נגישות
נגישות

פורום דיכאון - אבחון וטיפול

פורום דיכאון הוא המקום להתייעץ בנושא דיכאון.

פורום דיכאון הוא המקום לשאול על מחלת הדיכאון, שאלות אבחון, שאלות על סוגי דיכאון, על הטיפול בו ועל דרכי התמודדות הסובל ומשפחתו עם המחלה.

אנחנו פה כדי להשיב על שאלותיכם, לעזור לכם להבין, לקבל מידע ולכוון.

חשוב להבהיר כי הפורום הוא לא תחליף לטיפול.
3505 הודעות
2847 תשובות מומחה

מנהל פורום דיכאון - אבחון וטיפול

שלום רב, התחלתי במינון של 5 מ"ג של התרופה ברינטליקס. לאחר חודש על מינון של 5 מ"ג וללא שיפור במצב הקיים (דיכאון קליני קשה) הרופא העלה לי את המינון ל-10 מ"ג. עכשיו צריך לחכות עוד 4-6 שבועות בכדי לדעת אם המינון החדש ישפיע\לא ישפיע ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, זה עלול די לתסכל, אך גם בעקבות עליה במינון יש להעזר בסבלנות ולהמתין כ-4-6 שבועות לתגובה.

התחלתי טיפול בברינטליקס לפני מספר ימים ועליתי במינון שלו מרמה של 5 מ"ג ל10 מ"ג תוך 4 ימים על דעת עצמי ובמקביל התחלתי ליטול איתו קלונקס 0.5 מג, אין לי נגישות לפסיכיאטר כי הוא בחול והתור רק בעוד כחודשיים ... מאז נטילת התרופות הנ"ל אני לא מרגיש טוב מבחינת העניין שאני ממש מבולבל ומרגיש דיי מנותק מהמציאות.... השאלות הנשאלת הן האם שילוב של ברינטליקס עם קלונקס זה דבר מזיק ויכול להיות זה השפיע לרעה ? והשאלה השניה היא - לא פעלתי בהתאם להוראות הרופא שהעלתי במינון של הברינטליקס אחרי 4 ימים בלבד במקום חודש ברמות שתיארתי, האם יכול להיות שזה הגורם להרגשה שלי , האם עדיף להישאר במינון שעליתי אליו ? מה עליי לעשות - התרופה חדשה יחסית בארץ ואין כל כך מידע עליה

אני נולדתי עם מטען גנטי של בנאדם ביישן מאוד באופן מוגזם וקיצוני ומופנם מאוד ומסתגר ומתבודד מאוד וחיי בתוך הקופסה שלי וגם נמנע מאוד מליהמצא בתוך סיטואציות חברתיות ואירועים חברתיים ונמנע מיצירת קשרים חברתיים (אני בודד מאוד ואין לי בכלל חברים , הפעם האחרונה שהיו לי חברים הייתה בבית הספר היסודי וגם אז לא היו חברים של ממש)ונולדתי גם עם מטען של חרדה מוגזמת שכוללת חרדה חברתית , חרדה מליהמצא בסיטואציות חברתיות עד כדי הימנעות מוחלטת לצאת מהבית וללכת ברחוב בשכונה שלי ובכפר שלי מחשש שאנשים שמכירים אותי ילעגו לי ויצחקו עליי (מחשבות בראש שהתוכן שלהן הוא שכאשר אני הולך ברחוב בשכונה שלי ובכפר שלי אז אנשים שמכירים אותי כמו קרובי משפחה ושכנים ומכרים שלי ועמיתים שלי וקולגות שלי יצחקו עליי וילעגו לי בגלל האופי שלי הביישן והמופנם והמסתגר והמתבודד והחרדתי והמסתגר והרגיש מאוד (כי גם אני נולדתי עם מטען גנטי של בנאדם רגיש מאוד במיוחד לביקורת ולדחייה ולנטישה ולהערות שליליות של הזולת שהייתי מקבל בסביבה שלי בתדירות גבוהה , גם רגיש מאוד לבדיחות בין "החברה-העמיתים והקולגות" וקרובי המשפחה והשכנים והמכרים שלי )וגם מחשבות שהרגליים שלי לא מסוגלות לשאת אותי כאשר אני הולך בשכונה שלי , מחשבות אילו גרמו לי להימנעות מוחלטת לצאת מהבית במשך שנים , לצאת לשכונה שלי או להימצא באירועים חברתיים איפה שמכירים אותי אבל יש לציין שמחשבות אלו רק נוגעות לאנשים שכן מכירים אותי ולא לאנשים זרים ושכונות זרות וכפרים וערים זרות ששם כן הייתי יוצא לרחוב בלי חרדה ובלי המחשבות שהזכרתי למעלה ואילו כאשר הייתי הולך בשכונה שלי איפה שמכירים אותי הייתי נתקף בהתקף חרדה-פאניקה שכולל הזעה מרובה ורעד בכל חלקי הגוף והרגשה שאין לי מספיק אויר לנשום ובלבול ובהלה . אני גם סובל מדיכאון חריף ומשתק וחזק , אני לא אוכל לגמרי למשך ימים שלמים ושבועות-סובל מחוסר תיאבון מוחלט אני מזניח ומרשל את עצמי את ההיגיינה שלי ולא מתקלח למשך שבועות אפילו לפעמים חודש , אני נמצא בחוסר תפקוד טוטאלי ומשתק ולא יוצא מהבית , אני סובל מכעס עצום על עצמי ועל הסביבה שבה גדלתי-בגלל הביקורת והמסרים וההערות השליליות שהייתי מקבל מהסביבה הזאת- , אני מתוסכל לגמרי , אני מרגיש שאני לא שייך לסביבה שלי שבה גדלתי ומרגיש שאני מוזר כלפי הסביבה הזאת , מרגיש מבולבל ולא מאוזן , חוסר מוטיבציה מוחלט אפילו לצחצח שיניים , ריקנות קטלנית , אני מתפרץ התפרציות כעס וזעם אימפולסיביות על הסביבה שבה גדלתי , אני מרגיש נכות וכאב נפשי עצומים , האטה פסיכומוטורית , זמן תגובה ארוך מהרגיל , מרגיש חרדה קיומית חרדה מהחיים וממשמעות החיים , חרקה מקול גבוה ומרעשים ומצעקות , אני מרגיש מנודה חברתית וסובל מהפנמת סטיגמה למחלות נפש , מרגיש בדידות קטלנית , אני מסתגר ומתבודד , מרגיש רגשי נחיתות ודימוי עצמי נמוך ולא שווה ולא רגיל ולא נורמיטיבי כמו האחרים , מרגיש חוסר נפשי , סובל מסף גירוי נמוך-פתיל קצר-,אני אפילו מרגיש שאני מרותק לכיסא גלגלים מרוב הכאב הנפשי .לגבי מה שהזכרתי היו כמה אבחנות שונות מפסיכיאטרים שונים , מה שגרם לי ללכת לאיבוד לגבי האבחנה המדוייקת והטיפול המתאים ??!! האבחנות שקיבלתי הן :1. סכיזופרניה מסוג simple פשוטה . 2. סכיזופרניה paranoid . אבחנה 3 : מחלה סכיזואפקטיבית . 4.ocd עם דכאון כפול דיסתימיה עם חרדה חברתית עם הפרעת אישיות נמנעת . 5. ocd עם הפרעת אישיות סכיזוטיפלית-הפרעת אישיות מאשכול A . אני מתלבט לגבי האבחנה ולגבי הטיפול המתאים ??!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי, לא ניתן לאבחן מצב הנפשי באמצעות הפורום. פניה ליעוץ למספר אנשי מקצוע עלולה לעיתים לבלבל, במיוחד במקרים בהם יש קושי להגיע לאבחנה במסגרת פגישה אחת. במקרים אלו, מומלץ לבחור באיש מקצוע אחד ולהמשיך מעקב אצלו לאורך זמן. מעקב לאורך זמן עשוי לשפר דיוק האבחנה מאחר ומאפשר להתרשם מהתסמינים על ציר זמן וגם לבחון תגובה לטיפול. חשוב שתפנה לאיש מקצוע מוכר, עם ניסיון בתחום אשר תרגיש אתו בנוח ולא תהסס לשתף בבעיות השונות אתן אתה מתמודד.

06/03/2017 | 20:29 | מאת: אלכס

אני סובל מחרדה ודיכאון לוקח פאקסט 20 כבר 3 שבועות בדיוק ואין שום השפעה ,לחכות עוד שבוע או להעלות ל30 ?תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בדרך כלל מומלץ להעריך את המצב הנפשי כעבור 4 ואף 6 שבועות לאחר תחילת הטיפול ולכן בשלב זה כדאי להמתין ולהיעזר בסבלנות.

06/03/2017 | 18:19 | מאת: אלירן

כאשר מדובר בדיכאון עמיד והתרופות לא עוזרות, קראתי על המון מידע באינטרנט הכולל מחקרים שמוסיפים לתגבור התרופה האנטי דיכאונית פרוביג'יל-מודפיניל גם כדי לתגבר את התרופה הראשונה מעבר לאריפליי וגם כדי להלחם בעייפות והתשישות וחוסר האנרגיה שמלווים את הדיכאון, מי שלא יודע מדובר בתרופה מוצלחת מאוד ויקרה, שאלתי בעניין היא האם ניתן להשתמש בתכשיר אחר שעושה פעולה דומה או אותו אופן פעולה ובעל מנגנון השפעה דומה ממשפחת הממריצים כדוגמת: אדרל, אטנט, ויויאנס וככה לקבל אפקט דומה ובכך גם לחסוך כמה מאות שקלים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, על אף המחקרים שקיימים בתחום, אין מספיק הוכחות ליעילותם של הסטימולנטים בטיפול בדיכאון עמיד ולכן הטיפול בסטימולנטים עדיין אינו מותווה לטיפול בדיכאון או דיכאון עמיד.

06/03/2017 | 13:35 | מאת: יעקב

שלום רב, קיבלתי אבחון מהפסיכיאטר שלי לגבי הבעיות הנפשיות שיש לי. זה ניתן לי במכתב. במכתב נכתב ש: "האישיות הטרום מורבידית כללה מאפיינים סכיזואידים, לביליות אפקטיבית וביטחון עצמי מונמך" וכן נאמר שיש "דקומפנסציות דיכאוניות" מה זה "סכיזואידים" ? מה זה "לביליות אפקטיבית" ? מה זה "דקומפנסציות דיכאוניות" ? אשמח להסבר המושגים הלא כ"כ מובנים לבני אדם רגילים שאינם רופאים. תודה מראש

שלום רב, אכן מדובר במושגים רפואיים מורכבים אשר אין ספק שאינם מובנים למטופל. אינני רואה לנכון וגם אין באפשרותי במסגרת הפורום לפרט את משמעות המושגים. עם זאת, חשוב מאוד שתקבלי הסבר ברור לגבי התרשמות המקצועית של הרופאה שבדקה אותך , כולל הסבר לגבי המושגים אשר יהיה רלוונטי לבעיות איתן את מתמודדת.

