פורום דיכאון - אבחון וטיפול

פורום דיכאון הוא המקום להתייעץ בנושא דיכאון.

פורום דיכאון הוא המקום לשאול על מחלת הדיכאון, שאלות אבחון, שאלות על סוגי דיכאון, על הטיפול בו ועל דרכי התמודדות הסובל ומשפחתו עם המחלה.

אנחנו פה כדי להשיב על שאלותיכם, לעזור לכם להבין, לקבל מידע ולכוון.

חשוב להבהיר כי הפורום הוא לא תחליף לטיפול.
3527 הודעות
2866 תשובות מומחה

מנהל פורום דיכאון - אבחון וטיפול

15/09/2019 | 21:30 | מאת: אורן

היי, אני נוטל ציפרלקס כבר תקופה ארוכה, וזה הוריד לי את החשק המיני. האם ככל שהמינון של הציפרלקס גבוה יותר, הפגיעה בחשק המיני חזקה יותר? והאם יש תחליף לציפרלקס ככדור אנטי דיכאוני שלא קיים בו התופעת לוואי הזאת? לשימוש כתרופה נגד דיכאון. חוויתי דיכאון חזק ובעקבות זאת נוטל ציפרלקס באופן קבוע. תודה

שלום,שמי עדי. אני לא יודע ממה אני סובל אני יכול רק לתאר את מה שאני מרגיש ואולי תעזרי לי בכיוון של זה. יש לי לחץ חזק בחזה עם כאבים הצוואר ובראש ויש לי טיקים הצוואר והפנים. יש לי הרבה שינויים במצב הרוח ואני מרגיש הרבה פעמים עצבני וחרד ובלי סוף מחשבות מציפות. אני נמצא בטיפול פסיכולוגי שנקרא סיביטי אבל מרגיש שאני לא מצליח ליישם את מה שנאמר. אני כבר הרבה זמן בטיפול ללא שיפור בתחושות אלא להיפך החמרה. יש לי התנגדות מסוימת לתרופות אבל מכיון שהטיפול הפסיכולוגי לא צולח נראה לי שלא תהיה לי ברירה. מה לדעתך עליי לעשות להישאר בטיפול פסיכולוגי סיביטי או לפנות לטיפול מסוג אחר כי יש לי הרבה רקע מהילדות למרות שאני חושב שאין לזה השפעה? הפסיכולוגית שלי אומרת שזה חרדות אבל לי זה נראה משהו קצת יותר חזק מזה כי אני לא מצליח לשפר את מצבי,האם זה יכול להיות דיכאון?למרות שאני עובד ובעל משפחה אבל אני מרגיש שנורא קשה לי. תודה

13/09/2019 | 23:22 | מאת: אליהו_1953

לכבוד דר' ספקטור אירנה: היש אצלך את הנתונים על שיעורי הצלחה בשימוש ה- ECT בבתי חולים שונים בישראל או לפחות את הנתונים על שיעור ההצלחה ממוצע בארץ? תודה על התשובה המהירה. בברכה, איליה.

13/09/2019 | 19:03 | מאת: עופר

שלום רב, בעקבות אירוע שקרה לי שרוי בחרדה, נידקתי בזרוע במועדון חשוך כנראה ממזרק, מאז (לפני חודש וחצי) בפחד מתח וחרדה מחשש להדבקה בזיהום כלשהו (קיבלתי טיפול מונע ל-hiv, אך עדיין אי אפשר לשלול הדבקה, צריך להמתין) מה עליי לעשות לנפש שלי . אני מחפש רק להתכנס עם עצמי במיטה, לא יוצא/מבלה. אני מרגיש שחיי הסתיימו. איך אעזור לעצמי. מה גם שאם נידבקתי חלילה. כיצד אתמודד עם זה?

שלום, אני נוטל ציפרלקס (15 מ"ג, עקב חרדות ודיכאון) ונרשמתי לחדר כושר. האם מותר להתאמן רגיל? האם זה מסוכן כי הכדור עלול להשפיע על קצב הלב? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אין שום בעיה ואף מומלץ להתאמן מאחר ופעילות גופנית משפיעה טוב על המצב הנפשי. כדאי כמובן לעשות זאת בצורה נכונה עם יעוץ של מדריך כדי למנוע פציעות ומאמץ יתר.

08/09/2019 | 07:52 | מאת: יובל

אני מטופל כבר שנתים וחצי בברינטליקס 20 מג. בחודשיים שלושה האחרונים אני מרגיש שהכדור הפסיק לעבוד. חזרתי להיות מדוכא מסוגר ועצוב כמו לפני כן עם ירידה מאוד גדולה בתפקוד החברתי. . מה השלב הבא? האם קיימות תרופות לסבב ב'? מה מציעים לעשות?

שלום, מומלץ לבדוק ולהתייחס למצב הנוכחי באופן כוללני ולבחון אפשרות לסיבות להחמרה חוץ מהפסקת השפעת התרופה. למשל לפעמים ניתן לגלות גורם מלחציץ שהביא להחמרה ולהתייחס ולטפל בו. בכל מקרה הבחירה בטיפול התרופתי ושינויים צריכה להתבסס על הניסיון הקודם עם התרופות הספציפיות כאשר במידה והייתה תגובה טובה לתרופה מסויימת , סביר לחזור אליה ולתת לה צ׳אנס.

06/09/2019 | 15:45 | מאת: אייל

שלום דר !! עליי ללמוד כיצד להתנהג ולהתנהל מול הרופא המטפל זה או אחר . אסביר ... השבוע ביקרתי אצל הפסיכאטר שהמליץ לי על ויאפקס ואני התנגדתי כי חשבתי שאני יותר מבין וחכם ממנו ורציתי שירשום לי סימבלתה ואכן רשם . ושסיפרתי זאת למטפל אמר שעשיתי טעות שלא ששמעתי לרופא . אז עליי ללמוד כיצד להתנהל מול רופא זה או אחר ולהאמין ולסמוך עליו ... תודה רבה על תגובתך שבת שלום תגובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אני מציעה לבדוק מהו המקור להתנגדות שלך להמלצות הרפואיות. למשל אם יש לך מידע מסויים לגבי תרופה כזו או אחרת, וזאת הסיבה שאתה מעדיף אותה, כדאי לשאול את הרופא שאלות יותר ספציפיות , למשל למה מעדיף להמליץ לך על תרופה אחרת ולא זאת שרצית. במידה וההתנגדות שלך מורכבת יותר (קשורה לדמות של הרופא, לחוסר אימון כללי במערכת וכדו׳) יש לבדוק זאת בשיתוף עם הפסיכותרפיסט שלך, כי הרי מדובר בדפוס שמפעיל אותך גם בסיטואציות אחרות וחשוב לחקור ולהבין אותו.

05/09/2019 | 13:57 | מאת: ורד

סיכמתי אם הרופאת משפחה והמשפחה בגלל הטראומה שעברתי בין היתר במסגרת בה הייתי

ראי את תשובתי לפנייתך הראשונה

05/09/2019 | 13:55 | מאת: ורד

עברתי טראומה לא קטנה מטיפולים כאלו או אחרים שהיו לי בעבר,כיום אני לא בטיפול חוץ מהרופאת שהיא מטפלת בי בתרופות הפסיכיאטריות היא גם הורידה לי שתי כדורים אין לי שום מסגרת אני מתכוונת לעבודה והתנדבות אני מחפשת עבודה והתנדבות ועד עכשיו לא מצאתי קמה ללא מטרה אין לי עזרה מאף אחד יכול להיות שאני יחזור לטיפול בעתיד אבל בינתיים אשמח לדעת מה לעשות כדי להתמודד אם דיכאון עקב חוסר מסגרת אני פשוט לא יודעת למי לפנות אני חושבת לפנות לטיפול פסיכולוגי פרטי אבל עד אז אשמח לעצה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב,  בדרך כלל במרפאות פסיכיאטרית עם צוות רב מקצועי ניתן לקבל סיוע בכל מה שקשור להכוונה לתהליך שיקומי ומציאות מסגרת. כדאי גם לשאול את הפסיכיאטרי המטפלת שלך לגבי ההכרות שלה עם המסגרות המתאימות לך. מומלץ גם לבדוק אפשרות להיעזר בעובד/ת סוציאלי במסגרות כגון רווחה, ביטוח לאומי, קופ״ח. כיום קיימות לא מעט מסגרות שמסייעות למתמודדים עם מחלות / הפרעות נפשיות ואני בטוחה שתוכלי למצוא את המסגרת המתאימה לך.

