נגישות
נגישות

פורום התמודדות עם מתח, לחץ וחרדה

4939 הודעות
4552 תשובות מומחה

מנהל פורום התמודדות עם מתח, לחץ וחרדה

שלום רב, כבר גדולה ואמא לילדים בוגרים (שהבעיות גדלו יחד איתם). כל פעם שאני נלחצת...קצת מתח ולא תמיד במודע. הבטן מאותתת לי אם זה בשלשולים, עצירויות או כאבים חדים ברום הבטן? מה הקשר? ואיך פותרים את זה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

גפן הבטן מוכרת מאז ומתמיד כרגישה ומגיבה למצבי מתח והתרגשות. במקרים בהם הסימפטומים חריפים והבעיה שכיחה ומתמשכת יש וזה מאובחן כ"תסמונת המעי הרגיז". לצורך אבחון מעמיק יותר של מצוקתך חשוב שתתייעצי תחילה עם רופא המשפחה. על פי אבחונו, יהיה מקום לטיפול רפואי מתאים אשר בכל מקרה כדאי שיהיה משולב עם טיפול פסיכולוגי ממוקד, בעיקר בגישת ה- CBT.

28/12/2014 | 12:50 | מאת: אוראל

שלום אני בן 19 חייל , ליפני כשבוע התחילו לי לחיצות בחזה מין תחושה שמשהו יושב לי על החזה , אני מאובחן כסובל מחרדה כללית עם התקפי פאניקה ומטופל בציפרלקס . קשה לי מאוד על התחושה הזאת אני כל היום באינטרנט קורא על כל מיני בעיות שונות שיכולות להיות לי וזה ממש מטריד אותי , אני נמנע מפעילות גופנית כי זה פשוט מלחיץ אותי ואני חושב שאם אני אעשה פעילות גופנית אני פשוט אקרוס , הלכתי למיון בבית חולים נהריה שם עשו לי אקג צילום חזה ובדיקות דם , הכל היה תקין . לאחר יומיים הלחצים האלה שוב חזרו לי ופניתי עוד פעם למיון טרם וגם שם עשו לי אקג והיה תקין אני ממש לחוץ מההרגשה הזאת בחזה ותמיד חושב שאולי פספסו משהו , אולי יש המלצות מה לעשות עכשיו ?

לקריאה נוספת והעמקה

אוראל על פי תיאורך את ממצאי הבדיקות הרפואיות, נראה שאין לך מה לדאוג לגבי מצבך הבריאותי- פיזי. הבעיה היא רגישותך החרדתית. יש לקוות שאולי היא תחלוף מעצמה, אך לאור עוצמתה והימשכותה הייתי מציע שתפנה לקב"ן היחידה לקבלת סיוע טיפולי ממוקד. זה עשוי עזור לך אף שלא להזדקק לכדורים שאתה מקבל.

13/12/2014 | 19:10 | מאת: איצו

בן 46 וסוחר בבורסה דרך המחשב מהבית...יש לי תופעה כל פעם שאי נכנס לטרייד הגוף שלי נדרך הדופק עולה כנראה כתוצאה מהפרשת אדרנלין לגוף,,,האם יש דרך לשלוט על התחושות האלו ולהוריד את המתח והריגוש ?והאם זה לא מסוכן לגוף ? כמובן לאחר הטרייד אני נרגע וחש ריפיון ועייפות.

לקריאה נוספת והעמקה

איצו הדרך היעילה והמתאימה להפגת מתח בכלל וכנראה גם את המתח שלך ולו באופן סימפטומטי, זה לימוד ותרגול של טכניקות להרפיה עצמית (חפש דוגמאות יעילות לכך, באתר של ד"ר ברוך אליצור), או היפנוזה עצמית, במסגרת סדנא טיפולית אצל מומחה להיפנוזה. אם יסתבר שהטיפול הסימפטומטי בלבד לא יספיק, תצטרך להיעזר בייעוץ/טיפול פסיכולוגי אינטנסיבי יותר.

שלום רב, אנו מציעים בחינם שני סוגים של טיפולים קבוצתיים להפרעות חרדה: טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בגישה אחידה לכל הפרעות החרדה וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי בשילוב טיפול בתנועה. הטיפולים ניתנים במסגרת מחקר ויחלו בסביבות חודשים ינואר-פברואר 2015. הטיפולים כוללים 20 מפגשים שבועיים שיימשכו כשעה וחצי עד שעתיים במרפאות החוץ במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" בהוד השרון. הטיפולים מיועדים לנשים וגברים כאחד, בגילאי 20-65, אשר סובלים מחרדה. מצ"ב קישור לפרטים על המחקר וכן לשאלון התאמה. אנו ניצור קשר עם פונים מתאימים לטיפול בשבועות הקרובים ונספק להם מידע נוסף אודות המחקר. פונים מתאימים ומעוניינים יוזמנו לפגישת הכרות בה תיבחן התאמה הדדית למחקר. https://docs.google.com/forms/d/1Y3wtL-XirtfmNzbHJpaWp61Ki85nH7kSvp1Ose3-Lrg/viewform בתודה, צוות המחקר: ד"ר יובל בלוך, פסיכיאטר מומחה ומנהל מרפאת ילדים ונוער ד"ר מירית שני-סלע, פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה ענת יריב, מטפלת מוסמכת בתנועה ומדריכה יוגב קיויתי, מתמחה בפסיכולוגיה קלינית

10/12/2014 | 16:44 | מאת: נאור

לא יודע אבל כל הזמן אני חושב רע וזה מעצבן

נאור לכולנו מחשבות רעות מידי פעם. אם הן מאד שכיחות אצלך, בעוצמה גבוהה וגורמות לך למתח וסבל, כדאי שתשקול פנייה לייעוץ/טיפול אצל פסיכולוג קליני מתאים, אם באופן פרטי או באמצעות קופת החולים אליה אתה משתייך.

שלום רב לפני כחצי שנה החל אבי (בן 79 פעיל ונמרץ בדכ) להתלונן על קשיי שינה ואי שקט.לפני כחודשיים החל לקחת לוריבן וציפרלקס בהמלצת פסיכיאטר. נוירלוג שראה ותו טען שמדובר בסיממנים התחלתיים ביותר של פרקינסון (יש לציין שאינו רועד כמעט, יותר איטיות). הוחלט על סמך שיחה בלבד שהוא בסוג של דכאון והוחלט לחכות עם התרופה לפרקינסון עד שיתאזן הדכאון. לטענת אבי הציפרלקס אינו עוזר כלל (עלה למינון 20 מ"ג)ויתרה מכ חש מחנק כשבועיין ולאחר מכן גולה בגרון. למיטב הבנתי קראתי על תופעת גלובוס היסטריקוס. האם יש קשר בין תופעה זו לפרקינסון.? ומה הפתרון?? תודה רבה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

גלית אני משער (בלבד !!) שאין קשר בין "גלובוס היסטריקוס" אשר כשמו כן הוא - ביטוי "היסטרי" למתח נפשי גלוי או סמוי, ךבין פרקינסון. מאידך וכמשתמע מדבריי אני לא יודע את התשובה הוודאית לשאלתך. אשר על כן, תוכלי להיוועץ בעניין עם נוירולוג או פסיכיאטר מתאים.

25/11/2014 | 22:48 | מאת: ליעד(שם בדוי)

בחודש ספטמבר בערך כאב לי הראש לא הבנתי מה מקור הכאב אז בדקתי באינטרנט באינטרנט היו דברים שהלחיצו אותי ובהדרגה התחלתי לחשוש יותר למצבי הבריאותי.ביום ב האחרון קמתי עם תחושה מוזרה בראש (לא ממש כאב) במקום יחסית ממוקד ותחושה של חולשה ביד שמאל בנוסף הלכתי לרופא משפחה לפני חודש ששלל לי בעיה נירולוגית אבל אמר לי שיש לי לחץ דם קצת גבוה מידי האם התחושה הזאת אמורה להדאיג אותי?? האם זה קשור ללחץ דם?? האם אני היפוכונדר?? אני ישמח עם תענו על זה כמה שיותר מהר כי אני ממש בלחץ

לקריאה נוספת והעמקה

ליעד אני לא רופא אלא ד"ר לפסיכולוגיה, כך שאני לא יודע ולא אמור לאבחן האם בעייתך הפיזית (לחץ דם ?) קשורה או נובעת מחרדתך ה"היפוכונדרית", או שזו אכן בעיה רפואית-פיזית. את זה תצטרך לברר עם רופא המשפחה שלך. כללית, גם מצבים רפואיים כולל לחץ דם) נוטים להיות מושפעים ולהעצים מתחושות של לחץ וחרדה.

