף לי את הציפרלקס 20 מ"ג בפאקסט 60 מ"ג בעקבות כך שהוא חשב שיש לי "חשיבה אובססיבית".. לאחר חודש וחצי דיברתי איתו טלפונית ואמרתי לו שהמצב לא השתנה והוא החליף לי את התרופה מפאקסט לונלפקסין 150 מ"ג ועשיתי את ההחלפה בהדרגה, הורדתי את הפאקסט והעלתי את הונלה, ממש בסמוך לכך התחילו לי סימנים מוזרים שאיני יודע מה הם.. השינה שלי לא הייתה "עמוקה" באותו זמן וישנתי מעט שעות שינה והייתי בלחץ בחיים ובעבודה ובעייפות מתמדת.. באותו זמן עבדתי בבית קפה והיה שם את הילד של בעלת הבית שנורא אהבתי אותו והיה מתוק אבל משום מה התחלתי לפחד נורא שאני הולך לרצוח אותו, כי באותו זמן ראיתי סרט שוב ושוב ממש באופן אובססיבי על מישהו שהיה לו פיצול אישיות והוא רצח את גרושתו והמאהב שלה ופחדתי שיש לי גם את אותה הבעיה ופחדתי מאוד ש"האישיות הרעה או יצר הרע" ישתלט עליי ואאבד שליטה. אני זוכר שהלכתי לדודה שלי ואמרתי למשפחה שלי כל הזמן ש"צריך למנוע את הרצח של הילד הקטן", נתקעתי על המשפט הזה והם לא הבינו מה קרה לי ועל מה אני מדבר ולקחו אותי לאותו פסיכיאטר שנתן לי את הפאקסט והונלה, באותה פגישה עם הפסיכיאטר אני גם כן זוכר שאמרתי לו על ה"רצח" שאני חושש שיתבצע, והוא שאל אותי איך זה יתבצע ואמרתי "עם סכין" והוא הסתכל עליי ושאל אותי אם אני רוצה להתאשפז, אני לא הבנתי מה קורה איתי והתחלתי לפחד, שמתי את הידיים על הפנים שלי ושפשפתי אותן ואמרתי לעצמי "אני מרגיש שאני משתגע" וחשבתי שעוד שנייה נכנסים רופאים עם חלוקים לבנים ולוקחים אותי לאשפוז ממש כמו בסרטים.. עוד אני זוכר שאמרתי לרופא ש"אתם הפסיכיאטרים משוגעים מספר אחת אבל רק לא מאובחנים" אבל אז אמרתי לו שאני צוחק.. בפרוטוקול של הפגישה הרופא רשם says he fears killing children at work, or himself, attempts humour but there are no signs of mania. No evidence of cognitive impairment. הרופא הפסיק לי את הפאקסט ונתן לי הלידול ולאחר מכן נתפס לי הצוואר והלשון והפסקתי אותו.. עוד אני זוכר שבאותו זמן קניתי טלית והתחלתי ללבוש אותה ורציתי לחזור בתשובה ואני זוכר ששלחתי לאימא שלי הודעות בטלפון שאני רואה בראש את התאריך שבו היא תיגמל מסמים (היא הייתה מכורה לסמים), ושזו "הארה" ושלא תספר על כך לאף אחד כי זאת "נבואה", ואם היא תספר את ה"סוד" הזה הנבואה לא תתגשם. פסיכיאטר אחר שראה אותי גם כן באותו זמן רשם עליי בפרוטוקול "הרגיש "הארה" שהוא נביא, מדבר עם דמויות דמיוניות כגון "אלוהים ושטן" בראש, שמע אותם מדברים אתו בגוף שלישי." אני זוכר גם שחשבתי שאני נענש על חטאים שהמשפחה שלי עשתה ומקבל עונשים מהשמיים "על מעשה אבותיי" אני זוכר גם שחילקתי את האנשים מסביבי ל"טובים ורעים", לאופוזיציה וקואליציה עוד אני זוכר באותה תקופה שהייתי מנהל שיחה ופתאום פורץ בבכי ללא דמעות לשנייה ואז חוזר לנהל שיחה כרגיל, כאילו עברו עליי מלא מלא דברים בראש שלא דיברתי עליהם ולא הבנתי מה קורה איתי, פשוט הראש שלי היה מפוצץ במחשבות ומשום מה ה-SSRI שלקחתי במקום להרגיע אותי, עשה יותר גרוע. כל המצב הזה עבר לי בערך אחרי פחות מחודש.. האם זו הייתה חרדה או מצב פסיכוטי או מאניה או פרנויה? כיצד זה נקרא במושגים הקליניים? אני פשוט לא מצליח להשתחרר ממה שעבר עליי ולא מבין מה עברתי, למרות שעברו כמה שנים.. אשמח להתייחסות, תודה מראש וסופ"ש נעים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אתה מתאר חוויה מורכבת שעברת בעבר אשר השפעותיה ניכרות עד היום ומשפיעות עליך. במסגרת הפורום וללא בדיקה פרטנית, לא ניתן לאבחן באיזה בעיה מדובר ומהו הטיפול המומלץ (והאם כלל יש צורך בטיפול). הייתי ממליצה לך לחזור לבדיקת מומחה כדי להבין יותר טוב את מצבך היום ומהן הסיבות לכך אתה עדיין מושפע ע"י אותן החוויות הישנות.

שלום רב בתי יצא לטיול אחריי צבא ל3 חודשים לפניי שיצאה לטיול במשך חודשים לא הייתה מצליחה לישון הרופא נתן תרופות טבעיות אך ללא הועיל חשבתי שאולי תיסע לטיול תשנה אוירה תחזור יותר טוב אך לצערי זה רק החמיר היא לא ישנה מרבית היום במיטה עזבה את העבודה מילדה חייכנית וחברותית הפכה לעצובה מופנת רגזנית זועפת כמה חיכינו שתחזור בשלום ימים שלא ישנו אני ובעלי מדאגה בטיול והנה הדאגות רק גוברות כשהיא איתנו היא לא רואה את עצמה וכועסת שאנחנו מעירים לה תחילה באמת חשבנו שקשה לחזור לשגרה הריי אנחנו 3 ימי חג לא עובדים מתקשים לחזור לשגרה אז מה היא מרגישה כבר עברו 3 חודשים וניא ממררת על שנגמר היא לא מנסה לצאת מהמיטה או מהבית כל החברים חזרו לשגרה תוך ימים ספורים והיא כואב לה פה כואב לה שם פניתי באופן אישי לרופא משפחה שהחליט לתת לה ציפראלקס היא לא מוכנה לקחת לקחתי חופשה להיןת איתה קצת אך לא שיתפה פעולה מה עוד אפשר לעשות???? עם כל הצער גם לי נמאס לדבר להתחנן לשמוע אותה כל היום כואב לי איזה כדור לקחת כמה חיכינו שתחזור הביתה ככה אנחנו מרגישים שאולי היה עדיף שתשאר צר לי באמת להגיד אבל גם אנחנו עייפים מדאגה מלילות ללא שינה אבל היא לא עוזרת לעצמה ולא מודעת למצבה אנא עזרתכם