02/09/2019 | 23:21 | מאת: אבי

שלום רב ,‏ אני בן 38 ,‏ לפני 16 שנה בגיל 22 אובחנתי כסובל מחרדה חברתית + פוסט טראומה עם כאבים פסיכוסומאטיים ‏פוסט טראומטיים (מאירוע חבלני שנכחתי בו ) .‏ קיבלתי טיפול תרופתי של סרוקסט (30מ"ג)+ טיפול פסיכותרפיה במשך שנתיים .‏ והמצב היה מצויין עם קצת כאבים פסיכוסומאטיים שנשארו, מה שאפשר מבחנתי לעבוד ולהתחתן (מה ‏שלא חשבתי שאוכל לעשות לפני הטיפול).‏ לפני 8 שנים (נשוי +2 + עובד )‏ חשבתי בהתייעצות עם רופא המשפחה להוריד את המינון של הכדורים בהדרגה .‏ כל 3 חודשים הורדתי 10 מ"ג עד למינון 0 .‏ שלושה חודשים לאחר מכן , התחלתי לסבול מחרדה ודיכאון .‏ החזרתי את המינון לקדמותו והמצב לא חזר לגמרי , (בערך 85%)‏ העלנו ל- 40 מ"ג ועדיין לא עזר לגמרי .‏ ניסינו הוספת מלודיל וגם לא עזר ,‏ ניסינו הוספת סרווקוול במינון 200 מ"ג ,התחיל קצת שיפור, אבל התופעות לוואי היו בלתי נסבלות .‏ הפסיכיאטר אמר שאפשרות אחת היא להשלים עם המצב,‏ והאפשרות השנייה היא לנסות משהו חדש לגמרי אבל יש את הסיכון ששוב מורידים ל- 0 כדי להתחיל ‏משהוא אחר (וזה ממש מפחיד , אני כבר עם משפחה ו 4 ילדים )‏ במקביל התחלתי טיפול פסיכותרפיה במשך שנתיים שעזר אבל שוב לא לגמרי .‏ ניסיתי לרוץ שלוש פעמים בשבוע במשך 6 שבועות (אולי זה לא מספיק) ולא הראה שינוי. ‏ כיום, המצב הוא ,‏ סרוקסט 40 מ"ג .‏ ותחושות יומיומיות ברקע שלא משביתה, אבל מאד מציקה (כמו להיות עם בחילות במשך היום ), ‏ הרגשה רעה, לא ברורה לגמרי, בין פחד,חשש,דריכות , כאב נפשי .. בלי שום קשר למציאות.‏ לפעמים ההרגשה עוברת כמו גל ונעלמת , לפעמים אני מתרכז ברגש וזה עובר , לפעמים אני ‏מתעסק עם משהו שממש מסיח את דעתי לגמרי וזה עובר (מה שגורם לי לחשוב שכן יש פה ‏מחשבה מעוותת ברקע ולא רק כימקלים )‏ ולפעמים לוקח לו זמן לעבור .. ‏ הורדתי כמעט כל לחץ אפשרי מבחינתי , עבודה רגועה, הכל באיזי .. ‏ אבל הגוף עדיין משדר סכנה במשך היום . וזה מעייף ומתיש .‏ והשאלה שלי , האם כתוצאה מהורדת המינון משהוא "נדפק במוח"‏ כימיקלים שגורמים למצב הזה, ואין ברירה אלא להשלים עם זה ?‏ או שכן יש מקום לנסות עוד טיפול תרופתי בלי לסכן את המצב הנוכחי ,‏ או שאולי שווה להיכנס לעוד טיפול פסיכותרפיה (וכן יש פה עיוות בתת מודע שגורם לכל ההרגשה ‏הזאת ) שאולי יעזור ?‏ או שאולי יש לך רעיון אחר מניסיונך ?‏ תודה רבה ‏

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אני מסכימה עם העמדה של הפסיכיאטר שלך: אכן ניתן לקחת סיכון ולשנות את הטיפול או לסירוגין לנסות להשלים עם המצב וללמוד לחיות איתו. אוסיף רק שיש סיכוי שעם השלמה עם המצב הלחץ שקשור לחיפושים אחר הפתרון ירד וזה בפני עצמו עשוי לתת הרגשה טובה יותר. הבחירה בפסיכותרפיה גם היא בהחלט במקום. יש לזכור שמדובר ככל הנראה במצב כרוני כאשר הדגש הוא על שיפור באיכות חיים על אף המחלה ושמירה על התפקוד ואף ניסיון לשפר אותו עם המגבלות הקיימות.

11/09/2019 | 09:21 | מאת: אבי

תודה רבה !!

26/08/2019 | 23:40 | מאת: אייל

שלום דר !! להלן ברשותך 2 שאלות .. 1.נוטל 450 מ"ג לפונקס כיצד לחלק את הטיפול במהלך היממה ? כך שאהיה פחות עייף במהלך היום . כיום נוטל 250 בוקר ו200 בערב ואני מגלה כעת שאיני מצליח להירדם מוקדם . 2. לאחר כמה ימים מורגשת אם בכלל השפעה של התרופה אדרונקס ? אותה אני נוטל כ 3 שבועות כ4 מ"ג . תודה רבה על התגובה ולילה טוב תגובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי ניתן לקחת לפונקס פעם ביום , עדיף בשעות הערב , אך במקרים אחרים ניתן לחלק. כדי להתאים את צורת הלקיחה הנכונה לך, כדאי לבדוק ביחד עם הפסיכיאטר המטפל את הסדר היום שלך, מידת ההפשעה של התרופה אליך, רמת הפעילות שלך וכד׳. בהתאם לכך ניתן יהיה לגבש את אופן הלקיחה המתאים לך ביותר. אדרונקס היא תרופה נוגדת דיכאון, בדומה לנוגדי דיכאון אחרים ניתן להעריך את ההשפעה שלה כעבור 4-6 שבועות מתחילת הטיפול.

02/09/2019 | 13:01 | מאת: אייל

תודה דר !! לדעתך האדרונקס כן ישפיע עליי?? תודה

25/08/2019 | 23:52 | מאת: סא

לקחתי ציפרלקס 5חודשים בעקבות כאבי ראש שהיו לי פחדתי שיש לי משהו שהתפתחה לי חרדה עברתי בדיקות רבות התחלתי לקחת 5 מג ביום חמישה חודשים נרגעתי התחלתי להוריד הורדתי כשלושה שבועות בהדרגה הייתי בסדר ואחרי 3 שבועות התפתחו לי כאבי ראש הפסיכיאטר אמר שאחזור לתרופה נטלתי 5 מג 3 שבועות הכאב ראש קייםהגשתי לנויירולוג שנתן לי טיפול לכאבי ראש תעוקתיים לופרסור ללחץ דם אקספו לכאבים ו בקלוסל כמרפה שרירים. הפסקתי את חצי כדור ציפרלקס פחדתי מאינטראקצייה בין התרופות היום 3 ימים אחרי התחילו לי כאבים שורפים בראש. האם בגלל הפסקת ציפרלקס? האם יש כאן תסמונת גמילה? האמת אני כבר לא יודעת כי גם ביולי שעשיתי הפסקה אחרי שלקחתי 5 חודשים 5 מג ביום ועשיתי הפסקה מדורגת היו לי כאבים אבל רק אחרי 3 שבועות מהפסקת התרופה אנימלא יודעת אם זה קשור בתרופה והפסקת או שזה משהו אחר. הרי מההתחלה היו לי כאבי ראש בלי קשר לשום תרופה כי לא לקחתי . אשמח לדעת אם זה תסמונת גמילה ואם יש אינטראקציה בין התרופות שציינתי מול ציפרלקס ומה כדאי לעשות האם לחזור לתקופה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, תופעות לוואי כתוצאה מהפסקת ציפרלקס עלולות להופיע לעיתים רחוקות ובאות לידי ביטוי בתופעות דמוי שפעת. הן לרוב לא נמשכות מעבר לשבוע לאחר ההפסקה ולא סביר כי יופיעו כעבור 3 שבועות.

