פורום דיכאון - אבחון וטיפול

פורום דיכאון הוא המקום להתייעץ בנושא דיכאון.

פורום דיכאון הוא המקום לשאול על מחלת הדיכאון, שאלות אבחון, שאלות על סוגי דיכאון, על הטיפול בו ועל דרכי התמודדות הסובל ומשפחתו עם המחלה.

אנחנו פה כדי להשיב על שאלותיכם, לעזור לכם להבין, לקבל מידע ולכוון.

חשוב להבהיר כי הפורום הוא לא תחליף לטיפול.
3529 הודעות
2866 תשובות מומחה

מנהל פורום דיכאון - אבחון וטיפול

שלום . אני לוקחת כדורים של למיקטל 200 מג וסרוקוואל 100 מג . ואני לא רואה ממש שיפור במצב שלי. אני מרגישה אי שקט וחוסר ריכוז גמור ולא זוכרת כלום! האם אפשר ומותר לקחת את התוסף מזון של צמח הגאבא בנוסף לתרופות הפסיכיאטריות שרשמו לי ? האם זה עוזר לדיכאון וחרדות אם כן באיזה מינון לקחת אותו?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קודם כל לא מדובר בתכשיר שיש לו התוויה רפואית לטיפול בדיכאון ולכן הוא לא משמש לטיפול בו. מאחר ואתה מתאר מצב נפשי לא מאוזן על אף הטיפול התרופתי שאת מקבלת, חשוב מאוד לעשות הערכה מקיפה של המצב ולשקול מחדש את הטיפול באופן כללי. לצורך כך יש לפנות לפסיכיאטר המטפל שמכיר אותך, את ההיסטוריה שלך ועל סמך הערכה עדכנית לקבל החלטות בנוגע להמשך הטיפול.

25/06/2018 | 14:04 | מאת: יעקב

שלום רב, בהמשך לשאלתי הקודמת, אז תוך כדי שאני ממתין לתשובה שלך, המינון של ה-NARDIL עלה ל-45 מ"ג (3 כדורים ביום) כיצד עלי לקחת את הכדורים? לחלק ל-3 פעמים ביום? בוקר צהריים וערב? או 1 בבוקר -ו-2 בצהריים או הפוך? אשמח לייעוץ כיצד לקחת את ה-3 כדורים. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה
26/06/2018 | 17:25 | מאת: יעקב

בהמשך לשאלתי, עוד שאלה. אני מקבל את התרופה לטיפול בדיכאון עמיד שלא הגיב לתרופות SSRI/SNRI. אבל אני גם סובל מחרדה חברתית. האם התרופה NARDIL יעילה גם לטיפול בחרדה חברתית? כמה זמן צריך להמתין בכדי לראות האם התרופה יעילה ?

שלום רב, התרופה לא מותווית לטיפול בהפרעות חרדה. מאחר ויש לה השפעה מרגיעה היא אמנם יכולה להפחית את רמות החרדה הכלליות ולסייע במידה מסויימת. חשוב להדגיש כי טיפול הבחירה בהפרעות החרדה החברתית הוא טיפול התנהגותי שמבוסס על חשיפות הדרגתיות למצבים חברתיים שמעוררים את החרדה ורכישת מיונמנויות חברתיות.

שלום רב, לצערי לא ניתן לתת המלצה כה ספציפית במסגרת הפורום מאחר וחלוקת המינון אמורה להתבסס על המצב הקליני הספציפי ולצורך כך יש להתייעץ עם הרופא המטפל. באופן כללי מומלץ לחלק את המינון של נרדיל לפעמיים ביום.

נא לקרוא את התגובה לשאלתך הראשונה

17/06/2018 | 18:02 | מאת: יעקב

שלום רב, קיבלתי את התרופה NARDIL לצורך טיפול בדיכאון עמיד. המינון כרגע הוא 30 מ"ג (2 כדורים של 15 מ"ג) האם לוקחים את 2 הכדורים ביחד? או מחלקים למנות (כדור 1 בבוקר, כדור 1 בצהריים) ? יש בעיה לקחת את 2 הכדורים בו זמנית או שחובה לחלק למנות? תודה רבה

שלום רב, את התרופה מומלץ לקחת פעמיים ביום כדי לאפשר לרמה שלה להיות יותר יציבה, לשפר את היעילות ולצמצם את תופעות הלוואי.

17/06/2018 | 08:51 | מאת: ישראל

יש לי פרוזק בקפסולות [בשם אחר] פג תוקפו לפני כמה חודשים הרופאה אומרת שאין בעיה אבל אני חושש כי אולי בקפסולות זה בעיה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אין להתשמש בתכשיר שפג תוקפו.

14/06/2018 | 21:49 | מאת: טולי

שלום, יש לי בן משפחה שנמצא בדכאון קשה כבר כמעט שנתיים. הוא לא מוכן לשתף פעולה ולקבל עזרה. ניסו להפגיש אותו עם פסיכיאטר והוא לא הסכים לדבר בפגישה על כלום. מה המשפחה יכולה לעשות כדי לעזור לאדם שלא רוצה עזרה?

שלום רב, אכן מדובר בבעיה מאוד קשה, מאחר והעדר שיתוף פעולה לא מאשפר לאדם לקבל ולעיתים גם השיכנועים הטובים ביותר לא עובדים. במקרים בהם כתוצאה ממצב הנפשי האדם עלול להיות מסוכן לעצמו או לסביבתו, ניתן לפנות לפסיכיאטר מחוזי אשר יכול להורות על הבאת האדם לבדיקה פסיכיאטרית כפויה. בשאר המקרים, אין ברירה וחייבים להמשיך ולנסות לגייס את האדם לטיפול, חשוב לא להתייאש ולנסות לערב את אנשים עליהם החולה סומך, מכבד, מעריך את דעותיהם.

11/06/2018 | 19:16 | מאת: טלי

לאחר כשנה וחצי מטופלת.בציפרלקס 20 מג ביקשתי כדור אחר בעקבות תופעות לוואי של השמנה וחוסר חשק מיני רופאת המשפחה נתנה לי ברנטליקס. 10 מג כהתחלה. הבעיה שיש לי כאבי ראש בלתי נסבלים ובחילות איומות האם ככה זה צריך.להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן יש סבירות גבוהה שמדובר בתופעות הלוואי של ברינטליקס. התופעות בדרך כלל פוחתתות עם הזמן, אך במידה והן חריגות בעצמה ואת מתקשה להתמודד איתן, כדאי לפנות לבדיקה חוזרת אצל הרופאה המטפלת ולשקול שינויים בטיפול

06/06/2018 | 22:04 | מאת: מיה

היי, יש לי ימים כאלה שאני פשוט לא יכולה להפסיק לבכות. לא קרה כלום. כלום לא עצוב. יש לי חיים טובים מאוד שאני גם יודעת להעריך אותם ביום יום. אני בן אדם מאוד שמח ואופטימי אבל בימים האלה של הדיכאון אני פשוט לא יכולה להפסיק לבכות ורק מקווה שאיכשהו החיים שלי יפסקו פתאום... הדבר היחיד שמחזיק אותי ברגעים האלה זו הידיעה שזה יעבור ביום או יומיים למחרת. זה ממש פוגע לי באיכות החיים. אני סטודנטית ומאוד עמוסה ואם "התקף" כזה נופל לי על יום לפני הגשה, אני יודעת שאין סיכוי שאצליח. לפעמים ריטלין עוזר לדכא את התחושה, אבל זה לא פתרון מן הסתם...

לקריאה נוספת והעמקה
06/06/2018 | 22:08 | מאת: מיה

מה את חושבת שגורם לכך? לפנות לפסיכולוג? פסיכיאטר? או שאולי דרך אחרת?