05/03/2017 | 06:49 | מאת: אלי

אי אפשר לתת כתחליף לפרוביג'יל ממריץ אחר ממשפחת הקשב והריכוז כמו אטדנט, סטרטרה, וויויאנס ואדרל כדי להפחית עייפות ולתגבר את התרופה הראשונה וככה לחסוך כמה מאות שקלים כנגד דיכאון עמיד שכלולות בו גם סימני עייפות ותשישות ובעיות בקשב וריכוז והאטה פסיכומוטורית

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, נכון להיום, התרופות מקבוצת הסטימולנטים לא מותוות לטיפול בדיכאון ואין המלצה לשימוש בהן בטיפול בדיכאון. הן יכולות להמשיך לשמש לטיפול בהפרעת קשב גם אצל אנשים שלוקים בדיכאון, אך תרומתן לטיפול בדיכאון עד כה לא הוכחה באופן ודאי.

04/03/2017 | 20:48 | מאת: הדר

אם אתם סובלים מדיכאון או מניה-דיפרסיה ומעוניינים להשתתף בקבוצת תמיכה, מקומכם איתנו. אנחנו קבוצת אנשים עם הפרעות מצב רוח שנפגשים לשעה וחצי פעם בשבוע. כל הפרטים כאן - http://dbsa.org.il/

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הפורום לא נועד לפרסום מודעות מסוג זה ואין לראות במודעה הנ"ל המלצה להשתתפות בקבוצה המפורסמת .

02/03/2017 | 23:34 | מאת: בד

שלום וברכה אני בן 28 אני מקבל קצבת נכות נפשית מביטוח לאומי כבר 3 שנים (כל פעם מאריכים לי בשנה) 40% רפואי ו100% דרגת אי כושר בשנה הראשונה לאחר האשפוז הראשון שלי זה היה על "הפרעת אישיות גבולית עם תסמינים דיכאוניים" בשנה השנייה זה היה על "הפרעה פיקטבית אצל הפרעת אישיות גבולית" ובוועדה האחרונה זה היה על "הפרעה אפקטיבית" בעוד חודשיים-שלושה תהיה לי שוב וועדה (רביעית במספר) ואני רוצה לקבל כבר נכות יציבה כי כל פעם מאריכים לי את הנכות וזה עושה לי חרדות שאי פעם יפסיקו לי את זה כי אין לי תמיכה מהצד (אין לי הורים) ואם יפסיקו לי את הקצבה אחזור למצב לא טוב שאני נורא חושש שיקרה כי פעם כשזה קרה כמעט פגעתי בעצמי.. יש לציין שלפני מס' חודשים עשיתי אבחון פסיכולוגי מקיף והאבחנה שלי השתנתה מהפרעת אישיות להפרעה סכיזואפקטיבית השאלה שלי האם כדאי לשלוח לביטוח לאומי לפני הוועדה גם את הדו"ח הפסיכולוגי המקיף שעברתי ששם כתובה האבחנה ואז יסתכלו יותר ברצינות על ההפרעה שלי (מכיוון שזה אבחון יותר מקיף), או שמא מספיק מכתב קצר מהפסיכיאטר המטפל? אני במעקב במרפאת בריאות הנפש גם בשיחות וגם אצל רופא. יש לציין שבפרוטוקול האחרון של הוועדה שהייתה לי ביקשו "דוח פסיכיאטרי עדכני מפורט" לוועדה הבאה מה לעשות? תודה מראש וסופ"ש נעים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, יש לספק לביטוח לאומי את החומר הרפואי העדכני וכמובן תיעוד בנוגע לשינויים במצב הנפשי. חשוב לציין כי הפורום אינו עוסק בתחום ביטוח לאומי ונכות ולשאלות נוספות בנושא מומלץ לפנות לפורום המתאיום ו/או להתייעץ עם עו"ס.

01/03/2017 | 21:56 | מאת: Me37

היי! אני סובלת מדיכאון קליני, כבר שנים רבות. למעשה מאז שאני זוכרת את עצמי אני לא יציבה, סובלת מחוסר אמון בבני אדם ואין לי רגע אחד של שמחה. בתקופה האחרונה, גם מהתפרצויות זעם בלתי נשלטות והמצב שלי מחמיר. עברתי התעללות מינית בילדות מקרוב משפחה ובבגרותי עברתי אונס ממישהו שיצאתי איתו. מאז, אני לא מצליחה להחזיק מעמד במקומות עבודה ואני רבה עם כולם. חברות, משפחה. אני בודדה. זקוקה לעזרה. ניסיתי טיפול נפשי (במשך שלוש שנים) שלא צלח. יש לכם רעיון למטפל? אולי אשפוז יום? אני אבודה ויצאתי מתפקוד. תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, המסגרת של אשפוז יום היא המסגרת שמאפשרת התערבות אינטנסיביות יותר ולכן במידה והטיפול במסגרת מרפאתית לא מאפשר להגיע לשיפור , סביר לשקול הפניה לאשפוז יום. כדי להגיע לטיפול במסגרת זאת, יש לפנות לפסיכיאטר המטפל ולקבל ממנו הפניה והסבר לגבי הפניה למקום ותהליך הפניה (לרוב יש צורך להעביר את ההפנה למח' אפשוז יום אשר מזמינה את המטופל לפגישת אינטייק).

28/02/2017 | 20:15 | מאת: אלי

שלום רב רציתי לברר על התרופה הנ"ל בשם מודפיניל(פרוביג'יל), קראתי שיש המון מידע עליה באינטרנט ותגובות חיוביות ממשתמשים ובנוסף מחקרים, אני מתכוון תגובות חיוביות ומחקרים בנושא הדיכאון/דיכאון עמיד/מתגבר תרופה אנטי דיכאונית, מניסיון ממחקרים ומרופאים וממשתמשים יש לתרופה תוצאות חיוביות מאוד בנושא הדיכאון ושיפור מצב רוח או כמתגבר תרופה אנטי דיכאונית אחרי שאף תרופה לא השפיעה היא נותנת תוצאות לטעם הטוב. רציתי לשאול מתי עושים שימוש בתרופה הזאת? האם מה שקראתי והצבעתי עליו למעלה הוא מידע אמין?מה מחירה ובאיזה מינונים היא מגיעה? מתי אתה נוהג להשתמש בתרופה הזאת ואיך ניתן לשכנע רופא פסיכיאטר לתת את התרופה אחרי שעשרות לא השפיעו בלפחות לתגבר איתה את התרופה האנטי דיכאונית?

לקריאה נוספת והעמקה

אי אפשר לתת כתחליף ממריץ אחר ממשפחת הקשב והריכוז כמו אטדנט, סטרטרה, וויויאנס ואדרל כדי להפחית עייפות ולתגבר את התרופה הראשונה וככה לחסוך כמה מאות שקלים

שלום רב, נכון להיום, התרופה לא מותווית לטיפול בדיכאון . בדומה למצבים רבים אחרים ברפואה , ישנם רופאים שבוחרים להתשמש בתרופה זו משיקולים שונים, כגון ניסיון ומחקרים שונים. אני באופן אישי לא ממליצה על שימוש בתרופות שאין הוכחות מחקריות לגביהן וממליצה להעזר בטיפול שהוכחו כיעילים במסגרת מחקרית ויש לגביהן התוויה רשמית לטיפול בדיכאון.

26/02/2017 | 13:47 | מאת: אני

שלום וברכה, רציתי לשאול מבחינת מייצבי מצב רוח, ליתיום ואביליפיי, למי יש פחות סיכויים לגבי השמנה, ובכלל - לתופעות לוואי? ברקע אפיזודה מאנית-פסיכוטית תחת פאקסט 60, ועוד אפיזודות של דיכאון. אצלי יש סימפטומים אפקטיביים בולטים ולעתים קרובות קושי בויסות רגשי (יש קווי אישיות גבוליים). יש לציין גם ששוקל 100 קילו ומעוניין להשיל ממשקלי כ-15 קילו, ומשלב פעילות פיזית והרגלי אכילה.. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הבחירה במייצב מצב רוח מתבססת בראש ובראשונה על חומרת התסמינים. ליטיום הוא תכשיר מאוד יעיל לאיזון מצב רוח ולכן זוהי בחירה המומלצת במצבים פעילים של הפרעה דו-קוטבית, מניה או דיכאון. לעומת זאת, אביליפיי הוא תכשיר שעלול להיות פחות יעיל במצבים חריפים ומומלץ יותר כטיפול החזקתי בתקופות בהם המחלה לא פעילה ותפקידו למנוע החמרות. מבחינת תופעות לוואי, ללא ספק לאביליפיי יש פחות תופעות לוואי, כולל השפעתו על המשקל, אך כאמור הבחירה בתרופה המתאימה מתבססת בראש ובראשונה על חומרת התסמינים.

25/02/2017 | 15:02 | מאת: אני

שלום וברכה, אני בן 28 ומעוניין בהמלצה לסוג של טיפול פסיכולוגי. אובחנתי עם השנים כבעל ארגון אישיות גבולי וברקע גם גלישות פסיכוטיות קצרות. יש לציין שגדלתי בבית עם הורים שהתגרשו משהייתי בן 5, אבא שניתק קשר, ואימא שהתמכרה לסמים והייתה משפילה, והתאבדה לפני כארבע שנים.. בתור ילד היו קשיי התנהגות, מהצבא שוחררתי על קשיי הסתגלות ולאחר מכן אובחנתי כסובל מחרדת נטישה.. החלקים שאני רוצה לעבוד עליהם כיום הם אימפולסיביות, שליטה עצמית, ויסות רגשי בעיקר, קבלת החלטות, התמדה במאמצים, חוסר בטחון עצמי וחוסר אמונה בעצמי, ראיה "דיכוטומית", מציאת "כיוון" בחיים, אני חווה סימפטומים של דיכאון ותקיעות בחיים, אני גם לא מצליח להחזיק עבודה יציבה וטובה בשבילי, לצד זאת יש לציין שמחזיק זוגיות כבר ארבע שנים ומעגל חברים יציב, כמו שציינתי עיקר התקיעות באה לידי ביטוי במציאת כיוון בחיים, כיוון לימודי ומקצועי, קבלת החלטות והתמדה במאמצים. באשפוז שהייתי (לפני כשלוש שנים) שארך שבועיים וחצי (מרצון) אבחנו לי הפרעת אישיות קלאסטר B וגם C (תלותית) והמליצו לי על פסיכותרפיה תמיכתית. בעבר הייתי מטופל פרטית בשיטה דינמית, כמעט שנתיים, שלא הכי הועילה, אך היוותה לי כמין עוגן בחיים, הטיפול הסתיים מצד המטפל לאחר עימות ביננו שהוא "לא היה פתוח לגישות טיפוליות חדשות". כיום גם כן נמצא בטיפול דינמי דרך מרפאת ברה"ן כבר כבערך שנה, הטיפול גם כן מהווה לי עוגן אך הייתי רוצה יותר לייעל אותו ולעבוד בעיקר על מה שציינתי למעלה. האם כדאי לקחת מטפל התנהגותי? יש לציין שדיברתי עם המטפלת שלי וסיכמנו שאני יכול לפנות בנוסף לעוד טיפול התנהגותי, ראיתי גם שיש טיפול DBT וטיפול CBT והומניסטי - מה מומלץ לאור מה שציינתי? כמו כן כרגע נמצא בתהליך שיקומי דרך סל שיקום וביטוח לאומי וגם במעקב רפואי פסיכיאטרי. כמובן שכל זאת חשובים לי לצד חיזוקים בטיפול, שכן כל אלה לא היו לי בעבר מהבית.. תודה מראש על הייעוץ.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קיים מגוון רחב של סוגי הטיפול הפסיכולוגי והרבה פעמים זה מבלבל ומקשה על המטופל להגיע לטיפול. לדעתי, בשלב הראשון, במיוחד במידה ולא הייתה בטיפול פסיכולוגי בעבר, מומלץ לבחור בטיפול פסיכולוגי הנגיש והזמין ביותר. הצלחת הטיפול הרבה פעמים קשורה לא דווקא לסוג הטיפול אלא לקשר שנוצר עם המטפל ולכן מומלץ לפנות למי שזמין עבורך בטווח הזמן הסביר (בקופ"ח, במרפאה ציבורית, באופן פרטי) ולא לשים דגש על הסוג הספציפי.

