פורום אורתוגנטיה

הפורום מיועד לכל מי שסובל מליקויים קוסמטיים ותפקודיים בעצמות הפנים והלסתות או מיחסים בלתי הרמוניים או תקינים בין עצמות הלחיים, האף, הלסתות והסנטר, עם דגש על איזור הלסתות, או למי שאובחן ע"י רופא השיניים הכללי או האורתודונט כמתאים לעבור טיפול אורתו-כירורגי משולב, ומעוניין להבין טוב יותר את מהות התהליך הטיפולי.
876 הודעות
831 תשובות מומחה

מנהל פורום אורתוגנטיה

הפורום עוסק בניתוחים פלסטיים של עצמות הפנים והלסתות.

TMJמזה 9 חודשים. במאי בוצע ארטרוסנטזיס שפתר לחלוטין הנעילה מצד ימין אך בשמאל עדין קיימים קליקים חזקים כואבים. עד מאי שימוש בסד חצי קשיח עם מעט לחצים ואטימות באוזניים לסירוגין. מזה כחודש אטימות מוחלטת וגודש חזק עם כאבים באזנים- מאוד פנימי. לפני כ3 חודשים הוחלט לעבור לסד קשיח. ניסיתי להסתגל אליו אך היה מאוד קשה עקב כאבי ראש ופנים יומיומי. בסוף שוב הוכן סד חצי קשיח חדש. שאלתי האם כל המעברים הללו בין הסדים יוצרים לחץ באוזניים? מה הסיבה לתחושת אטימות גודש ולחץ באוזן הפנימית ואיך ניתן לטפל? תודה(אאג שללו נוזלים באוזניים)

19/09/2019 | 22:17 | מאת: שני

שלום מזה שבועיים יש לי שיעול מוזר ותחושת קוצר נשימה הרגשה של משהו מוזר בלשון היום התעוררתי וראיתי מן בלוטות כאלה נפחות בחלק הפנימי של הלשון ... מה זה יכול להיות ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שני, אני ממליץ לך לקבוע תור למרפאה לרפואת הפה. השאלה שלך לא קשורה לנושא של אורתוכירורגיה.

14/09/2019 | 18:05 | מאת: הדר

הי, בת 28 עברתי יישור שיניים כשהייתי נערה. לפני 10 שנים בערך רופא פה ולסת אמר שצד אחד של הלסת שלי ככל הנראה ממשיך לגדול. חוץ ממראה החיצוני לא סבלתי. בחודש האחרון סובלת נורא בלעיסות יש לי קליקים ואני לא מצליחה ללעוס הרבה ועוצרת באמצע האוכל. האם יש דרך לתקן את המצב שיעזור לי בלעיסות שלא דרך ניתוח??. אני מאוד פוחדת ולא מעוננית לעבור את הניתוח הזה

לקריאה נוספת והעמקה

היי הדר, יש הרבה אנשים שסובלים מדי פעם מכאבים או קליקים / רעשים ממפרקי הלסת. רובם לא קשורים לאסימטריה או גדילת יתר. 70-80% מהמקרים ניתן להוריד כאבים באמצעות טיפול לא כירורגי, שכולל סד סגרי ו/או פיזיותרפיה. מומלץ לקבוע תור למרפאה כדי שאפשר לבדוק מקור לכאב.

08/09/2019 | 20:12 | מאת: דורון

יש לי קליקים וכאבין בצד שמאל של הלסת, זה התחיל מכיתה ט' אבל אף פעם לא עשיתי לזה בדיקה, כי ההורים שלי אמרו לי שזה עובר, פעם זה היה מציק אבל זה באמת עבר הכאב, מה שען עדין יש לי קליקים מידי פעם ולפעמים זה מלווה בכאב, מה גם שהצד הזה של הלסת מהפרופיל הלסת יותר ארוכה ונראת פחות חזקה מהצד הימני, האם בגלל חוסר מודעות וטיפול זה גרם להשלכות גם בפן האסתטי? ולכן הלסת השמאלית נראת יותר אורכה ולא יורדת למטה בזווית של 90 מעלות באותה רמה כמו הצד הימני, כי מהפרופיל זה נראה שחסר עצם כדי שתיהיה יותר מרובעת כמו הצד הימני. והאם זה קשור לכך שנשמתי מהפה ולכן לסת אחת יותר ארוכה מהשניה. וגם הלסת העליונה שלי באותה רוחב כמו הלסת התחתונה זה מצריך הרחבה של הלסת?

לקריאה נוספת והעמקה

דורון שלום, השאלות שלך קשות מדי לענות בלי לבדוק אותך. מציע לך לקבוע תור לבדיקה במרפאה.

מישהו יכול לחזור אלי? אני רוצה לקבוע ליעוץ בהקדם האפשרי, ואין מענה.

31/08/2019 | 15:01 | מאת: עמית

עשיתי ניתוח לסת לפני שלוש שנים ומאז התרחב לי האף באיזור הנחיריים. הרופא שניתח אותי כבר לא עובד ורציתי לדעת אם אפשר ללכת לרופא מנתח אחר והוא יוכל לעשות לי תפר בבסיס האף במרפאה כדי להקטין קצת מההתרחבות? האם רופא אחר יסכים לעשות זאת עבור תשלום?

לקריאה נוספת והעמקה

עמית שלום, לדעתי לא צריך להיות בעיה לטפל לאחר 3 שנים אבל זה לא רק עניין לעשות תפר פשוט. יצטרך להפריד את החיבורים של באף לעצם. אבל אפשרי. אינני רואה סיבה שלא ניתן לעשות.

שלום, אני עוברת את הניתוח ללסת תחתונה ועליונה ברמת אסטית בלבד- סנטר שטיפה מחודד ובולט. האם את ממליץ לוותר, חושב שהסיכונים מרובים כדי לעשות אותו אסטיטית. שאלה שניה יש לי אף מעולה (טבעי) יש סיכוי שהוא ייהרס או יתרחב מהניתוח???