שלום רב, אמנם לא שאלת שאלה ספציפית אך אני מניחה שאת פונה כדי לקבל הכוונה ולברר מה יכול לעזור לך בהתמודדות עם התסמינים שתיארת. הצעד הראשון הוא כמובן אבחון ומומלץ לצורך כך לפנות להערכה פסיכיאטרית. יתכן והתסמינים המתוארים קשורים לדיכאון, על אף שהתיאור לא ממש אופייני ויתכן כי מדובר בבעיה אחרת שקשורה למשל לקשיים בויסות רגשי, רגישות לגורמי דחק ועוד. בהתאם למסקנות הבדיקה והאבחנה ניתן יהיה לבחור בסוג הטיפול המתאים.

שלום רב, מהתיאור שלך עולה כי את מתמודדת עם תסמינים שפוגעים בתפקודך אך מאחר והתסמינים נמשכים במשך תקופה מאוד קצרה, ככל הנראה לא מדובר בדיכאון. כדי לעזור לך, חשוב מאוד קודם כל לאבחן את המצב ולקבוע מהי ההפרעה / המחלה שגורמת לתסמינים אלו להופיע. כדי לבצע את האבחון חשוב לפנות לבדיקת איש מקצוע - פסיכיאטר ובהתאם להתרשמותו לקבל המלצות לטיפול המתאים.

06/06/2018 | 17:43 | מאת: משה

שלום, אני לוקח 10 מ"ג ציפרלקס כל יום כבר 8 חודשים. הרופא אמר לי להתחיל להוריד את המינון, עד שאגיע למצב שבו אקח כדור אחד לשבוע. הרוקחת אמרה לי שרוב האנשים לוקחים ציפרלקס במשך שנה ורק אז מורידים את המינון. אני מתלבט למי להקשיב, אני נוטה להקשיב לרוקחת... הכדור הזה ממש פתר לי את בעית הדיכאון והחרדה שהייתה לי, אחרי שניסיתי טיפולים פסיכולוגיים ללא כדורים, והם לא פתרו את הבעיה. אני ממש לא רוצה לחזור למצב שהייתי בו... לפי ההבנה והניסיון שלך מה לדעתך עליי לעשות? אודה לעזרתך...

לקריאה נוספת והעמקה
06/06/2018 | 17:56 | מאת: משה

אני אוסיף שאני בן 30 ואין לי בעיות בריאותיות נוספות

שלום רב, ההחלטה בנוגע להפסקת הטיפול מתבססת על גורמים רבים ומאוד אינדיוידואלית. במרבית המקרים של דיכאון אכן מקובל להשלים לפחות שנה של טיפול.

04/06/2018 | 19:52 | מאת: מימי

התחלתי לקחת סורבון 10 מ'ג עפ'י הוראות הרופא. ברצוני לדעת תוך כמה זמן אני אמורה להרגיש את השפעת התרופה בתקווה שהיא אכן תשפיע. תודה על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התוצאות של הטיפול ניתן להעריך אחרי כ-4-6 שבועות , אך יתכן שתרגישי בשיפור עוד לפני.

30/05/2018 | 21:44 | מאת: מרדכי

האם אפשר לקחת ברינטליקס 10מג 1בבוקר 1 בערב במקום פעם ביום20מג ניסיתי פעם ביום וזה עושה לי תופעות לוואי. הפסכיאטר אמר לי לקחת 10 פעמיים ביום אבל בבית מרקחת לא מאשרים.

שלום רב, ניתן לקחת את התרופה פעמיים ביום. לגבי האישור של בית מרקחת מדובר ככל הנראה בבעיה אדמיניסטרטיבית ולא רפואית.

30/05/2018 | 13:26 | מאת: רינת

שלום רב. כרגע אני בשלב של הורדת תרופות פסיכיאטריות והתרופה היחידה שהוסיפו לי זה טיפות נאולפטיל ללילה. אני לקחתי המון תרופות ודיברתי עם הפסיכיאטר הוא יודע שאני בשלב של חוסר איזון עדין והוא אמר לחכות בסבלנות הוא לא רוצה להוסיף לי תרופות נוספות אפילו לשעת הצורך אני גם מפסיקה טיפול לאט לאט בחנו אותי שאני בסדר גמור ולא צריכה טיפול גם התרופות שהורידו לי הם תרופות קלות להרגעה,הבעיה שאחרי הצהריים ובערב אני נכנסת לדכדוך אומנם אני ישנה טוב אני קמה בבוקר במצב רוח מצוין כאילו הכל בסדר מתפקדת אבל שמגיע שעות הערב אני מרגישה בדידות רגשית חוסר אנרגיה ודכדוך אני לא עובדת כרגע וגם יצאתי ממסגרות שהייתי בהם המון שנים. כיום אני גרה עם ההורים טוב לי אצל הוריי יש לי משפחה תומכת אבל הבעיה שכשיש לי דכדוך אחר הצהריים ובערב לא בא לי לעשות כלום אפילו לא לצאת להליכה. אשמח עם תתני לי עצה איך אחרי הצהריים ובערב אני יכולה לשפר את המצב רוח מיידי עם שלב הורדת תרופות? טיפ מעשי אולי שאוכל להרגיש יותר טוב בלי תרופות. את ממש תעשי מצווה בשבילי אני מודה לך מקרב לב ומאחלת לך המשך שבוע נפלא ושוב תודה

לקריאה נוספת והעמקה
30/05/2018 | 13:31 | מאת: רינת

פשוט פניתי לפסיכיאטר והוא אמר שזה באמת לוקח זמן עד שמתאזנים ואני צריכה להיעזר בסבלנות הוא לא רוצה להוסיף לי תרופות,ואין לי טיפול אין לי למי לפנות אני יוצאת מטיפול לאט לאט אחרי המון שנים אשמח ממש לעצתך. תודה רבה

שלום רב, אין ספק כי מדובר בהתמודדות לא פשוטה וצורך בהרבה סבלנות כדי לעבור את התקופה. מה שלהערכתי יכול לסייע לך כולל יצירת קשרים עם האנשים הקרובים אליך, תמיכת הסובבים וכן ניסיון להסיח את עצמך ע"י עליה ברמת הפעילות כגון פעילות גופנית, תעסוקה, תחביבים ועוד.

שלום רב ד"ר ,מ"ס שנים מטופל בפריזמה 60 מ"ג עקב בולימיה והתקפים חוזרים + מצב דכאוני , לאחרונה כבר מעל שנה האפקט של הפריזמה ירד וחזרו התקפים בולמיים + דכאון..בהמלצת הפסיכיאטרית נוסף טיפול של 10 מ"ג ברינטליקס שכעבור חודש וחצי באמת שעשה פלאים ואני מרגיש מצויין מבחינת מצב הרוח..השאלה שלי היא אם במצב דברים זה לא כדאי להתחיל להפחית במינון הפריזמה ולהתמקד רק בברינטליקס ? או שיש משמעות בשילוב של פריזמה וברינטליקס שנותן את התוצאה הטובה ? בברכה ותודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ההחלטה בנוגע לשילוב התכשירים והמינונים הספציפיים אמורה להתבסס הן על המצב הנפשי הנוכחי והן על ההכרות עם התסמינים שחווית בעבר ולכן יכולה להתקבל ע"י הרופא שמכיר אותך. אין תשובה כללית בנושא. חשוב לציין כי באופן כללי הטיפול היעיל בהפרעת אכילה אמור לכלול טיפול רב מקצועי, כולל הטיפול הפסיכולוגי ומעקב תזונתי.