21/08/2019 | 20:32 | מאת: האנגלי ממצריים

אני סובל מדיכאון וסכיזופרניה.לוקח מדגם תרופות כבר תקופה ממושכת.שנה שעברה התחלתי טיפול עם ציפרלקס 20 מיליגרם.אחרי חודש או יותר של טיפול התחלתי להרגיש נפלא.תחושה מצויינת שימחה ופשוט התאהבתי בחיים.בחודש האחרון.נכנסתי לדיכאון כבר בפעם השלישית.גם התחושה הטובה שהייתה נעלמת.האם התרופה מפסיקה להשפיע?ועוד שאלה.מרגיש תשוש פיזית.לוקח מלבד ציפרלקס גם סרקוול 250 בונדרמין וטרזודיל.אני מבין שזאת כמות גדולה של כדורים אבל בלעדיהם אני לא יכול.יש מה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום , חשוב לנסות לברר מהי הסיבה האפשרית להחמרה: האם לאחרונה התמודדת עם גורמי לחץ, שינויים בשגרה, אולי שינויים במצב הבריאותי , ירידה בפעילות גופנית וכד׳. לא ניתן להמליץ על השינוי בטיפול התרופתי במסגרת הפורום וללא בדיקה מקיפה. אכן קיימת אפשרות שהתרופה ״הפסיקה״ להשפיע, אך במקרים רבים ניתן לזהות גורם שהביא להחמרה ולנסות לטפל בו.

אני בחורה בת 30.מתמודדת עם הפרעה ריגשית.כבר 3 שנים אני לא עובדת ויושבת בבית.והמצב מאוד קשה כך.גם הפרנסה הולכת.וגם הדיכאון ותחושת הריקנות והבדידות.שאני כבר לא יכולה לספוג אותה.. יש לי בת זוג אוהבת ואנחנו יחד כבר 11 שנה.בת זוגי עובדת ואני נשארת בבית עם 4 קירות.וזה מאוד מאוד קשה..לגבי עבודות.אני באמת שכבר ניסיתי הכל.התראיינתי בהמון משרות.ואני לא מצליחה להתקבל לכלום.ניסיתי אימון אישי.והייתי במרכז לתעסוקה .שום דבר לא הולך..ובעיקר.אני כבר התרגלתי מנטלית לשבת בבית ולא לעשות כלום.כך שגם אם היו מקבלים אותי לעבודה.זה היה כמעט בלתי אפשרי להתחייב להגיע ולצאת מהבית יום יומית.כי המוח שלי כבר לא רגיל לעשות כלום.3 שנים זה המון.. יש לי הרבה חלומות.ללמוד רםואה משלימה.יש הרבה תחומים שמעניינים אותי.אבל להכל צריך כסך.וביטחון והערכה עצמית שאין לי..העבודה האחרונה שלי החזקתי שנתיים.ועזבתי בגלל שחטפתי אמירות הומופוביות..מלפני כן.לא ממש עבדתי..אז אני מרגישה כישלון בתור אישה כמעט בת 31 שלא עשתה עם חייה כלום. מה אני עושה עם המעגל הזה? עם הדיכאון הזה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, קודם כל מאוד חשוב להבין מהי הסיבה לתקיעות: האם מדובר בדיכאון, העדר כישורים ספציפיים שנדרשים במקומות עבודה או לסירוגין יש לך דפוסי התנהגות שמקשים על הסתגלות? כדי לברר זאת , יש לפנות לאבחון לאיש מקצוע, עדיף פסיכיאטר, כדי לעשות הערכה מקיפה ולהגיע למסקנות שיאפשרו למצוא דרך לעזור לך באמצעות הטיפול.

אני לא יודעת אם זה דיכאון.כי סבלתי מדיכאון חריף בעבר .ולא יכולתי לתפקד.וזה לא בדיוק זה היום. אני פשוט 3 שנים יושבת בית .מדי פעם עוד הולכת לראיונות וזה לא הולך. ולגבי פסיכיאטר. אני נגד טיפול תרופתי. בעבר לקחתי .וזה לא עשה לי טוב. אני לא מאמינה בתרופות כימיות. הבעיה אצלי שאני לא באה טוב כנראה למראיינים ובגלל זה כנראה לא מתקבלת לראיונות. או שהם שמים לב לחוסר ביטחון שלי. אבל האם בנאדם עם חוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך לא עובד בגלל זה. ? זה לא הגיוני. אני לא יודעת מה לעשות. ולגבי כישורים. עבדתי רק שנתיים במוקד טלפוני. הכישורים היחידים שיש לי זה מה שעשיתי שם בעבודה האחרונה. אין לי שום יכולת לפתח כישורים. כי בשביל ללמוד צריך כסף. זה פשוט מעגל. ומאוד מתסכל.

20/08/2019 | 10:41 | מאת: דרי

היי אני מעוניינת לעבור מאסטו לוולבוטרין. יש לי 2 שאלות. 1. האסטו גרם לי להשמנה ונפיחות. האם וולבוטרין גם מנפח? 2. יש לי גלאוקומה לא פעילה. מסוכן לי?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום , ולבוטרין בדרך כלל לא מגביר תאבון ופחות משפיע על המשקל. בנוגע לגלאוקומה, כל עוד את במעקב של רופא עיניים, אין בעיה להשתמש בתרופה זו.

אני מרגישה ממש לבד אני רוצה להגיד להורים שלי שאני מרגישה ככה ושאני רוצה לדבר על זה עם מומחה אבל אני לא יודעת איך. ובדרך כלל במשפחה שלי אנחנו לא מדברים על הנושאים כאלה. אני ניסיתי להגיד להם אבל לא הצלחתי לדבר אולי למישהו היה רעיון שיוכל לעזור לצאת מזה (בת 15)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום , ניתן לפנות ליועצת בית הספר או למורה או מחכנך/כת שאת סומכת עליהם ומרגישה יותר בנוח לשתף.

19/08/2019 | 22:26 | מאת: אייל

שלום לכולם !! מרוב שאני רוצה לשפר את ההרגשה ולהתפתח גם לאחרי הרבה שנים של התמודדות במצבי נפש שלא נעימים בכלל. אציין שבאינטרנט ובד"ר גוגל >> כמו שמכנים זאת... אין ספור למטפלים או סוגי טיפול .. אנשי מקצוע לסוגיהן מבלי להזכיר שמות .אשר הם "נותנים "" לך להרגיש שרק הוא או השיטה שלו או שלה "תציל " אותי מכאביי ומכאוביי ואני שואל את עצמי ואותכם האומנם ?? יש הוקוס פוקוס ? מה שכן אני מתמודד ברוך ה בהצלחה בסיעתא דשמייא .. אשמח מאוד לקבל מכם תשובות . תודה רבה וליה טוב כיצד אני אצליח לשפר את עצמי מבחינה נפשית

שלום, שאלתך היא כללית מדי. אשמח לענות במידה ותוכל להיות ממוקד מעט יותר.