לקריאה נוספת והעמקה

היי תמי, אסטטיקה גם סיבה טובה לעבור את הניתוח! האם לוותר - זה תלוי כמה המראה מפריע לך ועד כמה זה אמור להשתפר לאחר הניתוח. בידיים טובות, סיכונים בניתוח אורתוכירורגי הם נמוכים. אז לא להילחץ! לגבי האף, זה גם תלוי בסוג ניתוח של לסת העליונה, בעיקר קידום והזזה כלפי מעלה.

אני עושה קידום הלסת העליונה, זה אומר שהאף יתרחב או ייהרס לי? עליי להציף את זה? אם זה אכן ייפגע אני לא אעשה את הניתוח. מצד אחד ישפר סנטר מצד דני ייפגע באף. הסיכון גבוה בהזזת האםלסת בנוסף קדמית קדימה? אתה חושב שדר קלנר מאסף הרופא רופא שיש לסמוך עליו בניתוח?

08/08/2019 | 16:54 | מאת: רותי

היי. המליצו בעבר על טיפור אורטוגנטי,המלצה הגיע ממחלקת פה ולסת לא שמעתי מאף אחד המלצה לטיפול זה למרות שעברתי טיפול אורתודנטי. הופנתי למחלקה על ידי כללית סמייל בעקבות עקירה. נאמר לי אז שלטיפול יהיה כיסוי מלא דרך הקופה. האם זה נכון?  

לקריאה נוספת והעמקה

ראי תשובה מטה

07/08/2019 | 23:59 | מאת: רותי

היי. המליצו בעבר על טיפור אורטוגנטי,המלצה הגיע ממחלקת פה ולסת לא שמעתי מאף אחד המלצה לטיפול זה למרות שעברתי טיפול אורתודנטי. הופנתי למחלקה על ידי כללית סמייל בעקבות עקירה. נאמר לי אז שלטיפול יהיה כיסוי מלא דרך הקופה. האם זה נכון?

לקריאה נוספת והעמקה

רותי שלום, יש מספר קריטריונים למימון של טיפול אורתוכירורגי (כולל אורתודונטי) ע"י משרד הבריאות / סל הבריאות. הכי קל - להגיע למרפאת פה ולסת ובדוק האם את עומדת בקריטריונים. דבר נוסף - בפניה שלך, רשמת שהמליצו והופנתי - את באמת מעוניינת בטיפול הזה או שזה מה שאחורים אמרו לך? זה מאוד חשוב בשבילך להפנים בדיוק מה מפריע לך.

12/08/2019 | 13:40 | מאת: רותי

מומחים המליצו לי. ואני מעוניינת בניתוח חשבתי וחקרתי עליו והבנתי שזה הכי טוב בשבילי

07/08/2019 | 14:07 | מאת: טל

שלום, לפני כשעה ביקרתי אצל מומחה לרפואת הפה, הממצא שנגלה הוא מוקוצלה בשפה התחתונה. הוא המליץ על ניתוח והבנתי שאפשר גם בלייזר אבל הוא אמר שאין מה לנתח בלייזר, יש הבדל? והייתי שמח לא לנתח כי הוא אמר שהוא עלול לא למצוא את את הבלוטה שממנה נוצרת המוקוצלה... יש מצב שלא צריך ניתוח וזה יעבור מעצמו? תודה רבה!

שלום טל, מוקוצלה בד"כ לא עובר מעצמו ונדרשת פעולה כירורגית יחסית פסוטה כדי להסירה. אפשר לטפל באמצעות כריתה של הבלוטה עם סקלפל/ להב ותפירה או באמצעות לייזר. מומלץ בדיקה ע"י כירורג פה ולסת מומחה.

06/08/2019 | 14:43 | מאת: נועה

הבנתי שקיים סיכון לפגיעה בעצב כשמנתחים לסת תחתונה, רציתי לדעת מה הסיכוי שזה יקרה? והאם יש אפשרות לתקן במידה ונפגע? שאלה נוספת, מעוניינת גם בניתוח אף, יש עדיפות אם לפני או אחרי ניתוח הלסת? (במקרה שלי, תחתונה) תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום נועה, ראשית, במידה ונדרש ניתוח ללסת העליונה, עדיף לעשות לאחר את הניתוח אף לאחר ניתוח אורתוכירורגי ולא לפני. לגבי הפרעה בתחושה, זה תלוי באיזה ניתוח נדרש. ראשית זה רלבנטי רק ללסת התחתונה, והסיפרות מראה שכיחות של 9% עם הפרעה בתחושה שנה לאחר הניתוח, אבל מייד לאחר הניתוח האחוזים יותר גבוהים. בממידה ונדרש להזיז את הלסת התחתונה אחורה, יש אפשרות לניתוח אחר עם כמעט 0% סיכוי לפגיעה בתחושה אבל נדרשת סגירת לסתות למשך חודשיים לאחר הניתוח. אני מקווה שזה עוזר קצת, בהצלחה!

05/08/2019 | 09:21 | מאת: הודיה

שלום רב, איך אני יכולה לדעת האם אני צריכה ניתוח אורטודנטי? הלסת העליונה שלי בולטת למי אני צריכה לפנות?

לקריאה נוספת והעמקה

מומלץ לפנות או לאורתודונט מומחה או למרפאה שלי בבילינסון. מומלץ להגיע עם צילום פנורמי וצילום צפלומטרי לטראלי

28/07/2019 | 18:48 | מאת: דניאל

המשך לשאלה לסת תחתונה , אני לא יודעת איזה סוג של פלטות וברגים יש לי .. וכן יש לי נפיחות וכאבים.. נפני חצי שנה עברתי את הניתוח

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דניאל, אני ממליץ לקבוע תור אליי למרפאה בבילינסון כדי שאפשר להבין יותר על מה מדובר.

23/07/2019 | 23:48 | מאת: דניאל

שלום דר, עברתי ניתוח אורתוגנטי ואני מעוניינת להוציא את הברגים/ פלטות.. בגלל שזה עושה לי בעיות וכאבים הייתי שמחה לדעת כמה זמן ניתוח ? כמה זמן החלמה? וכמה ימי אשפוז ? ואם קיימת פגיעה עצבית? תודה .