התחלתי טיפול ב SSRI לדיכאון קל בעקבות משבר חולף ואחרי טיפול של שבוע וחצי החלטתי להפסיק בבת אחת בגלל תופעות לוואי ,מדובר בפאקסט . היה לי קשה בתחילת הטיפול ,דיכאון המתבטא בחוסר רצון לקום מהמיטה ,עייפות , ובתור אדם פעיל מינית איבוד לגמרי של החשק כולל חוסר יכולת להגיע לאורגזמה שלמרות שאמרו לי שזה חולף תוך כדי טיפול אבל זה היה בלתי נסבל , עייפות , התגברות דיכאון ,חוסר מוטיבציה וחשק מיני שנאבד לגמרי . לקחתי החלטה שהתרופה הזאת לא בשבילי וכרגע ממתין לבדיקת פסיכאטר שיבדוק אופציה אחרת . השאלה שלי תוך כמה ימים.שבועות אם בכלל התופעות האלו עוברות מאז הפסקת התרופה ובהנחה שלא סבלתי מהם קודם לנטילת התרופה ? האם זהו מצב הפיך שבו המוח חוזר לנורמה מבחינת ההורמוני מצב הרוח , או שהתופעות האלו שהתחילו לי למעשה גורמים לחוסר איזון שעם הזמן הגוף מסתגל לתרופה אבל אני קטעתי את זה באמצע ? האם לקיחת תוספים כמו טריפטופן או SAM-E או היפריקום לטווח קצר יכולים לקצר את התהליך או להוות תחליף ללא התופעות לוואי כפי שקרו לי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כעיקרון, תופעות לוואי של תכשירים נוגדי דיכאון הן תופעות זמניות, חולפות תוך שבוע-שבועיים מתחילת הטיפול או לסירוגין תוך ימים בודדים במידה ומפסיקים את התרופה. התוספים שציינת לא הוכחו כמשפרים בדרך כלשהי את התגובה לטיפול ולא מסייעים בהפחתת תופעות הלוואי.

25/05/2018 | 19:06 | מאת: תמר

בת 55, אושפזתי לפני 33 שנה שבועיים ומאז לא. אני בבריאות הנפש הציבורית. מעולם אף אחד לא אמר לי ללכת לפסיכולוג. עובדת, בשנה שלישית לתואר ראשון, חיה,מטפלת באמי בת 87, מקבלת טיפול תרופתי, מה הסיבה שלא יעצו לי ללכת לפסיכולוג?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ההמלצה לטיפול פסיכולוגי ניתנת במקרים בהם יש הערכה שהטיפול הזה יכול לסייע עם בעיה או מחלה נפשית. הטיפול הפסיכולוגי אינו טיפול אוניברסלי, כלומר אינו מתאים או מועיל לכל בעיה. אני מעריכה שלא הציעו לך את הטיפול מאחר והמטפלים היו סבורים שהטיפול לא יועיל לך. במידה והיום יש שינויים במצבך הנפשי ואת מרגישה צורך בעזרה, ניתן לפנות להערכה פסיכיאטרית חוזרת ולבחון צורך בטיפול זה.

20/05/2018 | 11:39 | מאת: יוסי

שלום איזה מייצב מצב רוח יותר חזק, אריפליי או ליתיום? למי יש פרופיל השמנה יותר גבוה? מה דעתך על שילוב של אריפליי 10 מ"ג ולמיקטל 200 מ"ג לטיפול בהפרעה דו קוטבית? האם למיקטל נחשב גם למייצב חזק? תודה מראש על המענה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מבין מייצבי מצב רוח, ליטיום הוא התכשיר היעיל ביותר. השילוב שציינת הינו אפשרי. הסבירות לעליה במשקל מעט יותר גבוהה עם הטיפול בליטיום מאשר עם אריפליי.

17/05/2018 | 17:52 | מאת: מיואשת

אחי בן 24 מתלונן מזה כחצי שנה על בומים בראש דפיקות לב חזקות. לא עובד טוען שזה לא נפשי אך אני חוששת שכן. כיצד אוכל להביאו לטיפול מבלי שמעוניין בכך? או לחלופין האם ללכת עם הקו שלו שאולי זה אכן לא נפשי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, מדובר בבעיה לא פשוטה. אין דרך אחת טובה לשכנע אדם לפנות לטיפול נפשי במידה ואינו מעוניין בכך ואף סבור שלא מדובר בבעיה נפשית. מומלץ להמשיך בניסיונות השיכנוע, להיעזר באנשים שסומך עליהם וכן במידה וסבור שמדובר בבעיה אחרת, למשל בעיה גופנית, לבחון גם את האפשרות הזאת .

15/05/2018 | 18:10 | מאת: אני

שלום וברכה האם התקף מאני פסיכוטי שקרה תחת טיפול של סרוקסט 60 מ"ג מספיק כקריטריון לאבחנה של הפרעה דו קוטבית או הפרעה סכיזואפקטיבית? איך ניתן לדעת אם האפיזודה הנ"ל שקרתה היא כתוצאה מהפרעת אישיות או מ"מחלה כרונית" (דו קוטבית\סכיזואפקטיב) ההתקף כלל מחשבות שווא של יחס וגדלות עם מאפיינים פרנואידים וארך כמספר ימים לאחר הפסקת הסרוקסט חלפה האפיזודה תודה מראש על העזרה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, האבחון של הפרעת נפש או מחלת נפש ספציפי נעשה בהתאם לקריטריונים המוגדרים בספרי אבחנון כגון DSM V. במידה ומה שנדרש על מנת לאבחן את המצב מתקיים (תסמינים, סימנים , משך ההפרעה, פגיעה תפקודית וכד'), ניתן לאבחן את ההפרעה הספציפית. כך , לא ניתן לתת תשובה לשאלתך מבלי לבצע הערכה מקיפה, לבחון באילו תסמינים היה מדובר וברר פרטים נוספים הכרחיים. העובדה שהתסמינים פרצו אחרי טיפול בסרוקסט לא שוללת ולא מאשרת אבחנות וכך גם המאפיינים האישיותיים.

08/05/2018 | 12:51 | מאת: פריזמה

למה כל פעם שאני מעלה מינון אני מרגיש שיפור לכמה ימים ואז השיפור נעלם ? אני כרגע על 60מג ,קהילתי לפני שבוע ל60 הרגשתי שיפור ואחרי כמה ימים השיפור נעלם , אותו דבר שהעלתי מ20 ל40 למה זה ????

לקריאה נוספת והעמקה
08/05/2018 | 12:52 | מאת: פריזמה

מדובר בפריזמה

קודם כל לא ציינת באיזה תרופה מדובר. במידה ומדובר בתכשיר נוגד דיכאון, קרוב לודאי השיפור המתואר הוא placebo effect, כלומר לא מדובר בהשפעה אמיתית של התרופה אלא בחווית שיפור שנובעת מציפיות גבוהות מהתרופה עצמה או העליה במינון. כדי לבחון את ההתאמה של התרופה הספציפית והמינון חשוב לבחון את השפעתה לאורך הזמן ובמידה והיא לא מביאה לשיפור על פני כ-4-6 שבועות, כדאי לשקול החלפתה.

07/05/2018 | 17:52 | מאת: שרון

שלום במאמר זה רשום שתרופות פסיכיאטריות גורמות לסרטן https://app.dimensions.ai/details/publication/pub.1018647029 האם רמוטיב מעלה סיכון לסרטן כמו שאר התרופות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, על סמך המידע המחקרי הקיים, אין הוכחות לכך שתרופות פסיכיאטריות גורמות לסרטן, גם לא רמוטיב.

28/04/2018 | 17:10 | מאת: פריזמה

חודשיים ושבוע על המינון וחזר לי האינסומניה והעייפות באמצע היום שפשוט זורק אותי לנמנם וכולל גם שלשולים :/

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התרופות מקבוצת SSRI כגון פריזמה עלולות לפגוע באיכות השינה. במקרים אלו מומלץ ליטול את התרופה בשעות הבוקר ולחלק מהמטופלים זה עוזר. במידה ולא יחול שינוי בתקופה הקרובה, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל כדי לבחון את התופעה, לשלול גורמים נוספים לקשיי שינה ובהתאם להערכה לשקול שינויים בטיפול התרופתי.

27/04/2018 | 04:55 | מאת: נורי

אם פריזמה לא עוזר אז יש טעם להחליף לפרוזק? אם פקסט לא עוזר יש טעם להחליף לסרוקסט ? המקור יכול לעבוד?