24/02/2017 | 12:53 | מאת: אני

שלום וברכה, רציתי לדעת אם מבנה אישיות גבולי עם גלישות פסיכוטיות יכול להתקיים עם הפרעה סכיזואפקטיבית? או שזה "או זה - או זה"? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, "מבנה אישיות גבולי" אינה אבחנה של הפרעה נפשית אלא תיאור שמתבסס על תיאוריה פסיכואנליטית ספציפית. הפרעת אישיות גבולית הינה אבחנה פסיכיאטרית ואנשים עם הפרעה זו עלולים לסבול גם מהפרעה סכיזואפקטיבית.

23/02/2017 | 18:35 | מאת: יעקב

שלום רב, מקבל ריספרדל 2 מ"ג כתוספת לציפרלקס 20 מ"ג לטיפול בדיכאון עמיד. שאלתי היא, האם ריספרדל ידועה כמרדימה במיוחד? מאז שהתחלתי את הריספרדל אני רדום בטירוף ולא מצליח להתעורר. כמובן שאני לוקח אותה בלילה. לדוגמה, לקחתי את התרופה ב-21:30 ולמחרת קמתי ב-14 בקושי גדול וחזרתי לישון ב-14:30 עד 17:30 !! זה הגיוני? אם אני לא לוקח את התרופה אז אני מתעורר בשעה סבירה ועירני, כך שהרדימות באה מהריספרדל. השאלה אם זה אמור להיות כך? יכול להיות שאני רגיש לתרופה באופן קיצוני? האם יש תרופה ממשפחת הריספרדל שפחות מרדימה? לפני הריספרדל ניסיתי זיפרקסה 2.5 מ"ג שהייתה אפילו עוד יותר מרדימה ובגלל זה עברתי לריספרדל אבל מתברר שגם הריספרדל מרדימה אותי. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ריספרדל עלול לגרום לעייפות מוגברת, אם כי הרבה פחות מזיפרקסה. ישנם אנשים שיותר רגישים לתופעה זו וישנם כאלו שפחות. בכל מקרה, עם הזמן ההשפעה המעייפות פוחתת ולכן אם התרופה עוזרת לך, כדאי להעזר בסבלנות ולסרוגין , במידה והשפעתה פחות משמעותית, כדאי לשקול החלפתה בתכשיר אחר. בכל מקרה , חשוב להתייעץ עם הרופאה המטפל לגבי המשך הטיפול ובחירה ספציפית של התרופה.

23/02/2017 | 16:21 | מאת: ורד

עבדתי בעבודה נהדרת עם פרנסה נהדרת ואנשים נהדרים שהתרגלתי אליהם ופתאום פוטרתי מאז אין לי עבודה ואני קמה עם חוסר סיפוק ודכדוך אני לא רוצה כרגע ללכת לטיפול אני קודם כל רוצה להתמודד בעצמי ולכן אני כותבת לפורום הייתי שמחה לקבל אפילו טיפ קטנטן איך בכל זאת לחזור לחיות חיים שמחים וטובים למרות שאין לי כרגע עבודה אני מחפשת ועדין לא מצאתי זה לא קל למצוא עבודה אשמח לעזרה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אירועי חיים לא נעימים ובמיוחד אירועים לא צפויים עלולים באופן טבעי לעורר תגובה רגשית של דכדוך, הרגשה כללית לא טובה וכן תחושות של ירידה בערך העצמי וירידה בבטחון העצמי. לרוב מדובר בתגובות טבעיות אשר לא מעידות על הפרעה נפשית שדורשת התייחסות מקצועית. בתקופות אלו יש חשיבות לתמיכה של אנשים הקרובים, משפחה, חברים , בן או בת הזוג. בדרך כלל תגובות מסוג זה מוגבלות בזמן וכאמור לא דורשות טיפול, אמנם במידה והמצב לא משתפר על פני מספר שבועות וניכרת פגיעה תפקודית (חוסר יכולת להמשיך בשגרה היום יומית, חוסר יכולת להמשיך בחפושי עבודה, לעמוד במחוייבויות שונות וכד') יש לשקול פניה להערכה מקצועית, עדיף אצל פסיכיאטר, כדי לבחון אפשרות של טיפול.

23/02/2017 | 00:16 | מאת: הגר

אני חיה עם הפרעות אכילה במשך קרוב לחמש שנים ואני משוכנעת שאני סובלת מהפרעת אישיות גבולית, מעולם לא טופלתי בתחום בריאות הנפש אך אני חושבת שהגיע הזמן, הונשאים האלו רלוונטים אליך?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כדי לאבחן את מצבך חשוב לעבור בדיקה פסיכיאטרית אשר במסגרתה תוכלי לקבל גם הכוונה לטיפול המתאים. למעשה, כל פסיכיאטר מומחה יכול לבצע את הבדיקה הראשונית ואת יכולה לפנות לפסיכיאטר הן במסגרת קופ"ח והן במסגרת מרפאות ציבוריות לבריאות הנפש.

20/02/2017 | 17:02 | מאת: האנונימי

שלום וברכה יש לי שאלה איך אני יודע אם המחשבה שאלוקים "שונא" אותי ושאני כרגע "נענש" על חטאים שעשיתי בעבר זה סוג של מחשבת שווא של אשמה או שזה משהו אמיתי ושזה יעבור מעצמו? הרי זה משהו שאין אפשרות באמת להוכיח, עניין דתי של אמונה ורוחניות.. פעם כשפניתי למיון בנוגע למחשבות דומות רשמו לי "חשיבה overvalued idea". בעברי אכן עשיתי חטאים לצערי (שכבתי עם אישה נשואה, פגעתי בהוריי מילולית, שכבתי עם בחורות לא יהודיות וכו'..), ועל הדברים הללו יש עונש מוות לפני התורה.. איך אני יודע אם המשברים הנפשיים הנוכחיים זה כתוצאה של עונש מאלוקים, או שזו בעיה נפשית וצריך תרופות? מה הטיפול ב-overvalued idea? ואיך בכלל אפשר לדעת אם צריך ללכת במקרה הזה לרב או לפסיכיאטר או לפסיכולוג? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מחשבת שווא היא סוג של הפרעת חשיבה המתבטאת בקיומה של מחשבה מוטעת, אשר אינה נכונה אובייקטיבית וגם לא תואמנת אמונות מקובלות בתרבות או בדת. קשה לשכנע את הלוקה במחשבות שווא באי-נכונותן. מחשבות שווא הן מאפיין של מצב פסיכוטי. מחשבות שווא הן בעצם פירוש פרטי של המוח למציאות הסובבת והנקלטת בחושיו של אדם השרוי בסוג של פסיכוזה. במחלות נפשיות מחשבות שווא בדרך כלל אינן התסמין היחיד ומתלוות אליו תסמינים נוספים כגון הזיות, שינויים בהתנהגות וירידה תפקודית. כדי לאבחן את המחלה במידה וחושדים בקיומה, יש לפנות לבדיקה של פסיכיאטר.

19/02/2017 | 21:08 | מאת: יעקב

שלום רב, מטופל בריספרדל 2 מ"ג כתוספת לציפרלקס 20 מ"ג לטיפול בדיכאון עמיד. שאלתי היא, האם ריספרדל גורמת להשמנה? האם ידוע על קשר בין התרופה הזאת לבין השמנה? מאז שהתחלתי עם התרופה עליתי בערך 10 קילו. ואני לא אוכל הרבה בכלל. אין תאבון מופרז אלא נורמלי. ובכל זאת עליתי 10 קילו.... האם יש קשר בין התרופה להשמנה שלי? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן , ריספרד עלולה להגביר סיכוי של עליה במשקל , במיוחד בחודשים הראשונים של הטיפול כתוצאה מהגברת התאבון. יש לציין כי גם שיפור במצב הנפשי וירידה בעצמת הדיכאון, עשויים לשפר את התאבון ולגרום לעליה במשקל. בדרך כלל דיאטה מאוזנת (עדיף בהתייעצות עם תזונאית) עשויה לעזור בירידה במשקל ואין בהכרח צורך בהפסקת התרופה (במיוחד אם היא עוזרת) כדי לרדת במשקל ולשמור על המשקל היציב.

שלום רב, קיבלתי ברינטליקס לטיפול בדיכאון. שאלתי היא, על איזה חומרים במוח הכדור משפיע? כמובן שהוא משפיע על סרוטונין, אך האם הוא משפיע על עוד חומרים כגון נירואנדרנלין ודופמין? הרופא שלי אמר לי שהוא משפיע על שלושת החומרים האלו : סרוטונין, נירואנדרנלין ודופמין. האם זה נכון? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אנא ראה את תשובתי לשאלתך הקודמת

אני סובלת ממניה דיפרסיה מיזה שנים אני מקבלת וולפוראל 600 מג מירו 45 מג ולוסטראל 200 מג 9 חודשים הרגשתי טוב עם הכדוריםצהאלה ועכשיו אני בדיכאון עמוק שקשה לי לצאת ממנו והמצב רוח שלי ירוד מאוד הפסיכיאטר שלי המליץ לי לקחת פרוזק ואני חוששת מתופעות הלוואי הקשות כי. בעבר לקחתי וזה הביא אותי למחשבות אובדניות הרופא גם המליצה לי להתחיל בתרפה ברינטילס 10 מג היות והזיכרון שלי ירוד מאוד והריכוז ואת הכדור הזה לא ניתן לשלב עם מירו ומירו עושה לי טוב כי אני ישנה איתו בלילה וגם אוכלת טוב איתו ברצוני לשאול אם אוכל לקחת את הכדור החדש עם הוולפוראל לבד או עוד תרופה ואם מותר לילקחת את המירו אז על מה לוותר שמעתי שהבלינטקס היא תרופה טובה למצב הקשה שבו אני נמצאת אשמח לתגובתך במהרה כי אני אובדת עצות תודה!