25/11/2014 | 00:56 | מאת: מאיה

הפורום, כל הרעיון של הפורום היה תרגיל כתיבה מעולה בשבילי תודה..

מאיה תודה. גם בשבילנו זה היה תרגיל כתיבה מעולה. לכן ולמרות "השקיפות" של שאלותייך, הנחתי את המזכירה, לענות לך מיד פעם. בהצלחה, בהמשך דרכך..

שלום לך אני תקוע שנים באזור הנוחות ולא עושה מאומה רק מיחתבר לאנשיפ קבועים מדבר ומתיפרק נפשית וכשקיבליתי את המנ הולך ויכול להיות אים עצמי אני הולך לעובדת סוציאלית בעמך פעם בשבועיים שלש אין הכי צחושת הכלה וחום ונישאר תקוע במצב הזה מיבלי להיתקדם מה דעתך

אופיר לא הבנתי שאלתך וכנראה שגם לא את בעייתך. אם, כפי שכתבת, אתה בטיפול ב"עמך" בגלל "תקיעותך", כדאי להערכתי שתיפגש עם העובדת הסוציאלית שלך בתדירות שבועית ולא להסתפק במפגשים של אחת לשבועיים-שלושה בלבד.

03/11/2014 | 11:45 | מאת: אלינה

לפני שנתיים בערך עברתי הריון הפסיקו לי אותו בחודש חמישי בגלל שהייתי בסכנה. היה לי חוסר ויטמינים וירידה של 48 קילן. והגעתי לתת משקל רציני. זה היה ממש לידה ואחרי הלידה הכל הסתבך. התחלתי לא להרגיש תרגליים והידיים. אז עברתי טיפולי פלזמה פרזיז ושיקום של חצי שנה. זה היה לי ממש קשה נפשית אז הביאו לי חצי כדור ואבן בבוקר ובערב חצי ואבן וחצי לןסטרל. ומאז כל דבר קטן אני ננלחצת ונכנסת לחרדה. היום ברוך השם יש לי תינוק בן 3 חודשים. אבל כל הזמן אני נזכרת או שקורה שאני לא נזכרת ופתאום ניהיה לי דפיקות לב, קשיי נשימה, רעידות בגוף, כאבי ראש. כאילו מישהו יושב על החזה שלי ולפעמים בכי. אני לא שותה תכדורים כמעט חצי שנה. אני לא רוצה להתמכר עליהם. מה אני עושה? זה יכול לקרות לי שאנשים איתי ואני שותקת כדי שלא יראו שיש לי חרדה. אני מפחדת שזה קורה. זה גורם כאילו השתגעתי. הרגשה כמו של התקף לב ואני נכנסת גם ללחץ שאולי זה התקף לב וא חרדה ואחרי כמה זמן זה עובר. אני רוצה חיים נורמלים בלי ההתקפי חרדה. הלכתי לשיחות ולא התחברתי. איך אני עושה שזה לא יבוא לי שוב? חוץ מלשתות כדורים

לקריאה נוספת והעמקה

אלינה חרדות קלות יחסית, קורות לכולנו ולרוב הן חולפות מעצמן. חרדות משמעותיות יותר יש וניתן להתמודד איתן על ידי טכניקות של "הרפיה עצמית" וכלים אחרים, המפורטים ומתוארים ב"טיפים לגולשים" שבתחתית עמוד זה מימין ובאתר המעולה של ד"ר ברוך אליצור (חפשי בגוגל). חרדות קשות יותר, כמו אילו שאת מתארת מצדיקות ואפילו מחייבות סיוע מקצועי של פסיכולוג קליני מתאים (באופן פרטי או דרך קופת חולים). טיפול פסיכולוגי מתאים יכול לשחרר אותך מהצורך בתרופות הרגעה וכד'.

01/11/2014 | 19:28 | מאת: אנונימי

שלום דר אני לא יודע אם כאן זה המקום הנכון לשפוך את הלב אבל פשוט אין לי למי לפנות ככ בעניין.. אני חולה סכרת type 1 קרוב ל8 שנים רמות הסוכר לא מאוזנות אצלי (ha1c 10.9) וזה לאחר מאמץ עצום.. כל חיי מאז גילוי המחלה השנתו ועכשיו אני מתחיל לשים לב לשינוי מה שנקרא חוטף עכשיו את הכאפה כל החברים שלי אוטוטו מתגייסים כולם בעלי רישיונות נהיגה ורק אני לא פתאום אני מרגיש ככ שבור שכבר נמאס לי יש לי פגיעות כתוצאה מחוסר האיזון אני מרגיש דפוק ורע פשוט בא לי לצעוק ככ חזק מעמקי הנשמה ולבכות אבל גם את זה אני כבר לא מצליח סליחה על החפירה בתקווה לימים טובים יותר י.

לקריאה נוספת והעמקה

לאנונימי מאד מצער לקרוא על סבלך. ויחד עם זאת אני רוצה להדגיש את הידוע לך, קרוב לוודאי. רבים סובלים מסכרת ואף מחלות קשות יותר, אך מקיימים חיים שלוים, מספקים וטובים ביותר. הדבר תלוי במידה רבה בהסתגלות הרגשית-נפשית הקיימת בכולנו. לעיתים צריך וניתן לסייע לחיזוקה על ידי שיחות עם גורם מקצועי מתאים. כמו פסיכולוג, עובדת סוציאלית וכד'. כדאי להסתייע בהם ואתה יכול לשפר מצב רוחך והסתגלותך די מהר וביעילות. את הגורם המקצועי המתאים אתה יכול להשיג, אם במסגרת קופת החולים אליה אתה שייך או באופן פרטי.

לאנונימי מאד מצער לקרוא על סבלך. ויחד עם זאת אני רוצה להדגיש את הידוע לך, קרוב לוודאי. רבים סובלים מסכרת ואף מחלות קשות יותר, אך מקיימים חיים שלוים, מספקים וטובים ביותר. הדבר תלוי במידה רבה בהסתגלות הרגשית-נפשית הקיימת בכולנו. לעיתים צריך וניתן לסייע לחיזוקה על ידי שיחות עם גורם מקצועי מתאים. כמו פסיכולוג, עובדת סוציאלית וכד'. כדאי להסתייע בהם ואתה יכול לשפר מצב רוחך והסתגלותך די מהר וביעילות. את הגורם המקצועי המתאים אתה יכול להשיג, אם במסגרת קופת החולים אליה אתה שייך או באופן פרטי.

29/10/2014 | 20:56 | מאת: קארין קוגל

שלום , אני קארין ואני בת 15. לפני כ4 חודשים עברתי חרדה די גבוהה. והיו לי את כל הסימנים של החרדה.. כגון: דופק מואץ, גלי חום, רעד,מחשבות טורדניות ועוד. וכאשר סימנים אלה הלכו ונחלשו, התחיל לאט לאט להופיע הניתוק . תמיד הייתי אומרת להורים שלי: "אני לא מרגישה את עצמי", והם פשוט לא האמינו וחשבו שהמצאתי. הניתוק הזה ממש ממש מפחיד אותי ולא נותן לי לחיות בשמחת חיים כמו שהיה פעם.. מה עושים? ואיך לא לפחד.

לקריאה נוספת והעמקה

קארין קארין יש ולעיתים אנו מגיבים בתגובת חרדה גם ללא כל סיבה ידועה או מוכרת. לרוב, זה חולף מעצמו. לעיתים, כמו אולי במקרה שלך, החרדתיות ממשיכה ואף מתבטאת בתחושות של ניתוק זמני וכד. את יכולה להסתייע בטיפים לגןלשים" שבתחתית דף זה למטה מימין או באתר המעולה של דר ברוך אליצור (חפשי מגוגל.). אך למיטב המלצתי הייתי מציע, שתוך תיאום עם הורייך, תיפני לקבלת ייעוץ (לרוב, די קצר) אצל פסיכולוג /ית קליני/ת, אם באופן פרטי , או במסגרת קופת החולים אליה את שייכת. בהצלחה

21/10/2014 | 22:59 | מאת: שירה

שלום , בשנה האחרונה יש לי בעיה שהולכת ומחמירה .אני מדברת מהר וללא הפסקה וגם באופן אסוציאטיבי, כך שגם מפספסת את העיקר והרבה פעמים שוכחת להגיע לנקודה.. זה נורא נורא מתסכל!!!!!!! כי כל פעם מבטיח ה לעצמי שבפעם הבאה אשתוק או אקצר אבל לא מצליחה . גם כשמנסה לכתוב לי בנקודות על מה רוצה לדבר, אני לא עומדת בזה וגולשת לשולי ולטפל. זה קורה לי רק בשיחות עם אנשים קרובים (עם זרים אני די סגורה) וגם מה שמחמיר זו התחושה והמציאות ש"מנפנפים אותי" כמו איזו עלוקה בכל מיני תירוצים ..ואני יוצאת עם תחושה מאד משפילה ומיואשת מעצמי , לא יודע ת מאיפה זה בא לי. בעברי הייתי סגורה ביישנית ותמיד בצד שמקשיב אבל עכשיו ברגע שמתחילה לדבר אני לא מצליחה לעצור . אפילו הכתיבה נהייתה כזאת. בעבר הייתי כותבת מתומצת ויפה ועכשיו כבר לא- כמו שאתה רואה.. (אם כי עדיין בכתיבה טובה יותר מהדיבור) אנא עזור לי! בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

שירה מצוקתך מובנת ומעוררת אמפטיה. תחילה הייתי מציע שתתייעצי עם רופא המשפחה שלך ואולי אף עם רופא נוירולוג, לשלילת גורם ביולוגי-פיזיולוגי אפשרי לשינוי בהתנהלותך התקשורתית. במקביל, אני מציע שתיפני לייעוץ/טיפול של פסיכולוג/ית קליני/ת מתאים/ה. רק בירור מקצועי מעמיק יוכל לספק הסברים ובעיקר כלים, כדי להקל ואף לפתור מצוקתך.