לקריאה נוספת והעמקה

מאחר ומדובר באותו החומר הפעיל בתרופות שציינת, הסבירות לתגובה שונה היא אפסית.

23/04/2018 | 19:30 | מאת: אלמוני

שלום וברכה אני בן 29 מאובחן בהפרעה סכיזואפקטיבית מטופל בברה"ן במעקב פסיכיאטרי ופסיכותרפיה מטופל בתרופות 5 מ"ג ארפיליי 100 מ"ג לוסטרל 200 מ"ג למיקטל בזמן האחרון אני שוקל עם הרופא שלי להוריד את התרופה אריפליי. כמו כן יש לציין שאני מקבל קצבת נכות לצמיתות, 40% רפואי ו-100% אי כושר. הפחד שלי שאם אני אוריד את התרופה אז ביטוח לאומי ישלול ממני את הקצבה או יזמן אותי לוועדה חוזרת. האם זה יכול לקרות? בגלל שאני לוקח פחות תרופות אז כביכול אני "יותר בריא" מבחינתם? האם הם יכולים לזמן אותי על כך לוועדה חוזרת למרות שיש לי נכות צמיתה? ואם לדוגמא אני ארצה להיגמל מהתרופות בעתיד, האם ביטוח לאומי יכול לעשות על כך בעיות ולשלול ממני את הנכות בגלל שאני לא לוקח יותר תרופות? אשמח לתשובה, אני ממש בלחץ מזה.. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הנכות הנפשית נקבעת על פי הערכה של פגיעה תפקודית כתוצאה ממחלה וזהו המדד העיקרי שנלקח בחשבון. נכות לצמיתות נקבעת במקרים של מחלות כרוניות שצפויות להיות פעילות לאורך כל החיים ולפגוע במצב התפקודי לאורך שנים. לא סביר ששינויים בטיפול התרופתי ישפיעו באופן כלשהו על הקביעה הזאת.

23/04/2018 | 18:36 | מאת: יוסף 10

האם מוכרים לכם המכשיר אלפאסטים או סופרמיינד לטיפול בדכאון/חרדות; ממליצים עליהם? מה זה טיפול TMS ? זה דרך הקופה? דרך נוירולוג? תודה מראש על תשובתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, טיפול TMS הינו הטיפול בתהודה מגנטית. הוא מתבצע במסגרת מספר מרכזים רפואיים ולא כלול בתוך סל השירותים של קופות.

היי, אני סטודנטית לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב, במהלך הלימודים אנחנו חוקרים כל מיני מחלות..פיזיות ונפשיות.בקורס שנקרא pbt.נושא הלמידה שלי עכשיו זה הפרעה דו קוטבית במהלך ההריון ..אשמח אם יש מישהי פה שתוכל לשתף אותי במידע או בחוויה שלה..כמובן עם שמירה על הסודיות והפרטיות המלאה !!...זה מאוד יעזור לה.. תודה והמשך יום מקסים

20/04/2018 | 12:32 | מאת: לירן

שלום ד"ר , אני שואל בעבור סבתא שלי בת 80. בריאה בד"כ , ללא מחלות רקע. סובלת מחרדות (קשה לה להתחיל את היום בעיקר, לעיתים חרדה גם בערב) ישנה טוב עם בונדורמין, ואוכלת מצויין. היא טופלה במשך שנים ע"י לוריוון אבל התחילו אצלה תופעות לוואי כגון איבוד יציבות לפתע עד כדי נפילה , והתקפיי חרדה מידי פעם. התחילה לפני חודש טיפול ב 20 מג רסיטל , אך אין שיפור ואפילו החמרה בהתקפים וכאבי ראש חזקים. מה תמליץ לנו לעשות? אנחנו כבר מיואשים, היא כבר בדיכאון מהמצב ומאוד סובלת. הנויירולוג המליץ לנו על רמוטיב 250 , האם לדעתך כדאי לשנות את הרסיטל לרמוטיב? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מאחר ובגיל המבוגר, המצב הנפשי עלול להיות מושפע באופן משמעותי ע״י המצב הגופני וכן יש רגישות גבוהה יותר לתופעות לוואי של התכשירים הפסיכיאטריים, התאמת הטיפול התרופתי הינה מורכבת ומומלץ כי תתבצע ע״י רופא מומחה בתחום פסיכוגריאטרי (הפסיכיאטר שמתחמה בטיפול באנשים בגיל הזהב). אין אפשרות להציע טיפול ספציפי במסגרת הפורום וללא בדיקת החולה ולכן , כאמור חשוב שהסבתא תבעבור הערכה מקיפה, גם נפשית וגם גופנית.

19/04/2018 | 15:07 | מאת: פריזמה

לוקח כבר פריזמה 50מג כמעט חודשיים , והוספתי לפני שבועיים 20 מג אלטרולט , כמה ימים אחרי שהוספתי הרגשתי שיפור באנרגיה ובמצב רוח , ועכשיו בימים באחרונים אני רק רוצה לישון ואין מצב רוח , זה סימן שיהיה שיפור עוד מעט?

לקריאה נוספת והעמקה

בשלב זה עדיין מוקדם מידי להסיק מסקנות בנוגע לטיפול. כדאי להמתין כשבועיים - שלושה נוספים כדי להעריך את תוצאות השינוי.

16/04/2018 | 11:37 | מאת: אביטל

שלום, אני סובלת מדיכאון וחרדות בגלל פרידה מחבר שלי לשעבר, שלחו אותי לטיפול פסיכולוגי קבעו לי תור אחרי יום העצמאות בינתיים אני כל הזמן,במחשבות לא טובות, בדיכאון ולא מצליחה לצאת מזה.לפסיכיאטר אני לא רוצה ללכת, אני נגד כדורים נותר לי לחכות לטיפול פסיכולוגי קמה כל בוקר עם חולשה ומחשבות לא טובות,מה אני צריכה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, את מתארת תגובה לפרידה שמלווה בתסמינים דיכאוניים. במרבית המקרים, התסמינים עשויים לחלוף באופן טבעי עם הזמן, כאשר טיפול פסיכולוגי ותמיכה של אנשים קרובים עשויים לעזור ולהועיל. כדאי להיעזר באנשים שאת סומכת עליהם, משפחה , חברים , לבקש עזרה, לשתף . חשוב לא להסתגר ולא לותר על השגרה.

15/04/2018 | 21:22 | מאת: מנשה

האם מדבקות ניקוטין יעילות לטיפול בדיכאון?

לקריאה נוספת והעמקה

המדבקות לא משמשות לטיפול בדיכאון .

12/04/2018 | 08:19 | מאת: שאול

אני נוטל ציפרלקס מזה כשנה. אני חווה שפיכה מאוחרת. אני מבין שניתן לקחת תרופה נוספת כדי לטפל בעניין או שניתן להחליף לתרופה שונה מאותה משפחה. אשמח להכוונה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן, במידה ומדובר בתופעות לוואי של התכשיר נוגד דיכאון, שתי התרופות שלפעמים יכולות לסייע הן wellbutrin ו-remeron. התרופות עשויות לשפר תפקוד המיני אך לא אצל כל המטופלים. האפשרות אחרת היא להחליף תכשיר נוגד דיכאון בתכשיר אחר מאותה הקבוצה או מקבוצה אחרת. כדי לקבל את ההחלטה, חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל כדי לבחור באופציה המתאימה לך באופן ספציפי.

09/04/2018 | 13:58 | מאת: דוד

שלום רב, עקב דיכאון עמיד מאוד ואחרי ניסיון של כל התרופות ממשפחת ה-SSRI וה-SNRI שלא עזרו לדיכאון העמיד שלי, נתן לי הפסיכיאטר את התרופה NARDIL 15 MG אחד כדור ביום בינתיים. רציתי לדעת (לא הספקתי לשאול את הרופא): האם מותר לשלב את התרופה NARDIL עם התרופה CLONEX ? מידי פעם שעולה לי החרדות אני לוקח קלונקס להרגעה. האם אפשר לשלב את קלונקס עם הנרדיל? או שאסור? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי, אין התווית נגד לשילוב בין שתי התרופות. אציין שתשובות בפורום לא מהוות תחליף ליעוץ פרטני ולכן כדאי להתייעץ גם הפסיכיאטר המטפל בנוגע לתרופות שעליך ליטול.