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, את מתארת אחת הבעיות הלא פשוטות שהינה סירובו של אדם שככל הנראה סובל מבעיה רגשית לפנות לטיפול. מהתיאור שלך אכן נראה שביתך סובלת ומתמודדת עם בעיות רגשיות ותפקודה נפגעה כתוצאה מכך. אין דרך פשוטה לשכנע אדם לפנות לטיפול במידה ואינו מעוניין. הדבר החשוב במקרה כזה הוא לקחת בחשבות שלאופי היחסים ביניכן יש הרבה משמעות ולכן, כדאי לשקול יעוץ משפחתי אצל מטפל מוסמך אשר אליו את יכולה להגיע גם לבד , ללא הבת. במסגרת היעוץ , ניתן לנסות לבחון את הסיבות הגורמות להתנגדות ולחשוב על הדרכים החדשות להגיע אליה כדי לעזור לה.

23/05/2017 | 15:32 | מאת: נועם

אני מקבל טיפול תרופתי לדיכאון מורכב מ6 כדורים [מינונים נמוכים] ואסואס קלונקס. שאלה מאד פשוטה זה לא בריא לכבד, האם פשוט להשלים עם זה או שיש משהו לעזור לכבד? האם מים/אוכל בריא/..??? והאם בכלל זה לא כזה סכנה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ציינת את הטיפול הספציפי ולכן יש קושי להתייחס לשאלתך. באופן כללי, נוגדי דיכאון הנפוצים היום לא פוגעים בכבד. עם זאת, אצל אנשים שסובלים ממחלות כבד יש צורך בהתאמת מינון בחלק מן התכשירים (בדרך כלל מינון נמוך יותר) ובמעקב צמוד יותר.

22/05/2017 | 20:12 | מאת: ניר

לאחר 4 שבועות או 6 שבועות של טיפול בssri? מתי מעלים מינון בתרופות כאילו מצבים תודה

שלום רב, השפעתן של התרופות מקבוצת SSRI מתפתחת על פני כ-4-6 שבועות. במידה ויש שיפור כלשהו, אפילו חלקי, יש טעם לעלות מינון כדי לשפר את התגובה. לעומת זאת, במידה ובתום התקופה, אין שום שינוי, מומלץ ומקובל להחליף את התרופה לתרופה אחרת מאותה הקבוצה.

אני מקבל אבילפיי 10 מג [כי פחות זה לא משפיע] זה עוזר לי מאד לסדר את המחשבות ועוזר למוטביצה. אך כל הזמן אני בתחושה לא מוסברת של חרדה נוראה כאילו הולך לקרות אסון, ובנוסף אני מתוח בין אנשים. הרופא נתן לי הרבה קלונסקס ואחר כך קסנס. זה לא עוזר אלא אם כן מרדים. חבל לי להפסיק את האבילפי ואני אובד עיצות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כדי להתאים טיפול באופן נכון, קודם כל יש להבין ממה נובעת החרדה , למשל האם מדובר באחד הסוגים של הפרעות חרדה או לסירוגין היא חלק מבעיה אחרת. בכל אחד מהמקרים הטיפול יכול להיות שונה ולכן לא ניתן ללא בדיקה להצביע כעת מהי הדרך הנכונה, מלבד להמליץ לך לחזור שוב לבדיקת הרופא המטפל כדי לחדד את האבחנה ולחשוב על הטיפול שיכול לתת מענה לבעיה.

17/05/2017 | 01:16 | מאת: דנה

אני נוטלת לוסטרל(50 מג ) ויש לי בעיה בורידים האם יש בעיה לקחת מדללי דם? יכול להיות שאצטרך לעבור ניתוח בגלל הורידים האם אני חייבת ליידע את הרופאים שאני נוטלת לוסטרל

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, שילוב של נוגדי דיכאון עם מדללי דם מסויימים עלול להיות בעייתי, יש להתייעץ עם הרופא וליידע אותו בנוגע לטיפול שאתה נוטל.

16/05/2017 | 21:58 | מאת: ניר

היי אני כבר ביום ה21 של הרסיטל 20, עקב דיכאון וחרדה והתרופה עדיין לא משפיעה עליי בכלל אפילו לא קצת,הגיוני שבשבוע ה4 זה יתחיל להשפיע בהשפעה מלאה במכה או שאין מצב?מוזר לפי מה שהבנתי זה אמור להשפיע קצת ואז בשבוע הרביעי להגיע להשפעה מלאה לא?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, כדי להעריך השפעת התרופה יש להמתין לפחות 4-6 שבועות כאשר אצל חלק מהמטופלים השיפור יכול להתחרש יחסית מהר בתקופה זו.

אני מתנצל שחוזר שוב על שאלתי. האם מבחינת תרופות נוגד"ד יש סוג שיותר פועל על התפקוד [אנרגיה ומוטביציה] ופחות על הרצפטור של המצב רוח? מאד אודה אם תוכלי ליידע אותי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מבחינה תיאורטית, לתרופות עם מרכיב סרוטונרגי עשויה להיות השפעה משמעותית יותר בכל מה שקשור לשיפור ברמות האנרגיה והפחתת עייפות, עם זאת זה לא בהכרח מתקיים ״בשטח״. מדובר בתרופות כגון ויפאקס, איקסל, סימבלטה, אדרונקס. כמו כן, תרופה עם מנגנון פעולה ייחודי - ולבוטרין - גם היא נחשבת ליעילה יותר בשיפור ברמת האנרגיה והפחתת עייפות.

14/05/2017 | 22:22 | מאת: ניר

אני כבר שבועיים וחצי על רסיטל 20 ,ואתמול שוב נהייתי עייף ולא מצליח להתעורר ,קצת סחרחורות חוסר מצב רוח ,כאילו התופעות הלוואי חזרו לאחר שבועיים וחצי ,שתיתי כוסית וודקה לפני 4 ימים הייתי בדאון קצת ואז חזרתי לעצמי ואז שוב נכנסו התופעות שרשמתי למעלה מה הסיבה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התגובה לטיפול ברסיטל (בדומה לנוגדי דיכאון אחרים) מתפתחת באופן איטי על פני כ-4-6 שבועות מתחילת הטיפול. בשלב הנוכחי מומלץ להיעזר בסבלנות ולחכות לתגובה. תופעות לוואי בדרך כלל חולפות תוך שבוע-שבועיים אך אצל חלק מהמטופלים עלולות להמשך יותר זמן, גם כאן צריך לחכות.