19/10/2014 | 05:14 | מאת: דן

אין לי התקף חרדה של פעם ביום ל 10-20 דק זה פשוט דפיקות לב חזקות מאוד גם במנוחה זה משהו מעבר לחרדה זה פשוט מהבוקר עד הלילה ללא הפסקה משהו הזוי שלא עוזב אותך כבר חצי שנה זה כאילו אתה חי על הילוך גבוה ומושך את הגז בלי לעזוב ממתי שאתה קם עד שאתה הולך לישון (ואולי גם במהלך השינה גם אותה ההרגשה אבל זה כבר אני לא זוכר או חושב על זה ) אבל אני קם גם בלי חיוך החיים השתנו במכה אחת ללא כל עזערה עשיתי כל בדיקה אפשרית הלכתי לנאורולוג קרדיולוג דיקור סיני הומאופטיה פרחי באך שיאצו פסיכולוג N L P ...ומה לא....... בבדיקות הרפואיות הכל תקין ובשאר הטיפולים עברתי את כולם ולא אמור להיות לי חרדות למרות שאני לא בטוח שזה חרדות כי אני לא פוחד ממשהו או מישהו זה משהו שאוכל אותי מבפנים לאט לאט זה כמובן עקב עישון סמים ניסיתי הכל ונישארתי עם החשיש 10 שנים עישנתי אותו על בסיס יומי עד שלא יכלתי לעשן בגלל תיקים במשטרה ועברתי "לחוקי"...ניייס גאי כמעט שנה רצוף עישנתי עד שביום בהיר אחד החלטתי במכה אחת להפסיק..כעבור 4 ימים בערך המצב החמיר וראיתי הזיות ופרנויות שנמשכו כשבוע ומאז ההרגשנ הנ"ל בלב (אולי בנשמה) לא עוזבת אותי כבר מעל לחצי שנה (מה שבטוח הלב פועם בחוזקה במנוחה)

לקריאה נוספת והעמקה

דן למרות ניסיונותיך הטיפוליים, המאכזבים לדבריך, עליך להתמיד ב בטיפול מקצועי של פסיכולוג קליני ו/או פסיכיאטר. במוקדם יותר או פחות, אני מאמין שניתן לסייע לך ואף להביא להקלה משמעותית במצבך.

27/06/2019 | 22:32 | מאת: שרון

גם אני כמוך אח שלי היקר יש תרופה ... אבל שתפסיק את הפעימות החזקות... לחלשות יהיה לך קצת שקט בלב אתה תרגיש את זה תעשה תשובה לבורא עולם ... שהפסקת עם הנייס גאי ... כי כמו שבאת לעולם הזה בלי הדפיקות לב ותסביכים של הנייס גאי כי הכנסת חרא לפה ודפקת לעצמך את הגוף ככה גם אני אחי ... פשוט תגיד לבורא עולם אני רוצה לעשות תשובה על הנייס גאי ... וזהו אתה תרגיש בעזרת ה טוב אבל עדיין יהיו דפיקות רק חלשות יותר 😊😊

11/10/2014 | 00:19 | מאת: דני

שלום דוקטור שמי דני ואשמח אם תוכל לעזור לי במשהו שמטריד אותי המון זמו. אני שחקן סנוקר בצורה רצינית ואני משחק טוב מאוד ( במצב רוגע ) רוב הזמן שהמשחקים קצת יותר רציניים אני מתחיל להילחץ להיות מתוח ( אולי מהרצון לנצח או מהפחד להפסיד ) ואני פשוט לא מצליח לשחק 20 אחוז ממה שאני באמת יודע. הדבר מטריד מאוד את מנוחתי! אנא! עזור לי. דני

לקריאה נוספת והעמקה

דני מה שאתה מתאר, מוגדר לעיתים כ"חרדת ביצוע" - התרגשות מיוחדת בעקבות הציפייה שאנו משערים שקיימת שנצליח ועקב כך הופכת לציפייה עצמית מועצמת, מרגשת ולרוב גם מעיקה ולוחצת. ההמלצה הנכונה בפשטותה אך מניסיוני קשה ליישום, היא להתמקד ב"תהליך" של מה שאנו עושים (כגון, ההנאה מהמשחק עצמו) ולא ב"תוצאה" ותהיה היא מה שתהיה. אם התופעה לא משתפרת, כדאי להסתייע בייעוצו/טיפולו המקצועי של פסיכולוג מתאים.

09/10/2014 | 01:43 | מאת: חן

שלום רב ד"ר נעמן. רציתי לשאול, מהי הדרך המומלצת בעיניך להגברת הביטחון העצמי? אני מאוד מתעניין באופן כללי בפסיכולוגיה וקורא ספרים הנוגעים בתחום, והדבר שקראתי שחוזר על עצמו במקורות שונים בעניין הביטחון העצמי, הוא שאחת הדרכים הטובות ביותר להעלות אותו היא באמצעות עיקרון השכנוע העצמי, כלומר לכתוב איזשהי הצהרה, מעין מנטרה, שאותה יש לאמר בבוקר מיד אחרי היקיצה ובלילה ממש לפני השינה, במטרה להחדיר את המסר לתת המודע, שעם הזמן יאמץ את המידע הזה כאמת מוחלטת. מה דעתך על שיטה זו? האם היא נכונה ומומלצת? תודה, חן.

חן הכיוון של "חשיבה חיובית" ושינון "מנטרות" חיוביות ומחזקות, רלבנטי וישים, בדרך כלל, כחלק, או במקביל לתהליך טיפולי- מקצועי. התהליך הטיפולי אמור "להכין את הקרקע", תרתי משמע, לסוג זה של עבודה עצמית.

08/10/2014 | 13:57 | מאת: טלי

אני נמצאת בתקופה לא טובה ולאחרונה יש אצלי איזה דפוס קבוע של פחד מאונס . הטרדה מינית. זה מאוד מטריד אותי, יש לי סיוטים בלילה. מעולם לא נאנסתי ואני לא מבינה מה קורה לי. יש לי חבר והוא מאוד רגיש אלי, אנחנו לא שוכבים כשאני נכנסת למצב הזה של הפחד.

לקריאה נוספת והעמקה

טלי כדי להבין מה קורה לך והמקור לסיוטייך, צריך להכיר אותך ואת רקעך האישי והאישיותי, באופן מקצועי, מלא ומפורט יותר. אם פחדייך ממשיכים להעסיק ולהטריד אותך, כדאי שתיפני לבירור אצל פסיכולוג קליני. גם בירור קצר עשוי להיות לך לעזר רב והקלה משמעותית של קשייך.

