פורום דיכאון - אבחון וטיפול

פורום דיכאון הוא המקום להתייעץ בנושא דיכאון.

פורום דיכאון הוא המקום לשאול על מחלת הדיכאון, שאלות אבחון, שאלות על סוגי דיכאון, על הטיפול בו ועל דרכי התמודדות הסובל ומשפחתו עם המחלה.

אנחנו פה כדי להשיב על שאלותיכם, לעזור לכם להבין, לקבל מידע ולכוון.

חשוב להבהיר כי הפורום הוא לא תחליף לטיפול.
3535 הודעות
2872 תשובות מומחה

מנהל פורום דיכאון - אבחון וטיפול

כיצד ניתן להגיע להערכה הכי מדוייקת שניתן (אישיות/חרדות OCD)- 1.מי מבצע וכיצד?,מה נדרש לזה? עלות? 2.מי מסוגל לדעת/לנבא=להעריך מהי הבעייה ומה משמעותה מבחינת ביטוח לאומי (נכות ומסוגלות), האם נדרש שיקום ומה הטיפול המתאים לשיקום? אבחון-אובייקטיביות,דיוק+הערכת נכות/יכולות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, האבחון והכוונה טיפולית (כולל הפניות למסגרות שיקום/ביטוח לאומי) מתבצעים במסגרת בדיקה פסיכיאטרית ומעקב פסיכיאטרי. ניתן לפנות לבדיקה כזאת במסגרת קופ"ח או מרפאה ציבורית לבריאות הנפש (ללא תשלום) או במסגרת פרטיות (העלות משתנה בהתאם למסגרת).

29/01/2019 | 16:11 | מאת: דודו

אני מרגיש חוסר שקט פנימי באיזור החזה עם מועקה בחזה עם רצון עז לעשן בשרשרת אני מקבל את הטיפול הבא : סרוקוול 600 מג , טגרטול 800 מג , סרוקסט 60 מג , מירו 30 מג ואנטומין 20-80 מג , אני גם נוטל דרלין במינון מקסימלי 240 מג שלא מרגיש שהוא עוזר לי לטיפול באי שקט התייעצתי עם פסיכיאטר בכיר והוא המליץ ליטול בנוסף לדרלין גם קלונקס 0.5 מג וגם ארטאן(פארטן) 5-10 מג לטיפול בחוסר שקט האם צעד זה יפחית\יטפל בחוסר שקט ??????? האם צריך להעלות את מינון הקלונקס לכדור של 2 מג או לא כדאי ????? האם אפשר ליטול ארטאן שני כדורים של 5מג בבת אחת(סה"כ 10 מג) בצהריים בבת אחת ???? האם אפשר ליטול ארטן בלי אוכל על קיבה ריקה ???

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי, אין אפשרות במסגרת הפורום וללא בדיקה פרטנית, להעריך את המצבך הנפשי ולתת המלצות ספציפיות לטיפול. יש לפנות בדחיפות לבדיקת הרופא המטפל כדי להעריך מחדש את המצב ולבצע שינויים הנדרשים בטיפול.

28/01/2019 | 20:43 | מאת: Zip

שלום ד״ר אני לוקח כבר חודשיים ציפרלקס במינון 5 מ״ג בעקבות המלצת נוירולוג לטיפול בסחרחורות. אני מעוניין להפסיק כי המצב השתפר ואין לי סחרחורןת וגם ככה המינון נמוך ואני לא מעוניין בתרופות. אני בריא בד״כ, בן 28, ללא היסטוריה רפואית ובלי דיכאון וחרדה, איך ניתן להפסיק בצורה חכמה ללא תסמיני גמילה? האם ממליץ על יום כן יום לא או בגלל שהמינון נמוך אפשר להפסיק בבת אחת? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל חשוב לציין שאין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם הרופא שהמליץ על התרופה. זאת לא בגלל החשד לתופעות הגמילה אלא כדי לודא שאכן אין יותר צורך בטיפול זה והמטרה הושגה. באופן כללי, מאחר ומדובר במינון מאוד נמוך, ניתן להפסיקו בבת אחת ללא כל צורך בירידה נוספות במינון.

שלום אני אובחנתי בעבר עם ocd וטופלתי בכדורים והתסמינים נעלמו . לאחר שנתיים היו לי כמה שינויים בחיים כתוצאה מכך הocd חזר , בהתחלה היו לי כל מיני טקסים מנטליים שהיו מקלים על החרדה אבל לאחר כמה חודשים הטקסים כבר לא עבדו ואני חושבת שנכנסתי לדיכאון . מחשבות שליליות רבות על עצמי מלוות אותי במהלך היום בעיקר מחשבות על סקס ומין. מחשבות על דברים מיניים שהיו בעבר ובהווה ( דברים נורמטיבים וטבעיים ) שכיום כל מחשבה על המיניות שלי עושה לי רע , דברים שאני אוהבת פתאום נראים לי רעים וזנותיים , למרות שאני יודעת שזה בסדר ישר אני מרגישה רע כאילו אני עשיתי משהו רע . אני שופטת את עצמי בחומרה רבה ומאשימה את עצמי במצב הנפשי שלי . בנוסף תחושה של ייאוש וחוסר תקווה מלווה אותי כל הזמן . השאלה שלי האם אני בדיכאון ? ולמה רוב המחשבות השליליות עוסקות רק בנושא של המיניות ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן , יתכן ובנוסף לתסמונת טורדנית כפייתית (OCD) התפתח אצלך גם דיכאון, השילוב שאינו נדיר בקרב המתמודדים עם OCD. לצערי, לא ניתן במסגרת הפורום וללא בדיקה פרטנית לקבוע את האבחנה ויש לפנות בדחיפות להערכה פסיכיאטרית לצורך אבחון והכוונה הטיפולית.

27/01/2019 | 13:24 | מאת: אלכס

שלום ד"ר, אני התחלתי ליטול פריזמה במינון 20 מ"ג לפני כשלושה שבועות (לאחר שבוע במינון 10 מ"ג). שתי שאלות: מתי עליי לצפות לתחילת השפעה מבחינת דיכאון/חרדה? האם 20 מ"ג זה מינון טיפולי או שיהיה צורך בהעלאת מינון? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כדי להעריך השפעת התרופה יש להמתין כ-4-6 שבועות של המינון הטיפולי המלא (השבוע שנטלת 10 מ"ג לא נחשב). במידה ולאחר תקופה זו לא יהיה שיפור כלשהו, כדאי לשקול החלפת התכשיר או לסירוגין, במידה ויש שיפור חלקי, מומלץ לשקול עליה במינון.

אם יש למירו\רמרון יתרון על נוגדי דיכאון אחרים למשל הSSRI לטיפול בדיכאון וחרדה כאשר המטופל סובל גם מסכיזופרניה ביחד עם דיכאון וחרדה (המחלה הבסיסית היא סכיזופרניה) ????? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ידוע לי על היתרון הספציפי של מירו בטיפול בדיכאון אצל חולי סכיזופרניה. באופן כללי, מירו הוא נוגד דיכאון בעל השפעה מרגיעה/מרדימה כך שלעיתים בוחרים בתרופה במקרים בהם הדיכאון מלווה בקשיי הרדמות וכן במקרים של דיכאון שמלווה באי שקט.