אני סובל מדיכאון תפקודי כבר 15 שנה, זאת ללא קשר למצב הרוח שהוא מטופל ע"י נוגדי דיכאון [כעת פבוקסיל] והוא בסדר. בכל זאת אין לי מוטביציה ואני מתפקד ממש רק בסיסי ועובד כשעה ביום בלבד, לא הולך לחוגים אפילו שאני רוצה ולא מצליח ללכת לחדר כושר ורק לעשות הליכות ברחוב. גם לים אני לא מצליח לסחוב את עצמי. מין קושי בהנעה. אבל יש בהחלט מצב רוח אני מדבר ואף צוחק. הרופא אומר לי שזה מסובך להוסיף תרופה נוגד"ד שעובדת יותר על החלק התפקודי כי זה הרי יוסיף גם במצב רוח, ותהיה היפומניה. היה לי בעבר היפומניה. אציין כי נשללה סכיזופרניה ודו קוטבי. אשמח לדעתאם יש איזה כיוון ולדבר עליו עם הרופא

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, יש כיוון אך לא בהכרח מדובר בטיפול תרופתי. במקרים בהם עם הזמן כתוצאה מהמצב הנפשי יש פגיעה תפקודית, מומלץ על טיפול שיקומי. כדאי לעבור אבחון תפקודי (בדרך כלל נעשה ע״י מרפא בעיסוק) ובהתאם לתוצאותיו לבחור במסגרת או הטיפול המתאים.

אכן כך אמר לי העו"ס שיקום.. והוסיף שיקום לוקח הרבה שנים.. איך מתגברים על היאוש? למה בעצם להמשיך להתאמץ עם הפסדתי את מיטב שנותי?

09/05/2017 | 21:59 | מאת: דני

1) האם קיים הבדל מהותי מבחינת השפעה בין הציפרלקס לציפראמיל? יכול להיות שהציפרלקס ישפיע בצורה טובה יותר? 2) האם 40 מ"ג ציפרמאיל = 40 מ"ג ציפרלקס, במידה ולא , מה היחס הנכון בינהם? 3) במידה ואני עובר מציפרמאיל לציפרלקס(בהמלצת הרופא המטפל) האם ההמלצה שלך היא שניתן לעבור ישר? או שקודם כל צריך לרדת במינון של הציפרמאיל במשך כמה ימים ואז להתחיל עם מינון נמוך של ציפרלקס עד שמגיעים למינון המקסימילי? 4) האם יכול להיות להיות לי תופעות לוואי חדשות במעבר לציפרלקס? (אני לוקח כבר כמה שנים ציפראמיל והגוף התרגל)? או שמכיוון שמדובר על אותו חומר פעיל ,אז אין חשש לתופעות לוואי חדשות? 5) האם ידוע לך מה עלות הציפרלקס ב-"כללית"?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר בשתי תרופות די דומות כך שמבחינה תיאורטית לא צפויים שינויים דרמטיים מבחינת מידת היעילות השלהם, אך יחד עם זאת , יתכנו הבדלים אינדיווידואליים ויש סיכוי לתגובה טובה יותר במעבר בין התרופות. המינון המקסימלי של ציפרלקס הוא 20 מ״ג וניתן באופן גס להשוות אותו למינון של 40 מ״ג של ציפרמיל. יש מספר דרכים לעבור מתרופה לתרופה (מעבר הדרגתי איטי או לסירוגין מעבר מהיר), הבחירה היא בהתאם למאפיינים של המטופל ולכן כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לכך.

אני נוטל רסיטל 30 והחשק המיני שלי ירד איזה תרופה אפשר להוסיף בשביל העלות את החשק?חוץ מויאגרה סיאליס ולויטרה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

20*

שלום רב, מינון נמוך של תכשיר נוגד דיכאון ולבוטרין עשוי במקרים מסויים לעזור, אך לא לכולם. בדרך כלל במידה ואין שיפור בחשק המיני עם הזמן, עדיף לשקול החלפת התרופה.

05/05/2017 | 16:26 | מאת: ניר

מאז התחלתי רסיטל ,קשה לא להתעורר בבוקר אחרי שינה אני מרגיש עייפות קשה עם כאבי ראש,במהלך היום זה חולף זה חלק מהתופעות לוואי?

05/05/2017 | 16:27 | מאת: ניר

לי*

שלום רב, גם עייפות מוגברת וגם כאבי ראש עלולים להיות תופעת לוואי של התרופה. התופעות בדרך כלל חולפות תוך שבוע עד מספר שבועות. במידה וזה נמשך מעבר לחודש-חודש וחצי, כדאי להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל ולשקול החלפת התכשיר.

אני לוקחת ציפרמיל ונווורינג למניעת הריון כבר כמה שנים (4)מתפקדת מעולה עובדת במשרה מלאה++ מריגשה מעולה ומאוד רוצה להגמל ולא יודעת אייך??? אני סובלת מאוד מהזעת לילה(מתעוררת רטובה) כבר למעלה מחצי שנה האם זה קשור לציפרמיל?? אודה לעזרתך בתודה ובברכה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, רסיטל יכול לגרום להזעה מוגברת ובדומה לתופעות לוואי אחרות, גם התופעה הזאת מופיעה עם תחילת הטיפול. לעומת זאת, התופעות שמתחילה תקופה ארוכה לאחר תחילת הטיפול, כמו במקרה שלך, סביר להניח אינן קשורות לתרופה ומחייבות בדיקה של רופא. הזעות לילה עלולות להעיד על קיום בעיה רפואית ולכן חשוב לפנות לבדיקה של רופא ממשפחה בהקדם אפשרי.

03/05/2017 | 16:27 | מאת: JACOB

שלום רב, רציתי לדעת, לדעתך ומניסיונך איזו תרופה ממשפחת ה-SSRI היא הכי טובה לטיפול בחרדה חברתית? האם למשל התרופה לוסטרל וסרוקסט שווים ביעילות שלהם בטיפול בחרדה חברתית? יש תרופה מועדפת לטיפול בחרדה חברתית? והאם עדיף לתת תרופה ממשפחת SSRI על משפחת SNRI כאשר באים לתת תרופה לחרדה חברתית? אשמח לקבל את דעתך בנושא. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, היעילות של כל התרופות מקבוצת SSRI ו-SNRI היא שוות ערך, אך ישנם הבדלים אינדיווידואלים בין המטופלים בתגובה שלהם לתרופה הספציפית. חשוב לציין, כי במקרה של חרדה חברתית, הטיפול התרופתי מביא לרוב רק לשיפור חלקי ולכן, בנוסף לו, מומלץ להעזר גם בטיפול התנהגותי.

29/04/2017 | 18:49 | מאת: ניר

אפשרי השילוב הזה? קראתי באינפומד שאסור לשלב בופרופיון עם רסיטל תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, וולבוטרין עלול לגרום לרמות גבוהות יותר של רסיטל בגוף וכך להגביר סיכוי לתופעות לוואי. השילוב אמנם אפשרי אך לא מומלץ .