17/08/2019 | 12:00 | מאת: דני

ד"ר שלום סובל מחרדה ודיכאון. נוטל סרוקסט 20 מ"ג , וולבוטרין 150 מ"ג , אביליפיי 2.5 מ"ג הבעיה היא שמצד אחד האביליפיי עוזר לי מאד נגד החרדה אבל מצד שני גורם לקושי בשליטה על מה שאני אוכל - אני מוצא את עצמי אוכל המון. השאלה היא האם 1 ורבע מ"ג גם יכולים לעזור לי - ולסייע בהפחתת תופעת הלוואי הזו. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום , לא סביר כי מדובר בתופעת לוואי של אביליפיי, אלא קרוב לודאי של סרוקסט. כדאי להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל בנוגע לשינויים אפשריים.

07/08/2019 | 09:35 | מאת: יואב

אמא שלי סובלת מדכאון שנים רבות.ניסינו. ב-10 שנחם אחרונות מספר לא קטן של כדורים שלא עזרו(ג'ילקס.מרוניל.ציפראמיל.מירו. וכו'). כבר שבוע נוטלת כדור ויאפקס 75 xr. ועדיין תופעות לוואי של סחרחורת.חולשה.דכאון קשה. אנחנו אמורים לעלות למינון 150 מ"ג. xr. מתי לדעתך יהיה אפשר להעלות מינון כאשר אנו חוששים שתופעות הלוואי יתחזקו האם כדי לחכות עוד שבוע-שבועיים ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל דיכאון אינה תופעת לוואי של התרופה. הופעתן של תופעות לוואי היא אידיווידואלית , אך לרוב התופעות פוחתות כעבור שבוע-שבועיים מתחילת הטיפול. אצל חלק מהמטופלים התופעות ממשיכות להיות משמעותיות ואף מונעות המשך הטיפול בתרופה. במקרים אלו כדאי לשקול מעבר לתרופה אחרת. לא מומלץ לעלות מינון כשתופעות לוואי עדיין משמעותיות. מאחר ומדובר במקרה ספציפי אין דרך ללא בדיקה לתת המלצה וכדאי לפנות להערכה אצל הפסיכיאטר המטפל כדי לבחון את המצב ולקבל החלטה נכונה.

06/08/2019 | 23:24 | מאת: אייל

שלום דר !! אשמח לשמוע ממך על התרופה אנדרונקס .. איך ועל מה היא פועלת ולאחר כמה זמן משפיעה ומה הרף הכי גבוה שלה . תודה על תגובתך . תגובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר בתכשיר נוגד דיכאון שמעכב ספיגה חוזרת של נוראדרנלין ואינו משפיע על סרוטונין. התרופה נחשבת ליעילה יותר בטיפול בתסמיני עייפות וחוסר אנרגיה שנפוצים בדיכאון. המינון המקסימלי של התרופה הוא 12 מ"ג.

12/08/2019 | 12:03 | מאת: אייל

שלום דר ותודה על תשובתך .!!! מזה כשבוע נוטל אנדרונקס . חצי כעדור של 4 מ"ג . מתי זה יתחיל להשפיע ולמה היא בדיוק עוזרת . תודה רבה ויום טוב

14/08/2019 | 20:40 | מאת: אייל

שוב שלום דר ! רציתי ברשותך להבין מה זה סרוטונין ומה זה נוראדרדרנלין.? תוד מראש

05/08/2019 | 10:11 | מאת: שרה

יש לי חברה שהדיעה לרופא על כאבי ראש קשים, והרופא הביא לה כדור בשם אלטרולט, כשהיא קראה עליו היה כתוב שהוא מיועד לדיכאון והרטבת לילה. האם זה נכון? זה אמור לעזור? או שיש מצב שהרופא/ הרוקח טעו?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, נוגדי דיכאון מסייעים בהתמודדות עם כאבי ראש גם במקרים בהם לא מדובר בדיכאון וההמלצה של הרופא מתבססת על כך.

04/08/2019 | 16:13 | מאת: חיים מתסכלים

בת27 שלום מזה 10 שנים נוטלת ציפרלקס עם הפסקות קצרות . כיום אני בהפסקה כבר 8 חודשים אני מדרדרת נפשית ולא רוצה לחזור לציפרלקס כי זה גורם לי לאכול ולישון יש לי 2 ילדים קטנים ואני לא מצליחה לתפקד אני לא רוצה לשתף את בעלי כי הוא לא מבין אותי ובקיצור לא באלי לשתף אף אחד אני ממש לבד בתוך זה כי כל פעם שמשפחה שלי שומעת שחזרתי למצב הזה אין להם איך לעזור לי כל כך וזה רק מעציב אותם מה עושים ? לגבי עזרה עם אנשי מקצוע זה לא ילך כי אין לי מאיפה..צריכה יעוץ

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, כך או כך, סביר להניח שחזרה לטיפול התרופתי תסייע לך לצאת מהמצב. אפשר להתייעץ עם רופא משפחה שגם הוא מוסמך לתת נוגדי דיכאון בנוגע לאפשרות הטיפול בתכשיר אחר, ולא בהכרח ציפרלקס (למשל פלוטין, סרנדה ועוד). אני מקווה שעם הטיפול מצבך ישתפר והתרופה החדשה פחות תגרום לתאבון ועליה במשקל.

10/07/2019 | 21:01 | מאת: אייל

בחודשיים האחרונים ..הצלחתי להפחית מינו ן כמובן יחד עם הרופא כ 100 מ"ג לפונקס .. מה שמעניין זה שאין כמעט שיפור או שינוי בנושא העייפות והקימה שלי בבוקר . כלומר עדיין מתקרשה לצאת מהמיטה . ישן עמוק מאוד . למרות הכל אני כן מגיע לעבודה אך גם מתעייף מאוד מהר כך שאין לי זמן ופמנאי וכוחות להמ שך הדברים בחיים ובדירה . שמחתי לשתף ולקבל עצה פיתרון תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יתכן והסיבה לעייפות קשורה לגורמים אחרים ולא בהכרח רק לטיפול בלפונקס. כדאי לעלות את הנושא מול הרופא ולבחון סיבות אחרות אפשריות שמסבירות את העייפות.

25/06/2019 | 09:12 | מאת: יעל

שלום רב האם תתכן דיסתימיה מאובחנת ארוכת שנים שאין בה גורם גנטי/ביולוגי ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בהחלט אחד הגורמים להפרעה זו הינו גנטי/תורשתי.

23/06/2019 | 19:19 | מאת: אייל

שלום !!! עדיין מתקשה מאוד לקום בבוקר ןלצאת מהמיטה .\ זה גורם לי לתחושות לא טובות ולהרגיש לא טוב עם עצמי . בנוסף ...מכיון שאני עובד כל יום מהשעה 14 עד 18 בערב אני מפסיד את הפעילויות שלנו המתמודדים . וזה ממש חבל לי כי אני חש צורך בכך . אשמח לתגובות . תודה רבה ושבוע טוב לכולם תגובה שיתוף פתח בלשונית תגובה

שלום רב, אחד הדברים שניתן לנסות הינו שינויים בסדר היום , בשגרה הקבועה. כדאי לבדוק מהי השעה שאתה הולך לישון ולבדוק אפשרות להקדים. כמובן כדאי להתייעץ עם הרופאה המטפל ולבחון את הטיפול התרופתי מחדש.

ב"ה עד כמה יעיל התרופה "לשיאה" והאם זה יכול להחליף הרבה שנים של ציפרלקס ? וכמה כדורים (80 מ"ג) אפשר לקחת ביום (באישור הרופא כמובן) ? נא לשלוח תשובה לדוא"ל שלי. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי אין אפשרות לשלוח תשובה לדואר אלקטרוני וכן הפורום אינו מהווה מקור לסיפוק מידע כה מורחב וספציפי. ישנם לא מעט אתרים בהם תוכלי למצוא את החומר המתאים וכמובן להתייעץ עם הרופא המטפל.