לקריאה נוספת והעמקה

כדי לענות על שאלתך, אני צריך לדעת על איזה לסת מדובר, איזה סוג קיבוע נעשתה (פלטות או ברגים) ולפני כמה זמן הניתוח בוצע. למה צריך להוציא את הברגים? יש נפיחות או כאבים?

25/07/2019 | 21:44 | מאת: דניאל

המשך לשאלה לסת תחתונה , אני לא יודעת איזה סוג של פלטות וברגים יש לי .. וכן יש לי נפיחות וכאבים.. נפני חצי שנה עברתי את הניתוח

הבנתי. ופנית חזרה לרופא שניתח אותך?

06/08/2019 | 14:52 | מאת: נועה

היי דניאל, יש מצב לשאול אותך כמה שאלות בקשר לזה? שוקלת לעבור ניתוח בלסת התחתונה גם כן.

23/07/2019 | 10:23 | מאת: שלום

שלום. מזה כשלוש שנים יש לי תיקים בלסת צד ימין שלמדתי לחיות איתם בשלום. לאחרונה התחיל לי טינטון צילצול רציף וחלש בשני האוזניים שנשמע רק שיש שקט. קראתי שטינטון יכול להגרם מבעיות במפרק הלסת ורציתי לדעת מה ניתן לעשות שהמצב לא יחמיר. והאם באמת יכול להיות שיש קשר בין המקרים. אשמח לקבל מידע בנושא. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

זאת באמת שאלה מורכבת ואין תשובה חד משמעית. מומלץ לבוא לבדיקה.

22/07/2019 | 19:38 | מאת: מריה

שלום דוקטור! אני רציתי לשאול באיזה גיל צריך לטפל בפרנולום קצר בשפה העליונה?בת שלי היא בת 4 שנים. יש לי דיאסטמה והיה לי פרנולום קצר בילדות שהסירו בגיל 12.לבת שלי גם יש רווח בין השיניים הקודמות וגם אותו פרנולום קצר.גם לבני שנולד לפני 2.5 חודשים יש אותו מצב עם פרנולום קצר אבל זה לא מפריע להנקה ובזמן שהנקתי את בתי זה גם לא הפריע.אני קוראת דעות שונות.מישהו כותב שצריך לחתוך את הפרנולום הכי מהר שאפשר אפילו אם זה לא משפיע על הנקה ומישהו כותב שצריך להמתין עד גיל 6-8 כשה השיניים החלביות הקודמות יחלופו לשיניים קבועות.השאלה היא האם צריך לטפל בזה עכשיו או מאוחר יותר?אנחנו מבוטחים בכללית ויש לנו כללית פלטינום. תודה. בכבוד רב, מריה

לקריאה נוספת והעמקה

מריה שלום, השאלה של הפרנולום מחוץ לנושא של הפורום. אבל בקצרה, אינני רואה סיבה לטפל בפרנולום לפני בקיעת השיניים הניבים הקבועות, וזה קורה בד"כ בגיל 12.

21/07/2019 | 11:13 | מאת: אלי

היי, לפני כמה ימים רופא השיניים שלי מצא בצילום שיש לי 2 שיניים כלואות בזווית מוזרה. לבקשתו הלכתי למכון CT ועשיתי צילום פנורמי לשיניים, ובצילום אני רואה שיש בועה גדולה תחת השיניים הכלואות. האם מדובר בציסטה? ואם כן האם זה מסוכן? התור שלי למרפאת פה ולסת נקבע לעוד כמה חודשים ואשמח לדעת אם אני צריך לנסות להקדים אותו.

לקריאה נוספת והעמקה

אלי שלום, מה שאתה מתאר באמת נשמע כמו ציסטה או ציסטות סביב לשיניים כלואות אבל נדרש בירור ובדרך כלל ביופסיה כדי לשלול סוגים של גידולים שמופיעים בלסתות.

13/07/2019 | 21:14 | מאת: נעמה

האם הסיכוי לפגיעה בעצב בלסת התחתונה היא גבוה?

לקריאה נוספת והעמקה

היי נעמה, בידיים טובות, הסיכוי לפגיעה בעצב תחושתי בלסת התחתונה היא לא גבוהה.

13/07/2019 | 20:43 | מאת: דנה

שלום, כמה זמן החלמה עבור ניתוח סנטר בלבד?

לקריאה נוספת והעמקה

היי, בד"כ, צפוי נפיחות של 2-3 שבועות, כאב למשך שבועיים.

12/07/2019 | 00:00 | מאת: לילך

שלום רב, הבת שלי בת 8.5 סובלת מסגירת לסתות הפוכה, כרגע המצב די סביר, נראה התחלה. היום ביקרנו אצל אורטודנר שאמר להגיע עוד שנתיים לבדיקה נוספת ושעדיין מוקדם לטפל, כדיי לראות התפתחות. אני חוששת שיהיה מאוחר מידיי.. כיצד אדע מה נכון לעשות? אציין שגם אני סובלת מאותה בעייה שלא טופלה...אני לא רוצה להזניח אצ ביתי אודה לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

היי לילך, אני ממליץ לך לקבוע תור לבדיקה במרפאתנו, אז אפשר יהיה לבדוק את ביתך ולהבין את הנושא יותר לעומק.

29/06/2019 | 06:39 | מאת: דן

שלום לדר' אני צריך לעשות צילום סיטי ראש ועצמות הפנים לצורך טיפול רפואי ואסתטי להקטנת עצמות בפנים (זיגומות, מעל הגבות, קו לסת תחתונה). אלא שבעתיד הקרוב אני צפוי לעבור ניתוח אף רפואי משולב עם פלסטי שבו יטפלו גם בעצם האף. בגלל שהניתוח האף יגרום גם לשינוי בעצם האף האם צריך שצילום סיטי יהיה אחרי הניתוח או שזה לא משנה?

לקריאה נוספת והעמקה
29/06/2019 | 08:46 | מאת: דן

הניתוח יכלול גם הקטנה של ה nasal spine. מאחר ובעתיד ייתכן ואעבור גם ניתוח להקטנת הלסת העליונה (class ii), האם רצוי לדחות את ניתוח האף עד לאחרי ניתוח הלסת?