שלום רב, קיבלתי ברינטליקס לטיפול בדיכאון. שאלתי היא, על איזה חומרים במוח הכדור משפיע? כמובן שהוא משפיע על סרוטונין, אך האם הוא משפיע על עוד חומרים כגון נירואנדרנלין ודופמין? הרופא שלי אמר לי שהוא משפיע על שלושת החומרים האלו : סרוטונין, נירואנדרנלין ודופמין. האם זה נכון? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, המנגנון הספציפי אינו ידוע, אך ככל הנראה כולל השפעתה של התרופה על סרוטונין, ספיגתו החוזרת לתאים ועל מספר קולטנים הספציפיים שלו.

13/02/2017 | 17:27 | מאת: משה

שלום, קיבלתי את התרופה ברינטליקס 5 מ"ג לדיכאון. האם המינון של 5 מ"ג זה מינון טיפולי שיכול לעזור או שמדובר רק במינון התחלתי בכדי להתרגל לתרופה לפני שמעלים למינונים טיפוליים (10 , 15, 20 מ"ג) ? האם אפשר לראות תוצאות מטיפול של 5 מ"ג ברינטליקס?

שלום רב, המינון המינימאלי הטיפולי הוא 10 מ״ג, אמנם במקרים בהם יש תופעות לוואי עם המינון הנ״ל, ניתן לרדת למינון נמוך יותר של 5 מ״ג, אשר גם הוא עשוי להביא לשיפור, אם כי באחוז נמוך יותר מהמקרים.

13/02/2017 | 09:57 | מאת: התמודדות עם בן זוג שנטש בגלל דכאון

גרתי עם בן זוג כמעט שנה שהסתיר ממני את הדכאון הקליני שלו. לפני חודשיים וחצי אמר שהוא בדכאון וצריך להיות לבד כי קשה לו. גיליתי לאחר מכן כי הסיבה שהוא התגרש היתה בגלל הבעיות הנפשיות שיש לו כלומר זאת לא היתה אפיזודה דכאונית ראשונה שלו הוא פשוט לא סיפר לי. לא שמעתי ממנו כבר מעל חודשיים. ניסיתי לשלוח הודעה לפני חודש וחצי והוא אפילו לא ענה,לי. האם זאת התנהגות טיפוסית של מישהו שסובל מדכאון? האם אהבה לא מעניינת אותם כשהם בדכאון? האם אני צריכה להשלים עם העובדה שזה נגמר? אני חייבת לציין שהאהבה ביננו היתה מדהימה ותכננו את החיים שלנו ביחד עד שזה קרה.

לקריאה נוספת והעמקה

 שלום רב, אכן, אדם שלוקה בדיכאון עלול לאבד עניין במרבית הדברים שהעסיקו אותו לפני המחלה, כולל היחסים שלום עם חברים ובת הזוג. אין מדובר ב״התנהגות טיפוסית״ של האנשים שלוקים בדיכאון מאחר וכל אחד חווה את הדיכאון באופן ייחודי לו, וכך גם השפעת הדיכאון על ההתנהגות של אנשים. מה שחשוב להבין שמדובר בהשפעה של מחלה שניתן וחשוב לטפל בה. למרבה הצער, בחלק מהמקרים, הניתוק מאנשים הקרובים מקשה על היכולת שלהם לעזור לאדם הסובל ולעיתים אף מוביל לכעס כלפיו. חשוב להבין כי מדובר במחלה, לא לוותר, להמשיך להציע עזרה ולנסות לתמוך במידת האפשר.

12/02/2017 | 19:31 | מאת: יעקב

שלום רב, אני מקבל את התרופה ריספרדל 2 מ"ג כחיזוק לתרופה ציפרלקס 20 מ"ג לטיפול בדיכאון עמיד. שאלתי היא האם התרופה ריספרדל יכולה להגביר חרדות? שמתי לב שממתי שהתחלתי לקחת את הריספרדל נהיו לי חרדות (כגון חרדת נהיגה, חרדה ממעליות, ממדרגות נעות וכד') שלא היו לי לפני שהתחלתי את התרופה. האם אכן יש קשר בין התרופה להגברת חרדות? לפני שהתחלתי את התרופה לא סבלתי משום חרדות והם נהיו לי רק ממתי שהתחלתי את התרופה. תודה מראש על ההסבר.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ריספרדל לא מחמיר חרדה וגם לא סביר שיביא להתפתחות חרדות חדשות. יתכן אמנם שהשפעתו אינה מטיבה לך ולכן כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל: להעריך את מצבך מחדש ולשקול שינויים בטיפול.

שלום וברכה בן 28, מאובחן בסכיזואפקטיב עם סימפטומים של דיכאון עמיד נוטל 5 מ"ג אביליפיי 100 מ"ג לוסטרל 200 מ"ג למיקטל רציתי לדעת האם כדאי לחלק את המנות או לקחת את הכל בבת אחת בבוקר או בערב? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי את התרופות הנ״ל ניתן לקחת בבת אחת. את אביליפיי מומלץ לקחת בבוקר. עם זאת חשוב להדגיש כי יש ליטול את הטיפול בהתאם להמלצה של הרופא המטפל והתשובה בפורום לא מהווה תחליף לכך.

05/02/2017 | 19:06 | מאת: אביב

לוקח סימבלטה כבר שבוע ולא מצליח להגיע לפורקן , רק לאחר גירוי חזק אני מצליח , מה עושים זה יעבור?

לקריאה נוספת והעמקה
05/02/2017 | 19:09 | מאת: אביב

ניסיתי את כל הssri כולל אפקסור וזאת בתופעת לוואי היחידה שאני מקבל אני ממש עצבני ,מה הפתרון ?מירו משמין שמעתי אז לא רוצה לנסות אותו

שלום, יש סיכוי שאם הזמן, בין מספר שבועות לחודשיים, יהיה שיפור בתפקוד המיני, כך שכדאי להיעזר בסבלנות ולהמשיך בטיפול.

ראה את תשובתי לשאלתך הקודמת.

05/02/2017 | 18:22 | מאת: ע

שלום וברכה, בן 28 האבחנה שלי היא emotionally unstable personality disorder, וברקע אפיזודה פסיכוטית (לפני כארבע שנים) תחת טיפול של פאקסט 60 מ"ג. הסימפטומים היותר בולטים אצלי כיום הם עליות וירידות אינטנסיביות במצב הרוח מס' פעמים ביום ששוחקות אותי, ומחשבות כפייתיות שאובחנו כ-predominantly obsessional thoughts or ruminations, שלעתים במקרה של לחץ וחוסר שינה גולשות גם ל-overvalued idea, יש גם לעתים התעסקויות טורדניות סביב האבחנה שלי, עוד ניכר אצלי לעתים קרובות קושי בוויסות רגשי, אימפולסיביות ושליטה בדחפים במקרים עמומים ובעלי מטען רגשי בשבילי. למרות שמצד שני אני מנהל זוגיות נורמלית ויציבה כבר מס' שנים ויש לי מעגל חברים קרוב שאני בקשר רציף איתם. התקיעות והקושי עולים בעיקר במישור התעסוקתי, שם אני לא מוצא עבודה שמתאימה ויציבה בשבילי, וכרגע אני בתהליך שיקומי שאני חווה בו הרבה עליות ומורדות וזה שוחק אותי, אני חווה את הרגשות באופן סוער ואינטנסיבי יותר מהרגיל או ממה שצריך, וזה מקשה עליי לשמור על יציבות לטווח ארוך. הומלץ לי על פרפנאן במינון 4 מ"ג לאחר היענות חלקית ל-SSRI בטיפול במתחים וחרדות עם מחשבות כפייתיות (ללא טקסים) יש לי גם אישור לאריפליי מהקופה ואף נטלתי מס' חודשים אותה כאוגמנטציה לדיכאון (מינון של 2.5 מ"ג) שדי עזר, אך הפסקתי בעקבות כך שהיה קשה לי להוריד במשקל, ומשהפסקתי אותה ירדתי כבר 6 קילו. מה פחות משמין, פרפנאן במינון של 4 מ"ג או אביליפיי במינון של 2.5 מ"ג? (גם מבחינה מטבולית וגם מבחינה עליה בתיאבון) ומתי מומלץ ליטול את הפרפנאן שלא יעייף אותי מדי? האם אם אני נוטל אותו בערב - יש לו השפעה אנטי חרדתית ומרגיעה גם ביום שלמחרת? נוטל זאת בשילוב עם לוסטרל 50 מ"ג ולמיקטל 150 מ"ג יש לציין שבסמוך לכך עובר טיפול פסיכותרפי על בסיס שבועי תודה מראש על העזרה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, שתי התרופות הן כמעט ולא משפיעות על המשקל. את אביליפיי מומלץ ליטול בבוקר ואת פרפנאן בבוקר או בערב. בכל מקרה, חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל.

04/02/2017 | 15:17 | מאת: ירון

שלום האם אריפליי מומלץ בד"כ לקחת בבוקר או בערב? ושאלה נוספת היא מה המינון המקובל של אריפליי בתור אוגמנטציה לתרופה מסוג SSRI ב-OCD? בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אריפליי מומלץ לקחת בשעות הבוקר. המינונים המקובלים האוגמנטציה לנוגדי דיכאון הם בין 2.5 ל-15 מ"ג ליום.

שלום וברכה אני בן 28 אני מקבל קצבת נכות מביטוח לאומי כבר 3 שנים (כל פעם מאריכים לי בשנה) 40% רפואי ו100% דרגת אי כושר מאובחן כבר כבערך שנה כלוקה בהפרעה סכיזואפקטיבית (לאחר אבחון פסיכודיאגנוסטי מקיף), לפני כן הייתה אבחנה של הפרעת אישיות והפרעה דו קוטבית בשנה הראשונה לאחר האשפוז הראשון שלי קבעו לי נכות על "הפרעת אישיות גבולית עם תסמינים דיכאוניים" בשנה השנייה זה היה על "הפרעה פיקטבית אצל הפרעת אישיות גבולית" ובוועדה האחרונה זה היה על "הפרעה אפקטיבית" פניתי גם למחלקת שיקום עם הזמן מה שאני רוצה לדעת זה איך לקבל כבר נכות יציבה כי כל פעם מאריכים לי את הנכות וזה עושה לי חרדות שאי פעם יפסיקו לי את זה כי אין לי תמיכה מהצד (אין לי הורים) ואם יפסיקו לי את הקצבה אחזור למצב לא טוב שאני נורא חושש שיקרה כי פעם לפני שהייתה לי את התמיכה והקיצבה לא הצלחתי להחזיק עבודה יציבה (החלפתי המון עבודות) וכמעט פגעתי בעצמי בין היתר בגלל לחצים כלכליים.. מה מומלץ לעשות? יש לי ועדה בעוד כמה חודשים, אבל העניין הזה כל היום מעסיק אותי אני גם מטופל במרפאה לבריאות הנפש גם אצל פסיכיאטר וגם אצל פסיכולוגית.. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הנושא של נכות נפשית הוא נושא חשוב, אך במסגרת הפורום הנוכחי שעוסק בדיכאון , אין אפשרות לענות על השאלות שנוגעות בנושא זה. מומלץ לפנות לפורום העוסק בנכות נפשית ונותן מענה בנושא זה.