07/10/2014 | 01:02 | מאת: היי

שלום רב אני בת 26 , בשנתיים האחרונות עברתי דברים קשים בחיי האישיים.. אני סובלת כבר תקופה מאוד ארוכה מבטן מתהפכת בטירוף לאחר בדיקות רבות אובחן פשוט כמעי רגיז. בזמן האחרון התחלתי להרגיש חולשה חזקה ברגליים ודופק מואץ ולחץ שמשתלט.. בנוסף אני עוברת דירה ושרויה בלחץ בגלל כל מיני בעיות בחיי. הלכתי לרופא והוא המליץ לי לקחת שבועיים קסנקס 0.5 אחד ביום על מנת להרגיע קצת את הגוף ששרוי בחרדה. לקחתי את הכדור והוא מאוד עזר לי ובנוסף מאוד עזר לבון המתהפכת ממש הרגיע אותה שזה בשבילי מרגש כי אין משהו שלא ניסיתי.. לאחר שבועיים שלקחתי את הכדורים בעקשתי עוד מרשם ונתנו לי לעוד 3 חודשים שאלתי כזאת; האם ניתן לפתח תלות בכדור והאם מומלץ לי לקחת אותו? כי הוא מאוד משפר לי את ההרגשה ואיכות החיים. האם ניתן לקחת כדור זה לטווח ארוך? ללא העלאת מינון.. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ל"היי" איננו עוסקים בתרופות ועלייך להתייעץ עם רופאייך בעניין התרופה שאת נוטלת. כללית, לתרופות ההרגעה מהסוג שציינת יש פוטנציאל התמכרותי, אך זה תלוי כמובן, במשך נטית התרופה, הסוג שלה ורגישות שישית של המטופל. לכן וכאמור עלייך להתייעץ בעניין עם הרופא שרשם לך את התרופה. פרט לכך, כיון ש"תסמונת המעי הרגיז", נוטה להיות מושפעת ממצבי מתח, לחץ וכד', מומלץ שתיפני לייעוץ אצל פסיכולוג קליני מתאים שיוכל לעזור לך לשלוט במתחייך על ידי טכניקות הרפיה פסיכולוגיות. כך תגדילי ההסתברות לשלוט גם בסימפטומים שאת מתארת, אף ללא הזדקקות לטיפול תרופתי.

04/10/2014 | 08:30 | מאת: מיתר

איך יתכן שבמצבי לחץ משמעותיים אני מתפקד מצויין מות הורה , מצב מלחמה,בזמן אמת וכו ואילו במצבים טיפשיים כמו הודעה מעמית בעבודה יש לי תגובת מתח מוזרה קשה וחרדתית וגרוע מזה מתמשכת. אין לי בעיית ביטוי עצמי דבור ותקשורת ובכל זאת אני חש שנלחץ משהו פנימי שגורם לעוררות הזו. אני משתמש בדרך שהבנתי שהיא מעשית. העברת המיקוד לעשיה במטלות פרקטיות אחרות. וזה עובד לא רע. אבל זה משפיע עלי בצורה שפוגעת באיכות החיים. למדתי מעט על תורת הטרנזקציות והבנתי שלמעשה יתכן שהמצבים שמעוררים את המתח מעוררים סוג של זכרון ישן שמוקלט במוח וזה מפעיל אותו כל פעם מחדש. ניסיתי לעבוד על זה באמצעות התרחקות ניתוח מצב מה הכי גרוע שיכול לקרות מזה עד קצה המחשבה וזה עוזר. אבל שאלתי היא האם זה הסבר נכון והאם יש עוד דרך להסביר מצב זה במומחיותך. והאם הדרך שבה אני נוהג מעשית. אני בן 40 .

קינן כוונתך, כמו גם השערתך לגבי היות המקורות לחרדותיך שונים (משהו משמעותי, אקטואלי ומיידי לעומת משהו לכאורה מישני, אך קדום "צרוב" ובעל השפעה עצומה), נכונים בעיניי. גישת ה"טרנסאקציות" ושאר כלים פסיכולוגיים שציינת, ראויים וטובים, אבל.. : 1. לרוב יש צורך במטפל מקצועי (פסיכולוג קליני), לאבחון הבעייה והכלים המתאימים יותר לטיפול היעיל בה, מתוך מגוון גדול של כלים וטכניקות. 2. יש צורך במטפל מקצןעי כדי להקנות לך את יכולת היישום של הכלים הטיפוליים.

01/10/2014 | 10:37 | מאת: אבישי

שלום, אני סובל גם מהפרעות חרדה וגם מדיכאון ברמות שונות (כן, קיבלתי את כל החבילה..). אני נוטל בכל יום 20 מ"ג ציפרלקס, 6 מ"ג אדרונקס וכדורי 0.5 מ"ג קלונקס, למקרה הצורך (ויש צורך). כידוע, קלונקס עוזר במצבים של התקפי חרדה, והכדור הזה אכן מסייע לי בעת התקפי חרדה. שאלתי היא האם קלונקס עוזר להפחית, בטווח הזמן הקצר, גם תחושות דיכאון?

לקריאה נוספת והעמקה

אבישי איננו עוסקים בטיפול תרופתי אלא פסיכולוגי בלבד. כך שעדיף שתפנה שאלתך לרופא (פסיכיאטר)שרשם לך את התרופות הנ"ל. באותה הזדמנות, תוכל גם לברר איתו מה דעתו לגבי טיפול פסיכולוגי מתאים עבורך. לדעתי, עם אינך מקבל עדיין טיפול פסיכולוגי מן הראוי שתפנה לקבלו. הוא עשוי לייתר את הצורך בתרופות ולהעלותך "על דרך המלך", ללא ה"חבילה" שקיבלת.

29/09/2014 | 15:33 | מאת: אורלי

כותבת עבור חברה שהגיעה לביקור בקיץ ומאז בהנ בן השמונה מתעורר כל לילה באותה השעה בטענה שהוא מפחדץ זה תופעה שהתחילה עקב האזעקות במבצע צוק איתן מה עליה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

אורלי שאלתך דלה בפרטים, לצורך גיבוש המלצה מתאימה. בכל מקרה, אינני מומחה לטיפול בילדים. לאור הזמו שחלף מאז המבצע והימשכות פחדיו מאז, הייתי מציע לפנות בהקדם לבירור וטיפול אצל פסיכולוג/ית ילדים מתאים/מה.

26/09/2014 | 17:49 | מאת: robert

שלום ד"ר מאיר נעמן, אני יושב בשקט במשך לפחות 5 דק' פעם אחת בכל יום בלילה ( לרוב לפני השינה). אני יושב ונותן לכל המחשבות , רגשות, תחושות וכל הדברים האחרים לחלוף להם. התהליך נעשה בעיניים פתוחות. 2 שאלות: 1. האם זה מדיטציית מיינדפולנס? 2. האם טכניקה זו עוזרת להתמודדות עם מתח, לחץ וחרדה? תודה, robert

לקריאה נוספת והעמקה

robert אינך צריך לפנות אליי, בשמות שונים, עם השאלה הדי דומה שלך מידי פעם. טכניקת ה"מיינדפולנס" (mindfulness),מוערכת באופו כללי כטכניקה יעילה, בעיקר בהכוונה והנחייה טיפולית של בעל מקצוע מתאים (פסיכולוג או פסיכותירפיסט). על פי תיאורך אתה מרבה לעשות מדיטציות אישיות שונות. אם זה עוזר לך המשך בכך מבלי להתלבט לגבי השם המדוייק לתיאור המטידציה שאתה עושה. ואם, כפי שאני חושש, זה לא ממש עוזר לך, מן הראוי כפי שכבר המלצתי לך שתפנה לייעוץ אצל פסיכולוג קליני מתאים.

24/09/2014 | 08:14 | מאת: רויטל

שלום וחג שמח. בשנתיים האחרונות חוויתי 2 בעיות רפואיות. (גוש שפיר בחזה, ותאים טרום סרטניים בצוואר הרחם). זה התחיל לפני שנתיים ומאז כל תסמין ולו הכי קטן מטריד אותי, אני כל הזמן חושבת שיש לי סרטן ואז החרדה מגיעה יחד. בעלי חושב שאני היפוכונדרית, אבל אני לא יודעת אם זה נכון, שכן כן היו לי תסמינים רפואיים ומאז כל דבר קטן מפחיד אותי. לדוגמא, עכשיו יש לי כאב גרון שלא חולף ואני בפחד נוראי שיש לי סרטן גרון, יש לי תור רק לעוד שבועיים לא.א.ג וזה משגע אותי. כל תסמין בגוף מבשר רעות. האם זוהי היפוכונדריה?

לקריאה נוספת והעמקה

שנה טובה רויטל קשה ולדעתי אף אין צורך לאבחן על פי תיאורך הקצר, האם מדובר בהיפוכונריה כ"פרעה", או "סתם" חרדה. מה שנראה כברור הוא שאת סובלת ממצוקה ריגשית ושיש לעזור לך בהתמודדות היעילה איתה. הכיוון המומלץ הוא לפנות לקבלת סיוע של מספר פגישות אצל פסיכולג קליני מתאים. להערכתי זה בהחלט עשוי להקל על מצוקתך וחרדתך.