שלום דן, כיוון ששינוי מיקום של לסת העליונה יכול להשפיע על תמיכה של האף, בד"כ עדיף לנתח קודם כל את הלסת או לסתות ורק אחרי זה לעבור ניתוח אף. אבל הכי טוב זה לשאול את המנתח שלך.

26/06/2019 | 01:20 | מאת: תמי

אני עומדת לעבור את הניתוח מבחינה קוסמטאית- סנטר בולט ופני הפנים שטוחות. 4 שאלות: 1. קראתי פה כמה פניות שהברגים והפלטתות מפריעות ואף גורמות למטרד. זה בדר''כ ככה? ברוב הניתוחים זה קורה. אני הבנתי מהמנתח שלא ארגיש אותם, האם זה נכון ברוב המקרים? ארגיש חוסר נוחות ומגבלות עקב הברגים והטיטניטן?כי הבנתי שזה לכל החיים במידה ואין זיהום שמצריך להוציא 2. קראתי פה על שפתיים עקומות, לא סיפרו לי על סיכון כזה. השפתיים יכולים להתעוות לי? על חוסר תחושה דיברנו איתי 3. הזרקתי חומצה אלרונית לשתפיים על מנת לנסות לתקן את הפנים השטוחות שהסנטר יוצר לי. האם יכול להזיק לניתוח? הזרקתי פעם ראשונה לפני חודש ואם אחליט ללכת על הניתוח אעשה אותו בסוף ספטמבר. בנוסף לאחר הניתוח אוכל להזריק בשפתיים? 4. אחרי הניתוח- ה3 חודשים. חלילה אם אפול או אקבל מכה יכול להיות שהלסתות יצאו לי או יהיו חלשות מהמצב לפני הניתוח או אין מה לדאוג בעניין

לקריאה נוספת והעמקה

שלום תמי, אענה לך בכללי. בד"כ בישראל, לא נהוג להוציא פלטות קיבוע לאחר הניתוח בלי סיבה טובה, כמו כאב, רגישות או זיהום. במידה ואת יודעת לפני הניתוח שתרצי להוציא את הפלטות לאחר ריפוי (3-9 חודשים), מומלץ להסביר את זה למנתח מראש. בהרבה מקרים היום, ניתן להשתמש בפלטות נספגות ואז אין צורך בניתוח נפרד להוציא אותן. בד"כ אין צורך להוציא פלטות אלא במעט מקרים (5-10%) שפתיים עקומות - לא אמור לקרות. אין בעיה לעבור ניתוח כזה לאחר הזרקת מילוים קוסמתיים לשפתיים אבל חובה לדבר עם המנתח שלך על הנושא הזה. אישית, הייתי מעדיף שלא תזרקי חומרים כאלה לפני ניתוח אורתוכירורגי. אחרי הניתוח, עצמות הפנים חלשות, לתקופה של בין 3 חודשים עד לשנה (תלוי בסוג הניתוח). חבלת פנים בתקופה הזאת עלולה לגרום להזזה של העצמות ולהפריע לריפוי. בהצלחה!

אולי שאלה מוזרה אבל בשנתיים האחרונות שמתי לב שכשאני מדברת ורואה וידיאו של עצמי הפה שלי הרבה מאוד פעמים נוטה ימינה שאני מחייכת או לא מדברת הכל סימטרי ומעולה שאני מדברת השפתיים כאילו אוטומטית מתחילות לזוז לצד ימין כאילו צד שמאל לא מושך חזרה באיזון את השפתיים בזמן הדיבור מה זה יכול להיות?

שירן שלום, השאלה שלך מחוץ לנושא של הפורום הזה. מומלץ להפנות לבדיקת רופא (פה ולסת / נוירולוג).

יש לי mandibular assmetry משולב עם condylar hyperplzia מזה שני הדברים האלה ? Hipoplzia

בר שלום, הקונדיל זה הקצה של לסת התחתונה וחלק ממפרק הלסת. condylar hyperplasia מתאר תופעה שבה אחת או שתי הקונדילים גדילות יותר מצפוי. במידה וההיפרפלזיה של הקונדיל חד צדדית, נגרמה אסימטריה של הלסת ולפעמים אסימטריה של הפנים, כלומר, צד אחד יותר גודל מהשני. מקווה שזה עונה לשאלתיך. ד"ר גילמן

03/06/2019 | 13:58 | מאת: תהילה

ביצעתי ניתוח אורטוגנאטי ואני יודעת שבבמרבית המקרים לא מורידים את הברזל (הקיבוע שמקבע את הלסתות) אך לי זה מאד מאד מציק .. מרגישה לא משוחררת כאילו תפוס חזקקק .. האם כשמורידים את הברזלים צפוי נפיחות כשנה כמו בניתוח האורטוגנאטי לכמה זמן צפוי נפיחות בפנים? כמה זמן החלמה ?כי זה בעצם פתיחה מחדש..והאם זה פוגע ברקמות כי זה שוב מתיחה של העור .. שאלה נוספת האם בזמן הריון ניתן לבצע הרדמה מלאה ולבצע את ההליך או רק בתום ההריון?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום תהילה, ניתן להוציא את הקיבוע אך הרבה פעמים תחושה כמו שאת מתארת לא כלכך משתפר לאחר הוצאתו. לגבי נפיחות, צפוי נפיחות בין 1-2 חודשים לאחר הפעולה, לא ברמה של הניתוח הראשון כיוון שלא מייצרים שבר בלסת. את השאלה של פגיעה ברקמות, לא הבנתי. לא צפוי שינוי נוסף לרקמות או מראה של הפנים אך תמיד יכול להיות שינויים קטנים לאורך השפה לאחר כל פתיחה. ולא, לא מומלץ לעשות ניתוח אלקטיבי כזה במהלך הריון. בהצלחה!

11/06/2019 | 09:02 | מאת: תהילה

תודה על התגובה ,האם בתום ההריון ניתן להסיר? או שיש לחכות חצי שנה מזמן הלידה?

31/05/2019 | 22:32 | מאת: דוד

היה לי ניב כלוא ובקע רק אחרי שנה וחודשיים עכשיו השאלה שלי ניב שבקע כמה זמן בערך לוקח להביא אותו למקום?