27/01/2019 | 00:28 | מאת: דודו

אני מרגיש חוסר שקט פנימי במיוחד באיזור החזה מרגיש מועקה בחזה עם רצון עז לעשן סיגריות בשרשרת וחוסר יכולת לשבת במיטה בנינוחות אני נוטל את הטיפול הבא : 600 מג סרוקוול , 60 מג סרוקסט , 800 מג טגרטול , 30 מג מירו ואנטומין כSOS 20-80 מג ו240 מג דרלין בשחרור מושהה , ממה יכול לנבוע החוסר שקט הפנימי האם זה אקטיזיה מהסרוקוול או\ו מ20-80מג אנטומין או שזה חוסר שקט ממירו ו\או סרוקסט או מהשילוב של מירו עם סרוקסט או שזה חוסר שקט מההפרעה שממנה אני סובל (סכיזופרניה וOCD וחרדה ודיכאון ורמה גבוהה של סטרס במיוחד סטרס סביבתי וסטרס קיומי) , אני אבוד עצות אני נואש ???????תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אין שום ספק שמדובר במצב נפשי לא מאוזן כפי שבא לידי ביטוי באי שקט. לצערי, לא ניתן לקבוע במסגרת הפורום וללא בדיקה פרטנית מהן הסיבות לאי שקט: יתכן ומדובר בחלק התסמינים הנפשיים ויתכן שאלו הן תופעות לוואי. כך או כך, יש קודם כל לעבור הערכה פרטנית ומעמיקה ע"י הרופא המטפל ולשקול שינויים בטיפול שיביאו לשיפור במצבך.

22/01/2019 | 15:11 | מאת: אייל

שלום לכולם !! אני מזה כחודש התחלתי טיפול פסיכולוגי שיחתי עם מטפל חדש כאמור .. הוא עובד בצורה ממש שונה אבל כן עובדת ויש לו ניסיון של הרבה שנים .. אני חש שיפור במצבי כמובן לא מושלם אך אני שואף מה שיותר גבוהה . העניין הוא שהוא נותן לי ש.ביית לעשות יום ביומו. ואני לעיתים עושה או עושה חלקית .. העניין הוא מה ומי ואיך אני כן אצליח לבצע לפחות 80 % מהמטלות . תודה רבה תגובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, את השאלה יש להפנות בראש ובראשונה למטפל עצמו, כדאי להעריך מהי חשיבותם של שיעורי בית ומהי המשמעות של ביצוע חלקי או אי ביצוע.

21/01/2019 | 14:24 | מאת: רהחל

מה התופעית לווי שמפסיקים סורבוח

שלום רב, לא צפויות תופעות לוואי מיוחדות עם הפסקת התרופה, אמנם אין להפסיק את התרופה ללא התייעצות עם הרופא.

21/01/2019 | 10:38 | מאת: בלהה

מזה כחודש וחצי אני סובלת מחוסר תיאבון , תחושת בחילה אחרי האוכל,חוסר שקט, יובש בפה,נטילה מרובעת של שתן , שינה לא רגועה. מאחר וכל הבדיקות הרפואיות תקינות האם המצב מצביע על בעיה נפשית. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, במקרים בהם התסמינים הגופניים לא מוסברים ע"י ממצאים גופניים ובדיקות, עולה חשד כי מדובר בביטויים של בעיה נפשית ומומלץ לפנות להערכה ע"י פסיכיאטר מומחה.

אני לוקח בקביעות פבוקסיל300 מ"ג, לאחרונה הוספנו לזה חצי כדור מרוניל מ0.75, מאז אני מרגיש לפעמים תחושות מוזרות של טשטוש בראיה יחד עם כאב ראש חזק למשך כחצי דקה בלבד ותיכף זה חולף [אך פעם אחת זה לקח יותר מ2 דקות והייתי צריך לשבת ולנשום]. הרופא אומר שכנראה זה אכן בעקבות המרוניל, אך לא יודע להסביר מדוע [כי עבר כבר חודש ראשון, ומתחילה לא היו תופעות אלו, וגם לא בעבר לפני שנים כשלקחתי מרוניל]. אשמח לאיזשהו הסבר [כרגע הפסקתי עם המרוניל]. אולי זה תסמונת סרוטונין? שאלה נוספת, הרופא המליץ לי לקחת מדי פעם להרגעה במקום קלונקס חצי כדור זיפרקסה דהיינו 2.5 מ"ג, זה נשמע לי רעיון חדשני, מה חוו"ד? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, תופעות לוואי עם מרבית נוגדי דיכאון מופיעות בתחילת הטיפול ופחות סבירות לאחר חודש של טיפול. בנוגע לשאלתך השניה, קשה לי להתייחס לבחירת התרופה הספציפית מבלי להכיר את מצבך והבעיות איתן אתה מתמודד. הכי נכון במקרה כזה לפנות עם השאלה לרופא שנתן את ההמלצה ולברר את השיקולים שלו לגביה.

20/01/2019 | 01:20 | מאת: דודו

אם מופיע אי שקט פנימי שזה אי שקט באיזור החזה שזה מועקה בחזה עם רצון עז לעשן סיגריות בשרשרת תחת הטיפול התרופתי הבא : סרוקוול 600 מג טגרטול 600 מג סרוקסט 60 מג מירו 30 מג ואנטומין 20-80 מג ודרלין 160 מג והתחלתי חדש תוספת של דרלין 80 מג (סה"כ דרלין 240 מג) , אז השאלה היא האם תחת הטיפול התרופתי שהזכרתי האי שקט נובע בהכרח מתסמונת סירוטונין -סירוטונין סינדרום- כתוצאה משילוב סרוקסט עם מירו או לחילופין מהתרופות נוגדות הפסיכוזה סרוקוול ו/או אנטומין ???!!!!!! תודה .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי לא ניתן לקבוע מהו מקור לאי שקט ללא בדיקה. יתכן ואי שקט קשור למצב הנפשי אך יתכן גם כי מדובר בתופעות לוואי. יש לפנות בדחיפות להערכה ע"י רופא המטפל.

אני בן 43, מגיל 18 מטופל פסיכותרפיה באופן פרטי. רפואית טופלתי בעיקר ע"י רופאת המשפחה בסרוקסט, רוב הזמן במינון 100 מ"ג. בשנתיים האחרונות עקב קושי כלכלי עברתי לטיפול מרפאות חוץ במערכת צבורית- אז בפעם הראשונה נאמר לי מה הבעייה והוצע לגשת לביטוח לאומי שם קבלתי 20%- הפרעת אישיות תלותית-נמנעת וOCD שמזה שנים די ברקע ולא מאוד מפריע מלבד רמת ספק גבוהה בכל החלטה. בשלושת החודשים האחרונים מטופל בסרוקסט 40 מ"גביום-יום מבחינה טכנית בסהכ מתפקד לא רע- בעבודה אומנם מתקשה בכל דבר שדורש אסרטיביות (נמנע מעימות ומעמידה על רצונותיי/צרכיי) דבר שיוצר אי נעימויות ומצבים לא נעימים. בקשרים בין אישיים אנשים שאני מכיר יכול להתבדח ולצחוק אך הקשר מאוד שטחי, נזהר מלפתח תלות ומחשש שאעמוד במצבים שיאתגרו אותי מדי, שאלתי- האם הבעייה פתירה או זה שעד היום עדיין מסתובב עם אותן תכונות משמע שאשאר איתן. וכיצד מוגדרת הבעייה- מחלה, משהו עובר, קבוע? אשמח לייעוץ כיצד מוגדרת הבעייה שלי- מחלה/בעייה, האם משהו עובר או קבוע/משתפר/עלול לחזור. האם כדאי לפנות להעלאת אחוזי נכות? מה הסיכוי במצב שמבחינת עבודה מתפקד אך רגשית חברתית מתקשה אשמח לדעת לגבי- האוסידי: מלבד התקופה הראשונה (לפני כ23 שנה) ותקופות משבר קצרות- אין לי אוסידי קשה- של התקעות וטקסים, אך כן (לדברי הפסיכיאטר) יש רמה גבוהה של ספק. האם זה כיוון שאני כל השנים תחת טיפול תרופתי (רוב הזמן מינון נמוך), האם במציאות של הורדת מינון או הפסקת טיפול- מה הסיכוי של חזרה/החמרה? +האישיות התלותית-נמנעת