התחלתי טיפול בברינטליקס לפני מספר ימים ועליתי במינון שלו מרמה של 5 מ"ג ל10 מ"ג תוך 4 ימים על דעת עצמי ובמקביל התחלתי ליטול איתו קלונקס 0.5 מג, אין לי נגישות לפסיכיאטר כי הוא בחול והתור רק בעוד כחודשיים ... מאז נטילת התרופות הנ"ל אני לא מרגיש טוב מבחינת העניין שאני ממש מבולבל ומרגיש דיי מנותק מהמציאות.... השאלות הנשאלת הן האם שילוב של ברינטליקס עם קלונקס זה דבר מזיק ויכול להיות זה השפיע לרעה ? והשאלה השניה היא - לא פעלתי בהתאם להוראות הרופא שהעלתי במינון של הברינטליקס אחרי 4 ימים בלבד במקום חודש ברמות שתיארתי, האם יכול להיות שזה הגורם להרגשה שלי , האם עדיף להישאר במינון שעליתי אליו ? מה עליי לעשות - התרופה חדשה יחסית בארץ ואין כל כך מידע עליה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל חשוב לציין כי הפורום אינו מהווה תחליף ליעוץ עם רופא ואין ניתנות בו המלצות ספציפיות לטיפול. באופן כללי המטופל שקיבל המלצה לטיפול ספציפי ע״י רופא שבדק אותו, מומלץ שיצמד להמלצות הספציפיות , למשל במקרה שלך, יש ליטול את הטיפול במינונים המומלצים ע״י הרופא מלכתחילה ובמידת הצורך להתייעץ עם רופא (בהעדר פסיכיאטר המטפל מומלץ לפנות לפסיכיאטר מחליף או לסירוגין לרופא משפחה).

24/04/2017 | 17:56 | מאת: משה

שלום רב, האם סימבלטה יעילה לטיפול בחרדה חברתית? אני סובל מדיכאון קשה (המלווה בכאבים כרוניים לא מוסברים) וחרדה חברתית. קיבלתי סימבלטה. האם זה יעזור גם לחרדה החברתית? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, סימבלטה אינו תכשיר שמתווה לטיפול בחרדה חברתית, אמנם יש הוכחות ליעילותו בטיפול בהפרעת חרדה כללית ולכן יש סיכוי שהוא יפחית רמות החרדה ויעזור בהתמודדות עם חרדה חברתית. חשוב לציין כי במקרה של חרדה חברתית , הטיפול התרופתי בנוגדי חרדה נותן בדרך כלל רק מענה חלקי והטיפול המומלץ הוא הטיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT.

אני בת 16 נכנסתי לדיכאון בערך בגיל 10 אבל הוא היה הרבה יותר קל אז. (בעקבות נסיבות חיים לא נעימות) במשך הרבה שנים הייתי ללא טיפול והמצב שלי נהיה יותר ופחות גרוע לפי התקופות שעברתי. בתקופות הממש גרועות שלי לא דיברתי, לא התעניינתי בכלום, לא הצלחתי להקשיב לאף אחד ולא הגבתי לכלום. אנשים היו מדברים איתי ואפילו לא הייתי שמה לב ופשוט מכניסה את האוזניים שלי לאוזניים והולכת משם... בנוסף ב קופות הגרועות גם חשבתי הרבה וניסיתי כמה פעמים להתאבד, היו לי תקופות ארוכות שלא אכלתי או אכלתי יותר מידי ולא הייתי מצליחה להירדם שעות ופשוט הייתי בוהה בתקרה וחושבת על כל מיני דברים.. בתקופות היותר טובות הייתי יחסית מתפקדת. אפילו בלימודים ובבית. הכרתי יותר חברים ועשיתי דברים אבל עדיין הייתה לי תחושה רעה כזאת כל הזמן... בערך בגיל 14 המצב שלי נהיה ממש גרוע כי קרו לי כמה דברים לא טובים כלכך ונכנסתי ממש לדיכאון והחלטתי שאני רוצה טיפול כי אני לא יכולה להיות בטוחה שהמוות ימחק את הזיכרונות שלי או את המודעות שלי אז רציתי להפוך את המוח שלי למקום שיותר נעים לחיות בו.. ניסיתי במשך הרבה זמן למצוא דרך להשיג טיפול בלי לספר להורים שלי וגיליתי שזה לא קל בכלל. כשעברתי לבית ספר אחר בכיתה ט התחלתי לדבר עם היועצת(אנחנו עדיין בקשר די טוב) והיא שכנעה אותי לספר לאבא שלי ומשם התחיל תהליך ארוך של דיבור אם פסיכולוגים ומקומות אבל בסוף כלום לא קרה. בסוף כיתה ט פניתי לרווחה וביקשתי טיפול והרבה דברים קרו מאז. בינהם קיבלתי פסיכולוגית מהרווחה שהיא גם עוסי"ת. במשך תקופה חשבו על טיפול תרופתי והלכנו להדפסה ושם המליצו דווקא על אשפוז יום ושוב בסוף לא קרה כלום. אחרי כמה זמן עברתי לגור אצל דודים שלי אחרי שהמשטרה התערבה בסיפור והתחלתי ללכת לפסיכולוגיה אחרת שיותר עוזרת לי והפסקתי ללכת לבית הספר בקביעות כי אין לי כוח לזה. עכשיו אני אצל דודים שלי כבר 6 חודשים ולא הולכת לבית הספר בקביעות כבר 5 חודשים כמעט. אין לי כוח לכלום ואני כנראה במצב הכי גרוע שלי אי פעם. אני לא מצליחה לראות שום דבר בעתיד שלי שווה לחיות בשבילו.אין לי כוח להתקלח או להחליף סדינים או כל דבר אחר אני בערך חיה בזבל של עצמי כי אין לי כוח לסדר. אני יושנת הרבה יותר מידי. ליפני כמה ימים ישנתי 8 שעות התעוררתי לשעה וחזרתי לישון לעוד 9, וזה דבר שקורה לי הרבה.. אני כבר כמה שבועות מסתובבת ופשוט מחכה שהמוות יבוא כי אין לי כוח להביא אותו בעצמי אבל ממש אין לי כוח להמשיך לחיות. נמאס לי מחוסר המוטיבציה שלי. אני רוצה להוציא בגרות אני רוצה להיכנס לכושר אני רוצה להצליח בחיים אני רוצה להיות מסוגלת לצאת מהמיטה אני רוצה להיות שמחה אבל זה פשוט קשה מידי ואין לי שום כוח רצון כדי לעשות משהו כדי שמשהו מהדברים האלו יקרו. אצל דודים שלי אני די עצמאית הם לא ממש מתפקדים כהורים אלא יותר כחבר עם מיטה ואוכל לפעמים... אני לא חושבת שאני מסוגלת לטפל בעצמי בשלב זה ולא נראה שמישהו אחר רוצה לטפל בי במקומי... אני חושבת שאולי יהיה טוב בשבילי להתאפק איפה שהוא. שם יוכלו לעזור לי עם הדיכאון שלי, תהיה לי מסגרת ויהיו לי אנשים שמטפלים בי ועוזרים לי ומבינים איך אני מרגישה ואולי שם יוכלו לעזור לי לעמוד על הרגליים. אני לא רואה מה אני יכולה לעשות מעבר לזה. אני לא רואה שום אופציה אחרת וממש ממש נמאס לי לחפש אופציות אחרות. אבל אני לא בטוחה אם זה חכם ואם זה באמת יעזור... מה נראה לך? זה חכם? או שזה רק יזיק לי? מצטערת על האורך...