לקריאה נוספת והעמקה

היי, זה תלוי בהרבה משתנים כמו גיל, מיקום וזווית של השן ומיומנות וניסיון של האורתודנט. אבל כיוון שזה פורום לאורתוכירורגיה ולא אורתודונטיה, אני ממליץ לך לשאול את האורתודנט לגבי הערכת זמן לטיפול מבוססת על ניסיונו/ה

29/05/2019 | 15:00 | מאת: לוי

שלום ד"ר. בצד ימין של הפה שלי יש שן בינה כלואה שצריך להוציאה בעקירה כירורגית. מאחר שכבר הייתי בסרט הזה עם השן השמאלית, אני מכיר את הכאבים והתופעות שנלוות למצב. אני מחכה עם העקירה לקיץ מאחר שאני עובד ולומד ולא יכול להתנתק לשבוע וחצי... שאלתי לך היא כזאת: בתקופה האחרונה, כולל עכשיו, אני חווה כאבים קלים בשקד שמתחת לשן בעת בליעה, וכרגע יש לי כאב במפרק הלסת שמתחת לשן, רק כשנוגעים בו. באופן כללי אני לא סובל מכאבים מהשן עצמה, רק לפעמים כשאני לועס חזק. האם התיאור של המצב נוכחי מסוכן ו/או מצריך עקירה מיידית? מה דעתך על תיאור הכאבים בשקד ובמפרק הלסת? תודה רבה, לוי.

לקריאה נוספת והעמקה

חידוד קל - זה אינו פרק הלסת אלא כאב בנקודה מאוד מסוימת בלסת, בדיוק מתחת לשן הבינה. הנה תמונה כדי להמחיש את מקום הכאב (הקפתי בעיגול): https://i.imgur.com/a7GSKVX.png תודה רבה לך.

לוי שלום, קצת קשה לי לעקוב אחרי התיאור שלך. מה שאתה מתאר כמפרק הלסת ככל הנראה חיבור של שריר לעיסה לזווית הלסת ואין כל קשר ישיר לא לשן הבינה ולא למפרק הלסת. כמו כן, לא ברור לי בדיוק לאיזה שקד אתה מתכוון. לכן אני לא יכול להגיד אם מסוכן לחכות או לא. עדיף להיבדק ע"י כירורג פה ולסת מומחה.

ערב טוב יש לי נפיחות בצד שמאל של הפנים לפני כשנתיים בערך התנפחה לי הפנים ממש ואז קיבלתי אנטיביוטיקה למשך שבוע והנפיחות נעלמה כמעט מאז יש לי נפיחות קלה ומדי פעם אני מרגיש סוג של לחץ באזור המפרק של הלסת זה קבוע כמעט שנתיים בערך ממה זה יכול להיות ?? סמתי לב גם שהמראה של הפנים שלי שונה מצד ימין וזה מפריע לי אולי. גלל הנפיחות !!

לקריאה נוספת והעמקה

היי סאם, קשה לי לדמיין את רמת הניפחות בלי לראות אותך. אני מציע כי במידה וזה מספיק מפריע לך, תקבע תור למרפאה כדי שאפשר יהיה לבדוק אותך.

אני בעיצומו של טיפול שיניים מזה חודשים באחד הטיפולים בלסת העליונה הזריקו לי 4 זריקות ומאז אני סובל מכאבי תופת קשה לי לפתוח את הפה כאבי אוזן שמאל הייתי אצל רופא א.א.ג שקבע שכל הכאבים שלי ממפרק הלסת והפנה אותי לרופא פה ולסת שלחתי את ההפניה לבלינסון -קבלתי תור לחודש אוגוסט קבלתי משכחים נגד כאבים ,אנטיביוטיקה,אוטופן-ממש סובל מבקש עזרה

לקריאה נוספת והעמקה

בנימין שלום, כאבים ממפרק הלסת שכיחות לאחר שפותחים את הפה לזמן ממושך אך בדרך כלל עוברים תוך כמה ימים. אני מבין שחזרת לרופא השיניים שאישר כי אין מקור לכאב מהשן שטופלה? נשמע כי פיזיותרפיה עדינה למפרק תעזור יחד עם הנחת קומפרסים חמים. אני מציע שתתקשר למרפאה מדי פעם כדי לבדוק האם יש ביטול והאם אפשר להקדים את התור. תרגיש טוב.

21/05/2019 | 15:42 | מאת: מוריה

ד"ר שלום, אני סובלת מכאבים בשן מס' 48 אחרי צילום CT ןפנורמי פניתי לרופא שיניים והוסבר לי שהשן קרובה לעצב לכן לא ניתן לעקור הרופא המליץ לי על טיפול שורש וטען שהוא מרחיק את העצב מהשן, ויהיה ניתן לעקור רק אחרי 5 חודשים שהשן תזוז מעצב. אחרי הטיפול שורש לפני כ 3 שבועות השן עדיין כואבת לי ברצוני לדעת, האם ניתן לבצע עקירה?ומהם הסיכונים...אשמח לתשובה ,, תודה רבה !!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מוריה, למרות שזה לא הנושא של הפורום.... הרבה פעמים, שיני בינה תחתונות יושבות בקרבה לעצב תחושתי שנמצא בתוך הלסת. העצב הזה מאפשר לנו להרגיש את שפה התחתונה, חניכיים ושניים תחתונות באותו הצד של הלסת. במקרים נדירים, יש מגע ישיר בין שורש של השן ובין העצב, ובמקרים האלה, עקירת השן יכולה לגרום להפרעה בתחושה. טיפול שורש לא מוריד את הסיכוי לפגיע בעצב בעת העקירה אבל יכול להיות טיפול חילופי במקום עקירה. יש שיטה יחסית חדשה לעקירות במצבים האלה- קורונקטומיה או כריתת כותרת השן עם השארת שורשים בתוך הלסת. אבל זה לא מתאים לכל מקרה. ניתן להעריך את הקרבה של השן לעצב באמצעות סיטי. אני ממליץ לך להגיע לבדיקת מומחה לכירורגיה פה ולסתות יחד עם הסיטי. בהצלחה!