שלום וברכה אובחנתי עם דיכאון קליני לפני כמה חודשים והוכנסתי לאשפוז בבית החולים גהה בחופש הגדול האחרון שהיה. הפסיקו לי שם את הקלונקס והלוסטרל וכשיצאתי רשמו לי לקחת סרקוואל. אני לא מרגישה שזה עוזר לי אז הפסיכאטרית שלי רשמה לי לקחת פריזמה. אני לוקחת חצי כדור פריזמה אבל כל חצי יום או כל כמה שעות משמחה אני הופכת לעצובה וחושבת על התאבדות. אני לא יודעת למה זה קורה לי. ובתוך שבועיים ירדתי 5 ק' יש לי שינויים באכילה. לפעמים לא בא לי לאכול בכלל ולפעמים בא לי רק לאכול מתוק כמו שוקולד או גלידה אבל זה לא מעלה לי את המצב רוח שלי. איך אפשר להקל על המחשבות האלה ומה ניתן לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

זאת תרופה לסכיזופרניה מה הקשר נתנו לך סארקוול?

אני ממש לא יודעת למה נתנו לי קיבלתי את זה בגהה הפסיכאטר המחוזי דחה את הבקשה לאשר סרקוואל ונותנים לי את זה באופן פרטי

שלום רב, את מתארת התמודדות עם דיכאון אשר לעיתים אינה פשוטה ותוצאות הטיפול עשויות לקחת זמן. הטיפול המיטבי הוא הטיפול שמשלב גם תרופות וגם טיפול פסיכותרפויטי (שיחות). כמו כן , במקרים רבים כדאי להתחיל במקביל תהליך שיקומי שיעזור לחזור לחיי שגרה, לתעסוקה ולחיי החברה. חשוב להיעזר בסבלנות ולהקפיד על המעקב הצמוד של אנשי מקצוע.

05/04/2018 | 21:45 | מאת: אלטרולט

אני לוקח פריזמה 40מג כל בוקר כבר כמעט 6 שבועות והמצב עולה ויורד , הוספתי אלטרולט 20מג לפני שינה והמצב מתחיל להתייצב .. אבל ... אני לא מפסיק לאכול .. מה עושים ? זאת תופעה שתחלוף ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בשלב זה קשה לנבא האם התופעה תחלוף או לא, כדאי לנסות לסדר את ההרגלים התזונתיים כבר מעכשיו, במידה ובמהלך השבועות הקרובים לא יחול שינוי לטובה, כדאי להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל ולשקול שינויים בטיפול.

03/04/2018 | 17:46 | מאת: שרי

ברצוני לדעת במה אני יכולה לפתור חוץ מתרופות פסיכיאטריות דכדוך קל זה קורה לי בחגים במיוחד תחושת מועקה בחזה חוסר חשק לעשייה אפילו אשמח לדעת דרך פסיכולוגיה חיובית עם אני יכולה להיכנס לאתר פסיכולוגיה חיובית אולי את מכירה או ספרים אשמח לדעת תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, טיפול פסיכולוגי ללא ספק יכול לתת מענה לבעיה. מומלץ לפנות ליעוץ אישי, כדי לנסות לברר את הסיבות הספציפיות שיש לך לתסמינים המתוארים. הספר המומלץ הוא מהתחום של טיפול קוגניטיבי הנהגותי: בוחרים להרגיש טוב של דיוויד בורנס.

העלתי מינון פריזמה ל40מג לפני 5 וחצי שבועות , בשבוע האחרון הרגשתי שיפור באנרגיה ובהשפעה של התרופה והיום שוב התעוררתי עייף ומכווץ בחרדות , כאילו התרופה ירדה מ70% השפעה ל40% היום , מרגיש עייף שוב וחרדתי מה עושים ממתינים?

לקריאה נוספת והעמקה

מרגיש שוב עייף ,מדוכדך ,חרד נמאס

שלום רב, באופן כללי גם כשיש מגמת שיפור, יתכנו עליות וירידות במצב הרוח ורמת החרדה. כדאי לעקוב אחרי המצב בשבועות הקרובים, במידה ולא יחול שיפור והתייצבות , כדאי להתייעץ עם הרופא בנוגע לאפשרות לעלות מינון או לסירוגין להחליף את התכשיר.

01/04/2018 | 09:13 | מאת: יעל

חג שמח. לפני שלושה שבועות הרופא נתן לי כדור חדש כדי לנסות לראות עם הוא עושה לי טוב. בסופו של דבר זה ממש לא עשה לי טוב,והתנהגתי בצורה עצבנית כלפי המשפחה והחברים היו לי תופעות לא נעימות. בסופו של דבר אימא שלי דיברה עם הרופא והוא החליט להפסיק לי את הכדור. הוא טוען שאני לא צריכה כדור אחר שאני אשאר עם אותם כדורים שאני לוקחת המון שנים. אומנם אני עכשיו יותר רגועה ברגע שהפסקתי אבל אני מרגישה שההתנהגות שלי כלפי משפחתי וחבריי לא היו בסדר הייתי מאוד אגרסיבית ועצבנית. רציתי לשאול שאלה עם תסכימי כעזרה עצמית מעשית איך אני יכולה לחזור ליעל השמחה שהיתה לפני הכדור כי באמת הייתי במצב טוב פשוט הרופא החליף לי לכדור הזה מכיוון שהכדור הקודם הופסק בשוק אומנם באמת אני כבר רגועה אבל אני מרגישה לא טוב בעקבות ההתנהגות שלי והתופעות שהיו לי עקב הכדור רק דבר אחד הרופא הוסיף לי וזה עוד קלונקס שזה אני לוקחת המון שנים בנוסף לכדורים אחרים. אשמח עם תסכימי לתת לי עצה מעשית איך לשפר את מצב הרוח בנוסף לכדורים איך לחזור לשמחה שהיתה לי.כואב לי על ההתנהגות שהיתה לי כלפי משפחתי וחבריי אני ממש מודה לך מאחלת לך חג פסח שמח

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אני מבינה שעברת תקופה לא פשוטה שבמהלכה היו שינויים בטיפול התרופתי שקיבלת שככל הנראה לא הועילו ואולי אף הביאו להחמרה. לצערי, אין מספיק מידה אודות המצב שעברת וכן אין אפשרות במסגרת הפורום לתת לך יעוץ ספציפי בנוגע להתמודדות עם המצב. אני מניחה שמדובר בבעיה שמחייבת מעקב פסיכיאטרי רציף ולכן הדבר הנכון ביותר הוא להיות בקשר צמוד עם הפסיכיאטר המטפל כדי להמשיך לנסות לאזן את מצבך הן באמצעות הטיפול התרופתי והן באמצעות טיפולים נוספים כגון טיפול פסיכולוגי ושיקום. בכל מקרה, יש חשיבות רבה לשמירת רמת התפקוד , כולל תפקוד חברתי , התעמלות, פעילויות הפנאי.