20/06/2019 | 00:50 | מאת: דני

לקחתי 2מג ביום קלונקס תקופה דיי ארוכה שלא עזר כל כך הפסיק ,ביקשתי מהרופא קסנגיס הבנתי שהוא עוזר קצת לדיכאון גם,הביא לי קסנגיס אמר לקחת 0.5 פעמיים ביום שזה יוצא 1מג ,התחילו תופעות איומות של גמילה כאבי ראש חוסר תפקוד , אני אמור לקחת אותו מינון כמו שלקחתי קלונקס?2מג, בכדי להימנע מהתופעות? וקסנגיס חייבים לקחת 3 פעמים ביום בגלל המחצית חיים הקצרה? ככה קראתי באינטרנט,איך לחלק 2מג ביום אם אמורים לקחת 3 פעמים ביום??תודה רבה (לא מעוניין בssri פוגע לי בתפקוד המיני מאד )

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קסנגיס בדומה לתרופות הרגעה אחרות אינו מותווה לטיפול בדיכאון ועלול לגרום להתמכרות במקרה של שימוש ממושך. כדאי לבחון טיפול בנוגדי דיכאון מקבוצות אחרות ולא בהכרח SSRI.

27/06/2019 | 22:42 | מאת: דני

איזה תרופות יש חוץ מssri/snri לחרדה חברתית בדיוק ?

16/06/2019 | 23:55 | מאת: שואלת

שלום וברכה, לקחתי ציפרלקס למשך חודש וחצי, עקב דכאון. עבר מעולה! הרגשתי טוב כמו שלא הרגשתי אף פעם. אבל תופעות הלוואי היו בלתי נסבלות: בעיות שינה חמורות, תאבון מטורף לפחממות שהוביל לעליה במשקל, והעלמות מוחלטת של חשק מיני. הפסקתי את הכדורים. התופעות נעלמו וגם ההרגשה הטובה... יש כדור בלי תופעות?....

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, במקרה זה מומלץ לנסות טיפול בתכשיר אחר מקבוצת SSRI בתקווה שלא יגרום לאותן תופעות לוואי. לצערי אין דרך לנבא זאת מראש ואין ברירה אלא להמשיך להתנסות.

15/06/2019 | 19:54 | מאת: המיואש

סובל מחרדה כללית מטופל כבר כמה חודשים ב 90 סימבלטה ו250 לוסטרל שכנראה חלש ולא מצליח להגיע לאיזון .השאלה מה ניתן לקחת עם סימבלטה שתהיה לו השפעה ממשפחת ה ssri ואם אני עובר מ250 לוסטרל לציפרלקס 20 תהיה אותה יעילות הבנתי שלוסטרל 200 זה המקסימום ככה שאני די מפחד לעלות את המינון .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, שאלתך הינה ספציפית מדי ומחייבת בדיקה מדוקדקת אל מול הרופא המטפל. יש לבחון מחדש מידת ההשפעה של התרופות עליך, התסמינים הספציפיים, תגובתך לטיפול בעבר ועוד. כאמור אין אפשרות לעשות זאת במסגרת הפורום וכדאי לעבור הערכה חוזרת ע״י הרופא המטפל.

14/06/2019 | 22:53 | מאת: רועי

היי, התחלתי לקחת ציפרלקס לפני 3 ימים (חצי כדור כל יום) בגלל מעי רגיז שאני סובל ממנו כשנתיים. הכדור בינתיים גורם לי ללחץ ולבעיה בשמירה על זקפה מלאה - מה שגורם לי עוד יותר ללחץ. האם זה משהו שעובר עם הזמן? האם להפסיק את הכדור? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קשה לקבוע זאת בודאות, אך הרושם כי מדובר בעליה ברמת החרדה משנית להתחלת הטיפול החדש ולא בהכרח תופעות לוואי. הייתי ממליצה במצב זה להמשיך בטיפול ולתת לו צ׳אנס. כמבון, בכל מקרה של התלבטות מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל שמכיר אותך ואת הבעיה שאיתה אתה מתמודד.

13/06/2019 | 16:51 | מאת: מאור

היי, בשבועות האחרונים אני נוטל לוריוון כדיי להירדם, הרופא רשם לי ואבן לאחר שלא הצלחתי לישון עם הלוריוון. חוסר השינה הינו עקב מחשבות וחרדה כנראה. אני לוקח ואבן כדיי לישון אך במהלך היום במידה ואני מרגיש לחץ אני לוקח לוריוון . האם זה בסדר או שעדיף לקחת רק כדור אחד גם ללילה וגם להרגעה במהלך היום? (מציין כי אני בדיוק מתחיל טיפול ציפרלקס)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי מומלץ לצמצם שימוש בכדורי הרגעה והעדיפות היא תמיד לשימוש בסוג אחד של התכשיר. כפי שציינת מדובר בחרדה ובמצבים אלו מומלץ על טיפול בנוגדי חרדה שאמורים למנוע הופעתם של התסמינים ולאפשר להפסיק שימוש בכדורי הרגעה. מומלץ שתפנה לבדיקה פסיכיאטרית לצורך אבחון הבעיה והתאמת הטיפול.

13/06/2019 | 11:01 | מאת: מאיר

שלום דוקטור, לפני כ 3 שבועות קיבלתי התקף חרדה שמאז אני סבלתי מחרדות ודיכאון, לאחר ההתקף הלכתי לרופאת משפחה מכיוון שחשבתי שמדובר באירוע לבבי, עשיתי בדיקות שגילו שאין לי כלום וישר היא הביאה לי ציפרלקס. למען האמת אני פוחד מהשבוע הראשון איתו מכיוון שחלק מתופעות הלוואי הן הגברת החרדה לפעמים. התחלתי לקחת במקום תוסף שנקרא בי פוזיטיב שבו יש אשווגנדה וזעפרן רפואי שאמור לספק את אותה תחושה. בנוסף אני עושה ספורט ודיקור סיני ואפילו התחתי טיפול פסיכולוגי. תוך 3 שבועות המצב השתפר מאוד, אני יוצא מהבית, חזרתי לעבוד ואורח החיים השתפר. אך עדיין איני מרוכז ולפעמים נכנסות לי חרדות ומחשבות טורדניות שלא קל לי להסיט. החלטתי שאני כן רוצה לתת לציפרלקס צ'אנס, ורציתי לשאול האם זה בסדר שאני אקח את הציפרלקס ייחס עם תוסף התזונה בי פוזיטיב לפחות בהתחלה מכיוון שאני חושש להפסיק אותו. והאם זה בסדר שאם תהיה לי כלשהי התקף חרדה אקח ואבן במהלך היום כדיי להרגע. תודה רבה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי אין לי מידע בנוגע לתוסף, אך אני מניחה שמאחר ומדובר בתוסף מזון בלבד, לא צפויה אינטראקציה בינו לבין הכדור.

11/06/2019 | 23:10 | מאת: הרצל

בתי בת 13 החלה לקבל פריזמה לפני כשבועיים במינון 10 ולפני שבוע המינון הועלה ל 20. פרט לכך מקבלת אביליפיי 5 במשך כחודשיים. בימים האחרונים עלייה במצב הרוח. האם ייתכן שזוהי השפעה של התרופה או שמדובר בצירוף מקרים, שכן זוהי תקופה קצרה מידי ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן בדרך כלל לוקח כ-4-6 שבועות עד שניתן להעריך השפעת התרופה, אך ישנם מקרים בהם התגובה מהירה יותר. אני מקווה שבתך התחילה להגיב כבר מהשבועות הראשונים ומאחלת לה החלמה מהירה.

11/06/2019 | 21:41 | מאת: מ

שלום רב, אני מבינה שהנושא מאוד שנוי במחלוקת, מבקשת לקחת כמה שניות ולהבין, אתם לא מכירים ולא יודעים ואפשר לא להבהל. עכשיו, אני רוצה לעבור את התהליך בהולנד ולשם כך צריך לגשת לפסיכיאטר שיכתוב מכתב... יש מישהו בארץ שבמיוחד מתעסק בזה? שלא ישפוט ויוכל לעזור? אני בטיפולים כמעט כל החיים , לקראת גיל 30, ומוכרת כנכה לצמיתות 100% אי כושר עבודה. מאובחנת עם רשימה די מכובדת של מחלות ועברתי המון סוגים שונים של תרופות שלא עזרו.