האם להוצאת ניב כלוא יש השפעה על הסימטריה בפנים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דוד, יש כמה סיבות להוציא ניב כלוא - השכיחות ביניהן - כחלק מטיפול אורתודונטי, התפתחות של ציסטה, לפני ניתוח אורתוכירורגי,או לפני ביצוע שתלים. עקירת ניב כלוא לא ישפיעה ישירות על סימטריה של הלסתות אבל יכול לאפשר טיפול אורתודונטי ליישר שיניים וכך לתקן אסימטריה של השיניים.

נניח והניב בקע בערך בבמוצע כמה זמן לוקח להביא אותה לקשת השיניים?

19/05/2019 | 20:20 | מאת: צ. ח.

שלום מזה כמה ימים שאני חווה צריבה קשה בחניכיים התחתונות כשאני אוכלת - הצריבה מופיעה כמה שניות אחרי בליעת האוכל. מעולם לא חוויתי דבר כזה. החניכיים לא נראים מודלקות. יש לציין שאני חולה בווירוס שפעתי והצריבה הופיעה ביום השישי למחלה. מה יכול להסביר את זה וכיצד לבדוק זאת תודה רבה

שלום, זה פורום על אורתוכירורגיה. הצריבה בהחלט יכול להיות קשורה למחלה ויראלית שלך. מומלץ להיבדק ע"י מומחה לרפואת הפה. רפואה שלמה!

19/05/2019 | 14:30 | מאת: שלו

ציינת שיש לי condylar hyperplsia מימין ואנופתלמוס בעין שמאל רציתי לדעת מזה שני הדברים האלה . mandibular asemtry

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שלו, אני לא מאמין שאנו מכירים אז סליחה שההגדרות שלי מקוצרות. condylar hyperplasia - גדילת יתר של הקונדיל (מפרק הלסת). זה יכול לגרום לאסימטריה של הלסת ו/או של הפנים. אנופתלמוס - שקיעה אחורית של גלגל העיין.

19/05/2019 | 00:23 | מאת: בר

דר דרור אלון לא מקבל יותר ?אי אפשר להתייעץ אצלו ושהוא יהיה המנתח?למה הוא לא עונה יותר בפורום?

שלום בר, ד"ר אלון סיים את עבודתו בבית חולים בילינסון.

14/05/2019 | 20:22 | מאת: ש.ש.

שלום . לפני מס' חודשים הופיע לי גוש בלסת התחתונה מתחת לשן. רופא השיניים שלי אמר שמדובר בעצם חדשה שגדלה שם. האמנם??!! צירפתי צילום שעשיתי היום במכון צילום פרטי. אשמח לקבל עוד חוות דעת. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

היי, בליטות של עצם בחלק הפנימי של הלסת התחתונה שכיחות - נקראים Torus mandibularis. יכול להיות שמדובר בזה. אופציה שניה, שיש דלקת מאחת השיניים הגורמת לנפיחות בעצם וכתוצאה מכך, בליטה כלפי חוץ. ויש עוד כמה סיבות פחות שכיחות. בכל אופן, במידה ואתה רוצה חוות דעת, ניתן לקבוע תור לרופא פה ולסת במרפאתנו. אגב, לא מצאתי את הצילום שצירפת.

14/05/2019 | 16:13 | מאת: אנוניימית

יש לי פנים רזות , רציתי לשאול לגבי ניתוח סנטר נסוג , אחרי הניתוח זה יגרום לפנים להיראות יותר רזות או שאין קשר וזה לא פוגע בכלל?

היי, אינני רואה סיבה שניתוח לקידום סנטר נסוג יגרום למראה של פנים יותר רזות.

14/05/2019 | 16:03 | מאת: יוסי

שלום האם הזיגומה מתחילה בקיר ארובה צידית לאורך עד העצם מאחורי האוזן? איך עושים החזרה של העצם למקומה? תודה.

היי יוסי, לגבי גבולות של הזיגומה, כן, אתה צודק (פחות או יותר).אני לא מבין למה אתה מתכוון להחזיר אותה? בולטת מידי? אסימטרית? או שנשברה?

28/04/2019 | 11:40 | מאת: דנה

היי, תודה על התשובה, אשמח לדעת מה תחום ההתמחות של הרופא שעלי לפנות אליו? (מכה שהילדה קיבלה לפני שנה, שיצרה עיוות בלחי). היינו כבר אצל כירורג פלסטי שאמר שזו כנראה המטומה שהתגבשה לכדי העיוות, וכרגע לרופא הילדים שלנו אין כיוון אפשרי להמשך טיפול. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

כדאי להיבדק ע"י פלסטיקאי (אחר) או מומחה לפה ולסת.

27/04/2019 | 13:59 | מאת: דניאל

שלום ד״ר אישרו לי את הניתוח ויש לי טופס 17. אני צריך לעבור ניתוח בלסת העליונה. נאמר לי בבית החולים שאין להם מקום והם עמוסים עבור התהליך האורטודנטי המקדים וכעת אני עושה אותו באופן פרטי, מכיסי. האם יש אפשרות שהקופה תשתתף איתי בעלות הגשר? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

היי דניאל, ראשית לגבי השתתפות קופת חולים בקשר לטיפול אורתודונטי מכין לניתוח אורתוכירורגי. בדרך כלל, מי שמקבל טופס 17 לניתוח אורתוכירורגי גם זכאי להשתתפות לאורתודונטיה מכינה. אבל צריך לוודא באיזה רופאים ניתן לעבור טיפול. אני מציע שתכתוב לפניות הציבור של הקופת חולים שלך ותשאל אותם. אנו מחכים לקליטה של אורתודנט מומחה בבילנסון - הוא אמור להתחיל בעתיד הקרוב, ויטפל בעיקר באורתודונטיה מכינה לניתוחים אורתוכירורגיים.