היי.האם מישהו מטופל אצל פסיכולוג במרפאה לבריאות הנפש? מכירים את המרפאות רעננה/כפר סבא? אשמח להמלצות

????????????

01/02/2017 | 17:30 | מאת: ארז

שלום, אני בן 46 וסבלתי ב25 שנה האחרונות ממספר אפיזודות של דיכאון עמוק. מעולם לא נטלתי תרופות כי פחדתי מאוד מתופעות הלוואי. לפני 5 חודשים נפלתי שוב לדיכאון עמוק והחלטתי לעשות מאמץ גדול ולקחת תרופה. הפסיכיאטר נתן לי ציפרלקס 10 מ"ג ואכן אחרי 6 שבועות יצאתי לגמרי מהדיכאון. לפני 10 ימים, חודשיים וחצי אחרי שיצאתי מדיכאון, חזר לי שוב הדיכאון וזאת למרות שהמשכתי כמובן לקחת את התרופה. הרופא המליץ לי להעלות את המינון ל15 מ"ג. האם נפילה כזו למרות הטיפול היא נורמלית? ומה את ממליצה לעשות? אציין שבמשך 5 ימים לפני שחזר הדיכאון הייתי חולה ונטלתי אנטיביוטיקה מסוג מוקסיפן ביחד עם הציפרלקס

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, גורמי לחץ כגון מחלה גופנית עלולים להשפיע גם על המצב הנפשי ולהביא להחמרה בדיכאון על אף הטיפול בנוגד דיכאון. במצב כזה, עליה במינון של נוגד דיכאון שהביא לשיפור בעבר, עשויה להועיל ולהביא הן לשיפור בתסמינים שחזור והן למנוע החמרה בעתיד.

06/02/2017 | 11:43 | מאת: ארז

תודה על תשובתך, אכן יצאתי מהדיכאון. האם יכול להיות קשר לזה שנטלתי אנטיביטיוטיקה ביחד עם הציפרלקס?

01/02/2017 | 00:58 | מאת: אני

אבחנו לי לפני כ-3 שנים (באשפוז ראשון ויחיד) הפרעת אישיות קלאסטר B וגם C (תלותיות) לפני כחצי שנה עשיתי אבחון פסיכולוגי מקיף והאבחנה השתנתה להפרעה סכיזואפקטיבית ברקע הייתה אפיזודה פסיכוטית (ב-2013) על שימוש 60 מ"ג פאקסט כיום נוטל 150 מ"ג למיקטל ו-100 מ"ג לוסטרל מה שקורה שהסימפטומים שמפריעים לי כרגע זה חרדה בעוצמה פחותה עד בינונית במשך היום. עוד גם מה שמפריע ונכתב באבחון שיש פגיעה בבוחן המציאות במצבים טעונים רגשית (בוחן מציאות גבולי) וש"מבחינה בינאישית עולה הצפה רגשית ויכולות לקרות פגיעה בשיפוט וקושי להבין ולנהל את הסיטואציה באופן יעיל. ככלל מול מצבים רגשיים יכול להיות אימפולסיבי ולבטא רגש באופן עוצמתי, בלתי מווסת וסוער" בעקבות החרדות ומה שכתבתי חשבתי לקחת שוב פרפנאן במינון 4 מ"ג (לקחתי בעקבות המתח והחרדות שהיו לי כשהשתחררתי מהאשפוז וזה די עזר), העניין שאני מתבלט בגלל המשקל שאני רוצה להפחית (שוקל 100 קילו) ואני פוחד שהתרופה תאט לי את קצב הירידה במשקל ואת המטבוליזם, חוץ מזה יש לי אישור לאביליפיי מהקופה, שלקחתי אותה כמה זמן במינון של 2.5 מ"ג, אך רציתי לדעת מבחינת תופעות לוואי של המשקל ומבחינת השפעת נוגד חרדה (וגם דיכאון) למי יש יתרון לאביליפיי או לפרפנאן? יש לציין הענות חלקית לתרופות SSRI ושלקחתי פאקסט במינון 60 מ"ג הייתה אפיזודה מאנית - פסיכוטית שלמעשה הייתה לי הרגשה שהתגברו לי החרדות במקום שיפחתו תחת אותו טיפול. בנוסף גם יש לעתים התעסקויות טורדניות בנוגע לאבחנות השונות שנתנו לי עם הזמן אך איני יודע אם לייחס זאת ולסווג זאת כ"הפרעה" או שמא כדי באמת לדעת "מי אני" ואיזו בעיה יש לי.. יש לציין עוד שהיה לי בעבר overvalued idea אחרי שפניתי למיון בעקבות מחשבות טורדניות אשמח לעזרה תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, את מתארת מהלך מורכב של הפרעות נפשיות ולצערי בגלל מורכבות המצב וללא בדיקה פרטנית, לא ניתן במסגרת הפורום להתייחס לשאלות החשובות שאתה מעלה. מומלץ לפנות לפסיכיאטר המטפל או לחוות דעת פסיכיאטרית נוספת כדי להעריך מחדש את המצב, את הטיפול בו ולדון בהרחבה בנושא הטיפול התרופתי, התרופות הספציפיות ותופעות לוואי שלהן.

שלום, אבחנו אותי כשהייתי בת 20 כמישהי שיש לה דיסתימיה מגיל 12. כיום אני בת 22, והמצב מתדרדר. חוויתי כמה דברים (אני יודעת שזה כלום לעומת אחרים אבל זה משפיע) מגיל 16 וגם משפחה לא מושלמת. לאחרונה יש לי ירידה נוספת במצב הרוח, לרמה שזה כבר מפריע לי לתפקד ואני פוגעת באנשים שסביבי בגלל מצבי הרוח. תרופות שנתנו לי לא עזרו לי (ציפרלקס 20 מ"ג) ולפני כחודש לקחתי שמונה בבת אחת(ידעתי שזה לא יהרוג אותי, פשוט רציתי לפגוע בעצמי ולהתנתק). פעם הייתי חותכת את עצמי או מעשנת. אני רוצה למות אבל לא הייתי עושה את זה למי שאיתי כי אני יודעת איך זה. לפעמים גם יש לי פחד קיצוני, אני לא רואה או שומעת דברים אבל אני מדמיינת שממש עוד שנייה אראה דמויות אימתיות והן יפגעו בי או במי שאיתי. זה פחד משתק ואני לא מפסיקה לראות דברים נוראיים. מעבר לזה עיקר הדכאון שלי הוא שאני לא יכולה לשפר את העולם ויש בו כל כך הרבה רע מיותר, ואני לא רואה איך פסיכולוג יוכל לגרום לי לראות את זה אחרת. יש טיפול כלשהו שיכול פשוט להשתיק את כל הדברים האלו? להרדים לי את המוח כך שאוכל לתפקד בלי להרגיש? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדברים שכתבת עולה כי את מתמודדת עם מצב מורכב שככל הנראה כולל גם דיכאון אך גם מאפייניים אישיותיים ודפוסי התנהגות ספציפיים שאינם מועילים בהתמודדות עם מצבי לחץ. הטיפול המומלץ במקרים כאלו הוא הטיפול המשולב שכולל הן טיפול פסיכיאטרי והן טיפול פסיכולוגי. אחד הסוגי הטיפול היעילים במקרה כזה הוא הטיפול מסוג DBT אשר מתבצע היום במגוון מרפאות לבריאות הנפש , כולל מרפאות ציבוריות. חשוב לציין כי הטיפול במצבים כמו זה שתיארת דורך הרבה התמדה וסבלנות אך בהחלט יכול להביא לתוצאות ושיפור באיכות חיים.

30/01/2017 | 15:43 | מאת: אסנת

אני שואלת עבור בן משפחה שחולה באו סי די שנים רבות למעלה משני עשורים ואשר כעת מצוי בדיכאון קליני קשה ומטופל בסרוקסט 60 מ"ג ליום במשך חודש ומחצה שטרם הוביל לשיפור. בן המשפחה הכחיש שנים רבות את העובדה שטקסי האו סי די הקשורים בנקיון ורחצת ידיים רבות מנעו ממנו חיים רגילים ועל כן לא נישא ולא עבד בעבודה קבועה ואין לו ילדים.כעת מעבר לדירה חדשה בשכירות והצורך להסתגל לביצוע הטקסים במרחב חדש,גרם לקריסתו המוחלטת כיון שאינו מסוגל ליצור את הטקסים בהם מורגל במקום החדש והדבר הביא לכניסה לדיכאון קליני ואי תפקוד מוחלט כך שאינו יוצא מן המיטה ואינו מקיים הטקסים כלל ואף אינו מתקלח אלא פעם בשבוע וגם אז בקושי רב, מאחר והדיכאון הוא כתוצאה מאי היכולת לקיים הטקסים האינסופיים והכרה סוף סוף במחלה הקשה לאחר שנות הכחשה,ומאחר ואינו מתפקד לא ניתן לקחתו לטיפול קוגניטיבי באו סי די. מה עושים כשסרוקסט 60 מ"ג לא משפיע עדיין לאחר חודש ומחצה? ומה עושים בכלל ובמה מטפלים כדי לצאת ממעגל זה? בדיכאון או באו סי די?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הטיפול ב-OCD הוא באותן התכשירים שמשמשים לטיפול בדיכאון, אמנם במקרה של OCD הטיפול עלול לקחת יותר זמן (לעיתים כ-4 חודשים ואף יותר) וכן מינונים גבוהיום יותר. סרוקטס הינה תרופה מעולה והמינון של 60 מ"ג הוא בהחלט מינון שעשוי להועיל. בשלב זה מומלץ להעזר בסבלנות ולהמתין לתוצאות. בנוסף, יש חשיבות רבה מאוד למעקב פסיכיאטרי מסודר ובמידת האפשר מומלץ להיעזר גם בטיפול התנהגותי קוגניטיבי אשר הוכח כיעיל בטיפול בהפרעה זו.