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל אציין שבמסגרת הפורום לא ניתן לבצע הערכה מקיפה שתאפשר להגיע למסקנות לגבי האבחנה והפרוגנוזה. באופן כללי הפרעת טורדנית כפייתית (OCD) הינה הפרעה כרונית, כלומר תסמיניה לרוב מלווים את האדם רוב שנות חייו , כאשר מהלך ההפרעה יכול להיות מאופיין בתקופות של החמרות והפוגות (העלמות התסמינים). הפרעת אישיות גם היא הפרעה מתמשכת שמתאפיינת בדפוסים חוזרים של התנהגות, חשיבה, תגובות רגשיות. מאחר ומדובר בבעיות כרוניות מומלץ על מעקב קבוע אצל פסיכיאטר.

תודה רבה על התשובה הברורה, אכן ממצה ומסייע

אני מכורה לכדורי שינה. נוטלת כמויות אדירות של כל סוג שמניחה עליו את היד. נוקטורנו, לוריוון, משיגה מרשמים בכל דרחףך ומחסלת בשבוע כמות של חודש. לוקחת גם ביום, כשרוצה להתנתק.. לעיתים משלבת אלכוהול. למרות זאת, מתעוררת כל שעתיים בערך. מחפשת דרך להגמל, עם מינימום תסמיני גמילה, לא אעמוד בהם. אנא, ישועה….. בנוסף נוטלת ויאפקס והוסיפו לי מירו וסרוקוול לסיוע בשינה, מה שגרם לעליה משמעותית במשקל ולא מוסיף למצב הרוח הרע בו אני נתונה ממילא. האם טיפול בנזעי חשמל יכול לסייע בגמילה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, טיפול בנזעי חשמל אינו מסייע בגמילה. הדרך המומלצת היא להיעזר בטיפול משולב : איזון מצבך הנפשי במקביל לתהליך הגמילה. הטיפול המשולב מתאפשר במסגרות לתחלואה כפולה במרפאות ובתי חולים לבריאות הנפש.

אולי מרפאות גמילה שאינן בבתי חולים להפרעות נפש , יכולים לסייע לי?

היי, אני נוטלת מזה 6 חודשים נקסיום על מנת להפחית תופעות של צרבת. לאחרונה רשם לי רופא המשפחה ציפרלקס במינון 10 מג'. אני נוטלת את שתי התרופות בבוקר, ובערב נוטלת גלוקומין עקב סוכר קצת גבוה. האם יש חשש לתגובה בין תרופתית?אגב, גילי הוא- 50. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התרופות עלולות לבוא באינטראקציה אחת עם השניה, אך זה לא בהכרח מונע שימוש בהן אלא מחייב מעקב צמוד יותר של הרופא המטפל.

07/01/2019 | 19:51 | מאת: מנשה

האם התוספים: אקטיב בריין, ו-פאנילאלאנין עוזרים לטיפול בדיכאון? איזה עדיף? אפשר שניהם יחד?

שלום רב, תוספתי תזונה לא הוכחו מחקרים כיעילים לטיפול בדיכאון ולא משמשים לטיפול בו.

היי הרופאה החליטה שבעקבות הדפיקות לב המהירות אנחנו מורידים את הסימבלטה ממינון של 60 מ"ג ל30 מ"ג, עבר כבר שבוע וחצי ואין לי מושג כמה זמן לוקח לסימבלטה לרדת ברמות הדם? האם מדובר בשבועות? מס' ימים? או אפילו יממה או מס' שעות?

שלום רב, התרופה מתפנה מהגוף בדרך כלל תוך יום-ימיים ולא שבועות. גם התופעות לוואי צפויות לרוב לעבור תוך ימים ספורים.

06/01/2019 | 19:56 | מאת: כדור ויפקס xr

התחלתי לקחת בהדרגה ויפקס 150 xr, מתי מתחילה התרופה להשפיע? הגעתי למקסימום של 150 מ"ג לפני שבוע, עדיין חשה ברע, תודה מקרב לב למענה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בדומה לנוגדי דיכאון אחרים, השפעתה של התרופה לוקחת זמן ושיפור צפוי להופיע תוך 4-6 שבועות. יש להיעזר בהרבה סבלנות.

06/01/2019 | 17:44 | מאת: יורה

אני לא מרגיש שיפור בכלל , אין לי תופעות לוואי מלבד קצת אינסומניה שהיה לי בהתחלה , הדבר היחיד שיש חי זה שינה מרובה וקושי לפתוח עיניים אחרי שינה , התרופה הזאת לא עושה לי כלום פוגעת בעיקר בשינה , התפקוד המיני בסדר גמור לא נפגע , לעומת לוסטרל שלקחתי פעם למשך כמה ימים זה פגע מאד בתפקוד המיני , יתכן שלוסטרל וסרנדה פועלות שונה ?אני מרגיש שדרישה זה כדור סוכר , לא עשה לי בכלל תופעות לוואי שאמורה לעשות ssri , להחליף ללוסטרל שווה או שזה בזבוז זמן ולא תהיה השפעה?

לקריאה נוספת והעמקה
06/01/2019 | 17:46 | מאת: יורה

להחליף מסרנדה ללוסטרל זה משהו הגיוני ? התרופות האלה משפיעות שונה ? יכול להיות שלוסטרל תשפיע וסרנדה לא תשפיע?

06/01/2019 | 17:48 | מאת: יורה

כי בכל זאת לוסטרל עשתה לי יותר תופעות לוואי מאשר סרנדה , אם יש תופעות חוואי סימן שהתרופה עובדת לא ? סרנדה אני מרגיש שלא מזיזה לי כאילו זה כדור סוכר שאני בולע

שלום רב, קודם גם כל החומר הפעיל בשתי התרופות הוא זהה ולכן אין שום טעם להחליף ביניהן. במקרה ונוגד דיכאון אינו מביא לשיפור כלשהו לאחר 4-6 שבועות , ברוב המקרים אין טעם להמשיך איתו גם לא במינון גבוה יותר וכדאי לשקול החלפה לתכשיר נוגד דיכאון אחר.

31/12/2018 | 21:58 | מאת: ישראל

אני לוקח בקביעות פבוקסיל, לאחרונה הוספנו לזה חצי כדור מרוניל, מאז אני מרגיש לפעמים תחושות מוזרות של טשטוש בראיה יחד עם כאב ראש חזק למשך כחצי דקה בלבד ותיכף זה חולף [אך פעם אחת זה לקח יותר מ2 דקות והייתי צריך לשבת ולנשום]. הרופא אומר שכנראה זה אכן בעקבות המרוניל, אך לא יודע להסביר מדוע [כי עבר כבר חודש ראשון, וגם מתחילה לא היו תופעות אלו, וגם לא בעבר דהיינו לפני שנים כשלקחתי מרוניל]. אשמח לקבל חוו"ד לאיזשהו הסבר [כרגע הפסקתי עם המרוניל]. תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מאחר ומדובר בתופעה לא טיפוסית וחדשה, חשוב לעשות בירור לגביה ולצורך כך לפנות להערכה ראשונית לרופא משפחה ובמידת הצורך ובהתאם להמלצתו לבצע בירור נוסף. יתכן ומדובר בתופעה שלא קשורה למרוניל ורק במקרה הופיעה במקביל לנטילתו.

