מחשבת אי ודאות לגבי איידס - מה הפתרון?

דיון מתוך פורום  התמודדות עם מתח, לחץ וחרדה

09/03/2016 | 00:22 | מאת: מתייעץ

לפני כשלוש שנים קיימתי יחסי מין עם ידידה, והחלטתי לבצע בדיקת איידס. התייעצתי עם שני רופאים לקראת הבדיקה. רופא אחד אמר לי לבצע בדיקת איידס כעבור חודשיים מרגע המגע החשוד, ואילו רופא אחר אמר לי לעשות את הבדיקה כשלושה חודשים לאחר המגע החשוד. בנוסף, אני זוכר את התאריך שבו קיימתי יחסי מין עם הידידה, אבל מאחר ולא רשמתי אותו, אני תמיד חי בתחושה שאולי הבדיקה שביצעתי אינה תקפה. כלומר, אני מרגיש כל הזמן אי ודאות לגבי תאריך ביצוע בדיקת האיידס ולגבי התאריך של המגע החשוד עם הידידה. אני מתחיל לחשוב שאולי יש לי חרדה ממחלת האיידס. חוץ מזה, אני מרגיש שאני כבר לא סומך על אף רופא לגבי הזמן שבו יש לבצע בדיקת איידס לאחר המגע החשוד, כי כל אחד אומר משהו אחר, ואז זה מכניס אותי שוב לאי ודאות. כיום אני חי באי ודאות אם יש לי או אין לי איידס, למרות שהבדיקה יצאה תקינה, כי אני לא סומך על מה שאמרו לי הרופאים לגבי משך הזמן שיש לחכות מרגע המגע החשוד ועד לביצוע הבדיקה. זה מתבטא אצלי בסימפטומים הבאים - כאבי חזה במשך כל היום, חוסר ריכוז , ולחצים פיזיים בראש כתוצאה מהמחשבה על אי הודאות. תחושות אלה פוגעות לי בתפקוד. השאלה שלי היא מה הפתרון לחוויה השלילית שתיארתי, והאם מדובר בחרדה? וכיצד אני יכול לסמוך שוב על רופאים ולחזור לשגרת חיים ללא מחשבת אי הודאות שיוצרת אצלי כאבים?

לקריאה נוספת והעמקה
09/03/2016 | 10:59 | מאת: עפרה שלו

שלום מתייעץ, מהתיאור שלך אכן נשמע שאתה סובל מחרדה או מ-OCD. ראשית, אולי כדאי שתעשה בדיקה נוספת של HIV. זמן הבדיקה יכול להיות מוקדם מדי אבל הוא אינו יכול להיות מאוחר מדי, כך שאם הבדיקה תצא היום תקינה, סימן שאינך נושא את הנגיף. אם תוצאה כזו של בדיקה אינה מרגיעה אותך והסימפטומים שאתה מתאר ממשיכים, עליך לההבין שמה שאתה סובל ממנו הוא חרדה. לעתים קרובות, עצם הידיעה שהסימפטומים הגופניים נובעים מחרדה ולא ממחלה גופנית מספיקה כדי להרגיע את החרדה. אני מקווה שכך יהיה במקרה שלך. האם אתה סובל או ספקות טורדניים לגבי מחלות אחרות או דברים אחרים? תחושת אי הוודאות שאתה מתאר, אותו ספק שחוזר ולא נרגע, הוא מאפיין של OCD. ישנם דרכים בדוקות לטיפול בהפרעה זו. אתה יכול לעשות זאת בעזרת או מקצוע או ספרים לעזרה עצמית. תמצית הטיפול ב-OCD הוא הימנעות מטקסים ובדיקות - במקרה שלך, בדיקות רפואיות חוזרות ונשנות, נסיונות להיזכר במחשבות מתי היה המגע החשוד וכן הלאה, וחשיפות מכוונות לדברים או למחשבות המפחידות. במקרה שלך, ניסיון לדמיין בכוונה חיים עם המחלות המפחידות אותך. כאמור, כדאי לך לקבל אבחנה והכוונה דרך איש מקצוע. עפרה שלו