חבר שלי מאובחן בדיכאון קליני. לאחרונה הוא אמר לי שהוא צופה תקופת דיכאון בפתח בגלל הדברים שהוא צריך להתמודד איתם (חרדות, לחץ, מציאת עבודה, ומצב כלכלי קשה), הוא טוען שיודע לצפות לסערה כשהיא מגיעה וביקש ממני, בת זוגתו, דיסטנס מסויים על מנת שלא אפגע כמו שהוא פוגע תמיד בכל מי שנמצא סביבו. הדיסטנס על פי דבריו כולל שהפגישות יהיו פחות אינטנסיביות אך שנמשיך לדבר בטלפון ובהודעות. רציתי לשאול כיצד לדעתכם עליי להתנהג? האם להקשיב לו ולקחת צעד אחורה ולתת לו לקבוע את המינון, או להתנהג בצורה אחרת? מה הכי נכון? ​תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הסתגרות ונטיה להתרחק מאנשים קרובים, כולל חברים ובני הזוג הם מאפיינים שכיחים של דיכאון. ההתמודדות עם המצב הינה מורכבת במקרים כאלו מאחר ומצד אחד אדם בדיכאון זקוק לעזרה של הסביבה אך מהצד השני מאוד מתקשה לקבל אותה בגלל התסמינים של דיכאון. חשוב להראות לאותו האדם את המוכנות שלך להיות לצידו ולעזור לו במידת האפשר אך גם לכבד את רצונותיו ולאפשר לו להיות לבד. כמו כן, מאחר ומדובר בסיטואציה מורכבת, מומלץ גם לשקול יעוץ מקצועי, פרטני ואף זוגי.

23/01/2017 | 21:24 | מאת: גבי

עכב תופעות לוואי של תרופות ssri על תפקוד המיני כגון עיכוב שפיכה וחוסר זקפה ,אילו תרופות אפשר להוסיף בשביל לבטל את התופעות הלוואי האלו ?סורבון עוזר?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התרופות שניתן להשתמש בהן לצורך שיפור בתפקוד המיני הן ולבוטרין ורמרון. חשוב לציין כי התוספת לא בהכרח תביא לשינוי או שיפור ובמקרים רבים כדאי להחליף את הרופה.

22/01/2017 | 21:25 | מאת: לינוי

שלום, אני סובלת מחרדה חברתית ובעיקר מחרדה מול אנשים מסוימים בגלל טראומות שעברתי בחיי. הבנתי שקוראים לזה טראומה מורכבת. רציתי לדעת אם אסטו יכול להתאים למצבי? ואם לא, איזו תרופה כן יכולה להתאים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל חשוב להדגיש כי לא ניתן לקבוע אבחנה באמצעות ״בדיקה עצמית״ מול הקריטריונים המופיעים באתרי אינטרנט וללא בדיקה פרטנית של איש מקצוע. אבחון עצמי והתחלת הטיפול תרופתי ללא התייעצות עם פסיכיאטר עלול להביא לסיבוכים בלתי צפויים והחמרה במצב הנפשי. באופן כללי הקו התרופתי הראשון בטיפול בהפרעות חרדה למיניהן הן תרופות מקבוצת SSRI כגון אסטו ואחרות אך במקרים רבים יש צורך גם בתכשירים נוספים בהתאם לתסמינים הנלווים להפרעה.

24/01/2017 | 00:22 | מאת: לינוי

אוקיי, תודה על התשובה. ידוע לך אם אסטו משמין? העניין מאודחשוב לי

22/01/2017 | 18:29 | מאת: נורית

אחותי משתמשת פרפראן מה תופעות הלוואי ?????

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, פרפנאן היא תרופה נוגדת פסיכוזה, התופעות הלוואי השכיחות שלה הן עייפות ונוקשות שרירים. יש לציין כי במינונים נמוכים וממוצעים השכיחות של התופעות נמוכה יחסית ומדובר בתרופה יעילה ונסבלת היטב ע״י מרבית המטופלים.

19/01/2017 | 21:48 | מאת: אלכס

היי אני סובל מדיכאון בינוני והפרעות חרדה שונות ,התפטרתי מעבודתי בגלל שקשה לי לתפקד ככה קשה להתעורר בבוקר ,מרגיש עייפות בעבודה ,הזעה מרובה ,כל המשמרת בחרדה כנראה קשור לחברתית,קשה לי לפנות לבוס וכולי... ניסיתי את כל ה ssri כולם גורמים לי לכשל בשפיכה ותפקוד מיני לקוי..למה למה למה ?? ניסיתי סימבלטה 30מג כל בוקר ,עשה אותי עייף מאד למשך שבוע ואז העייפות עברה ,ואז גילית שיש לי ויטמין d נמוך והחלטתי להפסיק סימבלטה ולראות אולי כל המצב קשור לויטמין וטעיתי ,שבוע לאחר הפסקת סימבלטה היו לי כאבים חזקים בבטן עליונה במיוחד לאחר אוכל ואז זה הפסיק לגמרי , והזקפה שלי לא חזרה לעצמה ואני כבר חודש+ מרגע ההפסקה וכנראה זה ישאר ככה לכל החיים ,הבנתי שיש תופעה של pssd( post ssri sexual (dyfunction שבהרבה מקרים התרופות עושות נזק לתפקוד המיני. השאלה שלי אילו תרופות יש למצב שלי שעדיין לא ניסיתי ואינם פוגעות בשפיכה מצידי אני יבלע סיאליס העיקר שהשפיכה לא תפגע ? אני יודע שיש אפקסור ועוד ממשפחת טריציקלים , אני מפחד לקחת אפקסור שמעתי שהיא תרופה קשה ,ולא יודע אם לחזור לסימבלטה תעזרו בבקשה אני כרגע בלי עבודה ואני חייב לטפל בעצמי כמה שיותר מהר ולחזור לעבוד אין לי אפשרות כלכלית לשבת בבית תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, פגיעה בתפקוד המיני היא אחת מתופעות הלוואי הנפוצות של תכשירים נוגדי דיכאון מקבוצת SSRI . לנוגדי דיכאון מקבוצת SNRI כגון אפקסור וסימבלטה יש פחות השפעה על התפקוד המיני ויש לציין כי אפקסור היא תרופה יעילה ושיעור תופעות לוואי שלה אינו שונה במיוחד מזה של תרופות מקבוצת SSRI. בנוסף , ישנם נוגדי דיכאון יחודיים שלא משתייכים לקבוצות הללו כגון ולבוטרין ומירו אשר גם הם פחות משפיעים על התפקוד המיני. כמו כן, מומלץ ורצוי להתייעץ עם סקסולוג או לפנות למרפאה ייחודית לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני לצורך הערכה ויעוץ.

תודה על התשובה לוסטרל 50מג והוספת סורבון 20מג יעזור לתפקוד המיני ?

הוצע לי ע"י פסיכיאטר לקחת אביליפיי. ברצוני לשאול האם הוא עוזר גם לחרדה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התרופה לא מותווית לטיפול בחרדה וניתנת כטיפול תומך במקרים של תגובה חלקית לנוגדי דיכאון.

05/01/2017 | 14:11 | מאת: י

שלום וברכה אני בן 28 לפני כארבע שנים הייתי אצל פסיכיאטר, לפני שהגעתי אליו לבדיקה הפסיכולוג שלי דיבר אתו עליי והיה רשום Psychologist feels: he is cyclothymic has grandiose fantasies without insight, lacks boundaries לאחר מכן הרופא רשם לי 60 מ"ג פאקסט בגלל חשיבה אובססיבית (ללא אבחנה של דיכאון), ואז לאחר חודש בערך היה לי כנראה התקף מאני פסיכוטי תחת טיפול של פאקסט 60 מ"ג, לאחר מכן לקחתי הלידול והפסקתי את הפאקסט והייתה הטבה אבל הייתה לי דיסטוניה, לכן הפסקתי הלידול, ואז עברתי לקחת סוליאן 200 מ"ג והפסקתי לאחר זמן מה בגלל שהרגשתי די "כהה רגשית" ולא ספונטאני וחסר מוטיבציה וגם אי שקט.. ואז עברתי ללמיקטל 200 מ"ג שהייתה עם פחות תופעות לוואי.. כיום יש לי לעיתים תכופות התעסקויות טורדניות שבאות לידי ביטוי בכך שאני מתעסק הרבה במחלה שלי וקורא את האבחון שעשו לי שוב ושוב בשביל "למצוא משהו חדש" למרות שאני יודע שאין כ"כ מה למצוא, אני כאילו מנסה לתת לעצמי את האבחנה "הכי מדויקת" בשביל לתת לעצמי את הטיפול הכי "יעיל וטוב" ולהגדיר לעצמי סוג של "זהות", אני גם לא כ"כ סומך על הרופא שלי וחושב לצערי שאין לו זמן אליי כ"כ, אני מטופל במרפאה ציבורית ופוגש את הרופא אחת לארבעה חודשים בערך.. דווקא יש לי יכולות קוגניטיביות ורצון, אך במקום לממש אותם אני שם "פול גז בניוטרל".. מה שמפריע לי כרגע גם אלו הם חילופי מצב רוח תכופים שמתקיימים כמה פעמים ביום, ובעיות בוויסות הרגשי ואימפולסיביות.. לדוגמא אני יכול לקום בבוקר ולצאת וללכת לקבוצת תמיכה שאני נמצא בה, ואז להרגיש שם טוב ולחשוף את עצמי ולשתף פעולה, ואז אני חוזר הביתה פתאום ומרגיש לבד וריקני, ואין לי מוטיבציה לעשות שום דבר, למרות שאני יודע שאם אעשה דברים מסוימים – ארגיש טוב, אך אין לי "דרייב" או כוחות לקום לעשות זאת.. ואז אני שוקע למחשבות על ייאוש עד לפעמים שזה יכול להגיע לחשיבה אובדנית (למרות שזה ללא מעשה).. או שלפעמים לדוג' אני פוחד להיתקל בסיטואציות טעונות רגשית עם אנשים ולהתפרץ עליהם, למרות שאני לא כך בד"כ וזה לא מאפיין אותי, אבל החשיבה על כך היא תמיד מתמשכת ושוחקת אותי.. לפני בערך פחות משנה הלכתי לבי"ח בעקבות מחשבות טורדניות וכתבו לי בבדיקה שהייתה לי "חשיבה overvalued idea (אמונות דתיות), התעסקות כפייתית סביב נושא של מחלה והביטויים שלה, חשיבה מגית ופחדים רבים "להיות חולה עוד יותר" ולאבד בוחן מציאות.." כרגע אני מטופל בלוסטרל 100 מ"ג ולמיקטל 150 מ"ג, יש לי אישור לתרופת ARIPLY מהקופה ואף לקחתי מינון של 2.5 מ"ג עד לפני כשבועיים, אך הפסקתי אותה כי חשבתי שזה "מנפח" אותי וגורם לי לתיאבון מוגבר כשזה יחד עם הלוסטרל.. (אני שוקל 104 ק"ג) באבחון פסיכולוגי שעשיתי לפני מס' חודשים היה כתוב שיש לי "בוחן מציאות גבולי", רשום שם שיש בו פערים, ואל מול גירויים מובנים וברורים בהם אני לא מעורב רגשית, השיפוט ובוחן מציאות תקינים. ובמצבים ברורים פחות, עמומים או בעלי מטען רגשי, תתכן פגיעה בשיפוט. רשום שאני "יכול להיתפס כמוזר ובעל שיפוט לא תואם, ולעתים הסקת המסקנות יכולה להיות שרירותית עם נטייה להיתפס לפרטים שוליים ולפרש על פיהם את הסיטואציה באופן לא מספיק מדויק, ואז גם תתכן פגיעה בשיפוט.. ומבחינה בינאישית עולה הצפה רגשית וקושי להבין ולנהל את הסיטואציה באופן יעיל, ככלל מול מצבים רגשיים יכול להיות אימפולסיבי ולבטא רגש באופן עוצמתי, בלתי מווסת וסוער" עוד ניכר אצלי בעיות בתפקוד בעיקר התעסוקתי, אני עובד לסירוגין בעבודות מזדמנות ואני נורא חושש לפתוח את עצמי למקומות אחרים וכיוונים שונים מפאת הפחד להיכשל ולא להצליח, או להיתקל באנשים שונים וחדשים, כל הזמן אני מנסה למצוא את הסיבות למה לא להצליח והן די משתלטות עליי ואני נשאר תקוע ופסימי. במישור החברתי אני דווקא בסדר, יש לי מעגל חברים של חברי ילדות ובת זוג כארבע שנים.. אני כרגע גם בתהליך שיקומי (מוכר בביטוח לאומי ומשרד הבריאות) ומטופל בפסיכותרפיה על בסיס שבועי.. יש לציין גם שמשהייתי ילד היו לי קשיי התנהגות ושוחררתי מהצבא על הפרעת הסתגלות, ולאחר מכן חרדת נטישה.. בילדותי עברתי דברים מאוד מורכבים (אימא שלי הייתה מכורה לסמים והתאבדה לפני 3 שנים, ועם אבא לא היה כל קשר, הורים שהתגרשו כשהייתי קטן) לגבי אבחנה, הייתי אצל כל מיני רופאים לאורך הזמן, שחלקם כתבו שיש לי הפרעת אישיות, הפרעה דו קוטבית, מאפיינים של OCD, והאחרון היה הפרעה סכיזו אפקטיבית. אני רוצה לקחת טיפול מיטבי אך אני גם רוצה להוריד נורא במשקל ולכן התופעות לוואי של התרופות קריטיות ואני חושש שזה ישפיע (אני במעקב אצל דיאטנית כרגע) יש לציין שלנוגדי דיכאון שלקחתי ושאני לוקח אני מגיב בצורה חלקית.. אשמח לדעת לאור האמור מה דעתך על הטיפול התרופתי שאני מקבל (לוסטרל 100 ולמיקטל 150) והאם יש מקום לשינוי למשהו יותר יעיל נגד ההתעסקויות הטורדניות והחשיבה האובססיבית וחילופי מצב רוח תכופים וקושי בוויסות רגשי? משהו שלא ייפגע לי בתהליך ההורדה במשקל.. תודה מראש וסוף שבוע נעים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל אציין כי המקרה המתואר הוא מקרה מורכב ולא ניתן במסגרת הפורום וללא בדיקה להתייחס באופן ספציפי לאבחנה ולטיפול המומלץ. באופן כללי , ניתן לציין כי כדי להגיע ליעילות המיטבית של תרופות מקבוצת SSRI (כגון לוסטרל) וכן של למיקטל, במידה והן הביאו עד כה לשיפור חלקי, יש להגיע למינונים גבוהים יותר (במקרה של לוסטרל - המינון המקסימלי הוא 200 מ"ג). על אף שתרופות נוגדות דיכאון כגון לוסטרל עלולות לתרום לעליה במשקל עם התחילת הטיפול, הן בדרך כלל לא פוגעות בתהליך ירידה במשקל במידה ומתבצע באופן נכון ומאוזן.