שלום, נוטל סרוקסט 20 מ"ג כבר כמה שנים בכמה אפיזודות. בתקופה האחרונה התחלתי להרגיש לא טוב ברום הבטן, כמו משהו תקוע וקצת צרבת. האם סרוקסט יכול לגרום לזה? רופאת המשפחה נתנה לי לקחת אופרדקס. לוקח כבר שבוע אומפרדקס וביומיים האחרונים אני מרגיש כאילו החרדות חוזרות. האם נטילת אומפרדקס יכולה להוריד את השפעת הסרוקסט? האם זה מצב זמני או שאני צריך לשקול העלאת המינון של הסרוקסט?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, השילוב בין סרוקסט לאומפרדקס אינו מהווה בעיה כלשהי ולא פוגע ביעילות הטיפול. סביר להניח שהכאבים גרמו לעליה ברמת החרדה ולכן כדאי להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל ולשקול עליה במינון של סרוקסט או שינוי אחר בטיפול שיעזור לך בהתמודדות עם החרדה.

27/12/2018 | 18:41 | מאת: יואב

שלום דוקטור.אמא שלי פנסיונרית בת 80 .סובלת מדכאונות 10 שנים.ב-3 שנים אחרונות מטופלת בכדור מירו 45 מ"ג. הדכאון התגבר עם בכיות חוסר תאבון ועצבות חזקה. הרופא לפני שבועיים הוסיפה כדור ציפראמיל 20 מ"ג . ואת המירו הורידה למינון 30 מ" ג. אמא שלי לקחה שבוע רבע כדור של ציפראמיל 20מ"ג.ושבוע חצי כדור.אתמול החלה לקחת כדור שלם .ואז תופעות לוואי חזקות של בחילות.סחרחורות.לחצים בראש. חוסר תאבון ומועקות. תוך כמה זמן התופעות לוואי יעברו.והאם נהוג לערבב 2 סוגי כדורים. מירו 30 מ"ג+ ציפראמיל 20 מ",ג.אשמח לקבל תשובה .תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הטיפול בדיכאון בגיל המבוגר הינו מורכב מאחר ואנשים מבוגרים יותר רגישים לתופעות לוואי וכן לעיתים סובלים מבעיות רפואיות רבות ומקבלים תרופות שעלולות לבוא באינטראקציה עם נוגדי דיכאון. במקרה של תופעות לוואי, בראש ובראשונה חשוב לפנות לרופא משפחה כדי לבצע בדיקות ולשלול בעיות גופניות (למשל ירידה ברמת נתרן בדם שהינה תופעת לוואי שכיחה בגיל המבוגר). רק לאחר הבירור , כדאי להתייעץ שוב עם הפסיכיאטר ולתכנן המשך הטיפול: להמשיך עם האותו הטיפול ולהמתין או להסירוגין, להחליף את התכשיר. ההחלטה תלויה במצבה של האם, עצמת תופעות הלוואי , יכולת שלה להתמודד איתן ועוד.

היי ד״ר. מאז ומעולם הייתי אדם עצמאי. אדון לעצמי ולרצונותיי. לא תלויה באיש ואיש לא תלוי בי. חזקה מהחורף וחזקה מהסופה. לימים הכרתי אדם מדהים שאיתו הייתי ועודנו בזוגיות מפרגנת, אוהבת, מכבדת ובעיקר מלאה בספייס. לא שרצינו את הספייס הזה, אבל חלקנו את הספייס עם העולם. מתי שרק רצינו. יציאות, בילויים, טיולים, ספונטניות במלוא מובן המילה. כבר לבטח הבנת, אני אדם שמפחד ממחוייבות. גם לאחר 6 שנות זוגיות, חששתי מהרגע פן יוציא את הטבעת. כי ״אל תשנה דבר״... כי ״ככה טוב לנו״... כי ״אין לי צורך בטבעת (החנק) הזו כי ליבי שלך לעד״.... אבל.. משפחה מסורתית וכו... קרה מה שקרה והתחתנו. לא בעצב חלילה! בשמחה גדולה(!!!) ולמרבה פליאתי, גיליתי שעודנו ״חופשיים״.. חזרתי והדגשתי ״רק שלא ישתנה דבר״... ובאמת, דבר לא השתנה. עד שהגיע הרגע (והשעון הביולוגי) שגרם לנו להגיע להחלטה - מביאים ילד. הפאניקה שאחזה בי היתה מזעזעת. אך הצלחתי להדחיק אותה לאורך כל תקופת ההריון שכן ״אני עדיין אדון לעצמי״, ״עדיין יכולה ללכת ולשוב כלעומת שבאתי״, ״לישון מתי שאני רוצה ולנסוע לאן שאני חפצה״. ואז הגיעה הלידה. ואז קיבלתי סטירה. טובה ומופלאה, אך גם אכזרית וחסרת מעצור. שכן, זה מצב בלתי הפיך. אני? ציפור הדרור, משקיענית בעבודה, מסורה בשעות אין קץ ועל כך מקבלת תשבוחות ומגיעה להישגים, אני? שיכולה לבחור לישון מתי שארצה, לצאת מתי שארצה, לקחת את המפתחות ולעוף לעיר אחרת כי בא לי... אני כפותה פיזית ל-4 קירות, נתונה לחסדי בכי קטן, ללא שעות שינה, ללא טיפוח עצמי, ללא רצון אישי כי ״החצי השני עובד ומישהו חייב להביא כסף הביתה״. אני שמאופיי הפרפקציוניסטי סובבת סביבו נון-סטופ, סועדת את כל רצונותיו באדיקות, מלטפת כשצריך, מחבקת כי באמת ובתמים אוהבת את היצור הקסום הזה שנבע ממני בכאב ובתפרים אין ספור. כרוכה אחרי הדבר המדהים הזה ששינה לי את הגוף. לעד. ללא היכר. באמת שאוהבת. אתן את חיי בשבילו ללא מיצמוץ. אך נפשי כבויה. נפשי וגופי נבולים. וכך עברו שנה וחצי, והנה השעון הביולוגי מצלצל שוב, כי ״זה הזמן להביא עוד אח/ות״, כי ״לא נותר לך עוד הרבה זמן והביציות רק מתמעטות ואיכותן...״, אז... נכנסים שוב להריון. בזמן שכל כך רוצה לחזור לסוג-של שגרה. שכבר יש אפשרות לגן ושאני אצא לשוק העבודה בכליון עיניים, לטרוף אותו, לממש את הפוטנציאל והלימודים הקשים שעברתי בצעירותי. אך, ״צריכה להיות בקרבת הגן״, ״צריכה להיות זמינה״, ״צריכה לשים בבוקר ולהוציא אחה״צ״. וזה מגביל. מגביל את איכות המשרה, את גובה השכר, את הפוטנציאל וההשקעה הבלתי מתפשרת שפעם יכולתי לתת. ויש גבול עד כמה הסבתות יכולות לעזור. גם להן יש חיים. אז מחפשת משרה מתאימה.. ולא מוצאת. מכירות? קופאית? טלמרקטינג? אוי לאגו שלי ואוי לחשיבות העצמית שלי... ואז נכנסת להריון. ועכשיו? מי רוצה עובדת בהריון?.... אף אחד לא יודה, אבל לא מקבלים בדיוק בגלל זה. אז מתפשרת. והחשיבות העצמית שלי והרצון לעשות משהו עם עצמי, יורדים עם המשכורת. חוזרת הביתה מיום עבודה. איתו. לסעוד ולטפל. לדירה. לצעצועים. לאוכל. זהו? אלה החיים שחלמתי עליהם? בזה מסתכמת הקריירה שלי? הרי כשאסיים עם סריית הילדים כבר לא אהיה, מבחינת הגיל שלי, כל כך אטרקטיבית. ומה עם השאיפות האישיות שלי? להגשים מטרות של שירה, להקליט, להתפרסם? האם אהיה ככ אטרקטיבית לאחר מכן? ... מקווה שהיטבתי להעביר את תחושותיי. כי אני מרגישה שלא יכולה עוד לשאת את ה״אבל״ על חיי ה״קודמים״. מרגישה שאין לי כוח להתקלח, לטפח מינימלית את עצמי. ללבוש בגדים נחמדים (מה יחמיא לאישה הריונית ועוד לזו שאין לה לא זמן ולא כסף לקנות משהו). פועלת על אוטומט. ואני מרגישה שאוטוטו נגמר לי הדלק לנפש. אשמח לעזרתך בהכוונה וייעוץ.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לדעתי הדרך הנכונה ביותר לקבל עזרה היא לפנות לטיפול ויעוץ מקצועי באופן פרטני. במידה ומדובר בדיכאון, רצוי לקבל טיפול משולב תרופותי ופסיכותרפויטי. את מעלה שאלות מורכבות שנוגעות לעולם הפנימי שלך וחשוב לחקור את הנושאים לעומק. הדבר אינו אפשרי במסגרת הפורום ולכן חשוב לפנות לטיפול מקצועי אצל פסיכותרפיסט (פסיכולוג).