10/03/2016 | 01:30 | מאת: מתייעץ

עפרה, היי. קודם כל, תודה על המענה. לגבי ביצוע בדיקה נוספת של HIV, אני בהחלט חשבתי לבצע את הבדיקה הזאת שוב, אבל כאן בדיוק הבעיה. הפעם האחרונה שהיה לי מגע חשוד היה לפני שלוש שנים, ואני עדיין חי בתחושה שאם אבצע את הבדיקה עכשיו, ואקבל תוצאה תקינה, אני עדיין אהיה לא רגוע. הסיבה לכך היא שאם הרופאים יגידו לי שזה בסדר לבצע את הבדיקה גם 3 שנים אחרי המגע החשוד, אני עדיין לא סומך עליהם, כי אני חי כל הזמן בתחושה שאולי הרופאים שאני נמצא אצלם לא מספיק מומחים לתחום של ביצוע בדיקות איידס. גם כשאת רושמת ש"אם הבדיקה תצא היום תקינה, סימן שאיני נושא את הנגיף", אני עדיין אחיה בספק, מאותן סיבות של חוסר אמון שאולי נובעות מהחרדה לאיידס. לגבי הסימפטומים הגופניים, אני יודע בלב שלם שהם לא קשורים למחלה גופנית, אלא נובעות מהמחשבה על אי הודאות בלבד, לכן הדאגה היחידה שלי היא מהלחץ הפיזי הנובע מאי הודאות. לגבי ספקות טורדניים אחרים, אני כן חווה. למשל, אני מרגיש רגשות אשם וייסורי מצפון, שזה גורם לי הרבה פעמים לנסות לומר לעצמי בכוח שאני פעלתי נכון, ולמרות זאת אני מרגיש ייסורי מצפון ברמה מטרידה, שזה גוזל ממני אנרגיה. היה פעם מקרה שבו חששתי לקבל סרטן כשהייתי בשמש מס' שעות, וזה הציק לי לתקופה מסוימת, אבל זה עבר. הבעיה העיקרית היא הכאבים הפיזיים שאני מרגיש כתוצאה מהמחשבה המלחיצה של אי הודאות. ניסיתי להימנע מטקסים ולחיות עם המחשבה, אבל כל פעם שאני חושב על תאריך הבדיקה של האיידס, אני נתקף בכאבים, ואני לא מבין למה. אני גם לא מבין למה אני לא סומך על אף רופא, גם אם יש לו הבנה בתחום האיידס, וגם אם הוא מורשה לתת הפנייה לבדיקה כזו. כלומר, לא משנה את מי אשאל, וכמה הוא מבין, וגם אם אני רושם לי את התאריך, אני כל הזמן מרגיש את הספק. מצד שני, אני מרגיש שאני צריך לבצע את הבדיקה, אבל רק כאשר אתן אמון ברופאים ובעצמי. לכן, שאלותיי הן - א. מתי אתן אמון ברופאים? בעצמי? האם זה אפשרי בכלל? או שהחרדה יוצרת את חוסר האמון? ב. אילו ספרים את ממליצה, והאם את מכירה מטופלים שחוו חרדות מאיידס או מקרים דומים לשלי והחלימו? תודה, מתייעץ.

11/03/2016 | 20:51 | מאת: לימור

אני מרגישה שאני מוותרת לעצמי בהרבה דברים ועקב זה אני מרגישה חוסר אושר.מה אפשר לעשות כדי להיות חופשיה עם עצמי ולעשות באמת את מה שאני אוהבת ולא להיות תלויה באחרים? שבת שלום תודה.

14/03/2016 | 12:47 | מאת: עפרה שלו

שלום לימור, אם תוכלי לתת קצת יותר פרטים ורצוי אף דוגמה למצב שבו את מוותרת לעצמך זה יוכל לעזור לי ולאחרים לענות לך. עפרה שלו

12/03/2016 | 14:09 | מאת: לימור

אני כתבתי לך למטה.אני מרגישה ויתור עצמי אני לא שמה את עצמי במקום הראשון ולוקחת על עצמי בעיות של אחרים בגלל זה אני מרגישה חוסר אושר.מה עושים כדי לשנות את זה? תודה.

מנהל פורום התמודדות עם מתח, לחץ וחרדה