19/06/2019 | 21:07 | מאת: שרה

כ"כ כואב לי שככה את מרגישה!!!! את יקרה מאוד מאוד ולמרות שאת רוצה למות כרגע ואולי המון מהזמן את יקרה מאוד מאוד וכל רגע של חיים שלך הוא יקר! וכל התמודדות שלך עם הסבל היא יקרה ומוערכת לאין שיעור! ואת תראי, יגיעו ימים טובים, ויום יגרור עוד יום ועוד יום ותצאי לאור גדול ותרצי לחיות! ותשמחי שנשארת. תהיי חזקה!! קחי נשימה למרות הייאוש תחבקי את עצמך, תחשבי על החיבוקים והאהבה שמגיעים לך ותמשיכי ותשרדי רק כדי לקבל אותם. מבינה מה את עוברת, גם לי היו זמנים נוראים שכאלו. את יקרה ואהובה ועוד יהיה לך טוב כלכך. תשארי איתנו כאן!בבקשה!

שלום רב, אכן נושא מורכב ולא קל לדיון. לצערי אין באפשרותי לדון כאן בנושא ולא לתת המלצות ספציפיות. אני מקווה שתוכלי למצוא מקום מתאים להעלות את הסוגיה ולקבל עזרה.

אין באפשרותך לענות כאן בגלל הפוליטיקלי קורקט? או שאין לך תשובה? כל מקום שפניתי אליו גמגם שלא מתעסק בזה וניתק את הטלפון. ואני מתכתבת עם האגודה בהולנד והם דורשים מכתב מרופא, אי אפשר להגיע בלי מסמכים. מה עדיף? שאני אתאבד בקפיצה עם אפשרות להשאר נכה? בלי להסביר ולהפרד מאנשים סביבי ולגרום להם לטראומה? אני רוצה לעשות את זה מסודר ובטוח. לסדר בתים מאמצים לחתולים. אם לא תהיה ברירה אני אצטרך לבחור בדרך המסורתית.. בכל מקרה זה משהו שיקרה לא משנה אם תתעלמו ממני. זה לא קריאה לעזרה היו לי מספיק כאלו זה לא התקף כלשהו אני לגמרי מחושבת וזה לא צריך להיות כזה טאבו. אם את יכולה לייעץ לי בטלפון כי את לא יכולה לכתוב פה אני אשמח מאוד.

04/06/2019 | 00:08 | מאת: רותם ג.

היי, לקחתי ציפרלקס 10 מג כחודשיים וחצי.. היו לי תסמינים בהתחלה של עייפות נוראית ויובש בפה. לקחתי כי היו לי קצת חרדות (לא משהו שפגם משמעותית ביומיום אבל לא נעים כל כך..). לא הרגשתי שהכדור עוזר מי יודע מה והחלטתי להפסיק.. הפתחתי ליום כן יום לא (3 ימים לקחתי ו3 לא) ולפני 5 ימים הורדתי ליומיים לא ויום כן.. והתחילו לי סחרחורות יומיים ועברו, קצת עייפות ומדי פעם בחילה עדינה. אתמול היום יש קצת כאב ראש. האם התופעות נורמליות או שזה מסוכן? מתי זה צפוי לעבור? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הפסקת הטיפול בציפרלקס ונוגדי דיכאון אחרים עלולה להיות מלווה בתופעות לוואי כגון אלו שתיארת. התופעות אינן מסוכנות ולרוב חולפות תוך מספר ימים בודדים. במידה והתופעות ממשיכות לאורך זמן, כדאי לפנות לרופא משפחה כדי לודא שלא מדובר בבעיה רפואית אחרת.

היי דר' מה שלומך? מגיל 17 בערך סובלת מocd בהתחלה לא טיפלתי כי לא הבנתי מזה המחשבות הללו אח''כ התחלתי טיפול בסרוקסט עם הזמן כל פעם העלו לי מינון בערך 4 שנים על מינון 40 מג לפני חמש שנים היה לי הרעה במצב ובמחשבות יש לציין שקראתי אלפי חומרים על מחלת הסכיזופרניה תסמינים קולות סוגי מחשבות שווא, גיל פריצה ועוד בחמש שנים שהייתי מאוזנת פחות או יותר היו מחשבות אבל האוסידי היה ברמה נורמלית התחתנתי , עברתי שני הריונות ושני לידות והכל היה בסדר. לפני חודשים האוסידי בא לבקר ברמה קשה מאוד מאוד דמיונות כל הזמן שאני שומעת קולות מחשבות מוזרות בקיצור כל מה שקראתי פחדים קשים ש מתפרצת לי סכיזופרניה שאולי אני בהתקף פסיכוטי ולא מודעת. הפסיכאטרית החליטה שכדאי לעלות מינון של הסרוקסט ל50 קראתי שזה יכול לעשות התקף מאניה אני כבר 4 ימים על מינון 50 עם פחדים קשים שעומד להיות לי התקף פסיכוטי מהעלאת המינון בוכה המון בחרדה גדולה האם לדעתך ולפי נסיונך בתור פסיכאטרית המינון יכול לגרום למצב חמור יותר , לגרום למחלת נפש.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מה שתיאר אכן מתאים ביותר לתסמינים של הפרעה טורדנית כפייתית עם מחשבות טורדניות וצורך לקבל אישורים שאינך לוקה במצב פסיכוטי. מאחר והמצב מעורר המון חרדה ולתרופות לוקח זמן להשפיע, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל ולשקול תוספת כדורי הרגעה לתקופה הקרובה כדי לסייע לך בהתמודדות עם החרדה. בנוסף, חשוב מאוד לפנות לטיפול התנהגותי קוגניטיבי שיכול לתת לך כלים להתמודד עם המחשבות הטורדניות והשפעתן עליך.

השתחררתי מאשפוז לפני כ3 וחצי חודשים בעקבות דיכאון ואובדנות, מאז שיצאתי מהאשפוז עד השבוע לא הצלחתי להגיע לאיזון. בשבוע האחרון, (שבוע וחצי אחרי העלאת מינונים האחרונה) התחלתי להרגיש טוב. עכשיו הבאסה היא שאני מותשת פיזית מהכדורים. מצד אחד אחרי ככ הרבה זמן רוצה לקום ולעשות מצד שני פיזית לא מסוגלת... אני נוטלת בבוקר ויפקס xl 225 )לפני שבוע וחצי עליתי מ150) בערב; קלונקס 0.5 סרקוול 25 למיקטל 300 מ''ג (גם כן-עליתי מ200 לפני שבוע וחצי) חוץ מזה- יש לי לוריוון לsos ובונדורמין מתי שמרגיש צורך... חשבתי להוריד את הקלונקס אולי (הוא נראה לי הכי פחות משמעותי) האם זה נכון? אולי עדיף משהו אחר? (ובכלל לדעתי יש לי הפרעה ביפולארית ולא דיכאון כמו שכתבו לי בשחרור מהאשפוז)

לקריאה נוספת והעמקה

המשך שאלה- האם יש משמעות לשעת נטילת התרופות בלילה? אם אני בבית אז לוקחת כחצי שעה לפני שהולכת לישון... בין 8:30 ל10. נניח אני יוצאת לאירוע ערב- וחוזרת ב11-12 אם אקח באירוע אהיה חצי מסטולה ולא אצליח לתפקד, מצד שני למחרת בבוקר אהיה מאד עיפה (כנראה כי ההשפעה לא פגה)

שלום רב, באופן כללי, לא כדאי לבצע שינויים בטיפול התרופתי תקופה קצרה לאחר הגעה לאיזון ושיפור במצב. כדאי לבחון דרכים אחרות להפחתת העייפות: עליה ברמת הפעילות הגופנית, תזונה מאוזנת יותר, תעסוקה, סדר יום וכד׳. בכל מקרה, אין לשנות את הטיפול ללא התייצעות עם הרופא המטפל.