22/09/2014 | 14:15 | מאת: אורלי

בעלי לפני מס' שנים עבר תאונת דרכים קשה שבעקבותיה התחיל לסבול מהקפי חרדה שהתסמינים קושי בנשימה סחרחורות שגרם לו פחד לצאת מהבית ומנהיגה טופל בציפרלקס 20 מ"ג ע"י פסיכיאטר.לפני כשנתיים הפסיק על דעת עצמו להפסיק את הטיפול , והרגיש טוב. לפני כחצי שנה עבר תאונת דרכים והתקפי חרדה חזרו שוב בצורה קשה יותר , בהמלצת הפסיכיאטר התחלנו ב-10 מ"ג שלא עזר ועלינו ל-20 מ"ג. יש לציין שהקשיי הנשימה מלויים בלחות ושיעולים (עשינו ברור אצל רופא ראות וא.א.ג. שהכל תקין והלחות המתקפי חרדה שמופיעים בעיקר בבוקר ונרגעים רק לאחר קלונקס. הבעיה היא שבעלי לוקח כבר למעלה מחודש ציפרלקס 20 מ"ג ועדיין סובל בבקרים מהתקפי חרדה המלווים בליחה ורק לאחר לקיחת קלונקס 0.5 מ"ג ההתקפים נרגעים והוא יכול לצאת מהבית.בעבר הציפרלקס 20 מ"ג איזן אותו ולא היה לו התקפים בבקרים ולא היה צורך בלקיחת קלונקס. אודה לך אם תחווה את דעתך למקרה.

לקריאה נוספת והעמקה

אורלי הח"מ והפורום פסיכולוגיים ועל כן איננו עוסקים בתרופות. קשה לי להאמין שלא המליצו לבעלך, את המתבקש כמעט מעצמו, שיקבלגם טיפול פסיכולוגי מתאים. אם הוא עדיין לא עושה זאת וגם אם היה בטיפולשלא הועיל, מומלץ ביותר שיפנה לקבלת טיפול אצל פסיכולוג קליני המתמחה בגישת ה- CBT ורצוי שאף בהיפנוזה. טיפול פסיכולוגי מתאים, עשוי לייתר את הצורך בתרופות.

14/09/2014 | 19:58 | מאת: אלי

זה כשנה אני נוטל ציפראלקס 10 מ"ג.אני שותה כוס יין ביום וכסית קטנה של משקה חריף בערב. האם יש עם זה בעיה כלשהי? תודה

אלי כפסיכולוגים איננו עוסקים בתרופות והשלכותיהן. מכל מקום, מוסכמה מקובלת היא שאין לשלב נטילת תרופות בכלל ופסיכיאטריות בעיקר, עם שתיית אלכוהול.

14/09/2014 | 08:36 | מאת: S123

ד"ר שלום אני בת 25 נשואה פלוס ילקה בת 4 חודשים, מהחודש הראשון להיריון החלו לי התקפים מוזרים מאוד של תחושת חנק מוזרה כזו, זה נמשך למס' שניות ושנית מספר לפני כן אני מרגישה ריחוף קל, במשך כל ההריון זה החמיר ותדירות ההתקפים עלתה משמעותית, הגיע למצב של ממש כל חצי שעה ישנו התקף כזה. כאב ועוצמתם גברו אף הם, עשיתי את כל הסדיקות האפשריות( כולל MRI) לשלילת בעיה נוירולוגית וכמו כן בדיקות נוספות.. נוירולוגית אחת ( מבין רבות שביקרתי) אמרה לי שיכול להיות ומדובר במשהו על רקע נפשי, לא ייחסתי ממש חשיבות לעניין. אחרי שילדתי , בשלום, ההתקפים אכן נעלמו לחלוטין!חודשיים לאחר מכן התחילה המלחמה, (אני גרה באזור ת"א) באזעקה הראשונה זה בא שוב, עוצמתי ומפחיד יותר. וככה כל פעם שהייתה אזעקה זה היה מגיע, לפעמים גם כשלא הייתה אזעקה, מאז זה חזר ובגדול, ביום בלילה ההתקפים האלה. אני קמה בממוצע כ 5 פעמים בלילה , לעיתים מזיעה, לעיתים מוצאת עצמי בורחת במנוסה מהמיטה ואיני יודעת למה! התחושה הינה תחושה של חנק נוראי וחוסר יכולת להוציא מילה מהפה וממש ריחוף כאילו אני בדרכי לעולם הבא. יש לציין שאיני סובלת ממחשבות חריגות כאלה או אחרות, בהריון אמנם כן חשבתי על כל מיני דברים, אבל עכשיו, באמת שלא. מזה יכול להיות? מה לעשות??? האם אלו באמת התקפי חרדה/ פניקה? תודה מראש על עזרתך.

לקריאה נוספת והעמקה

123 על פי תיאורך, גילך ונסיבות הענין קיימת הסתברות די טובה שאכן מדובר בתגובת חרדה, הנובעת ממקור לא ידוע. יחד עם זאת וכמקובל כדאי שתבדקי הענין תחילה עם רופא המשפחה שלך ובהעדר ממצא רפואי-ביולוגי כדאי שתיפני לקבלת ייעוץ/טיפול פסיכולוגי. בהנחה שאכן מדובר בתגובת חרדה הרי שטיפול ואפילו קצר מועד עשוי לעזור לך במהירות ויעילות.

12/09/2014 | 18:08 | מאת: שני

אני כבר 8 שנים מתמודדת עם חרדות ללא טיפול וכבר אין לי כוח חאני מרגישה שכל הגוף תמיד בעצבים מה אני עושה.

שני מה שאת עושה אנו יודעים. כתבת שאת "מתמודדת" עם חרדתך ללא טיפול. השאלה הנכונה היא מה את צריכה לעשות ?! לאור סבלך הממושך ורב השנים הרי שמומלץ שתיפני מיידית לקבלת עזרה מקצועית, פסיכולוגית או פסיכיאטרית. את יכולה לפנות לקבלת הסיוע דרך מוקד קופת החולים אליה את שייכת, או באופן פרטי.

11/09/2014 | 09:07 | מאת: חן

היי, אני מתחתנת עוד חודשיים וביחד עם בן זוגי כבר שנתיים שמתוכם שנה וחצי אנו גרים ביחד. חשוב לציין שהשנתיים היו מדהימות והוא בחור מקסים. רציתי מרוד שיציע לי נישואין וחיכיתי בציפייה ארוכה. כשסופו של דבר זה קרה נתקפתי התקפי חרדה שגורמים לי להרהר במחשבות טורדניות האם הוא האחד. הוא לא הטיפוס שבדכ הייתי נמשכת אליו ומתאהבת עד מעל הראש לפניו, אבל בטוח שכן אהבתי אותו במשך שנתיים, אני פשוט לא מצליחה לשחזר את הרגש וזה מלחיץ אותי בטירוף. יש לי רעידות בגוף, הזעה, דפעקות לב מואצות, בעיקר בלילה. מה עושים?

לקריאה נוספת והעמקה

חן תחושתך אינה נדירה ואף מתרחשת לעיתים די שכיחות אצל אנשים העומדים בפני החלטות חשובות. אלא שאם תחושתך מתמידה כדאי שתיפני ולו לייעוץ קצר אצל פסיכולוג קליני מתאים, שיוכל לברר יחד איתך ויותר לעומק את מהות חרדתך והתלבטויותייך.

אני בת 66 - משתעלת כבר כמה ימים (בלי חום) ומידי פעם במיוחד כשאני במצב שכיבה אני נתקפת בהתקף שיעול חזק כמעט חנק!!!! אני פוחדת מההתקפים האלה כי ממש זה תופס לי את הגרון ואני נשנקת אחר כך זה עובר מה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

דבי אנחנו פורום פסיכולוגי ולא רפואי. מולץ שתיפני לבירור בעייתך אצל רופא המשפחה שלך.

07/09/2014 | 19:28 | מאת: אלכס

שלום רב. אני בן 28, בריא בד"כ. בחודש האחרון, לאחר הופעתה של היפוכונדריה קלה, תופעה שהחלה לפני כשלושה חודשים ובינתיים חלפה לה, התחלתי לחוש מעין תחושת מחנק שמלווה אותי לאורך כל היום. מעין רצון תמידי לקחת נשימה עמוקה או לפהק (משימה שלעיתים עולה יפה ולעיתים לא).חשוב לי לציין, כי אני ישן טוב בלילה, אך מהשניה שאני מתעורר ועד הרגע שבו אני נרדם, תחושת החנק/מחנק מלווה אותי כמו ידיד נאמן לאורך כל היום. עוד חשוב לי לציין שאחת לשבוע, לפחות, אני רץ בין שניים לשלושה ק"מ. בסוף הריצה לעיתים אני מרגיש שקשה לי לנשום, אך עובדה היא שאני מצליח לסיים את הריצה. רופא המשפחה שלי בדק אותי, ומבלי להפנות אותי לבדיקות נוספות קבע שאין המדובר בבעיה פיזית. קביעתו זו של הרופא נראית מעט תמוהה בעיני, ולכן אני מבקש לשאול האם באמת ייתכן שהדבר נובע מחרדה?