04/01/2017 | 23:15 | מאת: אנונימי

שלום וברכה יש לי כמה שאלות ידוע שליתיום מפחית אובדות, רציתי לדעת מה המנגנון שעליו הוא עובד בשביל זה? לגבי תרופה לוויסות רגשי, יש לי חילופי מצב רוח די קיצוניים ביום יום, איזו תרופה הכי מתאימה לזה? (קווי אישיות גבוליים) אני יודע שרוב המייצבים פועלים בין מצב מאנייה לדיכאון, העניין שאצלי זה יותר ממוקד ואני סובל מחילופי מצב רוח שמשתנים כמה פעמים ביום בתדירות די גבוהה וקושי בוויסות רגשי (כתוצאה מהפרעת אישיות כמו שציינתי) - מה התרופה הכי מתאימה לזה? האם ליתיום או למיקטל? מה המינון המתאים לציקלותימיה לבחור בן 28? האם גם למיקטל מטפל בציקלותימיה? או רק ליתיום? האם גם במינון נמוך ליתיום מראה תופעות לוואי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ידוע מהו מנגנון שבאמצעותו ליטיום מפחית אובדנות, ניתן להניח כי מדובר בהשפעה נוגדת דיכאון של התרופה אשר אחראית גם על הפחתת אובדנות שהיא אחת מהתסמינים של דיכאון . אין טיפול תרופתי שהוכח כיעיל לטיפול בתסמינים של הפרעאת אישיות גבולית. במקרים אלו הטיפול התרופתי הוא להפרעה נוספת במידה וקיימת, למשל דיכאון או הפרעת מצב רוח אחרת. הטיפול התרופתי בציקלוטימיה הוא טיפול במייצבים כגון ליטיום, למיקטל ואחרים. הסיכוי לתופעות לוואי של ליטיום הוא נמוך יותר במינונים נמוכים וגבוה יותר במינונים גבוהים.

שלום רב ד"ר, אני סובל מדיכאון עמיד לתרופות. ניסיתי כבר את כל סוגי התרופות שקיימים בשוק. כלום לא עוזר. אני סובל מדיכאון כבר 14 שנים. הפסיכיאטר שלי המליץ לי על טיפול בנזעי חשמל. השאלה שלי היא האם בכדי לקבל טיפול בנזעי חשמל חייבים להתאשפז בבי"ח פסיכיאטרי? ככה הבנתי מהרופא שלי. אני לא רוצה להתאשפז. יש מרכז רפואי בארץ שנותן טיפולים בחשמל ללא אשפוז? והאם זה עולה כסף? או שזה בסל התרופות? מה ההליך הבירוקרטי בכדי לקבל טיפול בנזעי חשמל? אשמח להדרכה כיצד התהליך הבירוקרטי בכדי לקבל טיפול בחשמל תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בהחלט אני עברתי סדרה של נזעי חשמל מהבית ולא מאישפוז בבית חולים כפר שאול בירושלים.האחראי על זה הוא דר צפריר ליבל. קצת קשה להשיג אותו הבנתי שגם בבית החולים בבאר יעקב יש את הטיפול הזה בלי אשפוז

שלום רב, ECT הוא טיפול יעיל בדיכאון, כולל דיכאון עמיד לתרופות. מאחר ומתן הטיפול מתבצע תחת הרדמה כללית ודורש הכנה ומעקב לאחר ביצוע , לפחות את הטיפולים הראשונים מתבצעים במסגרת אשפוז. למיטב ידיעתי, אין מרכזים בהם ניתן לקבל את הטיפול ללא אשפוז. במרבים המקרים, מדובר באשפוז קצר, למשך ימים בודדים ובהמשך המטופל ממשיך לקבל את הטיפולים באופן אמבולטורי.

הבנתי שוולבוטרין עובד על דופאמין ונור אדרנלין ולא סרוטונין ולסורבון אין ממש השפעה על סרוטונין רק מתוקף היותו אנטגוניסט של דופאמין , האם זה אפשרי להוסיף לשילוב 5HTP כדי לקבל חיזוק מהסרוטונין במקום ה SSRI שהורסות את החשק המיני ולפי מה שקראתי אחוז ההשפעה של שניהם לעומת פלצבו דומה ? כמו כן האם יש תופעות לוואי ל 5HTP ? והאם גם יש לקחת אותו בצורה הדרגתית ולצפות לשיפור רק אחרי חודש - חודש וחצי ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר בתוסף מזון אשר אין הוכחות מחקריות להיותו יעיל בטיפול בדיכאון והתכשיר אינו נבדק באופן המקבול ולכן אין דיווחים ברורים לגבי תופעות לוואי.

18/12/2016 | 00:12 | מאת: האנונימי

האם ניתן לתת אבחנה של הפרעה דו קוטבית או הפרעה סכיזואפקטיבית כאשר ברקע היה התקף מאני פסיכוטי כשנלקח 60 מ"ג פאקסט? יש לציין שמעולם לא היה "דיכאון קלאסי\מז'ורי", אלא רק סימפטומים דיכאוניים. עשיתי אבחון פסיכולוגי ושם נכתב "ממצאי האבחון מעלים תמונה של חוסר כוחות, של צמצום, ושל סימפטומים דיכאוניים, וכן נמצאה פגיעה בשיפוט ובבוחן המציאות שבאה לידי ביטוי במצבים טעונים רגשית." כמו כן נכתב שבוחן המציאות הנו גבולי. עוד נכתב "נראה כי השילוב בין חלק אפקטיבי בולט, שבא בשנים האחרונות בגלים, לבין התמונה של צמצום, חוסר כוחות, הירידה הבולטת בתפקוד, והפגיעות שקיימות בשיפוט - מצביעים לכיוון של הפרעה סכיזואפקטיבית" רציתי לדעת האם בוחן מציאות גבולי ומה שנרשם למעלה יכול להתקיים גם בהפרעת אישיות (גבולית או אחרת)?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אבחון של הפרעה נפשית הינו תהליך מורכב ולעיתים ממושך מאחר ובחלק מהמקרים כדי להגיע לאבחנה מדוייקת יותר יש צורך במעקב אחרי התפתחות התסמינים לאורך זמן , לפעמים חודשים ולפעמים אף שנים. תסמינים וסימנים רבים יכולים להיות חלק ממספר הפרעות ולכן רק על סמך המצאות תסמין ספצפי או מאפיין ספציפי (כגון פגיעה בוחן מציאות) לא ניתן לקבוע או לשלול אבחנה. לאור זאת, ברור כי לא ניתן במסגרת הפורום להתייחס לאבחנות שקיבלת (או לא קיבלת) , לתמוך באבחנה או לשלול אותה.