כמה תיקונים. אוזניות לאוזניים* היועצת שכנעה אותי לספר לאמא שלי לא לאבא שלי הלכנו להתייעצות בהדסה עין כרם וזהו בערך

שלום רב, אין ספק כי את מתמודדת עם מצוקה משמעותית ויש צורך בהערכה מקצועית דחופה. אכן , בהתאם להמלצת היועצת יש לשתף את אימך במה שעובר עליך ולפנות בדחיפות לבדיקה. אני שמחה שקבעתם פגישה בהדסה ומקווה שהיעוץ וטיפול יביאו לשיפור במצבך.

20/04/2017 | 18:38 | מאת: דודי

שלום ד״ר אירנה בן 38 ..ממתי שהשתחררתי מהצבא אני מרגיש חוסר ביטחון בחיים דיכדוך..לא טוב לי עם עצמי..מקצועית לא הסתדרתי עד היום..זוגיות אין לי..אני טרוד בהרבה בבעיות שיש לי ולפעמים אין בעיות אבל אני טרוד..רציתי המלצה לטיפול..אני לא מעוניין בטיפול תרופתי ולא שנתיים טיפול אצל פסיכולוג תודה דודי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אתה מתאר תסמינים אשר אכן עלולים להעיד על קיום בעיה בתחום בריאות הנפש. מהכתוב עולה כי התפקוד שלך נפגע כתוצאה מכך וזאת הסיבה לפנות להערכה רפואית בתחום (לפסיכיאטר). חשוב לאבחן את הבעיה בדרכים המקובלות בעולם הרפואה ולקבל המלצה מקצועית לטיפול, תוך הסבר מפורט בנוגע לשיקולים בבחירת הטיפול וסיכויים של הטיפול הספציפי להביא לשינויים. סוגי הטיפול המקובלים בתחום הם טיפולים תרופתיים, טיפולים פסיכולוגיים למיניהם ובמקרים המתאימים גם טיפולים שיקומיים.

26/04/2017 | 17:47 | מאת: דודי

גברתי הרופא צר לי לאכזב אותך לא תצליחי לשים אלי תווית של משוגע למרות שכול שטות אתם ..״עם הפסיכיאטרים״ישר רושמים כדורים..קצת בעיות ריגשיות קשת ביישנות חוסר ביטחון עצמי קצת דיכאון מהעולם המסריח הזה..ישר כדורים שיקום טיפול פסכולוגי..אתם כאלו מרובעים

19/04/2017 | 13:21 | מאת: אבי

אני לוקח רמוטיב כמעט כחודש ,ומאז יש לי דקירות בראש מעל עין ימין וכאבי ראש,האם זה אמור כבר לעבור או שעליי להפסיק את התרופה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, תופעות לוואי עם הטיפול בנוגדי דיכאון, כולל רמוטיב, בדרך כלל חולפות תוך שבוע-שבועיים. במידה וזה לא קורה , כדאי לפנות ולתייעץ עם הרופא המטפל הן בנוגע לאפשרות שמדובר בתופעה שלא קשורה לתרופה ואשר במקרה הופיעה בתקופה זו וכן לבחון אפשרות של החלפת התכשיר במידה ואכן מדובר בתופעת לוואי.

18/04/2017 | 08:27 | מאת: שולי

שלום רב, מזה כשנתיים נוטלת ציפרלקס 20 מ"ג והדיכאון התייצב. לפני מספר שבועות ללא סיבה ברורה, חזר הדיכאון העמוק. האם התרופה כבר לא משפיעה? אודה מאוד לתשובתך המהירה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ישנם מקרים בהם על אף הטיפול התרופתי , התסמינים של דיכאון חוזרים. הסיבה לתופעה אינה ידועה ובמקרים מסוג זה מומלץ לבצע הערכה פסיכיאטרית חוזרת כדי לנסות לברר גורמים אפשריים להחמרה ולתת להם התייחסות (גורמי לחץ סביבתיים, בעיות גופניות אפשריות, בעיות בינאישיות). מבחינה תרופתית בדרך כלל מומלץ להוסיף לטיפול הקבוע תכשיר נוסף ״תומך״ או לסירוגין, לשקול החלפת התכשיר.

17/04/2017 | 19:37 | מאת: מודאג

היי, אני לא מבין מה נסגר חד משמעית עם המלצה של פסיכיאטר במצב של פוסט טראומה, כל אחד יכול להמליץ? אני שומע מפסיכיאטרים שהם לא מתעסקים בזה וזה מקובל, אבל יש את אלו שאומרים שאין להם הסמכה(סמכות) או שפסיכיאטר לא רשאי זה מבלבל אותי, כי היה זכור לי שכל פסיכיאטר מומחה רשאי לתת המלצה לגראס רפואי ועדיין יש חלק שטוענים ככה מהפסיכיאטרים אבל חלק שני שטוען כמו שאמרתי שאין להם הסמכה לזה ומשרד הבריאות בוחר מטעמם מי, מה נכון באמת ומאיפה אדע לאיזה פסיכיאטר ללכת כי אני פוסט טראומתי.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי לא אוכל להתייחס לשאלותך כאן במסגרת הפורום מאחר הן לא קשורות לנושא הפורום. אנא פנה לפורום המתאים.

17/04/2017 | 17:37 | מאת: סיגל

שלום רב. אני בת 49 מאז שהופסק לי המחזור אני מרגישה עייפות ודכדוך מדי פעם לא כל הזמן גם דפיקות לב מואצות רציתי לדעת חוץ מטיפול פסיכיאטרי האם יש עוד פיתרון בנושא? אשמח עם תסכימי לקבל טיפ קטן מה לעשות שזה קורה לי באותו רגע בנוסף לטיפול.אני מודה לך חג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כדי לתת המלצות מקצועיות להתמודדות עם הבעיה, חשוב קודם כל להבין מהי הסיבה : האם מדובר בתסמינים של דיכאון קל שעדיין קיים , בעיה גופנית או לסירוגין, מדובר בתופעה שהיא בגדר הנורמה (עייפות כתוצאה מעומס יתר). במידה ומדובר בדיכאון , כדאי לשקול טיפול מתאים אשר יכול להיות תרופתי ו/או פסיכולוגי. יש לציין כי פעילות גופנית באופן כללי יכולה להפחית תחושת עייפות. כדאי לפנות גם לבדיקה אצל רופא משפחה כדי לשלול גורם פיזי שעלול לתרום תחושות שתיארת.