23/12/2018 | 19:36 | מאת: טלי

שלום רב דר ספקטור, מה משמעות סימני הפרעה אפקטיבית ללא מזורית? האם אבחנה יכולה להפריע בהתקדמות במקום עבודה? תודה מראש..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הפרעה במצב רוח יכולה להפריע להתקדמות בעבודה מאחר ואנשים שמתמודדים עם הפרעה זו סובלים מפגיעה תפקודית כתוצאה מהתסמינים. אנא ראה את התשובה שלי לשאלתך הקודמת.

23/12/2018 | 18:21 | מאת: שרה

שלום רב, אבקש לברר האם מותר ליטול מירו 15 מ"ג לסירוגין ? אודה על תשובתך. שרה

לקריאה נוספת והעמקה
08/01/2019 | 17:21 | מאת: שרה

שלום רב, אבקש לקבל תשובה לשאלתי. תודה שרה

שלום רב, מדובר בתכשיר נוגד דיכאון, אשר המינון הטיפולי שלו הוא 30 מ"ג ויותר. נטילת המינון הנמוך יותר ככל הנראה לא תהיה יעילה לטיפול בדיכאון.

09/01/2019 | 17:32 | מאת: שרה

שלום רב, זה המינון שהפסיכיאטרית המליצה עליו. שרה

22/01/2019 | 18:14 | מאת: שרה

שלום רב, אודה על תשובתך. שרה

23/12/2018 | 15:08 | מאת: טלי

שלום רב דר ספקטור, מה משמעות סימני הפרעה אפקטיבית ללא מזורית? תודה מראש...

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ככל הנראה הכוונה שיש תסמינים של הפרעת מצב רוח אך הם לא בעצמה משמעותית.

23/12/2018 | 10:23 | מאת: דודו

האם תרופות פסיכיאטריות עלולות לפגוע בתפקוד קוגנטיבי וקוגנציה שזה כולל תרופות אנטיפסיכוטיות דור שני כמו אינווגה וסרוקוול ואנטיפסיכוטיות דור ראשון כמו אנטומין ותרופות אנטידיכאוניות ssri ו ssnri ומירו-רמרון ותרופות מייצבות מצב רוח כמו דפלפט וטגרטול ותרופות להרגעה שזה בנזודיאזפינים כמו וואבן ואנטיהיסטימניים שזה פנרגן וחוסמי ביתא שזה דרלין ??!! האם תרופות לטיפול בתופעות לוואי של אנטיפסיכוטיים שזה אנטיכולינרגיים כמו דקינט וארטאן-פארטאן פוגעות בתפקוד קוגנטיבי וקוגנציה ??!!! אם התשובה היא כן אז מהו הטיפול לפגיעה בתפקוד הקוגנטיבי והקוגנציה כתוצאה משימוש בתרופות פסיכיאטריות ??!! תודה .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אין תרופות ללא תופעות לוואי. חלק מתרופות פסיכיאטריות עלולות לפגוע בתפקודים קוגניטיביים כגון ריכוז , קשב ועוד. יש לקחת בחשבון שהמצב הנפשי שבגללו נותנים את התרופות פוגע בתפקודים אלו פי כמה וכמה יותר. אין תרופות ספציפיות שנועדו לטפל בתופעת לוואי זו, אך לעיתים החלפת התכשיר לתכשיר אחר מאותה הקבוצה יכולה לעזור ולפעמים עם הזמן ניכר שיפור הדרגתי בתפקודים הקוגניטיביים ללא התערבות נוספת.

23/12/2018 | 01:31 | מאת: דודו

האם אפשר לקחת מירו 30 מג וסרוקסט 60 מג באותו זמן באותה שעה ביחד בערב או שצריך להפריד בין נטילתם ואם צריך להפריד בין נטילתם אז לכמה זמן ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ניתן לקחת את שתי התרופות בו בזמן . השיקול בנוגע לזמן הנטילה הוא בהתאם למצב הנפשי ותגובה הספציפית של המטופל. מאחר ושתי התרופות עלולות לגרום לעייפות, מקובל יותר ליטול אותן בערב.

בעקבות לוסטרל וציפרלקס שאני מקבל במינונים גבוהים, נתקלתי בבעיות בתיפקוד המיני. האם יש פיתרון מוכח לבעיה הזו? (סיאליס?)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, נוגדי דיכאון כגון לוסטרל וציפרלקס עלולים לגרום להפרעות בתפקוד המיני,ובעיקר פגיעה בחשק. אין פיתרון מוכח לבעיה, כלומר אין תרופה או טיפול שבאופן קבוע יבטלו את ההשפעה הלא רצויה. יחד עם זאת, ניתן להיעזר נקודתית בתכשירים כגון סיאליס או ויאגרה , זאת כמובן אך ורק בהתייעצות עם הרופא המטפל.

18/12/2018 | 21:22 | מאת: אייל

שלום דר יקר!! לעיתים אני סובל ממחשבות שליליות כמו אובדנות >> לא שאני רוצה בכך . אני ממש רחוק מזה . אך זה מאוד מפריע לי בחיים והיןמיןם. מה ניתן או האם ישנו איזה כדור שיכול להרגיע את המצב הזה ? אשמח להמלצתך מניסיונך . תודה רבה ולילה טוב . תגובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל חשוב מאוד לאבחן את הבעיה שאיתה אתה מתמודד: המחשבות השליליות יכולות להיות חלק ממצב דיכאוני או לסירוגין יתכן שמדובר במחשבות טורדניות. לא ניתן לאבחן את הבעיה במסגרת הפורום וללא בדיקה ולכן חשוב לפנות למומחה לצורך הערכה ראשונית והתאמת הטיפול בהתאם לאבחנה.