לקריאה נוספת והעמקה

אלכס בהעדר חשש או ממצא רפואי-ביולוגי הסותר זאת, הסימפטומים שאתה מתאר אכן יכולים להוות ביטוי לחרדה. אלא שקביעה מלאה של האבחנה מחייבת בדיקה רפואית מתאימה, על פי קביעת רופא המשפחה. בינתיים, תוכל להרגיע עצמך ולהקל כנראה על הסימפטומים על ידי תרגול טכניקות של הרפיה עצמית, כפי שניתן למצוא באתר של ד"ר ברוך אליצור.

04/09/2014 | 18:12 | מאת: חנה

שלום יש לי הפרעת חרדה מתח בהלה מתח שרירים נעילת השיניים רוב היןם שבטח נובעת מלחץ נפשי...זה מאז הלידה התחיל ככה....יש לי שאלה רציתי לדעת האם הפרעת חרדה היא לכל החיים או שהיא יכולה לעבור לגמרי ואני אחזור להיות כמו לפני שהיא הגיעה....להפסיק לשתות את התרופות כמובן....ולהיות כמו כולם?... שותה רסיטל 30....חושבת להתחיל טיפול התנהגותי קוגנטיבי....השאלה שךי היא האם באמת באמת בלב שלם החרדות וההתקפים וכל המתח הזה באמת יעולים לניעחם לגמרי בסופו של דבר....אני בת 25 אחרי לידנ ראשונה שהייתה לפני 9 חודשים....תודה על ההתייחסות....תשובה אמיתית חשוב לי מאוד למוטיבציה כן לעשות הכל ושזה באמת יכול להיעלם כלא היה....

לקריאה נוספת והעמקה

חנה ראי תשובתי לך לפנייתך הסמוכה לזו הנוכחית, עם השם האחר שבחרת > "חן".

04/09/2014 | 16:01 | מאת: חן

שלום יש לי הפרעת חרדה מתח בהלה מתח שרירים נעילת השיניים רוב היןם שבטח נובעת מלחץ נפשי...זה מאז הלידה התחיל ככה....יש לי שאלה רציתי לדעת האם הפרעת חרדה היא לכל החיים או שהיא יכולה לעבור לגמרי ואני אחזור להיות כמו לפני שהיא הגיעה....להפסיק לשתות את התרופות כמובן....ולהיות כמו כולם?... שותה רסיטל 30....חושבת להתחיל טיפול התנהגותי קוגנטיבי....השאלה שךי היא האם באמת באמת בלב שלם החרדות וההתקפים וכל המתח הזה באמת יעולים לניעחם לגמרי בסופו של דבר....אני בת 25 אחרי לידנ ראשונה שהייתה לפני 9 חודשים....תודה על ההתייחסות....תשובה אמיתית חשוב לי מאוד למוטיבציה כן לעשות הכל ושזה באמת יכול להיעלם כלא היה....

לקריאה נוספת והעמקה

חן טיפול פסיכולוגי מתאים והתמדתך בו, על פי הנדרש, עשוי בהחלט ובהסתברות גבוהה, לא רק "להחזיר אותך למצבך הקודם" אלא אפילו להביאך ל"מצב יותר טוב".

03/09/2014 | 20:03 | מאת: שרוליק

שלום דוקטור. אני בן 29 בריא בדרך כלל, ללא מחלות. לפני כשנה הרגשתי מין התקף של סחרחורות, רעידות, ולחץ בחזה צד שמאל בעיקר. מאז נכנס בי הפחד שיש לי משהו לבבי, כמובן שעשיתי את כל הבדיקות, א ק ג, צילום חזה, בדיקות דם, ספירות דם, ואפילו מבחן מאמץ. כל הבדיקות יצאו תקינות לחלוטין, ורק בחצי שנה האחרונה הייתי כ-20 פעמים בטר"ם ועוד המון פעמים אצל רופא המשפחה. בכל פעם הכל יוצא תקין, ואני עדיין חושב שיש בעייה. לציין כי זה התחיל מתקופה מאוד לחוצה, אבל עכשיו זה יותר רגוע, אבל מדי פעם ישנם לחצים בחזה וסחרחורת. בעיה נוספת היא שאני כל הזמן קורא מאמרים באינטרנט על מה שקורה לי. דברים שבעבר לא התייחסתי אליהם, התחלתי לפחד מהם. כל דבר קטן שקורה לי בגוף, אני מיד מחפש את התוצאה באינטרנט. אודה לך אם תענה האם לדעתך זה לחץ וחרדה או משהו אחר. לציין, כי אין לאף אחד במשפחתי בעייה לבבית.

לקריאה נוספת והעמקה

שרוליק על פי תיאורך והעובדה שכל בדיקותיך על פי דבריך, תקינות, סביר מאד להניח שאכן מדובר בתגובת חרדה. ריבוי פניותיך לטר"מ ולרופא המשפחה מצדיק פנייה לקבלת עזרה מקצועית-פסיכולוגית, בהקדם, כפי שודאי כבר יעצו לך לעשות.

02/09/2014 | 18:31 | מאת: שי חיים

שלום! מיזה חודש התחילו לי בעיות. כמו לחץ בחזה; קושי בנשימה, (תחושה שלא מצליחים להכניס מספיק אוויר לריאות) קושי בבליעה תחושה של משהו תקוע בגרון נעילת לסתות, קושי להירדם . כמובן התפניתי לבית חולים ושם עשו לי את כל הבדיקות . לפי ההבחנה של הרופאים זה לחץ נפשי (חרדה) ההתקפים בעיקר תוקפים אותי בלילה לפני השינה. הזמנתי תור לפסיכיאטר . ואמרו לי שזה יקח זמן. אני מבקש את עזרתכם : המלצה להתמודד עם המצב , לקחתי כמה פעמים ולריאן טינקטורה וזה לא עוזר בכלל.

לקריאה נוספת והעמקה

שי חיים תוכל לנסות ולהסתייע ב"טיפים לגולשים" שבתחתית עמוד זה מימין. אך לאור תיאורך, עדיף שתפנה בכל מקרה לקבלת ייעוץ/טיפול אצל פסיכולוג קליני, המתמחה בגישת ה- CBT ו/או היפנוזה. טיפול פסיכולוגי ממוקד, עשוי לייתר את הצורך בפסיכיאטר ותרופות.

02/09/2014 | 01:09 | מאת: יוסי

שלום אני בן 18 וכבר שנתים שיש לי בעיות מחנק זה התחיל בהתחלה באוכל לא הצלחתי לאכול כל פעם שאכלתי כמעט נחנקתי ופחדתי לאכול ומאז אכלתי פחות ארוחות ביום לפעמים זה חוזר ובא היו לי גם מקרים בבית הספר לא יכלתי לשבת בכיתה הרגשתי שאני נחנק ועומד למות בנוסף לך לפעמים יש לי בעיות בנסיעות אותו דבר הכל חוזר על עצמו אני מרגיש שאני נחנק שאני עומד למות שאין לי עוד הרבה זמן לחיות ואני מפחד לאכול ועוד מעט אני מתגיס איך אני יכול במקום שאני לא רגיל לאכול איך אני יתמודד עם הנסיעות אני פוחד למות אני לא יודע מה לעשות בבקשה תעזור לי

לקריאה נוספת והעמקה

יוסי עליך לפנות בהקדם לקבלת ייעוץ/טיפול פסיכולוגי אצל פסיכולוג קליני מתאים. אתה יכול לעשות זאת בתיאום עם הוריך, במסגרת קופת החולים אליה אתם שייכים, או באופן פרטי. סביר שכבר אחרי מספר פגישות מועט, תחוש הקלה משמעותית.

30/08/2014 | 23:18 | מאת: חן

איך אני מקבלת טיפול בcbtהכי מהר שאפשר דרך הקופה ?

לקריאה נוספת והעמקה

חן למיטב ידיעתי, את יכולה להיכנס לאתר של הקופה אליה את שייכת ושם בקטגוריה של שירותי יעוץ או טיפול פסיכולוגי, תצייני את האותיות CBT וסביר שהמחשב יספק לך שמות מטפלים שמטפלים בטכניקות אילו. במקביל, את יכולה לפנות טלפונית למוקד של הקופה ולציין בקשתך והם כבר יכוונו אותך למטפל/ת מתאים/מה.