26/04/2019 | 04:28 | מאת: דנה

שלום, לפני כשנה בתי קיבלה מכה חזקה בלחי שמאל (ללא דימום, רק נפיחות וסימן כחול) ומאז נוצר עיוות בלחי שנראה בולט כשהיא צוחקת או מדברת, הדבר יוצר חוסר סימטריה בפניה. האם התופעה מוכרת? האם יש דרכים להתמודד עם זה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

דנה שלום, ביתך צריכה להיבדק ע"י רופא מומחה, כדאי להבין האם האסימטריה נגרמת משינוי בעצמות הפנים או כתוצאה משינוים ברקמות הרכות.

28/04/2019 | 11:34 | מאת: דנה

תודה על התשובה, איזו התמחות נדרשת עבור בדיקה זו?

23/04/2019 | 14:30 | מאת: לימור פילו

למה החליפו את הרופאים

ד"ר דרור אלון סיים את עבודתו בבית החולים בילינסון

אני צריך לעשות ניתוח רק בלסת התחתונה להאריך אותה ב6 מילמטר ולסובב אותה נאמר לי שמבנה הפנים מתחלק לשלוש ושני שליש הפנים שלי גדל באופן תקין וסנטר גדל באופן תקין השאלה שלי היא איך קרה מצב ורק הלסת התחתונה לא גדלה מה יכול לגרום למצב כזה לקרות?

לקריאה נוספת והעמקה

דוד שלום, יש כמה סיבות למה לסת אחת גודלת פחות או יותר מהשני וגם למה לפעמים לסת רחבה או צרה, מרובה או קשתית, פנים קצרות או ארוכות. מה שרלוונטי כרגע זה האם הלסת יציבה או עדיין גדלה או נסוגה ואיך להביא אותה למקום תקין ויציב. ד"ר גילמן

22/04/2019 | 02:45 | מאת: אליעד

שלום, אני בן 29 בעקבות מבנה נסוג של החלק התחתון של הפנים עברתי בעבר ניתוח שתל לסנטר שעזר לי בסנטר אך החיוך שלי ומבנה הלסת נשאר עדיין נסוג. זה אומר שבעת החיוך השיניים העליונות מסתירות את התחתונות ורואים רק אותן, הסוגר שלי מרגיש לא בנוח כך שבעת חשיפת השיניים העליונות הן נוגעות בשפתיים ואינן נוגעות בתחתונות. אני נמנע פעמים רבות מלחייך מחוסר נוחות. מילדות היו לי בעיות דיבור באותיות צ ס ש שנעזרתי בקלינאית תקשורת לצורך תיקון הדיבור, כיום עדיין נותר לי מעט בעיה עם האות ש אותה לא הצלחתי לתקן. כמו כן עברתי יישור שיניים לפני כעשור. רציתי לדעת האם ניתן לתת מענה למקרה שלי ומהו? והאם רק ניתוח יכול לעזור? המטרה שלי היא בעיקרה אסתטית, להיות עם סוגר רגיל ולהרגיש בנוח בעת חיוך כמו שיש לאנשים עם המבנה התקין. בנוסף בעניין מעט אחר בנוגע ללסת העליונה, קראתי קצת על ניתוח הרחבת לסת, רציתי לדעת האם הוא נועד גם לשיפור חיוך צר? (כלומר יכול לחשוף עוד 2 שיניים צדדיות שכעת מוסתרות בגלל שהלסת צרה, 8 שיניים במקום 6) או שנועד רק לצרכים רפואיים? תודה וחג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

היי אליעד, קרוב לוודאי, ניתן לעזור למקרה שלך, וקרוב לוודאי צריך ניתוח כדי להביא את הלסת התחתונה קדימה ואת הלסת העליונה כלפי מעלה. לאחר בדיקה, אפשר לדבר על יותר פרטים, כמו הצורך בהרחבת לסת עליונה, אורתודונטיה מכינה לניתוח ועוד.

05/05/2019 | 17:46 | מאת: אליעד

כיצד ניתן לבצע את הבדיקה? תודה

16/04/2019 | 11:13 | מאת: נאור

היי, אני תכף משתחרר, ואני מתלבט באיזה מרפאה לבצע את יישור השיניים ובאיזו מרפאה לבצע את ניתוח הלסתות איפה הכי מומלץ?

לקריאה נוספת והעמקה

זה פורום של בית חולים בילינסון אז ברור שאמליץ על בילינסון! יש כמה מקומות שאפשר לקבל טיפול אורתודונטי טוב (ע"י אורתודנט מומחה) וכמה מקומות לעבור ניתוח אורתוכירורגי. דבר עם חברים שלך שאולי עברו ניתוחים מסוג זה ותקבל המלצות. תמיד אפשר להיבדק ע"י מספר רופאים ולקבל כמה חוות דעת כדי לראות עם מי אתה מרגיש הכי בטוח. בהצלחה! ד"ר גילמן

14/04/2019 | 03:29 | מאת: ליאל

הרחבת לסת עליונה עברתי לפני כחודש לאחר שבוע ירדה הנפיחות .כעבור 3 שבועות חזרה הנפיחות בצד אחד של הפנים עד לגבול העיניים . רק בצד אחד התנפח ממש .ללא כאבים רק שנוגעים חזק באזור הפנים וללא דימום .יכול להיות שבעצם לא התאחתה אין תחושה בחניכיים ובשיניים עדין לאחר כחודש ימים היתכן הדבר

לקריאה נוספת והעמקה

היי ליאל, קודם כל, הפרעות בתחושה בשפתיים, שיניים וחניכיים שכיחות לאחר ניתוחים כאלה, גם לאחר מספר חודשים. תזכרי כי בלסת העליונה, צפויה חזרה לתחושה מלאה אך לפעמים זה יכול לקחת עוד מספר חודשים. לגבי הנפיחות, או שהיה דלקת מקומית או דימום מתחת לעור משטף דם מהניתוח. במידה והנפיחות תמשיך, תפני חזרה למנתח שלך. אין סיבה לחשוב על חוסר ריפוי של העצם בשלב זה, אבל שוב פעם, אם את מרגישה שאולי משהו לא בסדר, תפני חזרה למנתח שלך. תרגישי טוב, וחג שמח! ד"ר גילמן