אני מאובחן בהפרעת חרדה ( panic disorder ( לוקח כבר 8 שבועות לוסטרל 200 מ״ג ( כדור בבוקר ובערב של 100 מ״ג. השיפור הינו רק בעוצמת החרדות שפחתה אבל עדיין סובל מחרדות ונעזר ב-3 כדורים ליום של אלפרלאיד 0.5 מ״ג. הפסיכיאטר שלי רוצה שאני אעבור ל-60 מ״ג פאקסט ליום. שאלתי האם הצעד נכון או לנסות להמשיך עם הלוסטרל, היו בתחילת השימוש בלוסטרל תופעות לוואי קשות ועד שעברתי אותם לא בא לי להתחיל שוב עם תופעות לוואי, והאם בכלל יהיו תופעות לואי במעבר לפאקסט?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, מדובר בהחלטה לא פשוטה, מאחר והתרופה עוזרת אם כי באופן חלקי ולא ניתן לקבוע מראש האם התרופה החדשה תהיה יותר יעילה וגם לא לשלול תופעות לוואי. במקרה כזה יש להפעיל שיקול דעת ולבחון טוב כל ״בדע״ ו״נגד״ ההחלפה בהתאם למאפיינים הספציפיים של המצב אצלך. כמו כן, כדאי להיעזר בטיפולים הלא תרופתיים , במיוחד טיפול בגישה CBT שיכול להיות מאוד יעיל לטיפול בחרדה.

בהמשך לשאלתי האם במקום לעבור מלוסטרל 200 מ״ג ביום לפאקסט 60 מ״ג ביום אולי אפשר להוסיף ללוסטרל כדור אחר שישפר את המצב?

17/12/2018 | 21:37 | מאת: שרוליק

היי, אשמח להתייעצות קטנטנה לפני שינוי תרופתי בגלל דפיקות לב מהירות שהגיעו כתוצאה מאחת התרופות סימבלטה או ריטלין. אשמח לשאול מה ניתן לשלב עם סימבלתה(30 מ"ג), ובאופן כללי איך הרופא יודע מה ניתן לשלב ומה לא ואיזה שילוב יותר מקובל ויותר אפקטיבי? באופן כללי אני לוקח 60 מ"ג סימבלטה אבל יש תופעות לוואי של דפיקות לב מהירות אז הרופא הציע להעביר אותי לאטנד מבחינת קשב וריכוז במקום ריטלין כדי לשלול שהדפיקות לא מהריטלין לפני ולהוריד את הסימבלטה ל30 ואולי לשלב תרופה אחרת איתה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ההמלצה לטיפול התרופתי הספציפי היא בהתאם לאבחנה שבגללה ניתן הטיפול, למשל דיכאון, הפרעת קשב וריכוז ועוד. במידה ומדובר ביותר מבעיה אחת לעיתים יש צורך בשילוב של מספר תרופות. לא ניתן במסגרת הפורום וללא בדיקה לקבוע מהו השילוב המומלץ עבורך. אציין שריטלין יכול לגרום לדופק מואץ ולכן סביר לשקול החלפתו.

17/12/2018 | 08:23 | מאת: דודו

האם דפלפט כרונו 1500 מג ביום עלול לגרום להשמנה ולתכיפות במתן שתן והרטבת לילה ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום , דפלפט יכול להגביר סיכוי לעליה במשקל אך לא בהכרח להשמנה. התרופה לא צפויה לגרום להרטבות לילה או תכיפות במתן שתן.

16/12/2018 | 23:46 | מאת: אלכס

העלתי סרנדה ל150מג לפני 19ימים ואני התחלתי לישון מאד הרבה ומאד קשה להתעורר נע בין 10-14 שעות ביום מה זה בתופעת לוואי הזאת? לא ראיתי תופעת לוואי כזאת בעלון לצרכן ,אחרי שאני מתעורר אני מרגיש בסדר לא זומבי. בבקשה תעזרו ,זאת התופעה היחידה שיש לי כרגע , אם אין יותר תופעות לוואי זה אומר שהתרופה לא משפיעה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, במקרים נדירים התרופה עלולה להגביר רמת העייפות וישנוניות. בדומה לתופעות לוואי אחרות, גם כאן יש סיכוי שעם הזמן התופעה תעלם. כדאי להיעזר בסבלנות ולהיות במעקב.

18/12/2018 | 22:16 | מאת: אלכס

תודה רבה דוקטור אציין שכבר 3 שבועות על 150מג , לא מרגיש שינוי , מרגיש כבד כל היום אבל לא עייף , רק בשינה אני ישן הרבה , לחכות עוד שבועים ככה ?

15/12/2018 | 22:36 | מאת: אייל

לעיתים אני סובל ממחשבות שווא של אובדנות חלילה .. כמובן שאיני רוצה בכך ואני מתמודד עם זה . לא קל . שאלתי האם תרופה מסוימת כמו ג"ילקס שבהתחלה מאוד עזרה לי זה התופעות הלוואיי שלה . וכיצד אני אצליח לנטרל את החשיבה השלילית הזו .תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, לא סביר כי המחשבות הן תופעת לוואי של התרופה, אלא קרוב לודאי מדובר באחד הביטויים של מחלה / הפרעה נפשית שאיתה אתה מתמודד. כדי לסייע לך חשוב קודם כל לאבחן את הבעיה ובהתאם לאבחנה לשקול את הטיפול הנכון.

האם ניתן או מסוכן לשלב סורבון עם רמוטיב 500 מג , כך שרמוטיב יפעל נגד דיכאון וסורבון כנגד חרדה , האם שילוב שכזה במידה ואפשרי למעשה גורם לזה שהסורבון יכול לחזק את השפעת הרמוטיב ? שאלה נוספת , ידוע לי שזמן טיפול הוא אינדיוידואלי לכל אדם בהתאם למצבו , אך מהו הזמן המינימלי לפחות שיש לקחת תרופות אנטי דיכאוניות שכאלה בכדי שניתן יהיה לנסות להפסיק לאחר שהורגשה הטבה , ידוע לי שיש זמן לטיפול שלוקח כ 4-6 שבועות , ואחכ זמן להתייצב על מינון קבוע , כמה זמן במינימום צריך לתת אחרי שהושג השיפור ? האם רמוטיב עשוי לסייע גם לבעיות של פיברומיאלגיה וכאבים כרוניים כמו ה SNRI ,היות ושניהם מגבירים סרטונין ונוראדרנלין ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, השילוב אפשרי אך יכול להגביר סיכוי לתופעות לוואי ולא בהכרח להביא לתגובה יותר טובה. רמוטיב אינו מותווה לטיפול בפיברומיאלגיה ואין מידע מחקרי מספק בנוגע ליעילות שלו בטיפול בכאבים כרוניים. עם זאת, בדומה לנוגדי דיכאון אחרים, הוא יכול להטיב בהתמודדות עם כאבים כרוניים שמלווים בדיכאון. באופן כללי לכל נוגדי דיכאון לוקח בין 4-6 שבועות עד שניתן להעריך את ההשפעה שלהם. כעבור פרק הזמן הזה ובמידה ויש שיפור חלקי עם המינון ההתחלתי, מומלץ לשקול עליה במינון.

12/12/2018 | 03:20 | מאת: דודו

האם נטילת התרופות הבאות ביחד לתקופה ארוכה וממושכת של יותר משנה עלולה לפגוע בכבד ובכליות : סרוקוול XR 600 מג , טגרטול CR 600 מג , סרוקסט 60 מג , מירו 30 מג ??

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי נטילת התרופות הנ״ל לא אמורה לפגוע בכבד באופן ישיר, אך מומלץ להיות במעקב רפואי ולבצע בדיקות דם כולל תפקודי כבד.