31/03/2018 | 18:43 | מאת: לירן

שלום ד"ר אני שואל בעבור סבתא שלי בת 80 , בריאה בד"כ ללא מחלות. מדובר באחות שקולה ממלחמת יום כיפור, לפני מספר שנים סבתא עברה משבר בשל מוות של סבי ועוד אחים שלה לאורך השנים , הייתה לה תקופה קצת קשה והרופא משפחה רשם לה בונדרמין לשינה ולוריוון אחד בבוקר כדי שהיא תהיה רגועה. לצערי אף אחד לא הפנה אותה לפסיכיאטר, ואחרי מספר שנים של שימוש בתרופה החלו אצלה תופעות לוואי של חוסר יציבות , סחרחורות ואיבוד שיווי משקל עד כדי נפילה. עשינו לא את כל הבדיקות האפשרויות כולל נוירולוג , בדיקת CT ומספר רופאי אף אוזן גרון (כולם בפרטי) אין שום ממצאים קילנים. לקחנו אותה לפסיכיאטר והוא נתן לה רסיטל 20 מג ליום. והוא ציין שלהמשיך בנתיים עם הלוריוון אחד ליום כדי שלהימנע מהתקפי חרדה. התוצאה היא כבר 10 ימים של סיוט והחמרה של תופעות לוואי , הבוקר מתחיל שהיא בקושי יכולה לקום וללכת , ,תחושה של חוסר שקט , רעד ומתח בכל הגוף (כמו נרקומן שחייב את המנה שלו). היא ישנה בסדר בלילה, בבוקר אוכלת ולוקחת כדור של רסיטל ולוריוון ואז מתחיל אצלה אי שקט שלרוב מסתיים בלקיחת כדור נוסף של לוריוון לקראת הצהריים שנותן לה רוגע שנמשך עד לבוקר שלמחרת. משיחות שלי איתה , אין לה משהו שמפריע לה בחיים שעלול לגרום לה לחרדות כאלו ולכן נדמה שכל התהליך הקשה שהיא עוברת הוא שילוב של תופעות לוואי של לוריוון והתחלת טיפול של רסיטל . האם יש לך רעיון שיכול להקל עליה ? (שנשאל את הרופא עליו?) אני מודאג מכך שהתחלת השימוש ברסיטל מביא אותה לצרוך 2 כדורים של לוריוון במקום אחד ביום כדי להירגע, שהדבר גם יביא לתסמיני גמילה קשים יותר אחר כך בשל העלאת המינון) תוכל לחשוב על משהו שיסייע לה, או ירגיע אותנו? כואב הלב לראות אותה ככה תודה ד"ר

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התחלת הטיפול ברסיטל, בדומה לנוגדי דיכאון אחרים, עלולה להיות מלווה בתופעות לוואי כגון אלו שתיארת. בתקופה זו אכן מומלץ להיעזר בכדורי הרגעה, כמו לוריוון כדי להקל על תופעות הלוואי ולאפשר הסתגלות לתרופה. מרבית המטופלים מצליחים לעבור את התקופה בשלום, אמנם במידה ותופעות לוואי לא עוברות תוך שבוע - שבועיים ויש קושי להתמודד איתן, כדאי לפנות לרופא המטפל ולשקול החלפת התכשיר.

25/03/2018 | 15:07 | מאת: פריזמה

אני לוקח פריזמה 40מג וכואבת לי השן ,אפשרי לקחת אדוויל ? שמעתי שאדוויל מורידה מההשפעה של הפריזמה , איזה כדור נגד כאבים אני יכול לקחת

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, באופן כללי , אין מניעה משימוש בבמשככי כאבים הנמכרים ללא מרשם, כולל אדוויל.

09/04/2018 | 17:37 | מאת: פריזמה

זה לא גורם לדימומים?

23/03/2018 | 16:17 | מאת: פריזמה

לקחתי פריזמה 20מג כמעט 3 חודש היו עליות וירידות , העלתי ל40מג (2 כדורים) בבוקר ,לפני חודש . בהתחלה הרגשתי שיפור ולאחרונה אני מרגיש שהתרופה בכלל לא עוזרת ,חרדה חברתית ודיכאון ועייפות . יש טעם לחכות עוד חודש ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ההחלטה בנוגע להמשך הטיפול או החלפתו תלויה בעיקר במידת השיפור. במידה ויש שיפור חלקי, מומלץ להמשיך ולעלות מינון ולסירוגין, במידה ואין כלל שיפור , מומלץ להחליף את התכשיר. לרוב למטופל עצמו קשה לבצע את ההערכה ולכן יש חשיבות רבה להתייעצות עם הפסיכיאטר המטפל אשר יכול לשאול את השאלות הנכונות שיעזרו להעריך את מידת השיפור ולקבל החלטה בנוגע להמשך הטיפול.

שלום רב, לאחר 16 שנים של טיפול בתרופות נגד דיכאון מהסוגים SSRI ו-SNRI הפסקתי את הטיפול בשיתוף פעולה עם הפסיכיאטר המטפל עקב מצב טוב ואי הצטרכות בתרופות. התרופות האחרונות שלקחתי הם: לוסטרל 200 מ"ג ו – וולבוטרין 300 מ"ג. ביחד. לקחתי אותם במשך שנתיים. כאמור הפסקתי אותם בהדרגה בהמלצת הפסיכיאטר. אני "גמול" כבר חודש. אך שמתי לב לתופעת לוואי שנהייתה לי לאחר הפסקת הטיפול. אני כל הזמן בוכה!! אף פעם לא הייתי בן אדם רגיש כ"כ ולא הייתי בוכה משטויות, כעת כל דבר שהוא קצת מרגש אני ישר מתחיל לבכות. סרט מרגש, כתבה מרגשת בטלוויזיה, אפילו סתם מייל מסבא שלי בעניינים רגילים, כל דבר גורם לי לבכות! ואף פעם לא הייתי ככה. בכיתי רק במקרים נדירים ממש כמו בהלוויה של סבא שלי, אבל לא סתם ככה הייתי בוכה. זה התחיל לאחר שהפסקתי את התרופות. האם זאת תופעת לוואי נפוצה\ידועה של הפסקת תרופות נגד דיכאון? זה יעבור מתי שהוא? כי לבכות כל הזמן, כל היום זה לא בדיוק חוויה מרנינה. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בהמשך לשאלתי , הנה עוד תופעה ששמתי לב שהתחילה מאז שהפסקתי עם התרופות: כמעט כל לילה יוצא לי קרי לילה (יציאת זרע לא רצוני). ב-16 שנים שלקחתי את התרופות נגד דיכאון ,רק פעמים בודדות יצא לי קרי לילה. ועכשיו מאז שהפסקתי את התרופות, כמעט כל לילה יוצא לי קרי לילה!! מה זה אמור להביע? יש קשר להפסקת התרופות? האם הגוף שלי החליט "להשתגע" עקב אי קבלת תרופות? אשמח לקבלת תשובה ל-2 השאלות שלי חג שמח!

שלום רב, ככל הנראה לא מדובר בתופעות לוואי של התרופות שלקחת. בכי רב ורגישות הם תסמינים אפשריים של בעיה כגון דיכאון קל. כדאי להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל בנוגע לתופעה ובחון אם יש צורך לחזור לטיפול התרופתי, אולי במינון נמוך יותר.