שלום דוקטור מה את חושבת על קנאביס רפואי לטיפול בפוסט טראומה(דיכאון נלווה לפוסט טראומה) אחרי שכל טיפול תרופתי/התערבות פסיכולוגית לא הביאה להטבה הרצויה? האם את תומכת ובעד או נגד, מה תוכלי לציין ולהוסיף? מה הסיכונים תחת השגחה רפואית וטיפול בטוח, יש המון מידע ברשת ומאמרים לטוב ולרע, חלקם בעד וחלקם נגד מה לגבי דיכאון וחרדה עם טיפול בקנאביס, זה שזה ברמת הפרט אבל יש גם פה בעד ונגד, העניין הוא שפסיכיאטר צריך להבדיל בין דיכאון רגיל לבין דיכאון שנלווה לפוסט טראומה או התפתח ממנה(תגובות שונות בטפול)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קנאביס מותווה לטיפול בהפרעה פוסט-טראומתית (במקרים ספציפיים בהם סוגי טיפול האחרים לא הביאו לשיפור) ולא לדכיאון. במידה והפרעה פוסט-טראומתית מלווה גם בתסמינים של דיכאון, הטיפול הוא הטיפול המקובל בדיכאון (נוגדי דיכאון, פסיכותרפיה). הנושא של טיפול בקנאביס הוא נושא מורכב ואין באפשרותי לערוך דיון במסגרת הפורום הנ"ל.

12/04/2017 | 01:51 | מאת: ניר

הפסקתי פקסט לפני שבוע מינון 30 שלקחתי במשך 3 שבועות.. התחילו לאחר כמה ימים תופעות קשות כגון שינה מרובה זרמים במוח ,סחרחורות ,תחושת שפעת, אז לקחתי 10מג במשך כמה ימים וזה עבר ,הבעיה שנגמרו לי הכדורים ,אפשרי לקחת רסיטל או לוסטרל במקום? במינון נמוך למשך עוד שבוע לפחות עד הפסקה מוחלטת?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, הפסקה חדה של פקסט עלולה לגרום לתופעות לוואי שבדך כלל נמשכות מספר ימים ולכן מומלץ להספיק טיפול באופן הדרגתי. אין להפסיק או להתחיל טיפול ללא התייעצות עם רופא. הפורום לא מהווה תחליף ליעוץ עם רופא המטפל ולכן כדי לבחון את המשך הטיפול, חשוב לפנות לרופא שמכיר אותך והמליץ לך על הטיפול בפאקסט.

11/04/2017 | 13:12 | מאת: סלומון

רציתי לשאול האם איטומין וכן סרקואל מתפרקות בכבד? תודה

אכן, שתי התרופות עוברות מטבוליזם בכבד.

06/04/2017 | 16:10 | מאת: JACOB

שלום רב, מה המינון המקסימלי של סימבלטה כאשר הוא ניתן לטיפול בדיכאון קשה? התחלתי עם המינון הראשוני שהוא 30 מ"ג. האם מינון זה יכול לעזור או שיהיה חובה לעלות את המינון ל-60 מ"ג ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, המינון הטיפולי המקובל בדיכאון הוא 60 מ"ג, המינון של 30 מ"ג משמש להתחלת הטיפול וברוב המקרים פחות יעיל. המינון המקסימלי של התרופה הינו 120 מ"ג.

05/04/2017 | 21:24 | מאת: מלכה

שלום רב. הבן שלי בן 17 היה מקבל קונצרטה 90 והרגיש רציני מידי אז הרופאה העבירה אותו לויוואנס 70 אבל מאז, זה נראה שזה לא משפיע עליו והוא לא מרוכז, חזרנו לקונצרטה אבל עם זה הוא מרוכז אבל עצבני. האם אפשר לבקש ויוואנס 100?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי לא אוכל לעזור לך בנושא זה מאחר ואינו קשור לנושא הפורום. אנא פני לפורום המתאים.

בתוך הבית שלי אני מרגיש בסדר גמור אין חרדה או משהו ,לפני שאני יותר החוצה אני מרגיש להכנס להתקפי חרדה בזמן ההתארגנות וכאלה , בזמן שהייה שלי בחוץ נגיד במגרש עם הרבה אנשים אני מרגיש חוסר נוחות תחושות שלי רעידות וסוג של ״התרגשות״ עם רעידות מזה יכול להיות איזה סוג חרדה זה?

לקריאה נוספת והעמקה

לפני שאני יוצא החוצה אני מתחיל להכנס*

שלום רב, ישנם סוגים רבים של חרדה, כגון חרדה חברתית, אגורפוביה (חשש ממקומות גדולים, בהם יש קושי לקבל עזרה במידת הצורך), חרדה כללית (נטיה לחשוש מכל דבר) וכן חרדה שלא ממוקדת לגורם ספציפי ובאה לידי ביטוי בעיקר בתסמינים גופנים (רעד, אי שקט, דופק מואץ, קוצר נשימה). התסמינים שאתה מתאר אכן מעידים על חרדה, אמנם לא ניתן לאבחן את הסוג הספציפי על סמך התיאור בלבד ויש צורך בבדיקה מעמיקה יותר אצל איש מקצוע פסיכיאטר או פסיכולוג.

תודה על התגובה המקצועית, אני רוצה לציין שבבית אני אין לי מחשבות אני מרגיש בסדר גמור רק הקטע של העייפות מעצבן אותי,אני לא מצליח להבין איזה סוג דל חרדה יש לי

02/04/2017 | 14:30 | מאת: יהודה

היי יש לי בעיית חרדות , קשה לי לתפקד שמסתכלים עליי בעבודה עובד למשל,מפגשים חברתיים,מבעלי סמכויות,וכולי .. אני ניסיתי את כל הssri ו snri הם כולם פוגעים לי בזקפה בחשק והפליטה , שמעתי יש תרופה בשם דרלין (פרופרונול) האם אפשרי לקחת אותו על בסיס יומי?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, דרלין הוא תכשיר שמפחית את עצמת התסמינים הגופניים של חרדה כגון דופק מואץ והסמקה. השפעתו היא קצרה ומומלץ להמשתמש בו במקרים בהם אדם עם פחד קהל צריך להתגבר נקודתית על התסמינים שמפריעים לו לבצע את המשימה (למשל הרצאה בפני קהל, הופעה על הבמה וכד'). לעומת זאת, כשמדובר בחרדה שקיימת רוב הזמן והמאפיינים הגופניים שלה הם פחות משמעותיים , הטיפול בדרלין פחות מתאים.