שלום. לקחתי לוסטרל 50 מ"ג כשנה הפסיכיאטר אמר לי לנסות להחליף לברינטליקס תרופה מהדור החדש עקב עייפות מוגזמת שליוותה אותי.יש לציין שהלוסטרל עזר לי באיזון הריגשי והדיכאון . לקחתי שלושה ימים חצי כדור לוסטרל והפסקתי.התחלתי ליטול ברינטליקס חמישה מיליגרם סביבות כשלושה וחצי שבועות . בתקופה זו אני מוצאת את עצמי בוכה כפי שלא בכיתי במשך שנה שלמה ומתעצבנת מאפס למאה ונמצאת באי שקט מתמיד יש לי תחושת עצב וצער ולעיתים יאוש ומידיי פעם מתמודדת ושמחה אך סף רגשי בקצה שמכל דבר הדמעות עולות לי לבכי מהנשמה . השאלות שלי. האם זה תופעת לוואי של תרופות הברינטלירס . האם זה תופעות לוואי של הפסקת הלוסטרל. או שאני במצב רגיל בלי כדורים בכזה דיכאון קשה? והברינטליקס טרם השפיע..? כמה זמן עד שהברינטליקס אמור להועיל לי. יש לציין שיש לי כאבי ראש ובחילות אבל זה היה לי גם קודם לברינטליקס. אשמח לתשובות .תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בשבועות הראשונים של מעבר מתרופה לתרופה עלולות להופיע תופעות לוואי שקשורות הן להפסקת התרופה הישנה והן לתרופה החדשה. בתקופה זו מאוד קשה לקבוע מה שייך למה ואין ברירה אלא להמתין ובמידת הצורך להיעזר בכדורי הרגעה. במידה ותוך 4-6 שבועות של נטילת התרופה החדשה (ברינטליקס) לא יחול שיפור במצבך, כדאי לפנות להערכה חוזרת של הרופא המטפל ולשקול שינוי התרופה.

09/12/2018 | 23:40 | מאת: אייל

שלום !!! רציתי להתייעץ חד משמעית האם כדאיי לי לפנות מחוץ לתרופות הפסכיאטריות אותן אני נוטל ביומיום לכל מיני וסוגי מטפלים וטיפולים "טבעיים..." למינהם??? כמו כדורי הרגעה או טיפות כאמור הכל מחנות טבע ..או למשל פרחי באך .או כדורים הגורמים לעירנות וכ"ו.. דעת הרופא המשפחה שלי היא שלילית הוא אומר לי חבל לך על הכסף וגם שזה לא מועיל . השאלה היא כיצד אני מתגבר על הדחף לרכוש כל מיני תרופות למינהם . תודה על התגובות . לילה טוב תגובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, השאלה היא האם מדובר במחלה/הפרעה נפשית שהתרופות עשויות להקל עליה או לסירוגין מדובר בהפרעה שהתרופות לא צפויות לתת לה מענה מספק (כגון הפרעת אישיות). חשוב לזכור כי בחלק גדול מבעיות נפשיות התרופות עשויות לתת מענה חלקי בלבד ויש חשיבות רבה לטיפול הלא תרופתי כגון טיפול פסיכולוגי או שיקומי. בכל מקרה, לא ניתן לקבוע במסגרת הפורום וללא בדיקה מה הדרך המועדפת עליך וכדאי לפנות להערכה מקיפה אצל הפסיכיאטר המטפל.

02/12/2018 | 00:31 | מאת: דודו

האם מותר לקחת ביחד ולשלב מירו 30 מג עם סרוקסט 50 מג ? האם המירו משפר את יעילות הסרוקסט , ואם כן באיזה מנגנון האם שתי התרופות פועלות ביחד באופן סינרגטי , האם יש ניגוד באופן הפעולה של שתי התרופות או שתרופה אחת מתגברת את פעולת השניה ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, השילוב הינו אפשרי. מדובר בשני תכשירים נוגדי דיכאון אמנם אין הוכחות להשפעה סינרגיסטית של שתי התרופות ולעומת זאת יש סיכוי לריבוי תופעות לוואי כתוצאה מהשילוב. כדאי לבחון עם הרופא המטפל האם אכן השילוב נחוץ ומהם השיקולים להמלצה.

01/12/2018 | 21:38 | מאת: ענבר

לפני כחצי שנה ״נרפאתי״ מדיכאון - ככה לפלחות חשבתי . לאחרונה עקב אירועים תובעניים אני מרגישה שוב שאני פחות שמחה בלי אנרגיות. זה עדיין לא רמה של הידכאון אבל סממנים מאוד דומים. היתכן שהפסקתי טיפול טרם זמנו. היתכן שעוד אפיזודה של דיכאוןממתינהלה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, דיכאון זוהי מחלה שיכולה ״לחזור״ במיוחד בתקופות יותר קשות או בעקבות אירועים מלחיצים. הטיפול התרופתי בנוגדי דיכאון יכול לשמש סוג של מגן בפני חזרתם של התסמינים. במידה והפסקת את הטיפול ויש חזרתם של התסמינים כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל ולשקול חזרה לטיפול התרופתי.

29/11/2018 | 01:05 | מאת: דודו

האם אפשר לקחת טגרטול cr בשחרור איטי 600 מג פעם אחת ביום או עדיף פעמיים ?!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום , את המינון המומלץ יש לחלק לפעמיים ליום ולא במנה אחת.

29/11/2018 | 00:32 | מאת: דודו

האם ניתן לחצות את כדור הסרוקסט המקורי seroxat של 20 מג לשני חצאים שווים שכל אחד מכיל 10 מג , יש לציין שיש קו באמצע הכדור ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, בהחלט כן, ניתן לחצות את הכדור.

28/11/2018 | 23:23 | מאת: אייל

שלום לכולם !! נוטל לפונקס ובימים האחרונים נאמר לי שצריך לעבור בדיקת רמת לפונקס בדם .פעם ב 3 חודשים. האם זה נכון והיכן אני מבצע זאת ? אשמח לתגובות תודה הרופאה אומרת לי שזה לא בסמכותה . איך אשיג את הבדיקה הזו . תגובה

04/12/2018 | 21:44 | מאת: אייל

שלום דר !! אשמח להתיחסותך לשאלתי .. האם את יודעת משו על הבדיקה שמבצעים כל 3 חודשים לרמת לפונקס . תודה רבה לך

האם ניתן לקחת ביחד ולשלב את התרופות הבאות : סרוקסט 50 מ"ג ומירו 30 מ"ג וסרוקוול xr 600 מ"ג בשחרור מושהה וטגרטול cr בשחרור איטי 600 מ"ג ?