09/04/2019 | 17:44 | מאת: לילו

אוקי אז ככה. הבנתי שאני צריך ביטוח פרטי , ואני אעשה. השאלה עם איזה חברות ביטוח אתה עובד כדי שאדע. העי אעשה פוליסה במיוחד לזה אם תהיה לי אפשרות. בקשר לבעיה, הלסת התחתונה לא סימטרית(נסוגה) ובאופן כללי הפנים קצת עקומות אפילו כשאני מיישר את הלסתות יחד. (זה כבר תראה בפגישת ייעוץ עם הצילומים) אבל קודם חשוב לי לוודא שאני אוכל לשלם…

לקריאה נוספת והעמקה

היי לילו, אין שום עניין של תשלום ואתה לא צריך ביטוח פרטי. תתקבל במרפאת פה ולסת בבילינסון עם הפניה מרופא המטפל ( או רופא שיניים או אורתודנט) וטופס 17 עבור "בדיקת רופא פה ולסת". חג שמח! ד"ר גילמן

02/04/2019 | 01:41 | מאת: ליאל

כמה זמן המתנה לניתוח אורתוגנטי במערכת הציבורית בבלינסון היתכן 3שנים המתנה ?כמה זמן החלמה מהניתוח של שתי לסתות ופגיעה בעצב תחזור במלואה ?

לקריאה נוספת והעמקה

היי, כעת קובעים תורים ליוני 2020, כלומר המתנה של 14 חודשים. החלמה לאחר ניתוח 2 לסתות - מומלץ מנוחה בבית למשך 3 שבועות, רוב הנפיחות יורדת תוך חודש אבל ממשיך בהדרגה למשך 3-6 חודשים. סביבות 90% של מטופלים מרגישים שינוי בתחושה בשפה התחותנה מייד לאחר הניתוח. לאחר שנה, רק כ9% סובלים מהפרעה תחושתית. אבל כל פגיעה חוזר בקצב שלו.

29/03/2019 | 06:29 | מאת: יוסי

היפרפלזיה קונדילרית מימין אסימטריה קשה בגובה ארובות עיניים סגר צלבי .כמה עלות ניתוח של אף ארובות עיניים עצמות לחיים סנטר ו2לסתות האם משנה דרסטי את פניי ?ואם תיהיה זכאות מהקופה מה עליי לעשות לשלם בפרטי או דרך הקופה .

לקריאה נוספת והעמקה

היי יוסי, יש השתתפות מלאה מקופת חולים עבור תיקון ניתוחי של אסימטריות בלסתות על רקע היפרפלזיה קונדילארית. וכן, השינוי יכול להיות דרסתי.

02/04/2019 | 21:34 | מאת: יוסי

דרסטי זה בט'. האם גם דר דרור אלון יכול לענות על התשובה?

29/03/2019 | 06:21 | מאת: אמיר

הרחבת לסת עליונה כירורגית מהי ?מאריכים עצם ?ניתן להאריך עצם או משתילים?כמה מרחיבים את הלסת ?האם זה משנה את תווי הפנים ?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתוח הרחבה כירורגית של לסת העליונה (SARPE) בוצע דרך חתך בחניכיים של הלסת העליונה. באמצעות חיתוכים מסויימים בלסת, ניתן להפריד אותה משאר עצמות הפנים ובאמצעות מכשיר אורתודונטי נשלף, ניתן להרחיק צד ימין מצד שמאל. ההפרדה הזאות בוצע בקצב של 1מ"מ ביום, כך שעצם מצליחה לגדול ברווח. הניתוח מתאים למצבים של לסת עליונה צרה שכבר הפסיקה לגדול ( מעל גיל 16+/-). באופן תיארטי, אין גבול לכמה ניתן להרכיב אך בפועל, נדיר שצריך יותר מ15מ"מ. מראה בפנים משתנה, בעיקר משנית לסגירה אחרת של הלסת התחתונה לאחר הפעולה, דבר שיכול לתת מראה של פנים פחות ארוכות. ד"ר גילמן

26/03/2019 | 09:54 | מאת: מיטל

שלום ד"ר ותודה רבה על הפורום המועיל. אז ככה, הלסת העליונה שלי קטנה ב36 מ"מ מהלסת התחתונה-( מה שיוצר פרופיל קעור באזור הלחיים ואי סימטריה קלה בפנים ) לאחר מלחמות רבות קיבלתי ט-17 לבית חולים מאיר לניתוח דו לסתי ולכל ההכנה ( חשיפת ניב כלוא, הרחבת לסת עליונה, עכביש וכו) נאמר לי שהתהליך הולך להיות ארוך ומייגע ( בסביבות השנתיים ) . השאלות שלי הן: 1. אני מזריקה חומצה היאלרונית בלחיים עקב הבעיה, האם הניתוח ישפר את המראה באיזור או שלא? 2. לגבי ההחלמה, אחרי כמה זמן באמת יורדת הנפיחות למצב שאפשר להגיע לעבודה ולתפקד? תודה רבה מראש, תבורך .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מיטל לא ממליץ להמשיך בהזרקות, לפחות עד הניתוח. זה חושף אותך לסיכון של זיהום בניתוח וגם ממסך את הבעיה ברקמה הרכה שצריך להביא אותה בחשבון לקראת תכנון הניתוח. שנית, הניתוח בתכנון נכון יתקן לך בצורה קבועה את הבעיה האסתטית שאת מתארת. יש צורך לנתח גפ אץ עצמות הלחיים והסנטר. תוןדאי שהמנתחים שלך מודעים לשאיפות האסתטיות שלך ויודעים לספק את הפתרון. הטיפול האורתודונטי כולל הבקעת הניב הם חלק מתכנון רחב יותר של מה שנקרא VTO, או : איך אני רוצה שהפנים שלי יראו לאחר הניתוח ? תוודאי שכל המטפלים מתואמים ביניהם לגבי הנושא הזה כי אחר כך קשה לחזור אחורה בהצלחה ד״ר אלון

25/03/2019 | 20:18 | מאת: דניאל

היי רציתי לשאול כמה שנים אתה כבר מנתח ? אתה מקבל באסותא?

לקריאה נוספת והעמקה

20 שנה בדיוק וכן