31/03/2017 | 17:37 | מאת: עדי

אני בת 29, ובשנה שנתיים האחרונות כמעט ואין לי חיי מין. אני מאוד מאוד מינית, ואוהבת את זה, ובתחושה אני זקוקה לזה כמו שאני זקוקה לאוכל. וזה שאין לי חיי מין ממש מתסכל אותי, ברמת הדיכאון. התחלתי לפני חודש וחצי לקחת וולבוטרין בעקבות דיכאון וזה עוזר לי ברמת התפקוד היום יומי אבל אני לא מצליחה לפתור את עניין הזוגיות והמיניות. אני מרגישה פגומה שאין לי סקס באופן קבוע ומצד שני אני מרגישה שאני לא יכולה למצוא בגלל שאני בדיכאון. כמו לופ כזה.. מה אפשר לעשות? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הצד הראשון הוא לנסות להבין מה מקשה עליך ליצור קשרים, האם למשל מדובר בדפוס התנהגותי בעייתי שחוזר על עצמו או בעיה אחרת כלשהי. חשוב לפנות להערכה מקצועית אצל פסיכיאטר או פסיכולוג כדי לברר את מהן הסיבות למצוקה ובהתאם להתרשמות והמסקנות שיתקבלו, להחליט על דרכי טיפול והתמודדות.

29/03/2017 | 02:45 | מאת: יהודה

הפסקתי את הטיפול בבת אחת ,התחילו אצלי קשיים מאד קשים בשינה קשה לי מאד להתעורר ואני מרגיש חלש עם צמרמורות גלי חום וקושי שיווי משקל ,כנראה זה תסמונת גמילה , נשארו אצלי 6 כדורים האם לקחת שבוע וחצי מינון של 10מג ואז להפסיק ? כי אני סובל מאד בימים האחרונים תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, ובפרט במקרה של פקסט, לא מומלץ להפסיק תרופות נוגדות דיכאון בבת אחת. סביר להניח כי התופעות שתיארת קשורות להפסקה חדה של הטיפול. אמנם התופעות הקשורות להפסקה חדה של הטיפול אינן מסוכנות ובדרך כלל חולפות כעבור מספר ימים. לא ניתן לתת המלצות ספציפיות לנטילת התרופה במסגרת הפורום ומומלץ לפנות ליעוץ חוזר לפסיכיאטר המטפל.

26/03/2017 | 16:10 | מאת: ירון

לאיזה מבין התרופות את יותר מתחברת ומעריכה? אם ניסיתי סרוקסט זה מיותר לנסות פרוזאק? מצבי הוא דיכאון עמיד ניסיתי סרוקסט,פבוקסיל,ציפרלקס אפקסור אנאפרניל כדאי לנסות מירו או בכלל סימבלטה או לחזור לSSRI ולנסות תרופות אחרות או שאין טעם

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, יעילותם של נוגדי דיכאון שציינת היא שוות ערך אך יתכנו הבדלים אינדיווידואליים בין המטופלים ולכן יש סיכוי שתרופה שלא קיבלת עד כה תהיה יעילה יותר עבורך מהתרופות אחרות שפחות השפיעו. עם זאת, חשוב לציין כי ככל שיש יותר כשלונות עם תרופות נוגודות דיכאון שונות, כך הסיכוי לתגובה לתרופה נוספת הולך ויורד. במקרים אלו, בנוסף לטיפול התרופתי, מומלץ לשקול גם טיפולים מסוגרים אחרים כגון טיפול פסיכולוגי, שיקומי, קבוצתי ואחרים.

26/03/2017 | 16:07 | מאת: ירון

אם לא מתחשבים במחיר למה כדאי לפנות לטיפול בקשב וריכוז מהשתיים התלבטות בין ויויאנס לאטנד בלי להתחשב במחיר ועד כמה ויויאנס רחוק מריטלין כי יש כאלו שאומרים שאין בכלל הבדל בין ויויאנס לריטלין

שלום רב, לצערי לא אוכל לעזור לך בשאלה הזאת מאחר והיא לא קשורה לנושא של הפורום. נא לפנות לפורום המתאים.

26/03/2017 | 10:48 | מאת: מנשה

אני נוטל פלוטין 40 מ"ג וגם צורך אלכוהול. האם אלכוהול מפריע לפלוטין להשפיע?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כעקרון, לא מומלץ לשלב אלכוהול עם הטיפול התרופתי בנוגדי דיכאון. הסיבה לכך היא שגם התרופה וגם אלכוהול משפיעים על אותה המערכת העצבית וכתוצאה מכך יש סיכוי להשפעות הלא רצויות הן של התרופות והן של אלכוהול כתוצאה מאינטראקציות ביניהם.

24/03/2017 | 07:12 | מאת: אני

שלום וברכה אני מקבל קצבת נכות 40% רפואי ו100% אי כושר כבר 3 שנים. כל פעם מאריכים לי בשנה והיו לי כבר שלוש ועדות. עוד חודשיים יש לי שוב ועדה, אך הפעם ביקשו ממני רק לשלוח מסמכים ולא זימנו אותי למפגש. מה זה אומר? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי לא אוכל לעזור לך מאחר והנושא שאת מעלה אינו קשור לנושא של הפורום הנ״ל. אני ממליצה לך לפנות לפורום המתאים.

21/03/2017 | 17:49 | מאת: לירון

היי מתי עושים שימוש בתרופות ממשפחת MAO כלומר תרופות מהדורות הישנים ביותר? אני סובלת מדיכאון עמיד ומיציתי המון תרופות מכל המשפחות ולא הרגשתי הטבה או שיפור ואני מתפלאת שלא מציעים לי את התרופות מהמשפחה הנ"ל, רציתי לשאול למה לא ממהרים במקרה שלי לתת הזמדנות גם לתרופות יותר ישנות, ברור לי שיש יותר תופעות לוואי אבל מצד שני יש תופעות לוואי אחרות כלומר הסבל שלי הוא תופעת לוואי, מתי הולכים לתרופות מהמשפחה הזאת ובאיזה מצבים עושים בהם שימוש?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, תרופות נוגדות דיכאון מהקבוצה מעכבי MAO הן תרופות יעילות נגד דיכאון אך גם בעלות תופעות לוואי משמעותיות , כאשר השימוש בהן מחייב הקפדה על דיאטה מסויימת בגלל סכנה של תופעות לוואי קשות וסכנות חיים. השימוש בתרופות אלו היום מוגבל מאחר ואין הוכחות חד משמעיות לכך שהן יותר יעילות מתרופות חדשות יותר ומהצד השני הן הרבה פחות בטוחות. עם זאת, ישנם פסיכיאטרים , במיוחד פסיכיאטרים ותיקים יותר, אשר יש להם ניסיון רב עם התרופות האלו והם יכולים להציע את הטיפול במסגרת מעקב אצלם. במידה ואת מעוניינת בטיפול הספציפי ההוא, כדאי מראש לברר עם הפסיכיאטר האם הוא בין היתר מציעה אפשרות כזאת למטופליו.