18/03/2018 | 11:56 | מאת: אני

היי ד"ר, אני בת 28, בריאה בכללי סה"כ, באה מבית תומך ובעלת חוג חברתי רחב. בחמש שנים האחרונות אני סובלת מהתקפי חרדה ומצב רוח ירוד שבא והולך. יש לציין כי לפני 8 שנים בערך ניסיתי להתאבד, מידע שאף אחד לא יודע עליו. מאז, אני סובלת בעיקר ממחשבות פסימיות, אובדנות ותחושה של חוסר טעם לחיים. זה מתבטא בהתקפי חרדה, הפרעת אכילה מסוג בולימיה (שמופיעה בעיקר בתקופות לחוצות יותר), פגיעה עצמית (חתכים עד זוב דם) ושינה מרובה. בכללי אף אחד לא מודע למצבי. בחרתי שלא לשתף אף אחד כי יותר נוח לי ככה. מצד שני אני מותשת וככל שעובר הזמן אני מרגישה את הנטל של העניין. אני נוטלת ציפרלקס כבר קרוב ל4 שנים (כרגע 5 מ"ג כי 10 ממש הפך אותי לזומבית). הכדורים עוזרים עם התקפי החרדה (כן סובלת מהם אך לא באותן עוצמות) אך לא עוזרים למצב הכללי. אני כל הזמן עצובה, שום דבר לא גורם לי להנאה, דברים שגרמו לי להנאה בעבר כבר לא מרגשים אותי ובכללי אני רוצה לשבת כל הזמן בבית ולא לצאת ממנו. אני כן מתפקדת- עובדת במשרה מלאה, מתאמנת 3 פעמים בשבוע, נפגשת עם חברים וכו'. מה אני עושה לא בסדר? איך עוד ניתן לשפר את המצב? ניסתי טיפול פסיכולוגי ולא התחברתי. לא הרגשתי שזה עוזר לי במשהו. לשתף את הסביבה לא בא בחשבון. האם ניתן להגיד את המצב שלי כדיכאון? מה עוד ניתן לעשות? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, התסמינים שאת מתארת אכן יכולים להעיד על דיכאון. את מתארת תגובה חלקית לטיפול התרופתי שאת מקבלת. במצב המתואר כדאי בראש ובראשונה לפנות לבדיקה פסיכיאטרית כדי לחדד את האבחנה ולהתאים טיפול: במידה ואין אפשרות לעלות מינון של התרופה שאת מקבלת בגלל תופעות לוואי , כדאי לשקול החלפתה. גם בנוגע לטיפול הפסיכולוגי לא הייתי ממליצה לותר מראש, מבלי לנסות לפנות למטפל/ת נוספים: בטיפול פסיכולוגי יש משמעות רבה לכימיה בין מטפל למטופל ולכן העובדה שבטיפול אחד לא הצלחת להתקדם , לא מבטלת אפשרות שתוכלי להיעזר עם מטפל אחר.

בת 27 נוטלת פלוטין מזה עשר שנים בגלל דכאון בתקופת התיכון שעבר, אך אני מעוניינת להמשיך ולקחתו . בריאה .אין לי בעיות בריאותיות אחרות ידועות . שאלתי היא בפעם האחרונה הרוקח אמר ,שמומלץ לא לטול פלוטין עם אדוויל, נורופן, אדקס ,בגלל שיש בזה איבופרופן .באינטרנט קראתי שהכוונה היא לא לטול עם תרופות נוגדות דלקת NSAIDS. שאלתי היא ,האם הכוונה לא לטול פלוטין יחד עם כל התרופות NSAID(אם כן מה זה כולל) או הכוונה רק לאלה שמכילות איבופרופן . 2)האם הכוונה גם שמומלץ לא לטול פלוטין יחד עם שימוש במשחה וולטרן או משחות אחרות NSAIDS ? 3)כרגע איני בהריון אך רוצה לשאול ,האם יש בעיה עם נטילת פלוטין (פריזמה פרוזאק)בזמן ההריון ,האם זה גורם למומים בעובר או בעיות בלב ועוד ?מה ההמלצה בעיניין? המון תודה על הסבלנות והעזרה!!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא מומלץ לשלב את הטיפול בפלוטין עם כלל התכשירים מקבוצת NSAIDS. באופן כללי, בעת ההיריון ניתן לקבל טיפול בתכשירים נוגדי דיכאון וחרדה, כאשר ההחלטה ובחירה בתכשיר הספציפי נעשית תוך הערכה מקיפה של המצב הנפשי, שקילת יתרונות חסרונות של המשך הטיפול בתכשיר הספציפי והתייעצות עם מרכז טרטולוגי שמרכז את המידע העדכני בנוגע לתרופות הספציפיות בהיריון.

14/03/2018 | 19:54 | מאת: אור

קיבלתי תקופה ארוכה פריזמה ובעיקבות מיאסטניה גרביס עברתי לויאפקס בשחרור מושהה 150 לאחרונה כאבים בשרירי הירכיים עםמלווה בנוקשות הזעה מרובה אי שקט גופני ומכיון שאני נוטלת קומדין הופסק הטיפול ועברתי לרמוטיב 500 בהדרגה כבר יומיים הרגשה נפשית קשה בכי תמרורים תחושת בדידות חוסר תכלית מוכר לי מתחילת המחלה אין תור קרוב לפסיכיאטר מה לעשות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, מעבר מתכשיר תרופתי אחד לאחר לעיתים כרוך בהחמרה זמנית במצב הנפשי, במיוחדת בשבועות הראשונים לאחר התחלת הטיפול בתרופה החדשה. במידה ותוך 4-6 שבועות לא יחול שיפור כלשהו במצב, יש לשקול החלפת התכשיר.

אני בן 22 השתחררתי לפני שנה וחצי ..יצאתי מהצבא כי היה לי קשה אבל שרתתי שנתיים וחצי.. ההורים שלי והסביבה לא קבלו את זה כול כך נכנסתי לחרדות.. פניתי לטיפול פעם בשבוע לפעמים פעמיים בהתחלה הכל היה בסדר היא הייתה ממש נחמדה במשך כמעט שנה היא אמרה לי תרגיש חופשי לשלוח הודעות בשביל זה אני פה ולא הייתי שולח ממש פעם בכמה שבועות. היו כמה חודשים שקבענו שאני ריצות ומסמס לה ומעדכן אותה הייתה שולחת יופי מעודדת כול מיני כאלה. בכל מקרה לפני 3 חודשים פיטרו אותי מהעבודה ושלחתי לה שהעיפו אותי והיא לא ענתה .. וכול הודעה נוספת שהייתי שולח אמרה לי תחכה לפגישה .. אחר כך הגיעה למצב שהיא אומרת לי לא ליצור איתי שום קשר מחוץ לטיפול תכבד את ההסכם שלנו.. אני לא מבין על איזה הסכם היא מדברת. שאלתי אותה למה פעם זה היה שונה היא אמרה שהיא חשבה אחרת ועכשיו היא חושבת שונה.. עשיתי כל מה שהיא אמרה לי היא אמרה לי גם שכדי שאלך לקחת איזה טיפול תרופתי כדי שנוכל להכנס יותר לעומק בטיפול ולגעת בשורש הדברים הלכתי לקחתי ציפרלקס כבר שנה אני נוטל אותו. והיא אמרה לי שאני ילך לפסיכיאטר אולי צריך להעלות את המינון אחרי שהתפטרתי מהעבודה הלכתי העלו לי בחצי מילגרם תציפרלקס וקבלתי אבחנה של ''מרכיב אישיותי תלותי כנראה''. ושל חרדות שלפעמים מגיעות לרמת panik / לפני שבועיים הייתה הפגישה האחרונה היא אמרה לי שוב שלא מתאים לה לדבר פעם בכמה חודשים או איזה שבוע של משבר אמרתי לה גם שבוע של משבר לא נתת מאז שפיטרו אותי מהעבודה . בכל מקרה אחרי שסיימנו שלחתי לה הודעה שאני יצאתי מאוד פגוע ואני לא רוצה להפגש איתה יותר. עבר כבר כמעט שבועיים זה ממש לא אכפת לה היא לא השיבה על זה אפילו.. אני מרגיש כל כך נטוש ועזוב.. כל השנה הרגשתי כאילו היא אימא שלי השנייה שכולם היו צוחקים עלי שאני דפוק שיצאתי מהצבא והיו מעירים לי הייתי בורח אליה בטיפול הרגשתי בטוח טוב שהיא מחזיקה אותי ופתאום היא זרקה אותי מכל המדרגות. אני עובר מרגיש רע ככה כבר 3 חודשים ניסתי לעבוד במקום חדש ולא הצלחתי הייתי רק במחשבות עליה ועל הטיפול בכיתי המון. כרגע אני החלטתי שאני לא נפגש איתה ולא אכפת לה.. זה היה המקום הבטוח היחיד שמקבל אותי כמו שאני. אז עכשיו אני תלותי מה אני עושה ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אתה מתאר מהלך בעייתי בטיפול שלעיתים קורה מסיבות מורכבות אותן אין אפשרות לנתח והסביר במסגרת הפורום וללא בדיקה מעמיקה. מתוך ההודעה עולה כי אתה מתמודד עם מצב בעייתי וחווה מועקה. חשוב במצב הזה לפנות לעזרה, עדיף תחילה לאבחון מקצועי אצל פסיכיאטר על מנת להעריך את מצבך באופן מקיף ובהתאם לאבחנה לתכנן את המשך הטיפול.