שלום רב, האם ניתן לשלב בין אנפרניל לברינטלקס ? אנפרניל-187 מ"ג ברינטלקס- 10 מ"ג תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, השילוב אינו מומלץ, מאחר ועלול להגביר סיכוי לתסמונת סרוטונרגית.

31/05/2019 | 00:07 | מאת: אוהד

שלום, התייעצתי עם הפסיכיאטר שלי לגבי העניין הזה, אבל אין לו תשובה חד משמעית ולכן אשמח לקבל חוות לדעת נוספת. אני בן 30, מטופל בכדורים רק 10 חודשים. האבחנות שלי : דיסתמיה , התקפי חרדה ופאניקה , ocd . ב-10 חודשים האחרונים לוקח ציפרלקס 20 מ״ג , זה עוזר , אבל לא מספיק (יש בעיקר בעיות עם השינה). ניסיתי במשך 3 חודשים לשלב למיקטל עם הציפרלקס, הגעתי בהדרגה עד למינון מקסימלי של 100 מג, פעמיים ביום.. הלמיקטל גרם לי לתופעות לוואי (כאבי ראש, התקפי בכי, חוסר שקט , הגביר לי את החרדות , הגביר את הבעיות שינה ). כנ״ל במשך 3 חודשים ניסיתי לשלב לסיאה עם הציפרלקס וגם היו תופעות לוואי לא טובות. כאשר ניסיתי במשך יומיים לרדת מ-20 מג ציפרלקס, לקחת רק 10 מג ביום , קיבלתי התקף חרדה קשה, לקח לי להרגע 5 שעות, לכן הבנתי שהציפרלקס עוזר לי. במשך השנה האחרונה ניסיתי מגוון רחב של כדורי הרגעה / שינה , חלק עזרו לחודש-חודשיים והפסיקו לעבוד, חלק עשו לי רע מאוד. להלן הכדורים: סטילנוקס, טרזודיל, פנרגן, קלונקס, אסיוול, לוריוון. הכדורים הללו לא עוזרים לי להרגע/לישון. מה שכרגע עוזר לי להרדם ולישון טוב: 2 כדורים של בונדורמין וחצי כדור מירו (לפעמים כדור שלם). זה מה שעוזר לי בחודש האחרון להרדם ולישון טוב. הפסיכיאטר אומר שאולי עדיף בשביל השינה לקחת רבע כדור איטומין. אני מאוד פוחד מאיטומין, בעיקר כי מספר חברים שלקחו את הכדור במינונים נמוכים אמרו לי שהוא גורם לתופעות לוואי קשות. השאלה שלי, מה עדיף - 2 כדורים של בונדרומין וחצי כדור מירו או רבע כדור איטומין? או בכלל יש לך המלצה לכדור אחר בשביל להרדם ולישון טוב? אשמח לתשובה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ניתן לתת יעוץ כה ספציפי בנוגע לבחירת הטיפול במסגרת הפורום וללא בדיקה פרנטית. אכן, במקרים מסויימים יש קושי להגיע לשיפור משמעותי באמצעות תרופות בלבד ובמקרים אלו חשוב מאוד לבחון סוגי התערבות נוספים: טיפול פסיכולוגי התנהגותי, עבודה על סדר היום, שינוי הרגלים ועוד. לאחר מספר כשלונות של התרופות, חשוב לא ״להישאב״ לניסיונות נוספים שלעיתים לא מועילים ורק מוסיפים תופעות לוואי. בנוגע לשינה, מומלץ להיעזר בהנחיות של ״היגיינת שינה״ שניתן למצוא אותם באתרים רבים באינטרנט.

28/05/2019 | 22:06 | מאת: אייל

שלום דר !! אני מוכר כאן בפורום ולעיתים אני כותב כך שאתם מכירים אותי . אני ממש יקצר ויגיע לעצם ושורש העניין . נוטל לפונקס משנת 2011 כמות של 550 מ"ג . מזה מספר חודשים אני ממש ופשוט לא מצליח לצאת מהמיטה בבוקר . לא עוזר לי שמעירים אותי אני ישן ממש ממש חזק וחוסר כוחות וחשק לצאת מהמיטה . אני אובד עצות ולא יודע מה לעשות אשמח לקבל כל רעיון זה או אחר מהד"ר ומהגולשים . תודה רבה לילה טוב שוב אציין שניסיתי כל מיני טכניקות או להפחית מינון אבל אני מרגיש עם זה פחות בטוב . יש לי שאלה !! יש רופא שהוא מומחה ללפונקס ?? תודה תגובה שיתוף פתח בלשונית לחוץ כל הזמן ,

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל כדאי להיבדק מבחינה רפואית ולודא שלא מדובר בבעיה גופנית שגורמת לעייפות מוגברת וחולשה. באופן כללי, פעילות גופנית, תזונה מאוזנת, תעסוקה וסדר יום קבוע, כל אלו, עשויים לסייע להרגשה כללית טובה יותר ולהפחית רמת העייפות.

20/05/2019 | 10:01 | מאת: הסובל 3

דר ..אני סובל מה לעשות?? ציפרלק פרוזק סרוקסט ..זה לא הפיתרון מכות חשמל...מזה העולם האכזר והצבוע הזה

לקריאה נוספת והעמקה
24/05/2019 | 21:50 | מאת: מתעניינת

רופא פסיכיאטר נתן לי בנוסף לסרנדה 100 מיליגרם ..מירו 30 מיליגרם.. בבית מרקחת נאמר לי שזה עלול לגרום להפרעות קצב בגלל סרוטונין מוגבר האם זה ככה ??תודה על תשובתך

שלום רב, השילוב בהחלט אפשרי אך בדומה למרבית השילובים בתרופות פסיכיאטריות זה מעלה סיכון לתופעות לוואי כאשר הסיכון לתופעות לוואי מסוכנות הוא מאוד נמוך בקרב אנשים בריאים. חשוב להדגיש כי לא מדובר בהתווית נגד מוחלטת וניתן לשלב בין שתי התרופות כל עוד את נמצאת במעקב רפואי ונוטלת את הטיפול בהתאם להמלצות.

שלום רב, אני מאמינה שהפניה שלך מגיעה מתוך מצוקה מאוד קיצונית שאתה נאלץ להתמודד איתה. עם זאת, במסגרת הפורום וללא בדיקה מעמיקה, לא ניתן להעריך את מצבך ולתת המלצות ספציפיות. חשוב לזכור שהמצב עצמו גורם תחושה של חוסר אונים ותקווה. אני מאמינה שעל אף הכשלונות של התרופות שפירטת, עדיין ניתן להתאים לך טיפול שיקל על המצוקה וישפר איכות חיים. חשוב שתפנה בדחיפות להערכה פסיכיאטרית אצל הרופא המטפל אם הוא זמין או במסגרת מיון.

18/05/2019 | 17:18 | מאת: דניאל

מה עושים שנימאס מהחיים אבל באמת נימאס עברנו הכל מהכל

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אני מאמינה שהפניה מגיעה מתוך מצב של מצוקה קיצונית שצובעת את החוויה בשחור ולא נותנת לראות את האפשרות של ריפוי או שיפור. לצערי במסגרת הפורום ועם כל כך מעט פרטים, לא ניתן לתת המלצה או יעוץ ספציפי. חשוב לפנות להערכה של איש מקצוע כדי לנסות להעריך את המצב בצורה מקיפה ולגבש תוכנית התערבות וטיפול.