שלום, אני בת 38 ויש לי ילד בן 4 . לאחר הלידה היה לי דיכאון עם מחשבות טורדניות כפייתיות וטופלתי בציפרמיל . בדכאון לא הרגשתי מרוחקת מהילד ולהפך .. אני הרחקתי את כל מי שהיה סביבי ממשפחה , חברים ובן זוג והסתגרתי בחדר עם הילד במשך חודשים שאני מתפקדת בפעולות הטיפול בו אך לא בשום דבר אחר. נראית מוזנחת ועצובה וכל היום הייתי בוכה . חושבת מחשבות מחרידות ונכנסת להתקפי בכי או שכל היום הייתי עסוקה בטקסים. לאחר תקופה עזבתי את הבית עם הילד ולאחר תקופה שהתאפסתי חזרתי . כל השנים אמרתי שאני לא רוצה עוד ילדים וטוב לי עם מה שיש לי .. המשפחה ידעה שאני לא רוצה יותר ילדים כי חוויתי דכאון קשה. בסוף החלטתי שדי ואני מתאפסת ועושה אח/ות לנסיך שלי אבל לא בלב שלם . נכנסתי להריון ויש תאומים ומאז במקום לשמוח אני שוב בדכאון עמוק. חוסר חשק, מתעוררת כל לילה בארבע לפנות בוקר ולא נרדמת , בוכה , עצובה , חסרת ערך עצמי , מרגישה שזאת טעות ולא מתחברת פשוט לא מצליחה ובנוסף חרדה לעתיד בגלל ההיסטוריה שלי . אני שבוע 9 ובימים האחרונים מבינה שהדבר הכי חכם זה לחזור לתוכנית הקודמת שלי להשאר עם ילד אחד. היום התגלה לי שהוא אמר לאבא שלו שצריך להתחבא לאמא כי אמא צועקת ובוכה.. וזה באמת כל מה שאני עושה בשבועיים אחרונים .. כועסת ובוכה . לא רוצה כדורים ולא יודעת אם אני עושה טעות .. אבל מרגישה שאני עשיתי טעות ומזיקה לבן שלי ובטח ובטח אזיק בעתיד אם אמשיך את ההריון ככה .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, את מתוארת מועקה משמעותית על רקע המצב הנוכחי ואין ספק כי במצב כזה יש צורך בטיפול. חשוב לציין כי גם בזמן ההיריון , ניתן ורצוי לקבל טיפול תרופתי בנוגדי דיכאון במידה ויש התוויות לכך. הטיפול עשוי להועיל גם לאשה עצמה וגם להיות בעל השפעה חיובית על העובר (מאחר ומחקרים מראים כי למצבה הנפשי של האם יש השלחות על מצבו של עובר). מדובר בנושא מורכב וכיום ישנן מרפאות מיוחדות - המרפאות לבריאות הנפש של האישה - בהן ניתן לקבל טיפול רב מקצועי המכוון לבעיות שקשורות במצב הנפשי של האישה ההרה. חשוב לא להתייאש, לא להרים ידיים, לטפל במצב ולא לתת לדיכאון להשתלט עליך ולפגוע ביכולת שלך לקבל החלטות שקולות ונכונות עבורך.

17/03/2017 | 20:34 | מאת: מנשה

האם עדיף לחלק לפעמיים ביום 20+20 או כל ה-40 בבת אחת?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, את התרופה לוקחים פעם אחד ביום ואין צורך לחלק את המינון.

16/03/2017 | 17:17 | מאת: rafuli

אני בן 40 מושתל דפיברילטור סובל מאי ספיקת לב של 23% ועוד נמאס לי מהמצב שאני היום אני כל הזמן בפחד לא יישן בלילות מהפחד שהדפיברילטור ייתן מכות חשמל כבר עברתי כמה וכמה מכות חשמל בהשתלה הראשונה לאחר פעולת המכשיר היה לי ניסיון אובדני עברתי השתלה חדשה ומאז אני לא מתפקד עצבני רב עם כולם לא יישן בלילות כל הזמן חושב על הניסיון הקודם לוקח סיכונים על עצמי אני כבר לא יודע מה לעשות יותר אני מיואש לחלוטין אני מבקש עזרה כי אין לי למי לפנות אני לא יצליח להחזיק מעמד

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מהודעתך עולה כי אתה נאלץ להתמודד עם אי ודאות וסיכון תמידי לחוות מכת חשמל שללא ספק הינה חוויה קשה ומפחידה. ללא ספק מדובר בגורם דחק משמעותי וקשה אשר באופן טבעי משפיע על מצבך הנפשי ומקשה על התמודדות. במצב המתואר מאוד חשוב לא להישאר לבד ולקב עזרה: מומלץ וחשוב לפנות לטיפול פסיכולוגי תמיכתי לפסיכולוג רפואי, ניתן לעשות זאת באחת ממרפאות הציבוריות בבתי חולים וכדאי לברר במקום בו עברתה השתלה, האם יכולים לעזור ולהפנות אותך לאיש מקצוע המתאים. בנוסף לכך, רצוי לעבור גם הערכה פסיכיאטרית, מאחר ובהרבה מקרים , טיפול בנוגדי דיכאון וחרדה עשוי להפחית את עצמת החרדה והלחץ ולאפשר לך להתמודד יותר טוב עם המועקה. בכל מקרה, חשוב שלפנות ולקבל עזרה מקצועית ולא להתייאש והרים ידיים.

21/03/2017 | 23:27 | מאת: rafuli

דוקטור שלום עם אני פונה למיון בשיבא כי בדרך שאני הולך בה לא נישארו לי הרבה צעדים עוד לתמרן

היי....אני סובלת מחרדות כבר 3 שנים והיום גם יש דכאון קליני קשה הפסיאטר שלי אמר לי שיש לי דראליזציה ודה פרסונליזציה...ניסיתי מעל ל15 סוגיי תרופות וכלום לא עזר עכשיו אני על אריפליי חודש שלפניי שבוע העלו לי אותו ל10 מ"ג המצב החריף בשבועיים האחרונים נהייתי מאובנת ומשותקת בלי רגשות לכלום...השאלה זה יכול להיות קשור לכדור החדש הזה? אני בסבל נוראי כאילו אני כבולה ומלאה במרץ בו זמנית

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי הטיפול לא אמור להחמיר את המצב הנפשי, אמנם יתכן והוא גורם לתופעות לוואי אשר עלולות להופיע בתחילת הטיפול ולהתפרש כהחמרה. במקרה זה בדרך כלל מומלץ לרדת במינון ולעלות אותו בהמשך במידת הצורך בקצב איטי יותר. בכל מקרה, חשוב קודם כל לדווח על התופעות לרופא המטפל, להתייעץ אתו בנוגע להמשך הטיפול ולהימנע משינויים על דעת עצמך.