29/08/2014 | 01:52 | מאת: חן

אני 9 חודשים אחרי לידה ואחרי הלידה היו לי התקפי חרדות מאוד רמיניים במשך כל היום שמלווה בהמון מתח ובהלות סתם .....אחאי 5 חודשים קיבלתי רסיטל ומאז אין התקפי חרדה ברוך השם....אבל מה שכן מידי פעם יש נפילות ממש קטנטנות במצב רוח שרק הפחד באותו רגע שאומר בראש יו מזה..זה חוזר?.... ולפני מחזור ובמחזור עצמו יש לי ממש המון גלי חום זה פשטט לא מפסיק...ולפעמים ממשיך גם אחרי המחזור...ואם כני חושבת על זה או על משהו שקצת מלחיץ אטתי אז הגל חום כאילו מתגבר כאילו עוד יותר חם לי...?... זה טבעי? מזה אומר איך אפשר להפסיק את זה ? והאם זה סוג של חרדה או מה זה ... זה סתם מלחיץ ואז מהלחץ מתגבר... זו הייתה לידה ראשונה טבעית רגילה ואני בת 25....לוקחת רסיטל 30 מ"ג...אשמח לתשובה תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

חן ראשית עלייך להתייעץ עם רופא המשפחה שלך הן לגבי הסימפטומים שאת מתארת סביב תקופת המחזור והן לגבי המשך הטיפול התרופתי (רסיטל) שאת מקבלת. על פניו נראה לי שאכן מדובר במעין "התניה מעגלית" של תגובות החרדה שלך שהחלו אחרי הלידה. וכפי שאת עצמך מציינת, "המחזור" וסימניו הביולוגיים "מזכיר", כנראה, למוחך באופן אסוציאטיבי את תחושת "הסכנה" והחרדה בעבר (לאחר הלידה, את מפתחת מעין "ציפייה" לחרדה ואז היא אכן מופיעה. לדעתי, מן הראו שתיפני לפסיכולוג קליני מתאים, למספר פגישות ייעוץ/טיפול וזה יקל עלייך משמעותית.

25/08/2014 | 15:58 | מאת: קרנית

שלוםיש לי לבצע בדיקת mri ראש בקרוב לצורך בדיקה מסוימת במעקב אני ככ מפחדת מהבדיקה שאני לא יודעת איך אעבור אותה אני חייבת לבצע אותה יש המלצה למשהו כדי להתגבר?

לקריאה נוספת והעמקה

קרנית לא ברור האם את פוחדת מתוצאות הבדיקה או מהבדיקה עצמה. כך או כך, אני ממליץ שתקראי ותיישמי את ה"טיפים לגולשים" שבתחתית עמוד זה מימין וכן תעייני באתר המעולה של ד"ר ברוך אליצור (חפשי בגוגל). יש שם כלים רבים ליישום עצמי כדי להפחית ולהתמודד עם חרדות

23/08/2014 | 09:14 | מאת: עמית

היי ד"ר בוקר טוב לאחרונה אני חש בלחץ מאוד גדול, קשה לי להירדם אני קם עם תחושה מוזרה בבטן ורץ לשירותים...בכל בוקר, אני נתון ללחצים מאוד גדולים לאחרונה בגלל החתונה שהולכת ומתקרבת ובגלל העבודה, בנוסף בזמני לחת בפגישות עבודה אני מתחיל להזיע וישנם גלי חום שמפריעים לי לתפקד האם יש משהו שניתן לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

עמית תיאורך התמציתי והכללי מאד של בעייתך, מקשה על האפשרות לייעץ לך משהו קונקרטי. כללית, תוכל לנסות ולהסתייע בטיפים לגולשים שבתחתית דף זה מימין. אם זה לא יספיק, כדאי שתפנה לייעוץ ולו קצר אצל פסיכולוג קליני מתאים.

20/08/2014 | 02:04 | מאת: אורי

הי, אני בת 45. לאחרונה סובלת מחרדת נהיגה. אשמח לקבל המלצה על מטפל קוגנטיבי מאיזור המרכז. המון תודה! אורי

לקריאה נוספת והעמקה

אורי איננו מפרסמים שמות של מטפלים במסגרת הפורום. אם תטלפני או תסמסי לי לנייד (054-7549898), אשתדל לכוונך, בהתאם.

17/08/2014 | 21:32 | מאת: אמיתי

הופיע לי התקף סחרחורת ורטיגו רק בשכיבה. בעמידה כמעט כלום. כל התסימנים תואמים משהו במנגנון של האוזן. אבל לי יש תחושה שזה חרדה. התרגול גורם לחוויה יזומה של הורטיגו בצורה מפחידה. זה לא עובר. ואולי מגביר חרדה. כיצד ניתן לדעת האם המקור הוא חרדה כאשר הסימנים הם פיסיולגיים. בעמידה והליכה אין משהו דומה רק בשכיבה והטיית הראש זה קורה. האם כדור כמו לוריוואן יכול להחמיר את הורטיגו או לעזור או קלונקס?

לקריאה נוספת והעמקה

אמיתי שאלתך די שכיחה, אך כצפוי במצבים מורכבים מעין אילו, קשה לתשובה. בכל מקרה, עליך להיוועץ עם רופא המשפחה שלך וקרוב לודאי גם עם רופא מומחה לא.א.ג. הם ייטיבו לאבחן מה הגורם הדומיננטי בבעית הסחרחורת שלך וכן להחליט על הטיפול התרופתי המתאים, אם בכלל.

17/08/2014 | 10:00 | מאת: keren

Hi Doctor Naaman, I have taken Lorivan over a period of a few years (on and Off) for anxiety and inability to sleep. I don't take more than 1 mg a night but know that it is addictive. How can I wean myself off this medication and does it have long term negative effects such as memory loss etc. Sincerely, Keren.

לקריאה נוספת והעמקה

Keren לטובת שאר משתתפי הפורום וקוראיו, אגיב תחילה בעברית. אני והפורום פסיכולוגיים ועל כן אין אנו עוסקים בתרופות והשלכותיהם. As a psychologist I'm not eligible to respond to questions about the Usage of drugs and their consequences You should refer your questions to your medical doctor

15/08/2014 | 18:02 | מאת: ע

שלום דוקטור , בתאריך 26.6 הפסקתי בעזרת כדור אחד של וולבוטרין לעשן , מסתבר שהיתה לי רגישות גבוהה לכדור אשר התבטאה בדפיקות לב מואצות לחצים בחזה וכמעט הגעתי למיון בעקבות הכדור . בהמלצת רופאת המשפחה לא לקחתי יותר את הכדור אך המשכתי להפסיק לעשן ללא לקיחת הכדור וסבלתי מתסמינים קשים לאורך חודש שלם כגון חרדות לחצים בחזה דפיקות לב . התייעצתי עם רופאת המשפחה אשר טענה שמדובר התמיני גמילה ובאמת לאחר כמה ימים הכל נרגע למשך שבועיים אך לפתע לפני כשבוע חזרו כל תופעות הלוואי בעוצמה חזקה מאוד ואינני מצליח לעמוד בזה וחושב לקחת סיגריה ולשחרר את עצמי מהתקופה הזו . מה קורה לי ?

לקריאה נוספת והעמקה

ע. קשה לדעת מה קורה איתך, מבלי להכיר אותך באופן מקצועי מקיף ומלא. קושי בהתמדה בגמילה ולו בשל התלות הפיזיולוגית והפסיכולוגית ריגשית הינו שכיח למדי. לכן יש צורך לעיתים קרובות בליווי מקצועי תומך כמו גם חברתי מעודד של נגמלים אחרים כמקובל בקבוצות הגמילה של קבוצות AA וכד.

12/08/2014 | 10:44 | מאת: אייל יצחקי

שלום אני נער בן 15 הייתי אצל חוות דעת אצל פסיכיאטר והוא המליץ על פריזמה ורספירדל 1. האם יש צורך בלקיחת התרופות גם אם אין לי שום תחושות מתח חרדה ודיכאון האם זה יכול לגרום לנזקים לקיחת התרופות ללא הצורך מה במצבי הנוכחי כדאי לעשות? האם התרופות יכולות לשפר התנהגויות חריגות???

לקריאה נוספת והעמקה

אייל ראשית, אני והפורום פסיכולוגיים ולכן איננו עוסקים בתרופות, אלא בטיפול פסיכולוגי. ויחד עם זאת, למיטב נסיוני, התרופות שציינת מיועדות לנטילה רצופה ומסודרת, על פי המלצת הפסיכיאטר ולא רק בעת מצוקה וקושי. בשימוש רציף, אכן ניתן לצפות לשיפור משמעותי. בכל מקרה מוטב שתתיעץ בעניין אם הפסיכאטר ואף תברר איתו האפשרות לשלב בנוסף לטיפול התרופתי גם טיפול פסיכולוגי מתאים.

