זלדיאר ודלקת עור חריפה.

דיון מתוך פורום  תופעות לוואי בטיפול התרופתי

09/07/2018 | 22:42 | מאת: עידן

קיבלתי מהאורתופד מרשם לזלידאר. לקחתי כדור אחד וכעבור יומיים התחלתי להרגיש אדמומיות וגירוד עז שהתפתח לדלקת עור חריפה, לדברי רופא העור אותם תסמינים כמו אטופיק דרמטיטיס. האם אכן הגיוני לחשוב שאלרגיה כזו התפתחה מהזלידאר?

לקריאה נוספת והעמקה

התכשיר zaldiar מכיל paracetamol ו-tramadol שני החומרים נמצאים גם בתכשירים אחרים כמרכיב בודד או משולב. תגובת רגישות יתר לתרופות יכולה להתרחש במגוון מנגנונים. ככלל, תגובת רגישות יתר תתרחש לאחר מספר ימים מהחשיפה הראשונית לתרופה, אך תופיע מהר יותר במקרים בהם היתה חשיפה קודמת לתרופה או לתרופות דומות. עם זאת, קיימות תגובות עוריות שונות שיכולות להופיע החל מהכדור הראשון. המרכיב פאראצטמול עלול להיות קשור לסיכון הנדיר לתגובות עוריות חמורות שעלולות להיות מסכנות חיים. התגובה יכולה להופיע עם החשיפה הראשונה ל-paracetamol. תגובות עוריות דווחו גם למרכיב tramadol. לא ציינת האם הטיפול בתרופה הופסק והאם התגובה העורית חלפה וכן האם היה עוד שינוי תרופתי או אחר סביב מועד הופעת התגובה העורית. אני מבינה שהנך במעקב של רופא עור, יש להמשיך לעקוב אחר התגובה העורית ולפנות לעזרה רפואית במקרה של החמרה. בנוסף, כדאי להיוועץ במומחה אלרגיה ואימונולוגיה בנוגע לשימוש עתידי בתכשירים המכילים את אחד המרכיבים, שצוינו.

מנהל פורום תופעות לוואי בטיפול התרופתי