11/03/2018 | 02:09 | מאת: פריזמה

התחלתי ב10מג במשך שבועיים ,סבלתי מעייפות קיצונית , העלתי ל20מג לקחתי במשך 3 חודש ,סבלתי מהעלאה בחרדה ואז זה חלף , הרגשתי עליות וירידות בהשפעה של התרופה , העלתי ל40מג לפני שבועיים וחצי ולא מרגיש שיפור .. זה בסר שאני לא מרגיש שיפור? מתי אמור להרגיש בשיפור

לקריאה נוספת והעמקה
11/03/2018 | 02:29 | מאת: פריזמה

יכול להיות אם לקחתי 3 חודש מינון של 20מג אז הטיפול נכשל והעלאה של ה40מג לא יעזור ? מה הכוונה שאומרים שהטיפול נכשל

שלום רב, לאחר מספר חודשים של נטילת התרופה חשוב להעריך באופן כללי את מידת השיפור ועל סמך זה להחליט האם כדאי להמשיך עם התרופה במינון גבוה יותר או לסירוגין להחליף את התכשיר. באופן כללי, כל עליה במינון עשויה להביא לשיפור נוסף תוך 4-6 שבועות, זאת כמובן במידה והמטופל מגיב לתרופה הספציפית.

10/03/2018 | 15:44 | מאת: אלי

שלום אני לוקח כדור סרנדה פעם ביום 50 מג בערב, סובל מנדודי שינה. הייתי רוצה לעבור לקחת את הכדור בבוקר, שאלה: כדי לעבור לקחת בבוקר אפשר לדלג על לקחת אותה בערב? או עדיף לקחת אחת בצהריים ואז לעבור לבוקר?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, שתי האפשרויות סבירות.

05/03/2018 | 13:10 | מאת: מיכל

לפני חודשיים ושבוע התחלתי במינון של כדור סרנדה וקלונקס ..לאחר שבועיים לא הרגשתי הטבה רק הקלונקס הרגיע לכמה שעות לאחר התיעצות עם הםסיכאטרית הוסיפה מינון..היום הגעתי ל150מ"ג ועדייין אין הקלה יש יותר חרדה מזה שהתרופה לא עוזרת ומה יהיה...?האם לתרופה גזו לוקח יותר מחודשיים?בשביל להרגיש טוב ..האם יש כדור אחר או בנוסף לסרנדה לעזור? אני לוקחת גם חומצה פולית הרופאה אומרת שזה עוזר לספיגה אשמח לקבל חוות דעת תוד

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, במידה ואחרי 6-4 שבועות של הטיפול אין הטבה כלשהי, אפילו לא מינימאלית, לרוב לא מומלץ להשמיך ולעלות מינון אלא להחליף את התכשיר. בטיפול בחרדה הבחירה על פי הרוב היא בתכשירים אחרים מקבוצת SSRI כגון פרוזאק, סרוקסט, ציפרלקס ועוד, אך כמובן את הבחירה הספציפית נעשית ע״י הפסיכיאטר המטפל על סמך הבדיקה הפרטנית ושיקולים ספציפיים לאותו המטופל.

04/03/2018 | 15:14 | מאת: טובה

שלום רב, רופא המשפחה שינה לי כדור מציפרלקס לבריטליקס 10 מ״ג לאחר שנדמה היה שהציפרלקס כבר לא הועיל. לקחתי אותו 7 שנים. הפסקתי את הציפרלקס, עשיתי הפסקה של יום והתחלתי לקחת את הבריטליקס. כעט אני נוטלת אותו כחודש והתחלתי לקבל התקפי חרדה במקום שתהיה הטבה. האם הבריטליקס עדיין לא משפיע או שזה תופעת לואי של הפסקת הציפרלקס. מה עלי לעשות. די קשה לי. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אם אני מבינה נכון, הפסקת את הטיפול בציפרלקס לפני כחודש ולכן סביר להניח שלא מדובר בתופעות לוואי של הפסקתו. כדאי להתייעץ עם רופא המטפל בנוגע למצבך הנפשי הנוכחי ולשקול שינויים בטיפול בהתאם להתרשמות הקלינית.

02/03/2018 | 16:30 | מאת: שמש

שלום, בשנה האחרונה אני סובלת מהתקפי חרדה שחוזרים בכל יום. לא עובר יום אחד בלי שיהיה לי. לאחרונה יש בי תחושות מוזרות שאני מרגישה שאני לא מכירה את האנשים סביבי, זאת אומרת אני בידיעה שאני מכירה אותם, למשל בת הזוג שלי, הרגשתי תחושות כאילו אני נמצאת עם בנאדם זר, אבל בפועל ידעתי שאני מכירה אותה ואוהבת אותה, אבל לא הצלחתי להרגיש את זה, גם כשהיא חיבקה אותי כשהייתי בלי חולצה למשל המגע הרגיש לי מוזר מאוד, כאילו בנאדם שאני לא מכירה עושה לי את זה, אבל הכל קורה בידיעה שאני אכן מכירה.. התחושות האלה ממש מפחידות.. בנוסף יש רגעים שאני פתאום מרגישה שהמציאות לא אמיתית, וזה מכניס אותי שוב להתקפי פאניקה שאני לא מצליחה להרגיע.. אני מפחדת ללכת לישון כי אני מפחדת שהתחושות האלה ילוו אותי גם בחלומות, וכבר זמן מה שיש לי גם סיוטים בלילות.. אין לי עם מי לדבר, ואני לא בנאדם שנוטה לדבר על הרגשות שלו, בנוסף גם אין לי זמן ללכת לטיפולים, בגלל העבודה, אני עובדת ומחזיקה בית ומנהלת זוגיות, אני מרגישה שהמצב הנפשי שלי הולך ומדרדר והורס לי את הכל.. מציינת שבגיל 15 איבחנו אותי בפוסט טראומה, אבל מעולם לא היו בי תחושות כאלה. (כיום בת 21)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, את מתארת תסמינים של חרדה ומועקה. הדרך להתמודד עם המצב היא לפנות לבדיקה מקצועית ע״י פסיכיאטר, לאבחן את הבעיה ולהתאים טיפול (תרופתי, פסיכולוגי, משולב). אין ספק שהפניה לטיפול אינה החלטה פשוטה ודורשת השקעה של זמן. עם זאת, השיפור במצב שלך עשוי הפחית את המצוקה שלך ולשפר את איכות החיים והתפקוד וכדאי לקחת זאת בחשבון בעת קבלת ההחלטה.

02/03/2018 | 05:53 | מאת: פרוזק

פרוזק מחצית החיים שלו זה בין 2-4 ימים אם אני לא טועה .. השאלה שלי למה צריך לקחת כל יום כדור אם המחצית כזאת ארוכה

לקריאה נוספת והעמקה

מכיוון שהתרופה מתפנה מהגוף באופן הדרגתי ובשביל שהטיפול יהיה יעיל יש צורך שהרמה של התרופה תהיה אחידה . הדבר מתאפשר כשנוטלים את התרופה כל יום.

25/02/2018 | 12:43 | מאת: דן

שלום אני סובל מדיכאון חרדות היפוכונדריה המון שנים .נול קסנקס הרבה שנים באופן קבוע 1 מיליגרם בוקר. 1 מיליגרם ערב.השאל האם קפיצות שרירים כאבי שרירים כבר 6 ששנים יכולים להיות מהפרעות החרדה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, חרדה עלולה להשפיע על השרירים, אך לפני שקובעים שהתופעות קשורות לחרדה, יש לשלול בעיות גופניות.