27/05/2019 | 20:06 | מאת: דניאל

שלום רצית קצת פרטים אני חולה אי ספיקת לב 23% בשנתיים האחרונות הייתי בשיקום בלוינשטיין 8 חודשים בגלל פציעה וניתוחים ברגל ובגב ומאז עוד יותר ניצאס לי המצב אני לא מצליח להתאושש מהניתוח הכאב מטריף את דעתי הפכתי להיות מסוגר ומתפרץ על כל דבר אפילו אלים במקרים מסויימים אני יותר לא רוצה לסבול ולא לגרום סבל לאחרים הפנמתי את זה שאני סובל ברמות הכי קשות וגורם לאחרים לסבול ואני לא רוצה את זה יותר אני כבר לא פוחד ללכת

13/05/2019 | 20:37 | מאת: הסובל 2

דר שלום רב!!! אני להתייעץ איתך ..אני רוצה שתמליצי לי על דרך ללא כאב לסיים את תפקידי על כדור הארץ הזה..מיציתי חשבתי על גז או על רעל מה את אומרת?? לקפוץ מבניין או ירייה קצת מלחיץ מה את אומרת ?? אם יש לך פיתרון אחר יצירתי ללא כאב .. תודה הסובל 2

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אני מאמינה שהפניה שלך מגיעה מתוך מצוקה מאוד קיצונית שאתה נאלץ להתמודד איתה. ברור שבמצב כזה חשוב שתקבל עזרה באופן דחוף ביותר ולכן מומלץ כי תפנה לבדיקה והערכה במסגרת מיון או לפסיכיאטר זמין באופן מיידי. אני מקווה שסיוע מקצועי יקל על הסבל שלך וליסייע בהמשך התמודדות.

12/05/2019 | 14:54 | מאת: ניר

שלום ד"ר, בת זוגתי מטופלת בקנאביס רפואי עקב כאבים כרוניים. בת זוגתי סובלת גם ככל הנראה מדיכאון מתמשך (עדיין לא אובחנה) הבא לידי ביטוי במצב רוח ירוד כמעט תמיד משך שנתיים, שוקלת לבקש מרופאת המשפחה שלה אישור ללקיחת ציפרלקס נגד הדיכאון. יש אפשרות לשלב בין קנאביס לציפרלקס או שאלו תרופות שפוגמות אחת בהשפעה של השנייה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, עקרונית, ניתן לשלב טיפול בנוגדי דיכאון עם קנאביס. יחד עם זאת חשוב לציין יכ לקנאביס בשימוש מתמשך עלולה להיות השפעה לא מטיבה ואף מזיקה על מצב הנפשי ולכן חשוב להתייעץ עם הפסיכיאטר בנוגע לטיפול על מנת לבחון את המצב, לקבל תמונה יותר מלאה וברורה ולבנות תוכנית טיפולית.

12/05/2019 | 11:38 | מאת: במבי

בעיקבות משבר לפני כשנה עברתי התמוטטות. לפני כחצי שנה ניסיתי להתאבד. בעיקבות ניסיון ההתאבדות החלטנו על אישפוז. כיום ישנן מספר שאלות שנשארו ללא פיתרון, והן: למה קשה לי לקבל בני משפחה, אבא אימא אחים, אני מקבלת התקף חרדה כולל הקאות ותחושת שריפה? ולמה אני לא רוצה אורחים בכלל? למה אני מפחדת מאחי? יש לציין שעבדנו יחד ומערכת היחסים בני לבין אישתו לא טובים! אנו מקבלים טיפול משפחתי, למה אני נערכת לקראתו כמו למלחמה מרוב פחד? למה אני מפחדת לנסוע לביקור אצל אחד האחים שלי או הורי וגם כאן קיימת חרדה קשה? ולמה בכלל קשה לי ביתר הפעמים בהם מתקשר משהו לבית? האם זה נורמלי לסבול ככה? האם ישנו היגיון שאדם יפחד מפני משפחתו? אני יכולה להוסיף ולספר שבאישפוז הקודם הייתי יוצאת הבית ובכניסה לבית היית נעשת גוש קרח שפחד לעבור את סף הדרך. בבואי הביתה הייתי חיה מכדור לכדור, לא הולכת לשום מקום רק רובצת על הספה. סמוך ל 12 בצהריים הייתי מחפשת מי יחזיר אותי לאישפוז. הייתי ממש זומבי. בהתאם לזאת בחרתי שלא לצאת הביתה. סליחה על המגילה, לתשובתך אחכה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, את מתארת מועקה ניכרת על רקע התמודדות עם תסמינים נפשיים, כאשר חלק ניכר מהפחידים והחרדות שלך אינו ברור לך וכתוצאה מכך גורם למועקה נוספת. ניתן להניח שבחלקם התסמינים קשורים להתמודדות עם מחלה או הפרעה נפשית ולא בהכרח ניתן למצוא תשובות שמסבירים אותם. עם זאת, במסגרת טיפול משפחתי חשוב להעלות את השאלות באופן ישיר וברור כדי לנסות להגיע לתובנות משותפות ובמידת האפשר לפתור את הקונפליקטים תוך כדי העלאת המודעות ומציאת פתרונות. מדובר בתהליך שעלול לקחת זמן ולא מעט כוחות, דורש התמדה והרבה סבלנות. אני מאחלת לך להמשיך להתמודד ולא לוותר. אני מקווה שאת מקבלת תמיכה מבני המשפחה שמנסים לסייע לך ורואה בהם שותפים.

03/05/2019 | 09:04 | מאת: הסובל

אני לוקח מינון של 90 סימבלטה ו250 לוסטרל ורבע כדור אדרונקס נראה לי שבטעות לקחתי היום 350 לוסטרל מציין שאני במצב של חרדה ולא מצליח להכיע לאיזון האם זה מסוכן המינון שאולי לקחתי ואם צריך לעזות משהו ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מדובר במינון יתר שאינו מומלץ. מאחר ומדובר בנטילה חד פעמים , הסיכוי לתופעות לוואי מסוכנות הינו נמוך אך יחד עם זאת מומלץ במקרים מסוג זה לפנות לבדיקה רפואית במקרה של הופעת תסמינים גופניים, אי שקט, הרגשה רעה וכד'.

02/05/2019 | 22:59 | מאת: Dudi

שלום רב ד״ר רציתי לשאול האם כדורים נגד דיכאון וחרדה לא משנה מאיזו משפחה ״דופקים״ את המוח??

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, נוגדי דיכאון באופן כללי לא צפויים לפגוע בתפקוד המוח.

01/05/2019 | 19:34 | מאת: מנשה

דכאון. בולמי ספיגה לא עזרו לי. האם יש תרופה שמגדילה את הפרשת הסרוטונין?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא מיטב ידיעתי אין נוגדי דיכאון שמשפיעים במנגנון הנ"ל.

25/04/2019 | 10:01 | מאת: עדי

רופאת המשפחה נתנה לי לקחת ל 30 יום דולוקסיטן 30 בגלל עודף מחשבות והתעסקות עודפת ומחשבות שלא מפסיקות על בעיות הגב שיש לי וגם לכאבים. מתי לקחת? היום אני לוקח בערב וזה רק כדור שני (פוחד מהתופעות לוואי )במהלך היום אני נוהג ועובד פיזי. בבוקר שאני קם יש לי שלשולים (כתוב דבקה על עצירות), תחושה שכל פעם שאני מפהק יש הרגשה מוזרה שבא להקיא ועייפות. זה תקין? בברכה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בדרך כלל מקובל לקחת את התרופה בבוקר, היא לא אמורה להרדים או לגרום לעייפות. בנוגע לתופעות המתוארות יש סבירות גבוה שמדובר בתסמינים של חרדה, אך לא ניתן לקבוע זאת באופן ודאי ללא בדיקה וכדאי לפנות לרופא המטפל לצורך התייעצות.

שלום רב .. האם אפשר לשלב VIPAX עם תרופה ללחץ דם ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בדרך כלל אין בעיה עם מרבית התרופות להורדת לחץ דם , אך כמובן יש לבדוק כל תרופה באופן ספציפי בעיניין השילוב.