22/11/2018 | 14:40 | מאת: אלי

היי אני נוטל סימבלטה כ60 מ"ג ביחד עם אריפליי כ5 מ"ג ועם אדרונקס כ4 מ"ג מעבר לזה אני נוטל ריטלין: 20SR ושניים רגילים לאחרונה בשבועיים האחרונים אני סובל מדפיקות לב מהירות שמגיעות עד 110 לדקה, מה ההסתברות שזה מהירטלין? מה ההסתברות שזה מהתרופות שהזכרתי האחרות? אשמח לדעת מהו זמן מחצית של הסימבלטה כי יחסית ממזמן עלינו ל90 מ"ג ולפני כחודש ירדנו שוב ל60 בגלל שזה לא שיפר תסמינים אז מה הסיכוי שהדפיקות לב מזה? עכשיו בגלל המצב יצאתי למסע בירורים הכולל קרדיולוג+ בדיקות כגון הולטר לב ובדיקות אחרות

21/11/2018 | 16:54 | מאת: מאיה

אני בת 23 גרה עם אחותי בת 13 ואימי אימא שלי בדיכאון מאז שאני זוכרת את עצמי ואולי יש לה עוד משהו שלא אובחן. היא לא רוצה לעזור לעצמה וכל יום היא היא קמה אחרת יום אחד לא רוצה לקום מהמיטה יום אחר עושה מעל ומעבר יום אחר היא עצבנית ושוברת דברים בבית ויום אחר היא אומרת לנו שהיא רוצה למות. כל הזמן לי ולאחותי הקטנה שתינו לא יודעות איך להתמודד איתה ומה לעשות כואב לי שאחותי צריכה לעבור את זה כואב לי על אימי שהיא במצב הזה וכל יום אני בוכה לא מצליחה לתפקד רגיל בחיי היום יום כי זה שובר אותי כל פעם מחדש כל יום אני צריכה לדאוג לה כמו לילדה וגם לאחותי כי היא לא מסוגלת להיות אמא. אני משתדלת באמת לשמח אותה לעזור לה כמה שאני יכולה אך כלום לא מספיק טוב לה והיא תמיד מוצאת על מה להתלונן ולפעמים אומרת דברים שלא קשורים למציאות. לפעמים אני מרגישה שהיא פשוט שונאת אותי. והיא גם אומרת לי את זה. היום היה יום הולדת לאחותי וממש רציתי שיהיה כיף אך היא הרסה הכל ואני מרגישה שזה לרוב קורה בימים האלה.. שצירכים להיות הכי שמחים בימים שאני או אחותי שמחות או עושות משהו כיפי או ברגעי השיא שלנו היא מאבדת את זה. מה אפשר לעשות? איך להמשיך מפה? לאן אוכל לפנות שיעזרו לה? אם היא כל פעם נעלבת כשאני מדברת איתה על זה.

16/11/2018 | 13:41 | מאת: אייל

כיום נמצא במסגרת מחל" אישפוז יום בעירי . במטרה להיות "יותר " ... מאוזן . נמצא כבר כ 4 שבועות וצפי שחרור בתחילת דצמבר..>> אין שינוי דרסתי או ממש מהותי . רק הרגשה שהמסגרת הזו הכילה אותי . וכעת עליי גם בחוץ בקהילה הבריאה למצוא שיהי לי מסגרת זו או אחרת . יש לי רעיון לעבור קורס מסוים דיברתי עם האשה אצלה עוברים הקורס . אמרה שהיא תהיה איתי בקשר במהלך דצמבר . אז כמובן אני מחכה ומצפה . גם ארצה לשלב לימוד תורה במסגרת של מתמודדים . בקיצור לא חסר לי מה לעשות . אבל הבעיה היא שאני מרגיש שכל הזמן אני סביב עצמי כמו שאימי אומרת לי וזה נכון אני נמנע מלהיפגש עם חבר 2 שייש לי . מכיון שהתחושה היא שעליי להספיק וכל הזמן נמצא בעשייה . זה אוסידי ? אשתף אתכם שביקשתי מהרופאה להפחית לימינון לפונקס ןברצןני לשאול האם זה טוב ? מה אני אמור להרגיש . תודה רבה לכל הקוראים ושבת שלום

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הקשיים שאתה מתאר בתפקוד החברתי קשורים ככל הנראה לבעיה הנפשית המרכזית שאיתה אתה מתמודד ולא סביר שהפחתת המינון של התרופה תעזור במקרה הזה. מאוד מומלץ להשתלב במסגרות שיקומיות כגון מועדון חברתי, מסגרות תעסוקה, חוגים. אין פתרונות קסם ורק התמדה ונחישות יעזרו. הדברים לא ישתפרו מהר אך במידה ותתמיד הסיכויים לשינויים משמעותיים הם גבוהים למדי.

13/11/2018 | 20:42 | מאת: שיטה חדשנית

כנסו לקישור ותלמדו! https://t.dingdongaffiliates.co.il/SignalsServer/v?lp=491&affid=7089215482

10/11/2018 | 19:53 | מאת: שרה

שלום רב קרוב לשנתיים אני מתמודדת עם דיכאון. אני בת 24 הוא התחיל כמשבר אקוטי שלא הצלחתי להתמודד עם רגשות שצפו לי והקפאתי את עצמי מהם. היה לי פחד מכדורים ונלחמתי לחזור לחיים בלעדיהם. בעזרת תמיכה של מטפלת רגשית דרך מייל וטלפונים. לא הצלחתי להביא את עצמי עדיין לטיפול ךמרות שיש בי רצון כזה. אך חזרתי לחיים ולעבודה במלחמות קשות וכבר שנה אני עובדת. אך קשה לי ביומיום להתמודד. יש לי רגשות קשים כלפי המשפחה. וכן בדידות. פחד וחוסר אונים ואי וודאות כלפי המשך חיי. בייאוש חוזרות לי שוב ושוב מחשבות אובדניות. בחודש האחרון נשברתי ולא קמתי מזה מהר כמו תמיד. מרגישה שאין לי כח להמשיך להתמודד בלי תמיכה כלל. מרגישה שהמשברים שלי הם עקב זעם פנימי כלוא. מרגישה שנלחמתי על החיים ואין אדם בעולם שמעריך זאת. מרגישה חסרת כוחות ויכולות להמשיך להלחם ושזה לא יגמר ושאין טעם לחיים כאלו. ושמה שגיליתי זה שאני לא חשובה לאף אחד ואין אחד שיעזור לי כשאני במצוקה כזו קשה. מרגישה שלא רוצה יותר וזה מכניס אותי למצוקות קשות. כולל המחשבות שציינתי שמתחזקות. אין לי כח לעבוד יותר. ולעבוד זה לחיות. מרגישה במלכוד. לא יכולה לעבוד ואסור לי גם לא לעבוד. אשמח לחוות דעתך. תודה ושבוע טוב

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, את מתארת התמודדות ממושכת עם תסמינים שיכולים להיות חלק ממצב דיכאוני אך יכולים להיות קשורים גם לבעיות אחרות. ללא ספק, המצב מחייב התייחסות מקצועית: אבחון, בחינת דרכי טיפול, ליווי. ברור שניסית להתמודד לבד ונלחמת כדי לשפר את המצב, אך לא תמיד ניתן להתגבר לבד. אני מציעה לך לפנות בהקדם להערכה של פסיכיאטר ולנסות להתגמש גם כלפי האפשרות של הטיפול התרופתי. יש הרבה סטיגמות ודעות קדומות ומוטעות בנוגע לטיפול זה ולכן כדאי קודם כל לשמוע את ההמלצה, לא להתבייש ולשאול שאלות בנוגע לתרופות ולקבל את ההחלטה הסופית על סמך מידע עדכני ומקיף שתקבלי במסגרת הפגישה.

21/11/2018 | 21:00 | מאת: שרה

למה את מתכוונת בעיות אחרות? יתכן שמה שאני חווה זה לא דיכאון? יצאתי מדיכאון עמוק אך מתמודדת זמן רב מאז עדיים עם דיכאון ממושך

21/11/2018 | 21:11 | מאת: שרה

דבר נוסף כשהייתי בזמנו אצל רופא וניסיתי לשאול שאלות כמו שהצעת לגבי התרופות הוא פטר אותי בזה שהוא הרופא וכמו ש וט לא מתערב בתחומי עבודתי ככה אני לא יתערב בהמלצותיו וישאל על כך לא ברור לי אם קיימים רופאים מומחים וסבלניים שידעו וירצו לענות על שאלות כאלו