11/08/2014 | 17:01 | מאת: חן

שלום אני 8 חודשים אחרי לידהראשונה....במשך 5 חודשים מהלידה הייתי עם המון התקפי חרדה פחד לצאת מהבית פחת לראןת לידות ,נשים אחרי לידה...קצת מצבי רוח....אבל בעיקר התקפי חרדות הרבה כל יום....עד שהתחלתי טיפול בכדור רסיטל....ברוך השם מרגישה ין ר טוב אין התקפי חרדה רק יש את הפחד שיחזור כל הזמן......יש לי פחד ענק מלהיכנס להריון וללדת....אני נורא מפחדת שאחאי הלידה זה יקר ה.שוב ושוב יהיו לי את החרדות האלו ואת התקופה הקשה והארוכ ה הזו.....מה הסיכוי לחוות את זה שוב לאחר הלידה הבאה?.... אם קרה לי, רוב הסיכויים שיקרה שוב?... ויקרה לי ככה בכל הלידות? או אפילו חנור יותר???... המחשבה שזה יחזור משגעת אותי ולא נותנת לי להיכנס להריון נוסף....אני בת 25

לקריאה נוספת והעמקה

חן הסימפטומים החרדתיים שחוית לאחר הלידה הראשונה, עלולים לנבוע מסיבות שונות. חלקן תלויות כנראה בנסיבות של ההריון והשלכותיו וחלקן יתכן בתכונות אישיותך. אמנם אינך צריכה, להערכתי, לחשוש במיוחד מהישנות החרדות בהריונות הבאים, אך בכל מקרה כדאי לדעתי לפנות לייעוץ ותמיכה אפשרית אצל פסיכולוג קליני, ולו לטובת הרגשתך הטובה.

08/08/2014 | 14:59 | מאת: דנה

שלום אני בת 22 וכחודשיים סובלת מהתקפי חרדה מתח ולחץ מצאתי את הגורם המפריע לשלוותי אחרי המון זמן והתחלתי לטפל בו אך עדיין אני חובה תסמינים כמו לחץ באזור המצח האוזנים והאף הרגשה של חוסר שיוי משקל כאילו כל שנייה אני עומדת ליפול וכמובן אני מרגישה שזה מתגבר כאשר אני חושבת יותר מידי או שיש לי מחשבות רעות יש לי 2 שאלות הראשונה האם זה באמת אופיני להתקפי חרדה?ההרגשות האלה(יש לצין שהייתי אצל רופא וכל הבדיקות תקינות)והשנייה זה איך חושבים מחשבות חיוביות איך אני יכולה להעלים את התסמינים הלא נעימים האלה? בבקשה בבקשה תשובה :(

דנה לשאלתך הראשונה : הסימפטומים שאת מתארת אכן אופייניים גם (!)לתגובות חרדה. אך לפני קבלת החלטה בעניין, יש לשלול לפני כן, על ידי בירור עם רופא המשפחה, שאין סיבה ביולוגית-רפואית אפשרית אחרת. לשאלתך השנייה : אם אמנם מדובר בתגובת חרדה, העלמת התסמינים שאת מתארת, כרוכה בדרך כלל בטיפול פסיכולוגי אצל פסיכולוג קליני מתאים. אם במסגרת קופת החולים אליה את שייכת, או באופן פרטי.

04/08/2014 | 07:58 | מאת: roy

שלום אני מוגדר כהיפוכונדר קשה כבר מעל 7 שנים. ב 4 שנים האחרונות אני מטופל עי טיפול התנהגותי קוגנטיבי שבהתחלה עזר מאוד וככל שהתרגלתי לטיפול כך גם היעילות שלה פגה. לפחות בחצי מהחרדיות שאני עובר אני כבר מצליח לטפל בעצמי ואני כבר למוד ניסיון לצערי או לשמחתי. שאלתי היא האם ישנו טיפול נוסף אגרסיבי יותר בכדי לטפל בהיפוכונדריה שלי? אני לא בעד טיפול תרופתי בנושא ובכלל רק כשממש אין ברירה. תודה וימים שקטים לכולנו

לקריאה נוספת והעמקה

roy ? אני שמח בשבילך שאתה חש שיפור משמעותי בבעיתך, בעקבות טיפול ה-CBT, למרות, שלתחושתך, יעילותו פוחתת לאחרונה. אם עדיין לא ניסית טיפול בעזרת היפנוזה, הריני ממליץ על הוספת הכלי הטיפולי הזה לטיפוליך עד כה. אני לא רואה את הטיפול בהיפנוזה, כ"אגרסיבי" יותר, אך הוא, ברוב המקרים, כלי יעיל ביותר.

אני הייתי על האתר הזה היום 3 שעות אם לא יותר אני כל הזמן מחפשת באינטרנט איזה מחלות יכולות להיות לי ויש לי כאבים שאמרו לי שהם פסיכולוגים אבל אני מרגישה אותם ואני בטוחה שיש לי בעיה רפואית ואני כל היום מתעסקת בלגלות מה הבעיה שלי . (אני מטופלת באישפוז יום בבית חולים פסיכיאטרי והם אבחנו אצלי פוסט טראומה ) אני עוד יותר לחוצה מהאזעקות עכשיו אני רועדת ובוכה ומרגישה חוסר שליטה זה אף פעם לא קרה לי זה חדש לי וזה מפחיד אותי שאני יהיה ככה לנצח ואני לא אבריא . אני מפחדת לבוא הביתה שיש לי מצב רוח טוב כי אני מפחדת שאמא שלי תדכא אותי היא פוגעת לי בטיפול .. עד שאני מגיעה להשגים והתקדמויות היא באה ושוברת אותי ואני מפחדת להתקרב אליה בגלל זה וכל מפגש איתה מוביל אותי ללחץ , אולי אני אבקש מהמטפלת שלי שתוציא לי אותה מהחיים ?

לקריאה נוספת והעמקה

ע. זה טוב וחשוב שאת מחפשת עזרה מקצועית לקשייך, אך הכתובת המתאימה לשאלות שלך היא מחלקת ה"אשפוז יום" שאת לדברייך מאושפזת בה. חשוב מאד שתדברי עם הפסיכיאטר ו/או הפסיכולוג/ית או העובדת הסוציאלית, של המסגרת בה את מאושפזת. הם המכירים מקצועית בעיותייך וקשייך יוכלו בודאי לעזור לך ולהנחות אותך.

01/08/2014 | 23:58 | מאת: אייל

הנני גבר בריא בגיל 50. ספורטאי. כולסטרול גבולי ולא לוקח כדור. אנסה להורידו באמצעות תזונה. לאחרונה הנני מתקשה להירדם. אני חש גלי חום וזיעה בלילה (עם מזגן) בחודשיים הארונים הנני נרדם עם כדור בונדורמין. איני חש עייפות במהלך היום ואני במצב רוח סביר, עירני ופעיל.מה עושים ?

לקריאה נוספת והעמקה

אייל יתכן והסימפטומים שאתה מתאר קשורים לשינויים הורמונליים המתרחשים בתקופה שזוכה בשנים האחרונות למודעות גוברת והיא "גיל המעבר הגברי". כדאי שתתייעץ בעניין עם רופא המשפחה שלך. בעניין בעיות השינה אני ממליץ שתלמד ותתאמן בטכניקות של הרפיה ו/או היפנוזה עצמית. תוכל למצוא חומר רלוונטי כולל הקלטות על ידי חיפוש ב"גוגל". מקור מעולה לכך הוא האתר של ד"ר ברוך אליצור.

07/08/2014 | 18:01 | מאת: אייל

דר' נעמן תודה. אבל...שני רופאי המשפחה(שניהם בכירים- מנהלי מחלקות) לא מכירים ב"גיל המעבר הגברי", ומפנים אותי לתחום הנפשי. מה עושים ??

29/07/2014 | 12:45 | מאת: אני

היי, בעבר השתמשתי בכדורים נוגדי דיכאון ובגלל שנסעתי להתגורר תקופה ארוכה בחול הפסיכיאטר צייד אותי בכמות גדולה של כדורים שבגלל שיפור במצבי הלכתי ונגמלתי מהכדורים אך עדין נותרו לי כמה חבילות. בשבועות האחרונים בגלל המצב אני שוב חשה דיכאון צף שמוביל לויכוחים בלתי פוסקים וסתמיים עם בן הזוג הטרי שלי, אני מרגישה ששוב אני מאבדת שליטה על האמוציות. שאלתי היא- האם במצב הזה אני יכולה לחזור ליטול את הכדורים? אפילו במינון נמוך של יום כן יום לא? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

אני הפורום והח"מ פסיכולוגיים ולכן איננו עוסקים בתרופות ואף מנועים מלהמליץ לגבי מינונים וכד'. מציע שתתייעצי בעניין עם פסיכיאטר או, בעדיפות שנייה, עם רופא המשפחה. בכל מקרה,לאור ה"היסטוריה" של מצוקתך, אני ממליץ שתפני לקבלת טיפול פסיכולוגי, במקביל.