שלום מה ההבדל בין פריזמה (פרוזק) ללוסטרל? והאם פריזמה פחות משמינה מלוסטרל? אם היא אכן פחות משמינה, מה בכ"ז הייתרונות של לוסטרל? השאלה שלי מתייחסת בעיקר לטיפול בחרדה והתקפי פאניקה, אך כמובן גם לדכאון. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בממוצע, אין הבדלים משמעותיים ביעילות של שתי התרופות ובתופעות לוואי. אמנם, יתכנו הבדלים אינדיווידואליים בתגובה של מטופלים הספציפיים לשתי התרופות אלו, כך יתכן שמטופל ספציפי יגיב טוב יותר ויסבול מפחות תופעות לוואי (כולל עליה במשקל) עם לוסטרל ולסירוגין, מטופל אחר עם אותה הפרעה יגיב טוב יותר לפריזמה ולא יגיב ללוסטרל.

15/12/2016 | 02:04 | מאת: דודו

אני מאובחן כסובל מסכיזופרניה פשוטה simple עם אבחנה מבדלת ל ocd ו דיכאון כפול דיסתימיה וחרדה חברתית והפרעת אישיות נמנעת , רציתי לשאול איזה טיפול פסיכולוגי עדיף במצב שלי האם זה emdr או cbt ? והאם ה emdr יותר מהיר מה cbt באופן משמעותי וכך גם יותר חסכוני ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, EMDR מיועד לטיפול בהפרעה פוסט-טראומתית ומתאים לקבוצה מסויימת של מטופלים הלוקים בהפרעה. זו. הטיפול בגישה CBT יכול להתאים למגוון רחב של הפרעות, כולל אלו שציינת.

13/12/2016 | 17:25 | מאת: נוי

שלום אני בת 22 וכל כמה ימים אני עוברת התקף דיכאון לקראת הערב אני בודדה חברתית וחסרת מעש ההתקף מתבטא במועקה ומחשבות לא נעימות זה קורה לי לעיתים מבחינה כלכלית אני לא יכולה ללכת כרגע לטיפול וטיפול דרך בתי חולים ניסיתי אך זה לא עזר לכן אני כותבת באתר עם את מסכימה לייעץ לי מה לעשות שקורה לי התקף הדיכאון בערב.תודה וערב טוב.

לקריאה נוספת והעמקה
13/12/2016 | 17:27 | מאת: נוי

אשמח מבחינה מעשית עם תוכחע לייעץ לי או לתת לי טיפ איך להיעזר,שוב תודה.

14/12/2016 | 16:10 | מאת: נוי

בימים קרים אלו ובגשמים אני הרבה בבית לבד ואין לי כל כך עם מי להיפגש אשמח עם תוכלי אולי לסייע לי בעצה קטנה מה לעשות בבית בערב כדי שארגיש טוב עם עצמי גם לבד.ערב טוב תודה.

שלום רב, את מתאר תסמינים של מועקה ובדידות אשר ככל הנראה מהווים חלק מבעיה רגשית מורכבת יותר. מהודעתך ניתן להבין כי היית במסגרת טיפול אך התוצאה לא היו מספקות ועזבת. חשוב לציין כי לרוב הטיפול בבעיה נפשית / רגשית דורש זמן והתמדה ולכן גם כשהמצב לא משתפר באופן הרצוי תוך תקופה קצרה חשוב להמשיך בתוכנית הטיפול והמעקב כדי להגיע לתוצאות הרצויות בעתיד. אין אפשרות במסגרת הפורום וללא בדיקה פרטנית לתת המלצות טיפוליות ספציפיות, אך חשוב להדגיש שוב ושוב כי עליך לחזור למסגרת טיפול בה היית או לסירוגין לפנות למסגרת חדשה, יש לציין כי כיום נפתחו לא מעט מרפאות לבריאות הנפש גם במסגרת הקופות והטיפול הנפשי הפך ליותר נגיש.

13/12/2016 | 14:15 | מאת: מרים

שלום רב, אמא שלי בת 67. בתקופה האחרונה היא מתנתקת מכל בני המשפחה. היא כועסת על כולם , מאוכזבת מכולם וזה בא לידי ביטוי בכך שהיא איננה מתקשרת מיוזמתה, איננה יוזמת מפגשים משפחתיים ואף נמנעת מהם ורק מתלוננת ומקטרת כל הזמן . התסכול שלה מופנה כלפי המשפחה הקרובה . מה ניתן לעשות במצב כזה? אין לה אף אחד קרוב שעליו היא סומכת שיוכל לומר לה שעליה לגשת לטיפול והמצב הולך ומחריף. אשמח לקבל תגובה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הסתגרות וניתוק חברתי בפני עצמם עלולים להיות תסמינים של דיכאון או הפרעה נפשית אחרת. ללא ספק, במצב כזה מומלץ כי תעבור הערכה ע"י איש מקצוע ויאבחן את המצב ויתאים לו טיפול. אין פתרונות פלא וצריך להמשיך ולשכנע אותה להגיע לבדיקה וכן לנסות להעזר באנשים עליהם היא סומכת, למשל רופא משפחה או חברה קרובה. צריך להמשיך במאמצים ולנסות להיות יצירתיים, חשוב לשדר לה כי אתם דואגים לה ומנסים לעזור , להיות כמה שיותר פתוחים איתה ולשמור על יחס מכבד וקשוב.

01/12/2016 | 19:28 | מאת: יעקב

שלום רב ד"ר. אני בן 33 ואני התחלתי טיפול תרופתי לדיכאון החל מגיל 19. עברתי את התרופות הבאות בסדר כרונולוגי מהתחלה עד היום: לוסטרל ויאפקס ציפרלקס סימבלטה לוסטרל (שוב) לוסטרל+ריספרדל 2 מ"ג ביחד סרוקסט+וולבוטרין+ריספרדל 2 מ"ג ביחד (זה התרופות הנוכחיות) את כל התרופות הנ"ל לקחתי במינונים המקסימליים שלהם. כל תרופה לקחתי כמה שנים והם עזרו תקופה או כמה שנים עד שהם הפסיקו להשפיע ולכן החליפו לי את התרופה לתרופה הבאה. כרגע אני לוקח כבר 4 חודשים את התרופות סרוקסט+וולבוטרין+ריספרדל (ביחד) במינון המקסימילי שלהם. כאמור הפסיכיאטר שלי סבור שיש לי דיכאון עמיד לתרופות ולכן ההחלפות הרבות\שילובי התרופות. וכרגע שאני עם התרופות האחרונות 4 חודשים כבר, אין שיפור בדיכאון בכלל. אני בלי מצב רוח בכלל וכל היום במיטה, לא עובד כבר חצי שנה. לא מסוגל לעבוד. יש לציין שאני מטופל רק תרופתית בלבד ללא טיפול פסיכולוגי. ניסיתי כמה פעמים להתחיל טיפול פסיכולוגי אבל הרגשתי ששיחות לא עושות עלי רושם ולא משפיעות בכלל. השאלה שלי כרגע, (עוד לא חזרתי לפסיכיאטר שלי) האם נשארו תרופות נוספות בארסנל התרופות הפסיכיאטריות שלא ניסיתי ויכולות לעזור? יש תרופות יותר חזקות מהתרופות שלקחתי? האם במקרה כזה מנסים תרופות מהדור הישן (לא SSRI ולא SNRI) ? מה עושים במקרה כזה שכבר נוסו הרבה תרופות והדיכאון עדיין נמצא ולא מתפוגג? האם צריך להשלים עם הדיכאון ולחיות איתו בשלום? למרות שאי אפשר לחיות נורמלי שיש דיכאון, הרי שוכבים כל היום במיטה ולא עושים כלום. תודה רבה מראש על ההקשבה

לקריאה נוספת והעמקה
04/12/2016 | 23:22 | מאת: דיכאוני

כנראה לכל החיים כמוני אותו מצב

06/12/2016 | 15:57 | מאת: יעקב

האם ניסית נזעי חשמל כטיפול לדיכאון העמיד שלך?

16/12/2016 | 15:21 | מאת: ירון

תרופות ממשפחת MAOI : כמו נרדיל, מרפלן, ובייחוד פרנט, הן יעילות יותר מהתרופות הרגילות נגד דיכאון. התרופות הללו דורשות דיאטה מיוחדת, והימנעות ממזונות מסויימים עם טיראמין (למרות שהדיאטה לא ממש נוראה, והרבה מזונות שהכילו פעם טיראמים מכילים היום פחות טיראמין)

29/12/2016 | 15:43 | מאת: מוטי

נעזרתי בסרוקסט בעבר 10 שנים עקב דיכאון, היה טוב מאוד, ולפני 11 שנים הפסיק לעבוד ניסיתי אני חושב את כל התרופות מכל הסוגים ושום תרופה לא עזרה, אני כבר לא יודע מה לעשות איכות חיים הכי גרועה שיש, נמאס כבר, ממש סרטן של הנשמה , תודה מוטי.

שלום רב, ישנם מטופלים שתגובתם לטיפול בנוגדי דיכאון הינה חלקית או זמנית. במקרים אלו יש לשים דגש על הטיפולים הלא תרופתיים כגון טיפול פסיכולוגי, שיקומי וכן לשקול טיפולים כגון טיפול תהודה מגנטית שכיום במתבצע במרכז מרכזים רפואיים . חשוב להמשיך לנסות תרופות נוספות נגד דיכאון ושילובים שונים אך יש לקחת בחשבון כי לאחר מספר כשלונות הסיכוי לכך שתרופה חדשה תביא לשיפור משמעותי הולך ופוחת. חשוב שלא להתייאש וכאמור לעשות מאמצים לשקם את החיים על אף התסמינים.

מטופלת בתרופה חדשה בשם ברינטלקס לדעתי בהצלחה רבה באותו מצב

שלום וברכה, אני סובלת מדיכאון כבר 3 שנים, מאז תחילת ההריון של בני הבכור. אני מטופלת תרופתית כרגע לוקחת וולבוטרין שהיא התרופה שהכי עזרה לי עד עכשיו. הפסיכיאטרית שלי לא רוצה להוסיף לי עוד תרופה כי אני סובלת מאוד מעצירויות לכן היא חוששת מכך. אני מרגישה שאיני מאוזנת ויש לי כל הזמן תנודות במצב הרוח. אני כבר משתגעת מזה כי אין יציבות ואין תחושה של שמחה. אשמח לקבל רעיון למשהו שיכול לעזור מלבד טיפול שיחתי שאנירוצה להתחיל בקרוב. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אכן , הסוג העיקרי של טיפול הלא תרופתי בדיכאון הוא טיפול פסיכולוגי. חשוב לציין כי קיים מגוון רחב יחסית של סוגי הטיפול וכדאי לבחון מהו הסוג המתאים לך ביותר לפני שפונים ומתחילים את הטיפול עצמו. חשוב לציין כי במידה והטיפול התרופתי לא מביא לתוצאות רצויות, כדאי לשקול שינויים: עליה במינון או לסירוגין החלפת התכשיר. במקרים של דיכאון קשה ו/או עמיד לטיפול בתכשירים תרופתיים (עם או ללא שילוב עם פסיכותרפיה), ניתן לשקול טיפול בנזעי חשמל וכן טיפול בתהודה מגנטית.